Licensed to USA Swimming-Nat. Meets HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/7/2010 04:34 PM
       2010 ConocoPhillips National Championships - 8/3/2010 to 8/7/2010       
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  SCN 2010 SC Nats
          26.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          27.29  SC-J 2010 SC Jrs
          27.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Byers, Kirsten            22 UCLA Bruins-CA         27.13      26.66 SCN    
          r:+0.69                                                              
  2 Shumway, Katherine        19 Wildcat Aquatic-IL/    26.45      26.90 SCN    
          r:+0.75                                                              
  3 Neely, Kendall            20 Santa Barbara Aq-CA    26.45      27.02 SC-J   
          r:+0.71                                                              
  4 Harter, Carly             19 Fox Chapel Kille-AM    28.00      27.07 SC-J   
          r:+0.60                                                              
  5 Ripley, Rachel            19 Columbia Swim Cl-MV    27.60      27.10 SC-J   
          r:+0.81                                                              
  6 Rovira, Madeline          23 RallySport Aquat-CO    26.50      27.34 JR-B   
          r:+0.41                                                              
  7 Foley, Kayleigh           20 Pleasanton Seaha-PC    26.76      27.48 JR-B   
          r:+0.79                                                              
  8 Pickard, Katherine        21 Crimson Aquatics-NE    26.97      27.81        
          r:+0.74                                                              
  9 Howard, Chelsea           17 Duke Aquatics-NC/Pe    27.64      28.32        
          r:+0.77                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  SCN 2010 SC Nats
          26.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          27.29  SC-J 2010 SC Jrs
          27.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palser, Samantha          20 Penn State Unive-MA    26.67      26.65 SCN    
          r:+0.71                                                              
  2 Cheng, Camille            17 Palo Alto Stanfo-PC    27.10      26.66 SCN    
          r:+0.71                                                              
  3 Ama, Julia                15 Palo Alto Stanfo-PC    27.00      27.00 SC-J   
          r:+0.63                                                              
  4 Lips, Haley               16 Y-Spartaquatics-SC     27.20      27.24 SC-J   
          r:+0.71                                                              
  5 Grima, Alicia             16 Palo Alto Stanfo-PC    27.40      27.29 SC-J   
          r:+0.74                                                              
  6 Bergman, Jessica          18 Palo Alto Stanfo-PC    26.89      27.44 JR-B   
          r:+0.66                                                              
  7 Ettelson, Hayley          20 Pacific Swim-SI/U o    28.15      27.72 SCJB   
          r:+0.78                                                              
  8 Alcon, Sasha              16 Pleasanton Seaha-PC    27.68      27.73 SCJB   
          r:+0.79                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  SCN 2010 SC Nats
          26.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          27.29  SC-J 2010 SC Jrs
          27.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halligan, Bridget         21 Carolina Aquatic-SC    26.70      26.56 NATS   
          r:+0.73                                                              
  2 Ramirez, Lily             19 Gator Swim Club-FL/    28.50      26.70 SCN    
          r:+0.64                                                              
  3 Boucher, Amber            20 Bearcat Swim Clu-OR    26.96      26.76 SCN    
          r:+0.71                                                              
  4 Alf-Huynh, Kayla          19 Mount Hood Aquat-OR    27.03      26.91 SCN    
          r:+0.80                                                              
  5 Hinkle, Katherine         21 Arlington Aquati-PV    26.95      26.94 SCN    
          r:+0.73                                                              
  6 Roses, Maija              14 Duke Aquatics-NC       27.51      27.07 SC-J   
          r:+0.64                                                              
  7 Cole, Aileen              20 SwimAtlanta-GA         26.79      27.11 SC-J   
          r:+0.73                                                              
  8 Butler, Lisa              20 Boilermaker Aqua-IN    26.98      27.18 SC-J   
          r:+0.76                                                              
  9 Hines, Lauren             20 Carter Center Aq-VA    26.60      27.20 SC-J   
          r:+0.78                                                              
 10 Tanner, Sarah             20 Cincinnati Marli-OH    26.85      27.38 JR-B   
          r:+0.66                                                              
 11 Keel, Katherine           19 Pilot Aquatic Cl-SE    26.62      27.42 JR-B   
          r:+0.69                                                              
 12 Lindblad, Brianne         20 King Aquatic Clu-PN    26.90      27.58 JR-B   
          r:+0.65                                                              
 13 Stephens, Carter          18 NOVA of Virginia-VA    27.27      27.64 SCJB   
          r:+0.69                                                              
 14 Reynolds, Sarah           15 Montgomery YMCA-SE     27.50      27.87        
          r:+0.63                                                              
 15 Ferguson, Ashleigh        16 Rockville Montgo-PV    27.90      27.90        
          r:+0.74                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  NATS 2010 Nationals
          26.99  SCN 2010 SC Nats
          26.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          26.99  JRS 2010 Summer Juniors
          27.29  SC-J 2010 SC Jrs
          27.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          27.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehesan, Alexa            20 Univ. Of Michiga-MI    27.50      26.76 SCN    
          r:+0.82                                                              
  2 Savage, Heather           19 Fairport Area Sw-NI    27.50      27.55 JR-B   
          r:+0.89                                                              
  3 Curado, Taylor            18 Highlands Ranch-CO     26.99      28.09        
          r:+0.69                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nats
          58.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Jrs
          59.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Taylor          19 Clayton Shaw Par-OZ    57.60      58.45 NATB   
     r:+0.80  28.12       58.45 (30.33)                                        
  2 Henley, Marifrances       19 Tennessee Aquati-SE    58.22      58.67 SC-J   
     r:+0.76  28.10       58.67 (30.57)                                        
  3 Roses, Maija              14 Duke Aquatics-NC       59.43      58.71 JR-B   
     r:+0.61  28.36       58.71 (30.35)                                        
  4 Laporte, Lindsey          18 Scottsdale Aquat-AZ    59.00      59.21 JR-B   
     r:+0.87  28.99       59.21 (30.22)                                        
  5 Savage, Heather           19 Fairport Area Sw-NI    58.50      59.48 SCJB   
     r:+0.71  28.63       59.48 (30.85)                                        
  6 Vrooman, Lindsay          18 Pine Richland Aq-AM    59.98      59.78 SCJB   
     r:+0.83  28.86       59.78 (30.92)                                        
  7 Alcon, Sasha              16 Pleasanton Seaha-PC    59.40    1:00.15 SCJB   
     r:+0.81  29.41     1:00.15 (30.74)                                        
  8 Crawford, Kendall         16 Y-Spartaquatics-SC   1:00.00    1:00.21        
     r:+0.72  28.95     1:00.21 (31.26)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nats
          58.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Jrs
          59.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martindale, Micah         21 Auburn Universit-SE    57.80      57.76 SCN    
     r:+0.69  27.44       57.76 (30.32)                                        
  2 Johnson, Elizabeth        20 Univ. Of Michiga-MI    59.62      58.63 SC-J   
     r:+0.78  28.30       58.63 (30.33)                                        
  3 Wei, Stephanie            19 Santa Clara Swim-PC    59.81      59.48 SCJB   
     r:+0.79  28.30       59.48 (31.18)                                        
  4 Anderson, Katrina         19 Pleasanton Seaha-PC       NT      59.67 SCJB   
     r:+0.70  28.81       59.67 (30.86)                                        
  5 Michaels, Dana            17 Cascade Swim Clu-PN  1:00.50    1:00.03 SCJB   
     r:+0.81  29.07     1:00.03 (30.96)                                        
  6 Garcia, Kylie             17 Monrovia Aquatix-CA  1:00.87    1:00.31        
     r:+0.71  29.63     1:00.31 (30.68)                                        
  7 Donahue, Claire           21 Western Kentucky-KY    58.77    1:00.60        
     r:+0.72  27.97     1:00.60 (32.63)                                        
  8 So, Yumi                  19 Swim Pasadena-CA     1:00.37    1:01.29        
     r:+0.63  28.94     1:01.29 (32.35)                                        
  9 Woods, Maggie             15 Pleasanton Seaha-PC  1:00.46    1:01.75        
     r:+0.76  29.57     1:01.75 (32.18)                                        
 10 Howard, Chelsea           17 Duke Aquatics-NC/Pe  1:00.25    1:01.86        
     r:+0.72  29.48     1:01.86 (32.38)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nats
          58.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Jrs
          59.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheng, Camille            17 Palo Alto Stanfo-PC    58.00      57.31 SCN    
     r:+0.75  27.55       57.31 (29.76)                                        
  2 Ama, Julia                15 Palo Alto Stanfo-PC    58.55      58.25 SCN    
     r:+0.64  27.52       58.25 (30.73)                                        
  3 Bergman, Jessica          18 Palo Alto Stanfo-PC    58.70      58.88 JR-B   
     r:+0.67  28.28       58.88 (30.60)                                        
  4 Engstrom, Elizabeth       21 Wildcat Aquatic-IL/    59.80      59.24 JR-B   
     r:+0.55  28.36       59.24 (30.88)                                        
  5 Johnson, Shelby           20 Wildcat Aquatic-IL/    59.80      59.85 SCJB   
     r:+0.74  28.67       59.85 (31.18)                                        
  6 Von Jouanne, Jennifer     20 Auburn Universit-SE    58.43      59.95 SCJB   
     r:+0.71  28.27       59.95 (31.68)                                        
  7 Ettelson, Hayley          20 Pacific Swim-SI/U o    59.89    1:00.22        
     r:+0.72  29.13     1:00.22 (31.09)                                        
  8 Ferguson, Ashleigh        16 Rockville Montgo-PV  1:03.13    1:01.29        
     r:+0.80  29.17     1:01.29 (32.12)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  NATS 2010 Nationals
          58.29  SCN 2010 SC Nats
          58.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          58.59  JRS 2010 Summer Juniors
          58.69  SC-J 2010 SC Jrs
          59.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:00.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Laura             19 Mount Hood Aquat-OR    57.31      57.37 SCN    
     r:+0.77  27.32       57.37 (30.05)                                        
  2 Neely, Kendall            20 Santa Barbara Aq-CA    57.90      58.49 NATB   
     r:+0.70  27.66       58.49 (30.83)                                        
  3 Halligan, Bridget         21 Carolina Aquatic-SC    58.80      58.51 NATB   
     r:+0.74  27.70       58.51 (30.81)                                        
  4 Gillig, Annie             15 Y-Spartaquatics-SC   1:00.00      58.99 JR-B   
     r:+0.78  28.62       58.99 (30.37)                                        
  5 Hutchinson, Mariah        22 Club Huskers-MW        58.20      59.14 JR-B   
     r:+0.68  28.13       59.14 (31.01)                                        
  6 Kuhn, Sierra              16 Verona Aquatic C-WI  1:00.10      59.65 SCJB   
     r:+0.75  28.62       59.65 (31.03)                                        
  7 Hutchinson-Maddox, Isla   15 Asphalt Green Un-MR  1:02.80    1:00.04 SCJB   
     r:+0.77  29.03     1:00.04 (31.01)                                        
  8 Alf-Huynh, Kayla          19 Mount Hood Aquat-OR  1:00.08    1:00.33        
     r:+0.73  28.97     1:00.33 (31.36)                                        
  9 Luscher, Hailey           15 Pacific Swim-SI        59.78    1:01.56        
     r:+0.75  29.16     1:01.56 (32.40)                                        
 10 Liang, Sarah              17 Palo Alto Stanfo-PC  1:01.50    1:13.30        
     r:+0.57  27.48     1:13.30 (45.82)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:06.19  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:07.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Brooke            20 Eagle Swim Team-MD/  2:06.60    2:03.66 NATS   
              29.08     1:00.08 (31.00)     1:31.43 (31.35)     2:03.66 (32.23)
  2 Schaefer, Courey          20 Indiana Universi-IN  2:04.44    2:04.97 SCN    
     r:+0.72  29.07     1:00.13 (31.06)     1:32.32 (32.19)     2:04.97 (32.65)
  3 Zeller, Kayla             21 Eagle Swim Team-MD/  2:07.50    2:05.27 SCN    
     r:+0.71  29.54     1:00.94 (31.40)     1:33.15 (32.21)     2:05.27 (32.12)
  4 Jones, Justine            19 Indiana Universi-IN  2:07.68    2:05.80 NATB   
     r:+0.66  29.45     1:01.07 (31.62)     1:33.34 (32.27)     2:05.80 (32.46)
  5 Latone, Megan             20 Aggie Swim Club-GU/  2:07.00    2:08.06 SCJB   
     r:+0.68  29.50     1:01.62 (32.12)     1:34.68 (33.06)     2:08.06 (33.38)
  6 Johnson, Elizabeth        20 Univ. Of Michiga-MI  2:09.94    2:09.72        
     r:+0.82  30.22     1:02.94 (32.72)     1:36.60 (33.66)     2:09.72 (33.12)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:06.19  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:07.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Hayley           19 G P A C-MA/Villanov  2:05.50    2:04.68 SCN    
     r:+0.68  29.45     1:00.83 (31.38)     1:33.07 (32.24)     2:04.68 (31.61)
  2 Moores, Kristen           21 Curl Burke Swim-PV/  2:03.99    2:05.18 SCN    
     r:+0.73  28.83     1:00.34 (31.51)     1:32.89 (32.55)     2:05.18 (32.29)
