Meet Results

1998 U.S. Open (College Station) 50m

1998 U.S. Open (SCM)

College Station, Texas
Dec. 3-5, 1998


                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 1  Women  200  IM
World:    * 2:07.79 Allison Wagner 12/1993
American: ! 2:07.79 Allison Wagner 12/1993
US Open:  # 2:10.60 Petra Schneider 01/1982
Natl:    ------     2:17.69
Jrs:     ------     2:22.89
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV             2:09.39#Natl  20  
               28.31     1:02.40     1:40.40     2:09.39                       
  2 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:10.68 Natl  17  
               28.98     1:02.33     1:40.57     2:10.68                       
  3 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:14.57 Natl  16  
               29.78     1:03.72     1:43.01     2:14.57                       
  4 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      2:15.65 Natl  15  
               30.35     1:04.40     1:43.88     2:15.65                       
  5 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:16.59 Natl  14  
               30.37     1:05.48     1:43.88     2:16.59                       
  6 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                    2:17.89 Jrs   13  
               29.77     1:05.30     1:46.21     2:17.89                       
  7 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:18.33 Jrs   12  
               30.59     1:06.03     1:46.95     2:18.33                       
  8 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 2:18.88 Jrs   11  
               29.74     1:05.74     1:47.21     2:18.88                       
* Consolations
  9 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:16.33 Natl   9  
               31.07     1:07.34     1:45.66     2:16.33                       
 10 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:17.14 Natl   7  
               30.67     1:05.65     1:44.93     2:17.14                       
 11 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:17.91 Jrs    6  
               31.23     1:06.74     1:44.94     2:17.91                       
 12 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     2:18.33 Jrs    5  
               30.80     1:06.02     1:46.45     2:18.33                       
 13 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC          2:18.64 Jrs    4  
               30.72     1:05.32     1:47.15     2:18.64                       
 14 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    2:20.40 Jrs    3  
               30.53     1:06.25     1:47.39     2:20.40                       
 15 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    2:20.70 Jrs    2  
               31.43     1:07.38     1:47.23     2:20.70                       
  - COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS               DQ         -  
               30.53     1:06.98     1:45.89     2:17.41                       
* Bonus Consols
 17 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:18.55 Jrs    -  
               30.79     1:05.88     1:46.93     2:18.55                       
 18 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   2:19.36 Jrs    -  
               30.80     1:06.48     1:47.91     2:19.36                       
 19 NICHOLSON, CASEY       17  ANN ARBOR SWIM                2:19.81 Jrs    -  
               30.98     1:07.20     1:47.39     2:19.81                       
 20 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   2:20.41 Jrs    -  
               30.89     1:06.96     1:47.41     2:20.41                       
 21 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               2:20.53 Jrs    -  
               31.46     1:06.88     1:48.89     2:20.53                       
 22 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   2:20.54 Jrs    -  
               31.40     1:08.62     1:48.38     2:20.54                       
 23 KIM, LIAH              18  USC                           2:20.84 Jrs    -  
               30.53     1:07.37     1:48.69     2:20.84                       
 24 JAMERINO, CHRISTINE    21  INDIANA UNIV                  2:21.09 Jrs    -  
               31.28     1:07.51     1:48.64     2:21.09                       
-------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 1  Women  200  IM
World:    * 2:07.79 Allison Wagner 12/1993
American: ! 2:07.79 Allison Wagner 12/1993
US Open:  # 2:10.60 Petra Schneider 01/1982
Natl:    ------     2:17.69
Jrs:     ------     2:22.89
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV             2:13.97 Natl   -  
               28.69     1:03.25     1:42.21     2:13.97                       
  2 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:14.54 Natl   -  
               30.25     1:04.71     1:43.62     2:14.54                       
  3 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:16.15 Natl   -  
               30.23     1:04.44     1:44.13     2:16.15                       
  4 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                    2:16.60 Natl   -  
               29.58     1:05.13     1:45.40     2:16.60                       
  5 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      2:16.77 Natl   -  
               30.62     1:05.33     1:44.90     2:16.77                       
  6 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:17.44 Natl   -  
               30.52     1:05.57     1:46.03     2:17.44                       
  7 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:17.95 Jrs    -  
               30.45     1:06.17     1:45.07     2:17.95                       
  8 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 2:18.05 Jrs    -  
               29.44     1:04.83     1:46.06     2:18.05                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                           2:18.11 Jrs    -  
               30.08     1:05.97     1:44.91     2:18.11                       
 10 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:18.25 Jrs    -  
               29.94     1:06.30     1:46.29     2:18.25                       
 11 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           2:18.55 Jrs    -  
               31.43     1:07.73     1:46.81     2:18.55                       
 12 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    2:18.69 Jrs    -  
               30.59     1:06.04     1:46.42     2:18.69                       
 13 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC          2:18.71 Jrs    -  
               30.49     1:05.44     1:47.24     2:18.71                       
 14 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:18.92 Jrs    -  
               30.82     1:05.83     1:46.53     2:18.92                       
 15 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     2:18.99 Jrs    -  
               31.31     1:06.57     1:46.79     2:18.99                       
 16 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    2:19.38 Jrs    -  
               31.07     1:06.37     1:46.20     2:19.38                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:19.71 Jrs    -  
               31.70     1:08.20     1:46.87     2:19.71                       
 18 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              2:19.75 Jrs    -  
               31.83     1:08.72     1:46.61     2:19.75                       
 19 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   2:19.77 Jrs    -  
               30.63     1:06.82     1:48.39     2:19.77                       
 20 NICHOLSON, CASEY       17  ANN ARBOR SWIM                2:19.81 Jrs    -  
               30.58     1:06.31     1:46.89     2:19.81                       
 21 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              2:19.88 Jrs    -  
               30.21     1:03.53     1:47.34     2:19.88                       
 22 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   2:20.21 Jrs    -  
               31.34     1:08.37     1:48.17     2:20.21                       
 23 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:20.22 Jrs    -  
               31.46     1:06.80     1:48.71     2:20.22                       
 24 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   2:20.36 Jrs    -  
               30.94     1:06.91     1:47.12     2:20.36                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 JAMERINO, CHRISTINE    21  INDIANA UNIV                  2:20.46 Jrs    -  
               31.21     1:07.07     1:47.84     2:20.46                       
 26 KIM, LIAH              18  USC                           2:20.53 Jrs    -  
               30.95     1:07.30     1:48.20     2:20.53                       
 27 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               2:20.76 Jrs    -  
               31.42     1:07.15     1:49.23     2:20.76                       
 28 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            2:20.82 Jrs    -  
               31.78     1:07.47     1:47.85     2:20.82                       
 29 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               2:21.01 Jrs    -  
               31.91     1:07.88     1:48.43     2:21.01                       
 30 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        2:21.17 Jrs    -  
               30.72     1:06.62     1:48.36     2:21.17                       
 31 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV             2:21.24 Jrs    -  
               31.08     1:06.59     1:48.65     2:21.24                       
 32 MURPHY, CORRIE         19  USC                           2:21.29 Jrs    -  
               31.07     1:06.12     1:47.52     2:21.29                       
 33 SKODA, ALEXIS          15  SOMERSET HILLS                2:21.69 Jrs    -  
               31.49     1:06.82     1:47.87     2:21.69                       
 34 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:21.81 Jrs    -  
               30.43     1:07.15     1:49.17     2:21.81                       
 35 BAGI, MICHELLE         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:22.29 Jrs    -  
               30.71     1:06.01     1:49.36     2:22.29                       
 36 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM                   2:22.36 Jrs    -  
               31.22     1:08.83     1:49.40     2:22.36                       
 37 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       2:22.39 Jrs    -  
               32.63     1:07.67     1:49.31     2:22.39                       
 38 WELSH, MEGAN           15  FORT LAUDERDALE               2:22.70 Jrs    -  
               30.06     1:06.65     1:50.16     2:22.70                       
 39 GIBBES, CERION         16  BOLLES SHARKS                 2:22.86 Jrs    -  
               31.96     1:10.03     1:49.93     2:22.86                       
 39 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO            2:22.86 Jrs    -  
               31.38     1:07.44     1:50.77     2:22.86                       
 41 JOHNSON, SARA          16  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN       2:22.88 Jrs    -  
               31.91     1:07.61     1:49.88     2:22.88                       
 42 FIDDLER, MABRY         17  FORT LAUDERDALE               2:22.93        -  
               31.19     1:07.91     1:48.65     2:22.93                       
 43 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                2:22.95        -  
               30.75     1:08.20     1:49.15     2:22.95                       
 44 JONUSAITIS, JEN            ETOBICOKE SWIM                2:22.98        -  
               31.82     1:09.70     1:49.18     2:22.98                       
 45 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         2:23.03        -  
               31.17     1:06.91     1:49.67     2:23.03                       
 46 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:23.07        -  
               30.27     1:08.96     1:51.16     2:23.07                       
 47 WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM                 2:23.13        -  
               31.60     1:10.58     1:49.01     2:23.13                       
 48 SALLEE, VANESSA        15  PETALUMA SWIM                 2:23.14        -  
               30.90     1:07.37     1:49.53     2:23.14                       
 49 SHERMAN, CASEY         19  SO METHODIST UNIV             2:23.16        -  
               31.47     1:07.95     1:49.33     2:23.16                       
 50 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       2:23.26        -  
               31.34     1:06.95     1:50.46     2:23.26                       
 50 HOLLAND, CHRISTINE     17  DELAWARE BRANDYWINE           2:23.26        -  
               32.31     1:07.90     1:49.01     2:23.26                       
 52 CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC            2:23.27        -  
               31.04     1:09.56     1:49.12     2:23.27                       
 53 MULLARKEY, KATIE       18  PURDUE                        2:23.54        -  
               30.62     1:07.78     1:50.39     2:23.54                       
 54 BROWN, KATIE           17  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:23.68        -  
               31.70     1:09.05     1:49.66     2:23.68                       
 55 ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                      2:23.77        -  
               32.20     1:10.39     1:50.67     2:23.77                       
 56 DONOVAN, MEGHANN       19  UNIV MD BALTIMORE             2:23.78        -  
               31.65     1:09.54     1:50.92     2:23.78                       
 57 GARNETT, ALICE         16  LAKE FOREST S. C.             2:23.81        -  
               32.22     1:08.56     1:50.66     2:23.81                       
 58 EBERWEIN, LORI             FOXCATCHER                    2:23.83        -  
               33.38     1:09.08     1:51.69     2:23.83                       
 59 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   2:23.89        -  
               32.16     1:10.81     1:51.25     2:23.89                       
 60 MCADAM, CRYSTAL        16  DECATUR SWIM CLUB             2:24.07        -  
             2:24.07                             2:24.07                       
 61 LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                 2:24.30        -  
               32.04     1:09.06     1:51.48     2:24.30                       
 62 LUNDIN, CATHY          22  NORTHWESTERN UNIV             2:24.95        -  
               30.88     1:06.97     1:52.07     2:24.95                       
 62 KNAPP, LINDSAY         15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:24.95        -  
               32.33     1:07.87     1:51.41     2:24.95                       
 62 STETTNER, MEREDITH     18  INDIANA UNIV                  2:24.95        -  
               31.50     1:08.65     1:52.18     2:24.95                       
 65 HALEY, GWEN            15  CARMEL SWIM                   2:24.96        -  
               31.66     1:10.39     1:51.81     2:24.96                       
 65 MCCARTHY, LIBBIE       21  INDIANA UNIV                  2:24.96        -  
               32.13     1:07.00     1:50.50     2:24.96                       
 67 GOUCH, KILEY           13  CARMEL SWIM                   2:25.10        -  
               31.13     1:07.98     1:51.40     2:25.10                       
 68 COHEE, NATALIE         15  TEXAS AQUATICS                2:26.01        -  
               31.78     1:09.77     1:52.62     2:26.01                       
 69 COHEE, TIFFANY         17  TEXAS AQUATICS                2:26.02        -  
               31.73     1:09.53     1:51.33     2:26.02                       
 70 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS SWIM         2:26.09        -  
               32.32     1:09.69     1:50.14     2:26.09                       
 71 WOLFE, REBECCA         16  SPACE CITY AQUA               2:26.12        -  
               32.60     1:10.44     1:52.97     2:26.12                       
 72 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       2:26.17        -  
               33.62     1:11.23     1:52.34     2:26.17                       
 73 MARTIN, JACQUELYNN     18  UNIV CONNECTICUT              2:26.24        -  
               32.26     1:10.02     1:52.23     2:26.24                       
 74 PHILIPP, KATIE         18  BLUE TIDE                     2:26.70        -  
               32.76     1:09.83     1:53.05     2:26.70                       
 75 BROMLEY, MELISSA       19  PURDUE                        2:26.77        -  
               31.35     1:07.67     1:53.66     2:26.77                       
 76 DEIBLER, SARAH         15  FT EUSTIS                     2:26.78        -  
               32.48     1:08.70     1:53.14     2:26.78                       
 77 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:27.24        -  
               31.78     1:10.03     1:53.09     2:27.24                       
 78 SHIPE, KATIE           16  MT LEBANON                    2:27.74        -  
               31.92     1:09.98     1:53.33     2:27.74                       
 79 KIDD, KIMBERLY         18  POSEIDON                      2:28.24        -  
               31.16     1:07.65     1:52.30     2:28.24                       
 80 BREWER, ANNEKE         18  FLORIDA                       2:29.20        -  
               32.35     1:11.00     1:54.38     2:29.20                       
  - ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                         DQ         -  
               31.15     1:05.88     1:45.73     2:18.83                       
  - REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS                   DQ         -  
               31.52     1:08.61     1:48.34     2:22.15                       

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 2  Men  200  IM
World:    * 1:54.65 Jani Sievinen 01/1994
American: ! 1:57.47 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:  # 1:58.16 Pablo Morales 04/1987
Natl:    ------     2:03.19
Jrs:     ------     2:08.49
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:56.66!Natl  20  
               25.10       53.99     1:29.14     1:56.66                       
  2 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:01.03 Natl  17  
               26.83       58.27     1:32.34     2:01.03                       
  3 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               2:01.29 Natl  16  
               26.27       57.10     1:32.40     2:01.29                       
  4 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                    2:02.27 Natl  15  
               26.51       57.67     1:33.34     2:02.27                       
  5 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                2:03.55 Jrs   14  
               26.93       58.91     1:33.02     2:03.55                       
  6 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.16 Jrs   13  
               27.51     1:00.42     1:34.57     2:04.16                       
  7 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                2:04.45 Jrs   12  
               26.50       58.51     1:35.75     2:04.45                       
  8 KASCHIK, NICK          20  USC                           2:04.75 Jrs   11  
               27.42       58.29     1:33.99     2:04.75                       
* Consolations
  9 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     2:03.88 Jrs    9  
               26.52       57.86     1:34.85     2:03.88                       
 10 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                2:04.03 Jrs    7  
               27.73       59.89     1:34.93     2:04.03                       
 11 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE              2:05.11 Jrs    6  
               26.80       58.53     1:35.62     2:05.11                       
 12 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   2:05.12 Jrs    5  
               27.80       59.84     1:35.24     2:05.12                       
 13 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 2:05.59 Jrs    4  
               26.80       59.06     1:36.28     2:05.59                       
 14 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:05.65 Jrs    3  
               26.39       58.31     1:35.30     2:05.65                       
 15 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:05.73 Jrs    2  
               27.54       59.16     1:36.31     2:05.73                       
 16 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:06.20 Jrs    1  
               27.41     1:00.90     1:36.74     2:06.20                       
* Bonus Consols
 17 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.44 Jrs    -  
               27.81       59.49     1:34.70     2:04.44                       
 18 FOGEL, DAVE            22  NORTHEAST LA UNIV             2:05.40 Jrs    -  
               27.14       58.44     1:35.85     2:05.40                       
 19 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                   2:05.44 Jrs    -  
               28.08       59.64     1:36.26     2:05.44                       
 20 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:05.86 Jrs    -  
               27.56       59.85     1:36.17     2:05.86                       
 21 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:07.42 Jrs    -  
               27.72     1:01.39     1:37.97     2:07.42                       
 22 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  2:07.59 Jrs    -  
               27.61       59.50     1:36.99     2:07.59                       
 23 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     2:08.24 Jrs    -  
               27.79     1:01.94     1:37.78     2:08.24                       
 24 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           2:09.67        -  
               27.30     1:00.26     1:37.82     2:09.67                       
-------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 2  Men  200  IM
World:    * 1:54.65 Jani Sievinen 01/1994
American: ! 1:57.47 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:  # 1:58.16 Pablo Morales 04/1987
Natl:    ------     2:03.19
Jrs:     ------     2:08.49
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                2:00.67 Natl   -  
               25.83       55.53     1:31.95     2:00.67                       
  2 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               2:02.71 Natl   -  
               27.35       58.48     1:33.55     2:02.71                       
  3 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:03.19 Natl   -  
               27.27       59.28     1:33.76     2:03.19                       
  4 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                 2:03.44 Jrs    -  
               26.45       56.44     1:33.92     2:03.44                       
  5 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                    2:03.69 Jrs    -  
               26.75       58.28     1:34.14     2:03.69                       
  6 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.09 Jrs    -  
               27.53       59.86     1:34.60     2:04.09                       
  7 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                2:04.35 Jrs    -  
               27.43     1:00.26     1:34.07     2:04.35                       
  8 KASCHIK, NICK          20  USC                           2:04.67 Jrs    -  
               27.65       58.67     1:34.48     2:04.67                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 DEIWIZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                2:04.69 Jrs    -  
               26.31       58.10     1:35.95     2:04.69                       
 10 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:04.99 Jrs    -  
               26.23       57.77     1:34.52     2:04.99                       
 11 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   2:05.01 Jrs    -  
               27.56     1:00.04     1:35.49     2:05.01                       
 12 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE              2:05.02 Jrs    -  
               26.83       58.12     1:35.33     2:05.02                       
 13 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                2:05.49 Jrs    -  
               27.40       59.38     1:35.62     2:05.49                       
 14 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     2:05.92 Jrs    -  
               26.68       59.61     1:36.52     2:05.92                       
 15 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:06.01 Jrs    -  
               27.57     1:01.03     1:36.63     2:06.01                       
 16 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:06.02 Jrs    -  
               27.61       59.09     1:36.62     2:06.02                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 2:06.31 Jrs    -  
               26.81       59.33     1:36.95     2:06.31                       
 18 FOGEL, DAVE            22  NORTHEAST LA UNIV             2:06.64 Jrs    -  
               27.10       59.29     1:36.90     2:06.64                       
 19 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  2:06.72 Jrs    -  
               27.64       59.67     1:36.14     2:06.72                       
 20 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:06.76 Jrs    -  
               27.58       59.92     1:36.62     2:06.76                       
 21 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:06.80 Jrs    -  
               27.85     1:00.55     1:36.45     2:06.80                       
 22 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                   2:07.19 Jrs    -  
               28.10     1:00.57     1:37.82     2:07.19                       
 23 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     2:07.57 Jrs    -  
               27.61     1:01.11     1:37.04     2:07.57                       
 24 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           2:07.60 Jrs    -  
               27.02       59.54     1:36.58     2:07.60                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM               2:07.73 Jrs    -  
               29.09     1:00.63     1:38.22     2:07.73                       
 26 IMAI, RYOSUKE          20  USC                           2:07.77 Jrs    -  
               27.13     1:01.78     1:37.08     2:07.77                       
 27 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:07.80 Jrs    -  
               28.09     1:01.43     1:38.36     2:07.80                       
 28 BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:07.81 Jrs    -  
               26.97     1:00.15     1:37.64     2:07.81                       
 29 CURRERI, JOE           18  USC                           2:07.96 Jrs    -  
               28.76     1:00.39     1:38.00     2:07.96                       
 30 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE               2:08.69        -  
               27.78     1:00.14     1:38.76     2:08.69                       
 31 BARTEL, BRAD           16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:08.70        -  
               28.12     1:01.91     1:38.54     2:08.70                       
 32 MILLER, CLAY           18  COEUR D'ALENE SWIM TEAM       2:08.74        -  
               27.28       59.95     1:37.69     2:08.74                       
 33 GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM           2:09.01        -  
               27.86     1:00.76     1:39.06     2:09.01                       
 34 LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:09.08        -  
               27.59     1:00.61     1:38.19     2:09.08                       
 35 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                  2:09.13        -  
               27.27       59.93     1:38.88     2:09.13                       
 36 CONVERSE, ROBERT       18  PIEDMONT SWIM                 2:09.18        -  
               28.30     1:02.35     1:39.56     2:09.18                       
 37 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 2:09.33        -  
               27.36     1:00.35     1:39.99     2:09.33                       
 38 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                2:09.46        -  
               26.93       58.68     1:39.69     2:09.46                       
 39 POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:09.52        -  
               27.38     1:00.16     1:39.45     2:09.52                       
 40 MASON, STEVE           19  UNIV MD BALTIMORE             2:09.57        -  
               28.18     1:01.97     1:38.94     2:09.57                       
 41 MUNZ, MATT             18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:09.82        -  
               26.66       58.25     1:38.24     2:09.82                       
 42 CAMPBELL, RYAN         22  UNIV MD BALTIMORE             2:09.83        -  
               27.61     1:00.26     1:38.69     2:09.83                       
 43 DUNHAM, BRIAN          18  POSEIDON                      2:10.31        -  
               28.68     1:02.32     1:39.98     2:10.31                       
 44 PENBERTHY, JASON       19  TEXAS A&M                     2:10.69        -  
               27.37       59.73     1:38.64     2:10.69                       
 45 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                 2:10.81        -  
               27.15       58.37     1:38.83     2:10.81                       
 46 EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM         2:10.83        -  
               27.13     1:01.35     1:40.37     2:10.83                       
 47 MARRS, JARROD          23  BENGAL TIGER                  2:10.91        -  
               29.31     1:03.79     1:39.83     2:10.91                       
 48 CUKER, AARON           17  FT EUSTIS                     2:11.08        -  
               28.33     1:03.19     1:40.69     2:11.08                       
 49 GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY               2:11.23        -  
               28.34     1:02.76     1:39.11     2:11.23                       
 50 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT              2:11.28        -  
               28.10     1:00.21     1:39.89     2:11.28                       
 51 GORDON, KEVIN          23  UNIV MD BALTIMORE             2:11.42        -  
               27.90     1:01.83     1:40.50     2:11.42                       
 52 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                     2:11.67        -  
               27.30     1:00.41     1:40.42     2:11.67                       
 53 HIRSCHHORN, ERIC       17  BADGER                        2:11.97        -  
               28.07     1:02.45     1:41.74     2:11.97                       
 54 ALKUDMANI, AHMAD       19  USC                           2:12.15        -  
               28.69     1:04.67     1:41.15     2:12.15                       
 55 BINKLEY, ROSS          18  TEXAS AQUATICS                2:12.18        -  
               29.32     1:04.75     1:40.93     2:12.18                       
 56 RING, DAVID            17  CLOVIS SWIM                   2:12.60        -  
               27.56     1:00.69     1:41.28     2:12.60                       
 57 MCAULIFFE, BRENT       17  MT LEBANON                    2:12.84        -  
               28.22     1:02.39     1:41.83     2:12.84                       
 58 DEGENSTEIN, NICK       18  THE WOODLANDS                 2:12.90        -  
               28.85     1:02.25     1:40.11     2:12.90                       
 59 MAHER, WILL            20  SQUID                         2:12.92        -  
               28.06     1:02.67     1:43.05     2:12.92                       
 60 SWAN, BENJAMIN         20  TEXAS A&M                     2:13.65        -  
               29.08     1:02.35     1:42.26     2:13.65                       
 61 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               2:13.85        -  
               28.97     1:02.52     1:40.84     2:13.85                       
 62 KARSTENS, BEN          17  FOOTHILLS                     2:13.88        -  
               29.25     1:03.06     1:42.54     2:13.88                       
 63 PLUMMER, RYAN          17  OKLAHOMA AQUATICS             2:13.97        -  
               28.11     1:00.54     1:41.73     2:13.97                       
 64 PIEKARSKI, JOEY        16  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:14.24        -  
               28.08     1:01.84     1:41.61     2:14.24                       
 65 MCCRACKEN, AARON       16  UNATTACHED                    2:14.25        -  
               28.92     1:02.97     1:41.85     2:14.25                       
 66 NYLANDER, CARL         18  GEORGIA TECH                  2:14.44        -  
               29.52     1:03.28     1:42.73     2:14.44                       
 67 NOVAK, HEATH           18  JCC SAILFISH                  2:15.97        -  
               28.20     1:03.84     1:43.87     2:15.97                       
 68 HOLLINGSHEAD, ERIK     17  HOUSTON ELITE                 2:16.37        -  
               29.40     1:04.77     1:45.18     2:16.37                       
 69 WHEELER, MATT          16  THE FLEET                     2:16.45        -  
               29.56     1:04.97     1:43.79     2:16.45                       
 70 LONGMIRE, HANK         18  GEORGIA TECH                  2:17.81        -  
               29.72     1:04.26     1:45.33     2:17.81                       
 71 MCQUINN, JARVIS        18  THE FLEET                     2:22.02        -  
               29.69     1:06.63     1:47.25     2:22.02                       
  - DEMERS, PHIL           19  USC                               DQ         -  
               27.45       59.58     1:38.19     2:07.95                       
  - SEBE, ARPAD                CREST SWIMMING                    DQ         -  
               28.03     1:02.01     1:39.69     2:10.67                       
  - BECKWITH, HARVEY       20  USC                               DQ         -  
               27.97     1:03.59     1:39.41     2:09.18                       
  - NELSON, CHRIS              OLYMPIAN SWIM CLUB                DQ         -  
               30.43     1:04.96     1:42.52     2:14.53                       

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 3  Women  400  Free 
World:    * 4:00.03 Claudia Poll 04/1997
American: ! 4:02.59 Cynthia Woodhead 04/1978
US Open:  # 4:02.59 Cynthia Woodhead 04/1978
Natl:    ------     4:12.79
Jrs:     ------     4:21.89
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                 4:07.91 Natl  20  
               29.21     1:00.65     1:32.22     2:04.00                       
             2:35.01     3:06.39     3:37.60     4:07.91                       
  2 DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS                 4:08.05 Natl  17  
               30.17     1:01.72     1:33.28     2:05.07                       
             2:36.15     3:07.46     3:38.53     4:08.05                       
  3 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:11.71 Natl  16  
               29.46     1:01.28     1:33.10     2:05.04                       
             2:36.91     3:09.06     3:40.83     4:11.71                       
  4 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                    4:12.10 Natl  15  
               29.30     1:00.45     1:32.06     2:03.91                       
             2:36.07     3:08.14     3:40.47     4:12.10                       
  5 BENKO, LINDSAY         22  USC                           4:13.63 Jrs   14  
               29.42     1:00.51     1:32.19     2:04.10                       
             2:36.12     3:08.45     3:41.22     4:13.63                       
  6 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                4:14.08 Jrs   13  
               29.16     1:00.81     1:32.62     2:04.96                       
             2:37.20     3:09.72     3:42.45     4:14.08                       
  7 LEES, JENNIFER         15  PLEASANTON SEAHAWKS           4:14.79 Jrs   12  
               29.55     1:02.01     1:34.50     2:06.81                       
             2:39.20     3:11.65     3:44.13     4:14.79                       
  8 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       4:15.63 Jrs   11  
               30.13     1:01.94     1:33.81     2:06.02                       
             2:38.07     3:10.41     3:43.18     4:15.63                       
* Consolations
  9 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    4:12.56 Natl   9  
               30.30     1:02.16     1:34.19     2:06.30                       
             2:38.11     3:09.97     3:41.58     4:12.56                       
 10 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              4:12.94 Jrs    7  
               30.27     1:02.25     1:34.15     2:06.10                       
             2:38.18     3:10.15     3:42.05     4:12.94                       
 11 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       4:15.46 Jrs    6  
               29.35     1:00.83     1:33.13     2:05.68                       
             2:38.18     3:11.00     3:43.74     4:15.46                       
 12 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                4:15.73 Jrs    4.5
               30.34     1:02.29     1:34.36     2:06.74                       
             2:38.72     3:11.09     3:43.59     4:15.73                       
 12 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       4:15.73 Jrs    4.5
               30.55     1:02.77     1:34.75     2:06.95                       
             2:39.30     3:11.81     3:44.33     4:15.73                       
 14 STROHL, ANNA           14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:16.31 Jrs    3  
               30.13     1:02.46     1:34.80     2:07.29                       
             2:40.09     3:12.69     3:45.19     4:16.31                       
 15 BINDER, ALEXIS         19  USC                           4:17.03 Jrs    2  
               30.69     1:03.02     1:35.39     2:07.72                       
             2:40.00     3:12.52     3:45.02     4:17.03                       
 16 EBERWEIN, LORI             FOXCATCHER                    4:18.15 Jrs    1  
               31.07     1:03.43     1:35.91     2:08.49                       
             2:40.88     3:13.33     3:45.97     4:18.15                       
* Bonus Consols
 17 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE               4:15.28 Jrs    -  
               30.12     1:02.03     1:34.28     2:06.56                       
             2:38.89     3:11.69     3:44.39     4:15.28                       
 18 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:15.65 Jrs    -  
               30.64     1:02.71     1:34.93     2:07.14                       
             2:39.48     3:11.81     3:44.34     4:15.65                       
 19 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  4:16.95 Jrs    -  
               30.76     1:03.49     1:36.21     2:09.05                       
             2:41.14     3:13.55     3:46.02     4:16.95                       
 20 BARTLETT, MELISSA      16  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:17.37 Jrs    -  
               30.76     1:03.04     1:35.59     2:08.44                       
             2:40.94     3:13.41     3:45.69     4:17.37                       
 21 DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                       4:18.42 Jrs    -  
               30.67     1:03.31     1:35.79     2:08.66                       
             2:41.30     3:14.10     3:46.68     4:18.42                       
 22 KILLINS, MICHELLE          NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:19.98 Jrs    -  
               30.48     1:03.08     1:35.68     2:08.75                       
             2:41.88     3:15.11     3:47.87     4:19.98                       
 23 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:20.82 Jrs    -  
               31.19     1:03.89     1:36.61     2:09.48                       
             2:42.23     3:15.22     3:48.16     4:20.82                       
  - BENNETT, BROOKE        18  BRANDON SWIM TENNIS               DQ         -  
--------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 3  Women  400  Free 
World:    * 4:00.03 Claudia Poll 04/1997
American: ! 4:02.59 Cynthia Woodhead 04/1978
US Open:  # 4:02.59 Cynthia Woodhead 04/1978
Natl:    ------     4:12.79
Jrs:     ------     4:21.89
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                 4:09.56 Natl   -  
               28.70     1:00.06     1:31.74     2:03.61                       
             2:35.10     3:06.75     3:38.32     4:09.56                       
  2 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                    4:12.23 Natl   -  
               29.78     1:01.55     1:33.37     2:04.98                       
             2:36.83     3:08.67     3:40.78     4:12.23                       
  3 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       4:12.72 Natl   -  
               30.22     1:02.19     1:33.88     2:05.78                       
             2:37.48     3:09.22     3:41.02     4:12.72                       
  4 BENKO, LINDSAY         22  USC                           4:12.97 Jrs    -  
               30.10     1:02.19     1:34.22     2:06.41                       
             2:38.38     3:10.37     3:41.87     4:12.97                       
  5 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:13.23 Jrs    -  
               29.71     1:01.59     1:33.50     2:05.71                       
             2:37.88     3:09.90     3:42.09     4:13.23                       
  6 DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS                 4:13.25 Jrs    -  
               30.13     1:01.57     1:33.34     2:05.01                       
             2:36.11     3:08.31     3:40.92     4:13.25                       
  7 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                4:13.61 Jrs    -  
               29.22     1:00.98     1:32.77     2:04.86                       
             2:36.71     3:09.22     3:41.97     4:13.61                       
  8 LEES, JENNIFER         15  PLEASANTON SEAHAWKS           4:14.10 Jrs    -  
               29.95     1:02.71     1:35.22     2:07.54                       
             2:40.01     3:12.10     3:44.01     4:14.10                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              4:14.65 Jrs    -  
               30.28     1:01.90     1:33.81     2:05.61                       
             2:37.67     3:09.82     3:42.35     4:14.65                       
 10 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    4:15.39 Jrs    -  
               30.61     1:02.64     1:34.29     2:06.70                       
             2:38.70     3:11.25     3:43.62     4:15.39                       
 11 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       4:15.42 Jrs    -  
               30.51     1:02.69     1:34.80     2:06.84                       
             2:38.86     3:11.41     3:43.92     4:15.42                       
 12 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       4:15.43 Jrs    -  
               29.56     1:01.51     1:33.54     2:06.05                       
             2:38.61     3:11.13     3:43.62     4:15.43                       
 13 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                4:16.41 Jrs    -  
               30.34     1:03.00     1:35.49     2:07.92                       
             2:39.85     3:12.10     3:44.37     4:16.41                       
 14 EBERWEIN, LORI             FOXCATCHER                    4:16.46 Jrs    -  
               29.93     1:01.57     1:33.99     2:06.49                       
             2:38.70     3:11.21     3:43.94     4:16.46                       
 15 STROHL, ANNA           14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:16.48 Jrs    -  
               30.17     1:02.59     1:35.20     2:07.86                       
             2:40.46     3:13.12     3:45.51     4:16.48                       
 16 BINDER, ALEXIS         19  USC                           4:17.04 Jrs    -  
               30.80     1:02.85     1:35.04     2:07.23                       
             2:39.67     3:12.24     3:44.99     4:17.04                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:17.54 Jrs    -  
               30.60     1:02.67     1:35.20     2:07.79                       
             2:40.51     3:13.24     3:46.13     4:17.54                       
 18 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  4:17.66 Jrs    -  
               30.29     1:03.15     1:35.80     2:08.38                       
             2:40.43     3:13.06     3:45.70     4:17.66                       
 18 BARTLETT, MELISSA      16  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:17.66 Jrs    -  
               30.30     1:02.93     1:35.34     2:07.88                       
             2:40.43     3:12.98     3:45.67     4:17.66                       
 20 DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                       4:17.98 Jrs    -  
               30.57     1:02.53     1:34.86     2:07.42                       
             2:39.95     3:12.79     3:45.82     4:17.98                       
 21 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE               4:18.03 Jrs    -  
               30.16     1:02.00     1:34.14     2:06.54                       
             2:39.35     3:12.55     3:45.82     4:18.03                       
 22 KILLINS, MICHELLE          NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:18.14 Jrs    -  
               30.01     1:02.04     1:34.42     2:07.23                       
             2:40.18     3:13.07     3:46.19     4:18.14                       
 23 BENNETT, BROOKE        18  BRANDON SWIM TENNIS           4:18.57 Jrs    -  
               30.25     1:02.62     1:35.26     2:07.87                       
             2:40.43     3:13.19     3:46.12     4:18.57                       
 24 EVANS, TRACY           22  TEXAS A&M                     4:18.89 Jrs    -  
               29.97     1:02.56     1:35.34     2:08.19                       
             2:41.04     3:14.24     3:47.02     4:18.89                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:19.07 Jrs    -  
               30.86     1:03.50     1:36.08     2:08.80                       
             2:41.40     3:14.19     3:47.00     4:19.07                       
 26 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                    4:19.29 Jrs    -  
               29.81     1:01.72     1:34.03     2:06.80                       
             2:39.64     3:12.91     3:46.53     4:19.29                       
 27 HOFFMAN, LIZ           15  THE FLEET                     4:20.19 Jrs    -  
               30.65     1:02.95     1:35.60     2:08.41                       
             2:41.10     3:13.98     3:47.17     4:20.19                       
 28 DIAGO, MICHELLE        17  BRANDON SWIM TENNIS           4:20.51 Jrs    -  
               30.35     1:02.77     1:35.10     2:07.68                       
             2:40.84     3:13.78     3:47.14     4:20.51                       
 29 MEIERGERD, KAYLA       15  KNIK SWIM                     4:20.63 Jrs    -  
               30.49     1:03.46     1:36.57     2:09.90                       
             2:43.15     3:16.29     3:49.26     4:20.63                       
 30 BELL, DANIELLE             ISLAND SWIMMING               4:21.17 Jrs    -  
               30.56     1:02.94     1:35.43     2:08.49                       
             2:41.61     3:14.95     3:48.57     4:21.17                       
 31 NICHOLSON, CASEY       17  ANN ARBOR SWIM                4:21.28 Jrs    -  
               30.26     1:02.66     1:35.52     2:08.57                       
             2:41.52     3:14.72     3:48.26     4:21.28                       
 32 MEYER, KATIE           18  USC                           4:21.33 Jrs    -  
               30.79     1:03.65     1:36.58     2:09.51                       
             2:42.32     3:15.50     3:48.80     4:21.33                       
 33 RZADKOWOLSKY, SHARON   19  FLORIDA                       4:21.41 Jrs    -  
               31.02     1:03.51     1:36.26     2:09.40                       
             2:42.07     3:15.19     3:48.58     4:21.41                       
 34 MIGAWA, AMY            18  USC                           4:21.72 Jrs    -  
               30.38     1:03.21     1:35.96     2:09.01                       
             2:42.27     3:15.58     3:48.96     4:21.72                       
 35 ZAVAREH, SEMAH         17  KATY AQUATICS                 4:21.73 Jrs    -  
               30.42     1:02.76     1:34.82     2:07.79                       
             2:41.25     3:14.93     3:48.57     4:21.73                       
 36 GARDNER, ARI           17  MISSION VIEJO                 4:21.77 Jrs    -  
               31.47     1:04.32     1:37.27     2:10.28                       
             2:43.15     3:16.32     3:49.02     4:21.77                       
 37 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        4:21.80 Jrs    -  
               30.70     1:03.57     1:36.53     2:09.59                       
             2:42.72     3:15.88     3:49.21     4:21.80                       
 38 KIM, LIAH              18  USC                           4:22.05        -  
               31.20     1:03.91     1:36.98     2:10.19                       
             2:43.23     3:16.35     3:49.43     4:22.05                       
 39 ROSE, ERICA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:22.14        -  
               30.48     1:02.98     1:35.74     2:08.88                       
             2:42.16     3:15.57     3:49.15     4:22.14                       
 40 STUTZEL, KARLEY            ISLAND SWIMMING               4:22.47        -  
               30.33     1:03.06     1:36.50     2:10.21                       
             2:43.43     3:16.66     3:49.91     4:22.47                       
 41 HOOPER, CHRISTIE       16  EXCEL AQUATICS                4:22.54        -  
               30.01     1:02.39     1:35.18     2:08.30                       
             2:41.74     3:15.26     3:48.95     4:22.54                       
 42 BARTON, KELLI          15  UNATTACHED                    4:22.65        -  
               30.95     1:03.69     1:36.86     2:10.13                       
             2:43.83     3:17.11     3:50.70     4:22.65                       
 43 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   4:22.70        -  
               31.36     1:04.83     1:38.58     2:12.23                       
             2:45.42     3:18.04     3:51.13     4:22.70                       
 44 EBERWEIN, KRYSTLE      16  FOXCATCHER                    4:22.86        -  
               30.77     1:03.37     1:36.64     2:09.92                       
             2:43.73     3:17.40     3:50.72     4:22.86                       
 44 PAVLIK, MELISSA        19  USC                           4:22.86        -  
               31.37     1:04.27     1:37.66     2:10.92                       
             2:43.88     3:17.16     3:50.49     4:22.86                       
 46 GRASS, VANESSA         15  BADGER                        4:23.05        -  
               31.16     1:04.34     1:36.86     2:09.62                       
             2:42.22     3:15.24     3:49.12     4:23.05                       
 47 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 4:23.17        -  
               30.37     1:03.58     1:36.82     2:10.08                       
             2:43.16     3:16.82     3:50.25     4:23.17                       
 48 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               4:23.51        -  
               30.49     1:03.19     1:36.51     2:09.96                       
             2:43.12     3:16.66     3:50.17     4:23.51                       
 49 MUCHA, CASEY           16  JOHNSON CITY                  4:23.54        -  
               31.14     1:04.19     1:37.47     2:10.91                       
             2:43.75     3:16.86     3:50.25     4:23.54                       
 50 TINNEY, KRISTEN        16  ANN ARBOR SWIM                4:23.92        -  
               30.61     1:03.17     1:36.41     2:09.71                       
             2:43.19     3:17.04     3:50.63     4:23.92                       
 51 NOALL, PATRICIA            BEACONSFIELD BLUEFINS         4:24.19        -  
               30.80     1:03.44     1:36.78     2:10.17                       
             2:43.58     3:17.30     3:50.97     4:24.19                       
 52 BELCH, JENN            17  FOXCATCHER                    4:24.21        -  
               31.43     1:04.45     1:37.92     2:11.31                       
             2:44.69     3:18.04     3:51.46     4:24.21                       
 53 MACKUS, KELLY          18  PURDUE                        4:24.48        -  
               30.85     1:03.56     1:36.81     2:10.27                       
             2:43.93     3:17.74     3:51.40     4:24.48                       
 54 SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA                  4:24.52        -  
               31.68     1:04.95     1:38.17     2:11.55                       
             2:44.82     3:18.10     3:51.41     4:24.52                       
 55 KREUTZJANS, BECKY      14  BLUE FIN                      4:24.57        -  
               30.73     1:03.43     1:36.65     2:10.18                       
             2:43.64     3:17.75     3:51.61     4:24.57                       
 56 PATINA, MELANIE            ETOBICOKE SWIM                4:25.22        -  
               30.66     1:03.55     1:37.07     2:11.01                       
             2:45.09     3:19.19     3:53.11     4:25.22                       
 57 LYON, ALEXIS           19  USC                           4:25.24        -  
               31.78     1:05.40     1:38.79     2:12.51                       
             2:46.35     3:19.54     3:52.76     4:25.24                       
 58 LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                 4:25.55        -  
               30.76     1:03.69     1:37.00     2:10.46                       
             2:43.98     3:17.84     3:52.08     4:25.55                       
 59 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            4:25.56        -  
               31.29     1:04.37     1:37.64     2:11.20                       
             2:44.60     3:18.15     3:52.22     4:25.56                       
 60 PETERSEN, KATIE        17  ALAMO AREA AQUATIC            4:25.82        -  
               30.72     1:03.66     1:36.82     2:10.33                       
             2:44.19     3:18.05     3:51.78     4:25.82                       
 61 MUELLER, AMY           14  CARROLLWOOD VILL              4:25.94        -  
               30.67     1:03.79     1:37.48     2:11.19                       
             2:44.86     3:18.70     3:52.62     4:25.94                       
 62 MOSSLER, ADRIENNE      16  CARMEL SWIM                   4:26.14        -  
               31.05     1:04.52     1:38.46     2:12.26                       
             2:45.97     3:19.86     3:53.63     4:26.14                       
 63 DEMICHELLE, SHANNA     15  TERRAPINS SWIM TEAM           4:26.40        -  
               31.05     1:03.99     1:37.47     2:10.98                       
             2:44.54     3:18.65     3:52.92     4:26.40                       
 64 CONRAD, CAROLYN        18  USC                           4:26.51        -  
               30.58     1:03.79     1:37.27     2:11.04                       
             2:45.32     3:19.09     3:53.14     4:26.51                       
 65 JACOBS, KAREN          19  USC                           4:26.62        -  
               31.72     1:05.23     1:38.67     2:12.38                       
             2:45.97     3:19.83     3:53.37     4:26.62                       
 65 SCHREIBER, NICOLE      18  FLORIDA                       4:26.62        -  
               31.26     1:04.36     1:37.79     2:11.55                       
             2:45.20     3:19.36     3:53.30     4:26.62                       
 67 SOMERS, NICOLE         16  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:26.88        -  
               31.05     1:04.54     1:38.78     2:13.33                       
             2:47.25     3:21.65     3:55.19     4:26.88                       
 68 LAWLOR, STEFANIE       16  FOXCATCHER                    4:26.92        -  
               31.27     1:04.60     1:38.30     2:12.35                       
             2:46.19     3:20.19     3:54.12     4:26.92                       
 69 FREEMAN, CRYSTAL       16  PUYALLUP AQUATIC              4:26.96        -  
               31.17     1:04.99     1:38.64     2:12.66                       
             2:46.57     3:20.42     3:53.94     4:26.96                       
 70 BERGER, BRILEY         15  BRANDON SWIM TENNIS           4:27.23        -  
               31.03     1:03.70     1:37.14     2:10.69                       
             2:44.61     3:18.75     3:53.18     4:27.23                       
 71 THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH                   4:27.35        -  
               30.47     1:03.51     1:37.37     2:11.33                       
             2:45.28     3:19.52     3:53.86     4:27.35                       
 72 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                       4:27.54        -  
               30.63     1:03.82     1:36.89     2:10.01                       
             2:43.15     3:17.05     3:51.91     4:27.54                       
 73 CATALANO, SHANNON      17  CLOVIS SWIM                   4:27.73        -  
               31.77     1:05.38     1:39.17     2:12.92                       
             2:47.05     3:21.29     3:54.77     4:27.73                       
 74 HALEY, GWEN            15  CARMEL SWIM                   4:28.69        -  
               31.12     1:04.58     1:38.49     2:12.58                       
             2:46.57     3:20.87     3:55.11     4:28.69                       
 75 THORNTON, ALICIA       18  USC                           4:28.89        -  
               31.19     1:04.44     1:37.81     2:11.97                       
             2:45.68     3:20.04     3:54.78     4:28.89                       
 76 MARKS, ALLISON         15  BRANDON SWIM TENNIS           4:29.15        -  
               31.37     1:04.58     1:38.22     2:12.12                       
             2:46.26     3:20.58     3:54.92     4:29.15                       
 77 D'OLIER, LISA          16  THE FLEET                     4:29.54        -  
               31.01     1:04.84     1:38.87     2:13.27                       
             2:47.37     3:21.72     3:55.87     4:29.54                       
 78 KRIEG, CHELSEA         15  BRANDON SWIM TENNIS           4:30.13        -  
               31.52     1:04.66     1:38.43     2:12.59                       
             2:46.78     3:21.28     3:56.07     4:30.13                       
 79 MCPHERSON, KELLY       20  USC                           4:30.27        -  
               32.45     1:06.51     1:40.64     2:14.57                       
             2:48.80     3:22.69     3:56.82     4:30.27                       
 80 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           4:30.39        -  
               32.49     1:06.41     1:40.45     2:14.52                       
             2:48.51     3:22.32     3:56.57     4:30.39                       
 81 RYTHER, MEGAN          19  ALAMO AREA AQUATIC            4:30.64        -  
               31.83     1:05.53     1:39.79     2:14.22                       
             2:48.72     3:22.99     3:57.41     4:30.64                       
 82 CAETANO, SAM           16  TERRAPINS SWIM TEAM           4:30.68        -  
               31.48     1:05.32     1:39.38     2:13.52                       
             2:47.51     3:22.05     3:56.50     4:30.68                       
 83 LEE, JEAN              16  BRANDON SWIM TENNIS           4:31.21        -  
               30.81     1:03.87     1:37.45     2:11.73                       
             2:46.26     3:21.45     3:56.81     4:31.21                       
 84 SCHINNERER, KIMBERLY   17  CURL-BURKE SWIM               4:31.29        -  
               31.57     1:05.27     1:39.12     2:13.36                       
             2:47.19     3:21.84     3:56.57     4:31.29                       
 85 SANTOS, REBECA         21  AMERICAN UNIV                 4:31.40        -  
               30.90     1:04.58     1:38.47     2:12.64                       
             2:47.15     3:21.87     3:56.79     4:31.40                       
 86 VANKRUIJSSEN, KIM          BELGIUM                       4:31.53        -  
               30.63     1:03.94     1:37.71     2:11.62                       
             2:46.05     3:20.91     3:56.47     4:31.53                       
 87 MOORE, ANNIE           15  SWAT SWIMMING                 4:31.63        -  
               31.97     1:05.77     1:39.72     2:13.85                       
             2:48.50     3:22.93     3:57.64     4:31.63                       
 88 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                4:31.66        -  
               29.89     1:02.88     1:36.98     2:11.52                       
             2:46.88     3:21.88     3:57.32     4:31.66                       
 89 MADDEN, JULIE          16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:33.51        -  
               31.18     1:04.52     1:38.63     2:13.24                       
             2:47.87     3:23.36     3:58.90     4:33.51                       
 90 WOLCOTT, HALEY         14  PUYALLUP AQUATIC              4:33.70        -  
               30.70     1:04.13     1:38.29     2:13.06                       
             2:48.28     3:23.42     3:58.87     4:33.70                       
 91 MCADAM, CRYSTAL        16  DECATUR SWIM CLUB             4:34.10        -  
               31.59     1:05.76     1:40.65     2:15.25                       
             2:50.15     3:25.06     3:59.73     4:34.10                       
 92 SMITH, STEPHANIE       17  NEW ORLEANS AQUATICS          4:38.55        -  
               32.16     1:06.16     1:40.89     2:16.18                       
             2:51.51     3:27.15     4:03.26     4:38.55                       

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 4  Men  400  Free 
World:    * 3:39.82 Ian Thorpe 09/1998
American: ! 3:43.71 Jeff Kostoff 02/1983
US Open:  # 3:43.71 Jeff Kostoff 02/1983
Natl:    ------     3:52.39
Jrs:     ------     4:02.09
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 SZABADOS, BELA         24  USC                           3:46.33 Natl  20  
               25.72       53.81     1:22.49     1:51.80                       
             2:20.50     2:49.64     3:18.36     3:46.33                       
  2 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                3:48.01 Natl  17  
               26.67       55.28     1:24.17     1:53.15                       
             2:21.85     2:50.78     3:19.28     3:48.01                       
  3 MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED                    3:50.71 Natl  16  
               26.52       54.82     1:23.97     1:53.35                       
             2:22.57     2:52.20     3:21.94     3:50.71                       
  4 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    3:51.40 Natl  15  
               26.94       55.78     1:24.91     1:54.28                       
             2:23.38     2:52.79     3:22.41     3:51.40                       
  5 BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                      3:52.15 Natl  14  
               27.43       56.41     1:25.29     1:54.48                       
             2:23.83     2:53.53     3:23.09     3:52.15                       
  6 WARKENTIN, MARK        19  USC                           3:55.50 Jrs   13  
               27.09       56.99     1:27.09     1:57.00                       
             2:26.96     2:56.78     3:26.42     3:55.50                       
  7 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            3:56.31 Jrs   12  
               27.28       56.45     1:26.59     1:56.97                       
             2:26.88     2:56.98     3:27.09     3:56.31                       
  8 VENDT, ERIK            17  SQUID                         4:05.50       11  
               27.65       57.22     1:27.53     1:58.85                       
             2:30.65     3:02.50     3:34.42     4:05.50                       
* Consolations
  9 TANER, UGUR            24  HILLENBRAND                   3:52.93 Jrs    9  
               26.72       56.51     1:26.59     1:56.27                       
             2:26.32     2:55.63     3:24.20     3:52.93                       
 10 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                3:54.96 Jrs    7  
               27.17       57.13     1:27.33     1:57.90                       
             2:28.16     2:57.94     3:26.79     3:54.96                       
 11 SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING               3:55.96 Jrs    6  
               27.06       56.75     1:27.30     1:58.02                       
             2:27.27     2:56.39     3:26.40     3:55.96                       
 12 NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                   3:56.23 Jrs    5  
               27.43       56.95     1:27.10     1:57.12                       
             2:27.14     2:57.02     3:27.04     3:56.23                       
 13 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                3:57.01 Jrs    4  
               27.40       57.14     1:26.87     1:57.48                       
             2:27.74     2:58.10     3:27.97     3:57.01                       
 14 MCCONNELL, ANDREW      17  BOLLES SHARKS                 3:58.01 Jrs    3  
               28.03       57.39     1:27.74     1:58.21                       
             2:28.09     2:58.22     3:28.37     3:58.01                       
 15 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV             4:01.66 Jrs    2  
               27.24       57.11     1:27.47     1:57.87                       
             2:28.15     2:59.41     3:30.62     4:01.66                       
 16 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  4:12.59        1  
               27.76       57.74     1:28.45     2:00.10                       
             2:32.49     3:05.47     3:39.21     4:12.59                       
* Bonus Consols
 17 KEESEY, RYAN               ISLAND SWIMMING               3:55.96 Jrs    -  
               27.45       57.40     1:27.02     1:57.08                       
             2:26.77     2:56.83     3:26.74     3:55.96                       
 18 JUSTICE, SEAN          22  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       3:58.31 Jrs    -  
               28.24       58.16     1:28.21     1:58.28                       
             2:28.43     2:58.31     3:28.16     3:58.31                       
 19 BYSKOV, FRANK          22  AMERICAN UNIV                 3:58.83 Jrs    -  
               27.48       57.33     1:27.21     1:57.67                       
             2:28.20     2:59.00     3:29.62     3:58.83                       
 20 LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN       3:59.87 Jrs    -  
               27.82       57.76     1:27.67     1:57.85                       
             2:28.34     2:58.82     3:29.53     3:59.87                       
 21 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE               4:02.63        -  
               28.21       58.75     1:29.63     2:00.81                       
             2:31.18     3:02.02     3:32.04     4:02.63                       
 22 ARMSTRONG, SCOTT       18  SOMERSET HILLS                4:02.74        -  
               28.70       59.10     1:29.70     2:00.20                       
             2:30.86     3:01.47     3:32.21     4:02.74                       
 23 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL       4:04.17        -  
               27.83       58.30     1:29.20     2:00.39                       
             2:31.57     3:02.64     3:33.85     4:04.17                       
 24 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC            4:04.27        -  
               27.95       58.61     1:29.65     2:00.82                       
             2:32.22     3:03.31     3:34.44     4:04.27                       
---------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 2  Men  200  IM
World:    * 1:54.65 Jani Sievinen 01/1994
American: ! 1:57.47 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:  # 1:58.16 Pablo Morales 04/1987
Natl:    ------     2:03.19
Jrs:     ------     2:08.49
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:56.66!Natl  20  
               25.10       53.99     1:29.14     1:56.66                       
  2 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:01.03 Natl  17  
               26.83       58.27     1:32.34     2:01.03                       
  3 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               2:01.29 Natl  16  
               26.27       57.10     1:32.40     2:01.29                       
  4 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                    2:02.27 Natl  15  
               26.51       57.67     1:33.34     2:02.27                       
  5 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                2:03.55 Jrs   14  
               26.93       58.91     1:33.02     2:03.55                       
  6 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.16 Jrs   13  
               27.51     1:00.42     1:34.57     2:04.16                       
  7 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                2:04.45 Jrs   12  
               26.50       58.51     1:35.75     2:04.45                       
  8 KASCHIK, NICK          20  USC                           2:04.75 Jrs   11  
               27.42       58.29     1:33.99     2:04.75                       
* Consolations
  9 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     2:03.88 Jrs    9  
               26.52       57.86     1:34.85     2:03.88                       
 10 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                2:04.03 Jrs    7  
               27.73       59.89     1:34.93     2:04.03                       
 11 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE              2:05.11 Jrs    6  
               26.80       58.53     1:35.62     2:05.11                       
 12 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   2:05.12 Jrs    5  
               27.80       59.84     1:35.24     2:05.12                       
 13 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 2:05.59 Jrs    4  
               26.80       59.06     1:36.28     2:05.59                       
 14 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:05.65 Jrs    3  
               26.39       58.31     1:35.30     2:05.65                       
 15 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:05.73 Jrs    2  
               27.54       59.16     1:36.31     2:05.73                       
 16 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:06.20 Jrs    1  
               27.41     1:00.90     1:36.74     2:06.20                       
* Bonus Consols
 17 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.44 Jrs    -  
               27.81       59.49     1:34.70     2:04.44                       
 18 FOGEL, DAVE            22  NORTHEAST LA UNIV             2:05.40 Jrs    -  
               27.14       58.44     1:35.85     2:05.40                       
 19 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                   2:05.44 Jrs    -  
               28.08       59.64     1:36.26     2:05.44                       
 20 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:05.86 Jrs    -  
               27.56       59.85     1:36.17     2:05.86                       
 21 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:07.42 Jrs    -  
               27.72     1:01.39     1:37.97     2:07.42                       
 22 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  2:07.59 Jrs    -  
               27.61       59.50     1:36.99     2:07.59                       
 23 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     2:08.24 Jrs    -  
               27.79     1:01.94     1:37.78     2:08.24                       
 24 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           2:09.67        -  
               27.30     1:00.26     1:37.82     2:09.67                       

