Licensed to USA Swimming-Nat. Meets
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/13/2010 04:02 PM
       2010 Speedo Junior National Championships - 8/9/2010 to 8/13/2010       
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          26.99  SCN 2010 SC Nationals
          26.99  NATB 2010 Nationals Bonus
          27.29  SC-J 2010 SC Juniors
          27.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Patterson, Anna           16 Cypress Fairbank-GU    27.58      27.17 SC-J   
          r:+0.74                                                              
  2 Ye, Chelsea               16 Chesapeake Swim-OK     27.21      27.30 JR-B   
          r:+0.72                                                              
  3 Eckhart, Kathryn          16 Cypress Fairbank-GU    27.10      27.35 JR-B   
          r:+0.63                                                              
  4 Carlson, Taylor           17 Terrapins Swim T-PC    27.34      27.40 JR-B   
          r:+0.78                                                              
  5 Rooker, Prudence          14 Tualatin Hills S-OR    27.50      27.45 JR-B   
          r:+0.68                                                              
  6 Peanasky, Anne            17 Palo Alto Stanfo-PC    27.37      27.56 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  7 Forman, Caitlyn           16 Northern KY Clip-OH    27.79      27.57 JR-B   
          r:+0.83                                                              
  8 Stucky, Emily             17 DU Hilltoppers-CO      27.11      27.58 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  9 Georges, Daniela          13 Aquazot Swim Clu-CA    27.68      27.67 SCJB   
          r:+0.76                                                              
 10 Bassett, Katherine        17 Nova of Virginia-VA    27.00      27.78 SCJB   
          r:+0.75                                                              
 11 Cooper, Linsay            15 SwimMAC Carolina-NC    27.99      27.87        
          r:+0.71                                                              
 12 Ligon, Kathleen           16 Memphis Tiger Sw-SE    28.88      27.91        
          r:+0.61                                                              
 13 Alcon, Sasha              17 Pleasanton Seaha-PC    27.69      28.10        
          r:+0.77                                                              
 14 Poppe, Heidi              14 Crow Canyon Coun-PC    28.46      28.82        
          r:+0.80                                                              
 15 O'Neill, Emily            17 YMCA Of Western-NJ     28.90      29.03        
          r:+0.73                                                              
 16 Boyce, Kylie              14 Irvine Novaquati-CA    29.02      29.33        
          r:+0.63                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          26.99  SCN 2010 SC Nationals
          26.99  NATB 2010 Nationals Bonus
          27.29  SC-J 2010 SC Juniors
          27.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buscaglia, Caroline       15 Quest Swimming-VA      27.30      27.28 SC-J   
          r:+0.73                                                              
  2 Burton, Margaret          15 Irvine Novaquati-CA    27.19      27.55 JR-B   
          r:+0.79                                                              
  3 Mock, Lauren              16 Star Aquatics-NC       27.30      27.56 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  4 Martin, Hannah            16 Greensboro Swimm-NC    27.48      27.62 SCJB   
          r:+0.75                                                              
  5 Mayhew, Alexandra         14 Springfield Fami-OH    27.45      27.66 SCJB   
          r:+0.79                                                              
  6 Strickler, Summer         18 Kronos Aquatics-MI     27.89      27.84        
          r:+0.73                                                              
  7 Lewis, Rachael            17 Springfield Fami-OH    27.45      27.85        
          r:+0.67                                                              
  8 Boyce, Nicole             17 Irvine Novaquati-CA    28.69      28.58        
          r:+0.62                                                              
  9 Shi, Nola                 16 Fort Worth Area-NT     29.30      28.98        
          r:+0.86                                                              
 10 Stephens-Pickeral, Alist  15 Star Aquatics-NC       28.85      29.55        
          r:+0.75                                                              
 -- Webber, Shelby            17 West Coast Swimm-CA    28.02         NS        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          26.99  SCN 2010 SC Nationals
          26.99  NATB 2010 Nationals Bonus
          27.29  SC-J 2010 SC Juniors
          27.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Julianne        17 Virginia YMCA Aq-VA       NT      27.50 JR-B   
 -- D'Alonzo, Bernadette      17 Scarlet Aquatic-NJ     27.29         NS        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          26.99  SCN 2010 SC Nationals
          26.99  NATB 2010 Nationals Bonus
          27.29  SC-J 2010 SC Juniors
          27.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collura, Taryn            16 Phoenix Swim Clu-AZ    26.77      26.92 JRS    
          r:+0.80                                                              
  2 Mikota, Julia             15 Schroeder YMCA S-WI    26.97      27.33 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  3 Hauber, Rowan             14 Lake Oswego Swim-OR    28.23      27.55 JR-B   
          r:+0.76                                                              
  4 Holt, Emily               16 Lakeside Swim Te-KY    28.14      27.60 SCJB   
          r:+0.69                                                              
  5 Mock, Lauren              16 Star Aquatics-NC       27.30      27.66 SCJB   
          r:+0.72                                                              
  6 Esposito, Deirdre         17 Cougar Aquatic T-NJ    27.90      27.92        
          r:+0.75                                                              
  7 Yee, Catherine            16 Lake Oswego Swim-OR    28.38      28.16        
          r:+0.72                                                              
  8 D'Alonzo, Bernadette      17 Scarlet Aquatic-NJ     27.29      28.21        
          r:+0.83                                                              
  9 Cleak, Rachel             18 Orinda Aquatics-PC     27.83      28.33        
          r:+0.72                                                              
 10 Thomas, Naomi             15 Palo Alto Stanfo-PC    28.70      28.36        
          r:+0.73                                                              
 11 Poli, Lauren              18 Olympic Cascade-PN     27.79      28.39        
          r:+0.72                                                              
 12 Winnan, Brynja            17 Scarlet Aquatic-NJ     28.60      28.73        
          r:+0.71                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nationals
          58.59  NATB 2010 Nationals Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Juniors
          59.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christy, Jamie            15 Dynamo Swim Club-GA       NT    1:01.77        
              29.36     1:01.77 (32.41)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nationals
          58.59  NATB 2010 Nationals Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Juniors
          59.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lakota, Alexandra         15 Fort Worth Area-NT     58.86      58.42 NATB   
     r:+0.73  28.27       58.42 (30.15)                                        
  2 Koucheki, Sarah           15 Lake Erie Silver-LE    58.67      58.71 JR-B   
     r:+0.74  28.12       58.71 (30.59)                                        
  3 Cheung, Hilvy             15 Mission San Jose-PC  1:00.30      59.18 JR-B   
     r:+0.66  28.58       59.18 (30.60)                                        
  4 Duraj, Michelle           18 Canyons Aquatic-CA     59.55      59.19 JR-B   
     r:+0.78  28.58       59.19 (30.61)                                        
  5 Nakano, Yurie             18 Hershey Aquatic-MA     59.25      59.26 JR-B   
     r:+0.74  28.44       59.26 (30.82)                                        
  6 Holt, Emily               16 Lakeside Swim Te-KY  1:01.12      59.93 SCJB   
     r:+0.69  28.97       59.93 (30.96)                                        
  7 Keane, Anna               14 West Coast Aquat-PN  1:01.07    1:00.36        
     r:+0.80  28.45     1:00.36 (31.91)                                        
  8 Ogden, Julie              17 Lawrence Swim Te-IN    59.90    1:00.49        
     r:+0.75  29.39     1:00.49 (31.10)                                        
  9 D'Alonzo, Bernadette      17 Scarlet Aquatic-NJ     59.00    1:00.60        
     r:+0.68  28.92     1:00.60 (31.68)                                        
 10 Wahlstrom, Zoya           14 Team Foxjet-MN       1:00.80    1:00.82        
     r:+0.72  29.23     1:00.82 (31.59)                                        
 11 Ray, Christina            16 Terrapins Swim T-PC  1:00.50    1:00.92        
     r:+0.77  28.77     1:00.92 (32.15)                                        
 12 Lepesant, Victoria        14 Swim Pasadena-CA     1:01.09    1:01.15        
     r:+0.80  29.41     1:01.15 (31.74)                                        
 13 Pedote, Elyssa            17 Swim Pasadena-CA     1:01.19    1:01.60        
     r:+0.67  29.35     1:01.60 (32.25)                                        
 14 Kiser, Hannah             16 Nitro Swimming-ST    1:00.40    1:01.68        
     r:+0.76  29.51     1:01.68 (32.17)                                        
 15 Haufler, Allison          16 Machine Aquatics-PV  1:01.12    1:02.07        
     r:+0.69  29.75     1:02.07 (32.32)                                        
 16 Neville, Remy             18 Fort Worth Area-NT   1:03.11    1:03.35        
     r:+0.68  30.35     1:03.35 (33.00)                                        
 17 Malone, Elizabeth         17 Springfield Fami-OH  1:03.00    1:03.63        
     r:+0.74  30.21     1:03.63 (33.42)                                        
 18 Weisert, Elise            15 North Texas Nada-NT  1:03.93    1:03.74        
     r:+0.80  30.61     1:03.74 (33.13)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nationals
          58.59  NATB 2010 Nationals Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Juniors
          59.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Shelby            17 West Coast Swimm-CA    59.00      58.88 JR-B   
              28.80       58.88 (30.08)                                        
  2 Cowley, Johanna           16 Club Wolverine-MI      58.20      58.93 JR-B   
              28.51       58.93 (30.42)                                        
  3 Wujciak, Anna             15 Flint 'y' Falcon-MI    58.57      58.95 JR-B   
              28.51       58.95 (30.44)                                        
  4 Gillespie, Allison        16 West Coast Swimm-CA    58.96      59.43 SCJB   
              28.82       59.43 (30.61)                                        
  5 Lydzinski, Megan          16 X-Cel Swimming-NJ      57.59      59.70 SCJB   
              28.56       59.70 (31.14)                                        
  5 Phillips, Julianne        17 Virginia YMCA Aq-VA    59.22      59.70 SCJB   
              28.79       59.70 (30.91)                                        
  7 Munro, Jane               18 Ywca Flying Fish-IL    59.92    1:01.29        
              28.99     1:01.29 (32.30)                                        
 -- Johnson, Faith            15 Star Aquatics-NC       57.30         NS        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nationals
          58.59  NATB 2010 Nationals Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Juniors
          59.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stucky, Emily             17 DU Hilltoppers-CO      58.93      58.98 JR-B   
     r:+0.71  28.17       58.98 (30.81)                                        
  2 Crawford, Kendall         16 Y-Spartaquatics-SC   1:00.00    1:00.14 SCJB   
     r:+0.72  28.86     1:00.14 (31.28)                                        
  3 Huddleston, Zoe           16 Wausau Tide-WI       1:00.10    1:00.22        
     r:+0.74  28.45     1:00.22 (31.77)                                        
  4 Carroll, Kelly            17 Malvern Swimming-MA  1:01.51    1:00.50        
     r:+0.75  28.88     1:00.50 (31.62)                                        
  5 McNichols, Macie          14 Lakewood Recreat-LE       NT    1:00.75        
     r:+0.60  28.73     1:00.75 (32.02)                                        
  6 Flewelling, Laura         17 Coastal Maine Aq-ME  1:01.34    1:01.19        
     r:+0.66  29.18     1:01.19 (32.01)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nationals
          58.59  NATB 2010 Nationals Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Juniors
          59.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  58.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galyer, Danielle          14 Y-Spartaquatics-SC   1:01.50    1:00.15 SCJB   
     r:+0.75  29.48     1:00.15 (30.67)                                        
  2 McElfresh, Erin           15 Lansing Cats-NI      1:00.16    1:00.23        
     r:+0.69  28.96     1:00.23 (31.27)                                        
  3 Cannon, Nicolette         17 Vancouver Swim C-OR  1:01.50    1:00.38        
     r:+0.70  29.16     1:00.38 (31.22)                                        
  4 Martin, Hannah            16 Greensboro Swimm-NC    59.50    1:00.94        
     r:+0.74  29.06     1:00.94 (31.88)                                        
  5 Mayhew, Alexandra         14 Springfield Fami-OH    59.59    1:01.00        
     r:+0.80  28.95     1:01.00 (32.05)                                        
  6 Rusch, Madeline           14 New Canaan YMCA-CT   1:00.88    1:01.58        
     r:+0.78  29.33     1:01.58 (32.25)                                        
  7 Lacy, Shelby              17 Michigan Lakesho-MI  1:03.10    1:02.29        
     r:+0.73  29.33     1:02.29 (32.96)                                        
  8 Caldwell, Katherine       18 Columbia Swim Cl-MV  1:04.29    1:02.54        
     r:+0.72  30.40     1:02.54 (32.14)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.19  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:07.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collett, Courtney         17 Hilton Head Aqua-SC  2:08.82    2:08.59 SCJB   
     r:+0.73  30.69     1:03.42 (32.73)     1:36.49 (33.07)     2:08.59 (32.10)
  2 Popp, Meagan              13 St Charles Swim-IL   2:10.00    2:08.63 SCJB   
     r:+0.79  30.57     1:03.45 (32.88)     1:36.74 (33.29)     2:08.63 (31.89)
  3 Sims, Danielle            16 Asphalt Green Un-MR       NT    2:09.36        
     r:+0.70  29.33     1:02.21 (32.88)     1:35.72 (33.51)     2:09.36 (33.64)
  4 Houchin, Abigail          18 YMCA of the Tria-NC  2:12.22    2:10.03        
     r:+0.78  30.90     1:03.49 (32.59)     1:37.05 (33.56)     2:10.03 (32.98)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.19  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:07.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bottelberghe, Jessica     17 Portland Aquatic-OR  2:08.84    2:07.25 JR-B   
     r:+0.68  29.10     1:01.43 (32.33)     1:34.72 (33.29)     2:07.25 (32.53)
  2 Jorgensen, Whitney        15 California Capit-SN  2:09.50    2:08.59 SCJB   
     r:+0.74  29.69     1:02.34 (32.65)     1:35.79 (33.45)     2:08.59 (32.80)
  3 Powell, Haley             17 SwimMAC Carolina-NC  2:11.00    2:08.92 SCJB   
     r:+0.75  29.32     1:01.87 (32.55)     1:35.88 (34.01)     2:08.92 (33.04)
  4 Jones, Jillian            18 Orinda Aquatics-PC   2:08.90    2:09.07 SCJB   
     r:+0.73  29.93     1:02.91 (32.98)     1:36.38 (33.47)     2:09.07 (32.69)
  5 Cefal, Michelle           14 Tualatin Hills S-OR  2:11.00    2:12.18        
     r:+0.65  31.21     1:04.54 (33.33)     1:38.44 (33.90)     2:12.18 (33.74)
  6 Wilde, Courtney           17 Irvine Novaquati-CA  2:08.60    2:12.25        
     r:+0.72  30.52     1:04.11 (33.59)     1:38.43 (34.32)     2:12.25 (33.82)
  7 Lakey, Taylor             17 Tualatin Hills S-OR  2:07.10    2:12.92        
     r:+0.73  31.13     1:05.05 (33.92)     1:39.07 (34.02)     2:12.92 (33.85)
  8 Thompson, Haley           16 Michigan Lakesho-MI  2:11.10    2:14.30        
     r:+0.68  30.63     1:04.33 (33.70)     1:39.18 (34.85)     2:14.30 (35.12)
  9 James, Samantha           17 New Trier Swim C-IL  2:07.97    2:18.16        
     r:+0.71  28.14     1:00.01 (31.87)     1:40.99 (40.98)     2:18.16 (37.17)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:06.19  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:07.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Salena             17 Mission San Jose-PC  2:06.99    2:06.04 NATB   
