Licensed to USA Swimming-National Meets
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/14/2013 02:01 PM
     2013 Speedo Winter Jr National Time Trials - 12/12/2013 to 12/14/2013     
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.59  NATS 2014 Summer Nats
          22.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          23.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          23.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          24.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burnham, Madeline         17 Iowa Flyers Swim-IA    23.09      23.05        
          r:+0.75                                                              
  2 Salesky, Madeleine        16 Marin Pirates-PC       23.51      23.36        
          r:+4.29                                                              
  3 Stenstrom, Brooke         16 Denver Swim Acad-CO    23.23      23.46        
          r:+0.64                                                              
  4 Rockett, Alexandra        18 Boyertown YMCA N-MA    23.21      23.76        
          r:+0.78                                                              
  5 Kuhl, Katherine           17 Edwardsville YMC-OZ    23.85      23.95        
          r:+0.73                                                              
  6 Ferrara, Brooke           16 Greater Pensacol-SE    23.68      24.17        
          r:+4.76                                                              
  7 Lehnertz, Tereysa         18 Iowa Flyers Swim-IA    23.68      24.25        
          r:+7.49                                                              
  8 *Chung, Eva               16 Pleasanton Seaha-PC    25.18      24.49        
          r:+0.71                                                              
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.59  NATS 2014 Summer Nats
          22.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          23.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          23.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          24.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Courtney         16 De Anza Cupertin-PC    23.66      23.72        
          r:+3.42                                                              
  2 Donahue, Jane             14 North Mecklenbur-NC    24.62      23.82        
  3 Andrews, Jinan            17 Phoenix Aquatic-MR     23.93      23.90        
          r:+5.68                                                              
  4 May, Katherine            15 Edwardsville YMC-OZ    23.93      23.93        
          r:+0.71                                                              
  5 Kerr, Christine           17 YMCA of the Tria-NC    23.99      24.12        
          r:+3.09                                                              
  6 Nusbaum, Jennifer         15 YMCA of the Tria-NC    24.00      24.18        
          r:+0.74                                                              
  7 Crocker, Samantha         17 CSP Tideriders-OZ      23.64      24.26        
          r:+0.82                                                              
  8 Pettinger, Julianna       17 Loggerhead Aquat-FL    24.58      24.28        
  9 Ingram, Fabiana           17 Lake Lytal Light-FG    23.92      24.29        
          r:+4.71                                                              
 10 Pisani, Jenna             14 Lake Lytal Light-FG    24.44      24.37        
          r:+0.90                                                              
 11 Dacruz, Georgia           15 Tide-VA                23.91      24.39        
          r:+0.79                                                              
 12 Giggey, Kimberlee         16 Davis Aquadarts-SN     23.98      24.43        
          r:+3.28                                                              
 13 Powell, Ruby              16 Coho Swim Club-IL      24.79      24.48        
          r:+0.77                                                              
 14 Theil, Caroline           14 Greater Nebraska-MW    24.59      24.52        
 14 Newton, Taylor            15 JCC Waves-CA           24.60      24.52        
 16 Underwood, Mallory        14 Huntsville Swim-SE     24.61      24.56        
 17 Hayakawa, Lena            16 Kamehameha Swim-HI     24.54      24.58        
 18 McCarthy, Emma            16 North Bay Aquati-PC    24.40      24.59        
          r:+0.80                                                              
 19 Lawton, Kelsey            16 YMCA of the Tria-NC    24.12      24.60        
          r:+3.38                                                              
 20 Fitzpatrick, Jamie        17 Flyers Aquatic S-OZ    23.99      24.64        
          r:+0.85                                                              
 21 Balish, Madison           14 Punahou Aquatics-HI    25.50      24.67        
          r:+5.17                                                              
 22 McCoy, Taylor             14 Gold Medal Swim-IE     25.48      24.75        
          r:+0.72                                                              
 23 Suarez, Julie             17 Lake Lytal Light-FG    24.68      24.76        
 24 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE          24.80      24.78        
          r:+0.70                                                              
 25 Grubbs, Hannah            17 Orinda Aquatics-PC     24.70      24.90        
 26 Grinter, Bailey           14 Edwardsville YMC-OZ    24.33      24.91        
          r:+3.91                                                              
 27 Morefield, Shaelin        17 Douglas Dolfins-PC     24.91      25.06        
          r:+0.67                                                              
 28 Newell, Hannah            17 Ames Cyclone Aqu-IA    24.29      25.09        
          r:+2.87                                                              
 29 Fischer, Grace            16 Flyers Aquatic S-OZ    24.43      25.67        
          r:+0.69                                                              
 30 Herfurth, Christina       17 Lake Lytal Light-FG    25.45      26.21        
          r:+8.96                                                              
 31 Caneta, Jorie             17 Roadrunner Aquat-CC    28.00      29.21        
          r:+0.73                                                              
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.59  NATS 2014 Summer Nats
          22.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          23.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          23.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          24.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnham, Madeline         17 Iowa Flyers Swim-IA    23.09      23.03        
          r:+0.70                                                              
  2 Fazio, Samantha           16 Scottsdale Aquat-AZ    23.45      23.17        
          r:+3.20                                                              
  3 Duffield, Krista          17 Tucson Ford Deal-AZ    23.63      23.55        
          r:+0.79                                                              
  4 Myers, Madison            16 Firestone Akron-LE     24.01      23.76        
          r:+0.78                                                              
  5 Campbell, Alicia          14 Bainbridge Islan-PN    23.40      23.87        
          r:+4.94                                                              
  6 Weekley, Olivia           17 Greater Pensacol-SE    23.92      23.97        
          r:+0.71                                                              
  7 *Cockcroft, Caitlin       16 Greensboro Swimm-NC    24.44      24.32        
          r:+0.78                                                              
  8 Bentley, Sara             17 Ames Cyclone Aqu-IA    24.86      24.81        
          r:+3.52                                                              
  9 Lange, Kaitlyn            15 Phoenix Aquatic-MR     24.87      25.22        
          r:+0.79                                                              
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          49.29  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.79  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salesky, Madeleine        16 Marin Pirates-PC       51.19      51.21        
     r:+5.98  25.15       51.21 (26.06)                                        
  2 Morgan, Dorothy           17 Miami Swimming-FG      51.23      51.74        
     r:+5.45  24.91       51.74 (26.83)                                        
  3 Fant, Britney             17 Eagle Swim Assoc-GU    52.17      51.86        
     r:+0.75  24.67       51.86 (27.19)                                        
  4 Kaunitz, Lisa             15 Palo Alto Stanfo-PC    53.53      52.00        
     r:+0.84  25.28       52.00 (26.72)                                        
  5 Arnold, Mykala            16 Motor City Aquat-MI    53.00      52.01        
     r:+6.16  25.05       52.01 (26.96)                                        
  6 Kuhl, Katherine           17 Edwardsville YMC-OZ    52.63      52.07        
     r:+4.30  25.13       52.07 (26.94)                                        
  7 Cimino, Sarah             15 Huntsville Swim-SE     53.12      52.42        
     r:+0.76  24.94       52.42 (27.48)                                        
  8 Kerr, Pauline             15 Dallas Mustangs-NT     52.10      52.49        
     r:+2.23  25.16       52.49 (27.33)                                        
  9 Magnuson, Hannah          17 Triton Swimming-KY     51.07      52.73        
     r:+2.35  25.51       52.73 (27.22)                                        
 10 Drerup, Elizabeth         16 Cincinnati Aquat-OH    52.97      53.17        
     r:+9.82  16.93       53.17 (36.24)                                        
 11 Ryan, Emily               13 Academy Bullets-IL     53.59      53.23        
     r:+0.79  25.76       53.23 (27.47)                                        
 12 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM     52.84      53.32        
     r:+0.83  25.86       53.32 (27.46)                                        
 13 Ware, Yasmine             16 Swim Kauai Aquat-HI    52.39      53.39        
     r:+4.40  25.44       53.39 (27.95)                                        
 14 McPherson, Elizabeth      15 Edwardsville YMC-OZ    54.30      53.42        
     r:+0.84  25.96       53.42 (27.46)                                        
 15 Bentley, Sara             17 Ames Cyclone Aqu-IA    55.47      53.50        
     r:+0.71  25.58       53.50 (27.92)                                        
 16 Bushey, Brenna            17 Foothills Swim T-CO    53.00      53.76        
     r:+5.69  25.94       53.76 (27.82)                                        
 17 Thornton, Rileigh         16 Dallas Mustangs-NT     53.29      54.71        
     r:+0.82  26.04       54.71 (28.67)                                        
 18 Higdon, Ellen             17 Edwardsville YMC-OZ    54.44      55.10        
     r:+0.94  26.45       55.10 (28.65)                                        
 19 Davis, Lauren             16 Tule Nation Trit-CC    56.06      55.45        
     r:+3.63  26.76       55.45 (28.69)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          49.29  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.79  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            17 Phoenix Aquatic-MR     52.10      51.80        
     r:+6.41  25.11       51.80 (26.69)                                        
  2 Kerr, Christine           17 YMCA of the Tria-NC    51.47      51.90        
     r:+9.22  25.20       51.90 (26.70)                                        
  3 Treski, Olivia            16 Newburgh Sea Cre-IN    52.93      52.17        
     r:+0.83  25.20       52.17 (26.97)                                        
  4 McClure, Morgan           17 Spare Time Aquat-SN    52.54      52.37        
     r:+8.90  25.38       52.37 (26.99)                                        
  5 Stelnicki, Loretta        16 Patriot Aquatic-IL     53.73      52.51        
     r:+0.76  25.15       52.51 (27.36)                                        
  6 Rogers, Kate              17 Plymouth-Canton-MI     52.22      52.69        
     r:+5.25  25.33       52.69 (27.36)                                        
  7 Fitzpatrick, Jamie        17 Flyers Aquatic S-OZ    52.39      52.99        
     r:+2.92  25.35       52.99 (27.64)                                        
  8 Melnick, Melissa          14 CSP Tideriders-OZ      52.35      53.18        
     r:+6.06  25.64       53.18 (27.54)                                        
  9 Crist, Makayla            17 Missoula Aquatic-MT    53.50      53.28        
     r:+5.03  25.31       53.28 (27.97)                                        
 10 Wilson, Tessa             18 Barracuda Swim C-SE    53.47      53.36        
     r:+0.74  25.52       53.36 (27.84)                                        
 11 Altmayer, Katherine       18 Rose Bowl Aquati-CA    52.30      53.39        
     r:+3.52  25.64       53.39 (27.75)                                        
 12 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE          53.23      53.57        
     r:+4.83  26.07       53.57 (27.50)                                        
 13 Anderson, Felicia         15 Portland Aquatic-OR    53.30      53.68        
     r:+4.81  25.77       53.68 (27.91)                                        
 14 Beetcher, Brittney        15 Boulder Swimming-CO    53.27      53.90        
     r:+0.82  26.21       53.90 (27.69)                                        
 15 Crocker, Samantha         17 CSP Tideriders-OZ      52.28      54.02        
     r:+0.82  25.80       54.02 (28.22)                                        
 16 Takach, Sarah             17 Una LTAZ-AZ            55.54      54.28        
     r:12.76  26.28       54.28 (28.00)                                        
 17 Farrell, Margaret         16 Greensboro Swimm-NC    54.10      54.30        
     r:+0.81  26.43       54.30 (27.87)                                        
 18 Lange, Kaitlyn            15 Phoenix Aquatic-MR     54.59      54.34        
     r:+5.03  26.14       54.34 (28.20)                                        
 19 McCoy, Taylor             14 Gold Medal Swim-IE     53.14      54.98        
     r:+2.74  26.32       54.98 (28.66)                                        
 20 Anderson, Taylor          16 Tampa Bay Aquati-FL    53.92      55.24        
     r:+0.79  26.54       55.24 (28.70)                                        
 21 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE          55.60      55.57        
     r:+5.31  26.74       55.57 (28.83)                                        
 22 Fischer, Grace            16 Flyers Aquatic S-OZ    53.39      56.24        
     r:+0.72  27.26       56.24 (28.98)                                        
 23 Peterson, Katherine       15 Boulder Swimming-CO    55.59      56.80        
     r:+2.36  27.77       56.80 (29.03)                                        
 -- Glafenhein, Caroline      14 Tennessee Aquati-SE    53.89         DQ        
          r:+0.63                                                              
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          49.29  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.79  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambliss, Sarah          15 Auburn Aquatics-SE     50.88      51.18        
     r:+3.97  24.95       51.18 (26.23)                                        
  2 Page, Kira                15 Regional YMCA of-CT    50.88      51.33        
     r:+5.29  24.80       51.33 (26.53)                                        
  3 Fabbri, Alexandra         17 Tri-Hampton YMCA-MA    50.79      51.58        
     r:+5.32  24.66       51.58 (26.92)                                        
  4 Reed, Laine               18 Longhorn Aquatic-ST    50.90      51.87        
     r:+3.51  25.05       51.87 (26.82)                                        
  5 Nichols, Penny            16 Life Time  Arizo-AZ    53.12      52.37        
     r:+0.77  25.40       52.37 (26.97)                                        
  6 Boles, Catherine          15 Alameda Island A-PC    53.08      52.38        
     r:+0.73  24.98       52.38 (27.40)                                        
  7 Maynard, Paige            16 Davis Aquadarts-SN     52.00      52.39        
     r:+4.50  25.22       52.39 (27.17)                                        
  8 Liu, Danielle             17 Duke Aquatics-NC       51.88      52.40        
     r:+5.62  25.40       52.40 (27.00)                                        
  9 Pisani, Jenna             14 Lake Lytal Light-FG    51.98      52.65        
     r:+0.86  25.20       52.65 (27.45)                                        
 10 Giggey, Kimberlee         16 Davis Aquadarts-SN     52.12      52.67        
     r:+0.70  25.07       52.67 (27.60)                                        
 11 Thuen, Karli              16 San Clemente Aqu-CA    52.50      52.80        
     r:+0.82  25.36       52.80 (27.44)                                        
 12 Rudolph, Maegan           14 Y-Spartaquatics-SC     53.50      53.17        
     r:+0.76  25.70       53.17 (27.47)                                        
 13 Van Hofwegen, Angel       18 Scottsdale Aquat-AZ    52.57      53.31        
     r:+0.79  26.08       53.31 (27.23)                                        
 14 Coronel, Anna             15 SwimStrong-LE          54.35      54.12        
     r:+0.83  26.01       54.12 (28.11)                                        
 15 Sheridan, Caitlin         18 Patriot Swim Clu-NE    50.63      54.36        
     r:+7.67  25.75       54.36 (28.61)                                        
 16 Hannon, Rebecca           17 Patriot Aquatic-IL     54.85      54.56        
     r:+0.78  26.30       54.56 (28.26)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:46.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:47.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:49.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:52.99  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nowaski, Sarah            16 College Area Swi-SI  1:49.92    1:51.43        
     r:+0.74  26.44       55.16 (28.72)     1:23.76 (28.60)     1:51.43 (27.67)
  2 Veith, Madelyn            17 Hershey Aquatic-MA   1:54.85    1:52.10        
     r:+3.91  25.42       53.66 (28.24)     1:22.71 (29.05)     1:52.10 (29.39)
  3 Lupton, Alexandra         17 Eagle Swim Assoc-GU  1:54.44    1:52.25        
     r:+0.77  26.40       55.27 (28.87)     1:24.06 (28.79)     1:52.25 (28.19)
  4 Rudolph, Maegan           14 Y-Spartaquatics-SC   1:56.00    1:52.69        
     r:+3.45  26.99       55.54 (28.55)     1:24.46 (28.92)     1:52.69 (28.23)
  5 Schultz, Courtney         16 De Anza Cupertin-PC  1:53.00    1:53.12        
     r:+5.15  26.01       54.74 (28.73)     1:23.99 (29.25)     1:53.12 (29.13)
  6 Sheridan, Caitlin         18 Patriot Swim Clu-NE  1:50.84    1:53.28        
     r:+7.62  26.45       54.93 (28.48)     1:24.33 (29.40)     1:53.28 (28.95)