----------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 4  Men  400  Free 
World:    * 3:39.82 Ian Thorpe 09/1998
American: ! 3:43.71 Jeff Kostoff 02/1983
US Open:  # 3:43.71 Jeff Kostoff 02/1983
Natl:    ------     3:52.39
Jrs:     ------     4:02.09
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                3:50.51 Natl   -  
               26.95       55.87     1:25.29     1:54.58                       
             2:23.86     2:53.25     3:21.86     3:50.51                       
  2 MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED                    3:50.62 Natl   -  
               26.81       55.25     1:24.27     1:53.36                       
             2:22.56     2:52.26     3:21.99     3:50.62                       
  3 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    3:50.86 Natl   -  
               26.79       55.31     1:24.42     1:53.60                       
             2:23.15     2:52.55     3:21.85     3:50.86                       
  4 SZABADOS, BELA         24  USC                           3:52.80 Jrs    -  
               26.10       54.98     1:24.30     1:53.90                       
             2:23.74     2:53.77     3:23.68     3:52.80                       
  5 BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                      3:53.01 Jrs    -  
               27.10       56.07     1:25.35     1:54.73                       
             2:24.58     2:54.30     3:24.16     3:53.01                       
  5 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            3:53.01 Jrs    -  
               27.23       56.36     1:26.29     1:56.47                       
             2:25.98     2:55.56     3:24.63     3:53.01                       
  7 VENDT, ERIK            17  SQUID                         3:53.07 Jrs    -  
               28.23       58.28     1:28.12     1:58.12                       
             2:26.37     2:54.52     3:23.56     3:53.07                       
  8 WARKENTIN, MARK        19  USC                           3:53.41 Jrs    -  
               27.84       57.22     1:27.13     1:56.48                       
             2:26.09     2:56.07     3:25.23     3:53.41                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 TANER, UGUR            24  HILLENBRAND                   3:55.28 Jrs    -  
               26.99       56.80     1:26.59     1:56.60                       
             2:26.00     2:55.96     3:25.83     3:55.28                       
 10 NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                   3:55.71 Jrs    -  
               27.71       57.49     1:27.29     1:57.08                       
             2:26.83     2:56.57     3:26.78     3:55.71                       
 11 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV             3:56.81 Jrs    -  
               27.52       57.27     1:27.23     1:57.23                       
             2:26.91     2:57.00     3:27.13     3:56.81                       
 12 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  3:56.84 Jrs    -  
               27.73       57.50     1:27.48     1:57.62                       
             2:26.97     2:56.81     3:27.03     3:56.84                       
 13 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                3:57.00 Jrs    -  
               27.94       58.19     1:28.52     1:59.02                       
             2:28.98     2:58.86     3:28.36     3:57.00                       
 14 MCCONNELL, ANDREW      17  BOLLES SHARKS                 3:57.36 Jrs    -  
               27.69       57.05     1:26.94     1:56.80                       
             2:26.80     2:56.96     3:27.48     3:57.36                       
 15 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                3:57.49 Jrs    -  
               27.75       57.84     1:28.04     1:58.59                       
             2:28.74     2:58.17     3:28.22     3:57.49                       
 16 SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING               3:57.64 Jrs    -  
               27.02       56.65     1:27.01     1:57.41                       
             2:27.22     2:56.68     3:27.27     3:57.64                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 KEESEY, RYAN               ISLAND SWIMMING               3:58.16 Jrs    -  
               27.40       57.12     1:27.33     1:57.67                       
             2:27.82     2:58.52     3:28.71     3:58.16                       
 18 LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN       3:59.58 Jrs    -  
               27.75       57.15     1:26.69     1:56.92                       
             2:27.31     2:57.99     3:29.11     3:59.58                       
 19 JUSTICE, SEAN          22  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       3:59.69 Jrs    -  
               28.63       59.03     1:29.07     1:59.32                       
             2:29.55     2:59.74     3:29.87     3:59.69                       
 20 BYSKOV, FRANK          22  AMERICAN UNIV                 3:59.80 Jrs    -  
               27.79       58.03     1:28.39     1:58.89                       
             2:29.48     3:00.01     3:30.35     3:59.80                       
 21 ARMSTRONG, SCOTT       18  SOMERSET HILLS                3:59.98 Jrs    -  
               27.51       56.43     1:26.60     1:56.85                       
             2:27.76     2:58.40     3:29.21     3:59.98                       
 21 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL       3:59.98 Jrs    -  
               27.09       56.88     1:27.43     1:58.06                       
             2:28.81     2:59.97     3:30.70     3:59.98                       
 23 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC            4:00.29 Jrs    -  
               27.56       58.62     1:29.49     2:00.47                       
             2:31.25     3:01.22     3:30.78     4:00.29                       
 24 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE               4:01.28 Jrs    -  
               27.72       57.44     1:27.77     1:58.82                       
             2:28.32     2:58.87     3:30.01     4:01.28                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS       4:01.38 Jrs    -  
               28.61       59.68     1:30.53     2:00.91                       
             2:30.81     3:00.88     3:31.22     4:01.38                       
 26 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 4:01.44 Jrs    -  
               28.86     1:00.05     1:30.67     2:01.55                       
             2:32.03     3:02.21     3:32.15     4:01.44                       
 27 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                     4:01.62 Jrs    -  
               28.04       57.97     1:28.33     1:58.98                       
             2:29.56     3:00.80     3:31.66     4:01.62                       
 28 ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV                 4:01.66 Jrs    -  
               27.71       57.77     1:28.19     1:59.02                       
             2:30.19     3:01.32     3:32.32     4:01.66                       
 28 SANSBURY, JEREMY       21  UNIV MD BALTIMORE             4:01.66 Jrs    -  
               27.32       56.88     1:27.17     1:57.62                       
             2:27.90     2:58.89     3:30.33     4:01.66                       
 30 BRENNON, JOE           18  BLUE FIN                      4:01.94 Jrs    -  
               27.66       57.23     1:27.32     1:57.95                       
             2:28.75     2:59.81     3:31.25     4:01.94                       
 31 AWBREY, BRET           20  USC                           4:02.40        -  
               27.95       58.56     1:29.61     2:00.88                       
             2:31.52     3:02.27     3:32.85     4:02.40                       
 32 ROLLINGS, SUMMER       17  BLUE FIN                      4:02.58        -  
               27.39       56.65     1:26.52     1:56.83                       
             2:27.49     2:59.25     3:31.36     4:02.58                       
 33 BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO            4:02.63        -  
               28.13       58.38     1:29.02     1:59.63                       
             2:30.35     3:01.09     3:32.04     4:02.63                       
 34 SMITH, SEAN            16  KERR MCGEE SWIM               4:02.73        -  
               28.12       58.67     1:29.75     2:00.48                       
             2:31.02     3:01.95     3:32.88     4:02.73                       
 35 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                     4:02.98        -  
               28.00       58.16     1:29.09     2:00.81                       
             2:31.83     3:03.04     3:33.93     4:02.98                       
 36 SWANTON, MATHEW            ETOBICOKE SWIM                4:03.33        -  
               27.98       58.43     1:29.26     2:00.36                       
             2:31.24     3:02.19     3:32.98     4:03.33                       
 37 SEMELS, RYAN           18  LONG ISLAND                   4:03.34        -  
               28.67       59.11     1:30.14     2:01.31                       
             2:32.53     3:03.95     3:34.14     4:03.34                       
 38 GALLOWAY, JAMES        18  THE FLEET                     4:03.45        -  
               27.63       57.80     1:28.68     1:59.95                       
             2:31.10     3:03.00     3:34.12     4:03.45                       
 39 SUGUIYAMA, YURI        16  CURL-BURKE SWIM               4:03.68        -  
               28.21       58.09     1:28.21     1:58.67                       
             2:29.23     3:00.22     3:31.92     4:03.68                       
 40 EVERMAN, JOEL          18  USC                           4:03.76        -  
               28.55       59.13     1:30.19     2:01.46                       
             2:32.44     3:03.43     3:34.35     4:03.76                       
 41 TAKEDA, ALEX           22  UNATTACHED                    4:04.30        -  
               28.62       59.29     1:30.35     2:01.51                       
             2:32.64     3:04.48     3:34.36     4:04.30                       
 42 CAMPBELL, TIM          20  TEXAS A&M                     4:04.35        -  
               28.42       58.90     1:29.62     2:00.22                       
             2:31.00     3:02.03     3:33.38     4:04.35                       
 43 ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS        4:04.78        -  
               27.93       58.16     1:28.82     1:59.70                       
             2:30.69     3:02.12     3:33.78     4:04.78                       
 44 HARDIMAN, JUSTIN           ISLAND SWIMMING               4:04.88        -  
               28.53       58.78     1:29.59     2:00.36                       
             2:31.23     3:02.36     3:33.92     4:04.88                       
 45 KIRK, PAUL             15  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:05.45        -  
               28.95     1:00.32     1:31.64     2:02.90                       
             2:34.14     3:05.36     3:36.14     4:05.45                       
 46 WESLOH, LIAM           20  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        4:05.68        -  
               27.98       58.27     1:28.98     2:00.06                       
             2:31.45     3:03.07     3:34.89     4:05.68                       
 47 CUBBERLY, RAY          18  ANN ARBOR SWIM                4:05.81        -  
               27.94       58.35     1:28.86     2:00.13                       
             2:31.33     3:02.99     3:34.90     4:05.81                       
 48 HANSEN, SCOTT          16  KC BLAZERS                    4:05.88        -  
               28.22       58.75     1:29.62     2:01.01                       
             2:32.03     3:03.20     3:34.88     4:05.88                       
 49 LEAL, GUSTAVO          22  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        4:06.21        -  
               28.22       58.91     1:29.68     2:00.98                       
             2:32.19     3:03.68     3:35.25     4:06.21                       
 50 YACCO, MATTHEW         18  WATER RAT                     4:06.42        -  
               27.52       57.94     1:28.82     1:59.99                       
             2:31.43     3:03.34     3:35.08     4:06.42                       
 51 MENGHENI, BRENT        17  METRO OMAHA                   4:06.64        -  
               27.96       58.63     1:29.65     2:01.22                       
             2:32.93     3:04.53     3:36.24     4:06.64                       
 52 ANDERSON, LUKE         16  BOLLES SHARKS                 4:06.96        -  
               27.77       58.76     1:30.16     2:00.66                       
             2:31.07     3:02.50     3:34.74     4:06.96                       
 53 KUBE, JOSH                 ISLAND SWIMMING               4:07.01        -  
               28.18       58.92     1:30.00     2:01.64                       
             2:33.32     3:05.08     3:36.71     4:07.01                       
 54 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   4:08.78        -  
               28.72       59.22     1:29.99     2:01.46                       
             2:33.30     3:05.55     3:37.62     4:08.78                       
 55 MILES, JASON           21  TEXAS A&M                     4:09.35        -  
               28.17       58.91     1:30.02     2:01.65                       
             2:33.41     3:05.61     3:37.41     4:09.35                       
 56 HESSLER, CARL          17  SANTA CLARA                   4:09.40        -  
               28.30       58.77     1:29.28     2:00.53                       
             2:32.29     3:04.53     3:37.28     4:09.40                       
 57 BRELSFORD, DAN         18  CLOVIS SWIM                   4:09.76        -  
               28.70       59.61     1:31.17     2:02.79                       
             2:35.34     3:07.21     3:39.15     4:09.76                       
 58 KRENZKE, MATT          17  CARMEL SWIM                   4:10.66        -  
               28.90     1:00.11     1:31.48     2:02.79                       
             2:34.29     3:06.36     3:38.89     4:10.66                       
 59 HOEY, BARRY            21  UNIV CONNECTICUT              4:12.06        -  
               28.58       59.17     1:30.65     2:02.72                       
             2:34.97     3:07.28     3:39.93     4:12.06                       
 60 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                      4:13.00        -  
               28.73       59.74     1:31.08     2:02.62                       
             2:33.60     3:04.88     3:35.30     4:13.00                       
 61 RILEY, BRIAN           17  UNATTACHED                    4:14.59        -  
               28.05       59.15     1:30.61     2:02.90                       
             2:35.55     3:08.93     3:41.90     4:14.59                       
 62 GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM           4:15.13        -  
               28.99     1:00.68     1:33.25     2:05.94                       
             2:38.40     3:11.14     3:43.64     4:15.13                       
 63 BOURNE, BENJAMIN       16  HOUSTON SWIM                  4:15.28        -  
               27.41       57.47     1:28.47     2:01.78                       
             2:34.91     3:08.38     3:41.96     4:15.28                       
 64 BASSLER, CHRIS         16  CAPITOL SEA DEVILS            4:15.38        -  
               29.28     1:00.93     1:32.56     2:04.52                       
             2:37.05     3:10.19     3:43.59     4:15.38                       
 65 SALINAS, LEONARDO      18  GEORGIA TECH                  4:19.75        -  
               28.83     1:00.77     1:33.40     2:06.71                       
             2:40.34     3:14.07     3:47.56     4:19.75                       
 66 CURRERI, JOE           18  USC                           4:26.03        -  
               29.52     1:01.34     1:34.37     2:08.01                       
             2:42.63     3:16.86     3:51.53     4:26.03                       
  - JACKS, JESSE               ISLAND SWIMMING                   DQ         -  
  - SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM                 DQ         -  
               28.07       58.27     1:28.86     1:59.92                       
             2:32.62                                                           
  - PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN           DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 5  Women  100  Breast 
World:    * 1:05.70 Samantha Riley 12/1995
American: ! 1:07.47 Tracy Caulkins 01/1981
US Open:  # 1:07.47 Tracy Caulkins 01/1981
Natl:    ------     1:12.49
Jrs:     ------     1:14.69
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              1:07.41!Natl  20  
               31.86     1:07.41                                               
  2 WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM                 1:08.99 Natl  17  
               32.61     1:08.99                                               
  3 MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                           1:09.06 Natl  16  
               32.52     1:09.06                                               
  4 MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV             1:09.09 Natl  15  
               32.67     1:09.09                                               
  5 PETELSKI, CHRISTIN         ISLAND SWIMMING               1:10.23 Natl  14  
               33.77     1:10.23                                               
  6 NALL, ANITA            22  UNATTACHED                    1:10.51 Natl  13  
               33.34     1:10.51                                               
  7 JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y              1:10.53 Natl  12  
               33.62     1:10.53                                               
  8 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            1:11.18 Natl  11  
               33.34     1:11.18                                               
* Consolations
  9 CEBALLOS, ISABEL           COLOMBIA                      1:10.95 Natl   9  
               33.48     1:10.95                                               
 10 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    1:11.37 Natl   7  
               34.35     1:11.37                                               
 11 BUCK, JESSICA          16  YORK SWIM                     1:11.50 Natl   6  
               34.34     1:11.50                                               
 12 REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS               1:12.11 Natl   5  
               34.44     1:12.11                                               
 13 JEDICK, JOSIE          17  LAKE SHORE                    1:12.16 Natl   4  
               34.12     1:12.16                                               
 14 CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC            1:12.24 Natl   3  
               34.09     1:12.24                                               
 15 LICHTBLAU, JENNIFER    14  CURL-BURKE SWIM               1:12.88 Jrs    2  
               34.72     1:12.88                                               
 16 RASMUSON, KIRSTEN      15  BLUE FIN                      1:13.36 Jrs    1  
               34.90     1:13.36                                               
* Bonus Consols
 17 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         1:10.56 Natl   -  
               34.13     1:10.56                                               
 18 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   1:12.09 Natl   -  
               34.38     1:12.09                                               
 19 FRYBERGER, DEANN       17  CENTRAL PA                    1:12.22 Natl   -  
               34.53     1:12.22                                               
 20 JOHNSTON, AMBER        16  ENFIELD DOLPHINS              1:12.24 Natl   -  
               35.05     1:12.24                                               
 21 KAMBERG, BECKY         21  INDIANA UNIV                  1:12.37 Natl   -  
               34.11     1:12.37                                               
 22 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       1:12.42 Natl   -  
               34.76     1:12.42                                               
 23 ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                      1:12.66 Jrs    -  
               34.43     1:12.66                                               
 24 CHARPENTIER, KARRI     19  TEXAS A&M                     1:13.44 Jrs    -  
               34.64     1:13.44                                               
------------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 5  Women  100  Breast 
World:    * 1:05.70 Samantha Riley 12/1995
American: ! 1:07.47 Tracy Caulkins 01/1981
US Open:  # 1:07.47 Tracy Caulkins 01/1981
Natl:    ------     1:12.49
Jrs:     ------     1:14.69
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              1:07.82 Natl   -  
               32.06     1:07.82                                               
  2 WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM                 1:09.59 Natl   -  
               32.64     1:09.59                                               
  3 MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV             1:09.72 Natl   -  
               33.25     1:09.72                                               
  4 MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                           1:10.09 Natl   -  
               33.19     1:10.09                                               
  5 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            1:10.64 Natl   -  
               33.36     1:10.64                                               
  6 PETELSKI, CHRISTIN         ISLAND SWIMMING               1:10.67 Natl   -  
               33.87     1:10.67                                               
  7 NALL, ANITA            22  UNATTACHED                    1:10.86 Natl   -  
               33.44     1:10.86                                               
  8 JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y              1:10.94 Natl   -  
               33.48     1:10.94                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 BUCK, JESSICA          16  YORK SWIM                     1:11.44 Natl   -  
               34.24     1:11.44                                               
 10 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           1:11.79 Natl   -  
               34.55     1:11.79                                               
 11 REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS               1:11.82 Natl   -  
               34.22     1:11.82                                               
 12 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    1:11.83 Natl   -  
               34.17     1:11.83                                               
 13 RASMUSON, KIRSTEN      15  BLUE FIN                      1:11.91 Natl   -  
               34.54     1:11.91                                               
 14 CEBALLOS, ISABEL           COLOMBIA                      1:11.94 Natl   -  
               33.82     1:11.94                                               
 15 CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC            1:11.98 Natl   -  
               34.13     1:11.98                                               
 16 JEDICK, JOSIE          17  LAKE SHORE                    1:12.00 Natl   -  
               33.79     1:12.00                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 LICHTBLAU, JENNIFER    14  CURL-BURKE SWIM               1:12.25 Natl   -  
               34.21     1:12.25                                               
 18 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         1:12.26 Natl   -  
               34.59     1:12.26                                               
 19 JOHNSTON, AMBER        16  ENFIELD DOLPHINS              1:12.27 Natl   -  
               33.78     1:12.27                                               
 20 ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                      1:12.28 Natl   -  
               34.29     1:12.28                                               
 21 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   1:12.37 Natl   -  
               34.84     1:12.37                                               
 22 KAMBERG, BECKY         21  INDIANA UNIV                  1:12.43 Natl   -  
               34.36     1:12.43                                               
 23 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       1:12.50 Jrs    -  
               34.69     1:12.50                                               
 24 CHARPENTIER, KARRI     19  TEXAS A&M                     1:12.84 Jrs    -  
               34.21     1:12.84                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    1:12.85 Jrs    -  
               34.47     1:12.85                                               
 26 FRYBERGER, DEANN       17  CENTRAL PA                    1:13.01 Jrs    -  
               34.73     1:13.01                                               
 27 SMALLWOOD, AUBRIE      13  UNATTACHED                    1:13.08 Jrs    -  
               34.46     1:13.08                                               
 28 CLABBY, MEGHAN         17  CORAL SPRINGS                 1:13.19 Jrs    -  
               34.80     1:13.19                                               
 29 KUNNEMANN, SARA        15  ALAMO AREA AQUATIC            1:13.25 Jrs    -  
               34.44     1:13.25                                               
 30 SCHAFFNER, RACHAEL     16  CURL-BURKE SWIM               1:13.27 Jrs    -  
               34.78     1:13.27                                               
 30 LAFONTAINE, JULIE          LAVAL SWIMMING                1:13.27 Jrs    -  
               34.61     1:13.27                                               
 32 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   1:13.33 Jrs    -  
               35.09     1:13.33                                               
 32 GIBBES, CERION         16  BOLLES SHARKS                 1:13.33 Jrs    -  
               34.28     1:13.33                                               
 34 BAKKE, HANNAH          14  LITTLE ROCK DOLPHINS          1:13.41 Jrs    -  
               34.87     1:13.41                                               
 35 FIDDLER, MABRY         17  FORT LAUDERDALE               1:13.47 Jrs    -  
               34.91     1:13.47                                               
 36 LARSON, KATHERINE      17  CONNETQUOT                    1:13.53 Jrs    -  
               34.81     1:13.53                                               
 37 BROWN, KATIE           17  ROCKVILLE MONTGOMERY          1:13.56 Jrs    -  
               34.57     1:13.56                                               
 38 LOUGHEED, MARAN        19  SETON HALL UNIV               1:13.59 Jrs    -  
               34.69     1:13.59                                               
 39 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               1:13.63 Jrs    -  
               35.26     1:13.63                                               
 40 STOUDER, ANDREA        18  SO METHODIST UNIV             1:13.65 Jrs    -  
               34.90     1:13.65                                               
 41 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     1:13.67 Jrs    -  
               35.24     1:13.67                                               
 42 SMITH, LUCY MAE            BEACONSFIELD BLUEFINS         1:13.69 Jrs    -  
               34.64     1:13.69                                               
 43 DONOVAN, MEGHANN       19  UNIV MD BALTIMORE             1:13.73 Jrs    -  
               35.17     1:13.73                                               
 44 ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                     1:13.74 Jrs    -  
               35.07     1:13.74                                               
 45 WOODWORTH, LOLA        14  YORK SWIM                     1:13.78 Jrs    -  
               34.05     1:13.78                                               
 46 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   1:13.93 Jrs    -  
               35.23     1:13.93                                               
 47 BISCAY, HILLARY        20  USC                           1:14.12 Jrs    -  
               35.56     1:14.12                                               
 48 SKODA, ALEXIS          15  SOMERSET HILLS                1:14.15 Jrs    -  
               35.22     1:14.15                                               
 49 DEMAN, NICOLE          24  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:14.20 Jrs    -  
               34.95     1:14.20                                               
 50 MATTHEWS, KRISTY       17  TERRAPINS SWIM TEAM           1:14.22 Jrs    -  
               35.69     1:14.22                                               
 51 ANDERSON, CHRISTY          DORADO STARS                  1:14.26 Jrs    -  
               35.12     1:14.26                                               
 52 JOHNSTON, CHARYSSE     15  WINDSOR EXPRESS               1:14.28 Jrs    -  
               34.89     1:14.28                                               
 53 SALLEE, VANESSA        15  PETALUMA SWIM                 1:14.47 Jrs    -  
               35.17     1:14.47                                               
 54 LANGE, LINDSAY         17  BOWLING GREEN                 1:14.49 Jrs    -  
               34.80     1:14.49                                               
 55 REINA, BRIANNA         19  PURDUE                        1:14.55 Jrs    -  
               35.12     1:14.55                                               
 56 STALEY, ERIKA          18  KETTERING COMM Y              1:14.56 Jrs    -  
               34.73     1:14.56                                               
 56 GUILBERT, MARIECHRIS       BEACONSFIELD BLUEFINS         1:14.56 Jrs    -  
               34.89     1:14.56                                               
 58 BURKE, KELLY           15  CURL-BURKE SWIM               1:14.57 Jrs    -  
               35.20     1:14.57                                               
 59 CATALAN0, SHELLENE     15  CLOVIS SWIM                   1:14.58 Jrs    -  
               35.58     1:14.58                                               
 59 KONSTANTINOV, MAGGIE   24  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:14.58 Jrs    -  
               35.17     1:14.58                                               
 61 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS SWIM         1:14.63 Jrs    -  
               35.70     1:14.63                                               
 62 FRYE, LEE              20  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        1:14.68 Jrs    -  
               35.36     1:14.68                                               
 63 HOCHARD, MELINDA       11  GREENWOOD SWIM                1:14.71        -  
               34.92     1:14.71                                               
 64 ESMOND, AMBER          15  ATEX SWIM TEAM                1:14.72        -  
               35.35     1:14.72                                               
 65 MARTIN, LOUISE         29  KC BLAZERS                    1:14.82        -  
               34.95     1:14.82                                               
 66 DEWITT, KRISTINA       17  HOUSTON ELITE                 1:14.84        -  
               35.73     1:14.84                                               
 67 WOODWARD, TINA         16  LOS ALAMOS                    1:14.91        -  
               35.43     1:14.91                                               
 68 BEAN, JENNIFER         16  BRRYALL YMCA                  1:14.97        -  
               35.07     1:14.97                                               
 69 BENJA-ATHON, NONTAWAN  15  LONG ISLAND                   1:15.16        -  
               35.52     1:15.16                                               
 70 YATES, SARAH           15  ALAMO AREA AQUATIC            1:15.33        -  
               35.76     1:15.33                                               
 71 HOLLAND, CHRISTINE     17  DELAWARE BRANDYWINE           1:15.54        -  
               35.25     1:15.54                                               
 71 STAUBITZ, MELODY       16  ARIZONA THUNDER               1:15.54        -  
               34.95     1:15.54                                               
 73 FENTER, VALERIE        15  THE WOODLANDS                 1:15.66        -  
               36.13     1:15.66                                               
 74 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    1:15.84        -  
               35.95     1:15.84                                               
 75 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                1:16.08        -  
               35.90     1:16.08                                               
 76 WEINGART, GWEN         17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:16.30        -  
               35.84     1:16.30                                               
 77 CHOURA, COURTNEY       14  JCC SAILFISH                  1:16.51        -  
               35.99     1:16.51                                               
 78 ANTONUCCI, MELINDA     19  UNIV CONNECTICUT              1:16.56        -  
               36.77     1:16.56                                               
 79 WAGENMAN, LAUREN       17  TEXAS AQUATICS                1:17.33        -  
               36.73     1:17.33                                               
 80 MITCHELL, KATHERINE    16  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:17.75        -  
               37.25     1:17.75                                               
 81 WOLFF, LAURA           17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:18.09        -  
               36.97     1:18.09                                               
 82 BREWER, ANNEKE         18  FLORIDA                       1:18.65        -  
               37.04     1:18.65                                               
 83 ELLABARGER, COURTNEY   15  WASHINGTON TWP WAVE           1:19.62        -  
               37.54     1:19.62                                               
  - MARTIN, BROOKE         21  UNATTACHED                        DQ         -  
               34.42     1:14.31                                               

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 6  Men  100  Breast 
World:    *  59.02 Fred DeBurghgraeve 02/1996
American: ! 1:00.08 Seth Van Neerden 12/1993
US Open:  # 1:00.97 Jeremy Linn 12/1996
Natl:    ------     1:02.89
Jrs:     ------     1:06.09
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DEBURGHGRAEVE, FREDERIK    BELGIUM                         58.79*Natl  20  
               27.44       58.79                                               
  2 IMAI, RYOSUKE          20  USC                           1:00.89#Natl  17  
               28.74     1:00.89                                               
  3 KNABE, MORGAN              UNIV CALGARY SWIM             1:01.34 Natl  16  
               28.75     1:01.34                                               
  4 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                1:01.61 Natl  15  
               29.24     1:01.61                                               
  5 FERREYRA, SERGIO       21  ARGENTINA                     1:01.84 Natl  14  
               28.77     1:01.84                                               
  6 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   1:02.86 Natl  13  
               29.65     1:02.86                                               
  7 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       1:03.18 Jrs   12  
               29.65     1:03.18                                               
  8 MCDONNELL, JEREMY      18  UNIV TENNESSEE                1:03.45 Jrs   11  
               29.69     1:03.45                                               
* Consolations
  9 LEYENHORST, TRAVIS     20  TERRAPINS SWIM TEAM           1:02.89 Natl   9  
               29.71     1:02.89                                               
 10 BOULIANNE, MICHEL          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       1:03.40 Jrs    7  
               29.52     1:03.40                                               
 11 MAPP, CONRAD           17  TIDE SWIM                     1:04.14 Jrs    6  
               30.58     1:04.14                                               
 12 STAMHUIS, JOHN             ISLAND SWIMMING               1:04.16 Jrs    5  
               30.28     1:04.16                                               
 13 BARNETT, PAUL          21  AMERICAN UNIV                 1:04.21 Jrs    4  
               30.02     1:04.21                                               
 14 CHARLTON, CAMERON          GUELPH MARLIN AQUATIC         1:04.49 Jrs    3  
               30.27     1:04.49                                               
  - MARRS, JARROD          23  BENGAL TIGER                      DQ         -  
               28.82     1:02.36                                               
  - DICKS, WALLY           35  YORK SWIM                         DQ         -  
               29.82     1:03.86                                               
* Bonus Consols
 17 BECKWITH, HARVEY       20  USC                           1:04.19 Jrs    -  
               30.35     1:04.19                                               
 18 SANDT, CHRIS           19  TEXAS A&M                     1:04.43 Jrs    -  
               30.53     1:04.43                                               
 19 GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY               1:04.44 Jrs    -  
               30.38     1:04.44                                               
 20 KASCHIK, NICK          20  USC                           1:04.53 Jrs    -  
               30.27     1:04.53                                               
 21 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV               1:05.08 Jrs    -  
               30.41     1:05.08                                               
 22 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               1:05.20 Jrs    -  
               30.23     1:05.20                                               
 23 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           1:05.94 Jrs    -  
               31.11     1:05.94                                               
  - PELLETIER, ERIC            LAVAL UNIVERSITE                  DQ         -  
               31.19     1:06.32                                               
--------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 6  Men  100  Breast 
World:    *  59.02 Fred DeBurghgraeve 02/1996
American: ! 1:00.08 Seth Van Neerden 12/1993
US Open:  # 1:00.97 Jeremy Linn 12/1996
Natl:    ------     1:02.89
Jrs:     ------     1:06.09
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 KNABE, MORGAN              UNIV CALGARY SWIM             1:01.65 Natl   -  
               28.96     1:01.65                                               
  2 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                1:02.12 Natl   -  
               29.57     1:02.12                                               
  3 FERREYRA, SERGIO       21  ARGENTINA                     1:02.14 Natl   -  
               29.00     1:02.14                                               
  4 IMAI, RYOSUKE          20  USC                           1:02.18 Natl   -  
               29.43     1:02.18                                               
  5 DEBURGHGRAEVE, FREDERIK    BELGIUM                       1:02.24 Natl   -  
               29.25     1:02.24                                               
  6 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   1:02.98 Jrs    -  
               29.88     1:02.98                                               
  7 MCDONNELL, JEREMY      18  UNIV TENNESSEE                1:03.12 Jrs    -  
               29.59     1:03.12                                               
  7 LEYENHORST, TRAVIS     20  TERRAPINS SWIM TEAM           1:03.12 Jrs    -  
               29.60     1:03.12                                               
  7 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       1:03.12 Jrs    -  
               29.76     1:03.12                                               
Swimoff Required -----------------------------------------------------------
 10 BOULIANNE, MICHEL          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       1:03.38 Jrs    -  
               29.84     1:03.38                                               
 11 DICKS, WALLY           35  YORK SWIM                     1:03.50 Jrs    -  
               30.11     1:03.50                                               
 12 MARRS, JARROD          23  BENGAL TIGER                  1:03.69 Jrs    -  
               30.29     1:03.69                                               
 13 CHARLTON, CAMERON          GUELPH MARLIN AQUATIC         1:03.95 Jrs    -  
               30.16     1:03.95                                               
 14 MAPP, CONRAD           17  TIDE SWIM                     1:04.17 Jrs    -  
               30.69     1:04.17                                               
 15 BARNETT, PAUL          21  AMERICAN UNIV                 1:04.18 Jrs    -  
               30.21     1:04.18                                               
 16 STAMHUIS, JOHN             ISLAND SWIMMING               1:04.20 Jrs    -  
               30.27     1:04.20                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 SANDT, CHRIS           19  TEXAS A&M                     1:04.47 Jrs    -  
               30.46     1:04.47                                               
 18 KASCHIK, NICK          20  USC                           1:04.57 Jrs    -  
               30.46     1:04.57                                               
 19 BECKWITH, HARVEY       20  USC                           1:04.59 Jrs    -  
               30.42     1:04.59                                               
 20 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           1:04.76 Jrs    -  
               30.40     1:04.76                                               
 21 GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY               1:04.81 Jrs    -  
               30.50     1:04.81                                               
 22 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               1:04.92 Jrs    -  
               29.56     1:04.92                                               
 23 PELLETIER, ERIC            LAVAL UNIVERSITE              1:04.95 Jrs    -  
               30.54     1:04.95                                               
 24 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV               1:05.06 Jrs    -  
               30.45     1:05.06                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 WIDENER, ZACH          18  GRAPEVINE-COLLEY              1:05.08 Jrs    -  
               30.63     1:05.08                                               
 25 FIKE, JAMES            17  CURL-BURKE SWIM               1:05.08 Jrs    -  
               30.68     1:05.08                                               
 27 NITZ, JESSE            16  PUYALLUP AQUATIC              1:05.13 Jrs    -  
               30.60     1:05.13                                               
 28 TAYLOR, DAVID          21  USC                           1:05.25 Jrs    -  
               30.29     1:05.25                                               
 29 FRUELUND, MORTEN       21  AMERICAN UNIV                 1:05.27 Jrs    -  
               30.87     1:05.27                                               
 30 ARZAGA, MICHAEL            CREST SWIMMING                1:05.38 Jrs    -  
               30.51     1:05.38                                               
 31 MONAGHAN, MATTHEW      27  MCC MAVERICKS                 1:05.39 Jrs    -  
               30.49     1:05.39                                               
 32 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     1:05.44 Jrs    -  
               30.57     1:05.44                                               
 33 BRENER, OFRI           21  UNIV CONNECTICUT              1:05.45 Jrs    -  
               30.87     1:05.45                                               
 34 RESEK, ANTHONY         26  KC BLAZERS                    1:05.50 Jrs    -  
               30.83     1:05.50                                               
 35 BUSLEPP, BRANDON       17  FORT LAUDERDALE               1:05.53 Jrs    -  
               31.02     1:05.53                                               
 36 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             1:05.59 Jrs    -  
               31.40     1:05.59                                               
 37 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:05.70 Jrs    -  
               31.41     1:05.70                                               
 38 BROWNELL, A.J.         16  CLOVIS SWIM                   1:05.96 Jrs    -  
               31.09     1:05.96                                               
 39 GIGGEY, ROB            21  UNIV MD BALTIMORE             1:06.02 Jrs    -  
               31.40     1:06.02                                               
 40 HACK, JOSH             17  ANN ARBOR SWIM                1:06.03 Jrs    -  
               31.55     1:06.03                                               
 40 MACKEY, THERAL         21  GEORGIA TECH                  1:06.03 Jrs    -  
               30.78     1:06.03                                               
 42 ROJAS-JORDI, VICTOR    20  OKLAHOMA AQUATICS             1:06.04 Jrs    -  
               30.91     1:06.04                                               
 43 BALOG, GRA             27  OLD DOMINION AQUATIC CL       1:06.07 Jrs    -  
               31.05     1:06.07                                               
 44 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                     1:06.08 Jrs    -  
               31.70     1:06.08                                               
 45 EGERMAN, MICHAEL       17  SE TEXAS AQUARACERS           1:06.09 Jrs    -  
               31.35     1:06.09                                               
 46 DOYON, HUGO                LAVAL UNIVERSITE              1:06.20        -  
               30.62     1:06.20                                               
 47 WILEY, ERIC            22  NORTHEAST LA UNIV             1:06.22        -  
               31.26     1:06.22                                               
 48 LANE, MIKE             28  SQUID                         1:06.35        -  
               31.13     1:06.35                                               
 49 ALKUDMANI, AHMAD       19  USC                           1:06.61        -  
               31.72     1:06.61                                               
 50 BURNS, BRETT           16  COUNTRYSIDE YMCA              1:06.62        -  
               31.37     1:06.62                                               
 51 RASMUSSEN, CHRISTIAN   19  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:06.63        -  
               31.31     1:06.63                                               
 52 BINKLEY, ROSS          18  TEXAS AQUATICS                1:06.69        -  
               31.60     1:06.69                                               
 53 DEGENSTEIN, NICK       18  THE WOODLANDS                 1:06.70        -  
               31.15     1:06.70                                               
 54 CONVERSE, ROBERT       18  PIEDMONT SWIM                 1:06.78        -  
               31.70     1:06.78                                               
 54 DYKHUIZEN, MATT        17  GREENWOOD SWIM                1:06.78        -  
               31.37     1:06.78                                               
 56 VAA, ERIC              17  MISSION SAN JOSE              1:06.85        -  
               31.75     1:06.85                                               
 57 HORNER, JEFF           21  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:06.91        -  
               31.29     1:06.91                                               
 58 ARMSTRONG, JARROD      20  SETON HALL UNIV               1:06.95        -  
               31.06     1:06.95                                               
 59 MCCRACKEN, AARON       16  UNATTACHED                    1:07.23        -  
               31.50     1:07.23                                               
 60 TATE, NICK             18  TEXAS A&M                     1:07.66        -  
               30.39     1:07.66                                               
 61 FRIGGEL, DAVID         16  TEXAS GOLD                    1:07.86        -  
               32.06     1:07.86                                               
 62 CUKER, AARON           17  FT EUSTIS                     1:07.92        -  
               32.09     1:07.92                                               
 63 EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM         1:08.08        -  
               32.06     1:08.08                                               
 64 BARTEL, BRAD           16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:08.47        -  
               31.86     1:08.47                                               
 65 ZENANI, BRYAN          20  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:09.09        -  
               32.46     1:09.09                                               
 66 MCQUINN, JARVIS        18  THE FLEET                     1:09.11        -  
               31.81     1:09.11                                               
 67 PIEKARSKI, JOEY        16  ROCKVILLE MONTGOMERY          1:09.80        -  
               32.75     1:09.80                                               
 68 LENTZ, DERECK          18  ROHNERT PARK                  1:10.08        -  
               32.90     1:10.08                                               
 69 NOVAK, HEATH           18  JCC SAILFISH                  1:10.35        -  
               32.94     1:10.35                                               
 70 GOODWIN, MATT          16  CORAL SPRINGS                 1:12.06        -  
               33.03     1:12.06                                               
  - WEST, STEVE            26  TEAM TYR                          DQ         -  
               29.43     1:01.81                                               
  - NELSON, CHRIS              OLYMPIAN SWIM CLUB                DQ         -  
  - DONOVAN, ROBERT        20  DELAWARE BRANDYWINE               DQ         -  
               31.39     1:06.29                                               
  - DENNISTON, DAVE        20  AUBURN UNIV                       DQ         -  
  - BELTRAN, JUAN          23  UNATTACHED                        DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 7  Women  200  Back 
World:    * 2:06.09 Chihong He 12/1993
American: ! 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
US Open:  # 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
Natl:    ------     2:14.99
Jrs:     ------     2:20.79
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:07.46!Natl  20  
               30.35     1:02.49     1:34.92     2:07.46                       
  2 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             2:07.97 Natl  17  
               31.05     1:03.37     1:36.38     2:07.97                       
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              2:09.89 Natl  16  
               31.14     1:03.90     1:37.76     2:09.89                       
  4 JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND                   2:10.75 Natl  15  
               31.11     1:03.86     1:37.42     2:10.75                       
  5 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              2:12.37 Natl  14  
               31.16     1:04.55     1:38.58     2:12.37                       
  6 BENKO, LINDSAY         22  USC                           2:14.72 Natl  13  
               31.91     1:05.32     1:40.03     2:14.72                       
  7 MEYER, KATIE           18  USC                           2:15.10 Jrs   12  
               31.53     1:05.26     1:40.23     2:15.10                       
  8 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 2:15.98 Jrs   11  
               31.43     1:04.98     1:40.12     2:15.98                       
* Consolations
  9 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:12.62 Natl   9  
               32.01     1:05.60     1:39.10     2:12.62                       
 10 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               2:12.65 Natl   7  
               31.78     1:04.98     1:38.72     2:12.65                       
 11 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                2:14.63 Natl   6  
               31.98     1:05.84     1:40.49     2:14.63                       
 12 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  2:15.14 Jrs    5  
               32.78     1:06.56     1:41.02     2:15.14                       
 13 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:15.86 Jrs    4  
               33.43     1:07.95     1:42.27     2:15.86                       
 14 SCHWEITZER, SARABETH   20  UNATTACHED                    2:15.98 Jrs    3  
               32.11     1:06.78     1:41.65     2:15.98                       
 15 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                 2:16.14 Jrs    2  
               31.87     1:05.82     1:41.05     2:16.14                       
 16 RUBY, TAYLOR           16  BOLLES SHARKS                 2:17.61 Jrs    1  
               33.04     1:07.96     1:42.42     2:17.61                       
* Bonus Consols
 17 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                       2:14.48 Natl   -  
               31.22     1:04.72     1:39.56     2:14.48                       
 18 STEWART, KAILI             MANITOBA                      2:15.47 Jrs    -  
               31.90     1:06.20     1:40.98     2:15.47                       
 19 TRVEBA, MAITE          24  AMERICAN UNIV                 2:16.47 Jrs    -  
               32.34     1:07.05     1:42.23     2:16.47                       
 20 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV             2:16.87 Jrs    -  
               33.11     1:07.78     1:42.70     2:16.87                       
 21 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       2:16.92 Jrs    -  
               33.31     1:07.99     1:42.98     2:16.92                       
 22 SZEWCHUK, ANDREA           ETOBICOKE SWIM                2:17.83 Jrs    -  
               33.40     1:08.52     1:43.46     2:17.83                       
 23 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            2:18.81 Jrs    -  
               32.13     1:07.62     1:43.53     2:18.81                       
 24 CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                       2:19.26 Jrs    -  
               33.00     1:08.19     1:43.91     2:19.26                       
---------


                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 7  Women  200  Back 
World:    * 2:06.09 Chihong He 12/1993
American: ! 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
US Open:  # 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
Natl:    ------     2:14.99
Jrs:     ------     2:20.79
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:09.75 Natl   -  
               31.28     1:04.65     1:37.36     2:09.75                       
  2 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             2:10.56 Natl   -  
               31.04     1:03.58     1:37.26     2:10.56                       
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              2:12.10 Natl   -  
               31.53     1:05.24     1:38.94     2:12.10                       
  3 JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND                   2:12.10 Natl   -  
               31.90     1:05.35     1:39.11     2:12.10                       
  5 BENKO, LINDSAY         22  USC                           2:12.63 Natl   -  
               31.97     1:05.27     1:38.88     2:12.63                       
  6 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              2:12.65 Natl   -  
               31.49     1:05.09     1:39.39     2:12.65                       
  7 MEYER, KATIE           18  USC                           2:13.85 Natl   -  
               31.78     1:05.71     1:39.86     2:13.85                       
  8 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 2:13.97 Natl   -  
               31.43     1:04.73     1:39.14     2:13.97                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:14.09 Natl   -  
               32.46     1:06.34     1:40.01     2:14.09                       
 10 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               2:14.83 Natl   -  
               31.80     1:05.67     1:39.90     2:14.83                       
 11 SCHWEITZER, SARABETH   20  UNATTACHED                    2:15.00 Jrs    -  
               32.29     1:06.58     1:41.18     2:15.00                       
 12 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                2:15.17 Jrs    -  
               32.66     1:06.99     1:41.45     2:15.17                       
 13 RUBY, TAYLOR           16  BOLLES SHARKS                 2:15.48 Jrs    -  
               32.92     1:07.80     1:41.98     2:15.48                       
 14 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                 2:15.49 Jrs    -  
               31.75     1:05.58     1:40.62     2:15.49                       
 15 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:15.53 Jrs    -  
               32.68     1:06.62     1:41.08     2:15.53                       
 16 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  2:16.65 Jrs    -  
               33.51     1:08.80     1:42.97     2:16.65                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 TRVEBA, MAITE          24  AMERICAN UNIV                 2:16.71 Jrs    -  
               32.36     1:06.96     1:41.82     2:16.71                       
 18 CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                       2:16.93 Jrs    -  
               32.37     1:06.97     1:41.91     2:16.93                       
 19 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV             2:16.99 Jrs    -  
               32.79     1:07.25     1:42.25     2:16.99                       
 20 STEWART, KAILI             MANITOBA                      2:17.27 Jrs    -  
               32.88     1:07.74     1:42.80     2:17.27                       
 21 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       2:17.30 Jrs    -  
               33.30     1:08.01     1:42.78     2:17.30                       
 22 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                       2:17.46 Jrs    -  
               31.40     1:04.90     1:40.63     2:17.46                       
 23 SZEWCHUK, ANDREA           ETOBICOKE SWIM                2:17.48 Jrs    -  
               32.98     1:08.09     1:43.05     2:17.48                       
 24 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            2:17.51 Jrs    -  
               31.32     1:05.26     1:40.96     2:17.51                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS           2:17.65 Jrs    -  
               33.44     1:08.80     1:43.82     2:17.65                       
 26 HERR, CASSIE           15  CARMEL SWIM                   2:17.84 Jrs    -  
               32.35     1:07.01     1:42.26     2:17.84                       
 27 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS               2:18.21 Jrs    -  
               31.97     1:06.66     1:42.27     2:18.21                       
 28 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:18.31 Jrs    -  
               32.58     1:07.42     1:43.12     2:18.31                       
 29 FRIGON, MELANIE            BEACONSFIELD BLUEFINS         2:18.39 Jrs    -  
               32.66     1:06.83     1:42.11     2:18.39                       
 30 ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:18.76 Jrs    -  
               32.45     1:07.15     1:42.62     2:18.76                       
 31 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       2:18.82 Jrs    -  
               33.45     1:08.19     1:43.52     2:18.82                       
 32 MURPHY, CORRIE         19  USC                           2:18.91 Jrs    -  
               33.10     1:08.21     1:43.41     2:18.91                       
 33 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                       2:19.02 Jrs    -  
               33.33     1:08.63     1:43.92     2:19.02                       
 34 NOBLET, AMANDA         19  INDIANA UNIV                  2:19.11 Jrs    -  
               33.69     1:08.67     1:43.73     2:19.11                       
 35 BARRIS, KATHY          20  TEXAS A&M                     2:19.22 Jrs    -  
               33.30     1:08.42     1:43.77     2:19.22                       
 36 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       2:19.26 Jrs    -  
               33.38     1:08.64     1:44.12     2:19.26                       
 37 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       2:19.51 Jrs    -  
               33.40     1:08.81     1:44.64     2:19.51                       
 38 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         2:19.57 Jrs    -  
               33.04     1:08.03     1:44.20     2:19.57                       
 39 KNEPPER, MEGAN         15  CURL-BURKE SWIM               2:19.63 Jrs    -  
               33.64     1:08.77     1:44.20     2:19.63                       
 40 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:19.79 Jrs    -  
               33.64     1:09.15     1:45.66     2:19.79                       
 41 JOHNSON, SARA          16  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN       2:19.87 Jrs    -  
               33.80     1:08.83     1:44.45     2:19.87                       
 42 RADOSTITS, BROOKE      18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:19.88 Jrs    -  
               33.39     1:08.85     1:44.41     2:19.88                       
 43 MARELLA, KRISTIN       16  CURL-BURKE SWIM               2:20.11 Jrs    -  
               32.72     1:07.73     1:44.05     2:20.11                       
 44 WILHELM, HELENA        18  INDIANA UNIV                  2:20.12 Jrs    -  
               32.65     1:07.59     1:43.54     2:20.12                       
 45 KNAPP, LINDSAY         15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:20.13 Jrs    -  
               33.67     1:08.99     1:44.49     2:20.13                       
 46 BERGMAN, JILL              LAKE FOREST S. C.             2:20.29 Jrs    -  
               32.70     1:08.27     1:45.00     2:20.29                       
 47 KIERAS, JESSICA        18  TEXAS A&M                     2:20.45 Jrs    -  
               33.54     1:07.97     1:43.41     2:20.45                       
 48 HASSEBROEK, ELIZABETH  17  METRO OMAHA                   2:20.46 Jrs    -  
               33.24     1:08.38     1:44.55     2:20.46                       
 49 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                    2:20.73 Jrs    -  
               32.82     1:08.29     1:44.74     2:20.73                       
 50 MCCARTHY, LIBBIE       21  INDIANA UNIV                  2:20.78 Jrs    -  
               33.72     1:08.84     1:45.13     2:20.78                       
 51 PEASLEE, EMILY         17  BRRYALL YMCA                  2:20.86        -  
               33.60     1:08.77     1:44.57     2:20.86                       
 52 AMESBURY, QUINN        16  CURL-BURKE SWIM               2:20.93        -  
               33.76     1:08.80     1:44.86     2:20.93                       
 53 VANHORN, AMANDA        16  OCCOQUAN                      2:21.26        -  
               33.03     1:08.47     1:44.86     2:21.26                       
 54 COMBELLICK, CARISSA    15  CARMEL SWIM                   2:21.71        -  
               33.51     1:09.51     1:45.89     2:21.71                       
 55 MARTIN, CHRISTINE      18  UNIV CONNECTICUT              2:21.91        -  
               33.82     1:09.53     1:46.19     2:21.91                       
 56 EBERWEIN, KRYSTLE      16  FOXCATCHER                    2:22.02        -  
               34.88     1:10.93     1:46.80     2:22.02                       
 57 MORRISON, JULIE        20  FLORIDA                       2:22.03        -  
               34.30     1:09.87     1:46.12     2:22.03                       
 58 DURKIN, MOIRA          16  FOXCATCHER                    2:22.06        -  
               34.23     1:09.43     1:45.75     2:22.06                       
 59 MORRELL, DANA          18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:22.15        -  
               32.84     1:08.41     1:45.02     2:22.15                       
 60 BATTAGLIA, LISA        16  AQUAFIT SHARKS                2:22.23        -  
               34.10     1:10.17     1:46.17     2:22.23                       
 61 GARNETT, ALICE         16  LAKE FOREST S. C.             2:22.34        -  
               32.88     1:08.60     1:45.33     2:22.34                       
 62 BRIGGS, DANA           20  TEXAS A&M                     2:22.48        -  
               33.03     1:09.18     1:45.70     2:22.48                       
 63 STEIN, MELANIE         17  TIDE SWIM                     2:22.62        -  
               33.29     1:09.21     1:45.85     2:22.62                       
 64 MORAN, ERIN            19  UNIV CONNECTICUT              2:23.95        -  
               34.40     1:10.77     1:47.82     2:23.95                       
 65 MACMARTIN, ERIN        17  CURL-BURKE SWIM               2:24.07        -  
               33.72     1:10.19     1:47.00     2:24.07                       
 66 WALKER, KATE           16  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:24.12        -  
               32.94     1:08.83     1:46.74     2:24.12                       
 67 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           2:24.38        -  
               34.16     1:10.12     1:47.31     2:24.38                       
 68 HEFFERNAN, COURTNEY    17  FT BELVOIR                    2:24.55        -  
               33.66     1:09.86     1:46.71     2:24.55                       
 69 SHIPE, KATIE           16  MT LEBANON                    2:24.70        -  
               34.87     1:11.38     1:48.24     2:24.70                       
 70 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 2:25.05        -  
               34.25     1:10.92     1:48.22     2:25.05                       
 71 ALDEN, JENNIFER        19  PURDUE                        2:26.10        -  
               34.17     1:10.93     1:48.55     2:26.10                       
 72 DUNN, THERESA          17  MORGAN HILL                   2:26.22        -  
               33.75     1:10.14     1:48.07     2:26.22                       
 73 PHILIPP, KATIE         18  BLUE TIDE                     2:26.55        -  
               34.76     1:11.37     1:48.64     2:26.55                       
 74 SMITH, LINDSEY         18  STRINGRAYS                    2:27.62        -  
               33.98     1:10.55     1:48.77     2:27.62                       
 75 STRAWN, TIFFANY        16  KATY AQUATICS                 2:27.75        -  
               34.87     1:12.32     1:50.34     2:27.75                       
--------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 7  Women  200  Back 
World:    * 2:06.09 Chihong He 12/1993
American: ! 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
US Open:  # 2:07.52 Lia Oberstar 12/1996
Natl:    ------     2:14.99
Jrs:     ------     2:20.79
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:09.75 Natl   -  
               31.28     1:04.65     1:37.36     2:09.75                       
  2 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             2:10.56 Natl   -  
               31.04     1:03.58     1:37.26     2:10.56                       
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              2:12.10 Natl   -  
               31.53     1:05.24     1:38.94     2:12.10                       
  3 JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND                   2:12.10 Natl   -  
               31.90     1:05.35     1:39.11     2:12.10                       
  5 BENKO, LINDSAY         22  USC                           2:12.63 Natl   -  
               31.97     1:05.27     1:38.88     2:12.63                       
  6 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              2:12.65 Natl   -  
               31.49     1:05.09     1:39.39     2:12.65                       
  7 MEYER, KATIE           18  USC                           2:13.85 Natl   -  
               31.78     1:05.71     1:39.86     2:13.85                       
  8 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 2:13.97 Natl   -  
               31.43     1:04.73     1:39.14     2:13.97                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:14.09 Natl   -  
               32.46     1:06.34     1:40.01     2:14.09                       
 10 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               2:14.83 Natl   -  
               31.80     1:05.67     1:39.90     2:14.83                       
 11 SCHWEITZER, SARABETH   20  UNATTACHED                    2:15.00 Jrs    -  
               32.29     1:06.58     1:41.18     2:15.00                       
 12 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                2:15.17 Jrs    -  
               32.66     1:06.99     1:41.45     2:15.17                       
 13 RUBY, TAYLOR           16  BOLLES SHARKS                 2:15.48 Jrs    -  
               32.92     1:07.80     1:41.98     2:15.48                       
 14 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                 2:15.49 Jrs    -  
               31.75     1:05.58     1:40.62     2:15.49                       
 15 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:15.53 Jrs    -  
               32.68     1:06.62     1:41.08     2:15.53                       
 16 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  2:16.65 Jrs    -  
               33.51     1:08.80     1:42.97     2:16.65                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 TRVEBA, MAITE          24  AMERICAN UNIV                 2:16.71 Jrs    -  
               32.36     1:06.96     1:41.82     2:16.71                       
 18 CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                       2:16.93 Jrs    -  
               32.37     1:06.97     1:41.91     2:16.93                       
 19 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV             2:16.99 Jrs    -  
               32.79     1:07.25     1:42.25     2:16.99                       
 20 STEWART, KAILI             MANITOBA                      2:17.27 Jrs    -  
               32.88     1:07.74     1:42.80     2:17.27                       
 21 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       2:17.30 Jrs    -  
               33.30     1:08.01     1:42.78     2:17.30                       
 22 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                       2:17.46 Jrs    -  
               31.40     1:04.90     1:40.63     2:17.46                       
 23 SZEWCHUK, ANDREA           ETOBICOKE SWIM                2:17.48 Jrs    -  
               32.98     1:08.09     1:43.05     2:17.48                       
 24 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            2:17.51 Jrs    -  
               31.32     1:05.26     1:40.96     2:17.51                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS           2:17.65 Jrs    -  
               33.44     1:08.80     1:43.82     2:17.65                       
 26 HERR, CASSIE           15  CARMEL SWIM                   2:17.84 Jrs    -  
               32.35     1:07.01     1:42.26     2:17.84                       
 27 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS               2:18.21 Jrs    -  
               31.97     1:06.66     1:42.27     2:18.21                       
 28 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:18.31 Jrs    -  
               32.58     1:07.42     1:43.12     2:18.31                       
 29 FRIGON, MELANIE            BEACONSFIELD BLUEFINS         2:18.39 Jrs    -  
               32.66     1:06.83     1:42.11     2:18.39                       
 30 ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:18.76 Jrs    -  
               32.45     1:07.15     1:42.62     2:18.76                       
 31 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       2:18.82 Jrs    -  
               33.45     1:08.19     1:43.52     2:18.82                       
 32 MURPHY, CORRIE         19  USC                           2:18.91 Jrs    -  
               33.10     1:08.21     1:43.41     2:18.91                       
 33 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                       2:19.02 Jrs    -  
               33.33     1:08.63     1:43.92     2:19.02                       
 34 NOBLET, AMANDA         19  INDIANA UNIV                  2:19.11 Jrs    -  
               33.69     1:08.67     1:43.73     2:19.11                       
 35 BARRIS, KATHY          20  TEXAS A&M                     2:19.22 Jrs    -  
               33.30     1:08.42     1:43.77     2:19.22                       
 36 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       2:19.26 Jrs    -  
               33.38     1:08.64     1:44.12     2:19.26                       
 37 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       2:19.51 Jrs    -  
               33.40     1:08.81     1:44.64     2:19.51                       
 38 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         2:19.57 Jrs    -  
               33.04     1:08.03     1:44.20     2:19.57                       
 39 KNEPPER, MEGAN         15  CURL-BURKE SWIM               2:19.63 Jrs    -  
               33.64     1:08.77     1:44.20     2:19.63                       
 40 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:19.79 Jrs    -  
               33.64     1:09.15     1:45.66     2:19.79                       
 41 JOHNSON, SARA          16  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN       2:19.87 Jrs    -  
               33.80     1:08.83     1:44.45     2:19.87                       
 42 RADOSTITS, BROOKE      18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:19.88 Jrs    -  
               33.39     1:08.85     1:44.41     2:19.88                       
 43 MARELLA, KRISTIN       16  CURL-BURKE SWIM               2:20.11 Jrs    -  
               32.72     1:07.73     1:44.05     2:20.11                       
 44 WILHELM, HELENA        18  INDIANA UNIV                  2:20.12 Jrs    -  
               32.65     1:07.59     1:43.54     2:20.12                       
 45 KNAPP, LINDSAY         15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:20.13 Jrs    -  
               33.67     1:08.99     1:44.49     2:20.13                       
 46 BERGMAN, JILL              LAKE FOREST S. C.             2:20.29 Jrs    -  
               32.70     1:08.27     1:45.00     2:20.29                       
 47 KIERAS, JESSICA        18  TEXAS A&M                     2:20.45 Jrs    -  
               33.54     1:07.97     1:43.41     2:20.45                       
 48 HASSEBROEK, ELIZABETH  17  METRO OMAHA                   2:20.46 Jrs    -  
               33.24     1:08.38     1:44.55     2:20.46                       
 49 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                    2:20.73 Jrs    -  
               32.82     1:08.29     1:44.74     2:20.73                       
 50 MCCARTHY, LIBBIE       21  INDIANA UNIV                  2:20.78 Jrs    -  
               33.72     1:08.84     1:45.13     2:20.78                       
 51 PEASLEE, EMILY         17  BRRYALL YMCA                  2:20.86        -  
               33.60     1:08.77     1:44.57     2:20.86                       
 52 AMESBURY, QUINN        16  CURL-BURKE SWIM               2:20.93        -  
               33.76     1:08.80     1:44.86     2:20.93                       
 53 VANHORN, AMANDA        16  OCCOQUAN                      2:21.26        -  
               33.03     1:08.47     1:44.86     2:21.26                       
 54 COMBELLICK, CARISSA    15  CARMEL SWIM                   2:21.71        -  
               33.51     1:09.51     1:45.89     2:21.71                       
 55 MARTIN, CHRISTINE      18  UNIV CONNECTICUT              2:21.91        -  
               33.82     1:09.53     1:46.19     2:21.91                       
 56 EBERWEIN, KRYSTLE      16  FOXCATCHER                    2:22.02        -  
               34.88     1:10.93     1:46.80     2:22.02                       
 57 MORRISON, JULIE        20  FLORIDA                       2:22.03        -  
               34.30     1:09.87     1:46.12     2:22.03                       
 58 DURKIN, MOIRA          16  FOXCATCHER                    2:22.06        -  
               34.23     1:09.43     1:45.75     2:22.06                       
 59 MORRELL, DANA          18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:22.15        -  
               32.84     1:08.41     1:45.02     2:22.15                       
 60 BATTAGLIA, LISA        16  AQUAFIT SHARKS                2:22.23        -  
               34.10     1:10.17     1:46.17     2:22.23                       
 61 GARNETT, ALICE         16  LAKE FOREST S. C.             2:22.34        -  
               32.88     1:08.60     1:45.33     2:22.34                       
 62 BRIGGS, DANA           20  TEXAS A&M                     2:22.48        -  
               33.03     1:09.18     1:45.70     2:22.48                       
 63 STEIN, MELANIE         17  TIDE SWIM                     2:22.62        -  
               33.29     1:09.21     1:45.85     2:22.62                       
 64 MORAN, ERIN            19  UNIV CONNECTICUT              2:23.95        -  
               34.40     1:10.77     1:47.82     2:23.95                       
 65 MACMARTIN, ERIN        17  CURL-BURKE SWIM               2:24.07        -  
               33.72     1:10.19     1:47.00     2:24.07                       
 66 WALKER, KATE           16  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:24.12        -  
               32.94     1:08.83     1:46.74     2:24.12                       
 67 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           2:24.38        -  
               34.16     1:10.12     1:47.31     2:24.38                       
 68 HEFFERNAN, COURTNEY    17  FT BELVOIR                    2:24.55        -  
               33.66     1:09.86     1:46.71     2:24.55                       
 69 SHIPE, KATIE           16  MT LEBANON                    2:24.70        -  
               34.87     1:11.38     1:48.24     2:24.70                       
 70 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 2:25.05        -  
               34.25     1:10.92     1:48.22     2:25.05                       
 71 ALDEN, JENNIFER        19  PURDUE                        2:26.10        -  
               34.17     1:10.93     1:48.55     2:26.10                       
 72 DUNN, THERESA          17  MORGAN HILL                   2:26.22        -  
               33.75     1:10.14     1:48.07     2:26.22                       
 73 PHILIPP, KATIE         18  BLUE TIDE                     2:26.55        -  
               34.76     1:11.37     1:48.64     2:26.55                       
 74 SMITH, LINDSEY         18  STRINGRAYS                    2:27.62        -  
               33.98     1:10.55     1:48.77     2:27.62                       
 75 STRAWN, TIFFANY        16  KATY AQUATICS                 2:27.75        -  
               34.87     1:12.32     1:50.34     2:27.75                       

                  1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 8  Men  200  Back 
World:    * 1:52.51 Martin Zubero 04/1991
American: ! 1:54.19 Tripp Schwenk 12/1993
US Open:  # 1:52.64 Martin Zubero 04/1991
Natl:    ------     2:01.39
Jrs:     ------     2:07.49
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:54.55 Natl  20  
               27.45       56.45     1:25.89     1:54.55                       
  2 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                 1:55.77 Natl  17  
               27.66       56.58     1:25.98     1:55.77                       
  3 BREWER, ROBERT         24  TEAM TYR                      1:57.40 Natl  16  
               27.53       57.05     1:27.45     1:57.40                       
  4 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL       1:59.44 Natl  15  
               27.62       57.43     1:28.26     1:59.44                       
  5 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM               2:00.14 Natl  14  
               28.49       58.77     1:29.52     2:00.14                       
  6 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            2:01.30 Natl  13  
               28.14       58.58     1:29.80     2:01.30                       
  7 CEROVIC, MILOS         18  ALAMO AREA AQUATIC            2:03.86 Jrs   12  
               28.44       59.31     1:31.86     2:03.86                       
  8 SORIA, ERIK            17  WATER RAT                     2:04.14 Jrs   11  
               28.56       59.66     1:31.64     2:04.14                       
* Consolations
  9 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS       2:02.27 Jrs    9  
               29.54     1:00.42     1:31.31     2:02.27                       
 10 TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                    2:02.29 Jrs    7  
               28.35       59.28     1:30.71     2:02.29                       
 11 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    2:02.58 Jrs    6  
               29.19     1:00.32     1:31.73     2:02.58                       
 12 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:02.89 Jrs    5  
               30.02     1:01.23     1:32.44     2:02.89                       
 13 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:04.01 Jrs    4  
               28.72     1:00.28     1:31.85     2:04.01                       
 14 NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC          2:04.90 Jrs    3  
               29.39     1:00.71     1:32.77     2:04.90                       
 15 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE             2:05.73 Jrs    2  
               28.67     1:00.92     1:32.64     2:05.73                       
 16 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  2:07.07 Jrs    1  
               29.66     1:00.59     1:33.65     2:07.07                       
* Bonus Consols
 17 MUNSON, RICH           23  SETON HALL UNIV               2:04.09 Jrs    -  
               29.05     1:00.16     1:31.46     2:04.09                       
 18 MACDONALD, DAVID           ETOBICOKE SWIM                2:05.00 Jrs    -  
               29.99     1:01.22     1:33.20     2:05.00                       
 19 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                 2:05.03 Jrs    -  
               29.08     1:00.66     1:33.08     2:05.03                       
 20 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                 2:05.43 Jrs    -  
               29.29     1:01.31     1:33.67     2:05.43                       
 21 RAUSCH, MATT           20  UNIV MD BALTIMORE             2:05.52 Jrs    -  
               29.65     1:01.44     1:33.81     2:05.52                       
 22 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE               2:06.23 Jrs    -  
               29.29     1:00.71     1:33.61     2:06.23                       
 23 HILL, JOSH             17  MIDCITIES ARLINGTON           2:06.28 Jrs    -  
               30.35     1:02.46     1:34.02     2:06.28                       
 24 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT              2:06.34 Jrs    -  
               29.69     1:01.50     1:33.95     2:06.34                       
----------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 8  Men  200  Back 
World:    * 1:52.51 Martin Zubero 04/1991
American: ! 1:54.19 Tripp Schwenk 12/1993
US Open:  # 1:52.64 Martin Zubero 04/1991
Natl:    ------     2:01.39
Jrs:     ------     2:07.49
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                 1:57.46 Natl   -  
               28.18       57.86     1:27.53     1:57.46                       
  2 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:58.18 Natl   -  
               28.27       58.01     1:28.22     1:58.18                       
  3 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            2:00.73 Natl   -  
               28.32       58.44     1:29.92     2:00.73                       
  4 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:00.89 Natl   -  
               28.22       58.33     1:29.08     2:00.89                       
  5 BREWER, ROBERT         24  TEAM TYR                      2:00.91 Natl   -  
               28.97       58.63     1:29.90     2:00.91                       
  6 CEROVIC, MILOS         18  ALAMO AREA AQUATIC            2:01.34 Natl   -  
               28.89       59.23     1:30.09     2:01.34                       
  7 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM               2:01.62 Jrs    -  
               29.02     1:00.03     1:30.81     2:01.62                       
  8 VENDT, ERIK            17  SQUID                         2:02.40 Jrs    -  
               30.14     1:01.54     1:32.19     2:02.40                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 SORIA, ERIK            17  WATER RAT                     2:03.20 Jrs    -  
               28.93       59.81     1:31.02     2:03.20                       
 10 TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                    2:03.43 Jrs    -  
               28.94     1:00.42     1:32.09     2:03.43                       
 11 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    2:03.72 Jrs    -  
               29.65     1:01.15     1:32.51     2:03.72                       
 12 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:03.78 Jrs    -  
               28.95     1:00.53     1:32.14     2:03.78                       
 13 NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC          2:03.82 Jrs    -  
               29.63     1:01.01     1:32.71     2:03.82                       
 14 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE             2:04.18 Jrs    -  
               28.37       58.88     1:31.32     2:04.18                       
 15 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS       2:04.47 Jrs    -  
               29.33     1:00.32     1:32.33     2:04.47                       
 16 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.73 Jrs    -  
               30.04     1:01.92     1:33.64     2:04.73                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  2:04.74 Jrs    -  
               29.73     1:00.89     1:32.67     2:04.74                       
 18 MUNSON, RICH           23  SETON HALL UNIV               2:05.08 Jrs    -  
               29.09     1:00.31     1:32.12     2:05.08                       
 19 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE               2:05.62 Jrs    -  
               30.01     1:01.39     1:33.39     2:05.62                       
 20 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                 2:05.87 Jrs    -  
               29.59     1:01.79     1:34.04     2:05.87                       
 21 RAUSCH, MATT           20  UNIV MD BALTIMORE             2:06.18 Jrs    -  
               29.57     1:01.16     1:33.50     2:06.18                       
 22 MACDONALD, DAVID           ETOBICOKE SWIM                2:06.43 Jrs    -  
               30.15     1:01.67     1:33.89     2:06.43                       
 23 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT              2:06.51 Jrs    -  
               30.25     1:02.30     1:34.51     2:06.51                       
 24 HILL, JOSH             17  MIDCITIES ARLINGTON           2:06.53 Jrs    -  
               29.89     1:01.77     1:33.89     2:06.53                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                 2:06.59 Jrs    -  
               29.27     1:00.72     1:33.67     2:06.59                       
 26 PELLETIER, ERIC            LAVAL UNIVERSITE              2:06.81 Jrs    -  
               29.85     1:00.95     1:33.07     2:06.81                       
 27 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL       2:06.91 Jrs    -  
               30.58     1:02.87     1:35.76     2:06.91                       
 28 JOTAUTAS, MIKE             ETOBICOKE SWIM                2:06.99 Jrs    -  
               30.61     1:03.36     1:35.47     2:06.99                       
 29 MUNZ, MATT             18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:07.17 Jrs    -  
               29.85     1:01.53     1:34.59     2:07.17                       
 30 WALKER, CORY           17  LAKE AREA PIRATES             2:07.62        -  
               30.00     1:02.40     1:34.94     2:07.62                       
 31 FERRIS, MIKE           17  LONG ISLAND                   2:07.67        -  
               30.44     1:02.53     1:35.42     2:07.67                       
 32 SAYKO, JAY             18  USC                           2:07.76        -  
               30.35     1:02.45     1:35.16     2:07.76                       
 33 WHANG, DAVID               ETOBICOKE SWIM                2:07.79        -  
               30.69     1:03.73     1:36.49     2:07.79                       
 34 GOLDBERG, BRYAN        15  FORT LAUDERDALE               2:07.81        -  
               30.46     1:02.62     1:35.55     2:07.81                       
 35 EVANS, REID            16  ALAMO AREA AQUATIC            2:07.90        -  
               29.98     1:02.12     1:35.14     2:07.90                       
 36 BOYER, PHIL            21  UNIV MD BALTIMORE             2:07.92        -  
               30.01     1:02.13     1:34.96     2:07.92                       
 37 FOGEL, DAVE            22  NORTHEAST LA UNIV             2:08.55        -  
               29.86     1:02.09     1:35.14     2:08.55                       
 38 PLUMMER, RYAN          17  OKLAHOMA AQUATICS             2:08.83        -  
               29.78     1:02.26     1:35.73     2:08.83                       
 39 PENBERTHY, JASON       19  TEXAS A&M                     2:08.96        -  
               30.58     1:02.86     1:35.49     2:08.96                       
 40 EWERT, AARON           18  CITY OF RICHARDSON            2:09.10        -  
               30.47     1:03.25     1:36.16     2:09.10                       
 41 RING, DAVID            17  CLOVIS SWIM                   2:09.41        -  
               30.02     1:02.59     1:36.27     2:09.41                       
 42 CAMPBELL, RYAN         22  UNIV MD BALTIMORE             2:09.68        -  
               30.08     1:02.31     1:35.85     2:09.68                       
 43 BRUNELLI, NICHOLAS     16  SQUID                         2:09.86        -  
               30.85     1:03.18     1:36.37     2:09.86                       
 44 KIMMERLY, DAVE         18  UNIV ILLINOIS CHICAGO         2:10.25        -  
               30.26     1:03.06     1:36.77     2:10.25                       
 45 SEVERIN, MARC          18  HERNDON AQUATICS              2:10.31        -  
               30.68     1:03.10     1:36.44     2:10.31                       
 46 WILLHITE, JAMES        17  CURL-BURKE SWIM               2:11.37        -  
               30.19     1:02.79     1:36.69     2:11.37                       
 47 KARSTENS, BEN          17  FOOTHILLS                     2:12.56        -  
               31.10     1:04.63     1:38.88     2:12.56                       
 48 LOPER, MITCH           17  THE FLEET                     2:13.13        -  
               31.14     1:04.37     1:38.64     2:13.13                       
 49 VALDIVIESO, JUAN       17  CURL-BURKE SWIM               2:14.41        -  
               31.98     1:05.77     1:40.00     2:14.41                       
 50 LONGMIRE, HANK         18  GEORGIA TECH                  2:15.46        -  
               31.34     1:05.78     1:40.74     2:15.46                       
 51 MCMILLIAN, BRETT       16  TEXAS GOLD                    2:18.65        -  
               31.08     1:05.74     1:42.40     2:18.65                       

