Licensed to USA Swimming-National Meets
                                       Hy-Tek's Meet Manager 12/3/2004 01:54 PM
        2004 U.S. Open Swimming Championships - 12/2/2004 to 12/4/2004         
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.79  NATS
          26.79  WCT
          27.19  JRS
          27.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Dominski, Emily           15 New Trier Swim C-IL    26.88      27.20 OPEN   
  2 Sandback, Marina          20 Unlv-CA                27.27      27.26 OPEN   
  3 #Larson, Amanda           16 Davis Aquadarts-SN     27.81      27.55        
  4 Sindall, Lauren           17 Lancaster Aquati-MA    27.14      27.73        
  5 Luttermoser, Allison      18 West Shore YMCA-MA     27.89      27.92        
  6 Zelenky, Alison           14 West Shore YMCA-MA     28.50      29.12        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.69  NATS
          57.69  WCT
          58.49  JRS
          58.89  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Collins, Lauren          13 Great Britain          59.46    1:00.62        
                  29.49     1:00.62 (31.13)                                        
  2 *Durant, Natalie          14 Great Britain          59.36    1:00.71        
                  29.53     1:00.71 (31.18)                                        
  3 #Mann, Alexis             17 Claremont Club-CA    1:00.32    1:00.79        
                  29.15     1:00.79 (31.64)                                        
  4 *Key, Emily               13 Great Britain          59.34    1:02.44        
                  30.20     1:02.44 (32.24)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:04.49  NATS
        2:04.49  WCT
        2:05.99  JRS
        2:06.99  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Bassino, Melina          22 Univ Of Alabama-SE   2:08.00    2:07.05        
                  29.65     1:01.69 (32.04)     1:34.21 (32.52)     2:07.05 (32.84)
  2 *Tomlinson, Jordan        14 Great Britain        2:07.21    2:08.24        
                  30.04     1:02.32 (32.28)     1:35.67 (33.35)     2:08.24 (32.57)
  3 Fasano, Jacqueline        16 Long Island Aqua-MR  2:08.00    2:08.53        
                  30.93     1:03.70 (32.77)     1:36.49 (32.79)     2:08.53 (32.04)
  4 Goldson, Elizabeth        16 Long Island Aqua-MR  2:08.00    2:08.61        
                  30.98     1:03.44 (32.46)     1:36.33 (32.89)     2:08.61 (32.28)
  5 *Robinson, Victoria       16 Great Britain             NT    2:08.92        
                  30.38     1:02.73 (32.35)     1:36.49 (33.76)     2:08.92 (32.43)
  6 King, Raichelle           17 KC Blazers-MV        2:10.45    2:09.18        
                  31.61     1:04.18 (32.57)     1:36.98 (32.80)     2:09.18 (32.20)
  7 Martin, Noelle            17 Winston-Salem Y-NC   2:08.30    2:09.47        
                  30.52     1:03.49 (32.97)     1:36.71 (33.22)     2:09.47 (32.76)
  8 Theilemann, Tara          19 Univ Of Alabama-SE   2:08.00    2:10.69        
                  30.45     1:03.42 (32.97)     1:37.37 (33.95)     2:10.69 (33.32)
  9 #Rachford, Shannon        16 Silicon Valley-PC    2:08.00    2:10.92        
                  30.63     1:03.00 (32.37)     1:36.76 (33.76)     2:10.92 (34.16)
 10 Kane, Rebecca             15 The Atlantic Cl.-NJ  2:09.10    2:11.19        
                  31.38     1:04.53 (33.15)     1:38.46 (33.93)     2:11.19 (32.73)
 11 *Durant, Natalie          14 Great Britain        2:07.90    2:12.39        
                  30.40     1:03.56 (33.16)     1:38.21 (34.65)     2:12.39 (34.18)
 12 *Key, Emily               13 Great Britain        2:10.07    2:13.06        
                  30.66     1:04.25 (33.59)     1:38.76 (34.51)     2:13.06 (34.30)
 13 #Hopkins-Vacca, Corina    16 Magnus Aquatic G-NE  2:19.88    2:15.06        
                  31.73     1:06.00 (34.27)     1:40.63 (34.63)     2:15.06 (34.43)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:20.89  NATS
        4:20.89  WCT
        4:23.39  JRS
        4:25.59  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waller, Rachael           17 KC Blazers-MV        4:23.22    4:24.74 OPEN   
