Licensed to USA Swimming-National Meets
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/06/12 02:47 PM
           2012 Speedo Winter Jr Time Trials - 12/06/12 to 12/08/12            
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.03  JR-A 2013 Summer Jrs A
          23.49  SCJA 2012 SC Jrs - A
          23.79  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          24.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Alexandra Rieger          16 Davis Aquadarts           NT      23.55        
  2 Briana Balsbough          16 The Dolphins              NT      23.70        
  3 Emma Henderson            17 Orange Co. Waves          NT      24.14        
  4 Anna Babinec              17 Michigan Lakesho          NT      24.18        
  5 Christine Wilde           17 Irvine Novaquati          NT      24.27        
  6 Mykala Arnold             15 Motor City Aquat          NT      24.30        
  7 Lindsay Painton           14 Colorado Stars            NT      24.31        
  8 Sidney Cooke              17 Crow Canyon Coun          NT      24.50        
  9 Abigail Richter           13 Boulder City Hen          NT      24.60        
 10 *Georgia Brown            16 North Texas Nada          NT      24.66        
 11 Sydney Hirschi            17 West Texas Typho          NT      24.77        
 12 Elizabeth Drerup          15 Cincinnati Aquat          NT      24.81        
 13 Mckenna Lynch             16 Central Iowa Aqu          NT      25.00        
 14 Pim Silpacharn            15 Snow Swimming             NT      25.12        
 15 Morgan McCafferty         15 Greater Columbus          NT      25.55        
 16 Lyndie Ho                 15 Lakeside Aquatic          NT      25.56        
 17 Sara Bentley              16 Ames Cyclone Aqu          NT      25.58        
 18 Kate Kelly                18 Y-Spartaquatics           NT      25.67        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          50.29  JR-A 2013 Summer Jrs A
          50.99  SCJA 2012 SC Jrs - A
          51.39  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          52.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kallyn Barkey             15 Rochester Swim C          NT      51.05        
              24.64       51.05 (26.41)                                        
  2 Alyssa Yambor-Maul        17 Area Tallahassee          NT      51.75        
              25.51       51.75 (26.24)                                        
  3 Julia Wawer               17 Patriot Aquatic           NT      51.93        
              25.56       51.93 (26.37)                                        
  4 Lindsay Painton           14 Colorado Stars            NT      52.29        
              25.21       52.29 (27.08)                                        
  5 Mary Warren               16 Lake Country Swi          NT      52.53        
              25.02       52.53 (27.51)                                        
  6 Olivia Jameson            18 North Shore Swim          NT      52.55        
              25.37       52.55 (27.18)                                        
  7 Brenna Ruth               16 Saint Andrew's S          NT      52.76        
              25.07       52.76 (27.69)                                        
  8 Caroline Baldwin          16 Westfield YMCA            NT      52.79        
              25.44       52.79 (27.35)                                        
  9 Kelly Jacob               14 Lake Country Swi          NT      52.81        
              25.36       52.81 (27.45)                                        
 10 Carly Pratt               16 The Woodlands Sw          NT      52.94        
              25.75       52.94 (27.19)                                        
 11 Leah Pfitzer              17 Blue Tide Aquati          NT      52.99        
              25.26       52.99 (27.73)                                        
 12 Makenna Wilson            17 DU Hilltoppers            NT      53.21        
              25.89       53.21 (27.32)                                        
 13 Rachel Borchardt          18 Lake Country Swi          NT      53.99        
              25.88       53.99 (28.11)                                        
 14 Madeline Barta            15 Lake Country Swi          NT      54.14        
              25.97       54.14 (28.17)                                        
 15 Amanda Sanders            17 RallySport Aquat          NT      54.26        
              25.78       54.26 (28.48)                                        
 16 Daniella Orlandi          17 Crow Canyon Coun          NT      54.63        
              25.90       54.63 (28.73)                                        
 17 Megan Doty                14 Lake Country Swi          NT      55.45        
              26.67       55.45 (28.78)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:48.59  JR-A 2013 Summer Jrs A
        1:49.69  SCJA 2012 SC Jrs - A
        1:50.59  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        1:52.99  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:49.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Koucheki            17 Lake Erie Silver          NT    1:52.19        
              26.27       54.60 (28.33)     1:23.63 (29.03)     1:52.19 (28.56)
