Licensed to Tech Support Ctr-Bob Matlack
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/04/2010 12:14 PM
   2010 AT&T Short Course National Championships - 12/02/2010 to 12/04/2010    
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.99  SU-A 2011 Summer Nats
          23.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          23.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          23.59  SCN 2010 SC Nationals
          24.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sheets, Rhiannon          18 Carmel Swim Club-IN    24.30      23.38        
          r:+0.81                                                              
  2 Jordan, Margaret          16 Schenectady-Sara-AD    23.93      24.24        
          r:+0.74                                                              
  3 Tornatore, Miranda        17 Missoula Aquatic-MT    24.73      24.28        
          r:+0.70                                                              
  4 Bullard, Alexis           17 Carmel Swim Club-IN    24.08      24.34        
          r:+0.82                                                              
  5 Hagens, Lindsey           20 Villanova Univer-MA    24.71      24.46        
          r:+0.74                                                              
  6 Kolackovsky, Kerrie       18 Seton Hall Unive-NJ    24.50      24.62        
          r:+0.71                                                              
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.99  SU-A 2011 Summer Nats
          23.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          23.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          23.59  SCN 2010 SC Nationals
          24.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isaacs, Dorothy           21 Unattached-PC          23.57      24.29        
          r:+0.73                                                              
  2 Gruber, Margaret          15 Pine Richland Aq-AM    24.91      24.46        
          r:+0.74                                                              
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          22.99  SU-A 2011 Summer Nats
          23.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          23.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          23.59  SCN 2010 SC Nationals
          24.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           25 South Florida Aq-FG    23.50      23.08        
          r:+0.67                                                              
  2 James, Samantha           17 New Trier Swim C-IL    23.89      23.75        
          r:+0.75                                                              
  3 Lydzinski, Megan          17 X-Cel Swimming-NJ      23.99      23.86        
          r:+0.68                                                              
  4 Stoehr, Rachel            16 Lake Forest Swim-IL    24.00      24.47        
          r:+0.74                                                              
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          50.19  SU-A 2011 Summer Nats
          51.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.29  SCN 2010 SC Nationals
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Apanaviciute, Grite      20 University of Lo-KY    50.90      50.96        
     r:+0.72  24.43       50.96 (26.53)                                        
  2 Martin, Ivy               17 Badger Aquatics-WI     51.52      51.18        
     r:+0.72  24.63       51.18 (26.55)                                        
  3 Schaefer, Courey          20 Indiana Universi-IN    51.63      51.57        
     r:+0.72  24.94       51.57 (26.63)                                        
  4 McCurley, Meghan          21 Una DACA-PC            51.41      51.59        
     r:+0.67  24.43       51.59 (27.16)                                        
  5 Bobo, Lacey               21 University of Lo-KY    51.04      51.63        
     r:+0.79  24.68       51.63 (26.95)                                        
  6 McDowell, Breann          18 University of Lo-KY    50.99      51.68        
     r:+0.76  24.83       51.68 (26.85)                                        
  7 Lydzinski, Megan          17 X-Cel Swimming-NJ      51.62      51.72        
     r:+0.72  24.64       51.72 (27.08)                                        
  8 Baxley, Rebecca           15 Neptune Swimming-PC    52.50      52.91        
     r:+0.74  25.21       52.91 (27.70)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          50.19  SU-A 2011 Summer Nats
          51.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.29  SCN 2010 SC Nationals
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garriock, Tamara          18 Unattached-MR          52.40      51.70        
     r:+0.78  24.67       51.70 (27.03)                                        
  2 Gilbert, Brittany         17 Munster Swim Clu-IN    51.93      52.19        
     r:+0.67  24.80       52.19 (27.39)                                        
  3 Kaestner, Katie           16 Bellingham Bay S-PN    52.78      52.97        
     r:+0.73  25.55       52.97 (27.42)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          50.19  SU-A 2011 Summer Nats
          51.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.29  SCN 2010 SC Nationals
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cefal, Michelle           15 Tualatin Hills S-OR    51.89      52.34        
     r:+0.74  25.14       52.34 (27.20)                                        
  2 Stoehr, Rachel            16 Lake Forest Swim-IL    52.00      52.47        
     r:+0.78  25.46       52.47 (27.01)                                        
  3 Rooker, Prudence          14 Tualatin Hills S-OR    52.00      52.99        
     r:+0.71  25.35       52.99 (27.64)                                        
  4 Mertel, Nicole            17 Desert Storm Swi-CA    54.72      54.91        
     r:+0.84  26.14       54.91 (28.77)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:48.29  SU-A 2011 Summer Nats
        1:50.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:50.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:50.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:52.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morford, Lauren           25 Una HDRO-MR          1:51.47    1:51.09        
     r:+0.81  26.20       54.05 (27.85)     1:22.47 (28.42)     1:51.09 (28.62)
  2 Fabian, Eva               17 Greenwood Memori-NE  1:52.20    1:51.66        
     r:+0.72  26.67       55.41 (28.74)     1:23.99 (28.58)     1:51.66 (27.67)
  3 Armstrong, Stephanie      19 Indiana Universi-IN  1:51.31    1:52.20        
     r:+0.77  26.29       54.76 (28.47)     1:24.02 (29.26)     1:52.20 (28.18)
  4 Nasson, Stephanie         16 Little Rhody Aqu-NE  1:54.65    1:54.18        
     r:+0.74  26.85       55.55 (28.70)     1:24.84 (29.29)     1:54.18 (29.34)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:48.29  SU-A 2011 Summer Nats
        1:50.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:50.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:50.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:52.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Alexa              16 Neptune Swimming-PC  1:51.37    1:50.69        
     r:+0.66  26.40       54.31 (27.91)     1:22.73 (28.42)     1:50.69 (27.96)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:48.29  SU-A 2011 Summer Nats
