Licensed to USA Swimming-Nat. Meets     HY-TEK's Meet Manager 8/2/2008 12:16 PM
                    2008 U. S. Open - 7/29/2008 to 8/2/2008                    
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Wyld, Katie              22 Una Pcs-FG                       26.54 OPEN   
  2 Dwelley, Kate E           19 Terrapins Swim T-PC              27.44 JR-B   
  3 Lewinson, Rebecca         16 X-Cel Swimming-NJ                28.54        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caprioglio, Lisa          20 Athens Bulldog S-GA              27.22 JR-A   
  2 Scott, Lauren             17 Southern Crescen-GA              27.41 JR-B   
  3 Ridder, Kelsey            19 Parkway Swim Clu-OZ              28.78        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Samantha        19 Sun Devil Aquati-AZ              26.73 JR-A   
  2 Denninghoff, Sarah        16 Tucson Ford Deal-AZ              27.13 JR-A   
  3 Garland, Natalie          15 Santa Clara Swim-PC              27.75 JR-B   
  4 Wei, Stephanie            17 Santa Clara Swim-PC              27.90        
  5 Takaki, Maddie            17 Santa Clara Swim-PC              29.59        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doerge, Ella              19 Des Moines Swimm-IA              26.60 JR-A   
  2 Caldwell, Samantha        19 Sun Devil Aquati-AZ              26.63 JR-A   
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Whitney         21 De Anza Cupertin-PC              26.38 OPEN   
  2 Nathanson, Lisa           18 Des Moines Swimm-IA              26.66 JR-A   
  3 Brennan, Dannica          17 King Aquatic Clu-PN              26.76 JR-A   
  4 McCarthy, Meredith        20 Minnesota Aquati-MN              26.77 JR-A   
  5 Fish, Abbie               18 Lakeside Swim Te-KY              27.04 JR-A   
  6 Jennings, Emilee          19 Washington Aquat-PN              27.21 JR-A   
  7 Baker, Sarah              20 Una Psu-MA                       27.48 JR-B   
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frehling, Kaitlin         16 Saint Petersburg-FL              57.16 OPEN   
         r:+0.62  27.42       57.16 (29.74)                                        
  2 Golden, Julie             19 Auburn Universit-SE              58.14 JR-A   
         r:+0.81  28.27       58.14 (29.87)                                        
  3 Halet, Liz                19 Unattached-KY                    58.55 JR-A   
         r:+0.77  28.11       58.55 (30.44)                                        
  4 Doerge, Ella              19 Des Moines Swimm-IA              58.62 JR-A   
         r:+0.76  28.46       58.62 (30.16)                                        
  5 Leverenz, Caitlin         17 El Dorado Aquati-AZ              58.64 JR-A   
         r:+0.87  28.66       58.64 (29.98)                                        
  6 May, Anne Marie           21 Gaucho Aquatics-CA               58.67 JR-A   
         r:+0.80  28.23       58.67 (30.44)                                        
  7 Bauer, Courtney           20 Gaucho Aquatics-CA/              58.87 SCN    
         r:+0.84  28.39       58.87 (30.48)                                        
  8 Howard, Ashley            20 Duke Aquatics-NC                 59.76 JR-B   
         r:+0.70  29.57       59.76 (30.19)                                        
  9 Mehesan, Alexa            18 Des Moines Swimm-IA            1:00.47        
         r:+0.81  28.64     1:00.47 (31.83)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Lindsey            20 Washington Aquat-PN              57.54 JR-A   
                  27.57       57.54 (29.97)                                        
  2 Peterson, Sarah           20 Nashville Aquati-SE              57.85 JR-A   
                  28.16       57.85 (29.69)                                        
  3 Halvorson, Lori           21 Mizzou Swim Team-MV              57.99 JR-A   
                  28.19       57.99 (29.80)                                        
  4 Grigg, Ellen              18 New South Swimmi-NC              58.09 JR-A   
                  28.39       58.09 (29.70)                                        
  5 Herrmann, Danielle        21 Lawrence Aquahaw-MV              58.80 SCN    
                  28.48       58.80 (30.32)                                        
  6 Larson, Amanda            20 California Aquat-PC              58.87 SCN    
                  27.86       58.87 (31.01)                                        
  7 Kittle, Grace             19 Dallas Mustangs-NT               59.98 JR-B   
                  29.08       59.98 (30.90)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lahey, Kristen            20 RallySport Aquat-CO              57.38 JR-A   
         r:+0.77  27.24       57.38 (30.14)                                        
  2 McKeehan, Michelle        18 Center Grove Aqu-IN              58.11 JR-A   
                  27.89       58.11 (30.22)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dagg, Erica               19 California Aquat-PC              56.70 OPEN   
         r:+0.79  27.66       56.70 (29.04)                                        
  2 Powers, Brie              19 Longhorn Aquatic-ST              57.67 JR-A   
         r:+0.82  27.74       57.67 (29.93)                                        
  3 Nathanson, Lisa           18 Des Moines Swimm-IA              58.90 JR-B   
         r:+0.80  28.22       58.90 (30.68)                                        
  4 Fischer-Colbrie, Megan    17 Palo Alto Stanfo-PC              59.04 JR-B   
         r:+0.76  28.43       59.04 (30.61)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Whitney         21 De Anza Cupertin-PC              58.14 JR-A   
                  27.47       58.14 (30.67)                                        
  2 Gong, Jennifer            20 De Anza Cupertin-PC              59.23 JR-B   
                  28.48       59.23 (30.75)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  OPEN
        2:06.49  JR-A
        2:06.99  SCN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vanden Berge, Samantha    19 Swim Pasadena-CA               2:04.64 JR-A   
         r:+0.81  29.55     1:01.12 (31.57)     1:33.26 (32.14)     2:04.64 (31.38)
  2 Leiker, Amber             16 SwimMAC Carolina-NC            2:04.96 JR-A   
         r:+0.81  29.82     1:01.19 (31.37)     1:32.84 (31.65)     2:04.96 (32.12)
  3 Sun, Sara                 19 Swim Pasadena-CA               2:06.36 JR-A   
                  29.35     1:01.03 (31.68)     1:33.76 (32.73)     2:06.36 (32.60)
  4 Mauro, Christine          19 Sun Devil Aquati-AZ            2:07.53 JR-B   
                  30.01     1:01.99 (31.98)     1:34.73 (32.74)     2:07.53 (32.80)
  5 Wahl, Rachael             20 Santa Maria Swim-CA            2:08.52 JR-B   
                  29.98     1:02.10 (32.12)     1:35.58 (33.48)     2:08.52 (32.94)
  6 Dauw, Caitlin             18 St Charles Swim-IL             2:10.78        
                  30.11     1:02.65 (32.54)     1:36.51 (33.86)     2:10.78 (34.27)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  OPEN
        2:06.49  JR-A
        2:06.99  SCN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dagg, Erica               19 California Aquat-PC            2:05.06 JR-A   
         r:+0.79  29.56     1:00.77 (31.21)     1:32.32 (31.55)     2:05.06 (32.74)
  2 Herrmann, Danielle        21 Lawrence Aquahaw-MV            2:07.55 JR-B   
         r:+0.75  29.80     1:01.85 (32.05)     1:34.88 (33.03)     2:07.55 (32.67)
  3 Roberts, Hilary           17 Asphalt Green Un-MR            2:09.70        
         r:+0.79  30.13     1:02.50 (32.37)     1:36.37 (33.87)     2:09.70 (33.33)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  OPEN