  7 Kerr, Pauline             15 Dallas Mustangs-NT   1:53.80    1:53.94        
     r:+5.14  26.59       55.63 (29.04)     1:25.23 (29.60)     1:53.94 (28.71)
  8 Morren, Holly             18 Byron Center Daw-MI  1:53.10    1:54.29        
     r:+0.69  26.60       55.71 (29.11)     1:25.01 (29.30)     1:54.29 (29.28)
  9 Dassoff, Alanna           18 TOPS YMCA Swim T-IL  1:54.43    1:56.07        
     r:+0.81  27.06       56.70 (29.64)     1:26.49 (29.79)     1:56.07 (29.58)
 10 Ciesla, Marta             15 Pine Crest Swimm-FG  1:53.99    1:56.89        
     r:+0.74  26.06       55.18 (29.12)     1:25.27 (30.09)     1:56.89 (31.62)
 11 Atencio, Mackenzie        16 Jeffco Hurricane-CO  2:01.50    1:57.50        
     r:+4.23  27.31       56.82 (29.51)     1:27.15 (30.33)     1:57.50 (30.35)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:46.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:47.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:49.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:52.99  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Sascha            17 Plymouth-Canton-MI   1:51.23    1:50.75        
     r:+5.06  26.04       54.00 (27.96)     1:22.39 (28.39)     1:50.75 (28.36)
  2 Wawer, Julia              18 Patriot Aquatic-IL   1:50.45    1:51.23        
     r:+5.75  25.70       54.10 (28.40)     1:22.98 (28.88)     1:51.23 (28.25)
  3 Rettberg, Nicqueline      15 Golden West Swim-CA  1:52.54    1:53.78        
     r:+2.45  26.21       54.78 (28.57)     1:24.14 (29.36)     1:53.78 (29.64)
  4 Rouse, Miranda            17 Golden West Swim-CA  1:55.45    1:54.84        
     r:+2.91  26.70       55.40 (28.70)     1:25.19 (29.79)     1:54.84 (29.65)
  5 Lamb, Amanda              18 YMCA of the Tria-NC  1:56.86    1:55.43        
     r:+0.71  27.36       56.18 (28.82)     1:25.61 (29.43)     1:55.43 (29.82)
  6 Morrow, Lindsay           17 Jeffco Hurricane-CO  1:59.00    1:56.01        
     r:+0.75  26.81       56.09 (29.28)     1:26.13 (30.04)     1:56.01 (29.88)
  7 Takach, Sarah             17 Una LTAZ-AZ          1:55.46    1:57.44        
     r:+3.51  27.59       56.93 (29.34)     1:27.45 (30.52)     1:57.44 (29.99)
 -- Nava, Caroline            16 Una PCS-FG           1:52.45         NS        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:46.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:47.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:49.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:52.99  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Temple, Lindsay           17 Somerset Valley-NJ   1:52.38    1:50.84        
     r:+3.15  26.34       54.68 (28.34)     1:22.94 (28.26)     1:50.84 (27.90)
  2 Beetcher, Brittney        15 Boulder Swimming-CO  1:52.56    1:51.16        
     r:+0.79  25.97       53.81 (27.84)     1:22.47 (28.66)     1:51.16 (28.69)
  3 Usinger, Brittany         16 Walnut Creek Aqu-PC  1:53.00    1:51.54        
     r:+0.80  25.80       54.36 (28.56)     1:23.12 (28.76)     1:51.54 (28.42)
  4 Ariola, Grace             13 Waves Bloomingto-IL  1:52.32    1:52.32        
     r:+0.75  26.90       55.58 (28.68)     1:23.92 (28.34)     1:52.32 (28.40)
  5 Hammond, Claire           17 California Capit-SN  1:51.00    1:53.56        
     r:+0.84  26.48       54.90 (28.42)     1:24.22 (29.32)     1:53.56 (29.34)
  6 Getzen, Samantha          18 Scottsdale Aquat-AZ  1:53.00    1:53.76        
     r:+5.42  26.73       55.68 (28.95)     1:25.03 (29.35)     1:53.76 (28.73)
  7 Henderson, Anastasia      16 Crow Canyon Coun-PC  1:52.80    1:53.87        
     r:+0.78  26.04       54.41 (28.37)     1:24.03 (29.62)     1:53.87 (29.84)
  8 King, Erica               17 Patriot Aquatic-IL   1:53.76    1:54.49        
     r:10.14  26.24       55.10 (28.86)     1:24.56 (29.46)     1:54.49 (29.93)
  9 Christensen, Holly        16 Somerset Valley-NJ   1:54.00    1:54.68        
     r:+4.11  26.39       55.79 (29.40)     1:25.29 (29.50)     1:54.68 (29.39)
 10 Hynes, Susan              17 Old Dominion Aqu-VA  1:51.00    1:54.93        
     r:+0.80  26.83       55.81 (28.98)     1:25.25 (29.44)     1:54.93 (29.68)
 11 Sopapong, Pakawadee       16 Tampa Bay Aquati-FL  1:56.40    1:56.39        
     r:+5.46  27.02       56.31 (29.29)     1:26.46 (30.15)     1:56.39 (29.93)
 12 Kollevoll, Annika         17 Bolles School Sh-FL  1:52.42    1:56.65        
     r:+0.80  27.49       56.81 (29.32)     1:26.74 (29.93)     1:56.65 (29.91)
 13 Dugan, Vanessa            18 California Capit-SN  1:55.06    1:57.40        
     r:+3.84  26.96       56.10 (29.14)     1:26.55 (30.45)     1:57.40 (30.85)
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:45.99  NATS 2014 Summer Nats
        4:49.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:52.09  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:52.19  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        5:00.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:52.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, Sydney          18 Ames Cyclone Aqu-IA  5:54.12    5:14.99        
     r:+0.78  27.47       59.32 (31.85)     1:31.57 (32.25)     2:03.85 (32.28)
        2:36.31 (32.46)     3:08.58 (32.27)     3:41.00 (32.42)     4:12.90 (31.90)
        4:44.91 (32.01)     5:14.99 (30.08)                                        
  2 Newell, Hannah            17 Ames Cyclone Aqu-IA  5:23.10    5:25.31        
     r:+0.84  28.61     1:00.37 (31.76)     1:32.70 (32.33)     2:05.59 (32.89)
        2:38.60 (33.01)     3:11.38 (32.78)     3:44.65 (33.27)     4:18.15 (33.50)
        4:52.15 (34.00)     5:25.31 (33.16)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:45.99  NATS 2014 Summer Nats
        4:49.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:52.09  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:52.19  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        5:00.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:52.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Sydney             14 Y-Spartaquatics-SC   4:57.39    4:57.78        
     r:+7.55  27.61       57.36 (29.75)     1:27.49 (30.13)     1:57.73 (30.24)
        2:27.72 (29.99)     2:57.86 (30.14)     3:28.02 (30.16)     3:58.19 (30.17)
        4:27.97 (29.78)     4:57.78 (29.81)                                        
  2 Lappin, Christina         15 North Mecklenbur-NC  5:02.84    4:58.87        
     r:+0.89  27.45       57.35 (29.90)     1:27.80 (30.45)     1:58.25 (30.45)
        2:28.58 (30.33)     2:58.68 (30.10)     3:28.42 (29.74)     3:58.40 (29.98)
        4:28.58 (30.18)     4:58.87 (30.29)                                        
  3 Daniels, Alexis           15 CSP Tideriders-OZ    5:05.02    5:00.56        
     r:+0.78  27.09       56.55 (29.46)     1:26.65 (30.10)     1:56.87 (30.22)
        2:27.52 (30.65)     2:58.14 (30.62)     3:29.09 (30.95)     3:59.73 (30.64)
        4:30.89 (31.16)     5:00.56 (29.67)                                        
  4 Wojdylo, Helen            16 CSP Tideriders-OZ    5:01.04    5:01.25        
     r:+7.09  27.05       56.32 (29.27)     1:26.41 (30.09)     1:56.97 (30.56)
        2:27.79 (30.82)     2:58.62 (30.83)     3:29.63 (31.01)     4:01.00 (31.37)
        4:31.57 (30.57)     5:01.25 (29.68)                                        
  5 Schumacher, London        17 Smoky Mountain A-NC  5:02.84    5:01.30        
     r:+4.84  28.38       58.23 (29.85)     1:28.39 (30.16)     1:58.83 (30.44)
        2:29.28 (30.45)     2:59.90 (30.62)     3:30.55 (30.65)     4:01.33 (30.78)
        4:31.74 (30.41)     5:01.30 (29.56)                                        
  6 Reneski, Charlsie         17 Rockwood Swim Cl-OZ  5:02.74    5:02.29        
     r:+5.65  26.67       56.17 (29.50)     1:26.24 (30.07)     1:56.60 (30.36)
        2:27.25 (30.65)     2:58.07 (30.82)     3:28.86 (30.79)     4:00.19 (31.33)
        4:31.55 (31.36)     5:02.29 (30.74)                                        
  7 James, Hannah             17 Charlotte County-FL  4:49.80    5:02.41        
     r:+5.85  26.61       55.22 (28.61)     1:24.90 (29.68)     1:54.77 (29.87)
        2:25.10 (30.33)     2:56.22 (31.12)     3:27.34 (31.12)     3:59.07 (31.73)
        4:31.11 (32.04)     5:02.41 (31.30)                                        
  8 Therien, Claire           16 Orinda Aquatics-PC   5:02.00    5:02.70        
     r:+4.52  27.42       56.84 (29.42)     1:26.73 (29.89)     1:57.41 (30.68)
        2:28.56 (31.15)     2:59.70 (31.14)     3:30.94 (31.24)     4:01.81 (30.87)
        4:32.84 (31.03)     5:02.70 (29.86)                                        
  9 Rouse, Miranda            17 Golden West Swim-CA  5:04.23    5:03.14        
     r:+0.85  27.90       57.76 (29.86)     1:27.47 (29.71)     1:58.03 (30.56)
        2:28.49 (30.46)     2:59.61 (31.12)     3:30.62 (31.01)     4:01.66 (31.04)
        4:32.64 (30.98)     5:03.14 (30.50)                                        
 10 Banick, Mary              14 Tennessee Aquati-SE  5:03.69    5:03.40        
     r:+0.72  27.63       57.81 (30.18)     1:28.51 (30.70)     1:59.24 (30.73)
        2:29.86 (30.62)     3:00.80 (30.94)     3:31.78 (30.98)     4:02.67 (30.89)
        4:33.42 (30.75)     5:03.40 (29.98)                                        
 11 Vargas, Mackenzie         15 California Capit-SN  5:03.27    5:03.66        
     r:+0.70  27.54       57.58 (30.04)     1:28.42 (30.84)     1:59.22 (30.80)
        2:30.27 (31.05)     3:01.35 (31.08)     3:32.37 (31.02)     4:03.27 (30.90)
        4:34.08 (30.81)     5:03.66 (29.58)                                        
 12 Baldwin, Peyton           16 Coast Guard Blue-VA  5:07.50    5:06.26        
     r:+0.84  27.37       57.13 (29.76)     1:27.37 (30.24)     1:58.02 (30.65)
        2:28.95 (30.93)     3:00.13 (31.18)     3:31.39 (31.26)     4:03.02 (31.63)
        4:34.87 (31.85)     5:06.26 (31.39)                                        
 13 Finlay, Sarah             16 CSP Tideriders-OZ    5:01.52    5:07.43        
     r:+0.75  26.80       56.26 (29.46)     1:26.72 (30.46)     1:57.66 (30.94)
        2:28.90 (31.24)     3:00.40 (31.50)     3:32.24 (31.84)     4:03.97 (31.73)
      5:07.43 (1:03.46)                                                            
 14 Aarts, Nicole             15 Scarlet Aquatics-NJ  5:05.00    5:09.30        
     r:+0.83  27.96       58.32 (30.36)     1:29.19 (30.87)     2:00.37 (31.18)
        2:31.76 (31.39)     3:03.24 (31.48)     3:35.18 (31.94)     4:06.97 (31.79)
        4:38.60 (31.63)     5:09.30 (30.70)                                        
 15 Fischer, Alysse           17 Motor City Aquat-MI  5:06.05    5:10.79        
     r:+0.86  28.04       58.34 (30.30)     1:29.09 (30.75)     2:00.42 (31.33)
        2:31.77 (31.35)     3:03.37 (31.60)     3:35.34 (31.97)     4:07.37 (32.03)
        4:39.25 (31.88)     5:10.79 (31.54)                                        
 
Women 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
       16:25.19  NATS 2014 Summer Nats
       16:35.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
       16:45.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
       16:46.19  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
       17:14.39  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  16:46.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rettberg, Nicqueline      15 Golden West Swim-CA 17:05.14   18:25.00        
     r:+0.87  27.39       57.43 (30.04)     1:27.99 (30.56)     1:58.67 (30.68)
        2:29.22 (30.55)     3:00.01 (30.79)     3:30.87 (30.86)     4:01.92 (31.05)
        4:32.89 (30.97)     5:03.98 (31.09)     5:34.67 (30.69)     6:05.84 (31.17)
        6:37.07 (31.23)     7:08.49 (31.42)     7:39.96 (31.47)     8:11.29 (31.33)
        8:42.74 (31.45)     9:13.54 (30.80)     9:45.03 (31.49)    10:14.97 (29.94)
       11:03.44 (48.47)    11:42.56 (39.12)    12:21.20 (38.64)    12:59.37 (38.17)
       13:36.74 (37.37)    14:14.21 (37.47)    14:49.67 (35.46)    15:25.98 (36.31)
       16:02.32 (36.34)    16:39.09 (36.77)    17:13.95 (34.86)    17:49.94 (35.99)
       18:25.00 (35.06)
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          53.89  NATS 2014 Summer Nats
          54.69  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          56.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  56.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broome, Emma              15 Scottsdale Aquat-AZ    57.18      56.18        
     r:+0.66  27.21       56.18 (28.97)                                        
  2 Box, Julia                16 Boulder Swimming-CO    57.20      56.69        
     r:+0.65  27.54       56.69 (29.15)                                        
  3 Light, Aislinn            15 SOCAL Aquatics A-CA    57.03      56.99        
     r:+0.64  27.88       56.99 (29.11)                                        
  4 Jin, Sarah                16 De Anza Cupertin-PC    57.43      57.21        
     r:+0.67  27.85       57.21 (29.36)                                        
  5 Chen, Ivy                 15 De Anza Cupertin-PC    57.52      57.53        
     r:+0.49  27.99       57.53 (29.54)                                        
  6 McPherson, Elizabeth      15 Edwardsville YMC-OZ    57.61      57.60        
     r:+0.67  28.05       57.60 (29.55)                                        
  7 Zupan, Sydney             17 Rockwood Swim Cl-OZ    57.25      57.72        
     r:+0.60  28.33       57.72 (29.39)                                        
  8 Johns, Abi                17 Byron Center Daw-MI    57.80      57.73        
     r:+0.60  27.65       57.73 (30.08)                                        
  9 Yamahata, Katherine       17 Arden Hills Swim-SN    56.99      57.93        
     r:+0.59  28.42       57.93 (29.51)                                        
 10 Ingram, Fabiana           17 Lake Lytal Light-FG    56.71      58.03        
     r:+0.62  28.15       58.03 (29.88)                                        
 11 Thull, Tessa              17 Fort Collins Are-CO    57.90      58.36        
     r:+0.71  28.34       58.36 (30.02)                                        
 12 Lehnertz, Tereysa         18 Iowa Flyers Swim-IA    56.77      58.49        
     r:+0.60  28.21       58.49 (30.28)                                        
 13 Coronel, Anna             15 SwimStrong-LE             NT      58.55        
     r:+0.67  28.47       58.55 (30.08)                                        
 14 Lupton, Alexandra         17 Eagle Swim Assoc-GU    57.36      58.56        
     r:+0.61  28.25       58.56 (30.31)                                        
 15 Underdahl, Sofie          15 Metroplex Aquati-NT    58.41      58.86        
     r:+0.68  28.82       58.86 (30.04)                                        
 16 Vinezeano, Sarah          17 Metroplex Aquati-NT    58.23      58.93        
     r:+0.63  28.80       58.93 (30.13)                                        
 17 Fischer, Alysse           17 Motor City Aquat-MI  1:00.00      59.55        
     r:+0.66  29.07       59.55 (30.48)                                        
 18 Pilibosian, Mary          17 Motor City Aquat-MI    58.59    1:00.18        
     r:+0.62  29.00     1:00.18 (31.18)                                        
 19 Bradford, Hannah          16 Mission Aurora C-CO  1:00.70    1:00.49        
     r:+0.64  29.43     1:00.49 (31.06)                                        
 20 Balish, Madison           14 Punahou Aquatics-HI  1:01.00    1:02.00        
     r:+0.59  29.50     1:02.00 (32.50)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          53.89  NATS 2014 Summer Nats
          54.69  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          56.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  56.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johns, Abi                17 Byron Center Daw-MI    57.70      57.38        
     r:+0.59  27.60       57.38 (29.78)                                        
  2 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     56.75      58.17        
     r:+0.68  28.35       58.17 (29.82)                                        
  3 Gilchrist, Amelia         15 Greensboro Swimm-NC    59.35      58.31        
     r:+0.63  28.53       58.31 (29.78)                                        
  4 Zupan, Sydney             17 Rockwood Swim Cl-OZ    57.23      58.84        
     r:+0.66  28.82       58.84 (30.02)                                        
  5 Rockway, Christin         13 Tampa Bay Aquati-FL    58.10      59.00        
     r:+0.65  28.98       59.00 (30.02)                                        
  6 Underwood, Mallory        14 Huntsville Swim-SE   1:00.05      59.53        
     r:+0.58  29.49       59.53 (30.04)                                        
  7 Gress, Gillian            18 DU Hilltoppers-CO      58.98    1:00.16        
     r:+0.62  29.66     1:00.16 (30.50)                                        
  8 Peterson, Katherine       15 Boulder Swimming-CO    58.89    1:02.43        
     r:+0.71  31.04     1:02.43 (31.39)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          53.89  NATS 2014 Summer Nats
          54.69  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          56.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  56.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapienza, Breanna         18 Superior Stingra-OR    57.51      57.03        
     r:+0.63  27.19       57.03 (29.84)                                        
  2 Kirby, Riley              17 Patriot Aquatic-IL     57.43      57.56        
     r:+0.68  28.11       57.56 (29.45)                                        
  3 Chabbott, Amanda          15 Eagle Swim Team-MD     59.69      57.59        
     r:+0.78  28.53       57.59 (29.06)                                        
  4 Stelnicki, Loretta        16 Patriot Aquatic-IL     58.05      58.59        
     r:+0.59  28.65       58.59 (29.94)                                        
  5 Aarts, Nicole             15 Scarlet Aquatics-NJ    58.70      58.75        
     r:+0.67  28.80       58.75 (29.95)                                        
  6 Hammond, Claire           17 California Capit-SN    58.75      58.81        
     r:+0.67  28.86       58.81 (29.95)                                        
  7 Ostrowski, Claire         15 Tide-VA                59.29      58.89        
     r:+0.62  28.74       58.89 (30.15)                                        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:56.79  NATS 2014 Summer Nats
        1:58.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:00.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:01.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:05.79  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Joanna             16 Davis Aquadarts-SN   2:04.00    1:59.65        
     r:+0.59  28.35       58.27 (29.92)     1:28.85 (30.58)     1:59.65 (30.80)
  2 Light, Aislinn            15 SOCAL Aquatics A-CA  2:03.44    2:03.38        
     r:+0.60  28.70       59.31 (30.61)     1:31.06 (31.75)     2:03.38 (32.32)
  3 Kirby, Riley              17 Patriot Aquatic-IL   2:03.78    2:03.94        
     r:+0.68  28.59       58.69 (30.10)     1:30.94 (32.25)     2:03.94 (33.00)
  4 Ostrowski, Claire         15 Tide-VA              2:06.59    2:04.57        
     r:+0.63  29.21     1:01.11 (31.90)     1:33.36 (32.25)     2:04.57 (31.21)