  3 Hutchinson, Mariah        22 Club Huskers-MW      2:05.60    2:05.55 SCN    
     r:+0.71  28.89     1:00.29 (31.40)     1:32.77 (32.48)     2:05.55 (32.78)
  4 Gilson, Kristen           20 Boilermaker Aqua-IN  2:05.70    2:06.07 NATB   
     r:+0.70  29.63     1:01.13 (31.50)     1:33.63 (32.50)     2:06.07 (32.44)
  5 Henley, Marifrances       19 Tennessee Aquati-SE  2:07.55    2:08.74 SCJB   
     r:+0.75  29.14     1:01.29 (32.15)     1:35.34 (34.05)     2:08.74 (33.40)
  6 Iverson, Kayla            16 Quest Swimming-VA    2:09.59    2:10.77        
     r:+0.80  30.02     1:03.08 (33.06)     1:37.11 (34.03)     2:10.77 (33.66)
  7 Conner, Sara              19 West Virginia Aq-WV  2:08.40    2:13.43        
     r:+0.81  30.71     1:03.91 (33.20)     1:38.66 (34.75)     2:13.43 (34.77)
  8 Larson, Breeja            18 Mesa Aquatic Clu-AZ  2:15.10    2:31.70        
     r:+0.75  27.42     1:10.29 (42.87)     1:51.95 (41.66)     2:31.70 (39.75)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.69  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:06.19  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:06.19  JRS 2010 Summer Juniors
        2:06.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:07.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:09.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Courey          20 Indiana Universi-IN  2:04.97    2:03.37 NATS   
     r:+0.73  29.26     1:00.39 (31.13)     1:32.01 (31.62)     2:03.37 (31.36)
  2 Brunemann, Emily          23 Univ. Of Michiga-MI  2:04.20    2:03.43 NATS   
     r:+0.79  29.02     1:00.06 (31.04)     1:31.90 (31.84)     2:03.43 (31.53)
  3 Beckwith, Danielle        20 Wisconsin Aquati-WI  2:05.04    2:03.91 SCN    
     r:+0.79  29.26     1:00.41 (31.15)     1:32.35 (31.94)     2:03.91 (31.56)
  4 Miller, Laura             19 Mount Hood Aquat-OR  2:04.99    2:04.84 SCN    
     r:+0.78  29.69     1:00.83 (31.14)     1:32.45 (31.62)     2:04.84 (32.39)
  5 Smith, Jennie             20 MOR-Wolfpack Aqu-NC  2:04.99    2:04.89 SCN    
     r:+0.72  29.50     1:00.77 (31.27)     1:32.91 (32.14)     2:04.89 (31.98)
  6 Mitchell, Victoria        17 MOR-Wolfpack Aqu-NC  2:06.59    2:04.95 SCN    
     r:+0.80  29.83     1:01.14 (31.31)     1:33.23 (32.09)     2:04.95 (31.72)
  7 Mills, Katherine          21 Crimson Aquatics-NE  2:04.57    2:05.19 SCN    
     r:+0.75  30.01     1:01.63 (31.62)     1:33.75 (32.12)     2:05.19 (31.44)
  8 Narum, Elisabeth          20 Pleasanton Seaha-PC       NT    2:05.52 SCN    
     r:+0.79  29.03     1:00.79 (31.76)     1:33.32 (32.53)     2:05.52 (32.20)
  9 Edwards, Hayley           19 G P A C-MA/Villanov  2:05.20    2:05.59 SCN    
     r:+0.70  29.88     1:01.54 (31.66)     1:33.67 (32.13)     2:05.59 (31.92)
 10 Smith, Caroline           19 Club Seminole-FL     2:06.49    2:06.10 NATB   
     r:+0.72  29.42     1:00.83 (31.41)     1:33.61 (32.78)     2:06.10 (32.49)
 10 Detro, Megan              19 Ohio State Unive-OH  2:07.11    2:06.10 NATB   
     r:+0.73  28.68     1:00.03 (31.35)     1:33.13 (33.10)     2:06.10 (32.97)
 12 Mitchell, Haley           22 Ohio State Unive-OH  2:05.96    2:06.17 NATB   
     r:+0.80  29.66     1:01.52 (31.86)     1:33.99 (32.47)     2:06.17 (32.18)
 13 Kaufmann, Christine       21 Crimson Aquatics-NE  2:06.85    2:06.27 SC-J   
     r:+0.90  30.06     1:01.61 (31.55)     1:33.73 (32.12)     2:06.27 (32.54)
 14 Jones, Justine            19 Indiana Universi-IN  2:05.80    2:06.62 JR-B   
     r:+0.73  29.71     1:01.21 (31.50)     1:33.81 (32.60)     2:06.62 (32.81)
 15 Wei, Stephanie            19 Santa Clara Swim-PC  2:07.53    2:07.04 JR-B   
     r:+0.65  29.86     1:02.28 (32.42)     1:34.56 (32.28)     2:07.04 (32.48)
 16 Cavanaugh, Meghan         20 Wildcat Aquatic-IL/  2:07.20    2:07.65 SCJB   
     r:+0.77  29.68     1:01.96 (32.28)     1:34.34 (32.38)     2:07.65 (33.31)
 17 Mader, Kaelee             19 Fleet Swimming-GU/L  2:07.50    2:08.99 SCJB   
     r:+0.76  30.36     1:03.29 (32.93)     1:36.52 (33.23)     2:08.99 (32.47)
 18 Whitford, Alexandra       18 Sierra Marlins S-SN  2:05.60    2:10.03        
     r:+0.75  29.07     1:01.47 (32.40)     1:35.65 (34.18)     2:10.03 (34.38)
 19 Woods, Maggie             15 Pleasanton Seaha-PC  2:10.43    2:11.18        
     r:+0.73  30.20     1:03.38 (33.18)     1:37.28 (33.90)     2:11.18 (33.90)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nats
        4:24.19  SC-J 2010 SC Jrs
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:26.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morford, Lauren           25 Asphalt Green Un-MR  4:16.30    4:17.94 NATS   
     r:+0.83  29.85     1:01.77 (31.92)     1:34.15 (32.38)     2:06.55 (32.40)
        2:39.70 (33.15)     3:12.73 (33.03)     3:45.54 (32.81)     4:17.94 (32.40)
  2 Wilson, Caroline          19 SoNoCo Swim Club-CT  4:22.00    4:22.53 SCN    
     r:+0.83  31.12     1:04.66 (33.54)     1:37.90 (33.24)     2:10.93 (33.03)
        2:44.04 (33.11)     3:16.89 (32.85)     3:50.03 (33.14)     4:22.53 (32.50)
  3 Duckworth, Angela         20 Stanford Swimmin-PC  4:21.87    4:22.57 SCN    
     r:+0.77  30.61     1:03.03 (32.42)     1:35.72 (32.69)     2:08.78 (33.06)
        2:42.18 (33.40)     3:15.49 (33.31)     3:49.16 (33.67)     4:22.57 (33.41)
  4 Twichell, Ashley          21 Duke Aquatics-NC/Du  4:20.77    4:22.92 SCN    
     r:+0.79  30.58     1:03.04 (32.46)     1:36.00 (32.96)     2:09.22 (33.22)
        2:42.72 (33.50)     3:16.31 (33.59)     3:49.97 (33.66)     4:22.92 (32.95)
  5 Miller, Ashley            22 M.E. Lyons/Ander-OH  4:25.00    4:23.56 SC-J   
     r:+0.86  31.14     1:04.30 (33.16)     1:37.59 (33.29)     2:10.88 (33.29)
        2:44.32 (33.44)     3:17.78 (33.46)     3:50.94 (33.16)     4:23.56 (32.62)
  6 Meyer, Briana             19 UCLA Bruins-CA       4:20.80    4:24.88 JR-B   
     r:+0.87  31.14     1:03.98 (32.84)     1:37.32 (33.34)     2:11.02 (33.70)
        2:44.63 (33.61)     3:18.54 (33.91)     3:52.20 (33.66)     4:24.88 (32.68)
  7 Kittle, Grace             21 DU Hilltoppers-CO/U  4:29.00    4:29.46 SCJB   
     r:+0.73  30.94     1:04.49 (33.55)     1:38.48 (33.99)     2:12.26 (33.78)
        2:46.46 (34.20)     3:20.85 (34.39)     3:55.41 (34.56)     4:29.46 (34.05)
  8 Hall, Kelsey              19 North Coast Aqua-SI  4:26.50    4:30.46 SCJB   
     r:+0.79  30.35     1:03.73 (33.38)     1:37.40 (33.67)     2:11.33 (33.93)
        2:45.49 (34.16)     3:20.28 (34.79)     3:55.99 (35.71)     4:30.46 (34.47)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nats
        4:24.19  SC-J 2010 SC Jrs
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:26.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie          19 Gator Swim Club-FL/  4:15.00    4:17.23 NATS   
     r:+0.78  30.86     1:03.01 (32.15)     1:35.51 (32.50)     2:08.06 (32.55)
        2:40.31 (32.25)     3:12.65 (32.34)     3:45.45 (32.80)     4:17.23 (31.78)
  2 Kaufmann, Christine       21 Crimson Aquatics-NE  4:19.98    4:21.73 SCN    
     r:+0.84  30.76     1:03.03 (32.27)     1:35.92 (32.89)     2:08.75 (32.83)
        2:41.65 (32.90)     3:14.90 (33.25)     3:48.38 (33.48)     4:21.73 (33.35)
  3 Petersen, Hillary         18 Gator Swim Club-FL   4:19.42    4:21.97 SCN    
     r:+0.84  31.29     1:04.36 (33.07)     1:36.80 (32.44)     2:09.16 (32.36)
        2:41.58 (32.42)     3:14.77 (33.19)     3:48.35 (33.58)     4:21.97 (33.62)
  4 Laporte, Lindsey          18 Scottsdale Aquat-AZ  4:18.18    4:22.39 SCN    
     r:+0.84  30.27     1:02.13 (31.86)     1:34.55 (32.42)     2:07.48 (32.93)
        2:40.81 (33.33)     3:14.89 (34.08)     3:49.12 (34.23)     4:22.39 (33.27)
  5 Garlie, Shannon           20 Kansas Aquatics-MV   4:25.32    4:25.33 JR-B   
     r:+0.79  30.77     1:03.99 (33.22)     1:37.26 (33.27)     2:10.71 (33.45)
        2:44.18 (33.47)     3:18.25 (34.07)     3:52.23 (33.98)     4:25.33 (33.10)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.49  NATS 2010 Nationals
        4:23.19  SCN 2010 SC Nats
        4:24.19  SC-J 2010 SC Jrs
        4:24.69  JRS 2010 Summer Juniors
        4:24.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:26.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:30.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, Alison           20 University Of Ar-AR  4:20.19    4:19.82 SCN    
              30.54     1:02.91 (32.37)     1:35.49 (32.58)     2:08.23 (32.74)
        2:41.02 (32.79)     3:13.99 (32.97)     3:47.38 (33.39)     4:19.82 (32.44)
  2 Mitchell, Haley           22 Ohio State Unive-OH  4:21.17    4:21.09 SCN    
     r:+0.81  30.30     1:03.23 (32.93)     1:36.33 (33.10)     2:09.89 (33.56)
        2:42.83 (32.94)     3:15.94 (33.11)     3:48.69 (32.75)     4:21.09 (32.40)
  3 Fayhee, Kally             19 Univ. Of Michiga-MI  4:25.00    4:21.60 SCN    
     r:+0.73  30.15     1:02.21 (32.06)     1:35.05 (32.84)     2:08.25 (33.20)
        2:41.75 (33.50)     3:15.37 (33.62)     3:48.96 (33.59)     4:21.60 (32.64)
  4 Wild, Chelsea             19 Irvine Novaquati-CA  4:22.05    4:23.76 SC-J   
     r:+0.74  30.56     1:02.92 (32.36)     1:35.87 (32.95)     2:09.17 (33.30)
        2:42.87 (33.70)     3:16.47 (33.60)     3:50.18 (33.71)     4:23.76 (33.58)
  5 Martin, Katelyn           20 Crimson Aquatics-NE  4:20.00    4:24.07 SC-J   
     r:+0.84  30.56     1:02.99 (32.43)     1:35.71 (32.72)     2:09.21 (33.50)
        2:42.54 (33.33)     3:16.59 (34.05)     3:50.72 (34.13)     4:24.07 (33.35)
  6 Landgrebe, Shannon        19 Sun Devil Aquati-AZ  4:23.12    4:27.88 SCJB   
     r:+0.70  29.71     1:02.35 (32.64)     1:35.94 (33.59)     2:09.89 (33.95)
        2:43.88 (33.99)     3:18.52 (34.64)     3:53.23 (34.71)     4:27.88 (34.65)
  7 Larson, Kelsey            19 Aquazot Swim Clu-CA  4:37.26    4:40.37        
     r:+0.78  30.92     1:06.09 (35.17)     1:41.52 (35.43)     2:17.95 (36.43)
        2:53.23 (35.28)     3:29.56 (36.33)     4:05.16 (35.60)     4:40.37 (35.21)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:55.19  NATS 2010 Nationals
        8:59.29  SCN 2010 SC Nats
        9:03.49  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        9:03.49  JRS 2010 Summer Juniors
        9:05.09  SC-J 2010 SC Jrs
        9:09.89  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        9:15.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  8:55.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traylor, Amanda           21 Ohio University-OH   8:59.02    8:55.48 SCN    
     r:+0.72  30.31     1:02.89 (32.58)     1:35.88 (32.99)     2:09.35 (33.47)
        2:43.08 (33.73)     3:16.84 (33.76)     3:50.66 (33.82)     4:24.61 (33.95)
        4:58.58 (33.97)     5:32.33 (33.75)     6:06.15 (33.82)     6:39.91 (33.76)
        7:14.15 (34.24)     7:48.19 (34.04)     8:22.45 (34.26)     8:55.48 (33.03)
            8:55.48 ( )                                                            
  2 Fayhee, Kally             19 Univ. Of Michiga-MI  9:03.00    9:00.83 NATB   
     r:+0.74  30.61     1:03.14 (32.53)     1:36.47 (33.33)     2:10.32 (33.85)
        2:43.94 (33.62)     3:17.75 (33.81)     3:51.72 (33.97)     4:26.00 (34.28)
        5:00.37 (34.37)     5:34.84 (34.47)     6:09.47 (34.63)     6:44.13 (34.66)
        7:18.82 (34.69)     7:53.50 (34.68)     8:27.83 (34.33)     9:00.83 (33.00)
                                9:41.27 ( )         9:00.83 ( )                    
  3 Jennings, Christine       23 Una RACE-CO          8:42.99    9:10.60 SCJB   
     r:+0.66  29.76     1:01.72 (31.96)     1:34.18 (32.46)     2:06.81 (32.63)
        2:39.41 (32.60)     3:12.32 (32.91)     3:45.31 (32.99)     4:17.27 (31.96)
        4:59.74 (42.47)     5:35.27 (35.53)     6:12.30 (37.03)     6:49.10 (36.80)
        7:25.90 (36.80)     8:02.35 (36.45)     8:36.97 (34.62)     9:11.19 (34.22)
            9:10.60 ( )                                                            
  4 Morford, Lauren           25 Asphalt Green Un-MR  9:05.00    9:39.95        
     r:+0.71  29.51     1:00.94 (31.43)     1:33.59 (32.65)     2:06.13 (32.54)
        2:49.30 (43.17)     3:27.21 (37.91)     4:04.36 (37.15)     4:41.29 (36.93)
        5:18.73 (37.44)     5:55.52 (36.79)     6:32.95 (37.43)     7:10.01 (37.06)
        7:47.28 (37.27)     8:24.68 (37.40)     9:01.86 (37.18)     9:39.95 (38.09)
            9:39.95 ( )                                                            
 -- Ballatore, Angelina       20 Gator Swim Club-FL/  8:51.00        DNF        
      Did not finish
     r:+0.79  30.13     1:02.52 (32.39)     1:35.44 (32.92)     2:08.96 (33.52)
        2:43.19 (34.23)     3:17.99 (34.80)     3:52.78 (34.79)     4:26.81 (34.03)
        5:19.53 (52.72)     6:04.45 (44.92)                                        
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       17:06.69  NATS 2010 Nationals
       17:20.49  JRS 2010 Summer Juniors
       17:21.39  SCN 2010 SC Nats
       17:38.69  SC-J 2010 SC Jrs
       17:38.69  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
       17:46.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  17:06.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Marissa       19 Sarasota YMCA Sh-FL 17:03.00   16:58.45 NATS   
     r:+0.79  32.26     1:05.88 (33.62)     1:40.08 (34.20)     2:14.27 (34.19)
        2:48.63 (34.36)     3:22.99 (34.36)     3:57.40 (34.41)     4:31.88 (34.48)
        5:06.29 (34.41)     5:40.50 (34.21)     6:14.87 (34.37)     6:49.01 (34.14)
        7:23.09 (34.08)     7:57.03 (33.94)     8:31.07 (34.04)     9:04.99 (33.92)
        9:39.02 (34.03)    10:12.90 (33.88)    10:46.94 (34.04)    11:20.97 (34.03)
       11:54.88 (33.91)    12:28.62 (33.74)    13:02.59 (33.97)    13:36.50 (33.91)
       14:10.34 (33.84)    14:44.20 (33.86)    15:17.96 (33.76)    15:52.08 (34.12)
       16:25.98 (33.90)    16:58.45 (32.47)                                        
  2 Mitchell, Victoria        17 MOR-Wolfpack Aqu-NC 17:19.89   17:01.62 NATS   
     r:+0.81  31.27     1:04.90 (33.63)     1:38.92 (34.02)     2:13.11 (34.19)
        2:47.56 (34.45)     3:21.84 (34.28)     3:56.39 (34.55)     4:31.17 (34.78)
        5:06.03 (34.86)     5:40.81 (34.78)     6:15.05 (34.24)     6:49.24 (34.19)
        7:23.16 (33.92)     7:57.34 (34.18)     8:31.36 (34.02)     9:05.44 (34.08)
        9:39.53 (34.09)    10:13.33 (33.80)    10:47.33 (34.00)    11:21.70 (34.37)
       11:55.52 (33.82)    12:29.53 (34.01)    13:03.92 (34.39)    13:37.92 (34.00)
       14:12.31 (34.39)    14:46.69 (34.38)    15:21.26 (34.57)    15:55.30 (34.04)
       16:29.24 (33.94)    17:01.62 (32.38)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nats
        1:06.59  SC-J 2010 SC Jrs
        1:06.89  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer-Colbrie, Megan    19 Palo Alto Stanfo-PC  1:04.83    1:04.64 NATS   