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 9  Women  50  Free 
World:    *  24.23 Jingyi Le 12/1993
American: !  24.56 Jenny Thompson 12/1998
US Open:  #  24.56 Jenny Thompson 12/1998
Natl:    ------       26.49
Jrs:     ------       27.39
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                     24.78 Natl  20  
  2 HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND                     24.91 Natl  17  
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS                25.14 Natl  16  
  4 CRISTY, JENNIFER       19  INDIANA UNIV                    25.47 Natl  15  
  5 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                  25.74 Natl  14  
  6 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO              25.76 Natl  13  
  7 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                         25.85 Natl  12  
  8 CAMPBELL, KAREN        21  USC                             26.07 Natl  11  
* Consolations
  9 KOLBISCH, LIESL        22  HILLENBRAND                     25.91 Natl   9  
 10 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                      26.00 Natl   6.5
 10 TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                     26.00 Natl   6.5
 12 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                        26.08 Natl   5  
 13 DEMAN, NICOLE          24  WALNUT CREEK AQUABEARS          26.09 Natl   4  
 14 TARDIF, JULIE              CLUB AQUATIQUE MONTREAL         26.18 Natl   2.5
 14 ZHONG, NORA                USC                             26.18 Natl   2.5
 16 MOSHER, ASHLEY         23  UNATTACHED                      26.22 Natl   1  
* Bonus Consols
 17 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV               26.21 Natl   -  
 18 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                  26.31 Natl   -  
 19 BLAU, SHARISSE         18  ARIZONA THUNDER                 26.35 Natl   -  
 20 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV               26.52 Jrs    -  
 21 BUHRANDT, MOLLY        16  NAPERVILLE YMCA                 26.58 Jrs    -  
 22 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                       26.67 Jrs    -  
 23 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                      26.70 Jrs    -  
 24 FAULKNER, JACLYN       14  NEW ORLEANS AQUATICS            26.77 Jrs    -  
--------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 9  Women  50  Free 
World:    *  24.23 Jingyi Le 12/1993
American: !  24.78 Jenny Thompson 04/1997
US Open:  #  25.10 Angel Martino 08/1992
Natl:    ------       26.49
Jrs:     ------       27.39
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND                     25.20 Natl   -  
  2 TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                     25.35 Natl   -  
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS                25.47 Natl   -  
  4 CRISTY, JENNIFER       19  INDIANA UNIV                    25.60 Natl   -  
  5 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                  25.69 Natl   -  
  6 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO              25.90 Natl   -  
  7 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                         25.93 Natl   -  
  8 CAMPBELL, KAREN        21  USC                             25.98 Natl   -  
  --------------------------------------------------------------------------
  9 TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                     26.06 Natl   -  
 10 MOSHER, ASHLEY         23  COLORADO SPRINGS                26.09 Natl   -  
 11 KOLBISCH, LIESL        22  HILLENBRAND                     26.13 Natl   -  
 12 DEMAN, NICOLE          24  WALNUT CREEK AQUABEARS          26.17 Natl   -  
 13 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                      26.22 Natl   -  
 14 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                        26.23 Natl   -  
 15 ZHONG, NORA                USC                             26.24 Natl   -  
 16 TARDIF, JULIE              CLUB AQUATIQUE MONTREAL         26.25 Natl   -  
  --------------------------------------------------------------------------
 17 FAULKNER, JACLYN       14  NEW ORLEANS AQUATICS            26.29 Natl   -  
 18 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                  26.34 Natl   -  
 19 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV               26.38 Natl   -  
 20 BUHRANDT, MOLLY        16  NAPERVILLE YMCA                 26.40 Natl   -  
 21 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                       26.41 Natl   -  
 21 BLAU, SHARISSE         18  ARIZONA THUNDER                 26.41 Natl   -  
 21 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                      26.41 Natl   -  
 24 MACAULAY, CHRISSY          ETOBICOKE SWIM                  26.42 Natl   -  
 24 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV               26.42 Natl   -  
Swimoff Required -----------------------------------------------------------
 26 HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY                     26.44 Natl   -  
 26 MAISTRELLIS, KATINA    19  SO METHODIST UNIV               26.44 Natl   -  
 28 ELLIS, CARRIE          15  BRANDON SWIM TENNIS             26.48 Natl   -  
 29 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                      26.51 Jrs    -  
 30 SURYOUTOMO, NINA       17  MISSION SAN JOSE                26.62 Jrs    -  
 31 WEILBACHER, ANNIE      16  GREATER COLUMBUS SWIM           26.64 Jrs    -  
 32 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                   26.65 Jrs    -  
 33 PIMENTEL, LIESL        22  UNATTACHED                      26.70 Jrs    -  
 34 IAQUINTO, CHRISTINA    19  INDIANA UNIV                    26.71 Jrs    -  
 35 RIGGINS, MICHELE       18  TEXAS A&M                       26.72 Jrs    -  
 36 JAMERINO, CHRISTINE    21  INDIANA UNIV                    26.73 Jrs    -  
 37 TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                         26.75 Jrs    -  
 38 KING, BRITTANY         16  MIDCITIES ARLINGTON             26.76 Jrs    -  
 39 MARTINDALE, LEAH       20  FLORIDA                         26.77 Jrs    -  
 40 WIMER, ALISON          19  SO METHODIST UNIV               26.78 Jrs    -  
 41 ANDERSON, JENNI        15  DUNELAND SWIM CLUB              26.80 Jrs    -  
 41 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS                 26.80 Jrs    -  
 43 DANIELS, ELIZABETH     17  JCC SAILFISH                    26.81 Jrs    -  
 44 STEWART, KAILI             MANITOBA                        26.82 Jrs    -  
 45 WATTS, CARLI           16  THE FLEET                       26.85 Jrs    -  
 46 RICE, MEGHAN           19  INDIANA UNIV                    26.87 Jrs    -  
 46 WELSH, MEGAN           15  FORT LAUDERDALE                 26.87 Jrs    -  
 46 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                       26.87 Jrs    -  
 49 STAUBITZ, MELODY       16  ARIZONA THUNDER                 26.89 Jrs    -  
 50 PAWLEWICZ, HANNAH      15  UNATTACHED                      26.98 Jrs    -  
 51 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                    26.99 Jrs    -  
 52 HEITZ, ERIN            17  FORT LAUDERDALE                 27.01 Jrs    -  
 53 BOWDEN, KATIE          14  BRANDON SWIM TENNIS             27.03 Jrs    -  
 53 LAKOS, GYONGYVER       21  PURDUE                          27.03 Jrs    -  
 55 ECKHOLT, KATIE         15  SWIM OMAHA                      27.05 Jrs    -  
 56 PATINA, MELANIE            ETOBICOKE SWIM                  27.08 Jrs    -  
 57 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                      27.12 Jrs    -  
 57 MCADOO, CATHERINE      16  CURL-BURKE SWIM                 27.12 Jrs    -  
 59 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY            27.14 Jrs    -  
 60 BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB            27.17 Jrs    -  
 61 ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI         27.20 Jrs    -  
 62 MYERS, ALLISON         18  USC                             27.21 Jrs    -  
 63 CHESSEY, ANGELINE      17  PORTLAND PORPOISE               27.26 Jrs    -  
 64 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS             27.27 Jrs    -  
 64 CHARPENTIER, KARRI     19  TEXAS A&M                       27.27 Jrs    -  
 64 SMITH, ERIN            16  KC BLAZERS                      27.27 Jrs    -  
 67 KOCH, REBECCA          16  UNATTACHED                      27.28 Jrs    -  
 68 HASSEBROEK, ELIZABETH  17  METRO OMAHA                     27.31 Jrs    -  
 69 COHEE, TIFFANY         17  TEXAS AQUATICS                  27.36 Jrs    -  
 69 KINNAMAN, CATY         19  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          27.36 Jrs    -  
 71 ALBERTYN, KIRSTY       24  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          27.37 Jrs    -  
 72 MAURO, FLORENCE            LAKE FOREST S. C.               27.38 Jrs    -  
 73 THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH                     27.39 Jrs    -  
 73 CONRAD, CAROLYN        18  USC                             27.39 Jrs    -  
 73 BUSH, LAUREN           16  CLOVIS SWIM                     27.39 Jrs    -  
 76 LIVELY, NICOLE         20  PURDUE                          27.41        -  
 77 TRIVETT, JAMIE         15  CARTER CENTER AQUATICS          27.42        -  
 77 BAGI, MICHELLE         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI         27.42        -  
 79 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                   27.45        -  
 80 WOYTOWYCH, DEEDEE      16  NAPERVILLE YMCA                 27.50        -  
 81 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                      27.52        -  
 82 LANGE, LINDSAY         17  BOWLING GREEN                   27.55        -  
 83 SCHWARTZ, RACHEL       19  UNIV CONNECTICUT                27.59        -  
 84 MULLARKEY, KATIE       18  PURDUE                          27.61        -  
 84 MUCHA, CASEY           16  JOHNSON CITY                    27.61        -  
 86 MECKLER, JENNA         18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          27.63        -  
 87 AYERS, EMILY           21  USC                             27.64        -  
 88 MILLER, CARRIE         19  UNIV MD BALTIMORE               27.67        -  
 89 MITCHELL, KATHERINE    16  WALNUT CREEK AQUABEARS          27.70        -  
 89 SCHLESSINGER, KATIE    13  BAYOU ELITE                     27.70        -  
 89 PIETRZYK, SABINE       19  UNIV MD BALTIMORE               27.70        -  
 89 LANGLEY, VALERIE       17  THE WOODLANDS                   27.70        -  
 93 KAZNECKI, LAURA        17  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN         27.72        -  
 94 KOLLES, KATIE          15  CARMEL SWIM                     27.74        -  
 95 GREEN, KIMBERLY        17  CURL-BURKE SWIM                 27.79        -  
 96 BERTIROTTI, COLLEEN    13  SAN ANTONIO WAVE                27.82        -  
 97 GORDON, REBECCA        19  FORT LAUDERDALE                 27.84        -  
 98 FEIGEN, ANNIE          14  SAN ANTONIO WAVE                27.89        -  
 99 LEITZ, HEIDI           17  WALNUT CREEK AQUABEARS          27.92        -  
100 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE                 27.96        -  
101 DAVIS, KIM             21  PIEDMONT SWIM                   27.99        -  
102 SMITH, LINDSEY         18  STRINGRAYS                      28.02        -  
103 BEAN, JENNIFER         16  BRRYALL YMCA                    28.03        -  
104 LADD, ALYCIA           21  SO METHODIST UNIV               28.05        -  
105 JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y                28.12        -  
106 DOWER, ASHLEY          16  KC BLAZERS                      28.16        -  
107 MAYNARD, KELLY         17  ARLINGTON AQUATIC               28.22        -  
108 LEWIS, KENNA           16  THE FLEET                       28.25        -  
108 MORAN, ERIN            19  UNIV CONNECTICUT                28.25        -  

             1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 10  Men  50  Free 
World:    *  21.50 Alex Popov 03/1994
American: !  21.64 Steve Crocker 03/1992
US Open:  #  21.64 Steve Crocker 03/1992
Natl:    ------       22.89
Jrs:     ------       23.99
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 SCHERER, FERNANDO      24  CORAL SPRINGS                   22.18 Natl  20  
  2 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               22.27 Natl  17  
  3 MAZUOLIS, RAIMUNDAS    26  PLANTATION                      22.49 Natl  16  
  4 DELGADO, FELIPE        25  UNATTACHED                      22.52 Natl  15  
  5 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO               22.64 Natl  14  
  6 KAPPLER, JERROD        21  TEXAS A&M                       22.66 Natl  13  
  7 MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                       22.80 Natl  12  
  8 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               22.82 Natl  11  
* Consolations
  9 BIJLEMANS, HANS            BELGIUM                         22.71 Natl   9  
 10 PILCZUK, BILL              AUBURN AQUATICS                 22.80 Natl   7  
 11 WOODWARD, GABE         19  USC                             23.03 Jrs    6  
 12 COLLIGAN, MICHAEL      21  TEXAS A&M                       23.05 Jrs    5  
 13 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                      23.16 Jrs    4  
 14 HUSSEY, CHRIS          20  CURL-BURKE SWIM                 23.25 Jrs    3  
 15 PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS                23.31 Jrs    2  
 16 KARAPETIAN, RAFFI      24  OAKLAND LIVE Y'ERS              23.43 Jrs    1  
* Bonus Consols
 17 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            23.06 Jrs    -  
 18 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     23.13 Jrs    -  
 19 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE                 23.14 Jrs    -  
 20 JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                       23.15 Jrs    -  
 21 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  23.16 Jrs    -  
 22 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM             23.19 Jrs    -  
 23 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       23.37 Jrs    -  
 24 TOTH, ERIK             22  TEXAS A&M                       23.43 Jrs    -  
---------


                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 10  Men  50  Free 
World:    *  21.50 Alex Popov 03/1994
American: !  21.64 Steve Crocker 03/1992
US Open:  #  21.64 Steve Crocker 03/1992
Natl:    ------       22.89
Jrs:     ------       23.99
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SCHERER, FERNANDO      24  CORAL SPRINGS                   22.32 Natl   -  
  2 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               22.34 Natl   -  
  3 MAZUOLIS, RAIMUNDAS    26  PLANTATION                      22.54 Natl   -  
  4 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO               22.58 Natl   -  
  5 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               22.72 Natl   -  
  6 KAPPLER, JERROD        21  TEXAS A&M                       22.74 Natl   -  
  7 MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                       22.82 Natl   -  
  8 DELGADO, FELIPE        25  UNATTACHED                      22.94 Jrs    -  
  --------------------------------------------------------------------------
  9 BIJLEMANS, HANS            BELGIUM                         22.96 Jrs    -  
 10 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                      23.03 Jrs    -  
 11 HUSSEY, CHRIS          20  CURL-BURKE SWIM                 23.07 Jrs    -  
 12 WOODWARD, GABE         19  USC                             23.09 Jrs    -  
 13 KARAPETIAN, RAFFI      24  OAKLAND LIVE Y'ERS              23.14 Jrs    -  
 14 PILCZUK, BILL              AUBURN AQUATICS                 23.16 Jrs    -  
 15 PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS                23.19 Jrs    -  
 15 COLLIGAN, MICHAEL      21  TEXAS A&M                       23.19 Jrs    -  
  --------------------------------------------------------------------------
 17 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE                 23.22 Jrs    -  
 18 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  23.23 Jrs    -  
 19 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            23.25 Jrs    -  
 20 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM             23.26 Jrs    -  
 21 JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                       23.27 Jrs    -  
 22 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       23.29 Jrs    -  
 23 TOTH, ERIK             22  TEXAS A&M                       23.30 Jrs    -  
 24 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     23.31 Jrs    -  
  --------------------------------------------------------------------------
 25 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE               23.32 Jrs    -  
 26 HAFNER, KEVIN          24  UNATTACHED                      23.35 Jrs    -  
 27 WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                     23.37 Jrs    -  
 28 GILLIAM, MICHAEL       19  UNIV TENNESSEE                  23.38 Jrs    -  
 29 SUTHERLAND, JEREMY     19  VISALI AREA                     23.51 Jrs    -  
 30 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            23.53 Jrs    -  
 31 MANSOUR, ALFRED        19  TEXAS A&M                       23.57 Jrs    -  
 32 ROBINSON, JEFF         20  UNIV CONNECTICUT                23.59 Jrs    -  
 33 HILL, MARK             16  BADGER                          23.63 Jrs    -  
 33 WILLIAMS, MIKE         22  USC                             23.63 Jrs    -  
 35 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        23.65 Jrs    -  
 36 MCPHERSON, LANCE       20  USC                             23.66 Jrs    -  
 36 INGRAM, SCOTT          17  SHOREWOOD                       23.66 Jrs    -  
 38 DAVIS, BYRON           28  TROJAN                          23.67 Jrs    -  
 39 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE                 23.70 Jrs    -  
 39 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               23.70 Jrs    -  
 41 BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                     23.74 Jrs    -  
 42 MOORE, WILLIAM         22  UNATTACHED                      23.77 Jrs    -  
 42 LILINTAHL, MICKY       23  NORTHEAST LA UNIV               23.77 Jrs    -  
 44 MIRANDA, RAFAEL        21  NORTHEAST LA UNIV               23.83 Jrs    -  
 45 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                23.84 Jrs    -  
 45 MORRISETTE, MATT       17  OLD DOMINION AQUATIC CL         23.84 Jrs    -  
 47 MARKEY, NICK           20  MARIETTA MARLINS                23.86 Jrs    -  
 47 BEHRENS, DENNIS        18  SPRING SWIM                     23.86 Jrs    -  
 47 SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT                23.86 Jrs    -  
 50 GREENWOOD, SCOTT       21  TROJAN                          23.91 Jrs    -  
 51 RUSSOCKI, MARTIN           MARKHAM AQUATIC CLUB            23.94 Jrs    -  
 52 SOSHI, KAJIMARA        19  SUN DEVIL                       24.00        -  
 53 HUFF, TRES             18  TEXAS A&M                       24.01        -  
 54 KLEOPAS, COSTAS        22  UNIV MD BALTIMORE               24.06        -  
 55 POIRIER, TODD          18  NORTHERN YORK Y                 24.09        -  
 56 RITCHEY, WINSTON       30  AKRON FIRESTONE                 24.11        -  
 56 LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY            24.11        -  
 58 HORNER, JEFF           21  WALNUT CREEK AQUABEARS          24.15        -  
 59 KEMP, CHRIS            17  GRAPEVINE-COLLEY                24.17        -  
 60 TATE, NICK             18  TEXAS A&M                       24.22        -  
 61 PAUL, DAVID            17  GREENWOOD SWIM                  24.23        -  
 61 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL         24.23        -  
 63 LEE, ERIC              15  MISSION SAN JOSE                24.24        -  
 63 BALOG, GRA             27  OLD DOMINION AQUATIC CL         24.24        -  
 65 ANDERSON, LUKE         16  BOLLES SHARKS                   24.25        -  
 66 SMITH, NICK            20  USC                             24.26        -  
 67 BYSKOV, FRANK          22  AMERICAN UNIV                   24.28        -  
 68 BROWN, JEFF            18  CURL-BURKE SWIM                 24.30        -  
 69 GONZALEZ, JESUS            ACUATICA NELSON VARGAS          24.33        -  
 70 GROSELLE, JACK         44  SOLON STARS                     24.34        -  
 71 VARGUS, NELSON         25  UNATTACHED                      24.38        -  
 72 CERCEO, JAY            18  GEORGIA TECH                    24.39        -  
 73 ZENANI, BRYAN          20  WALNUT CREEK AQUABEARS          24.40        -  
 73 SMALL, DAMON           21  SETON HALL UNIV                 24.40        -  
 75 KIZER, DANA            18  SPACE CITY AQUA                 24.44        -  
 76 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                    24.46        -  
 77 REED, MATT             18  GEORGIA TECH                    24.51        -  
 78 SEVERIN, MARC          18  HERNDON AQUATICS                24.65        -  
 79 SAYKO, JAY             18  USC                             24.67        -  
 80 SETTERBERG, JOHAN      22  AMERICAN UNIV                   24.71        -  
 81 WILLIAMS, JASON        21  GEORGIA TECH                    24.84        -  
 82 BRUNELLI, NICHOLAS     16  SQUID                           24.86        -  
 83 HILLER, DAVID          17  BAYOU ELITE                     24.87        -  
 84 LINDBERG, CHRISTIAN    16  OCCOQUAN                        25.23        -  
 85 KRENZKE, MATT          17  CARMEL SWIM                     25.24        -  
 86 DUBEROW, LUCAS         20  TEXAS AQUATICS                  25.39        -  
 87 JUDY, STEPHEN          18  SE TEXAS AQUARACERS             25.62        -  
  - NICHOLS, PATRICK       17  CORAL SPRINGS                     DQ         -  
  - LUPIEN, YANNICK            MARKHAM AQUATIC CLUB              DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 11  Women  800  R-Free 
World:    * 7:51.92 China 04/1997
American: ! 7:58.74 USA 01/1981
US Open:  # 7:58.74 USA 01/1981
Natl:    ------     8:37.59
Jrs:     ------     8:45.09
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SO METHODIST UNIV A        SMU  NT                       8:06.57 Natl  40  
 MORAVCOVA, M.-22   IMOTO, NAOKO-22    MYERS, E.-19       ELWANI, RANIA-21     
      27.69              57.44            1:27.47            1:57.12           
    2:25.20            2:55.55            3:26.23            3:56.36           
    4:25.22            4:56.75            5:28.43            6:00.11           
    6:27.59            6:58.81            7:32.32            8:06.57           
  2 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       8:11.61 Natl  34  
 ATKINSON, J.-16    BRIDGES, JENNA-16  GIBBES, CERION-16  DEARY, MELISSA-16    
      28.32              59.03            1:30.17            2:00.60           
    2:29.09            3:00.84            3:32.13            4:03.74           
    4:33.22            5:05.70            5:38.55            6:11.49           
    6:39.81            7:10.75            7:41.30            8:11.61           
  3 FLORIDA A                  UFL  FL                       8:13.26 Natl  32  
 HECKMAN, DAWN-21   DUGGAN, NICOLE-19  HOMMERT, J.-21     MELGAARD, MEGAN-18   
      29.20            1:00.25            1:31.74            2:03.18           
    2:31.92            3:02.91            3:34.63            4:06.62           
    4:35.84            5:07.01            5:38.55            6:09.94           
    6:38.65            7:09.87            7:41.67            8:13.26           
  4 TEXAS A&M A                TAMU GU                       8:15.91 Natl  30  
 STROMAN, MONICA-20 EVANS, TRACY-22    RIGGINS, M.-18     WILLIAMS, M.-20      
      29.76            1:01.56            1:33.75            2:05.62           
    2:33.97            3:05.53            3:37.54            4:09.15           
    4:37.14            5:08.43            5:40.25            6:11.74           
    6:40.09            7:11.40            7:43.68            8:15.91           
  5 USC A                      USC  CA                       8:18.82 Natl  28  
 CONRAD, CAROLYN-18 FRANCIS, PAIGE-20  BINDER, ALEXIS-19  LYON, ALEXIS-19      
      29.37            1:01.02            1:32.70            2:04.51           
    2:32.89            3:04.33            3:36.10            4:08.18           
    4:37.88            5:09.74            5:41.91            6:13.57           
    6:42.95            7:14.55            7:46.47            8:18.82           
  6 SO METHODIST UNIV B        SMU  NT                       8:21.71 Natl  26  
 OBERSTAR, LIA-22   MCCLELLAND, K.-21  MAISTRELLIS, K.-19 WIMER, ALISON-19     
      29.58            1:01.37            1:33.71            2:03.59           
    2:32.65            3:04.05            3:35.78            4:07.55           
    4:36.96            5:09.61            5:42.31            6:15.87           
    6:44.20            7:15.99            7:48.49            8:21.71           
  7 BRANDON SWIM TENNIS A      BSTC FL                       8:21.97 Natl  24  
 DIAGO, MICHELLE-17 ELLIS, CARRIE-15   BOWDEN, KATIE-14   BENNETT, BROOKE-18   
      29.89            1:01.53            1:33.47            2:04.91           
    2:33.45            3:05.03            3:37.44            4:10.03           
    4:27.20            5:10.95            5:44.00            6:17.14           
    6:46.49            7:18.34            7:50.49            8:21.97           
  8 LESD A                     LESD LE                       8:23.35 Natl  22  
 STROHL, ANNA-14    KLAUS, F.-14       ROSE, ERICA-16     MUNZ, DIANA-16       
      29.72            1:01.73            1:33.63            2:05.01           
    2:34.37            3:06.44            3:39.11            4:10.79           
    4:40.71            5:12.92            5:45.81            6:18.31           
    6:47.09            7:19.01            7:51.54            8:23.35           
  9 USC B                      USC  CA                       8:24.60 Natl  18  
 MEYER, KATIE-18    KIM, LIAH-18       MIGAWA, AMY-18     PAVLIK, MELISSA-19   
      30.35            1:02.56            1:35.49            2:07.98           
    2:37.18            3:08.58            3:40.31            4:11.80           
    4:41.19            5:13.65            5:46.72            6:19.00           
    6:48.65            7:20.64            7:52.88            8:24.60           
 10 ROCKVILLE MONTGOMERY A     RMSC PV                       8:28.61 Natl  14  
 BROSCH, JESSICA-15 SOMERS, NICOLE-16  BURKE, RACHAEL-15  BARTLETT, M.-16      
      28.61            1:00.65            1:34.24            2:05.95           
    2:35.70            3:08.07            3:41.05            4:13.47           
    4:44.12            5:16.68            5:49.75            6:22.59           
    6:51.70            7:24.11            7:56.48            8:28.61           
 11 FOXCATCHER A               FOX  MA                       8:29.29 Natl  12  
 BELCH, JENN-17     CARR, JESSIE-17    EBERWEIN, K.-16    EBERWEIN, LORI-      
      30.14            1:02.49            1:35.59            2:07.97           
    2:38.37            3:11.53            3:45.05            4:17.70           
    4:47.24            5:19.49            5:52.26            6:24.12           
    6:53.63            7:24.96            7:57.14            8:29.29           
 12 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       8:30.28 Natl  10  
 PIETRZYK, S.-19    MILLER, CARRIE-19  DONOVAN, M.-19     MASKERONI, C.-19     
      29.43            1:01.10            1:34.00            2:07.08           
    2:36.59            3:09.14            3:42.16            4:14.63           
    4:44.65            5:16.89            5:50.11            6:23.29           
    6:52.52            7:24.80            7:58.08            8:30.28           
 13 CARMEL SWIM A              CARM IN                       8:30.58 Natl   8  
 WATTS, ERICA-17    HALEY, GWEN-15     MOSSLER, A.-16     SIMMONS, KATIE-16    
      30.06            1:02.82            1:35.37            2:07.67           
    2:37.43            3:10.14            3:43.17            4:15.77           
    4:45.41            5:18.30            5:51.57            6:23.95           
    6:53.53            7:25.66            7:58.51            8:30.58           
 14 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       8:32.44 Natl   6  
 MATLOCK, E.-15     YATES, SARAH-15    PETERSEN, KATIE-17 HOLLSTEN, S.-16      
      30.12            1:01.99            1:34.77            2:07.55           
    2:36.86            3:09.05            3:42.00            4:16.13           
    4:44.83            5:16.29            5:48.79            6:20.61           
    6:50.22            7:23.22            7:57.65            8:32.44           
 15 ETOBICOKE SWIM A           ETOB CAN                      8:33.56 Natl   4  
 SHERIDAN, KATIE-   PATINA, MELANIE-   MACAULAY, C.-      SZEWCHUK, A.-        
      29.82            1:02.39            1:34.17            2:05.57           
    2:34.55            3:06.80            3:39.70            4:12.03           
    4:41.67            5:15.32            5:48.37            6:20.69           
    6:51.97            7:26.36            8:00.36            8:33.56           
 16 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       8:34.60 Natl   2  
 CAETANO, SAM-16    DEMICHELLE, S.-15  MATTHEWS, K.-17    COUGHLIN, N.-16      
      30.41            1:03.25            1:37.13            2:10.63           
    2:40.82            3:13.48            3:46.90            4:19.83           
    4:50.49            5:24.09            5:57.68            6:30.71           
    7:00.40            7:32.43            8:03.69            8:34.60           
 17 KC BLAZERS A               KCB  MV                       8:36.56 Natl   -  
 MILLER, CAMI-16    YEVAK, KATIE-15    SMITH, ERIN-16     DOWER, ASHLEY-16     
      30.42            1:03.54            1:36.81            2:09.88           
    2:39.28            3:11.61            3:45.04            4:17.48           
    4:47.09            5:20.00            5:53.15            6:24.60           
    6:54.04            7:27.77            8:02.54            8:36.56           
 18 FLORIDA B                  UFL  FL                       8:36.79 Natl   -  
 GATHINGS, LEANN-19 RZADKOWOLSKY   -19 NICKSON, N.-18     MORRISON, JULIE-20   
      29.57            1:01.22            1:33.68            2:06.19           
    2:22.19            3:09.07            3:42.28            4:15.08           
    4:45.42            5:18.46            5:51.21            6:24.09           
    6:54.23            7:27.91            8:02.38            8:36.79           
 19 PURDUE A                   PURD IN                       8:36.95 Natl   -  
 MULLARKEY, K.-18   MACKUS, KELLY-18   LIVELY, NICOLE-20  LAKOS, G.-21         
      30.08            1:03.08            1:36.32            2:08.70           
    2:38.58            3:11.29            3:44.90            4:18.02           
    4:47.60            5:21.40            5:56.88            6:31.84           
    7:00.01            7:32.55            8:05.29            8:36.95           
 20 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       8:37.42 Natl   -  
 DWORS, E.-18       BOBB, DANA-17      HEITZ, ERIN-17     WELSH, MEGAN-15      
      29.98            1:02.13            1:35.02            2:06.90           
    2:36.93            3:09.62            3:43.53            4:17.07           
    4:45.60            5:18.10            5:52.48            6:26.64           
    6:55.36            7:28.38            8:03.17            8:37.42           
 21 LESD B                     LESD LE                       8:41.55 Jrs    -  
 BAGI, MICHELLE-16  MADDEN, JULIE-16   SEIDMAN, EMILY-16  ABBEY, ERIN-17       
      29.65            1:01.84            1:34.49            2:07.40           
    2:38.09            3:11.61            3:46.35            4:19.97           
    4:49.95            5:23.73            5:58.67            6:32.96           
    7:03.87            7:37.05            8:10.27            8:41.55           
 22 THE FLEET A                CFSC GU                       8:42.17 Jrs    -  
 D'OLIER, LISA-16   WATTS, CARLI-16    MILLER, JAMIE-17   HOFFMAN, LIZ-15      
      30.66            1:04.13            1:38.16            2:11.44           
    2:41.04            3:13.84            3:47.90            4:22.33           
    4:52.29            5:26.61            6:02.12            6:37.30           
    7:06.72            7:38.98            8:10.98            8:42.17           
 23 PUYALLUP AQUATIC A         PAC  PN                       8:43.78 Jrs    -  
 REID, JAMIE-15     BENNER, MEGAN-14   WOLCOTT, HALEY-14  FREEMAN, C.-16       
      29.97            1:02.48            1:35.74            2:07.37           
    2:38.19            3:12.33            3:47.34            4:22.22           
    4:52.31            5:25.61            5:59.75            6:33.30           
    7:03.64            7:36.88            8:10.57            8:43.78           
 24 THE WOODLANDS A            TWST GU                       8:44.93 Jrs    -  
 ELLIS, JAMIE-16    LIVINGSTON, T.-17  PIERCE, MELISSA-18 LANGLEY, V.-17       
      29.45            1:01.61            1:34.33            2:06.63           
    2:36.09            3:08.74            3:42.52            4:16.32           
    4:46.87            5:20.25            5:55.33            6:30.73           
    7:00.52            7:33.70            8:08.94            8:44.93           
 25 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       8:46.30        -  
 SHIEH, WENDY-13    SZOPO, S.-16       TINNEY, KRISTEN-16 NICHOLSON, C.-17     
      30.24            1:03.89            1:39.78            2:15.97           
    2:32.02            3:19.76            3:55.23            4:31.09           
    5:00.63            5:33.84            6:07.75            6:41.42           
    7:09.62            7:41.42            8:13.78            8:46.30           
 26 CURL-BURKE SWIM B          CUBU PV                       8:48.44        -  
 AMESBURY, QUINN-16 BURKE, KELLY-15    MCADOO, C.-16      SCHINNERER, K.-17    
      30.71            1:04.06            1:38.03            2:11.87           
    2:42.19            3:15.78            3:50.07            4:24.41           
    4:53.79            5:26.80            6:00.29            6:33.65           
    7:04.67            7:38.79            8:13.56            8:48.44           
 27 SIU A                      SIU  OZ                       8:49.35        -  
 ALBERTYN, K.-24    MECKLER, JENNA-18  MICHAELIDOU, N.-18 KINNAMAN, CATY-19    
      30.15            1:02.43            1:35.35            2:07.93           
    2:37.84            3:11.70            3:46.74            4:21.21           
    4:51.08            5:24.97            5:59.41            6:33.49           
    7:04.11            7:38.89            8:14.73            8:49.35           
 28 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       8:50.24        -  
 SCHWARTZ, R.-19    MORAN, ERIN-19     MARTIN, C.-18      MARTIN, J.-18        
      30.45            1:03.82            1:37.37            2:10.71           
    2:40.50            3:13.92            3:48.22            4:22.67           
    4:54.08            5:27.95            6:02.50            6:36.25           
    7:06.95            7:41.20            8:16.14            8:50.24           
 29 CORAL SPRINGS A            CSSC FG                       8:50.36        -  
 WIGGANS, C.-17     GENOVA, V.-15      CROTEAU, KERRI-14  CLABBY, COLLEEN-15   
      30.51            1:04.04            1:37.75            2:11.36           
    2:41.62            3:14.86            3:48.81            4:22.17           
    4:52.37            5:26.25            6:00.87            6:35.82           
    7:06.43            7:40.99            8:16.11            8:50.36           
 30 BRRYALL YMCA A             BRRY IL                       8:50.77        -  
 BEAN, JENNIFER-16  NICHOLSON, K.-16   PEASLEE, EMILY-17  SISSENER, K.-16      
      31.09            1:04.54            1:38.71            2:12.98           
    2:44.06            3:18.78            3:54.04            4:28.91           
    4:59.79            5:34.00            6:09.46            6:44.76           
    6:59.67            7:14.55            7:46.62            8:50.77           
 31 CARMEL SWIM B              CARM IN                       8:57.11        -  
 COMBELLICK, C.-15  GOUCH, KILEY-13    HERR, CASSIE-15    KOLLES, KATIE-15     
      31.00            1:04.90            1:39.44            2:14.05           
    2:44.09            3:18.30            3:53.34            4:28.09           
    4:58.76            5:32.88            6:07.39            6:41.80           
    7:13.24            7:47.72            8:23.06            8:57.11           
  - CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                           DQ         -  
 MARELLA, K.-16     FREEDMAN, MOLLY-17 KNEPPER, MEGAN-15  STINNETT, L.-18      
      30.03            1:02.00            1:34.83            2:07.72           
    2:37.62            3:10.30            3:43.67            4:16.81           
    4:47.01            5:19.82            5:53.34            6:26.50           
    6:56.04            7:28.50            8:01.59            8:34.69           

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 12  Men  800  R-Free 
World:    * 7:02.74 Australia 04/1997
American: ! 7:14.34 USA 12/1993
US Open:  # 7:13.99 East Germany 04/1987
Natl:    ------     7:42.29
Jrs:     ------     7:53.29
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 USC A                      USC  CA                       7:23.60 Natl  40  
 DEMERS, PHIL-19    WARKENTIN, MARK-19 AWBREY, BRET-20    SZABADOS, BELA-24    
      26.38              54.31            1:22.55            1:51.46           
    2:17.01            2:45.29            3:14.46            3:43.33           
    4:08.61            4:37.46            5:06.91            5:36.15           
    5:59.79            6:26.56            6:54.84            7:23.60           
  2 ISLAND SWIMMING A          ISLA CAN                      7:24.49 Natl  34  
 KEESEY, RYAN-      SAY, RICK-         HARDIMAN, J.-      WEISS, PHILIP-       
      26.26              54.95            1:23.58            1:52.07           
    2:16.97            2:43.54            3:11.19            3:39.09           
    4:05.18            4:33.96            5:03.91            5:33.59           
    5:58.48            6:26.06            6:55.26            7:24.49           
  3 TEXAS A&M A                TAMU GU                       7:32.76 Natl  32  
 MORROW, DAVID-19   HOWARD, DEVIN-21   KEHLENBACH, K.-21  MANSOUR, ALFRED-19   
      27.10              57.55            1:25.83            1:52.86           
    2:18.59            2:46.99            3:16.07            3:44.57           
    4:09.98            4:38.17            5:07.77            5:38.01           
    6:03.51            6:33.00            7:03.18            7:32.76           
  4 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       7:33.29 Natl  30  
 BAER, MORGAN-16    JACOME, F.-18      QUEVEDO, O.-22     GOLDBERG, BRYAN-15   
      27.41              57.05            1:27.39            1:55.89           
    2:22.09            2:50.73            3:18.98            3:46.91           
    4:12.30            4:40.23            5:09.63            5:39.63           
    6:05.41            6:34.63            7:04.60            7:33.29           
  5 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       7:36.11 Natl  28  
 ADDADI, MEHDI-20   TAEGEL, JEFF-21    PATRICK, EVAN-18   SANSBURY, J.-21      
      26.90              55.59            1:24.96            1:54.49           
    2:20.39            2:49.37            3:19.19            3:48.87           
    4:14.67            4:43.35            5:12.89            5:42.70           
    6:08.88            6:37.21            7:06.63            7:36.11           
  6 USC B                      USC  CA                       7:37.19 Natl  26  
 WOODWARD, GABE-19  SMITH, NICK-20     WILLIAMS, MIKE-22  EVERMAN, JOEL-18     
      26.85              55.47            1:24.33            1:53.56           
    2:20.13            2:49.28            3:18.40            3:47.67           
    4:12.56            4:40.83            5:10.38            5:41.65           
    6:08.17            6:37.61            7:07.90            7:37.19           
  7 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       7:39.35 Natl  24  
 OLIVER, JORGE-17   BOATWRIGHT, J.-17  ANDERSON, LUKE-16  MCCONNELL, A.-17     
      26.84              56.28            1:26.01            1:55.84           
    2:22.37            2:51.34            3:20.71            3:50.17           
    4:16.24            4:45.22            5:14.85            5:44.92           
    6:11.16            6:40.16            7:10.00            7:39.35           
  8 NORTHEAST LA UNIV A        NLU  LA                       7:41.34 Natl  22  
 VASIC, MIO-23      MIRANDA, RAFAEL-21 FOGEL, DAVE-22     ARISMENDI, RAUL-20   
      27.20              56.54            1:26.89            1:57.42           
    2:23.18            2:53.14            3:23.46            3:53.76           
    4:19.73            4:48.72            5:18.51            5:48.05           
    6:14.01            6:42.87            7:12.21            7:41.34           
  9 TEXAS A&M B                TAMU GU                       7:43.18 Jrs   18  
 TOTH, ERIK-22      TAYLOR, SCOTT-20   ZERBY, DUSTIN-21   PENBERTHY, J.-19     
      26.43              56.05            1:26.91            1:57.24           
    2:22.79            2:51.22            3:19.96            3:48.66           
    4:14.61            4:43.97            5:13.74            5:43.82           
    6:10.61            6:40.07            7:10.90            7:43.18           
 10 ETOBICOKE SWIM A           ETOB CAN                      7:44.69 Jrs   14  
 JOTAUTAS, MIKE-    SWANTON, MATHEW-   WHANG, DAVID-      MACDONALD, D.-       
      27.02              56.33            1:25.56            1:54.72           
    2:21.11            2:50.52            3:20.51            3:50.08           
    4:15.87            4:46.42            5:16.98            5:47.29           
    6:14.50            6:43.99            7:14.35            7:44.69           
 11 AMERICAN UNIV A            AMER PV                       7:47.34 Jrs   12  
 BYSKOV, FRANK-22   BRUNS, ADAM-19     SETTERBERG, J.-22  ALDA, ERIK-25        
      26.23              54.63            1:23.87            1:52.72           
    2:19.24            2:49.25            3:20.91            3:52.37           
    4:19.01            4:49.09            5:20.49            5:52.41           
    6:19.02            6:48.27            7:18.07            7:47.34           
 12 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       7:48.58 Jrs   10  
 DELEON, LOUIS-22   CEROVIC, MILOS-18  EVANS, REID-16     HOOPER, MATT-25      
      28.15              58.05            1:29.92            2:01.96           
    2:29.05            2:58.87            3:29.97            4:01.00           
    4:27.15            4:56.70            5:26.94            5:57.15           
    6:23.01            6:51.04            7:19.89            7:48.58           
 13 LESD A                     LESD LE                       7:51.23 Jrs    8  
 BARTEL, BRAD-16    VEGA, CARLOS-17    KIRK, PAUL-15      JUSTICE, SEAN-22     
      27.07              57.20            1:27.27            1:57.65           
    2:24.52            2:54.37            3:25.67            3:57.00           
    4:24.65            4:54.85            5:25.36            5:54.92           
    6:22.02            6:51.64            7:21.61            7:51.23           
 14 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       7:51.61 Jrs    6  
 ROBINSON, JEFF-20  HAMMEKEN, JEFF-18  HOEY, BARRY-21     SCHRADER, PETER-22   
      26.31              55.94            1:26.14            1:56.48           
    2:23.01            2:52.30            3:22.43            3:53.31           
    4:21.22            4:52.20            5:24.17            5:56.21           
    6:22.32            6:51.31            7:20.57            7:51.61           
 15 LONG ISLAND A              LISC MR                       7:51.82 Jrs    4  
 SEMELS, RYAN-18    NELIGAN, B.-15     FERRIS, MIKE-17    DEMARCO, DAN-18      
      27.31              56.97            1:27.49            1:57.25           
    2:23.56            2:53.07            3:23.30            3:53.34           
    4:20.46            4:50.90            5:22.64            5:52.41           
    6:20.25            6:51.02            7:21.91            7:51.82           
 16 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       7:52.96 Jrs    2  
 CHISHOLM, BEN-17   HOLSMAN, TRENT-18  WORTHY, STEVE-17   GAUSMAN, MIKE-18     
      27.97              57.86            1:29.17            1:59.91           
    2:26.71            2:56.18            3:25.26            3:55.40           
    4:23.18            4:53.48            5:24.35            5:54.88           
    6:21.84            6:52.33            7:23.04            7:52.96           
 17 ODAC A                     ODAC VA                       7:53.61        -  
 MORRISETTE, M.-17  CARTIN, BRENDAN-17 BRITTAN, LEE-17    BALOG, GRA-27        
      27.50              57.33            1:27.33            1:56.61           
    2:22.91            2:51.92            3:22.18            3:51.87           
    4:18.50            4:49.03            5:21.64            5:55.05           
    6:21.00            6:51.01            7:23.14            7:53.61           
 18 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       7:54.92        -  
 HACK, JOSH-17      MA, ZAYD-17        HOWE, MIKE-17      CUBBERLY, RAY-18     
      27.95              58.48            1:29.27            1:59.77           
    2:27.03            2:57.32            3:28.15            3:58.37           
    4:26.60            4:56.79            5:28.03            5:59.80           
    6:26.52            6:56.10            7:25.71            7:54.92           
 19 GEORGIA TECH A             GT   GA                       7:54.99        -  
 SHANTEAU, RYAN-18  LAITALA, DAVID-18  SILVER, DAVID-18   CERCEO, JAY-18       
      26.95              56.44            1:26.54            1:56.83           
    2:23.61            2:53.22            3:24.35            3:55.96           
    4:22.92            4:53.33            5:24.18            5:55.38           
    6:21.95            6:51.27            7:22.93            7:54.99           
 20 CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                       7:56.30        -  
 VALDIVIESO, J.-17  WILLHITE, JAMES-17 ROGAN, MARKUS-86   SUGUIYAMA, YURI-16   
      28.62              58.90            1:29.52            2:00.41           
    2:27.93            2:58.24            3:29.21            3:59.84           
    4:26.96            4:57.67            5:28.70            5:58.65           
    6:26.36            6:56.08            7:26.35            7:56.30           
 21 CORAL SPRINGS A            CSSC FG                       7:58.27        -  
 NICHOLS, P.-17     BOESCH, F.-16      THEMS, JEREMY-16   BUTLER, NICK-16      
      27.64              58.60            1:29.71            2:00.74           
    2:15.59            2:57.76            3:28.07            3:57.60           
    4:25.76            4:56.56            5:27.38            5:57.50           
    6:26.00            6:56.56            7:27.45            7:58.27           
 22 THE FLEET A                CFSC GU                       7:59.46        -  
 GALLOWAY, JAMES-18 SANDIFER, C.-      LOPER, MITCH-17    SCOFIELD, SCOTT-19   
      27.21              56.74            1:26.30            1:55.23           
    2:23.36            2:54.87            3:27.26            3:59.77           
    4:27.32            4:58.88            5:30.73            6:02.04           
    6:28.99            6:59.21            7:29.85            7:59.46           
 23 ROCKVILLE MONTGOMERY A     RMSC PV                       8:00.19        -  
 RAAB, MICHAEL-15   LISCINSKI, W.-17   PIEKARSKI, JOEY-16 VELEZ, DANIEL-14     
      27.80              57.42            1:27.14            1:56.46           
    2:23.04            2:53.07            3:23.67            3:53.62           
    4:21.22            4:51.52            5:22.64            5:54.10           
    6:22.10            6:54.15            7:27.67            8:00.19           
 24 CURL-BURKE SWIM B          CUBU PV                       8:01.37        -  
 BROWN, JEFF-18     MARTENS, S.-15     CROCK, DEVIN-18    FIKE, JAMES-17       
      27.38              57.54            1:28.93            2:01.66           
    2:29.15            2:59.40            3:30.45            4:01.46           
    4:28.39            4:58.60            5:30.99            6:01.40           
    6:28.79            6:59.28            7:30.11            8:01.37           
 25 MISSION SAN JOSE A         MSJA PC                       8:03.19        -  
 RAIMONDI, C.-15    COBLE, C.-16       LEE, ERIC-15       VAA, ERIC-17         
      27.76              58.02            1:29.14            2:00.58           
    2:27.97            2:57.99            3:28.33            3:59.90           
    4:28.20            4:59.76            5:32.73            6:05.66           
    6:21.71            7:02.79            7:33.11            8:03.19           
 26 THE WOODLANDS A            TWST GU                       8:07.19        -  
 WESTCOTT, DAN-18   TRABONA, TRENT-17  PHELPS, MASON-16   NABORS, JOHN-15      
      27.12              57.10            1:27.22            1:57.00           
    2:25.98            2:57.74            3:31.43            4:05.15           
    4:33.02            5:03.78            5:36.02            6:08.99           
    6:35.39            7:05.19            7:36.34            8:07.19           
 27 AKRON FIRESTONE A          FIRE LE                       8:10.80        -  
 MCDONALD, STEVE-15 GANGLOFF, MARK-16  RITCHEY, W.-30     JONES, MICHAEL-15    
      27.51              58.59            1:30.33            2:02.49           
    2:30.54            3:02.28            3:34.79            4:07.66           
    4:34.89            5:05.75            5:37.27            6:08.57           
    6:35.60            7:06.63            7:38.87            8:10.80           
 28 GEORGIA TECH B             GT   GA                       8:17.75        -  
 WILLIAMS, JASON-21 GERSBACH, C.-18    NYLANDER, CARL-18  SALINAS, L.-18       
      28.23              59.53            1:31.32            2:03.24           
    2:32.14            3:04.89            3:38.84            4:12.86           
    4:40.67            5:11.54            5:43.09            6:14.63           
    6:43.39            7:15.33            7:47.32            8:17.75           
  - SQUID A                    OSS  NE                           NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 13  Women  100  Back 
World:    *  58.50 Angel Martino 12/1993
American: !  58.50 Angel Martino 12/1993
US Open:  #  59.47 Lia Oberstar 12/1993
Natl:    ------     1:02.69
Jrs:     ------     1:04.89
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM             58.59#Natl  20  
               28.37       58.59                                               
  2 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS                59.56 Natl  17  
               29.29       59.56                                               
  3 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             1:00.81 Natl  16  
               30.15     1:00.81                                               
  4 JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND                   1:01.24 Natl  15  
               30.24     1:01.24                                               
  5 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                       1:02.04 Natl  14  
               30.28     1:02.04                                               
  6 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                      1:02.33 Natl  13  
               30.64     1:02.33                                               
  7 MEYER, KATIE           18  USC                           1:02.55 Natl  12  
               30.36     1:02.55                                               
  8 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            1:03.89 Jrs   11  
               31.07     1:03.89                                               
* Consolations
  9 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           1:02.50 Natl   9  
               30.80     1:02.50                                               
 10 TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                       1:02.60 Natl   7  
               30.50     1:02.60                                               
 11 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              1:02.64 Natl   6  
               31.01     1:02.64                                               
 12 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 1:03.43 Jrs    5  
               30.83     1:03.43                                               
 13 STEWART, KAILI             MANITOBA                      1:03.45 Jrs    4  
               31.02     1:03.45                                               
 14 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               1:03.46 Jrs    3  
               31.10     1:03.46                                               
 15 CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                       1:04.02 Jrs    2  
               31.19     1:04.02                                               
 16 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                 1:04.43 Jrs    1  
               31.45     1:04.43                                               
* Bonus Consols
 17 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                1:02.48 Natl   -  
               30.58     1:02.48                                               
 18 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS               1:03.84 Jrs    -  
               31.10     1:03.84                                               
 19 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS           1:04.20 Jrs    -  
               31.49     1:04.20                                               
 20 BATTAGLIA, LISA        16  AQUAFIT SHARKS                1:04.58 Jrs    -  
               31.57     1:04.58                                               
 21 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                    1:04.67 Jrs    -  
               31.33     1:04.67                                               
 22 FRIGON, MELANIE            BEACONSFIELD BLUEFINS         1:04.68 Jrs    -  
               31.86     1:04.68                                               
 23 HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY                   1:05.01        -  
               32.11     1:05.01                                               
 24 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       1:05.40        -  
               32.28     1:05.40                                               
------

Event 13  Women  100  Meter  Backstroke
World:      58.50 Angel Martino 12/1993
American:   58.50 Angel Martino 12/1993
US Open:    59.47 Lia Oberstar 12/1993
National Cut:    1:02.69
Jr Champs Cut:   1:04.89
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                  1:05.02      
  2)  DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM               1:04.98      
  3)  HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY              1:04.74 
  4)  RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE           1:04.12 
  5)  SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS          1:04.19 
  6)  HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS      1:04.96      
  7)  BATTAGLIA, LISA        16  AQUAFIT SHARKS           1:05.01      
  8)  FRIGON, MELANIE            BEACONSFIELD BLUEFINS    1:05.02      
Heat  2 Consols
  1)  CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                  1:03.85 
  2)  STEWART, KAILI             MANITOBA                 1:03.71 
  3)  STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM          1:03.58 
  4)  FRANCIS, PAIGE         20  USC                      1:03.41 
  5)  SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM            1:03.46 
  6)  REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC         1:03.63 
  7)  TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                  1:03.73 
  8)  MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM            1:04.12 
Heat  3 Finals
  1)  OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS       1:03.26 
  2)  MEYER, KATIE           18  USC                      1:03.08 
  3)  BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS         1:01.79 
  4)  COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM      1:00.28 
  5)  JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND              1:01.65 
  6)  OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV        1:02.00 
  7)  WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                 1:03.18 
  8)  WOLFS, SOFIE               BELGIUM                  1:03.27 
    -Alternates-                                                               
  1)  ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM           1:05.05                
  2)  ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI  1:05.07                
-------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 13  Women  100  Back 
World:    *  58.50 Angel Martino 12/1993
American: !  58.50 Angel Martino 12/1993
US Open:  #  59.47 Lia Oberstar 12/1993
Natl:    ------     1:02.69
Jrs:     ------     1:04.89
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           1:00.28 Natl   -  
               29.26     1:00.28                                               
  2 JOSEPH, RACHEL         21  HILLENBRAND                   1:01.65 Natl   -  
               30.46     1:01.65                                               
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              1:01.79 Natl   -  
               30.56     1:01.79                                               
  4 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             1:02.00 Natl   -  
               30.44     1:02.00                                               
  5 MEYER, KATIE           18  USC                           1:03.08 Jrs    -  
               30.69     1:03.08                                               
  6 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                      1:03.18 Jrs    -  
               31.10     1:03.18                                               
  7 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            1:03.26 Jrs    -  
               30.80     1:03.26                                               
  8 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                       1:03.27 Jrs    -  
               31.11     1:03.27                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           1:03.41 Jrs    -  
               31.10     1:03.41                                               
 10 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 1:03.46 Jrs    -  
               30.90     1:03.46                                               
 11 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               1:03.58 Jrs    -  
               31.02     1:03.58                                               
 12 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              1:03.63 Jrs    -  
               31.34     1:03.63                                               
 13 STEWART, KAILI             MANITOBA                      1:03.71 Jrs    -  
               31.21     1:03.71                                               
 14 TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                       1:03.73 Jrs    -  
               31.01     1:03.73                                               
 15 CROWE, AMANDA          22  FLORIDA                       1:03.85 Jrs    -  
               31.55     1:03.85                                               
 16 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                1:04.12 Jrs    -  
               31.50     1:04.12                                               
 16 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                 1:04.12 Jrs    -  
               31.27     1:04.12                                               
Swimoff Required -----------------------------------------------------------
 18 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS               1:04.19 Jrs    -  
               30.88     1:04.19                                               
 19 HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY                   1:04.74 Jrs    -  
               31.31     1:04.74                                               
 20 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS           1:04.96        -  
               31.91     1:04.96                                               
 21 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                    1:04.98        -  
               31.73     1:04.98                                               
 22 BATTAGLIA, LISA        16  AQUAFIT SHARKS                1:05.01        -  
               31.78     1:05.01                                               
 23 FRIGON, MELANIE            BEACONSFIELD BLUEFINS         1:05.02        -  
               31.96     1:05.02                                               
 23 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       1:05.02        -  
               31.85     1:05.02                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                1:05.05        -  
               31.60     1:05.05                                               
 26 DOGGETT, KATIE         15  OCCOQUAN                      1:05.07        -  
               31.53     1:05.07                                               
 26 ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:05.07        -  
               31.76     1:05.07                                               
 28 JOHNSON, SARA          16  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN       1:05.19        -  
               31.73     1:05.19                                               
 29 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         1:05.27        -  
               31.76     1:05.27                                               
 30 HASSEBROEK, ELIZABETH  17  METRO OMAHA                   1:05.42        -  
               31.71     1:05.42                                               
 31 OFALLON, SARA          17  NAPERVILLE YMCA               1:05.43        -  
               32.13     1:05.43                                               
 31 ANDERSON, JENNI        15  DUNELAND SWIM CLUB            1:05.43        -  
               32.19     1:05.43                                               
 33 BERGMAN, JILL              LAKE FOREST S. C.             1:05.53        -  
               31.74     1:05.53                                               
 34 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              1:05.55        -  
               31.95     1:05.55                                               
 35 RADOSTITS, BROOKE      18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        1:05.57        -  
               31.84     1:05.57                                               
 36 HERR, CASSIE           15  CARMEL SWIM                   1:05.59        -  
               31.82     1:05.59                                               
 37 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:05.64        -  
               32.47     1:05.64                                               
 38 RUBY, TAYLOR           16  BOLLES SHARKS                 1:05.67        -  
               32.30     1:05.67                                               
 39 RICE, MEGHAN           19  INDIANA UNIV                  1:05.68        -  
               32.13     1:05.68                                               
 40 AMESBURY, QUINN        16  CURL-BURKE SWIM               1:05.74        -  
               32.33     1:05.74                                               
 41 TRVEBA, MAITE          24  AMERICAN UNIV                 1:05.81        -  
               32.13     1:05.81                                               
 42 TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                   1:05.85        -  
               31.81     1:05.85                                               
 43 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       1:05.93        -  
               32.53     1:05.93                                               
 44 BRIGGS, DANA           20  TEXAS A&M                     1:05.94        -  
               31.69     1:05.94                                               
 44 RIGDON, CHARLENE       16  CARSON AQUATICS               1:05.94        -  
               32.20     1:05.94                                               
 46 BLAU, SHARISSE         18  ARIZONA THUNDER               1:05.97        -  
               31.57     1:05.97                                               
 47 MYERS, ALLISON         18  USC                           1:05.99        -  
               32.16     1:05.99                                               
 48 BARRIS, KATHY          20  TEXAS A&M                     1:06.05        -  
               32.08     1:06.05                                               
 49 STEIN, MELANIE         17  TIDE SWIM                     1:06.12        -  
               32.11     1:06.12                                               
 50 DURKIN, MOIRA          16  FOXCATCHER                    1:06.13        -  
               32.56     1:06.13                                               
 51 BERCEN, KIM            15  TEXAS AQUATICS                1:06.21        -  
               32.22     1:06.21                                               
 51 BUHRANDT, MOLLY        16  NAPERVILLE YMCA               1:06.21        -  
               31.74     1:06.21                                               
 53 LADD, ALYCIA           21  SO METHODIST UNIV             1:06.31        -  
               32.24     1:06.31                                               
 54 KNAPP, LINDSAY         15  TERRAPINS SWIM TEAM           1:06.38        -  
               32.49     1:06.38                                               
 55 MURPHY, CORRIE         19  USC                           1:06.40        -  
               32.33     1:06.40                                               
 56 KAZNECKI, LAURA        17  BIRMINGHAM BLUE DOLPHIN       1:06.43        -  
               32.47     1:06.43                                               
 57 MARELLA, KRISTIN       16  CURL-BURKE SWIM               1:06.45        -  
               32.29     1:06.45                                               
 57 MOREAU, AIMEE          16  CRESCENT CITY                 1:06.45        -  
               32.71     1:06.45                                               
 59 BUTLER, KRISTEN        17  CENTRAL PA                    1:06.65        -  
               32.15     1:06.65                                               
 60 VANHORN, KELLY         16  BOWLING GREEN                 1:06.66        -  
               31.85     1:06.66                                               
 61 AYERS, EMILY           21  USC                           1:06.71        -  
               32.47     1:06.71                                               
 62 WALKER, KATE           16  ROCKVILLE MONTGOMERY          1:06.73        -  
               32.09     1:06.73                                               
 63 MCCARTHY, LIBBIE       21  INDIANA UNIV                  1:06.76        -  
               32.52     1:06.76                                               
 64 BAGI, MICHELLE         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:06.92        -  
               32.69     1:06.92                                               
 65 EBERST, JEN            15  SCHENECTADY SWIM              1:07.09        -  
               32.39     1:07.09                                               
 66 CASTRO, VERONICA       20  UNIV MD BALTIMORE             1:07.13        -  
               32.94     1:07.13                                               
 67 HEFFERNAN, COURTNEY    17  FT BELVOIR                    1:07.16        -  
               32.42     1:07.16                                               
 67 MORAN, ERIN            19  UNIV CONNECTICUT              1:07.16        -  
               32.73     1:07.16                                               
 69 CHESSEY, ANGELINE      17  PORTLAND PORPOISE             1:07.34        -  
               32.80     1:07.34                                               
 70 KOLLES, KATIE          15  CARMEL SWIM                   1:07.46        -  
               33.10     1:07.46                                               
 71 BROMLEY, MELISSA       19  PURDUE                        1:07.54        -  
               32.70     1:07.54                                               
 72 HOLLSTEN, SHANNON      16  ALAMO AREA AQUATIC            1:07.55        -  
               33.07     1:07.55                                               
 73 ALDEN, JENNIFER        19  PURDUE                        1:07.80        -  
               32.83     1:07.80                                               
 74 NOBLET, AMANDA         19  INDIANA UNIV                  1:08.42        -  
               33.31     1:08.42                                               
 75 STRAWN, TIFFANY        16  KATY AQUATICS                 1:08.44        -  
               33.41     1:08.44                                               
 76 GARNETT, ALICE         16  LAKE FOREST S. C.             1:08.45        -  
               32.82     1:08.45                                               
 77 SHIPE, KATIE           16  MT LEBANON                    1:08.65        -  
               33.66     1:08.65                                               
 78 MAYNARD, KELLY         17  ARLINGTON AQUATIC             1:08.93        -  
               32.81     1:08.93                                               
 79 DUNN, THERESA          17  MORGAN HILL                   1:09.27        -  
               33.13     1:09.27                                               
 80 LUNDIN, CATHY          22  NORTHWESTERN UNIV             1:09.40        -  
               33.13     1:09.40                                               
  - TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                       DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 14  Men  100  Back 
World:    *  51.43 Jeff Rouse 04/1993
American: !  51.43 Jeff Rouse 04/1993
US Open:  #  53.38 Lenny Krayzelburg 12/1993
Natl:    ------       56.59
Jrs:     ------       59.09
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 BREWER, ROBERT         24  TEAM TYR                        53.44 Natl  20  
               25.91       53.44                                               
  2 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                   54.18 Natl  17  
               26.15       54.18                                               
  3 GILLIAM, MICHAEL       19  UNIV TENNESSEE                  54.46 Natl  16  
               25.97       54.46                                               
  4 JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                       54.62 Natl  15  
               25.98       54.62                                               
  5 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL         55.35 Natl  14  
               26.51       55.35                                               
  6 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            55.52 Natl  13  
               26.47       55.52                                               
  7 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  55.54 Natl  12  
               27.04       55.54                                               
  8 TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                      56.21 Natl  11  
               26.89       56.21                                               
* Consolations
  9 OTERO, EDUARDO         18  ARGENTINA                       55.97 Natl   9  
               27.06       55.97                                               
 10 WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                     56.21 Natl   7  
               27.01       56.21                                               
 11 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               56.42 Natl   6  
               27.48       56.42                                               
 12 CEROVIC, MILOS         18  ALAMO AREA AQUATIC              56.73 Jrs    5  
               27.80       56.73                                               
 13 SORIA, ERIK            17  WATER RAT                       57.08 Jrs    4  
               27.83       57.08                                               
 14 DARNELL, JOEY          18  PANAMA CITY SWIM                57.10 Jrs    3  
               27.88       57.10                                               
 15 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                     57.21 Jrs    2  
               28.17       57.21                                               
 16 WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                     57.47 Jrs    1  
               27.45       57.47                                               
* Bonus Consols
 17 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       56.67 Jrs    -  
               27.48       56.67                                               
 18 SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT                56.91 Jrs    -  
               27.03       56.91                                               
 19 NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC            57.17 Jrs    -  
               27.85       57.17                                               
 20 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                   57.60 Jrs    -  
               28.15       57.60                                               
 21 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB            57.81 Jrs    -  
               28.06       57.81                                               
 22 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            58.37 Jrs    -  
               28.85       58.37                                               
 23 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                   58.39 Jrs    -  
               28.30       58.39                                               
 24 KIMMERLY, DAVE         18  UNIV ILLINOIS CHICAGO           59.22        -  
               28.84       59.22                                               
-------
Event 14  Men  100  Meter  Backstroke
World:      51.43 Jeff Rouse 04/1993
American:   51.43 Jeff Rouse 04/1993
US Open:    53.38 Lenny Krayzelburg 12/1993
National Cut:      56.59
Jr Champs Cut:     59.09
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS              58.22 
  2)  SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS       58.01 
  3)  KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                  57.95 
  4)  PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB       57.83 
  5)  WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS              57.85 
  6)  NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC       58.00 
  7)  SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT           58.21 
  8)  KIMMERLY, DAVE         18  UNIV ILLINOIS CHICAGO      58.37 
Heat  2 Consols
  1)  HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                57.54 
  2)  WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                57.03 
  3)  ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE          56.61 
  4)  OTERO, EDUARDO         18  ARGENTINA                  56.09 
  5)  WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                56.35 
  6)  CEROVIC, MILOS         18  ALAMO AREA AQUATIC         56.65 
  7)  DARNELL, JOEY          18  PANAMA CITY SWIM           57.11 
  8)  SORIA, ERIK            17  WATER RAT                  57.56 
Heat  3 Finals
  1)  TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                 55.73 
  2)  PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL    55.68 
  3)  GILLIAM, MICHAEL       19  UNIV TENNESSEE             55.37 
  4)  BREWER, ROBERT         24  TEAM TYR                   54.73 
  5)  SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO              54.74 
  6)  O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS       55.64 
  7)  JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                  55.69 
  8)  WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS             55.73 
    -Alternates-                                                               
  1)  BOYER, PHIL            21  UNIV MD BALTIMORE          58.49 Jrs            
  2)  LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE           58.66 Jrs            

