Meet Results

1999 Pan American Games (LCM)

1999 Pan American Games (LCM)

Winnipeg, Manitoba, Canada
Aug. 2-7, 1999

Results


Aug. 2 Prelim Results

Women's 100m free
1, Tammie Spatz, USA, 56.49 (26.94)
2, Laura Nicholls, CAN, 57.03
3, Jen Eberwein, USA, 57.05 (28.13)
4, Marianne Limpert, CAN, 57.25
5, Tatiana Lima, BRA, 57.70
6, Siobhan Cropper, TRI, 57.89
7, Leah Martindale, BAR, 58.64
8, Rebeca Gusmao, BRA, 58.66

Men's 100m breast
1, Ed Moses, USA, 1:01.06 (meet record) (28.61)
2, Morgan Knabe, CAN, 1:02.52
3, Jarrod Marrs, USA, 1:02.61 (29.40)
4, Marcelo Tomazini, BRA, 1:04.04
5, Montesino Gonzalez, CUB, 1:04.16
6, Rodriguez Jacobo, MEX, 1:04.58
7, Alvaro Rortuny, GUA, 1:04.84
8, Osorio Rodriguez, CUB, 1:04.99

Women's 400m IM
1, Joanne Malar, CAN, 4:44.34
2, Maggie Bowen, USA, 4:51.14 (30.87, 1:05.51, 1:43.21, 3:00.92, 3:43.02, 4:17.10)
3, Fabiola Molina, BRA, 4:54.58
4, Liz Warden, CAN, 4:54.68
5, Shannon Cullen, USA, 4:54.89 (31.38, 1:06.67, 1:45.66, 2:24.42, 3:06.51, 3:49.60, 4:23.29)
6, Carolyn Adel, SUR, 4:57.74
7, Georgina Bardach, ARG, 4:59.26
8, Barbara Jatoba, BRA, 5:07.32

Men's 200m free
1, Gustavo Borges, BRA, 1:50.99
2, Scott Tucker, USA, 1:51.71 (25.95, 53.93, 1:22.74)
3, Yannick Lupien, CAN, 1:51.82
4, Mark Johnston,k CAN, 1:52.00
5, Leonardo Costa, BRA, 1:52.51
6, Nate Boyle, USA, 1:52.66 (26.41, 54.58, 1:23.41)
7, Joshua Ilika, MEX, 1:53.33
8, Javier Diaz, MEX, 1:53.38

Aug. 2 Final Results

WOMEN'S 100M FREE
1, Laura Nichols, CAN, 56:25
2, Tammie Spatz, USA (Saginaw, Mich.), 56.44 (27.02)
3, Marianne Limpert, CAN, 56.69
4, Jennie Eberwein, USA (Maple Glen, Pa.), 56.93 (27.59)

MEN'S 100M BREAST
1, Ed Moses, USA (Burke, Va.), 1:00.99 (28.91) (Pan American Games Record)
2, Jarrod Marrs, USA (Baton Rouge, La.), 1:02.11 (29.13)
2, Morgan Knabe, CAN, 1:02.11

WOMEN'S 400M INDIVIDUAL MEDLEY
1, Joanne Malar, CAN, 4:38.46 (30.11, 1:03.47, 1:39.76, 2:14.75, 2:53.32, 3:33.38, 4:06.85) (Pan American Games Record)
2, Maggie Bowen, USA (Jackson, Miss.), 4:49.22 (30:56, 1:05.28, 1:42.43, 2:19.96, 3:00.17, 3:42.36, 4:15.73)
3, Carolyn Adel, SUR, 4:50.41
5, Shannon Cullen, USA (Redlands, Calif.), 4:54.68 (31.63, 1:07.17, 1:45.71, 2:24.20, 3:06.16, 3:48.33, 4:22.18)

MEN'S 200M FREE
1, Gustavo Borges, BRA, 1:49.41
2, Scott Tucker, USA (Largo, Fla.), 1:50.99 (25.79, 53.68, 1:22.19)
3, Leonardo Costa, BRA, 1:51.29
5, Nathan Boyle, USA (Reston, Va.), 1:52.83 (26.21, 54.64, 1:23.35)

WOMEN'S 800M FREE RELAY
1, Canada (J. Deglau, J. Malar, M. Limpert, L. Nicholls), 8:05.56 (Pan American Games record)
2, USA (C. Geehr, J. Stowers, M. Melgaard, T. Bendel), 8:07.18 (28.13, 58.48, 1:29.62, 2:01.48)/(28.21, 59.15, 1:31.02, 2:02.87)/(27.94, 58.15, 1:29.49, 2:01.36)/(28.03, 58.71, 1:29.59, 2:01.47)
3, Brazil (M. Ferreira, N. Ribeiro, T. Lima, A. Muniz), 8:25.07