  2 Georgia Dacruz            14 Tide                      NT    1:52.24        
              26.52       54.93 (28.41)     1:23.54 (28.61)     1:52.24 (28.70)
  3 Cassandra Misiewicz       16 Michigan Lakesho          NT    1:52.72        
              26.16       54.51 (28.35)     1:23.48 (28.97)     1:52.72 (29.24)
  4 *Cheryl Xiang             16 Patriot Aquatic           NT    1:53.45        
              26.83       55.61 (28.78)     1:24.54 (28.93)     1:53.45 (28.91)
  5 Sarah Nowaski             15 College Area Swi          NT    1:53.94        
              26.43       55.45 (29.02)     1:24.88 (29.43)     1:53.94 (29.06)
  6 Samantha Getzen           17 Scottsdale Aquat          NT    1:54.87        
              27.29       56.47 (29.18)     1:25.87 (29.40)     1:54.87 (29.00)
  7 Michelle Aisawa           17 Peak Swimming             NT    1:54.93        
              26.63       55.47 (28.84)     1:24.93 (29.46)     1:54.93 (30.00)
  8 Sarah Finlay              15 CSP Tideriders            NT    1:55.42        
              27.01       56.14 (29.13)     1:26.00 (29.86)     1:55.42 (29.42)
  9 Micaela Luders            16 Neptune Swimming          NT    1:55.77        
              26.53       55.32 (28.79)     1:25.02 (29.70)     1:55.77 (30.75)
 10 Hannah Angell             17 Kansas City Blaz          NT    1:55.85        
              27.05       56.00 (28.95)     1:25.58 (29.58)     1:55.85 (30.27)
 11 Shannon Exley             16 Pacific Swim              NT    1:56.39        
              27.31       56.79 (29.48)     1:26.85 (30.06)     1:56.39 (29.54)
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:51.09  JR-A 2013 Summer Jrs A
        4:51.99  SCJA 2012 SC Jrs - A
        4:55.19  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        5:00.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Wooden          16 Cincinnati Marli          NT    4:53.63        
              27.08       55.80 (28.72)     1:25.57 (29.77)     1:55.18 (29.61)
        2:24.98 (29.80)     2:54.80 (29.82)     3:24.28 (29.48)     3:54.31 (30.03)
        4:24.29 (29.98)     4:53.63 (29.34)                                        
  2 Emily Allen               15 North Mecklenbur          NT    4:55.16        
              27.51       57.47 (29.96)     1:27.72 (30.25)     1:57.77 (30.05)
        2:27.62 (29.85)     2:58.16 (30.54)     3:28.51 (30.35)     3:58.18 (29.67)
        4:27.31 (29.13)     4:55.16 (27.85)                                        
  3 Sara Lopez                18 Kansas City Blaz          NT    4:58.27        
              27.21       56.81 (29.60)     1:27.00 (30.19)     1:57.21 (30.21)
        2:27.39 (30.18)     2:57.79 (30.40)     3:28.27 (30.48)     3:58.71 (30.44)
        4:28.79 (30.08)     4:58.27 (29.48)                                        
  4 Lauren Murski             17 Dallas Mustangs           NT    4:59.19        
              27.00       56.28 (29.28)     1:26.32 (30.04)     1:56.40 (30.08)
        2:26.74 (30.34)     2:57.25 (30.51)     3:27.79 (30.54)     3:58.54 (30.75)
        4:29.37 (30.83)     4:59.19 (29.82)                                        
  5 Caroline Mitchell         18 Marlins of Ralei          NT    4:59.42        
              28.06       57.80 (29.74)     1:27.65 (29.85)     1:57.93 (30.28)
        2:28.21 (30.28)     2:58.41 (30.20)     3:28.92 (30.51)     3:59.37 (30.45)
        4:29.74 (30.37)     4:59.42 (29.68)                                        
  6 Danielle Galyer           17 Y-Spartaquatics           NT    5:02.16        
              28.05       58.49 (30.44)     1:28.84 (30.35)     1:59.36 (30.52)
        2:29.89 (30.53)     3:00.37 (30.48)     3:30.91 (30.54)     4:01.40 (30.49)
        4:31.87 (30.47)     5:02.16 (30.29)                                        
  7 Brooke Rubendall          14 New Wave Swim Te          NT    5:03.08        
              27.79       57.50 (29.71)     1:27.61 (30.11)     1:58.07 (30.46)
        2:28.77 (30.70)     2:59.80 (31.03)     3:30.95 (31.15)     4:02.01 (31.06)
        4:33.05 (31.04)     5:03.08 (30.03)                                        
  8 Katherine Peterson        14 Boulder Swimming          NT    5:03.41        
              28.57       59.11 (30.54)     1:29.71 (30.60)     2:00.47 (30.76)
        2:31.07 (30.60)     3:01.77 (30.70)     3:32.40 (30.63)     4:03.20 (30.80)
        4:33.80 (30.60)     5:03.41 (29.61)                                        
  9 Erica King                16 Patriot Aquatic           NT    5:03.67        
              27.11       57.37 (30.26)     1:28.20 (30.83)     1:59.07 (30.87)
        2:29.82 (30.75)     3:00.47 (30.65)     3:31.06 (30.59)     4:02.15 (31.09)
        4:33.23 (31.08)     5:03.67 (30.44)                                        
 10 Kara Guenther             16 Lakeside Aquatic          NT    5:06.80        
              27.73       57.67 (29.94)     1:28.79 (31.12)     1:59.56 (30.77)
        2:30.53 (30.97)     3:01.63 (31.10)     3:33.23 (31.60)     4:04.76 (31.53)
        4:36.38 (31.62)     5:06.80 (30.42)                                        
 11 Allyson Dupay             16 SwimMAC Carolina          NT    5:07.73        
              27.36       57.32 (29.96)     1:27.69 (30.37)     1:58.59 (30.90)
        2:29.91 (31.32)     3:01.34 (31.43)     3:32.97 (31.63)     4:04.71 (31.74)