  5 Wawer, Julia              18 Patriot Aquatic-IL   2:06.78    2:05.00        
     r:+0.63  29.53     1:01.36 (31.83)     1:33.94 (32.58)     2:05.00 (31.06)
  6 Crist, Makayla            17 Missoula Aquatic-MT  2:07.00    2:05.57        
     r:+0.57  29.39     1:00.86 (31.47)     1:32.85 (31.99)     2:05.57 (32.72)
  7 Ouhl, Megan               17 Flyers Aquatic S-OZ  2:06.04    2:05.65        
     r:+0.67  29.76     1:01.19 (31.43)     1:33.21 (32.02)     2:05.65 (32.44)
  8 Mauze, Eve                14 CSP Tideriders-OZ    2:04.48    2:05.93        
     r:+0.67  29.55     1:01.12 (31.57)     1:33.52 (32.40)     2:05.93 (32.41)
  9 Dunn, Diana               13 Austin Swim Club-ST  2:12.78    2:06.96        
     r:+0.64  30.14     1:01.99 (31.85)     1:34.72 (32.73)     2:06.96 (32.24)
 10 Pilibosian, Mary          17 Motor City Aquat-MI  2:06.50    2:07.26        
     r:+0.61  29.26     1:01.08 (31.82)     1:33.86 (32.78)     2:07.26 (33.40)
 11 Polich, Erin              18 YMCA of Northwes-NC  2:05.75    2:08.43        
     r:+0.64  30.66     1:03.09 (32.43)     1:36.05 (32.96)     2:08.43 (32.38)
 12 Nava, Jessica             13 Pine Crest Swimm-FG  2:05.01    2:11.40        
     r:+0.58  29.40     1:01.73 (32.33)     1:36.36 (34.63)     2:11.40 (35.04)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:56.79  NATS 2014 Summer Nats
        1:58.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:00.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:01.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:05.79  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Allison          17 Orinda Aquatics-PC   2:05.00    2:02.92        
     r:+0.59  29.30     1:00.76 (31.46)     1:32.86 (32.10)     2:02.92 (30.06)
  2 Garcia, Gianna            15 Walnut Creek Aqu-PC  2:09.04    2:02.95        
     r:+0.53  28.24       59.18 (30.94)     1:30.52 (31.34)     2:02.95 (32.43)
  3 Nelson, Haley             15 Patriot Aquatic-IL   2:04.98    2:03.53        
     r:+0.62  28.89     1:00.40 (31.51)     1:32.48 (32.08)     2:03.53 (31.05)
  4 Boston, Kelli             16 California Capit-SN  2:05.06    2:05.16        
     r:+0.60  28.88     1:00.43 (31.55)     1:32.81 (32.38)     2:05.16 (32.35)
 -- Ashby, Mary               16 Orinda Aquatics-PC   2:01.44         NS        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:56.79  NATS 2014 Summer Nats
        1:58.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:00.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:01.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:05.79  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Amanda              18 YMCA of the Tria-NC  2:04.86    2:04.20        
     r:+0.63  29.55     1:00.67 (31.12)     1:32.21 (31.54)     2:04.20 (31.99)
  2 Peterson, Elizabeth       17 Boulder Swimming-CO  2:04.00    2:04.69        
     r:+0.72  30.13     1:01.68 (31.55)     1:33.07 (31.39)     2:04.69 (31.62)
  3 Ouhl, Megan               17 Flyers Aquatic S-OZ  2:05.53    2:05.64        
     r:+0.69  30.56     1:02.12 (31.56)     1:33.93 (31.81)     2:05.64 (31.71)
  4 Thornton, Rileigh         16 Dallas Mustangs-NT   2:05.10    2:05.73        
     r:+0.64  29.69     1:00.83 (31.14)     1:33.40 (32.57)     2:05.73 (32.33)
  5 Grinter, Bailey           14 Edwardsville YMC-OZ  2:05.31    2:06.54        
     r:+0.64  29.23     1:01.28 (32.05)     1:33.88 (32.60)     2:06.54 (32.66)
  6 Gilchrist, Amelia         15 Greensboro Swimm-NC  2:08.54    2:06.86        
     r:+0.67  30.41     1:02.15 (31.74)     1:34.57 (32.42)     2:06.86 (32.29)
  7 Garfield, Emma            13 Lakeside Aquatic-NT       NT    2:07.23        
     r:+0.63  30.20     1:02.29 (32.09)     1:35.11 (32.82)     2:07.23 (32.12)
  8 Daday, Caitlin            18 Parkland Aquatic-MA  2:06.39    2:08.76        
     r:+0.73  31.07     1:03.41 (32.34)     1:36.26 (32.85)     2:08.76 (32.50)
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:01.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:03.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:03.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:04.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:06.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   1:08.87    1:04.87        
     r:+7.31  30.93     1:04.87 (33.94)                                        
  2 Sopapong, Pakawadee       16 Tampa Bay Aquati-FL  1:04.40    1:05.71        
     r:+3.93  31.40     1:05.71 (34.31)                                        
  3 Koontz, Shelby            15 Douglas Dolfins-PC   1:05.84    1:05.81        
     r:+0.85  31.06     1:05.81 (34.75)                                        
  4 Betcher, Elizabeth        15 Byron Center Daw-MI  1:08.18    1:08.52        
     r:+0.72  32.03     1:08.52 (36.49)                                        
  5 Graham, Sara              17 Greensboro Swimm-NC  1:09.88    1:12.21        
     r:+0.81  33.71     1:12.21 (38.50)                                        
  6 Rosser, Morgan            14 Ames Cyclone Aqu-IA  1:14.54    1:15.57        
     r:+0.85  35.22     1:15.57 (40.35)                                        
 -- Baker, Sydney             14 Y-Spartaquatics-SC   1:05.20         DQ        
          r:+0.75                                                              
 -- Higdon, Ellen             17 Edwardsville YMC-OZ  1:05.64         NS        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:01.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:03.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:03.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:04.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:06.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapienza, Breanna         18 Superior Stingra-OR  1:04.89    1:05.07        
     r:11.21  30.53     1:05.07 (34.54)                                        
  2 Stenstrom, Brooke         16 Denver Swim Acad-CO  1:09.50    1:05.75        
     r:+0.67  30.75     1:05.75 (35.00)                                        
  3 Slepian, Sarah            16 Scarlet Aquatics-NJ       NT    1:07.00        
     r:+0.72  31.95     1:07.00 (35.05)                                        
  4 Brown, Rachel             16 YMCA of Northwes-NC  1:07.00    1:07.44        
     r:+4.58  31.88     1:07.44 (35.56)                                        
  5 Cocol, Daria              13 Santa Clara Swim-PC  1:08.57    1:10.72        
     r:+0.83  33.54     1:10.72 (37.18)                                        
  6 Graham, Sara              17 Greensboro Swimm-NC  1:09.88    1:11.10        
     r:+2.37  33.41     1:11.10 (37.69)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:01.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:03.09  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:03.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:04.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:06.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ting, Stefanie            14 De Anza Cupertin-PC  1:03.30    1:03.64        
     r:+0.75  29.94     1:03.64 (33.70)                                        
  2 Wells, Katherine          16 Glenview Titan A-IL  1:03.29    1:03.77        
     r:+6.98  29.57     1:03.77 (34.20)                                        
  3 Valls, Anna               17 Miami Swimming-FG    1:03.00    1:04.38        
     r:+4.38  30.11     1:04.38 (34.27)                                        
  4 Antal, Katie              18 Seneca Valley Sw-AM  1:04.70    1:04.57        
     r:+0.69  29.95     1:04.57 (34.62)                                        
  5 Brett, Hana               15 Palo Alto Stanfo-PC  1:05.30    1:05.00        
     r:+0.75  30.72     1:05.00 (34.28)                                        
  6 Sarratt, Emily            17 Duke Aquatics-NC     1:02.86    1:05.04        
     r:+0.78  30.52     1:05.04 (34.52)                                        
  7 Zelnick, Michelle         16 Dayton Raiders-OH    1:07.70    1:06.79        
     r:+0.89  31.77     1:06.79 (35.02)                                        
 -- Bloodgood, Leah           17 Patriot Aquatic-IL   1:06.01         DQ        
          r:+0.96                                                              
 -- Ciavarella, Nicole        16 Phoenix Aquatic-MR   1:03.75         NS        
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:13.29  NATS 2014 Summer Nats
        2:15.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:18.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:19.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:23.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:19.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Lindsay           17 Jeffco Hurricane-CO  2:21.00    2:21.59        
     r:+0.76  32.57     1:08.52 (35.95)     1:44.41 (35.89)     2:21.59 (37.18)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:13.29  NATS 2014 Summer Nats
        2:15.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:18.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:19.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:23.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:19.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Sandra           15 Boulder Swimming-CO  2:30.50    2:24.59        
     r:12.25  33.35     1:10.32 (36.97)     1:48.25 (37.93)     2:24.59 (36.34)
  2 Bloodgood, Leah           17 Patriot Aquatic-IL   2:22.24    2:25.78        
     r:+1.70  32.25     1:08.82 (36.57)     1:46.90 (38.08)     2:25.78 (38.88)
  3 Banick, Mary              14 Tennessee Aquati-SE  2:30.99    2:27.65        
     r:+0.75  34.33     1:11.77 (37.44)     1:49.62 (37.85)     2:27.65 (38.03)
  4 Cocol, Daria              13 Santa Clara Swim-PC  2:26.75    2:27.85        
     r:+8.20  33.94     1:11.47 (37.53)     1:49.64 (38.17)     2:27.85 (38.21)
  5 Tansill, Amy              18 Occoquan Swimmin-PV  2:23.20    2:28.72        
     r:+9.39  32.46     1:09.82 (37.36)     1:49.16 (39.34)     2:28.72 (39.56)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:13.29  NATS 2014 Summer Nats
        2:15.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:18.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:19.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:23.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:19.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Meaghan             17 Hershey Aquatic-MA   2:23.99    2:19.38        
     r:+3.57  30.10     1:04.37 (34.27)     1:41.42 (37.05)     2:19.38 (37.96)
  2 Veith, Madelyn            17 Hershey Aquatic-MA   2:28.43    2:23.99        
     r:+0.73  32.47     1:09.20 (36.73)     1:46.69 (37.49)     2:23.99 (37.30)
  3 Neubauer, Macey           15 Patriot Aquatic-IL   2:26.24    2:28.83        
     r:+3.02  33.21     1:11.03 (37.82)     1:49.81 (38.78)     2:28.83 (39.02)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          53.49  NATS 2014 Summer Nats
          54.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          55.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          55.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          57.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snover, Alison            17 Y-Spartaquatics-SC     55.76      56.19        
     r:+0.83  26.39       56.19 (29.80)                                        
  2 Bisch, Sophia             17 St Croix Swim Cl-MN    57.50      56.50        
     r:+0.79  26.13       56.50 (30.37)                                        
  3 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     56.56      56.85        
     r:+5.66  26.51       56.85 (30.34)                                        
  4 Wayner, Darby             16 Georgia Coastal-GA     56.20      56.93        
     r:+5.28  26.44       56.93 (30.49)                                        
  5 Owens, Megan              17 Raleigh Swimming-NC    55.65      57.01        
     r:+4.97  26.77       57.01 (30.24)                                        
  6 Williams, Logan           17 Old Dominion Aqu-VA    56.70      57.10        
     r:+0.79  27.12       57.10 (29.98)                                        
  7 Waddell, Tevyn            15 Mitchell Aquatic-SD    57.90      57.11        
     r:+0.91  26.61       57.11 (30.50)                                        
  8 Johnson, Maddison         17 Arden Hills Swim-SN    56.18      57.18        
     r:+7.96  27.23       57.18 (29.95)                                        
  9 Baker, Madeline           14 Y-Spartaquatics-SC     57.20      57.53        
     r:+0.81  27.19       57.53 (30.34)                                        
 10 Sutton, Samantha          17 Nitro Swimming-ST      58.10      57.62        
     r:+2.79  27.35       57.62 (30.27)                                        
 11 Primdahl, Erin            17 Patriot Aquatic-IL     57.65      57.78        
     r:+7.19  26.76       57.78 (31.02)                                        
 12 Kochevar, Abigail         15 DU Hilltoppers-CO    1:00.00      57.87        
     r:+0.83  26.87       57.87 (31.00)                                        
 13 Buha, Mallory             16 Farmington Famil-MI    57.98      58.10        
     r:+8.06  26.76       58.10 (31.34)                                        
 14 Arnold, Mykala            16 Motor City Aquat-MI    57.50      58.12        
     r:+7.57  27.21       58.12 (30.91)                                        
 15 Chabbott, Amanda          15 Eagle Swim Team-MD     57.79      58.15        
     r:+0.88  27.61       58.15 (30.54)                                        
 16 *Cockcroft, Caitlin       16 Greensboro Swimm-NC    59.30      58.17        
     r:+0.76  27.28       58.17 (30.89)                                        
 17 Kuhn, Katrina             17 Somerset Valley-NJ     59.19      58.53        
     r:+0.77  27.09       58.53 (31.44)                                        
 18 Christensen, Holly        16 Somerset Valley-NJ     59.20      58.57        
     r:+0.81  27.11       58.57 (31.46)                                        
 19 Franz, Karisa             12 Flyers Aquatic S-OZ    58.97      58.59        
     r:+0.79  27.88       58.59 (30.71)                                        
 20 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM     56.95      59.08        
     r:+0.90  27.83       59.08 (31.25)                                        
 21 Snyder, Gracyn            15 Ames Cyclone Aqu-IA    58.90      59.98        
     r:+5.69  27.84       59.98 (32.14)                                        
 22 Nusbaum, Jennifer         15 YMCA of the Tria-NC    58.80    1:00.03        
     r:+2.85  28.04     1:00.03 (31.99)                                        
 23 Pearl, Vanessa            14 Metroplex Aquati-NT  1:04.54    1:00.84        
     r:+3.34  28.64     1:00.84 (32.20)                                        
 24 Maxfield, Lily            16 Neptune Swimming-PC  1:03.33    1:00.98        
     r:+0.86  28.57     1:00.98 (32.41)                                        
 25 Reilly, Georgia           16 Pacific Swim-SI      1:00.50    1:01.49        
     r:+0.83  28.44     1:01.49 (33.05)                                        
 26 Gress, Gillian            18 DU Hilltoppers-CO         NT    1:01.66        
     r:+0.89  28.59     1:01.66 (33.07)                                        
 27 Cox, Margaret             16 CSP Tideriders-OZ    1:04.88    1:02.80        
     r:+8.08  29.26     1:02.80 (33.54)                                        
 -- Henderson, Anastasia      16 Crow Canyon Coun-PC    56.98         DQ        
          r:+7.13                                                              
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          53.49  NATS 2014 Summer Nats
          54.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          55.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          55.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          57.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Box, Julia                16 Boulder Swimming-CO    56.50      55.67        
     r:+0.81  25.79       55.67 (29.88)                                        
  2 Pulte, Mollie             17 Motor City Aquat-MI    57.50      56.22        
     r:+4.65  25.92       56.22 (30.30)                                        
  3 Cummings, Carly           14 Condors Swim Clu-MR    56.80      56.44        
     r:+3.91  26.42       56.44 (30.02)                                        
  4 Kalandiak, Alexa          17 Miami Swimming-FG      56.58      56.60        
     r:+0.72  26.75       56.60 (29.85)                                        
  5 Gosselin, Annie           16 Academy Bullets-IL     56.50      56.63        
     r:+3.03  26.66       56.63 (29.97)                                        
  6 Eisenmann, Kara           15 Lakeside Aquatic-NT    56.10      56.65        
     r:+3.59  26.38       56.65 (30.27)                                        
  7 Melnick, Melissa          14 CSP Tideriders-OZ      57.07      56.86        
     r:+5.18  26.87       56.86 (29.99)                                        
  8 Whisenhunt, Meredith      17 Y-Spartaquatics-SC     58.69      57.23        
     r:+0.95  26.96       57.23 (30.27)                                        
  9 Ashby, Mary               16 Orinda Aquatics-PC     58.80      57.41        
     r:+0.83  26.67       57.41 (30.74)                                        
 10 Altmayer, Katherine       18 Rose Bowl Aquati-CA    56.19      57.69        
     r:+7.62  26.91       57.69 (30.78)                                        
 11 Jin, Sarah                16 De Anza Cupertin-PC    57.39      57.78        
     r:+0.73  27.36       57.78 (30.42)                                        
 12 Brem, Ashley              16 Lone Star Swim T-GU    58.00      57.89        
     r:+1.75  27.17       57.89 (30.72)                                        
 13 Rakovec, Maureen          16 Lake Erie Silver-LE    59.58      58.20        
     r:+2.95  27.33       58.20 (30.87)                                        
 14 Schmidt, Andrea           16 Missoula Aquatic-MT    59.20      58.47        
     r:+2.68  27.34       58.47 (31.13)                                        
 15 Horomanski, Jessica       16 Y-Spartaquatics-SC     58.69      58.73        
     r:+2.09  27.54       58.73 (31.19)                                        
 16 Glafenhein, Caroline      14 Tennessee Aquati-SE    59.59      58.78        
     r:+0.65  27.57       58.78 (31.21)                                        
 17 Franz, Karisa             12 Flyers Aquatic S-OZ    59.10      58.94        
     r:+0.76  27.56       58.94 (31.38)                                        
 18 Anderson, Felicia         15 Portland Aquatic-OR    58.50      58.97        
     r:+0.76  27.44       58.97 (31.53)                                        
 19 Broome, Emma              15 Scottsdale Aquat-AZ    56.91      59.06        
     r:+0.80  27.78       59.06 (31.28)                                        
 20 Farrell, Margaret         16 Greensboro Swimm-NC    59.80      59.35        
     r:+0.82  27.91       59.35 (31.44)                                        
 21 Chen, Ivy                 15 De Anza Cupertin-PC  1:00.31      59.40        