     r:+0.77  30.09     1:01.59 (31.50)     1:33.73 (32.14)     2:06.04 (32.31)
  2 McCotter, Annemarie       15 Jersey Wahoos-MA     2:08.34    2:06.56 JR-B   
     r:+0.85  30.13     1:01.83 (31.70)     1:34.10 (32.27)     2:06.56 (32.46)
  3 Lakota, Alexandra         15 Fort Worth Area-NT   2:07.03    2:07.01 JR-B   
     r:+0.77  29.61     1:01.71 (32.10)     1:34.88 (33.17)     2:07.01 (32.13)
  4 Weinstein, Brianna        16 Irvine Novaquati-CA  2:08.50    2:07.09 JR-B   
     r:+0.74  29.44     1:01.23 (31.79)     1:34.29 (33.06)     2:07.09 (32.80)
  5 Hooper, Aimee             16 Albany Starfish-AD        NT    2:07.23 JR-B   
     r:+0.89  29.87     1:01.73 (31.86)     1:34.55 (32.82)     2:07.23 (32.68)
  6 Peanasky, Anne            17 Palo Alto Stanfo-PC  2:07.92    2:07.32 JR-B   
     r:+0.74  29.65     1:01.83 (32.18)     1:34.85 (33.02)     2:07.32 (32.47)
  7 Johanson, Kelly           16 Badger Swim Club-MR  2:07.79    2:07.44 JR-B   
     r:+0.86  29.80     1:01.98 (32.18)     1:35.08 (33.10)     2:07.44 (32.36)
  8 Rowland, Melanie          18 Cats Aquatic Tea-IL  2:09.11    2:08.35 SCJB   
     r:+0.79  30.53     1:02.94 (32.41)     1:35.97 (33.03)     2:08.35 (32.38)
  9 Acker, Rachael            16 Palo Alto Stanfo-PC  2:11.00    2:08.48 SCJB   
     r:+0.82  30.14     1:03.40 (33.26)     1:37.04 (33.64)     2:08.48 (31.44)
 10 Bradford, Genevieve       16 Irvine Novaquati-CA  2:09.00    2:08.79 SCJB   
     r:+0.85  30.61     1:03.02 (32.41)     1:35.84 (32.82)     2:08.79 (32.95)
 11 Rooker, Prudence          14 Tualatin Hills S-OR  2:11.80    2:09.59        
     r:+0.71  30.55     1:03.66 (33.11)     1:36.82 (33.16)     2:09.59 (32.77)
 12 Nguyen, Beverly           16 Davis Aquadarts-SN   2:09.66    2:09.77        
     r:+0.69  29.43     1:02.04 (32.61)     1:35.99 (33.95)     2:09.77 (33.78)
 13 Whyte, Courtney           17 Orinda Aquatics-PC   2:11.50    2:10.47        
     r:+0.77  30.25     1:03.73 (33.48)     1:37.44 (33.71)     2:10.47 (33.03)
 14 Richey, Amanda            14 Boulder Swimming-CO  2:11.02    2:10.49        
     r:+0.84  30.19     1:03.43 (33.24)     1:37.33 (33.90)     2:10.49 (33.16)
 15 Laurent, Kalena           15 West Coast Aquat-PN  2:12.13    2:10.90        
     r:+0.73  30.18     1:03.07 (32.89)     1:36.85 (33.78)     2:10.90 (34.05)
 16 Preston, Haley            16 Class Aquatics-CA    2:11.50    2:11.99        
     r:+0.76  30.85     1:04.16 (33.31)     1:38.23 (34.07)     2:11.99 (33.76)
 17 Ward, Andrea              18 Orinda Aquatics-PC   2:09.67    2:12.76        
     r:+0.75  30.33     1:03.45 (33.12)     1:37.90 (34.45)     2:12.76 (34.86)
 18 Lyon, Elizabeth           16 Zionsville Swim-IN   2:09.63    2:13.60        
     r:+0.88  30.95     1:04.31 (33.36)     1:38.44 (34.13)     2:13.60 (35.16)
 19 Kiser, Hannah             16 Nitro Swimming-ST    2:12.00    2:14.77        
     r:+0.79  30.56     1:04.18 (33.62)   2:14.77 (1:10.59)                    
 20 Pietila, Haley            16 Lake Country Swi-WI  2:05.87    2:23.34        
     r:+0.86  27.97       58.73 (30.76)     1:45.06 (46.33)     2:23.34 (38.28)
 21 Leander, Christina        15 Suburban Seahawk-MA  2:13.82    2:23.92        
     r:+0.80  28.98     1:00.96 (31.98)     1:46.12 (45.16)     2:23.92 (37.80)
 22 Labonge, Natalie          14 Greensboro Swimm-NC  2:09.33    2:32.93        
     r:+0.74  28.36       59.63 (31.27)     1:51.00 (51.37)     2:32.93 (41.93)
 -- Webber, Shelby            17 West Coast Swimm-CA  2:10.70        DNF        
      Did not finish
     r:+0.89  28.47       59.03 (30.56)                                        
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nationals
        4:24.19  SC-J 2010 SC Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:26.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodds, Alexandra          18 Boulder City Hen-CA  4:26.95    4:26.16 JR-B   
     r:+0.78  31.01     1:04.07 (33.06)     1:37.87 (33.80)     2:11.85 (33.98)
        2:45.96 (34.11)     3:19.87 (33.91)     3:53.72 (33.85)     4:26.16 (32.44)
  2 Mertel, Nicole            16 Desert Storm Swi-CA  4:28.67    4:26.95 SCJB   
     r:+0.78  30.22     1:03.16 (32.94)     1:36.75 (33.59)     2:10.46 (33.71)
        2:44.44 (33.98)     3:18.73 (34.29)     3:53.16 (34.43)     4:26.95 (33.79)
  3 Halsted, Tara             15 Davis Aquadarts-SN   4:31.17    4:27.23 SCJB   
     r:+0.81  30.56     1:03.66 (33.10)     1:37.36 (33.70)     2:11.69 (34.33)
        2:46.03 (34.34)     3:20.20 (34.17)     3:54.20 (34.00)     4:27.23 (33.03)
  4 Sims, Danielle            16 Asphalt Green Un-MR  4:35.00    4:34.65        
     r:+0.72  30.20     1:03.68 (33.48)     1:38.14 (34.46)     2:13.23 (35.09)
        2:48.36 (35.13)     3:24.08 (35.72)     3:59.41 (35.33)     4:34.65 (35.24)
  5 Todd, Alexandra           17 Denver Swim Acad-CO  4:32.33    4:36.64        
     r:+0.81  30.69     1:04.85 (34.16)     1:40.07 (35.22)     2:15.69 (35.62)
        2:50.66 (34.97)     3:26.38 (35.72)     4:01.63 (35.25)     4:36.64 (35.01)
  6 Best, Jaclyn              18 Boulder Swimming-CO  4:28.50    4:39.20        
     r:+0.83  31.40     1:05.38 (33.98)     1:40.58 (35.20)     2:15.83 (35.25)
        2:51.43 (35.60)     3:27.71 (36.28)     4:03.84 (36.13)     4:39.20 (35.36)
  7 Dang, Jaime               15 Aquazot Swim Clu-CA  4:40.61    4:40.29        
     r:+0.70  31.17     1:05.38 (34.21)     1:40.90 (35.52)     2:16.46 (35.56)
        2:52.66 (36.20)     3:28.55 (35.89)     4:05.16 (36.61)     4:40.29 (35.13)
 -- Munk, Taylor              18 Crow Canyon Coun-PC  4:29.50        DNF        
      Did not finish
     r:+0.66  29.82     1:02.57 (32.75)     1:37.00 (34.43)     2:11.64 (34.64)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nationals
        4:24.19  SC-J 2010 SC Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:26.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClure, Melanie          18 Mansfield Aquati-NT  4:30.14    4:27.40 SCJB   
     r:+0.74  30.49     1:04.00 (33.51)     1:37.97 (33.97)     2:11.83 (33.86)
        2:45.68 (33.85)     3:19.99 (34.31)     3:53.93 (33.94)     4:27.40 (33.47)
  2 Kabacinski, Olivia        17 Duneland Swim Cl-IN  4:28.40    4:28.54 SCJB   
     r:+0.68  30.79     1:04.42 (33.63)     1:38.64 (34.22)     2:13.17 (34.53)
        2:47.47 (34.30)     3:21.44 (33.97)     3:55.45 (34.01)     4:28.54 (33.09)
  3 Reifinger, Erica          16 Parkland Aquatic-MA  4:24.47    4:30.01 SCJB   
     r:+0.87  31.14     1:04.69 (33.55)     1:38.85 (34.16)     2:13.45 (34.60)
        2:47.69 (34.24)     3:22.09 (34.40)     3:56.33 (34.24)     4:30.01 (33.68)
  4 Holtzen, Jennifer         16 Razorback Aquati-AR  4:26.87    4:30.95        
     r:+0.73  31.28     1:05.11 (33.83)     1:39.55 (34.44)     2:14.02 (34.47)
        2:47.85 (33.83)     3:22.45 (34.60)     3:56.93 (34.48)     4:30.95 (34.02)
  5 Goss, Sarah               18 Nashville Aquati-SE  4:30.04    4:32.09        
     r:+0.79  31.65     1:05.87 (34.22)     1:40.28 (34.41)     2:14.46 (34.18)
        2:49.15 (34.69)     3:23.75 (34.60)     3:58.38 (34.63)     4:32.09 (33.71)
  6 Lyon, Elizabeth           16 Zionsville Swim-IN   4:30.88    4:32.53        
          r:+0.79           1:06.32 ( )     1:40.92 (34.60)     2:15.57 (34.65)
        2:50.35 (34.78)     3:24.94 (34.59)     3:59.34 (34.40)     4:32.53 (33.19)
  7 Bowden, Bailey            14 Brandon Sports &-FL  4:30.89    4:34.65        
     r:+0.67  31.54     1:05.51 (33.97)     1:40.38 (34.87)     2:15.17 (34.79)
        2:50.10 (34.93)     3:25.06 (34.96)     4:00.19 (35.13)     4:34.65 (34.46)
  8 Einterz, Grace            15 Zionsville Swim-IN   4:42.70    4:46.85        
     r:+0.76  33.19     1:09.00 (35.81)     1:45.13 (36.13)     2:21.43 (36.30)
        2:57.55 (36.12)     3:34.04 (36.49)     4:10.64 (36.60)     4:46.85 (36.21)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nationals
        4:24.19  SC-J 2010 SC Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:26.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Mary            16 Lodi City Swim C-SN  4:26.00    4:23.78 SC-J   
     r:+0.73  29.89     1:02.79 (32.90)     1:36.29 (33.50)     2:09.80 (33.51)
        2:43.43 (33.63)     3:17.32 (33.89)     3:50.82 (33.50)     4:23.78 (32.96)
  2 Carducci, Kimberly        17 Stingrays-GA         4:32.00    4:27.15 SCJB   
     r:+0.69  30.45     1:03.08 (32.63)     1:36.78 (33.70)     2:10.65 (33.87)
        2:45.33 (34.68)     3:19.90 (34.57)     3:54.25 (34.35)     4:27.15 (32.90)
  3 Ramsey, Margaret          16 Carmel Swim Club-IN  4:25.69    4:27.93 SCJB   
     r:+0.75  30.44     1:03.37 (32.93)     1:37.10 (33.73)     2:10.96 (33.86)
        2:45.79 (34.83)     3:20.25 (34.46)     3:54.91 (34.66)     4:27.93 (33.02)
  4 Francis, Casey            15 Long Island Expr-MR  4:30.06    4:29.21 SCJB   
     r:+0.74  30.42     1:03.84 (33.42)     1:38.17 (34.33)     2:12.66 (34.49)
        2:46.96 (34.30)     3:21.63 (34.67)     3:56.04 (34.41)     4:29.21 (33.17)
  5 Anderson, Julia           18 Boulder Swimming-CO  4:28.00    4:34.33        
     r:+0.81  31.63     1:05.72 (34.09)     1:40.08 (34.36)     2:15.06 (34.98)
        2:50.55 (35.49)     3:25.47 (34.92)     4:00.48 (35.01)     4:34.33 (33.85)
  6 Thomas, Hillary           17 Denver Swim Acad-CO  4:31.56    4:34.43        
     r:+0.68  30.97     1:05.49 (34.52)     1:40.51 (35.02)     2:15.45 (34.94)
        2:49.88 (34.43)     3:25.12 (35.24)     4:00.23 (35.11)     4:34.43 (34.20)
  7 Snyder, Rachel            17 North Jeffco Swi-CO  4:42.10    4:35.91        
     r:+0.76  31.82     1:06.01 (34.19)     1:41.36 (35.35)     2:16.39 (35.03)
        2:51.55 (35.16)     3:26.93 (35.38)     4:02.19 (35.26)     4:35.91 (33.72)
  8 Enguidanos, Belen         17 Scottsdale Aquat-AZ  4:35.99    4:41.30        
     r:+0.79  31.54     1:06.05 (34.51)     1:41.17 (35.12)     2:16.63 (35.46)
        2:52.63 (36.00)     3:28.76 (36.13)     4:05.36 (36.60)     4:41.30 (35.94)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nationals
        1:06.59  SC-J 2010 SC Juniors
        1:06.89  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Margaret          14 Pine Richland Aq-AM  1:07.06    1:07.18 SCJB   
     r:+0.61  31.82     1:07.18 (35.36)                                        
  2 Moss, Kaylin              15 Wilton Y Wahoos-CT   1:06.99    1:07.36 SCJB   
     r:+0.65  32.70     1:07.36 (34.66)                                        
  3 Hoover, Meredith          17 SwimMAC Carolina-NC  1:07.00    1:07.55 SCJB   
     r:+0.71  33.57     1:07.55 (33.98)                                        
  4 Carner, Amanda            16 Coast Guard Blue-VA  1:08.50    1:08.31        
     r:+0.68  33.35     1:08.31 (34.96)                                        
  5 Whyte, Courtney           17 Orinda Aquatics-PC   1:09.11    1:10.08        
     r:+0.72  33.95     1:10.08 (36.13)                                        
  6 Best, Jaclyn              18 Boulder Swimming-CO  1:12.00    1:12.77        
     r:+0.74  35.41     1:12.77 (37.36)                                        
  7 Poppe, Heidi              14 Crow Canyon Coun-PC  1:13.55    1:13.27        
     r:+0.65  34.91     1:13.27 (38.36)                                        
  8 Cleak, Rachel             18 Orinda Aquatics-PC   1:11.73    1:15.18        
     r:+0.80  36.04     1:15.18 (39.14)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nationals
        1:06.59  SC-J 2010 SC Juniors
        1:06.89  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halsted, Tara             15 Davis Aquadarts-SN   1:08.10    1:06.76 JR-B   
     r:+0.65  32.24     1:06.76 (34.52)                                        
  2 Leclair, Ashley           14 Lakeside Swim Te-KY  1:07.00    1:07.37 SCJB   
     r:+0.69  33.22     1:07.37 (34.15)                                        
  3 Haney, Jennah             18 J-Hawk Aquatic C-WI  1:08.30    1:08.44        
     r:+0.61  33.36     1:08.44 (35.08)                                        
  4 Johns, Abigail            14 Michigan Lakesho-MI  1:07.10    1:09.08        
     r:+0.60  32.63     1:09.08 (36.45)                                        
  5 Breitrick, Pamela         17 Waukesha Express-WI  1:07.00    1:09.33        
     r:+0.66  33.29     1:09.33 (36.04)                                        
  6 Lewis, Rachael            17 Springfield Fami-OH  1:09.50    1:10.01        
     r:+0.69  33.44     1:10.01 (36.57)                                        
  7 Acker, Rachael            16 Palo Alto Stanfo-PC  1:12.90    1:10.72        
     r:+0.78  34.27     1:10.72 (36.45)                                        
  8 Stephens-Pickeral, Alist  15 Star Aquatics-NC     1:13.00    1:11.09        
     r:+0.61  34.25     1:11.09 (36.84)                                        
  9 Shi, Nola                 16 Fort Worth Area-NT   1:10.88    1:11.25        
     r:+0.87  34.49     1:11.25 (36.76)                                        
 10 Boyce, Nicole             17 Irvine Novaquati-CA  1:12.04    1:12.77        
     r:+0.65  35.70     1:12.77 (37.07)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nationals
        1:06.59  SC-J 2010 SC Juniors
        1:06.89  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busch, Melanie            16 Centennial Aquat-MA  1:04.31    1:04.23 NATS   
              30.69     1:04.23 (33.54)                                        
  2 Bishop, Gabrielle         16 Unique Swimming-VA   1:05.50    1:05.25 JRS    
              31.28     1:05.25 (33.97)                                        
  3 Beagle, Jacie             16 Rapid City Racer-SD  1:03.68    1:06.33 SC-J   
              31.27     1:06.33 (35.06)                                        
  4 Huttner, Madelyn          16 La Mirada Armada-CA  1:07.42    1:10.13        
              33.89     1:10.13 (36.24)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nationals
        1:06.59  SC-J 2010 SC Juniors
        1:06.89  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klichowski, Madeleine     17 New Trier Swim C-IL       NT    1:06.91 SCJB   
              32.49     1:06.91 (34.42)                                        
  2 Anderson, Ellen           16 Rockville Montgo-PV  1:10.84    1:08.14        
     r:+0.69  32.69     1:08.14 (35.45)                                        
  3 Saghafi, Ariana           12 Crow Canyon Coun-PC  1:11.03    1:10.86        
     r:+0.75  33.72     1:10.86 (37.14)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:22.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:23.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillig, Annie             15 Y-Spartaquatics-SC   2:18.00    2:17.34 NATS   
              32.05     1:06.42 (34.37)     1:42.03 (35.61)     2:17.34 (35.31)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:22.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:23.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galyer, Danielle          14 Y-Spartaquatics-SC   2:20.00    2:19.72 JRS    
     r:+0.75  33.05     1:08.17 (35.12)     1:44.41 (36.24)     2:19.72 (35.31)
  2 Davis, Lauren             17 Nitro Swimming-ST    2:18.40    2:21.15 SC-J   
     r:+0.69  33.20     1:08.60 (35.40)     1:44.91 (36.31)     2:21.15 (36.24)
  3 Haney, Jennah             18 J-Hawk Aquatic C-WI  2:28.50    2:25.54 SCJB   
     r:+0.60  34.31     1:11.13 (36.82)     1:48.69 (37.56)     2:25.54 (36.85)
  4 Ng, Stephanie             17 Scarlet Aquatic-NJ   2:27.50    2:30.53        
     r:+0.66  35.30     1:12.69 (37.39)     1:52.10 (39.41)     2:30.53 (38.43)
 -- Cooke, Sidney             15 Crow Canyon Coun-PC  2:23.60        DNF        
      Did not finish
     r:+0.64  32.04     1:06.59 (34.55)                                        
 -- VanderMey, Andrea         15 Lakes Area Tride-MI       NT         NS        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:22.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:23.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mertel, Nicole            16 Desert Storm Swi-CA  2:20.11    2:20.38 JRS    
     r:+0.70  32.97     1:08.47 (35.50)     1:44.36 (35.89)     2:20.38 (36.02)
  2 Carner, Amanda            16 Coast Guard Blue-VA  2:22.00    2:24.17 SCJB   
     r:+0.75  33.62     1:09.71 (36.09)     1:47.10 (37.39)     2:24.17 (37.07)
  3 Brown, Kendall            16 Aquazot Swim Clu-CA  2:36.00    2:26.64        
     r:+0.73  34.68     1:11.49 (36.81)     1:49.11 (37.62)     2:26.64 (37.53)
  4 Purdy, Megan              15 Boulder City Hen-CA  2:29.60    2:37.25        
     r:+0.66  37.28     1:17.00 (39.72)     1:57.23 (40.23)     2:37.25 (40.02)
 -- Bradham, Tera             17 Nitro Swimming-ST    2:19.98         NS        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:22.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:23.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amberg, Natalie           14 Crow Canyon Coun-PC  2:25.00    2:23.91 SCJB   
     r:+0.72  34.02     1:10.22 (36.20)     1:47.13 (36.91)     2:23.91 (36.78)
  2 Ligon, Kathleen           16 Memphis Tiger Sw-SE  2:24.72    2:24.07 SCJB   
     r:+0.62  32.85     1:09.29 (36.44)     1:47.35 (38.06)     2:24.07 (36.72)