-------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 14  Men  100  Back 
World:    *  51.43 Jeff Rouse 04/1993
American: !  51.43 Jeff Rouse 04/1993
US Open:  #  53.38 Lenny Krayzelburg 12/1993
Natl:    ------       56.59
Jrs:     ------       59.09
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 BREWER, ROBERT         24  TEAM TYR                        54.73 Natl   -  
               26.61       54.73                                               
  2 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                   54.74 Natl   -  
               26.84       54.74                                               
  3 GILLIAM, MICHAEL       19  UNIV TENNESSEE                  55.37 Natl   -  
               26.45       55.37                                               
  4 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            55.64 Natl   -  
               26.93       55.64                                               
  5 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL         55.68 Natl   -  
               26.86       55.68                                               
  6 JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                       55.69 Natl   -  
               26.96       55.69                                               
  7 TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                      55.73 Natl   -  
               26.98       55.73                                               
  7 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  55.73 Natl   -  
               27.24       55.73                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               55.85 Natl   -  
               27.31       55.85                                               
 10 OTERO, EDUARDO         18  ARGENTINA                       56.09 Natl   -  
               27.35       56.09                                               
 11 WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                     56.35 Natl   -  
               27.29       56.35                                               
 12 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO               56.49 Natl   -  
               27.48       56.49                                               
 13 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               56.61 Jrs    -  
               27.55       56.61                                               
 14 CEROVIC, MILOS         18  ALAMO AREA AQUATIC              56.65 Jrs    -  
               27.84       56.65                                               
 15 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               56.67 Jrs    -  
               27.46       56.67                                               
 16 WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                     57.03 Jrs    -  
               27.31       57.03                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 DARNELL, JOEY          18  PANAMA CITY SWIM                57.11 Jrs    -  
               27.59       57.11                                               
 18 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM                 57.40 Jrs    -  
               28.20       57.40                                               
 19 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                     57.54 Jrs    -  
               28.45       57.54                                               
 20 SORIA, ERIK            17  WATER RAT                       57.56 Jrs    -  
               27.97       57.56                                               
 21 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB            57.83 Jrs    -  
               28.04       57.83                                               
 22 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                   57.85 Jrs    -  
               28.27       57.85                                               
 23 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                    57.91 Jrs    -  
               28.55       57.91                                               
 24 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       57.95 Jrs    -  
               28.28       57.95                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC            58.00 Jrs    -  
               28.21       58.00                                               
 26 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            58.01 Jrs    -  
               28.53       58.01                                               
 27 SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT                58.21 Jrs    -  
               27.74       58.21                                               
 28 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                   58.22 Jrs    -  
               28.37       58.22                                               
 29 EHLERS, CHRIS          21  TEXAS A&M                       58.29 Jrs    -  
               28.14       58.29                                               
 30 KIMMERLY, DAVE         18  UNIV ILLINOIS CHICAGO           58.37 Jrs    -  
               28.74       58.37                                               
 31 BOYER, PHIL            21  UNIV MD BALTIMORE               58.49 Jrs    -  
               28.05       58.49                                               
 32 MUNSON, RICH           23  SETON HALL UNIV                 58.66 Jrs    -  
               28.27       58.66                                               
 32 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                58.66 Jrs    -  
               28.45       58.66                                               
 34 PENBERTHY, JASON       19  TEXAS A&M                       58.67 Jrs    -  
               28.15       58.67                                               
 35 MUNZ, MATT             18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          58.68 Jrs    -  
               28.17       58.68                                               
 36 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL         58.74 Jrs    -  
               28.75       58.74                                               
 37 VENDT, ERIK            17  SQUID                           58.84 Jrs    -  
               29.09       58.84                                               
 37 WHANG, DAVID               ETOBICOKE SWIM                  58.84 Jrs    -  
               28.65       58.84                                               
 39 MINEGUE, CHE               CREST SWIMMING                  58.90 Jrs    -  
               28.37       58.90                                               
 40 WALKER, CORY           17  LAKE AREA PIRATES               58.96 Jrs    -  
               28.64       58.96                                               
 41 JOTAUTAS, MIKE             ETOBICOKE SWIM                  59.07 Jrs    -  
               29.18       59.07                                               
 42 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE                 59.08 Jrs    -  
               28.85       59.08                                               
 43 EWERT, AARON           18  CITY OF RICHARDSON              59.09 Jrs    -  
               28.55       59.09                                               
 44 EVANS, REID            16  ALAMO AREA AQUATIC              59.10        -  
               29.08       59.10                                               
 45 VARGUS, NELSON         25  UNATTACHED                      59.11        -  
               28.55       59.11                                               
 46 LANDRUM, GREG          15  FT BELVOIR                      59.12        -  
               28.76       59.12                                               
 47 KASCHIK, NICK          20  USC                             59.20        -  
               28.57       59.20                                               
 48 LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY            59.22        -  
               28.65       59.22                                               
 49 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT                59.28        -  
               28.71       59.28                                               
 50 WHITAKER, JUSTIN       18  BLUE TIDE                       59.34        -  
               28.63       59.34                                               
 51 RAUSCH, MATT           20  UNIV MD BALTIMORE               59.36        -  
               28.92       59.36                                               
 52 DEMERS, PHIL           19  USC                             59.63        -  
               28.40       59.63                                               
 53 JONES, MICHAEL         15  AKRON FIRESTONE                 59.85        -  
               29.05       59.85                                               
 54 PLUMMER, RYAN          17  OKLAHOMA AQUATICS             1:00.01        -  
               29.04     1:00.01                                               
 55 BRUNELLI, NICHOLAS     16  SQUID                         1:00.47        -  
               29.57     1:00.47                                               
 56 DEGENSTEIN, NICK       18  THE WOODLANDS                 1:00.58        -  
               29.64     1:00.58                                               
 57 SEVERIN, MARC          18  HERNDON AQUATICS              1:00.78        -  
               29.21     1:00.78                                               
 58 SAYKO, JAY             18  USC                           1:00.86        -  
               29.60     1:00.86                                               
 59 HORNER, JEFF           21  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:01.27        -  
               29.36     1:01.27                                               
 60 SHANTEAU, RYAN         18  GEORGIA TECH                  1:01.53        -  
               29.24     1:01.53                                               
 61 STATEN, CHRIS          18  HERNDON AQUATICS              1:01.74        -  
               29.28     1:01.74                                               
 62 NICOLL, ALEX           19  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:01.94        -  
               29.65     1:01.94                                               
 63 NOZAR, JAMES           19  GEORGIA TECH                  1:03.17        -  
               30.12     1:03.17                                               
  - RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                    DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 15  Women  200  Free 
World:    * 1:54.17 Claudia Poll 04/1997
American: ! 1:56.87 Cynthia Woodhead 04/1978
US Open:  # 1:58.35 Birgit Meinske 01/1983
Natl:    ------     2:02.09
Jrs:     ------     2:05.89
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    1:58.05#Natl  20  
               27.85       57.81     1:28.02     1:58.05                       
  2 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                2:00.25 Natl  17  
               27.80       58.13     1:29.22     2:00.25                       
  3 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                    2:00.57 Natl  16  
               28.44       58.50     1:29.24     2:00.57                       
  4 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 2:00.83 Natl  15  
               29.24       59.80     1:30.40     2:00.83                       
  5 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV             2:00.95 Natl  14  
               28.46       59.02     1:29.95     2:00.95                       
  6 BENKO, LINDSAY         22  USC                           2:01.43 Natl  13  
               29.04       59.61     1:30.49     2:01.43                       
  7 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                    2:02.04 Natl  12  
               28.61       59.35     1:30.82     2:02.04                       
  8 DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS                 2:04.31 Jrs   11  
               29.60     1:00.52     1:31.91     2:04.31                       
* Consolations
  9 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                 2:00.90 Natl   9  
               29.19     1:00.18     1:30.92     2:00.90                       
 10 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                       2:01.89 Natl   7  
               29.54     1:00.60     1:31.29     2:01.89                       
 11 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       2:02.30 Jrs    6  
               29.65     1:00.27     1:31.32     2:02.30                       
 12 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:02.66 Jrs    5  
               29.85     1:00.83     1:32.05     2:02.66                       
 13 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:02.73 Jrs    4  
               29.10     1:00.65     1:32.10     2:02.73                       
 14 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:02.84 Jrs    3  
               29.45     1:00.50     1:31.78     2:02.84                       
 15 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                    2:03.22 Jrs    2  
               29.03     1:00.19     1:31.88     2:03.22                       
 16 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:03.27 Jrs    1  
               29.66     1:00.83     1:32.13     2:03.27                       
* Bonus Consols
 17 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV             2:01.70 Natl   -  
               28.25       59.17     1:30.23     2:01.70                       
 18 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                     2:03.06 Jrs    -  
               29.27     1:00.96     1:32.09     2:03.06                       
 19 THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH                   2:03.40 Jrs    -  
               29.02     1:00.38     1:32.20     2:03.40                       
 20 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                    2:03.56 Jrs    -  
               28.50       59.44     1:31.16     2:03.56                       
 21 LAKOS, GYONGYVER       21  PURDUE                        2:04.55 Jrs    -  
               28.95     1:00.87     1:33.04     2:04.55                       
 22 DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                       2:05.03 Jrs    -  
               29.90     1:01.17     1:33.28     2:05.03                       
 23 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS               2:05.65 Jrs    -  
               29.39     1:01.13     1:32.97     2:05.65                       
 24 EVANS, TRACY           22  TEXAS A&M                     2:07.66        -  
               29.83     1:02.14     1:34.90     2:07.66                       
------

Event 15  Women  200  Meter  Freestyle
World:     1:54.17 Claudia Poll 04/1997
American:  1:56.87 Cynthia Woodhead 04/1978
US Open:   1:58.35 Birgit Meinske 01/1983
National Cut:    2:02.09
Jr Champs Cut:   2:05.89
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  EVANS, TRACY           22  TEXAS A&M                2:04.45 
  2)  BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM               2:04.15 
  3)  WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                2:04.02 
  4)  ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV        2:03.89 
  5)  TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS          2:03.93 
  6)  LAKOS, GYONGYVER       21  PURDUE                   2:04.03 
  7)  DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                  2:04.28 
  8)  THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH              2:04.47 
Heat  2 Consols
  1)  HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                  2:03.57 
  2)  HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                  2:03.22 
  3)  BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                  2:03.02 
  4)  CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED               2:02.70 
  5)  ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS            2:02.80 
  6)  FRANCIS, PAIGE         20  USC                      2:03.08 
  7)  CROSS, LAURA           17  UNATTACHED               2:03.45 
  8)  MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI  2:03.88 
Heat  3 Finals
  1)  IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV        2:02.06 
  2)  DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS            2:01.36 
  3)  ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM           2:00.82 
  4)  TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED               1:59.91 
  5)  BLACK, KIM             20  UNATTACHED               2:00.42 
  6)  BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS            2:01.29 
  7)  BENKO, LINDSAY         22  USC                      2:01.85 
  8)  JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED               2:02.49 
    -Alternates-                                                               
  1)  MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC     2:04.49 Jrs            
  2)  LEES, JENNIFER         15  PLEASANTON SEAHAWKS      2:04.52 Jrs            
-------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 15  Women  200  Free 
World:    * 1:54.17 Claudia Poll 04/1997
American: ! 1:56.87 Cynthia Woodhead 04/1978
US Open:  # 1:58.35 Birgit Meinske 01/1983
Natl:    ------     2:02.09
Jrs:     ------     2:05.89
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    1:59.91 Natl   -  
               28.37       58.81     1:29.32     1:59.91                       
  2 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                    2:00.42 Natl   -  
               28.43       58.41     1:29.27     2:00.42                       
  3 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                2:00.82 Natl   -  
               27.94       58.52     1:29.90     2:00.82                       
  4 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 2:01.29 Natl   -  
               29.26     1:00.08     1:30.88     2:01.29                       
  5 DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS                 2:01.36 Natl   -  
               29.75     1:00.91     1:31.62     2:01.36                       
  6 BENKO, LINDSAY         22  USC                           2:01.85 Natl   -  
               28.76       59.58     1:30.77     2:01.85                       
  7 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV             2:02.06 Natl   -  
               28.81       59.68     1:30.81     2:02.06                       
  8 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                    2:02.49 Jrs    -  
               28.58       59.22     1:31.06     2:02.49                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:02.70 Jrs    -  
               29.80     1:00.92     1:32.08     2:02.70                       
 10 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                 2:02.80 Jrs    -  
               28.54       59.71     1:31.47     2:02.80                       
 11 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                       2:03.02 Jrs    -  
               29.46     1:00.14     1:31.01     2:03.02                       
 12 FRANCIS, PAIGE         20  USC                           2:03.08 Jrs    -  
               29.20     1:00.22     1:31.62     2:03.08                       
 13 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       2:03.22 Jrs    -  
               29.45     1:00.19     1:31.59     2:03.22                       
 14 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                    2:03.45 Jrs    -  
               29.05     1:00.24     1:32.06     2:03.45                       
 15 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:03.57 Jrs    -  
               29.76     1:01.07     1:32.31     2:03.57                       
 16 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:03.88 Jrs    -  
               29.06     1:00.57     1:32.64     2:03.88                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV             2:03.89 Jrs    -  
               28.78       59.92     1:31.35     2:03.89                       
 18 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS               2:03.93 Jrs    -  
               29.40     1:01.01     1:32.21     2:03.93                       
 19 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                     2:04.02 Jrs    -  
               29.70     1:01.06     1:32.57     2:04.02                       
 20 LAKOS, GYONGYVER       21  PURDUE                        2:04.03 Jrs    -  
               28.84     1:00.25     1:32.24     2:04.03                       
 21 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                    2:04.15 Jrs    -  
               28.60     1:00.32     1:32.49     2:04.15                       
 22 DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                       2:04.28 Jrs    -  
               30.02     1:01.38     1:32.92     2:04.28                       
 23 EVANS, TRACY           22  TEXAS A&M                     2:04.45 Jrs    -  
               30.09     1:02.08     1:33.63     2:04.45                       
 24 THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH                   2:04.47 Jrs    -  
               28.86     1:00.36     1:32.60     2:04.47                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC          2:04.49 Jrs    -  
               30.31     1:02.57     1:33.90     2:04.49                       
 26 LEES, JENNIFER         15  PLEASANTON SEAHAWKS           2:04.52 Jrs    -  
               29.82     1:02.33     1:33.75     2:04.52                       
 27 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.58 Jrs    -  
               29.47     1:00.86     1:32.74     2:04.58                       
 28 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              2:04.63 Jrs    -  
               29.59     1:00.82     1:32.75     2:04.63                       
 29 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE               2:04.64 Jrs    -  
               29.85     1:01.45     1:33.53     2:04.64                       
 30 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       2:04.72 Jrs    -  
               30.09     1:01.73     1:33.49     2:04.72                       
 31 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       2:04.78 Jrs    -  
               29.62     1:01.49     1:33.37     2:04.78                       
 32 KILLINS, MICHELLE          NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:04.83 Jrs    -  
               29.41     1:00.93     1:33.14     2:04.83                       
 33 RIGGINS, MICHELE       18  TEXAS A&M                     2:04.87 Jrs    -  
               29.15     1:00.92     1:32.94     2:04.87                       
 34 STROHL, ANNA           14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:04.95 Jrs    -  
               30.03     1:01.89     1:33.93     2:04.95                       
 35 NICHOLSON, CASEY       17  ANN ARBOR SWIM                2:05.02 Jrs    -  
               29.25     1:00.60     1:32.59     2:05.02                       
 36 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  2:05.18 Jrs    -  
               30.31     1:02.54     1:34.29     2:05.18                       
 37 SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA                  2:05.26 Jrs    -  
               30.12     1:01.78     1:33.56     2:05.26                       
 37 GARDNER, ARI           17  MISSION VIEJO                 2:05.26 Jrs    -  
               29.68     1:01.28     1:33.37     2:05.26                       
 39 PAVLIK, MELISSA        19  USC                           2:05.28 Jrs    -  
               30.18     1:02.15     1:34.11     2:05.28                       
 40 GRASS, VANESSA         15  BADGER                        2:05.31 Jrs    -  
               30.17     1:01.61     1:33.03     2:05.31                       
 41 CONRAD, CAROLYN        18  USC                           2:05.33 Jrs    -  
               30.06     1:02.28     1:33.76     2:05.33                       
 42 ELLIS, CARRIE          15  BRANDON SWIM TENNIS           2:05.34 Jrs    -  
               29.84     1:02.04     1:34.74     2:05.34                       
 43 LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                 2:05.37 Jrs    -  
               29.52     1:01.02     1:33.22     2:05.37                       
 44 BENNETT, BROOKE        18  BRANDON SWIM TENNIS           2:05.41 Jrs    -  
               30.10     1:01.46     1:33.60     2:05.41                       
 45 INSKEEP, KATHERINE     20  SO METHODIST UNIV             2:05.62 Jrs    -  
               29.67     1:01.30     1:33.46     2:05.62                       
 46 KOCH, REBECCA          16  UNATTACHED                    2:05.65 Jrs    -  
               29.24     1:01.48     1:33.71     2:05.65                       
 47 EBERWEIN, LORI             FOXCATCHER                    2:05.67 Jrs    -  
               30.17     1:01.85     1:34.07     2:05.67                       
 48 WELSH, MEGAN           15  FORT LAUDERDALE               2:05.70 Jrs    -  
               29.56     1:01.71     1:34.70     2:05.70                       
 49 STUTZEL, KARLEY            ISLAND SWIMMING               2:05.73 Jrs    -  
               29.91     1:01.83     1:33.90     2:05.73                       
 49 NOALL, PATRICIA            BEACONSFIELD BLUEFINS         2:05.73 Jrs    -  
               29.04     1:00.25     1:33.25     2:05.73                       
 51 DIAGO, MICHELLE        17  BRANDON SWIM TENNIS           2:05.76 Jrs    -  
               30.06     1:01.84     1:33.97     2:05.76                       
 52 MUCHA, CASEY           16  JOHNSON CITY                  2:05.77 Jrs    -  
               30.13     1:02.03     1:34.06     2:05.77                       
 53 LYON, ALEXIS           19  USC                           2:05.78 Jrs    -  
               30.14     1:02.11     1:33.97     2:05.78                       
 54 BENDEL, TALOR          22  CLUB WOLVERINE                2:05.83 Jrs    -  
               28.73       59.99     1:32.26     2:05.83                       
 55 PETERSEN, KATIE        17  ALAMO AREA AQUATIC            2:06.01        -  
               29.82     1:01.75     1:34.65     2:06.01                       
 56 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:06.09        -  
               29.60     1:01.88     1:34.47     2:06.09                       
 57 HOFFMAN, LIZ           15  THE FLEET                     2:06.20        -  
               29.74     1:01.65     1:34.59     2:06.20                       
 58 RICE, MEGHAN           19  INDIANA UNIV                  2:06.21        -  
               29.92     1:02.02     1:34.54     2:06.21                       
 59 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                   2:06.23        -  
               30.55     1:02.50     1:34.25     2:06.23                       
 60 ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                     2:06.28        -  
               30.65     1:02.61     1:34.66     2:06.28                       
 61 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   2:06.31        -  
               30.31     1:02.67     1:34.73     2:06.31                       
 62 HOOPER, CHRISTIE       16  EXCEL AQUATICS                2:06.42        -  
               29.27     1:00.88     1:33.70     2:06.42                       
 63 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 2:06.43        -  
               29.83     1:02.22     1:34.59     2:06.43                       
 64 SHERIDAN, KATIE            ETOBICOKE SWIM                2:06.49        -  
               30.57     1:03.05     1:35.07     2:06.49                       
 65 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        2:06.53        -  
               29.68     1:01.53     1:34.12     2:06.53                       
 66 PATINA, MELANIE            ETOBICOKE SWIM                2:06.54        -  
               30.09     1:02.61     1:35.08     2:06.54                       
 67 GATHINGS, LEANN        19  FLORIDA                       2:06.56        -  
               30.43     1:02.31     1:34.19     2:06.56                       
 68 CATALANO, SHANNON      17  CLOVIS SWIM                   2:06.61        -  
               29.91     1:02.03     1:34.11     2:06.61                       
 69 BARTLETT, MELISSA      16  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:06.63        -  
               30.32     1:02.60     1:35.08     2:06.63                       
 70 BELL, DANIELLE             ISLAND SWIMMING               2:06.66        -  
               30.05     1:02.00     1:34.51     2:06.66                       
 71 MEIERGERD, KAYLA       15  KNIK SWIM                     2:06.68        -  
               29.56     1:01.64     1:34.41     2:06.68                       
 72 TINNEY, KRISTEN        16  ANN ARBOR SWIM                2:06.93        -  
               30.42     1:02.36     1:34.92     2:06.93                       
 73 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                2:07.16        -  
               28.88     1:00.57     1:34.37     2:07.16                       
 74 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                  2:07.18        -  
               30.48     1:02.54     1:34.98     2:07.18                       
 75 ALBERTYN, KIRSTY       24  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:07.22        -  
               30.17     1:02.35     1:34.84     2:07.22                       
 76 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               2:07.26        -  
               29.98     1:02.17     1:35.05     2:07.26                       
 77 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO            2:07.31        -  
               30.50     1:02.70     1:35.09     2:07.31                       
 77 STAUBITZ, MELODY       16  ARIZONA THUNDER               2:07.31        -  
               29.54     1:01.79     1:34.46     2:07.31                       
 79 EBERWEIN, KRYSTLE      16  FOXCATCHER                    2:07.48        -  
               30.70     1:03.11     1:35.72     2:07.48                       
 80 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   2:07.56        -  
               30.67     1:03.13     1:35.63     2:07.56                       
 81 YATES, SARAH           15  ALAMO AREA AQUATIC            2:07.62        -  
               30.29     1:02.68     1:35.43     2:07.62                       
 82 BELCH, JENN            17  FOXCATCHER                    2:07.68        -  
               30.56     1:02.98     1:35.51     2:07.68                       
 83 MIGAWA, AMY            18  USC                           2:07.73        -  
               30.25     1:02.36     1:34.94     2:07.73                       
 84 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV             2:07.77        -  
               29.23     1:01.12     1:34.15     2:07.77                       
 85 BOWDEN, KATIE          14  BRANDON SWIM TENNIS           2:07.80        -  
               30.10     1:02.31     1:35.43     2:07.80                       
 86 SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS               2:07.91        -  
               30.10     1:02.11     1:34.88     2:07.91                       
 87 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:08.20        -  
               30.32     1:02.46     1:35.37     2:08.20                       
 88 CAETANO, SAM           16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:08.37        -  
               30.65     1:03.12     1:35.81     2:08.37                       
 89 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            2:08.39        -  
               31.13     1:04.23     1:36.46     2:08.39                       
 90 KNEPPER, MEGAN         15  CURL-BURKE SWIM               2:08.55        -  
               30.91     1:03.45     1:36.08     2:08.55                       
 91 LEE, JEAN              16  BRANDON SWIM TENNIS           2:08.73        -  
               30.77     1:03.34     1:36.03     2:08.73                       
 92 CURRY, MAGGIE          17  WAUKESHA EXPRESS              2:08.77        -  
               30.59     1:02.76     1:35.96     2:08.77                       
 93 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS           2:08.92        -  
               30.65     1:02.62     1:35.92     2:08.92                       
 93 RIKER, LINDA           22  CLUB WOLVERINE                2:08.92        -  
               30.40     1:02.95     1:36.09     2:08.92                       
 95 WATTS, ERICA           17  CARMEL SWIM                   2:08.97        -  
               30.12     1:02.77     1:36.10     2:08.97                       
 96 SANTOS, REBECA         21  AMERICAN UNIV                 2:09.10        -  
               30.41     1:03.47     1:36.64     2:09.10                       
 97 MEYER, KATIE           18  USC                           2:09.11        -  
               30.71     1:03.30     1:36.43     2:09.11                       
 98 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           2:09.14        -  
               30.82     1:03.48     1:36.53     2:09.14                       
 99 MAISTRELLIS, KATINA    19  SO METHODIST UNIV             2:09.41        -  
               30.20     1:02.89     1:35.79     2:09.41                       
100 THORNTON, ALICIA       18  USC                           2:09.47        -  
               30.72     1:03.73     1:36.81     2:09.47                       
101 SCHWARTZ, RACHEL       19  UNIV CONNECTICUT              2:09.53        -  
               30.15     1:03.22     1:36.85     2:09.53                       
102 SAMPLE, SUSANNAH       17  WESTMONT SWIM                 2:09.79        -  
               29.89     1:02.44     1:36.08     2:09.79                       
102 GORLESKY, ERIN         16  FT WAYNE AQUATICS             2:09.79        -  
               30.87     1:03.53     1:36.76     2:09.79                       
104 HEITZ, ERIN            17  FORT LAUDERDALE               2:10.07        -  
               29.56     1:01.64     1:35.20     2:10.07                       
105 MITCHELL, KATHERINE    16  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:10.36        -  
               30.64     1:03.56     1:37.06     2:10.36                       
106 SMITH, ERIN            16  KC BLAZERS                    2:10.39        -  
               29.48     1:02.36     1:36.39     2:10.39                       
107 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    2:10.46        -  
               31.34     1:04.49     1:37.83     2:10.46                       
108 MATTHEWS, KRISTY       17  TERRAPINS SWIM TEAM           2:10.59        -  
               31.36     1:04.31     1:37.85     2:10.59                       
108 AMESBURY, QUINN        16  CURL-BURKE SWIM               2:10.59        -  
               31.04     1:03.60     1:37.07     2:10.59                       
110 OSMUN, AMY             17  RIVERSIDE AQUATICS            2:10.64        -  
               30.66     1:04.05     1:37.93     2:10.64                       
111 FIDEN, SARAH           17  KETTERING COMM Y              2:10.91        -  
               29.69     1:02.29     1:36.68     2:10.91                       
112 BOBB, DANA             17  FORT LAUDERDALE               2:11.14        -  
               30.91     1:03.72     1:37.59     2:11.14                       
113 PARKER, ABBY           17  AKRON FIRESTONE               2:11.83        -  
               30.65     1:03.38     1:37.27     2:11.83                       
114 WILLIAMS, KYLIE        18  AUBURN UNIV                   2:12.41        -  
               30.69     1:04.02     1:38.22     2:12.41                       
115 LEITZ, HEIDI           17  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:12.88        -  
               30.63     1:04.00     1:38.34     2:12.88                       
116 SMITH, LINDSEY         18  STRINGRAYS                    2:12.92        -  
               30.36     1:03.41     1:38.07     2:12.92                       
117 PIERCE, MELISSA        18  THE WOODLANDS                 2:13.53        -  
               31.58     1:04.55     1:38.70     2:13.53                       
  - OSBORNE, REBECCA       18  THE WOODLANDS                     DQ         -  
  - MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV                 DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 16  Men  200  Free 
World:    * 1:43.64 Giorgio Lamberti 02/1990
American: ! 1:45.54 Troy Dalbey 02/1988
US Open:  # 1:44.65   Ian Thorpe, AUS 12/2/98
Natl:    ------     1:49.89
Jrs:     ------     1:54.19
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:45.24!Natl  20  
               24.33       50.97     1:18.07     1:45.24                       
  2 SZABADOS, BELA         24  USC                           1:47.43 Natl  17  
               24.86       51.63     1:19.38     1:47.43                       
  3 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                1:47.86 Natl  16  
               25.37       52.53     1:19.87     1:47.86                       
  4 TANER, UGUR            24  HILLENBRAND                   1:48.24 Natl  15  
               25.11       52.53     1:20.04     1:48.24                       
  5 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                    1:49.30 Natl  14  
               25.32       52.62     1:20.51     1:49.30                       
  6 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    1:50.00 Jrs   13  
               25.77       53.38     1:21.60     1:50.00                       
  7 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                1:50.04 Jrs   12  
               26.03       53.92     1:22.13     1:50.04                       
  8 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE               1:50.59 Jrs   11  
               25.93       53.98     1:22.42     1:50.59                       
* Consolations
  9 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO             1:48.57 Natl   9  
               25.14       52.25     1:20.01     1:48.57                       
 10 SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING               1:50.52 Jrs    7  
               25.45       52.97     1:21.87     1:50.52                       
 11 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  1:50.55 Jrs    6  
               25.85       53.39     1:21.95     1:50.55                       
 12 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC            1:52.13 Jrs    5  
               25.90       54.59     1:23.27     1:52.13                       
 13 TAYLOR, SCOTT          20  TEXAS A&M                     1:52.14 Jrs    4  
               26.19       54.67     1:23.56     1:52.14                       
 14 ROLLINGS, SUMMER       17  BLUE FIN                      1:52.30 Jrs    3  
               26.51       54.97     1:23.43     1:52.30                       
 15 MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED                    1:52.32 Jrs    2  
               26.07       54.14     1:23.29     1:52.32                       
 16 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS       1:52.51 Jrs    1  
               26.55       54.93     1:23.80     1:52.51                       
* Bonus Consols
 17 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE             1:50.13 Jrs    -  
               26.75       54.98     1:22.56     1:50.13                       
 18 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV             1:51.04 Jrs    -  
               25.50       53.55     1:22.13     1:51.04                       
 19 BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                   1:52.12 Jrs    -  
               26.16       54.78     1:23.86     1:52.12                       
 20 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                1:52.41 Jrs    -  
               25.94       55.64     1:24.85     1:52.41                       
 21 WARKENTIN, MARK        19  USC                           1:52.76 Jrs    -  
               26.39       55.17     1:23.92     1:52.76                       
 22 SANSBURY, JEREMY       21  UNIV MD BALTIMORE             1:52.97 Jrs    -  
               26.49       54.90     1:23.94     1:52.97                       
 23 GOLDBERG, BRYAN        15  FORT LAUDERDALE               1:53.02 Jrs    -  
               25.78       54.85     1:24.39     1:53.02                       
 24 PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS              1:54.16 Jrs    -  
               25.92       55.08     1:24.08     1:54.16                       
-------
Event 16  Men  200  Meter  Freestyle
World:     1:43.64 Giorgio Lamberti 02/1990
American:  1:45.54 Troy Dalbey 02/1988
US Open:   1:46.46 John Witchel 04/1987
National Cut:    1:54.29
Jr Champs Cut:   1:58.09
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS         1:53.17 
  2)  SANSBURY, JEREMY       21  UNIV MD BALTIMORE        1:53.04 
  3)  ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV        1:52.83 
  4)  WARKENTIN, MARK        19  USC                      1:52.73 
  5)  CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE        1:52.76 
  6)  BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV              1:52.88 
  7)  DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE           1:53.13 
  8)  GOLDBERG, BRYAN        15  FORT LAUDERDALE          1:53.39 
Heat  2 Consols
  1)  WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS  1:52.42 
  2)  SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC       1:52.26 
  3)  SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING          1:51.33 
  4)  GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY             1:50.94 
  5)  PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO        1:51.25 
  6)  MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED               1:51.70 
  7)  TAYLOR, SCOTT          20  TEXAS A&M                1:52.42 
  8)  ROLLINGS, SUMMER       17  BLUE FIN                 1:52.57 
Heat  3 Finals
  1)  RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE           1:50.22 
  2)  DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG           1:49.83 
  3)  SZABADOS, BELA         24  USC                      1:49.71 
  4)  DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS           1:49.40 
  5)  LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED               1:49.64 
  6)  RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED               1:49.74 
  7)  TANER, UGUR            24  HILLENBRAND              1:49.95 
  8)  JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE          1:50.79 
    -Alternates-                                                               
  1)  LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                1:53.48 Natl           
  2)  LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN  1:53.48 Natl           

------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 16  Men  200  Free 
World:    * 1:43.64 Giorgio Lamberti 02/1990
American: ! 1:45.54 Troy Dalbey 02/1988
US Open:  # 1:46.46 John Witchel 04/1987
Natl:    ------     1:54.29
Jrs:     ------     1:58.09
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                1:49.40 Natl   -  
               25.58       53.32     1:21.37     1:49.40                       
  2 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                    1:49.64 Natl   -  
               25.99       53.38     1:21.40     1:49.64                       
  3 SZABADOS, BELA         24  USC                           1:49.71 Natl   -  
               25.27       53.14     1:21.63     1:49.71                       
  4 RICHARD, J.P.          21  UNATTACHED                    1:49.74 Natl   -  
               26.10       53.80     1:21.69     1:49.74                       
  5 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                1:49.83 Natl   -  
               26.45       55.06     1:22.66     1:49.83                       
  6 TANER, UGUR            24  HILLENBRAND                   1:49.95 Natl   -  
               26.14       54.18     1:21.90     1:49.95                       
  7 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                1:50.22 Natl   -  
               26.12       54.41     1:22.55     1:50.22                       
  8 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE               1:50.79 Natl   -  
               26.20       54.60     1:22.93     1:50.79                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                  1:50.94 Natl   -  
               26.38       54.84     1:23.23     1:50.94                       
 10 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO             1:51.25 Natl   -  
               25.91       53.83     1:22.35     1:51.25                       
 11 SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING               1:51.33 Natl   -  
               26.01       54.36     1:22.76     1:51.33                       
 12 MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED                    1:51.70 Natl   -  
               26.76       54.92     1:23.48     1:51.70                       
 13 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC            1:52.26 Natl   -  
               26.21       54.95     1:23.62     1:52.26                       
 14 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS       1:52.42 Natl   -  
               26.68       55.35     1:23.85     1:52.42                       
 14 TAYLOR, SCOTT          20  TEXAS A&M                     1:52.42 Natl   -  
               26.32       54.81     1:23.72     1:52.42                       
 16 ROLLINGS, SUMMER       17  BLUE FIN                      1:52.57 Natl   -  
               26.77       55.30     1:23.82     1:52.57                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 WARKENTIN, MARK        19  USC                           1:52.73 Natl   -  
               26.13       55.02     1:23.87     1:52.73                       
 18 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE             1:52.76 Natl   -  
               28.07       56.93     1:25.22     1:52.76                       
 19 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV             1:52.83 Natl   -  
               25.93       54.62     1:23.42     1:52.83                       
 20 BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                   1:52.88 Natl   -  
               26.70       55.81     1:24.85     1:52.88                       
 21 SANSBURY, JEREMY       21  UNIV MD BALTIMORE             1:53.04 Natl   -  
               26.53       55.08     1:24.15     1:53.04                       
 22 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                1:53.13 Natl   -  
               25.55       54.04     1:23.50     1:53.13                       
 23 PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS              1:53.17 Natl   -  
               27.76       56.81     1:25.21     1:53.17                       
 24 GOLDBERG, BRYAN        15  FORT LAUDERDALE               1:53.39 Natl   -  
               25.83       54.51     1:24.25     1:53.39                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN       1:53.48 Natl   -  
               26.99       55.70     1:24.57     1:53.48                       
 25 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                     1:53.48 Natl   -  
               26.72       55.69     1:25.00     1:53.48                       
 27 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                      1:53.64 Natl   -  
               26.59       55.56     1:24.91     1:53.64                       
 28 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            1:53.72 Natl   -  
               27.01       56.69     1:25.37     1:53.72                       
 29 BYSKOV, FRANK          22  AMERICAN UNIV                 1:53.80 Natl   -  
               26.65       55.39     1:24.80     1:53.80                       
 30 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM           1:53.99 Natl   -  
               26.87       55.77     1:24.65     1:53.99                       
 31 KEESEY, RYAN               ISLAND SWIMMING               1:54.11 Natl   -  
               26.82       56.22     1:25.41     1:54.11                       
 32 ANDERSON, LUKE         16  BOLLES SHARKS                 1:54.29 Natl   -  
               27.07       56.40     1:24.99     1:54.29                       
 33 WOODWARD, GABE         19  USC                           1:54.40 Jrs    -  
               27.42       56.88     1:26.28     1:54.40                       
 34 FOGEL, DAVE            22  NORTHEAST LA UNIV             1:54.44 Jrs    -  
               26.56       55.60     1:25.11     1:54.44                       
 35 MCCONNELL, ANDREW      17  BOLLES SHARKS                 1:54.49 Jrs    -  
               27.76       57.16     1:26.40     1:54.49                       
 36 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE               1:54.69 Jrs    -  
               26.25       55.27     1:24.52     1:54.69                       
 37 ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV                 1:54.78 Jrs    -  
               27.92       57.60     1:26.66     1:54.78                       
 37 BRENNON, JOE           18  BLUE FIN                      1:54.78 Jrs    -  
               27.04       55.50     1:25.30     1:54.78                       
 37 MUNSON, RICH           23  SETON HALL UNIV               1:54.78 Jrs    -  
               27.18       56.75     1:25.84     1:54.78                       
 40 WILLIAMS, MIKE         22  USC                           1:54.90 Jrs    -  
               26.54       55.56     1:25.30     1:54.90                       
 41 AWBREY, BRET           20  USC                           1:54.97 Jrs    -  
               26.71       55.95     1:25.64     1:54.97                       
 42 TAEGEL, JEFF           21  UNIV MD BALTIMORE             1:55.14 Jrs    -  
               26.81       56.03     1:25.77     1:55.14                       
 43 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  1:55.30 Jrs    -  
               27.04       56.52     1:26.13     1:55.30                       
 44 SMITH, NICK            20  USC                           1:55.35 Jrs    -  
               26.80       56.17     1:25.84     1:55.35                       
 45 HESSLER, CARL          17  SANTA CLARA                   1:55.42 Jrs    -  
               27.11       56.36     1:25.98     1:55.42                       
 46 PAUL, DAVID            17  GREENWOOD SWIM                1:55.45 Jrs    -  
               27.64       57.73     1:26.85     1:55.45                       
 47 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL       1:55.50 Jrs    -  
               27.40       57.12     1:26.87     1:55.50                       
 48 SUGUIYAMA, YURI        16  CURL-BURKE SWIM               1:55.72 Jrs    -  
               28.10       57.24     1:26.66     1:55.72                       
 49 CUBBERLY, RAY          18  ANN ARBOR SWIM                1:56.05 Jrs    -  
               27.26       56.76     1:26.48     1:56.05                       
 50 MAHER, WILL            20  SQUID                         1:56.17 Jrs    -  
               28.28       58.12     1:27.16     1:56.17                       
 51 VARGUS, NELSON         25  UNATTACHED                    1:56.21 Jrs    -  
               27.09       56.66     1:26.31     1:56.21                       
 52 NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                   1:56.42 Jrs    -  
               27.28       56.58     1:26.31     1:56.42                       
 53 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                      1:56.48 Jrs    -  
               27.45       57.17     1:27.19     1:56.48                       
 54 GREENWOOD, SCOTT       21  TROJAN                        1:56.64 Jrs    -  
               27.09       56.86     1:27.16     1:56.64                       
 55 ZERBY, DUSTIN          21  TEXAS A&M                     1:56.76 Jrs    -  
               27.27       57.24     1:27.18     1:56.76                       
 56 HAFNER, KEVIN          24  UNATTACHED                    1:56.98 Jrs    -  
               26.94       55.31     1:25.85     1:56.98                       
 57 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:57.15 Jrs    -  
               27.45       57.81     1:27.97     1:57.15                       
 58 SWANTON, MATHEW            ETOBICOKE SWIM                1:57.24 Jrs    -  
               27.96       58.15     1:27.75     1:57.24                       
 59 MENGHENI, BRENT        17  METRO OMAHA                   1:57.31 Jrs    -  
               27.81       57.49     1:28.14     1:57.31                       
 60 JUSTICE, SEAN          22  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:57.33 Jrs    -  
               28.13       57.78     1:27.89     1:57.33                       
 61 BRELSFORD, DAN         18  CLOVIS SWIM                   1:57.47 Jrs    -  
               28.25       58.38     1:28.37     1:57.47                       
 62 HAIDINYAK, ANDY        18  SPRING SWIM                   1:57.64 Jrs    -  
               28.02       57.85     1:27.70     1:57.64                       
 63 WILLHITE, JAMES        17  CURL-BURKE SWIM               1:57.76 Jrs    -  
               27.44       57.12     1:27.64     1:57.76                       
 64 MIRANDA, RAFAEL        21  NORTHEAST LA UNIV             1:57.85 Jrs    -  
               27.89       57.19     1:27.34     1:57.85                       
 65 DEWEY, RICK            17  SE TEXAS AQUARACERS           1:57.98 Jrs    -  
               27.28       56.89     1:27.18     1:57.98                       
 66 LEAL, GUSTAVO          22  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        1:58.35        -  
               26.75       55.60     1:26.38     1:58.35                       
 67 MANSOUR, ALFRED        19  TEXAS A&M                     1:58.69        -  
               26.33       55.99     1:27.15     1:58.69                       
 68 BOWMAN, RYAN           16  DELAWARE AQUATIC              1:59.01        -  
               27.29       56.54     1:27.28     1:59.01                       
 69 EVERMAN, JOEL          18  USC                           1:59.22        -  
               27.91       58.37     1:28.90     1:59.22                       
 70 KRENZKE, MATT          17  CARMEL SWIM                   1:59.31        -  
               27.81       58.12     1:28.89     1:59.31                       
 71 SCOFIELD, SCOTT        19  THE FLEET                     1:59.35        -  
               27.52       57.69     1:28.83     1:59.35                       
 72 CERCEO, JAY            18  GEORGIA TECH                  1:59.72        -  
               26.84       56.76     1:28.76     1:59.72                       
 73 SILVER, DAVID          18  GEORGIA TECH                  1:59.89        -  
               27.09       57.27     1:28.02     1:59.89                       
 74 SALINAS, LEONARDO      18  GEORGIA TECH                  2:00.02        -  
               28.59       59.61     1:30.30     2:00.02                       
 75 BRUNELLI, NICHOLAS     16  SQUID                         2:00.51        -  
               27.72       58.26     1:29.57     2:00.51                       
 76 HUSSEY, CHRIS          20  CURL-BURKE SWIM               2:00.61        -  
               26.74       57.29     1:28.65     2:00.61                       
 77 BOURNE, BENJAMIN       16  HOUSTON SWIM                  2:00.86        -  
               27.37       57.52     1:28.84     2:00.86                       
 78 SEVERIN, MARC          18  HERNDON AQUATICS              2:01.19        -  
               28.02       58.55     1:28.56     2:01.19                       
 79 SAYKO, JAY             18  USC                           2:01.87        -  
               28.07       58.81     1:30.60     2:01.87                       
 80 COOPER, NICK           18  UNATTACHED                    2:02.90        -  
               28.15       58.88     1:30.72     2:02.90                       
 81 DUBEROW, LUCAS         20  TEXAS AQUATICS                2:04.58        -  
               28.52       59.58     1:32.01     2:04.58                       
  - TRABONA, TRENT         17  THE WOODLANDS                     DQ         -  
  - ROBINSON, JEFF         20  UNIV CONNECTICUT                  DQ         -  
  - ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS            DQ         - 

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 17  Women  100  Fly 
World Record:       :56.90   Jenny Thompson, USA            12/1/98
American Record:    :56.90   Jenny Thompson, USA            12/1/98
Open Record:        :56.90   Jenny Thompson, USA            12/1/98
Natl:    ------     1:02.29
Jrs:     ------     1:04.29
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV               58.39 Natl  20  
               27.56       58.39                                               
  2 TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                     58.84 Natl  17  
               27.26       58.84                                               
  3 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              1:00.42 Natl  16  
               28.42     1:00.42                                               
  4 ONISHI, JUNKO          24  HILLENBRAND                   1:00.46 Natl  15  
               28.65     1:00.46                                               
  5 ZHONG, NORA                USC                           1:00.60 Natl  14  
               28.35     1:00.60                                               
  6 CAMPBELL, KAREN        21  USC                           1:00.64 Natl  13  
               28.40     1:00.64                                               
  7 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                     1:01.20 Natl  12  
               28.68     1:01.20                                               
  8 KROHN, JANA            16  AFOX                          1:01.33 Natl  11  
               28.59     1:01.33                                               
* Consolations
  9 HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND                   1:01.28 Natl   9  
               28.32     1:01.28                                               
 10 ALROUBAIE, SARA            MANITOBA                      1:01.85 Natl   7  
               29.07     1:01.85                                               
 11 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            1:02.63 Jrs    6  
               29.73     1:02.63                                               
 12 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY          1:02.69 Jrs    5  
               29.62     1:02.69                                               
 13 WEILBACHER, ANNIE      16  GREATER COLUMBUS SWIM         1:02.85 Jrs    4  
               29.55     1:02.85                                               
 14 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       1:02.88 Jrs    3  
               29.27     1:02.88                                               
 15 BROOKS, JENNIFER       21  INDIANA UNIV                  1:03.59 Jrs    2  
               28.77     1:03.59                                               
 16 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 1:03.62 Jrs    1  
               29.89     1:03.62                                               
* Bonus Consols
 17 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                   1:02.97 Jrs    -  
               30.00     1:02.97                                               
 18 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS               1:02.98 Jrs    -  
               29.95     1:02.98                                               
 19 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                       1:03.30 Jrs    -  
               29.19     1:03.30                                               
 20 BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB          1:03.36 Jrs    -  
               29.44     1:03.36                                               
 21 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             1:03.49 Jrs    -  
               29.84     1:03.49                                               
 22 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       1:03.51 Jrs    -  
               30.23     1:03.51                                               
 23 MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                           1:03.53 Jrs    -  
               29.89     1:03.53                                               
 24 MAURO, FLORENCE            LAKE FOREST S. C.             1:04.02 Jrs    -  
               29.97     1:04.02                                               
---------

Event 17  Women  100  Meter  Butterfly
World:      57.79 Jenny Thompson 04/1997
American:   57.79 Jenny Thompson 04/1997
US Open:    58.69 Misty Hyman 12/1996
National Cut:    1:02.29
Jr Champs Cut:   1:04.29
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  MAURO, FLORENCE            LAKE FOREST S. C.        1:03.67 
  2)  KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS        1:03.50 
  3)  TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS          1:03.48 
  4)  BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB     1:03.07 
  5)  BOSSUYT, TINE              BELGIUM                  1:03.29 
  6)  HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                  1:03.49 
  7)  WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA              1:03.54 
  8)  MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                      1:03.68 
Heat  2 Consols
  1)  BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY     1:02.87 
  2)  WEILBACHER, ANNIE      16  GREATER COLUMBUS SWIM    1:02.75 
  3)  CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL  1:02.49 
  4)  ALROUBAIE, SARA            MANITOBA                 1:02.10 
  5)  BROOKS, JENNIFER       21  INDIANA UNIV             1:02.32 
  6)  HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND              1:02.49 
  7)  BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO       1:02.86 
  8)  BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS            1:02.90 
Heat  3 Finals
  1)  HO, CLARA              18  TEXAS A&M                1:01.71 
  2)  KROHN, JANA            16  AFOX                     1:01.39 
  3)  CAMPBELL, KAREN        21  USC                      1:00.63 
  4)  MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV          59.89 
  5)  TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND              1:00.37 
  6)  ZHONG, NORA                USC                      1:01.25 
  7)  ONISHI, JUNKO          24  HILLENBRAND              1:01.66 
  8)  BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS         1:02.00 
    -Alternates-                                                               
  1)  NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS           1:03.75 Jrs            
  2)  PIETRZYK, SABINE       19  UNIV MD BALTIMORE        1:03.86 Jrs            
------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 17  Women  100  Fly 
World:    *  57.79 Jenny Thompson 04/1997
American: !  57.79 Jenny Thompson 04/1997
US Open:  #  58.69 Misty Hyman 12/1996
Natl:    ------     1:02.29
Jrs:     ------     1:04.29
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV               59.89 Natl   -  
               28.17       59.89                                               
  2 TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                   1:00.37 Natl   -  
               27.80     1:00.37                                               
  3 CAMPBELL, KAREN        21  USC                           1:00.63 Natl   -  
               28.14     1:00.63                                               
  4 ZHONG, NORA                USC                           1:01.25 Natl   -  
               28.96     1:01.25                                               
  5 KROHN, JANA            16  AFOX                          1:01.39 Natl   -  
               28.74     1:01.39                                               
  6 ONISHI, JUNKO          24  HILLENBRAND                   1:01.66 Natl   -  
               29.27     1:01.66                                               
  7 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                     1:01.71 Natl   -  
               29.01     1:01.71                                               
  8 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS              1:02.00 Natl   -  
               28.94     1:02.00                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 ALROUBAIE, SARA            MANITOBA                      1:02.10 Natl   -  
               29.46     1:02.10                                               
 10 BROOKS, JENNIFER       21  INDIANA UNIV                  1:02.32 Jrs    -  
               29.07     1:02.32                                               
 11 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       1:02.49 Jrs    -  
               28.96     1:02.49                                               
 11 HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND                   1:02.49 Jrs    -  
               28.99     1:02.49                                               
 13 WEILBACHER, ANNIE      16  GREATER COLUMBUS SWIM         1:02.75 Jrs    -  
               29.72     1:02.75                                               
 14 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            1:02.86 Jrs    -  
               30.16     1:02.86                                               
 15 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY          1:02.87 Jrs    -  
               29.60     1:02.87                                               
 16 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 1:02.90 Jrs    -  
               29.72     1:02.90                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB          1:03.07 Jrs    -  
               29.33     1:03.07                                               
 18 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                       1:03.29 Jrs    -  
               29.56     1:03.29                                               
 19 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS               1:03.48 Jrs    -  
               30.11     1:03.48                                               
 20 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       1:03.49 Jrs    -  
               30.32     1:03.49                                               
 21 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             1:03.50 Jrs    -  
               29.94     1:03.50                                               
 22 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                   1:03.54 Jrs    -  
               30.12     1:03.54                                               
 23 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           1:03.64 Jrs    -  
               30.36     1:03.64                                               
 24 MAURO, FLORENCE            LAKE FOREST S. C.             1:03.67 Jrs    -  
               29.89     1:03.67                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                           1:03.68 Jrs    -  
               29.93     1:03.68                                               
 26 NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS                1:03.75 Jrs    -  
               30.24     1:03.75                                               
 27 PIETRZYK, SABINE       19  UNIV MD BALTIMORE             1:03.86 Jrs    -  
               29.53     1:03.86                                               
 28 MCADOO, CATHERINE      16  CURL-BURKE SWIM               1:03.87 Jrs    -  
               29.79     1:03.87                                               
 29 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                    1:03.92 Jrs    -  
               30.33     1:03.92                                               
 30 WILHELM, HELENA        18  INDIANA UNIV                  1:03.96 Jrs    -  
               29.78     1:03.96                                               
 30 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                      1:03.96 Jrs    -  
               29.81     1:03.96                                               
 32 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    1:03.99 Jrs    -  
               30.11     1:03.99                                               
 33 MALLON, BRIDGET        17  POTOMAC MARLINS               1:04.00 Jrs    -  
               29.85     1:04.00                                               
 34 DEMICHELLE, SHANNA     15  TERRAPINS SWIM TEAM           1:04.05 Jrs    -  
               30.24     1:04.05                                               
 35 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC          1:04.13 Jrs    -  
               30.58     1:04.13                                               
 36 TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                       1:04.15 Jrs    -  
               29.78     1:04.15                                               
 36 EBERST, JEN            15  SCHENECTADY SWIM              1:04.15 Jrs    -  
               30.13     1:04.15                                               
 38 AYERS, EMILY           21  USC                           1:04.20 Jrs    -  
               30.28     1:04.20                                               
 38 LUNDIN, CATHY          22  NORTHWESTERN UNIV             1:04.20 Jrs    -  
               30.18     1:04.20                                               
 40 VANKRUIJSSEN, KIM          BELGIUM                       1:04.32        -  
               30.28     1:04.32                                               
 41 LAFLAMME, MELISSA          LAVAL UNIVERSITE              1:04.39        -  
               30.72     1:04.39                                               
 42 SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA                  1:04.41        -  
               31.09     1:04.41                                               
 43 ECOTT, KIM             17  PLANTATION                    1:04.48        -  
               30.35     1:04.48                                               
 44 MATLOCK, ELIZABETH     15  ALAMO AREA AQUATIC            1:04.59        -  
               30.80     1:04.59                                               
 45 WATTS, ERICA           17  CARMEL SWIM                   1:04.60        -  
               30.28     1:04.60                                               
 46 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               1:04.61        -  
               30.32     1:04.61                                               
 47 EMOND, SOPHIE              DORADO STARS                  1:04.76        -  
               30.44     1:04.76                                               
 48 MCADAM, CRYSTAL        16  DECATUR SWIM CLUB             1:04.98        -  
               30.35     1:04.98                                               
 49 DEVIESE, JILL          17  FT EUSTIS                     1:05.08        -  
               31.01     1:05.08                                               
 50 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                     1:05.19        -  
               30.66     1:05.19                                               
 51 KIDD, KIMBERLY         18  POSEIDON                      1:05.28        -  
               31.06     1:05.28                                               
 52 ROLSTON, KELLIE            ISLAND SWIMMING               1:05.31        -  
               30.87     1:05.31                                               
 53 MATA, MELISSA              BELEN                         1:05.38        -  
               31.08     1:05.38                                               
 54 MULLARKEY, KATIE       18  PURDUE                        1:05.42        -  
               30.72     1:05.42                                               
 54 CASTRO, VERONICA       20  UNIV MD BALTIMORE             1:05.42        -  
               31.06     1:05.42                                               
 56 HENNING, JESSICA       15  BOWLING GREEN                 1:05.49        -  
               30.49     1:05.49                                               
 57 BAGI, MICHELLE         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       1:05.51        -  
               30.99     1:05.51                                               
 58 ECKHOLT, KATIE         15  SWIM OMAHA                    1:05.53        -  
               30.41     1:05.53                                               
 59 PIKLA, CHRISTINA       16  ALAMO AREA AQUATIC            1:05.56        -  
               30.56     1:05.56                                               
 60 LOWRY, STACY           17  CENTRAL PA                    1:05.66        -  
               30.50     1:05.66                                               
 60 GRASS, VANESSA         15  BADGER                        1:05.66        -  
               30.95     1:05.66                                               
 62 PAWLEWICZ, HANNAH      15  NAPERVILLE YMCA               1:05.73        -  
               30.28     1:05.73                                               
 63 CHARPENTIER, KARRI     19  TEXAS A&M                     1:05.77        -  
               30.69     1:05.77                                               
 64 THOMAS, MARY           16  SONOMA SEA DRAGONS            1:05.82        -  
               31.14     1:05.82                                               
 64 REPASS, TAMMIE         17  ENFIELD DOLPHINS              1:05.82        -  
               31.20     1:05.82                                               
 66 WATTS, CARLI           16  THE FLEET                     1:05.89        -  
               30.48     1:05.89                                               
 67 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                1:05.92        -  
               30.73     1:05.92                                               
 68 GENOVA, VICTORIA       15  CORAL SPRINGS                 1:06.04        -  
               30.61     1:06.04                                               
 69 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                  1:06.06        -  
               30.76     1:06.06                                               
 69 GRUBER, AMY            16  LITTLE ROCK DOLPHINS          1:06.06        -  
               30.86     1:06.06                                               
 71 LIETZAU, KATY          16  TEXAS AQUATICS                1:06.10        -  
               31.12     1:06.10                                               
 72 MARTINDALE, LEAH       20  FLORIDA                       1:06.15        -  
               30.71     1:06.15                                               
 73 NICKSON, NATALIE       18  FLORIDA                       1:06.26        -  
               30.83     1:06.26                                               
 74 CATALANO, SHANNON      17  CLOVIS SWIM                   1:06.28        -  
               31.12     1:06.28                                               
 74 WOLFE, REBECCA         16  SPACE CITY AQUA               1:06.28        -  
               31.15     1:06.28                                               
 76 MILLER, JAMIE          17  THE FLEET                     1:06.37        -  
               30.68     1:06.37                                               
 77 SNYDER, JAKIE          14  ROHNERT PARK                  1:06.38        -  
               30.99     1:06.38                                               
 78 IAQUINTO, CHRISTINA    19  INDIANA UNIV                  1:06.39        -  
               30.62     1:06.39                                               
 79 NICHOLSON, KATIE       16  BRRYALL YMCA                  1:06.49        -  
               31.08     1:06.49                                               
 80 PIMENTEL, LIESL        22  UNATTACHED                    1:06.53        -  
               31.18     1:06.53                                               
 81 SMITH, ERIN            16  KC BLAZERS                    1:06.66        -  
               31.06     1:06.66                                               
 81 OFALLON, SARA          17  NAPERVILLE YMCA               1:06.66        -  
               31.24     1:06.66                                               
 83 WIMER, ALISON          19  SO METHODIST UNIV             1:06.70        -  
               31.31     1:06.70                                               
 84 HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY                   1:06.71        -  
               31.15     1:06.71                                               
 85 GARRETT, ERIN          21  UNIV ILLINOIS CHICAGO         1:06.98        -  
               31.70     1:06.98                                               
 86 LIVINGSTON, TORI       17  THE WOODLANDS                 1:07.02        -  
               31.21     1:07.02                                               
 87 VANHORN, KELLY         16  BOWLING GREEN                 1:07.19        -  
               30.46     1:07.19                                               
 88 REYNOLDS, MILLIE       13  ALAMO AREA AQUATIC            1:07.21        -  
               30.89     1:07.21                                               
 89 GRAVELLE, JULIE            NORTH YORK AQUATIC  CAN       1:07.24        -  
               31.55     1:07.24                                               
 90 ERICKSON, BETH ANN     19  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        1:07.32        -  
               31.43     1:07.32                                               
 91 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                1:07.42        -  
               31.47     1:07.42                                               
 92 KOCH, LIZ              17  MT LEBANON                    1:07.44        -  
               31.22     1:07.44                                               
 93 STEINOUR, HILLARY      16  CENTRAL PA                    1:08.23        -  
               31.69     1:08.23                                               
  - MCLAUGHLIN, JENNIFER   18  CURL-BURKE SWIM                   DQ         -  
  - LEITZ, HEIDI           17  WALNUT CREEK AQUABEARS            DQ         -  
  - OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV                 DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 18  Men  100  Fly 
World:    *  51.07 Michael Klim 01/1998
American: !  52.61 Nate Dusing 04/1997
US Open:  #  52.18   Geoff Huegill, AUS 12/2/98
Natl:    ------       54.59
Jrs:     ------       56.89
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               52.42!Natl  20  
               24.23       52.42                                               
  2 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     54.13 Natl  17  
               25.11       54.13                                               
  3 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               54.42 Natl  16  
               25.41       54.42                                               
  4 GONZALEZ, JESUS            ACUATICA NELSON VARGAS          54.52 Natl  15  
               25.53       54.52                                               
  5 SOSHI, KAJIMARA        19  SUN DEVIL                       54.74 Jrs   14  
               25.87       54.74                                               
  6 SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE                  55.01 Jrs   13  
               25.75       55.01                                               
  7 PINEDA, RUBEN          24  BENGAL TIGER                    55.08 Jrs   12  
               25.72       55.08                                               
  8 ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS          55.48 Jrs   11  
               25.52       55.48                                               
* Consolations
  9 WILLIAMS, MIKE         22  USC                             55.13 Jrs    9  
               25.25       55.13                                               
 10 WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                     55.47 Jrs    7  
               26.03       55.47                                               
 11 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            55.74 Jrs    6  
               26.26       55.74                                               
 12 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               55.78 Jrs    5  
               26.16       55.78                                               
 13 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  55.95 Jrs    3.5
               26.09       55.95                                               
 13 MORRISETTE, MATT       17  OLD DOMINION AQUATIC CL         55.95 Jrs    3.5
               25.83       55.95                                               
 15 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            56.55 Jrs    2  
               25.89       56.55                                               
  - BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL           DQ         -  
               26.30       55.53                                               
* Bonus Consols
 17 DAVIS, BYRON           28  TROJAN                          55.59 Jrs    -  
               25.57       55.59                                               
 18 BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO              55.80 Jrs    -  
               26.29       55.80                                               
 19 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC              55.87 Jrs    -  
               26.23       55.87                                               
 20 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                55.96 Jrs    -  
               26.14       55.96                                               
 21 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV                 56.00 Jrs    -  
               26.38       56.00                                               
 22 EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM           56.12 Jrs    -  
               26.68       56.12                                               
 23 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                   56.44 Jrs    -  
               26.35       56.44                                               
 24 CROCK, DEVIN           18  CURL-BURKE SWIM                 57.37        -  
               26.94       57.37                                               
-------

Event 18  Men  100  Meter  Butterfly
World:      51.07 Michael Klim 01/1998
American:   52.61 Nate Dusing 04/1997
US Open:    52.78 Mel Stewart 12/1994
National Cut:      54.59
Jr Champs Cut:     56.89
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  CROCK, DEVIN           18  CURL-BURKE SWIM            56.38 
  2)  BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS              56.21 
  3)  SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC         56.16 
  4)  BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO         56.06 
  5)  EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM      56.13 
  6)  DAVIS, BYRON           28  TROJAN                     56.17 
  7)  ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV            56.36 
  8)  LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE           56.42 
Heat  2 Consols
  1)  SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS       55.98 
  2)  ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE          55.90 
  3)  WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                55.84 
  4)  MORRISETTE, MATT       17  OLD DOMINION AQUATIC CL    55.75 
  5)  BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL    55.82 
  6)  O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS       55.90 
  7)  WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS             55.97 
  8)  WILLIAMS, MIKE         22  USC                        55.99 
Heat  3 Finals
  1)  SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE             55.38 
  2)  SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO          55.26 
  3)  GONZALEZ, JESUS            ACUATICA NELSON VARGAS     54.94 
  4)  MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO          54.22 
  5)  NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                54.73 
  6)  SOSHI, KAJIMARA        19  SUN DEVIL                  55.22 
  7)  ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS     55.32 
  8)  PINEDA, RUBEN          24  BENGAL TIGER               55.48 
    -Alternates-                                                               
  1)  SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM          56.45 Jrs            
  2)  SETTERBERG, JOHAN      22  AMERICAN UNIV              56.50 Jrs            
-----