     r:+2.88  28.14       59.40 (31.26)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          53.49  NATS 2014 Summer Nats
          54.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          55.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          55.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          57.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nava, Jessica             13 Pine Crest Swimm-FG    55.45      55.09        
     r:+0.73  25.63       55.09 (29.46)                                        
  2 Martin, Tara              17 Raleigh Swimming-NC    56.80      55.74        
     r:+0.69  26.30       55.74 (29.44)                                        
  3 Morgan, Dorothy           17 Miami Swimming-FG      57.62      56.13        
     r:+0.72  26.61       56.13 (29.52)                                        
  4 Kalandiak, Alexa          17 Miami Swimming-FG      56.58      56.40        
     r:+0.78  26.24       56.40 (30.16)                                        
  5 Hayden, Rachel            18 Carmel Swim Club-IN    57.50      56.44        
     r:+0.82  25.93       56.44 (30.51)                                        
  6 Owens, Megan              17 Raleigh Swimming-NC    55.50      57.40        
     r:+0.84  27.15       57.40 (30.25)                                        
  7 Culpepper, Caroline       17 California Capit-SN    57.67      59.40        
     r:+0.82  27.92       59.40 (31.48)                                        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:58.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:59.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:03.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:06.19  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dilsaver, Dannie          15 Greater Nebraska-MW  2:07.06    2:04.67        
     r:+4.91  28.37       59.63 (31.26)     1:32.97 (33.34)     2:04.67 (31.70)
  2 Stevens, Allison          17 Orinda Aquatics-PC   2:07.00    2:04.98        
     r:+0.84  27.96       59.91 (31.95)     1:32.54 (32.63)     2:04.98 (32.44)
  3 Garcia, Gianna            15 Walnut Creek Aqu-PC  2:07.80    2:05.16        
     r:+3.41  28.24       59.54 (31.30)     1:31.74 (32.20)     2:05.16 (33.42)
  4 Laning, Erica             14 Tennessee Aquati-SE  2:05.08    2:05.70        
     r:+0.86  28.25       59.64 (31.39)     1:31.82 (32.18)     2:05.70 (33.88)
  5 Freeman, Sandra           15 Boulder Swimming-CO  2:09.50    2:06.48        
     r:+5.13  28.52     1:00.72 (32.20)     1:33.72 (33.00)     2:06.48 (32.76)
  6 Peterson, Elizabeth       17 Boulder Swimming-CO  2:08.00    2:07.16        
     r:+0.85  28.09       59.64 (31.55)     1:33.02 (33.38)     2:07.16 (34.14)
  7 Hannon, Rebecca           17 Patriot Aquatic-IL   2:08.68    2:07.51        
     r:+0.89  27.97       59.51 (31.54)     1:32.93 (33.42)     2:07.51 (34.58)
  8 Valls, Kyla               15 Miami Swimming-FG    2:06.81    2:07.82        
     r:+0.76  27.94     1:00.19 (32.25)     1:33.62 (33.43)     2:07.82 (34.20)
  9 Culpepper, Caroline       17 California Capit-SN  2:05.09    2:08.34        
     r:+0.79  28.88     1:01.07 (32.19)     1:34.10 (33.03)     2:08.34 (34.24)
 10 Snyder, Gracyn            15 Ames Cyclone Aqu-IA  2:45.05    2:11.45        
     r:+0.86  28.77     1:01.59 (32.82)     1:35.96 (34.37)     2:11.45 (35.49)
 11 Rosser, Morgan            14 Ames Cyclone Aqu-IA  2:34.16    2:19.36        
     r:+4.01  30.02     1:04.55 (34.53)     1:42.20 (37.65)     2:19.36 (37.16)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:58.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:59.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:03.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:06.19  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valls, Kyla               15 Miami Swimming-FG    2:06.81    2:08.10        
     r:+0.75  28.42     1:01.06 (32.64)     1:34.53 (33.47)     2:08.10 (33.57)
  2 Johnson, Maddison         17 Arden Hills Swim-SN  2:04.84    2:08.63        
     r:+3.40  27.91     1:00.79 (32.88)     1:34.78 (33.99)     2:08.63 (33.85)
  3 Primdahl, Erin            17 Patriot Aquatic-IL   2:10.78    2:09.94        
     r:+0.74  28.12     1:00.39 (32.27)     1:33.60 (33.21)     2:09.94 (36.34)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:58.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:59.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:03.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:06.19  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroeder, Maria          17 Rec Plex Sharks-OZ   2:04.03    2:03.59        
     r:+0.71  15.93       58.68 (42.75)     1:30.78 (32.10)     2:03.59 (32.81)
  2 Eisenmann, Kara           15 Lakeside Aquatic-NT  2:07.50    2:03.63        
     r:+0.77  28.02       59.11 (31.09)     1:31.48 (32.37)     2:03.63 (32.15)
  3 Whisenhunt, Meredith      17 Y-Spartaquatics-SC   2:09.00    2:05.18        
     r:+0.98  27.89       59.92 (32.03)     1:32.94 (33.02)     2:05.18 (32.24)
  4 Schmidt, Andrea           16 Missoula Aquatic-MT  2:05.70    2:05.77        
     r:+0.73  27.89     1:00.14 (32.25)     1:32.91 (32.77)     2:05.77 (32.86)
  5 Therien, Claire           16 Orinda Aquatics-PC   2:10.00    2:11.41        
     r:+0.88  28.50     1:02.12 (33.62)     1:36.87 (34.75)     2:11.41 (34.54)
  6 Dunn, Diana               13 Austin Swim Club-ST  2:16.80    2:14.52        
     r:+0.80  28.93     1:02.53 (33.60)     1:37.88 (35.35)     2:14.52 (36.64)
  7 Daniels, Alexis           15 CSP Tideriders-OZ    2:16.44    2:16.38        
     r:+4.99  30.18     1:04.07 (33.89)     1:40.39 (36.32)     2:16.38 (35.99)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:59.39  NATS 2014 Summer Nats
        2:00.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:03.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:03.99  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:08.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horomanski, Jessica       16 Y-Spartaquatics-SC   2:04.04    2:04.61        
     r:+0.78  27.36       59.51 (32.15)     1:35.06 (35.55)     2:04.61 (29.55)
  2 Ware, Yasmine             16 Swim Kauai Aquat-HI  2:07.85    2:08.84        
     r:+0.74  27.42       59.56 (32.14)     1:39.32 (39.76)     2:08.84 (29.52)
  3 Antal, Katie              18 Seneca Valley Sw-AM  2:12.75    2:09.91        
     r:+5.49  28.99     1:02.26 (33.27)     1:38.37 (36.11)     2:09.91 (31.54)
  4 Archer, Shayla            17 Bainbridge Islan-PN  2:09.09    2:09.93        
     r:+0.74  28.71     1:00.39 (31.68)     1:39.33 (38.94)     2:09.93 (30.60)
  5 Underdahl, Sofie          15 Metroplex Aquati-NT  2:06.71    2:10.22        
     r:+0.80  29.06     1:01.06 (32.00)     1:39.89 (38.83)     2:10.22 (30.33)
  6 Slepian, Sarah            16 Scarlet Aquatics-NJ  2:07.54    2:11.14        
     r:+0.76  28.10     1:01.75 (33.65)     1:39.62 (37.87)     2:11.14 (31.52)
  7 Neubauer, Macey           15 Patriot Aquatic-IL   2:09.90    2:11.38        
     r:+0.69  28.80     1:02.91 (34.11)     1:40.62 (37.71)     2:11.38 (30.76)
  8 Wojdylo, Helen            16 CSP Tideriders-OZ    2:11.38    2:12.08        
     r:+1.13  27.95     1:02.78 (34.83)     1:40.45 (37.67)     2:12.08 (31.63)
  9 Mauze, Eve                14 CSP Tideriders-OZ    2:17.12    2:14.76        
     r:+4.57  29.32     1:00.96 (31.64)     1:44.20 (43.24)     2:14.76 (30.56)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:59.39  NATS 2014 Summer Nats
        2:00.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:03.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:03.99  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:08.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reneski, Charlsie         17 Rockwood Swim Cl-OZ  2:07.10    2:06.65        
     r:+3.33  28.27     1:00.28 (32.01)     1:37.76 (37.48)     2:06.65 (28.89)
  2 Tansill, Amy              18 Occoquan Swimmin-PV  2:11.70    2:09.88        
     r:+0.70  27.66     1:00.86 (33.20)     1:38.57 (37.71)     2:09.88 (31.31)
  3 Dugan, Vanessa            18 California Capit-SN  2:08.72    2:10.61        
     r:+0.82  28.85     1:01.83 (32.98)     1:39.88 (38.05)     2:10.61 (30.73)
  4 Tansill, Mary             16 Occoquan Swimmin-PV  2:15.13    2:12.19        
     r:+0.86  28.89     1:05.24 (36.35)     1:41.25 (36.01)     2:12.19 (30.94)
 -- Kitchel, Taite            16 Carmel Swim Club-IN  2:02.04         NS        
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:59.39  NATS 2014 Summer Nats
        2:00.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:03.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:03.99  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:08.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koontz, Shelby            15 Douglas Dolfins-PC   2:03.79    2:06.32        
     r:+5.11  26.93       59.49 (32.56)     1:36.68 (37.19)     2:06.32 (29.64)
  2 Eldridge, Raena           17 Rockwall Aquatic-NT  2:07.24    2:06.54        
     r:+0.70  26.65       59.03 (32.38)     1:36.56 (37.53)     2:06.54 (29.98)
  3 Fabbri, Alexandra         17 Tri-Hampton YMCA-MA  2:10.19    2:06.55        
     r:+3.09  26.17       57.58 (31.41)     1:37.59 (40.01)     2:06.55 (28.96)
  4 McNulty, Amanda           17 Y-Spartaquatics-SC   2:09.69    2:06.81        
     r:+0.82  26.30       57.69 (31.39)     1:36.13 (38.44)     2:06.81 (30.68)
  5 Melhorn, Maggie           18 Tennessee Aquati-SE  2:11.28    2:06.89        
     r:+6.34  28.67     1:02.46 (33.79)     1:37.58 (35.12)     2:06.89 (29.31)
  6 Forzley, Elise            15 Fort Collins Are-CO  2:07.50    2:07.21        
     r:+6.02  27.90       59.57 (31.67)     1:38.14 (38.57)     2:07.21 (29.07)
  7 Campbell, Megan           17 Marin Pirates-PC     2:08.38    2:07.57        
     r:+3.64  27.46     1:00.61 (33.15)     1:37.45 (36.84)     2:07.57 (30.12)
  8 Schroeder, Maria          17 Rec Plex Sharks-OZ   2:06.39    2:07.60        
     r:+5.20  27.21     1:00.79 (33.58)     1:38.47 (37.68)     2:07.60 (29.13)
  9 Roberson, Kayla           17 Bellevue Club Sw-PN  2:07.56    2:08.02        
     r:+4.84  27.84     1:01.83 (33.99)     1:37.70 (35.87)     2:08.02 (30.32)
 10 *Xiang, Cheryl            17 Patriot Aquatic-IL   2:06.75    2:08.12        
     r:+0.68  27.74     1:00.31 (32.57)     1:38.63 (38.32)     2:08.12 (29.49)
 11 Waddell, Tevyn            15 Mitchell Aquatic-SD  2:14.77    2:08.32        
     r:+8.42  26.56       58.07 (31.51)     1:38.07 (40.00)     2:08.32 (30.25)
 12 Nelson, Stephanie         15 SwimMAC Carolina-NC  2:14.30    2:08.37        
     r:+4.03  27.35       57.57 (30.22)     1:38.27 (40.70)     2:08.37 (30.10)
 13 Maxfield, Lily            16 Neptune Swimming-PC  2:10.76    2:08.42        
     r:+4.91  28.53     1:02.09 (33.56)     1:37.68 (35.59)     2:08.42 (30.74)
 14 Boston, Kelli             16 California Capit-SN  2:05.99    2:08.43        
     r:+7.15  28.16     1:00.29 (32.13)     1:38.26 (37.97)     2:08.43 (30.17)
 15 Darham, Mira              15 Missoula Aquatic-MT  2:10.01    2:08.44        
     r:+4.78  27.76     1:01.01 (33.25)     1:37.46 (36.45)     2:08.44 (30.98)
 16 Lee, Aileen               16 Crow Canyon Coun-PC  2:09.16    2:08.45        
     r:+4.66  27.61     1:00.92 (33.31)     1:37.74 (36.82)     2:08.45 (30.71)
 16 Van Linge, Kindle         17 Palo Alto Stanfo-PC  2:06.17    2:08.45        
     r:+1.64  26.94       58.73 (31.79)     1:37.88 (39.15)     2:08.45 (30.57)
 18 Kovac, Bailey             15 Fort Collins Are-CO  2:13.50    2:08.54        
     r:+0.88  28.33     1:00.40 (32.07)     1:37.81 (37.41)     2:08.54 (30.73)
 19 McGovern, Natalie         17 Academy Bullets-IL   2:13.38    2:08.65        
     r:+0.72  27.17       58.45 (31.28)     1:37.92 (39.47)     2:08.65 (30.73)
 20 Archer, Shayla            17 Bainbridge Islan-PN  2:08.55    2:09.09        
     r:+0.73  28.54     1:00.90 (32.36)     1:38.54 (37.64)     2:09.09 (30.55)
 21 McCauley, Ashley          13 Marlins of Ralei-NC  2:12.30    2:09.31        
     r:+5.26  27.84     1:02.13 (34.29)     1:37.43 (35.30)     2:09.31 (31.88)
 22 Schillinger, Marie-Clair  16 Walnut Creek Aqu-PC  2:09.73    2:09.33        
     r:+9.62  27.84     1:02.04 (34.20)     1:38.09 (36.05)     2:09.33 (31.24)
 23 Cunningham, Rachel        15 Birmingham Swim-SE   2:10.25    2:09.90        
     r:+5.51  28.40     1:01.94 (33.54)     1:38.40 (36.46)     2:09.90 (31.50)
 24 Pearl, Vanessa            14 Metroplex Aquati-NT  2:11.12    2:10.15        
     r:+0.73  28.84     1:02.41 (33.57)     1:39.39 (36.98)     2:10.15 (30.76)
 25 Pales, Ashley             14 Lincoln Select S-MW  2:10.05    2:10.30        
     r:+8.28  27.45     1:00.84 (33.39)     1:38.01 (37.17)     2:10.30 (32.29)
 26 Horbol, Gretchen          18 North Coast Aqua-SI  2:11.00    2:10.36        
     r:+6.43  27.05       59.59 (32.54)     1:40.43 (40.84)     2:10.36 (29.93)
 27 Williams, Logan           17 Old Dominion Aqu-VA  2:09.00    2:10.46        
     r:+3.50  27.68     1:00.85 (33.17)     1:40.16 (39.31)     2:10.46 (30.30)
 28 Morris, Halle             14 Marin Pirates-PC     2:13.50    2:10.47        
     r:+3.06  28.42     1:02.71 (34.29)     1:39.61 (36.90)     2:10.47 (30.86)
 29 Cox, Margaret             16 CSP Tideriders-OZ    2:11.99    2:10.93        
     r:+0.88  28.62     1:02.27 (33.65)     1:39.57 (37.30)     2:10.93 (31.36)
 30 Sorenson, Sydney          18 Ames Cyclone Aqu-IA  2:11.99    2:11.26        
     r:+4.19  28.70     1:02.84 (34.14)     1:40.81 (37.97)     2:11.26 (30.45)
 31 Atencio, Mackenzie        16 Jeffco Hurricane-CO  2:13.00    2:11.42        
     r:+0.79  29.41     1:03.11 (33.70)     1:40.36 (37.25)     2:11.42 (31.06)
 32 Gordon, Danielle          16 Loggerhead Aquat-FL  2:10.66    2:11.56        
     r:+6.28  28.96     1:03.17 (34.21)     1:39.85 (36.68)     2:11.56 (31.71)
 33 Shewchuk, Taylor          17 Scottsdale Aquat-AZ  2:10.62    2:12.34        
     r:+0.76  29.96     1:03.97 (34.01)     1:41.53 (37.56)     2:12.34 (30.81)
 34 Schumann, Kristin         16 Crow Canyon Coun-PC  2:12.75    2:12.67        
     r:+0.80  28.78     1:03.34 (34.56)     1:40.48 (37.14)     2:12.67 (32.19)
 35 Roubique, Victoria        15 Cypress Fairbank-GU  2:24.00    2:13.51        
     r:+6.54  29.19     1:04.58 (35.39)     1:41.10 (36.52)     2:13.51 (32.41)
 -- Kuhn, Katrina             17 Somerset Valley-NJ   2:10.69         DQ        
          r:+8.41                                                              
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        4:14.69  NATS 2014 Summer Nats
        4:15.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:22.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:23.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:30.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, London        17 Smoky Mountain A-NC  4:25.10    4:24.35        
     r:+5.52  28.50     1:00.18 (31.68)     1:34.05 (33.87)     2:07.40 (33.35)
        2:45.35 (37.95)     3:24.01 (38.66)     3:55.00 (30.99)     4:24.35 (29.35)
  2 Forzley, Elise            15 Fort Collins Are-CO  4:30.40    4:27.04        
     r:+0.75  29.09     1:01.75 (32.66)     1:36.48 (34.73)     2:09.91 (33.43)
        2:49.38 (39.47)     3:28.76 (39.38)     3:58.77 (30.01)     4:27.04 (28.27)
  3 Vargas, Mackenzie         15 California Capit-SN  4:31.46    4:27.61        
     r:+0.70  28.11     1:00.05 (31.94)     1:34.76 (34.71)     2:08.68 (33.92)
        2:48.30 (39.62)     3:27.94 (39.64)     3:58.70 (30.76)     4:27.61 (28.91)
  4 Laning, Erica             14 Tennessee Aquati-SE  4:32.58    4:29.99        
     r:+0.83  28.74     1:00.66 (31.92)     1:34.63 (33.97)     2:08.63 (34.00)
        2:48.93 (40.30)     3:29.82 (40.89)     4:00.26 (30.44)     4:29.99 (29.73)
  5 Kovac, Bailey             15 Fort Collins Are-CO  4:49.20    4:31.74        
     r:+0.87  28.24     1:01.40 (33.16)     1:37.09 (35.69)     2:11.73 (34.64)
        2:49.24 (37.51)     3:27.10 (37.86)     3:59.75 (32.65)     4:31.74 (31.99)
  6 McCauley, Ashley          13 Marlins of Ralei-NC  4:41.77    4:32.67        
     r:+0.79  28.37     1:01.09 (32.72)     1:37.93 (36.84)     2:13.73 (35.80)
        2:49.32 (35.59)     3:26.68 (37.36)     4:00.26 (33.58)     4:32.67 (32.41)
  7 Morefield, Shaelin        17 Douglas Dolfins-PC   4:31.09    4:33.31        
     r:+0.70  28.24     1:00.78 (32.54)     1:36.78 (36.00)     2:11.71 (34.93)
        2:51.04 (39.33)     3:30.64 (39.60)     4:02.69 (32.05)     4:33.31 (30.62)
  8 Fogleman, Allison         16 Conejo Simi Swim-CA  4:41.99    4:34.18        
     r:+0.82  30.21     1:04.39 (34.18)     1:38.76 (34.37)     2:11.95 (33.19)
        2:52.08 (40.13)     3:32.61 (40.53)     4:04.09 (31.48)     4:34.18 (30.09)
  9 Tansill, Mary             16 Occoquan Swimmin-PV  4:46.76    4:36.10        
     r:+0.85  30.29     1:04.81 (34.52)     1:40.91 (36.10)     2:16.82 (35.91)
        2:54.14 (37.32)     3:32.11 (37.97)     4:04.65 (32.54)     4:36.10 (31.45)
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.99  NATS 2014 Summer Nats
          20.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          20.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          21.19  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          21.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kananowicz, Bryce         17 Coeur D'alene Ar-IE    21.59      21.06        
          r:+2.42                                                              
  2 Koster, Adam              16 Lakeside Aquatic-NT    21.46      21.26        
          r:+4.56                                                              
  3 Hesse, Patrick            17 Edwardsville YMC-OZ    21.73      21.49        
          r:+3.55                                                              
  4 Wagner, Ryan              16 Phoenix Aquatic-MR     21.54      21.55        
          r:+3.20                                                              
  5 Smith, John               17 Huntsville Swim-SE     21.89      21.56        
          r:+5.16                                                              
  6 Maslowski, Seth           16 YMCA of the Tria-NC    21.33      21.64        
          r:+3.29                                                              
  7 Anderson, Shane           16 Northern Sierra-SN     21.74      21.66        
          r:+5.63                                                              
  8 Stapleton, Samuel         18 Flyers Aquatic S-OZ  2:42.00      21.72        
          r:+0.86                                                              
  9 Martin, William           16 Greensboro Swimm-NC    22.00      21.73        
          r:+0.77                                                              
 10 Franz, Noah               17 YMCA of the Tria-NC    21.30      21.86        
          r:+3.58                                                              
 11 Wright, Kenneth           18 Cypress Fairbank-GU    21.94      22.12        
          r:+0.73                                                              
 12 Lang, Dennis              17 Lakeside Aquatic-NT    21.58      22.28        
          r:+5.62                                                              
 13 Lo, Joshua                17 Crescenta-Canada-CA    22.02      22.29        