     r:+0.60  31.22     1:04.64 (33.42)                                        
  1 Leddy, Meghan             19 Crimson Aquatics-NE  1:04.19    1:04.64 NATS   
     r:+0.66  31.46     1:04.64 (33.18)                                        
  3 Sommer, Maria             21 Aggie Swim Club-GU/  1:06.80    1:05.18 JRS    
     r:+0.70  31.57     1:05.18 (33.61)                                        
  4 Van Oost, Alexandrea      19 Academy Bullets-IL/  1:05.98    1:06.21 SC-J   
     r:+0.70  32.39     1:06.21 (33.82)                                        
  5 Gilson, Kristen           20 Boilermaker Aqua-IN  1:06.49    1:06.78 JR-B   
     r:+0.63  32.23     1:06.78 (34.55)                                        
  6 Conner, Sara              19 West Virginia Aq-WV  1:08.55    1:07.48 SCJB   
     r:+0.66  33.06     1:07.48 (34.42)                                        
  7 Ruimerman, Jana           19 Mission Aurora C-CO  1:06.80    1:08.08        
     r:+0.67  32.73     1:08.08 (35.35)                                        
 -- Massey, Lauren            20 Ohio State Unive-OH  1:05.00         DQ        
     r:+0.74  31.54          DQ (33.70)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nats
        1:06.59  SC-J 2010 SC Jrs
        1:06.89  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Kendall         16 Y-Spartaquatics-SC   1:05.80    1:04.71 JRS    
     r:+0.65  31.00     1:04.71 (33.71)                                        
  2 Darlington, Emma          21 Tucson Ford Deal-AZ  1:05.57    1:05.42 JRS    
     r:+0.76  31.41     1:05.42 (34.01)                                        
  3 Sims, Danielle            16 Asphalt Green Un-MR  1:06.00    1:06.79 JR-B   
     r:+0.66  32.04     1:06.79 (34.75)                                        
  4 Milberg, Kirsten          19 DU Hilltoppers-CO/U  1:05.59    1:06.89 JR-B   
     r:+0.63  32.68     1:06.89 (34.21)                                        
  5 Woolbright, Kathryn       17 Southwest Stars-FL   1:09.00    1:08.12        
     r:+0.66  33.69     1:08.12 (34.43)                                        
 -- Stephenson, Whitney       22 Penguin Swim Tea-SN  1:04.65         NS        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  NATS 2010 Nationals
        1:05.69  JRS 2010 Summer Juniors
        1:05.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:06.09  SCN 2010 SC Nats
        1:06.59  SC-J 2010 SC Jrs
        1:06.89  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:07.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eppler, Megan             19 Wildcat Aquatics-KY  1:05.34    1:06.20 SC-J   
              32.32     1:06.20 (33.88)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nats
        2:22.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:23.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stein, Mackenzie          16 DU Hilltoppers-CO    2:21.00    2:19.05 NATS   
     r:+0.67  32.85     1:07.88 (35.03)     1:43.41 (35.53)     2:19.05 (35.64)
  2 Patton, Michelle          16 DU Hilltoppers-CO    2:21.00    2:21.90 SC-J   
     r:+0.62  33.31     1:09.13 (35.82)     1:46.06 (36.93)     2:21.90 (35.84)
  3 Dotzel, Sarah             18 York YMCA-MA         2:23.10    2:22.71 JR-B   
     r:+0.55  33.72     1:09.70 (35.98)     1:46.60 (36.90)     2:22.71 (36.11)
  4 Games, Annika             20 Ohio University-OH   2:19.50    2:24.52 SCJB   
     r:+0.78  33.27     1:09.41 (36.14)     1:47.08 (37.67)     2:24.52 (37.44)
  5 Hampton, Miranda          15 Springfield Fami-OH  2:25.50    2:31.53        
     r:+0.69  33.66     1:11.13 (37.47)     1:51.02 (39.89)     2:31.53 (40.51)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nats
        2:22.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:23.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom, Elizabeth       21 Wildcat Aquatic-IL/  2:19.33    2:19.29 JRS    
     r:+0.78  32.78     1:07.94 (35.16)     1:43.61 (35.67)     2:19.29 (35.68)
  2 Moran, Kelsey             19 Ohio State Unive-OH  2:35.00    2:20.22 JRS    
     r:+0.71  32.31     1:08.16 (35.85)     1:44.95 (36.79)     2:20.22 (35.27)
  3 Massey, Lauren            20 Ohio State Unive-OH  2:21.00    2:20.49 JRS    
     r:+0.73  32.67     1:08.24 (35.57)     1:44.35 (36.11)     2:20.49 (36.14)
  4 Tavierne, Elisabeth       19 Ohio State Unive-OH  2:25.00    2:26.34        
     r:+0.61  33.21     1:10.13 (36.92)     1:48.27 (38.14)     2:26.34 (38.07)
  5 Cubelic, Daniela          20 Wildcat Aquatic-IL/  2:23.50    2:39.18        
     r:+0.79  30.90     1:04.70 (33.80)     1:55.09 (50.39)     2:39.18 (44.09)
  6 Hines, Lauren             20 Carter Center Aq-VA  2:21.45    2:42.59        
     r:+0.70  30.50     1:04.39 (33.89)     1:55.42 (51.03)     2:42.59 (47.17)
  7 Coffman, Cheyenne         21 Clovis Swim Club-CC  2:22.99    2:54.61        
     r:+0.70  31.20     1:06.13 (34.93)     2:04.00 (57.87)     2:54.61 (50.61)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nats
        2:22.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:23.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jahanshahi, Jasmin        19 UCLA Bruins-CA       2:21.10    2:16.99 NATS   
     r:+0.63  33.14     1:08.04 (34.90)     1:42.73 (34.69)     2:16.99 (34.26)
  2 Ballatore, Angelina       20 Gator Swim Club-FL/  2:23.01    2:18.87 NATS   
     r:+0.78  33.25     1:08.04 (34.79)     1:43.45 (35.41)     2:18.87 (35.42)
  3 Derlath, Erica            20 Long Island Aqua-MR  2:21.00    2:22.70 JR-B   
     r:+0.81  33.72     1:09.48 (35.76)     1:46.14 (36.66)     2:22.70 (36.56)
  4 Green, Denise             21 Boise YMCA Swim-SR   2:01.24    2:23.68 SCJB   
     r:+0.69  33.43     1:10.27 (36.84)     1:47.47 (37.20)     2:23.68 (36.21)
  5 Moss, Kaylin              15 Wilton Y Wahoos-CT   2:26.99    2:23.76 SCJB   
     r:+0.74  33.63     1:09.33 (35.70)     1:46.42 (37.09)     2:23.76 (37.34)
  6 Barker, Olivia            15 Sandpipers Of Ne-CA  2:26.00    2:25.58 SCJB   
     r:+0.60  33.36     1:09.83 (36.47)     1:47.67 (37.84)     2:25.58 (37.91)
 -- Smith, Emma               16 St Charles Swim-IL   2:21.08         DQ        
     r:+0.79  33.33     1:08.93 (35.60)     1:46.28 (37.35)          DQ (36.66)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  NATS 2010 Nationals
        2:20.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:21.09  SCN 2010 SC Nats
        2:22.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:23.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:25.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Games, Annika             20 Ohio University-OH   2:19.50    2:25.50 SCJB   
     r:+0.78  33.34     1:10.20 (36.86)     1:48.17 (37.97)     2:25.50 (37.33)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nats
        1:14.69  SC-J 2010 SC Jrs
        1:15.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:12.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Kelsey               17 Rockville Montgo-PV  1:19.01    1:16.76 SCJB   
     r:+0.53  36.52     1:16.76 (40.24)                                        
  2 Nathanson, Lisa           20 Columbia Swim Cl-MV  1:18.33    1:17.48        
     r:+0.74  35.28     1:17.48 (42.20)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nats
        1:14.69  SC-J 2010 SC Jrs
        1:15.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:12.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Bridgette        17 DU Hilltoppers-CO    1:14.10    1:15.54 SCJB   
     r:+0.74  35.58     1:15.54 (39.96)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  NATS 2010 Nationals
        1:14.29  JRS 2010 Summer Juniors
        1:14.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:14.39  SCN 2010 SC Nats
        1:14.69  SC-J 2010 SC Jrs
        1:15.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:16.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:12.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Kimberly           17 Excel Aquatics-SE    1:14.69    1:14.47 SC-J   
     r:+0.73  35.64     1:14.47 (38.83)                                        
  2 Prothero, Marley          20 Team Rebel Aquat-CA  1:14.18    1:14.70 JR-B   
     r:+0.79  34.96     1:14.70 (39.74)                                        
  3 Barrett, Jamie            19 Club Seminole-FL     1:14.75    1:14.99 JR-B   
     r:+0.61  35.21     1:14.99 (39.78)                                        
  4 Kittle, Grace             21 DU Hilltoppers-CO/U  1:13.90    1:15.64 SCJB   
     r:+0.69  35.58     1:15.64 (40.06)                                        
  5 Wanser, Brooke            16 Aquazot Swim Clu-CA  1:15.87    1:16.02 SCJB   
     r:+0.85  35.67     1:16.02 (40.35)                                        
  6 Larson, Kelsey            19 Aquazot Swim Clu-CA  1:15.43    1:16.05 SCJB   
     r:+0.72  35.41     1:16.05 (40.64)                                        
  7 Polley, Kristine          19 Club Seminole-FL/St  1:14.50    1:16.16 SCJB   
     r:+0.81  35.42     1:16.16 (40.74)                                        
  8 McCann, Breanna           19 Firestone Akron-LE   1:13.09    1:17.11        
     r:+0.72  36.08     1:17.11 (41.03)                                        
  9 Anderson, Elizabeth       15 Boulder Swimming-CO  1:19.50    1:19.94        
     r:+0.83  37.72     1:19.94 (42.22)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nats
        2:40.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:42.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toledo, Marylyn           18 Dallas Mustangs-NT   2:39.00    2:42.00 JR-B   
     r:+0.70  36.36     1:16.64 (40.28)     1:59.13 (42.49)     2:42.00 (42.87)
  2 Daniels, Nicole           17 Wichita Swim Clu-MV  2:39.99    2:42.70 SCJB   
     r:+0.77  35.76     1:16.91 (41.15)     1:59.63 (42.72)     2:42.70 (43.07)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nats
        2:40.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:42.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ishee, Katelyn            20 Indiana Universi-IN  2:36.83    2:39.64 JRS    
              35.49     1:15.34 (39.85)     1:57.17 (41.83)     2:39.64 (42.47)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nats
        2:40.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:42.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftness, Mari            22 DU Hilltoppers-CO    2:39.00    2:38.52 JRS    
     r:+0.64  36.16     1:16.79 (40.63)     1:57.93 (41.14)     2:38.52 (40.59)
  2 Robinson, Melissa         18 Sugar Creek Swim-IN  2:36.00    2:40.08 SCN    
     r:+0.72  35.51     1:15.17 (39.66)     1:57.17 (42.00)     2:40.08 (42.91)
  3 Smith, Emma               16 St Charles Swim-IL   2:40.38    2:41.58 JR-B   
     r:+0.81  35.88     1:16.75 (40.87)     1:58.47 (41.72)     2:41.58 (43.11)
  4 Doan, Kristine            16 Pleasanton Seaha-PC  2:41.60    2:46.16        
     r:+0.77  36.70     1:18.52 (41.82)     2:02.00 (43.48)     2:46.16 (44.16)
  5 McIlrath, Emily           19 Boilermaker Aqua-IN  2:50.00    3:02.64        
     r:+0.78  33.32     1:13.55 (40.23)     2:09.21 (55.66)     3:02.64 (53.43)
 -- Colonias, Kirstyn         20 Tennessee Aquati-SE  2:40.00         NS        
 -- Barber, Emily             18 Branford Stingra-CT  2:37.50         NS        
 -- Willis, Jenna             20 Wildcat Aquatics-KY  2:40.67         NS        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  NATS 2010 Nationals
        2:39.99  JRS 2010 Summer Juniors
        2:39.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:40.39  SCN 2010 SC Nats
        2:40.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:42.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:44.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colonias, Kirstyn         20 Tennessee Aquati-SE  2:36.00    2:36.71 NATS   
     r:+0.72  35.25     1:15.52 (40.27)     1:55.39 (39.87)     2:36.71 (41.32)
  2 Eitel, Catherine          19 Ohio State Unive-OH  2:37.25    2:37.70 JRS    
     r:+0.74  35.06     1:15.40 (40.34)     1:57.11 (41.71)     2:37.70 (40.59)
  3 McCleery, Morgan          21 Columbia Swim Cl-MV  2:40.90    2:39.89 JRS    
     r:+0.77  35.83     1:16.34 (40.51)     1:57.56 (41.22)     2:39.89 (42.33)
  4 Keel, Katherine           19 Pilot Aquatic Cl-SE  2:37.19    2:41.13 JR-B   
     r:+0.56  36.07     1:16.47 (40.40)     1:58.50 (42.03)     2:41.13 (42.63)
  5 Sodonis, Kerry            20 Spartan Swim Clu-MI  2:43.75    2:45.95        
     r:+0.74  37.22     1:18.90 (41.68)     2:01.77 (42.87)     2:45.95 (44.18)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nats
        1:04.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:04.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Chelsea            15 Team FLA-FG          1:01.11    1:02.47 NATS   
     r:+0.64  28.68     1:02.47 (33.79)                                        
  2 Hawthorne, Meghan         18 Rattler Swim Clu-CA  1:03.00    1:02.48 NATS   
     r:+0.71  29.20     1:02.48 (33.28)                                        
  3 Tracey, Kim               19 Indiana Universi-IN  1:03.10    1:02.75 JRS    
     r:+0.83  29.38     1:02.75 (33.37)                                        
  4 Payne, Stephanie          20 Wichita Swim Clu-MV  1:03.50    1:03.95 SC-J   
     r:+0.78  29.94     1:03.95 (34.01)                                        
  5 Cavanaugh, Meghan         20 Wildcat Aquatic-IL/  1:03.06    1:04.65 JR-B   
     r:+0.69  29.59     1:04.65 (35.06)                                        
  6 Leonard, Kelsey           15 Walnut Creek Aqu-PC  1:04.00    1:05.65 SCJB   
     r:+0.73  30.29     1:05.65 (35.36)                                        
  7 Kargodorian, Chloe        14 Rattler Swim Clu-CA  1:06.79    1:06.88        
     r:+0.67  30.92     1:06.88 (35.96)                                        
  8 Malone, Elizabeth         17 Springfield Fami-OH  1:06.60    1:07.27        
     r:+0.79  31.29     1:07.27 (35.98)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nats
        1:04.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:04.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todhunter, Logan          19 Ithaca Aquatics-NI   1:02.89    1:02.46 NATS   
     r:+0.71  29.46     1:02.46 (33.00)                                        
  2 O'Brien, Rachel           19 Terrapins Swim T-PC  1:03.50    1:02.70 JRS    
     r:+0.77  29.41     1:02.70 (33.29)                                        
  3 Thompson, Lorraine        20 University of Lo-KY  1:02.00    1:03.28 JRS    
     r:+0.72  29.17     1:03.28 (34.11)                                        
  4 Pepper, Elizabeth         17 Rockville Montgo-PV  1:03.74    1:03.31 JRS    
     r:+0.67  29.54     1:03.31 (33.77)                                        