                  30.82     1:03.44 (32.62)     1:37.21 (33.77)     2:10.97 (33.76)
        2:44.54 (33.57)     3:18.42 (33.88)     3:52.06 (33.64)     4:24.74 (32.68)
  2 Shue, Lauren              18 Univ Of Miami-FG     4:35.00    4:31.40        
                  32.02     1:05.69 (33.67)     1:40.04 (34.35)     2:14.39 (34.35)
        2:48.96 (34.57)     3:23.54 (34.58)     3:57.88 (34.34)     4:31.40 (33.52)
  3 Erwin, Tara               19 Univ Of Miami-FG     4:35.70    4:34.74        
                  31.79     1:06.54 (34.75)     1:41.45 (34.91)     2:16.36 (34.91)
        2:51.33 (34.97)     3:26.40 (35.07)     4:01.26 (34.86)     4:34.74 (33.48)
  4 #Lawler, Ashley           17 Iowa City Eels S-IA  4:29.91    4:38.16        
                  31.91     1:06.38 (34.47)     1:41.45 (35.07)     2:16.84 (35.39)
        2:52.43 (35.59)     3:27.66 (35.23)     4:03.20 (35.54)     4:38.16 (34.96)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.39  NATS
        1:05.39  WCT
        1:06.09  JRS
        1:06.69  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Kopenitz, Jennifer       15 Germantown-MA        1:06.99    1:07.56        
                  33.37     1:07.56 (34.19)                                        
  2 #Simms, Joan Christel     14 Hawaii Swimming-HI   1:07.27    1:07.62        
                  33.45     1:07.62 (34.17)                                        
  3 #Poteete, Anna            17 Santa Cruz Co.-PC    1:06.92    1:07.85        
                  33.53     1:07.85 (34.32)                                        
  4 *Mitchell, Seanna         16 Team Ontario/NKB     1:08.45    1:08.26        
                  33.51     1:08.26 (34.75)                                        
  5 Hug, Kelley               16 Team New Tampa Y-FL  1:07.60    1:08.55        
                  33.18     1:08.55 (35.37)                                        
  6 #Zebrowski, Kathryn       13 Kerr-Mcgee Swim-OK   1:12.49    1:11.36        
                  34.63     1:11.36 (36.73)                                        
  7 Merz, Alexa               17 Unattached-CA        1:11.50    1:11.71        
                  34.52     1:11.71 (37.19)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.99  NATS
        2:19.99  WCT
        2:21.99  JRS
        2:22.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skelos, Daphne            16 Long Island Aqua-MR  2:20.58    2:24.43        
                  34.49     1:11.55 (37.06)     1:48.25 (36.70)     2:24.43 (36.18)
  2 *McQueen, Shannon         17 Team Ontario/NKB     2:23.70    2:24.81        
                  34.47     1:10.88 (36.41)     1:48.37 (37.49)     2:24.81 (36.44)
  3 McFarlane, Taylor         18 Univ Of Miami-FG     2:28.60    2:25.83        
                  35.36     1:12.62 (37.26)     1:49.82 (37.20)     2:25.83 (36.01)
  4 Hoisington, Abby          17 KC Blazers-MV        2:24.50    2:29.36        
                  35.70     1:12.74 (37.04)     1:50.97 (38.23)     2:29.36 (38.39)
 -- *Lowe, Jemma              14 Great Britain        2:25.33         NS        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:13.29  NATS
        1:13.29  WCT
        1:14.49  JRS
        1:14.99  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Beauchan, Brittany       15 Hawaii Swimming-HI   1:12.80    1:14.41 JRS    
                  35.12     1:14.41 (39.29)                                        
  2 Finn, Alisa               13 New Trier Swim C-IL  1:13.81    1:14.52 OPEN   
                  34.95     1:14.52 (39.57)                                        
  3 #Prautzsch, Kristin       15 Magnus Aquatic G-NE  1:14.20    1:16.31        
                  36.02     1:16.31 (40.29)                                        
  4 Fischer, Kristen          17 Greenwood Tiger-CO   1:15.20    1:17.40        
                  36.63     1:17.40 (40.77)                                        
  5 #Lang, Melissa            13 Unattached-NJ        1:14.52    1:17.63        
                  37.79     1:17.63 (39.84)                                        