          r:+0.75                                                              
 14 Roberts, Richard          17 Edwardsville YMC-OZ    21.99      22.40        
          r:+0.75                                                              
 15 Quarante, Marcello        16 Life Time  Arizo-AZ    22.10      22.43        
          r:+5.91                                                              
 16 Hartmeier, John           16 Bend Swim Club-OR      22.80      22.55        
          r:+0.87                                                              
 17 Murphy, Camden            14 Kingfish Aquatic-MI    22.34      22.61        
          r:+0.82                                                              
 18 Poppe, Carl               15 Walnut Creek Aqu-PC    22.96      22.70        
          r:+0.96                                                              
 19 Schmitzberger, Evan       18 Cypress Fairbank-GU    22.60      23.14        
          r:+0.75                                                              
 20 Warner, Zack              18 Somerset Valley-NJ     23.09      23.48        
          r:+0.93                                                              
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.99  NATS 2014 Summer Nats
          20.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          20.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          21.19  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          21.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crabtree, Brandon         18 Imp. Valley Dese-SI    24.53      20.56        
          r:13.06                                                              
  2 McGlaughlin, Mark         16 Iowa Flyers Swim-IA    20.84      20.91        
          r:+4.68                                                              
  3 Osborn, Jj                18 Phoenix Swim Clu-AZ    20.71      20.96        
          r:+1.99                                                              
  4 Shozda, Alex              17 Hickory Willow S-IL    20.84      21.14        
          r:+3.64                                                              
  5 Bloore, Sean              17 Crow Canyon Coun-PC    21.05      21.22        
          r:+0.69                                                              
  6 Piedt, Zachary            17 Upper Palmetto Y-SC    21.44      21.32        
          r:+2.94                                                              
  7 Rodriguez, Daniel         18 Lane Four Aquati-IA    20.88      21.40        
          r:+0.69                                                              
  8 Hauglum, Anthony          17 Coastal Bend All-ST    20.97      21.46        
          r:+0.78                                                              
  9 Daniels, Nolan            17 Dallas Mustangs-NT     21.77      21.52        
          r:+3.35                                                              
 10 Carson, Alexander         16 YMCA of the Tria-NC    21.37      21.55        
          r:+0.79                                                              
 11 Loncar, Anton             17 Hillsboro HEAT S-OR    21.80      21.59        
          r:+0.90                                                              
 12 Sale, Harry               16 Premier Aquatics-GU    21.42      21.63        
          r:+0.74                                                              
 13 Pappas, George            16 Lane Four Aquati-IA    21.82      21.70        
          r:+0.73                                                              
 14 Roberts, Richard          17 Edwardsville YMC-OZ    21.99      22.07        
          r:11.57                                                              
 15 Schiffer, Michael         18 JCC Waves-CA           21.89      22.23        
          r:+0.70                                                              
 16 Countie, William          15 Marlins of Ralei-NC    22.70      22.73        
          r:+6.04                                                              
 -- Lewis, Alexander          17 Greenwich YWCA D-CT    20.87         NS        
 -- Harting, Zach             16 Huntsville Swim-SE     22.32         NS        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.99  NATS 2014 Summer Nats
          20.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          20.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          21.19  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          21.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Afrik, Tabahn             16 Michigan Lakesho-MI    20.96      20.66        
          r:+4.45                                                              
  2 Hirsch, Skyler            18 Hawaii Swimming-HI     20.87      21.12        
          r:+0.72                                                              
  3 Owens, Ryan               17 Boyertown YMCA N-MA    21.46      21.20        
          r:+0.68                                                              
  4 Ordes, Ian                18 West Coast Aquat-PC    21.22      21.27        
          r:+3.21                                                              
  5 Trump, Trent              17 Livermore Aqua C-PC    22.00      21.31        
          r:+0.77                                                              
  6 Wagner, Ryan              16 Phoenix Aquatic-MR     21.54      21.64        
          r:+0.74                                                              
  7 Nielsen, Erik             17 Tacoma Swim Club-PN    21.77      21.97        
          r:+0.74                                                              
  8 Novak, Nathan             18 Upper St Clair S-AM    21.70      22.02        
          r:+0.86                                                              
  9 Narayanan, Nikhil         17 Upper St Clair S-AM    21.80      22.22        
          r:+0.67                                                              
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          43.59  NATS 2014 Summer Nats
          44.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          45.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          45.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          46.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  45.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horner, Matthew           17 Walnut Creek Aqu-PC    46.72      46.18        
     r:+8.15  21.81       46.18 (24.37)                                        
  2 Spallas, Matthew          17 Arden Hills Swim-SN    47.96      47.44        
     r:+0.68  23.15       47.44 (24.29)                                        
  3 *Tynes, Dustin            17 Baylor Swim Club-SE    49.50      48.09        
     r:+3.73  23.27       48.09 (24.82)                                        
  4 Koster, Adam              16 Lakeside Aquatic-NT    47.75      48.15        
     r:+0.70  22.95       48.15 (25.20)                                        
  5 Maarse, Oliver            17 Rose Bowl Aquati-CA    47.20      48.27        
     r:+0.81  22.86       48.27 (25.41)                                        
  6 Stapleton, Samuel         18 Flyers Aquatic S-OZ    46.49      48.30        
     r:+3.82  23.22       48.30 (25.08)                                        
  7 Hering, Clayton           16 Greensboro Swimm-NC    50.00      48.41        
     r:+0.76  23.71       48.41 (24.70)                                        
  8 Reid, Thomas              17 Rose Bowl Aquati-CA    47.99      48.55        
     r:+3.91  23.03       48.55 (25.52)                                        
  9 Novak, Nathan             18 Upper St Clair S-AM    48.25      48.73        
     r:+7.99  23.31       48.73 (25.42)                                        
 10 Wright, Kenneth           18 Cypress Fairbank-GU    47.80      48.80        
     r:+0.69  23.39       48.80 (25.41)                                        
 11 Winans, Trevor            16 Hickory Willow S-IL    47.04      48.85        
     r:+6.32  23.41       48.85 (25.44)                                        
 12 Nielsen, Erik             17 Tacoma Swim Club-PN    47.15      48.98        
     r:+0.81  23.30       48.98 (25.68)                                        
 13 Cook, Jaron               17 Tennessee Aquati-SE    48.60      49.03        
     r:+0.71  23.62       49.03 (25.41)                                        
 14 Narayanan, Nikhil         17 Upper St Clair S-AM    48.39      49.75        
     r:+0.71  23.63       49.75 (26.12)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          43.59  NATS 2014 Summer Nats
          44.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          45.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          45.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          46.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  45.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oberg, William            17 Y-Spartaquatics-SC     47.77      46.18        
     r:+5.17  22.05       46.18 (24.13)                                        
  2 Thaning, Walker           18 Brentwood Seawol-PC    46.81      46.23        
     r:+0.72  22.01       46.23 (24.22)                                        
  3 Harting, Zach             16 Huntsville Swim-SE     48.23      46.72        
     r:+1.76  22.31       46.72 (24.41)                                        
  4 Higgins, Walker           16 Tennessee Aquati-SE    46.10      47.16        
     r:+0.78  22.53       47.16 (24.63)                                        
  5 Reilman, Michael          16 Firestone Akron-LE     48.35      47.21        
     r:+0.81  22.82       47.21 (24.39)                                        
  6 Abernethy, Glenn          17 Davis Aquadarts-SN     47.58      47.22        
     r:+6.58  22.76       47.22 (24.46)                                        
  7 Vanhuyssteen, Shaun       18 Palm Harbor YMCA-FL    46.14      47.38        
     r:+0.81  22.46       47.38 (24.92)                                        
  8 Daniels, Nolan            17 Dallas Mustangs-NT     47.75      47.54        
     r:+6.87  22.77       47.54 (24.77)                                        
  9 Porter, Jacob             18 McMinnville Swim-OR    47.60      47.64        
     r:+3.98  22.92       47.64 (24.72)                                        
 10 Magruder, Grayson         18 North Texas Nada-NT    46.68      47.65        
     r:+0.75  22.98       47.65 (24.67)                                        
 11 Delahunty, Andrew         17 Y-Spartaquatics-SC     47.68      48.01        
     r:+8.61  22.82       48.01 (25.19)                                        
 12 Hennessy, John            17 Alamo Area Aquat-ST    48.01      48.05        
     r:+8.25  23.16       48.05 (24.89)                                        
 13 Bruckman, Mitchell        18 Denver Swim Acad-CO       NT      48.21        
     r:+3.22  23.05       48.21 (25.16)                                        
 14 Kilduff, John             16 Phoenix Aquatic-MR     50.09      48.42        
     r:+4.26  22.84       48.42 (25.58)                                        
 15 Boratto, Alessandro       14 Upper Dublin Aqu-MA    50.79      49.16        
     r:+0.79  23.41       49.16 (25.75)                                        
 16 Henson, Zachary           16 Auburn Aquatics-SE     49.85      49.63        
     r:+0.76  23.71       49.63 (25.92)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          43.59  NATS 2014 Summer Nats
          44.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          45.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          45.79  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          46.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  45.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horner, Matthew           17 Walnut Creek Aqu-PC    46.16      46.01        
     r:+3.83  21.86       46.01 (24.15)                                        
  2 Dematteo, Gregory         16 Bernal's Gator S-NE    47.91      46.46        
     r:+0.83  22.35       46.46 (24.11)                                        
  3 Stewart, David            16 Badger Swim Club-MR       NT      46.47        
     r:+6.48  22.25       46.47 (24.22)                                        
  4 Hayhoe, Luke              17 Saint Andrew's S-FG    46.45      46.52        
     r:+5.39  22.13       46.52 (24.39)                                        
  5 Grissom, Kyle             16 Tule Nation Trit-CC    48.78      46.79        
     r:+5.32  22.41       46.79 (24.38)                                        
  6 Porter, Jacob             18 McMinnville Swim-OR    47.60      46.87        
     r:+5.43  22.75       46.87 (24.12)                                        
  7 Phillips, Austin          17 Colorado Stars-CO      46.94      46.90        
     r:+0.76  22.31       46.90 (24.59)                                        
  8 Semple, Liam              17 Pacific Swim-SI        48.00      47.01        
     r:+3.68  22.67       47.01 (24.34)                                        
  9 Mullis, William           17 Davis Aquadarts-SN     48.08      47.10        
     r:+0.79  22.55       47.10 (24.55)                                        
 10 Anderson, Shane           16 Northern Sierra-SN     46.59      47.21        
     r:+4.77  22.56       47.21 (24.65)                                        
 10 Sayers, Brenton           18 California Capit-SN    47.70      47.21        
     r:+5.39  22.78       47.21 (24.43)                                        
 12 Lancenese, Dillon         17 Boyertown YMCA N-MA    47.78      47.44        
     r:+4.85  22.65       47.44 (24.79)                                        
 13 Sharma, Arjun             17 Walnut Creek Aqu-PC    47.19      47.56        
     r:+5.19  22.36       47.56 (25.20)                                        
 14 Gillespie, Thomas         18 Golden West Swim-CA    48.32      47.87        
     r:+7.99  23.19       47.87 (24.68)                                        
 15 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    47.26      48.11        
     r:+9.20  22.57       48.11 (25.54)                                        
 16 Hinson, Chandler          18 Baylor Swim Club-SE    46.01      48.16        
     r:+0.73  23.47       48.16 (24.69)                                        
 17 Kerr, Cameron             18 Houston Cougar-GU      48.31      48.32        
     r:+0.73  23.11       48.32 (25.21)                                        
 18 Miller, Stephen           17 Boyertown YMCA N-MA    48.02      48.42        
     r:+0.81  23.33       48.42 (25.09)                                        
 19 Ussery, Benton            18 Lost Creek Aquat-ST    48.52      48.73        
     r:+0.69  23.11       48.73 (25.62)                                        
 -- Okhtenberg, Ariel         16 Richmond Aquatic-MR    48.78         DQ        
          r:+0.89                                                              
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:36.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:38.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:40.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:40.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:42.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stirling, Kenneth         17 Life Time  Arizo-AZ  1:44.50    1:40.66        
     r:+0.77  23.14       48.69 (25.55)     1:14.65 (25.96)     1:40.66 (26.01)
  2 Hinson, Chandler          18 Baylor Swim Club-SE  1:41.00    1:41.39        
     r:+0.78  23.58       48.73 (25.15)     1:14.75 (26.02)     1:41.39 (26.64)
  3 Kaskawal, Jerad           17 FAST Swim Team-CA    1:44.00    1:41.97        
     r:+5.33  24.09       49.79 (25.70)     1:16.16 (26.37)     1:41.97 (25.81)
  4 Mannix, Richard           17 Badger Swim Club-MR  1:42.00    1:42.13        
     r:+0.73  23.68       49.33 (25.65)     1:15.92 (26.59)     1:42.13 (26.21)
  5 Owens, Ryan               17 Boyertown YMCA N-MA  1:42.07    1:42.19        
     r:+0.75  23.40       49.40 (26.00)     1:15.91 (26.51)     1:42.19 (26.28)
  6 Magnan, Samuel            16 Parkland Aquatic-MA  1:44.23    1:42.91        
     r:+0.78  23.94       50.10 (26.16)     1:16.49 (26.39)     1:42.91 (26.42)
  7 Miller, Weston            18 Una LTAZ-AZ          1:44.50    1:43.01        
     r:+3.07  24.49       50.90 (26.41)     1:17.34 (26.44)     1:43.01 (25.67)
  8 *Spiric, Stefan           16 West Florida Lig-FL  1:46.50    1:43.17        
     r:+0.71  23.78       49.75 (25.97)     1:16.25 (26.50)     1:43.17 (26.92)
  9 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   1:41.25    1:43.74        
     r:+3.28  23.74       49.95 (26.21)     1:16.47 (26.52)     1:43.74 (27.27)
 10 Bruckman, Mitchell        18 Denver Swim Acad-CO  1:46.42    1:44.17        
     r:+0.71  23.73       50.34 (26.61)     1:17.33 (26.99)     1:44.17 (26.84)
 11 Hendricks, Kyle           17 Premier Aquatics-GU  1:44.67    1:44.25        
     r:+8.60  24.77       51.52 (26.75)     1:18.06 (26.54)     1:44.25 (26.19)
 12 Robinson, Christopher     15 Nashville Aquati-SE  1:45.40    1:44.44        
     r:+0.63  24.65       51.01 (26.36)     1:18.36 (27.35)     1:44.44 (26.08)
 13 Shackleton, Herbert       16 Parkland Aquatic-MA  1:43.60    1:44.46        
     r:+0.81  23.71       49.53 (25.82)     1:16.88 (27.35)     1:44.46 (27.58)
 14 Bilden, Thomas            16 Duke Aquatics-NC     1:43.81    1:44.83        
     r:+2.91  24.64       51.34 (26.70)     1:18.25 (26.91)     1:44.83 (26.58)
 15 Crowe, William            16 Dallas Mustangs-NT   1:48.10    1:45.15        
     r:+5.16  24.45       51.27 (26.82)     1:18.62 (27.35)     1:45.15 (26.53)
 16 Koval, James              18 LTP Racing Club-SC   1:44.73    1:45.28        
     r:+6.36  24.54       51.41 (26.87)     1:18.57 (27.16)     1:45.28 (26.71)
 17 Knox, Davis               18 Greensboro Swimm-NC  1:43.76    1:45.29        
     r:+0.73  24.44       50.99 (26.55)     1:18.04 (27.05)     1:45.29 (27.25)
 18 Yong, Brandon             15 La Mirada Armada-CA  1:45.46    1:45.67        
     r:+0.71  24.53       51.27 (26.74)     1:19.06 (27.79)     1:45.67 (26.61)
 19 Oleson, Eric              17 Viper Aquatic Sw-IN  1:42.93    1:46.33        
     r:+4.86  24.02       50.98 (26.96)     1:18.75 (27.77)     1:46.33 (27.58)
 20 Ladman, Chase             17 North Coast Aqua-SI  1:45.60    1:46.50        
     r:+0.78  25.05       51.43 (26.38)     1:19.22 (27.79)     1:46.50 (27.28)
 21 Legendre, Rhorer          17 The Woodlands Sw-GU  1:46.21    1:46.61        
     r:+3.47  24.80       51.91 (27.11)     1:19.48 (27.57)     1:46.61 (27.13)
 22 Hellams, Ralph            16 NOVA of Virginia-VA  1:46.31    1:46.87        
     r:+0.83  24.10       50.83 (26.73)     1:18.87 (28.04)     1:46.87 (28.00)
 23 Lamar, Simon              14 FAST Swim Team-CA    1:47.89    1:47.51        
     r:+0.75  25.16       52.22 (27.06)     1:20.09 (27.87)     1:47.51 (27.42)
 24 Leskowicz, Daniel         17 Boyertown YMCA N-MA  1:48.18    1:48.16        
     r:+0.76  24.67       51.90 (27.23)     1:20.34 (28.44)     1:48.16 (27.82)