  5 Schwee, Suzanne           20 Curl Burke Swim-PV/  1:02.69    1:03.59 JRS    
     r:+0.68  29.77     1:03.59 (33.82)                                        
  5 Winters, Kelsey           20 Auburn Universit-SE  1:00.90    1:03.59 JRS    
     r:+0.69  29.28     1:03.59 (34.31)                                        
  7 Heller, Anna              20 Hillsboro HEAT S-OR  1:05.05    1:04.28 JR-B   
     r:+0.70  30.07     1:04.28 (34.21)                                        
  8 Farrell, Morgan           21 Tennessee Aquati-SE  1:04.00    1:05.72 SCJB   
     r:+0.70  30.05     1:05.72 (35.67)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nats
        1:04.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:04.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Brooke            18 University Of Te-SE  1:02.18    1:01.21 NATS   
     r:+0.76  28.69     1:01.21 (32.52)                                        
  2 Christ, Dana              20 Tucson Ford Deal-AZ    59.95    1:01.26 NATS   
     r:+0.77  28.80     1:01.26 (32.46)                                        
  3 Jamison, Kaylee           21 Minnesota Aquati-MN  1:00.25    1:01.49 NATS   
     r:+0.69  28.35     1:01.49 (33.14)                                        
  4 Tanner, Sarah             20 Cincinnati Marli-OH  1:01.52    1:02.65 JRS    
     r:+0.62  28.58     1:02.65 (34.07)                                        
  5 Gibson, Carly             21 Curl Burke Swim-PV/  1:02.48    1:02.80 JRS    
     r:+0.78  29.24     1:02.80 (33.56)                                        
  6 Christofferson, Stephani  19 North Bay Aquati-PC  1:03.54    1:03.03 JRS    
     r:+0.64  29.74     1:03.03 (33.29)                                        
  7 Tracey, Kim               19 Indiana Universi-IN  1:03.10    1:03.11 JRS    
     r:+0.85  29.17     1:03.11 (33.94)                                        
  8 Pesacreta, Marie          19 North Carolina A-NC  1:04.00    1:03.34 JRS    
     r:+0.62  30.41     1:03.34 (32.93)                                        
  9 Colton, Annalise          19 Edina Swim Club-MN   1:02.22    1:03.59 JRS    
     r:+0.79  29.51     1:03.59 (34.08)                                        
 10 McIlrath, Emily           19 Boilermaker Aqua-IN  1:06.00    1:03.85 SC-J   
     r:+0.78  29.66     1:03.85 (34.19)                                        
 11 Chokran, Angela           18 St Charles Swim-IL   1:03.79    1:03.88 SC-J   
     r:+0.75  29.77     1:03.88 (34.11)                                        
 12 Iverson, Kayla            16 Quest Swimming-VA    1:04.59    1:04.13 SC-J   
     r:+0.76  30.01     1:04.13 (34.12)                                        
 13 Lawson, Audrey            19 Tiger Aquatics-LA/L  1:03.16    1:04.67 JR-B   
     r:+0.73  30.59     1:04.67 (34.08)                                        
 14 Crawford, Anja            20 Team Rebel Aquat-CA  1:04.91    1:04.72 JR-B   
     r:+0.79  30.39     1:04.72 (34.33)                                        
 15 Carter, Stacy             20 Clovis Swim Club-CC  1:05.67    1:05.96        
     r:+0.73  30.35     1:05.96 (35.61)                                        
 16 Andracki, Julia           19 Univ. Of Michiga-MI  1:07.52    1:06.03        
     r:+0.68  30.36     1:06.03 (35.67)                                        
 17 Simmons, Caroline         19 Stafford Aquatic-VA  1:10.00    1:07.01        
     r:+0.71  30.86     1:07.01 (36.15)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.49  NATS 2010 Nationals
        1:03.59  JRS 2010 Summer Juniors
        1:03.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:03.79  SCN 2010 SC Nats
        1:04.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:04.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:05.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georoff, Andrea           27 SwimMAC Carolina-NC  1:02.58    1:03.03 JRS    
     r:+0.80  28.74     1:03.03 (34.29)                                        
  2 Feeser, Kristiana         20 Western Kentucky-KY  1:02.17    1:03.10 JRS    
     r:+0.69  28.93     1:03.10 (34.17)                                        
  3 Weedman, Chelsea          18 Pacific Swim-SI/Pen  1:03.24    1:03.43 JRS    
     r:+0.70  29.61     1:03.43 (33.82)                                        
  4 Bechtel, Christina        17 Excel Aquatics-SE    1:01.54    1:03.44 JRS    
              29.09     1:03.44 (34.35)                                        
  5 Waters, Megan             20 Rockville Montgo-PV  1:05.00    1:03.74 SCN    
     r:+0.81  29.43     1:03.74 (34.31)                                        
  6 Haley, Sara               19 Una TAQ-LA/LSU       1:02.61    1:03.77 SCN    
     r:+0.68  29.18     1:03.77 (34.59)                                        
  7 Moran, Kelsey             19 Ohio State Unive-OH  1:05.30    1:04.09 SC-J   
     r:+0.70  29.61     1:04.09 (34.48)                                        
  8 Curado, Taylor            18 Highlands Ranch-CO   1:01.00    1:04.23 JR-B   
     r:+0.69  29.51     1:04.23 (34.72)                                        
  9 LePere, Nicole            21 FAST Swim Team-CA    1:04.84    1:04.51 JR-B   
     r:+0.78  30.19     1:04.51 (34.32)                                        
 10 Powers, Brianne           21 Longhorn Aquatic-ST  1:03.30    1:04.63 JR-B   
     r:+0.73  30.07     1:04.63 (34.56)                                        
 11 Reynolds, Sarah           15 Montgomery YMCA-SE   1:03.01    1:05.55 SCJB   
     r:+0.68  30.53     1:05.55 (35.02)                                        
 12 Schmitz, Amanda           20 Pleasanton Seaha-PC  1:05.00    1:05.94        
     r:+0.70  30.97     1:05.94 (34.97)                                        
 13 McCurley, Meghan          21 De Anza Cupertin-PC  1:06.05    1:07.09        
     r:+0.65  31.23     1:07.09 (35.86)                                        
 14 Anderson, Katrina         19 Pleasanton Seaha-PC  1:09.00    1:07.16        
     r:+0.76  31.27     1:07.16 (35.89)                                        
 15 Trammell, Kirsten         21 De Anza Cupertin-PC  1:08.21    1:09.19        
     r:+0.77  31.65     1:09.19 (37.54)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nats
        2:19.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Jrs
        2:21.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haglund, Karie            23 Eagle Swim Team-MD   2:18.00    2:16.06 NATS   
     r:+0.78  31.07     1:06.37 (35.30)     1:41.57 (35.20)     2:16.06 (34.49)
  2 Potter, Brittany          20 Kansas Aquatics-MV   2:19.98    2:18.86 SCN    
     r:+0.66  31.01     1:07.00 (35.99)     1:43.22 (36.22)     2:18.86 (35.64)
  3 Schmitz, Amanda           20 Pleasanton Seaha-PC  2:20.00    2:19.96 SC-J   
     r:+0.79  31.66     1:07.08 (35.42)     1:44.02 (36.94)     2:19.96 (35.94)
  4 Gillig, Annie             15 Y-Spartaquatics-SC   2:22.00    2:20.93 JR-B   
     r:+0.94  31.34     1:06.94 (35.60)     1:43.64 (36.70)     2:20.93 (37.29)
  5 Michaels, Dana            17 Cascade Swim Clu-PN  2:21.23    2:23.79 SCJB   
     r:+0.87  31.69     1:07.83 (36.14)     1:45.20 (37.37)     2:23.79 (38.59)
  6 Louden, Kelsey            20 UCLA Bruins-CA/Sant  2:24.50    2:24.87        
     r:+0.73  30.60     1:05.52 (34.92)     1:42.66 (37.14)     2:24.87 (42.21)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nats
        2:19.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Jrs
        2:21.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Chelsea            15 Team FLA-FG          2:17.00    2:17.57 SCN    
     r:+0.67  29.71     1:04.94 (35.23)     1:41.71 (36.77)     2:17.57 (35.86)
  2 Flanagan, Riley           18 Gator Swim Club-FL   2:20.05    2:22.54 SCJB   
     r:+0.75  30.83     1:06.16 (35.33)     1:43.41 (37.25)     2:22.54 (39.13)
  3 Knowles, Rachel           13 Pleasanton Seaha-PC  2:25.02    2:25.70        
     r:+0.74  33.02     1:10.69 (37.67)     1:48.39 (37.70)     2:25.70 (37.31)
  4 Meyer, Briana             19 UCLA Bruins-CA       2:17.60    2:25.88        
     r:+0.88  32.67     1:09.51 (36.84)     1:47.50 (37.99)     2:25.88 (38.38)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  NATS 2010 Nationals
        2:19.09  SCN 2010 SC Nats
        2:19.69  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:19.69  JRS 2010 Summer Juniors
        2:20.79  SC-J 2010 SC Jrs
        2:21.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:24.19  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korsberg, Kristin         20 Crimson Aquatics-NE  2:20.56    2:27.76        
     r:+0.74  31.54     1:07.50 (35.96)     1:45.83 (38.33)     2:27.76 (41.93)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  SCN 2010 SC Nats
        2:23.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.29  SC-J 2010 SC Jrs
        2:24.49  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singley, Claire           18 North Texas Nada-NT  2:22.59    2:23.67 JR-B   
     r:+0.75  30.73     1:06.91 (36.18)     1:50.79 (43.88)     2:23.67 (32.88)
  2 Melton, Taylor            16 Nashville Aquati-SE  2:21.05    2:24.09 JR-B   
     r:+0.76  30.46     1:07.33 (36.87)     1:51.22 (43.89)     2:24.09 (32.87)
  3 Grindall, Dana            15 SoNoCo Swim Club-CT  2:24.99    2:25.36 SCJB   
              29.32     1:06.93 (37.61)     1:52.38 (45.45)     2:25.36 (32.98)
  4 Crawford, Anja            20 Team Rebel Aquat-CA  2:27.93    2:26.60 SCJB   
     r:+0.75  29.96     1:06.36 (36.40)     1:51.29 (44.93)     2:26.60 (35.31)
  5 Anderson, Elizabeth       15 Boulder Swimming-CO  2:30.74    2:28.37        
     r:+0.73  32.46     1:11.04 (38.58)     1:53.87 (42.83)     2:28.37 (34.50)
  6 Pham, Anh Chi             17 Pacific Swim-SI/WAS  2:27.58    2:28.64        
     r:+0.63  31.36     1:10.15 (38.79)     1:54.25 (44.10)     2:28.64 (34.39)
  7 Roberts, Allison          16 Parkland Aquatic-MA  2:25.22    2:29.49        
     r:+0.79  30.92     1:06.17 (35.25)     1:53.66 (47.49)     2:29.49 (35.83)
  8 Fosburgh, Caroline        17 Machine Aquatics-PV  2:28.00    2:32.53        
     r:+0.65  31.06     1:10.75 (39.69)     1:56.21 (45.46)     2:32.53 (36.32)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  SCN 2010 SC Nats
        2:23.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.29  SC-J 2010 SC Jrs
        2:24.49  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woolbright, Kathryn       17 Southwest Stars-FL   2:23.26    2:24.90 SCJB   
     r:+0.73  31.04     1:07.32 (36.28)     1:51.84 (44.52)     2:24.90 (33.06)
  2 Roberts, Allison          16 Parkland Aquatic-MA  2:26.40    2:25.22 SCJB   
     r:+0.71  30.67     1:05.07 (34.40)     1:51.13 (46.06)     2:25.22 (34.09)
  3 Milberg, Kirsten          19 DU Hilltoppers-CO/U  2:23.50    2:27.12 SCJB   
     r:+0.80  31.20     1:06.46 (35.26)     1:52.83 (46.37)     2:27.12 (34.29)
  4 Tharp, Mariah             17 Clovis Swim Club-CC  2:27.95    2:30.87        
     r:+0.75  31.31     1:09.31 (38.00)     1:55.12 (45.81)     2:30.87 (35.75)
 -- Jahanshahi, Jasmin        19 UCLA Bruins-CA       2:24.90         NS        
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  SCN 2010 SC Nats
        2:23.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.29  SC-J 2010 SC Jrs
        2:24.49  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haglund, Karie            23 Eagle Swim Team-MD   2:22.00    2:19.70 NATS   
     r:+0.75  30.50     1:07.70 (37.20)     1:47.41 (39.71)     2:19.70 (32.29)
  2 Ramirez, Lily             19 Gator Swim Club-FL/  2:23.85    2:20.74 SCN    
     r:+0.69  29.15     1:03.69 (34.54)     1:46.91 (43.22)     2:20.74 (33.83)
  3 Creran, Emily             19 Ohio State Unive-OH  2:20.49    2:21.23 SCN    
     r:+0.75  30.70     1:05.84 (35.14)     1:48.18 (42.34)     2:21.23 (33.05)
  4 Onstott, Megan            20 Nitro Swimming-ST    2:22.16    2:21.31 SCN    
     r:+0.72  30.95     1:09.40 (38.45)     1:48.21 (38.81)     2:21.31 (33.10)
  4 Kopenitz, Jennifer        21 MOR-Wolfpack Aqu-NC  2:22.89    2:21.31 SCN    
     r:+0.81  30.46     1:06.26 (35.80)     1:48.88 (42.62)     2:21.31 (32.43)
  6 Leddy, Meghan             19 Crimson Aquatics-NE  2:21.85    2:21.46 SCN    
     r:+0.80  30.93     1:04.49 (33.56)     1:48.56 (44.07)     2:21.46 (32.90)
  7 Chokran, Angela           18 St Charles Swim-IL   2:26.10    2:21.97 SCN    
     r:+0.71  29.95     1:08.25 (38.30)     1:48.24 (39.99)     2:21.97 (33.73)
  8 Derlath, Erica            20 Long Island Aqua-MR  2:21.01    2:22.18 SCN    
     r:+0.80  31.25     1:07.31 (36.06)     1:49.21 (41.90)     2:22.18 (32.97)
  9 Mader, Kaelee             19 Fleet Swimming-GU/L  2:26.52    2:23.35 JR-B   
     r:+0.84  30.51     1:07.90 (37.39)     1:50.63 (42.73)     2:23.35 (32.72)
 10 Richmond, Victoria        20 Tennessee Aquati-SE  2:20.69    2:23.64 JR-B   
     r:+0.73  30.49     1:07.05 (36.56)     1:49.57 (42.52)     2:23.64 (34.07)
 11 Pickard, Katherine        21 Crimson Aquatics-NE  2:22.15    2:24.52 SCJB   
     r:+0.70  30.37     1:06.96 (36.59)     1:49.81 (42.85)     2:24.52 (34.71)
 12 Davis, Kimberly           17 Excel Aquatics-SE    2:24.11    2:26.09 SCJB   
     r:+0.72  30.67     1:09.90 (39.23)     1:51.63 (41.73)     2:26.09 (34.46)
 13 Carnes, Blair             15 NOVA of Virginia-VA  2:24.50    2:27.50 SCJB   
     r:+0.76  32.78     1:12.77 (39.99)     1:53.07 (40.30)     2:27.50 (34.43)
 14 Daniels, Nicole           17 Wichita Swim Clu-MV  2:31.00    2:31.86        
     r:+0.77  31.77     1:11.11 (39.34)     1:54.58 (43.47)     2:31.86 (37.28)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.69  NATS 2010 Nationals
        2:23.09  SCN 2010 SC Nats
        2:23.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:23.09  JRS 2010 Summer Juniors
        2:23.29  SC-J 2010 SC Jrs
        2:24.49  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:27.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:20.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milligan, Danielle        21 UCLA Bruins-CA/Scot  2:20.71    2:19.31 NATS   
     r:+0.82  30.20     1:06.04 (35.84)     1:47.15 (41.11)     2:19.31 (32.16)
  2 Brennan, Dannica          19 King Aquatic Clu-PN  2:19.79    2:20.21 NATS   
     r:+0.67  29.73     1:04.69 (34.96)     1:46.76 (42.07)     2:20.21 (33.45)
  3 King, Meredith            19 Lakeside Swim Te-KY  2:20.45    2:20.97 SCN    
     r:+0.73  29.90     1:05.74 (35.84)     1:48.33 (42.59)     2:20.97 (32.64)
  4 Macklin, Mikaela          18 Sierra Marlins S-SN  2:23.32    2:22.11 SCN    
     r:+0.78  29.66     1:06.34 (36.68)     1:48.03 (41.69)     2:22.11 (34.08)
  5 Brull, Brooke             19 Kansas Aquatics-MV   2:21.12    2:23.45 JR-B   
     r:+0.73  29.43     1:05.74 (36.31)     1:50.11 (44.37)     2:23.45 (33.34)