        4:36.49 (31.78)     5:07.73 (31.24)                                        
 12 Alysse Fischer            16 Motor City Aquat          NT    5:11.04        
              28.00       58.53 (30.53)     1:29.61 (31.08)     2:00.72 (31.11)
        2:31.96 (31.24)     3:03.62 (31.66)     3:35.59 (31.97)     4:07.46 (31.87)
        4:39.42 (31.96)     5:11.04 (31.62)                                        
 13 Madison Lydig             16 Spokane Waves Aq          NT    5:11.27        
              28.26       58.92 (30.66)     1:30.01 (31.09)     2:01.15 (31.14)
        2:32.59 (31.44)     3:04.12 (31.53)     3:35.83 (31.71)     4:07.71 (31.88)
        4:39.67 (31.96)     5:11.27 (31.60)                                        
 14 Sarah Laabs               15 Lake Country Swi          NT    5:13.79        
              28.02       58.63 (30.61)     1:29.97 (31.34)     2:01.87 (31.90)
        2:33.73 (31.86)     3:05.93 (32.20)     3:38.25 (32.32)     4:10.14 (31.89)
        4:42.56 (32.42)     5:13.79 (31.23)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          55.09  JR-A 2013 Summer Jrs A
          56.69  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          56.89  SCJA 2012 SC Jrs - A
          58.49  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Hammond             17 Hilton Head Aqua          NT      58.14        
              28.73       58.14 (29.41)                                        
  2 Mollie Pulte              16 Motor City Aquat          NT      58.21        
              28.12       58.21 (30.09)                                        
  3 Natalie Chambers          17 The Woodlands Sw          NT      58.36        
              27.92       58.36 (30.44)                                        
  4 Veronika Jedryka          17 Patriot Aquatic           NT      58.49        
              29.07       58.49 (29.42)                                        
  5 Sherridon Dressel         14 Bolles School Sh          NT      58.89        
              28.75       58.89 (30.14)                                        
  6 Rachel Thompson           16 Orange Co. Waves          NT      59.03        
              28.64       59.03 (30.39)                                        
  7 Juliette Lajoie           17 Aquabears                 NT      59.09        
              28.77       59.09 (30.32)                                        
  8 Emma Barksdale            15 Davis Aquadarts           NT    1:00.16        
              29.12     1:00.16 (31.04)                                        
  9 Carly Whitmer             17 Westfield YMCA            NT    1:01.18        
              29.62     1:01.18 (31.56)                                        
 -- Myriah Ariza-Balter       17 Aces Swim Club            NT        DNF        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:58.89  JR-A 2013 Summer Jrs A
        2:01.79  SCJA 2012 SC Jrs - A
        2:01.89  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        2:05.79  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:01.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley Kirby               16 Patriot Aquatic           NT    2:03.96        
              29.03       59.51 (30.48)     1:31.49 (31.98)     2:03.96 (32.47)
  2 Danielle Elliott          17 Patriot Aquatic           NT    2:08.44        
              30.44     1:02.22 (31.78)     1:35.47 (33.25)     2:08.44 (32.97)
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.49  JR-A 2013 Summer Jrs A
        1:04.09  SCJA 2012 SC Jrs - A
        1:04.49  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        1:06.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alyssa Cable              18 Pacific Swim              NT    1:05.94        
              31.25     1:05.94 (34.69)                                        
  2 Sarah Slepian             15 Scarlet Aquatics          NT    1:06.53        
              31.62     1:06.53 (34.91)                                        
  3 Miranda Reetz             17 DU Hilltoppers            NT    1:06.79        
              32.23     1:06.79 (34.56)                                        
  4 Hannah Shinn              18 Lake Erie Silver          NT    1:07.77        
              31.75     1:07.77 (36.02)                                        
  5 Hannah Magnuson           16 Triton Swimming           NT    1:08.41        
              32.49     1:08.41 (35.92)                                        
 -- Lindsay Morrow            16 Jeffco Hurricane          NT         NS        
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  JR-A 2013 Summer Jrs A
        2:18.99  SCJA 2012 SC Jrs - A
        2:20.09  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        2:23.09  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anna McKenzie             16 Crimson Tide Aqu          NT    2:22.42        
              32.00     1:08.09 (36.09)     1:45.16 (37.07)     2:22.42 (37.26)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          54.59  JR-A 2013 Summer Jrs A
          56.09  SCJA 2012 SC Jrs - A
          56.29  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          57.89  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Temarie Tomley            16 Mercy Healthplex          NT      57.21        