 25 Henson, Zachary           16 Auburn Aquatics-SE   1:49.00    1:50.88        
     r:+0.69  24.62       52.91 (28.29)     1:22.12 (29.21)     1:50.88 (28.76)
 26 O'Brien, Wade             16 NOVA of Virginia-VA  1:50.10    1:53.30        
     r:+0.80  24.85       53.38 (28.53)     1:23.38 (30.00)     1:53.30 (29.92)
 27 Lang, Dennis              17 Lakeside Aquatic-NT  1:42.21    1:58.25        
     r:+4.19  23.06       48.56 (25.50)     1:25.27 (36.71)     1:58.25 (32.98)
 -- Sharkey, Ryan             17 The Woodlands Sw-GU  1:44.96         NS        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:36.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:38.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:40.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:40.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:42.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piedt, Zachary            17 Upper Palmetto Y-SC  1:42.72    1:41.70        
     r:+0.78  24.01       50.00 (25.99)     1:15.80 (25.80)     1:41.70 (25.90)
  2 Mahaffey, Dakota          15 Bolles School Sh-FL  1:43.89    1:41.80        
     r:+8.59  23.48       49.33 (25.85)     1:15.53 (26.20)     1:41.80 (26.27)
  3 Spallas, Matthew          17 Arden Hills Swim-SN  1:43.06    1:41.97        
     r:+9.48  23.93       49.74 (25.81)     1:15.85 (26.11)     1:41.97 (26.12)
  4 Gregor, Sean              18 Hickory Willow S-IL  1:43.03    1:42.95        
     r:+8.12  24.08       50.08 (26.00)     1:16.43 (26.35)     1:42.95 (26.52)
  5 Artmann, Joshua           15 Nitro Swimming-ST    1:45.24    1:43.04        
     r:+2.81  24.09       50.06 (25.97)     1:16.22 (26.16)     1:43.04 (26.82)
  6 Brown, Heyward            16 Y-Spartaquatics-SC   1:45.20    1:43.09        
     r:+0.78  24.36       50.33 (25.97)     1:16.87 (26.54)     1:43.09 (26.22)
  7 Gildart, James            17 Premier Aquatics-GU  1:46.50    1:43.48        
     r:+4.59  23.90       50.08 (26.18)     1:16.70 (26.62)     1:43.48 (26.78)
  8 Pun, Jonathan             17 Davis Aquadarts-SN   1:46.50    1:43.86        
     r:+0.78  23.99       50.30 (26.31)     1:17.22 (26.92)     1:43.86 (26.64)
  9 Douglas, Kevin            16 Flyers Aquatic S-OZ  1:43.61    1:44.75        
     r:+3.23  24.44       50.90 (26.46)     1:17.57 (26.67)     1:44.75 (27.18)
 10 Brower, Ian               16 Canyons Aquatic-CA   1:43.14    1:44.81        
     r:+4.93  24.16       50.56 (26.40)     1:17.49 (26.93)     1:44.81 (27.32)
 11 Ward, Jacob               17 Auburn Aquatics-SE   1:45.00    1:45.20        
     r:+0.67  24.06       50.32 (26.26)     1:17.61 (27.29)     1:45.20 (27.59)
 12 Reid, Thomas              17 Rose Bowl Aquati-CA  1:45.48    1:46.09        
     r:+0.86  24.03       50.32 (26.29)     1:18.19 (27.87)     1:46.09 (27.90)
 13 Hauser, Jamison           16 Raleigh Swimming-NC  1:44.00    1:46.13        
     r:+0.79  24.70       51.59 (26.89)     1:18.99 (27.40)     1:46.13 (27.14)
 14 Szymczak, Christopher     17 Farmington Famil-MI  1:48.44    1:46.72        
     r:+3.64  24.78       51.31 (26.53)     1:18.78 (27.47)     1:46.72 (27.94)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:36.49  NATS 2014 Summer Nats
        1:38.79  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:40.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:40.29  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:42.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Tyler           17 Lakeside Swim Te-KY  1:39.92    1:39.91        
     r:+0.78  23.68       48.92 (25.24)     1:14.59 (25.67)     1:39.91 (25.32)
  2 Jacobs, Talbot            17 Orinda Aquatics-PC   1:40.05    1:39.95        
     r:+8.95  23.53       48.79 (25.26)     1:14.53 (25.74)     1:39.95 (25.42)
  3 Rogers, Calvin            17 Golden West Swim-CA  1:48.46    1:44.32        
     r:+0.67  23.79       50.06 (26.27)     1:17.11 (27.05)     1:44.32 (27.21)
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:21.29  NATS 2014 Summer Nats
        4:29.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:30.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:32.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:36.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:32.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook-Weeks, Parker        18 Michigan Lakesho-MI  4:38.27    4:38.22        
     r:+0.70  24.64       51.43 (26.79)     1:18.72 (27.29)     1:46.55 (27.83)
        2:14.66 (28.11)     2:43.03 (28.37)     3:11.64 (28.61)     3:40.80 (29.16)
        4:09.91 (29.11)     4:38.22 (28.31)                                        
  2 Zugibe, Matthew           15 Phoenix Aquatic-MR   4:45.00    4:45.20        
     r:+0.67  23.89       51.97 (28.08)     1:20.67 (28.70)     1:49.72 (29.05)
        2:19.52 (29.80)     2:49.00 (29.48)     3:17.75 (28.75)     3:47.25 (29.50)
        4:16.56 (29.31)     4:45.20 (28.64)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:21.29  NATS 2014 Summer Nats
        4:29.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:30.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:32.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:36.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:32.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Tyler           17 Lakeside Swim Te-KY  4:37.00    4:31.86        
     r:+0.78  24.29       51.02 (26.73)     1:18.07 (27.05)     1:46.39 (28.32)
        2:14.35 (27.96)     2:42.67 (28.32)     3:10.43 (27.76)     3:38.74 (28.31)
        4:06.14 (27.40)     4:31.86 (25.72)                                        
  2 Vanbrocklin, Eric         16 Walnut Creek Aqu-PC  4:38.86    4:34.38        
     r:+1.00  24.87       52.60 (27.73)     1:20.48 (27.88)     1:48.63 (28.15)
        2:16.48 (27.85)     2:44.53 (28.05)     3:12.31 (27.78)     3:40.42 (28.11)
        4:08.15 (27.73)     4:34.38 (26.23)                                        
  3 Anderson, Connor          17 Unattached-UT        4:31.50    4:35.61        
     r:+6.63  24.51       51.68 (27.17)     1:19.66 (27.98)     1:47.53 (27.87)
        2:15.68 (28.15)     2:43.40 (27.72)     3:11.91 (28.51)     3:40.53 (28.62)
        4:08.61 (28.08)     4:35.61 (27.00)                                        
  4 Ress, Justin              16 Marlins of Ralei-NC  4:37.90    4:35.65        
     r:+0.76  24.68       52.06 (27.38)     1:20.11 (28.05)     1:48.59 (28.48)
        2:16.98 (28.39)     2:44.71 (27.73)     3:12.58 (27.87)     3:40.57 (27.99)
        4:08.84 (28.27)     4:35.65 (26.81)                                        
  5 McMahon, Christopher      17 Aces Swim Club-CO    4:38.00    4:36.04        
     r:+0.74  25.20       52.69 (27.49)     1:20.73 (28.04)     1:48.86 (28.13)
        2:17.28 (28.42)     2:45.64 (28.36)     3:13.56 (27.92)     3:41.57 (28.01)
        4:09.46 (27.89)     4:36.04 (26.58)                                        
  6 Brecht, Derek             17 Pacific Swim-SI      4:41.00    4:38.12        
     r:+0.80  25.19       52.93 (27.74)     1:20.92 (27.99)     1:49.05 (28.13)
        2:17.45 (28.40)     2:45.66 (28.21)     3:14.01 (28.35)     3:42.20 (28.19)
        4:10.39 (28.19)     4:38.12 (27.73)                                        
  7 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   4:33.07    4:38.63        
     r:+0.78  25.08       52.05 (26.97)     1:19.71 (27.66)     1:47.14 (27.43)
        2:15.22 (28.08)     2:43.83 (28.61)     3:12.42 (28.59)     3:41.16 (28.74)
        4:10.11 (28.95)     4:38.63 (28.52)                                        
  8 Ladman, Chase             17 North Coast Aqua-SI  4:37.32    4:38.68        
     r:+3.55  25.64       53.31 (27.67)     1:21.23 (27.92)     1:49.35 (28.12)
        2:17.50 (28.15)     2:45.84 (28.34)     3:14.13 (28.29)     3:42.90 (28.77)
        4:11.23 (28.33)     4:38.68 (27.45)                                        
  9 Hendricks, Kyle           17 Premier Aquatics-GU  4:43.24    4:38.74        
     r:+0.80  25.50       53.35 (27.85)     1:21.24 (27.89)     1:49.20 (27.96)
        2:17.50 (28.30)     2:45.72 (28.22)     3:14.04 (28.32)     3:42.49 (28.45)
        4:10.82 (28.33)     4:38.74 (27.92)                                        
 10 Kawaguchi, Tosh           16 Marlins of Ralei-NC  4:38.00    4:39.29        
     r:+0.77  25.53       53.32 (27.79)     1:21.40 (28.08)     1:49.68 (28.28)
        2:18.64 (28.96)     2:46.52 (27.88)     3:14.88 (28.36)     3:43.38 (28.50)
        4:11.79 (28.41)     4:39.29 (27.50)                                        
 11 Lamar, Simon              14 FAST Swim Team-CA    4:45.50    4:40.22        
     r:+0.73  25.53       53.12 (27.59)     1:21.08 (27.96)     1:49.37 (28.29)
        2:17.74 (28.37)     2:46.17 (28.43)     3:14.87 (28.70)     3:43.52 (28.65)
        4:12.19 (28.67)     4:40.22 (28.03)                                        
 12 Robinson, Christopher     15 Nashville Aquati-SE  4:36.90    4:40.23        
     r:+0.74  25.99       53.57 (27.58)     1:21.48 (27.91)     1:49.75 (28.27)
        2:18.26 (28.51)     2:46.60 (28.34)     3:15.22 (28.62)     3:43.88 (28.66)
        4:12.61 (28.73)     4:40.23 (27.62)                                        
 13 Rogers, Calvin            17 Golden West Swim-CA  4:38.45    4:41.86        
     r:+4.08  24.90       52.36 (27.46)     1:20.47 (28.11)     1:48.79 (28.32)
        2:17.74 (28.95)     2:46.32 (28.58)     3:15.15 (28.83)     3:44.25 (29.10)
        4:13.25 (29.00)     4:41.86 (28.61)                                        
 14 Bretscher, James          18 Tennessee Aquati-SE  4:49.00    4:43.09        
     r:+0.74  25.22       52.80 (27.58)     1:20.92 (28.12)     1:49.34 (28.42)
        2:18.21 (28.87)     2:47.19 (28.98)     3:16.55 (29.36)     3:45.69 (29.14)
        4:14.69 (29.00)     4:43.09 (28.40)                                        
 15 Knox, Davis               18 Greensboro Swimm-NC  4:39.75    4:48.70        
     r:+4.70  24.92       51.92 (27.00)     1:20.05 (28.13)     1:48.68 (28.63)
        2:18.25 (29.57)     2:47.85 (29.60)     3:17.70 (29.85)     3:47.77 (30.07)
        4:18.45 (30.68)     4:48.70 (30.25)                                        
 16 Yao, Jayson               18 Power For Life-GU    4:56.10    4:49.45        
     r:+0.85  25.60       53.50 (27.90)     1:21.78 (28.28)     1:50.72 (28.94)
        2:19.71 (28.99)     2:49.57 (29.86)     3:19.25 (29.68)     3:49.34 (30.09)
        4:19.63 (30.29)     4:49.45 (29.82)                                        
 17 Leskowicz, Daniel         17 Boyertown YMCA N-MA  4:55.96    4:51.88        
     r:+0.80  25.15       53.17 (28.02)     1:21.89 (28.72)     1:50.79 (28.90)
        2:20.24 (29.45)     2:50.00 (29.76)     3:20.37 (30.37)     3:50.97 (30.60)
        4:21.81 (30.84)     4:51.88 (30.07)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:21.29  NATS 2014 Summer Nats
        4:29.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        4:30.09  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:32.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:36.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:32.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbott, Taylor            15 Nitro Swimming-ST    4:34.76    4:29.74        
     r:+7.74  25.16       52.20 (27.04)     1:19.49 (27.29)     1:46.83 (27.34)
        2:14.30 (27.47)     2:41.40 (27.10)     3:08.52 (27.12)     3:35.94 (27.42)
        4:03.01 (27.07)     4:29.74 (26.73)                                        
  2 Shreeve, Brandon          17 Corvallis Aquati-OR  4:30.88    4:32.97        
     r:10.30  25.04       52.30 (27.26)     1:19.96 (27.66)     1:47.69 (27.73)
        2:15.49 (27.80)     2:43.11 (27.62)     3:11.03 (27.92)     3:38.62 (27.59)
        4:06.01 (27.39)     4:32.97 (26.96)                                        
  3 Kale, John                16 Williamsburg Aqu-VA  5:38.96    4:35.00        
     r:+0.79  24.74       52.18 (27.44)     1:19.88 (27.70)     1:47.31 (27.43)
        2:14.83 (27.52)     2:42.77 (27.94)     3:10.99 (28.22)     3:39.32 (28.33)
        4:07.48 (28.16)     4:35.00 (27.52)                                        
  4 Cortright, John           16 NOVA of Virginia-VA  4:41.68    4:37.90        
     r:+0.75  25.04       52.46 (27.42)     1:19.90 (27.44)     1:47.34 (27.44)
        2:15.18 (27.84)     2:43.28 (28.10)     3:11.75 (28.47)     3:40.74 (28.99)
        4:09.66 (28.92)     4:37.90 (28.24)                                        
  5 Struckmeyer, Jakob        17 Arden Hills Swim-SN  4:39.00    4:39.99        
     r:+0.76  24.99       52.51 (27.52)     1:20.45 (27.94)     1:48.93 (28.48)
        2:17.81 (28.88)     2:46.81 (29.00)     3:15.44 (28.63)     3:43.71 (28.27)
        4:12.39 (28.68)     4:39.99 (27.60)                                        
  6 Hauser, Jamison           16 Raleigh Swimming-NC  4:33.50    4:40.99        
     r:+0.79  25.18       52.70 (27.52)     1:20.63 (27.93)     1:48.56 (27.93)
        2:17.00 (28.44)     2:45.99 (28.99)     3:15.02 (29.03)     3:44.13 (29.11)
        4:13.00 (28.87)     4:40.99 (27.99)                                        
 
Men 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
       15:18.89  NATS 2014 Summer Nats
       15:46.39  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
       15:46.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
       16:03.79  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
       17:14.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
 Meet Qualifying:  15:46.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kale, John                16 Williamsburg Aqu-VA 15:48.78   15:38.58        
     r:+0.80  25.07       52.84 (27.77)     1:21.02 (28.18)     1:48.95 (27.93)
        2:16.99 (28.04)     2:45.28 (28.29)     3:13.43 (28.15)     3:41.54 (28.11)
        4:09.79 (28.25)     4:38.23 (28.44)     5:06.38 (28.15)     5:34.88 (28.50)
        6:03.17 (28.29)     6:31.65 (28.48)     7:00.13 (28.48)     7:28.49 (28.36)
        7:56.84 (28.35)     8:25.47 (28.63)     8:53.86 (28.39)     9:22.31 (28.45)
        9:50.97 (28.66)    10:19.61 (28.64)    10:48.38 (28.77)    11:17.28 (28.90)
       11:46.32 (29.04)    12:15.45 (29.13)    12:44.83 (29.38)    13:13.89 (29.06)
       13:42.88 (28.99)    14:12.20 (29.32)    14:41.27 (29.07)    15:10.38 (29.11)
       15:38.58 (28.20)
  2 Sharkey, Ryan             17 The Woodlands Sw-GU 15:45.61   16:22.05        
     r:+0.74  25.24       53.06 (27.82)     1:21.13 (28.07)     1:49.32 (28.19)
        2:17.63 (28.31)     2:45.62 (27.99)     3:13.88 (28.26)     3:42.11 (28.23)
        4:10.22 (28.11)     4:38.39 (28.17)     5:06.41 (28.02)     5:34.53 (28.12)
        6:02.54 (28.01)     6:30.66 (28.12)     6:58.78 (28.12)     7:27.13 (28.35)
        7:55.28 (28.15)     8:23.66 (28.38)     8:51.95 (28.29)     9:19.86 (27.91)
        9:54.97 (35.11)    10:28.66 (33.69)    11:01.65 (32.99)    11:33.82 (32.17)
       12:06.16 (32.34)    12:37.98 (31.82)    13:10.13 (32.15)    13:42.37 (32.24)
       14:14.34 (31.97)    14:46.85 (32.51)    15:19.02 (32.17)    15:51.14 (32.12)
       16:22.05 (30.91)
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          47.39  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Cooper           17 Tampa Bay Aquati-FL    52.02      50.36        
     r:+0.57  24.49       50.36 (25.87)                                        
  2 Gibbons, Jake             16 Bolles School Sh-FL    51.87      51.67        
     r:+0.57  25.46       51.67 (26.21)                                        
  3 Lancenese, Dillon         17 Boyertown YMCA N-MA    52.04      51.68        
     r:+0.64  24.84       51.68 (26.84)                                        
  4 Petersen, Chase           16 Arkansas Dolphin-AR    51.70      52.31        
     r:+0.59  25.33       52.31 (26.98)                                        
  5 Zimmer, Adam              15 Missoula Aquatic-MT    53.31      52.40        
     r:+0.57  25.52       52.40 (26.88)                                        
  6 Hayhoe, Luke              17 Saint Andrew's S-FG    51.46      52.59        
     r:+0.65  25.45       52.59 (27.14)                                        
  7 Lis, Tyler                16 RallySport Aquat-CO    52.02      52.81        
     r:+0.60  25.54       52.81 (27.27)                                        
  8 Miller, Stephen           17 Boyertown YMCA N-MA    53.25      53.31        
     r:+0.61  26.05       53.31 (27.26)                                        
  9 Smith, John               17 Huntsville Swim-SE     52.92      53.36        
     r:+0.60  25.85       53.36 (27.51)                                        
 10 Kohlhoff, Jacob           16 Upper Palmetto Y-SC    54.06      53.43        
     r:+0.72  26.05       53.43 (27.38)                                        
 11 Delahunty, Andrew         17 Y-Spartaquatics-SC     53.19      54.58        
     r:+0.53  26.37       54.58 (28.21)                                        
 12 Kim, Sean                 17 San Gabriel Sea-CA     57.65      56.86        
     r:+0.61  27.49       56.86 (29.37)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          47.39  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteman, Augustus        16 Nitro Swimming-ST      52.60      51.53        
     r:+0.61  25.05       51.53 (26.48)                                        
  2 Barry, Brendan            16 North Coast Aqua-SI    52.72      52.21        
     r:+0.71  25.63       52.21 (26.58)                                        
  3 Fonteno, Michael          17 Bolles School Sh-FL    52.55      53.10        
     r:+0.62  25.29       53.10 (27.81)                                        
  4 Arnold, Gregory           17 Allegheny North-AM     51.61      53.32        
     r:+0.63  26.09       53.32 (27.23)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          47.39  NATS 2014 Summer Nats
          49.89  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          50.49  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.99  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          52.49  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lujan, Matthew            16 Tucson Ford Deal-AZ    50.38      49.84        
     r:+0.58  24.23       49.84 (25.61)                                        
  2 Kilduff, John             16 Phoenix Aquatic-MR     51.44      50.93        
     r:+0.58  24.34       50.93 (26.59)                                        
  3 Pitts, Cooper             16 Mount Pleasant S-SC    53.87      53.89        
     r:+0.64  26.06       53.89 (27.83)                                        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:45.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.39  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:50.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Alexander          17 Greenwich YWCA D-CT  1:49.39    1:48.77        
     r:+0.54  25.07       52.98 (27.91)     1:20.73 (27.75)     1:48.77 (28.04)
  2 Precious, Jake            17 Lakeside Swim Te-KY  1:52.09    1:51.02        
     r:+0.59  26.07       54.53 (28.46)     1:23.27 (28.74)     1:51.02 (27.75)
  3 Petersen, Chase           16 Arkansas Dolphin-AR  1:53.69    1:52.50        