        2:06.49  JR-A
        2:06.99  SCN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary           17 Asphalt Green Un-MR            2:09.03 JR-B   
         r:+0.77  29.64     1:01.95 (32.31)     1:35.86 (33.91)     2:09.03 (33.17)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  OPEN
        2:06.49  JR-A
        2:06.99  SCN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson, Mariah        20 Nebraska Aquatic-MW            2:07.92 JR-B   
                  29.67     1:01.78 (32.11)     1:34.97 (33.19)     2:07.92 (32.95)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  OPEN
        4:24.89  JR-A
        4:25.59  SCN
        4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Matre, Traci          20 Cypress Fairbank-GU            4:20.66 JR-A   
                  30.49     1:02.81 (32.32)     1:35.81 (33.00)     2:08.60 (32.79)
        2:41.95 (33.35)     3:15.48 (33.53)     3:48.97 (33.49)     4:20.66 (31.69)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  OPEN
        4:24.89  JR-A
        4:25.59  SCN
        4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vanden Berge, Samantha    19 Swim Pasadena-CA               4:20.61 JR-A   
         r:+0.87  30.65     1:03.30 (32.65)     1:36.28 (32.98)     2:09.17 (32.89)
        2:42.14 (32.97)     3:14.89 (32.75)     3:48.05 (33.16)     4:20.61 (32.56)
  2 Parker, Madison           18 Gator Swim Club-FL             4:21.47 JR-A   
                  30.08     1:02.58 (32.50)     1:35.69 (33.11)     2:09.15 (33.46)
        2:41.94 (32.79)     3:15.25 (33.31)     3:48.83 (33.58)     4:21.47 (32.64)
  3 Swinley, Leslie           20 Curl Burke Swim-PV/            4:21.68 JR-A   
         r:+0.79  30.55     1:03.14 (32.59)     1:36.26 (33.12)     2:09.57 (33.31)
        2:42.39 (32.82)     3:15.69 (33.30)     3:48.85 (33.16)     4:21.68 (32.83)
  4 Sun, Sara                 19 Swim Pasadena-CA               4:23.83 JR-A   
                  29.72     1:02.26 (32.54)     1:35.16 (32.90)     2:08.48 (33.32)
        2:42.26 (33.78)     3:16.08 (33.82)     3:50.13 (34.05)     4:23.83 (33.70)
  5 Baker, Sarah              20 Una Psu-MA                     4:23.93 JR-A   
         r:+0.77  30.55     1:03.15 (32.60)     1:35.87 (32.72)     2:09.26 (33.39)
        2:42.73 (33.47)     3:16.60 (33.87)     3:50.45 (33.85)     4:23.93 (33.48)
  6 Daly, Ashley              19 Washington Aquat-PN            4:24.40 JR-A   
         r:+0.78  30.67     1:03.50 (32.83)     1:36.75 (33.25)     2:10.26 (33.51)
        2:43.39 (33.13)     3:17.18 (33.79)     3:51.11 (33.93)     4:24.40 (33.29)
  7 Mauro, Christine          19 Sun Devil Aquati-AZ            4:29.30 JR-B   
         r:+0.78  32.11     1:06.02 (33.91)     1:40.03 (34.01)     2:14.01 (33.98)
        2:47.80 (33.79)     3:21.70 (33.90)     3:55.71 (34.01)     4:29.30 (33.59)
  8 Case, Kim                 20 The Fish-PV/rutgers            4:31.84        
                  30.85     1:04.08 (33.23)     1:38.20 (34.12)     2:13.03 (34.83)
        2:47.31 (34.28)     3:22.21 (34.90)     3:57.35 (35.14)     4:31.84 (34.49)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:55.19  OPEN
        9:03.49  JR-A
        9:04.09  SCN
        9:15.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beales, Kristen           20 Curl Burke Swim-PV             9:05.49 JR-B   
         r:+0.79  31.27     1:04.89 (33.62)     1:38.52 (33.63)     2:12.19 (33.67)
        2:46.22 (34.03)     3:20.41 (34.19)     3:54.90 (34.49)     4:29.40 (34.50)
        5:03.81 (34.41)     5:38.41 (34.60)     6:13.08 (34.67)     6:48.17 (35.09)
        7:22.86 (34.69)     7:57.72 (34.86)     8:32.49 (34.77)     9:05.49 (33.00)
  2 Roop, Stephanie           20 Una Psu-MA                     9:22.58        
         r:+0.79  31.42     1:04.56 (33.14)     1:38.38 (33.82)     2:12.74 (34.36)
        2:48.16 (35.42)     3:23.57 (35.41)     3:59.28 (35.71)     4:34.94 (35.66)
        5:11.12 (36.18)     5:46.86 (35.74)     6:23.08 (36.22)     6:59.15 (36.07)
        7:35.57 (36.42)     8:11.57 (36.00)     8:47.49 (35.92)     9:22.58 (35.09)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OPEN
        1:06.39  JR-A
        1:06.69  SCN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sommer, Maria             19 Aggie Swim Club-GU             1:06.43 SCN    
                  32.87     1:06.43 (33.56)                                        
  2 Embick, Jessica           21 Tucson Ford Deal-AZ            1:06.50 SCN    
 -- Anderson, Abigail         18 Middle Tennessee-SE                 NS        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OPEN
        1:06.39  JR-A
        1:06.69  SCN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Modglin, Amy              17 Swim Florida-FL                1:05.01 JR-A   
                  32.31     1:05.01 (32.70)                                        
  2 Pearson, Samantha         17 Team Rebel Aquat-CA            1:05.78 JR-A   
                  31.94     1:05.78 (33.84)                                        
  3 Collins, Blair            18 Sarasota YMCA Sh-FL            1:07.16 JR-B   
                  32.54     1:07.16 (34.62)                                        
  4 Ure, Katie                20 Gaucho Aquatics-CA/            1:07.98        
                  32.91     1:07.98 (35.07)                                        
  5 Mehesan, Alexa            18 Des Moines Swimm-IA            1:08.67        
                  33.25     1:08.67 (35.42)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OPEN
        1:06.39  JR-A
        1:06.69  SCN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Inada, Noriko            30 Brophy East Swim-AZ            1:11.61        
                  29.07     1:11.61 (42.54)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OPEN
        1:06.39  JR-A
        1:06.69  SCN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Ashley            20 Duke Aquatics-NC               1:05.72 JR-A   
                  33.05     1:05.72 (32.67)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  OPEN
        2:22.19  JR-A
        2:22.29  SCN
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Carly              19 Dynamo Swim Club-GA            2:19.82 JR-A   
                  34.13     1:09.00 (34.87)     1:44.70 (35.70)     2:19.82 (35.12)
  2 Pearson, Samantha         17 Team Rebel Aquat-CA            2:20.49 JR-A   
                  33.25     1:08.74 (35.49)     1:44.01 (35.27)     2:20.49 (36.48)
  3 Atkinson, Brooke          19 Una Tera-PC                    2:23.84 JR-B   
                  33.17     1:08.46 (35.29)     1:45.73 (37.27)     2:23.84 (38.11)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  OPEN
        2:22.19  JR-A
        2:22.29  SCN
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fischer-Colbrie, Megan    17 Palo Alto Stanfo-PC            2:19.69 JR-A   
                  33.24     1:07.76 (34.52)     1:43.59 (35.83)     2:19.69 (36.10)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  OPEN
        2:22.19  JR-A
        2:22.29  SCN
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fontana, Kirsten          19 College Area Swi-SI            2:25.82 JR-B   
                  33.20     1:09.64 (36.44)     1:48.09 (38.45)     2:25.82 (37.73)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  OPEN
        2:22.19  JR-A
        2:22.29  SCN
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Fontana, Kirsten          19 College Area Swi-SI                DNF        
      Did not finish
                  31.75     1:05.32 (33.57)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  OPEN
        1:14.39  JR-A