              26.66       57.21 (30.55)                                        
  2 Alexandra Tracy           17 Cincinnati Marli          NT      57.89        
              27.20       57.89 (30.69)                                        
  3 Moriah Ross               15 Central Iowa Aqu          NT      58.04        
              26.82       58.04 (31.22)                                        
  4 Hayden Walker             17 Scottsdale Aquat          NT      58.15        
              27.18       58.15 (30.97)                                        
  5 Lacey Smith               18 RallySport Aquat          NT      58.47        
              27.40       58.47 (31.07)                                        
  6 Eva Crouse                13 Aquabears                 NT      58.80        
              27.94       58.80 (30.86)                                        
  7 Kathleen Benjamin         16 Davis Aquadarts           NT      59.22        
              27.80       59.22 (31.42)                                        
  8 Hannah Grubbs             16 Orinda Aquatics           NT      59.27        
              27.88       59.27 (31.39)                                        
  9 Allison Stevens           16 Orinda Aquatics           NT      59.67        
              28.51       59.67 (31.16)                                        
 10 Brittany Murphy           16 The Woodlands Sw          NT      59.72        
              28.12       59.72 (31.60)                                        
 11 Anna Bump                 18 Central Iowa Aqu          NT      59.89        
              28.14       59.89 (31.75)                                        
 12 Aileen Lee                15 Crow Canyon Coun          NT    1:00.39        
              28.11     1:00.39 (32.28)                                        
 13 Piper Brockley            15 Neptune Swimming          NT    1:01.02        
              28.62     1:01.02 (32.40)                                        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:00.19  JR-A 2013 Summer Jrs A
        2:03.29  SCJA 2012 SC Jrs - A
        2:03.39  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        2:06.19  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paige Maynard             15 Davis Aquadarts           NT    2:02.22        
              27.50       57.92 (30.42)     1:29.16 (31.24)     2:02.22 (33.06)
  2 Mackenzie Halligan        15 Bend Swim Club            NT    2:07.27        
              28.60     1:00.97 (32.37)     1:34.08 (33.11)     2:07.27 (33.19)
  3 Ali Talwar                17 Bolles School Sh          NT    2:08.99        
              30.06     1:02.63 (32.57)     1:35.81 (33.18)     2:08.99 (33.18)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        2:01.79  JR-A 2013 Summer Jrs A
        2:04.49  SCJA 2012 SC Jrs - A
        2:05.19  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        2:08.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanna House               17 Carmel Swim Club          NT    2:04.19        
              26.90       57.65 (30.75)     1:35.01 (37.36)     2:04.19 (29.18)
  2 Peyton Greenberg          15 Lakeside Swim Te          NT    2:04.86        
              27.47     1:00.80 (33.33)     1:35.37 (34.57)     2:04.86 (29.49)
  3 Courtney Hanson           14 La Mirada Armada          NT    2:06.46        
              28.07     1:01.25 (33.18)     1:36.69 (35.44)     2:06.46 (29.77)
  4 Alex Galyer               14 Y-Spartaquatics           NT    2:07.37        
              28.36     1:00.33 (31.97)     1:38.38 (38.05)     2:07.37 (28.99)
  5 Lydia Welty               14 CSP Tideriders            NT    2:07.41        
              28.04     1:00.87 (32.83)     1:37.68 (36.81)     2:07.41 (29.73)
  6 Savanna Faulconer         14 Y-Spartaquatics           NT    2:07.59        
              28.21     1:02.23 (34.02)     1:37.27 (35.04)     2:07.59 (30.32)
  7 Breanna Tran              16 Orange Co. Waves          NT    2:08.17        
              26.83       58.85 (32.02)     1:37.80 (38.95)     2:08.17 (30.37)
  8 Kathleen Shannahan        16 Scottsdale Aquat          NT    2:08.70        
              27.54       58.94 (31.40)     1:38.32 (39.38)     2:08.70 (30.38)
  9 Czsarina Dawn Marie Isle  17 Santa Clara Swim          NT    2:09.05        
              27.32     1:00.52 (33.20)     1:37.15 (36.63)     2:09.05 (31.90)
 10 Amanda McNulty            16 Y-Spartaquatics           NT    2:09.36        
              27.50       59.94 (32.44)     1:39.24 (39.30)     2:09.36 (30.12)
 11 Erin Metzger-Seymour      17 Jeffco Hurricane          NT    2:09.54        
              26.52       59.11 (32.59)     1:38.85 (39.74)     2:09.54 (30.69)
 12 Kristen Keifer            15 Lakeside Swim Te          NT    2:09.99        
              27.76       58.99 (31.23)     1:39.16 (40.17)     2:09.99 (30.83)
 13 Lauren Pitzer             13 Lakeside Aquatic          NT    2:11.67        
              28.76     1:02.85 (34.09)     1:42.78 (39.93)     2:11.67 (28.89)
 14 Paris Krug                14 Fox Chapel Kille          NT    2:11.77        
              28.86     1:02.00 (33.14)     1:41.23 (39.23)     2:11.77 (30.54)
 15 Catherine Lowengrub       15 Orange Co. Waves          NT    2:12.15        