  3 Pierce, Lindsay           18 Poseidon Swimmin-VA  2:26.02    2:24.20 SCJB   
     r:+0.65  34.05     1:10.54 (36.49)     1:47.96 (37.42)     2:24.20 (36.24)
  4 Rowland, Melanie          18 Cats Aquatic Tea-IL  2:21.83    2:25.53 SCJB   
     r:+0.78  33.81     1:09.47 (35.66)     1:47.09 (37.62)     2:25.53 (38.44)
  5 Batiza, Delise            17 Crow Canyon Coun-PC  2:24.73    2:28.19        
     r:+0.72  34.42     1:11.57 (37.15)     1:50.15 (38.58)     2:28.19 (38.04)
  6 Golic, Sydney             15 West Hartford Aq-CT  2:24.85    2:29.59        
     r:+0.64  33.10     1:09.82 (36.72)     1:49.52 (39.70)     2:29.59 (40.07)
 -- Lair Ferrari, Malena      18 Sea Devil Swimmi-PV       NT         NS        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nationals
        1:14.69  SC-J 2010 SC Juniors
        1:15.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zachensky, Kimberly       18 Marietta Marlins-GA  1:11.17    1:13.83 JRS    
              34.36     1:13.83 (39.47)                                        
  2 Yee, Catherine            16 Lake Oswego Swim-OR  1:14.50    1:14.08 JRS    
              34.25     1:14.08 (39.83)                                        
 -- Mercke, Miranda           17 Lakeside Swim Te-KY  1:13.00         NS        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nationals
        1:14.69  SC-J 2010 SC Juniors
        1:15.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Taylor           17 Terrapins Swim T-PC  1:16.02    1:16.15 SCJB   
     r:+0.78  35.40     1:16.15 (40.75)                                        
  2 Englestead, Lindsey       15 Sandpipers Of Ne-CA  1:16.18    1:16.70 SCJB   
     r:+0.74  36.45     1:16.70 (40.25)                                        
  3 Jorgensen, Whitney        15 California Capit-SN  1:17.96    1:17.67        
     r:+0.79  36.70     1:17.67 (40.97)                                        
  4 Neville, Remy             18 Fort Worth Area-NT   1:16.61    1:18.71        
     r:+0.81  36.21     1:18.71 (42.50)                                        
  5 Keane, Anna               14 West Coast Aquat-PN  1:20.11    1:20.49        
     r:+0.82  37.86     1:20.49 (42.63)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nationals
        1:14.69  SC-J 2010 SC Juniors
        1:15.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Brianna        16 Irvine Novaquati-CA  1:15.60    1:14.83 JR-B   
     r:+0.70  35.18     1:14.83 (39.65)                                        
  2 Neil, Caroline            14 Star Aquatics-NC     1:15.01    1:15.18 JR-B   
     r:+0.73  35.03     1:15.18 (40.15)                                        
  3 Schamber, Isabella        16 Swim Pasadena-CA     1:14.99    1:16.40 SCJB   
     r:+0.72  35.40     1:16.40 (41.00)                                        
  3 Leunis, Olivia            15 New Canaan YMCA-CT   1:15.41    1:16.40 SCJB   
     r:+0.70  36.47     1:16.40 (39.93)                                        
  5 Patterson, Caroline       17 RallySport Aquat-CO  1:20.55    1:23.93        
     r:+0.84  39.05     1:23.93 (44.88)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nationals
        1:14.69  SC-J 2010 SC Juniors
        1:15.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntee, Sherri           13 Rancho San Diegu-SI  1:15.79    1:13.83 JRS    
     r:+0.89  35.26     1:13.83 (38.57)                                        
  2 Esposito, Deirdre         17 Cougar Aquatic T-NJ  1:14.72    1:14.82 JR-B   
     r:+0.75  33.65     1:14.82 (41.17)                                        
  3 Gordon, Haley             18 Sioux Falls Snow-SD  1:17.66    1:16.33 SCJB   
     r:+0.71  36.12     1:16.33 (40.21)                                        
  4 Simonson, Keely           16 Zionsville Swim-IN   1:18.92    1:18.26        
     r:+0.62  36.50     1:18.26 (41.76)                                        
  5 Kuhn, Sierra              16 Verona Aquatic C-WI  1:19.99    1:19.60        
     r:+0.72  37.32     1:19.60 (42.28)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:40.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:42.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaheen, Samantha         16 Carmel Swim Club-IN  2:42.91    2:49.98        
              36.21     1:18.58 (42.37)     2:03.78 (45.20)     2:49.98 (46.20)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:40.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:42.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christy, Jamie            15 Dynamo Swim Club-GA       NT    2:47.18        
     r:+0.73  36.86     1:18.61 (41.75)     2:02.50 (43.89)     2:47.18 (44.68)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:40.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:42.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoeckle, Lauren          16 Mission Aurora C-CO  2:38.30    2:38.88 JRS    
     r:+0.73  35.59     1:15.59 (40.00)     1:56.94 (41.35)     2:38.88 (41.94)
  2 Burton, Margaret          15 Irvine Novaquati-CA  2:41.00    2:42.01 JR-B   
     r:+0.63  35.25     1:15.67 (40.42)     1:58.46 (42.79)     2:42.01 (43.55)
  3 Spain, Whitney            17 Memphis Tiger Sw-SE  2:39.99    2:43.17 SCJB   
     r:+0.74  36.41     1:17.73 (41.32)     2:00.48 (42.75)     2:43.17 (42.69)
  4 Miller, Catie             14 Sandpipers Of Ne-CA  2:44.17    2:44.29 SCJB   
     r:+0.65  38.28     1:19.66 (41.38)     2:02.68 (43.02)     2:44.29 (41.61)
  5 Schamber, Isabella        16 Swim Pasadena-CA     2:40.66    2:46.40        
     r:+0.72  36.43     1:18.06 (41.63)     2:01.57 (43.51)     2:46.40 (44.83)
  6 Poli, Lauren              18 Olympic Cascade-PN   2:45.79    2:47.74        
     r:+0.71  37.31     1:20.58 (43.27)     2:03.78 (43.20)     2:47.74 (43.96)
  7 Richey, Amanda            14 Boulder Swimming-CO  2:50.52    2:49.86        
              38.92     1:21.65 (42.73)     2:05.49 (43.84)     2:49.86 (44.37)
  8 Purdy, Megan              15 Boulder City Hen-CA  2:52.60    2:52.41        
     r:+0.63  38.94     1:21.82 (42.88)     2:06.35 (44.53)     2:52.41 (46.06)
  9 Kingsley, Megan           14 Myrtle Beach Rip-SC  2:44.87    2:53.42        
     r:+0.68  38.99     1:22.99 (44.00)     2:08.40 (45.41)     2:53.42 (45.02)
 10 Lineback, Keenan          17 Myrtle Beach Rip-SC  2:55.34    2:53.50        
     r:+0.65  40.14     1:23.32 (43.18)     2:08.84 (45.52)     2:53.50 (44.66)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:40.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:42.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goss, Sarah               18 Nashville Aquati-SE  2:41.80    2:39.87 JRS    
     r:+0.81  36.35     1:16.85 (40.50)     1:57.95 (41.10)     2:39.87 (41.92)
  2 Gordon, Haley             18 Sioux Falls Snow-SD  2:44.56    2:42.63 SCJB   
     r:+0.77  38.16     1:18.34 (40.18)     2:00.70 (42.36)     2:42.63 (41.93)
  3 Burns, Madison            16 Parkland Aquatic-MA  2:34.77    2:42.99 SCJB   
     r:+0.70  36.70     1:18.08 (41.38)     2:00.71 (42.63)     2:42.99 (42.28)
  4 Herman, Shannon           16 Orinda Aquatics-PC   2:41.00    2:44.61 SCJB   
              37.26     1:18.56 (41.30)     2:01.32 (42.76)     2:44.61 (43.29)
  5 Brown, Kendall            16 Aquazot Swim Clu-CA  2:50.00    2:51.82        
     r:+0.82  38.79     1:22.29 (43.50)     2:06.55 (44.26)     2:51.82 (45.27)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:40.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:42.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neidigh, Ashley           15 Bolles School Sh-FL  2:40.55    2:39.45 JRS    
     r:+0.77  35.90     1:16.65 (40.75)     1:58.04 (41.39)     2:39.45 (41.41)
  2 Caldwell, Katherine       18 Columbia Swim Cl-MV  2:41.99    2:40.64 SC-J   
     r:+0.70  35.40     1:15.51 (40.11)     1:57.32 (41.81)     2:40.64 (43.32)
  3 Grady, Kylie              18 Unattached-AM        2:43.19    2:40.82 SC-J   
     r:+0.84  35.76     1:16.19 (40.43)     1:57.65 (41.46)     2:40.82 (43.17)
  4 Lacy, Shelby              17 Michigan Lakesho-MI  2:34.99    2:41.57 JR-B   
     r:+0.73  35.69     1:17.26 (41.57)     1:59.00 (41.74)     2:41.57 (42.57)
  5 Sinatro, Haley            16 SoNoCo Swim Club-CT  2:41.00    2:42.32 SCJB   
     r:+0.70  35.63     1:16.75 (41.12)     1:58.93 (42.18)     2:42.32 (43.39)
  6 McDonough, Christen       18 SwimMAC Carolina-NC  2:42.19    2:42.76 SCJB   
     r:+0.71  35.50     1:16.82 (41.32)     1:59.31 (42.49)     2:42.76 (43.45)
  7 Runyon-Hass, Hannah       18 Nashville Aquati-SE  2:42.40    2:43.14 SCJB   
     r:+0.75  37.14     1:17.45 (40.31)     2:00.93 (43.48)     2:43.14 (42.21)
  8 Flewelling, Laura         17 Coastal Maine Aq-ME  2:43.10    2:43.58 SCJB   
     r:+0.65  35.57     1:16.77 (41.20)     1:59.44 (42.67)     2:43.58 (44.14)
  9 Brumbaum, Kayla           15 Stingrays Swim T-VA  2:42.78    2:43.59 SCJB   
     r:+0.68  34.56     1:14.52 (39.96)     1:58.27 (43.75)     2:43.59 (45.32)
 10 Douglas, Bethany          16 Crimson Aquatics-NE  2:46.07    2:49.11        
     r:+0.80  37.74     1:19.70 (41.96)     2:03.85 (44.15)     2:49.11 (45.26)
 11 Boyce, Kylie              14 Irvine Novaquati-CA  2:42.55    2:53.94        
     r:+0.72  37.12     1:20.20 (43.08)     2:06.52 (46.32)     2:53.94 (47.42)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:04.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:04.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Sarah              17 Old Dominion Aqu-VA  1:02.70    1:03.71 SCN    
              29.66     1:03.71 (34.05)                                        
  2 Whitfield, Loreen         17 Clovis Swim Club-CC  1:03.09    1:03.91 SC-J   
              29.68     1:03.91 (34.23)                                        
  3 Norris, Alexandra         18 Cincinnati Marli-OH  1:03.50    1:04.19 SC-J   
              30.39     1:04.19 (33.80)                                        
  4 Bosma, Samantha           17 Stingrays-GA         1:03.68    1:04.34 JR-B   
              30.01     1:04.34 (34.33)                                        
  5 Hahn, Madison             16 Unique Swimming-VA   1:10.00    1:08.12        
              31.51     1:08.12 (36.61)                                        
 -- Smith, Skylar             17 Una Fcst-GU          1:04.87         NS        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:04.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:04.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spilman, Emma             13 West Florida Lig-FL  1:05.73    1:04.93 SCJB   
              30.94     1:04.93 (33.99)                                        
  2 Swanson, Alyssa           18 Colorado Stars-CO    1:08.39    1:06.38        
     r:+0.78  30.26     1:06.38 (36.12)                                        
  3 Wong, Brynne              14 Aquazot Swim Clu-CA  1:04.51    1:06.39        
     r:+0.74  30.95     1:06.39 (35.44)                                        
  4 Alcon, Sasha              17 Pleasanton Seaha-PC  1:06.03    1:07.08        
     r:+0.77  31.59     1:07.08 (35.49)                                        
  5 Sudarma, Tiffany          16 Nitro Swimming-ST    1:05.65    1:07.29        
     r:+0.80  31.10     1:07.29 (36.19)                                        
  6 Fosse, Kourtney           16 RallySport Aquat-CO  1:14.00    1:09.75        
     r:+0.77  31.96     1:09.75 (37.79)                                        
 -- Johns, Abigail            14 Michigan Lakesho-MI  1:07.79         DQ        
      False start
          r:+0.64                                                              
 -- Dang, Jaime               15 Aquazot Swim Clu-CA  1:05.16         NS        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nationals
        1:04.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:04.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Courtney          14 Flint 'y' Falcon-MI  1:03.96    1:02.75 JRS    
     r:+0.79  29.30     1:02.75 (33.45)                                        
  2 Laurent, Kalena           15 West Coast Aquat-PN  1:04.90    1:04.59 JR-B   
     r:+0.70  30.25     1:04.59 (34.34)                                        
  3 Baker, Kathleen           13 Star Aquatics-NC     1:03.50    1:05.22 SCJB   
     r:+0.76  30.42     1:05.22 (34.80)                                        
  4 Cheng, Camille            17 Palo Alto Stanfo-PC  1:08.00    1:05.46 SCJB   
     r:+0.67  30.17     1:05.46 (35.29)                                        
  5 Burns, Madison            16 Parkland Aquatic-MA  1:05.42    1:05.93        
     r:+0.70  31.09     1:05.93 (34.84)                                        
  6 Labonge, Natalie          14 Greensboro Swimm-NC  1:04.86    1:05.97        
     r:+0.71  30.18     1:05.97 (35.79)                                        
  7 Wujciak, Anna             15 Flint 'y' Falcon-MI  1:05.99    1:06.02        
     r:+0.84  30.17     1:06.02 (35.85)                                        
  8 Vanderwel, Heidi          14 West Coast Aquat-PN  1:04.81    1:06.12        
              30.33     1:06.12 (35.79)                                        
  9 Grim, Kayla               17 Parkland Aquatic-MA  1:10.02    1:06.69        
     r:+0.74  31.57     1:06.69 (35.12)                                        
  9 Georges, Daniela          13 Aquazot Swim Clu-CA  1:05.82    1:06.69        
     r:+0.78  30.71     1:06.69 (35.98)                                        
 11 Luchini, Shelbi           18 Orinda Aquatics-PC   1:06.24    1:06.72        
     r:+0.80  30.70     1:06.72 (36.02)                                        
 12 Leander, Christina        15 Suburban Seahawk-MA  1:06.88    1:06.97        
     r:+0.78  29.55     1:06.97 (37.42)                                        
 13 Larsen, Katie             17 Nova of Virginia-VA  1:10.00    1:07.18        
     r:+0.78  31.64     1:07.18 (35.54)                                        
 14 Pierce, Lindsay           18 Poseidon Swimmin-VA  1:06.61    1:07.32        
     r:+0.71  31.06     1:07.32 (36.26)                                        
 15 Alexander, Bridgette      14 J-Hawk Aquatic C-WI  1:09.29    1:07.35        
     r:+0.74  31.42     1:07.35 (35.93)                                        
 16 Pedote, Elyssa            17 Swim Pasadena-CA     1:05.53    1:07.93        
     r:+0.66  32.60     1:07.93 (35.33)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:19.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Juniors
        2:21.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunn, Emma                16 Nova of Virginia-VA  2:13.85    2:14.39 NATS   
     r:+0.82  30.40     1:04.68 (34.28)     1:39.61 (34.93)     2:14.39 (34.78)
  2 McCotter, Annemarie       15 Jersey Wahoos-MA     2:19.89    2:16.33 NATS   
     r:+0.75  31.70     1:06.35 (34.65)     1:40.84 (34.49)     2:16.33 (35.49)
  3 Titley, Allison           17 Nova of Virginia-VA  2:17.67    2:18.27 SCN    
     r:+0.81  31.18     1:06.13 (34.95)     1:41.60 (35.47)     2:18.27 (36.67)
  4 Livingstone, Kearsten     17 Canyons Aquatic-CA   2:12.69    2:19.53 NATB   
     r:+0.73  29.93     1:04.91 (34.98)     1:41.77 (36.86)     2:19.53 (37.76)
  5 Reifinger, Erica          16 Parkland Aquatic-MA  2:20.99    2:24.83        
     r:+0.88  31.57     1:07.30 (35.73)     1:45.39 (38.09)     2:24.83 (39.44)
  6 Miller, Genevieve         15 Northwest NC Ymc-NC  2:32.00    2:25.15        
     r:+0.73  33.32     1:08.73 (35.41)     1:46.93 (38.20)     2:25.15 (38.22)
  7 Thompson, Haley           16 Michigan Lakesho-MI  2:36.10    2:31.00        
     r:+0.65  33.48     1:11.31 (37.83)     1:51.03 (39.72)     2:31.00 (39.97)
  8 Rusch, Madeline           14 New Canaan YMCA-CT   2:24.82    2:32.14        
     r:+0.73  32.06     1:08.07 (36.01)     1:49.68 (41.61)     2:32.14 (42.46)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:19.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Juniors
        2:21.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rainer, Rebecca           17 Nova of Virginia-VA  2:19.55    2:19.47 NATB   
     r:+0.83  31.77     1:07.48 (35.71)     1:43.49 (36.01)     2:19.47 (35.98)
  2 Clarke, Christie          16 Scarlet Aquatic-NJ   2:19.98    2:19.88 SC-J   
     r:+0.79  31.59     1:07.20 (35.61)     1:43.35 (36.15)     2:19.88 (36.53)
  3 Rowley, Haley             13 Boulder Swimming-CO  2:21.95    2:20.97 JR-B   
     r:+0.53  32.20     1:08.07 (35.87)     1:44.43 (36.36)     2:20.97 (36.54)
  4 Watkins, Darielle         17 West Coast Swimm-CA  2:22.92    2:21.34 JR-B   
     r:+0.78  31.07     1:06.92 (35.85)     1:43.67 (36.75)     2:21.34 (37.67)
  5 Buscaglia, Caroline       15 Quest Swimming-VA    2:26.40    2:23.11 SCJB   
     r:+0.72  32.49     1:07.61 (35.12)     1:45.07 (37.46)     2:23.11 (38.04)
  6 Grainger, Anna            16 Nashville Aquati-SE  2:23.59    2:23.77 SCJB   
     r:+0.82  32.74     1:08.90 (36.16)     1:46.45 (37.55)     2:23.77 (37.32)
  7 Foley, Erin               17 Crimson Aquatics-NE  2:25.88    2:25.54        
     r:+0.80  30.82     1:07.04 (36.22)     1:45.75 (38.71)     2:25.54 (39.79)
  8 Lepesant, Victoria        14 Swim Pasadena-CA     2:25.00    2:27.92        
     r:+0.81  32.36     1:09.64 (37.28)     1:48.11 (38.47)     2:27.92 (39.81)