        1:50.09  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:50.09  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:50.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:52.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Carly             19 Unattached-OH        1:50.76    1:49.52        
     r:+0.68  25.16       52.77 (27.61)     1:21.07 (28.30)     1:49.52 (28.45)
  2 Blair, Lauren             19 University of So-CA  1:50.00    1:50.02        
     r:+0.69  25.65       53.30 (27.65)     1:21.64 (28.34)     1:50.02 (28.38)
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:47.79  SU-A 2011 Summer Nats
        4:52.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:52.99  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:53.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:57.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:53.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Jessica             16 Waukesha Express-WI  4:54.49    4:56.88        
     r:+0.78  27.27       56.72 (29.45)     1:26.52 (29.80)     1:56.53 (30.01)
        2:26.16 (29.63)     2:56.14 (29.98)     3:26.22 (30.08)     3:56.51 (30.29)
        4:27.01 (30.50)     4:56.88 (29.87)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:47.79  SU-A 2011 Summer Nats
        4:52.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:52.99  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:53.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:57.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:53.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Au, Stephanie            18 U. of California-PC  4:55.36    4:50.42        
     r:+0.83  26.05                                                 1:52.49 ( )
        2:21.84 (29.35)     2:51.27 (29.43)     3:20.75 (29.48)     3:50.73 (29.98)
        4:20.94 (30.21)     4:50.42 (29.48)                                        
  2 Shellem, Samantha         18 U. of California-PC  4:54.85    4:54.36        
     r:+0.77  26.10                                                 1:52.57 ( )
        2:21.95 (29.38)     2:52.22 (30.27)     3:22.85 (30.63)     3:53.70 (30.85)
        4:24.54 (30.84)     4:54.36 (29.82)                                        
  3 Wolf, Jessica             16 Waukesha Express-WI       NT    4:54.49        
     r:+0.80  27.64                                                 1:56.77 ( )
        2:26.36 (29.59)     2:56.12 (29.76)     3:26.03 (29.91)     3:56.13 (30.10)
        4:25.80 (29.67)     4:54.49 (28.69)                                        
  4 *Maclean, Brenna          18 Indiana Universi-IN  4:58.12    4:58.07        
     r:+0.78  27.37                                                 1:56.59 ( )
        2:26.77 (30.18)     2:56.81 (30.04)     3:26.65 (29.84)     3:56.97 (30.32)
        4:27.72 (30.75)     4:58.07 (30.35)                                        
  5 Moe, Erin                 15 Una CSC-IN                NT    4:58.47        
     r:+0.75  27.69                                                 1:58.21 ( )
        2:28.19 (29.98)     2:58.46 (30.27)     3:28.46 (30.00)     3:58.98 (30.52)
        4:29.22 (30.24)     4:58.47 (29.25)                                        
  6 *Armgarth, Astrid         22 Villanova Univer-MA  4:57.50    5:00.56        
     r:+0.86  27.39                                                 1:58.00 ( )
        2:28.25 (30.25)     2:58.45 (30.20)     3:28.66 (30.21)     3:59.37 (30.71)
        4:30.06 (30.69)     5:00.56 (30.50)                                        
  7 Nasson, Stephanie         16 Little Rhody Aqu-NE  4:57.56    5:01.02        
     r:+0.77  27.64                                                 1:57.92 ( )
        2:28.49 (30.57)     2:59.02 (30.53)     3:29.55 (30.53)     4:00.29 (30.74)
        4:30.95 (30.66)     5:01.02 (30.07)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          55.79  SU-A 2011 Summer Nats
          56.19  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          56.19  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.09  SCN 2010 SC Nationals
          57.79  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Deanna             17 City of Plano Sw-NT    58.02      57.13        
     r:+0.64  27.85       57.13 (29.28)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          55.79  SU-A 2011 Summer Nats
          56.19  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          56.19  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.09  SCN 2010 SC Nationals
          57.79  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Basaraba, Andrea         17 University of So-CA    56.00      56.11        
     r:+0.70  27.46       56.11 (28.65)                                        
  2 Mertel, Nicole            17 Desert Storm Swi-CA    59.67      59.10        
     r:+0.82  28.76       59.10 (30.34)                                        
 -- Moss, Kaylin              16 Wilton Y Wahoos-CT     58.60         NS        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          55.79  SU-A 2011 Summer Nats
          56.19  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          56.19  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.09  SCN 2010 SC Nationals
          57.79  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Margaret          15 Pine Richland Aq-AM    56.37      57.87        
     r:+0.64  28.00       57.87 (29.87)                                        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:00.09  SU-A 2011 Summer Nats
        2:01.19  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:01.19  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:02.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:04.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Au, Stephanie            18 U. of California-PC  2:03.80    1:58.25        
     r:+0.72  28.52       58.75 (30.23)     1:28.86 (30.11)     1:58.25 (29.39)
  2 Brandenburg, Kristina     18 University of Lo-KY  1:58.01    2:00.02        
     r:+0.80  27.36       57.74 (30.38)     1:29.32 (31.58)     2:00.02 (30.70)
  3 Shellem, Samantha         18 U. of California-PC  2:04.50    2:04.15        
     r:+0.65  29.84     1:00.83 (30.99)     1:32.51 (31.68)     2:04.15 (31.64)
  4 Oster, Jennifer           20 TCU-NT               2:05.00    2:04.29        
     r:+0.68  29.51     1:00.75 (31.24)     1:32.65 (31.90)     2:04.29 (31.64)
  5 Zimmer, Katharine         15 Missoula Aquatic-MT  2:05.60    2:04.31        
     r:+0.60  28.37       59.41 (31.04)     1:31.46 (32.05)     2:04.31 (32.85)
  6 Johansen, Sydney          17 Arden Hills Swim-SN  2:01.23    2:04.40        
     r:+0.73  28.54       59.10 (30.56)     1:31.17 (32.07)     2:04.40 (33.23)
  7 Marks, Deanna             17 City of Plano Sw-NT  2:06.74    2:04.67        
     r:+0.66  29.18     1:00.44 (31.26)     1:32.54 (32.10)     2:04.67 (32.13)
  8 Pierce, Lindsay           18 George Mason Uni-PV  2:04.90    2:06.50        
     r:+0.67  29.39     1:00.67 (31.28)     1:33.58 (32.91)     2:06.50 (32.92)
  9 Cook, Summer              19 Villanova Univer-MA  2:05.67    2:10.69        
     r:+0.75  31.52     1:04.41 (32.89)     1:37.61 (33.20)     2:10.69 (33.08)
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.19  SU-A 2011 Summer Nats
        1:04.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:04.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:04.59  SCN 2010 SC Nationals
        1:05.29  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eyolfson, Madeline        16 Boise YMCA Swim-SR   1:04.82    1:04.85        
     r:+0.66  30.56     1:04.85 (34.29)                                        
  2 Phelan, Brittney          18 Indiana Universi-IN  1:04.60    1:04.88        