  6 #Peter, Meghan            18 Santa Rosa Neptu-PC  1:17.56    1:18.10        
                  37.54     1:18.10 (40.56)                                        
  7 Harper, Kirsten           17 Walnut Creek Aqu-PC  1:17.22    1:19.17        
                  37.75     1:19.17 (41.42)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:38.09  NATS
        2:38.09  WCT
        2:40.59  JRS
        2:41.59  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leite, Karla              17 Long Island Aqua-MR  2:37.00    2:40.59 JRS    
                  37.31     1:17.56 (40.25)     1:59.02 (41.46)     2:40.59 (41.57)
  2 Cooper, Abigail           17 Cincy Marlins-OH     2:45.64    2:45.98        
                  38.18     1:20.30 (42.12)     2:03.26 (42.96)     2:45.98 (42.72)
  3 Freeman, Katlin           17 Walnut Creek Aqu-PC  2:41.21    2:48.23        
                  38.85     1:22.68 (43.83)     2:05.27 (42.59)     2:48.23 (42.96)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:03.09  NATS
        1:03.09  WCT
        1:03.99  JRS
        1:04.39  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rovira, Madeline          18 RallySport Aquat-CO  1:06.30    1:05.46        
                  30.34     1:05.46 (35.12)                                        
  2 Prutton, Mariana          15 Terrapins-PC         1:07.00    1:05.56        
                  30.78     1:05.56 (34.78)                                        
  3 Vogel, Jennifer           16 South Shore YMCA-NE  1:04.49    1:05.70        
                  30.90     1:05.70 (34.80)                                        
  4 #Tanner, Sarah            15 Cincy Marlins-OH     1:04.77    1:05.95        
                  31.09     1:05.95 (34.86)                                        
  5 Morgan, Sophie            16 North Palm Beach-FG  1:06.00    1:06.05        
                  31.73     1:06.05 (34.32)                                        
  6 Stachowski, Alyssa        15 Aquazot-CA           1:05.80    1:06.53        
                  31.40     1:06.53 (35.13)                                        
  7 Chamberlin, Marjorie      16 Team New Tampa Y-FL  1:05.80    1:06.81        
                  31.72     1:06.81 (35.09)                                        
  8 #Folk, Breanna            13 Trident Swim-MA      1:06.32    1:06.87        
                  31.17     1:06.87 (35.70)                                        
  9 Lange, Elizabeth          17 Unattached-IL        1:04.00    1:06.97        
                  31.89     1:06.97 (35.08)                                        
 10 #Eason, Katie             17 Nu Wave Swim Clu-LA  1:06.50    1:07.73        
                  31.48     1:07.73 (36.25)                                        
 11 *Engs, Elizabeth          17 Team Ontario/CAJ     1:08.50    1:09.15        
                  31.31     1:09.15 (37.84)                                        
 12 Whitbeck, Katherine       14 Kerr-Mcgee Swim-OK   1:04.93    1:09.33        
                  32.73     1:09.33 (36.60)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:17.29  NATS
        2:17.29  WCT
        2:20.29  OPEN
        2:20.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leidigh, Ashley           17 Team Dolphins-MV     2:26.58    2:24.48        
                  31.48     1:07.01 (35.53)     1:45.17 (38.16)     2:24.48 (39.31)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:21.49  NATS
        2:21.49  WCT
        2:22.89  JRS
        2:24.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vavra, Allysa             14 Atlantis Aquatic-MA  2:23.89    2:25.36        
                  31.19     1:09.44 (38.25)     1:51.25 (41.81)     2:25.36 (34.11)
  2 Gonzales, Danielle        16 Greenwood Tiger-CO   2:29.00    2:30.13        
                  33.98     1:12.93 (38.95)     1:55.63 (42.70)     2:30.13 (34.50)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:57.79  NATS
        4:57.79  WCT
        5:02.09  JRS
        5:03.39  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Malloy, Rhynn            17 Magnus Aquatic G-NE  5:15.00    5:22.29        
                  35.77     1:15.55 (39.78)     1:57.91 (42.36)     2:38.76 (40.85)