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 18  Men  100  Fly 
World:    *  51.07 Michael Klim 01/1998
American: !  52.61 Nate Dusing 04/1997
US Open:  #  52.78 Mel Stewart 12/1994
Natl:    ------       54.59
Jrs:     ------       56.89
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               54.22 Natl   -  
               25.34       54.22                                               
  2 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     54.73 Jrs    -  
               25.60       54.73                                               
  3 GONZALEZ, JESUS            ACUATICA NELSON VARGAS          54.94 Jrs    -  
               25.91       54.94                                               
  4 SOSHI, KAJIMARA        19  SUN DEVIL                       55.22 Jrs    -  
               26.27       55.22                                               
  5 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               55.26 Jrs    -  
               25.76       55.26                                               
  6 ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS          55.32 Jrs    -  
               25.80       55.32                                               
  7 SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE                  55.38 Jrs    -  
               25.99       55.38                                               
  8 PINEDA, RUBEN          24  BENGAL TIGER                    55.48 Jrs    -  
               25.80       55.48                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 MORRISETTE, MATT       17  OLD DOMINION AQUATIC CL         55.75 Jrs    -  
               25.98       55.75                                               
 10 BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL         55.82 Jrs    -  
               25.98       55.82                                               
 11 WEAVER, BILL           26  NORTH COAST                     55.84 Jrs    -  
               26.04       55.84                                               
 12 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            55.90 Jrs    -  
               25.77       55.90                                               
 12 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               55.90 Jrs    -  
               26.13       55.90                                               
 14 WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                  55.97 Jrs    -  
               26.22       55.97                                               
 15 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            55.98 Jrs    -  
               26.34       55.98                                               
 16 WILLIAMS, MIKE         22  USC                             55.99 Jrs    -  
               26.03       55.99                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO              56.06 Jrs    -  
               26.20       56.06                                               
 18 EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM           56.13 Jrs    -  
               26.25       56.13                                               
 19 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC              56.16 Jrs    -  
               25.91       56.16                                               
 20 DAVIS, BYRON           28  TROJAN                          56.17 Jrs    -  
               26.49       56.17                                               
 21 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                   56.21 Jrs    -  
               26.35       56.21                                               
 22 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV                 56.36 Jrs    -  
               26.21       56.36                                               
 23 CROCK, DEVIN           18  CURL-BURKE SWIM                 56.38 Jrs    -  
               26.13       56.38                                               
 24 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                56.42 Jrs    -  
               26.61       56.42                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM               56.45 Jrs    -  
               26.42       56.45                                               
 26 SETTERBERG, JOHAN      22  AMERICAN UNIV                   56.50 Jrs    -  
               26.65       56.50                                               
 27 MOORE, WILLIAM         22  UNATTACHED                      56.55 Jrs    -  
               26.13       56.55                                               
 28 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB            56.83 Jrs    -  
               26.46       56.83                                               
 29 PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL         56.90        -  
               26.22       56.90                                               
 30 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                       57.00        -  
               27.17       57.00                                               
 31 KOZYRA, NICK           17  METUCHEN-EDISON                 57.13        -  
               26.56       57.13                                               
 31 PABLO, BANHOS          16  FORT LAUDERDALE                 57.13        -  
               27.04       57.13                                               
 33 GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM             57.14        -  
               26.76       57.14                                               
 34 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                  57.23        -  
               27.03       57.23                                               
 35 DEMERS, PHIL           19  USC                             57.28        -  
               26.82       57.28                                               
 35 RING, DAVID            17  CLOVIS SWIM                     57.28        -  
               26.81       57.28                                               
 37 WOTRUBA, LUKE          22  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          57.30        -  
               26.56       57.30                                               
 38 WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                     57.36        -  
               26.12       57.36                                               
 38 ECONOMOU, PETER        18  SETON HALL UNIV                 57.36        -  
               26.61       57.36                                               
 40 POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL         57.39        -  
               26.86       57.39                                               
 41 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                   57.41        -  
               27.05       57.41                                               
 41 HAIDINYAK, ANDY        18  SPRING SWIM                     57.41        -  
               26.70       57.41                                               
 41 ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV                   57.41        -  
               27.48       57.41                                               
 44 GRONBECH, KRISTIAN     21  AMERICAN UNIV                   57.44        -  
               27.30       57.44                                               
 45 TRACEY, TOM            24  FOXCATCHER                      57.46        -  
               26.91       57.46                                               
 46 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE                 57.52        -  
               26.34       57.52                                               
 47 SLATER, RYAN           21  TEXAS A&M                       57.53        -  
               26.45       57.53                                               
 48 WOODWARD, GABE         19  USC                             57.57        -  
               27.26       57.57                                               
 49 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        57.59        -  
               26.76       57.59                                               
 50 MUNZ, MATT             18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          57.62        -  
               26.66       57.62                                               
 51 BOYER, PHIL            21  UNIV MD BALTIMORE               57.69        -  
               26.93       57.69                                               
 52 MILLER, CLAY           18  COEUR D'ALENE SWIM TEAM         57.79        -  
               27.00       57.79                                               
 53 CRUZ, HELIO            20  NORTHEAST LA UNIV               57.82        -  
               26.92       57.82                                               
 53 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                    57.82        -  
               26.46       57.82                                               
 55 NASH, ALEX             17  STEPHEN WISE AQUATIC            57.84        -  
               27.48       57.84                                               
 56 BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                     57.85        -  
               26.98       57.85                                               
 57 VEGA, CARLOS           17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI         57.91        -  
               26.77       57.91                                               
 58 MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                       58.03        -  
               26.72       58.03                                               
 59 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM             58.15        -  
               27.37       58.15                                               
 60 BURSTEIN, SETH         17  METUCHEN-EDISON                 58.27        -  
               27.40       58.27                                               
 61 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                   58.34        -  
               27.36       58.34                                               
 62 VALDIVIESO, JUAN       17  CURL-BURKE SWIM                 58.46        -  
               27.90       58.46                                               
 63 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                   58.47        -  
               27.04       58.47                                               
 64 GRAVES, JAMES          17  BRRYALL YMCA                    58.49        -  
               27.64       58.49                                               
 65 SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT                58.54        -  
               27.17       58.54                                               
 66 DEGENSTEIN, NICK       18  THE WOODLANDS                   58.58        -  
               27.52       58.58                                               
 67 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                        58.60        -  
               27.50       58.60                                               
 68 WALKER, CORY           17  LAKE AREA PIRATES               58.63        -  
               27.49       58.63                                               
 69 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE               58.65        -  
               26.98       58.65                                               
 70 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT                58.78        -  
               27.27       58.78                                               
 71 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS          58.79        -  
               27.55       58.79                                               
 72 NOZAR, JAMES           19  GEORGIA TECH                    58.91        -  
               27.08       58.91                                               
 73 RICHTER, SLAWEK        20  USC                             58.92        -  
               27.42       58.92                                               
 74 BOYCE, ALEX            15  KATY AQUATICS                   59.17        -  
               27.35       59.17                                               
 75 ALMONEY, KYLE          19  CENTRAL PA                      59.32        -  
               27.70       59.32                                               
 76 SCOFIELD, SCOTT        19  THE FLEET                       59.35        -  
               28.43       59.35                                               
 77 DUNHAM, BRIAN          18  POSEIDON                        59.48        -  
               27.72       59.48                                               
 78 MILLER, CHRIS          17  FT EUSTIS                       59.55        -  
               27.39       59.55                                               
 79 DUBEROW, LUCAS         20  TEXAS AQUATICS                  59.85        -  
               27.60       59.85                                               
 80 JOTAUTAS, MIKE             ETOBICOKE SWIM                1:00.20        -  
               27.83     1:00.20                                               
 81 COOPER, NICK           18  UNATTACHED                    1:00.33        -  
               28.24     1:00.33                                               
 82 CERCEO, JAY            18  GEORGIA TECH                  1:00.35        -  
               28.34     1:00.35                                               
 83 TATE, NICK             18  TEXAS A&M                     1:00.92        -  
               27.83     1:00.92                                               
 84 DUBEROW, ELI           20  TEXAS AQUATICS                1:00.98        -  
               27.54     1:00.98                                               
 85 TOTH, ERIK             22  TEXAS A&M                     1:01.16        -  
               28.35     1:01.16                                               
 86 PHELPS, MASON          16  THE WOODLANDS                 1:01.58        -  
               28.37     1:01.58                                               
 87 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE               1:04.84        -  
               28.81     1:04.84                                               
 88 TRABONA, TRENT         17  THE WOODLANDS                 1:05.31        -  
               30.14     1:05.31                                               
  - BEHRENS, DENNIS        18  SPRING SWIM                       DQ         -  
               27.08       58.43                                               
  - SCHERER, FERNANDO      24  CORAL SPRINGS                     DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 19  Women  400  IM
World:    * 4:29.00 Guohong Dai 12/1993
American: ! 4:31.76 Allison Wagner 12/1993
US Open:  # 4:33.44 Tracy Caulkins 01/1981
Natl:    ------     4:51.49
Jrs:     ------     5:01.19
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           4:36.24 Natl  20  
               30.11     1:04.60     1:39.93     2:13.91                       
             2:53.51     3:33.92     4:05.42     4:36.24                       
  2 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    4:36.38 Natl  17  
               30.99     1:05.41     1:40.93     2:15.42                       
             2:54.78     3:34.70     4:06.06     4:36.38                       
  3 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    4:42.40 Natl  16  
               30.59     1:05.14     1:42.26     2:17.97                       
             2:57.00     3:36.53     4:09.81     4:42.40                       
  4 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      4:44.90 Natl  15  
               31.06     1:06.20     1:43.25     2:19.43                       
             2:59.29     3:40.16     4:13.30     4:44.90                       
  5 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:46.61 Natl  14  
               31.78     1:07.11     1:43.77     2:19.38                       
             3:00.32     3:41.31     4:14.38     4:46.61                       
  6 SILVA, LAUREN          19  SO METHODIST UNIV             4:49.93 Natl  13  
               32.22     1:07.93     1:45.74     2:22.61                       
             3:02.76     3:43.85     4:17.47     4:49.93                       
  7 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    4:50.84 Natl  12  
               31.05     1:05.63     1:42.35     2:18.18                       
             3:01.26     3:44.94     4:18.33     4:50.84                       
  8 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       4:53.75 Jrs   11  
               32.71     1:09.00     1:45.22     2:20.46                       
             3:03.22     3:46.09     4:20.56     4:53.75                       
* Consolations
  9 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           4:46.32 Natl   9  
               32.00     1:07.77     1:44.79     2:21.62                       
             2:59.95     3:38.86     4:12.75     4:46.32                       
 10 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:46.91 Natl   7  
               30.78     1:05.31     1:41.46     2:17.14                       
             3:00.20     3:42.90     4:15.44     4:46.91                       
 11 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              4:49.55 Natl   6  
               31.56     1:06.72     1:44.91     2:21.78                       
             3:03.30     3:45.03     4:17.75     4:49.55                       
 12 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   4:49.65 Natl   5  
               32.15     1:08.99     1:46.78     2:22.99                       
             3:04.08     3:45.01     4:17.80     4:49.65                       
 13 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             4:50.72 Natl   4  
               31.12     1:06.32     1:44.16     2:21.54                       
             3:02.73     3:44.86     4:18.49     4:50.72                       
 14 ROSE, ERICA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:51.17 Natl   3  
               32.22     1:08.35     1:45.73     2:22.33                       
             3:03.04     3:44.62     4:18.20     4:51.17                       
 15 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        4:51.58 Jrs    2  
               31.15     1:06.08     1:43.96     2:19.88                       
             3:02.09     3:45.23     4:19.26     4:51.58                       
 16 KIM, LIAH              18  USC                           4:54.43 Jrs    1  
               30.84     1:05.56     1:43.76     2:21.39                       
             3:03.75     3:46.42     4:20.84     4:54.43                       
* Bonus Consols
 17 MURPHY, CORRIE         19  USC                           4:49.17 Natl   -  
               30.35     1:05.19     1:41.33     2:16.63                       
             2:58.83     3:42.04     4:16.35     4:49.17                       
 18 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           4:50.42 Natl   -  
               31.50     1:06.49     1:45.43     2:23.80                       
             3:03.55     3:44.69     4:17.83     4:50.42                       
 19 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   4:51.06 Natl   -  
               31.63     1:07.46     1:45.47     2:22.63                       
             3:04.09     3:45.17     4:18.06     4:51.06                       
 20 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    4:54.22 Jrs    -  
               31.84     1:08.11     1:45.92     2:22.76                       
             3:04.94     3:47.29     4:21.37     4:54.22                       
 21 MIGAWA, AMY            18  USC                           4:55.26 Jrs    -  
               31.18     1:06.90     1:44.92     2:22.03                       
             3:04.63     3:47.71     4:22.58     4:55.26                       
 22 ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                     4:55.50 Jrs    -  
               31.49     1:07.54     1:45.31     2:22.53                       
             3:04.36     3:47.35     4:21.75     4:55.50                       
 23 LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                 4:58.09 Jrs    -  
               32.27     1:08.15     1:46.51     2:24.27                       
             3:07.82     3:52.04     4:25.60     4:58.09                       
 24 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   4:58.31 Jrs    -  
               32.17     1:07.24     1:46.40     2:24.00                       
             3:06.47     3:48.66     4:24.60     4:58.31                       
-----

Event 19  Women  400  Meter  Individual Medley
World:     4:29.00 Guohong Dai 12/1993
American:  4:31.76 Allison Wagner 12/1993
US Open:   4:33.44 Tracy Caulkins 01/1981
National Cut:    4:51.49
Jr Champs Cut:   5:01.19
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  LEE, JIE               19  MISSION VIEJO            4:55.36 
  2)  CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER               4:54.11 
  3)  COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS      4:54.03 
  4)  MURPHY, CORRIE         19  USC                      4:53.80 
  5)  OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV              4:53.90 
  6)  ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                4:54.08 
  7)  DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA              4:54.35 
  8)  MIGAWA, AMY            18  USC                      4:55.52 
Heat  2 Consols
  1)  KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS        4:53.46 
  2)  HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB   4:52.48 
  3)  JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS         4:51.83 
  4)  ROSE, ERICA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI  4:51.17 
  5)  KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI  4:51.43 
  6)  MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM      4:51.92 
  7)  KIM, LIAH              18  USC                      4:53.25 
  8)  DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA              4:53.50 
Heat  3 Finals
  1)  SILVA, LAUREN          19  SO METHODIST UNIV        4:49.92 
  2)  BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                 4:47.77 
  3)  YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS               4:46.13 
  4)  TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED               4:41.09 
  5)  COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM      4:42.99 
  6)  CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED               4:46.50 
  7)  WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN  4:49.74 
  8)  GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                  4:50.09 
    -Alternates-                                                               
  2)  MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                  4:55.93 Jrs            
------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 19  Women  400  IM
World:    * 4:29.00 Guohong Dai 12/1993
American: ! 4:31.76 Allison Wagner 12/1993
US Open:  # 4:33.44 Tracy Caulkins 01/1981
Natl:    ------     4:51.49
Jrs:     ------     5:01.19
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    4:41.09 Natl   -  
               31.45     1:06.26     1:42.34     2:17.42                       
             2:57.43     3:37.61     4:09.89     4:41.09                       
  2 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           4:42.99 Natl   -  
               30.95     1:05.87     1:42.56     2:19.02                       
             2:59.19     3:39.05     4:11.55     4:42.99                       
  3 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    4:46.13 Natl   -  
               30.48     1:05.23     1:42.95     2:19.74                       
             2:59.45     3:39.76     4:13.79     4:46.13                       
  4 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    4:46.50 Natl   -  
               31.12     1:05.53     1:42.57     2:18.39                       
             3:00.09     3:42.82     4:15.07     4:46.50                       
  5 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      4:47.77 Natl   -  
               31.21     1:06.91     1:44.57     2:21.24                       
             3:01.12     3:42.07     4:15.76     4:47.77                       
  6 WARDEN, LIZ                NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:49.74 Natl   -  
               31.64     1:07.01     1:44.22     2:20.56                       
             3:01.36     3:43.02     4:16.82     4:49.74                       
  7 SILVA, LAUREN          19  SO METHODIST UNIV             4:49.92 Natl   -  
               32.29     1:08.53     1:46.01     2:22.50                       
             3:02.93     3:43.90     4:17.69     4:49.92                       
  8 GOFF, ABIGAIL          21  FLORIDA                       4:50.09 Natl   -  
               33.01     1:08.51     1:44.52     2:19.26                       
             3:01.20     3:43.36     4:17.70     4:50.09                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 ROSE, ERICA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:51.17 Natl   -  
               32.16     1:08.09     1:45.61     2:22.32                       
             3:03.71     3:45.63     4:18.85     4:51.17                       
 10 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:51.43 Natl   -  
               31.33     1:06.55     1:43.36     2:19.56                       
             3:02.71     3:46.31     4:19.68     4:51.43                       
 11 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              4:51.83 Jrs    -  
               32.01     1:07.24     1:45.97     2:23.83                       
             3:05.43     3:47.19     4:19.90     4:51.83                       
 12 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           4:51.92 Jrs    -  
               32.11     1:08.60     1:46.59     2:24.29                       
             3:03.40     3:43.43     4:18.05     4:51.92                       
 13 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        4:52.48 Jrs    -  
               31.24     1:06.70     1:44.75     2:21.22                       
             3:03.27     3:46.02     4:20.06     4:52.48                       
 14 KIM, LIAH              18  USC                           4:53.25 Jrs    -  
               31.24     1:06.37     1:44.61     2:21.57                       
             3:03.82     3:46.42     4:20.45     4:53.25                       
 15 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             4:53.46 Jrs    -  
               31.53     1:07.43     1:45.58     2:22.89                       
             3:04.28     3:46.33     4:20.49     4:53.46                       
 16 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   4:53.50 Jrs    -  
               32.69     1:09.90     1:47.42     2:25.01                       
             3:06.64     3:49.03     4:21.53     4:53.50                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     4:53.67 Jrs    -  
               32.51     1:09.05     1:46.73     2:24.09                       
             3:05.45     3:47.77     4:21.54     4:53.67                       
 18 MURPHY, CORRIE         19  USC                           4:53.80 Jrs    -  
               31.70     1:07.58     1:44.81     2:21.23                       
             3:02.70     3:45.23     4:20.10     4:53.80                       
 19 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   4:53.90 Jrs    -  
               32.55     1:07.70     1:46.54     2:24.09                       
             3:05.88     3:47.15     4:21.70     4:53.90                       
 20 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           4:54.03 Jrs    -  
               32.43     1:08.29     1:47.52     2:25.94                       
             3:06.88     3:48.19     4:21.87     4:54.03                       
 21 ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                     4:54.08 Jrs    -  
               32.09     1:08.61     1:46.61     2:23.39                       
             3:04.99     3:47.72     4:21.24     4:54.08                       
 22 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    4:54.11 Jrs    -  
               32.31     1:08.42     1:46.39     2:23.22                       
             3:05.14     3:47.00     4:21.00     4:54.11                       
 23 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   4:54.35 Jrs    -  
               31.77     1:07.84     1:45.93     2:23.42                       
             3:04.81     3:46.66     4:20.87     4:54.35                       
 24 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              4:54.97 Jrs    -  
               31.69     1:07.11     1:43.25     2:19.11                       
             3:04.09     3:49.17     4:22.73     4:54.97                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                 4:55.36 Jrs    -  
               32.30     1:08.41     1:46.00     2:23.09                       
             3:06.20     3:49.58     4:23.14     4:55.36                       
 26 MIGAWA, AMY            18  USC                           4:55.52 Jrs    -  
               31.31     1:06.86     1:44.74     2:21.53                       
             3:04.37     3:48.38     4:22.67     4:55.52                       
 27 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              4:55.70 Jrs    -  
               32.79     1:10.96     1:50.28     2:28.50                       
             3:07.93     3:47.85     4:22.67     4:55.70                       
 28 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       4:55.93 Jrs    -  
               32.21     1:08.32     1:46.87     2:23.71                       
             3:07.53     3:51.44     4:24.57     4:55.93                       
 29 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               4:56.06 Jrs    -  
               32.16     1:08.34     1:47.17     2:26.13                       
             3:08.01     3:49.52     4:23.31     4:56.06                       
 30 STROHL, ANNA           14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       4:56.44 Jrs    -  
               32.84     1:09.32     1:47.98     2:25.62                       
             3:08.45     3:51.75     4:24.66     4:56.44                       
 31 LAWLOR, STEFANIE       16  FOXCATCHER                    4:56.69 Jrs    -  
               32.41     1:08.17     1:47.27     2:25.55                       
             3:07.79     3:50.01     4:24.20     4:56.69                       
 32 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    4:56.96 Jrs    -  
               31.58     1:07.86     1:45.76     2:22.79                       
             3:04.38     3:47.34     4:22.90     4:56.96                       
 33 NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS                4:58.63 Jrs    -  
               31.47     1:06.71     1:45.81     2:23.88                       
             3:07.69     3:51.58     4:25.93     4:58.63                       
 34 HALEY, GWEN            15  CARMEL SWIM                   4:58.82 Jrs    -  
               31.87     1:07.25     1:47.19     2:26.74                       
             3:08.62     3:51.33     4:25.75     4:58.82                       
 35 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       4:58.86 Jrs    -  
               30.66     1:05.11     1:44.05     2:21.64                       
             3:05.13     3:49.24     4:24.32     4:58.86                       
 36 HOLLAND, CHRISTINE     17  DELAWARE BRANDYWINE           4:59.10 Jrs    -  
               32.35     1:09.34     1:47.15     2:24.81                       
             3:07.31     3:50.75     4:25.08     4:59.10                       
 37 BELCH, JENN            17  FOXCATCHER                    4:59.18 Jrs    -  
               33.02     1:09.85     1:48.41     2:25.85                       
             3:09.69     3:53.79     4:27.27     4:59.18                       
 38 KNAPP, LINDSAY         15  TERRAPINS SWIM TEAM           4:59.39 Jrs    -  
               32.68     1:09.85     1:46.45     2:22.73                       
             3:06.78     3:51.39     4:25.57     4:59.39                       
 39 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               4:59.80 Jrs    -  
               32.24     1:08.76     1:47.07     2:24.84                       
             3:08.88     3:53.21     4:27.02     4:59.80                       
 40 JACOBS, KAREN          19  USC                           4:59.94 Jrs    -  
               32.19     1:08.61     1:46.62     2:23.26                       
             3:07.18     3:51.84     4:26.34     4:59.94                       
 41 SHERMAN, CASEY         19  SO METHODIST UNIV             4:59.97 Jrs    -  
               31.70     1:07.46     1:46.54     2:24.92                       
             3:06.83     3:50.01     4:25.90     4:59.97                       
 42 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   5:00.00 Jrs    -  
               32.59     1:09.38     1:50.33     2:30.22                       
             3:11.88     3:54.13     4:28.00     5:00.00                       
 42 FIDDLER, MABRY         17  FORT LAUDERDALE               5:00.00 Jrs    -  
               31.74     1:07.18     1:45.29     2:23.67                       
             3:05.26     3:48.30     4:25.02     5:00.00                       
 44 BARTON, KELLI          15  UNATTACHED                    5:00.09 Jrs    -  
               33.95     1:12.15     1:50.80     2:28.77                       
             3:10.07     3:52.12     4:26.61     5:00.09                       
 45 GORLESKY, ERIN         16  FT WAYNE AQUATICS             5:00.10 Jrs    -  
               33.07     1:10.05     1:49.06     2:27.05                       
             3:09.75     3:53.00     4:27.29     5:00.10                       
 46 WILHELM, HELENA        18  INDIANA UNIV                  5:00.11 Jrs    -  
               31.52     1:07.53     1:45.78     2:23.06                       
             3:07.37     3:51.99     4:26.28     5:00.11                       
 47 D'OLIER, LISA          16  THE FLEET                     5:00.21 Jrs    -  
               32.38     1:09.25     1:48.34     2:26.14                       
             3:09.12     3:53.07     4:27.59     5:00.21                       
 48 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         5:00.31 Jrs    -  
               31.93     1:08.02     1:46.45     2:24.20                       
             3:07.89     3:52.45     4:27.03     5:00.31                       
 49 SZEWCHUK, ANDREA           ETOBICOKE SWIM                5:00.36 Jrs    -  
               33.60     1:10.83     1:47.97     2:24.01                       
             3:08.12     3:51.93     4:26.92     5:00.36                       
 50 SMITH, LUCY MAE            BEACONSFIELD BLUEFINS         5:01.09 Jrs    -  
               33.24     1:10.60     1:49.19     2:26.46                       
             3:08.35     3:50.33     4:26.51     5:01.09                       
 51 MILLER, CAMI           16  KC BLAZERS                    5:01.19 Jrs    -  
               33.14     1:09.75     1:49.02     2:27.42                       
             3:09.99     3:53.32     4:27.99     5:01.19                       
 52 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM                   5:01.38        -  
               31.99     1:08.19     1:48.35     2:27.50                       
             3:09.82     3:52.75     4:28.45     5:01.38                       
 53 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       5:01.40        -  
               32.54     1:09.85     1:48.07     2:25.26                       
             3:09.91     3:54.81     4:28.59     5:01.40                       
 54 MACKUS, KELLY          18  PURDUE                        5:01.79        -  
               32.67     1:09.12     1:48.18     2:26.39                       
             3:09.74     3:53.37     4:28.15     5:01.79                       
 55 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 5:02.01        -  
               32.31     1:10.54     1:49.31     2:28.12                       
             3:11.62     3:56.11     4:30.15     5:02.01                       
 56 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          5:02.03        -  
               32.70     1:09.97     1:50.17     2:29.81                       
             3:13.06     3:56.96     4:30.39     5:02.03                       
 57 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                5:02.32        -  
               32.04     1:08.32     1:48.02     2:26.70                       
             3:09.08     3:52.11     4:27.61     5:02.32                       
 58 SEIDMAN, EMILY         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       5:02.44        -  
               32.73     1:09.15     1:47.77     2:25.52                       
             3:09.24     3:53.25     4:28.54     5:02.44                       
 59 STETTNER, MEREDITH     18  INDIANA UNIV                  5:02.79        -  
               31.15     1:07.13     1:45.03     2:23.49                       
             3:09.02     3:55.40     4:29.32     5:02.79                       
 60 MCCARTHY, LIBBIE       21  INDIANA UNIV                  5:02.87        -  
               33.15     1:11.59     1:49.17     2:26.37                       
             3:10.30     3:54.62     4:29.55     5:02.87                       
 61 HOFFMAN, LIZ           15  THE FLEET                     5:02.96        -  
               33.49     1:10.99     1:50.33     2:29.52                       
             3:13.32     3:57.35     4:31.09     5:02.96                       
 62 MCADAM, CRYSTAL        16  DECATUR SWIM CLUB             5:03.22        -  
               32.93     1:10.90     1:51.39     2:29.31                       
             3:11.73     3:55.08     4:30.26     5:03.22                       
 63 KIERAS, JESSICA        18  TEXAS A&M                     5:03.34        -  
               32.39     1:08.49     1:45.40     2:22.48                       
             3:07.67     3:53.37     4:29.23     5:03.34                       
 64 WOLFE, REBECCA         16  SPACE CITY AQUA               5:03.72        -  
               32.47     1:08.80     1:47.94     2:26.06                       
             3:09.91     3:54.52     4:29.55     5:03.72                       
 65 RZADKOWOLSKY, SHARON   19  FLORIDA                       5:04.74        -  
               33.83     1:11.73     1:52.38     2:31.79                       
             3:15.10     3:58.78     4:32.62     5:04.74                       
 66 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            5:04.94        -  
               33.23     1:12.05     1:51.27     2:30.20                       
             3:12.48     3:55.65     4:30.72     5:04.94                       
 67 THORNTON, ALICIA       18  USC                           5:05.08        -  
               32.10     1:09.16     1:47.50     2:25.50                       
             3:10.37     3:55.67     4:30.75     5:05.08                       
 68 DEIBLER, SARAH         15  FT EUSTIS                     5:05.11        -  
               33.63     1:10.51     1:47.95     2:25.15                       
             3:10.30     3:55.88     4:31.14     5:05.11                       
 69 BABIN, JULIE               ETOBICOKE SWIM                5:05.53        -  
               33.92     1:12.47     1:50.46     2:28.12                       
             3:12.17     3:56.75     4:31.60     5:05.53                       
 70 GENOVA, VICTORIA       15  CORAL SPRINGS                 5:05.56        -  
               31.66     1:07.82     1:46.47     2:25.34                       
             3:09.97     3:55.36     4:30.66     5:05.56                       
 71 MUELLER, AMY           14  CARROLLWOOD VILL              5:05.83        -  
               32.94     1:09.66     1:48.90     2:26.67                       
             3:11.61     3:57.75     4:32.43     5:05.83                       
 72 MARTIN, JACQUELYNN     18  UNIV CONNECTICUT              5:06.27        -  
               32.56     1:09.89     1:49.51     2:27.43                       
             3:11.08     3:55.00     4:31.42     5:06.27                       
 73 MCPHERSON, KELLY       20  USC                           5:06.59        -  
               33.89     1:11.93     1:50.92     2:28.98                       
             3:14.52     3:59.88     4:33.73     5:06.59                       
 74 GOUCH, KILEY           13  CARMEL SWIM                   5:06.79        -  
               32.01     1:09.30     1:48.78     2:27.03                       
             3:11.33     3:56.24     4:31.96     5:06.79                       
 75 CAIN, ASHLEY           16  STRINGRAYS                    5:06.85        -  
               33.41     1:10.19     1:50.22     2:29.22                       
             3:13.12     3:57.78     4:32.86     5:06.85                       
 76 BROWN, KATIE           17  ROCKVILLE MONTGOMERY          5:07.51        -  
               32.71     1:09.88     1:50.16     2:29.92                       
             3:12.91     3:56.35     4:32.99     5:07.51                       
 77 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           5:08.56        -  
               32.94     1:09.83     1:48.01     2:25.91                       
             3:12.38     3:58.87     4:34.41     5:08.56                       
 78 TRVEBA, MAITE          24  AMERICAN UNIV                 5:08.71        -  
               33.08     1:09.72     1:48.59     2:26.48                       
             3:12.39     3:58.02     4:33.78     5:08.71                       
 79 DONELAN, MOLLY         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          5:09.26        -  
               32.91     1:10.31     1:49.80     2:28.65                       
             3:13.47     3:58.85     4:34.27     5:09.26                       
 80 PHILIPP, KATIE         18  BLUE TIDE                     5:09.58        -  
               33.43     1:11.05     1:50.09     2:28.56                       
             3:12.96     3:58.03     4:34.44     5:09.58                       
 81 MARTIN, CHRISTINE      18  UNIV CONNECTICUT              5:10.12        -  
               33.20     1:11.20     1:49.16     2:26.02                       
             3:12.66     3:59.01     4:35.52     5:10.12                       
 82 SOUPPA, KRISTIN        16  NAPERVILLE YMCA               5:12.11        -  
               33.82     1:12.92     1:54.00     2:34.00                       
             3:17.51     4:01.46     4:37.35     5:12.11                       
 83 BERCEN, KIM            15  TEXAS AQUATICS                5:13.41        -  
               33.40     1:12.31     1:51.53     2:29.20                       
             3:14.07     3:59.38     4:37.07     5:13.41                       
  - BINDER, ALEXIS         19  USC                               DQ         -  
  - HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                           DQ         -  
               31.49     1:06.92     1:43.68     2:19.76                       
             3:01.21     3:43.60     4:16.50     4:48.28                       
  - KALYN, KELLER          13  PHOENIX                           DQ         -  
               31.36     1:06.73     1:43.81     2:20.52                       
             3:03.59     3:47.13     4:20.08     4:52.48                       
  - WAGNER, ALLISON        21  UNATTACHED                        NS         -  
  - SMITH, STEPHANIE       17  NEW ORLEANS AQUATICS              NS         -  

                     1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 20  Men  400  IM
World:    * 4:04.24 Matthew Dunn 09/1998
American: ! 4:11.93 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:  # 4:13.35 Stefan Mame 12/1994
Natl:    ------     4:24.09
Jrs:     ------     4:34.69
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   4:15.56 Natl  20  
               27.74       59.68     1:33.33     2:05.99                       
             2:41.44     3:16.80     3:46.97     4:15.56                       
  2 VENDT, ERIK            17  SQUID                         4:16.58 Natl  17  
               28.23     1:00.05     1:32.83     2:04.88                       
             2:42.03     3:19.13     3:48.55     4:16.58                       
  3 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                 4:17.67 Natl  16  
               27.32       58.85     1:30.78     2:01.79                       
             2:39.69     3:17.96     3:48.24     4:17.67                       
  4 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               4:17.87 Natl  15  
               27.69       58.44     1:31.85     2:05.35                       
             2:41.15     3:18.13     3:48.70     4:17.87                       
  5 BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                      4:18.81 Natl  14  
               28.17       59.56     1:32.00     2:03.59                       
             2:42.11     3:20.43     3:50.15     4:18.81                       
  6 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:24.95 Jrs   13  
               27.92       59.93     1:34.80     2:08.13                       
             2:45.32     3:23.42     3:54.96     4:24.95                       
  7 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                4:26.75 Jrs   12  
               28.75     1:01.23     1:35.76     2:09.98                       
             2:46.79     3:23.94     3:56.17     4:26.75                       
  8 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     4:28.51 Jrs   11  
               27.14       59.19     1:35.03     2:09.57                       
             2:48.54     3:27.58     3:59.15     4:28.51                       
* Consolations
  9 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                   4:22.31 Natl   9  
               28.47     1:00.37     1:33.98     2:06.70                       
             2:44.66     3:22.77     3:52.94     4:22.31                       
 10 AWBREY, BRET           20  USC                           4:22.86 Natl   7  
               27.62       59.19     1:33.47     2:06.61                       
             2:45.96     3:26.13     3:55.36     4:22.86                       
 11 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   4:23.85 Natl   6  
               28.91     1:00.55     1:34.70     2:08.06                       
             2:45.14     3:23.39     3:54.33     4:23.85                       
 12 KASCHIK, NICK          20  USC                           4:24.13 Jrs    5  
               28.36     1:01.30     1:34.34     2:07.51                       
             2:44.42     3:22.56     3:54.21     4:24.13                       
 13 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:25.51 Jrs    4  
               28.64     1:01.16     1:34.35     2:06.77                       
             2:45.57     3:24.47     3:55.76     4:25.51                       
 14 WARKENTIN, MARK        19  USC                           4:26.47 Jrs    3  
               29.03     1:01.87     1:36.60     2:10.30                       
             2:48.45     3:27.20     3:57.35     4:26.47                       
 15 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:28.54 Jrs    2  
               28.48     1:01.13     1:37.08     2:12.21                       
             2:48.39     3:25.78     3:57.80     4:28.54                       
 16 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             4:33.02 Jrs    1  
               28.22     1:00.20     1:34.79     2:09.69                       
             2:48.45     3:28.10     4:01.13     4:33.02                       
* Bonus Consols
 17 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM               4:25.33 Jrs    -  
               29.43     1:02.81     1:35.26     2:06.96                       
             2:45.30     3:24.01     3:55.99     4:25.33                       
 18 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                     4:26.45 Jrs    -  
               28.56     1:00.57     1:35.50     2:09.30                       
             2:47.84     3:27.02     3:57.54     4:26.45                       
 19 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 4:28.14 Jrs    -  
               28.49     1:00.13     1:34.53     2:07.67                       
             2:47.40     3:27.29     3:58.20     4:28.14                       
 20 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  4:30.91 Jrs    -  
               29.11     1:03.24     1:38.50     2:13.04                       
             2:50.38     3:28.77     4:00.80     4:30.91                       
 21 GALLOWAY, JAMES        18  THE FLEET                     4:31.18 Jrs    -  
               29.18     1:02.34     1:36.99     2:11.02                       
             2:50.56     3:30.37     4:01.32     4:31.18                       
 22 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE               4:34.83        -  
               28.72     1:02.55     1:37.05     2:11.32                       
             2:51.35     3:31.74     4:03.29     4:34.83                       
  - NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                       DQ         -  
               28.76     1:00.49     1:35.02     2:09.05                       
             2:47.88     3:26.62     3:57.18     4:25.37                       
  - LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN           DQ         -  
               29.71     1:03.22     1:39.72     2:15.46                       
             2:54.74     3:34.11     4:05.70     4:36.07    
----------

Event 20  Men  400  Meter  Individual Medley
World:     4:04.24 Matthew Dunn 09/1998
American:  4:11.93 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:   4:13.35 Stefan Mame 12/1994
National Cut:    4:24.09
Jr Champs Cut:   4:34.69
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals    
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB             4:32.51 
  2)  LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN  4:31.32 
  3)  ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM          4:29.87 
  4)  VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO            4:29.35 
  5)  NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND              4:29.56 
  6)  MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                4:30.48 
  7)  GALLOWAY, JAMES        18  THE FLEET                4:32.47 
  8)  BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE          4:32.65 
Heat  2 Consols
  1)  SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN  4:28.70 
  2)  KASCHIK, NICK          20  USC                      4:27.05 
  3)  MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN  4:26.70 
  4)  WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM              4:25.23 
  5)  HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV              4:25.84 
  6)  AWBREY, BRET           20  USC                      4:26.98 
  7)  WARKENTIN, MARK        19  USC                      4:27.49 
  8)  GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE        4:29.17 
Heat  3 Finals
  1)  PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN  4:23.11 
  2)  SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO            4:22.00 
  3)  BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                 4:20.46 
  4)  WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING          4:19.52 
  5)  WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA              4:20.37 
  6)  VENDT, ERIK            17  SQUID                    4:21.66 
  7)  KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING           4:23.10 
  8)  HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                4:24.68 
    -Alternates-                                                               
  1)  TAKEDA, ALEX           22  UNATTACHED               4:32.90 Jrs            
  2)  LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY     4:33.10 Jrs            
---------
                  Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 20  Men  400  IM
World:    * 4:04.24 Matthew Dunn 09/1998
American: ! 4:11.93 Ron Karnaugh 01/1998
US Open:  # 4:13.35 Stefan Mame 12/1994
Natl:    ------     4:24.09
Jrs:     ------     4:34.69
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               4:19.52 Natl   -  
               27.35       57.40     1:30.87     2:04.73                       
             2:41.14     3:18.21     3:50.37     4:19.52                       
  2 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   4:20.37 Natl   -  
               27.54       59.70     1:33.51     2:05.92                       
             2:42.09     3:18.76     3:50.45     4:20.37                       
  3 BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                      4:20.46 Natl   -  
               28.61     1:00.58     1:33.16     2:05.14                       
             2:43.41     3:21.82     3:51.67     4:20.46                       
  4 VENDT, ERIK            17  SQUID                         4:21.66 Natl   -  
               28.96     1:01.15     1:34.69     2:07.09                       
             2:44.56     3:21.48     3:52.05     4:21.66                       
  5 SIKORA, BART           22  MISSION VIEJO                 4:22.00 Natl   -  
               27.81       59.70     1:31.78     2:03.00                       
             2:41.79     3:21.18     3:52.21     4:22.00                       
  6 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                4:23.10 Natl   -  
               28.52     1:00.80     1:36.55     2:10.81                       
             2:46.74     3:23.27     3:53.76     4:23.10                       
  7 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:23.11 Natl   -  
               29.03     1:01.10     1:35.36     2:08.26                       
             2:44.76     3:21.25     3:53.34     4:23.11                       
  8 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     4:24.68 Jrs    -  
               26.99       58.08     1:33.29     2:07.32                       
             2:45.21     3:23.30     3:54.72     4:24.68                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   4:25.23 Jrs    -  
               28.50     1:00.65     1:34.50     2:07.83                       
             2:45.27     3:23.60     3:55.01     4:25.23                       
 10 HAMPLEMAN, KIRK        18  AUBURN UNIV                   4:25.84 Jrs    -  
               29.04     1:01.45     1:35.33     2:07.92                       
             2:46.09     3:24.45     3:55.58     4:25.84                       
 11 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:26.70 Jrs    -  
               28.73     1:01.23     1:34.90     2:07.51                       
             2:46.08     3:25.26     3:56.77     4:26.70                       
 12 AWBREY, BRET           20  USC                           4:26.98 Jrs    -  
               27.96     1:00.14     1:34.53     2:08.36                       
             2:47.88     3:28.44     3:58.91     4:26.98                       
 13 KASCHIK, NICK          20  USC                           4:27.05 Jrs    -  
               29.24     1:03.04     1:35.90     2:08.95                       
             2:46.82     3:25.10     3:57.05     4:27.05                       
 14 WARKENTIN, MARK        19  USC                           4:27.49 Jrs    -  
               29.15     1:02.29     1:37.44     2:11.66                       
             2:50.15     3:29.11     3:59.33     4:27.49                       
 15 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:28.70 Jrs    -  
               29.25     1:02.69     1:38.00     2:13.06                       
             2:49.17     3:26.00     3:57.98     4:28.70                       
 16 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             4:29.17 Jrs    -  
               27.86       59.76     1:34.15     2:09.09                       
             2:46.85     3:25.49     3:58.10     4:29.17                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 4:29.35 Jrs    -  
               28.11       59.26     1:33.41     2:06.83                       
             2:46.73     3:27.21     3:58.57     4:29.35                       
 18 NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                   4:29.56 Jrs    -  
               28.90     1:01.16     1:36.43     2:10.85                       
             2:49.67     3:29.39     4:00.37     4:29.56                       
 19 ROGAN, MARKUS          86  CURL-BURKE SWIM               4:29.87 Jrs    -  
               29.55     1:04.11     1:38.03     2:10.12                       
             2:48.80     3:28.25     3:59.67     4:29.87                       
 20 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                     4:30.48 Jrs    -  
               28.81     1:01.48     1:36.04     2:10.16                       
             2:49.18     3:28.63     4:00.32     4:30.48                       
 21 LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN       4:31.32 Jrs    -  
               29.73     1:02.80     1:39.14     2:13.90                       
             2:52.54     3:31.48     4:01.93     4:31.32                       
 22 GALLOWAY, JAMES        18  THE FLEET                     4:32.47 Jrs    -  
               29.15     1:02.24     1:38.31     2:12.92                       
             2:52.07     3:32.00     4:03.14     4:32.47                       
 23 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  4:32.51 Jrs    -  
               29.29     1:03.05     1:39.15     2:14.26                       
             2:51.99     3:31.08     4:03.44     4:32.51                       
 24 BAER, MORGAN           16  FORT LAUDERDALE               4:32.65 Jrs    -  
               28.53     1:02.52     1:37.62     2:11.98                       
             2:51.70     3:31.40     4:02.82     4:32.65                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 TAKEDA, ALEX           22  UNATTACHED                    4:32.90 Jrs    -  
               29.63     1:02.61     1:36.88     2:11.55                       
             2:52.83     3:33.33     4:03.75     4:32.90                       
 26 LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:33.10 Jrs    -  
               29.45     1:03.59     1:39.50     2:14.12                       
             2:51.90     3:31.00     4:02.73     4:33.10                       
 27 POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       4:33.28 Jrs    -  
               28.57     1:00.45     1:36.01     2:10.41                       
             2:51.07     3:31.57     4:03.39     4:33.28                       
 28 MILLER, CLAY           18  COEUR D'ALENE SWIM TEAM       4:33.34 Jrs    -  
               29.06     1:01.60     1:36.88     2:12.47                       
             2:51.24     3:30.40     4:02.57     4:33.34                       
 29 VASIC, MIO             23  NORTHEAST LA UNIV             4:33.53 Jrs    -  
               29.53     1:02.39     1:37.49     2:11.71                       
             2:50.72     3:30.06     4:02.68     4:33.53                       
 30 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 4:34.00 Jrs    -  
               28.06     1:00.45     1:35.95     2:11.13                       
             2:51.35     3:31.67     4:03.35     4:34.00                       
 31 SEMELS, RYAN           18  LONG ISLAND                   4:35.03        -  
               29.46     1:02.30     1:37.49     2:11.79                       
             2:52.88     3:33.66     4:05.49     4:35.03                       
 32 CURRERI, JOE           18  USC                           4:35.04        -  
               29.86     1:03.49     1:37.60     2:11.10                       
             2:50.76     3:32.11     4:03.23     4:35.04                       
 33 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     4:35.32        -  
               29.61     1:03.18     1:40.67     2:17.10                       
             2:55.03     3:33.67     4:05.36     4:35.32                       
 34 MACDONALD, DAVID           ETOBICOKE SWIM                4:35.64        -  
               30.20     1:04.77     1:38.80     2:11.48                       
             2:51.97     3:32.85     4:05.11     4:35.64                       
 35 SWAN, BENJAMIN         20  TEXAS A&M                     4:36.01        -  
               29.73     1:03.95     1:39.95     2:14.74                       
             2:54.26     3:33.31     4:05.28     4:36.01                       
 36 GORDON, KEVIN          23  UNIV MD BALTIMORE             4:36.48        -  
               28.81     1:02.07     1:37.58     2:12.62                       
             2:52.21     3:32.51     4:05.18     4:36.48                       
 37 DUNHAM, BRIAN          18  POSEIDON                      4:36.86        -  
               29.58     1:03.57     1:39.78     2:14.42                       
             2:54.42     3:33.65     4:06.05     4:36.86                       
 38 SMITH, SEAN            16  KERR MCGEE SWIM               4:37.17        -  
               29.43     1:03.02     1:38.88     2:14.35                       
             2:53.95     3:34.21     4:06.50     4:37.17                       
 39 CAMPBELL, RYAN         22  UNIV MD BALTIMORE             4:37.28        -  
               28.63     1:01.01     1:36.10     2:10.54                       
             2:52.20     3:34.11     4:06.15     4:37.28                       
 40 YACCO, MATTHEW         18  WATER RAT                     4:38.03        -  
               29.04     1:01.84     1:37.48     2:11.87                       
             2:52.13     3:34.16     4:06.61     4:38.03                       
 41 MCAULIFFE, BRENT       17  MT LEBANON                    4:38.69        -  
               29.23     1:03.41     1:39.36     2:15.25                       
             2:55.10     3:36.07     4:07.51     4:38.69                       
 42 NABORS, JOHN           15  THE WOODLANDS                 4:39.54        -  
               29.67     1:03.78     1:39.82     2:16.02                       
             2:54.78     3:35.19     4:07.97     4:39.54                       
 43 BUSLEPP, BRANDON       17  FORT LAUDERDALE               4:39.75        -  
               28.76     1:01.59     1:39.46     2:16.93                       
             2:54.87     3:33.05     4:06.90     4:39.75                       
 44 SEBE, ARPAD                CREST SWIMMING                4:39.95        -  
               29.62     1:03.01     1:38.28     2:13.60                       
             2:52.16     3:31.95     4:06.18     4:39.95                       
 45 MILAK, KEVIN           19  UNIV ILLINOIS CHICAGO         4:40.45        -  
               29.14     1:02.53     1:37.44     2:12.46                       
             2:53.40     3:35.33     4:08.23     4:40.45                       
 46 WESLOH, LIAM           20  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        4:40.70        -  
               29.81     1:03.95     1:40.41     2:15.08                       
             2:57.28     3:39.92     4:10.87     4:40.70                       
 47 KUBE, JOSH                 ISLAND SWIMMING               4:41.30        -  
               29.72     1:03.80     1:40.09     2:14.95                       
             2:56.24     3:37.56     4:09.93     4:41.30                       
 48 CUKER, AARON           17  FT EUSTIS                     4:41.53        -  
               29.08     1:01.98     1:38.80     2:54.75                       
             3:27.59     4:08.98     4:41.53     4:41.53                       
 49 NOVAK, HEATH           18  JCC SAILFISH                  4:43.50        -  
               28.44     1:01.57     1:38.92     2:16.27                       
             2:58.13     3:39.05     4:11.86     4:43.50                       
 50 EVERMAN, JOEL          18  USC                           4:44.65        -  
               29.71     1:04.30     1:41.84     2:18.26                       
             2:59.13     3:40.59     4:13.57     4:44.65                       
 51 PLUMMER, RYAN          17  OKLAHOMA AQUATICS             4:46.08        -  
               28.71     1:03.37     1:39.71     2:14.79                       
             2:56.15     3:39.09     4:13.31     4:46.08                       
 52 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                  4:46.19        -  
               29.95     1:04.27     1:40.89     2:16.24                       
             2:58.28     3:39.33     4:14.30     4:46.19                       
 53 GRAVES, JAMES          17  BRRYALL YMCA                  4:46.53        -  
               29.14     1:03.32     1:40.35     2:16.67                       
             2:58.99     3:41.52     4:14.65     4:46.53                       
 54 BURNS, BRETT           16  COUNTRYSIDE YMCA              4:46.73        -  
               30.76     1:05.80     1:43.36     2:21.00                       
             3:01.49     3:41.63     4:14.59     4:46.73                       
 55 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                      4:47.12        -  
               30.07     1:04.16     1:42.46     2:19.30                       
             3:01.79     3:44.14     4:16.52     4:47.12                       
 56 NYLANDER, CARL         18  GEORGIA TECH                  4:47.28        -  
               30.05     1:04.19     1:39.88     2:15.30                       
             2:56.79     3:38.45     4:13.11     4:47.28                       
 57 KRENZKE, MATT          17  CARMEL SWIM                   4:47.96        -  
               30.65     1:04.90     1:42.12     2:19.02                       
             3:00.97     3:44.16     4:16.69     4:47.96                       
 58 HOEY, BARRY            21  UNIV CONNECTICUT              4:48.23        -  
               29.97     1:04.96     1:42.17     2:17.52                       
             2:59.80     3:42.99     4:16.09     4:48.23                       
 59 PIEKARSKI, JOEY        16  ROCKVILLE MONTGOMERY          4:54.17        -  
               29.91     1:04.70     1:42.45     2:19.29                       
             3:00.55     3:44.13     4:18.95     4:54.17                       
 60 SALINAS, LEONARDO      18  GEORGIA TECH                  4:57.16        -  
               31.41     1:07.54     1:47.01     2:24.45                       
             3:08.13     3:51.43     4:25.63     4:57.16                       
  - LONGMIRE, HANK         18  GEORGIA TECH                      DQ         -  
               29.80     1:04.36     1:42.13     2:18.90                       
             3:00.73     3:43.39     4:17.53     4:50.79                       
  - GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM               DQ         -  
               29.52     1:03.15     1:38.08     2:11.65                       
             2:50.90     3:30.91     4:02.03     4:32.16                       
  - BARTEL, BRAD           16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI           DQ         -  
               29.60     1:03.57     1:39.53     2:14.94                       
             2:53.80     3:34.06     4:06.48     4:37.39                       
  - GUERRRA, JUAN          20  NORTHEAST LA UNIV                 DQ         -  
               28.87     1:01.79     1:37.65     2:12.92                       
             2:51.95     3:30.96     4:03.23     4:34.01                       
_

                       1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 21  Women  400  R-Medley 
World:    * 3:57.73 China 12/1993
American: ! 4:01.30 USA 12/1993
US Open:  # 4:02.85 East Germany 01/1983
Natl:    ------     4:26.59
Jrs:     ------     4:28.89
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SO METHODIST UNIV A        SMU  NT                       4:04.79 Natl  40  
 OBERSTAR, LIA-22   MCCLELLAND, K.-21  MORAVCOVA, M.-22   IMOTO, NAOKO-22      
      30.21            1:01.41            1:33.63            2:10.50           
    2:37.77            3:09.01            3:35.83            4:04.79           
  2 USC A                      USC  CA                       4:08.15 Natl  34  
 MEYER, KATIE-18    MACGREGOR, K.-21   CAMPBELL, KAREN-21 BENKO, LINDSAY-22    
      30.44            1:02.88            1:34.53            2:10.72           
    2:39.09            3:11.86            3:38.86            4:08.15           
  3 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       4:11.16 Natl  32  
 COUGHLIN, N.-16    MONROE, LEAH-15    DEMICHELLE, S.-15  CAETANO, SAM-16      
      28.96              59.27            1:32.95            2:09.86           
    2:39.59            3:12.56            3:40.55            4:11.16           
  4 INDIANA UNIV A             IN   IN                       4:15.17 Natl  30  
 WILHELM, HELENA-18 KAMBERG, BECKY-21  BROOKS, J.-21      CRISTY, J.-19        
      31.36            1:05.27            1:38.36            2:16.93           
    2:45.23            3:19.32            3:45.28            4:15.17           
  5 USC B                      USC  CA                       4:16.69 Natl  28  
 FRANCIS, PAIGE-20  BISCAY, HILLARY-20 ZHONG, NORA-       CONRAD, CAROLYN-18   
      31.34            1:03.76            1:38.71            2:17.68           
    2:45.38            3:18.06            3:46.00            4:16.69           
  6 CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                       4:16.72 Natl  26  
 STINNETT, L.-18    LICHTBLAU, J.-14   MCADOO, C.-16      MARELLA, K.-16       
      30.83            1:02.83            1:36.71            2:14.19           
    2:43.47            3:17.33            3:45.37            4:16.72           
  7 TEXAS A&M A                TAMU GU                       4:16.75 Natl  24  
 BRIGGS, DANA-20    CHARPENTIER, K.-19 HO, CLARA-18       WILLIAMS, M.-20      
      32.21            1:05.92            1:39.87            2:18.45           
    2:46.84            3:19.90            3:47.23            4:16.75           
  8 FLORIDA A                  UFL  FL                       4:17.77 Natl  22  
 CROWE, AMANDA-22   MERK, DENISE-18    HOMMERT, J.-21     GATHINGS, LEANN-19   
      31.65            1:04.90            1:38.50            2:16.65           
    2:46.02            3:19.66            3:47.27            4:17.77           
  9 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       4:17.81 Natl  18  
 RUBY, TAYLOR-16    GIBBES, CERION-16  BRIDGES, JENNA-16  DEARY, MELISSA-16    
      32.10            1:05.57            1:39.14            2:17.78           
    2:47.11            3:21.02            3:48.60            4:17.81           
 10 CARMEL SWIM A              CARM IN                       4:20.31 Natl  14  
 HERR, CASSIE-15    SIMMONS, KATIE-16  WATTS, ERICA-17    KOLLES, KATIE-15     
      32.05            1:05.83            1:40.11            2:17.64           
    2:46.89            3:20.89            3:49.19            4:20.31           
 11 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       4:21.25 Natl  12  
 HOLLSTEN, S.-16    CHANDLER, SARAH-17 PIKLA, C.-16       PETERSEN, KATIE-17   
      32.63            1:07.09            1:40.70            2:18.97           
    2:48.72            3:23.10            3:50.96            4:21.25           
 12 BBF A                      BBF  C                        4:23.50 Natl  10  
 FRIGON, MELANIE-   GUILBERT, M.-      NOALL, PATRICIA-   SMITH, LUCY MAE-     
      32.49            1:05.78            1:40.92            2:20.32           
    2:49.57            3:23.25            3:52.18            4:23.50           
 13 LESD A                     LESD LE                       4:23.68 Natl   8  
 ABBEY, ERIN-17     ROSE, ERICA-16     KLAUS, F.-14       MUNZ, DIANA-16       
      31.82            1:05.09            1:40.60            2:20.38           
    2:51.00            3:25.25            3:53.70            4:23.68           
 14 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       4:23.97 Natl   6  
 CASTRO, V.-20      DONOVAN, M.-19     PIETRZYK, S.-19    MILLER, CARRIE-19    
      33.16            1:07.85            1:41.97            2:20.43           
    2:49.61            3:23.98            3:52.46            4:23.97           
 15 NAPERVILLE YMCA A          NAPY IL                       4:25.22 Natl   4  
 OFALLON, SARA-17   SOUPPA, KRISTIN-16 PAWLEWICZ, H.-15   BUHRANDT, MOLLY-16   
      32.08            1:05.05            1:40.40            2:20.22           
    2:50.62            3:25.99            3:53.77            4:25.22           
 16 ROCKVILLE MONTGOMERY A     RMSC PV                       4:25.24 Natl   2  
 WALKER, KATE-16    BROWN, KATIE-17    BROSCH, JESSICA-15 BARTLETT, M.-16      
      32.37            1:06.90            1:42.00            2:22.29           
    2:51.80            3:26.08            3:54.31            4:25.24           
 17 KC BLAZERS A               KCB  MV                       4:25.33 Natl   -  
 SMITH, ERIN-16     YEVAK, KATIE-15    MILLER, CAMI-16    DOWER, ASHLEY-16     
      32.95            1:08.08            1:41.46            2:18.47           
    2:49.61            3:25.12            3:53.80            4:25.33           
 18 CORAL SPRINGS A            CSSC FG                       4:25.58 Natl   -  
 VAZIRI, LEILA-13   CLABBY, MEGHAN-17  WIGGANS, C.-17     SPALDING, S.-16      
      31.96            1:05.44            1:39.43            2:18.87           
    2:49.65            3:24.91            3:53.59            4:25.58           
 19 PUYALLUP AQUATIC A         PAC  PN                       4:25.92 Natl   -  
 FREEMAN, C.-16     QUANN, MEGAN-14    REID, JAMIE-15     BENNER, MEGAN-14     
      33.00            1:07.72            1:40.32            2:16.64           
    2:47.03            3:21.52            3:52.10            4:25.92           
 20 CARMEL SWIM B              CARM IN                       4:26.04 Natl   -  
 COMBELLICK, C.-15  HALEY, GWEN-15     HIMES, MAEGEN-16   MOSSLER, A.-16       
      32.56            1:06.63            1:42.08            2:21.66           
    2:51.85            3:26.31            3:55.05            4:26.04           
 21 FLORIDA B                  UFL  FL                       4:26.27 Natl   -  
 GOFF, ABIGAIL-21   BREWER, ANNEKE-18  NICKSON, N.-18     DUGGAN, NICOLE-19    
      33.77            1:07.75            1:43.34            2:24.26           
    2:54.53            3:28.84            3:56.50            4:26.27           
 21 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       4:26.27 Natl   -  
 WELSH, MEGAN-15    FIDDLER, MABRY-17  BOBB, DANA-17      DWORS, E.-18         
      31.84            1:06.18            1:40.52            2:19.96           
    2:51.28            3:28.41            3:56.25            4:26.27           
 23 CENTRAL PA A               CPAC MA                       4:26.59 Natl   -  
 BUTLER, KRISTEN-17 FRYBERGER, D.-17   LOWRY, STACY-17    STEINOUR, H.-16      
      31.63            1:05.33            1:40.05            2:19.04           
    2:49.11            3:24.70            3:54.05            4:26.59           
 24 PURDUE A                   PURD IN                       4:27.02 Jrs    -  
 BROMLEY, M.-19     REINA, BRIANNA-19  MULLARKEY, K.-18   LIVELY, NICOLE-20    
      32.38            1:06.92            1:42.02            2:22.10           
    2:52.32            3:27.24            3:55.16            4:27.02           
 25 BRRYALL YMCA A             BRRY IL                       4:27.94 Jrs    -  
 PEASLEE, EMILY-17  BEAN, JENNIFER-16  NICHOLSON, K.-16   SISSENER, K.-16      
 26 SIU A                      SIU  OZ                       4:28.00 Jrs    -  
 RADOSTITS, B.-18   FRYE, LEE-20       ERICKSON, B.-19    ALBERTYN, K.-24      
      32.38            1:05.88            1:41.57            2:21.81           
    2:53.18            3:29.20            3:57.06            4:28.00           
 27 CURL-BURKE SWIM B          CUBU PV                       4:28.31 Jrs    -  
 AMESBURY, QUINN-16 SCHAFFNER, R.-16   KNEPPER, MEGAN-15  GREEN, KIMBERLY-17   
      32.61            1:06.63            1:41.30            2:20.55           
    2:51.72            3:27.05            3:56.22            4:28.31           
 28 LAKE FOREST S. C. A        LFSC IL                       4:28.97        -  
 BERGMAN, JILL-     GARNETT, ALICE-16  MAURO, FLORENCE-   PEARSON, EMILY-17    
      31.72            1:05.96            1:42.59            2:24.14           
    2:53.90            3:29.06            3:57.67            4:28.97           
 29 FOXCATCHER A               FOX  MA                       4:30.30        -  
 DURKIN, MOIRA-16   CARR, JESSIE-17    LAYNE, BECKY-15    EBERWEIN, LORI-      
      32.70            1:06.77            1:43.21            2:24.05           
    2:54.25            3:29.60            3:58.84            4:30.30           
 30 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       4:31.24        -  
 TINNEY, KRISTEN-16 NICHOLSON, C.-17   SHIEH, WENDY-13    SZOPO, S.-16         
 31 ALAMO AREA AQUATIC B       AAAA ST                       4:31.64        -  
 REYNOLDS, M.-13    KOHUTEK, M.-14     MATLOCK, E.-15     YATES, SARAH-15      
      33.91            1:09.72            1:46.13            2:26.86           
    2:57.25            3:32.28            4:00.14            4:31.64           
 32 WCAB A                     WCAB PC                       4:31.84        -  
 KONSTANTINOV   -24 DEMAN, NICOLE-24   LEITZ, HEIDI-17    MITCHELL, K.-16      
      34.31            1:11.01            1:45.52            2:25.27           
    2:56.04            3:31.89            4:00.53            4:31.84           
 33 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       4:32.60        -  
 MORAN, ERIN-19     ANTONUCCI, M.-19   MARTIN, J.-18      SCHWARTZ, R.-19      
      32.54            1:06.61            1:42.78            2:23.09           
    2:55.53            3:32.18            4:00.74            4:32.60           
 34 LESD B                     LESD LE                       4:32.66        -  
 BAGI, MICHELLE-16  WEINGART, GWEN-17  STROHL, ANNA-14    WOLFF, LAURA-17      
      32.79            1:07.08            1:42.58            2:24.26           
    2:55.87            3:31.24            4:00.95            4:32.66           
 35 BOWLING GREEN A            BGSC OH                       4:33.06        -  
 VANHORN, KELLY-16  LANGE, LINDSAY-17  HENNING, J.-15     NOGGLE, AMBER-16     
      31.53            1:05.96            1:40.22            2:20.38           
    2:50.77            3:27.51            3:58.52            4:33.06           
 36 FT EUSTIS A                FTE  VA                       4:33.36        -  
 DEIBLER, SARAH-15  ADAMS, MARY-15     DEVIESE, JILL-17   JOHNSTON, EMILY-17   
      34.14            1:08.94            1:43.71            2:23.13           
    2:53.78            3:30.01            4:00.64            4:33.36           
 37 SO METHODIST UNIV B        SMU  NT                       4:34.54        -  
 LADD, ALYCIA-21    BOHEN, MIKAELA-20  WIMER, ALISON-19   YEDINAK, L.-20       
      32.50            1:06.61            1:42.79            2:24.00           
    2:54.66            3:30.97            4:01.00            4:34.54           
 38 POTOMAC MARLINS A          PM   PV                       4:39.89        -  
 SMITH, MARSHI-14   FOUT, M.-16        MALLON, BRIDGET-17 FIMIAN, ASHLEY-15    
 39 THE FLEET A                CFSC GU                       4:40.39        -  
 MILLER, JAMIE-17   WATTS, CARLI-16    D'OLIER, LISA-16   HOFFMAN, LIZ-15      
      33.80            1:09.88            1:46.24            2:28.38           
    3:00.03            3:37.10            4:07.40            4:40.39           
 40 BLUE TIDE A                BTA  GU                       4:41.32        -  
 RIOS, MARIA-17     RICE, REBECCA-15   FREEMAN, J.-19     PHILIPP, KATIE-18    
      33.39            1:09.52            1:46.36            2:28.54           
    3:00.69            3:36.58            4:07.61            4:41.32           
  - THE WOODLANDS A            TWST GU                           DQ         -  
 ELLIS, JAMIE-16    FENTER, VALERIE-15 LIVINGSTON, T.-17  LANGLEY, V.-17       
      33.69            1:09.31            1:44.25            2:24.98           
    2:55.97            3:32.17            4:01.22            4:33.68           
  - ETOBICOKE SWIM A           ETOB C                            DQ         -  
 SZEWCHUK, A.-      JONUSAITIS, JEN-   PATINA, MELANIE-   SHERIDAN, KATIE-     
      32.76            1:06.48            1:42.05            2:22.53           
    2:53.71            3:29.03            3:57.84            4:28.30           
                   