        1:14.99  SCN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Charlotte         19 Palo Alto Stanfo-PC            1:13.99 JR-A   
                  34.62     1:13.99 (39.37)                                        
  2 Maxvill, Caroline         19 Metroplex Aquati-NT            1:14.44 SCN    
         r:+0.68  35.17     1:14.44 (39.27)                                        
  3 Ballatore, Angelina       18 Gator Swim Club-FL             1:14.74 SCN    
         r:+0.75  35.29     1:14.74 (39.45)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  OPEN
        1:14.39  JR-A
        1:14.99  SCN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chokran, Angie            16 St Charles Swim-IL             1:13.61 JR-A   
                  34.51     1:13.61 (39.10)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  OPEN
        1:14.39  JR-A
        1:14.99  SCN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schluntz, Justine         21 Tucson Ford Deal-AZ            1:16.36 JR-B   
                  36.57     1:16.36 (39.79)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  OPEN
        1:14.39  JR-A
        1:14.99  SCN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Henley, Louise           23 Swim Wales                     1:15.70 JR-B   
         r:+0.79  33.53     1:15.70 (42.17)                                        
  2 Luick, Mackenzie          17 Tualatin Hills S-OR            1:15.84 JR-B   
         r:+0.90  36.19     1:15.84 (39.65)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  OPEN
        2:40.79  JR-A
        2:41.59  SCN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andracki, Julia           17 Arlington Alliga-IL            2:37.75 JR-A   
         r:+0.85  35.36     1:14.82 (39.46)     1:56.21 (41.39)     2:37.75 (41.54)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  OPEN
        2:40.79  JR-A
        2:41.59  SCN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Lyndsey            20 Penn State Unive-MA            2:45.48        
                  36.30     1:17.72 (41.42)     2:01.65 (43.93)     2:45.48 (43.83)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  OPEN
        2:40.79  JR-A
        2:41.59  SCN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adamczyk, Emily           17 Rose Bowl Aquati-CA            2:38.73 JR-A   
                  36.74     1:17.06 (40.32)     1:58.05 (40.99)     2:38.73 (40.68)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  OPEN
        1:03.99  JR-A
        1:04.39  SCN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Corrie             26 Suburban Swim Ce-MA            1:02.28 OPEN   
         r:+0.72  29.17     1:02.28 (33.11)                                        
  2 Larson, Amanda            20 California Aquat-PC            1:03.07 JR-A   
                  29.39     1:03.07 (33.68)                                        
  3 Soelter, Alison           21 Longhorn Aquatic-ST            1:03.33 JR-A   
         r:+0.78  29.68     1:03.33 (33.65)                                        
  4 Napier, Stephanie         20 Baylor Swim Club-SE            1:03.61 JR-A   
         r:+0.69  29.35     1:03.61 (34.26)                                        
  5 Dewall, Deidre            20 Minnesota Aquati-MN            1:03.71 JR-A   
         r:+0.76  29.91     1:03.71 (33.80)                                        
  6 Weinbrecht, Amanda        20 Team Rebel Aquat-CA            1:04.08 SCN    
                  29.65     1:04.08 (34.43)                                        
  7 Sharp, Lindsey            20 Washington Aquat-PN            1:04.34 SCN    
                  29.59     1:04.34 (34.75)                                        
  8 Naylor, Charlotte         19 Palo Alto Stanfo-PC            1:04.47 JR-B   
         r:+0.76  30.00     1:04.47 (34.47)                                        
  9 Brodie, Layne             18 Dynamo Swim Club-GA            1:05.02 JR-B   
         r:+0.83  30.37     1:05.02 (34.65)                                        
 10 Jennings, Emilee          19 Washington Aquat-PN            1:05.53 JR-B   
         r:+0.79  29.30     1:05.53 (36.23)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  OPEN
        1:03.99  JR-A
        1:04.39  SCN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rovira, Madeline          21 RallySport Aquat-CO            1:02.36 OPEN   
         r:+0.80  29.29     1:02.36 (33.07)                                        
  2 Leidigh, Ashley           21 Lawrence Aquahaw-MV            1:02.99 JR-A   
         r:+0.82  29.72     1:02.99 (33.27)                                        
  3 Steenvoorden, Kristen     17 Scarlet Aquatic-NJ             1:04.35 SCN    
                  30.38     1:04.35 (33.97)                                        
  4 Adamczyk, Emily           17 Rose Bowl Aquati-CA            1:06.37        
         r:+0.78  30.78     1:06.37 (35.59)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  OPEN
        1:03.99  JR-A
        1:04.39  SCN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie          17 Gator Swim Club-FL             1:02.93 JR-A   
         r:+0.75  29.90     1:02.93 (33.03)                                        
  2 Leidigh, Ashley           21 Lawrence Aquahaw-MV            1:04.22 SCN    
         r:+0.81  29.73     1:04.22 (34.49)                                        
  3 Denninghoff, Sarah        16 Tucson Ford Deal-AZ            1:05.74 JR-B   
         r:+0.83  30.01     1:05.74 (35.73)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  OPEN
        1:03.99  JR-A
        1:04.39  SCN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jamerson, Melissa         19 Mizzou Swim Team-MV            1:04.97 JR-B   
                  30.80     1:04.97 (34.17)                                        
  2 Neumann, Erin             19 Parkway Swim Clu-OZ            1:05.21 JR-B   
                  30.62     1:05.21 (34.59)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  OPEN
        2:20.29  JR-A
        2:20.29  SCN
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nedrud, Stacey            20 Gator Swim Club-FL             2:18.28 JR-A   
                  31.36     1:06.64 (35.28)     1:42.10 (35.46)     2:18.28 (36.18)
  2 Young, Alexandra          18 Una Psu-MA                     2:22.01 JR-B   
                  31.06     1:06.15 (35.09)     1:43.74 (37.59)     2:22.01 (38.27)
  3 Byers, Kirsten            20 King Aquatic Clu-PN            2:30.16        
                  31.60     1:08.19 (36.59)     1:49.07 (40.88)     2:30.16 (41.09)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  OPEN
        2:20.29  JR-A
        2:20.29  SCN
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Kylie             15 La Mirada Armada-CA            2:25.42        
         r:+0.73  31.82     1:08.93 (37.11)     1:47.18 (38.25)     2:25.42 (38.24)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  OPEN
        2:20.29  JR-A
        2:20.29  SCN
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCotter, Maureen         16 Jersey Wahoos-MA               2:18.58 JR-A   
         r:+0.84  31.95     1:06.95 (35.00)     1:42.71 (35.76)     2:18.58 (35.87)
  2 Neumann, Erin             19 Parkway Swim Clu-OZ            2:21.65 JR-B   
         r:+0.76  31.23     1:06.62 (35.39)     1:43.97 (37.35)     2:21.65 (37.68)
 -- Ridder, Kelsey            19 Parkway Swim Clu-OZ                 NS        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  OPEN
        2:20.29  JR-A
        2:20.29  SCN
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dauw, Caitlin             18 St Charles Swim-IL             2:20.95 JR-B   
                  30.96     1:06.57 (35.61)     1:43.63 (37.06)     2:20.95 (37.32)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  OPEN