     r:+0.74  31.02     1:04.88 (33.86)                                        
  3 Clay, Eleanor             21 American Univ.-PV    1:05.50    1:06.40        
     r:+0.81  31.16     1:06.40 (35.24)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.19  SU-A 2011 Summer Nats
        1:04.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:04.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:04.59  SCN 2010 SC Nationals
        1:05.29  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meinholz, Anna            17 Waukesha Express-WI  1:03.78    1:05.27        
     r:+0.77  30.37     1:05.27 (34.90)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.19  SU-A 2011 Summer Nats
        1:04.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:04.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:04.59  SCN 2010 SC Nationals
        1:05.29  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rooker, Prudence          14 Tualatin Hills S-OR  1:03.19    1:06.56        
     r:+0.67  31.27     1:06.56 (35.29)                                        
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:17.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:17.99  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:19.49  SCN 2010 SC Nationals
        2:21.39  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupp, Julie              24 South Florida Aq-FG  2:12.00    2:12.12        
     r:+0.68  29.50     1:02.64 (33.14)     1:36.86 (34.22)     2:12.12 (35.26)
  2 Jorgensen, Whitney        15 California Capit-SN  2:20.99    2:23.78        
     r:+0.77  32.40     1:08.52 (36.12)     1:45.85 (37.33)     2:23.78 (37.93)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:17.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:17.99  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:19.49  SCN 2010 SC Nationals
        2:21.39  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Mhyria            23 Florida Keys Swi-FG  2:15.00    2:13.77        
     r:+0.70  30.15     1:03.74 (33.59)     1:38.53 (34.79)     2:13.77 (35.24)
  2 Liang, Sarah              17 Palo Alto Stanfo-PC  2:20.99    2:15.97        
     r:+0.59  30.45     1:05.13 (34.68)     1:40.32 (35.19)     2:15.97 (35.65)
  3 France, Kylie             20 California Polyt-CA  2:20.20    2:17.37        
     r:+0.79  30.98     1:05.80 (34.82)     1:41.49 (35.69)     2:17.37 (35.88)
  4 Khojasteh, Jessica        17 De Anza Cupertin-PC  2:20.45    2:19.87        
     r:+0.73  31.72     1:06.91 (35.19)     1:43.46 (36.55)     2:19.87 (36.41)
  5 McGlaughlin, Laura        19 Villanova Univer-MA  2:20.74    2:20.90        
     r:+0.66  31.23     1:06.88 (35.65)     1:43.27 (36.39)     2:20.90 (37.63)
  6 Juncker, Stephanie        21 University of Lo-KY  2:21.10    2:21.12        
     r:+0.76  32.27     1:07.65 (35.38)     1:43.90 (36.25)     2:21.12 (37.22)
  7 Leunis, Olivia            15 New Canaan YMCA-CT   2:16.11    2:22.57        
     r:+0.74  32.55     1:08.81 (36.26)     1:46.05 (37.24)     2:22.57 (36.52)
  8 *Armgarth, Astrid         22 Villanova Univer-MA  2:22.00    2:24.39        
     r:+0.86  32.43     1:08.30 (35.87)     1:45.30 (37.00)     2:24.39 (39.09)
  9 Hayward, Riley            15 New Trier Swim C-IL  2:24.72    2:27.49        
     r:+0.70  32.79     1:10.06 (37.27)     1:48.55 (38.49)     2:27.49 (38.94)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          54.99  SU-A 2011 Summer Nats
          55.59  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          55.59  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          56.49  SCN 2010 SC Nationals
          57.27  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Pammett, Cynthia         17 TRENT                  59.50      57.16        
     r:+0.83  26.55       57.16 (30.61)                                        
  2 Hagens, Lindsey           20 Villanova Univer-MA    58.12      57.22        
     r:+0.72  26.56       57.22 (30.66)                                        
  3 Martin, Ivy               17 Badger Aquatics-WI     58.37      57.63        
     r:+0.73  27.15       57.63 (30.48)                                        
  4 Lucos, Ileana             21 Yale University-CT     56.90      57.77        
     r:+0.72  26.86       57.77 (30.91)                                        
  5 *Schlesinger, Mikah       20 Villanova Univer-MA    58.21      57.87        
     r:+0.74  26.90       57.87 (30.97)                                        
  6 Ehret, Jane               18 Seton Hall Unive-NJ    57.90      58.09        
     r:+0.72  27.12       58.09 (30.97)                                        
  7 Harmon, Nicole            20 George Mason Uni-PV    57.30      59.77        
     r:+0.66  27.51       59.77 (32.26)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          54.99  SU-A 2011 Summer Nats
          55.59  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          55.59  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          56.49  SCN 2010 SC Nationals
          57.27  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Margaret          16 Schenectady-Sara-AD    55.95      56.96        
     r:+0.75  26.45       56.96 (30.51)                                        
  2 James, Samantha           17 New Trier Swim C-IL    57.12      57.39        
     r:+0.70  26.56       57.39 (30.83)                                        
  3 *Donnelly, Stephanie      21 Cal State Univ --CC    58.00      57.57        
     r:+0.72  27.52       57.57 (30.05)                                        
  4 Tornatore, Miranda        17 Missoula Aquatic-MT    58.87      58.83        
     r:+0.71  27.31       58.83 (31.52)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          54.99  SU-A 2011 Summer Nats
          55.59  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          55.59  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          56.49  SCN 2010 SC Nationals
          57.27  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Paige            19 UCSB-CA/UCSB           55.90      56.91        
     r:+0.72  26.79       56.91 (30.12)                                        
  2 Rusch, Madeline           15 New Canaan YMCA-CT     58.09      56.97        
     r:+0.72  26.86       56.97 (30.11)                                        
  3 Ballance, Jessica         21 American Univ.-PV      56.93      57.11        
     r:+0.70  26.52       57.11 (30.59)                                        
  4 Impink, Paige             18 George Mason Uni-PV    57.05      57.38        
     r:+0.68  26.82       57.38 (30.56)                                        
  5 Pierce, Lindsay           18 George Mason Uni-PV    57.50      58.49        
     r:+0.67  27.77       58.49 (30.72)                                        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:00.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:02.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:03.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:05.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Naomi             16 Palo Alto Stanfo-PC  2:04.40    2:04.37        
     r:+0.76  27.34       58.49 (31.15)     1:31.07 (32.58)     2:04.37 (33.30)
  2 Stetson, Elizabeth        21 Villanova Univer-MA  2:04.12    2:04.73        
     r:+0.69  27.79       58.65 (30.86)     1:31.59 (32.94)     2:04.73 (33.14)
  3 Bryant, Caroline          16 SwimMAC Carolina-NC  2:06.37    2:05.51        
     r:+0.77  28.72     1:01.29 (32.57)     1:33.83 (32.54)     2:05.51 (31.68)
  4 Ballance, Jessica         21 American Univ.-PV    2:06.83    2:06.19        