     r:+0.56  26.18       54.62 (28.44)     1:23.33 (28.71)     1:52.50 (29.17)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:45.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.39  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:50.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trump, Trent              17 Livermore Aqua C-PC  1:52.50    1:50.13        
     r:+0.70  26.62       54.41 (27.79)     1:22.57 (28.16)     1:50.13 (27.56)
  2 Mullis, William           17 Davis Aquadarts-SN   1:55.45    1:51.40        
     r:+0.65  25.44       53.19 (27.75)     1:21.99 (28.80)     1:51.40 (29.41)
  3 Zimmer, Adam              15 Missoula Aquatic-MT  1:56.35    1:52.17        
     r:+0.59  25.93       53.64 (27.71)     1:22.75 (29.11)     1:52.17 (29.42)
  4 Sale, Harry               16 Premier Aquatics-GU  1:54.68    1:52.29        
     r:+0.63  27.17       55.39 (28.22)     1:23.91 (28.52)     1:52.29 (28.38)
  5 Ostler, Gabriel           18 Orinda Aquatics-PC   1:53.40    1:53.52        
     r:+0.67  26.93       55.98 (29.05)     1:24.90 (28.92)     1:53.52 (28.62)
  6 Bilden, Thomas            16 Duke Aquatics-NC     1:55.15    1:54.42        
     r:+0.67  27.12       55.95 (28.83)     1:25.37 (29.42)     1:54.42 (29.05)
  7 Kohlhoff, Jacob           16 Upper Palmetto Y-SC  1:55.41    1:55.14        
     r:+0.76  27.56       56.64 (29.08)     1:25.95 (29.31)     1:55.14 (29.19)
 -- Dawson, Christopher       17 Denver Swim Acad-CO  1:55.80         NS        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:45.89  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.39  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:50.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Venecia, Konnor        17 DU Hilltoppers-CO    1:52.00    1:52.82        
     r:+0.60  26.86       55.30 (28.44)     1:24.24 (28.94)     1:52.82 (28.58)
  2 *Bello, Pavel             18 Scottsdale Aquat-AZ  1:54.60    1:52.94        
     r:+0.53  26.10       54.74 (28.64)     1:23.98 (29.24)     1:52.94 (28.96)
  3 Gregor, Sean              18 Hickory Willow S-IL  1:56.07    1:54.44        
     r:+0.54  26.87       55.76 (28.89)     1:25.10 (29.34)     1:54.44 (29.34)
  4 *Perez, David             17 Highlander Aquat-FL  1:54.94    1:54.85        
     r:+0.59  26.94       55.83 (28.89)     1:25.65 (29.82)     1:54.85 (29.20)
  5 Zieg, Tyler               17 Greensboro Swimm-NC  1:54.22    1:55.08        
     r:+0.59  27.65       56.78 (29.13)     1:25.85 (29.07)     1:55.08 (29.23)
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          54.09  NATS 2014 Summer Nats
          55.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.59  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          57.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  57.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillinger, Thomas         16 Greenwich YWCA D-CT  1:00.00      57.01        
     r:+0.69  26.63       57.01 (30.38)                                        
  2 Lott, Tarik               17 Eagle Swim Team-MD     57.26      57.32        
     r:+0.66  26.84       57.32 (30.48)                                        
  3 Tanizaki-Hudson, Derek    18 Santa Clara Swim-PC    57.14      58.10        
     r:+0.69  27.39       58.10 (30.71)                                        
  4 Schmitzberger, Evan       18 Cypress Fairbank-GU    57.80      58.54        
     r:+7.35  27.49       58.54 (31.05)                                        
  5 Linker, Thomas            17 Rancho San Diegu-SI    50.31      59.47        
     r:+6.63  28.01       59.47 (31.46)                                        
 -- Kou, Timothy              17 Santa Clara Swim-PC    56.86         DQ        
          r:+3.96                                                              
 -- Powers, Ty                16 Splash Aquatic C-GA    57.99         DQ        
          r:+0.72                                                              
 -- Babinet, Jeremy           16 Palo Alto Stanfo-PC  1:00.17         DQ        
          r:+7.14                                                              
 -- Dean, Deion               17 Tri-City Aquatic-VA    57.30         DQ        
          r:+0.73                                                              
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          54.09  NATS 2014 Summer Nats
          55.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.59  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          57.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  57.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael             17 De Anza Cupertin-PC    58.80      59.11        
     r:+0.67  27.82       59.11 (31.29)                                        
  2 Byers, Peter              17 Edwardsville YMC-OZ    59.01    1:00.39        
     r:+6.00  28.26     1:00.39 (32.13)                                        
  3 Cumming, Aidan            15 North Bay Aquati-PC    59.59    1:01.12        
              29.12     1:01.12 (32.00)                                        
  4 Burton, Logan             18 Old Dominion Aqu-VA  1:00.60    1:01.61        
     r:+5.10  29.22     1:01.61 (32.39)                                        
  5 Williams, Jared           16 Nu Wave Swim Clu-LA  1:00.19    1:02.27        
     r:+7.00  29.77     1:02.27 (32.50)                                        
  6 McLaggan, Bryce           17 Livermore Aqua C-PC  1:02.50    1:02.38        
     r:+8.30  28.93     1:02.38 (33.45)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          54.09  NATS 2014 Summer Nats
          55.99  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          56.59  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          57.69  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          58.89  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  57.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael             17 De Anza Cupertin-PC    58.80      58.95        
     r:+6.46  27.72       58.95 (31.23)                                        
  2 Brecht, Derek             17 Pacific Swim-SI      1:00.00      59.95        
     r:+5.88  28.37       59.95 (31.58)                                        
  3 Zugibe, Matthew           15 Phoenix Aquatic-MR   1:02.50    1:01.40        
     r:+3.27  29.31     1:01.40 (32.09)                                        
 -- Callis, Daniel            17 Chambersburg Cha-MA    58.97         DQ        
          r:+4.27                                                              
 -- Dillinger, Thomas         16 Greenwich YWCA D-CT  1:00.00         NS        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:58.59  NATS 2014 Summer Nats
        2:01.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:05.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:08.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:05.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caprara, Alexander        18 Jewish Community-AM  2:10.52    2:07.24        
     r:+0.74  28.11     1:00.45 (32.34)     1:34.43 (33.98)     2:07.24 (32.81)
  2 Strahlman, Mitchell       17 Hickory Willow S-IL  2:11.03    2:07.65        
     r:+0.76  29.14     1:01.36 (32.22)     1:34.78 (33.42)     2:07.65 (32.87)
  3 Yu, Colburn               17 X-Cel Swimming-NJ    2:09.80    2:08.97        
     r:+0.81  29.29     1:02.42 (33.13)     1:35.80 (33.38)     2:08.97 (33.17)
  4 Okhtenberg, Ariel         16 Richmond Aquatic-MR  2:14.03    2:09.05        
     r:+5.72  28.38     1:01.11 (32.73)     1:35.67 (34.56)     2:09.05 (33.38)
  5 Bedford, Joshua           17 Aces Swim Club-CO    2:08.50    2:14.04        
     r:+0.85  29.83     1:04.04 (34.21)     1:38.87 (34.83)     2:14.04 (35.17)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:58.59  NATS 2014 Summer Nats
        2:01.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:05.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:08.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:05.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Justin           17 NOVA of Virginia-VA  2:06.57    2:07.19        
     r:+0.81  28.66     1:01.17 (32.51)     1:34.13 (32.96)     2:07.19 (33.06)
  2 Hsing, Alexander          15 Swim Pasadena-CA     2:04.38    2:09.40        
     r:+4.32  28.12     1:01.10 (32.98)     1:35.32 (34.22)     2:09.40 (34.08)
  3 Turkatte, Connor          17 North Bay Aquati-PC  2:09.50    2:09.60        
     r:+0.74  27.57     1:01.04 (33.47)     1:35.32 (34.28)     2:09.60 (34.28)
  4 Butler, Christopher       16 Baylor Swim Club-SE  2:10.00    2:09.72        
     r:+0.72  29.00     1:02.02 (33.02)     1:35.77 (33.75)     2:09.72 (33.95)
  5 Cheak, Noah               17 Birmingham Swim-SE   2:10.25    2:11.58        
     r:+0.67  28.71     1:02.04 (33.33)     1:37.23 (35.19)     2:11.58 (34.35)
  6 *Van Wynsberghe, Francoi  18 Team Greenville-SC   2:05.76    2:15.16        
     r:+5.86  26.99       57.80 (30.81)     1:37.59 (39.79)     2:15.16 (37.57)
 -- Lichtefeld, Chandler      17 Lakeside Swim Te-KY       NT         DQ        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:58.59  NATS 2014 Summer Nats
        2:01.59  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        2:02.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        2:05.89  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        2:08.59  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  2:05.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rednour, Austin           18 Gaston Gators-NC     2:06.62    2:07.59        
     r:+0.74  28.70     1:01.65 (32.95)     1:34.44 (32.79)     2:07.59 (33.15)
  2 Chu, Matthew              18 Somerset Valley-NJ   2:11.21    2:12.72        
     r:+5.41  29.13     1:03.08 (33.95)     1:37.69 (34.61)     2:12.72 (35.03)
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          47.79  NATS 2014 Summer Nats
          49.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.09  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          51.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Romany, Joshua           18 Azura Florida Aq-FG    49.42      48.72        
     r:+5.89  22.83       48.72 (25.89)                                        
  2 Drexler, William          16 Hershey Aquatic-MA     50.94      49.56        
     r:+2.76  23.29       49.56 (26.27)                                        
  3 McCloskey, Liam           16 Rancho San Diegu-SI    53.29      49.96        
     r:+0.76  23.52       49.96 (26.44)                                        
  4 Knox, Jonathan            18 Neptune Swimming-PC    51.70      50.14        
     r:+3.83  23.15       50.14 (26.99)                                        
  5 Loncar, Anton             17 Hillsboro HEAT S-OR    52.20      50.25        
     r:+0.85  23.98       50.25 (26.27)                                        
  6 Lee, Duncan               15 Dallas Mustangs-NT     50.90      50.69        
     r:+4.54  24.02       50.69 (26.67)                                        
  7 Springman, Riley          17 Highlander Aquat-FL    51.93      50.91        
     r:+0.76  23.82       50.91 (27.09)                                        
  8 Viera, Christopher        17 Golden West Swim-CA    52.10      51.14        
     r:+8.56  24.08       51.14 (27.06)                                        
  9 Bonetti, Brock            18 Roadrunner Aquat-CC    49.00      51.41        
     r:+0.78  24.00       51.41 (27.41)                                        
 10 Higgins, Walker           16 Tennessee Aquati-SE    50.68      51.45        
     r:+0.78  23.57       51.45 (27.88)                                        
 11 Phillips, Austin          17 Colorado Stars-CO      52.41      51.65        
     r:+0.83  24.05       51.65 (27.60)                                        
 12 Monacelli, Joshua         16 Highlander Aquat-FL    51.36      51.70        
 13 Bigot, Nicholas           18 North Bay Aquati-PC    53.36      51.77        
     r:+0.78  23.53       51.77 (28.24)                                        
 14 Gillespie, Thomas         18 Golden West Swim-CA    51.75      51.89        
     r:+3.37  24.40       51.89 (27.49)                                        
 15 Maarse, Oliver            17 Rose Bowl Aquati-CA    50.63      52.14        
     r:+0.67  23.97       52.14 (28.17)                                        
 16 *Perez, David             17 Highlander Aquat-FL    52.93      52.26        
     r:+3.64  24.35       52.26 (27.91)                                        
 17 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    51.98      52.30        
     r:+2.73  24.14       52.30 (28.16)                                        
 18 Simpson, Garrett          17 SwimMAC Carolina-NC    51.46      52.31        
     r:+0.70  24.56       52.31 (27.75)                                        
 19 Cook, Jaron               17 Tennessee Aquati-SE    53.50      52.85        
     r:+8.27  24.75       52.85 (28.10)                                        
 20 Spiro, Elijah             17 Una LESD-LE            52.84      52.90        
     r:+0.75  24.74       52.90 (28.16)                                        
 21 Turkatte, Connor          17 North Bay Aquati-PC    53.35      53.46        
     r:+0.81  23.82       53.46 (29.64)                                        
 22 Flowers, Braxton          16 Cypress Fairbank-GU    52.31      53.79        
     r:+3.03  24.48       53.79 (29.31)                                        
 -- Harrington, Caleb         14 Tennessee Aquati-SE    51.70         DQ        
          r:+6.18                                                              
 -- Murray, Nathaniel         16 SwimMAC Carolina-NC    55.80         DQ        
          r:+0.80                                                              
 -- Schiffer, Michael         18 JCC Waves-CA           51.66         DQ        
          r:+0.75                                                              
 -- Hauglum, Anthony          17 Coastal Bend All-ST       NT         NS        
 -- *Carter, Dylan            17 Una TROJ-CA            46.99         NS        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          47.79  NATS 2014 Summer Nats
          49.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.09  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          51.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Ryan              18 Tampa Bay Aquati-FL    50.02      49.69        
     r:+0.76  23.61       49.69 (26.08)                                        
  2 Wilson, Mark              18 Tide-VA                51.40      50.70        
     r:+4.39  23.78       50.70 (26.92)                                        
  3 Mendoza, Kevin            17 Imp. Valley Dese-SI    51.08      50.71        
     r:+6.14  23.55       50.71 (27.16)                                        
  4 Thaning, Walker           18 Brentwood Seawol-PC    51.46      50.79        
     r:+5.20  23.57       50.79 (27.22)                                        
  5 Silver, Tyler             16 Marlins of Ralei-NC    51.10      50.91        
     r:+0.70  24.20       50.91 (26.71)                                        
  6 Pisani, William           16 Lake Lytal Light-FG    52.63      51.15        
     r:+0.78  23.84       51.15 (27.31)                                        
  7 Martin, William           16 Greensboro Swimm-NC    51.28      51.23        
     r:+2.54  23.32       51.23 (27.91)                                        
  8 Hathaway, Caleb           18 Arkansas Dolphin-AR    51.20      51.33        
     r:+4.38  23.89       51.33 (27.44)                                        
  9 Vanbrocklin, Eric         16 Walnut Creek Aqu-PC    51.75      51.40        
     r:+0.70  24.15       51.40 (27.25)                                        
 10 Harrington, Caleb         14 Tennessee Aquati-SE    51.70      51.43        
     r:+5.14  23.95       51.43 (27.48)                                        
 11 Hirsch, Skyler            18 Hawaii Swimming-HI     51.87      51.59        
     r:+0.67  23.66       51.59 (27.93)                                        
 12 Jacobs, Talbot            17 Orinda Aquatics-PC     50.66      51.67        
     r:+0.75  24.43       51.67 (27.24)                                        
 13 Nogueira, Douglas         16 Crescenta-Canada-CA    54.29      51.95        
     r:+0.65  24.30       51.95 (27.65)                                        
 14 Lutzker, Aaron            16 Walnut Creek Aqu-PC    54.13      52.19        
     r:+0.82  24.46       52.19 (27.73)                                        
 15 Ward, Jacob               17 Auburn Aquatics-SE     51.00      52.52        
     r:+0.64  24.12       52.52 (28.40)                                        
 16 Whieldon, Kyle            18 Lakeside Aquatic-NT    54.17      52.62        
     r:+0.70  24.43       52.62 (28.19)                                        
 17 McLaggan, Bryce           17 Livermore Aqua C-PC    52.50      52.70        
     r:+6.70  24.30       52.70 (28.40)                                        
 18 Shen, Anthony             17 Pleasanton Seaha-PC    53.43      52.94        
     r:+0.79  25.14       52.94 (27.80)                                        
 19 Beach, Justin             17 Denver Swim Acad-CO    52.62      53.04        
     r:+0.74  24.38       53.04 (28.66)                                        
 20 Kawaguchi, Tosh           16 Marlins of Ralei-NC    52.00      53.15        
     r:+0.73  24.66       53.15 (28.49)                                        
 21 Arnold, Gregory           17 Allegheny North-AM     52.68      53.26        
     r:+3.21  24.06       53.26 (29.20)                                        
 22 Szymczak, Christopher     17 Farmington Famil-MI    56.46      53.35        
     r:+0.74  25.04       53.35 (28.31)                                        
 23 Maslowski, Seth           16 YMCA of the Tria-NC    52.03      53.53        
     r:+4.41  24.69       53.53 (28.84)                                        
 24 Dean, Deion               17 Tri-City Aquatic-VA    52.93      53.91        
     r:13.01  24.89       53.91 (29.02)                                        
 25 Anderson, Connor          17 Unattached-UT          53.50      54.05        
     r:+0.75  25.03       54.05 (29.02)                                        
 26 Chu, Matthew              18 Somerset Valley-NJ     55.26      55.66        
     r:+0.69  25.29       55.66 (30.37)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          47.79  NATS 2014 Summer Nats
          49.19  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
          49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
          50.09  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
          51.29  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Grant             15 Walnut Creek Aqu-PC    50.16      49.61        
     r:+0.77  23.12       49.61 (26.49)                                        
  2 Abernethy, Glenn          17 Davis Aquadarts-SN     50.07      49.64        
     r:+6.04  23.26       49.64 (26.38)                                        
  3 *Kim, Yu-Bin              18 CLASS Aquatics-CA      49.53      50.04        
     r:+3.85  23.88       50.04 (26.16)                                        
  4 Williams, Jared           16 Nu Wave Swim Clu-LA    50.02      50.06        