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  SCN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clapp, Marissa            21 Unattached-IL                  2:22.53 JR-A   
                  31.57     1:08.17 (36.60)     1:48.49 (40.32)     2:22.53 (34.04)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  OPEN
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  SCN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 King, Lindsey             20 Aggie Swim Club-GU             2:23.42 JR-A   
         r:+0.83  30.75     1:07.76 (37.01)     1:49.78 (42.02)     2:23.42 (33.64)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  OPEN
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  SCN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dewall, Deidre            20 Minnesota Aquati-MN            2:21.85 JR-A   
         r:+0.76  29.96     1:04.88 (34.92)     1:47.39 (42.51)     2:21.85 (34.46)
  2 Smith, Kelsy              21 Marlins of Ralei-NC            2:22.30 JR-A   
                  30.69     1:05.52 (34.83)     1:49.74 (44.22)     2:22.30 (32.56)
  3 Nelson, Kelly             21 Penn State Unive-MA            2:22.53 JR-A   
         r:+0.66  29.59     1:05.62 (36.03)     1:50.04 (44.42)     2:22.53 (32.49)
  4 Leiker, Amber             16 SwimMAC Carolina-NC            2:24.73 JR-B   
         r:+0.80  29.85     1:05.54 (35.69)     1:51.87 (46.33)     2:24.73 (32.86)
  5 Wei, Stephanie            17 Santa Clara Swim-PC            2:28.22        
         r:+0.87  31.35     1:07.68 (36.33)     1:54.56 (46.88)     2:28.22 (33.66)
  6 Luick, Mackenzie          17 Tualatin Hills S-OR            2:29.62        
         r:+0.87  31.57     1:12.64 (41.07)     1:53.97 (41.33)     2:29.62 (35.65)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  OPEN
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  SCN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Amilee             19 Indiana Universi-IN            2:21.91 JR-A   
         r:+0.79  31.90     1:09.06 (37.16)     1:49.53 (40.47)     2:21.91 (32.38)
  2 Mahoney, Abbie            19 Longhorn Aquatic-ST            2:22.10 JR-A   
         r:+0.82  30.96     1:06.12 (35.16)     1:48.54 (42.42)     2:22.10 (33.56)
  3 Fischer, Kristen          21 Ucla Swimming-CA               2:23.35 JR-A   
         r:+0.87  31.76     1:07.15 (35.39)     1:49.69 (42.54)     2:23.35 (33.66)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  OPEN
        5:03.39  SCN
        5:03.69  JR-A
        5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Kaia             16 Bay & Ocean Stat-NE            5:01.94 SCN    
                  31.76     1:06.57 (34.81)     1:47.98 (41.41)     2:28.20 (40.22)
        3:12.22 (44.02)     3:57.21 (44.99)     4:30.14 (32.93)     5:01.94 (31.80)
  2 Wahl, Rachael             20 Santa Maria Swim-CA            5:02.25 SCN    
                  31.32     1:06.27 (34.95)     1:46.61 (40.34)     2:26.21 (39.60)
        3:10.90 (44.69)     3:55.29 (44.39)     4:28.97 (33.68)     5:02.25 (33.28)
  3 Daly, Ashley              19 Washington Aquat-PN            5:09.03 JR-B   
                  31.59     1:07.75 (36.16)     1:48.13 (40.38)     2:27.88 (39.75)
        3:13.73 (45.85)     4:00.10 (46.37)     4:34.98 (34.88)     5:09.03 (34.05)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  OPEN
        5:03.39  SCN
        5:03.69  JR-A
        5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCotter, Maureen         16 Jersey Wahoos-MA               5:08.31 JR-B   
         r:+0.82  32.06     1:08.04 (35.98)     1:47.47 (39.43)     2:25.22 (37.75)
        3:12.59 (47.37)     4:00.08 (47.49)     4:34.96 (34.88)     5:08.31 (33.35)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  OPEN
        5:03.39  SCN
        5:03.69  JR-A
        5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Emily               20 Aggie Swim Club-GU             4:53.05 OPEN   
         r:+0.85  32.06     1:07.34 (35.28)     1:44.53 (37.19)     2:19.84 (35.31)
        3:03.29 (43.45)     3:47.88 (44.59)     4:20.84 (32.96)     4:53.05 (32.21)
  2 Hurrell-Zitelman, Casey   19 Aggie Swim Club-GU             4:57.86 SCN    
         r:+0.80  31.59     1:06.88 (35.29)     1:46.43 (39.55)     2:24.53 (38.10)
        3:06.32 (41.79)     3:49.68 (43.36)     4:24.39 (34.71)     4:57.86 (33.47)
  3 Nedrud, Stacey            20 Gator Swim Club-FL             5:01.48 SCN    
         r:+0.73  31.31     1:07.01 (35.70)     1:44.90 (37.89)     2:22.01 (37.11)
        3:07.69 (45.68)     3:52.49 (44.80)     4:27.69 (35.20)     5:01.48 (33.79)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Newton, Jonathon         27 Nsw Institute                    22.62 OPEN   
  2 Martone, Jamie            21 Club Wolverine-MI/U              23.31 OPEN   
  3 Wang, Andrew              20 Longhorn Aquatic-ST              24.16 SCN    
  4 Campbell, Alex            16 Rose Bowl Aquati-CA              24.64 JR-B   
  5 Myers, Christopher        17 Rose Bowl Aquati-CA              24.71 JR-B   
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lundquist, Bryan          23 Stingrays-GA/Auburn              23.64 SCN    
  2 Woods, Steven             20 Walnut Creek Aqu-PC              24.18 SCN    
  3 Murray, Matthew           16 Palo Alto Stanfo-PC              24.31 JR-A   
  4 Richardson, Trent         21 Una Wcab-PC                      24.59 JR-A   
  5 Doak, Kevin               27 Unattached-MI                    24.60 JR-B   
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kuhn, Kevin               18 Rose Bowl Aquati-CA              23.58 OPEN   
  2 James, Jeff               19 North Carolina A-NC              23.66 SCN    
  3 Myers, Christopher        17 Rose Bowl Aquati-CA              24.65 JR-B   
  4 Campbell, Alex            16 Rose Bowl Aquati-CA              24.72 JR-B   
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foster, John              21 University of Ca-PC              24.04 SCN    
  2 Simpkins, Patrick         20 Una Troj-CA/STAN                 24.49 JR-A   
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Godsoe, Eugene            20 Stanford Swimmin-PC              23.54 OPEN   
  2 Oliver, Myles             18 Greensboro Swimm-NC              23.72 SCN    
  3 Smith, Matt               27 Santa Clara Swim-PC              24.00 SCN    
  4 Renz, Marshel             20 King Aquatic Clu-PN              24.67 JR-B   
  5 McClendon, Clint          21 Crimson Tide Aqu-SE              24.70 JR-B   
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houchin, Charlie          20 Club Wolverine-MI/U              51.86 SCN    
                  24.46       51.86 (27.40)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Jonathan         19 Longhorn Aquatic-ST              50.52 OPEN   
         r:+0.77  24.36       50.52 (26.16)                                        
  2 Jostes, Scott             19 Longhorn Aquatic-ST              50.57 OPEN   
         r:+0.78  24.28       50.57 (26.29)                                        
  3 Vanroekel, Ben            20 Longhorn Aquatic-ST              51.00 OPEN   
         r:+0.81  24.31       51.00 (26.69)                                        
  4 Aaberg, Ben               19 Tucson Ford Deal-AZ              52.04 SCN    
         r:+0.70  24.60       52.04 (27.44)                                        
  5 Tanner, Luke              19 Kansas City Swim-MV              52.12 SCN    
         r:+0.80  24.74       52.12 (27.38)                                        
  5 *Gloeckner, Julius        23 Tiger Aquatics-LA/L              52.12 SCN    
         r:+0.78  25.12       52.12 (27.00)                                        