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 22  Men  400  R-Medley 
World:    * 3:30.66 Australia 04/1997
American: ! 3:32.57 USA 12/1993
US Open:  # 3:37.36 Stanford 04/1987
Natl:    ------     3:54.39
Jrs:     ------     4:01.49
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 USC A                      USC  CA                       3:39.85 Natl  40  
 DEMERS, PHIL-19    IMAI, RYOSUKE-20   WILLIAMS, MIKE-22  SZABADOS, BELA-24    
      26.71              56.35            1:24.30            1:56.55           
    2:20.97            2:50.64            3:13.72            3:39.85           
  2 TEXAS A&M A                TAMU GU                       3:43.26 Natl  34  
 JANES, RILEY-18    SANDT, CHRIS-19    HOWARD, DEVIN-21   MORROW, DAVID-19     
      26.35              54.87            1:24.31            1:58.66           
    2:24.51            2:53.88            3:17.55            3:43.26           
  3 UNIV TENNESSEE A           UT   SE                       3:43.55 Natl  32  
 GILLIAM, M.-19     MCDONNELL, J.-18   SHAPIRO, JOEL-20   DEWITZ, ZANE-19      
      26.12              55.05            1:24.06            1:58.21           
    2:23.71            2:52.98            3:16.64            3:43.55           
  4 AUBURN UNIV A              AU   SE                       3:46.43 Natl  30  
 HAMPLEMAN, KIRK-18 DENNISTON, DAVE-20 NEWMAN, BROCK-21   BOYLE, NATE-20       
      28.02              57.08            1:26.12            1:59.86           
    2:25.31            2:55.29            3:19.52            3:46.43           
  5 USC B                      USC  CA                       3:46.78 Natl  28  
 KASCHIK, NICK-20   BECKWITH, H.-20    AWBREY, BRET-20    WOODWARD, GABE-19    
      28.26              57.11            1:26.88            2:01.94           
    2:27.51            2:56.84            3:20.47            3:46.78           
  6 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       3:49.72 Natl  26  
 BOYER, PHIL-21     GOH, KEVIN-19      ADDADI, MEHDI-20   SANSBURY, J.-21      
      28.07              58.69            1:28.59            2:02.83           
    2:28.63            2:58.31            3:23.08            3:49.72           
  7 TEXAS A&M B                TAMU GU                       3:50.26 Natl  24  
 EHLERS, CHRIS-21   COLLIGAN, M.-21    KAPPLER, JERROD-21 KEHLENBACH, K.-21    
      27.95              58.05            1:27.52            2:03.98           
    2:30.24            3:00.20            3:23.89            3:50.26           
  8 CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                       3:50.83 Natl  22  
 ROGAN, MARKUS-86   FIKE, JAMES-17     CROCK, DEVIN-18    HUSSEY, CHRIS-20     
      27.87              57.44            1:28.28            2:03.48           
    2:29.67            3:00.05            3:23.29            3:50.83           
  9 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       3:51.26 Natl  18  
 GAUSMAN, MIKE-18   LEYENHORST, T.-20  WORTHY, STEVE-17   HOLSMAN, TRENT-18    
      28.42              58.83            1:27.92            2:01.45           
    2:28.79            3:00.24            3:24.85            3:51.26           
 10 AMERICAN UNIV A            AMER PV                       3:51.33 Natl  14  
 ALDA, ERIK-25      BARNETT, PAUL-21   SETTERBERG, J.-22  BYSKOV, FRANK-22     
      29.57              58.96            1:28.57            2:03.32           
    2:29.43            2:59.37            3:24.46            3:51.33           
 11 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       3:52.12 Natl  12  
 SCHRADER, PETER-22 BRENER, OFRI-21    HAMMEKEN, JEFF-18  ROBINSON, JEFF-20    
      28.36              58.71            1:28.62            2:02.85           
    2:29.05            3:01.08            3:25.14            3:52.12           
 12 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       3:53.08 Natl  10  
 BAER, MORGAN-16    BUSLEPP, B.-17     PABLO, BANHOS-16   QUEVEDO, O.-22       
      28.74              58.50            1:29.70            2:05.01           
    2:31.42            3:02.79            3:26.70            3:53.08           
 13 SETON HALL UNIV A          SHU  NJ                       3:53.13 Natl   8  
 MUNSON, RICH-23    ARMSTRONG, J.-20   ARZAGA, MARK-20    SMALL, DAMON-21      
      28.20              58.29            1:29.14            2:05.19           
    2:30.65            3:00.83            3:25.59            3:53.13           
 14 ODAC A                     ODAC VA                       3:55.47 Jrs    6  
 CARTIN, BRENDAN-17 BALOG, GRA-27      MORRISETTE, M.-17  BRITTAN, LEE-17      
      28.66              58.96            1:28.94            2:04.88           
    2:30.40            3:00.13            3:25.85            3:55.47           
 15 AKRON FIRESTONE A          FIRE LE                       3:56.08 Jrs    4  
 JONES, MICHAEL-15  GANGLOFF, MARK-16  MCDONALD, STEVE-15 RITCHEY, W.-30       
      28.80              59.69            1:28.88            2:04.19           
    2:30.78            3:03.40            3:28.10            3:56.08           
 16 SQUID A                    OSS  NE                       3:56.43 Jrs    2  
 VENDT, ERIK-17     LANE, MIKE-28      MAHER, WILL-20     BRUNELLI, N.-16      
      28.05              57.87            1:28.61            2:04.39           
    2:31.47            3:03.79            3:28.83            3:56.43           
 17 NORTHEAST LA UNIV A        NLU  LA                       3:56.53 Jrs    -  
 FOGEL, DAVE-22     WILEY, ERIC-22     CRUZ, HELIO-20     LILINTAHL, M.-23     
      29.64            1:00.80            1:31.23            2:06.70           
    2:33.62            3:04.50            3:28.75            3:56.53           
 18 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       3:57.29 Jrs    -  
 CEROVIC, MILOS-18  HOOPER, MATT-25    DELEON, LOUIS-22   EVANS, REID-16       
      28.32              57.95            1:29.41            2:05.59           
    2:32.83            3:04.31            3:29.07            3:57.29           
 19 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       3:57.68 Jrs    -  
 OLIVER, JORGE-17   ANDERSON, LUKE-16  BOATWRIGHT, J.-17  MCCONNELL, A.-17     
      28.38              58.67            1:30.10            2:07.37           
    2:33.84            3:04.43            3:29.75            3:57.68           
 20 THE WOODLANDS A            TWST GU                       3:58.48 Jrs    -  
 WESTCOTT, DAN-18   DEGENSTEIN, N.-18  PHELPS, MASON-16   NABORS, JOHN-15      
      27.97              57.27            1:27.71            2:02.87           
    2:30.65            3:03.84            3:29.66            3:58.48           
 21 WCAB A                     WCAB PC                       3:59.15 Jrs    -  
 NICOLL, ALEX-19    RASMUSSEN, C.-19   FLORES, BAYANI-19  HORNER, JEFF-21      
      29.26            1:01.70            1:32.42            2:07.66           
    2:34.96            3:06.03            3:31.21            3:59.15           
 22 GEORGIA TECH A             GT   GA                       3:59.29 Jrs    -  
 LAITALA, DAVID-18  MACKEY, THERAL-21  NOZAR, JAMES-19    REED, MATT-18        
      29.22            1:00.33            1:31.03            2:06.56           
    2:33.45            3:05.82            3:30.98            3:59.29           
 23 ROCKVILLE MONTGOMERY A     RMSC PV                       4:00.99 Jrs    -  
 LISCINSKI, W.-17   VELEZ, DANIEL-14   RAAB, MICHAEL-15   PIEKARSKI, JOEY-16   
      28.93              59.16            1:31.07            2:07.33           
    2:34.16            3:05.58            3:31.29            4:00.99           
 24 ETOBICOKE SWIM A           ETOB C                        4:01.23 Jrs    -  
 WHANG, DAVID-      CORKER, JAMIE-     JOTAUTAS, MIKE-    SWANTON, MATHEW-     
      28.96              58.65            1:31.30            2:08.03           
    2:35.59            3:07.31            3:32.91            4:01.23           
 25 THE FLEET A                CFSC GU                       4:01.25 Jrs    -  
 LOPER, MITCH-17    MCQUINN, JARVIS-18 SCOFIELD, SCOTT-19 GALLOWAY, JAMES-18   
      30.08            1:01.76            1:32.82            2:09.20           
    2:36.31            3:07.79            3:33.51            4:01.25           
 26 PIEDMONT SWIM A            PST  PC                       4:01.47 Jrs    -  
 CRANE, KIT-17      RUFFNER, M.-33     BUSSE, BRIAN-17    CONVERSE, R.-18      
      30.13            1:02.06            1:33.57            2:09.63           
    2:36.72            3:08.30            3:33.91            4:01.47           
 27 MISSION SAN JOSE A         MSJA PC                       4:01.60        -  
 RAIMONDI, C.-15    VAA, ERIC-17       COBLE, C.-16       LEE, ERIC-15         
      29.83            1:01.05            1:32.50            2:07.98           
    2:35.14            3:06.59            3:33.02            4:01.60           
 28 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       4:03.14        -  
 CUBBERLY, RAY-18   HACK, JOSH-17      MA, ZAYD-17        HOWELL, MIKE-17      
      29.66            1:00.66            1:31.55            2:06.28           
    2:34.24            3:06.26            3:33.11            4:03.14           
 29 METUCHEN-EDISON A          MEY  NJ                       4:03.24        -  
 GIARRATANO, J.-17  RUSS, DAVE-17      KOZYRA, NICK-17    DOLAN, CRAIG-17      
      29.40            1:01.42            1:33.78            2:11.42           
    2:37.56            3:08.00            3:33.81            4:03.24           
 30 CURL-BURKE SWIM B          CUBU PV                       4:05.15        -  
 WILLHITE, JAMES-17 SPOON, RYAN-17     VALDIVIESO, J.-17  BROWN, JEFF-18       
      29.81            1:02.12            1:34.26            2:11.28           
    2:39.66            3:11.33            3:36.60            4:05.15           
 31 CORAL SPRINGS A            CSSC FG                       4:06.26        -  
 NICHOLS, P.-17     GOODWIN, MATT-16   SCHERER, F.-24     BOESCH, F.-16        
      29.82            1:01.94            1:35.98            2:15.56           
    2:42.05            3:12.39            3:38.00            4:06.26           
 32 GEORGIA TECH B             GT   GA                       4:08.48        -  
 SHANTEAU, RYAN-18  NYLANDER, CARL-18  CERCEO, JAY-18     WILLIAMS, JASON-21   
      29.53            1:02.03            1:35.54            2:13.90           
    2:41.35            3:13.85            3:38.93            4:08.48           
 33 LONG ISLAND A              LISC MR                       4:10.15        -  
 FERRIS, MIKE-17    DEMARCO, DAN-18    NELIGAN, B.-15     SEMELS, RYAN-18      
      29.61            1:00.34            1:35.29            2:14.63           
    2:42.10            3:14.48            3:41.24            4:10.15           
 34 SPRING SWIM A              SST  GU                       4:12.58        -  
 BEHRENS, DENNIS-18 STOCKWELL, R.-15   HAIDINYAK, ANDY-18 LEWIS, JUSTIN-17     
      30.96            1:03.38            1:37.92            2:18.54           
    2:44.95            3:15.21            3:41.89            4:12.58           
 35 ATEX SWIM TEAM A           ATEX GU                       4:14.91        -  
 BILLINGS, JOSH-16  BLOODWORTE, C.-16  DIBBLE, TED-17     KORNBLADE, J.-18     
      32.02            1:05.59            1:38.52            2:15.97           
    2:43.94            3:16.21            3:43.44            4:14.91           

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 23  Women  800  Free 
World:    * 8:15.34 Astrid Strauss 02/1987
American: ! 8:18.77 Cynthia Woodhead 02/1980
US Open:  # 8:17.32 Petra Schneider 01/1982
Natl:    ------     8:43.39
Jrs:     ------     9:00.99
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       8:26.14 Natl  20  
               29.43     1:01.19     1:33.09     2:05.02                       
             2:36.99     3:08.92     3:40.80     4:12.94                       
             4:44.78     5:16.66     5:48.40     6:20.24                       
             6:52.09     7:23.88     7:55.62     8:26.14                       
  2 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                 8:31.29 Natl  17  
               29.91     1:02.30     1:34.95     2:07.48                       
             2:39.89     3:12.20     3:44.59     4:17.10                       
             4:48.82     5:20.63     5:52.45     6:24.20                       
             6:56.29     7:28.37     8:00.49     8:31.29                       
  3 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    8:31.68 Natl  16  
               29.47     1:01.02     1:32.96     2:04.97                       
             2:37.04     3:09.38     3:41.57     4:13.85                       
             4:46.18     5:18.50     5:51.05     6:23.40                       
             6:55.93     7:28.07     8:00.21     8:31.68                       
  4 BENNETT, BROOKE        18  BRANDON SWIM TENNIS           8:33.29 Natl  15  
               30.37     1:02.17     1:34.42     2:06.74                       
             2:39.08     3:11.39     3:43.71     4:16.11                       
             4:48.42     5:20.78     5:53.13     6:25.62                       
             6:58.07     7:30.60     8:02.72     8:33.29                       
  5 DEARY, MELISSA         16  BOLLES SHARKS                 8:33.52 Natl  14  
               30.66     1:03.05     1:35.30     2:07.52                       
             2:39.78     3:12.14     3:44.62     4:16.83                       
             4:48.46     5:20.63     5:53.33     6:26.15                       
             6:58.62     7:31.20     8:03.53     8:33.52                       
  6 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    8:36.76 Natl  13  
               30.89     1:03.22     1:35.44     2:07.74                       
             2:40.06     3:12.27     3:44.53     4:16.77                       
             4:48.96     5:21.23     5:53.61     6:26.46                       
             6:59.30     7:32.35     8:05.10     8:36.76                       
  7 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       8:36.89 Natl  12  
               30.24     1:02.65     1:35.26     2:07.72                       
             2:40.14     3:12.65     3:45.41     4:18.18                       
             4:50.74     5:23.28     5:55.55     6:28.36                       
             7:01.15     7:33.80     8:05.57     8:36.89                       
  8 BINDER, ALEXIS         19  USC                           8:37.47 Natl  11  
               31.09     1:03.91     1:36.45     2:08.94                       
             2:41.98     3:14.47     3:47.25     4:19.99                       
             4:52.49     5:25.15     5:57.53     6:29.88                       
             7:02.19     7:34.23     8:06.26     8:37.47                       
  9 STROHL, ANNA           14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       8:38.49 Natl   9  
               30.72     1:03.56     1:36.23     2:08.68                       
             2:41.27     3:13.75     3:46.46     4:19.11                       
             4:51.68     5:24.73     5:57.32     6:30.04                       
             7:02.58     7:35.25     8:07.62     8:38.49                       
 10 LEES, JENNIFER         15  PLEASANTON SEAHAWKS           8:38.95 Natl   7  
               29.98     1:03.05     1:35.81     2:08.63                       
             2:41.41     3:14.07     3:47.02     4:19.85                       
             4:52.52     5:25.39     5:58.21     6:30.82                       
             7:03.86     7:36.44     8:08.78     8:38.95                       
 11 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       8:42.15 Natl   6  
               31.37     1:04.23     1:37.25     2:10.61                       
             2:43.79     3:16.93     3:49.85     4:22.70                       
             4:55.68     5:28.46     6:01.31     6:33.93                       
             7:06.38     7:38.46     8:10.57     8:42.15                       
 12 BARTLETT, MELISSA      16  ROCKVILLE MONTGOMERY          8:43.84 Jrs    5  
               30.86     1:04.36     1:38.01     2:11.13                       
             2:44.15     3:16.99     3:49.98     4:23.00                       
             4:55.80     5:28.91     6:01.96     6:34.77                       
             7:07.34     7:40.03     8:12.59     8:43.84                       
 13 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       8:45.13 Jrs    4  
               31.34     1:04.26     1:37.13     2:10.07                       
             2:42.98     3:15.98     3:48.87     4:21.71                       
             4:54.67     5:27.69     6:00.76     6:33.81                       
             7:06.94     7:40.12     8:13.02     8:45.13                       
 14 EBERWEIN, LORI             FOXCATCHER                    8:45.46 Jrs    3  
               31.53     1:05.05     1:38.48     2:11.82                       
             2:45.19     3:18.28     3:51.39     4:24.33                       
             4:57.27     5:29.96     6:02.52     6:35.29                       
             7:07.90     7:40.68     8:13.51     8:45.46                       
 15 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              8:46.38 Jrs    2  
               31.29     1:04.20     1:37.29     2:10.15                       
             2:43.01     3:15.88     3:48.69     4:21.71                       
             4:54.67     5:27.59     6:00.53     6:33.73                       
             7:06.97     7:40.27     8:13.70     8:46.38                       
 16 SILVA, LAUREN          19  SO METHODIST UNIV             8:46.51 Jrs    1  
               31.62     1:04.98     1:38.68     2:11.98                       
             2:45.13     3:18.12     3:51.29     4:24.41                       
             4:57.50     5:30.68     6:03.89     6:37.16                       
             7:10.00     7:42.91     8:15.64     8:46.51                       
 17 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE               8:46.58 Jrs    -  
               31.42     1:04.67     1:37.83     2:11.13                       
             2:44.48     3:17.79     3:50.95     4:24.44                       
             4:57.77     5:30.80     6:03.90     6:37.14                       
             7:10.27     7:43.17     8:16.17     8:46.58                       
 18 MELGAARD, MEGAN        18  FLORIDA                       8:47.81 Jrs    -  
               31.96     1:05.31     1:38.84     2:11.94                       
             2:45.54     3:18.78     3:52.15     4:25.61                       
             4:58.51     5:31.67     6:04.57     6:37.67                       
             7:10.80     7:43.85     8:16.42     8:47.81                       
 19 BENKO, LINDSAY         22  USC                           8:47.91 Jrs    -  
               30.82     1:03.94     1:37.16     2:10.40                       
             2:43.56     3:16.84     3:49.98     4:23.12                       
             4:56.12     5:29.48     6:02.64     6:35.94                       
             7:09.23     7:42.22     8:15.34     8:47.91                       
 20 BEAVERS, LINDSAY           DORADO STARS                  8:48.15 Jrs    -  
               30.85     1:04.45     1:37.92     2:11.41                       
             2:44.79     3:17.99     3:51.40     4:24.92                       
             4:58.17     5:31.19     6:04.45     6:37.62                       
             7:10.63     7:43.96     8:16.85     8:48.15                       
 21 RZADKOWOLSKY, SHARON   19  FLORIDA                       8:48.81 Jrs    -  
               31.66     1:04.81     1:38.12     2:11.14                       
             2:44.31     3:17.56     3:50.68     4:23.86                       
             4:56.76     5:29.70     6:02.77     6:35.84                       
             7:08.93     7:42.52     8:15.89     8:48.81                       
 22 KILLINS, MICHELLE          NORTH YORK AQUATIC  CAN       8:48.95 Jrs    -  
               31.50     1:04.99     1:38.43     2:12.06                       
             2:45.57     3:19.01     3:52.57     4:26.02                       
             4:59.26     5:32.29     6:05.28     6:38.49                       
             7:11.42     7:44.38     8:17.03     8:48.95                       
 23 ROSE, ERICA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       8:49.34 Jrs    -  
               30.61     1:03.22     1:36.46     2:09.79                       
             2:43.06     3:16.45     3:49.89     4:23.34                       
             4:56.84     5:30.27     6:03.72     6:37.11                       
             7:10.43     7:43.69     8:16.95     8:49.34                       
 24 MEIERGERD, KAYLA       15  KNIK SWIM                     8:50.30 Jrs    -  
               31.34     1:04.51     1:37.77     2:11.21                       
             2:45.06     3:18.79     3:52.67     4:26.29                       
             4:59.99     5:33.51     6:06.76     6:39.90                       
             7:13.16     7:46.39     8:19.17     8:50.30                       
 25 BELL, DANIELLE             ISLAND SWIMMING               8:50.54 Jrs    -  
               30.76     1:03.44     1:36.70     2:09.96                       
             2:43.39     3:16.83     3:50.32     4:23.76                       
             4:57.13     5:30.53     6:03.92     6:37.34                       
             7:10.89     7:44.62     8:18.16     8:50.54                       
 26 BURKE, RACHAEL         15  ROCKVILLE MONTGOMERY          8:51.99 Jrs    - 
              31.15     1:04.13     1:37.45     2:10.82                       
             2:44.08     3:17.52     3:50.92     4:24.51                       
             4:58.00     5:31.62     6:05.05     6:38.53                       
             7:12.00     7:45.52     8:19.05     8:51.99                       
 27 DAPHNIS, ARTEMIS       15  SANTA CLARA                   8:52.68 Jrs    -  
               31.61     1:05.04     1:38.41     2:11.91                       
             2:44.99     3:18.32     3:51.76     4:24.94                       
             4:58.20     5:31.73     6:05.38     6:39.06                       
             7:12.70     7:46.23     8:20.05     8:52.68                       
 28 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              8:53.35 Jrs    -  
               30.91     1:03.88     1:37.36     2:11.08                       
                         3:18.09     3:51.63     4:25.34                       
             4:59.18     5:32.78     6:06.84     6:40.79                       
             7:14.45     7:48.16     8:53.35     8:53.35                       
 29 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                 8:54.09 Jrs    -  
               30.44     1:03.51     1:36.81     2:10.27                       
             2:43.53     3:17.06     3:50.69     4:24.23                       
             4:57.83     5:31.72     6:05.27     6:39.07                       
             7:12.91     7:47.10     8:21.21     8:54.09                       
 30 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        8:54.19 Jrs    -  
               30.24     1:03.04     1:36.08     2:09.47                       
             2:43.11     3:16.96     3:50.81     4:24.75                       
             4:58.61     5:32.63     6:06.54     6:40.28                       
             7:14.09     7:47.95     8:21.64     8:54.19                       
 31 KIM, LIAH              18  USC                           8:54.95 Jrs    -  
               31.65     1:05.01     1:38.50     2:11.79                       
             2:45.09     3:18.59     3:52.28     4:25.81                       
             4:59.55     5:33.23     6:06.91     6:40.84                       
             7:14.86     7:48.85     8:22.21     8:54.95                       
 32 DIAGO, MICHELLE        17  BRANDON SWIM TENNIS           8:55.87 Jrs    -  
               30.43     1:03.30     1:36.23     2:09.51                       
             2:42.98     3:16.60     3:50.43     4:24.36                       
             4:58.30     5:32.21     6:06.23     6:40.25                       
             7:14.31     7:48.37     8:22.66     8:55.87                       
 33 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                    8:56.28 Jrs    -  
               30.93     1:04.43     1:37.60     2:10.98                       
             2:44.45     3:17.76     3:51.03     4:24.30                       
             4:57.99     5:31.76     6:05.70     6:39.43                       
             7:13.31     7:47.97     8:22.39     8:56.28                       
 34 EVANS, TRACY           22  TEXAS A&M                     8:57.03 Jrs    -  
               31.01     1:04.84     1:38.40     2:12.29                       
             2:45.90     3:19.57     3:53.26     4:27.41                       
             5:00.97     5:35.10     6:08.99     6:43.16                       
             7:17.07     7:50.63     8:23.92     8:57.03                       
 35 ZAVAREH, SEMAH         17  KATY AQUATICS                 8:58.24 Jrs    -  
               31.61     1:04.78     1:37.98     2:11.71                       
             2:45.60     3:19.40     3:53.02     4:26.67                       
             4:59.55     5:33.18     6:07.10     6:41.36                       
             7:15.58     7:50.13     8:24.91     8:58.24                       
 36 MIGAWA, AMY            18  USC                           8:58.39 Jrs    -  
               31.56     1:04.92     1:38.53     2:12.16                       
             2:46.22     3:20.21     3:54.21     4:28.23                       
             5:02.32     5:36.24     6:10.22     6:43.94                       
             7:17.90     7:51.71     8:25.39     8:58.39                       
 37 STUTZEL, KARLEY            ISLAND SWIMMING               8:58.60 Jrs    -  
               31.16     1:04.29     1:37.78     2:11.38                       
             2:44.94     3:18.47     3:52.38     4:26.18                       
             4:59.85     5:33.67     6:07.60     6:41.66                       
             7:15.76     7:50.14     8:24.75     8:58.60                       
 38 MURPHY, CORRIE         19  USC                           8:59.22 Jrs    -  
               31.61     1:05.53     1:39.88     2:13.78                       
             2:47.62     3:21.72     3:55.74     4:29.48                       
             5:03.48     5:37.60     6:11.65     6:45.88                       
             7:20.13     7:54.05     8:27.51     8:59.22                       
 39 MUCHA, CASEY           16  JOHNSON CITY                  9:00.08 Jrs    -  
               31.46     1:05.28     1:39.54     2:13.68                       
             2:48.12     3:22.04     3:56.40     4:30.28                       
             5:03.81     5:37.48     6:11.08     6:44.82                       
             7:18.74     7:52.86     8:26.74     9:00.08                       
 40 FREEMAN, CRYSTAL       16  PUYALLUP AQUATIC              9:00.60 Jrs    -  
               32.25     1:06.24     1:40.33     2:14.58                       
                         3:23.11     3:57.28     4:31.22                       
             5:05.05     5:38.93     6:12.60     6:46.78                       
             7:20.64     7:54.38     8:28.08     9:00.60                       
 41 BURKE, AMANDA          14  ROCKVILLE MONTGOMERY          9:00.85 Jrs    -  
               31.75     1:05.70     1:39.84     2:14.13                       
             2:48.30     3:22.42     3:56.49     4:30.32                       
             5:04.12     5:37.88     6:11.78     6:45.69                       
             7:19.53     7:53.51     8:27.37     9:00.85                       
 42 BARTON, KELLI          15  UNATTACHED                    9:01.06        -  
               31.89     1:05.76     1:39.83     2:14.10                       
             2:48.03     3:21.91     3:56.00     4:30.14                       
             5:04.68     5:38.74     6:13.30     6:47.49                       
             7:21.56     7:55.75     8:29.15     9:01.06                       
 42 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS SWIM         9:01.06        -  
               30.84     1:04.37     1:38.27     2:12.38                       
                         3:21.33     3:56.07     4:30.54                       
             5:04.82     5:39.06     6:13.40     6:47.83                       
             7:21.81     7:55.87     8:29.05     9:01.06                       
 44 EBERT, NICOLE          14  THE WOODLANDS                 9:01.27        -  
               31.43     1:04.75     1:38.06     2:11.94                       
             2:45.69     3:19.13     3:52.60     4:26.83                       
             5:01.44     5:36.05     6:10.66     6:45.21                       
             7:19.49     7:53.55     8:27.59     9:01.27                       
 45 SOMERS, NICOLE         16  ROCKVILLE MONTGOMERY          9:01.53        -  
               31.65     1:05.44     1:39.48     2:13.94                       
             2:48.19     3:22.59     3:57.09     4:31.01                       
             5:04.88     5:39.22     6:13.67     6:47.95                       
             7:22.47     7:56.65     8:29.66     9:01.53                       
 46 MUELLER, AMY           14  CARROLLWOOD VILL              9:01.71        -  
               30.91     1:03.88     1:37.19     2:10.83                       
             2:44.37     3:18.40     3:52.34     4:26.57                       
             5:00.80     5:35.40     6:09.91     6:44.58                       
             7:19.55     7:54.15     8:28.75     9:01.71                       
 47 BELCH, JENN            17  FOXCATCHER                    9:02.02        -  
               32.11     1:06.01     1:39.91     2:13.80                       
             2:47.71     3:21.87     3:55.91     4:30.34                       
             5:04.86     5:39.77     6:14.10     6:48.85                       
             7:23.21     7:57.16     8:30.31     9:02.02                       
 48 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    9:02.16        -  
               32.11     1:06.17     1:40.65     2:15.06                       
             2:49.47     3:23.91     3:58.15     4:32.29                       
             5:06.02     5:39.82     6:13.62     6:47.43                       
             7:21.27     7:55.10     8:28.99     9:02.16                       
 49 KRIEG, CHELSEA         15  BRANDON SWIM TENNIS           9:02.36        -  
               31.60     1:04.71     1:38.32     2:12.19                       
             2:46.26     3:20.39     3:54.59     4:28.70                       
             5:02.91     5:37.38     6:11.59     6:45.91                       
             7:20.20     7:54.63     8:29.05     9:02.36                       
 50 MEYER, KATIE           18  USC                           9:02.72        -  
               31.79     1:05.64     1:39.46     2:13.11                       
             2:46.77     3:20.70     3:54.81     4:29.15                       
             5:03.24     5:37.31     6:11.49     6:45.97                       
             7:20.29     7:54.67     8:29.12     9:02.72                       
 51 KREUTZJANS, BECKY      14  BLUE FIN                      9:02.85        - 
              31.03     1:04.32     1:37.82     2:11.42                       
             2:45.17     3:18.91     3:53.01     4:27.37                       
             5:01.85     5:36.50     6:11.27     6:45.58                       
             7:19.75     7:54.42     8:29.31     9:02.85                       
 52 TINNEY, KRISTEN        16  ANN ARBOR SWIM                9:03.09        -  
               31.69     1:05.08     1:38.96     2:13.21                       
                         3:21.70     3:55.92     4:29.98                       
             5:04.07     5:38.11     6:12.24     6:46.40                       
             7:20.59     7:55.14     8:29.61     9:03.09                       
 53 EBERWEIN, KRYSTLE      16  FOXCATCHER                    9:03.16        -  
               32.02     1:05.73     1:39.43     2:13.46                       
             2:47.85     3:22.16     3:56.47     4:30.84                       
             5:05.21     5:39.84     6:14.41     6:48.98                       
             7:23.39     7:57.60     8:31.14     9:03.16                       
 54 BERGER, BRILEY         15  BRANDON SWIM TENNIS           9:03.43        -  
               32.21     1:06.21     1:39.64     2:13.04                       
             2:46.60     3:20.12     3:53.77     4:27.74                       
             5:02.54     5:36.70     6:11.18     6:45.93                       
             7:20.87     7:55.45     8:29.92     9:03.43                       
 55 KNEPPER, MEGAN         15  CURL-BURKE SWIM               9:03.52        -  
               31.91     1:05.94     1:39.71     2:13.45                       
             2:47.05     3:20.57     3:54.12     4:28.03                       
             5:02.09     5:36.49     6:10.90     6:45.59                       
             7:20.47     7:55.16     8:29.63     9:03.52                       
 56 MARKS, ALLISON         15  BRANDON SWIM TENNIS           9:03.91        -  
               32.28     1:05.99     1:39.90     2:13.67                       
             2:47.73     3:21.49     3:55.59     4:29.74                       
             5:03.94     5:38.26     6:12.49     6:46.82                       
             7:21.16     7:55.60     8:29.94     9:03.91                       
 57 DANOWSKI, ASHLEY       14  TRIDENT AQUATIC               9:03.98        -  
               31.64     1:05.33     1:39.13     2:13.09                       
             2:47.15     3:21.21     3:55.26     4:29.19                       
             5:03.19     5:37.84     6:12.34     6:47.04                       
             7:21.78     7:56.43     8:30.90     9:03.98                       
 58 HOFFMAN, LIZ           15  THE FLEET                     9:04.06        -  
               31.89     1:05.60     1:39.86     2:13.65                       
             2:47.55     3:21.78     3:56.04     4:30.40                       
             5:04.60     5:39.02     6:13.50     6:47.97                       
             7:22.41     7:56.87     8:30.96     9:04.06                       
 59 RYTHER, MEGAN          19  ALAMO AREA AQUATIC            9:04.80        -  
               32.76     1:06.86     1:40.78     2:14.79                       
             2:48.78     3:22.63     3:56.81     4:31.09                       
             5:05.38     5:39.94     6:14.19     6:48.79                       
             7:23.10     7:57.39     8:31.50     9:04.80                       
 60 PAVLIK, MELISSA        19  USC                           9:05.05        -  
               32.33     1:06.41     1:40.61     2:14.87                       
             2:49.21     3:23.66     3:58.18     4:32.48                       
             5:06.62     5:41.35     6:15.59     6:49.85                       
             7:24.05     7:58.19     8:32.01     9:05.05                       
 61 HOOPER, CHRISTIE       16  EXCEL AQUATICS                9:05.78        -  
               31.08     1:04.66     1:38.28     2:12.14                       
             2:45.95     3:20.20     3:54.32     4:28.64                       
             5:03.13     5:37.79     6:12.39     6:47.40                       
             7:22.17     7:56.79     8:31.55     9:05.78                       
 62 MADDEN, JULIE          16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       9:06.18        -  
               33.00     1:07.35     1:41.38     2:15.37                       
             2:41.02     3:23.17     3:57.41     4:31.77                       
             5:06.25     5:40.92     6:15.38     6:50.16                       
             7:24.45     7:58.98     8:33.34     9:06.18                       
 63 HANSEN, SUSAN          21  FLORIDA                       9:06.61        -  
               32.24     1:06.58     1:40.41     2:14.14                       
             2:48.15     3:22.31     3:56.31     4:31.06                       
             5:05.46     5:39.95     6:14.33     6:49.02                       
             7:23.77     7:58.28     8:33.04     9:06.61                       
 64 SCHREIBER, NICOLE      18  FLORIDA                       9:07.74        -  
               31.49     1:04.87     1:38.48     2:12.28                       
             2:46.62     3:20.85     3:55.16     4:29.60                       
             5:04.09     5:38.80     6:13.59     6:48.43                       
             7:23.42     7:58.37     8:33.34     9:07.74                       
 65 LANDRY, KRISTIN        16  GREENWOOD SWIM                9:07.90        -  
               31.79     1:06.03     1:40.38     2:14.69                       
             2:48.86     3:23.15     3:57.64     4:31.95                       
             5:06.34     5:40.99     6:14.85     6:49.58                       
             7:24.43     7:59.26     8:34.12     9:07.90                       
 66 MOSSLER, ADRIENNE      16  CARMEL SWIM                   9:08.17        -  
               32.19     1:06.78     1:41.21     2:15.75                       
             2:50.29     3:24.83     3:59.36     4:34.01                       
             5:08.26     5:42.70     6:17.28     6:51.92                       
             7:26.76     8:01.27     8:35.74     9:08.17                       
 67 LIVINGSTON, TORI       17  THE WOODLANDS                 9:08.42        -  
               32.27     1:06.21     1:40.33     2:14.64                       
                         3:23.42     3:57.67     4:32.06                       
             5:06.59     5:41.23     6:15.86     6:50.59                       
             7:25.25     8:00.10     9:08.42     9:08.42                       
 68 JACOBS, KAREN          19  USC                           9:08.51        -  
               31.79     1:06.25     1:40.83     2:15.32                       
             2:49.81     3:24.47     3:59.40     4:34.11                       
             5:08.58     5:43.26     6:18.06     6:53.12                       
             7:27.43     8:01.93     8:35.84     9:08.51                       
 69 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           9:08.74        -  
               33.15     1:07.65     1:42.32     2:16.79                       
             2:51.16     3:25.57     4:00.06     4:34.77                       
             5:09.16     5:43.61     6:17.92     6:52.60                       
             7:27.28     8:01.81     8:35.93     9:08.74                       
 70 MCADAM, CRYSTAL        16  DECATUR SWIM CLUB             9:08.76        -  
               31.70     1:06.00     1:40.57     2:15.45                       
             2:50.29     3:24.57     3:59.18     4:33.47                       
             5:07.73     5:42.61     6:17.56     6:52.16                       
             7:26.92     8:01.68     8:36.07     9:08.76                       
 71 MACKUS, KELLY          18  PURDUE                        9:09.52        -  
               31.43     1:04.84     1:38.90     2:13.02                       
             2:47.51     3:21.73     3:56.31     4:30.99                       
             5:05.71     5:40.71     6:15.72     6:51.10                       
             7:26.36     8:01.21     8:35.86     9:09.52                       
 72 MCPHERSON, KELLY       20  USC                           9:11.48        -  
               33.00     1:07.99     1:43.10     2:17.88                       
                         3:27.76     4:02.36     4:37.01                       
             5:11.72     5:46.04     6:20.49     6:54.96                       
             7:29.41     8:03.56     8:37.84     9:11.48                       
 73 MOORE, ANNIE           15  SWAT SWIMMING                 9:16.25        -  
               32.39     1:06.91     1:41.95     2:16.75                       
             2:51.10     3:25.89     4:00.69     4:35.97                       
             5:10.97     5:45.92     6:21.13     6:56.55                       
             7:31.88     8:07.14     8:42.24     9:16.25                       
 74 SCHINNERER, KIMBERLY   17  CURL-BURKE SWIM               9:16.63        -  
               31.99     1:06.25     1:40.93     2:15.74                       
             2:50.41     3:25.30     4:00.40     4:35.27                       
             5:10.45     5:45.49     6:20.69     6:55.96                       
             7:30.88     8:06.13     8:41.64     9:16.63                       
 75 MARTIN, CHRISTINE      18  UNIV CONNECTICUT              9:17.57        -  
               31.83     1:05.75     1:39.94     2:14.70                       
            42:01.04     3:24.17     3:58.93     4:33.80                       
             5:09.07     5:44.24     6:19.60     6:54.92                       
             7:30.47     8:06.26     8:42.31     9:17.57                       
 76 D'OLIER, LISA          16  THE FLEET                     9:17.67        - 
              32.26     1:06.84     1:41.38     2:16.05                       
             2:50.81     3:25.63     4:00.72     4:36.19                       
             5:11.46     5:46.45     6:21.84     6:57.21                       
             7:32.65     8:08.04     8:43.24     9:17.67                       
 77 CAETANO, SAM           16  TERRAPINS SWIM TEAM           9:19.01        -  
               33.00     1:07.78     1:42.92     2:17.67                       
             2:52.22     3:26.62     4:01.59     4:36.68                       
             5:11.69     5:46.72     6:22.16     6:57.61                       
             7:33.07     8:08.57     8:44.25     9:19.01                       
 78 JOHNSTON, EMILY        17  FT EUSTIS                     9:19.60        -  
               32.89     1:07.97     1:43.29     2:18.64                       
             2:54.22     3:29.58     4:04.80     4:40.15                       
             5:15.08     5:50.10     6:25.18     7:00.29                       
             7:35.25     8:10.30     8:45.33     9:19.60                       
 79 SMITH, STEPHANIE       17  NEW ORLEANS AQUATICS          9:23.05        -  
               32.74     1:07.45     1:42.51     2:17.61                       
             2:53.17     3:28.75     4:04.31     4:40.28                       
             5:15.41     5:50.52     6:25.87     7:01.28                       
             7:36.84     8:12.38     8:48.00     9:23.05                       
 80 CURRY, MAGGIE          17  WAUKESHA EXPRESS              9:26.06        -  
               32.66     1:07.63     1:43.26     2:18.93                       
             2:54.53     3:29.81     4:05.24     4:40.84                       
             5:16.36     5:52.11     6:27.48     7:03.48                       
             7:39.48     8:15.48     8:51.05     9:26.06                       
  - GARDNER, ARI           17  MISSION VIEJO                     DQ         -  
  - LEE, JIE               19  MISSION VIEJO                     DQ         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 24  Women  100  Free 
World:    *  53.01 Jingyi Le 12/1993
American: !  53.39 Angel Martino 12/1993
US Open:  #  53.99 Birgit Meineke 01/1983
Natl:    ------       56.49
Jrs:     ------       58.29
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV               54.23 Natl  20  
               26.65       54.23                                               
  2 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO              56.19 Natl  17  
               27.12       56.19                                               
  3 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV               56.23 Natl  16  
               27.05       56.23                                               
  4 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                         56.25 Natl  15  
               27.17       56.25                                               
  5 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV               56.35 Natl  14  
               26.81       56.35                                               
  6 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                   56.43 Natl  13  
               27.36       56.43                                               
  7 CRISTY, JENNIFER       19  INDIANA UNIV                    56.92 Jrs   12  
               26.81       56.92                                               
  8 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                      57.04 Jrs   11  
               27.23       57.04                                               
* Consolations
  9 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                  56.01 Natl   9  
               27.39       56.01                                               
 10 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                  56.23 Natl   7  
               27.20       56.23                                               
 11 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                      56.33 Natl   6  
               27.66       56.33                                               
 12 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                   56.41 Natl   5  
               27.55       56.41                                               
 13 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                       57.03 Jrs    4  
               27.56       57.03                                               
 14 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                      57.10 Jrs    3  
               27.51       57.10                                               
 15 FRANCIS, PAIGE         20  USC                             57.57 Jrs    2  
               27.91       57.57                                               
 16 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS                 57.66 Jrs    1  
               27.76       57.66                                               
* Bonus Consols
 17 INSKEEP, KATHERINE     20  SO METHODIST UNIV               56.81 Jrs    -  
               27.68       56.81                                               
 18 BENDEL, TALOR          22  CLUB WOLVERINE                  56.88 Jrs    -  
               27.43       56.88                                               
 19 TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                     56.92 Jrs    -  
               27.21       56.92                                               
 20 ELLIS, CARRIE          15  BRANDON SWIM TENNIS             57.36 Jrs    -  
               27.74       57.36                                               
 21 BENKO, LINDSAY         22  USC                             57.49 Jrs    -  
               27.95       57.49                                               
 22 IAQUINTO, CHRISTINA    19  INDIANA UNIV                    57.70 Jrs    -  
               27.69       57.70                                               
 22 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                    57.70 Jrs    -  
               27.77       57.70                                               
 24 STEWART, KAILI             MANITOBA                        58.05 Jrs    -  
               28.20       58.05                                               
-----
Event 24  Women  100  Meter  Freestyle
World:      53.01 Jingyi Le 12/1993
American:   53.39 Angel Martino 12/1993
US Open:    53.99 Birgit Meineke 01/1983
National Cut:      56.49
Jr Champs Cut:     58.29
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER               57.85
  2)  TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                57.80
  3)  INSKEEP, KATHERINE     20  SO METHODIST UNIV          57.56
  4)  BENKO, LINDSAY         22  USC                        57.49
  5)  IAQUINTO, CHRISTINA    19  INDIANA UNIV               57.50
  6)  BENDEL, TALOR          22  CLUB WOLVERINE             57.74
  7)  ELLIS, CARRIE          15  BRANDON SWIM TENNIS        57.81
  8)  STEWART, KAILI             MANITOBA                   57.89
Heat  2 Consols
  1)  TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS            57.40
  2)  BLACK, KIM             20  UNATTACHED                 57.36
  3)  ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS              57.29
  4)  JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                 57.06
  5)  ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM             57.21
  6)  BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM             57.34
  7)  WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                  57.39
  8)  FRANCIS, PAIGE         20  USC                        57.45
Heat  3 Finals
  1)  BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                 56.90
  2)  BOSSUYT, TINE              BELGIUM                    56.78
  3)  NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO         56.49
  4)  MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV          55.08
  5)  ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV          56.24
  6)  BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS              56.68
  7)  CRISTY, JENNIFER       19  INDIANA UNIV               56.85
  8)  IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV          56.95
    -Alternates-
  1)  MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC       57.93
  2)  DEMAN, NICOLE          24  WALNUT CREEK AQUABEARS     58.01

--------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 24  Women  100  Free 
World:    *  53.01 Jingyi Le 12/1993
American: !  53.39 Angel Martino 12/1993
US Open:  #  53.99 Birgit Meineke 01/1983
Natl:    ------       56.49
Jrs:     ------       58.29
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MORAVCOVA, MARTINA     22  SO METHODIST UNIV               55.08 Natl   -  
               26.63       55.08                                               
  2 HOSACK, SHANNON        23  HILLENBRAND                     56.19 Natl   -  
               26.80       56.19                                               
  3 ELWANI, RANIA          21  SO METHODIST UNIV               56.24 Natl   -  
               26.96       56.24                                               
  4 TAPPIN, ASHLEY         23  HILLENBRAND                     56.34 Natl   -  
               27.08       56.34                                               
  5 NICHOLLS, LAURA            REGION OF WATERLOO              56.49 Natl   -  
               27.19       56.49                                               
  6 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                   56.68 Jrs    -  
               27.65       56.68                                               
  7 BOSSUYT, TINE              BELGIUM                         56.78 Jrs    -  
               27.39       56.78                                               
  8 KOLBISCH, LIESL        22  HILLENBRAND                     56.84 Jrs    -  
               27.43       56.84                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 CRISTY, JENNIFER       19  INDIANA UNIV                    56.85 Jrs    -  
               27.07       56.85                                               
 10 BATES, JULIE           24  AGGIE SWIM                      56.90 Jrs    -  
               27.06       56.90                                               
 11 IMOTO, NAOKO           22  SO METHODIST UNIV               56.95 Jrs    -  
               27.62       56.95                                               
 12 JAMISON, TANICA        17  UNATTACHED                      57.06 Jrs    -  
               27.85       57.06                                               
 13 ARSENAULT, SAMANTHA    17  GREENWOOD SWIM                  57.21 Jrs    -  
               27.29       57.21                                               
 14 ATKINSON, JANELLE      16  BOLLES SHARKS                   57.29 Jrs    -  
               27.87       57.29                                               
 15 BOUTWELL, LACEY        15  WESTFIELD SWIM                  57.34 Jrs    -  
               27.58       57.34                                               
 16 BLACK, KIM             20  UNATTACHED                      57.36 Jrs    -  
               27.44       57.36                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 WILLIAMS, MONICA       20  TEXAS A&M                       57.39 Jrs    -  
               27.44       57.39                                               
 18 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS                 57.40 Jrs    -  
               27.89       57.40                                               
 19 FRANCIS, PAIGE         20  USC                             57.45 Jrs    -  
               27.70       57.45                                               
 20 BENKO, LINDSAY         22  USC                             57.49 Jrs    -  
               27.93       57.49                                               
 21 IAQUINTO, CHRISTINA    19  INDIANA UNIV                    57.50 Jrs    -  
               27.53       57.50                                               
 22 INSKEEP, KATHERINE     20  SO METHODIST UNIV               57.56 Jrs    -  
               27.60       57.56                                               
 23 BENDEL, TALOR          22  CLUB WOLVERINE                  57.74 Jrs    -  
               27.69       57.74                                               
 24 TAYLOR, KATIE          21  AUBURN UNIV                     57.80 Jrs    -  
               27.88       57.80                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 BEDFORD, BARBARA       26  COLORADO SPRINGS                57.81 Jrs    -  
               27.81       57.81                                               
 25 ELLIS, CARRIE          15  BRANDON SWIM TENNIS             57.81 Jrs    -  
               28.08       57.81                                               
 27 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                    57.85 Jrs    -  
               27.73       57.85                                               
 28 STEWART, KAILI             MANITOBA                        57.89 Jrs    -  
               27.96       57.89                                               
 29 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQUATIC            57.93 Jrs    -  
               28.13       57.93                                               
 30 DEMAN, NICOLE          24  WALNUT CREEK AQUABEARS          58.01 Jrs    -  
               28.34       58.01                                               
 31 TERRY, ALISON          24  TSUNAMI                         58.05 Jrs    -  
               27.71       58.05                                               
 32 MYERS, ELIZABETH       19  SO METHODIST UNIV               58.14 Jrs    -  
               27.97       58.14                                               
 32 LAKOS, GYONGYVER       21  PURDUE                          58.14 Jrs    -  
               27.88       58.14                                               
 34 CROSS, LAURA           17  UNATTACHED                      58.15 Jrs    -  
               28.19       58.15                                               
 34 HALL, BETHANY          17  ATOMIC CITY                     58.15 Jrs    -  
               27.96       58.15                                               
 36 KING, BRITTANY         16  MIDCITIES ARLINGTON             58.20 Jrs    -  
               27.91       58.20                                               
 37 BUSSIERE, MELANIA          MUSTANG                         58.22 Jrs    -  
               28.21       58.22                                               
 38 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                       58.29 Jrs    -  
               28.08       58.29                                               
 39 TARDIF, JULIE              CLUB AQUATIQUE MONTREAL         58.31        -  
               28.20       58.31                                               
 40 NICHOLSON, CASEY       17  ANN ARBOR SWIM                  58.39        -  
               28.24       58.39                                               
 41 WIMER, ALISON          19  SO METHODIST UNIV               58.43        -  
               28.23       58.43                                               
 41 WOLFS, SOFIE               BELGIUM                         58.43        -  
               28.18       58.43                                               
 43 ADAMS, MARY            15  FT EUSTIS                       58.45        -  
               28.33       58.45                                               
 44 MAISTRELLIS, KATINA    19  SO METHODIST UNIV               58.50        -  
               27.44       58.50                                               
 45 GARDNER, ARI           17  MISSION VIEJO                   58.60        -  
               28.46       58.60                                               
 45 DUGGAN, NICOLE         19  FLORIDA                         58.60        -  
               28.77       58.60                                               
 45 CATALANO, SHANNON      17  CLOVIS SWIM                     58.60        -  
               28.61       58.60                                               
 48 BLAU, SHARISSE         18  ARIZONA THUNDER                 58.68        -  
               28.46       58.68                                               
 49 MOSHER, ASHLEY         23  UNATTACHED                      58.70        -  
               28.30       58.70                                               
 50 DANIELS, ELIZABETH     17  JCC SAILFISH                    58.73        -  
               28.34       58.73                                               
 50 RIGGINS, MICHELE       18  TEXAS A&M                       58.73        -  
               28.00       58.73                                               
 52 SURYOUTOMO, NINA       17  MISSION SAN JOSE                58.74        -  
               28.27       58.74                                               
 53 MARTINDALE, LEAH       20  FLORIDA                         58.76        -  
               28.16       58.76                                               
 54 HARADA, KIM            17  PLEASANTON SEAHAWKS             58.77        -  
               28.82       58.77                                               
 55 CONRAD, CAROLYN        18  USC                             58.79        -  
               28.21       58.79                                               
 55 RICE, MEGHAN           19  INDIANA UNIV                    58.79        -  
               28.17       58.79                                               
 57 STUTZEL, KARLEY            ISLAND SWIMMING                 58.82        -  
               28.90       58.82                                               
 58 ZHONG, NORA                USC                             58.83        -  
               28.27       58.83                                               
 59 HEITZ, ERIN            17  FORT LAUDERDALE                 58.84        -  
               28.09       58.84                                               
 60 WEILBACHER, ANNIE      16  GREATER COLUMBUS SWIM           58.85        -  
               28.57       58.85                                               
 61 PETERSEN, KATIE        17  ALAMO AREA AQUATIC              58.92        -  
               28.35       58.92                                               
 62 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                     58.94        -  
               28.81       58.94                                               
 63 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                     58.96        -  
               28.41       58.96                                               
 64 KOCH, REBECCA          16  UNATTACHED                      58.97        -  
               28.59       58.97                                               
 65 BUSH, LAUREN           16  CLOVIS SWIM                     59.02        -  
               28.53       59.02                                               
 66 LYON, ALEXIS           19  USC                             59.06        -  
               28.68       59.06                                               
 67 FAULKNER, JACLYN       14  NEW ORLEANS AQUATICS            59.08        -  
               28.28       59.08                                               
 68 WELSH, MEGAN           15  FORT LAUDERDALE                 59.10        -  
               28.14       59.10                                               
 68 ECKHOLT, KATIE         15  SWIM OMAHA                      59.10        -  
               28.42       59.10                                               
 70 MUCHA, CASEY           16  JOHNSON CITY                    59.19        -  
               28.89       59.19                                               
 71 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY            59.20        -  
               28.21       59.20                                               
 72 BAGI, MICHELLE         16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI         59.21        -  
               28.38       59.21                                               
 73 PATINA, MELANIE            ETOBICOKE SWIM                  59.28        -  
               29.31       59.28                                               
 74 HUGHES, JULIE          17  BENGAL TIGER                    59.33        -  
               28.60       59.33                                               
 74 MAURO, FLORENCE            LAKE FOREST S. C.               59.33        -  
               28.86       59.33                                               
 76 DWORS, ELIZABETH       18  FORT LAUDERDALE                 59.40        -  
               29.09       59.40                                               
 77 BOWDEN, KATIE          14  BRANDON SWIM TENNIS             59.41        -  
               28.60       59.41                                               
 77 WATTS, CARLI           16  THE FLEET                       59.41        -  
               27.83       59.41                                               
 79 PIMENTEL, LIESL        22  UNATTACHED                      59.49        -  
               28.81       59.49                                               
 80 STAUBITZ, MELODY       16  ARIZONA THUNDER                 59.50        -  
               28.38       59.50                                               
 81 GATHINGS, LEANN        19  FLORIDA                         59.55        -  
               28.85       59.55                                               
 82 MYERS, ALLISON         18  USC                             59.56        -  
               28.38       59.56                                               
 83 DONOHOE, ANDREA            CHENA SWIM                      59.58        -  
               28.59       59.58                                               
 84 ALBERTYN, KIRSTY       24  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          59.60        -  
               28.71       59.60                                               
 85 ELLIS, JAMIE           16  THE WOODLANDS                   59.64        -  
               28.65       59.64                                               
 86 ABBEY, ERIN            17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI         59.69        -  
               28.36       59.69                                               
 87 CHICO, JULIE ANNE      19  UNIV ILLINOIS CHICAGO           59.72        -  
               29.00       59.72                                               
 88 BUHRANDT, MOLLY        16  NAPERVILLE YMCA                 59.74        -  
               28.96       59.74                                               
 89 MOORE, MEGAN           16  WESTMONT SWIM                   59.77        -  
               28.59       59.77                                               
 90 GRUBER, AMY            16  LITTLE ROCK DOLPHINS            59.81        -  
               28.89       59.81                                               
 91 TRIVETT, JAMIE         15  CARTER CENTER AQUATICS          59.92        -  
               28.79       59.92                                               
 92 BARTLETT, MELISSA      16  ROCKVILLE MONTGOMERY            59.97        -  
               29.28       59.97                                               
 93 MATLOCK, ELIZABETH     15  ALAMO AREA AQUATIC              59.98        -  
               29.14       59.98                                               
 94 AYERS, EMILY           21  USC                             59.99        -  
               29.12       59.99                                               
 95 LAYNE, BECKY           15  FOXCATCHER                    1:00.02        -  
               28.83     1:00.02                                               
 96 SMITH, ERIN            16  KC BLAZERS                    1:00.03        -  
               29.10     1:00.03                                               
 97 MILLER, CARRIE         19  UNIV MD BALTIMORE             1:00.04        -  
               28.94     1:00.04                                               
 98 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            1:00.05        -  
               29.10     1:00.05                                               
 99 THERIAULT, JAIME           GO KINGFISH                   1:00.13        -  
               28.95     1:00.13                                               
100 PIETRZYK, SABINE       19  UNIV MD BALTIMORE             1:00.15        -  
               29.26     1:00.15                                               
101 BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB          1:00.17        -  
               28.86     1:00.17                                               
102 WILLIAMS, KYLIE        18  AUBURN UNIV                   1:00.18        -  
               29.15     1:00.18                                               
103 GORDON, REBECCA        16  FORT LAUDERDALE               1:00.22        -  
               29.23     1:00.22                                               
104 KOLLES, KATIE          15  CARMEL SWIM                   1:00.33        -  
               29.46     1:00.33                                               
105 CAETANO, SAM           16  TERRAPINS SWIM TEAM           1:00.37        -  
               29.21     1:00.37                                               
105 LIVELY, NICOLE         20  PURDUE                        1:00.37        -  
               28.86     1:00.37                                               
107 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            1:00.44        -  
               29.80     1:00.44                                               
108 MITCHELL, KATHERINE    16  WALNUT CREEK AQUABEARS        1:00.47        -  
               29.04     1:00.47                                               
109 WARE, MAGGIE           15  NAPERVILLE YMCA               1:00.57        -  
               28.83     1:00.57                                               
110 SMITH, LINDSEY         18  STRINGRAYS                    1:00.58        -  
               28.80     1:00.58                                               
111 MICHAELIDOU, NICOLETA  18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        1:00.62        -  
               29.76     1:00.62                                               
112 BOBB, DANA             17  FORT LAUDERDALE               1:00.86        -  
               29.59     1:00.86                                               
113 LANGLEY, VALERIE       17  THE WOODLANDS                 1:01.11        -  
               28.95     1:01.11                                               
114 SCHWARTZ, RACHEL       19  UNIV CONNECTICUT              1:01.35        -  
               29.40     1:01.35                                               
115 WATKINS, LIANNE        18  TEXAS AQUATICS                1:03.29        -  
               29.28     1:03.29                                               
  - SMITH, MARSHI          14  POTOMAC MARLINS                   DQ         -  
  - KILLINS, MICHELLE          NORTH YORK AQUATIC  CAN           DQ         -  
  - LEITZ, HEIDI           17  WALNUT CREEK AQUABEARS            DQ         -  
  - RISKOWSKI, JODY        17  KEARNEY Y                         NS         -  
  - HENDRICK, HEIDI        17  BAY AREA YOUTH                    NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 25  Men  100  Free 
World:    *  46.74 Alex Popov 03/1994
American: !  48.29 Jon Olsen 12/1993
US Open:  #  48.52 David McCagg 04/1978
Natl:    ------       49.89
Jrs:     ------       52.09
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               48.91 Natl  20  
               23.46       48.91                                               
  2 MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                       49.29 Natl  17  
               23.93       49.29                                               
  3 LUPIEN, YANNICK            MARKHAM AQUATIC CLUB            49.32 Natl  16  
               23.68       49.32                                               
  4 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               49.60 Natl  14.5
               23.96       49.60                                               
  4 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO               49.60 Natl  14.5
               23.71       49.60                                               
  6 BIJLEMANS, HANS            BELGIUM                         49.87 Natl  13  
               23.75       49.87                                               
  7 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                      50.49 Jrs   12  
               24.58       50.49                                               
  8 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE                 50.51 Jrs   11  
               24.51       50.51                                               
* Consolations
  9 SZABADOS, BELA         24  USC                             49.57 Natl   9  
               23.95       49.57                                               
 10 DELGADO, FELIPE        25  UNATTACHED                      50.31 Jrs    7  
               24.11       50.31                                               
 11 WOODWARD, GABE         19  USC                             50.58 Jrs    6  
               24.66       50.58                                               
 12 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM             50.80 Jrs    5  
               24.64       50.80                                               
 13 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                  50.86 Jrs    4  
               24.88       50.86                                               
 14 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC              51.13 Jrs    3  
               24.59       51.13                                               
 15 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE                 51.15 Jrs    2  
               24.64       51.15                                               
 16 KAPPLER, JERROD        21  TEXAS A&M                       51.34 Jrs    1  
               25.04       51.34                                               
* Bonus Consols
 17 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE               50.38 Jrs    -  
               24.68       50.38                                               
 18 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     50.64 Jrs    -  
               24.48       50.64                                               
 19 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            51.28 Jrs    -  
               24.98       51.28                                               
 20 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV               51.31 Jrs    -  
               24.74       51.31                                               
 21 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       51.33 Jrs    -  
               24.91       51.33                                               
 22 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                51.94 Jrs    -  
               25.06       51.94                                               
 23 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS          52.34        -  
               25.84       52.34                                               
 24 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               52.44        -  
               25.18       52.44                                               
                           