  6 Furgatch, Sarah           18 Aquazot Swim Clu-CA  2:22.05    2:25.53 SCJB   
     r:+0.84  31.95     1:11.54 (39.59)     1:52.40 (40.86)     2:25.53 (33.13)
  7 McCann, Breanna           19 Firestone Akron-LE   2:22.50    2:26.11 SCJB   
     r:+0.73  31.49     1:08.68 (37.19)     1:51.92 (43.24)     2:26.11 (34.19)
  8 Winters, Kelsey           20 Auburn Universit-SE  2:18.60    2:26.33 SCJB   
     r:+0.71  29.33     1:08.02 (38.69)     1:51.48 (43.46)     2:26.33 (34.85)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  NATS 2010 Nationals
        5:00.99  SCN 2010 SC Nats
        5:02.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        5:02.09  JRS 2010 Summer Juniors
        5:02.88  SC-J 2010 SC Jrs
        5:05.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        5:09.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopenitz, Jennifer        21 MOR-Wolfpack Aqu-NC  4:59.99    5:01.69 NATB   
     r:+0.81  31.67     1:05.47 (33.80)     1:44.03 (38.56)     2:21.46 (37.43)
        3:07.00 (45.54)     3:51.52 (44.52)     4:27.36 (35.84)     5:01.69 (34.33)
  2 Carnes, Blair             15 NOVA of Virginia-VA  5:07.77    5:01.97 NATB   
     r:+0.87  32.96     1:10.42 (37.46)     1:51.14 (40.72)     2:31.10 (39.96)
        3:11.20 (40.10)     3:52.22 (41.02)     4:27.24 (35.02)     5:01.97 (34.73)
  3 Casey, Bridget            17 Germantown Acade-MA  5:04.11    5:05.14 JR-B   
     r:+0.74  31.32     1:06.57 (35.25)     1:46.47 (39.90)     2:25.27 (38.80)
        3:11.78 (46.51)     3:57.90 (46.12)     4:32.41 (34.51)     5:05.14 (32.73)
  4 Wild, Chelsea             19 Irvine Novaquati-CA  5:01.00    5:05.66 SCJB   
     r:+0.73  30.98     1:05.75 (34.77)     1:45.93 (40.18)     2:24.96 (39.03)
        3:10.35 (45.39)     3:56.78 (46.43)     4:31.47 (34.69)     5:05.66 (34.19)
  5 Korsberg, Kristin         20 Crimson Aquatics-NE  5:03.79    5:14.13        
     r:+0.74  32.07     1:07.98 (35.91)     1:49.04 (41.06)     2:29.73 (40.69)
        3:15.43 (45.70)     4:02.71 (47.28)     4:38.51 (35.80)     5:14.13 (35.62)
  6 Liu, Kelsey               17 Rockville Montgo-PV  5:16.03    5:14.18        
     r:+0.73  32.96     1:10.84 (37.88)     1:53.14 (42.30)     2:33.33 (40.19)
        3:17.59 (44.26)     4:02.06 (44.47)     4:38.83 (36.77)     5:14.18 (35.35)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:56.99  NATS 2010 Nationals
        5:00.99  SCN 2010 SC Nats
        5:02.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        5:02.09  JRS 2010 Summer Juniors
        5:02.88  SC-J 2010 SC Jrs
        5:05.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        5:09.69  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa         21 Tennessee Aquati-SE  4:54.48    4:58.24 SCN    
     r:+0.77  31.63     1:07.49 (35.86)     1:45.58 (38.09)     2:23.10 (37.52)
        3:06.63 (43.53)     3:50.64 (44.01)     4:24.86 (34.22)     4:58.24 (33.38)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nats
          24.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Jrs
          24.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Ilia               20 University of Ha-HI    23.40      23.49 NATS   
          r:+0.61                                                              
  2 Hwang, Benjamin           19 Duke Aquatics-NC/Du    23.80      23.69 SCN    
          r:+0.68                                                              
  3 Giddens, Jay              20 Inland Coastal A-SI    23.97      23.80 SCN    
          r:+0.75                                                              
  4 Peterson, Christopher     20 Santa Barbara Aq-CA    23.68      23.96 NATB   
          r:+0.70                                                              
  5 Kanorr, Daniel            19 Indiana Universi-IN    23.70      24.07 NATB   
          r:+0.82                                                              
  5 Latimer, Andrew           19 North Bay Aquati-PC    23.87      24.07 NATB   
          r:+0.69                                                              
  7 Loughran, Kyle            22 Una SSC-MA             23.39      24.17 NATB   
          r:+0.76                                                              
  8 Rickett, Matthew          22 Bluefish Swim Cl-NE    24.36      24.20 NATB   
          r:+0.81                                                              
  9 Wright, John              20 North Bay Aquati-PC    24.06      24.23 NATB   
          r:+0.84                                                              
 10 Cubelic, Dominik          18 Wildcat Aquatic-IL     23.60      24.67 JR-B   
          r:+0.75                                                              
 11 Tuben, Benjamin           20 Duke Aquatics-NC/Du    24.50      24.88        
          r:+0.71                                                              
 -- Ferguson, Kevin           20 Arden Hills Swim-SN    24.00         NS        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nats
          24.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Jrs
          24.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Kevin           20 Arden Hills Swim-SN    24.00      23.65 SCN    
          r:+0.75                                                              
  2 Wall, Daniel              20 Santa Clara Swim-PC    23.60      23.80 SCN    
          r:+0.66                                                              
  3 Park, Nicolaas            20 Curl Burke Swim-PV/    23.69      23.81 SCN    
          r:+0.70                                                              
  4 Willets, Roman            19 Univ. Of Michiga-MI    23.79      23.82 SCN    
          r:+0.73                                                              
  5 Turner, James             20 Indian River Aqu-FL    23.78      23.94 NATB   
          r:+0.71                                                              
  6 Kunkel, William           19 Swim Omaha-MW          24.06      23.99 NATB   
          r:+0.73                                                              
  7 Stewart-Bates, Ian        19 Solon Stars Swim-LE    23.67      24.11 NATB   
          r:+0.72                                                              
  8 Halfacre, Jeffrey         20 Lakeland Area Sw-FL    23.80      24.12 NATB   
          r:+0.70                                                              
  9 McHugh, Brendan           20 G P A C-MA/UPenn       24.00      24.20 NATB   
          r:+0.76                                                              
 10 Bonk, Joseph              17 YMCA of the Tria-NC    23.82      24.35 SC-J   
          r:+0.69                                                              
 11 Priestley, Morgan         20 Stanford Swimmin-PC    24.00      24.43 SC-J   
          r:+0.75                                                              
 12 Schmuhl, Stephen          17 Boulder Swimming-CO    24.00      24.71 JR-B   
          r:+0.75                                                              
 13 Fronk, Spencer            18 Greenwood Tiger-CO     24.40      24.75 JR-B   
          r:+0.70                                                              
 14 McGinnis, Zachary         19 YMCA of the Tria-NC    24.29      24.85        
          r:+0.77                                                              
 15 Trebilcock, Garrett       18 Penguin Swimming-LE    24.39      25.05        
          r:+0.75                                                              
 16 Francis, Ian              20 Unattached-CO          26.00      25.09        
          r:+0.70                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nats
          24.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Jrs
          24.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Zachary           22 Curl Burke Swim-PV     23.25      23.08 NATS   
          r:+0.78                                                              
  2 Pascale, Joseph           27 Curl Burke Swim-PV     23.59      23.20 NATS   
          r:+0.74                                                              
  3 Cebertowicz, Steven       20 Schroeder YMCA S-WI    23.60      23.35 NATS   
          r:+0.67                                                              
  4 Dalton, John              19 Aggie Swim Club-GU/    24.20      23.49 NATS   
          r:+0.78                                                              
  5 Destro, Charles           19 Boilermaker Aqua-IN    23.60      23.70 SCN    
          r:+0.77                                                              
  6 Davis, Paul               16 Nashville Aquati-SE    24.23      24.05 NATB   
          r:+0.74                                                              
  7 Ingraham, David           17 Y-Spartaquatics-SC     25.00      24.33 SC-J   
          r:+0.74                                                              
  8 Bratsos, Andrew           17 Fox Valley Swim-IL     24.71      25.08        
          r:+0.73                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  NATS 2010 Nationals
          23.89  SCN 2010 SC Nats
          24.29  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          24.29  JRS 2010 Summer Juniors
          24.49  SC-J 2010 SC Jrs
          24.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          24.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruck, Eric               20 Lex. Dolphins-KY       19.90      23.99 NATB   
          r:+0.71                                                              
  2 Murray, Matthew           18 Palo Alto Stanfo-PC    24.10      24.28 NATB   
          r:+0.67                                                              
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nats
          53.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Jrs
          53.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin       17 Asphalt Green Un-MR    53.17      51.80 SCN    
     r:+0.70  24.40       51.80 (27.40)                                        
  2 Giddens, Jay              20 Inland Coastal A-SI    52.45      52.54 NATB   
     r:+0.75  25.22       52.54 (27.32)                                        
  3 Overholt, Kevin           19 Fox Valley Swim-IL     52.29      53.74 JR-B   
     r:+0.71  24.91       53.74 (28.83)                                        
  4 Betulius, Grant           18 Fox Valley Swim-IL     54.61      54.09        
     r:+0.70  25.61       54.09 (28.48)                                        
  5 Sanborn, Byron            15 Palo Alto Stanfo-PC    54.60      54.43        
     r:+0.73  25.83       54.43 (28.60)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nats
          53.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Jrs
          53.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Glenn             21 Yellow Jacket-GA       52.75      52.43 NATB   
     r:+0.71  25.32       52.43 (27.11)                                        
  2 Nick, Chasen              22 San Luis Obispo-CA/    52.74      53.02 NATB   
     r:+0.70  25.46       53.02 (27.56)                                        
  3 Rogers, Kevin             17 YMCA of the Tria-NC    53.99      53.15 SC-J   
     r:+0.63  24.94       53.15 (28.21)                                        
  4 Hendricks, Jeffery        21 Columbia Swim Cl-MV    53.30      53.22 SC-J   
     r:+0.76  25.49       53.22 (27.73)                                        
  5 Loughran, Kyle            22 Una SSC-MA             51.93      53.30 SC-J   
     r:+0.74  25.70       53.30 (27.60)                                        
  6 Hwang, Benjamin           19 Duke Aquatics-NC/Du    52.28      53.46 JR-B   
     r:+0.74  26.03       53.46 (27.43)                                        
  7 Shultz, Patrick           17 De Anza Cupertin-PC    54.08      53.79 JR-B   
     r:+0.81  25.95       53.79 (27.84)                                        
  8 Leung, Michael            16 De Anza Cupertin-PC    54.40      55.15        
     r:+0.68  26.59       55.15 (28.56)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nats
          53.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Jrs
          53.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joye, Miles               18 Montgomery YMCA-SE     50.18      51.76 NATS   
     r:+0.71  24.83       51.76 (26.93)                                        
  2 Cordes, Colin             20 Wildcat Aquatic-IL/    51.50      52.08 SCN    
     r:+0.73  24.70       52.08 (27.38)                                        
  3 Turner, James             20 Indian River Aqu-FL    51.68      52.46 NATB   
     r:+0.68  25.19       52.46 (27.27)                                        
  4 Mosterd, Benjamin         19 Michigan Lakesho-MI    52.63      52.80 NATB   
     r:+0.67  25.35       52.80 (27.45)                                        
  5 Madaras, Scott            22 DU Hilltoppers-CO      52.65      53.26 SC-J   
     r:+0.71  25.50       53.26 (27.76)                                        
  6 Slattery, Nick            20 Western Kentucky-KY    54.17      54.23        
     r:+0.71  25.96       54.23 (28.27)                                        
  7 Gordon, David             21 Una PAAC-MA            53.12      54.80        
     r:+0.74  26.18       54.80 (28.62)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  NATS 2010 Nationals
          52.39  SCN 2010 SC Nats
          53.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          53.09  JRS 2010 Summer Juniors
          53.39  SC-J 2010 SC Jrs
          53.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          53.99  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David             21 Team Rebel Aquat-CA    50.51      51.02 NATS   
     r:+0.68  24.12       51.02 (26.90)                                        
  2 Singley, David            20 North Texas Nada-NT    52.80      52.64 NATB   
     r:+0.66  25.09       52.64 (27.55)                                        
  3 Taylor, Matthew           18 YMCA of the Tria-NC    52.14      53.08 NATB   
     r:+0.62  25.40       53.08 (27.68)                                        
  4 Wilson, Evan              21 North Whidbey Aq-PN    54.00      55.60        
     r:+0.76  26.53       55.60 (29.07)                                        
  5 Chard, Thomas             20 Inland Coastal A-SI    56.32      56.25        
     r:+0.76  27.44       56.25 (28.81)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nats
        1:55.89  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Jrs
        1:58.09  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:53.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ceddia, Patrick           18 Sarasota YMCA Sh-FL  1:54.08    1:53.48 SCN    