     r:+1.96  23.34       50.06 (26.72)                                        
  5 Pappas, George            16 Lane Four Aquati-IA    50.48      50.62        
     r:+0.71  23.53       50.62 (27.09)                                        
  6 Hathaway, Caleb           18 Arkansas Dolphin-AR    51.20      50.83        
     r:+2.65  23.69       50.83 (27.14)                                        
  7 Bohon, Jeremiah           18 Mount Pleasant S-SC    51.50      51.15        
     r:+0.64  24.02       51.15 (27.13)                                        
  8 Toland, Bradley           17 Golden West Swim-CA    50.58      51.24        
     r:+0.70  23.92       51.24 (27.32)                                        
  9 Croan, Connor             17 Aces Swim Club-CO      51.00      52.43        
     r:+0.79  24.87       52.43 (27.56)                                        
 10 Stump, Zachary            17 Spartan Swimming-LA    54.01      54.30        
     r:+5.27  25.09       54.30 (29.21)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:46.09  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:51.59  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:51.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics Cl-AM  1:56.00    1:53.17        
     r:+0.80  25.50       54.05 (28.55)     1:23.16 (29.11)     1:53.17 (30.01)
  2 Nielsen, Matthew          18 Gulf Coast Swim-FL   1:58.68    1:53.34        
     r:+0.81  25.95       54.73 (28.78)     1:23.90 (29.17)     1:53.34 (29.44)
  3 Zieg, Tyler               17 Greensboro Swimm-NC  1:55.33    1:53.66        
     r:+8.94  25.94       54.95 (29.01)     1:24.28 (29.33)     1:53.66 (29.38)
  4 Hering, Clayton           16 Greensboro Swimm-NC  1:56.12    1:55.11        
     r:+0.79  26.23       55.71 (29.48)     1:25.29 (29.58)     1:55.11 (29.82)
  5 League, Riley             17 Upper Palmetto Y-SC  1:55.32    1:55.63        
      r:+0.69  9.75       25.93 (16.18)   1:55.63 (1:29.70)                    
  6 Farr, David               17 Santa Clara Swim-PC  2:03.00    1:58.18        
     r:+4.97  25.83       55.16 (29.33)     1:25.75 (30.59)     1:58.18 (32.43)
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:46.09  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:51.59  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:51.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bretscher, James          18 Tennessee Aquati-SE  1:52.23    1:52.23        
     r:+3.58  24.33       52.82 (28.49)     1:22.43 (29.61)     1:52.23 (29.80)
  2 Wilson, Mark              18 Tide-VA              1:54.55    1:52.26        
     r:+0.72  24.77       53.14 (28.37)     1:22.22 (29.08)     1:52.26 (30.04)
  3 Murphy, Camden            14 Kingfish Aquatic-MI  2:00.02    1:55.84        
     r:+2.68  24.59       52.97 (28.38)     1:23.45 (30.48)     1:55.84 (32.39)
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:46.09  NATS 2014 Summer Nats
        1:48.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:49.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:51.59  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:53.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:51.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Gavin              16 NOVA of Virginia-VA  1:54.34    1:53.83        
     r:+0.75  25.90       55.07 (29.17)     1:24.24 (29.17)     1:53.83 (29.59)
  2 Yao, Jayson               18 Power For Life-GU    1:56.96    1:54.14        
     r:+7.05  26.34       55.15 (28.81)     1:23.84 (28.69)     1:54.14 (30.30)
  3 League, Riley             17 Upper Palmetto Y-SC  1:55.83    1:56.14        
     r:+3.20  25.16       54.78 (29.62)     1:25.08 (30.30)     1:56.14 (31.06)
  4 Lause, Matthew            17 The Woodlands Sw-GU  1:54.74    1:56.92        
     r:+4.88  25.84       55.35 (29.51)     1:25.96 (30.61)     1:56.92 (30.96)
  5 Gremaud, Jacob            16 Edwardsville YMC-OZ  1:59.99    2:01.35        
     r:+2.53  26.08       55.65 (29.57)     1:27.06 (31.41)     2:01.35 (34.29)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:46.19  NATS 2014 Summer Nats
        1:49.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:50.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:52.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:55.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:52.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew, Michael           14 Indie Swimming-MV    1:49.09    1:49.67        
     r:+0.77  23.27       50.33 (27.06)     1:23.21 (32.88)     1:49.67 (26.46)
  2 Strobel, Jackson          17 Colorado Stars-CO    1:52.88    1:51.58        
     r:+0.69  24.02       52.24 (28.22)     1:24.76 (32.52)     1:51.58 (26.82)
  3 Zdroik, Bradley           16 Somerset Valley-NJ   1:55.29    1:51.91        
     r:+0.72  23.51       51.76 (28.25)     1:25.72 (33.96)     1:51.91 (26.19)
  4 Edwards, Justin           17 NOVA of Virginia-VA  1:55.59    1:52.80        
     r:+0.79  24.83       54.40 (29.57)     1:26.03 (31.63)     1:52.80 (26.77)
  5 Monjay, William           16 SOCAL Aquatics A-CA  1:56.37    1:53.81        
     r:+6.00  25.00       54.34 (29.34)     1:26.84 (32.50)     1:53.81 (26.97)
  6 Silver, Tyler             16 Marlins of Ralei-NC  1:55.10    1:53.87        
     r:+3.77  24.24       52.72 (28.48)     1:27.10 (34.38)     1:53.87 (26.77)
  7 Lis, Tyler                16 RallySport Aquat-CO  1:54.40    1:54.02        
     r:+6.93  24.34       51.57 (27.23)     1:27.32 (35.75)     1:54.02 (26.70)
  8 Lee, Ryan                 17 CLASS Aquatics-CA    1:52.99    1:54.03        
     r:+5.58  24.77       54.58 (29.81)     1:26.30 (31.72)     1:54.03 (27.73)
  9 Conzola, Peter            17 Parkland Aquatic-MA  1:57.83    1:54.20        
     r:+4.73  24.56       52.85 (28.29)     1:27.67 (34.82)     1:54.20 (26.53)
 10 Brown, Gavin              16 NOVA of Virginia-VA  1:57.68    1:54.30        
     r:+2.58  25.49       54.37 (28.88)     1:27.57 (33.20)     1:54.30 (26.73)
 11 Strahlman, Mitchell       17 Hickory Willow S-IL  1:57.33    1:54.31        
     r:+0.73  25.35       54.74 (29.39)     1:26.93 (32.19)     1:54.31 (27.38)
 12 Babinet, Jeremy           16 Palo Alto Stanfo-PC  1:58.56    1:54.58        
     r:+2.93  25.33       53.96 (28.63)     1:27.33 (33.37)     1:54.58 (27.25)
 13 Watson, Grant             15 Walnut Creek Aqu-PC  1:56.08    1:54.65        
     r:+7.23  23.60       53.33 (29.73)     1:27.65 (34.32)     1:54.65 (27.00)
 14 *Bello, Pavel             18 Scottsdale Aquat-AZ  1:56.30    1:54.66        
     r:+6.04  24.88       53.31 (28.43)     1:26.76 (33.45)     1:54.66 (27.90)
 15 Murphy, Christopher       16 The Fish-PV          1:56.88    1:55.05        
     r:+0.70  24.76       52.62 (27.86)     1:28.34 (35.72)     1:55.05 (26.71)
 16 Holter, Maxwell           17 Fort Collins Are-CO  1:57.69    1:55.13        
     r:+4.28  23.61       51.83 (28.22)     1:27.41 (35.58)     1:55.13 (27.72)
 17 Abdelmalak, Christopher   18 Team Santa Monic-CA  1:55.50    1:55.17        
     r:+6.78  24.50       55.44 (30.94)     1:27.99 (32.55)     1:55.17 (27.18)
 18 Arthur, William           16 Tennessee Aquati-SE  1:52.62    1:55.20        
     r:+8.06  24.31       52.75 (28.44)     1:27.26 (34.51)     1:55.20 (27.94)
 19 Caprara, Alexander        18 Jewish Community-AM  1:55.93    1:55.23        
     r:+6.94  25.09       55.63 (30.54)     1:28.14 (32.51)     1:55.23 (27.09)
 20 Jones, Trevor             17 Coast Guard Blue-VA  1:55.00    1:55.27        
     r:+0.77  24.50       53.34 (28.84)     1:26.38 (33.04)     1:55.27 (28.89)
 21 Jones, Walter             17 Aggie Swim Club-GU   1:56.78    1:55.49        
     r:+6.71  24.13       53.30 (29.17)     1:28.36 (35.06)     1:55.49 (27.13)
 22 Nolan, Christopher        17 Tule Nation Trit-CC  1:59.87    1:55.55        
     r:+0.70  24.46       53.93 (29.47)     1:28.31 (34.38)     1:55.55 (27.24)
 23 Karopoulos, Rhett         17 Parkland Aquatic-MA  1:56.19    1:55.57        
     r:+5.60  24.27       52.74 (28.47)     1:27.93 (35.19)     1:55.57 (27.64)
 24 Hollinshead, Henry        15 YMCA of the Tria-NC  1:58.00    1:55.70        
     r:+2.27  24.74       52.70 (27.96)     1:27.87 (35.17)     1:55.70 (27.83)
 25 Lutzker, Aaron            16 Walnut Creek Aqu-PC  1:58.87    1:55.72        
     r:+2.88  24.93       55.78 (30.85)     1:28.00 (32.22)     1:55.72 (27.72)
 26 Lott, Tarik               17 Eagle Swim Team-MD   1:57.70    1:56.14        
     r:+0.62  25.34       55.13 (29.79)     1:28.28 (33.15)     1:56.14 (27.86)
 27 Linker, Thomas            17 Rancho San Diegu-SI  1:56.18    1:56.17        
     r:+7.74  25.42       55.64 (30.22)     1:28.45 (32.81)     1:56.17 (27.72)
 27 Riggs, Caleb              17 Tacoma Swim Club-PN  1:56.00    1:56.17        
     r:+0.75  25.12       55.33 (30.21)     1:28.11 (32.78)     1:56.17 (28.06)
 29 Koval, James              18 LTP Racing Club-SC   2:00.13    1:56.22        
     r:+0.79  25.21       55.53 (30.32)     1:29.49 (33.96)     1:56.22 (26.73)
 30 Close, William            17 Marlins of Ralei-NC  1:58.20    1:56.58        
     r:+4.52  24.55       54.80 (30.25)     1:29.01 (34.21)     1:56.58 (27.57)
 31 Semple, Liam              17 Pacific Swim-SI      1:57.00    1:56.74        
     r:+4.10  26.13       55.47 (29.34)     1:30.39 (34.92)     1:56.74 (26.35)
 32 Kerr, Cameron             18 Houston Cougar-GU    1:57.88    1:56.82        
     r:+0.73  25.83       53.20 (27.37)     1:28.93 (35.73)     1:56.82 (27.89)
 33 Precious, Jake            17 Lakeside Swim Te-KY  1:56.40    1:57.03        
     r:+7.37  25.23       54.12 (28.89)     1:29.41 (35.29)     1:57.03 (27.62)
 34 Nogueira, Douglas         16 Crescenta-Canada-CA  1:56.00    1:57.29        
     r:+0.63  25.11       54.00 (28.89)     1:27.90 (33.90)     1:57.29 (29.39)
 35 Amdor, Wyatt              16 Upper Dublin Aqu-MA  1:57.28    1:58.21        
     r:+4.45  25.68       57.48 (31.80)     1:31.09 (33.61)     1:58.21 (27.12)
 36 Hellams, Ralph            16 NOVA of Virginia-VA  1:59.35    1:58.34        
     r:+0.80  24.47       54.12 (29.65)     1:29.67 (35.55)     1:58.34 (28.67)
 36 Winans, Trevor            16 Hickory Willow S-IL  1:57.33    1:58.34        
     r:+2.05  25.35       56.39 (31.04)     1:31.05 (34.66)     1:58.34 (27.29)
 38 O'Brien, Wade             16 NOVA of Virginia-VA  2:01.68    1:58.92        
     r:+0.78  26.37       53.90 (27.53)     1:30.67 (36.77)     1:58.92 (28.25)
 39 Bedford, Joshua           17 Aces Swim Club-CO    2:00.50    1:58.94        
     r:+0.85  25.71       56.55 (30.84)     1:30.13 (33.58)     1:58.94 (28.81)
 40 Hale, Thomas              17 Marlins of Ralei-NC  2:00.00    1:59.40        
     r:+0.77  27.00       57.76 (30.76)     1:30.06 (32.30)     1:59.40 (29.34)
 41 *Cervera, Max             17 Irvine Novaquati-CA  1:56.00    2:00.57        
     r:+7.24  26.55       56.56 (30.01)     1:30.91 (34.35)     2:00.57 (29.66)
 42 Parker, Kenneth           17 QDD Swim Team-VA     1:57.67    2:00.81        
     r:+6.95  25.81       55.11 (29.30)     1:32.79 (37.68)     2:00.81 (28.02)
 43 Stauder, Derek            17 Carmel Swim Club-IN  2:02.11    2:03.59        
     r:+0.78  26.71       58.31 (31.60)     1:33.43 (35.12)     2:03.59 (30.16)
 -- Toland, Bradley           17 Golden West Swim-CA  1:58.00         DQ        
          r:+0.72                                                              
 -- Craig, Steven             17 Marlins of Ralei-NC  1:54.90         DQ        
          r:+5.03                                                              
 -- Cortright, John           16 NOVA of Virginia-VA  2:01.25         DQ        
          r:+0.72                                                              
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:46.19  NATS 2014 Summer Nats
        1:49.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:50.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:52.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:55.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:52.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Connor           17 New Wave Swim Te-NC  1:59.04    1:53.57        
     r:+3.23  23.87       52.28 (28.41)     1:26.83 (34.55)     1:53.57 (26.74)
  2 Huang, Aaron              16 Quicksilver Swim-PC  1:58.57    1:59.91        
     r:+4.57  26.66       57.15 (30.49)     1:31.40 (34.25)     1:59.91 (28.51)
  3 Kim, Sean                 17 San Gabriel Sea-CA   2:02.43    2:00.49        
     r:+0.69  25.37       55.15 (29.78)     1:29.94 (34.79)     2:00.49 (30.55)
  4 Yu, Colburn               17 X-Cel Swimming-NJ    2:01.50    2:01.70        
     r:+0.80  26.82       59.12 (32.30)     1:33.67 (34.55)     2:01.70 (28.03)
 -- Hsing, Alexander          15 Swim Pasadena-CA     1:58.36         NS        
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:46.19  NATS 2014 Summer Nats
        1:49.29  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        1:50.69  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        1:52.49  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        1:55.09  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  1:52.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Van Wynsberghe, Francoi  18 Team Greenville-SC   1:59.06    1:54.33        
     r:+7.88  25.27       54.71 (29.44)     1:27.60 (32.89)     1:54.33 (26.73)
  2 Borgert, Seth             15 High Tide Aquati-FL  1:54.46    1:55.44        
     r:+0.80  25.49       53.94 (28.45)     1:28.44 (34.50)     1:55.44 (27.00)
  3 Whiteman, Augustus        16 Nitro Swimming-ST    1:56.53    1:56.19        
     r:+4.65  26.14       53.74 (27.60)     1:29.05 (35.31)     1:56.19 (27.14)
  4 Artmann, Joshua           15 Nitro Swimming-ST    1:59.20    1:56.57        
     r:+6.73  25.59       54.16 (28.57)     1:29.51 (35.35)     1:56.57 (27.06)
  5 Bertelsman, Justin        17 Pearland Aquatic-GU  1:55.40    1:57.56        
     r:+5.63  25.47       55.62 (30.15)     1:30.40 (34.78)     1:57.56 (27.16)
  6 Monacelli, Joshua         16 Highlander Aquat-FL  1:58.20    1:57.84        
     r:+5.21  24.78       56.47 (31.69)     1:30.48 (34.01)     1:57.84 (27.36)
  7 Tanizaki-Hudson, Derek    18 Santa Clara Swim-PC       NT    2:01.26        
     r:+0.67  25.71       57.12 (31.41)     1:31.91 (34.79)     2:01.26 (29.35)
  8 Silva, Giancarlo          17 Heartland Swim A-SI  2:03.56    2:03.40        
     r:+0.66  27.69       59.39 (31.70)     1:33.64 (34.25)     2:03.40 (29.76)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        3:48.79  NATS 2014 Summer Nats
        3:53.49  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        3:56.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:00.19  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:05.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:00.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, John              16 The Woodlands Sw-GU  4:09.00    4:05.70        
     r:+0.72  26.38       56.44 (30.06)     1:28.33 (31.89)     1:59.80 (31.47)
        2:33.86 (34.06)     3:08.80 (34.94)     3:38.01 (29.21)     4:05.70 (27.69)
  2 Bertelsman, Justin        17 Pearland Aquatic-GU  4:06.17    4:08.39        
     r:+0.78  25.81       55.99 (30.18)     1:26.62 (30.63)     1:57.08 (30.46)
        2:33.84 (36.76)     3:11.06 (37.22)     3:39.71 (28.65)     4:08.39 (28.68)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        3:48.79  NATS 2014 Summer Nats
        3:53.49  JR-A 2014 LC Jrs A Cut
        3:56.89  JR-B 2014 LC Jrs B Cut
        4:00.19  SCJA 2013 SC Jrs A Cut
        4:05.69  SCJB 2013 SC Jrs B Cut
 Meet Qualifying:  4:00.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noletto, Russell          17 City of Mobile S-SE  4:09.00    4:01.88        
     r:+0.80  25.91       55.51 (29.60)     1:26.59 (31.08)     1:57.01 (30.42)
        2:31.68 (34.67)     3:07.00 (35.32)     3:35.12 (28.12)     4:01.88 (26.76)
  2 Craig, Steven             17 Marlins of Ralei-NC  4:04.00    4:01.92        
     r:+0.91  26.01       55.21 (29.20)     1:25.96 (30.75)     1:56.40 (30.44)
        2:31.12 (34.72)     3:06.55 (35.43)     3:34.83 (28.28)     4:01.92 (27.09)
  3 Pitts, Cooper             16 Mount Pleasant S-SC  4:08.19    4:02.40        
     r:+0.73  25.75       55.36 (29.61)     1:26.22 (30.86)     1:56.70 (30.48)
        2:30.00 (33.30)     3:03.35 (33.35)     3:33.51 (30.16)     4:02.40 (28.89)
  4 Lee, Duncan               15 Dallas Mustangs-NT   4:05.95    4:02.54        
     r:+0.74  25.45       54.84 (29.39)     1:25.39 (30.55)     1:55.03 (29.64)
        2:30.95 (35.92)     3:07.53 (36.58)     3:35.99 (28.46)     4:02.54 (26.55)
  5 McMahon, Christopher      17 Aces Swim Club-CO    4:08.00    4:06.09        
     r:+0.74  26.06       55.87 (29.81)     1:27.81 (31.94)     1:58.87 (31.06)
        2:34.53 (35.66)     3:10.22 (35.69)     3:38.90 (28.68)     4:06.09 (27.19)
  6 Brown, Heyward            16 Y-Spartaquatics-SC   4:05.79    4:06.11        
     r:+2.59  26.60       56.85 (30.25)     1:29.23 (32.38)     2:00.97 (31.74)
        2:37.14 (36.17)     3:13.50 (36.36)     3:40.27 (26.77)     4:06.11 (25.84)
  7 Bell, Dane                17 Swim Pasadena-CA     4:12.48    4:07.48        
     r:+0.76  26.54       56.71 (30.17)     1:27.09 (30.38)     1:56.57 (29.48)
        2:33.55 (36.98)     3:11.40 (37.85)     3:40.37 (28.97)     4:07.48 (27.11)
  8 Close, William            17 Marlins of Ralei-NC  4:08.60    4:08.76        
     r:+0.78  25.95       55.63 (29.68)     1:28.18 (32.55)     2:00.97 (32.79)
        2:36.22 (35.25)     3:12.23 (36.01)     3:40.72 (28.49)     4:08.76 (28.04)
  9 Byers, Peter              17 Edwardsville YMC-OZ  4:08.51    4:09.14        
     r:+3.59  26.16       56.80 (30.64)     1:28.41 (31.61)     1:59.84 (31.43)
        2:34.89 (35.05)     3:10.69 (35.80)     3:40.00 (29.31)     4:09.14 (29.14)
 10 Barry, Brendan            16 North Coast Aqua-SI  4:10.10    4:09.95        
     r:+0.78  26.22       56.85 (30.63)     1:27.17 (30.32)     1:57.20 (30.03)
        2:35.56 (38.36)     3:14.06 (38.50)     3:42.24 (28.18)     4:09.95 (27.71)
 11 Farr, David               17 Santa Clara Swim-PC  4:18.00    4:10.32        
     r:+0.74  26.18       57.10 (30.92)     1:29.45 (32.35)     2:01.78 (32.33)
        2:36.62 (34.84)     3:14.47 (37.85)     3:43.04 (28.57)     4:10.32 (27.28)
 12 Hale, Thomas              17 Marlins of Ralei-NC  4:12.20    4:11.39        
     r:+0.76  27.13       58.57 (31.44)     1:31.49 (32.92)     2:02.98 (31.49)
        2:36.38 (33.40)     3:10.91 (34.53)     3:41.27 (30.36)     4:11.39 (30.12)
 13 *Cervera, Max             17 Irvine Novaquati-CA  4:16.00    4:12.04        
     r:+0.75  27.09       58.12 (31.03)     1:29.96 (31.84)     2:01.48 (31.52)
        2:37.50 (36.02)     3:13.58 (36.08)     3:43.29 (29.71)     4:12.04 (28.75)
 14 Parker, Kenneth           17 QDD Swim Team-VA     4:07.96    4:15.25        
     r:+6.11  25.97       56.21 (30.24)     1:27.26 (31.05)     1:58.61 (31.35)
        2:37.12 (38.51)     3:16.20 (39.08)     3:46.14 (29.94)     4:15.25 (29.11)
 -- Gildart, James            17 Premier Aquatics-GU  4:05.88         DQ        
          r:+0.77                                                              
 -- Monjay, William           16 SOCAL Aquatics A-CA  4:17.20         NS