  7 James, Jeff               19 North Carolina A-NC              52.65 SCN    
         r:+0.76  24.82       52.65 (27.83)                                        
  8 Faux, Geoff               19 Dynamo Swim Club-GA              53.47 JR-A   
         r:+0.71  25.33       53.47 (28.14)                                        
  9 Oliver, Myles             18 Greensboro Swimm-NC              54.25        
         r:+0.72  25.23       54.25 (29.02)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Botha, Jarryd            23 Area Tallahassee-FL              51.18 OPEN   
         r:+0.73  23.99       51.18 (27.19)                                        
  2 Portela, Anthony          21 Minnesota Aquati-MN              52.23 SCN    
         r:+0.58  25.37       52.23 (26.86)                                        
  3 Montgomery, Payne         17 SwimMAC Carolina-NC              52.42 SCN    
         r:+0.69  25.32       52.42 (27.10)                                        
  4 Aaberg, Ben               19 Tucson Ford Deal-AZ              52.43 SCN    
         r:+0.77  25.33       52.43 (27.10)                                        
  5 Wakefield, Kevin          20 Long Island Expr-MR              52.86 SCN    
         r:+0.71  25.48       52.86 (27.38)                                        
  6 King, Jayson              19 Kansas City Blaz-MV              53.12 JR-A   
         r:+0.74  25.66       53.12 (27.46)                                        
  7 Gillette, James           17 Rose Bowl Aquati-CA              55.00        
         r:+0.88  26.40       55.00 (28.60)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Solfelt, Mark             20 Minnesota Aquati-MN              51.36 OPEN   
                  24.48       51.36 (26.88)                                        
  2 Martin, Alex              20 Unattached-FL/Bolle              52.92 SCN    
                  25.31       52.92 (27.61)                                        
  3 Smith, Matt               27 Santa Clara Swim-PC              52.98 SCN    
                  25.74       52.98 (27.24)                                        
  4 Summers, Garth            19 DU Hilltoppers-CO/D              53.08 JR-A   
                  25.75       53.08 (27.33)                                        
  5 Gillette, James           17 Rose Bowl Aquati-CA              54.68        
                  26.22       54.68 (28.46)                                        
  6 Mirisola, Ian             18 Swim Pasadena-CA                 56.40        
                  27.14       56.40 (29.26)                                        
 -- Baseheart, Kevin          19 Schroeder YMCA S-WI                 DQ        
      False start
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kuhn, Kevin               18 Rose Bowl Aquati-CA              52.95 SCN    
         r:+0.88  25.92       52.95 (27.03)                                        
  2 Richardson, Trent         21 Una Wcab-PC                      52.99 SCN    
         r:+0.76  25.45       52.99 (27.54)                                        
  3 Trowbridge, Nick          17 Palo Alto Stanfo-PC              53.02 JR-A   
         r:+0.84  25.57       53.02 (27.45)                                        
  4 Blyth, Andre              19 North Jeffco Swi-CO              53.37 JR-A   
         r:+0.79  25.48       53.37 (27.89)                                        
  5 Alders, Alec              19 Rose Bowl Aquati-CA              54.95        
         r:+0.84  26.13       54.95 (28.82)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  OPEN
        1:55.69  SCN
        1:56.59  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Patrick            19 Bluefish Swim Cl-NE            1:55.78 JR-A   
                  27.90       57.26 (29.36)     1:26.66 (29.40)     1:55.78 (29.12)
  2 Trafton, Lucky            20 Bison Aquatics C-MA            1:56.93 JR-B   
         r:+0.70  27.55       56.65 (29.10)     1:26.92 (30.27)     1:56.93 (30.01)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  OPEN
        1:55.69  SCN
        1:56.59  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Payne         17 SwimMAC Carolina-NC            1:51.68 OPEN   
         r:+0.74  26.56       54.49 (27.93)     1:22.95 (28.46)     1:51.68 (28.73)
  2 Robertson, James          20 Longhorn Aquatic-ST            1:53.65 SCN    
         r:+0.81  26.76       55.47 (28.71)     1:24.77 (29.30)     1:53.65 (28.88)
  3 Martin, Alex              20 Unattached-FL/Bolle            1:53.97 SCN    
         r:+0.79  26.14       54.66 (28.52)     1:24.14 (29.48)     1:53.97 (29.83)
  4 Neiman, Mark              20 Jersey Wahoos-MA               1:54.52 SCN    
         r:+0.73  26.97       55.83 (28.86)     1:24.99 (29.16)     1:54.52 (29.53)
  5 Allen, Jake               19 Stanford Swimmin-PC            1:54.81 SCN    
         r:+0.75  26.77       55.48 (28.71)     1:25.39 (29.91)     1:54.81 (29.42)
  6 Howell, Isaac             18 Fast Swim Team-CA              1:54.82 SCN    
                  27.01       56.27 (29.26)     1:25.48 (29.21)     1:54.82 (29.34)
  7 Hanna, Colin              19 Terrapins Swim T-PC            1:55.23 SCN    
         r:+0.75  27.23       56.18 (28.95)     1:25.79 (29.61)     1:55.23 (29.44)
  8 *Zoldos, Michael          18 La Camarilla Swi-AZ            1:55.32 SCN    
         r:+0.79  27.44       56.46 (29.02)     1:26.04 (29.58)     1:55.32 (29.28)
  9 Korotkin, Scott           19 Stanford Swimmin-PC            1:57.04 JR-B   
         r:+0.74  27.23       56.34 (29.11)     1:26.39 (30.05)     1:57.04 (30.65)
 10 Shaw, Mason               16 Spokane Area Swi-IE            1:58.26        
         r:+0.74  28.15       58.01 (29.86)     1:27.98 (29.97)     1:58.26 (30.28)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  OPEN
        1:55.69  SCN
        1:56.59  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kittilstad, Jake          20 Minnesota Aquati-MN            1:56.35 JR-A   
                  27.01       55.90 (28.89)     1:25.86 (29.96)     1:56.35 (30.49)
  2 Alders, Alec              19 Rose Bowl Aquati-CA            1:58.10        
                  26.30       55.37 (29.07)     1:26.17 (30.80)     1:58.10 (31.93)
  3 Farley, Scott             15 Rose Bowl Aquati-CA            2:00.83        
                  27.60       57.48 (29.88)     1:29.14 (31.66)     2:00.83 (31.69)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  OPEN
        1:55.69  SCN
        1:56.59  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Matthew           16 Palo Alto Stanfo-PC            1:56.39 JR-A   
                  27.39       56.54 (29.15)     1:26.59 (30.05)     1:56.39 (29.80)
  2 Mathews, Sean             19 Rockwood Swim Cl-OZ            1:58.10        
                  27.08       56.39 (29.31)     1:27.23 (30.84)     1:58.10 (30.87)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  OPEN
        4:05.89  SCN
        4:07.19  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanna, Colin              19 Terrapins Swim T-PC            4:03.72 SCN    
                  28.16       58.57 (30.41)     1:29.35 (30.78)     2:00.87 (31.52)
        2:31.40 (30.53)     3:02.16 (30.76)     3:33.35 (31.19)     4:03.72 (30.37)
  2 Trafton, Lucky            20 Bison Aquatics C-MA            4:04.99 SCN    
                  28.11       58.19 (30.08)     1:29.18 (30.99)     2:00.43 (31.25)
        2:32.15 (31.72)     3:03.52 (31.37)     3:34.71 (31.19)     4:04.99 (30.28)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  OPEN
        4:05.89  SCN
        4:07.19  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calloway, Adam            20 Navy Swimming-MD               4:17.78        