 -- Howe, Ally                14 Palo Alto Stanfo-PC  2:15.90         NS        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:19.69  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Juniors
        2:21.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Courtney          17 Marietta Marlins-GA  2:17.00    2:16.28 NATS   
     r:+0.79  30.45     1:04.58 (34.13)     1:40.04 (35.46)     2:16.28 (36.24)
  2 Heaney, Rachel            18 South Coast Aqua-OR  2:16.02    2:17.21 SCN    
     r:+0.77  30.26     1:04.70 (34.44)     1:40.59 (35.89)     2:17.21 (36.62)
  3 McElfresh, Erin           15 Lansing Cats-NI      2:20.03    2:18.16 SCN    
     r:+0.69  31.28     1:07.17 (35.89)     1:43.28 (36.11)     2:18.16 (34.88)
  4 Cheung, Hilvy             15 Mission San Jose-PC  2:20.00    2:18.58 SCN    
     r:+0.58  31.17     1:05.67 (34.50)     1:41.50 (35.83)     2:18.58 (37.08)
  5 Gray, Lauren              17 Una Cca-VA           2:19.26    2:18.89 SCN    
     r:+0.75  32.24     1:07.48 (35.24)     1:43.17 (35.69)     2:18.89 (35.72)
  6 Gruber, Margaret          14 Pine Richland Aq-AM  2:21.94    2:19.29 NATB   
     r:+0.75  31.51     1:05.70 (34.19)     1:43.04 (37.34)     2:19.29 (36.25)
  7 Hoover, Meredith          17 SwimMAC Carolina-NC  2:18.60    2:21.13 JR-B   
     r:+0.77  31.91     1:07.81 (35.90)     1:44.35 (36.54)     2:21.13 (36.78)
  8 Lineback, Keenan          17 Myrtle Beach Rip-SC       NT    2:21.39 JR-B   
              33.38     1:07.97 (34.59)     1:45.37 (37.40)     2:21.39 (36.02)
  9 Snyder, Rachel            17 North Jeffco Swi-CO  2:18.32    2:21.89 JR-B   
     r:+0.79  31.35     1:07.03 (35.68)     1:44.02 (36.99)     2:21.89 (37.87)
 10 Cefal, Michelle           14 Tualatin Hills S-OR  2:20.74    2:22.70 SCJB   
     r:+0.77  31.45     1:07.06 (35.61)     1:44.20 (37.14)     2:22.70 (38.50)
 11 Lakey, Taylor             17 Tualatin Hills S-OR  2:17.98    2:23.21 SCJB   
     r:+0.72  31.25     1:07.26 (36.01)     1:44.69 (37.43)     2:23.21 (38.52)
 12 Enguidanos, Belen         17 Scottsdale Aquat-AZ  2:18.99    2:23.40 SCJB   
     r:+0.75  32.98     1:07.50 (34.52)     1:44.95 (37.45)     2:23.40 (38.45)
 13 Lee, Megan                16 Swim Pasadena-CA     2:22.00    2:28.01        
     r:+0.79  33.41     1:10.55 (37.14)     1:48.88 (38.33)     2:28.01 (39.13)
 14 Cooper, Linsay            15 SwimMAC Carolina-NC  2:25.00    2:28.02        
     r:+0.69  32.31     1:10.16 (37.85)     1:49.18 (39.02)     2:28.02 (38.84)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meinholz, Anna            16 Waukesha Express-WI       NT    2:27.52 SCJB   
     r:+0.80  32.26     1:12.40 (40.14)     1:52.75 (40.35)     2:27.52 (34.77)
  2 Neil, Caroline            14 Star Aquatics-NC          NT    2:33.36        
     r:+0.74  33.23     1:14.70 (41.47)     1:56.57 (41.87)     2:33.36 (36.79)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jillian            18 Orinda Aquatics-PC   2:24.90    2:23.95 JR-B   
     r:+0.71  31.04     1:08.99 (37.95)     1:51.71 (42.72)     2:23.95 (32.24)
  2 Anderson, Elizabeth       15 Boulder Swimming-CO  2:28.40    2:28.78        
     r:+0.78  33.80     1:11.89 (38.09)     1:55.41 (43.52)     2:28.78 (33.37)
  3 Miller, Catie             14 Sandpipers Of Ne-CA  2:29.37    2:29.37        
     r:+0.67  33.60     1:12.54 (38.94)     1:55.06 (42.52)     2:29.37 (34.31)
  4 Holtzen, Jennifer         16 Razorback Aquati-AR  2:25.50    2:30.15        
     r:+0.77  33.06     1:13.48 (40.42)     1:55.58 (42.10)     2:30.15 (34.57)
  5 Batiza, Delise            17 Crow Canyon Coun-PC  2:28.32    2:30.62        
     r:+0.93  31.70     1:08.48 (36.78)     1:56.20 (47.72)     2:30.62 (34.42)
  6 Alexander, Bridgette      14 J-Hawk Aquatic C-WI  2:31.00    2:31.23        
     r:+0.76  33.32     1:11.35 (38.03)     1:56.01 (44.66)     2:31.23 (35.22)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malazdrewicz, Alexandra   15 Evergreen Swim T-CO  2:26.86    2:22.64 JRS    
              30.77     1:05.48 (34.71)     1:49.64 (44.16)     2:22.64 (33.00)
  2 Jones, Kaitlin            16 Quest Swimming-VA         NT    2:23.76 JR-B   
              29.74     1:06.19 (36.45)     1:51.30 (45.11)     2:23.76 (32.46)
  3 O'Malley, Shannon         17 Stingrays-GA         2:24.80    2:26.29 SCJB   
              31.68     1:10.36 (38.68)     1:51.44 (41.08)     2:26.29 (34.85)
  4 Mattar, Hannah            16 Oakland Live Y'E-MI  2:28.00    2:31.61        
              32.67     1:12.56 (39.89)     1:56.37 (43.81)     2:31.61 (35.24)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yaeger, Alexandra         15 Edina Swim Club-MN        NT    2:29.16        
     r:+0.79  30.19     1:11.08 (40.89)     1:56.58 (45.50)     2:29.16 (32.58)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Megan          16 YMCA of the Nort-NE  2:27.55    2:24.58 SCJB   
     r:+0.73  31.05     1:08.21 (37.16)     1:51.78 (43.57)     2:24.58 (32.80)
  2 Larsen, Katie             17 Nova of Virginia-VA  2:27.00    2:24.99 SCJB   
     r:+0.73  31.03     1:08.94 (37.91)     1:51.47 (42.53)     2:24.99 (33.52)
  3 Wozniak, Erika            17 Georgia Coastal-GA   2:27.00    2:25.48 SCJB   
     r:+0.74  31.90     1:08.36 (36.46)     1:53.57 (45.21)     2:25.48 (31.91)
  4 Loper, Ally               17 Scottsdale Aquat-AZ  2:25.99    2:26.65 SCJB   
     r:+0.94  30.78     1:07.70 (36.92)     1:53.35 (45.65)     2:26.65 (33.30)
  5 Englestead, Lindsey       15 Sandpipers Of Ne-CA  2:26.29    2:27.07 SCJB   
     r:+0.71  33.02     1:10.87 (37.85)     1:53.93 (43.06)     2:27.07 (33.14)
  6 Todd, Alexandra           17 Denver Swim Acad-CO  2:25.50    2:28.03        
     r:+0.81  29.88     1:07.66 (37.78)     1:55.09 (47.43)     2:28.03 (32.94)
  7 Tan, Sydney               14 Nitro Swimming-ST    2:23.00    2:28.05        
     r:+0.67  32.17     1:11.13 (38.96)     1:53.44 (42.31)     2:28.05 (34.61)
  8 Lewinson, Rebecca         18 Princeton Tiger-NJ   2:25.79    2:28.25        
     r:+0.76  31.49     1:10.84 (39.35)     1:54.00 (43.16)     2:28.25 (34.25)
  9 Williford, Sarah          16 Dynamo Swim Club-GA  2:24.00    2:28.45        
     r:+0.69  31.20     1:08.61 (37.41)     1:54.69 (46.08)     2:28.45 (33.76)
 10 Thomas, Naomi             15 Palo Alto Stanfo-PC  2:29.72    2:28.46        
     r:+0.77  31.32     1:09.19 (37.87)     1:53.40 (44.21)     2:28.46 (35.06)
 11 Ng, Stephanie             17 Scarlet Aquatic-NJ   2:28.50    2:30.15        
     r:+0.70  32.21     1:09.62 (37.41)     1:56.01 (46.39)     2:30.15 (34.14)
 12 Woodward, Brooke          17 Orinda Aquatics-PC   2:28.53    2:32.05        
     r:+0.78  31.99     1:11.08 (39.09)     1:55.82 (44.74)     2:32.05 (36.23)
 -- Vanderwel, Heidi          14 West Coast Aquat-PN  2:28.12        DFS        
      Declared false start - Misc
          r:+0.70                                                              
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:23.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:23.29  SC-J 2010 SC Juniors
        2:24.49  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:23.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drummond, Anne            17 Poseidon Swimmin-VA  2:25.90    2:24.99 SCJB   
     r:+0.81  31.15     1:09.76 (38.61)     1:51.19 (41.43)     2:24.99 (33.80)
  2 Kafka, Kelsey             15 North Coast Aqua-SI  2:26.50    2:25.17 SCJB   
     r:+0.78  31.37     1:10.09 (38.72)     1:50.70 (40.61)     2:25.17 (34.47)
  3 Alanis, Herendira         16 North Coast Aqua-SI  2:22.81    2:25.30 SCJB   
     r:+0.74  30.82     1:07.86 (37.04)     1:51.75 (43.89)     2:25.30 (33.55)
  4 Munk, Taylor              18 Crow Canyon Coun-PC  2:24.10    2:26.17 SCJB   
     r:+0.66  30.67     1:06.75 (36.08)     1:52.24 (45.49)     2:26.17 (33.93)
  5 Duraj, Michelle           18 Canyons Aquatic-CA   2:28.24    2:26.31 SCJB   
     r:+0.78  32.08     1:12.43 (40.35)     1:53.15 (40.72)     2:26.31 (33.16)
  6 Heaney, Rachel            18 South Coast Aqua-OR  2:25.02    2:26.91 SCJB   
     r:+0.73  29.96     1:08.22 (38.26)     1:53.83 (45.61)     2:26.91 (33.08)
  7 Houchin, Abigail          18 YMCA of the Tria-NC  2:28.82    2:27.64        
     r:+0.70  31.68     1:11.98 (40.30)     1:53.65 (41.67)     2:27.64 (33.99)
  8 Saiz, Mary                15 Pueblo Swim Club-CO  2:30.60    2:27.65        
     r:+0.68  31.21     1:07.20 (35.99)     1:53.74 (46.54)     2:27.65 (33.91)
  8 Chintanaphol, Michelle    15 Nashville Aquati-SE  2:25.97    2:27.65        
     r:+0.70  33.32     1:07.83 (34.51)     1:54.98 (47.15)     2:27.65 (32.67)
 10 Rist, Konnor              16 Lakeside Swim Te-KY  2:23.00    2:28.09        
     r:+0.74  30.19     1:06.40 (36.21)     1:53.15 (46.75)     2:28.09 (34.94)
 11 Klichowski, Madeleine     17 New Trier Swim C-IL  2:27.82    2:28.40        
     r:+0.75  32.40     1:07.99 (35.59)     1:53.36 (45.37)     2:28.40 (35.04)
 12 Baker, Caitlin            15 Canyons Aquatic-CA   2:30.34    2:29.05        
     r:+0.75  32.14     1:10.81 (38.67)     1:53.16 (42.35)     2:29.05 (35.89)
 13 Kaufman, Emilie           18 Wave Aquatics-PN     2:23.59    2:29.83        
     r:+0.53  29.86     1:08.26 (38.40)     1:51.69 (43.43)     2:29.83 (38.14)
 14 Fosse, Kourtney           16 RallySport Aquat-CO  2:40.00    2:30.38        
     r:+0.75  32.99     1:13.36 (40.37)     1:54.65 (41.29)     2:30.38 (35.73)
 15 Patterson, Caroline       17 RallySport Aquat-CO  2:37.90    2:32.01        
     r:+0.84  34.02     1:09.81 (35.79)     1:56.81 (47.00)     2:32.01 (35.20)
 16 Leunis, Olivia            15 New Canaan YMCA-CT   2:32.44    2:33.35        
     r:+0.73  33.66     1:14.91 (41.25)     1:58.10 (43.19)     2:33.35 (35.25)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  NATS 2010 Nationals
        5:00.99  SCN 2010 SC Nationals
        5:02.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        5:02.09  JRS 2010 Summer Juniors
        5:02.88  SC-J 2010 SC Juniors
        5:05.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        5:09.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  5:02.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Runyon-Hass, Hannah       18 Nashville Aquati-SE  5:06.20    4:59.48 SCN    
     r:+0.74  31.48     1:07.89 (36.41)     1:45.80 (37.91)     2:23.39 (37.59)
        3:06.62 (43.23)     3:50.36 (43.74)     4:25.79 (35.43)     4:59.48 (33.69)
  2 Davis, Lauren             17 Nitro Swimming-ST    5:09.45    5:03.43 JR-B   
     r:+0.62  32.19     1:08.42 (36.23)     1:46.11 (37.69)     2:22.66 (36.55)
        3:07.77 (45.11)     3:52.79 (45.02)     4:28.93 (36.14)     5:03.43 (34.50)
  3 Crawford, Kendall         16 Y-Spartaquatics-SC   5:17.00    5:08.32 SCJB   
     r:+0.76  32.92     1:08.59 (35.67)     1:47.85 (39.26)     2:26.64 (38.79)
        3:12.60 (45.96)     3:57.12 (44.52)     4:33.28 (36.16)     5:08.32 (35.04)
  4 Lee, Megan                16 Swim Pasadena-CA     5:05.00    5:08.76 SCJB   
     r:+0.70  33.56     1:11.29 (37.73)     1:51.79 (40.50)     2:31.27 (39.48)
        3:15.29 (44.02)     3:59.96 (44.67)     4:35.06 (35.10)     5:08.76 (33.70)
  5 Douglas, Bethany          16 Crimson Aquatics-NE  5:08.67    5:11.83        
     r:+0.80  31.77     1:08.40 (36.63)     1:49.80 (41.40)     2:29.11 (39.31)
        3:14.17 (45.06)     3:59.30 (45.13)     4:36.26 (36.96)     5:11.83 (35.57)
  6 Tan, Sydney               14 Nitro Swimming-ST    5:04.00    5:13.22        
     r:+0.71  32.56     1:11.55 (38.99)     1:52.35 (40.80)     2:33.03 (40.68)
        3:15.32 (42.29)     3:58.73 (43.41)     4:36.27 (37.54)     5:13.22 (36.95)
  7 Miller, Genevieve         15 Northwest NC Ymc-NC  5:20.00    5:18.21        
     r:+0.81  34.09     1:10.70 (36.61)     1:52.98 (42.28)     2:33.65 (40.67)
        3:21.53 (47.88)     4:08.86 (47.33)     4:44.16 (35.30)     5:18.21 (34.05)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  NATS 2010 Nationals
        5:00.99  SCN 2010 SC Nationals
        5:02.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        5:02.09  JRS 2010 Summer Juniors
        5:02.88  SC-J 2010 SC Juniors
        5:05.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        5:09.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  5:02.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodds, Alexandra          18 Boulder City Hen-CA  5:08.70    5:03.63 JR-B   
     r:+0.80  31.69     1:07.58 (35.89)     1:47.63 (40.05)     2:25.63 (38.00)
        3:11.22 (45.59)     3:56.30 (45.08)     4:30.75 (34.45)     5:03.63 (32.88)
  2 Callahan, Colleen         15 Egg Harbor Twp S-MA  5:06.34    5:04.36 JR-B   
     r:+0.58  32.12     1:08.86 (36.74)     1:50.23 (41.37)     2:30.00 (39.77)
        3:11.55 (41.55)     3:53.61 (42.06)     4:30.27 (36.66)     5:04.36 (34.09)
  3 Tegner, Madeline          14 Oakland Live Y'E-MI  5:06.99    5:05.94 SCJB   
     r:+0.82  32.53     1:09.32 (36.79)     1:48.19 (38.87)     2:26.96 (38.77)
        3:11.87 (44.91)     3:57.60 (45.73)     4:32.26 (34.66)     5:05.94 (33.68)
  4 Baker, Caitlin            15 Canyons Aquatic-CA   5:09.94    5:10.99        
     r:+0.78  32.24     1:08.94 (36.70)     1:49.70 (40.76)     2:30.34 (40.64)
        3:14.44 (44.10)     3:59.17 (44.73)     4:35.76 (36.59)     5:10.99 (35.23)
  5 Foley, Erin               17 Crimson Aquatics-NE  5:06.05    5:11.89        
     r:+0.89  31.17     1:07.70 (36.53)     1:46.19 (38.49)     2:24.00 (37.81)
        3:13.57 (49.57)     4:02.59 (49.02)     4:37.51 (34.92)     5:11.89 (34.38)
  6 Herman, Shannon           16 Orinda Aquatics-PC   5:11.50    5:12.41        
     r:+0.73  33.18     1:09.63 (36.45)     1:50.87 (41.24)     2:31.74 (40.87)
        3:15.85 (44.11)     3:58.96 (43.11)     4:36.04 (37.08)     5:12.41 (36.37)
  7 Saghafi, Ariana           12 Crow Canyon Coun-PC  5:17.85    5:12.83        
     r:+0.62  32.19     1:09.55 (37.36)     1:50.97 (41.42)     2:31.12 (40.15)
        3:17.17 (46.05)     4:04.51 (47.34)     4:40.02 (35.51)     5:12.83 (32.81)
  8 Renzini, Emily            17 Spokane Area Swi-IE  5:13.70    5:14.62        
     r:+0.76  30.92     1:06.00 (35.08)     1:47.34 (41.34)     2:27.29 (39.95)
        3:14.72 (47.43)     4:02.42 (47.70)     4:38.65 (36.23)     5:14.62 (35.97)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  NATS 2010 Nationals
        5:00.99  SCN 2010 SC Nationals
        5:02.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        5:02.09  JRS 2010 Summer Juniors
        5:02.88  SC-J 2010 SC Juniors
        5:05.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        5:09.69  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  5:02.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowley, Haley             13 Boulder Swimming-CO  4:58.68    4:57.60 SCN    
     r:+0.68  31.96     1:08.05 (36.09)     1:45.16 (37.11)     2:21.02 (35.86)
        3:05.04 (44.02)     3:50.11 (45.07)     4:24.44 (34.33)     4:57.60 (33.16)
  2 Anderson, Julia           18 Boulder Swimming-CO  5:09.00    5:22.31        
     r:+0.83  35.38     1:14.95 (39.57)     1:58.29 (43.34)     2:39.98 (41.69)
        3:26.07 (46.09)     4:11.99 (45.92)     4:47.98 (35.99)     5:22.31 (34.33)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nationals
          24.29  NATB 2010 Nationals Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Juniors
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          24.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chabot, Sean              17 Oakland Live Y'E-MI    25.45      25.40        
 -- Godbe, Michael            18 Rapid City Racer-SD    24.87         DQ        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nationals
          24.29  NATB 2010 Nationals Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Juniors
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          24.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Clark              15 Denver Swim Acad-CO    25.23      24.60 SCJB   
          r:+0.69                                                              
  2 Ginsborg, Joshua          18 Fort Collins Are-CO    25.13      24.78 SCJB   
          r:+0.82                                                              
  3 Ngan, Alex                17 Canyons Aquatic-CA     24.97      24.88        
          r:+0.68                                                              
  4 Donovan, John             17 Elmbrook Swim Cl-WI    25.02      24.97        
          r:+0.60                                                              
  5 Werkhaven, Jarvis         17 Nashville Aquati-SE    24.69      25.00        
          r:+0.74                                                              
  6 Sanborn, Byron            15 Palo Alto Stanfo-PC    25.42      25.04        
          r:+0.77                                                              
  7 Yuhas, Charles            16 West Coast Swimm-CA    25.23      25.12        
          r:+0.62                                                              
  8 Clark, Cole               18 Parkland Aquatic-MA    25.70      25.17        
          r:+0.77                                                              
  9 Jean, Tyler               17 Terrapins Swim T-PC    25.00      25.29        