     r:+0.76  26.30       55.11 (28.81)     1:25.15 (30.04)     1:53.48 (28.33)
  2 Stephens, Thomas          17 NOVA of Virginia-VA  1:51.80    1:53.90 SCN    
     r:+0.65  25.70       54.28 (28.58)     1:23.93 (29.65)     1:53.90 (29.97)
  3 Weiss, Michael            19 Lakeridge Swim T-PC  1:54.40    1:54.70 NATB   
     r:+0.73  26.04       54.72 (28.68)     1:25.01 (30.29)     1:54.70 (29.69)
  4 Itzkowitz, Benjamin       17 Badger Swim Club-MR  1:57.15    1:57.44 JR-B   
     r:+0.73  27.15       57.04 (29.89)     1:27.22 (30.18)     1:57.44 (30.22)
  5 Ringquist, Austin         17 Hillsboro HEAT S-OR  1:55.70    1:57.52 JR-B   
     r:+0.74  26.48       55.87 (29.39)     1:26.37 (30.50)     1:57.52 (31.15)
  6 Collins, Wyatt            20 Badger Swim Club-MR  1:59.82    2:02.04        
     r:+0.73  27.95       58.07 (30.12)     1:29.75 (31.68)     2:02.04 (32.29)
  7 Wright, John              20 North Bay Aquati-PC  1:57.00    2:11.83        
     r:+0.81  25.38       52.73 (27.35)     1:33.77 (41.04)     2:11.83 (38.06)
  7 Flach, Michael            19 Carolina Aquatic-SC  1:52.33    2:11.83        
     r:+0.60  24.52       51.91 (27.39)     1:35.68 (43.77)     2:11.83 (36.15)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nats
        1:55.89  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Jrs
        1:58.09  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:53.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vredeveld, Nathan         19 Baylor Swim Club-SE  1:55.50    1:55.00 NATB   
     r:+0.75  26.38       55.17 (28.79)     1:25.00 (29.83)     1:55.00 (30.00)
  2 Baker, Hayden             17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:59.25    1:58.77        
     r:+0.60  26.86       56.37 (29.51)     1:27.01 (30.64)     1:58.77 (31.76)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  NATS 2010 Nationals
        1:54.49  SCN 2010 SC Nats
        1:55.89  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:55.89  JRS 2010 Summer Juniors
        1:56.89  SC-J 2010 SC Jrs
        1:58.09  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:58.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:53.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metz, Samuel              19 New Trier Swim C-IL  1:53.79    1:51.31 NATS   
     r:+0.75  25.67       53.35 (27.68)     1:22.29 (28.94)     1:51.31 (29.02)
  2 Weiss, Michael            19 Lakeridge Swim T-PC  1:53.00    1:54.40 SCN    
     r:+0.77  26.31       55.07 (28.76)     1:25.16 (30.09)     1:54.40 (29.24)
  3 Jordan, Jonathan          20 B. Barracudas-FL/FL  1:53.20    1:54.60 NATB   
     r:+0.66  26.94       55.60 (28.66)     1:25.23 (29.63)     1:54.60 (29.37)
  4 Martin, Alexander         22 Gator Swim Club-FL/  1:53.69    1:54.76 NATB   
     r:+0.74  26.86       55.75 (28.89)     1:25.61 (29.86)     1:54.76 (29.15)
  5 Miller, Alex              19 M.E. Lyons/Ander-OH  1:57.00    1:54.90 NATB   
     r:+0.73  27.16       55.82 (28.66)     1:25.70 (29.88)     1:54.90 (29.20)
  6 Nick, Chasen              22 San Luis Obispo-CA/  1:54.36    1:54.93 NATB   
     r:+0.80  26.28       55.01 (28.73)     1:24.85 (29.84)     1:54.93 (30.08)
  7 Kunkel, William           19 Swim Omaha-MW        1:55.60    1:55.19 NATB   
     r:+0.75  26.60       55.62 (29.02)     1:25.60 (29.98)     1:55.19 (29.59)
  8 Schnittker, John          20 Indiana Universi-IN  1:55.80    1:55.38 NATB   
     r:+0.69  27.00       56.21 (29.21)     1:26.27 (30.06)     1:55.38 (29.11)
  9 Stewart-Bates, Ian        19 Solon Stars Swim-LE  1:53.59    1:55.63 NATB   
     r:+0.75  26.22       55.01 (28.79)     1:25.10 (30.09)     1:55.63 (30.53)
 10 Burtch, Alex              19 University of Lo-KY  1:54.00    1:55.64 NATB   
     r:+0.79  26.65       55.91 (29.26)     1:26.09 (30.18)     1:55.64 (29.55)
 11 Lauver, Spenser           21 Columbia Swim Cl-MV  1:54.35    1:55.86 NATB   
     r:+0.71  26.57       55.82 (29.25)     1:25.74 (29.92)     1:55.86 (30.12)
 12 Lane, Sean                20 Long Island Aqua-MR  1:56.10    1:56.27 SC-J   
     r:+0.84  27.08       56.53 (29.45)     1:26.71 (30.18)     1:56.27 (29.56)
 13 Gaylor, John              17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:57.56    1:56.60 SC-J   
     r:+0.65  26.96       56.37 (29.41)     1:26.19 (29.82)     1:56.60 (30.41)
 14 Walters, Nathan           18 YMCA of the Tria-NC  2:04.26    1:59.39        
     r:+0.67  27.33       57.25 (29.92)     1:28.40 (31.15)     1:59.39 (30.99)
 15 Johnson, Dallin           18 Sierra Marlins S-SN  1:59.50    1:59.62        
     r:+0.81  28.12       58.08 (29.96)     1:29.07 (30.99)     1:59.62 (30.55)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nats
        4:07.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Jrs
        4:09.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camp, Parker              18 Nashville Aquati-SE  3:58.04    3:57.72 NATS   
     r:+0.77  27.84       57.77 (29.93)     1:27.80 (30.03)     1:58.12 (30.32)
        2:28.14 (30.02)     2:58.06 (29.92)     3:28.06 (30.00)     3:57.72 (29.66)
  2 Miller, Alex              19 M.E. Lyons/Ander-OH  4:03.00    4:01.43 SCN    
     r:+0.72  27.73       57.55 (29.82)     1:27.71 (30.16)     1:58.13 (30.42)
        2:28.70 (30.57)     2:59.64 (30.94)     3:30.65 (31.01)     4:01.43 (30.78)
  3 Taylor, Andrew            20 Indiana Universi-IN  4:01.91    4:02.26 SCN    
     r:+0.63  27.78       58.14 (30.36)     1:29.10 (30.96)     2:00.43 (31.33)
        2:30.99 (30.56)     3:02.12 (31.13)     3:32.66 (30.54)     4:02.26 (29.60)
  4 Schnittker, John          20 Indiana Universi-IN  4:03.28    4:02.93 SCN    
     r:+0.71  27.89       58.58 (30.69)     1:29.86 (31.28)     2:01.32 (31.46)
        2:32.19 (30.87)     3:02.77 (30.58)     3:33.22 (30.45)     4:02.93 (29.71)
  5 Lawley, William           20 Cincinnati Marli-OH  4:06.00    4:04.26 NATB   
     r:+0.87  28.09       57.97 (29.88)     1:28.43 (30.46)     1:59.75 (31.32)
        2:31.15 (31.40)     3:03.11 (31.96)     3:34.62 (31.51)     4:04.26 (29.64)
  6 Novakoff, Andrew          20 Davie Nadadores-FG   4:01.19    4:04.46 NATB   
     r:+0.73  27.51       58.07 (30.56)     1:28.94 (30.87)     2:00.09 (31.15)
        2:31.28 (31.19)     3:02.89 (31.61)     3:33.73 (30.84)     4:04.46 (30.73)
  7 Itzkowitz, Benjamin       17 Badger Swim Club-MR  4:11.10    4:08.85 JR-B   
     r:+0.72  28.16       58.94 (30.78)     1:29.83 (30.89)     2:01.51 (31.68)
        2:33.05 (31.54)     3:05.05 (32.00)     3:37.14 (32.09)     4:08.85 (31.71)
  8 Derlath, Jonathan         18 Long Island Aqua-MR  4:04.08    4:09.05 JR-B   
     r:+0.76  28.78       59.89 (31.11)     1:31.09 (31.20)     2:03.03 (31.94)
        2:34.91 (31.88)     3:06.87 (31.96)     3:38.42 (31.55)     4:09.05 (30.63)
  9 Collins, Wyatt            20 Badger Swim Club-MR  4:09.89    4:12.99        
     r:+0.74  28.86       59.86 (31.00)     1:31.84 (31.98)     2:03.96 (32.12)
        2:36.44 (32.48)     3:08.91 (32.47)     3:41.80 (32.89)     4:12.99 (31.19)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nats
        4:07.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Jrs
        4:09.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Jonathan          20 B. Barracudas-FL/FL  4:02.00    4:00.74 NATS   
     r:+0.68  28.21       58.24 (30.03)     1:28.04 (29.80)     1:58.32 (30.28)
        2:28.80 (30.48)     2:59.60 (30.80)     3:30.29 (30.69)     4:00.74 (30.45)
  2 Park, Peter               20 Wildcat Aquatic-IL/  4:01.33    4:01.61 SCN    
     r:+0.73  28.17       58.28 (30.11)     1:29.00 (30.72)     2:00.00 (31.00)
        2:30.65 (30.65)     3:01.40 (30.75)     3:32.10 (30.70)     4:01.61 (29.51)
  3 Ross, Brooks              19 Carolina Aquatic-SC  4:07.00    4:02.19 SCN    
     r:+0.66  28.62       58.95 (30.33)     1:29.40 (30.45)     2:00.09 (30.69)
        2:30.97 (30.88)     3:01.86 (30.89)     3:32.40 (30.54)     4:02.19 (29.79)
  4 Lane, Sean                20 Long Island Aqua-MR  4:02.00    4:02.98 SCN    
     r:+0.79  27.86       58.32 (30.46)     1:29.03 (30.71)     1:59.97 (30.94)
        2:31.17 (31.20)     3:02.09 (30.92)     3:32.51 (30.42)     4:02.98 (30.47)
  5 Rimkus, Charles           19 Wildcat Aquatic-IL/  4:01.65    4:03.14 SCN    
     r:+0.77  28.13       58.99 (30.86)     1:29.74 (30.75)     2:00.39 (30.65)
        2:30.71 (30.32)     3:01.42 (30.71)     3:32.28 (30.86)     4:03.14 (30.86)
  6 Bogese, Michael           19 NOVA of Virginia-VA  4:12.21    4:06.14 NATB   
     r:+0.78  28.41       59.01 (30.60)     1:30.01 (31.00)     2:01.23 (31.22)
        2:32.58 (31.35)     3:04.11 (31.53)     3:35.42 (31.31)     4:06.14 (30.72)
  7 Myers, Clayton            20 North Jeffco Swi-CO  4:01.25    4:06.39 NATB   
     r:+0.75  27.75       58.68 (30.93)     1:29.59 (30.91)     2:00.86 (31.27)
        2:31.86 (31.00)     3:03.41 (31.55)     3:35.20 (31.79)     4:06.39 (31.19)
  8 Roe, Tanner               17 Scottsdale Aquat-AZ  4:09.90    4:07.01 NATB   
     r:+0.75  29.00       59.15 (30.15)     1:30.06 (30.91)     2:01.33 (31.27)
        2:32.95 (31.62)     3:04.70 (31.75)     3:37.01 (32.31)     4:07.01 (30.00)
  9 Lutterbein, Alexander     20 NOVA of Virginia-VA  4:12.42    4:07.14 SC-J   
     r:+0.75  27.81       58.51 (30.70)     1:29.62 (31.11)     2:01.15 (31.53)
        2:32.55 (31.40)     3:04.22 (31.67)     3:36.12 (31.90)     4:07.14 (31.02)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nats
        4:07.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Jrs
        4:09.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starr, Andrew             19 Boilermaker Aqua-IN  4:06.20    4:00.10 NATS   
     r:+0.73  26.74       56.56 (29.82)     1:27.32 (30.76)     1:58.60 (31.28)
        2:29.64 (31.04)     3:00.67 (31.03)     3:30.53 (29.86)     4:00.10 (29.57)
  2 Sims, Burke               19 Fox Valley Swim-IL   3:59.15    4:01.35 SCN    
     r:+0.81  27.10       56.54 (29.44)     1:26.78 (30.24)     1:57.64 (30.86)
        2:28.38 (30.74)     2:59.47 (31.09)     3:30.52 (31.05)     4:01.35 (30.83)
  3 Wahl, Anthony             21 Univ. Of Michiga-MI       NT    4:03.75 NATB   
     r:+0.73  28.62       59.59 (30.97)     1:30.31 (30.72)     2:01.28 (30.97)
        2:32.20 (30.92)     3:03.10 (30.90)     3:34.50 (31.40)     4:03.75 (29.25)
  4 Brus, Steven              21 Irish Aquatics-IN    4:01.67    4:03.90 NATB   
     r:+0.71  27.72       57.29 (29.57)     1:27.75 (30.46)     1:58.66 (30.91)
        2:30.03 (31.37)     3:01.38 (31.35)     3:33.06 (31.68)     4:03.90 (30.84)
  5 Thompson, Garrett         21 The Swim Club of-PC  4:06.60    4:07.39 SC-J   
     r:+0.65  28.19       59.92 (31.73)     1:31.88 (31.96)     2:03.48 (31.60)
        2:35.31 (31.83)     3:06.82 (31.51)     3:37.91 (31.09)     4:07.39 (29.48)
  6 Benecki, Matthew          19 The Fish-PV          4:02.96    4:27.04        
     r:+0.80  26.54       56.57 (30.03)     1:27.93 (31.36)     1:59.27 (31.34)
        2:41.82 (42.55)     3:16.06 (34.24)     3:51.60 (35.54)     4:27.04 (35.44)
  7 Miesfeld, Roger           18 Tucson Ford Deal-AZ  4:20.00    5:24.60        
     r:+0.68  25.39       52.84 (27.45)   2:01.72 (1:08.88)     2:45.51 (43.79)
        3:26.22 (40.71)     4:08.31 (42.09)     4:46.22 (37.91)     5:24.60 (38.38)
 -- Anderson, Jordan          19 King Aquatic Clu-PN  4:07.66        DNF        
      Did not finish
     r:+0.61  23.33                                                            
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  NATS 2010 Nationals
        4:03.49  SCN 2010 SC Nats
        4:07.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:07.09  JRS 2010 Summer Juniors
        4:07.39  SC-J 2010 SC Jrs
        4:09.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:09.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:01.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jason             19 Brandon Swim-FL/FLO  3:59.00    3:58.06 NATS   
     r:+0.84  28.07       58.14 (30.07)     1:28.39 (30.25)     1:58.69 (30.30)
        2:28.87 (30.18)     2:59.12 (30.25)     3:29.37 (30.25)     3:58.06 (28.69)
  2 Pedraza, Yoelvis          23 Davie Nadadores-FG/  4:00.05    3:58.94 NATS   
     r:+0.83  27.92       58.09 (30.17)     1:28.59 (30.50)     1:59.04 (30.45)
        2:29.51 (30.47)     3:00.28 (30.77)     3:29.94 (29.66)     3:58.94 (29.00)
  3 Silva, William            17 Gator Swim Club-FL   3:59.60    4:00.25 NATS   
     r:+0.72  28.23       58.00 (29.77)     1:28.45 (30.45)     1:58.90 (30.45)
        2:29.12 (30.22)     2:59.68 (30.56)     3:30.17 (30.49)     4:00.25 (30.08)
  4 Mendoza, Johnathan        22 La Mirada Armada-CA  4:00.99    4:00.58 NATS   
     r:+0.82  28.64       58.77 (30.13)     1:29.28 (30.51)     1:59.46 (30.18)
        2:29.84 (30.38)     3:00.09 (30.25)     3:30.58 (30.49)     4:00.58 (30.00)
  5 Solis, Eric               19 Michigan Lakesho-MI  4:03.10    4:04.27 NATB   
     r:+0.84  28.19       59.27 (31.08)     1:30.23 (30.96)     2:01.79 (31.56)
        2:33.82 (32.03)     3:04.32 (30.50)     3:34.88 (30.56)     4:04.27 (29.39)
  6 Taylor, Andrew            20 Indiana Universi-IN  4:01.91    4:05.52 NATB   
     r:+0.66  27.83       58.16 (30.33)     1:28.76 (30.60)     1:59.43 (30.67)
        2:30.24 (30.81)     3:01.90 (31.66)     3:33.87 (31.97)     4:05.52 (31.65)
  7 Vredeveld, Nathan         19 Baylor Swim Club-SE  4:02.73    4:06.72 NATB   
     r:+0.76  27.79       58.42 (30.63)     1:29.41 (30.99)     2:00.33 (30.92)
        2:31.76 (31.43)      2:40.54 (8.78)     3:35.54 (55.00)     4:06.72 (31.18)
  8 Mosterd, Benjamin         19 Michigan Lakesho-MI  4:03.11    4:10.27        
     r:+0.65  27.67       57.96 (30.29)     1:29.53 (31.57)     2:01.43 (31.90)
        2:33.84 (32.41)     3:06.60 (32.76)     3:39.00 (32.40)     4:10.27 (31.27)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nats
        1:00.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Jrs
        1:00.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  58.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            23 California Aquat-PC    54.27      54.22 NATS   
     r:+0.62  26.26       54.22 (27.96)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nats
        1:00.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Jrs
        1:00.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  58.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrotenboer, Jordan      21 Michigan Lakesho-MI    59.12      59.40 NATB   
     r:+0.72  28.72       59.40 (30.68)                                        
  2 Beebe, Aaron              20 Michigan Lakesho-MI  1:00.13    1:00.78 JR-B   
     r:+0.75  29.14     1:00.78 (31.64)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nats
