Officials

MAXWELL EXCELLENCE AWARD RECIPIENTS

2014 

George Gaenon – Wisconsin Swimming
Jack Campbell – Minnesota
Linda Seckinger – Colorado Swimming
Jack Neill – Potomac Valley
Jayne Spittler – Illinois
Teri White – Pacific Northwest

 

2013

Dick/Lucy Duncan – Indiana

Jeff Crain – West Virginia

 

2012

Grady Steele – Florida

Bob Griffiths –  Florida

Eddie Hughes – South Carolina

Herb Schwab – Gulf

Melissa Hellervik-Bing – Florida

Bill Fisher – Sierra Nevada

 

2011

Kent Easty – South Carolina

George Bare – Lake Erie

Renee Patterson – Central California

Claire Gendron – Indiana

Corinne Cody – Metro

Adam Zeichner – Florida Gold Coast

 

2010

Marilyn Duman – Lake Erie

Jim Devine – Missouri Valley

Carolynn Burt – Utah

Kevin Russell – Arizona

Linda Sue Lottes – Maryland
Ed Miller – New Jersey

 

2009

Tim Husson – Potomac Valley
Dan McAllen III – North Texas
Frank Swigon – South Texas
Stephanie Nadeau – Southeastern
Mary Kramer – Arizona
Jack Goltz – Florida

 

2008

Paul Kemp – Midwestern
Sarah Levine – New Jersey
Jay Thomas – Florida Gold Coast
Douglas Glaeser – Southern California
Al Kurth – Ohio
Boots Hall – Potomac Valley

 

2007

Dave Howard – Gulf
Janet Law – Virginia
Sherry King – Sierra-Nevada
Paul Maker – New England
Steven Goldman – Florida Gold Coast
Ken Breiding – Pacific Northwest

 

2006

Ohio Zone Team – Ohio
Bruce Derrick – Niagara
Lynette Chew – Hawaii
Dee Hollar (deceased) – South Texas
Sheryl Lepisto  – Maryland
Bob Ward – South Texas 

 

2005

Walt and Anneliese Eggert – Pacific
Mike Tchoukaleff – Ozark
Mary Scott Garrett – Virginia
Kim Crounse – Adirondack
Larry Johnson – Montana 
Bryan Lawler – Iowa 

 

2004

John Mendell – New Jersey
Debra Fleisch – Utah
Clark Cooper – Connecticut
Ron Whalen – Potomac Valley
Priscilla Davis – New England
Ken Price – Sierra Nevada                    

 

2003

Al Soltis – Florida
Lucy Duncan – Indiana 
Sue Benson – South Dakota
Pat Risser – Sierra Nevada
John Julian – Central California
Julie Bare – Lake Erie 

 

2002

Richard Pockat – North Carolina
Scott Wilson – West Virginia
Paul Peacock – Gulf
David Coddington – Pacific Northwest
Mary Yoshida – Pacific
Charles Cooney, Jr – Niagara 

 

2001

Pamela Libertiny – Connecticut
John deBarbadillo – Pennsylvania
Andy Kelly – Niagara
George Cleveland – Pacific
Jim Steger – Ozark
Bill Rose – Sierra Nevada 

 

2000

Don Hart – Inland Empire
Bob Peterfish – Ohio
Marv MacMillan – Michigan
Hank Enterline – Oklahoma
Kathy Horne – Utah
Mary Anne Lustgraaf – North Dakota

 



ArenaATTBMWCeraVeMarriottMutual of OmahaMyrtha PoolsOmegaPhillips 66SpeedoTYRUniversal Sports