              28.79     1:03.93 (35.14)     1:39.90 (35.97)     2:12.15 (32.25)
 16 Georgia Reilly            15 Pacific Swim              NT    2:12.55        
              28.62       59.94 (31.32)     1:40.97 (41.03)     2:12.55 (31.58)
 17 Mary Snyder               17 St Charles Swim           NT    2:12.89        
              28.84     1:01.96 (33.12)     1:42.97 (41.01)     2:12.89 (29.92)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        4:16.79  JR-A 2013 Summer Jrs A
        4:23.69  SCJA 2012 SC Jrs - A
        4:24.49  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        4:30.69  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Takach              16 Scottsdale Aquat          NT    4:29.26        
              28.70     1:01.32 (32.62)     1:36.14 (34.82)     2:10.09 (33.95)
        2:48.67 (38.58)     3:27.05 (38.38)     3:58.80 (31.75)     4:29.26 (30.46)
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          20.69  JR-A 2013 Summer Jrs A
          20.99  SCJA 2012 SC Jrs - A
          21.39  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          21.49  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Andrew            13 Team Andrew               NT      21.12        
          r:+0.75                                                              
  2 Jeremiah Morren           18 Michigan Lakesho          NT      21.31        
          r:+0.77                                                              
  3 Erik Biernat              17 Denver Swim Acad          NT      21.32        
          r:+0.71                                                              
  4 Patrick Dunne             17 Unattached                NT      21.47        
          r:+0.73                                                              
  5 Lucas Kaliszak            17 Baylor Swim Club          NT      21.52        
          r:+0.70                                                              
  6 Tabahn Afrik              15 Michigan Lakesho          NT      21.54        
          r:+0.76                                                              
  7 Kyle Whieldon             17 Lakeside Aquatic          NT      21.93        
          r:+0.72                                                              
  8 Jordan Hurwitz            18 The Dolphins              NT      21.99        
          r:+0.64                                                              
  9 Taylor Willenbring        17 North Texas Nada          NT      22.66        
          r:+0.79                                                              
 10 *Dustin Tynes             16 Baylor Swim Club          NT      22.70        
          r:+0.70                                                              
 11 Chase Davis               18 SwimTulsa                 NT      23.73        
          r:+0.83                                                              
 12 Braedyn Ringgold          15 North Texas Nada          NT      24.14        
          r:+0.71                                                              
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          44.99  JR-A 2013 Summer Jrs A
          45.69  SCJA 2012 SC Jrs - A
          45.99  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          46.69  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Liang              16 Palo Alto Stanfo          NT      45.58        
     r:+0.71  21.93       45.58 (23.65)                                        
  2 Hennessey Stuart          17 Una DSA                   NT      46.14        
     r:+0.73  22.04       46.14 (24.10)                                        
  3 Joseph Loftus             17 Coeur D'alene Ar          NT      46.32        
     r:+0.71  22.39       46.32 (23.93)                                        
  4 Alexander Trompke         17 Boise YMCA Swim           NT      46.79        
     r:+0.68  22.40       46.79 (24.39)                                        
  5 Alex Rosen                17 Lake Erie Silver          NT      47.02        
     r:+0.85  22.74       47.02 (24.28)                                        
  6 Edward Whiston            15 City of Mobile S          NT      47.23        
     r:+0.73  22.76       47.23 (24.47)                                        
  7 Jake Markham              16 Aces Swim Club            NT      47.41        
     r:+0.81  23.02       47.41 (24.39)                                        
  8 Anthony Kim               14 Charger Aquatics          NT      47.44        
     r:+0.64  22.58       47.44 (24.86)                                        
  9 Derek Kao                 16 Brea Aquatics             NT      47.87        
     r:+1.04  23.02       47.87 (24.85)                                        
 10 Erik Brinkhoff            18 Bethel Park Recr          NT      48.13        
     r:+0.76  23.07       48.13 (25.06)                                        
 10 Cooper Hoffman            16 Tampa Bay Commun          NT      48.13        
     r:+0.71  23.07       48.13 (25.06)                                        
 12 Jonathan Tybur            16 The Woodlands Sw          NT      48.31        
     r:+0.79  23.21       48.31 (25.10)                                        