          r:+0.66                                                              
 10 Bittner, Bobby            17 Star Aquatics-NC       25.31      25.63        
          r:+0.72                                                              
 11 Inscore, Hogan            17 West Coast Swimm-CA    25.90      25.84        
          r:+0.75                                                              
 12 Fonteno, Michael          14 Bolles School Sh-FL    25.90      26.27        
          r:+0.71                                                              
 13 Ballif, Greg              16 Cottonwood Heigh-UT    30.50      31.90        
          r:+0.85                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nationals
          24.29  NATB 2010 Nationals Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Juniors
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          24.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heck, Logan               16 SwimMAC Carolina-NC    24.44      24.19 NATB   
          r:+0.69                                                              
  2 Porter, Alexander         17 Loyola Blakefiel-MD    24.91      24.29 NATB   
          r:+0.67                                                              
  3 Williams, Thomas          18 North Bay Aquati-PC       NT      24.32 SC-J   
          r:+0.64                                                              
  4 Bratsos, Andrew           18 Fox Valley Swim-IL     25.00      24.97        
          r:+0.70                                                              
  5 Young, Aaron              16 Tualatin Hills S-OR    24.90      25.07        
          r:+0.70                                                              
  6 Berry, Matthew            17 Irvine Novaquati-CA    25.10      25.18        
          r:+0.72                                                              
  7 Shaikh, Shervin           18 Irvine Novaquati-CA    25.53      25.30        
          r:+0.71                                                              
  8 Winder, Alan              16 North Bay Aquati-PC    25.45      25.48        
          r:+0.73                                                              
  9 Heil, Scott               18 Eastern Express-NJ     25.00      25.57        
          r:+0.70                                                              
 10 Moscone, Dillon           18 North Bay Aquati-PC       NT      25.75        
          r:+0.70                                                              
 11 Satterthwaite, Tim        17 Team Foxjet-MN         25.88      26.40        
          r:+0.67                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nationals
          24.29  NATB 2010 Nationals Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Juniors
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          24.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         14 Una Agua-MR            25.01      24.72 SCJB   
          r:+0.72                                                              
  2 Le, Paul                  17 Chesapeake Swim-OK     24.60      24.74 SCJB   
          r:+0.71                                                              
  3 Van Allen, August         17 Washington Towns-IN    25.26      24.89        
          r:+0.72                                                              
  4 Smith, Joshua             16 Aquazot Swim Clu-CA    21.97      24.96        
          r:+0.74                                                              
  5 Rommel, Charles           17 Clarence Swim Cl-NI    24.17      25.09        
          r:+0.66                                                              
  6 Potter, Jason             16 New Canaan YMCA-CT     25.40      25.21        
          r:+0.67                                                              
  7 Franke, Cameron           16 Davis Aquadarts-SN     26.02      25.73        
          r:+0.69                                                              
  8 Banks, Zechariah          16 Washington Towns-IN    25.26      26.11        
          r:+0.67                                                              
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nationals
          53.09  NATB 2010 Nationals Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Juniors
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          53.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Joshua             16 Aquazot Swim Clu-CA    54.44      52.81 NATB   
     r:+0.73  25.17       52.81 (27.64)                                        
  2 Smith, Clark              15 Denver Swim Acad-CO    54.30      53.57 SCJB   
     r:+0.69  25.87       53.57 (27.70)                                        
  3 Yu, Chad                  17 Irvine Novaquati-CA    54.53      53.74 SCJB   
     r:+0.70  25.76       53.74 (27.98)                                        
  4 Russell, Seth             17 City of Plano Sw-NT    53.93      54.29        
     r:+0.68  25.83       54.29 (28.46)                                        
  5 Wrist, Andrew             18 SwimMAC Carolina-NC    56.18      54.78        
     r:+0.70  26.52       54.78 (28.26)                                        
  6 Ashby, Robert             16 Orinda Aquatics-PC     53.95      54.97        
     r:+0.76  25.74       54.97 (29.23)                                        
  7 Wheeler, William          15 SwimMAC Carolina-NC    54.33      55.93        
     r:+0.73  26.66       55.93 (29.27)                                        
 -- Arthur, Gary              18 Rattler Swim Clu-CA    55.00         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nationals
          53.09  NATB 2010 Nationals Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Juniors
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          53.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Dylan               16 Desert Storm Swi-CA    54.90      53.52 SCJB   
     r:+0.71  25.92       53.52 (27.60)                                        
  2 Bratsos, Andrew           18 Fox Valley Swim-IL     54.51      53.54 SCJB   
     r:+0.70  25.82       53.54 (27.72)                                        
  3 Rooker, Gabriel           16 Tualatin Hills S-OR    54.30      54.11        
     r:+0.64  26.05       54.11 (28.06)                                        
  4 Herbert, Thomas           17 Penguin Swim Tea-SN    54.40      54.29        
     r:+0.69  26.78       54.29 (27.51)                                        
  5 Gosek, Daniel             17 Eastern Express-NJ     54.30      54.35        
     r:+0.73  25.28       54.35 (29.07)                                        
  6 Schaefer, Matthew         17 Pine Richland Aq-AM    55.34      54.56        
     r:+0.75  26.16       54.56 (28.40)                                        
  7 Dunne, Ryan               17 Curl Burke Swim-PV     54.30      54.60        
     r:+0.70  26.07       54.60 (28.53)                                        
  8 Prenot, Joshua            17 Santa Maria Swim-CA    55.69      54.69        
     r:+0.77  26.64       54.69 (28.05)                                        
  8 Tyler, Ned                18 Poseidon Swimmin-VA    54.62      54.69        
     r:+0.70  26.07       54.69 (28.62)                                        
 10 Turcanu, Sava             15 YMCA Seahorse Sw-NC    56.07      54.90        
     r:+0.65  26.54       54.90 (28.36)                                        
 11 Potter, Jason             16 New Canaan YMCA-CT     55.12      54.94        
     r:+0.63  26.03       54.94 (28.91)                                        
 12 Glogoza, Alexander        17 Clayton Shaw Par-OZ    54.52      54.95        
     r:+0.79  27.03       54.95 (27.92)                                        
 13 Moscone, Dillon           18 North Bay Aquati-PC    54.35      55.06        
     r:+0.69  26.54       55.06 (28.52)                                        
 14 Williams, Graham          17 YMCA Seahorse Sw-NC    55.89      55.09        
     r:+0.65  26.75       55.09 (28.34)                                        
 15 Castelleja, Andy          16 Bakersfield Swim-CC    54.23      55.12        
     r:+0.71  25.95       55.12 (29.17)                                        
 16 Walters, Nathan           18 YMCA of the Tria-NC    56.09      55.45        
     r:+0.69  26.04       55.45 (29.41)                                        
 17 Powell, Joseph            17 Colorado Athleti-CO    57.29      55.50        
     r:+0.64  26.32       55.50 (29.18)                                        
 18 Williams, Thomas          18 North Bay Aquati-PC    57.00      55.62        
     r:+0.66  26.70       55.62 (28.92)                                        
 19 Benage, Timothy           17 Clayton Shaw Par-OZ    55.26      55.69        
     r:+0.70  26.30       55.69 (29.39)                                        
 20 Zucca, John               17 Hudson Explorer-LE     56.82      55.81        
     r:+0.66  26.85       55.81 (28.96)                                        
 21 Middleton, William        17 Alamo Area Aquat-ST    55.28      56.58        
     r:+0.63  27.02       56.58 (29.56)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nationals
          53.09  NATB 2010 Nationals Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Juniors
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          53.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galinskiy, Aleksandr      17 Scarlet Aquatic-NJ     53.07      53.80 SCJB   
              26.05       53.80 (27.75)                                        
  2 Wolfe, Gunnar             16 Lake Oswego Swim-OR    57.50      55.17        
              26.23       55.17 (28.94)                                        
  3 Crabtree, Murray          18 Munster Swim Clu-IN    54.70      56.25        
              27.12       56.25 (29.13)                                        
  4 Murphy, Patrick           17 Bolles School Sh-FL    56.50      56.29        
              27.37       56.29 (28.92)                                        
  5 Herbert, Thomas           17 Penguin Swim Tea-SN       NT    1:11.20        
              24.22     1:11.20 (46.98)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nationals
          53.09  NATB 2010 Nationals Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Juniors
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
          53.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betulius, Grant           18 Fox Valley Swim-IL     54.01      53.86 SCJB   
     r:+0.69  25.52       53.86 (28.34)                                        
  2 Warner, John              18 Y-Spartaquatics-SC     55.00      54.27        
     r:+0.69  26.08       54.27 (28.19)                                        
  3 Mendez-Beck, Tomas        18 Hillsboro Heat S-OR    55.90      54.36        
     r:+0.66  26.77       54.36 (27.59)                                        
  4 Dagley, James             15 Hudson Explorer-LE     54.81      54.59        
     r:+0.56  25.80       54.59 (28.79)                                        
  5 Trebilcock, Gavin         17 Penguin Swimming-LE    54.00      55.05        
     r:+0.73  26.18       55.05 (28.87)                                        
  6 Zelehowsky, Lucas         18 Lansing Cats-NI        55.71      55.16        
     r:+0.66  26.86       55.16 (28.30)                                        
  7 Coleman, Evan             15 Coastal Maine Aq-ME    56.10      56.26        
     r:+0.66  26.91       56.26 (29.35)                                        
  8 Alleva, Joseph            16 Wave Aquatics-PN     1:00.10      59.59        
     r:+0.72  27.74       59.59 (31.85)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:55.89  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Juniors
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        1:58.09  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latimer, Morgan           17 Poseidon Swimmin-VA  1:58.00    1:56.22 SC-J   
     r:+0.72  27.21       56.30 (29.09)     1:26.41 (30.11)     1:56.22 (29.81)
  2 Fentress, Rodney          16 Coastal Aquatics-MD  1:58.65    1:56.36 SC-J   
     r:+0.82  27.77       56.55 (28.78)     1:26.32 (29.77)     1:56.36 (30.04)
  3 Bradley, Kevin            15 Crimson Aquatics-NE  2:00.54    1:56.66 SC-J   
     r:+0.85  27.40       56.63 (29.23)     1:26.52 (29.89)     1:56.66 (30.14)
  4 Stewart-Bates, Benjamin   18 Solon Stars Swim-LE       NT    1:56.71 SC-J   
     r:+0.78  27.61       57.28 (29.67)     1:27.40 (30.12)     1:56.71 (29.31)
  5 Seitz, Andrew             17 Pleasanton Seaha-PC  1:58.11    1:56.75 SC-J   
     r:+0.76  27.04       56.39 (29.35)     1:26.37 (29.98)     1:56.75 (30.38)
  6 Lyons, Chris              17 Badger Swim Club-MR  1:59.51    1:57.04 SCJB   
     r:+0.78  27.30       56.07 (28.77)     1:26.27 (30.20)     1:57.04 (30.77)
  7 Armstrong, David          17 Class Aquatics-CA    1:57.78    1:57.81 SCJB   
     r:+0.72  26.50       56.00 (29.50)     1:26.49 (30.49)     1:57.81 (31.32)
  8 Lile, Nathan              16 Smoky Mountain A-NC  1:58.80    1:58.00 SCJB   
     r:+0.67  27.35       57.21 (29.86)     1:27.33 (30.12)     1:58.00 (30.67)
  9 Williams, Graham          17 YMCA Seahorse Sw-NC  1:59.18    1:58.20        
     r:+0.76  27.47       57.06 (29.59)     1:27.43 (30.37)     1:58.20 (30.77)
 10 Turcanu, Sava             15 YMCA Seahorse Sw-NC  1:59.89    1:58.34        
     r:+0.71  27.38       57.86 (30.48)     1:28.52 (30.66)     1:58.34 (29.82)
 11 Waller, Kevin             16 South Coast Aqua-OR  1:56.00    1:58.37        
     r:+0.86  27.25       56.85 (29.60)     1:27.59 (30.74)     1:58.37 (30.78)
 12 Crockett, Sam             17 Lakeside Swim Te-KY  1:59.98    1:58.68        
     r:+0.72  27.91       57.95 (30.04)     1:28.46 (30.51)     1:58.68 (30.22)
 13 Glogoza, Alexander        17 Clayton Shaw Par-OZ  1:56.91    1:58.88        
     r:+0.82  27.03       57.24 (30.21)     1:28.08 (30.84)     1:58.88 (30.80)
 14 Lyon, Peter               16 Zionsville Swim-IN   2:01.70    1:59.72        
     r:+0.78  28.26       58.38 (30.12)     1:29.13 (30.75)     1:59.72 (30.59)
 15 Gravley, William          16 Sandpipers Of Ne-CA  2:00.78    2:00.51        
     r:+0.77  28.24       58.83 (30.59)     1:29.70 (30.87)     2:00.51 (30.81)
 16 Abadi, Alireza            18 StingRay Swim Cl-PN  2:01.90    2:01.10        
     r:+0.75  28.25       58.91 (30.66)     1:30.39 (31.48)     2:01.10 (30.71)
 17 Dezwirek, Jeremie         17 Palo Alto Stanfo-PC  2:05.97    2:02.01        
     r:+0.75  28.21       59.25 (31.04)     1:30.57 (31.32)     2:02.01 (31.44)
 18 McDonald, Connor          17 Hillsboro Heat S-OR  1:57.02    2:02.12        
     r:+0.67  27.93       59.45 (31.52)     1:30.68 (31.23)     2:02.12 (31.44)
 19 Norman, Thomas            15 Houston Swim Clu-GU  2:03.44    2:02.20        
     r:+0.79  27.97       58.57 (30.60)     1:30.14 (31.57)     2:02.20 (32.06)
 20 McGeehan, Kiernan         18 Carmel Swim Club-IN  1:59.91    2:02.45        
     r:+0.83  28.38       59.06 (30.68)     1:30.87 (31.81)     2:02.45 (31.58)
 21 Hehn, Garrett             18 Fox Chapel Kille-AM  1:57.11    2:08.31        
     r:+0.77  28.48     1:00.69 (32.21)     1:34.74 (34.05)     2:08.31 (33.57)
 -- Cann, D'Voreaux           18 King Aquatic Clu-PN  1:55.25        DNF        
      Did not finish
     r:+0.63  25.35       53.49 (28.14)                                        
 -- Walters, Nathan           18 YMCA of the Tria-NC  1:57.99         NS        
 -- Kauffman, Graham          18 Y-Spartaquatics-SC   2:00.19         NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:55.89  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Juniors
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        1:58.09  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hudspith, Michael         17 La Mirada Armada-CA  1:57.11    1:57.72 SCJB   
                              57.39 ( )   1:57.72 (1:00.33)                    
  2 Cassidy, Dennis           18 La Mirada Armada-CA  1:58.82    1:58.32        
              27.85       57.99 (30.14)     1:28.58 (30.59)     1:58.32 (29.74)
 -- Braun, Andrew             17 Lakeside Swim Te-KY  1:55.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:55.89  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Juniors
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        1:58.09  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Spencer            18 City of Mobile S-SE  1:56.48    1:56.89 SC-J   
     r:+0.62  27.26       56.23 (28.97)     1:26.41 (30.18)     1:56.89 (30.48)
  2 Lott, Christopher         18 Memphis Tiger Sw-SE  2:00.00    1:58.35        
     r:+0.76  27.88       58.24 (30.36)     1:28.47 (30.23)     1:58.35 (29.88)
  3 Young, Aaron              16 Tualatin Hills S-OR  2:00.50    1:59.93        
     r:+0.72  28.16       58.07 (29.91)     1:28.58 (30.51)     1:59.93 (31.35)
  4 Coetzer, Stephen          17 Waves Of Wilming-NC  1:59.51    2:02.17        
     r:+0.75  27.98       58.64 (30.66)     1:30.69 (32.05)     2:02.17 (31.48)
  5 Forese, John              17 New Canaan YMCA-CT   1:59.95    2:02.18        