--------
Event 25  Men  100  Meter  Freestyle
World:      46.74 Alex Popov 03/1994
American:   48.29 Jon Olsen 12/1993
US Open:    48.52 David McCagg 04/1978
National Cut:      49.89
Jr Champs Cut:     52.09
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE          51.53
  2)  FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS     51.44
  3)  NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                51.40
  4)  KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                  51.19
  5)  CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE          51.28
  6)  SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS       51.43
  7)  ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV          51.52
  8)  LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE           51.66
Heat  2 Consols
  1)  SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC         50.88
  2)  KAPPLER, JERROD        21  TEXAS A&M                  50.83
  3)  DELGADO, FELIPE        25  UNATTACHED                 50.74
  4)  RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE             50.53
  5)  SZABADOS, BELA         24  USC                        50.72
  6)  WOODWARD, GABE         19  USC                        50.81
  7)  HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM        50.86
  8)  JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE            51.13
Heat  3 Finals
  1)  LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                 50.37
  2)  MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                  50.11
  3)  MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO          49.87
  4)  LUPIEN, YANNICK            MARKHAM AQUATIC CLUB       49.67
  5)  PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO          49.71
  6)  BIJLEMANS, HANS            BELGIUM                    50.02
  7)  SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO          50.17
  8)  QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE            50.53
    -Alternates-
  1)  WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS    51.80
  2)  BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                51.80
--------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 25  Men  100  Free 
World:    *  46.74 Alex Popov 03/1994
American: !  48.29 Jon Olsen 12/1993
US Open:  #  48.52 David McCagg 04/1978
Natl:    ------       49.89
Jrs:     ------       52.09
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SCHERER, FERNANDO      24  CORAL SPRINGS                   49.07 Natl   -  
               24.01       49.07                                               
  2 LUPIEN, YANNICK            MARKHAM AQUATIC CLUB            49.67 Natl   -  
               24.07       49.67                                               
  3 PHILLIPS, DAN          25  UNATTACHED - COLO               49.71 Natl   -  
               23.77       49.71                                               
  4 MUHAMMAD, SABIR        22  UNATTACHED - COLO               49.87 Natl   -  
               24.12       49.87                                               
  5 BIJLEMANS, HANS            BELGIUM                         50.02 Jrs    -  
               24.22       50.02                                               
  6 MORROW, DAVID          19  TEXAS A&M                       50.11 Jrs    -  
               24.04       50.11                                               
  7 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO               50.17 Jrs    -  
               24.32       50.17                                               
  8 LOUW, HERMAN           23  UNATTACHED                      50.37 Jrs    -  
               24.09       50.37                                               
  --------------------------------------------------------------------------
  9 RUNBERG, TREVOR        22  CLUB WOLVERINE                  50.53 Jrs    -  
               24.61       50.53                                               
  9 QUEVEDO, OSWALDO       22  FORT LAUDERDALE                 50.53 Jrs    -  
               24.11       50.53                                               
 11 SZABADOS, BELA         24  USC                             50.72 Jrs    -  
               24.31       50.72                                               
 12 DELGADO, FELIPE        25  UNATTACHED                      50.74 Jrs    -  
               24.22       50.74                                               
 13 WOODWARD, GABE         19  USC                             50.81 Jrs    -  
               24.31       50.81                                               
 14 KAPPLER, JERROD        21  TEXAS A&M                       50.83 Jrs    -  
               24.71       50.83                                               
 15 HOLSMAN, TRENT         18  TERRAPINS SWIM TEAM             50.86 Jrs    -  
               24.80       50.86                                               
 16 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC              50.88 Jrs    -  
               24.21       50.88                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 17 JACOME, FERNANDO       18  FORT LAUDERDALE                 51.13 Jrs    -  
               24.69       51.13                                               
 18 KEHLENBACH, KEVEN      21  TEXAS A&M                       51.19 Jrs    -  
               24.27       51.19                                               
 19 CROCKER, IAN           16  PORTLAND PORPOISE               51.28 Jrs    -  
               25.15       51.28                                               
 20 PAEZ, FRANCISCO        19  FLORIDA AQUATICS                51.33 Jrs    -  
               24.52       51.33                                               
 21 JANES, RILEY           18  TEXAS A&M                       51.35 Jrs    -  
               24.50       51.35                                               
 22 NEWMAN, BROCK          21  AUBURN UNIV                     51.40 Jrs    -  
               24.27       51.40                                               
 23 SIOUI, ADAM                CFB TRENTON DOLPHINS            51.43 Jrs    -  
               24.85       51.43                                               
 24 FLORES, BAYANI         19  WALNUT CREEK AQUABEARS          51.44 Jrs    -  
               25.22       51.44                                               
  --------------------------------------------------------------------------
 25 ARISMENDI, RAUL        20  NORTHEAST LA UNIV               51.52 Jrs    -  
               24.69       51.52                                               
 26 ADDADI, MEHDI          20  UNIV MD BALTIMORE               51.53 Jrs    -  
               24.69       51.53                                               
 27 LANGLAIS, JEAN-FRANC       LAVAL UNIVERSITE                51.66 Jrs    -  
               24.74       51.66                                               
 28 KARAPETIAN, RAFFI      24  OAKLAND LIVE Y'ERS              51.75 Jrs    -  
               25.39       51.75                                               
 29 O'BRYAN, BOBBY         17  LITTLE ROCK DOLPHINS            51.79 Jrs    -  
               24.19       51.79                                               
 30 BOYLE, NATE            20  AUBURN UNIV                     51.80 Jrs    -  
               25.08       51.80                                               
 30 WATERS, JOHN           17  GREENWICH YWCA DOLPHINS         51.80 Jrs    -  
               25.02       51.80                                               
 32 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        51.85 Jrs    -  
               25.01       51.85                                               
 33 ROBINSON, JEFF         20  UNIV CONNECTICUT                51.88 Jrs    -  
               24.85       51.88                                               
 34 TOTH, ERIK             22  TEXAS A&M                       51.89 Jrs    -  
               24.81       51.89                                               
 35 GOUCHER, NICK          17  DELTA VALLEY                    51.91 Jrs    -  
               25.56       51.91                                               
 36 WELSH, BRIAN           25  NORTH MIAMI                     51.92 Jrs    -  
               24.56       51.92                                               
 37 DEMERS, PHIL           19  USC                             51.94 Jrs    -  
               24.86       51.94                                               
 38 HUSSEY, CHRIS          20  CURL-BURKE SWIM                 52.03 Jrs    -  
               24.68       52.03                                               
 38 COLLIGAN, MICHAEL      21  TEXAS A&M                       52.03 Jrs    -  
               24.34       52.03                                               
 40 TAYLOR, SCOTT          20  TEXAS A&M                       52.06 Jrs    -  
               25.23       52.06                                               
 41 MORRISETTE, MATT       17  OLD DOMINION AQUATIC CL         52.07 Jrs    -  
               25.13       52.07                                               
 42 GILLIAM, MICHAEL       19  UNIV TENNESSEE                  52.10        -  
               24.81       52.10                                               
 43 PATRICK, EVAN          18  UNIV MD BALTIMORE               52.23        -  
               24.86       52.23                                               
 44 HAFNER, KEVIN          24  UNATTACHED                      52.24        -  
               25.12       52.24                                               
 45 WARKENTIN, MARK        19  USC                             52.25        -  
               25.29       52.25                                               
 45 GREENWOOD, SCOTT       21  TROJAN                          52.25        -  
               25.00       52.25                                               
 47 SAY, RICK                  ISLAND SWIMMING                 52.27        -  
               25.41       52.27                                               
 48 SANSBURY, JEREMY       21  UNIV MD BALTIMORE               52.30        -  
               25.26       52.30                                               
 49 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                       52.31        -  
               25.39       52.31                                               
 50 PILCZUK, BILL              AUBURN AQUATICS                 52.37        -  
               24.43       52.37                                               
 51 MANSOUR, ALFRED        19  TEXAS A&M                       52.42        -  
               24.81       52.42                                               
 52 MIRANDA, RAFAEL        21  NORTHEAST LA UNIV               52.45        -  
               24.84       52.45                                               
 53 WILLIAMS, MIKE         22  USC                             52.53        -  
               24.92       52.53                                               
 54 SMITH, NICK            20  USC                             52.55        -  
               25.31       52.55                                               
 54 MOORE, WILLIAM         22  UNATTACHED                      52.55        -  
               25.31       52.55                                               
 56 KLEOPAS, COSTAS        22  UNIV MD BALTIMORE               52.59        -  
               25.45       52.59                                               
 57 JOTAUTAS, MIKE             ETOBICOKE SWIM                  52.60        -  
               25.40       52.60                                               
 57 LILINTAHL, MICKY       23  NORTHEAST LA UNIV               52.60        -  
               24.91       52.60                                               
 59 ZERBY, DUSTIN          21  TEXAS A&M                       52.64        -  
               24.83       52.64                                               
 60 SCHRADER, PETER        22  UNIV CONNECTICUT                52.65        -  
               24.81       52.65                                               
 61 HUFF, TRES             18  TEXAS A&M                       52.73        -  
               24.99       52.73                                               
 62 BALOG, GRA             27  OLD DOMINION AQUATIC CL         52.80        -  
               25.27       52.80                                               
 63 MCPHERSON, LANCE       20  USC                             52.89        -  
               25.32       52.89                                               
 64 KEMP, CHRIS            17  GRAPEVINE-COLLEY                52.97        -  
               24.79       52.97                                               
 65 MAHER, WILL            20  SQUID                           53.00        -  
               25.46       53.00                                               
 66 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                    53.01        -  
               25.16       53.01                                               
 67 OLIVER, JORGE          17  BOLLES SHARKS                   53.02        -  
               25.26       53.02                                               
 68 GOLDBERG, BRYAN        15  FORT LAUDERDALE                 53.04        -  
               25.33       53.04                                               
 69 MUNZ, MATT             18  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          53.19        -  
               25.22       53.19                                               
 70 GROSELLE, JACK         44  SOLON STARS                     53.20        -  
               25.52       53.20                                               
 71 HAIDINYAK, ANDY        18  SPRING SWIM                     53.23        -  
               25.48       53.23                                               
 72 WESTCOTT, DAN          18  THE WOODLANDS                   53.25        -  
               25.78       53.25                                               
 72 SMALL, DAMON           21  SETON HALL UNIV                 53.25        -  
               25.36       53.25                                               
 74 INGRAM, SCOTT          17  SHOREWOOD                       53.31        -  
               25.53       53.31                                               
 75 MULDER, DERRICK        15  CHARLOTTESVILLE                 53.46        -  
               25.30       53.46                                               
 76 BELTRAN, JUAN          23  UNATTACHED                      53.48        -  
               25.75       53.48                                               
 77 VARGUS, NELSON         25  UNATTACHED                      53.50        -  
               25.64       53.50                                               
 77 RUSSOCKI, MARTIN           MARKHAM AQUATIC CLUB            53.50        -  
               25.16       53.50                                               
 77 TAEGEL, JEFF           21  UNIV MD BALTIMORE               53.50        -  
               25.48       53.50                                               
 80 HAMMEKEN, JEFF         18  UNIV CONNECTICUT                53.62        -  
               25.76       53.62                                               
 81 PAUL, DAVID            17  GREENWOOD SWIM                  53.76        -  
               25.57       53.76                                               
 82 LEAL, GUSTAVO          22  SOUTHERN ILLINOIS UNIV          53.78        -  
               25.43       53.78                                               
 83 CERCEO, JAY            18  GEORGIA TECH                    53.92        -  
               25.90       53.92                                               
 84 SAYKO, JAY             18  USC                             54.03        -  
               25.78       54.03                                               
 85 WALKER, CORY           17  LAKE AREA PIRATES               54.07        -  
               26.26       54.07                                               
 86 LISCINSKI, W.MARK      17  ROCKVILLE MONTGOMERY            54.12        -  
               25.43       54.12                                               
 87 POIRIER, TODD          18  NORTHERN YORK Y                 54.16        -  
               26.00       54.16                                               
 88 DIERS, TONY            18  KATY AQUATICS                   54.17        -  
               25.60       54.17                                               
 89 NICHOLS, PATRICK       17  CORAL SPRINGS                   54.29        -  
               25.86       54.29                                               
 90 CAMPBELL, RYAN         22  UNIV MD BALTIMORE               54.33        -  
               25.60       54.33                                               
 91 BRUNELLI, NICHOLAS     16  SQUID                           54.48        -  
               25.97       54.48                                               
 92 SEVERIN, MARC          18  HERNDON AQUATICS                54.69        -  
               25.93       54.69                                               
 93 KRENZKE, MATT          17  CARMEL SWIM                     54.88        -  
               26.17       54.88                                               
 94 GROMBACHER, ISAAC      23  TEXAS AQUATICS                  55.07        -  
               26.16       55.07                                               
 95 ERASMUS, MARC          16  THE WOODLANDS                   55.45        -  
               26.23       55.45                                               
 96 WILLIAMS, JASON        21  GEORGIA TECH                    56.02        -  
               25.89       56.02                                               
  - PICHETTE, ALEXANDRE        CLUB AQUATIQUE MONTREAL           DQ         -  
  - BORGES, GUSTAVO            BRAZIL                            NS         -  
  - WALKER, NEIL           22  TEXAS AQUATICS                    NS         -  
  - DAVIS, JOSH            26  TEXAS AQUATICS                    NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 26  Women  200  Breast 
World:    * 2:20.85 Samantha Riley 12/1995
American: ! 2:25.84 Kristine Quance 12/1993
US Open:  # 2:25.84 Kristine Quance 12/1993
Natl:    ------     2:35.79
Jrs:     ------     2:41.39
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              2:25.52!Natl  20  
               32.92     1:09.74     1:46.76     2:25.52                       
  2 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:27.26 Natl  17  
               34.33     1:11.48     1:48.95     2:27.26                       
  3 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:27.51 Natl  16  
               34.49     1:12.16     1:49.72     2:27.51                       
  4 PETELSKI, CHRISTIN         ISLAND SWIMMING               2:30.13 Natl  15  
               34.81     1:12.63     1:51.24     2:30.13                       
  5 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:30.34 Natl  14  
               34.66     1:12.67     1:51.32     2:30.34                       
  6 NALL, ANITA            22  UNATTACHED                    2:30.80 Natl  13  
               34.26     1:12.81     1:51.76     2:30.80                       
  7 MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV             2:30.91 Natl  12  
               34.29     1:12.29     1:51.39     2:30.91                       
  8 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   2:31.95 Natl  11  
               35.24     1:13.60     1:52.44     2:31.95                       
* Consolations
  9 CEBALLOS, ISABEL           COLOMBIA                      2:31.62 Natl   9  
               34.78     1:13.04     1:51.87     2:31.62                       
 10 BUCK, JESSICA          16  YORK SWIM                     2:32.79 Natl   7  
               35.30     1:14.08     1:53.33     2:32.79                       
 11 WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM                 2:33.80 Natl   6  
               35.20     1:13.68     1:53.11     2:33.80                       
 12 CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC            2:33.98 Natl   5  
               35.08     1:13.83     1:53.84     2:33.98                       
 13 JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y              2:34.99 Natl   4  
               35.02     1:13.69     1:54.04     2:34.99                       
 14 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    2:35.02 Natl   3  
               35.75     1:14.96     1:55.06     2:35.02                       
 15 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   2:35.56 Natl   2  
               36.09     1:15.72     1:55.64     2:35.56                       
 16 REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS               2:37.20 Jrs    1  
               36.12     1:15.09     1:55.31     2:37.20                       
* Bonus Consols
 17 MATTHEWS, KRISTY       17  TERRAPINS SWIM TEAM           2:35.39 Natl   -  
               35.60     1:14.56     1:54.78     2:35.39                       
 18 JOHNSTON, AMBER        16  ENFIELD DOLPHINS              2:35.47 Natl   -  
               35.57     1:14.68     1:54.93     2:35.47                       
 19 ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                      2:35.48 Natl   -  
               35.36     1:14.34     1:54.54     2:35.48                       
 20 FRYBERGER, DEANN       17  CENTRAL PA                    2:36.14 Jrs    -  
               35.70     1:15.08     1:55.40     2:36.14                       
 21 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      2:36.36 Jrs    -  
               35.71     1:15.15     1:55.37     2:36.36                       
 22 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     2:36.88 Jrs    -  
               35.65     1:15.35     1:56.17     2:36.88                       
 23 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    2:38.36 Jrs    -  
               35.57     1:15.59     1:56.62     2:38.36                       
 24 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       2:40.04 Jrs    -  
               37.01     1:17.80     1:58.57     2:40.04                       
-------------
Event 26  Women  200  Meter  Breaststroke
World:     2:20.85 Samantha Riley 12/1995
American:  2:25.84 Kristine Quance 12/1993
US Open:   2:25.84 Kristine Quance 12/1993
National Cut:    2:35.79
Jr Champs Cut:   2:41.39
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                 2:37.01
  2)  ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                 2:36.71
  3)  MATTHEWS, KRISTY       17  TERRAPINS SWIM TEAM      2:36.20
  4)  STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                2:36.16
  5)  COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED               2:36.18
  6)  FRYBERGER, DEANN       17  CENTRAL PA               2:36.48
  7)  JOHNSTON, AMBER        16  ENFIELD DOLPHINS         2:36.83
  8)  MERK, DENISE           18  FLORIDA                  2:37.13
Heat  2 Consols
  1)  DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA              2:35.11
  2)  TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED               2:33.60
  3)  CEBALLOS, ISABEL           COLOMBIA                 2:32.96
  4)  JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y         2:32.26
  5)  CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC       2:32.82
  6)  BUCK, JESSICA          16  YORK SWIM                2:33.34
  7)  WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM            2:33.71
  8)  REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS          2:35.47
Heat  3 Finals
  1)  NALL, ANITA            22  UNATTACHED               2:32.14
  2)  YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS               2:31.31
  3)  CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC    2:29.67
  4)  QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC         2:28.66
  5)  MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM      2:29.42
  6)  MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV        2:30.72
  7)  SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM              2:31.61
  8)  PETELSKI, CHRISTIN         ISLAND SWIMMING          2:32.22
    -Alternates-
  1)  BISCAY, HILLARY        20  USC                      2:37.27
  2)  KAMBERG, BECKY         21  INDIANA UNIV             2:37.30
--------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 26  Women  200  Breast 
World:    * 2:20.85 Samantha Riley 12/1995
American: ! 2:25.84 Kristine Quance 12/1993
US Open:  # 2:25.84 Kristine Quance 12/1993
Natl:    ------     2:35.79
Jrs:     ------     2:41.39
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 QUANN, MEGAN           14  PUYALLUP AQUATIC              2:28.66 Natl   -  
               33.54     1:11.10     1:49.56     2:28.66                       
  2 MONROE, LEAH           15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:29.42 Natl   -  
               35.44     1:14.30     1:51.72     2:29.42                       
  3 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:29.67 Natl   -  
               35.22     1:12.57     1:50.99     2:29.67                       
  4 MCCLELLAND, KATIE      21  SO METHODIST UNIV             2:30.72 Natl   -  
               34.80     1:12.96     1:51.57     2:30.72                       
  5 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:31.31 Natl   -  
               34.87     1:13.39     1:52.19     2:31.31                       
  6 SIMMONS, KATIE         16  CARMEL SWIM                   2:31.61 Natl   -  
               35.70     1:14.54     1:52.86     2:31.61                       
  7 NALL, ANITA            22  UNATTACHED                    2:32.14 Natl   -  
               34.70     1:13.24     1:52.46     2:32.14                       
  8 PETELSKI, CHRISTIN         ISLAND SWIMMING               2:32.22 Natl   -  
               34.82     1:12.84     1:52.39     2:32.22                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 JONES, KELLY           16  KETTERING COMM Y              2:32.26 Natl   -  
               34.70     1:13.30     1:53.13     2:32.26                       
 10 CHANDLER, SARAH        17  ALAMO AREA AQUATIC            2:32.82 Natl   -  
               34.88     1:13.22     1:52.61     2:32.82                       
 11 CEBALLOS, ISABEL           COLOMBIA                      2:32.96 Natl   -  
               35.00     1:13.41     1:52.85     2:32.96                       
 12 BUCK, JESSICA          16  YORK SWIM                     2:33.34 Natl   -  
               35.91     1:15.13     1:53.99     2:33.34                       
 13 TEUSCHER, CRISTINA     20  UNATTACHED                    2:33.60 Natl   -  
               35.34     1:14.74     1:54.05     2:33.60                       
 14 WAGNER, JESSICA        17  WESTMONT SWIM                 2:33.71 Natl   -  
               34.88     1:13.55     1:53.32     2:33.71                       
 15 DAPHNIS, APHRODITE     16  SANTA CLARA                   2:35.11 Natl   -  
               35.73     1:14.70     1:54.56     2:35.11                       
 16 REICHARDT, BRITTANY    16  CARSON AQUATICS               2:35.47 Natl   -  
               36.55     1:15.44     1:55.32     2:35.47                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 STROMAN, MONICA        20  TEXAS A&M                     2:36.16 Jrs    -  
               35.51     1:15.22     1:55.36     2:36.16                       
 18 COOKE, SUSAN           17  UNATTACHED                    2:36.18 Jrs    -  
               34.94     1:14.34     1:54.80     2:36.18                       
 19 MATTHEWS, KRISTY       17  TERRAPINS SWIM TEAM           2:36.20 Jrs    -  
               36.03     1:15.38     1:55.59     2:36.20                       
 20 FRYBERGER, DEANN       17  CENTRAL PA                    2:36.48 Jrs    -  
               35.50     1:14.83     1:55.17     2:36.48                       
 21 ACKER, REBECCA         16  POSEIDON                      2:36.71 Jrs    -  
               36.21     1:15.86     1:55.79     2:36.71                       
 22 JOHNSTON, AMBER        16  ENFIELD DOLPHINS              2:36.83 Jrs    -  
               36.20     1:15.64     1:55.81     2:36.83                       
 23 BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                      2:37.01 Jrs    -  
               35.68     1:15.32     1:56.17     2:37.01                       
 24 MERK, DENISE           18  FLORIDA                       2:37.13 Jrs    -  
               36.72     1:16.49     1:56.49     2:37.13                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 BISCAY, HILLARY        20  USC                           2:37.27 Jrs    -  
               36.67     1:16.87     1:57.02     2:37.27                       
 26 KAMBERG, BECKY         21  INDIANA UNIV                  2:37.30 Jrs    -  
               35.33     1:15.28     1:55.78     2:37.30                       
 27 CHARPENTIER, KARRI     19  TEXAS A&M                     2:37.45 Jrs    -  
               35.71     1:15.37     1:56.04     2:37.45                       
 28 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           2:37.47 Jrs    -  
               37.15     1:17.15     1:57.22     2:37.47                       
 29 LICHTBLAU, JENNIFER    14  CURL-BURKE SWIM               2:37.51 Jrs    -  
               35.91     1:15.37     1:55.44     2:37.51                       
 30 OSWALD, VALERIE        19  AUBURN UNIV                   2:37.55 Jrs    -  
               36.99     1:17.48     1:57.86     2:37.55                       
 31 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             2:37.93 Jrs    -  
               36.63     1:16.73     1:57.29     2:37.93                       
 32 BARTON, KELLI          15  UNATTACHED                    2:37.97 Jrs    -  
               36.93     1:17.25     1:57.49     2:37.97                       
 33 SMITH, LUCY MAE            BEACONSFIELD BLUEFINS         2:38.00 Jrs    -  
               36.24     1:16.62     1:56.85     2:38.00                       
 34 ERTTER, LINDSEY        16  CAPITOL SEA DEVILS            2:38.04 Jrs    -  
               36.23     1:16.30     1:56.79     2:38.04                       
 35 JONUSAITIS, JEN            ETOBICOKE SWIM                2:38.35 Jrs    -  
               36.70     1:17.24     1:57.55     2:38.35                       
 36 SILVA, LAUREN          19  SO METHODIST UNIV             2:38.37 Jrs    -  
               37.08     1:17.55     1:57.78     2:38.37                       
 37 SCHAFFNER, RACHAEL     16  CURL-BURKE SWIM               2:38.48 Jrs    -  
               36.09     1:16.01     1:57.36     2:38.48                       
 38 SMALLWOOD, AUBRIE      13  UNATTACHED                    2:38.60 Jrs    -  
               34.91     1:14.55     1:56.32     2:38.60                       
 39 GIBBES, CERION         16  BOLLES SHARKS                 2:38.69 Jrs    -  
               35.77     1:16.12     1:57.02     2:38.69                       
 40 JEDICK, JOSIE          17  LAKE SHORE                    2:38.72 Jrs    -  
               35.93     1:15.48     1:56.57     2:38.72                       
 41 CATALAN0, SHELLENE     15  CLOVIS SWIM                   2:38.74 Jrs    -  
               35.57     1:16.15     1:56.98     2:38.74                       
 42 LAFONTAINE, JULIE          LAVAL SWIMMING                2:39.28 Jrs    -  
               36.33     1:16.38     1:57.40     2:39.28                       
 43 REINA, BRIANNA         19  PURDUE                        2:39.58 Jrs    -  
               36.14     1:16.05     1:57.88     2:39.58                       
 44 LOUGHEED, MARAN        19  SETON HALL UNIV               2:39.88 Jrs    -  
               36.62     1:16.80     1:57.91     2:39.88                       
 45 LARSON, KATHERINE      17  CONNETQUOT                    2:39.98 Jrs    -  
               35.54     1:15.30     1:57.09     2:39.98                       
 46 RASMUSON, KIRSTEN      15  BLUE FIN                      2:40.28 Jrs    -  
               36.93     1:17.29     1:58.80     2:40.28                       
 47 FIDDLER, MABRY         17  FORT LAUDERDALE               2:40.56 Jrs    -  
               36.17     1:16.75     1:59.09     2:40.56                       
 48 CLABBY, MEGHAN         17  CORAL SPRINGS                 2:40.75 Jrs    -  
               37.42     1:17.42     1:58.70     2:40.75                       
 49 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM                   2:40.87 Jrs    -  
               37.09     1:17.67     1:59.49     2:40.87                       
 50 ANDERSON, CHRISTY          DORADO STARS                  2:40.89 Jrs    -  
               35.93     1:16.75     1:58.63     2:40.89                       
 51 STOUDER, ANDREA        18  SO METHODIST UNIV             2:41.13 Jrs    -  
               37.01     1:17.64     1:59.14     2:41.13                       
 52 MARTIN, LOUISE         29  KC BLAZERS                    2:41.25 Jrs    -  
               37.01     1:17.17     1:58.39     2:41.25                       
 53 CARR, JESSIE           17  FOXCATCHER                    2:41.37 Jrs    -  
               37.27     1:18.15     1:59.48     2:41.37                       
 54 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               2:41.94        -  
               37.05     1:18.52     2:00.19     2:41.94                       
 55 FRYE, LEE              20  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:42.27        -  
               37.00     1:17.82     1:59.64     2:42.27                       
 56 HALEY, GWEN            15  CARMEL SWIM                   2:42.32        -  
               37.60     1:18.70     2:00.29     2:42.32                       
 57 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS SWIM         2:42.39        -  
               36.84     1:17.38     1:59.24     2:42.39                       
 58 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                2:42.53        -  
               37.38     1:18.42     2:00.14     2:42.53                       
 59 JAMERINO, CHRISTINE    21  INDIANA UNIV                  2:43.00        -  
               37.61     1:18.31     2:00.05     2:43.00                       
 60 HOLLAND, CHRISTINE     17  DELAWARE BRANDYWINE           2:43.06        -  
               36.44     1:17.42     2:00.04     2:43.06                       
 61 ANTONUCCI, MELINDA     19  UNIV CONNECTICUT              2:43.47        -  
               37.41     1:17.91     1:59.90     2:43.47                       
 62 WEINGART, GWEN         17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:44.20        -  
               37.14     1:18.81     2:01.04     2:44.20                       
 63 KONSTANTINOV, MAGGIE   24  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:44.21        -  
               38.06     1:19.88     2:01.95     2:44.21                       
 64 BREWER, ANNEKE         18  FLORIDA                       2:44.22        -  
               37.36     1:18.71     2:01.27     2:44.22                       
 65 WOODWORTH, LOLA        14  YORK SWIM                     2:44.39        -  
               35.89     1:17.38     2:00.52     2:44.39                       
 66 MULLARKEY, KATIE       18  PURDUE                        2:45.03        -  
               37.07     1:18.44     2:01.23     2:45.03                       
 67 HAICK, AMY                 ETOBICOKE SWIM                2:45.35        -  
               38.05     1:19.74     2:02.02     2:45.35                       
 68 BENJA-ATHON, NONTAWAN  15  LONG ISLAND                   2:45.37        -  
               36.83     1:17.83     2:00.96     2:45.37                       
 69 FENTER, VALERIE        15  THE WOODLANDS                 2:45.48        -  
               37.71     1:19.39     2:02.14     2:45.48                       
 70 KUNNEMANN, SARA        15  ALAMO AREA AQUATIC            2:45.68        -  
               36.51     1:18.21     2:01.64     2:45.68                       
 71 KOHUTEK, MICHELE       14  ALAMO AREA AQUATIC            2:46.52        -  
               38.48     1:20.41     2:03.54     2:46.52                       
 72 SELNER, STEPHANIE      15  NAPERVILLE YMCA               2:49.97        -  
               38.53     1:22.43     2:05.63     2:49.97                       
 73 WOLFF, LAURA           17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:53.76        -  
               40.09     1:24.67     2:09.44     2:53.76                       
  - MACGREGOR, KRISTEN     21  USC                               DQ         -  
               33.91     1:12.38     1:52.24     2:32.25                       
  - CHOURA, COURTNEY       14  JCC SAILFISH                      DQ         -  
               36.36     1:17.81     2:01.79     2:47.05                       
  - GUILBERT, MARIECHRIS       BEACONSFIELD BLUEFINS             DQ         -  
               36.51     1:16.95     1:57.67     2:39.09                       
  - BROWN, KATIE           17  ROCKVILLE MONTGOMERY              DQ         -  
               36.58     1:17.09     1:57.74     2:38.29                       
_

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 27  Men  200  Breast 
World:    * 2:07.79 Andrea Korneer 03/1993
American: ! 2:08.49 Eric Wunderlich 12/1993
US Open:  # 2:11.54 Victor Davis 01/1982
Natl:    ------     2:17.49
Jrs:     ------     2:25.59
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:10.76#Natl  20  
               29.83     1:03.25     1:37.11     2:10.76                       
  2 KNABE, MORGAN              UNIV CALGARY SWIM             2:11.45#Natl  17  
               29.72     1:03.20     1:37.28     2:11.45                       
  3 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                2:12.93 Natl  16  
               30.62     1:04.08     1:37.82     2:12.93                       
  4 WEST, STEVE            26  TEAM TYR                      2:13.21 Natl  15  
               29.58     1:02.92     1:36.90     2:13.21                       
  5 IMAI, RYOSUKE          20  USC                           2:14.27 Natl  14  
               30.04     1:03.50     1:38.61     2:14.27                       
  6 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:15.38 Natl  13  
               30.36     1:04.12     1:39.11     2:15.38                       
  7 BOULIANNE, MICHEL          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:16.47 Natl  12  
               30.81     1:05.90     1:41.34     2:16.47                       
  8 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                2:17.83 Jrs   11  
               32.27     1:07.45     1:42.61     2:17.83                       
* Consolations
  9 STAMHUIS, JOHN             ISLAND SWIMMING               2:15.98 Natl   9  
               31.11     1:05.44     1:40.05     2:15.98                       
 10 LEYENHORST, TRAVIS     20  TERRAPINS SWIM TEAM           2:16.83 Natl   7  
               30.50     1:05.15     1:40.96     2:16.83                       
 11 FRUELUND, MORTEN       21  AMERICAN UNIV                 2:18.16 Jrs    6  
               31.71     1:06.74     1:42.12     2:18.16                       
 12 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:18.79 Jrs    5  
               31.85     1:07.47     1:42.94     2:18.79                       
 13 MAPP, CONRAD           17  TIDE SWIM                     2:18.84 Jrs    4  
               32.28     1:08.12     1:43.75     2:18.84                       
 14 CHARLTON, CAMERON          GUELPH MARLIN AQUATIC         2:19.52 Jrs    3  
               31.82     1:07.04     1:42.94     2:19.52                       
 15 BASEPAYNE, CLAYTON     16  DELTA VALLEY                  2:20.62 Jrs    2  
               32.09     1:07.60     1:43.73     2:20.62                       
 16 WIDENER, ZACH          18  GRAPEVINE-COLLEY              2:21.71 Jrs    1  
               31.62     1:06.75     1:43.15     2:21.71                       
* Bonus Consols
 17 GIGGEY, ROB            21  UNIV MD BALTIMORE             2:19.81 Jrs    -  
               32.53     1:08.01     1:43.56     2:19.81                       
 18 GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY               2:20.15 Jrs    -  
               32.20     1:08.15     1:44.58     2:20.15                       
 18 SANDT, CHRIS           19  TEXAS A&M                     2:20.15 Jrs    -  
               31.16     1:06.31     1:42.57     2:20.15                       
 20 BARNETT, PAUL          21  AMERICAN UNIV                 2:20.32 Jrs    -  
               30.42     1:05.41     1:42.82     2:20.32                       
 21 BECKWITH, HARVEY       20  USC                           2:20.35 Jrs    -  
               32.14     1:08.24     1:43.67     2:20.35                       
 22 BUSLEPP, BRANDON       17  FORT LAUDERDALE               2:20.83 Jrs    -  
               32.26     1:07.83     1:44.12     2:20.83                       
 23 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                     2:22.13 Jrs    -  
               32.06     1:08.12     1:45.52     2:22.13                       
  - ALKUDMANI, AHMAD       19  USC                               DQ         -  
               32.59     1:08.10     1:43.90     2:20.22                       
-------
Event 27  Men  200  Meter  Breaststroke
World:     2:07.79 Andrea Korneer 03/1993
American:  2:08.49 Eric Wunderlich 12/1993
US Open:   2:11.54 Victor Davis 01/1982
National Cut:    2:17.49
Jr Champs Cut:   2:25.59
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  SANDT, CHRIS           19  TEXAS A&M                2:21.43
  2)  GIGGEY, ROB            21  UNIV MD BALTIMORE        2:21.09
  3)  LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                2:20.93
  4)  BARNETT, PAUL          21  AMERICAN UNIV            2:20.74
  5)  GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY          2:20.79
  6)  BECKWITH, HARVEY       20  USC                      2:20.93
  7)  ALKUDMANI, AHMAD       19  USC                      2:21.27
  8)  BUSLEPP, BRANDON       17  FORT LAUDERDALE          2:21.45
Heat  2 Consols
  1)  FRUELUND, MORTEN       21  AMERICAN UNIV            2:19.54
  2)  GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE        2:19.38
  3)  MAPP, CONRAD           17  TIDE SWIM                2:18.57
  4)  CHARLTON, CAMERON          GUELPH MARLIN AQUATIC    2:18.20
  5)  WIDENER, ZACH          18  GRAPEVINE-COLLEY         2:18.48
  6)  LEYENHORST, TRAVIS     20  TERRAPINS SWIM TEAM      2:19.30
  7)  STAMHUIS, JOHN             ISLAND SWIMMING          2:19.54
  8)  BASEPAYNE, CLAYTON     16  DELTA VALLEY             2:19.92
Heat  3 Finals
  1)  BOULIANNE, MICHEL          CLUB AQUATIQUE MONTREAL  2:17.19
  2)  KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING           2:17.16
  3)  WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG           2:13.63
  4)  KNABE, MORGAN              UNIV CALGARY SWIM        2:12.73
  5)  WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA              2:13.38
  6)  WEST, STEVE            26  TEAM TYR                 2:14.67
  7)  SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN  2:17.17
  8)  IMAI, RYOSUKE          20  USC                      2:17.32
    -Alternates-
  1)  PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB     2:21.58
  2)  MASON, STEVE           19  UNIV MD BALTIMORE        2:21.59

-------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 27  Men  200  Breast 
World:    * 2:07.79 Andrea Korneer 03/1993
American: ! 2:08.49 Eric Wunderlich 12/1993
US Open:  # 2:11.54 Victor Davis 01/1982
Natl:    ------     2:17.49
Jrs:     ------     2:25.59
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 KNABE, MORGAN              UNIV CALGARY SWIM             2:12.73 Natl   -  
               29.59     1:03.28     1:37.88     2:12.73                       
  2 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:13.38 Natl   -  
               30.34     1:04.11     1:38.69     2:13.38                       
  3 WYNN, BARRY            25  ATHENS BULLDOG                2:13.63 Natl   -  
               30.92     1:04.75     1:38.69     2:13.63                       
  4 WEST, STEVE            26  TEAM TYR                      2:14.67 Natl   -  
               30.78     1:05.25     1:40.34     2:14.67                       
  5 KNOWLES, JEREMY        17  SWIFT SWIMMING                2:17.16 Natl   -  
               31.96     1:06.46     1:41.46     2:17.16                       
  6 SCHULZE, DAVID             NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:17.17 Natl   -  
               31.43     1:06.71     1:41.59     2:17.17                       
  7 BOULIANNE, MICHEL          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:17.19 Natl   -  
               30.92     1:05.53     1:41.19     2:17.19                       
  8 IMAI, RYOSUKE          20  USC                           2:17.32 Natl   -  
               31.14     1:06.00     1:41.81     2:17.32                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 CHARLTON, CAMERON          GUELPH MARLIN AQUATIC         2:18.20 Jrs    -  
               31.22     1:05.81     1:41.26     2:18.20                       
 10 WIDENER, ZACH          18  GRAPEVINE-COLLEY              2:18.48 Jrs    -  
               31.51     1:06.50     1:41.92     2:18.48                       
 11 MAPP, CONRAD           17  TIDE SWIM                     2:18.57 Jrs    -  
               31.67     1:06.64     1:42.27     2:18.57                       
 12 LEYENHORST, TRAVIS     20  TERRAPINS SWIM TEAM           2:19.30 Jrs    -  
               31.35     1:06.88     1:43.32     2:19.30                       
 13 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:19.38 Jrs    -  
               32.24     1:07.75     1:43.33     2:19.38                       
 14 FRUELUND, MORTEN       21  AMERICAN UNIV                 2:19.54 Jrs    -  
               32.02     1:07.15     1:43.16     2:19.54                       
 14 STAMHUIS, JOHN             ISLAND SWIMMING               2:19.54 Jrs    -  
               31.39     1:06.45     1:42.26     2:19.54                       
 16 BASEPAYNE, CLAYTON     16  DELTA VALLEY                  2:19.92 Jrs    -  
               32.10     1:07.19     1:43.35     2:19.92                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 BARNETT, PAUL          21  AMERICAN UNIV                 2:20.74 Jrs    -  
               32.24     1:08.33     1:45.41     2:20.74                       
 18 GERTENBACH, RANDY      16  IMPERIAL VALLEY               2:20.79 Jrs    -  
               31.82     1:07.31     1:44.03     2:20.79                       
 19 BECKWITH, HARVEY       20  USC                           2:20.93 Jrs    -  
               32.31     1:09.02     1:44.60     2:20.93                       
 19 LONG, RICHARD          16  FT EUSTIS                     2:20.93 Jrs    -  
               32.31     1:07.92     1:44.54     2:20.93                       
 21 GIGGEY, ROB            21  UNIV MD BALTIMORE             2:21.09 Jrs    -  
               32.05     1:06.95     1:43.07     2:21.09                       
 22 ALKUDMANI, AHMAD       19  USC                           2:21.27 Jrs    -  
               32.39     1:08.18     1:44.47     2:21.27                       
 23 SANDT, CHRIS           19  TEXAS A&M                     2:21.43 Jrs    -  
               31.37     1:06.46     1:43.02     2:21.43                       
 24 BUSLEPP, BRANDON       17  FORT LAUDERDALE               2:21.45 Jrs    -  
               32.22     1:07.91     1:44.40     2:21.45                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 HACK, JOSH             17  ANN ARBOR SWIM                2:21.49 Jrs    -  
               32.04     1:07.44     1:44.09     2:21.49                       
 26 PRESTON, STEPHEN           MARKHAM AQUATIC CLUB          2:21.58 Jrs    -  
               31.46     1:06.93     1:43.89     2:21.58                       
 27 MASON, STEVE           19  UNIV MD BALTIMORE             2:21.59 Jrs    -  
               32.37     1:08.01     1:44.39     2:21.59                       
 28 ARZAGA, MICHAEL            CREST SWIMMING                2:22.37 Jrs    -  
               31.80     1:07.85     1:44.46     2:22.37                       
 29 BRENER, OFRI           21  UNIV CONNECTICUT              2:22.59 Jrs    -  
               32.01     1:08.32     1:45.37     2:22.59                       
 29 PEACEY, ADAM               NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:22.59 Jrs    -  
               32.56     1:08.29     1:44.85     2:22.59                       
 31 VENDT, ERIK            17  SQUID                         2:22.73 Jrs    -  
               33.55     1:10.30     1:46.59     2:22.73                       
 32 KASCHIK, NICK          20  USC                           2:22.86 Jrs    -  
               31.82     1:07.55     1:44.97     2:22.86                       
 33 DENNISTON, DAVE        20  AUBURN UNIV                   2:23.02 Jrs    -  
               31.85     1:07.99     1:45.24     2:23.02                       
 34 MCDONNELL, JEREMY      18  UNIV TENNESSEE                2:23.15 Jrs    -  
               31.69     1:07.35     1:44.81     2:23.15                       
 35 FIKE, JAMES            17  CURL-BURKE SWIM               2:23.38 Jrs    -  
               33.46     1:10.22     1:46.39     2:23.38                       
 36 NITZ, JESSE            16  PUYALLUP AQUATIC              2:23.53 Jrs    -  
               32.71     1:09.41     1:47.20     2:23.53                       
 37 RICE, MATT             20  TEXAS A&M                     2:24.08 Jrs    -  
               32.54     1:08.59     1:45.80     2:24.08                       
 38 BURNS, BRETT           16  COUNTRYSIDE YMCA              2:24.34 Jrs    -  
               33.38     1:10.46     1:47.19     2:24.34                       
 39 RICHTER, SLAWEK        20  USC                           2:24.42 Jrs    -  
               32.01     1:08.55     1:45.77     2:24.42                       
 40 DICKS, WALLY           35  YORK SWIM                     2:24.50 Jrs    -  
               33.18     1:09.95     1:47.48     2:24.50                       
 41 SEBE, ARPAD                CREST SWIMMING                2:24.62 Jrs    -  
               32.50     1:08.36     1:46.03     2:24.62                       
 42 NELSON, CHRIS              OLYMPIAN SWIM CLUB            2:24.74 Jrs    -  
               32.99     1:09.71     1:46.93     2:24.74                       
 43 DEGENSTEIN, NICK       18  THE WOODLANDS                 2:24.92 Jrs    -  
               33.08     1:09.79     1:46.97     2:24.92                       
 44 DUNHAM, BRIAN          18  POSEIDON                      2:25.08 Jrs    -  
               33.20     1:10.61     1:47.67     2:25.08                       
 45 CHISHOLM, BEN          17  TERRAPINS SWIM TEAM           2:25.47 Jrs    -  
               33.46     1:27.75     1:56.34     2:25.47                       
 46 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               2:26.08        -  
               32.21     1:08.50     1:46.40     2:26.08                       
 47 LANE, MIKE             28  SQUID                         2:26.16        -  
               32.98     1:09.95     1:47.67     2:26.16                       
 48 BONEZEK, BRIAN         15  CENTRAL PA                    2:26.31        -  
               33.52     1:10.49     1:48.17     2:26.31                       
 49 BELTRAN, JUAN          23  UNATTACHED                    2:26.37        -  
               33.50     1:10.54     1:48.43     2:26.37                       
 50 DONOVAN, ROBERT        20  DELAWARE BRANDYWINE           2:26.41        -  
               32.61     1:09.75     1:47.36     2:26.41                       
 51 DYKHUIZEN, MATT        17  GREENWOOD SWIM                2:26.52        -  
               32.80     1:09.60     1:47.84     2:26.52                       
 52 CORKER, JAMIE              ETOBICOKE SWIM                2:26.63        -  
               34.05     1:11.42     1:49.03     2:26.63                       
 53 CONVERSE, ROBERT       18  PIEDMONT SWIM                 2:26.70        -  
               33.57     1:10.49     1:48.47     2:26.70                       
 53 MONAGHAN, MATTHEW      27  MCC MAVERICKS                 2:26.70        -  
               32.39     1:09.47     1:47.89     2:26.70                       
 55 MCCARTY, AARON         16  TEXAS AQUATICS                2:26.96        -  
               32.10     1:09.20     1:47.92     2:26.96                       
 55 MCCRACKEN, AARON       16  UNATTACHED                    2:26.96        -  
               33.03     1:11.04     1:48.37     2:26.96                       
 57 VASIC, MIO             23  NORTHEAST LA UNIV             2:26.98        -  
               33.60     1:10.31     1:48.21     2:26.98                       
 58 DOYON, HUGO                LAVAL UNIVERSITE              2:27.13        -  
               32.90     1:09.59     1:47.49     2:27.13                       
 59 RIESEN, MAX            17  RIVIERA CLUB                  2:27.17        -  
               33.62     1:11.60     1:49.39     2:27.17                       
 60 RESEK, ANTHONY         26  KC BLAZERS                    2:27.24        -  
               32.78     1:10.02     1:47.93     2:27.24                       
 61 PELLETIER, ERIC            LAVAL UNIVERSITE              2:27.31        -  
               32.78     1:09.52     1:47.50     2:27.31                       
 61 WILEY, ERIC            22  NORTHEAST LA UNIV             2:27.31        -  
               32.34     1:09.40     1:48.26     2:27.31                       
 63 RASMUSSEN, CHRISTIAN   19  WALNUT CREEK AQUABEARS        2:27.58        -  
               33.20     1:10.81     1:48.92     2:27.58                       
 64 VAA, ERIC              17  MISSION SAN JOSE              2:28.11        -  
               34.20     1:11.59     1:49.30     2:28.11                       
 65 MACGREGOR, OWEN            NORTH YORK AQUATIC  CAN       2:28.21        -  
               33.76     1:11.38     1:49.65     2:28.21                       
 66 FRIGGEL, DAVID         16  TEXAS GOLD                    2:28.26        -  
               33.65     1:11.37     1:49.95     2:28.26                       
 67 SPOON, RYAN            17  CURL-BURKE SWIM               2:28.35        -  
               33.50     1:10.43     1:48.88     2:28.35                       
 68 VELEZ, DANIEL          14  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:28.36        -  
               33.41     1:10.52     1:49.26     2:28.36                       
 69 ARMSTRONG, JARROD      20  SETON HALL UNIV               2:28.86        -  
               34.32     1:11.58     1:49.96     2:28.86                       
 70 CUKER, AARON           17  FT EUSTIS                     2:28.89        -  
               33.08     1:09.97     1:48.78     2:28.89                       
 71 MACKEY, THERAL         21  GEORGIA TECH                  2:30.71        -  
               33.14     1:10.76     1:50.69     2:30.71                       
 72 WHEELER, MATT          16  THE FLEET                     2:30.85        -  
               34.71     1:13.16     1:52.04     2:30.85                       
 73 BLOODWORTE, CHRIS      16  ATEX SWIM TEAM                2:30.87        -  
               34.03     1:12.59     1:50.85     2:30.87                       
 74 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:31.09        -  
               32.65     1:09.79     1:49.48     2:31.09                       
 75 NYLANDER, CARL         18  GEORGIA TECH                  2:33.54        -  
               34.23     1:12.32     1:52.35     2:33.54                       
 76 MCQUINN, JARVIS        18  THE FLEET                     2:35.46        -  
               34.25     1:13.17     1:53.52     2:35.46                       
  - FERREYRA, SERGIO       21  ARGENTINA                         NS         -  
  - MARRS, JARROD          23  BENGAL TIGER                      NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 28  Women  200  Fly 
World:    * 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
American: ! 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
US Open:  # 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
Natl:    ------     2:15.99
Jrs:     ------     2:19.99
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:08.32 Natl  20  
               28.78     1:01.32     1:34.58     2:08.32                       
  2 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            2:12.68 Natl  17  
               30.71     1:04.29     1:38.30     2:12.68                       
  3 KROHN, JANA            16  AFOX                          2:13.92 Natl  16  
               29.61     1:03.52     1:38.23     2:13.92                       
  4 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             2:14.00 Natl  15  
               30.22     1:04.11     1:38.91     2:14.00                       
  5 SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA                  2:14.94 Natl  14  
               30.50     1:04.32     1:39.18     2:14.94                       
  6 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               2:15.11 Natl  13  
               30.63     1:04.86     1:39.70     2:15.11                       
  7 DEMICHELLE, SHANNA     15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:15.22 Natl  12  
               30.81     1:04.66     1:39.31     2:15.22                       
  8 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       2:16.33 Jrs   11  
               30.75     1:05.16     1:40.50     2:16.33                       
* Consolations
  9 NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS                2:14.13 Natl   9  
               30.50     1:04.76     1:39.73     2:14.13                       
 10 CAMPBELL, KAREN        21  USC                           2:14.39 Natl   7  
               30.34     1:04.53     1:39.22     2:14.39                       
 11 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                   2:14.99 Natl   6  
               31.11     1:05.48     1:40.04     2:14.99                       
 12 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:16.00 Jrs    5  
               30.65     1:05.18     1:40.42     2:16.00                       
 13 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                     2:16.23 Jrs    4  
               30.56     1:05.06     1:40.22     2:16.23                       
 14 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:16.70 Jrs    3  
               30.90     1:05.54     1:40.69     2:16.70                       
 15 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:16.99 Jrs    2  
               31.32     1:06.12     1:41.30     2:16.99                       
 16 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        2:18.69 Jrs    1  
               31.56     1:06.61     1:42.46     2:18.69                       
* Bonus Consols
 17 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             2:15.94 Natl   -  
               30.79     1:05.65     1:40.85     2:15.94                       
 18 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:16.12 Jrs    -  
               31.85     1:06.69     1:41.67     2:16.12                       
 19 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:16.25 Jrs    -  
               30.56     1:04.68     1:40.17     2:16.25                       
 20 EMOND, SOPHIE              DORADO STARS                  2:17.02 Jrs    -  
               31.16     1:05.57     1:40.53     2:17.02                       
 21 ROLSTON, KELLIE            ISLAND SWIMMING               2:17.10 Jrs    -  
               31.14     1:05.51     1:41.01     2:17.10                       
 22 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:17.67 Jrs    -  
               31.41     1:06.25     1:42.11     2:17.67                       
 23 LAFLAMME, MELISSA          LAVAL UNIVERSITE              2:18.10 Jrs    -  
               31.42     1:06.61     1:42.34     2:18.10                       
 24 GRASS, VANESSA         15  BADGER                        2:18.58 Jrs    -  
               31.32     1:05.84     1:41.67     2:18.58                       

-----
Event 28  Women  200  Meter  Butterfly
World:     2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
American:  2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
US Open:   2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
National Cut:    2:15.99
Jr Champs Cut:   2:19.99
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI  2:18.04
  2)  GRASS, VANESSA         15  BADGER                   2:17.64
  3)  ROLSTON, KELLIE            ISLAND SWIMMING          2:17.51
  4)  KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS        2:17.32
  5)  EMOND, SOPHIE              DORADO STARS             2:17.39
  6)  CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL  2:17.61
  7)  CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC    2:17.90
  8)  LAFLAMME, MELISSA          LAVAL UNIVERSITE         2:18.12
Heat  2 Consols
  1)  HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB   2:17.11
  2)  CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED               2:16.82
  3)  HO, CLARA              18  TEXAS A&M                2:16.23
  4)  CAMPBELL, KAREN        21  USC                      2:15.37
  5)  NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS           2:15.48
  6)  YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS               2:16.34
  7)  WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA              2:16.87
  8)  HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                  2:17.29
Heat  3 Finals
  1)  BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO       2:14.87
  2)  STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM          2:14.51
  3)  OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV        2:14.21
  4)  COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM      2:11.48
  5)  KALYN, KELLER          13  PHOENIX                  2:13.80
  6)  DEMICHELLE, SHANNA     15  TERRAPINS SWIM TEAM      2:14.48
  7)  KROHN, JANA            16  AFOX                     2:14.69
  8)  SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA             2:14.95
    -Alternates-
  1)  JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS         2:18.44
  2)  KIM, LIAH              18  USC                      2:18.76
-------

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 28  Women  200  Fly 
World:    * 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
American: ! 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
US Open:  # 2:05.65 Mary T. Meagher 01/1981
Natl:    ------     2:15.99
Jrs:     ------     2:19.99
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 COUGHLIN, NATALIE      16  TERRAPINS SWIM TEAM           2:11.48 Natl   -  
               29.54     1:02.41     1:36.50     2:11.48                       
  2 ONISHI, JUNKO          24  HILLENBRAND                   2:13.68 Natl   -  
               29.81     1:03.59     1:38.51     2:13.68                       
  3 KALYN, KELLER          13  PHOENIX                       2:13.80 Natl   -  
               30.78     1:04.99     1:39.64     2:13.80                       
  4 OBERSTAR, LIA          22  SO METHODIST UNIV             2:14.21 Natl   -  
               30.15     1:04.08     1:39.14     2:14.21                       
  5 DEMICHELLE, SHANNA     15  TERRAPINS SWIM TEAM           2:14.48 Natl   -  
               31.08     1:05.16     1:39.68     2:14.48                       
  6 STINNETT, LAUREN       18  CURL-BURKE SWIM               2:14.51 Natl   -  
               30.51     1:04.41     1:39.47     2:14.51                       
  7 KROHN, JANA            16  AFOX                          2:14.69 Natl   -  
               30.04     1:03.60     1:38.60     2:14.69                       
  8 BUTTON, JENNIFER           REGION OF WATERLOO            2:14.87 Natl   -  
               30.90     1:05.19     1:39.89     2:14.87                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 SISSENER, KRISTEN      16  BRRYALL YMCA                  2:14.95 Natl   -  
               30.95     1:04.68     1:39.43     2:14.95                       
 10 CAMPBELL, KAREN        21  USC                           2:15.37 Natl   -  
               30.74     1:05.01     1:40.16     2:15.37                       
 11 NADEAU, KATE           16  EXCEL AQUATICS                2:15.48 Natl   -  
               30.75     1:05.30     1:40.35     2:15.48                       
 12 HO, CLARA              18  TEXAS A&M                     2:16.23 Jrs    -  
               31.27     1:05.90     1:40.85     2:16.23                       
 13 YEVAK, KATIE           15  KC BLAZERS                    2:16.34 Jrs    -  
               30.81     1:05.50     1:40.89     2:16.34                       
 14 CAIL, JAMIE            18  UNATTACHED                    2:16.82 Jrs    -  
               31.20     1:05.84     1:41.11     2:16.82                       
 15 WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SANTA CLARA                   2:16.87 Jrs    -  
               31.77     1:06.77     1:41.74     2:16.87                       
 16 HUNKS, TANYA           18  BRANTFORD AQUATIC CLUB        2:17.11 Jrs    -  
               31.51     1:06.42     1:41.60     2:17.11                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 HOMMERT, JENNIFER      21  FLORIDA                       2:17.29 Jrs    -  
               31.25     1:06.26     1:41.24     2:17.29                       
 18 ZHONG, NORA                USC                           2:17.32 Jrs    -  
               30.57     1:05.64     1:41.72     2:17.32                       
 18 KWASNY, MICHALA        17  FT WAYNE AQUATICS             2:17.32 Jrs    -  
               31.19     1:05.90     1:41.51     2:17.32                       
 20 EMOND, SOPHIE              DORADO STARS                  2:17.39 Jrs    -  
               31.46     1:06.13     1:41.34     2:17.39                       
 21 ROLSTON, KELLIE            ISLAND SWIMMING               2:17.51 Jrs    -  
               31.10     1:05.50     1:40.88     2:17.51                       
 22 CHEVIER, KARINE            CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:17.61 Jrs    -  
               31.07     1:05.95     1:41.62     2:17.61                       
 23 GRASS, VANESSA         15  BADGER                        2:17.64 Jrs    -  
               31.49     1:06.11     1:41.29     2:17.64                       
 24 CAMERON, KRISTY            GUELPH MARLIN AQUATIC         2:17.90 Jrs    -  
               31.92     1:07.46     1:42.59     2:17.90                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 KLAUS, FRANCHELE       14  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:18.04 Jrs    -  
               31.79     1:06.75     1:42.12     2:18.04                       
 26 LAFLAMME, MELISSA          LAVAL UNIVERSITE              2:18.12 Jrs    -  
               31.56     1:06.75     1:42.41     2:18.12                       
 27 JOHNSON, JAMIE         21  FLORIDA AQUATICS              2:18.44 Jrs    -  
               31.70     1:06.77     1:42.47     2:18.44                       
 28 KIM, LIAH              18  USC                           2:18.76 Jrs    -  
               31.36     1:06.20     1:42.19     2:18.76                       
 29 BENNETT, BROOKE        18  BRANDON SWIM TENNIS           2:18.86 Jrs    -  
               31.63     1:06.63     1:42.64     2:18.86                       
 30 MEYER, KATIE           18  USC                           2:18.94 Jrs    -  
               30.97     1:05.89     1:42.23     2:18.94                       
 31 VANKRUIJSSEN, KIM          BELGIUM                       2:19.01 Jrs    -  
               31.26     1:06.37     1:42.15     2:19.01                       
 32 AYERS, EMILY           21  USC                           2:19.05 Jrs    -  
               31.55     1:07.08     1:43.03     2:19.05                       
 33 HECKMAN, DAWN          21  FLORIDA                       2:19.10 Jrs    -  
               31.82     1:06.76     1:42.69     2:19.10                       
 34 MIGAWA, AMY            18  USC                           2:19.38 Jrs    -  
               31.59     1:07.02     1:43.41     2:19.38                       
 35 JOHNSTON, EMILY        17  FT EUSTIS                     2:19.40 Jrs    -  
               32.32     1:07.94     1:43.51     2:19.40                       
 36 MATA, MELISSA              BELEN                         2:19.50 Jrs    -  
               31.87     1:07.25     1:43.46     2:19.50                       
 37 LAWLOR, STEFANIE       16  FOXCATCHER                    2:19.59 Jrs    -  
               32.47     1:07.99     1:43.91     2:19.59                       
 38 COLER, CATHY           16  PLEASANTON SEAHAWKS           2:19.61 Jrs    -  
               32.32     1:07.92     1:44.02     2:19.61                       
 39 DEVIESE, JILL          17  FT EUSTIS                     2:19.68 Jrs    -  
               32.00     1:07.72     1:43.86     2:19.68                       
 40 BRIDGES, JENNA         16  BOLLES SHARKS                 2:19.91 Jrs    -  
               31.94     1:07.79     1:43.69     2:19.91                       
 41 HALEY, GWEN            15  CARMEL SWIM                   2:19.92 Jrs    -  
               32.17     1:07.51     1:43.50     2:19.92                       
 42 PIETRZYK, SABINE       19  UNIV MD BALTIMORE             2:20.06        -  
               30.35     1:05.22     1:42.11     2:20.06                       
 43 MUNZ, DIANA            16  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:20.12        -  
               31.55     1:07.17     1:43.60     2:20.12                       
 44 REID, JAMIE            15  PUYALLUP AQUATIC              2:20.14        -  
               31.33     1:06.61     1:43.39     2:20.14                       
 45 WATTS, ERICA           17  CARMEL SWIM                   2:20.15        -  
               30.70     1:06.47     1:43.21     2:20.15                       
 46 TENNISON, DIANE        17  ACADIANA SHARKS               2:20.21        -  
               31.72     1:07.38     1:43.02     2:20.21                       
 47 ALROUBAIE, SARA            MANITOBA                      2:20.55        -  
               31.45     1:06.45     1:42.91     2:20.55                       
 48 MCADOO, CATHERINE      16  CURL-BURKE SWIM               2:20.56        -  
               31.34     1:07.16     1:43.34     2:20.56                       
 48 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                2:20.56        -  
               31.54     1:06.93     1:43.44     2:20.56                       
 50 NICKSON, NATALIE       18  FLORIDA                       2:20.62        -  
               32.12     1:07.63     1:43.85     2:20.62                       
 51 BARNETT, CARMEN            MARKHAM AQUATIC CLUB          2:20.66        -  
               31.27     1:07.08     1:43.30     2:20.66                       
 52 EBERST, JEN            15  SCHENECTADY SWIM              2:20.84        -  
               31.67     1:07.45     1:43.59     2:20.84                       
 53 MALLON, BRIDGET        17  POTOMAC MARLINS               2:20.96        -  
               31.30     1:07.31     1:44.17     2:20.96                       
 54 GENOVA, VICTORIA       15  CORAL SPRINGS                 2:20.98        -  
               31.57     1:07.57     1:44.13     2:20.98                       
 55 ECOTT, KIM             17  PLANTATION                    2:21.04        -  
               30.96     1:05.91     1:42.48     2:21.04                       
 56 SHERMAN, CASEY         19  SO METHODIST UNIV             2:21.08        -  
               31.87     1:07.47     1:44.03     2:21.08                       
 57 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               2:21.10        -  
               31.98     1:07.79     1:44.55     2:21.10                       
 58 WOLFE, REBECCA         16  SPACE CITY AQUA               2:21.37        -  
               31.64     1:07.22     1:44.13     2:21.37                       
 59 MOSSLER, ADRIENNE      16  CARMEL SWIM                   2:21.52        -  
               32.33     1:08.74     1:45.07     2:21.52                       
 60 MATLOCK, ELIZABETH     15  ALAMO AREA AQUATIC            2:21.55        -  
               32.25     1:08.17     1:44.62     2:21.55                       
 61 REPASS, TAMMIE         17  ENFIELD DOLPHINS              2:21.60        -  
               32.07     1:07.98     1:44.63     2:21.60                       
 62 BROSCH, JESSICA        15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:21.87        -  
               31.94     1:07.54     1:44.33     2:21.87                       
 63 NOISEUX, GENEVIEVE         MUSTANG                       2:21.98        -  
               32.04     1:08.37     1:45.00     2:21.98                       
 64 HOOPER, CHRISTIE       16  EXCEL AQUATICS                2:21.99        -  
               32.19     1:07.96     1:44.76     2:21.99                       
 65 CASTRO, VERONICA       20  UNIV MD BALTIMORE             2:22.23        -  
               32.61     1:08.97     1:45.46     2:22.23                       
 66 WILHELM, HELENA        18  INDIANA UNIV                  2:22.46        -  
               31.17     1:07.34     1:44.82     2:22.46                       
 67 NOALL, PATRICIA            BEACONSFIELD BLUEFINS         2:22.47        -  
               32.11     1:08.16     1:45.24     2:22.47                       
 68 LIETZAU, KATY          16  TEXAS AQUATICS                2:23.08        -  
               31.98     1:07.46     1:44.87     2:23.08                       
 69 LOWRY, STACY           17  CENTRAL PA                    2:23.35        -  
               31.75     1:07.52     1:45.27     2:23.35                       
 70 PEARSON, EMILY         17  LAKE FOREST S. C.             2:23.39        -  
               32.42     1:08.13     1:45.33     2:23.39                       
 71 BOYLAN, HEATHER        18  USC                           2:23.41        -  
               33.05     1:09.02     1:46.20     2:23.41                       
 72 MORRISSEY, KATHLEEN    13  BADGER                        2:23.90        -  
               33.37     1:09.70     1:46.73     2:23.90                       
 73 EBERT, NICOLE          14  THE WOODLANDS                 2:24.18        -  
               32.57     1:09.13     1:47.07     2:24.18                       
 74 SANTOS, REBECA         21  AMERICAN UNIV                 2:24.20        -  
               33.03     1:09.66     1:46.85     2:24.20                       
 75 MILLER, CAMI           16  KC BLAZERS                    2:24.45        -  
               32.47     1:09.03     1:46.65     2:24.45                       
 76 LAYNE, BECKY           15  FOXCATCHER                    2:24.97        -  
               32.57     1:09.15     1:46.98     2:24.97                       
 77 THOMAS, MARY           16  SONOMA SEA DRAGONS            2:25.05        -  
               33.31     1:10.64     1:47.88     2:25.05                       
 78 GORLESKY, ERIN         16  FT WAYNE AQUATICS             2:25.08        -  
               33.49     1:10.18     1:47.34     2:25.08                       
 79 MANN, CATHERINE        17  BENGAL TIGER                  2:25.27        -  
               32.11     1:08.24     1:45.96     2:25.27                       
 80 MCPHERSON, KELLY       20  USC                           2:25.77        -  
               33.45     1:11.00     1:48.84     2:25.77                       
 81 NICHOLSON, KATIE       16  BRRYALL YMCA                  2:26.16        -  
               32.20     1:09.11     1:47.40     2:26.16                       
 82 KIDD, KIMBERLY         18  POSEIDON                      2:26.34        -  
               33.19     1:10.05     1:47.88     2:26.34                       
 83 GOODMAN, PAM           15  BADGER                        2:26.77        -  
               33.61     1:10.38     1:48.45     2:26.77                       
 84 STEINOUR, HILLARY      16  CENTRAL PA                    2:28.38        -  
               33.12     1:10.49     1:48.89     2:28.38                       
 85 GARRETT, ERIN          21  UNIV ILLINOIS CHICAGO         2:30.99        -  
               33.02     1:10.63     1:49.60     2:30.99                       
  - BURGOYNE, CARRIE           MANITOBA                          DQ         -  
  - LUNDIN, CATHY          22  NORTHWESTERN UNIV                 NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 29  Men  200  Fly 
World:    * 1:51.76 James Hickman 03/1996
American: ! 1:54.37 Mel Stewart 03/1994
US Open:  # 1:54.76 Mel Stewart 12/1994
Natl:    ------     2:00.19
Jrs:     ------     2:05.79
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                1:59.06 Natl  20  
               26.66       56.71     1:27.49     1:59.06                       
  2 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               1:59.11 Natl  17  
               26.81       56.91     1:28.11     1:59.11                       
  3 SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE                2:00.25 Jrs   16  
               27.08       57.73     1:28.70     2:00.25                       
  4 ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS        2:00.50 Jrs   15  
               27.13       57.63     1:28.86     2:00.50                       
  5 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                2:00.52 Jrs   14  
               27.16       58.58     1:29.76     2:00.52                       
  6 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     2:00.72 Jrs   13  
               26.96       57.83     1:29.81     2:00.72                       
  7 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:00.76 Jrs   12  
               27.42       58.61     1:29.93     2:00.76                       
  8 AWBREY, BRET           20  USC                           2:01.36 Jrs   11  
               27.10       57.91     1:29.63     2:01.36                       
* Consolations
  9 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 2:01.32 Jrs    9  
               27.63       58.61     1:29.50     2:01.32                       
 10 SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM             2:01.67 Jrs    7  
               27.41       57.87     1:29.14     2:01.67                       
 11 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            2:01.99 Jrs    6  
               27.10       58.51     1:30.13     2:01.99                       
 12 GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM           2:02.12 Jrs    5  
               27.76       59.17     1:30.65     2:02.12                       
 13 BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:02.30 Jrs    4  
               27.60       58.82     1:29.96     2:02.30                       
 14 POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:02.98 Jrs    3  
               27.70       58.68     1:30.08     2:02.98                       
 15 DEMERS, PHIL           19  USC                           2:03.31 Jrs    2  
               27.62       58.72     1:30.33     2:03.31                       
 16 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV               2:04.41 Jrs    1  
               27.93       59.56     1:32.40     2:04.41                       
* Bonus Consols
 17 BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO            2:02.47 Jrs    -  
               27.23       57.87     1:29.66     2:02.47                       
 18 KOZYRA, NICK           17  METUCHEN-EDISON               2:04.20 Jrs    -  
               27.83       59.06     1:31.40     2:04.20                       
 19 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:04.50 Jrs    -  
               29.10     1:00.71     1:32.39     2:04.50                       
 20 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 2:04.60 Jrs    -  
               28.23       59.56     1:31.85     2:04.60                       
 21 GRONBECH, KRISTIAN     21  AMERICAN UNIV                 2:04.96 Jrs    -  
               28.68     1:00.01     1:32.26     2:04.96                       
 22 ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV                 2:05.10 Jrs    -  
               28.63     1:01.09     1:32.96     2:05.10                       
 23 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                      2:05.45 Jrs    -  
               28.31     1:00.36     1:32.70     2:05.45                       
 24 HANSEN, SCOTT          16  KC BLAZERS                    2:06.04        -  
               28.10       59.82     1:32.76     2:06.04                       

---------
Event 29  Men  200  Meter  Butterfly
World:     1:51.76 James Hickman 03/1996
American:  1:54.37 Mel Stewart 03/1994
US Open:   1:54.76 Mel Stewart 12/1994
National Cut:    2:00.19
Jr Champs Cut:   2:05.79
Lane   Name               Age      Team                 Prelims      Finals
---------------------------------------------------------------------
Heat  1 Bonus Consols
  1)  KOZYRA, NICK           17  METUCHEN-EDISON          2:05.04
  2)  HANSEN, SCOTT          16  KC BLAZERS               2:04.98
  3)  GRONBECH, KRISTIAN     21  AMERICAN UNIV            2:04.86
  4)  BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO       2:03.93
  5)  MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA           2:04.78
  6)  ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV            2:04.95
  7)  ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                 2:05.04
  8)  BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS            2:05.41
Heat  2 Consols
  1)  GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM      2:03.69
  2)  BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL  2:03.52
  3)  HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC       2:03.10
  4)  VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO            2:02.23
  5)  ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV          2:02.72
  6)  DEMERS, PHIL           19  USC                      2:03.47
  7)  SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM        2:03.61
  8)  POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL  2:03.84
Heat  3 Finals
  1)  SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE           2:01.96
  2)  DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE           2:01.53
  3)  HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                2:01.22
  4)  DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG           2:00.64
  5)  WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING          2:01.17
  6)  WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA              2:01.46
  7)  AWBREY, BRET           20  USC                      2:01.86
  8)  ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS   2:01.98
    -Alternates-
  1)  HAIDINYAK, ANDY        18  SPRING SWIM              2:05.62
  2)  GROMBACHER, ISAAC      23  TEXAS AQUATICS           2:05.72
------
                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                    Meet Results for Preliminaries-SC Meters
 