 13 Gage Mitchell             17 Michigan Lakesho          NT      48.72        
     r:+0.87  23.64       48.72 (25.08)                                        
 14 Kevin Smith               17 Tampa Bay Commun          NT      49.38        
     r:+0.73  23.77       49.38 (25.61)                                        
 -- Patrick Dunne             17 Unattached                NT         NS        
 -- Grant Schenk              16 Pacific Swim              NT         NS        
 -- Jack Carey                17 New York Sharks           NT         NS        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:39.49  JR-A 2013 Summer Jrs A
        1:40.29  SCJA 2012 SC Jrs - A
        1:41.29  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        1:42.09  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Knox             17 Neptune Swimming          NT    1:39.55        
     r:+0.78  22.99       48.12 (25.13)     1:13.79 (25.67)     1:39.55 (25.76)
  2 Thomas Rathbun            17 Michigan Lakesho          NT    1:41.79        
     r:+0.71  23.58       49.43 (25.85)     1:15.79 (26.36)     1:41.79 (26.00)
  3 Chandler Hinson           17 Baylor Swim Club          NT    1:43.01        
     r:+0.79  24.08       50.22 (26.14)     1:16.80 (26.58)     1:43.01 (26.21)
  4 Benjamin Hillebrand       17 LTP Racing Club           NT    1:44.74        
     r:+0.76  24.67       51.21 (26.54)     1:18.19 (26.98)     1:44.74 (26.55)
  5 Rolland Lee               17 Crow Canyon Coun          NT    1:45.48        
     r:+0.68  24.46       50.91 (26.45)     1:17.70 (26.79)     1:45.48 (27.78)
  6 Theodore St. Francis      17 North Bay Aquati          NT    1:45.90        
     r:+0.80  24.21       50.65 (26.44)     1:18.12 (27.47)     1:45.90 (27.78)
 -- Wesley Olmsted            16 High Tide Aquati          NT         NS        
 -- Mark Belanger             18 Firestone Akron           NT         NS        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:30.19  JR-A 2013 Summer Jrs A
        4:32.69  SCJA 2012 SC Jrs - A
        4:33.09  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        4:36.59  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:32.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Miller              16 Redbird Swim Clu          NT    4:34.90        
     r:+0.80  24.74       51.87 (27.13)     1:19.59 (27.72)     1:47.35 (27.76)
        2:15.72 (28.37)     2:43.83 (28.11)     3:11.81 (27.98)     3:39.77 (27.96)
        4:07.78 (28.01)     4:34.90 (27.12)                                        
  2 Jack Long                 17 Scarlet Aquatics          NT    4:35.58        
     r:+0.80  24.86       51.91 (27.05)     1:19.61 (27.70)     1:47.35 (27.74)
        2:15.33 (27.98)     2:43.67 (28.34)     3:11.84 (28.17)     3:40.12 (28.28)
        4:08.09 (27.97)     4:35.58 (27.49)                                        
  3 Adam Linker               17 Marlins of Ralei          NT    4:36.64        
     r:+0.84  25.04       51.86 (26.82)     1:19.12 (27.26)     1:46.87 (27.75)
        2:15.12 (28.25)     2:43.52 (28.40)     3:11.95 (28.43)     3:40.31 (28.36)
        4:08.75 (28.44)     4:36.64 (27.89)                                        
  4 Julian Radice             17 Metro Aquatic Cl          NT    4:37.02        
     r:+0.69  24.89       52.51 (27.62)     1:20.39 (27.88)     1:48.41 (28.02)
        2:16.35 (27.94)     2:44.51 (28.16)     3:13.07 (28.56)     3:41.89 (28.82)
        4:10.17 (28.28)     4:37.02 (26.85)                                        
  5 Hayden Berg               18 Jeffco Hurricane          NT    4:37.97        
     r:+0.85  25.36       52.93 (27.57)     1:20.95 (28.02)     1:49.40 (28.45)
        2:17.78 (28.38)     2:46.21 (28.43)     3:14.77 (28.56)     3:42.58 (27.81)
        4:10.49 (27.91)     4:37.97 (27.48)                                        
  6 Parker Cook-Weeks         17 Michigan Lakesho          NT    4:38.84        
     r:+0.73  24.38       50.93 (26.55)     1:18.27 (27.34)     1:46.00 (27.73)
        2:14.54 (28.54)     2:42.89 (28.35)     3:12.01 (29.12)     3:41.08 (29.07)
        4:10.05 (28.97)     4:38.84 (28.79)                                        
  7 Brandon Sweezer           16 Upper Palmetto Y          NT    4:39.43        
     r:+0.77  25.05       52.16 (27.11)     1:19.90 (27.74)     1:48.17 (28.27)
        2:16.27 (28.10)     2:44.58 (28.31)     3:13.02 (28.44)     3:41.98 (28.96)
        4:11.14 (29.16)     4:39.43 (28.29)                                        
  8 Anton Loncar              16 Hillsboro HEAT S          NT    4:41.90        
     r:+0.81  25.49       53.62 (28.13)     1:21.96 (28.34)     1:50.77 (28.81)
        2:19.71 (28.94)     2:48.44 (28.73)     3:16.97 (28.53)     3:45.68 (28.71)
        4:14.45 (28.77)     4:41.90 (27.45)                                        
  9 Bailey Burt               17 SwimMAC Carolina          NT    4:42.38        
     r:+0.77  25.51       53.37 (27.86)     1:21.67 (28.30)     1:50.19 (28.52)
        2:18.74 (28.55)     2:47.49 (28.75)     3:16.47 (28.98)     3:45.57 (29.10)
        4:14.28 (28.71)     4:42.38 (28.10)                                        
 10 Kyle Hendricks            16 Premier Aquatics          NT    4:43.24        
     r:+0.81  26.34       54.71 (28.37)     1:23.04 (28.33)     1:51.67 (28.63)