Aug. 3 Prelim Results

Men's 100m fly
1, Francisco Sanchez, VEN, 53.63 (24.76)
11, Jarod Schroeder, USA, 55.89 (25.85)
17, Sabir Muhammad, USA, 57.20 (25.62)

Women's 200m free
1, Janelle Atkinson, JAM, 2:01.94 (29.34, 1:00.34, 1:31.49)
3, Julia Stowers, USA, 2:03.14 (29.13, 1:00.12, 1:31.77)
4, Talor Bendel, USA, 2:04.44 (29.06, 59.99, 1:31.98)

Men's 400m individual medley
1, Eric Donnelly, USA, 4:19.72 (27.73, 58.49, 1:32.41, 2:05.30, 2:42.14, 3:19.57, 3:50.45)
2, Joey Montague, USA, 4:21.65 (27.56, 58.60, 1:33.18, 2:06.72, 2:43.85, 3:21.41, 3:52.18)

Aug. 3 Final Results

MEN’S 100 FLY
1, Francisco Sanchez, VEN, 53.33 (PAG)
2, Shamek Pietucha, CAN, 53.40
3, Jose Meolans, ARG, 54.03
4, Jesus Gonzalez, MEX, 54.68
5, Y Garcia, CUB, 54.85
6, Conners Livingston, PUR, 54.97
7, Collin Sood, CAN, 55.12
8, Pablo Abal, ARG, 55.27
10, Jarod Schroeder, USA (Morrison, Ill.), 55.11 (25.60)
12, Sabir Muhammad, USA (Atlanta, Ga.), 56.41 (24.72)

WOMEN’S 200 FREE
1, Jessica DeGlau, CAN, 2:00.65
2, Janelle Atkinson, JAM, 2:01.11
3, Talor Bendel, USA (Fort Mitchell, Ky.), 2:03.18 (28.54, 59.31, 1:30.16)
4, Julia Stowers, USA (Knoxville, Tenn.), 2:03.46 (29.05, 1:00.02, 1:31.95)
5, Carlyn Adel, SUR, 2:04.20
6, Ana Muniz, BRA, 2:06.08
7, Nayara Ribeiro, BRA, 2:06.79
8, Talia Barrios, PER, 2:08.91

MEN’S 400 IM
1, Curtis Myden, CAN, 4:15.52 (PAG)
2, Eric Donnelley, USA (Sarasota, Fla.), 4:17.86 (27.74, 58.51, 1:31.87, 2:04.63, 2:41.56, 3:18.61, 3:48.65)
3, Owen Von Richter, CAN, 4:19.62
4, Joey Montague, USA (Houston, Texas), 4:21.83 (27.58, 58.69, 1:33.06, 2:06.46, 2:43.61, 3:21.70, 3:52.24)
5, Alejandro Bermudez, COL, 4:27.11
6, G. Rodriquez, CUB, 4:28.86
7, Juan Veloz, MEX, 4:30.48
8, Jeremy Knowles, BAH, 4:35.47

WOMEN’S 200 BREAST
1, Lauren Van Oosten, CAN, 2:30.36
2, Annemieke McReynolds, USA (Wildwood, Ga), 2:30.53 (34.76, 1:12.90, 1:51.80)
3, Katie Yevak, USA (Emporia, Kan.), 2:32.85 (35.03, 1:13.23, 1:52.59)
4, A. Marmolejo, MEX, 2:36.25
5, Mikeila Torres, CUB, 2:36.53
6, Isabel Ceballos, COL, 2:37.28
7, P. Comini, BRA, 2:37.69
8, Tara Sloan, CAN, 2:39.47

MEN’S 800 FREE RELAY
1, USA (A. Messner, D. Phillips, D. Howard, S. Tucker), 7:22.29 (1:50.72/1:49.92/1:51.13/1:50.52)
2, Brazil (L. Costa, R. Castro, A. Cordeiro, G. Borges), 7:22.92
3, Canada (M. Johnston, B. Johns, Y. Lupien, R. Say), 7:23.02
4, Venezuela (F. Paez, L. Rojas, N. Mora, M. Colmenares), 7:40.92
5, Peru (J. Valdivieso, J. Martinez, L. Bracamonte, L. Lopez), 7:57.76
6, Chile (G. Zolezzi, P. Banfi, M. Burgos, E. Morano), 8:00.19
7, Virgin Islands (G. Gleason, R. Colabella, J. Laban, A. Smith), 8:07.26
8, Ecuador, DQ