     r:+0.73  28.32     1:00.43 (32.11)     1:32.89 (32.46)     2:06.19 (33.30)
  5 Cefal, Michelle           15 Tualatin Hills S-OR  2:09.00    2:06.25        
     r:+0.73  28.85     1:00.88 (32.03)     1:33.52 (32.64)     2:06.25 (32.73)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:00.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:02.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:03.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:05.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rupp, Madison             20 TCU-NT               2:04.04    2:07.19        
     r:+0.75  28.19     1:00.54 (32.35)     1:33.82 (33.28)     2:07.19 (33.37)
  2 Miller, Genevieve         15 Northwest NC YMC-NC  2:08.32    2:07.73        
     r:+0.82  28.58     1:00.65 (32.07)     1:34.07 (33.42)     2:07.73 (33.66)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:00.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:02.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:03.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:05.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ress, Justine             17 Cheshire Y/Sea D-CT  2:08.51        DFS        
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        2:01.79  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:03.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:04.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.89  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Kaylin              16 Wilton Y Wahoos-CT   2:02.50    2:05.48        
     r:+0.79  27.46       59.11 (31.65)     1:35.10 (35.99)     2:05.48 (30.38)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        2:01.79  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:03.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:04.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.89  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Fyfe, Nicole             18 University of Lo-KY  2:05.01    2:04.76        
     r:+0.84  27.05       58.01 (30.96)     1:35.19 (37.18)     2:04.76 (29.57)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        2:01.79  SU-A 2011 Summer Nats
        2:02.49  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:03.49  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:04.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.89  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Sophia          17 UCSB-CA/UCSB         2:03.40    2:03.41        
     r:+0.81  26.97       58.01 (31.04)     1:33.53 (35.52)     2:03.41 (29.88)
  2 *Basaraba, Andrea         17 University of So-CA  2:03.50    2:04.58        
     r:+0.70  27.39       57.67 (30.28)     1:35.32 (37.65)     2:04.58 (29.26)
  3 Liao, Athena              20 Yale University-CT   2:07.50    2:05.78        
     r:+0.79  26.68       59.32 (32.64)     1:35.01 (35.69)     2:05.78 (30.77)
  4 Thomas, Naomi             16 Palo Alto Stanfo-PC       NT    2:06.97        
     r:+0.72  26.57       59.74 (33.17)     1:36.93 (37.19)     2:06.97 (30.04)
  5 Thompson, Sarah           17 Wildkit Swimming-IL  2:06.80    2:07.61        
     r:+0.70  27.74       59.55 (31.81)     1:38.03 (38.48)     2:07.61 (29.58)
  6 Lucos, Ileana             21 Yale University-CT   2:06.80    2:08.10        
     r:+0.71  27.25       59.92 (32.67)     1:37.97 (38.05)     2:08.10 (30.13)
  7 *Creighton, Emily         18 TCU-NT               2:06.00    2:08.16        
     r:+0.77  28.83     1:01.79 (32.96)     1:38.94 (37.15)     2:08.16 (29.22)
  8 Young, Taylor             15 Neptune Swimming-PC  2:06.00    2:08.26        
     r:+0.75  28.12     1:00.27 (32.15)     1:37.00 (36.73)     2:08.26 (31.26)
  9 Baxley, Rebecca           15 Neptune Swimming-PC  2:06.00    2:08.78        
     r:+0.78  27.97     1:00.03 (32.06)     1:38.20 (38.17)     2:08.78 (30.58)
 10 Clay, Eleanor             21 American Univ.-PV    2:08.97    2:09.25        
     r:+0.80  28.54     1:01.24 (32.70)     1:37.81 (36.57)     2:09.25 (31.44)
 11 Specht, Ashley            19 Indiana Universi-IN  2:03.80    2:09.27        
     r:+0.64  27.05     1:01.19 (34.14)     1:38.08 (36.89)     2:09.27 (31.19)
 12 Bagan, Mckenzie           20 Unattached-OH        2:05.42    2:09.72        
     r:+0.71  27.52     1:01.44 (33.92)     1:40.38 (38.94)     2:09.72 (29.34)
 13 Eyolfson, Madeline        16 Boise YMCA Swim-SR   2:10.59    2:10.03        
     r:+0.70  29.28     1:04.12 (34.84)     1:40.04 (35.92)     2:10.03 (29.99)
 14 Skenandore, Kayla         16 Waukesha Express-WI  2:09.61    2:10.27        
     r:+0.75  27.09     1:00.05 (32.96)     1:40.53 (40.48)     2:10.27 (29.74)
 15 Cook, Summer              19 Villanova Univer-MA  2:09.37    2:10.87        
     r:+0.76  29.06     1:01.67 (32.61)     1:41.16 (39.49)     2:10.87 (29.71)
 16 Kopas, Emily              14 South Florida Aq-FG  2:05.00    2:12.16        
     r:+0.76  28.86     1:01.87 (33.01)     1:39.74 (37.87)     2:12.16 (32.42)
 17 Phelan, Brittney          18 Indiana Universi-IN  2:05.61    2:17.73        
     r:+0.72  30.91     1:07.29 (36.38)     1:44.26 (36.97)     2:17.73 (33.47)
 -- Rosenburg, Kaleigh        15 Snow Swimming-PV     2:10.00         DQ        
          r:+0.78                                                              
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        4:19.79  SU-A 2011 Summer Nats
        4:20.79  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:20.79  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:25.39  SCN 2010 SC Nationals
        4:28.49  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:25.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Creighton, Emily         18 TCU-NT               4:30.00    4:31.66        
     r:+0.77  29.51     1:03.24 (33.73)     1:38.09 (34.85)     2:12.53 (34.44)
        2:50.99 (38.46)     3:30.30 (39.31)     4:01.42 (31.12)     4:31.66 (30.24)
  2 Miller, Genevieve         15 Northwest NC YMC-NC  4:37.02    4:33.60        
     r:+0.79  28.81     1:00.81 (32.00)     1:35.70 (34.89)     2:09.86 (34.16)
        2:51.51 (41.65)     3:32.55 (41.04)     4:03.95 (31.40)     4:33.60 (29.65)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        4:19.79  SU-A 2011 Summer Nats
        4:20.79  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:20.79  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:25.39  SCN 2010 SC Nationals
        4:28.49  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:25.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Sydney          17 Arden Hills Swim-SN  4:27.13    4:27.21        
     r:+0.82  27.67       59.98 (32.31)     1:33.95 (33.97)     2:06.79 (32.84)
        2:44.73 (37.94)     3:23.90 (39.17)     3:56.39 (32.49)     4:27.21 (30.82)
  2 Bopp, Amy                 15 Schenectady-Sara-AD  4:32.72    4:30.75        
     r:+0.70  27.69       59.40 (31.71)     1:36.36 (36.96)     2:10.88 (34.52)
        2:49.13 (38.25)     3:28.23 (39.10)     3:59.71 (31.48)     4:30.75 (31.04)
 -- Stupp, Julie              24 South Florida Aq-FG  4:15.00         DQ        
          r:+0.67                                                              
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          20.29  SU-A 2011 Summer Nats
          20.69  SCN 2010 SC Nationals
          20.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          20.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          21.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Harrison          17 Carmel Swim Club-IN    20.90      20.76        
          r:+0.78                                                              