 
Event 29  Men  200  Fly 
World:    * 1:51.76 James Hickman 03/1996
American: ! 1:54.37 Mel Stewart 03/1994
US Open:  # 1:54.76 Mel Stewart 12/1994
Natl:    ------     2:00.19
Jrs:     ------     2:05.79
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG                2:00.64 Jrs    -  
               27.89       59.10     1:30.12     2:00.64                       
  2 WEISS, PHILIP              ISLAND SWIMMING               2:01.17 Jrs    -  
               27.18       57.48     1:28.95     2:01.17                       
  3 HOWARD, DEVIN          21  TEXAS A&M                     2:01.22 Jrs    -  
               27.08       57.77     1:29.73     2:01.22                       
  4 WILKENS, TOM           23  SANTA CLARA                   2:01.46 Jrs    -  
               27.56       58.99     1:30.46     2:01.46                       
  5 DEWITZ, ZANE           19  UNIV TENNESSEE                2:01.53 Jrs    -  
               27.18       58.28     1:30.48     2:01.53                       
  6 AWBREY, BRET           20  USC                           2:01.86 Jrs    -  
               27.58       58.82     1:30.58     2:01.86                       
  7 SHAPIRO, JOEL          20  UNIV TENNESSEE                2:01.96 Jrs    -  
               27.92       59.51     1:30.70     2:01.96                       
  8 ILIKA, JOSH                ACUATICA NELSON VARGAS        2:01.98 Jrs    -  
               27.45       58.25     1:29.72     2:01.98                       
  --------------------------------------------------------------------------
  9 VELOZ, JUAN            16  MISSION VIEJO                 2:02.23 Jrs    -  
               27.92       59.20     1:30.41     2:02.23                       
 10 ARZAGA, MARK           20  SETON HALL UNIV               2:02.72 Jrs    -  
               27.71       58.37     1:30.35     2:02.72                       
 11 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC            2:03.10 Jrs    -  
               27.82       59.58     1:31.59     2:03.10                       
 12 SCHROEDER, JAROD       25  UNATTACHED - COLO             2:03.14 Jrs    -  
               27.28       58.88     1:30.56     2:03.14                       
 13 DEMERS, PHIL           19  USC                           2:03.47 Jrs    -  
               27.98       59.14     1:31.25     2:03.47                       
 14 BLAIS, SERGE               CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:03.52 Jrs    -  
               27.56       58.52     1:30.20     2:03.52                       
 15 SIMPSON, BO                UNIV CALGARY SWIM             2:03.61 Jrs    -  
               27.41       58.09     1:29.95     2:03.61                       
 16 GAUSMAN, MIKE          18  TERRAPINS SWIM TEAM           2:03.69 Jrs    -  
               27.97       59.92     1:32.30     2:03.69                       
  --------------------------------------------------------------------------
 17 POULIN, SEBASTIEN          CLUB AQUATIQUE MONTREAL       2:03.84 Jrs    -  
               27.89       59.07     1:30.93     2:03.84                       
 18 BROWNE, DOUG               REGION OF WATERLOO            2:03.93 Jrs    -  
               27.59       59.00     1:31.20     2:03.93                       
 19 BERMUDEZ, ALEJANDRO        COLOMBIA                      2:04.56 Jrs    -  
               28.42     1:00.02     1:31.88     2:04.56                       
 20 MORAS, PEDRO           25  KJ SWIMAMERICA                2:04.78 Jrs    -  
               28.83     1:00.82     1:32.73     2:04.78                       
 21 GRONBECH, KRISTIAN     21  AMERICAN UNIV                 2:04.86 Jrs    -  
               28.70     1:00.14     1:31.78     2:04.86                       
 22 ALDA, ERIK             25  AMERICAN UNIV                 2:04.95 Jrs    -  
               28.68     1:00.04     1:32.10     2:04.95                       
 23 HANSEN, SCOTT          16  KC BLAZERS                    2:04.98 Jrs    -  
               28.06       59.65     1:32.38     2:04.98                       
 24 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                   2:05.01 Jrs    -  
               28.67     1:00.74     1:32.61     2:05.01                       
  --------------------------------------------------------------------------
 25 KOZYRA, NICK           17  METUCHEN-EDISON               2:05.04 Jrs    -  
               28.01       59.79     1:31.91     2:05.04                       
 25 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                      2:05.04 Jrs    -  
               28.43     1:00.36     1:32.90     2:05.04                       
 27 BOATWRIGHT, JEFF       17  BOLLES SHARKS                 2:05.41 Jrs    -  
               27.85       59.20     1:31.69     2:05.41                       
 28 HAIDINYAK, ANDY        18  SPRING SWIM                   2:05.62 Jrs    -  
               28.06     1:00.19     1:32.86     2:05.62                       
 29 GROMBACHER, ISAAC      23  TEXAS AQUATICS                2:05.72 Jrs    -  
               28.32     1:00.02     1:32.83     2:05.72                       
 30 MILLER, CLAY           18  COEUR D'ALENE SWIM TEAM       2:05.73 Jrs    -  
               28.44       59.85     1:32.04     2:05.73                       
 31 GOH, KEVIN             19  UNIV MD BALTIMORE             2:05.87        -  
               28.61     1:00.47     1:33.07     2:05.87                       
 32 JOHNSON, DAVID         17  FOOTHILLS                     2:05.97        -  
               28.17       59.77     1:31.96     2:05.97                       
 33 RAAB, MICHAEL          15  ROCKVILLE MONTGOMERY          2:06.05        -  
               28.86     1:00.83     1:33.25     2:06.05                       
 34 SETTERBERG, JOHAN      22  AMERICAN UNIV                 2:06.08        -  
               28.18     1:00.57     1:32.81     2:06.08                       
 35 VALDIVIESO, JUAN       17  CURL-BURKE SWIM               2:06.26        -  
               29.06     1:01.17     1:33.16     2:06.26                       
 35 JOSHUA, JOHNSTON       17  SPACE CITY AQUA               2:06.26        -  
               29.14     1:00.82     1:33.22     2:06.26                       
 37 EUANS, KEVIN           19  GREATER COLUMBUS SWIM         2:06.49        -  
               27.55       59.34     1:32.58     2:06.49                       
 38 WILLIAMS, MIKE         22  USC                           2:06.64        -  
               27.08       58.85     1:32.27     2:06.64                       
 39 SUCHAND, JOHN          17  LEWISVILLE AQUATIC            2:06.80        -  
               27.71     1:00.06     1:32.93     2:06.80                       
 40 SZABADOS, BELA         24  USC                           2:07.03        -  
               27.57     1:00.22     1:33.65     2:07.03                       
 41 VEGA, CARLOS           17  LAKE ERIE SILVER DOLPHI       2:07.33        -  
               28.57     1:00.79     1:33.69     2:07.33                       
 42 RING, DAVID            17  CLOVIS SWIM                   2:07.46        -  
               28.31     1:01.08     1:33.88     2:07.46                       
 43 ECONOMOU, PETER        18  SETON HALL UNIV               2:07.52        -  
               28.84     1:01.48     1:34.07     2:07.52                       
 44 WORTHY, STEVE          17  TERRAPINS SWIM TEAM           2:07.58        -  
               28.75     1:01.18     1:34.30     2:07.58                       
 45 HESSLER, CARL          17  SANTA CLARA                   2:07.74        -  
               28.58     1:00.79     1:33.85     2:07.74                       
 46 BANHOS, PABLO          16  FORT LAUDERDALE               2:07.76        -  
               29.80     1:02.65     1:35.01     2:07.76                       
 47 BRACAMONTE, LUIS       20  UNIV ILLINOIS CHICAGO         2:08.08        -  
               28.92     1:01.51     1:34.25     2:08.08                       
 48 CESSAC, SCOTT          17  FIRST COLONY SWIM TEAM        2:08.84        -  
               28.91     1:01.66     1:35.03     2:08.84                       
 49 SCHOLZ, BLAKE          15  KATY AQUATICS                 2:09.10        -  
               28.93     1:01.62     1:35.47     2:09.10                       
 50 GUERRRA, JUAN          20  NORTHEAST LA UNIV             2:09.13        -  
               28.99     1:01.77     1:35.70     2:09.13                       
 51 GONZALEZ, JESUS            ACUATICA NELSON VARGAS        2:09.41        -  
               28.21     1:01.11     1:34.53     2:09.41                       
 52 COBLE, CHRISTOPHE      16  MISSION SAN JOSE              2:09.84        -  
               29.06     1:01.81     1:35.18     2:09.84                       
 53 NOVAK, HEATH           18  JCC SAILFISH                  2:09.86        -  
               29.12     1:02.32     1:35.99     2:09.86                       
 54 ATTAYA, KIM            17  SE TEXAS AQUARACERS           2:09.91        -  
               29.44     1:03.03     1:36.73     2:09.91                       
 55 DUNHAM, BRIAN          18  POSEIDON                      2:10.36        -  
               29.59     1:02.68     1:36.56     2:10.36                       
 56 DELEON, LOUIS          22  ALAMO AREA AQUATIC            2:11.04        -  
               28.69     1:01.47     1:35.93     2:11.04                       
 57 CRUZ, HELIO            20  NORTHEAST LA UNIV             2:11.38        -  
               29.10     1:02.48     1:36.26     2:11.38                       
 58 DEWEY, RICK            17  SE TEXAS AQUARACERS           2:11.51        -  
               29.67     1:02.30     1:35.93     2:11.51                       
 59 LAITALA, DAVID         18  GEORGIA TECH                  2:11.56        -  
               29.09     1:02.73     1:37.61     2:11.56                       
 60 MILES, JASON           21  TEXAS A&M                     2:11.94        -  
               29.26     1:02.69     1:37.03     2:11.94                       
 61 GRAVES, JAMES          17  BRRYALL YMCA                  2:12.05        -  
               28.96     1:02.55     1:36.50     2:12.05                       
 62 NISLEY, JAMES          17  CAPITOL SEA DEVILS            2:13.12        -  
               28.97     1:01.43     1:35.73     2:13.12                       
 63 PINEDA, RUBEN          24  BENGAL TIGER                  2:13.27        -  
               28.34     1:00.90     1:35.35     2:13.27                       
 64 WOTRUBA, LUKE          22  SOUTHERN ILLINOIS UNIV        2:13.92        -  
               29.11     1:03.29     1:38.26     2:13.92                       
 65 WHEELER, MATT          16  THE FLEET                     2:14.43        -  
               29.63     1:03.63     1:38.82     2:14.43                       
 66 SPICER, DEVIN          15  PETALUMA SWIM                 2:14.49        -  
               30.06     1:03.80     1:38.86     2:14.49                       
 67 DUBEROW, LUCAS         20  TEXAS AQUATICS                2:15.48        -  
               28.34     1:01.95     1:37.72     2:15.48                       
 68 PHELPS, MASON          16  THE WOODLANDS                 2:15.59        -  
               30.25     1:04.33     1:39.29     2:15.59                       
  - GERSBACH, CHARLES      18  GEORGIA TECH                      DQ         -  
               29.75     1:03.90     1:38.86     2:14.11                       
  - JACKS, JESSE               ISLAND SWIMMING                   NS         -  
  - TANER, UGUR            24  HILLENBRAND                       NS         - 

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 30  Men  1500  Free 
World:    * 14:19.55 Grant Hackett 09/1998
American: ! 14:50.37 Jeff Kostoff 01/1983
US Open:  # 14:50.37 Jeff Kostoff 01/1983
Natl:    ------    15:17.79
Jrs:     ------    15:55.79
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MONASTERIO, RICARDO    20  UNATTACHED                   15:03.53 Natl  20  
               27.63       57.00     1:26.45     1:56.19                       
             2:26.05     2:56.19     3:26.26     3:56.79                       
             4:26.97     4:56.84     5:26.90     5:57.01                       
             6:27.10     6:57.51     7:27.76     7:58.08                       
             8:28.85     8:59.50     9:29.98    10:00.37                       
            10:30.80    11:01.16    11:31.46    12:02.16                       
            12:32.72    13:03.39    13:33.75    14:04.02                       
            14:34.67    15:03.53                                               
  2 VENDT, ERIK            17  SQUID                        15:08.61 Natl  17  
               28.25       58.54     1:29.03     1:59.40                       
             2:29.94     3:00.53     3:31.37     4:02.02                       
             4:32.81     5:03.58     5:34.21     6:04.74                       
             6:35.32     7:05.45     7:35.86     8:05.88                       
             8:36.06     9:06.23     9:36.51    10:06.97                       
            10:37.19    11:07.68    11:38.27    12:08.71                       
            12:39.27    13:09.77    13:40.14    14:10.12                       
            14:39.98    15:08.61                                               
  3 HOOPER, MATT           25  ALAMO AREA AQUATIC           15:15.57 Natl  16  
               27.72       57.84     1:28.44     1:59.10                       
             2:29.65     3:00.37     3:31.07     4:01.67                       
             4:32.36     5:03.08     5:33.72     6:04.39                       
             6:35.00     7:05.37     7:35.90     8:06.24                       
             8:36.68     9:07.23     9:37.79    10:08.55                       
            10:39.20    11:10.21    11:41.36    12:12.11                       
            12:43.33    13:13.99    13:44.64    14:15.57                       
            14:46.53    15:15.57                                               
  4 NELIGAN, BRENDAN       15  LONG ISLAND                  15:27.17 Jrs   15  
               28.45       58.72     1:29.11     1:59.55                       
             2:30.10     3:00.74     3:31.39     4:02.27                       
             4:33.04     5:03.91     5:34.68     6:05.57                       
             6:36.76     7:08.06     7:39.55     8:11.00                       
             8:42.89     9:14.49     9:45.96    10:17.38                       
            10:48.56    11:19.85    11:50.95    12:22.29                       
            12:53.59    13:24.83    13:56.03    14:27.01                       
            14:57.62    15:27.17                                               
  5 JUSTICE, SEAN          22  LAKE ERIE SILVER DOLPHI      15:27.62 Jrs   14  
               28.51       59.13     1:30.01     2:00.98                       
             2:31.94     3:02.82     3:33.77     4:04.66                       
             4:35.38     5:06.27     5:37.17     6:08.06                       
             6:39.08     7:10.10     7:41.10     8:12.22                       
             8:43.30     9:14.60     9:45.64    10:16.90                       
            10:48.01    11:19.12    11:50.47    12:22.04                       
            12:53.48    13:25.01    13:56.28    14:27.49                       
            14:58.32    15:27.62                                               
  6 WARKENTIN, MARK        19  USC                          15:29.96 Jrs   13  
               28.60       59.85     1:31.24     2:02.39                       
             2:33.45     3:04.44     3:35.73     4:06.72                       
             4:37.99     5:09.16     5:40.06     6:10.74                       
             6:41.69     7:12.87     7:43.82     8:14.89                       
             8:45.91     9:16.90     9:48.04    10:19.44                       
            10:50.32    11:21.70    11:52.81    12:24.31                       
            12:55.79    13:27.09    13:58.28    14:29.75                       
            15:00.61    15:29.96                                               
  7 KIRK, PAUL             15  LAKE ERIE SILVER DOLPHI      15:31.87 Jrs   12  
               28.88     1:00.03     1:31.34     2:02.39                       
             2:33.39     3:04.47     3:35.63     4:06.71                       
             4:37.99     5:09.28     5:40.68     6:12.03                       
             6:43.42     7:14.89     7:46.28     8:17.52                       
             8:48.79     9:20.06     9:51.19    10:22.42                       
            10:53.68    11:24.98    11:56.19    12:27.32                       
            12:58.46    13:29.66    14:00.80    14:31.92                       
            15:02.43    15:31.87                                               
  8 ROLLINGS, SUMMER       17  BLUE FIN                     15:32.95 Jrs   11  
               28.96     1:00.02     1:30.92     2:01.87                       
             2:32.93     3:03.91     3:35.11     4:06.26                       
             4:37.64     5:08.79     5:39.69     6:11.05                       
             6:42.42     7:13.64     7:45.28     8:16.17                       
             8:47.33     9:18.52     9:49.80    10:21.06                       
            10:52.19    11:23.54    11:55.03    12:26.62                       
            12:58.32    13:29.48    14:00.69    14:32.58                       
            15:03.63    15:32.95                                               
  9 KEESEY, RYAN               ISLAND SWIMMING              15:33.80 Jrs    9  
               28.49       59.24     1:30.24     2:01.44                       
             2:32.84     3:04.30     3:35.78     4:07.21                       
             4:38.13     5:09.29     5:40.39     6:11.68                       
             6:42.91     7:14.23     7:45.33     8:16.54                       
             8:48.11     9:19.41     9:50.83    10:22.24                       
            10:53.44    11:24.78    11:56.51    12:28.06                       
            12:59.42    13:31.16    14:02.43    14:33.81                       
            15:04.74    15:33.80                                               
 10 DEFABRIQUE, YANN       25  ATHENS BULLDOG               15:37.03 Jrs    7  
               28.97       59.79     1:30.90     2:02.51                       
             2:33.89     3:05.42     3:36.79     4:08.34                       
             4:39.90     5:11.67     5:43.74     6:15.83                       
             6:47.89     7:19.39     7:50.81     8:22.27                       
             8:53.76     9:24.84     9:56.38    10:27.85                       
            10:59.36    11:30.82    12:02.40    12:33.71                       
            13:04.94    13:35.93    14:06.70    14:37.55                       
            15:07.82    15:37.03                                               
 11 MCCONNELL, ANDREW      17  BOLLES SHARKS                15:37.27 Jrs    6  
               28.41       58.99     1:29.82     2:00.90                       
             2:31.85     3:02.79     3:33.94     4:04.78                       
             4:35.97     5:06.98     5:38.16     6:09.47                       
             6:40.85     7:12.19     7:43.72     8:15.10                       
             8:46.66     9:18.31     9:49.91    10:21.67                       
            10:53.01    11:24.63    11:56.31    12:28.19                       
            12:59.98    13:31.68    14:03.41    14:35.30                       
            15:06.77    15:37.27                                               
 12 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                    15:39.22 Jrs    5  
               28.71       59.73     1:31.24     2:02.80                       
             2:34.08     3:05.03     3:36.03     4:06.91                       
             4:38.04     5:09.39     5:40.58     6:11.93                       
             6:43.50     7:14.83     7:46.37     8:17.66                       
             8:48.94     9:20.43     9:51.83    10:23.39                       
            10:54.93    11:26.78    11:58.61    12:30.24                       
            13:01.92    13:33.90    14:05.80    14:37.48                       
            15:08.67    15:39.22                                               
 13 WATANABE, KEIICHIRO    20  DYNAMO SWIM                  15:42.46 Jrs    4  
               28.62       59.65     1:30.57     2:01.62                       
             2:32.95     3:04.06     3:35.37     4:06.49                       
             4:37.68     5:08.88     5:40.44     6:11.79                       
             6:42.99     7:14.49     7:45.84     8:17.83                       
             8:49.53     9:21.34     9:53.21    10:24.87                       
            10:56.63    11:28.35    12:00.36    12:32.16                       
            13:04.37    13:36.52    14:08.65    14:40.73                       
            15:11.98    15:42.46                                               
 14 DEMARCO, DAN           18  LONG ISLAND                  15:45.56 Jrs    3  
               29.70     1:01.56     1:33.56     2:05.53                       
             2:37.28     3:08.96     3:40.71     4:12.37                       
             4:43.87     5:15.45     5:46.97     6:18.37                       
             6:49.98     7:21.32     7:52.66     8:23.98                       
             8:55.47     9:26.93     9:58.51    10:29.85                       
            11:01.51    11:33.21    12:05.05    12:37.01                       
            13:08.73    13:40.57    14:12.32    14:44.06                       
            15:15.40    15:45.56                                               
 15 SMITH, SEAN            16  KERR MCGEE SWIM              15:46.68 Jrs    2  
               28.47       59.89     1:31.06     2:02.28                       
             2:33.55     3:05.14     3:36.75     4:08.49                       
             4:39.84     5:11.96     5:43.68     6:15.44                       
             6:47.35     7:19.15     7:51.86     8:23.85                       
             8:55.75     9:27.74     9:59.75    10:31.76                       
            11:03.54    11:35.20    12:07.08    12:38.62                       
            13:10.61    13:42.27    14:13.97    14:45.78                       
            15:16.99    15:46.68                                               
 16 SEMELS, RYAN           18  LONG ISLAND                  15:48.78 Jrs    1  
               28.88       59.98     1:31.36     2:02.98                       
             2:34.54     3:06.17     3:37.99     4:09.67                       
             4:41.03     5:13.16     5:44.97     6:16.67                       
             6:48.43     7:20.38     7:52.19     8:23.94                       
             8:55.72     9:27.48     9:59.35    10:31.32                       
            11:03.05    11:35.02    12:06.99    12:39.14                       
            13:11.27    13:43.10    14:15.06    14:47.05                       
            15:18.60    15:48.78                                               
 17 BRENNON, JOE           18  BLUE FIN                     15:50.69 Jrs    -  
               29.02     1:00.26     1:31.47     2:02.34                       
             2:33.58     3:04.86     3:36.24     4:07.35                       
             4:38.28     5:09.27     5:40.42     6:12.36                       
             6:43.81     7:15.48     7:47.14     8:19.11                       
             8:51.38     9:23.72     9:55.93    10:28.26                       
            11:01.28    11:33.50    12:05.69    12:38.00                       
            13:10.24    13:42.66    14:15.24    14:47.59                       
            15:19.78    15:50.69                                               
 18 ZUROWSKI, DAN          17  OCCOQUAN                     15:50.90 Jrs    -  
               28.74     1:00.07     1:31.98     2:03.58                       
             2:35.59     3:07.64     3:39.61     4:11.33                       
             4:43.32     5:15.27     5:47.15     6:19.13                       
             6:51.05     7:22.68     7:54.26     8:26.03                       
             8:58.01     9:29.81    10:01.69    10:33.83                       
            11:05.57    11:37.35    12:09.33    12:41.42                       
            13:13.08    13:44.83    14:16.69    14:48.61                       
            15:20.18    15:50.90                                               
 19 EVERMAN, JOEL          18  USC                          15:53.69 Jrs    -  
               29.51     1:00.99     1:32.60     2:04.25                       
             2:36.10     3:08.14     3:40.02     4:11.74                       
             4:43.52     5:15.29     5:46.94     6:18.84                       
             6:50.74     7:22.67     7:54.47     8:26.46                       
             8:58.61     9:30.67    10:02.93    10:35.13                       
            11:07.21    11:39.35    12:11.45    12:43.47                       
            13:15.53    13:47.55    14:19.81    14:51.65                       
            15:23.19    15:53.69                                               
 20 CAMPBELL, TIM          20  TEXAS A&M                    15:53.85 Jrs    -  
               28.95     1:00.40     1:32.05     2:03.68                       
             2:35.37     3:06.96     3:38.61     4:10.41                       
             4:42.27     5:14.26     5:46.15     6:18.25                       
             6:50.22     7:22.22     7:54.00     8:26.09                       
             8:58.21     9:30.45    10:02.39    10:34.37                       
            11:06.45    11:38.56    12:10.59    12:42.68                       
            13:14.88    13:46.80    14:19.10    14:51.01                       
            15:22.78    15:53.85                                               
 21 HANSEN, SCOTT          16  KC BLAZERS                   15:54.20 Jrs    -  
               28.89     1:00.58     1:32.07     2:03.80                       
             2:35.62     3:07.95     3:39.94     4:11.94                       
             4:43.96     5:16.09     5:48.25     6:20.43                       
             6:52.47     7:24.69     7:56.63     8:28.45                       
             9:00.41     9:32.32    10:04.41    10:36.32                       
            11:08.29    11:40.17    12:12.03    12:44.08                       
            13:16.06    13:47.87    14:19.82    14:51.73                       
            15:23.51    15:54.20                                               
 22 YACCO, MATTHEW         18  WATER RAT                    15:55.13 Jrs    -  
               29.07     1:00.46     1:32.25     2:04.13                       
             2:35.80     3:07.84     3:39.83     4:11.93                       
             4:43.95     5:16.08     5:48.14     6:20.23                       
             6:52.11     7:24.02     7:56.20     8:28.33                       
             9:00.20     9:32.52    10:04.63    10:36.55                       
            11:08.59    11:40.67    12:12.35    12:44.33                       
            13:16.27    13:48.45    14:20.27    14:52.25                       
            15:23.96    15:55.13                                               
 23 MENGHENI, BRENT        17  METRO OMAHA                  15:55.32 Jrs    -  
               28.43       59.17     1:30.24     2:01.55                       
             2:33.01     3:04.75     3:36.68     4:08.61                       
             4:40.76     5:12.86     5:44.81     6:16.82                       
             6:49.09     7:21.30     7:53.15     8:25.34                       
             8:57.41     9:29.56    10:02.07    10:34.44                       
            11:06.76    11:39.31    12:11.76    12:44.38                       
            13:16.83    13:49.33    14:21.81    14:53.88                       
            15:26.31    15:55.32                                               
 24 GALLOWAY, JAMES        18  THE FLEET                    15:56.25        -  
               29.15     1:01.00     1:33.01     2:05.10                       
             2:37.56     3:10.23     3:41.77     4:13.95                       
             4:45.92     5:18.01     5:50.13     6:22.12                       
             6:53.69     7:25.54     7:57.64     8:29.54                       
             9:01.75     9:33.64    10:06.00    10:38.02                       
            11:10.34    11:42.57    12:14.70    12:47.02                       
            13:19.61    13:51.89    14:23.87    14:55.67                       
            15:26.63    15:56.25                                               
 25 HARTLEY, BRIAN         15  WASHINGTON TWP WAVE          15:56.81        -  
               29.29     1:00.71     1:32.64     2:04.57                       
             2:36.40     3:08.25     3:40.06     4:11.99                       
             4:43.77     5:15.54     5:47.36     6:19.24                       
             6:51.35     7:23.36     7:55.34     8:27.56                       
             8:59.86     9:32.07    10:04.21    10:36.59                       
            11:08.49    11:40.78    12:13.01    12:45.02                       
            13:17.03    13:49.06    14:20.82    14:52.92                       
            15:25.30    15:56.81                                               
 26 SUGUIYAMA, YURI        16  CURL-BURKE SWIM              15:57.62        -  
               29.77     1:01.56     1:32.68     2:04.71                       
             2:37.01     3:09.08     3:41.25     4:13.05                       
             4:45.26     5:17.07     5:48.76     6:20.88                       
             6:52.79     7:24.72     7:56.33     8:28.34                       
             9:00.52     9:32.95    10:04.99    10:37.05                       
            11:09.03    11:41.16    12:13.39    12:45.75                       
            13:18.15    13:50.35    14:22.64    14:54.82                       
            15:26.46    15:57.62                                               
 27 ARMSTRONG, SCOTT       18  SOMERSET HILLS               15:57.75        -  
               29.41     1:00.38     1:31.90     2:03.46                       
             2:35.36     3:07.05     3:38.67     4:10.29                       
             4:41.85     5:13.25     5:44.45     6:16.24                       
             6:48.39     7:20.76     7:53.12     8:25.13                       
             8:56.98     9:29.22    10:01.73    10:34.40                       
            11:07.14    11:39.18    12:11.50    12:44.01                       
            13:16.15    13:48.51    14:21.22    14:53.66                       
            15:26.10    15:57.75                                               
 28 LEE, DAN                   NORTH YORK AQUATIC  CAN      15:58.28        -  
               29.57     1:01.37     1:33.23     2:05.18                       
             2:37.26     3:09.42     3:41.59     4:14.00                       
             4:46.40     5:18.39     5:50.51     6:22.65                       
             6:54.90     7:27.14     7:59.10     8:31.32                       
             9:03.58     9:35.62    10:08.08    10:40.21                       
            11:11.83    11:43.84    12:15.52    12:47.66                       
            13:19.62    13:51.59    14:23.58    14:55.59                       
            15:27.01    15:58.28                                               
 29 SWANTON, MATHEW            ETOBICOKE SWIM               15:58.87        -  
               29.35     1:00.98     1:32.84     2:04.92                       
             2:37.17     3:09.25     3:41.49     4:13.49                       
             4:45.52     5:17.67     5:49.65     6:21.64                       
             6:53.79     7:26.04     7:58.50     8:31.05                       
             9:03.27     9:35.57    10:07.79    10:40.15                       
            11:12.38    11:44.53    12:16.42    12:48.65                       
            13:20.52    13:52.57    14:24.49    14:56.66                       
            15:28.18    15:58.87                                               
 30 WESLOH, LIAM           20  SOUTHERN ILLINOIS UNIV       16:02.31        -  
               28.78       59.81     1:31.11     2:02.64                       
             2:34.15     3:05.76     3:37.58     4:09.74                       
             4:42.00     5:14.24     5:46.54     6:19.21                       
             6:51.40     7:23.77     7:56.33     8:29.03                       
             9:01.48     9:33.87    10:06.24    10:38.33                       
            11:10.86    11:43.77    12:16.33    12:48.73                       
            13:21.21    13:53.65    14:26.03    14:58.40                       
            15:30.89    16:02.31                                               
 31 HESSLER, CARL          17  SANTA CLARA                  16:02.87        -  
               29.58     1:01.28     1:33.15     2:05.13                       
             2:37.07     3:09.07     3:41.21     4:13.21                       
             4:45.22     5:17.19     5:48.80     6:20.83                       
             6:52.86     7:24.80     7:57.09     8:29.13                       
             9:01.44     9:33.84    10:06.27    10:38.69                       
            11:11.25    11:43.80    12:16.50    12:49.13                       
            13:21.91    13:54.46    14:27.12    14:59.74                       
            15:31.70    16:02.87                                               
 32 JAYNES, MYLES          15  CRESCENT CITY                16:03.39        -  
               28.70     1:00.19     1:32.10     2:04.08                       
             2:35.84     3:08.05     3:40.41     4:12.59                       
             4:45.35     5:17.41     5:49.68     6:21.39                       
             6:53.47     7:25.71     7:58.27     8:30.70                       
             9:03.07     9:35.28    10:07.92    10:40.99                       
            11:13.41    11:45.98    12:18.28    12:51.16                       
            13:23.09    13:55.49    14:27.76    15:00.04                       
            15:32.43    16:03.39                                               
 33 KUBE, JOSH                 ISLAND SWIMMING              16:04.08        -  
               29.51     1:00.47     1:32.21     2:04.31                       
             2:36.70     3:08.94     3:41.39     4:13.51                       
             4:45.68     5:17.95     5:50.07     6:22.33                       
             6:54.66     7:26.72     7:58.79     8:30.99                       
             9:03.25     9:35.62    10:07.88    10:40.31                       
            11:12.65    11:44.99    12:17.19    12:49.62                       
            13:22.00    13:54.45    14:26.99    14:59.55                       
            15:32.08    16:04.08                                               
 34 HARDIMAN, JUSTIN           ISLAND SWIMMING              16:05.73        -  
               29.66     1:01.28     1:33.27     2:05.39                       
             2:37.75     3:10.32     3:42.68     4:15.22                       
             4:48.07     5:20.50     5:53.31     6:25.44                       
             6:57.84     7:30.03     8:02.30     8:34.50                       
             9:06.57     9:38.92    10:11.04    10:43.36                       
            11:15.72    11:47.92    12:20.52    12:53.19                       
            13:25.90    13:57.97    14:30.77    15:03.18                       
            15:34.79    16:05.73                                               
 35 SEWELL, JAMES          14  METRO OMAHA                  16:05.81        -  
               28.73     1:00.11     1:31.82     2:03.88                       
             2:35.80     3:07.58     3:39.64     4:11.89                       
             4:43.95     5:16.09     5:48.29     6:20.51                       
             6:52.85     7:25.37     7:57.76     8:30.31                       
             9:02.73     9:35.51    10:08.18    10:40.86                       
            11:13.48    11:46.39    12:18.90    12:51.53                       
            13:23.95    13:56.84    14:29.61    15:02.52                       
            15:35.10    16:05.81                                               
 36 RAAB, MICHAEL          15  ROCKVILLE MONTGOMERY         16:06.35        -  
               30.69     1:03.83     1:36.42     2:08.53                       
             2:40.49     3:12.54     3:44.67     4:16.83                       
             4:48.94     5:21.25     5:53.35     6:25.32                       
             6:57.49     7:29.54     8:01.70     8:33.70                       
             9:05.03     9:36.98    10:09.40    10:41.93                       
            11:14.50    11:47.22    12:20.24    12:53.41                       
            13:26.54    13:59.48    14:32.39    15:04.96                       
            15:36.50    16:06.35                                               
 37 BYSKOV, FRANK          22  AMERICAN UNIV                16:06.61        -  
               28.52       59.79     1:31.46     2:03.34                       
             2:35.93     3:08.50     3:40.83     4:13.36                       
             4:46.08     5:18.88     5:51.44     6:24.02                       
             6:56.46     7:28.84     8:01.61     8:34.16                       
             9:06.82     9:39.15    10:11.34    10:44.09                       
            11:16.83    11:49.08    12:21.32    12:53.63                       
            13:26.30    13:58.71    14:31.32    15:03.83                       
            15:35.84    16:06.61                                               
 38 HURT, CHRIS            17  KERR MCGEE SWIM              16:07.33        -  
               29.05     1:00.86     1:32.37     2:04.25                       
             2:35.89     3:08.00     3:39.98     4:12.01                       
             4:44.09     5:16.44     5:48.88     6:21.46                       
             6:53.76     7:26.04     7:58.63     8:30.79                       
             9:03.55     9:36.18    10:09.11    10:41.31                       
            11:14.22    11:47.08    12:20.07    12:53.03                       
            13:25.81    13:58.38    14:30.94    15:03.71                       
            15:36.19    16:07.33                                               
 39 VASIC, MIO             23  NORTHEAST LA UNIV            16:09.71        -  
               29.26     1:00.61     1:32.22     2:04.27                       
             2:36.16     3:08.36     3:40.88     4:13.36                       
             4:45.95     5:18.63     5:51.26     6:23.89                       
             6:56.58     7:29.18     8:01.84     8:34.25                       
             9:06.79     9:39.24    10:11.80    10:44.28                       
            11:17.04    11:49.65    12:22.38    12:55.21                       
            13:27.84    14:00.70    14:33.53    15:06.19                       
            15:38.60    16:09.71                                               
 40 SPICER, DEVIN          15  PETALUMA SWIM                16:09.98        -  
               29.60     1:01.73     1:34.13     2:06.47                       
             2:38.93     3:11.79     3:44.53     4:17.18                       
             4:49.97     5:22.49     5:55.16     6:27.81                       
             7:00.19     7:32.53     8:04.86     8:37.26                       
             9:09.81     9:42.46    10:14.83    10:47.57                       
            11:19.89    11:52.41    12:24.85    12:57.05                       
            13:29.26    14:01.74    14:34.13    15:06.55                       
            15:38.54    16:09.98                                               
 41 BRELSFORD, DAN         18  CLOVIS SWIM                  16:10.56        -  
               29.98     1:02.20     1:35.22     2:08.10                       
             2:40.65     3:13.45     3:46.03     4:18.76                       
             4:51.43     5:24.25     5:56.99     6:29.64                       
             7:02.10     7:34.47     8:07.04     8:39.04                       
             9:10.87     9:43.38    10:15.82    10:48.05                       
            11:20.56    11:52.75    12:25.30    12:57.88                       
            13:30.05    14:01.79    14:33.90    15:06.26                       
            15:38.11    16:10.56                                               
 42 CARTIN, BRENDAN        17  OLD DOMINION AQUATIC CL      16:11.24        -  
               29.32     1:01.09     1:33.08     2:05.42                       
             2:37.86     3:10.06     3:42.44     4:14.62                       
             4:46.82     5:19.42     5:51.73     6:23.54                       
             6:55.95     7:28.25     8:00.39     8:33.30                       
             9:06.22     9:38.57    10:11.58    10:44.84                       
            11:18.19    11:51.27    12:24.46    12:57.44                       
            13:30.31    14:03.13    14:35.86    15:08.28                       
            15:40.64    16:11.24                                               
 43 HITCHCOCK, BRENT       17  THE WOODLANDS                16:11.61        -  
               29.08     1:01.08     1:33.23     2:05.42                       
             2:37.94     3:10.52     3:43.18     4:15.74                       
             4:48.61     5:21.26     5:53.92     6:26.70                       
             6:59.43     7:32.42     8:05.34     8:37.93                       
             9:10.59     9:43.14    10:15.68    10:48.44                       
            11:21.01    11:53.66    12:26.42    12:59.12                       
            13:31.86    14:04.55    14:37.28    15:10.13                       
            15:42.65    16:11.61                                               
 44 HOEY, BARRY            21  UNIV CONNECTICUT             16:15.42        -  
               29.32     1:00.85     1:32.71     2:04.69                       
             2:36.94     3:09.35     3:41.93     4:14.56                       
             4:47.15     5:19.57     5:52.15     6:24.81                       
             6:57.42     7:30.23     8:02.94     8:35.91                       
             9:08.75     9:41.79    10:14.70    10:47.61                       
            11:20.44    11:53.37    12:26.18    12:59.15                       
            13:32.21    14:05.11    14:37.84    15:10.59                       
            15:43.43    16:15.42                                               
 45 MARTENS, STEVART       15  CURL-BURKE SWIM              16:25.92        -  
               30.35     1:02.59     1:35.14     2:07.41                       
             2:39.29     3:11.94     3:44.18     4:16.24                       
             4:48.84     5:21.39     5:53.58     6:25.93                       
             6:58.35     7:30.66     8:03.76     8:36.56                       
             9:09.95     9:42.88    10:16.14    10:49.66                       
            11:23.43    11:56.37    12:30.04    13:03.35                       
            13:36.85    14:10.40    14:44.90    15:19.03                       
            15:53.39    16:25.92                                               
 46 NABORS, JOHN           15  THE WOODLANDS                16:26.44        -  
               30.31     1:03.26     1:36.27     2:08.97                       
             2:41.23     3:13.36     3:45.65     4:18.44                       
             4:51.29     5:24.11     5:56.79     6:29.76                       
             7:03.14     7:36.34     8:09.51     8:42.95                       
             9:16.39     9:49.42    10:22.98    10:56.42                       
            11:29.86    12:03.45    12:36.90    13:10.20                       
            13:43.29    14:16.45    14:49.55    15:22.43                       
            15:54.89    16:26.44                                               
 47 BOHNSACK, DAVID        17  CRESCENT CITY                16:36.66        -  
               29.93     1:02.50     1:35.66     2:08.81                       
             2:42.08     3:15.34     3:48.76     4:21.86                       
             4:55.63     5:29.26     6:03.12     6:36.85                       
             7:10.62     7:44.18     8:17.76     8:51.36                       
             9:24.86     9:58.43    10:31.88    11:05.35                       
            11:38.75    12:12.32    12:45.86    13:19.00                       
            13:52.37    14:25.47    14:58.64    15:31.76                       
            16:04.63    16:36.66                                               
 48 RILEY, BRIAN           17  UNATTACHED                   16:45.99        -  
               28.96     1:00.80     1:32.65     2:04.61                       
             2:36.68     3:09.03     3:41.82     4:14.79                       
             4:48.25     5:21.88     5:55.74     6:29.40                       
             7:03.56     7:37.96     8:12.41     8:46.82                       
             9:21.02     9:54.85    10:29.53    11:04.27                       
            11:38.41    12:12.61    12:47.27    13:21.76                       
            13:56.32    14:30.44    15:04.13    15:38.67                       
            16:12.89    16:45.99                                               
 49 SALINAS, LEONARDO      18  GEORGIA TECH                 16:47.66        -  
               30.51     1:03.73     1:37.13     2:10.65                       
             2:44.48     3:18.25     3:52.15     4:25.71                       
             4:59.54     5:33.28     6:07.20     6:40.85                       
             7:14.49     7:48.10     8:21.77     8:55.11                       
             9:28.84    10:02.84    10:36.43    11:10.20                       
            11:44.30    12:17.81    12:51.69    13:25.75                       
            13:59.93    14:33.68    15:07.68    15:41.68                       
            16:15.18    16:47.66                                               
 50 BOURNE, BENJAMIN       16  HOUSTON SWIM                 16:51.12        -  
               30.68     1:03.74     1:37.46     2:10.87                       
             2:44.50     3:18.60     3:52.63     4:26.68                       
             5:01.34     5:35.69     6:08.28     6:43.51                       
             7:18.72     7:54.20     8:27.57     8:58.95                       
             9:32.44    10:05.85    10:38.35    11:11.65                       
            11:44.14    12:17.30    12:50.68    13:22.98                       
            13:55.78    14:30.18    15:05.63    15:40.50                       
            16:16.25    16:51.12                                               
 51 BRUNS, ADAM            19  AMERICAN UNIV                16:58.74        -  
               29.75     1:02.16     1:34.78     2:08.11                       
             2:42.00     3:15.93     3:49.80     4:24.10                       
             4:58.30     5:32.51     6:06.63     6:41.12                       
             7:15.54     7:50.03     8:24.84     8:59.24                       
             9:33.51    10:08.40    10:42.43    11:16.65                       
            11:51.20    12:25.28    12:59.89    13:34.52                       
            14:09.26    14:43.51    15:17.91    15:51.96                       
            16:25.64    16:58.74                                               
  - MCCARTY, AARON         16  TEXAS AQUATICS                    NS         -  

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 31  Women  400  R-Free 
World:    * 3:34.55 China 04/1997
American: ! 3:40.40 USA 12/1993
US Open:  # 3:41.74 East Germany 01/1983
Natl:    ------     4:00.09
Jrs:     ------     4:02.79
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 SO METHODIST UNIV A        SMU  NT                       3:44.13 Natl  40  
 ELWANI, RANIA-21   IMOTO, NAOKO-22    OBERSTAR, LIA-22   MORAVCOVA, M.-22     
      26.88              55.91            1:22.94            1:52.09           
    2:19.41            2:48.79            3:15.54            3:44.13           
  2 USC A                      USC  CA                       3:48.20 Natl  34  
 ZHONG, NORA-       FRANCIS, PAIGE-20  CAMPBELL, KAREN-21 BENKO, LINDSAY-22    
      27.17              56.87            1:23.92            1:54.01           
    2:21.09            2:51.43            3:18.62            3:48.20           
  3 INDIANA UNIV A             IN   IN                       3:50.13 Natl  32  
 IAQUINTO, C.-19    RICE, MEGHAN-19    BROOKS, J.-21      CRISTY, J.-19        
      27.49              57.11            1:24.93            1:55.45           
    2:23.32            2:53.83            3:20.27            3:50.13           
  4 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       3:50.16 Natl  30  
 ATKINSON, J.-16    BRIDGES, JENNA-16  GIBBES, CERION-16  DEARY, MELISSA-16    
      27.54              56.67            1:24.05            1:53.55           
    2:21.42            2:52.59            3:19.84            3:50.16           
  5 SO METHODIST UNIV B        SMU  NT                       3:50.43 Natl  28  
 MYERS, E.-19       INSKEEP, K.-20     MAISTRELLIS, K.-19 WIMER, ALISON-19     
      27.80              57.45            1:24.99            1:55.07           
    2:22.50            2:52.48            3:20.37            3:50.43           
  6 FLORIDA A                  UFL  FL                       3:50.70 Natl  26  
 HECKMAN, DAWN-21   HOMMERT, J.-21     DUGGAN, NICOLE-19  GATHINGS, LEANN-19   
      28.07              57.55            1:25.47            1:55.34           
    2:22.56            2:52.50            3:19.96            3:50.70           
  7 TEXAS A&M A                TAMU GU                       3:51.44 Natl  24  
 WILLIAMS, M.-20    HO, CLARA-18       STROMAN, MONICA-20 RIGGINS, M.-18       
      27.49              56.81            1:25.08            1:55.73           
    2:23.89            2:54.21            3:21.29            3:51.44           
  8 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       3:54.08 Natl  22  
 COUGHLIN, N.-16    CAETANO, SAM-16    MATTHEWS, K.-17    KNAPP, LINDSAY-15    
      27.36              56.45            1:24.34            1:54.76           
    2:23.58            2:53.98            3:22.29            3:54.08           
  9 LESD A                     LESD LE                       3:55.71 Natl  18  
 BAGI, MICHELLE-16  ABBEY, ERIN-17     STROHL, ANNA-14    MUNZ, DIANA-16       
      28.09              58.99            1:27.25            1:57.89           
    2:27.03            2:57.39            3:25.27            3:55.71           
 10 USC B                      USC  CA                       3:56.01 Natl  14  
 CONRAD, CAROLYN-18 LYON, ALEXIS-19    MYERS, ALLISON-18  AYERS, EMILY-21      
      28.33              58.70            1:26.94            1:57.86           
    2:25.54            2:56.42            3:24.72            3:56.01           
 11 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       3:56.71 Natl  12  
 HEITZ, ERIN-17     GORDON, REBECCA-16 DWORS, E.-18       WELSH, MEGAN-15      
      28.14              58.88            1:27.58            1:58.52           
    2:26.91            2:57.51            3:26.02            3:56.71           
 12 CARMEL SWIM A              CARM IN                       3:57.00 Natl  10  
 WATTS, ERICA-17    KOLLES, KATIE-15   MOSSLER, A.-16     SIMMONS, KATIE-16    
      28.57              59.23            1:27.91            1:58.71           
    2:27.35            2:58.34            3:26.39            3:57.00           
 13 ETOBICOKE SWIM A           ETOB C                        3:57.89 Natl   8  
 MACAULAY, C.-      JONUSAITIS, JEN-   PATINA, MELANIE-   SHERIDAN, KATIE-     
      27.98              57.90            1:28.02            2:00.86           
    2:29.04            2:58.99            3:27.65            3:57.89           
 14 ROCKVILLE MONTGOMERY A     RMSC PV                       3:57.94 Natl   6  
 SOMERS, NICOLE-16  BROSCH, JESSICA-15 BURKE, RACHAEL-15  BARTLETT, M.-16      
      29.41            1:00.00            1:27.72            1:57.54           
    2:27.23            2:58.74            3:27.11            3:57.94           
 15 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       3:58.11 Natl   4  
 DONOVAN, M.-19     MILLER, CARRIE-19  MASKERONI, C.-19   PIETRZYK, S.-19      
      28.44              59.01            1:27.41            1:58.71           
    2:27.73            2:59.29            3:27.65            3:58.11           
 16 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       3:58.44 Natl   2  
 YATES, SARAH-15    PIKLA, C.-16       MATLOCK, E.-15     PETERSEN, KATIE-17   
      28.54              59.44            1:28.13            1:59.67           
    2:28.70            2:59.79            3:28.15            3:58.44           
 17 SIU A                      SIU  OZ                       3:58.50 Natl   -  
 ALBERTYN, K.-24    KINNAMAN, CATY-19  RADOSTITS, B.-18   MECKLER, JENNA-18    
      28.81              59.44            1:28.24            1:59.05           
    2:27.20            2:58.64            3:26.96            3:58.50           
 18 FOXCATCHER A               FOX  MA                       3:58.71 Natl   -  
 LAYNE, BECKY-15    BELCH, JENN-17     CARR, JESSIE-17    EBERWEIN, LORI-      
      28.79              59.49            1:28.36            1:59.53           
    2:28.03            2:59.12            3:27.86            3:58.71           
 19 NAPERVILLE YMCA A          NAPY IL                       3:58.76 Natl   -  
 WOYTOWYCH, D.-16   WARE, MAGGIE-15    PAWLEWICZ, H.-15   BUHRANDT, MOLLY-16   
      29.26            1:00.17            1:29.06            1:59.29           
    2:27.80            2:59.63            3:27.50            3:58.76           
 20 PURDUE A                   PURD IN                       3:58.90 Natl   -  
 MULLARKEY, K.-18   LIVELY, NICOLE-20  MACKUS, KELLY-18   LAKOS, G.-21         
      28.95            1:00.22            1:28.79            2:00.40           
    2:29.86            3:01.23            3:28.87            3:58.90           
 21 CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                       3:58.96 Natl   -  
 MCADOO, C.-16      STINNETT, L.-18    MACMARTIN, ERIN-17 MARELLA, K.-16       
      28.71              59.65            1:28.33            2:00.35           
    2:28.52            3:00.27            3:28.20            3:58.96           
 22 BRANDON SWIM TENNIS A      BSTC FL                       3:59.23 Natl   -  
 BOWDEN, KATIE-14   BENNETT, BROOKE-18 DIAGO, MICHELLE-17 ELLIS, CARRIE-15     
      28.95            1:00.05            1:29.13            2:00.56           
    2:29.61            3:00.86            3:28.82            3:59.23           
 23 KC BLAZERS A               KCB  MV                       3:59.53 Natl   -  
 SMITH, ERIN-16     YEVAK, KATIE-15    MILLER, CAMI-16    DOWER, ASHLEY-16     
      28.26              58.39            1:26.75            1:57.92           
    2:27.35            2:58.97            3:28.00            3:59.53           
 24 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       4:00.94 Jrs    -  
 NICHOLSON, C.-17   SZOPO, S.-16       TINNEY, KRISTEN-16 SHIEH, WENDY-13      
      28.36              58.64            1:28.74            2:01.57           
    2:29.72            3:00.27            3:28.99            4:00.94           
 25 LAKE FOREST S. C. A        LFSC IL                       4:01.09 Jrs    -  
 MAURO, FLORENCE-   PEARSON, EMILY-17  BERGMAN, JILL-     GARNETT, ALICE-16    
      28.79              59.43            1:28.53            1:59.90           
    2:28.50            2:59.70            3:28.89            4:01.09           
 26 BBF A                      BBF  C                        4:01.32 Jrs    -  
 NOALL, PATRICIA-   FRIGON, MELANIE-   GUILBERT, M.-      SMITH, LUCY MAE-     
      28.54              58.41            1:27.04            1:58.05           
    2:27.97            3:00.54            3:29.66            4:01.32           
 27 FLORIDA B                  UFL  FL                       4:03.22        -  
 MARTINDALE, L.-20  MERK, DENISE-18    NICKSON, N.-18     MORRISON, JULIE-20   
      28.33              58.52            1:28.00            2:00.37           
    2:29.92            3:02.48            3:31.27            4:03.22           
 28 THE FLEET A                CFSC GU                       4:04.09        -  
 HOFFMAN, LIZ-15    LEWIS, KENNA-16    MILLER, JAMIE-17   WATTS, CARLI-16      
      29.49            1:00.08            1:29.79            2:02.77           
    2:31.78            3:04.29            3:33.38            4:04.09           
 29 CORAL SPRINGS A            CSSC FG                       4:05.02        -  
 VAZIRI, LEILA-13   CLABBY, COLLEEN-15 CROTEAU, KERRI-14  SPALDING, S.-16      
      29.08            1:00.26            1:29.92            2:02.62           
    2:32.12            3:04.11            3:33.38            4:05.02           
 30 BRRYALL YMCA A             BRRY IL                       4:05.42        -  
 SISSENER, K.-16    PEASLEE, EMILY-17  NICHOLSON, K.-16   BEAN, JENNIFER-16    
      29.46              59.87            1:29.23            2:01.00           
    2:31.42            3:04.57            3:33.38            4:05.42           
 31 CARMEL SWIM B              CARM IN                       4:06.73        -  
 COMBELLICK, C.-15  HERR, CASSIE-15    HIMES, MAEGEN-16   HALEY, GWEN-15       
      29.50            1:01.68            1:31.41            2:04.25           
    2:33.40            3:05.66            3:34.85            4:06.73           
 32 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       4:06.84        -  
 SCHWARTZ, R.-19    MORAN, ERIN-19     ANTONUCCI, M.-19   MARTIN, C.-18        
      29.20            1:01.11            1:29.57            2:01.25           
    2:31.30            3:03.71            3:34.26            4:06.84           
 33 LESD B                     LESD LE                       4:07.34        -  
 KLAUS, F.-14       WOLFF, LAURA-17    MADDEN, JULIE-16   ROSE, ERICA-16       
      29.64            1:00.96            1:31.26            2:04.17           
    2:34.17            3:06.44            3:35.76            4:07.34           
 34 THE WOODLANDS A            TWST GU                       4:08.65        -  
 LIVINGSTON, T.-17  LANGLEY, V.-17     EBERT, NICOLE-14   PIERCE, MELISSA-18   
      29.96            1:01.72            1:30.94            2:03.97           
    2:33.98            3:07.19            3:36.67            4:08.65           
 35 ALAMO AREA AQUATIC B       AAAA ST                       4:09.02        -  
 HOLLSTEN, S.-16    CHANDLER, SARAH-17 REYNOLDS, M.-13    KUNNEMANN, SARA-15   
      29.52            1:01.47            1:30.96            2:03.23           
    2:31.84            3:04.40            3:34.77            4:09.02           
 36 POTOMAC MARLINS A          PM   PV                       4:13.22        -  
 SMITH, MARSHI-14   MALLON, BRIDGET-17 FOUT, M.-16        FIMIAN, ASHLEY-15    
      28.98              59.75            1:28.99            2:01.41           
    2:33.99            3:10.29            3:39.89            4:13.22           
 37 BLUE TIDE A                BTA  GU                       4:14.50        -  
 PHILIPP, KATIE-18  BEAMAN, RACHELE-15 SHANKS, C.-15      RIOS, MARIA-17       
      30.90            1:04.10            1:34.20            2:08.11           
    2:38.00            3:10.95            3:40.82            4:14.50           

                      1998 U.S. Open Swimming Championship
                         Hosted by Texas A&M University
                        Meet Results for Finals-SC Meters
 
 
Event 32  Men  400  R-Free 
World:    * 3:12.11 Brazil 12/1993
American: ! 3:12.68 USA 12/1993
US Open:  # 3:16.11 USA 04/1978
Natl:    ------     3:27.79
Jrs:     ------     3:34.29
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 TEXAS A&M A                TAMU GU                       3:18.33 Natl  40  
 MORROW, DAVID-19   KAPPLER, JERROD-21 JANES, RILEY-18    KEHLENBACH, K.-21    
      23.74              49.50            1:12.95            1:39.09           
    2:02.07            2:28.59            2:52.00            3:18.33           
  2 USC A                      USC  CA                       3:18.35 Natl  34  
 DEMERS, PHIL-19    WOODWARD, GABE-19  AWBREY, BRET-20    SZABADOS, BELA-24    
      24.30              50.56            1:14.03            1:39.42           
    2:03.26            2:29.62            2:53.06            3:18.35           
  3 TEXAS A&M B                TAMU GU                       3:23.51 Natl  32  
 HOWARD, DEVIN-21   TOTH, ERIK-22      COLLIGAN, M.-21    TAYLOR, SCOTT-20     
      24.87              51.74            1:15.26            1:42.13           
    2:05.11            2:32.42            2:56.94            3:23.51           
  4 FORT LAUDERDALE A          FLST FG                       3:24.91 Natl  30  
 BAER, MORGAN-16    JACOME, F.-18      QUEVEDO, O.-22     GOLDBERG, BRYAN-15   
      25.40              52.63            1:16.95            1:43.29           
    2:07.18            2:33.38            2:58.13            3:24.91           
  5 UNIV MD BALTIMORE A        UMBC MD                       3:26.09 Natl  28  
 PATRICK, EVAN-18   TAEGEL, JEFF-21    KLEOPAS, COSTAS-22 ADDADI, MEHDI-20     
      24.91              52.26            1:17.21            1:44.11           
    2:08.05            2:35.45            2:59.14            3:26.09           
  6 USC B                      USC  CA                       3:26.51 Natl  26  
 MCPHERSON, L.-20   SMITH, NICK-20     WILLIAMS, MIKE-22  WARKENTIN, MARK-19   
      24.83              51.86            1:16.61            1:44.04           
    2:07.85            2:35.23            2:59.68            3:26.51           
  7 NORTHEAST LA UNIV A        NLU  LA                       3:26.72 Natl  24  
 FOGEL, DAVE-22     MIRANDA, RAFAEL-21 LILINTAHL, M.-23   ARISMENDI, RAUL-20   
      25.24              52.47            1:17.12            1:43.99           
    2:08.68            2:35.60            3:00.01            3:26.72           
  8 BOLLES SHARKS A            BSS  FL                       3:30.33 Jrs   22  
 ANDERSON, LUKE-16  BOATWRIGHT, J.-17  MCCONNELL, A.-17   OLIVER, JORGE-17     
      24.70              51.67            1:17.34            1:45.01           
    2:10.21            2:37.97            3:02.45            3:30.33           
  9 ODAC A                     ODAC VA                       3:31.16 Jrs   18  
 MORRISETTE, M.-17  CARTIN, BRENDAN-17 BRITTAN, LEE-17    BALOG, GRA-27        
      24.88              51.96            1:17.04            1:43.80           
    2:09.39            2:39.26            3:03.58            3:31.16           
 10 TERRAPINS SWIM TEAM A      TERA PC                       3:31.89 Jrs   14  
 HOLSMAN, TRENT-18  LEYENHORST, T.-20  GAUSMAN, MIKE-18   WORTHY, STEVE-17     
      25.04              50.86            1:15.82            1:43.77           
    2:09.64            2:37.38            3:03.48            3:31.89           
 11 SQUID A                    OSS  NE                       3:32.23 Jrs   12  
 BRUNELLI, N.-16    VENDT, ERIK-17     LANE, MIKE-28      MAHER, WILL-20       
      25.63              53.46            1:18.87            1:45.68           
    2:12.26            2:40.29            3:05.16            3:32.23           
 12 CURL-BURKE SWIM A          CUBU PV                       3:32.62 Jrs   10  
 BROWN, JEFF-18     HUSSEY, CHRIS-20   ROGAN, MARKUS-86   SUGUIYAMA, YURI-16   
      25.09              54.00            1:18.25            1:45.71           
    2:11.09            2:38.88            3:05.00            3:32.62           
 13 UNIV CONNECTICUT A         UCON CT                       3:33.34 Jrs    8  
 ROBINSON, JEFF-20  HAMMEKEN, JEFF-18  HOEY, BARRY-21     SCHRADER, PETER-22   
      24.85              51.58            1:16.82            1:44.85           
    2:11.76            2:41.16            3:06.33            3:33.34           
 14 AMERICAN UNIV A            AMER PV                       3:33.56 Jrs    6  
 BARNETT, PAUL-21   BYSKOV, FRANK-22   SETTERBERG, J.-22  ALDA, ERIK-25        
      25.86              54.94            1:19.99            1:46.89           
    2:12.67            2:40.81            3:06.73            3:33.56           
 15 GEORGIA TECH A             GT   GA                       3:33.83 Jrs    4  
 LAITALA, DAVID-18  CERCEO, JAY-18     SILVER, DAVID-18   REED, MATT-18        
      25.65              53.24            1:18.64            1:46.29           
    2:11.77            2:40.22            3:05.46            3:33.83           
 16 ALAMO AREA AQUATIC A       AAAA ST                       3:34.45        2  
 EVANS, REID-16     CEROVIC, MILOS-18  HOOPER, MATT-25    DELEON, LOUIS-22     
      25.67              53.63            1:19.39            1:47.25           
    2:12.06            2:38.70            3:05.48            3:34.45           
 17 THE WOODLANDS A            TWST GU                       3:36.30        -  
 HITCHCOCK, B.-17   DEGENSTEIN, N.-18  WESTCOTT, DAN-18   ERASMUS, MARC-16     
      26.07              54.13            1:20.16            1:48.65           
    2:14.12            2:41.31            3:07.57            3:36.30           
 18 THE FLEET A                CFSC GU                       3:37.24        -  
 SCOFIELD, SCOTT-19 MCQUINN, JARVIS-18 LOPER, MITCH-17    GALLOWAY, JAMES-18   
      25.99              53.77            1:19.58            1:48.59           
    2:14.53            2:44.64            3:09.99            3:37.24           
 19 CURL-BURKE SWIM B          CUBU PV                       3:37.35        -  
 CROCK, DEVIN-18    WILLHITE, JAMES-17 VALDIVIESO, J.-17  FIKE, JAMES-17       
      25.46              53.17            1:19.75            1:48.88           
    2:15.41            2:44.02            3:09.40            3:37.35           
 20 AKRON FIRESTONE A          FIRE LE                       3:39.09        -  
 RITCHEY, W.-30     GANGLOFF, MARK-16  JONES, MICHAEL-15  MCDONALD, STEVE-15   
      25.79              53.93            1:20.00            1:49.43           
    2:15.35            2:44.77            3:10.01            3:39.09           
 21 LESD A                     LESD LE                       3:40.07        -  
 BARTEL, BRAD-16    VEGA, CARLOS-17    KIRK, PAUL-15      JUSTICE, SEAN-22     
      25.53              53.77            1:19.86            1:48.44           
    2:15.83            2:45.31            3:11.56            3:40.07           
 22 GEORGIA TECH B             GT   GA                       3:40.19        -  
 SHANTEAU, RYAN-18  NOZAR, JAMES-19    NYLANDER, CARL-18  WILLIAMS, JASON-21   
      25.85              54.49            1:21.12            1:50.67           
    2:17.27            2:46.52            3:11.98            3:40.19           
 23 KATY AQUATICS A            KATY GU                       3:40.30        -  
 BRUSH, RAYMOND-17  BOYCE, ALEX-15     SCHOLZ, BLAKE-15   DIERS, TONY-18       
      25.94              55.35            1:21.33            1:51.28           
    2:17.53            2:46.23            3:11.35            3:40.30           
 24 PIEDMONT SWIM A            PST  PC                       3:40.48        -  
 RUFFNER, M.-33     CONVERSE, R.-18    BUSSE, BRIAN-17    CRANE, KIT-17        
      26.04              53.49            1:20.67            1:49.27           
    2:15.26            2:43.60            3:10.86            3:40.48           
 25 SE TEXAS AQUARACERS A      STAR GU                       3:41.91        -  
 DEWEY, RICK-17     ATTAYA, KIM-17     JUDY, STEPHEN-18   RILEY, BRIAN-        
      25.96              54.71            1:20.63            1:48.84           
    2:15.45            2:45.20            3:11.95            3:41.91           
 26 ANN ARBOR SWIM A           AASC MI                       3:42.84        -  
 HACK, JOSH-17      MA, ZAYD-17        HOWELL, MIKE-17    CUBBERLY, RAY-18     
      26.44              55.14            1:22.54            1:51.92           
    2:19.14            2:49.78            3:15.02            3:42.84           
 27 BLUE TIDE A                BTA  GU                       3:44.05        -  
 GARDNER, ANDY-18   NUNEZ, KYLE-18     RIOS, ANTHONY-16   WHITAKER, J.-18      
      26.42              55.93            1:22.19            1:51.43           
    2:18.50            2:49.40            3:15.47            3:44.05           
 28 LONG ISLAND A              LISC MR                       3:45.13        -  
 FERRIS, MIKE-17    NELIGAN, B.-15     DEMARCO, DAN-18    SEMELS, RYAN-18      
      26.93              56.32            1:22.44            1:51.18           
    2:18.99            2:48.54            3:16.32            3:45.13           
 29 ATEX SWIM TEAM A           ATEX GU                       3:54.59        -  
 DIBBLE, TED-17     KORNBLADE, J.-18   BILLINGS, JOSH-16  BLOODWORTH, C.-16    
      27.28              55.92            1:23.55            1:54.75           
    2:23.38            2:54.27            3:22.91            3:54.59           
  - AUBURN UNIV A              AU   SE                           DQ         -  
 BOYLE, NATE-20     NEWMAN, BROCK-21   HAMPLEMAN, KIRK-18 DENNISTON, DAVE-20   
      24.41              50.95            1:14.85            1:41.79           
    2:07.35            2:35.14            3:00.23            3:29.19           


ArenaATTBMWCeraVeMarriottMutual of OmahaMyrtha PoolsOmegaPhillips 66SpeedoTYRUniversal Sports