Aug. 4 Prelim Results

Women's 400m free
1, Janelle Atkinson, JAM, 4:16.89
3, Kaitlin Sandeno, USA, 4:18.97 (31.04, 1:03.96, 1:36.92, 2:09.80, 2:42.14, 3:14.75, 3:46.87)
4, Julia Stowers, USA, 4:19.84 (31.16, 1:04.01, 1:37.08, 2:09.99, 2:42.48, 3:15.10, 3:47.68)

Men's 100m free
1, Fernando Scherer, BRA, 49.45
2, Scott Tucker, USA, 50.10 (24.21)
5, Dan Phillips, USA, 50.56 (24.68)

Women's 100m back
1, Denali Knapp, USA, 1:02.78 (30.84)
4, Beth Botsford, USA, 1:03.43 (30.74)

Men's 200m back
1, Aaron Peirsol, USA, 2:00.39 (28.72, 58.77, 1:29.61)
2, Dan Shevchik, USA, 2:01.58 (29.02, 59.41, 1:30.27)

Aug. 4 Final Results

WOMEN’S 400 FREE
1, Kaitlin Sandeno, USA (Lake Forest, Calif.), 4:10.74 (29.61, 1:01.04, 1:32.71, 2:04.61, 2:36.53, 3:08.38, 3:40.12)
2, Janelle Atkinson, JAM, 4:10.83
3, Joanne Malar, CAN, 4:12.64
4, Julia Stowers, USA (Knoxville, Tenn.), 4:16.79 (29.45, 1:01.27, 1:33.32, 2:05.97, 2:38.43, 3:11.59, 3:44.34)
5, Ana Muniz, BRA, 4:19.47
6, Nayara Ribeiro, BRA, 4:19.75
7, P. Villarreal, MEX, 4:24.66
8, M. Diago, PUR, 4:25.18

MEN’S 100 FREE
1, Fernando Scherer, BRA, 49.19 (PAG)
2, Jose Meolans, ARG, 49.94
3, Gustavo Borges, BRA, 50.10
4, Scott Tucker, USA (Largo, Fla.), 50.15 (23.95)
5, Ricardo Busquets, PUR, 50.40
6, Hernandez Rodriguez, CUB, 50.52
7, Daniel Phillips, USA (Ypsilanti, Mich.), 50.71 (23.71)
8, Yannick Lupien, CAN, 50.73

WOMEN’S 100 BACK
1, Kelly Stefanyshyn, CAN, 1:02.14
2, Denali Knapp, USA (Davis, Calif.), 1:02.45 (30.29)
3, Beth Botsford, USA (Timonium, Md.), 1:02.48 (29.96)
4, Erin Gammel, CAN, 1:02.91
5, Fabiola Molina, BRA, 1:03.57
6, A. Gonzalez, CUB, 1:03.83
7, Cristiane Nakama, BRA, 1:05.25
8, Florencia Szigeti, ARG, 1:07.88

MEN’S 200 BACK
1, Leonardo Costa, BRA, 1:59.33 (PAG)
2, Aaron Peirsol, USA (Irvine, Calif.), 1:59.77 (28.26, 58.73, 1:29.22)
3, Daniel Shevchik, USA (Wilton, Conn.), 2:00.27 (28.70, 58.97, 1:29.55)
4, Dustin Hersee, CAN, 2:01.30
5, Mark Versfeld, CAN, 2:03.52
6, Alejandro Bermudez, COL, 2:03.73
7, N. Bent, CUB, 2:04.06
8, Mike Fung, CUR, 2:08.70

WOMEN’S 400 FREE RELAY
1, Canada (J. DeGlau, M. Limpert, S. Evanetz, L. Nicholls), 3:45.07
2, USA (T. Spatz, C. Shealy, S. Williams, J. Eberwien), 3:45.72 (56.37/56.57/56.59/56.19)
3, Brazil (J. Machado, R. Gusmao, F. Delaroli, T. Lima), 3:50.37
4, Jamaica (T. Swaby, J. Atkinson, A. Chuck, J. Atkinson), 4:04.76