        1:00.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Jrs
        1:00.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  58.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ziegler, Joseph           20 Area Tallahassee-FL    57.65      57.70 NATS   
     r:+0.64  28.21       57.70 (29.49)                                        
  2 Nagle, Brett              20 Mount Hood Aquat-OR    59.70      59.08 SCN    
     r:+0.63  29.25       59.08 (29.83)                                        
  3 Johnson, Eric             19 Una MAC-NC/W. Virgi    58.86      59.14 SCN    
     r:+0.76  28.77       59.14 (30.37)                                        
  4 Koop, Andre               23 Boilermaker Aqua-IN    58.86      59.31 NATB   
     r:+0.64  28.36       59.31 (30.95)                                        
  5 Tusup, Shane              22 Trojan Swim Club-CA    57.88      59.37 NATB   
     r:+0.51  28.91       59.37 (30.46)                                        
  6 Gertz, Tyler              20 Boilermaker Aqua-IN    59.56    1:00.27 SC-J   
     r:+0.73  28.85     1:00.27 (31.42)                                        
  7 Grimmett-Norris, Robert   21 Curl Burke Swim-PV/  1:00.90    1:00.38 SC-J   
     r:+0.72  29.21     1:00.38 (31.17)                                        
  8 Watkins, Cameron          20 Washington Towns-IN    59.72    1:00.95 JR-B   
     r:+0.66  29.65     1:00.95 (31.30)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  NATS 2010 Nationals
          59.19  SCN 2010 SC Nats
        1:00.09  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:00.09  JRS 2010 Summer Juniors
        1:00.39  SC-J 2010 SC Jrs
        1:00.99  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:01.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  58.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Quinn           19 Suburban Seahawk-MA    58.31      58.97 SCN    
     r:+0.67  28.79       58.97 (30.18)                                        
  2 Bailey, Benjamin          19 Westerville Aqua-OH    58.97      59.81 NATB   
     r:+0.76  29.02       59.81 (30.79)                                        
  3 Warren, Donald            19 University of Io-IA    59.91    1:01.51        
     r:+0.68  29.64     1:01.51 (31.87)                                        
  4 Rodgers, Joseph           20 Swim Newton-MV       1:00.33    1:01.62        
     r:+0.68  29.56     1:01.62 (32.06)                                        
  5 Lichtner, Stephen         18 Metro Aquatic Cl-FG  1:04.00    1:02.87        
     r:+0.72  30.44     1:02.87 (32.43)                                        
 -- Dittmer, Max              22 University of Io-IA    58.06         NS        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nats
        2:09.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Jrs
        2:12.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Christopher       19 Auburn Universit-SE  2:10.00    2:07.90 NATB   
     r:+0.75  30.19     1:02.56 (32.37)     1:35.54 (32.98)     2:07.90 (32.36)
  2 Hulme, Michael            21 Ohio State Unive-OH  2:05.17    2:09.78 SC-J   
     r:+0.77  29.95     1:02.85 (32.90)     1:36.57 (33.72)     2:09.78 (33.21)
  3 Lutterbein, Alexander     20 NOVA of Virginia-VA  2:09.42    2:10.57 SC-J   
     r:+0.75  31.06     1:04.34 (33.28)     1:37.81 (33.47)     2:10.57 (32.76)
  4 Garcia, Wilfred           20 Santa Barbara Aq-CA  2:06.59    2:10.81 SC-J   
     r:+0.78  30.28     1:03.25 (32.97)     1:37.17 (33.92)     2:10.81 (33.64)
  5 Schrotenboer, Jordan      21 Michigan Lakesho-MI  2:07.10    2:10.89 SC-J   
     r:+0.65  29.70     1:03.11 (33.41)     1:37.05 (33.94)     2:10.89 (33.84)
  6 Siemasko, Brandon         19 Auburn Universit-SE  2:04.59    2:38.65        
     r:+0.65  28.26       58.73 (30.47)     1:51.73 (53.00)     2:38.65 (46.92)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nats
        2:09.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Jrs
        2:12.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noser, Kyle               18 DU Hilltoppers-CO    2:12.00    2:12.07 JR-B   
     r:+0.72  30.30     1:02.89 (32.59)     1:37.57 (34.68)     2:12.07 (34.50)
  2 Gomez, Jeffrey            20 Cougar Aquatic T-NJ  2:05.78    2:35.57        
     r:+0.57  28.59       59.48 (30.89)     1:51.84 (52.36)     2:35.57 (43.73)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:06.29  NATS 2010 Nationals
        2:07.89  SCN 2010 SC Nats
        2:09.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:09.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.09  SC-J 2010 SC Jrs
        2:12.29  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:12.39  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Christopher        19 Team Rebel Aquat-CA  2:07.34    2:07.50 SCN    
              29.60     1:01.51 (31.91)     1:34.34 (32.83)     2:07.50 (33.16)
  2 Novakoff, Andrew          20 Davie Nadadores-FG   2:06.52    2:08.53 NATB   
              29.99     1:02.33 (32.34)     1:35.83 (33.50)     2:08.53 (32.70)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nats
        1:07.79  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:08.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swander, Kevin            26 Indiana Universi-IN  1:01.90    1:01.73 NATS   
     r:+0.77  28.68     1:01.73 (33.05)                                        
  2 Westby, Nelson            23 SwimMAC Carolina-NC  1:02.70    1:02.37 NATS   
     r:+0.66  29.15     1:02.37 (33.22)                                        
  3 Puskaric, Kevin           21 Wildcat Aquatic-IL/  1:02.60    1:03.08 NATS   
     r:+0.77  29.55     1:03.08 (33.53)                                        
  4 Snowden, Bryan            21 Aggie Swim Club-GU/  1:10.00    1:04.24 NATS   
     r:+0.72  29.83     1:04.24 (34.41)                                        
  5 Buyanov, Pavel            26 Unattached-MR        1:04.40    1:04.41 NATS   
     r:+0.82  30.36     1:04.41 (34.05)                                        
  6 Forsythe, Daniel          21 Excel Aquatics-SE    1:04.30    1:04.59 NATS   
     r:+0.74  30.16     1:04.59 (34.43)                                        
  7 Hall, Joshua              19 Minnesota Aquati-MN  1:04.16    1:04.60 NATS   
     r:+0.70  30.04     1:04.60 (34.56)                                        
  8 Anderson, Jared           20 Minnesota Aquati-MN  1:04.32    1:04.62 NATS   
     r:+0.63  30.19     1:04.62 (34.43)                                        
  9 Sanchez, Michael          19 Monrovia Aquatix-CA  1:07.05    1:05.27 NATS   
     r:+0.72  30.86     1:05.27 (34.41)                                        
 10 Maguire, Mark             18 DU Hilltoppers-CO/U  1:06.32    1:05.71 SCN    
     r:+0.76  30.99     1:05.71 (34.72)                                        
 11 Terry, Devan              18 Lakeside Swim Te-KY  1:05.20    1:05.73 SCN    
     r:+0.70  30.87     1:05.73 (34.86)                                        
 12 Applin, Karson            19 Harris County Aq-GU  1:04.29    1:05.74 SCN    
     r:+0.74  30.94     1:05.74 (34.80)                                        
 13 Weis, Zachary             21 Minnesota Aquati-MN  1:06.80    1:06.11 SCN    
     r:+0.75  30.71     1:06.11 (35.40)                                        
 14 Wurzbacher, Owen          19 Cascade Swim Clu-PN  1:03.90    1:06.23 NATB   
     r:+0.73  30.14     1:06.23 (36.09)                                        
 15 Cutts, Joshua             21 San Luis Obispo-CA/  1:05.23    1:06.40 NATB   
     r:+0.75  31.24     1:06.40 (35.16)                                        
 16 Haas, Peter               19 Dynamo Swim Club-GA  1:05.60    1:06.41 NATB   
     r:+0.78  31.25     1:06.41 (35.16)                                        
 17 Stevenson, Tyler          17 Newburgh Sea Cre-IN  1:06.00    1:06.62 NATB   
     r:+0.66  31.80     1:06.62 (34.82)                                        
 18 Gibson, Harrison          18 Phoenix Swim Clu-AZ  1:06.01    1:07.93 SC-J   
     r:+0.77  31.74     1:07.93 (36.19)                                        
 -- Ekstrom, Jonathan         17 Rockville Montgo-PV  1:10.50         DQ        
      Arms two strokes underwater
     r:+0.77  31.72          DQ (36.54)                                        
 -- Hosford, Joseph           29 Area Tallahassee-FL  1:05.35         NS        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nats
        1:07.79  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:08.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Nevin               20 QDD Swim Team-VA/VT  1:04.94    1:05.11 NATS   
     r:+0.63  30.66     1:05.11 (34.45)                                        
  2 Sloan, Anderson           18 SwimMAC Carolina-NC  1:05.63    1:05.20 NATS   
     r:+0.79  31.13     1:05.20 (34.07)                                        
  3 Manousos, Nicholas        19 Davie Nadadores-FG   1:04.29    1:05.34 SCN    
     r:+0.32  30.47     1:05.34 (34.87)                                        
  4 LeRoy, Nathan             21 Tiger Aquatics-PC    1:05.43    1:05.38 SCN    
     r:+0.67  30.86     1:05.38 (34.52)                                        
  5 Morrell, Andrew           20 Vacaville Swim C-SN  1:05.29    1:05.42 SCN    
     r:+0.70  30.48     1:05.42 (34.94)                                        
  6 Sharify, Perry            20 University of Ha-HI  1:04.97    1:05.45 SCN    
     r:+0.63  30.84     1:05.45 (34.61)                                        
  7 Fedderly, Matthew         24 Snow Swimming-PV     1:04.63    1:05.47 SCN    
     r:+0.68  30.60     1:05.47 (34.87)                                        
  8 Peterson, Spencer         22 Sandpipers Of Ne-CA  1:07.15    1:05.64 SCN    
     r:+0.71  30.99     1:05.64 (34.65)                                        
  9 Materniak, Eric           18 Delaware Swim Te-MA  1:06.08    1:05.74 SCN    
     r:+0.74  31.01     1:05.74 (34.73)                                        
 10 Knight, Hunter            18 NOVA of Virginia-VA  1:05.88    1:06.17 SCN    
     r:+0.64  30.97     1:06.17 (35.20)                                        
 11 Miller, Jared             21 Univ. Of Michiga-MI  1:04.50    1:06.56 NATB   
     r:+0.79  30.73     1:06.56 (35.83)                                        
 12 Litz, Jordan              22 Tiger Aquatics-PC    1:06.00    1:07.98 SC-J   
     r:+0.71  31.67     1:07.98 (36.31)                                        
 13 Wilson, Evan              21 North Whidbey Aq-PN  1:07.00    1:10.57        
     r:+0.78  33.57     1:10.57 (37.00)                                        
 -- Wurzbacher, Owen          19 Cascade Swim Clu-PN  1:03.90         NS        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nats
        1:07.79  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:08.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Conor              21 Lake Forest S.C.-IL  1:04.00    1:05.18 NATS   
     r:+0.67  30.21     1:05.18 (34.97)                                        
  2 LeRoy, Nathan             21 Tiger Aquatics-PC    1:05.38    1:05.74 SCN    
     r:+0.69  30.61     1:05.74 (35.13)                                        
  3 Wodoslawsky, Michael      20 Curl Burke Swim-PV/  1:06.40    1:05.82 SCN    
     r:+0.72  31.04     1:05.82 (34.78)                                        
 -- Wurzbacher, Owen          19 Cascade Swim Clu-PN  1:06.20         DQ        
      Downward butterfly kick
     r:+0.68  29.93          DQ (35.80)                                        
 -- Chard, Thomas             20 Inland Coastal A-SI  1:05.14         NS        
 -- Swander, Kevin            26 Indiana Universi-IN  1:01.90         NS        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  NATS 2010 Nationals
        1:06.19  SCN 2010 SC Nats
        1:07.79  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        1:07.79  JRS 2010 Summer Juniors
        1:08.19  SC-J 2010 SC Jrs
        1:08.79  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        1:10.09  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam              25 Indian River Aqu-FL  1:05.00    1:03.12 NATS   
     r:+0.78  29.53     1:03.12 (33.59)                                        
  2 Carlucci, Conor           21 Condors Swim Clu-MR  1:05.90    1:04.91 NATS   
     r:+0.69  30.09     1:04.91 (34.82)                                        
  3 Hosford, Joseph           29 Area Tallahassee-FL  1:05.35    1:05.67 SCN    
     r:+0.70  30.76     1:05.67 (34.91)                                        
  4 Russell, Matthew          20 Wildcat Aquatics-KY    55.57    1:07.22 NATB   
     r:+0.67  30.72     1:07.22 (36.50)                                        
  5 Chen, Richard             18 De Anza Cupertin-PC  1:08.50    1:08.90 SCJB   
     r:+0.83  32.54     1:08.90 (36.36)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nats
        2:27.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Jrs
        2:29.39  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:22.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Brian             21 Longhorn Aquatic-ST  2:27.50    2:22.05 NATS   
     r:+0.70  31.22     1:06.28 (35.06)     1:43.68 (37.40)     2:22.05 (38.37)
  2 Ekstrom, Jonathan         17 Rockville Montgo-PV  2:31.50    2:28.06 SC-J   
     r:+0.72  33.27     1:10.68 (37.41)     1:48.84 (38.16)     2:28.06 (39.22)
  3 Wodoslawsky, Michael      20 Curl Burke Swim-PV/  2:50.80    2:31.62        
     r:+0.76  32.92     1:10.32 (37.40)     1:50.26 (39.94)     2:31.62 (41.36)
  4 Ferguson, Stuart          19 Auburn Universit-SE  2:20.00    2:50.57        
     r:+0.78  29.67     1:04.02 (34.35)     1:59.60 (55.58)     2:50.57 (50.97)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  NATS 2010 Nationals
        2:24.09  SCN 2010 SC Nats
        2:27.59  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:27.59  JRS 2010 Summer Juniors
        2:28.19  SC-J 2010 SC Jrs
        2:29.39  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:29.79  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:22.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedderly, Matthew         24 Snow Swimming-PV     2:22.85    2:22.42 SCN    
     r:+0.70  31.98     1:07.42 (35.44)     1:44.70 (37.28)     2:22.42 (37.72)
  2 Cook, Nevin               20 QDD Swim Team-VA/VT  2:22.00    2:23.60 SCN    
     r:+0.67  32.47     1:09.57 (37.10)     1:46.84 (37.27)     2:23.60 (36.76)
  3 Gianino, Alexander        17 Badger Swim Club-MR  2:23.50    2:24.93 NATB   
     r:+0.75  32.18     1:08.75 (36.57)     1:46.51 (37.76)     2:24.93 (38.42)
  4 Montes De Oca, Nicholas   18 University of Vi-VA  2:25.10    2:25.18 NATB   
     r:+0.67  32.11     1:08.31 (36.20)     1:46.02 (37.71)     2:25.18 (39.16)