  2 Buerger, Matthew          16 Allegheny North-AM     21.95      22.49        
          r:+0.66                                                              
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          20.29  SU-A 2011 Summer Nats
          20.69  SCN 2010 SC Nationals
          20.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          20.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          21.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostler, Jack              20 University of So-CA    20.50      20.85        
          r:+0.70                                                              
  2 *Harding, Grant           18 Oakland Universi-MI    21.00      20.90        
          r:+0.76                                                              
  3 Aceino, Alexander         19 Oakland Universi-MI    21.21      20.96        
          r:+0.79                                                              
  4 Freeman, Timothy          20 Una SBAC-CA            21.40      21.06        
          r:+0.74                                                              
  5 Voell, Matthew            20 University of So-CA    20.50      21.08        
          r:+0.69                                                              
  6 Bubb, Ryan                18 Ohio State Unive-OH    21.00      21.20        
          r:+0.74                                                              
  7 Sreenan, Casey            20 Michigan-MI            21.03      21.39        
          r:+0.80                                                              
  8 Wells, James              18 Indiana Universi-IN    21.02      21.67        
          r:+0.71                                                              
  9 Yarbrough, Scott          20 Oakland Universi-MI    21.99      22.15        
          r:+0.68                                                              
 10 Buyanov, Pavel            26 Unattached-MR          25.00      25.47        
          r:+0.67                                                              
 -- Waggoner, Matthew         21 California Polyt-CA    21.02         NS        
 -- *Badrawi, Abdelrahman     22 Southern Illinoi-OZ    24.40         NS        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          20.29  SU-A 2011 Summer Nats
          20.69  SCN 2010 SC Nationals
          20.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          20.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          21.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packer, Christopher       20 U. of California-PC    20.68      20.85        
          r:+0.74                                                              
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          44.49  SU-A 2011 Summer Nats
          45.39  SCN 2010 SC Nationals
          45.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          45.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          46.89  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oates, Justin             19 Team Genesis Swi-OZ    50.00      49.87        
     r:+0.64  23.59       49.87 (26.28)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          44.49  SU-A 2011 Summer Nats
          45.39  SCN 2010 SC Nationals
          45.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          45.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          46.89  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Keresztes, Matyas        20 Oakland Universi-MI    45.44      45.13        
     r:+0.77  21.94       45.13 (23.19)                                        
  2 Kranenburg, Pieter        19 University of So-CA    46.00      45.67        
     r:+0.79  22.17       45.67 (23.50)                                        
  3 Ostler, Jack              20 University of So-CA    46.00      45.77        
     r:+0.66  21.72       45.77 (24.05)                                        
  4 Godbe, Michael            18 University of So-CA    46.00      46.19        
     r:+0.76  22.45       46.19 (23.74)                                        
  5 Aceino, Alexander         19 Oakland Universi-MI    45.70      46.36        
     r:+0.74  22.38       46.36 (23.98)                                        
  6 Evans, Nicholas           19 Oakland Universi-MI    47.00      46.43        
     r:+0.73  22.66       46.43 (23.77)                                        
  7 Chovanec, Bryan           23 Indiana Universi-IN    45.99      46.54        
     r:+0.69  22.21       46.54 (24.33)                                        
  8 Kanorr, Daniel            19 Indiana Universi-IN    46.32      46.55        
     r:+0.77  22.13       46.55 (24.42)                                        
  9 Voell, Matthew            20 University of So-CA    46.00      46.69        
     r:+0.62  22.20       46.69 (24.49)                                        
 10 Sreenan, Casey            20 Michigan-MI            46.78      47.06        
     r:+0.73  22.25       47.06 (24.81)                                        
 11 *Novakoff, Andrew         20 Michigan-MI            45.67      47.08        
     r:+0.72  22.66       47.08 (24.42)                                        
 12 Winchell, Todd            22 Fairport Area Sw-NI    47.00      47.15        
     r:+0.66  22.65       47.15 (24.50)                                        
 13 Bubb, Ryan                18 Ohio State Unive-OH    46.00      47.21        
     r:+0.77  22.58       47.21 (24.63)                                        
 14 Rodgers, Joseph           20 Oakland Universi-MI    47.00      47.46        
     r:+0.72  22.87       47.46 (24.59)                                        
 15 Oates, Justin             19 Team Genesis Swi-OZ    50.00      49.78        
     r:+0.63  23.77       49.78 (26.01)                                        
 16 Cushing, Blake            19 University of So-CA    46.00    1:09.04        
     r:+0.67  21.44     1:09.04 (47.60)                                        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:38.09  SU-A 2011 Summer Nats
        1:39.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:40.69  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:40.69  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:42.49  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:39.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloch, Chase              19 University of So-CA  1:40.00    1:38.71        
     r:+0.69  22.79       47.98 (25.19)     1:13.63 (25.65)     1:38.71 (25.08)
  2 Brumm, Peter              16 SwimMAC Carolina-NC  1:40.00    1:38.87        
     r:+0.77  22.93       47.87 (24.94)     1:13.50 (25.63)     1:38.87 (25.37)
  3 *Karpov, Nick             20 University of So-CA  1:40.00    1:39.43        
     r:+0.72  23.19       48.55 (25.36)     1:14.14 (25.59)     1:39.43 (25.29)
  4 Wolf, Dylan               16 Desert Storm Swi-CA  1:40.22    1:40.07        
     r:+0.77  23.20       48.36 (25.16)     1:14.23 (25.87)     1:40.07 (25.84)
  5 Kranenburg, Pieter        19 University of So-CA  1:40.00    1:40.15        
     r:+0.78  23.16       48.30 (25.14)     1:14.18 (25.88)     1:40.15 (25.97)
  6 Young, Aaron              16 Tualatin Hills S-OR  1:40.00    1:40.17        
     r:+0.69  23.14       48.26 (25.12)     1:13.83 (25.57)     1:40.17 (26.34)
  7 *Grott, Friedrich         22 TCU-NT               1:41.00    1:40.54        
     r:+0.78  23.30       48.86 (25.56)     1:14.61 (25.75)     1:40.54 (25.93)
  8 Johnson, Nicholaus        18 University of So-CA  1:40.00    1:42.02        