Aug. 5 prelim results

Men's 400m free
1, Ricky Say, CAN, 3:56.98
2, Austin Ramirez, USA, 3:57.02 (28.36, 58.22, 1:28.09, 1:58.21, 2:28.10, 2:58.28, 3:28.00)
7, Nat Lewis, USA, 3:59.16 (28.97, 59.36, 1:29.54, 1:59.99, 2:30.15, 3:00.48, 3:30.05)

Women's 100m fly
1, Karen Campbell, USA, 59.70 (27.39) (PAG record; old record: Jill Sterkel, USA, 1:00.53, 1979)
4, Sylvia Bereknyei, USA, 1:02.51

Men's 200m breast
1, Morgan Knabe, CAN, 2:16.85
4, Steven West, USA, 2:19.62 (31.86, 1:06.99, 1:42.25)
7, Mark Gangloff, USA, 2:20.20 (32.19, 1:08.97, 1:45.34)

Women's 100m breast
1, Staciana Stitts, USA, 1:10.70 (34.27)
2, Kristen Woodring, USA, 1:11.71 (33.66)

Women's 800m free
1, Kaitlin Sandeno, USA, 8:49.25 (31.76, 1:06.00, 1:39.92, 2:13.93, 2:47.70, 3:20.95, 3:54.07, 4:27.01, 5:00.12, 5:32.86, 6:06.03, 6:39.06, 7:11.55, 7:44.34, 8:17.20)
5, Alexix Binder, USA, 8:53.97 (31.92, 1:05.73, 1:39.54, 2:13.49, 2:47.59, 3:21.62, 3:55.64, 4:29.31, 5:02.74, 5:36.20, 6:09.80, 6:43.17, 7:16.29, 7:49.41, 8:22.18)

Aug. 5 Final Results

MEN’S 400 FREE
1, Luiz Limas, BRA, 3:52.25
2, Austin Ramirez, USA (Brookfield, Wis.), 3:53.64 (27.40, 57.03, 1:26.48, 1:56.31, 2:26.17, 2:56.09, 3:25.47)
3, Rick Say, CAN, 3:54.66
4, Mark Johnston, CAN, 3:56.68
5, Alejandro Bermudez, COL, 3:57.77
6, Ricardo Monasterio, VEN, 3:58.65
7, D. Alleyne, BAR, 3:58.90
8, Nat Lewis, USA (Collowhee, N.C.), 3:58.99 (28.49, 58.15, 1:28.36, 1:57.99, 2:28.16, 2:58.20, 3:29.02)

WOMEN'S 100 BUTTERFLY
1, Karen Campbell, USA (Kalamazoo, Mich.), 1:00.05 (27.55)
2, Jessica Deglau, CAN, 1:00.70
3, Karine Chevrier, CAN, 1:01.15
4, Sylvia Bereknyei, USA (Pittsburgh, Calif.), 1:01.97 (28.68)
5, Siobhan Cropper, TRI, 1:02.76
6, Paola Espana Lopez, MEX, 1:02.78
7, Maria Pereyra, ARG, 1:03.35
8, Tanya Schuh, BRA, 1:03.64

MEN'S 200 BREASTSTROKE
1, Morgan Knabe, CAN, 2:14.73 (PAG Record, previous record by Mario Gonzales, CUB, 1991, 2:15.50)
2, Steven West, USA (Huntington Beach, Calif.), 2:16.26 (31.02, 1:06.08, 1:40.83)
3, Mark Gangloff, USA (Akron, Ohio), 2:16.60 (31.04, 1:05.77, 1:40.33)
4, Marcelo Tomazini, BRA, 2.17.04
5, Michel Boulianne, CAN, 2:17.93
5, Mario Gonzalez Montesino, CUB, 2:17.93
7, Alvaro Fortuny Lopez, GUA, 2:20.13
8, Mauro Fabio Silva, BRA, 2:22.14

WOMEN’S 100 BREASTSTROKE
1, Staciana Stitts, USA (Carlsbad, Calif.), 1:09.16 (33.18) (PAG Record, previous record by Tierney Dorsay, USA, 1991, 1:10.30)
2, Kristen Woodring, USA (Reading, Pa.), 1:09.65 (32.61)
3, Lauren Van Ooosten, CAN, 1:10.06
4, Mikeila Torres Leyva, CUB, 1:12.48
5, Imaday Nunez Gonzalez, CUB, 1:12.82
6, Patricia Comini Silva, BRA, 1:13.10
7, Isabel Ceballos, COL, 1:13.29
8, Adriana Marmolejo Vargas, MEX, 1:13.87