        3:22.02 (43.26)     4:07.24 (45.22)     4:45.74 (38.50)     5:22.29 (36.55)
 -- Berry, Emma               17 KC Blazers-MV        5:10.80         DQ        
                  33.42     1:10.88 (37.46)     1:51.17 (40.29)     2:29.86 (38.69)
        3:15.87 (46.01)     4:02.23 (46.36)     4:36.95 (34.72)          DQ (34.07)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.79  NATS
          23.79  WCT
          24.19  OPEN
          24.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horner, Christian         25 Walnut Creek Aqu-PC    23.94      24.12 OPEN   
  2 Druker, Eric              21 Unattached-OZ/Willi    21.59      25.04        
  3 #Silva, Michael           17 Team New Tampa Y-FL    25.50      25.07        
  4 Thomas, Bruce             22 Unat-VA/William & M    21.59      26.12        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          52.19  NATS
          52.19  WCT
          52.99  OPEN
          53.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madwed, Daniel            15 Sharks Swim Team-CT    53.39      55.63        
                  26.61       55.63 (29.02)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:54.09  NATS
        1:54.09  WCT
        1:55.69  OPEN
        1:56.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Weis, Adam               17 Star Swim Team-MN    1:58.21    1:56.76        
                  27.78       57.35 (29.57)     1:27.79 (30.44)     1:56.76 (28.97)
  2 Coan, Matthew             19 Univ of Florida-FL   1:58.00    1:57.66        
                  27.13       56.38 (29.25)     1:26.77 (30.39)     1:57.66 (30.89)
  3 Wieczorek, Grant          18 Univ of Florida-FL   2:00.00    1:57.69        
                  27.54       56.81 (29.27)     1:27.42 (30.61)     1:57.69 (30.27)
  4 #Troxel, Steffan          18 Gator Swim Team-OZ   1:59.41    1:57.82        
                  27.85       57.62 (29.77)     1:27.71 (30.09)     1:57.82 (30.11)
  5 Marcus, Evan              17 Broward Aquatic-FG   1:57.00    1:57.88        
                  27.81       57.41 (29.60)     1:27.82 (30.41)     1:57.88 (30.06)
  6 *Gow, Ryan                16 Team Ontario/Trent   1:59.00    1:59.98        
                  28.19       58.00 (29.81)     1:28.84 (30.84)     1:59.98 (31.14)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:02.99  NATS
        4:02.99  WCT
        4:05.89  OPEN
        4:06.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Kauffman, Cody           17 Trident Swim-MA      4:08.95    4:10.84        
                  28.68       59.83 (31.15)     1:31.75 (31.92)     2:03.66 (31.91)
        2:35.71 (32.05)     3:07.66 (31.95)     3:39.90 (32.24)     4:10.84 (30.94)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       16:06.49  NATS
       16:06.49  WCT
       16:18.59  OPEN
       16:25.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Mosko, David             15 Cincy Marlins-OH    16:13.00   17:04.21        
                  28.38       59.66 (31.28)     1:30.89 (31.23)     2:02.60 (31.71)
        2:34.59 (31.99)     3:06.72 (32.13)     3:38.74 (32.02)     4:11.00 (32.26)
        4:42.90 (31.90)     5:15.01 (32.11)     5:46.82 (31.81)     6:18.77 (31.95)
        6:50.56 (31.79)     7:22.48 (31.92)     7:53.16 (30.68)     8:22.66 (29.50)
        9:09.84 (47.18)     9:48.05 (38.21)    10:25.41 (37.36)    11:02.05 (36.64)
       11:38.47 (36.42)    12:15.25 (36.78)    12:51.08 (35.83)    13:27.29 (36.21)
       14:03.35 (36.06)    14:40.21 (36.86)    15:16.50 (36.29)    15:52.81 (36.31)
       16:28.76 (35.95)    17:04.21 (35.45)                                        
  2 *Pedraza, Yoelvis         17 Pine Crest Schoo-FG 16:08.00   17:28.95        
                  28.04       58.97 (30.93)     1:30.15 (31.18)     2:01.96 (31.81)
        2:34.07 (32.11)     3:06.50 (32.43)     3:38.65 (32.15)     4:10.98 (32.33)
        4:43.15 (32.17)     5:15.30 (32.15)     5:47.11 (31.81)     6:19.11 (32.00)
        6:50.68 (31.57)     7:22.68 (32.00)     7:54.14 (31.46)     8:22.74 (28.60)
        9:15.01 (52.27)     9:55.70 (40.69)    10:34.60 (38.90)    11:12.58 (37.98)