     r:+0.69  23.86       49.83 (25.97)     1:16.00 (26.17)     1:42.02 (26.02)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:38.09  SU-A 2011 Summer Nats
        1:39.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:40.69  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:40.69  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:42.49  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:39.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farley, Scott             17 U. of California-PC  1:42.00    1:41.61        
     r:+0.62  23.50       49.33 (25.83)     1:15.52 (26.19)     1:41.61 (26.09)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:38.09  SU-A 2011 Summer Nats
        1:39.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:40.69  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:40.69  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:42.49  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:39.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Nicholas           19 Oakland Universi-MI  1:39.80    1:39.80        
     r:+0.75  23.81       48.69 (24.88)     1:14.35 (25.66)     1:39.80 (25.45)
  2 *Larin, Illya             22 Indiana Universi-IN  1:40.99    1:40.30        
     r:+0.75  23.98       49.17 (25.19)     1:14.77 (25.60)     1:40.30 (25.53)
  3 Weston, Benjamin          29 Multnomah Athlet-OR  1:39.99    1:40.86        
     r:+0.71  23.57       49.09 (25.52)     1:14.71 (25.62)     1:40.86 (26.15)
  4 *Keresztes, Matyas        20 Oakland Universi-MI  1:40.00    1:41.16        
     r:+0.81  23.64       49.63 (25.99)     1:15.68 (26.05)     1:41.16 (25.48)
  5 Ekleberry, Jonathon       18 Unattached-MI        1:47.00    1:42.03        
     r:+0.85  24.19       50.23 (26.04)     1:16.59 (26.36)     1:42.03 (25.44)
  6 Iannacone, Benjamin       22 TCU-NT               1:39.85    1:42.14        
     r:+0.79  23.73       50.01 (26.28)     1:16.19 (26.18)     1:42.14 (25.95)
  7 Egan, Liam                14 Crimson Aquatics-NE  1:42.68    1:43.08        
     r:+0.74  24.80       51.01 (26.21)     1:17.36 (26.35)     1:43.08 (25.72)
  8 Kanorr, Daniel            19 Indiana Universi-IN  1:41.30    1:43.13        
     r:+0.78  23.58       49.24 (25.66)     1:15.86 (26.62)     1:43.13 (27.27)
  9 Scally, Patrick           18 Indiana Universi-IN  1:40.61    1:44.18        
     r:+0.80  24.40       50.59 (26.19)     1:17.46 (26.87)     1:44.18 (26.72)
 10 Martens, John             16 Mission Aurora C-CO  1:44.00    1:44.77        
     r:+0.64  24.97       51.78 (26.81)     1:18.36 (26.58)     1:44.77 (26.41)
 11 Kotliarsky, Alexi         20 Indiana Universi-IN  1:40.93    1:46.25        
     r:+0.81  24.57       51.62 (27.05)     1:19.22 (27.60)     1:46.25 (27.03)
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:25.29  SU-A 2011 Summer Nats
        4:29.89  SCN 2010 SC Nationals
        4:33.69  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:33.69  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:36.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antoniuk, Konrad          18 California Polyt-CA  4:33.10    4:29.01        
     r:+0.74  24.56       50.73 (26.17)     1:17.38 (26.65)     1:44.44 (27.06)
        2:11.64 (27.20)     2:39.18 (27.54)     3:06.51 (27.33)     3:34.11 (27.60)
        4:02.01 (27.90)     4:29.01 (27.00)                                        
  2 Downey, Ryan              19 Indiana Universi-IN  4:35.01    4:34.71        
     r:+0.76  25.51       52.81 (27.30)     1:20.67 (27.86)     1:48.57 (27.90)
        2:16.89 (28.32)     2:44.45 (27.56)     3:12.17 (27.72)     3:40.13 (27.96)
        4:07.96 (27.83)     4:34.71 (26.75)                                        
  3 Farley, Scott             17 U. of California-PC  4:50.00    4:37.66        
     r:+0.67  24.11       51.07 (26.96)     1:18.38 (27.31)     1:46.20 (27.82)
        2:14.54 (28.34)     2:43.04 (28.50)     3:11.81 (28.77)     3:40.57 (28.76)
        4:09.47 (28.90)     4:37.66 (28.19)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:25.29  SU-A 2011 Summer Nats
        4:29.89  SCN 2010 SC Nationals
        4:33.69  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        4:33.69  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:36.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godbe, Michael            18 University of So-CA  4:35.00    4:31.68        
     r:+0.80  24.05       50.56 (26.51)     1:17.72 (27.16)     1:44.83 (27.11)
        2:12.01 (27.18)     2:39.84 (27.83)     3:07.81 (27.97)     3:36.10 (28.29)
        4:04.51 (28.41)     4:31.68 (27.17)                                        
  2 Boston, Brett             19 Ohio State Unive-OH  4:32.00    4:32.08        
     r:+0.84  24.16       51.17 (27.01)     1:18.43 (27.26)     1:46.00 (27.57)
        2:13.64 (27.64)     2:41.20 (27.56)     3:08.58 (27.38)     3:36.53 (27.95)
        4:05.00 (28.47)     4:32.08 (27.08)                                        
  3 Orlady, Will              21 University of So-CA  4:35.00    4:32.34        
     r:+0.81  24.45       51.56 (27.11)     1:18.97 (27.41)     1:46.50 (27.53)
        2:14.31 (27.81)     2:41.84 (27.53)     3:09.50 (27.66)     3:37.41 (27.91)
        4:05.62 (28.21)     4:32.34 (26.72)                                        
  4 Ekleberry, Jonathon       18 Unattached-MI        4:31.00    4:33.50        
     r:+0.91  24.98       51.91 (26.93)     1:19.43 (27.52)     1:46.96 (27.53)
        2:14.58 (27.62)     2:42.47 (27.89)     3:10.56 (28.09)     3:38.90 (28.34)
        4:06.87 (27.97)     4:33.50 (26.63)                                        
  5 Douville, Christopher     21 Michigan-MI               NT    4:33.89        
     r:+0.75  25.46       53.31 (27.85)     1:20.88 (27.57)     1:48.50 (27.62)
        2:15.84 (27.34)     2:43.28 (27.44)     3:10.98 (27.70)     3:39.02 (28.04)
        4:06.93 (27.91)     4:33.89 (26.96)                                        
  6 McCarroll, Connor         19 Michigan-MI          4:33.15    4:36.30        
     r:+0.74  25.30       52.90 (27.60)     1:20.78 (27.88)     1:48.46 (27.68)
        2:16.30 (27.84)     2:44.17 (27.87)     3:12.17 (28.00)     3:40.45 (28.28)
        4:09.03 (28.58)     4:36.30 (27.27)                                        
  7 Ratcliff, Kurtis          17 Curl Burke Swim-PV   4:36.99    4:36.33        
     r:+0.71  24.16       50.37 (26.21)     1:18.07 (27.70)     1:46.22 (28.15)
        2:14.26 (28.04)     2:42.53 (28.27)     3:11.06 (28.53)     3:39.97 (28.91)
        4:08.34 (28.37)     4:36.33 (27.99)                                        
  8 Spurling, Andrew          20 Ohio State Unive-OH  4:37.44    4:44.65        
     r:+0.75  25.05       52.18 (27.13)     1:20.39 (28.21)     1:48.68 (28.29)
        2:17.33 (28.65)     2:46.45 (29.12)     3:15.93 (29.48)     3:45.52 (29.59)
        4:15.78 (30.26)     4:44.65 (28.87)                                        
 -- Nagle, Brett              20 Mount Hood Aquat-OR  4:57.56         NS        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          49.59  SU-A 2011 Summer Nats
          50.69  SCN 2010 SC Nationals
          51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Halloran, Neil          17 Tualatin Hills S-OR    49.99      51.75        
     r:+0.67  25.36       51.75 (26.39)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          49.59  SU-A 2011 Summer Nats
          50.69  SCN 2010 SC Nationals
          51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boston, Brett             19 Ohio State Unive-OH    50.99      50.84        