MEN’S 4x100 FREESTYLE RELAY
1, Brazil, 3:17.18 (PAG Record, previous record by the United States, 1995, 3:18.60)
2, United States (Scott Tucker, Largo, Fla.; Daniel Phillips, Ypsilanti, Mich.; Jarod Schroeder, Morrison, Ill; Justin Ewers, Phoenix, Ariz.), 3:19.00 (50.02/49.60/49.81/49.57)
3, Venezuela, 3:22.21
4, Canada, 3:22.48
5, Bahamas, 3:31.46
6, Bermuda, 3:36.05
7, Peru, 3:39.32
8, Virgin Islands, 3:39.40


Aug. 6 Prelim Results

Women's 200m IM
1, Joanne Malar, CAN, 2:14.81 (PAG; previous record 2:15.66 by Malar, 1995, Mar Del Plata)
3, Maggie Bowen, USA, 2:18.86 (30.07, 1:06.02, 1:45.49)
4, Gabrielle Rose, USA, 2:19.02 (29.26, 1:07.08, 1:46.87)

Men's 200m fly
1, Shamek Pietucha, CAN, 1:58.50 (PAG; previous record 1:58.85 by Craig Beardsley, USA, 1983, Caracas)
2, Steven Brown, USA, 1:59.29 (27.33, 57.14, 1:27.59)
5, Devin Howard, USA, 1:59.90 (26.94, 57.18, 1:28.72)

Men's 100m back
1, Rodolfo Falcon, CUB, 55.06
3, Matt Allen, USA, 56.17 (27.38)
6, Justin Ewers, USA, 56.38 (27.53)

Men's 50m free
1, Fernando Scherer, BRA, 22.22 (PAG; previous record 22.55 by Tom Williams, USA, 1987, Indianapolis)
8, Jerrod Kappler, USA, 23.24 (went 22.97 in a swim-off with Canadian Yannick Lupien to make the final)
13, Matt Busbee, USA, 23.50

Men's 1500m free (final held on Aug. 7)
1, Tim Siciliano, USA, 15:36.52 (28.44, 59.10, 1:30.61, 2:01.95, 2:33.67, 3:04.89, 3:36.42, 4:07.69, 4:38.95, 5:10.19, 5:41.59, 6:12.73, 6:44.40, 7:15.52, 7:46.99, 8:18.19, 8:49.88, 9:20.99, 9:52.55, 10:23.87, 10:55.68, 11:27.08, 11:58.21, 12:29.36, 13:01.13, 13:32.20, 14:03.84, 14:34.52, 15:05.83)
5, Nat Lewis, USA, 15:55.17 (29.82, 1:01.62, 1:34.03, 2:06.35, 2:38.83, 3:11.01, 3:43.09, 4:15.03, 4:47.17, 5:19.03, 5:51.07, 6:22.95, 6:54.82, 7:26.60, 7:58.58, 8:30.43, 9:02.25, 9:33.94, 10:06.02, 10:37.68, 11:09.85, 11:41.68, 12:13.63, 12:45.35, 13:17.51, 13:49.35, 14:21.38, 14:53.21, 15:24.69)

Aug. 6 Final Results

WOMEN’S 200 IM
1, Joanne Malar, CAN, 2:14.18 (PAG, previous record 2:14.81 by Joanne Malar, CAN, 1999, Winnipeg)
2, Martha Bowen, USA (Jackson, Miss.), 2:15.26 (30.24, 1:05.18, 1:43.96)
3, Marianne Limpert, CAN, 2:15.80
4, Gabrielle Rose, USA (Memphis, Tenn.), 2:16.06 (28.90, 1:05.11, 1:44.44)
5, Carolyn Adel, SUR, 2:18.08
6, Fabiola Molina, BRA, 2:20.07
7, Sylvia Fonseca Alvarez, PUR, 2:27.13
8, Georgina Bardach, ARG, 2:28.15

MEN’S 200 BUTTERFLY
1, Shamek Pietucha, CAN, 1:59.10
2, Steven Brown, USA (Reno, Nev.), 1:59.52 (27.23, 57.63, 1:28.22)
3, Devin Howard, USA (Klein, Texas), 1:59.82 (26.83, 57.13, 1:28.73)
4, A. Conners Livingston, PUR, 2:00.05
5, Juan Veloz, MEX, 2:00.06
6, Philip Weiss, CAN, 2:00.34
7, Joshua Ilika, MEX, 2:01.98
8, Nelson Mora, VEN, 2:02.73