       11:50.50 (37.92)    12:27.34 (36.84)    13:05.71 (38.37)    13:45.22 (39.51)
       14:24.66 (39.44)    15:01.97 (37.31)    15:40.95 (38.98)    16:17.51 (36.56)
       16:53.04 (35.53)    17:28.95 (35.91)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.69  NATS
          58.69  WCT
          59.79  OPEN
        1:00.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smiddy, Matthew           17 Metro Aquatic-FG     1:01.03    1:00.57        
                  30.00     1:00.57 (30.57)                                        
  2 Atkinson, James           17 Pine Crest Schoo-FG    59.90    1:03.39        
                  31.00     1:03.39 (32.39)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.59  NATS
        1:05.59  WCT
        1:06.79  OPEN
        1:07.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaich, Paul               18 Aquazot-CA           1:07.20    1:08.02        
                  31.99     1:08.02 (36.03)                                        
  2 Cooper, David             21 George Mason Uni-PV  1:08.00    1:09.80        
                  32.79     1:09.80 (37.01)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.79  NATS
        2:22.79  WCT
        2:25.29  OPEN
        2:27.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Tameris, Heath           17 Cincy Marlins-OH     2:25.36    2:25.00 OPEN   
                  33.14     1:09.73 (36.59)     1:47.64 (37.91)     2:25.00 (37.36)
  2 Robinson, Curtis          20 Unlv-CA              2:26.10    2:34.37        
                  34.20     1:13.06 (38.86)     1:53.24 (40.18)     2:34.37 (41.13)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          56.19  NATS
          56.19  WCT
          57.19  OPEN
          57.79  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiggin, Christopher       16 Greenwood Tiger-CO     57.50      57.56 JRS    
                  27.24       57.56 (30.32)                                        
  2 Nelms, Brandon            19 Unlv-CA              1:00.59      58.03        
                  26.61       58.03 (31.42)                                        
  3 Houchin, Joe              19 George Mason Uni-PV    57.80      58.39        
                  27.86       58.39 (30.53)                                        
  4 Feuerstein, Ryan          19 Unattached-FL          58.07      58.46        
                  27.40       58.46 (31.06)                                        
  5 Robson, Scott             20 Miami University-OH  1:00.00      59.23        
                  27.57       59.23 (31.66)                                        
  6 *Toro, Eduardo            17 Team Ontario/NYAC    1:00.11      59.26        
                  28.08       59.26 (31.18)                                        
  7 Atkinson, James           17 Pine Crest Schoo-FG    58.10      59.50        
                  27.78       59.50 (31.72)                                        
  8 #Raymond, Jeffrey         15 Plantation Swim-FG   1:00.00      59.71        
                  28.08       59.71 (31.63)                                        
  9 #Clark, Taylor            16 Klein Aquatics-GU      59.19      59.87        
                  28.28       59.87 (31.59)                                        
 10 #Silva, Michael           17 Team New Tampa Y-FL  1:00.40      59.99        
                  27.78       59.99 (32.21)                                        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:08.79  NATS
        2:08.79  WCT
        2:10.59  OPEN
        2:11.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Harris, Theodore         17 Edwardsville Ymc-OZ  2:18.00    2:20.72        
                  29.40     1:07.19 (37.79)     1:47.68 (40.49)     2:20.72 (33.04)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:34.29  NATS
        4:34.29  WCT
        4:37.39  OPEN
        4:39.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Charles         16 Carteret Current-NC  4:39.56    4:46.26        
                  30.21     1:04.78 (34.57)     1:42.99 (38.21)     2:19.29 (36.30)
        3:01.72 (42.43)     3:44.20 (42.48)     4:15.56 (31.36)     4:46.26 (30.70)