     r:+0.69  24.38       50.84 (26.46)                                        
  2 Henderson-Kunz, Morgon    20 Tualatin Hills S-OR    51.00      51.99        
     r:+0.74  25.48       51.99 (26.51)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          49.59  SU-A 2011 Summer Nats
          50.69  SCN 2010 SC Nationals
          51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          52.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Austin             20 Indiana Universi-IN    49.21      50.43        
     r:+0.66  24.53       50.43 (25.90)                                        
  2 Young, Aaron              16 Tualatin Hills S-OR    49.69      51.51        
     r:+0.65  25.06       51.51 (26.45)                                        
 -- Plummer, David            25 Minnetonka Swim-MN     46.40         DQ        
          r:+0.73                                                              
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:47.89  SU-A 2011 Summer Nats
        1:49.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:53.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Daniel             22 U. of California-PC  1:50.00    1:49.09        
     r:+0.64  25.08       52.26 (27.18)     1:20.66 (28.40)     1:49.09 (28.43)
 -- Sakaris, Stephen          19 Ohio State Unive-OH  1:50.00         NS        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:47.89  SU-A 2011 Summer Nats
        1:49.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:53.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pridemore, Derek          17 Sarasota YMCA Sh-FL  2:00.00    1:55.07        
     r:+0.80  27.44       55.95 (28.51)     1:25.53 (29.58)     1:55.07 (29.54)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:47.89  SU-A 2011 Summer Nats
        1:49.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.39  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:51.39  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:53.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:49.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulme, Michael            22 Ohio State Unive-OH  1:49.17    1:48.64        
     r:+0.68  25.73       53.18 (27.45)     1:20.83 (27.65)     1:48.64 (27.81)
  2 *Harding, Grant           18 Oakland Universi-MI  1:53.00    1:48.97        
     r:+0.68  25.73       53.25 (27.52)     1:21.33 (28.08)     1:48.97 (27.64)
  3 *Hansen, Tobias           23 Oakland Universi-MI  1:52.00    1:50.85        
     r:+0.78  25.80       53.70 (27.90)     1:22.49 (28.79)     1:50.85 (28.36)
  4 Tusup, Shane              22 University of So-CA  1:50.00    1:51.39        
     r:+0.60  26.27       54.64 (28.37)     1:23.06 (28.42)     1:51.39 (28.33)
  5 Spurling, Andrew          20 Ohio State Unive-OH  1:50.57    1:51.73        
     r:+0.67  25.64       53.53 (27.89)     1:22.82 (29.29)     1:51.73 (28.91)
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          55.89  SU-A 2011 Summer Nats
          56.99  SCN 2010 SC Nationals
          57.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          58.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Bernard          23 Unattached-PC             NT      55.31        
     r:+0.73  26.02       55.31 (29.29)                                        
  2 Studebaker, Ryan          18 U. of California-PC    57.50      57.50        
     r:+0.76  27.36       57.50 (30.14)                                        
  3 Rodgers, Joseph           20 Oakland Universi-MI    56.00      58.13        
     r:+0.69  27.42       58.13 (30.71)                                        
  4 Farrell, William          21 Ohio State Unive-OH    57.50      58.61        
     r:+0.71  27.36       58.61 (31.25)                                        
  5 Melkun, Jared             21 George Mason Uni-PV    57.60      58.94        
     r:+0.76  28.04       58.94 (30.90)                                        
  6 O'Shaughnessy, Ryan       19 Seton Hall Unive-NJ    58.50      59.06        
     r:+0.63  27.92       59.06 (31.14)                                        
 -- Castelleja, Andy          16 Bakersfield Swim-CC       NT         DQ        
          r:+0.70                                                              
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          55.89  SU-A 2011 Summer Nats
          56.99  SCN 2010 SC Nationals
          57.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          58.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Michael          19 MAX Aquatics-CA        57.85      58.65        
     r:+0.71  27.53       58.65 (31.12)                                        
  2 Wulf, Joseph              18 Ohio State Unive-OH    55.85      59.48        
     r:+0.62  27.95       59.48 (31.53)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          55.89  SU-A 2011 Summer Nats
          56.99  SCN 2010 SC Nationals
          57.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          57.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          58.69  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Michael       25 Tucson Ford Deal-AZ       NT      52.39        
     r:+0.74  24.68       52.39 (27.71)                                        
  2 O'Shaughnessy, Ryan       19 Seton Hall Unive-NJ    58.00      58.93        
     r:+0.63  27.91       58.93 (31.02)                                        
 -- Castelleja, Andy          16 Bakersfield Swim-CC    58.62         NS        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:01.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:06.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:07.99  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Bernard          23 Unattached-PC        2:00.00    1:58.09        
     r:+0.75  26.44       56.58 (30.14)     1:27.55 (30.97)     1:58.09 (30.54)
  2 Stroethoff, Matthan       18 University of So-CA  2:05.00    2:06.47        
     r:+0.79  28.00       59.82 (31.82)     1:32.77 (32.95)     2:06.47 (33.70)
 -- Talmadge, Matthew         20 University of So-CA  2:05.00         DQ        
          r:+0.68                                                              
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:01.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:06.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:07.99  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jean, Tyler               18 Terrapins Swim T-PC  2:10.00    2:10.66        
     r:+0.63  28.86     1:02.10 (33.24)     1:36.09 (33.99)     2:10.66 (34.57)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:01.69  SU-A 2011 Summer Nats
        2:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        2:06.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        2:07.99  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jean, Tyler               18 Terrapins Swim T-PC  2:10.00         NS        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          48.59  SU-A 2011 Summer Nats
          49.89  SCN 2010 SC Nationals
          50.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          50.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  49.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terwilliger, Bradley      23 Redlands Swim Te-CA    50.31      49.13        
     r:+0.65  23.06       49.13 (26.07)                                        
  2 Castagna, Charles         20 George Mason Uni-PV    49.64      50.78        
     r:+0.71  23.76       50.78 (27.02)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          48.59  SU-A 2011 Summer Nats
          49.89  SCN 2010 SC Nationals