     r:+0.84  27.57       58.17 (30.60)     1:30.26 (32.09)     2:02.18 (31.92)
  6 McCormick, Michael        17 DU Hilltoppers-CO    2:04.00    2:02.77        
     r:+0.76  29.14     1:00.70 (31.56)     1:31.04 (30.34)     2:02.77 (31.73)
  7 Wolff, Austin             16 New Canaan YMCA-CT   2:03.89    2:06.00        
     r:+0.71  28.45     1:00.56 (32.11)     1:33.30 (32.74)     2:06.00 (32.70)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:55.89  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Juniors
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        1:58.09  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joe                14 Desert Shark Swi-BD       NT    1:58.15        
     r:+0.69  27.07       56.57 (29.50)     1:27.96 (31.39)     1:58.15 (30.19)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nationals
        1:55.89  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Juniors
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        1:58.09  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Owen               17 Jersey Wahoos-MA     2:00.50    1:55.84 NATB   
     r:+0.78  27.10       56.29 (29.19)     1:25.83 (29.54)     1:55.84 (30.01)
  2 Butz, Kevin               16 Una Fox-IL           1:59.60    2:00.23        
     r:+0.74  26.68       56.34 (29.66)     1:27.85 (31.51)     2:00.23 (32.38)
  3 Chandler, Brandon         17 Pleasanton Seaha-PC  2:04.22    2:06.53        
     r:+0.78  28.91       59.94 (31.03)     1:32.90 (32.96)     2:06.53 (33.63)
 -- Brogden, Harrison         17 Star Aquatics-NC     2:03.00         NS        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:07.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Juniors
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        4:09.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrone, Joseph           15 Jersey Wahoos-MA          NT    4:04.85 NATB   
     r:+0.74  27.52       57.27 (29.75)     1:28.27 (31.00)     1:59.64 (31.37)
        2:31.31 (31.67)     3:02.85 (31.54)     3:34.28 (31.43)     4:04.85 (30.57)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:07.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Juniors
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        4:09.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunne, Ryan               17 Curl Burke Swim-PV   4:11.80    4:07.37 SC-J   
     r:+0.81  27.84       58.32 (30.48)     1:29.89 (31.57)     2:01.88 (31.99)
        2:33.58 (31.70)     3:05.71 (32.13)     3:37.19 (31.48)     4:07.37 (30.18)
  2 Barry, Charles            15 Badger Swim Club-MR  4:12.00    4:10.29        
     r:+0.70  27.91       58.43 (30.52)     1:30.15 (31.72)     2:02.16 (32.01)
        2:34.41 (32.25)     3:06.66 (32.25)     3:39.10 (32.44)     4:10.29 (31.19)
  3 Heinemann, Erik           17 Long Island Aqua-MR  4:13.61    4:12.60        
     r:+0.71  28.47       59.58 (31.11)     1:31.55 (31.97)     2:03.66 (32.11)
        2:36.03 (32.37)     3:08.66 (32.63)     3:41.18 (32.52)     4:12.60 (31.42)
  4 Button, Robert            18 Mansfield Aquati-NT  4:09.99    4:14.49        
     r:+0.76  27.74       58.03 (30.29)     1:30.03 (32.00)     2:02.55 (32.52)
        2:35.42 (32.87)     3:08.43 (33.01)     3:41.56 (33.13)     4:14.49 (32.93)
  5 Vanden Noort, Eric        17 Bolles School Sh-FL  4:12.09    4:15.69        
     r:+0.76  28.77       59.91 (31.14)     1:31.80 (31.89)     2:04.31 (32.51)
        2:36.95 (32.64)     3:09.87 (32.92)     3:42.89 (33.02)     4:15.69 (32.80)
  6 Johnston, Nicholas        15 Pleasanton Seaha-PC  4:23.22    4:18.17        
     r:+0.80  29.49     1:01.59 (32.10)     1:33.99 (32.40)     2:07.04 (33.05)
        2:40.30 (33.26)     3:13.33 (33.03)     3:46.06 (32.73)     4:18.17 (32.11)
  7 Chandler, Brandon         17 Pleasanton Seaha-PC  4:21.49    4:23.29        
     r:+0.80  29.04     1:00.29 (31.25)     1:32.95 (32.66)     2:06.24 (33.29)
        2:40.51 (34.27)     3:14.77 (34.26)     3:49.24 (34.47)     4:23.29 (34.05)
  8 Notarianni, Joseph        17 Foothills Swim T-CO  4:18.00    4:36.91        
     r:+0.70  27.94       58.28 (30.34)     1:28.85 (30.57)     1:59.09 (30.24)
      4:00.41 (2:01.32)         3:24.13 ( )   4:36.91 (1:12.78)                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:07.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Juniors
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        4:09.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Satterthwaite, Christoph  18 Team Foxjet-MN       4:10.11    4:08.90 SCJB   
              27.40       57.78 (30.38)     1:29.10 (31.32)     2:00.82 (31.72)
        2:32.44 (31.62)     3:04.26 (31.82)     3:36.69 (32.43)     4:08.90 (32.21)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:07.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Juniors
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        4:09.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Kevin            15 Crimson Aquatics-NE  4:09.44    4:06.43 NATB   
     r:+0.78  27.79       58.05 (30.26)     1:29.02 (30.97)     2:00.63 (31.61)
        2:32.02 (31.39)     3:03.77 (31.75)     3:35.21 (31.44)     4:06.43 (31.22)
  2 Gravley, William          16 Sandpipers Of Ne-CA  4:12.96    4:10.51        
     r:+0.63  28.43       59.05 (30.62)     1:30.65 (31.60)     2:02.73 (32.08)
        2:35.07 (32.34)     3:07.58 (32.51)     3:39.52 (31.94)     4:10.51 (30.99)
  3 Brunetti, Darian          17 DU Hilltoppers-CO    4:11.00    4:10.53        
     r:+0.78  27.98       58.36 (30.38)     1:29.33 (30.97)     2:01.19 (31.86)
        2:32.88 (31.69)     3:05.65 (32.77)     3:38.08 (32.43)     4:10.53 (32.45)
  4 Daigler, Hannon           17 Sandpipers Of Ne-CA  4:21.00    4:11.09        
     r:+0.68  29.18     1:00.21 (31.03)     1:32.38 (32.17)     2:04.11 (31.73)
        2:36.79 (32.68)     3:08.88 (32.09)     3:40.66 (31.78)     4:11.09 (30.43)
  5 Turpin, Carter            17 SwimMAC Carolina-NC  4:14.99    4:13.30        
     r:+0.83  29.36     1:01.10 (31.74)     1:32.62 (31.52)     2:05.01 (32.39)
        2:37.02 (32.01)     3:09.59 (32.57)     3:41.69 (32.10)     4:13.30 (31.61)
  6 Sherrier, Dave            18 RallySport Aquat-CO  4:15.69    4:17.17        
     r:+0.77  28.38       59.55 (31.17)     1:31.91 (32.36)     2:04.08 (32.17)
        2:37.22 (33.14)     3:10.19 (32.97)     3:43.43 (33.24)     4:17.17 (33.74)
  7 Goss, James               15 Nashville Aquati-SE  4:29.83    4:27.56        
     r:+0.78  30.59     1:03.71 (33.12)     1:37.02 (33.31)     2:11.05 (34.03)
        2:45.03 (33.98)     3:19.66 (34.63)     3:54.21 (34.55)     4:27.56 (33.35)
  8 Weiss, Andrew             14 Olympic Cascade-PN   4:19.79    4:33.80        
     r:+0.68  30.80     1:04.25 (33.45)     1:38.60 (34.35)     2:13.73 (35.13)
        2:49.26 (35.53)     3:25.51 (36.25)     4:00.22 (34.71)     4:33.80 (33.58)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nationals
        4:07.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Juniors
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        4:09.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latimer, Morgan           17 Poseidon Swimmin-VA  4:10.00    4:06.38 NATB   
     r:+0.72  28.17       58.84 (30.67)     1:30.25 (31.41)     2:01.64 (31.39)
        2:32.72 (31.08)     3:04.17 (31.45)     3:35.38 (31.21)     4:06.38 (31.00)
  2 Torres, Andrew            16 North Jeffco Swi-CO  4:12.54    4:12.35        
     r:+0.67  28.49       59.27 (30.78)     1:30.86 (31.59)     2:02.87 (32.01)
        2:35.14 (32.27)     3:06.97 (31.83)     3:40.15 (33.18)     4:12.35 (32.20)
  3 Wagner, Zachary           15 Olympic Cascade-PN   4:10.79    4:14.83        
     r:+0.64  27.64       58.37 (30.73)     1:30.37 (32.00)     2:02.61 (32.24)
        2:35.88 (33.27)     3:09.68 (33.80)     3:42.18 (32.50)     4:14.83 (32.65)
  4 Abadi, Alireza            18 StingRay Swim Cl-PN  4:19.63    4:18.23        
     r:+0.74  28.16       59.55 (31.39)     1:31.94 (32.39)     2:04.38 (32.44)
        2:37.83 (33.45)     3:11.07 (33.24)     3:45.13 (34.06)     4:18.23 (33.10)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:00.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Juniors
        1:00.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mortensen, Jacob          18 Lobo Aquatic Clu-NM  1:01.18    1:00.60 JR-B   
              29.03     1:00.60 (31.57)                                        
  2 Morgan, David             15 Crow Canyon Coun-PC  1:01.79    1:02.03        
              30.28     1:02.03 (31.75)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:00.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Juniors
        1:00.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wylie, Timothy            17 West Austin Aqua-ST    59.67    1:00.06 NATB   
     r:+0.70  28.85     1:00.06 (31.21)                                        
  2 Dezwirek, Jeremie         17 Palo Alto Stanfo-PC  1:02.70    1:00.47 JR-B   
     r:+0.62  29.24     1:00.47 (31.23)                                        
  3 Bronnenberg, Cody         17 Panama City Swim-SE  1:00.58    1:00.51 JR-B   
     r:+0.56  28.82     1:00.51 (31.69)                                        
  4 Meldon, Michael           17 SwimStrongsville-LE  1:02.20    1:00.97 JR-B   
     r:+0.58  29.74     1:00.97 (31.23)                                        
  5 Noser, Kyle               18 DU Hilltoppers-CO    1:01.50    1:01.10 SCJB   
     r:+0.72  30.00     1:01.10 (31.10)                                        
  6 McNamara, Matthew         16 Oakland Live Y'E-MI  1:01.39    1:01.32 SCJB   
     r:+0.68  28.96     1:01.32 (32.36)                                        
  7 Smith, Graham             16 North Coast Aqua-SI  1:01.10    1:01.71        
     r:+0.74  29.89     1:01.71 (31.82)                                        
  8 Bui, Harrison             16 Houston Swim Clu-GU  1:00.76    1:01.87        
     r:+0.58  29.85     1:01.87 (32.02)                                        
  9 Torres, Andrew            16 North Jeffco Swi-CO  1:02.37    1:02.53        
     r:+0.69  30.33     1:02.53 (32.20)                                        
 10 Ng, Michael               18 Excel Aquatics-SE    1:00.16    1:02.62        
     r:+0.59  29.52     1:02.62 (33.10)                                        
 11 Perrotti, Zachary         16 Clearwater Aquat-FL  1:00.00    1:02.70        
     r:+0.63  29.71     1:02.70 (32.99)                                        
 12 Bonack, Bryan             17 Falfins Swimming-CO  1:03.02    1:03.32        
     r:+0.63  30.68     1:03.32 (32.64)                                        
 13 Sanborn, Byron            15 Palo Alto Stanfo-PC  1:04.25    1:03.63        
     r:+0.63  31.16     1:03.63 (32.47)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:00.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Juniors
        1:00.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Anival         17 Mission Viejo Na-CA  1:00.22      59.00 SCN    
     r:+0.75  28.53       59.00 (30.47)                                        
  2 Brunetti, Darian          17 DU Hilltoppers-CO    1:01.00    1:00.78 JR-B   
     r:+0.75  29.50     1:00.78 (31.28)                                        
  3 Lott, Christopher         18 Memphis Tiger Sw-SE  1:00.90    1:01.05 SCJB   
     r:+0.78  29.94     1:01.05 (31.11)                                        
  4 Rea, Ian                  17 North Texas Nada-NT  1:02.90    1:01.23 SCJB   
     r:+0.72  29.48     1:01.23 (31.75)                                        
  5 Jager, Conner             17 Fox Valley Swim-IL   1:00.99    1:01.46        
     r:+0.63  29.41     1:01.46 (32.05)                                        
  5 Crabb, James              17 Curl Burke Swim-PV   1:05.00    1:01.46        
     r:+0.72  29.70     1:01.46 (31.76)                                        
  7 Weiss, Nathan             17 Clayton Shaw Par-OZ  1:01.04    1:01.93        
     r:+0.66  29.54     1:01.93 (32.39)                                        
  8 Bley-Male, Max            15 Multnomah Athlet-OR  1:03.46    1:01.94        
     r:+0.70  30.43     1:01.94 (31.51)                                        
  9 Darbinyan, Armen          17 Ccat Swimming-CA     1:02.65    1:02.40        
     r:+0.59  30.48     1:02.40 (31.92)                                        
 10 Gosek, Daniel             17 Eastern Express-NJ   1:01.10    1:02.58        
     r:+0.77  30.09     1:02.58 (32.49)                                        
 11 Maudslien, Thane          15 King Aquatic Clu-PN  1:01.56    1:02.87        
     r:+0.60  30.25     1:02.87 (32.62)                                        
 12 Gabel, Dylan              18 The Claremont Cl-CA  1:02.00    1:02.88        
     r:+0.59  30.19     1:02.88 (32.69)                                        
 13 Winder, Alan              16 North Bay Aquati-PC  1:05.00    1:04.43        
     r:+0.77  30.91     1:04.43 (33.52)                                        
 14 Tyrrell, William          16 Multnomah Athlet-OR  1:01.46    1:05.03        
     r:+0.68  30.83     1:05.03 (34.20)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:00.09  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Juniors
        1:00.99  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palley, David             16 Terrapins Swim T-PC  1:00.29      59.41 NATB   
              28.85       59.41 (30.56)                                        
  2 Freeman, Christopher      17 Rochester Swim C-MN    59.89    1:02.15        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Dillon              18 SwimMAC Carolina-NC       NT    2:09.97 SC-J   
              30.04     1:02.92 (32.88)     1:36.53 (33.61)     2:09.97 (33.44)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Nicholas           18 Longhorn Aquatic-ST  2:07.99    2:08.87 NATB   
              30.14     1:02.39 (32.25)   2:08.87 (1:06.48)                    
  2 Yeager, Christian         16 Long Island Aqua-MR  2:06.64    2:09.66 SC-J   
              30.46     1:02.85 (32.39)     1:36.04 (33.19)     2:09.66 (33.62)
  3 Hu-Van Wright, En-wei     16 Asphalt Green Un-MR  2:09.55    2:10.40 SC-J   
              30.62     1:02.98 (32.36)     1:36.41 (33.43)     2:10.40 (33.99)
  4 Criss, Austin             16 Una Cca-VA           2:12.55    2:11.42 JR-B   
              30.26     1:03.20 (32.94)     1:36.87 (33.67)     2:11.42 (34.55)
  5 Rosenbaum, Ryan           15 Team Fla-FG          2:14.44    2:17.88        
              31.99     1:06.58 (34.59)     1:42.63 (36.05)     2:17.88 (35.25)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antoniuk, Konrad          18 Canyons Aquatic-CA        NT    2:12.49        
              30.89     1:04.33 (33.44)     1:38.71 (34.38)     2:12.49 (33.78)
  2 Copeland, Taylor          15 Nova of Virginia-VA       NT    2:13.88        
              30.64     1:04.44 (33.80)     1:39.12 (34.68)     2:13.88 (34.76)
  3 Lewis, John               16 Metroplex Aquati-NT       NT    2:14.88        
              31.18     1:04.91 (33.73)     1:39.56 (34.65)     2:14.88 (35.32)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Connor             17 Hamden-No.Haven-CT        NT    2:09.86 SC-J   
     r:+0.76  30.81     1:02.76 (31.95)     1:35.80 (33.04)     2:09.86 (34.06)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vivadelli, Christian      16 Nova of Virginia-VA       NT    2:08.03 NATB   
     r:+0.65  29.74     1:01.78 (32.04)     1:34.78 (33.00)     2:08.03 (33.25)
  2 Rodriguez, Anival         17 Mission Viejo Na-CA  2:10.08    2:08.55 NATB   
     r:+0.68  29.92     1:02.95 (33.03)     1:35.65 (32.70)     2:08.55 (32.90)
  3 Weik, Allen               18 Unattached-MA        2:05.00    2:08.83 NATB   
     r:+0.81  30.80     1:03.33 (32.53)     1:36.80 (33.47)     2:08.83 (32.03)
  4 Wilt, Andre               17 Greater Omaha Aq-MW  2:12.50    2:12.52        
     r:+0.67  29.91     1:03.01 (33.10)     1:37.57 (34.56)     2:12.52 (34.95)
  5 Chabot, Sean              17 Oakland Live Y'E-MI  2:12.22    2:13.39        
     r:+0.66  30.43     1:03.68 (33.25)     1:37.95 (34.27)     2:13.39 (35.44)
  6 Lambert, Zack             17 SwimMAC Carolina-NC  2:15.00    2:13.81        
     r:+0.71  30.77     1:04.19 (33.42)     1:39.01 (34.82)     2:13.81 (34.80)
  7 Tyrrell, William          16 Multnomah Athlet-OR  2:20.30    2:18.00        
     r:+0.62  31.55     1:06.38 (34.83)     1:42.06 (35.68)     2:18.00 (35.94)
  8 Johnston, Nicholas        15 Pleasanton Seaha-PC  2:19.03    2:18.85        
     r:+0.69  32.81     1:08.13 (35.32)     1:43.39 (35.26)     2:18.85 (35.46)
  9 Young, Knox               16 Olympic Cascade-PN   2:13.79    2:19.96        
     r:+0.72  32.41     1:07.80 (35.39)     1:43.72 (35.92)     2:19.96 (36.24)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nationals
        2:09.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Juniors
        2:12.29  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Serge              17 Curl Burke Swim-PV   1:49.73Y   2:10.67 SC-J   
     r:+0.57  30.21     1:03.29 (33.08)     1:37.34 (34.05)     2:10.67 (33.33)