                  28.36       59.68 (31.32)     1:32.13 (32.45)     2:04.86 (32.73)
        2:38.12 (33.26)     3:11.31 (33.19)     3:44.93 (33.62)     4:17.78 (32.85)
 -- Detra, Austin             18 Sarasota YMCA Sh-FL                 NS        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  OPEN
        4:05.89  SCN
        4:07.19  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Zoldos, Michael          18 La Camarilla Swi-AZ            4:00.91 OPEN   
         r:+0.81  28.26       58.37 (30.11)     1:28.72 (30.35)     1:59.33 (30.61)
        2:29.89 (30.56)     3:00.67 (30.78)     3:30.86 (30.19)     4:00.91 (30.05)
  1 Detra, Austin             18 Sarasota YMCA Sh-FL            4:00.91 OPEN   
                  28.10       58.72 (30.62)     1:29.13 (30.41)     1:59.45 (30.32)
        2:29.77 (30.32)     3:00.16 (30.39)     3:31.01 (30.85)     4:00.91 (29.90)
  3 Korotkin, Scott           19 Stanford Swimmin-PC            4:01.65 SCN    
         r:+0.75  27.89       58.03 (30.14)     1:28.42 (30.39)     1:59.12 (30.70)
        2:30.11 (30.99)     3:01.34 (31.23)     3:32.07 (30.73)     4:01.65 (29.58)
  4 King, Jayson              19 Kansas City Blaz-MV            4:01.67 SCN    
         r:+0.75  27.01       56.45 (29.44)     1:26.43 (29.98)     1:57.13 (30.70)
        2:28.27 (31.14)     2:59.64 (31.37)     3:31.14 (31.50)     4:01.67 (30.53)
  5 Shrestha, Eric            21 Area Tallahassee-FL            4:02.98 SCN    
         r:+0.76  28.27       58.48 (30.21)     1:29.11 (30.63)     2:00.03 (30.92)
        2:31.14 (31.11)     3:02.28 (31.14)     3:33.20 (30.92)     4:02.98 (29.78)
  6 Martin, Alex              20 Unattached-FL/Bolle            4:03.12 SCN    
                  27.83       58.24 (30.41)     1:28.39 (30.15)     1:59.19 (30.80)
        2:30.01 (30.82)     3:00.86 (30.85)     3:31.78 (30.92)     4:03.12 (31.34)
  7 Deters, Andrew            20 Unattached-CA                  4:03.33 SCN    
                  28.54       59.13 (30.59)     1:29.99 (30.86)     2:01.01 (31.02)
        2:31.71 (30.70)     3:02.43 (30.72)     3:33.28 (30.85)     4:03.33 (30.05)
  8 Hunter, Erik              18 Navy Swimming-MD               4:04.17 SCN    
         r:+0.82  27.88       57.97 (30.09)     1:28.76 (30.79)     1:59.55 (30.79)
        2:30.80 (31.25)     3:02.19 (31.39)     3:33.30 (31.11)     4:04.17 (30.87)
  9 Ettore, Max               20 Una Psu-MA                     4:04.34 SCN    
         r:+0.72  27.87       57.69 (29.82)     1:28.41 (30.72)     1:59.32 (30.91)
        2:30.81 (31.49)     3:02.20 (31.39)     3:33.79 (31.59)     4:04.34 (30.55)
 10 Waggoner, Matt            19 Fast Swim Team-CA              4:05.93 JR-A   
         r:+0.77  28.86       59.25 (30.39)     1:29.98 (30.73)     2:01.31 (31.33)
        2:33.07 (31.76)     3:04.00 (30.93)     3:35.66 (31.66)     4:05.93 (30.27)
 11 Webster, Kevin            19 Kansas City Blaz-MV            4:06.59 JR-A   
         r:+0.70  27.88       57.98 (30.10)     1:28.83 (30.85)     1:59.88 (31.05)
        2:31.31 (31.43)     3:03.04 (31.73)     3:34.99 (31.95)     4:06.59 (31.60)
 12 Calderon, Dito            21 Penn State Unive-MA            4:07.97 JR-B   
         r:+0.71  27.49       57.48 (29.99)     1:28.36 (30.88)     2:00.00 (31.64)
        2:32.06 (32.06)     3:04.09 (32.03)     3:36.63 (32.54)     4:07.97 (31.34)
 13 Charnin-Aker, Josh        18 Peddie Aquatic A-NJ            4:08.91 JR-B   
         r:+0.76  28.10       58.75 (30.65)     1:30.23 (31.48)     2:01.91 (31.68)
        2:33.73 (31.82)     3:06.19 (32.46)     3:37.98 (31.79)     4:08.91 (30.93)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  OPEN
        4:05.89  SCN
        4:07.19  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kinderwater, Josef        19 Wsy Swimming-MA/UNC            3:58.39 OPEN   
         r:+0.77  27.82       57.51 (29.69)     1:27.67 (30.16)     1:57.90 (30.23)
        2:28.33 (30.43)     2:58.59 (30.26)     3:28.93 (30.34)     3:58.39 (29.46)
  2 Biggs, Patrick            19 Bluefish Swim Cl-NE            4:02.24 SCN    
         r:+0.91  28.59       58.62 (30.03)     1:29.15 (30.53)     1:59.93 (30.78)
        2:30.64 (30.71)     3:01.65 (31.01)     3:32.05 (30.40)     4:02.24 (30.19)
  3 Fee, James                20 Bluefish Swim Cl-NE            4:04.98 SCN    
                  28.33       58.79 (30.46)     1:29.47 (30.68)     2:00.60 (31.13)
        2:31.57 (30.97)     3:02.63 (31.06)     3:33.76 (31.13)     4:04.98 (31.22)
 -- Hunter, Erik              18 Navy Swimming-MD                    NS        
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:23.09  OPEN
        8:29.79  SCN
        8:32.29  JR-A
        8:40.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farley, Scott             15 Rose Bowl Aquati-CA            8:37.99 JR-B   
         r:+0.70  28.88     1:01.39 (32.51)     1:34.05 (32.66)     2:06.71 (32.66)
        2:39.22 (32.51)     3:11.61 (32.39)     3:44.57 (32.96)     4:17.04 (32.47)
        4:49.81 (32.77)     5:22.38 (32.57)     5:55.28 (32.90)     6:27.62 (32.34)
        7:00.74 (33.12)     7:33.62 (32.88)     8:06.63 (33.01)     8:37.99 (31.36)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tusup, Shane              20 Rose Bowl Aquati-CA            1:00.21 JR-A   
                  29.54     1:00.21 (30.67)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yntema, Douwe             19 Duke City Aquati-NM            1:00.05 JR-A   
                  29.35     1:00.05 (30.70)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sanford, Christopher      20 Una Naac-OH                      57.58 OPEN   
                  27.87       57.58 (29.71)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laney, Max                20 Sun Devil Aquati-AZ              59.34 SCN    
                  28.71       59.34 (30.63)                                        
  2 *Clay, Matt               25 Great Britain                  1:14.17        
                  25.36     1:14.17 (48.81)                                        
 -- *Botha, Jarryd            23 Area Tallahassee-FL                 NS        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Good, Chris               21 Gaucho Aquatics-CA/              57.83 OPEN   
                  28.18       57.83 (29.65)                                        
  2 Martin, James             20 Trojan Swim Club-CA              58.12 OPEN   
                  28.29       58.12 (29.83)                                        
  3 McCarroll, Connor         17 Tualatin Hills S-OR              58.70 SCN    
                  28.08       58.70 (30.62)                                        
  4 Sullivan, Michael         19 Bluefish Swim Cl-NE              59.29 SCN    
                  28.97       59.29 (30.32)                                        
  5 Benoit, Matt              20 Una Ucb-PC/King                  59.75 SCN    
                  28.90       59.75 (30.85)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  OPEN
        2:09.09  SCN
        2:09.99  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tusup, Shane              20 Rose Bowl Aquati-CA            2:12.22 JR-B   
                  30.92     1:04.96 (34.04)     1:39.16 (34.20)     2:12.22 (33.06)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  OPEN
        2:09.09  SCN
        2:09.99  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Dennen         21 OMNI-CT/YALE                   2:05.33 OPEN   
                  29.67     1:00.87 (31.20)     1:33.05 (32.18)     2:05.33 (32.28)
  2 Thompson, Scott           21 Birmingham B. D.-SE            2:06.32 SCN    
                  30.35     1:02.50 (32.15)     1:34.83 (32.33)     2:06.32 (31.49)