MEN’S 50 FREE
1, Fernando Scherer, BRA, 22.24 (PAG in prelims at 22.22; previous record 22.55 by Tom Williams, USA, 1987, Indianapolis)
2, Jose Meolans, ARG, 22.46
3, M. Hernandez Rodreiguez, CUB, 22.79
4, Gustavo Borges, BRA, 23.06
5, Jerrod Kappler, USA (Tarpon Springs, Fla.), 23.17
6, Christopher Murray, BAH, 23.22
7, Allan Murray, BAH, 23.30
8, Felipe Delgado, ECU, 23.37
13, Matthew Busbee, USA (Mobile, Ala.), 23.57

WOMEN’S 800 FREE
1, Kaitlin Sandeno, USA (Lake Forest, Calif.), 8:34.65 (30.68, 1:03.37, 1:36.34, 2:09.10, 2:41.65, 3:14.19, 3:46.50, 4:18.65, 4:50.55, 5:22.15, 5:54.19, 6:26.20, 6:58.44, 7:30.55, 8:02.87) (PAG, previous record 8:34.72 by Tami Bruce, USA, 1987, Indianapolis)
2, Janelle Atkinson, JAM, 8:39.51
3, Lindsay Beavers, CAN, 8:44.21
4, Alexis Binder, USA (Santa Barbara, Calif.), 8:48.15 (30.99, 1:03.93, 1:37.05, 2:10.15, 2:43.14, 3:16.21, 3:49.27, 4:22.32, 4:55.54, 5:28.71, 6:02.03, 6:35.25, 7:08.52, 7:41.67, 8:15.09)
5, Danielle Bell, CAN, 8:51.89
6, Ana Muniz, BRA, 8:52.36
7, Nayara Ribeiro, BRA, 8:57.61
8, Michelle Diago Jensen, PUR, 8:59.31

MEN’S 100 BACKSTROKE
1, Rodolfo Falcon Cabrera, CUB, 54.93
2, Alexandre Massura Neto, BRA, 55.17
3, Matthew Allen, USA (Bellingham, Wash.), 55.86 (27.30)
4, Neisser Bent Vazquez, CUB, 56.00
5, Mark Versfeld, CAN, 56.11
6, Dustin Hersee, CAN, 56.23
7, Justin Ewers, USA (Phoenix, Ariz.), 56.38 (26.81)
8, Ricardo Busquets Healy, PUR, 56.68 (27.08)

WOMEN’S 4X100 MEDLEY RELAY
1, USA (Denali Knapp, Davis, Calif; Staciana Stitts, Carlsbad, Calif.; Karen Campbell, Kalamazoo, Mich.; Tammie Spatz, Saginaw, Mich.), 4:06.08 (1:01.85/1:08.61/59.79/55.83) (PAG record, previous record 4:08.17 by USA, 1995, Mar Del Plata)
2, Canada, 4:08.73
3, Brazil, 4:15.00
4, Cuba 4:24.15


Aug. 7 Prelim Results

Men's 200m IM
1, Joe Montague, USA, 2:02.99 (26.66, 57.92, 1:34.17)
4, Tony Kurth, USA, 2:05.31 (27.12, 59.88, 1:35.80)

Women's 200m Fly
1, Jessica DeGlau, CAN, 2:10.30
3, Kalyn Keller, USA, 2:16.01 (30.58, 1:04.52, 1:40.02)
6, Ashley Ellis, USA, 2:20.27 (30.29, 1:04.58, 1:40.63)

Women's 200m Back
1, Beth Botsford, USA, 2:15.15 (32.01, 1:06.35, 1:40.83)
4, Denali Knapp, USA, 2:19.21 (32.32, 1:07.60, 1:43.33)

Men's 400m Medley Relay
1, USA (Justin Ewers/56.29, Jarrod Marrs/1:03.28, Adam Messner/54.83, Dan Phillips/50.94), 3:45.34

Women's 50m Free
1, Tammie Spatz, USA, 25.67
4, Shannon Hosack, USA, 26.22

Aug. 7 Final Results

MEN'S 200 IM
1, Curtis Myden, CAN, 2:02.38
2, Joseph Montague, USA (Houston, Texas), 2:03.08 (26.71, 58.37, 1:33.89)
3, Owen Von Richter, CAN, 2:03.80
4, Stephan Baptista, BRA, 2:06.20
5, Tony Kurth, USA (Toledo, Ohio), 2:06.29 (26.31, 58.03, 1:34.54)
6, Javier Diaz Gonzales, MEX, 2:07.60
7, Alejandro Bermudez, COL, 2:08.40
7, Stephen David Fahy, BER, 2:08.40