        2:20.38 (28.71)     2:48.87 (28.49)     3:17.26 (28.39)     3:45.97 (28.71)
        4:14.67 (28.70)     4:43.24 (28.57)                                        
 11 Erik Juliusson            15 Irvine Novaquati          NT    4:44.74        
     r:+0.87  25.18       52.82 (27.64)     1:20.94 (28.12)     1:49.35 (28.41)
        2:18.05 (28.70)     2:47.17 (29.12)     3:16.65 (29.48)     3:46.15 (29.50)
        4:15.87 (29.72)     4:44.74 (28.87)                                        
 12 Hayes McCullagh           17 SwimMAC Carolina          NT    4:48.21        
 12 Dennis Lang               16 Lakeside Aquatic          NT    4:48.21        
     r:+0.81  25.19       52.51 (27.32)     1:21.03 (28.52)     1:50.18 (29.15)
        2:19.63 (29.45)     2:49.07 (29.44)     3:19.27 (30.20)     3:49.37 (30.10)
        4:19.17 (29.80)     4:48.21 (29.04)                                        
 14 Arthur Smith              17 Highlander Aquat          NT    4:57.48        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          50.29  JR-A 2013 Summer Jrs A
          51.09  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          51.19  SCJA 2012 SC Jrs - A
          52.49  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Rodriguez           16 Irvine Novaquati          NT      52.52        
              25.86       52.52 (26.66)                                        
  2 Ryan Sebastian            16 Scarlet Aquatics          NT      53.42        
              26.09       53.42 (27.33)                                        
  3 Paul Stockett             17 Suburban Seahawk/Ma       NT      53.68        
              26.23       53.68 (27.45)                                        
  4 Jacob Kohlhoff            15 Upper Palmetto Y          NT      54.94        
              26.96       54.94 (27.98)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          56.39  JR-A 2013 Summer Jrs A
          57.19  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          57.69  SCJA 2012 SC Jrs - A
          58.89  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ezekiel Straw             17 Truckee-Tahoe Sw          NT      57.79        
     r:+0.76  27.36       57.79 (30.43)                                        
  2 Derek Tanizaki-Hudson     17 Una SCSC                  NT      58.71        
     r:+0.72  27.53       58.71 (31.18)                                        
  3 Antonio Ramirez           15 Phoenix Swim Clu          NT      58.77        
     r:+0.69  27.82       58.77 (30.95)                                        
  4 Austin Olivares           18 YMCA of Central           NT    1:00.36        
     r:+0.75  28.08     1:00.36 (32.28)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          49.59  JR-A 2013 Summer Jrs A
          50.09  SCJA 2012 SC Jrs - A
          50.49  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
          51.29  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas Popp                18 Wichita Swim Clu          NT      51.02        
     r:+0.82  24.04       51.02 (26.98)                                        
  2 Montana Randall           18 Walnut Creek Aqu          NT      51.08        
     r:+0.75  24.11       51.08 (26.97)                                        
  3 Joseph Fitch              17 Sun Devil Aquati          NT      51.51        
     r:+0.89  24.16       51.51 (27.35)                                        
  4 Zachary Yong              17 Orange Co. Waves          NT      51.59        
     r:+0.78  24.32       51.59 (27.27)                                        
  5 *Declan Andrew            18 Beach Cities Swi          NT      51.65        
     r:+0.75  23.55       51.65 (28.10)                                        
  6 Michael Schiffer          17 Orange Co. Waves          NT      51.66        
     r:+0.73  23.72       51.66 (27.94)                                        
  7 Brennan Balogh            15 Lincoln Select S          NT      51.70        
     r:+0.68  24.31       51.70 (27.39)                                        
  8 Maxwell McKay             18 Carmel Swim Club          NT      51.71        
     r:+0.75  24.56       51.71 (27.15)                                        
  9 Grant Schenk              16 Pacific Swim              NT      51.95        
     r:+0.81  24.04       51.95 (27.91)                                        
 10 Gage Kohner               16 Saint Andrew's S          NT      52.01        
     r:+1.03  24.54       52.01 (27.47)                                        
 11 Austin Hirstein           17 Kamehameha Swim           NT      52.20        
     r:+0.71  24.18       52.20 (28.02)                                        
 12 Curtis Klein              17 The Dolphins              NT      52.29        
     r:+0.88  24.23       52.29 (28.06)                                        
 13 Corey Holmes              17 Birmingham Swim           NT      52.37        
     r:+0.71  24.33       52.37 (28.04)                                        
 14 Richard Brown             18 LTP Racing Club           NT      52.46        
     r:+0.68  24.45       52.46 (28.01)                                        
 15 Jackson Strobel           16 Colorado Stars            NT      52.79        