  2 Norman, Thomas            15 Houston Swim Clu-GU  2:10.68    2:13.37        
     r:+0.83  30.75     1:04.19 (33.44)     1:38.71 (34.52)     2:13.37 (34.66)
  3 Depew, Jeffrey            17 Wheaton Swim Clu-IL  2:15.00    2:15.41        
     r:+0.63  30.76     1:05.63 (34.87)     1:40.88 (35.25)     2:15.41 (34.53)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:07.79  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:08.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:07.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazure, Alex              18 Quest Swimming-VA    1:09.20    1:08.65 JR-B   
     r:+0.66  32.61     1:08.65 (36.04)                                        
  2 Connor, Seth              17 YMCA of the Tria-NC  1:07.59    1:09.03 SCJB   
     r:+0.78  31.92     1:09.03 (37.11)                                        
  3 Stack, Michael            15 Fox Valley Swim-IL   1:07.50    1:09.27 SCJB   
     r:+0.66  32.62     1:09.27 (36.65)                                        
  4 Santoro, John             16 New Canaan YMCA-CT   1:09.96    1:09.55 SCJB   
     r:+0.77  33.03     1:09.55 (36.52)                                        
  5 Thomas, Robert            15 Lost Creek Aquat-ST  1:10.02    1:09.70 SCJB   
     r:+0.72  34.26     1:09.70 (35.44)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:07.79  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:08.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:07.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Christian          16 Una Tera-PC          1:07.79    1:07.00 NATB   
     r:+0.65  31.40     1:07.00 (35.60)                                        
  2 Lyons, Chris              17 Badger Swim Club-MR  1:09.90    1:07.66 NATB   
     r:+0.71  30.90     1:07.66 (36.76)                                        
  3 Puchi, Cole               17 Tucson Ford Deal-AZ  1:08.53    1:08.08 SC-J   
     r:+0.64  32.23     1:08.08 (35.85)                                        
  4 Lierley, Zachary          15 Mount Pleasant S-SC  1:09.26    1:08.17 SC-J   
     r:+0.71  33.12     1:08.17 (35.05)                                        
  5 Lamb, Joshua              15 Premier Aquatics-GU  1:08.89    1:08.49 JR-B   
     r:+0.82  32.66     1:08.49 (35.83)                                        
  6 Boliek, Charles           17 Team Greenville-SC   1:08.82    1:08.81 SCJB   
     r:+0.75  32.23     1:08.81 (36.58)                                        
  7 Price, Cameron            17 Aquazot Swim Clu-CA  1:09.69    1:09.07 SCJB   
     r:+0.68  33.14     1:09.07 (35.93)                                        
  8 Connor, Seth              17 YMCA of the Tria-NC  1:07.59    1:09.15 SCJB   
     r:+0.75  31.89     1:09.15 (37.26)                                        
  9 Shaikh, Shervin           18 Irvine Novaquati-CA  1:10.10    1:09.58 SCJB   
     r:+0.69  32.15     1:09.58 (37.43)                                        
 10 Rozner, Joshua            18 Houston Swim Clu-GU  1:10.41    1:10.50        
     r:+0.69  32.53     1:10.50 (37.97)                                        
 11 Pizac, Douglas            18 Olympic Cascade-PN   1:10.79    1:12.61        
     r:+0.73  33.44     1:12.61 (39.17)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:07.79  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:08.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:07.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cartwright, Max           17 Aquajets Swim Te-MN  1:05.99    1:06.06 SCN    
              31.29     1:06.06 (34.77)                                        
  2 McDermott, Daniel         18 Curl Burke Swim-PV   1:06.61    1:06.98 NATB   
              31.35     1:06.98 (35.63)                                        
  3 Wrist, Andrew             18 SwimMAC Carolina-NC  1:10.14    1:08.27 JR-B   
              31.94     1:08.27 (36.33)                                        
  4 Cha, Brian                18 Lake Oswego Swim-OR  1:44.44    1:08.65 JR-B   
              31.45     1:08.65 (37.20)                                        
  5 Stack, Michael            15 Fox Valley Swim-IL   1:07.50    1:09.59 SCJB   
              32.35     1:09.59 (37.24)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nationals
        1:07.79  NATB 2010 Nationals Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Juniors
        1:08.79  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  1:07.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Moltke, Konrad        18 New Trier Swim C-IL  1:07.46    1:07.47 NATB   
     r:+0.67  31.53     1:07.47 (35.94)                                        
  2 Korman, Matthew           17 The Woodlands Sw-GU  1:09.02    1:08.95 SCJB   
     r:+0.78  32.61     1:08.95 (36.34)                                        
  3 Davis, Forrest            15 Peddie Aquatic A-NJ  1:09.10    1:09.77 SCJB   
     r:+0.92  33.85     1:09.77 (35.92)                                        
  4 Head, Carter              17 Lynchburg YMCA S-VA  1:08.80    1:09.78 SCJB   
     r:+0.71  33.06     1:09.78 (36.72)                                        
  5 Killian, Patrick          18 Nashville Aquati-SE  1:08.85    1:10.01 SCJB   
     r:+0.79  32.88     1:10.01 (37.13)                                        
  6 Guyler, Mark              18 Tigard Tualatin-OR   1:09.16    1:10.11        
     r:+0.76  33.45     1:10.11 (36.66)                                        
  7 Dalton, Christopher       17 Clayton Shaw Par-OZ  1:11.21    1:10.13        
     r:+0.76  32.48     1:10.13 (37.65)                                        
  8 Duffy, Colin              17 Ccat Swimming-CA     1:09.36    1:10.44        
     r:+0.77  33.22     1:10.44 (37.22)                                        
  8 Korotkin, Brian           18 California Capit-SN  1:12.00    1:10.44        
     r:+0.74  33.90     1:10.44 (36.54)                                        
 10 Sullivan, Patrick         18 Bluefish Swim Cl-NE  1:08.99    1:10.59        
     r:+0.73  32.87     1:10.59 (37.72)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:27.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Juniors
        2:29.39  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:27.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipolla, Christopher      18 Scarlet Aquatic-NJ   2:24.08    2:24.13 NATB   
              32.89     1:09.30 (36.41)     1:46.58 (37.28)     2:24.13 (37.55)
  2 Onken, Derek              17 Marietta Marlins-GA  2:25.00    2:24.37 NATB   
              31.98     1:08.28 (36.30)     1:46.16 (37.88)     2:24.37 (38.21)
  3 Larson, Garrett           17 Aquazot Swim Clu-CA  2:29.49    2:28.03 SC-J   
              33.81     1:10.99 (37.18)     1:49.26 (38.27)     2:28.03 (38.77)
  4 Lierley, Jonathan         17 Mount Pleasant S-SC  2:45.00    2:34.86        
              33.95     1:12.96 (39.01)     1:53.47 (40.51)     2:34.86 (41.39)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:27.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Juniors
        2:29.39  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:27.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Andrew             17 Lakeside Swim Te-KY  2:23.00    2:22.89 SCN    
     r:+0.77  32.30     1:07.96 (35.66)     1:44.62 (36.66)     2:22.89 (38.27)
  2 Power, Robert             18 Suburban Seahawk-MA  2:23.01    2:23.53 SCN    
     r:+0.69  33.01     1:09.45 (36.44)     1:46.02 (36.57)     2:23.53 (37.51)
  3 Dimarco, Michael          18 Parkland Aquatic-MA  2:27.00    2:25.28 NATB   
     r:+0.69  32.43     1:08.89 (36.46)     1:46.30 (37.41)     2:25.28 (38.98)
  4 Speese, David             17 Central Bucks Sw-MA  2:22.79    2:25.72 NATB   
     r:+0.74  31.94     1:08.58 (36.64)     1:46.37 (37.79)     2:25.72 (39.35)
  5 Deem, Wernher             17 Sandpipers Of Ne-CA  2:30.88    2:27.14 NATB   
     r:+0.71  33.56     1:10.39 (36.83)     1:49.60 (39.21)     2:27.14 (37.54)
  6 Peavey, Griffin           18 Kansas City Blaz-MV       NT    2:28.49 JR-B   
     r:+0.77  32.34     1:10.20 (37.86)     1:49.22 (39.02)     2:28.49 (39.27)
  7 Mellos, Christian         16 Pointe Aquatics-MI   2:28.43    2:29.31 JR-B   
     r:+0.69  34.92     1:12.60 (37.68)     1:50.79 (38.19)     2:29.31 (38.52)
  8 Zucca, John               17 Hudson Explorer-LE   2:30.81    2:29.32 JR-B   
     r:+0.65  33.05     1:10.90 (37.85)     1:50.08 (39.18)     2:29.32 (39.24)
  9 Ballif, Greg              16 Cottonwood Heigh-UT  2:32.00    2:33.51        
     r:+0.79  33.42     1:09.78 (36.36)     1:50.37 (40.59)     2:33.51 (43.14)
 10 Anderson, Joshua          16 Nitro Swimming-ST    2:40.00    2:35.90        
     r:+0.76  34.94     1:14.49 (39.55)     1:55.01 (40.52)     2:35.90 (40.89)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:27.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Juniors
        2:29.39  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:27.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goetz, Matthew            16 Long Island Aqua-MR  2:29.84    2:27.41 NATB   
     r:+0.65  32.49     1:09.35 (36.86)     1:47.84 (38.49)     2:27.41 (39.57)
  2 Scalise, Kyle             16 Northern Nevada-PC   2:32.89    2:28.64 JR-B   
     r:+0.63  32.46     1:10.12 (37.66)     1:49.15 (39.03)     2:28.64 (39.49)
  3 Styerwalt, Brian          17 Aces Swim Club-CO    2:35.23    2:29.08 JR-B   
     r:+0.74  32.62     1:10.60 (37.98)     1:49.95 (39.35)     2:29.08 (39.13)
  4 Fleming, Tyler            18 SwimMAC Carolina-NC  2:34.10    2:32.66        
     r:+0.77  34.16     1:13.50 (39.34)     1:52.87 (39.37)     2:32.66 (39.79)
  5 Alleva, Joseph            16 Wave Aquatics-PN     2:30.05    2:38.23        
     r:+0.70  33.32     1:10.95 (37.63)     1:53.82 (42.87)     2:38.23 (44.41)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nationals
        2:27.59  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Juniors
        2:29.39  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:27.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Ryan           15 Team Fla-FG               NT    2:16.96 NATS   
     r:+0.71  29.41     1:04.39 (34.98)     1:40.86 (36.47)     2:16.96 (36.10)
  2 Kauffman, Jared           17 Y-Spartaquatics-SC   2:25.49    2:21.27 NATS   
     r:+0.72  32.38     1:08.25 (35.87)     1:44.85 (36.60)     2:21.27 (36.42)
  3 Marshall, Lucas           15 Multnomah Athlet-OR  2:26.41    2:27.15 NATB   
     r:+0.67  32.68     1:09.87 (37.19)     1:47.90 (38.03)     2:27.15 (39.25)
  4 Isobe, Rin                17 RallySport Aquat-CO  2:23.00    2:27.53 NATB   
     r:+0.67  32.84     1:09.54 (36.70)     1:47.88 (38.34)     2:27.53 (39.65)
  5 Daigler, Hannon           17 Sandpipers Of Ne-CA  2:46.96    2:28.04 SC-J   
     r:+0.66  34.10     1:11.17 (37.07)     1:49.34 (38.17)     2:28.04 (38.70)
  6 Peters, Jeffrey           17 Santa Clara Swim-PC  2:30.67    2:30.76        
     r:+0.81  35.20     1:13.18 (37.98)     1:52.61 (39.43)     2:30.76 (38.15)
  7 Dunn, Kendall             15 Team Foxjet-MN       2:29.37    2:31.78        
     r:+0.78  34.11     1:13.09 (38.98)     1:52.99 (39.90)     2:31.78 (38.79)
  8 Stanchi, Paolo            17 Bellevue Club Sw-PN  2:29.00    2:32.75        
     r:+0.74  34.38     1:13.26 (38.88)     1:52.54 (39.28)     2:32.75 (40.21)
  9 Zelehowsky, Lucas         18 Lansing Cats-NI      2:33.31    2:35.39        
     r:+0.74  34.79     1:15.56 (40.77)     1:55.16 (39.60)     2:35.39 (40.23)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nationals
          57.39  NATB 2010 Nationals Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Juniors
          58.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  57.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bley-Male, Max            15 Multnomah Athlet-OR    59.63      58.20 JR-B   
     r:+0.71  27.19       58.20 (31.01)                                        
  2 Lile, Nathan              16 Smoky Mountain A-NC    59.10      58.33 JR-B   
     r:+0.65  27.15       58.33 (31.18)                                        
  3 Bonack, Bryan             17 Falfins Swimming-CO    58.98      58.50 JR-B   
     r:+0.72  26.91       58.50 (31.59)                                        
  4 Yacano, Benjamin          18 Nova of Virginia-VA    59.50      58.68 SCJB   
     r:+0.69  28.04       58.68 (30.64)                                        
  5 Forese, John              17 New Canaan YMCA-CT     59.95      59.00        
     r:+0.71  27.54       59.00 (31.46)                                        
  6 Deem, Wernher             17 Sandpipers Of Ne-CA    59.38      59.09        
     r:+0.69  28.51       59.09 (30.58)                                        
  7 Heinemann, Erik           17 Long Island Aqua-MR  1:00.11      59.14        
     r:+0.72  27.71       59.14 (31.43)                                        
  8 Coetzer, Stephen          17 Waves Of Wilming-NC    59.51      59.42        
     r:+0.71  27.69       59.42 (31.73)                                        
  9 Walsh, Brendan            18 Peddie Aquatic A-NJ    59.10      59.66        
     r:+0.70  27.59       59.66 (32.07)                                        
 10 Ng, Michael               18 Excel Aquatics-SE      59.81      59.85        
     r:+0.73  27.62       59.85 (32.23)                                        
 11 Coleman, Evan             15 Coastal Maine Aq-ME    59.32    1:00.29        
     r:+0.66  27.87     1:00.29 (32.42)                                        
 12 Krzyzanowski, Richard     18 Grand Canyon Uni-AZ    59.99    1:00.40        
     r:+0.63  28.31     1:00.40 (32.09)                                        
 13 Dimarco, Michael          18 Parkland Aquatic-MA  1:01.29    1:00.78        
     r:+0.71  28.86     1:00.78 (31.92)                                        
 14 Pizac, Douglas            18 Olympic Cascade-PN   1:00.79    1:00.85        
     r:+0.72  29.25     1:00.85 (31.60)                                        
 15 Waller, Kevin             16 South Coast Aqua-OR  1:04.00    1:01.65        
     r:+0.75  28.77     1:01.65 (32.88)                                        
 -- Maurer, Timothy           17 Hershey Aquatic-MA     59.09         NS        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nationals
          57.39  NATB 2010 Nationals Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Juniors
          58.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  57.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Alexander         17 Loyola Blakefiel-MD    58.89      58.18 JR-B   
     r:+0.60  27.01       58.18 (31.17)                                        
  2 Hill, Tyler               17 SwimMAC Carolina-NC    58.29      58.26 JR-B   
     r:+0.71  27.37       58.26 (30.89)                                        
  3 Peters, Johannes          17 Fox Valley Swim-IL     58.50      58.29 JR-B   
     r:+0.66  27.05       58.29 (31.24)                                        
  4 Rea, Ian                  17 North Texas Nada-NT    58.69      58.33 JR-B   
     r:+0.69  26.97       58.33 (31.36)                                        
  5 Benage, Timothy           17 Clayton Shaw Par-OZ    58.02      58.52 JR-B   
     r:+0.69  27.26       58.52 (31.26)                                        
  6 Brogden, Harrison         17 Star Aquatics-NC     1:00.10      58.62 SCJB   
     r:+0.64  27.24       58.62 (31.38)                                        
  7 Johnson, Christopher      17 West Austin Aqua-ST    59.61      59.02        
     r:+0.74  27.61       59.02 (31.41)                                        
  8 Greene, Aaron             15 North Texas Nada-NT  1:01.28      59.13        
     r:+0.71  27.66       59.13 (31.47)                                        
  9 Sloan, Sam                17 Nashville Aquati-SE    58.91      59.46        
     r:+0.66  28.90       59.46 (30.56)                                        
 10 Wheeler, William          15 SwimMAC Carolina-NC  1:02.00      59.70        
     r:+0.74  29.00       59.70 (30.70)                                        
 11 Darbinyan, Armen          17 Ccat Swimming-CA     1:00.45      59.71        
     r:+0.64  28.12       59.71 (31.59)                                        
 12 Wohlrab, Kurt             16 Sandhills Sand S-NC  1:00.00      59.74        
     r:+0.68  27.31       59.74 (32.43)                                        
 13 Knight, Stefan            17 North Coast Aqua-SI    59.65      59.98        
     r:+0.66  27.60       59.98 (32.38)                                        
 14 Grenfell, Grant           16 Tiger Aquatics-LA    1:00.15    1:00.04        
     r:+0.64  27.73     1:00.04 (32.31)                                        
 15 Lehane, Sean              15 Academy Bullets-IL   1:03.15    1:01.20        
     r:+0.74  28.02     1:01.20 (33.18)                                        
 16 Dong, Christopher         16 Duke Aquatics-NC     1:02.99    1:02.56        
     r:+0.82  30.04     1:02.56 (32.52)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nationals
          57.39  NATB 2010 Nationals Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Juniors
          58.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  57.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, William            15 City of Mobile S-SE       NT      56.97 NATB   