          50.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          50.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  49.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swander, Kevin            26 Una MAC-NC             49.50      49.48        
     r:+0.68  22.77       49.48 (26.71)                                        
  2 Tusup, Shane              22 University of So-CA    50.00      50.19        
     r:+0.65  23.35       50.19 (26.84)                                        
  3 Forese, John              17 New Canaan YMCA-CT     52.06      54.40        
     r:+0.77  25.10       54.40 (29.30)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          48.59  SU-A 2011 Summer Nats
          49.89  SCN 2010 SC Nationals
          50.29  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
          50.29  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
          51.19  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  49.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haupt, Matthew            30 Snow Swimming-PV       49.55      49.46        
     r:+0.80  23.26       49.46 (26.20)                                        
  2 Sarman, Mark              17 Curl Burke Swim-PV     50.02      49.86        
     r:+0.67  23.39       49.86 (26.47)                                        
  3 Danner, Gregory           29 Fairport Area Sw-NI    51.00      51.08        
     r:+0.74  23.96       51.08 (27.12)                                        
  4 Springer, Andrew          20 Ohio State Unive-OH    50.45      51.34        
     r:+0.62  23.13       51.34 (28.21)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:48.59  SU-A 2011 Summer Nats
        1:50.59  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.99  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:51.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:53.99  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Basson, Jean             23 Tucson Ford Deal-AZ  1:47.83    1:46.49        
     r:+0.67  23.54       49.96 (26.42)     1:17.41 (27.45)     1:46.49 (29.08)
  2 Barbiere, James           21 Indiana Universi-IN  1:51.02    1:49.37        
     r:+0.77  24.67       52.38 (27.71)     1:20.40 (28.02)     1:49.37 (28.97)
  3 Brumm, Peter              16 SwimMAC Carolina-NC  1:52.00    1:49.75        
     r:+0.79  24.02       51.26 (27.24)     1:20.35 (29.09)     1:49.75 (29.40)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:49.69  SU-A 2011 Summer Nats
        1:51.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:52.79  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:54.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliff, Kurtis          17 Curl Burke Swim-PV   1:58.00    1:54.19        
     r:+0.67  24.12       53.13 (29.01)     1:26.97 (33.84)     1:54.19 (27.22)
 -- *Kamiya, Ryutaro          19 Michigan-MI          1:56.93         NS        
 -- Nosbisch, Luke            18 Jewish Community-AM  1:55.33         NS        
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:49.69  SU-A 2011 Summer Nats
        1:51.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:52.79  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:54.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Christian         16 Long Island Aqua-MR  1:52.67    1:51.56        
     r:+0.76  24.60       52.38 (27.78)     1:24.48 (32.10)     1:51.56 (27.08)
  2 *Kamiya, Ryutaro          19 Michigan-MI          1:56.93    1:51.83        
     r:+0.67  23.51       50.58 (27.07)     1:25.06 (34.48)     1:51.83 (26.77)
  3 Butler, Brenden           21 Indiana Universi-IN  1:52.21    1:51.89        
     r:+0.80  25.25       53.60 (28.35)     1:25.37 (31.77)     1:51.89 (26.52)
  4 Brown, Austin             19 U. of California-PC  1:52.00    1:52.76        
     r:+0.72  23.46       52.16 (28.70)     1:25.79 (33.63)     1:52.76 (26.97)
  5 Trowbridge, Nicholas      19 U. of California-PC  1:50.00    1:53.21        
     r:+0.74  24.57       51.85 (27.28)     1:27.03 (35.18)     1:53.21 (26.18)
  6 Studebaker, Ryan          18 U. of California-PC  1:52.00    1:53.45        
     r:+0.83  24.89       55.57 (30.68)     1:27.18 (31.61)     1:53.45 (26.27)
  7 Sanchez, Michael          19 MAX Aquatics-CA      1:57.48    1:54.74        
     r:+0.69  24.64       53.77 (29.13)     1:26.61 (32.84)     1:54.74 (28.13)
  8 *Duckitt, Kyle            19 Michigan-MI          1:57.61    1:54.97        
     r:+0.68  24.20       54.38 (30.18)     1:27.31 (32.93)     1:54.97 (27.66)
  9 Stuy, John                18 Carmel Swim Club-IN  1:54.62    1:56.46        
     r:+0.76  25.47       54.78 (29.31)     1:28.35 (33.57)     1:56.46 (28.11)
 -- Nosbisch, Luke            18 Jewish Community-AM  1:55.33         DQ        
          r:+0.68                                                              
 -- Sakaris, Stephen          19 Ohio State Unive-OH  1:57.48         NS        
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:49.69  SU-A 2011 Summer Nats
        1:51.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:51.99  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        1:52.79  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        1:54.59  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savonen, Benjamin         21 Ohio State Unive-OH  1:51.40    1:51.06        
     r:+0.70  24.12       52.27 (28.15)     1:24.88 (32.61)     1:51.06 (26.18)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        3:58.29  SU-A 2011 Summer Nats
        3:58.59  SCN 2010 SC Nationals
        3:59.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        3:59.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:04.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  3:58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wahl, Anthony             21 Michigan-MI          4:01.37    3:55.19        
     r:+0.78  25.21       53.77 (28.56)     1:24.49 (30.72)     1:53.96 (29.47)
        2:28.35 (34.39)     3:02.30 (33.95)     3:29.56 (27.26)     3:55.19 (25.63)
  2 Orlady, Will              21 University of So-CA  4:00.00    3:56.79        
     r:+0.81  24.58       52.85 (28.27)     1:24.36 (31.51)     1:55.53 (31.17)
        2:27.97 (32.44)     3:01.14 (33.17)     3:29.20 (28.06)     3:56.79 (27.59)
  3 Savonen, Benjamin         21 Ohio State Unive-OH  3:59.88    3:57.97        
     r:+0.75  25.38       54.49 (29.11)     1:24.91 (30.42)     1:54.78 (29.87)
        2:28.55 (33.77)     3:03.42 (34.87)     3:31.36 (27.94)     3:57.97 (26.61)
  4 Westlake, Brian           17 California Capit-SN  4:00.78    4:00.90        
     r:+0.69  25.50       54.57 (29.07)     1:25.25 (30.68)     1:55.34 (30.09)
        2:29.92 (34.58)     3:05.97 (36.05)     3:34.11 (28.14)     4:00.90 (26.79)
  5 Steel, Austin             20 Indiana Universi-IN  3:59.21    4:04.97        
     r:+0.65  25.38       55.07 (29.69)     1:25.55 (30.48)     1:56.28 (30.73)
        2:32.10 (35.82)     3:08.72 (36.62)     3:37.07 (28.35)     4:04.97 (27.90)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        3:58.29  SU-A 2011 Summer Nats
        3:58.59  SCN 2010 SC Nationals
        3:59.89  SU-B 2011 Sum Nats 18 U-B
        3:59.89  JR-A 2011 LC Jrs - A Cut
        4:04.09  JR-B 2011 LC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  3:58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverthorn, Nicholas     14 Pleasanton Seaha-PC  3:56.94    3:55.01        
     r:+0.79  25.01       54.37 (29.36)     1:26.31 (31.94)     1:57.47 (31.16)
        2:29.96 (32.49)     3:03.10 (33.14)     3:29.83 (26.73)     3:55.01 (25.18)