WOMEN'S 200 BUTTERFLY
1, Jessica Deglau, CAN, 2:09.64 (PAG, previous record 2:09.77 by Mary Meagher, USA,
2, Jennifer Burton, CAN, 2:12.09
3, Kalyn Keller, USA (Phoenix, Ariz.), 2:14.60 (30.57, 1:04.21, 1:39.04)
4, Ashley Ellis, USA (Jacksonville, Fla.), 2:18.17 (30.67, 1:05.57, 1:40.32)
5, Patricia Ribeiro Silva, BRA, 2:18.23
6, Monique Ferreira, BRA, 2:18.28
7, Paola Espana Lopez, MEX, 2:18.61
8, Mariela Yepez, EDU, 2:21.05

WOMEN'S 50 FREE
1, Tammie Spatz, USA (Saginaw, Mich.), 25.50
2, Eileen Coparropa, PAN, 25.78
3, Laura Nicholls, CAN, 26.10
4, Shannon Hosack (Coos Bay, Ore.), 26.27
4, Falvia Delaroli, BRA, 26.27
6, Tatiana Lima, BRA, 26.66
7, Siobhan Cropper, TRI, 26.84
8, Leah Simone Martindale, BAR, 26.91

MEN'S 1500 FREE
1, Timothy Siciliano, USA (San Marcos, Calif.), 15:14.94 (27.58, 57.65, 1:27.69, 1:58.12, 2:28.59, 2:58.79, 3:29.21, 3:59.67, 4:30.22, 5:00.60, 5:31.21, 6:01.55, 6:32.26, 7:02.96, 7:22.98, 8:04.58, 8:35.58, 9:06.08, 9:36.77, 10:07.75, 10:38.72, 11:09.55, 11:40.12, 12:10.59, 12:41.39, 13:12.23, 13:43.17, 14:14.11, 14:44.89)
2, Luiz Lima, BRA, 15:21.92
3, Ricardo Monasterio, VEN, 15:28.64
4, Nat Lewis, USA (Collawhee, N.C.), 15:44.15 (29.38, 1:00.38, 1:31.52, 2:02.75, 2:33.99, 3:05.52, 3:36.83, 4:08.52, 4:40.07, 5:11.72, 5:43.33, 6:15.03, 6:46.68, 7:18.38, 7:49.76, 8:21.16, 8:52,66, 9:24.23, 9:55.90, 10:27.76, 10:59.57, 11:31.44, 12:03.43, 12:35.24, 13:07.02, 13:38.84, 14:10.72, 14:42.23, 15:13.65
5, Mark Johnston, CAN, 15:53.07
6, A. Fiorilli, ARG, 15:58.74
7, Tim Peterson, CAN, 16:01.31
8, R. Valle Gonzalez, HON, 16:18.25

WOMEN'S 200 BACKSTROKE
1, Denali Knapp, USA (Davis, Calif.), 2:12.48 (31.27, 1:05.11, 1:39.09) (PAG, previous record 2:12.98 by Barbara Bedford, USA, 1995, Mar del Plata)
2, Beth Botsford, USA (Timonium, Md.), 2:12.95 (31.49, 1:05.31, 1:39.16)
3, Kelly Stefanyshyn, CAN, 2:13.24
4, Ana Maria Gonzalez Miranda, CUB, 2:16.70
5, Erin Gammel, CAN, 2:17.50
6, Fabiola Molina, BRA, 2:18.12
7, Cristiane Nakama, BRA, 2:21.21
8, Georgina Bardach, ARG, 2:26.55

MEN'S 4X100 MEDLEY RELAY
1, Brazil, 3:40.27 (PAG, previous record 3:40.42 by the United States, 1983, Caracas)
2, United States, 3:40.57 (55.84, 1:00.89, 54.16, 49.68), (Matt Allen, Bellingham, Wash.; Glenn Moses, Burke, Va.; Jarod Schroeder, Morrison, Ill.; Scott Tucker, Largo, Fla.)
3, Canada, 3:41.04
4, Cuba, 3:44.02
5, Mexico, 3:51.45
6, Ecuador, 3:54.56
7, Bahamas, 3:58.37
8, Peru, 4:02.27