     r:+0.69  27.27       56.97 (29.70)                                        
  2 Cisneros, Alejandro       17 Mission Viejo Na-CA    58.88      57.74 SC-J   
     r:+0.75  27.22       57.74 (30.52)                                        
  3 McCurdy, Christian        15 Fox Chapel Kille-AM    58.36      57.83 SC-J   
     r:+0.72  27.09       57.83 (30.74)                                        
  4 Martin, James             18 Central CT Aquat-CT  1:01.00      58.22 JR-B   
     r:+0.78  27.36       58.22 (30.86)                                        
  5 Lowry, Mcclellan          18 Auburn Aquatics-SE     59.16      58.34 JR-B   
     r:+0.68  27.05       58.34 (31.29)                                        
  6 Bittner, Bobby            17 Star Aquatics-NC       57.01      58.69 SCJB   
     r:+0.76  27.64       58.69 (31.05)                                        
  7 Duval, Marcus             18 Team Foxjet-MN       1:01.01    1:01.09        
     r:+0.70  28.63     1:01.09 (32.46)                                        
 -- Olson, Patrick            17 Jersey Wahoos-MA       58.94         NS        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nationals
          57.39  NATB 2010 Nationals Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Juniors
          58.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  57.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allison, Jeffrey          17 La Mirada Armada-CA    58.54      58.85 SCJB   
              26.86       58.85 (31.99)                                        
  2 Maurer, Timothy           17 Hershey Aquatic-MA     59.09      59.73        
              27.36       59.73 (32.37)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:08.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        2:10.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yacano, Benjamin          18 Nova of Virginia-VA  2:06.40    2:05.74 SCN    
     r:+0.80  28.68     1:00.71 (32.03)     1:32.97 (32.26)     2:05.74 (32.77)
  2 Bull, Adam                16 City of Richards-NT  2:12.10    2:11.67        
     r:+0.80  29.48     1:02.53 (33.05)     1:36.21 (33.68)     2:11.67 (35.46)
  3 Copeland, Taylor          15 Nova of Virginia-VA  2:20.50    2:12.55        
     r:+0.77  28.94     1:02.26 (33.32)     1:36.86 (34.60)     2:12.55 (35.69)
  4 Bole, Sandy               16 North Bay Aquati-PC  2:15.12    2:44.88        
     r:+0.71  27.17       58.54 (31.37)   1:59.80 (1:01.26)     2:44.88 (45.08)
 -- Krzyzanowski, Richard     18 Grand Canyon Uni-AZ  2:10.66         DQ        
      False start
          r:+0.61                                                              
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:08.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        2:10.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yunker, Andrew            16 Flint 'y' Falcon-MI  2:04.74    2:04.27 SCN    
     r:+0.72  28.80     1:00.17 (31.37)     1:32.36 (32.19)     2:04.27 (31.91)
  2 Killeen, Nicholas         16 Ywca Flying Fish-IL  2:07.33    2:06.90 NATB   
     r:+0.71  28.65     1:00.36 (31.71)     1:32.62 (32.26)     2:06.90 (34.28)
  3 Knight, David             17 North Palm Beach-FG  2:07.83    2:07.34 NATB   
     r:+0.65  28.01     1:00.09 (32.08)     1:33.37 (33.28)     2:07.34 (33.97)
  4 Korotkin, Brian           18 California Capit-SN  2:08.29    2:09.17 SC-J   
     r:+0.74  28.92     1:01.01 (32.09)     1:34.64 (33.63)     2:09.17 (34.53)
  5 Wolff, Austin             16 New Canaan YMCA-CT   2:15.55    2:10.89        
     r:+0.70  29.23     1:02.32 (33.09)     1:36.14 (33.82)     2:10.89 (34.75)
  6 Robinson, Harrison        17 Cypress Fairbank-GU  2:13.50    2:11.25        
     r:+0.74  28.70     1:00.90 (32.20)     1:35.63 (34.73)     2:11.25 (35.62)
  7 Duval, Marcus             18 Team Foxjet-MN       2:12.50    2:14.65        
     r:+0.68  30.63     1:03.66 (33.03)     1:39.44 (35.78)     2:14.65 (35.21)
 -- Anderson, Joshua          16 Nitro Swimming-ST    2:10.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:08.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        2:10.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schuler, Carlos           18 Longhorn Aquatic-ST  2:07.55    2:07.31 NATB   
              27.98     1:00.11 (32.13)     1:33.10 (32.99)     2:07.31 (34.21)
  2 Okubo, Corey              14 Aquazot Swim Clu-CA  2:05.80    2:07.41 NATB   
              27.94     1:00.34 (32.40)     1:33.44 (33.10)     2:07.41 (33.97)
  3 Wong, Christopher         16 Aquazot Swim Clu-CA  2:06.36    2:09.63 SCJB   
              28.43     1:00.48 (32.05)     1:34.14 (33.66)     2:09.63 (35.49)
 -- Vinyard, Michael          17 Carmel Swim Club-IN  2:05.49         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nationals
        2:08.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Juniors
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
        2:10.59  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Andrew            16 North Jeffco Swi-CO  2:05.61    2:05.78 SCN    
     r:+0.72  29.03     1:01.00 (31.97)     1:33.62 (32.62)     2:05.78 (32.16)
  2 Moreno, Felipe            18 Una Nca-SI           2:06.46    2:06.12 NATB   
     r:+0.78  28.18       59.71 (31.53)     1:32.50 (32.79)     2:06.12 (33.62)
  3 King, Joshua              16 Berkeley Aquatic-NJ  2:05.15    2:06.54 NATB   
     r:+0.73  29.34     1:01.15 (31.81)     1:34.52 (33.37)     2:06.54 (32.02)
  4 McGough, Jacob            18 Clovis Swim Club-CC  2:05.84    2:06.83 NATB   
     r:+0.72  28.09     1:00.27 (32.18)     1:33.09 (32.82)     2:06.83 (33.74)
  5 Lierley, Zachary          15 Mount Pleasant S-SC  2:11.74    2:10.82        
     r:+0.73  29.07     1:01.99 (32.92)     1:36.07 (34.08)     2:10.82 (34.75)
  6 Peters, Johannes          17 Fox Valley Swim-IL   2:16.19    2:11.30        
     r:+0.69  29.64     1:01.26 (31.62)     1:36.47 (35.21)     2:11.30 (34.83)
  7 Clark, Cole               18 Parkland Aquatic-MA  2:17.19    2:11.64        
     r:+0.79  28.47     1:01.72 (33.25)     1:36.59 (34.87)     2:11.64 (35.05)
  8 Donovan, John             17 Elmbrook Swim Cl-WI  2:12.53    2:12.04        
     r:+0.63  28.83     1:02.63 (33.80)     1:37.21 (34.58)     2:12.04 (34.83)
  9 Grenfell, Grant           16 Tiger Aquatics-LA    2:17.08    2:12.18        
     r:+0.67  31.16     1:04.25 (33.09)     1:38.71 (34.46)     2:12.18 (33.47)
 10 Powell, Joseph            17 Colorado Athleti-CO  2:05.75    2:14.74        
     r:+0.66  29.30     1:04.11 (34.81)     1:39.42 (35.31)     2:14.74 (35.32)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:11.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:13.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolton, Brian             18 Nashville Aquati-SE  2:14.57    2:11.68 SC-J   
     r:+0.76  27.93     1:01.29 (33.36)     1:40.21 (38.92)     2:11.68 (31.47)
  2 Schuler, Carlos           18 Longhorn Aquatic-ST  2:14.32    2:11.75 SC-J   
     r:+0.73  27.50     1:00.25 (32.75)     1:40.98 (40.73)     2:11.75 (30.77)
  3 Scalise, Kyle             16 Northern Nevada-PC   2:15.14    2:13.76        
     r:+0.64  28.85     1:04.37 (35.52)     1:42.01 (37.64)     2:13.76 (31.75)
  4 Crockett, Sam             17 Lakeside Swim Te-KY  2:14.80    2:13.77        
     r:+0.69  29.18     1:04.11 (34.93)     1:42.91 (38.80)     2:13.77 (30.86)
  5 Kauffman, Graham          18 Y-Spartaquatics-SC   2:19.90    2:14.22        
     r:+0.75  29.37     1:06.21 (36.84)     1:44.43 (38.22)     2:14.22 (29.79)
  6 Yunker, Andrew            16 Flint 'y' Falcon-MI  2:19.82    2:14.52        
     r:+0.69  27.25     1:00.63 (33.38)     1:43.53 (42.90)     2:14.52 (30.99)
  7 Fleming, Tyler            18 SwimMAC Carolina-NC  1:54.79Y   2:15.13        
     r:+0.77  29.19     1:06.30 (37.11)     1:43.93 (37.63)     2:15.13 (31.20)
  8 Santoro, John             16 New Canaan YMCA-CT   2:15.54    2:15.14        
     r:+0.74  28.73     1:04.22 (35.49)     1:42.68 (38.46)     2:15.14 (32.46)
  9 Dempsey, William          18 Athens Bulldog S-GA  2:12.12    2:16.25        
     r:+0.69  29.31     1:02.66 (33.35)     1:44.15 (41.49)     2:16.25 (32.10)
 10 Tybur, Jonathan           14 The Woodlands Sw-GU  2:14.93    2:17.80        
     r:+0.83  30.33     1:07.53 (37.20)     1:45.45 (37.92)     2:17.80 (32.35)
 11 Wagner, Zachary           15 Olympic Cascade-PN   2:17.79    2:18.06        
     r:+0.64  28.51     1:04.48 (35.97)     1:46.49 (42.01)     2:18.06 (31.57)
 12 Hren, Derek               15 Euclid Marlins-LE    2:19.51    2:18.48        
     r:+0.70  28.66     1:05.54 (36.88)     1:45.85 (40.31)     2:18.48 (32.63)
 13 Young, Knox               16 Olympic Cascade-PN   2:12.79    2:19.17        
     r:+0.77  29.98     1:07.18 (37.20)     1:48.23 (41.05)     2:19.17 (30.94)
 14 Goetz, Matthew            16 Long Island Aqua-MR  2:18.54    2:19.77        
     r:+0.66  29.59     1:06.37 (36.78)     1:45.83 (39.46)     2:19.77 (33.94)
 15 Le, Daniel                15 Blue Devil Swim-IL        NT    2:20.26        
     r:+0.75  29.73     1:10.69 (40.96)     1:47.18 (36.49)     2:20.26 (33.08)
 16 Weiss, Andrew             14 Olympic Cascade-PN   2:20.79    2:25.46        
     r:+0.67  29.88     1:08.38 (38.50)     1:52.96 (44.58)     2:25.46 (32.50)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:11.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:13.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Owen               17 Jersey Wahoos-MA     2:12.50    2:09.84 NATB   
     r:+0.77  27.86     1:01.69 (33.83)     1:39.51 (37.82)     2:09.84 (30.33)
  2 Mendoza, Herbert          16 Nitro Swimming-ST    2:10.00    2:11.59 SC-J   
     r:+0.76  29.53     1:03.20 (33.67)     1:41.76 (38.56)     2:11.59 (29.83)
  3 Bole, Sandy               16 North Bay Aquati-PC  2:11.94    2:11.61 SC-J   
     r:+0.79  27.98     1:02.80 (34.82)     1:41.19 (38.39)     2:11.61 (30.42)
  4 Sullivan, Sean            17 Long Island Aqua-MR  2:13.65    2:11.76 SC-J   
     r:+0.67  28.60     1:02.57 (33.97)     1:40.70 (38.13)     2:11.76 (31.06)
  5 Glenn, Kevin              16 SwimMAC Carolina-NC  2:19.00    2:12.85 JR-B   
     r:+0.91  29.48     1:01.03 (31.55)     1:42.59 (41.56)     2:12.85 (30.26)
  6 Tesone, Nolan             16 North Jeffco Swi-CO  2:14.24    2:15.26        
     r:+0.79  28.76     1:02.03 (33.27)     1:42.73 (40.70)     2:15.26 (32.53)
  7 Styerwalt, Brian          17 Aces Swim Club-CO         NT    2:20.84        
     r:+0.76  29.83     1:07.25 (37.42)     1:47.00 (39.75)     2:20.84 (33.84)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:11.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:13.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosby, Gage              15 Razorback Aquati-AR  2:14.90    2:12.18 JR-B   
     r:+0.72  28.16     1:03.69 (35.53)     1:41.62 (37.93)     2:12.18 (30.56)
  2 Gunn, Zachary             16 Nitro Swimming-ST    2:17.69    2:12.64 JR-B   
     r:+0.70  29.16     1:04.96 (35.80)     1:40.43 (35.47)     2:12.64 (32.21)
  3 Jager, Conner             17 Fox Valley Swim-IL   2:15.20    2:13.50 SCJB   
     r:+0.75  27.74     1:00.30 (32.56)     1:41.63 (41.33)     2:13.50 (31.87)
  4 Stewart-Bates, Benjamin   18 Solon Stars Swim-LE  2:15.99    2:13.68        
     r:+0.70  28.93     1:02.88 (33.95)     1:42.90 (40.02)     2:13.68 (30.78)
  5 McCormick, Michael        17 DU Hilltoppers-CO    2:15.00    2:13.76        
     r:+0.77  29.20     1:04.08 (34.88)     1:41.73 (37.65)     2:13.76 (32.03)
  6 Von Moltke, Konrad        18 New Trier Swim C-IL  2:18.18    2:14.47        
     r:+0.66  30.02     1:04.36 (34.34)     1:42.99 (38.63)     2:14.47 (31.48)
  7 Lawler, Keltan            15 Peak Swimming-PC     2:14.88    2:14.92        
     r:+0.69  27.67     1:01.87 (34.20)     1:43.25 (41.38)     2:14.92 (31.67)
  8 Trebilcock, Gavin         17 Penguin Swimming-LE  2:11.39    2:14.93        
     r:+0.71  27.67     1:02.40 (34.73)     1:43.17 (40.77)     2:14.93 (31.76)
  9 Dong, Christopher         16 Duke Aquatics-NC     2:19.99    2:16.07        
     r:+0.79  29.83     1:07.51 (37.68)     1:44.21 (36.70)     2:16.07 (31.86)
 10 Wohlrab, Kurt             16 Sandhills Sand S-NC  2:15.00    2:16.22        
     r:+0.69  28.12     1:04.62 (36.50)     1:42.63 (38.01)     2:16.22 (33.59)
 11 Isobe, Rin                17 RallySport Aquat-CO  2:19.00    2:17.09        
     r:+0.67  29.28     1:06.02 (36.74)     1:44.35 (38.33)     2:17.09 (32.74)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nationals
        2:11.39  NATB 2010 Nationals Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Juniors
        2:13.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  2:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sven            15 Orinda Aquatics-PC   2:16.00    2:11.56 SC-J   
              28.57     1:02.41 (33.84)     1:41.95 (39.54)     2:11.56 (29.61)
  2 Gonzalez-Arranda, Mauric  17 Desert Shark Swi-BD  2:13.34    2:12.83 JR-B   
              27.22       59.86 (32.64)     1:41.42 (41.56)     2:12.83 (31.41)
  3 Fisher, Ryan              18 Club Wolverine-MI    2:23.20    2:19.99        
              29.90     1:07.10 (37.20)     1:46.00 (38.90)     2:19.99 (33.99)
 -- Heymann, Andrew           17 Lake Oswego Swim-OR  2:22.76         NS        
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nationals
        4:38.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Juniors
        4:43.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crabb, James              17 Curl Burke Swim-PV   4:45.00    4:37.93 NATB   
     r:+0.73  27.38       59.26 (31.88)     1:34.34 (35.08)     2:08.65 (34.31)
        2:51.75 (43.10)     3:35.11 (43.36)     4:07.42 (32.31)     4:37.93 (30.51)
  2 Miller, Cameron           17 Michigan City Pi-IN  4:06.32Y   4:41.76 JR-B   
     r:+0.74  28.64     1:03.33 (34.69)     1:42.15 (38.82)     2:19.68 (37.53)
        2:58.86 (39.18)     3:37.33 (38.47)     4:10.76 (33.43)     4:41.76 (31.00)
  3 Guyler, Mark              18 Tigard Tualatin-OR   4:46.71    4:45.10        
     r:+0.70  30.21     1:05.38 (35.17)     1:43.17 (37.79)     2:19.73 (36.56)
        2:58.47 (38.74)     3:37.63 (39.16)     4:12.06 (34.43)     4:45.10 (33.04)
  4 Turpin, Carter            17 SwimMAC Carolina-NC  4:43.45    4:46.99        
     r:+0.81  28.95     1:02.12 (33.17)     1:38.63 (36.51)     2:13.78 (35.15)
        2:55.85 (42.07)     3:39.14 (43.29)     4:13.26 (34.12)     4:46.99 (33.73)
  5 Tybur, Jonathan           14 The Woodlands Sw-GU  4:50.09    4:49.69        
     r:+0.75  31.41     1:06.22 (34.81)     1:45.39 (39.17)     2:23.47 (38.08)
        3:03.71 (40.24)     3:41.90 (38.19)     4:17.04 (35.14)     4:49.69 (32.65)
  6 Boliek, Charles           17 Team Greenville-SC   4:54.48    4:50.66        
     r:+0.77  31.30     1:06.28 (34.98)     1:43.95 (37.67)     2:21.18 (37.23)
        3:01.51 (40.33)     3:41.55 (40.04)     4:16.34 (34.79)     4:50.66 (34.32)
  7 Galerneau, Kevin          17 Oakland Live Y'E-MI  4:42.67    4:52.30        
     r:+0.64  29.05     1:01.83 (32.78)     1:39.38 (37.55)     2:17.07 (37.69)
        2:58.91 (41.84)     3:42.17 (43.26)     4:17.64 (35.47)     4:52.30 (34.66)
 -- McDermott, Daniel         18 Curl Burke Swim-PV   4:46.48         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
          r:+0.73                                                              
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nationals
        4:38.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Juniors
        4:43.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Joshua            16 Bakersfield Swim-CC  4:47.54    4:53.65        
              29.31     1:05.25 (35.94)     1:44.13 (38.88)     2:21.88 (37.75)
        3:02.61 (40.73)     3:44.81 (42.20)     4:19.56 (34.75)     4:53.65 (34.09)
 -- Chang, John               18 La Mirada Armada-CA  4:42.80         NS        
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nationals
        4:38.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Juniors
        4:43.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesone, Nolan             16 North Jeffco Swi-CO  4:41.56    4:44.81        
     r:+0.80  29.46     1:04.02 (34.56)     1:39.96 (35.94)     2:14.40 (34.44)
        2:56.59 (42.19)     3:38.38 (41.79)     4:11.61 (33.23)     4:44.81 (33.20)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nationals
        4:38.99  NATB 2010 Nationals Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Juniors
        4:43.19  JR-B 2010 Sum Jrs. Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs. Bonus
 Meet Qualifying:  4:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Christian        16 Baylor Swim Club-SE  4:32.00    4:33.71 SCN    
     r:+0.71  27.91       59.80 (31.89)     1:35.99 (36.19)     2:11.32 (35.33)
        2:49.91 (38.59)     3:29.42 (39.51)     4:01.82 (32.40)     4:33.71 (31.89)
  2 Butz, Kevin               16 Una Fox-IL           4:45.68    4:51.30        
     r:+0.69  30.14     1:03.15 (33.01)     1:39.76 (36.61)     2:16.55 (36.79)
        3:01.73 (45.18)     3:45.58 (43.85)     4:18.81 (33.23)     4:51.30 (32.49)