  3 Ellingsen, Jeff           21 Team Rebel Aquat-CA            2:08.83 SCN    
                  29.68     1:01.03 (31.35)     1:34.25 (33.22)     2:08.83 (34.58)
  4 Sorrell, Jesse            19 Pilot Aquatic Cl-SE            2:11.17 JR-B   
                  31.26     1:04.05 (32.79)     1:37.38 (33.33)     2:11.17 (33.79)
  5 Calloway, Adam            20 Navy Swimming-MD               2:12.81        
                  31.24     1:03.67 (32.43)     1:38.12 (34.45)     2:12.81 (34.69)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  OPEN
        2:09.09  SCN
        2:09.99  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laney, Max                20 Sun Devil Aquati-AZ            2:06.06 OPEN   
                  29.32       59.94 (30.62)     1:31.65 (31.71)     2:06.06 (34.41)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  OPEN
        2:09.09  SCN
        2:09.99  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belecanech, Matthew       16 Jersey Wahoos-MA               2:06.36 SCN    
                  28.99     1:00.24 (31.25)     1:33.06 (32.82)     2:06.36 (33.30)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brunger, Nicholas         21 DU Hilltoppers-CO/D            1:05.10 OPEN   
         r:+0.82  30.83     1:05.10 (34.27)                                        
  2 Miyahara, Kazu            21 Trojan Swim Club-CA            1:05.59 SCN    
                  31.11     1:05.59 (34.48)                                        
  3 Hinshaw, Ben              17 Palo Alto Stanfo-PC            1:08.29 JR-B   
         r:+0.72  32.10     1:08.29 (36.19)                                        
 -- Smalley, Maverick         20 The Woodlands Sw-GU                 DQ        
      False start
              r:+0.71                                                              
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bloch, Cheyne             26 Swim Pasadena-CA               1:01.91 OPEN   
         r:+0.71  29.03     1:01.91 (32.88)                                        
  2 Jepson, Travis            20 Una Scsc-PC/UCSB               1:05.93 SCN    
         r:+0.77  31.02     1:05.93 (34.91)                                        
  3 Chiu, Ryan                18 Swim Pasadena-CA               1:07.90 JR-B   
         r:+0.84  32.22     1:07.90 (35.68)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Justin          19 Suburban Swim Ce-MA            1:06.42 SCN    
         r:+0.89  30.40     1:06.42 (36.02)                                        
  2 *Jacobo, Alfredo          26 Aggie Swim Club-GU             1:09.94 JR-B   
         r:+0.81  28.98     1:09.94 (40.96)                                        
  3 Jacobson, Brian           34 Unattached-MN                  1:10.75        
         r:+0.47  32.33     1:10.75 (38.42)                                        
  4 Shilling, Brandon         17 Santa Clara Swim-PC            1:10.79        
         r:+0.76  32.94     1:10.79 (37.85)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Telep, Nate               20 Sun Devil Aquati-AZ            1:07.19 JR-A   
                  30.99     1:07.19 (36.20)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baque, John               20 Pine Crest Schoo-FG            1:05.68 SCN    
                  30.74     1:05.68 (34.94)                                        
  2 Davidson, Justin          19 Suburban Swim Ce-MA            1:06.18 SCN    
                  30.65     1:06.18 (35.53)                                        
  3 Mitchell, Brad            20 North Carolina A-NC            1:06.24 SCN    
                  30.57     1:06.24 (35.67)                                        
  4 Swander, Kevin            24 Indiana Universi-IN            1:14.42        
                  28.29     1:14.42 (46.13)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  OPEN
        2:25.29  SCN
        2:27.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Zach                19 Minnesota Aquati-MN            2:23.68 SCN    
                  32.84     1:09.17 (36.33)     1:45.95 (36.78)     2:23.68 (37.73)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  OPEN
        2:25.29  SCN
        2:27.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Webb, Richard            21 Great Britain                  2:16.02 OPEN   
         r:+0.93  30.40     1:04.20 (33.80)     1:39.69 (35.49)     2:16.02 (36.33)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  OPEN
        2:25.29  SCN
        2:27.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snowden, Bryan            19 Aggie Swim Club-GU             2:19.81 OPEN   
                  32.72     1:07.83 (35.11)     1:43.52 (35.69)     2:19.81 (36.29)
  2 Jepson, Travis            20 Una Scsc-PC/UCSB               2:20.08 OPEN   
                  31.69     1:07.59 (35.90)     1:44.05 (36.46)     2:20.08 (36.03)
  3 Mirisola, Ian             18 Swim Pasadena-CA               2:36.15        
                  35.08     1:14.20 (39.12)     1:55.20 (41.00)     2:36.15 (40.95)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  OPEN
        2:25.29  SCN
        2:27.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cregar, Bill              19 Athens Bulldog S-GA            2:22.85 SCN    
         r:+0.63  31.79     1:07.78 (35.99)     1:44.80 (37.02)     2:22.85 (38.05)
  2 Telep, Nate               20 Sun Devil Aquati-AZ            2:26.92 JR-A   
         r:+0.80  32.35     1:08.72 (36.37)     1:46.64 (37.92)     2:26.92 (40.28)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gladys, Collin            19 Sun Devil Aquati-AZ              55.98 SCN    
                  26.29       55.98 (29.69)                                        
  2 Virtue, Evan              16 California Capit-SN              56.50 SCN    
                  26.82       56.50 (29.68)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augustyn, Patrick         20 Irish Aquatics-IN                58.07 JR-B   
                  27.21       58.07 (30.86)                                        
  2 Cohen, Jesse              19 Navy Swimming-MD                 59.48        
                  28.40       59.48 (31.08)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Botha, Jarryd            23 Area Tallahassee-FL              54.36 OPEN   
         r:+0.74  25.12       54.36 (29.24)                                        
  2 Clark, Nate               21 Dallas Mustangs-NT               55.63 OPEN   
         r:+0.70  26.35       55.63 (29.28)                                        
  3 Mathews, Sean             19 Rockwood Swim Cl-OZ              55.98 SCN    
         r:+0.83  26.55       55.98 (29.43)                                        
  4 Vogelgesang, Scott        20 Gaucho Aquatics-CA/              56.17 SCN    
         r:+0.73  25.95       56.17 (30.22)                                        
  5 Muir, Jonny               19 Santa Clara Swim-PC              57.19 SCN    
         r:+0.73  26.80       57.19 (30.39)                                        
  6 Westby, Nelson            21 Minnesota Aquati-MN              57.20 JR-A   
         r:+0.76  26.39       57.20 (30.81)                                        
  7 Miyahara, Kazu            21 Trojan Swim Club-CA              57.51 JR-A   
         r:+0.78  26.22       57.51 (31.29)                                        
  8 Grosser, Jake             19 St Charles Swim-IL               57.56 JR-A   
         r:+0.77  26.74       57.56 (30.82)                                        
  9 Bagby, Joshua             20 Katy Aquatic Tea-GU              58.00 JR-B   
         r:+0.75  26.89       58.00 (31.11)                                        