     r:+0.70  24.77       52.79 (28.02)                                        
 16 Jonathan Pun              16 Davis Aquadarts           NT      52.83        
     r:+0.72  24.42       52.83 (28.41)                                        
 17 Robert Guerra             16 Fallbrook Assoc/Roo       NT      52.90        
     r:+0.73  24.72       52.90 (28.18)                                        
 18 Austin Temple             16 Tide                      NT      52.96        
     r:+0.81  23.87       52.96 (29.09)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:49.09  JR-A 2013 Summer Jrs A
        1:51.09  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        1:51.59  SCJA 2012 SC Jrs - A
        1:53.69  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Will Anderson             17 TNT Swimming, In          NT    1:50.08        
     r:+0.69  24.85                             1:13.55 ( )     1:50.08 (36.53)
  2 Kyle Simpson              18 TNT Swimming, In          NT    1:51.95        
     r:+0.70  24.39       52.34 (27.95)     1:21.19 (28.85)     1:51.95 (30.76)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        1:50.09  JR-A 2013 Summer Jrs A
        1:51.89  JR-B 2013 Sum Jrs Bonus
        1:52.59  SCJA 2012 SC Jrs - A
        1:55.09  SCJB 2012 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Gordon               16 Albany Starfish           NT    1:52.86        
     r:+0.72  24.73       52.41 (27.68)     1:25.77 (33.36)     1:52.86 (27.09)
  2 Cooper Burrill            15 Santa Clara Swim          NT    1:53.24        
                              52.80 ( )     1:25.98 (33.18)     1:53.24 (27.26)
  3 Justin Chiu               16 Crescenta-Canada          NT    1:53.42        
     r:+0.71  24.21       52.83 (28.62)     1:25.55 (32.72)     1:53.42 (27.87)
  4 Alex Dehner               18 Area Tallahassee          NT    1:53.57        
     r:+0.76  24.49       52.59 (28.10)     1:27.38 (34.79)     1:53.57 (26.19)
  5 Ryan Peters               17 Tampa Bay Commun          NT    1:54.06        
     r:+0.83  24.31       52.70 (28.39)     1:27.21 (34.51)     1:54.06 (26.85)
  6 Wyatt Grubb               17 Burkwood Aquatic          NT    1:54.59        
     r:+0.77  24.71       52.70 (27.99)     1:27.50 (34.80)     1:54.59 (27.09)
  7 Louis Behnen              17 Kansas City Blaz          NT    1:54.82        
     r:+0.70  24.92       52.98 (28.06)     1:27.75 (34.77)     1:54.82 (27.07)
  8 Kevin Fanter              17 Boise YMCA Swim           NT    1:55.46        
                              56.20 ( )     1:27.40 (31.20)     1:55.46 (28.06)
  9 James Nguyen              18 Boise YMCA Swim           NT    1:56.06        
                              56.45 ( )     1:28.00 (31.55)     1:56.06 (28.06)
 10 Timothy Kou               16 Santa Clara Swim          NT    1:56.51        
     r:+0.77  24.85       55.45 (30.60)     1:29.49 (34.04)     1:56.51 (27.02)
 11 Matthew Goettler          18 Lake Erie Silver          NT    1:56.61        
     r:+0.78  24.99       54.80 (29.81)     1:27.84 (33.04)     1:56.61 (28.77)
 12 William Oberg             16 Y-Spartaquatics           NT    1:56.99        
     r:+0.73  25.43       54.22 (28.79)     1:29.61 (35.39)     1:56.99 (27.38)
 13 Christopher Abdelmalak    17 Team Santa Monic          NT    1:57.07        
     r:+0.76  25.01       56.46 (31.45)     1:29.22 (32.76)     1:57.07 (27.85)
 14 Sean Yeh                  16 New Wave Swim Te          NT    1:57.56        
     r:+0.71  25.67       56.36 (30.69)     1:28.70 (32.34)     1:57.56 (28.86)
 15 *Ryan Frayne              17 Tide                      NT    1:58.41        
     r:+0.74  26.25       55.16 (28.91)     1:29.13 (33.97)     1:58.41 (29.28)
 16 John Corley               18 Napa Valley Swim          NT    1:58.60        
                              56.85 ( )     1:29.84 (32.99)     1:58.60 (28.76)
 17 Ryan Sorensen             16 The Woodlands Sw          NT    1:58.96        
     r:+0.73  25.67       56.64 (30.97)     1:30.73 (34.09)     1:58.96 (28.23)
 18 Abel Kim                  16 Memphis Tiger Sw          NT    1:59.88        
     r:+0.63  26.06       56.36 (30.30)     1:30.58 (34.22)     1:59.88 (29.30)
 19 Shawn Warner              18 Saint Andrew's S          NT    2:00.14        
     r:+0.74  24.94       55.67 (30.73)     1:31.13 (35.46)     2:00.14 (29.01)
 20 Joshua Lamb               17 Premier Aquatics          NT    2:00.74        
                              57.07 ( )     1:30.68 (33.61)     2:00.74 (30.06)
 21 Anderson Sellers          15 Lakeside Aquatic          NT    2:00.91        
     r:+0.82  26.74       56.56 (29.82)     1:32.93 (36.37)     2:00.91 (27.98)
 22 Shelby Hall               18 Birmingham Swim           NT    2:01.90        
     r:+0.71  25.74       57.24 (31.50)     1:34.27 (37.03)     2:01.90 (27.63)
 23 Eric Byron                17 Birmingham Swim           NT    2:03.66        
     r:+0.75  26.51       56.77 (30.26)     1:33.24 (36.47)     2:03.66 (30.42)
 24 Evan Schmitzberger        17 Cypress Fairbank          NT    2:07.68        
     r:+0.69  26.25     1:00.77 (34.52)     1:36.84 (36.07)     2:07.68 (30.84)
 -- Max Irwin                 17 Bloomington Swim          NT         NS        
 -- Shiu Wong                 16 La Mirada Armada          NT         NS