USA Medalists

  Gold Silver Bronze Total
USA 10 19 8 37
CAN 13 5 14 32

GOLD MEDALISTS
W50 FREE,
Tammie Spatz (Saginaw, Mich.), 25.50
W400 FREE, 
Kaitlin Sandeno* (Lake Forest, Calif.), 4:10.74
W800 FREE,
Kaitlin Sandeno* (Lake Forest, Calif.), 8:34.65 (PAG)
M 1500 FREE,
Tim Siciliano* (San Marcos, Calif.), 15:14.94
W200 BACK,
Denali Knapp* (Davis, Calif.), 2:12.48 (PAG; previous record 2:12.98 by B.J. Bedford, USA, 1995, Mar Del Plata)
M100 BREAST,
Ed Moses* (Burke, Va.), 1:00.99 (PAG)
W100 BREAST, Staciana Stitts* (Carlsbad, Calif.), 1:09.16 (PAG)
W100 FLY, Karen Campbell* (Kalamazoo, Mich.), 1:00.05 (PAG in prelims, 59.70)
M800 FR, Adam Messner* (Ann Arbor, Mich.), Dan Phillips* (Ypsilanti, Mich.), Devin Howard* (Klein, Texas), Scott Tucker* (Largo, Fla.), 7:22.29
W400 MR, Denali Knapp* (Davis, Calif.), Staciana Stitts* (Carlsbad, Calif.), Karen Campbell* (Kalamazoo, Mich.), Tammie Spatz (Saginaw, Mich.), 4:06.08 (PAG)

SILVER MEDALISTS
W100 FREE,
Tammie Spatz (Saginaw, Mich.), 56.44
M200 FREE, Scott Tucker* (Largo, Fla.), 1:50.99
M400 FREE,
Austin Ramirez* (Brookfield, Wis.), 3:53.64
W100 BACK, Denali Knapp* (Davis, Calif.), 1:02.45
W200 BACK, Beth Botsford (Timonium, Md.), 2:12.95
M200 BACK,
Aaron Peirsol* (Irvine, Calif.), 1:59.77
M100 BREAST,
Jarrod Marrs* (Baton Rouge, La.), 1:02.11
W100 BREAST, Kristen Woodring* (Reading, Pa.), 1:09.65
M200 BREAST, Steven West* (Huntington Beach, Calif.), 2:16.26
W200 BREAST, Annemieke McReynolds (Wildwood, Ga), 2:30.53
M200 FLY, Steven Brown* (Reno, Nev.), 1:59.52
M200 IM, Joe Montague* (Houston, Texas), 2:03.08
W200 IM,
Maggie Bowen (Jackson, Miss.), 2:15.26
M400 IM, Eric Donnelley* (Sarasota, Fla.), 4:17.86
W400 IM,
Maggie Bowen (Jackson, Miss.), 4:49.22
M400 FR,
Scott Tucker* (Largo, Fla.), Dan Phillips* (Ypsilanti, Mich.), Jarod Schroeder* (Morrison, Ill.), Justin Ewers* (Phoenix, Ariz.), 3:19.00
W400 FR Tammie Spatz (Saginaw, Mich.), Courtney Shealy* (Columbia, S.C.), Stefanie Williams* (Philadelphia, Pa.), Jen Eberwien (Maple Glen, Pa.), 3:45.72
W800 FR
Carly Geehr* (La Canada, Calif.), Julia Stowers* (Knoxville, Tenn.), Megan Melgaard* (Severna Park, Md.), Talor Bendel (Fort Mitchell, Ky.), 8:07.18
M400 MR Matt Allen* (Bellingham, Wash.), Ed Moses* (Burke, Va.), Jarod Schroeder* (Morrison, Ill.), Scott Tucker* (Largo, Fla.), 3:40.57

BRONZE MEDALISTS
W200 FREE,
Talor Bendel (Fort Mitchell, Ky.), 2:03.18
M100 BACK,
Matt Allen* (Bellingham, Wash.), 55.86
W100 BACK,
Beth Botsford (Timonium, Md.), 1:02.48
M200 BACK, Daniel Shevchik (Wilton, Conn.), 2:00.27
M200 BREAST,
Mark Gangloff* (Akron, Ohio), 2:16.60
W200 BREAST, Katie Yevak* (Emporia, Kan.), 2:32.85
M200 FLY, Devin Howard* (Klein, Texas), 1:59.82
W200 FLY, Kalyn Keller* (Phoenix, Ariz.), 2:14.60

* denotes swimmers going to Nationals


ArenaATTBMWCeraVeMarriottMutual of OmahaMyrtha PoolsOmegaPhillips 66SpeedoTYRUniversal Sports