 10 McClendon, Clint          21 Crimson Tide Aqu-SE              58.55 JR-B   
                  27.10       58.55 (31.45)                                        
 11 Erickson, Shawn           20 Area Tallahassee-FL            1:00.51        
         r:+0.75  28.19     1:00.51 (32.32)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Brian             19 Longhorn Aquatic-ST              54.80 OPEN   
         r:+0.78  25.65       54.80 (29.15)                                        
  2 Summers, Garth            19 DU Hilltoppers-CO/D              54.89 OPEN   
         r:+0.70  26.23       54.89 (28.66)                                        
  3 *Kable, Adam              21 Nsw Institute                    54.99 OPEN   
         r:+0.78  25.88       54.99 (29.11)                                        
  4 Kennedy, Neal             19 Club Wolverine-MI/U              56.10 SCN    
         r:+0.76  25.98       56.10 (30.12)                                        
  5 Grosser, Jake             19 St Charles Swim-IL               57.91 JR-B   
         r:+0.80  26.96       57.91 (30.95)                                        
  6 Brake, Andy               19 Curl Burke Swim-PV/              58.39 JR-B   
                  27.74       58.39 (30.65)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Jonny               19 Santa Clara Swim-PC              56.76 SCN    
         r:+0.74  26.85       56.76 (29.91)                                        
  2 Santoli, Thomas           16 SwimMAC Carolina-NC              57.34 JR-A   
         r:+0.89  27.01       57.34 (30.33)                                        
  3 *Kawamoto, Kohei          28 Brophy East Swim-AZ            1:05.73        
         r:+0.68  24.26     1:05.73 (41.47)                                        
  4 Bergstrom, Jason          21 Aggie Swim Club-GU             1:09.24        
         r:+0.81  24.98     1:09.24 (44.26)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Tyler              20 Aggie Swim Club-GU             2:03.73 OPEN   
         r:+0.80  27.75       59.10 (31.35)     1:31.80 (32.70)     2:03.73 (31.93)
  2 Newell, Rob               18 DU Hilltoppers-CO/H            2:04.52 SCN    
         r:+0.79  27.93       59.14 (31.21)     1:31.25 (32.11)     2:04.52 (33.27)
  3 McCarroll, Connor         17 Tualatin Hills S-OR            2:10.97        
         r:+0.68  28.15       59.58 (31.43)     1:33.33 (33.75)     2:10.97 (37.64)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leneave, Sean             20 The Woodlands Sw-GU            2:04.46 SCN    
                  27.90       59.77 (31.87)     1:31.96 (32.19)     2:04.46 (32.50)
  2 Brake, Andy               19 Curl Burke Swim-PV/            2:07.59 JR-A   
                  29.45     1:02.06 (32.61)     1:34.31 (32.25)     2:07.59 (33.28)
  3 Ettore, Max               20 Una Psu-MA                     2:08.71 JR-B   
                  28.90     1:01.11 (32.21)     1:34.54 (33.43)     2:08.71 (34.17)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Walsh, Bobby             18 Tidewater Aquati-VA            2:10.13 JR-B   
         r:+0.75  29.35     1:02.26 (32.91)     1:35.17 (32.91)     2:10.13 (34.96)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shrestha, Eric            21 Area Tallahassee-FL            2:04.08 OPEN   
         r:+0.77  28.47       59.41 (30.94)     1:31.39 (31.98)     2:04.08 (32.69)
  2 Deters, Andrew            20 Unattached-CA                  2:06.25 SCN    
         r:+0.73  28.67     1:00.41 (31.74)     1:33.39 (32.98)     2:06.25 (32.86)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augustyn, Patrick         20 Irish Aquatics-IN              2:09.42 JR-B   
                  28.30     1:00.17 (31.87)     1:34.27 (34.10)     2:09.42 (35.15)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  OPEN
        2:10.59  SCN
        2:11.59  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Kevin            19 Kansas City Blaz-MV            2:06.48 OPEN   
                  26.39       59.38 (32.99)     1:36.13 (36.75)     2:06.48 (30.35)
  2 Lee, Kyle                 20 Crimson Tide Aqu-SE            2:11.45 JR-A   
         r:+0.65  27.69     1:01.58 (33.89)     1:40.23 (38.65)     2:11.45 (31.22)
  3 Corcoran, Kyle            19 King Aquatic Clu-PN            2:14.77        
         r:+0.79  29.08     1:04.20 (35.12)     1:43.21 (39.01)     2:14.77 (31.56)
 -- *Seo, Young Tae           14 Swim Pasadena-CA                    DQ        
              r:+0.72                                                              
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  OPEN
        2:10.59  SCN
        2:11.59  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brunger, Nicholas         21 DU Hilltoppers-CO/D            2:07.89 OPEN   
         r:+0.80  27.32     1:01.28 (33.96)     1:37.79 (36.51)     2:07.89 (30.10)
  2 Sullivan, Michael         19 Bluefish Swim Cl-NE            2:10.18 SCN    
         r:+0.81  28.16       59.67 (31.51)     1:39.55 (39.88)     2:10.18 (30.63)
  3 Vey, Billy                21 Navy Swimming-MD               2:12.06 JR-B   
         r:+0.75  27.98     1:01.00 (33.02)     1:41.52 (40.52)     2:12.06 (30.54)
  4 Cohen, Jesse              19 Navy Swimming-MD               2:13.72        
         r:+0.79  28.31     1:01.99 (33.68)     1:43.12 (41.13)     2:13.72 (30.60)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  OPEN
        2:10.59  SCN
        2:11.59  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Singley, Wil              18 North Texas Nada-NT            2:09.19 SCN    
         r:+0.69  27.74     1:00.32 (32.58)     1:39.56 (39.24)     2:09.19 (29.63)
  2 Renz, Marshel             20 King Aquatic Clu-PN            2:09.53 SCN    
         r:+0.72  27.31     1:01.18 (33.87)     1:39.20 (38.02)     2:09.53 (30.33)
  3 Erickson, Shawn           20 Area Tallahassee-FL            2:12.25 JR-B   
                  28.88     1:02.96 (34.08)     1:41.84 (38.88)     2:12.25 (30.41)
  4 Ellingsen, Jeff           21 Team Rebel Aquat-CA            2:17.55        
         r:+0.78  28.26     1:02.01 (33.75)     1:44.00 (41.99)     2:17.55 (33.55)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  OPEN
        2:10.59  SCN
        2:11.59  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winchell, Chris           19 Bellevue Club Sw-PN            2:09.49 SCN    
                  27.76     1:01.36 (33.60)     1:39.94 (38.58)     2:09.49 (29.55)
  2 Sorrell, Jesse            19 Pilot Aquatic Cl-SE            2:13.47 JR-B   
                  29.09     1:01.91 (32.82)     1:42.21 (40.30)     2:13.47 (31.26)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  OPEN
        4:37.39  SCN
        4:40.19  JR-A
        4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Walsh, Bobby             18 Tidewater Aquati-VA            4:41.56 JR-B   
                  29.16     1:02.40 (33.24)     1:39.28 (36.88)     2:15.16 (35.88)
        2:54.80 (39.64)     3:35.06 (40.26)     4:08.72 (33.66)     4:41.56 (32.84)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  OPEN
        4:37.39  SCN
        4:40.19  JR-A
        4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Sano, Hidemasa           24 Trojan Swim Club-CA            4:22.04 OPEN   
         r:+0.69  26.73       57.34 (30.61)     1:32.68 (35.34)     2:06.60 (33.92)
        2:44.62 (38.02)     3:22.70 (38.08)     3:53.27 (30.57)     4:22.04 (28.77)
  2 Corcoran, Kyle            19 King Aquatic Clu-PN            4:44.17        
         r:+0.78  30.65     1:06.57 (35.92)     1:43.80 (37.23)     2:20.56 (36.76)
        2:59.09 (38.53)     3:39.73 (40.64)     4:12.22 (32.49)     4:44.17 (31.95)