  5 Simoni, Evan              20 College Area Swi-SI  2:22.50    2:29.60 SCJB   
     r:+0.70  32.47     1:09.62 (37.15)     1:48.42 (38.80)     2:29.60 (41.18)
  6 Rubio, Fernando           19 Quest Swimming-VA    2:28.59    2:30.83        
     r:+0.77  33.29     1:10.75 (37.46)     1:50.19 (39.44)     2:30.83 (40.64)
  7 Hodges, Wyatt             20 Boilermaker Aqua-IN  2:22.22    2:38.06        
     r:+0.73  30.90     1:06.39 (35.49)     1:53.39 (47.00)     2:38.06 (44.67)
  8 Peterson, Spencer         22 Sandpipers Of Ne-CA  2:26.85    2:39.06        
     r:+0.70  31.24     1:06.47 (35.23)     1:54.42 (47.95)     2:39.06 (44.64)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nats
          57.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Jrs
          58.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Matthew           21 Daytona Beach-FL/FL    57.50      56.39 SCN    
     r:+0.75  25.88       56.39 (30.51)                                        
  2 Ostler, Jack              19 North Bay Aquati-PC    55.63      56.46 SCN    
     r:+0.66  26.35       56.46 (30.11)                                        
  3 Giddens, Jeffrey          22 Inland Coastal A-SI    56.73      56.48 SCN    
     r:+0.66  26.53       56.48 (29.95)                                        
  4 Lee, Oliver               18 Long Island Aqua-MR    58.24      56.54 SCN    
     r:+0.66  25.69       56.54 (30.85)                                        
  5 Shores, Kyle              24 Phoenix Swim Clu-AZ    54.91      57.15 NATB   
     r:+0.69  26.42       57.15 (30.73)                                        
  6 Rowe, Spencer             17 Baylor Swim Club-SE    59.20      58.09 JR-B   
     r:+0.66  27.44       58.09 (30.65)                                        
  7 Green, Daniel             22 Pine Crest Swimm-FG    58.19      58.91        
     r:+0.74  26.91       58.91 (32.00)                                        
  8 Francis, Ian              20 Unattached-CO        1:02.00    1:01.17        
     r:+0.64  28.19     1:01.17 (32.98)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nats
          57.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Jrs
          58.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derocco, Michael          22 Tennessee Aquati-SE    55.00      54.70 NATS   
     r:+0.63  25.01       54.70 (29.69)                                        
  2 Madaras, Scott            22 DU Hilltoppers-CO      55.79      55.15 NATS   
     r:+0.72  25.75       55.15 (29.40)                                        
  3 Applin, Karson            19 Harris County Aq-GU    55.48      56.33 SCN    
     r:+0.74  26.19       56.33 (30.14)                                        
  4 Tremols, Nicholas         18 Curl Burke Swim-PV     56.20      56.40 SCN    
     r:+0.70  26.76       56.40 (29.64)                                        
  5 Baker, Hayden             17 Pilot Aquatic Cl-SE    55.42      57.43 SC-J   
     r:+0.60  25.87       57.43 (31.56)                                        
  6 Giddens, Jeffrey          22 Inland Coastal A-SI    56.48      57.48 SC-J   
     r:+0.70  26.56       57.48 (30.92)                                        
  7 Jovanovic, Andrew         15 Wildcat Aquatic-IL     58.90      58.14 JR-B   
     r:+0.59  26.33       58.14 (31.81)                                        
  8 Tusup, Shane              22 Trojan Swim Club-CA    57.01      59.00        
     r:+0.66  27.19       59.00 (31.81)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nats
          57.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Jrs
          58.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       26 Unattached-CA          55.70      55.69 NATS   
     r:+0.66  25.77       55.69 (29.92)                                        
  2 Weber-Gale, Garrett       24 Longhorn Aquatic-ST    56.50      55.84 SCN    
     r:+0.66  25.23       55.84 (30.61)                                        
  3 Park, Nicolaas            20 Curl Burke Swim-PV/    56.00      56.71 NATB   
     r:+0.71  25.87       56.71 (30.84)                                        
  4 Grimmett-Norris, Robert   21 Curl Burke Swim-PV/    55.90      56.73 NATB   
     r:+0.75  25.83       56.73 (30.90)                                        
  5 Reed, Evan                20 North Carolina A-NC    57.99      57.40 SC-J   
     r:+0.71  26.36       57.40 (31.04)                                        
  6 Watkins, Cameron          20 Washington Towns-IN    58.94    1:00.09        
     r:+0.63  27.19     1:00.09 (32.90)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  NATS 2010 Nationals
          56.59  SCN 2010 SC Nats
          57.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
          57.39  JRS 2010 Summer Juniors
          57.99  SC-J 2010 SC Jrs
          58.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
          58.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Mark               20 Rockville Montgo-PV    56.06      55.66 NATS   
     r:+0.71  26.08       55.66 (29.58)                                        
  2 Schwippert, Matthew       19 Star Swimming-NI       57.34      55.95 SCN    
     r:+0.65  25.81       55.95 (30.14)                                        
  3 Sims, Burke               19 Fox Valley Swim-IL     55.81      56.22 SCN    
     r:+0.80  26.26       56.22 (29.96)                                        
  4 Prenot, Joshua            17 Santa Maria Swim-CA    57.48      56.26 SCN    
     r:+0.80  26.66       56.26 (29.60)                                        
  5 Dent, Roger               21 Long Island Aqua-MR    55.92      56.43 SCN    
     r:+0.68  26.52       56.43 (29.91)                                        
  6 DiFederico, Justin        19 College Area Swi-SI    56.54      57.24 NATB   
     r:+0.71  27.04       57.24 (30.20)                                        
  7 Martin, Alexander         22 Gator Swim Club-FL/    58.00      57.61 SC-J   
     r:+0.77  26.72       57.61 (30.89)                                        
  8 Gunderson, Will           18 Hillsboro HEAT S-OR    56.28      57.65 SC-J   
     r:+0.68  26.87       57.65 (30.78)                                        
  9 Covert, Michael           18 Quest Swimming-VA      58.09      58.05 JR-B   
     r:+0.73  27.03       58.05 (31.02)                                        
 10 Aronica, Philip           18 Star Swimming-NI       58.79      58.38 JR-B   
     r:+0.70  27.28       58.38 (31.10)                                        
 11 Walters, Nathan           18 YMCA of the Tria-NC  1:00.82    1:00.25        
     r:+0.69  27.50     1:00.25 (32.75)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:08.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:10.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camp, Taylor              20 Nashville Aquati-SE  2:00.81    2:02.52 NATS   
     r:+0.75  27.69       59.05 (31.36)     1:30.81 (31.76)     2:02.52 (31.71)
  2 Shedron, Tyler            20 Indiana Universi-IN  2:00.56    2:02.96 NATS   
     r:+0.72  27.23       58.17 (30.94)     1:30.08 (31.91)     2:02.96 (32.88)
  3 Joyce, Michael            21 G P A C-MA/FLORIDA   2:03.66    2:04.64 SCN    
     r:+0.73  27.61       59.18 (31.57)     1:31.75 (32.57)     2:04.64 (32.89)
  4 Holston, Benjamin         17 DU Hilltoppers-CO    2:09.00    2:07.21 NATB   
     r:+0.82  28.69     1:00.77 (32.08)     1:33.69 (32.92)     2:07.21 (33.52)
  5 Stephens, Thomas          17 NOVA of Virginia-VA  2:04.20    2:08.83 SC-J   
     r:+0.63  28.73     1:01.40 (32.67)     1:34.48 (33.08)     2:08.83 (34.35)
  6 Aronica, Philip           18 Star Swimming-NI     2:12.00    2:09.20 SC-J   
     r:+0.64  27.66     1:00.29 (32.63)     1:34.20 (33.91)     2:09.20 (35.00)
 -- Simpson, Maclin           18 Lakeside Swim Te-KY  2:03.37         DQ        
      False start
     r:+0.68  27.42       58.38 (30.96)     1:29.85 (31.47)          DQ (32.68)
 -- Barbiere, James           20 Indiana Universi-IN  2:08.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:08.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:10.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Riley             20 University of Lo-KY  2:02.32    2:03.45 NATS   
     r:+0.79  28.30     1:00.31 (32.01)     1:32.07 (31.76)     2:03.45 (31.38)
  2 McCarroll, Connor         19 Univ. Of Michiga-MI  2:05.20    2:04.25 SCN    
     r:+0.72  27.78       59.50 (31.72)     1:31.60 (32.10)     2:04.25 (32.65)
  3 Barrett, Robert           19 Scottsdale Aquat-AZ  2:08.00    2:05.56 SCN    
     r:+0.83  28.19     1:00.05 (31.86)     1:32.24 (32.19)     2:05.56 (33.32)
  4 Korotkin, Scott           21 Stanford Swimmin-PC  2:06.00    2:06.67 NATB   
     r:+0.75  28.63     1:00.28 (31.65)     1:33.74 (33.46)     2:06.67 (32.93)
  5 Hu, John                  19 North Whidbey Aq-PN  2:08.00    2:10.90        
     r:+0.85  28.26     1:00.93 (32.67)     1:34.96 (34.03)     2:10.90 (35.94)
  6 Tuben, Benjamin           20 Duke Aquatics-NC/Du  2:08.00    2:11.53        
     r:+0.73  28.80     1:02.28 (33.48)     1:36.90 (34.62)     2:11.53 (34.63)
  7 Janney, Niall             20 Crimson Aquatics-NE  2:12.00    2:12.00        
     r:+0.75  26.65       57.22 (30.57)     1:35.38 (38.16)     2:12.00 (36.62)
 -- Pfaff, Chris              22 Boilermaker Aqua-IN  2:10.11        DNF        
      Did not finish
     r:+0.66  26.00       57.42 (31.42)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:08.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:10.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brus, Steven              21 Irish Aquatics-IN    2:08.59    2:04.99 SCN    
     r:+0.64  27.94       59.14 (31.20)     1:31.89 (32.75)     2:04.99 (33.10)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  NATS 2010 Nationals
        2:05.79  SCN 2010 SC Nats
        2:08.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:08.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:09.39  SC-J 2010 SC Jrs
        2:10.59  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:10.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janney, Niall             20 Crimson Aquatics-NE  2:06.00    2:03.86 NATS   
     r:+0.74  27.64       58.26 (30.62)     1:30.53 (32.27)     2:03.86 (33.33)
  2 Hinshaw, Ryan             20 Santa Clara Swim-PC  2:08.00    2:04.53 SCN    
     r:+0.70  28.88     1:00.14 (31.26)     1:32.04 (31.90)     2:04.53 (32.49)
  3 Beasley, Patrick          21 Tennessee Aquati-SE  2:06.50    2:04.88 SCN    
     r:+0.70  27.99       59.27 (31.28)     1:31.71 (32.44)     2:04.88 (33.17)
  4 Park, Peter               20 Wildcat Aquatic-IL/  2:05.12    2:04.90 SCN    
     r:+0.68  28.19       59.44 (31.25)     1:32.32 (32.88)     2:04.90 (32.58)
  5 Pennington, Tyler         20 Scottsdale Aquat-AZ  2:05.00    2:04.98 SCN    
     r:+0.67  27.82       59.82 (32.00)     1:32.29 (32.47)     2:04.98 (32.69)
  6 Trahin, Samuel            19 Indiana Universi-IN  2:07.80    2:05.03 SCN    
     r:+0.63  27.33       58.96 (31.63)     1:31.89 (32.93)     2:05.03 (33.14)
  7 Douville, Christopher     20 Univ. Of Michiga-MI  2:06.00    2:05.86 NATB   
     r:+0.75  28.37       59.96 (31.59)     1:32.07 (32.11)     2:05.86 (33.79)
  8 Weeks, Kyle               20 Inland Coastal A-SI  2:06.65    2:05.91 NATB   
     r:+0.73  27.82       59.44 (31.62)     1:32.33 (32.89)     2:05.91 (33.58)
  9 Yntema, Douwe             21 Crimson Aquatics-NE  2:06.00    2:07.96 NATB   
     r:+0.73  27.77       59.31 (31.54)     1:32.39 (33.08)     2:07.96 (35.57)
 10 Rogers, Kevin             17 YMCA of the Tria-NC  2:08.82    2:08.38 NATB   
     r:+0.68  27.96     1:00.35 (32.39)     1:33.85 (33.50)     2:08.38 (34.53)
 11 Berry, Jordan             19 Irish Aquatics-IN    2:04.70    2:08.89 SC-J   
     r:+0.67  28.56     1:00.68 (32.12)     1:34.13 (33.45)     2:08.89 (34.76)
 12 DiDio, Spencer            19 North Coast Aqua-SI  2:07.35    2:09.83 JR-B   
     r:+0.69  27.71       59.97 (32.26)     1:33.88 (33.91)     2:09.83 (35.95)
 13 Partin, Jackson           17 Santa Clara Swim-PC  2:08.00    2:10.16 JR-B   
     r:+0.70  28.87     1:01.57 (32.70)     1:35.46 (33.89)     2:10.16 (34.70)
 -- Pryor, Michael            20 University of Lo-KY  2:06.00         DQ        
     r:+0.69  28.31     1:00.57 (32.26)     1:33.33 (32.76)          DQ (32.85)
 -- Hu, John                  19 North Whidbey Aq-PN  2:08.00         NS        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nats
        2:11.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:13.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Kevin             20 Irvine Novaquati-CA  2:08.40    2:08.00 SCN    
     r:+0.78  28.49     1:01.12 (32.63)     1:38.89 (37.77)     2:08.00 (29.11)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nats
        2:11.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:13.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Christopher        20 Carolina Aquatic-SC  2:07.42    2:07.77 NATS   
     r:+0.63  27.57       59.83 (32.26)     1:38.00 (38.17)     2:07.77 (29.77)
  2 Manousos, Nicholas        19 Davie Nadadores-FG   2:10.09    2:09.60 NATB   
     r:+0.74  27.46     1:02.87 (35.41)     1:39.25 (36.38)     2:09.60 (30.35)
  3 May, Eric                 17 North Jeffco Swi-CO  2:10.10    2:11.99 SC-J   
     r:+0.79  28.14     1:01.81 (33.67)     1:40.14 (38.33)     2:11.99 (31.85)
  4 Bakk, Ian                 20 Schroeder YMCA S-WI  2:11.12    2:12.77 JR-B   
     r:+0.69  28.98     1:04.11 (35.13)     1:40.72 (36.61)     2:12.77 (32.05)
  5 Dent, Roger               21 Long Island Aqua-MR  2:08.24    2:13.09 JR-B   
     r:+0.68  26.97     1:03.25 (36.28)     1:42.01 (38.76)     2:13.09 (31.08)
  6 Franz, William            17 DU Hilltoppers-CO    2:12.50    2:15.66        
     r:+0.79  29.16     1:03.02 (33.86)     1:42.63 (39.61)     2:15.66 (33.03)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nats
        2:11.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:13.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Robert           19 Scottsdale Aquat-AZ  2:08.00    2:06.66 NATS   
     r:+0.85  26.54     1:00.14 (33.60)     1:36.50 (36.36)     2:06.66 (30.16)
  2 Bogese, Michael           19 NOVA of Virginia-VA  2:13.21    2:08.13 SCN    
     r:+0.73  27.94     1:00.39 (32.45)     1:38.36 (37.97)     2:08.13 (29.77)
  3 Simoni, Evan              20 College Area Swi-SI  2:09.30    2:08.70 SCN    
     r:+0.71  27.66     1:00.71 (33.05)     1:37.81 (37.10)     2:08.70 (30.89)
  4 Steel, Austin             19 Indiana Universi-IN  2:09.80    2:10.00 NATB   
     r:+0.67  27.50     1:00.41 (32.91)     1:39.67 (39.26)     2:10.00 (30.33)
  5 Haupt, Matthew            30 Snow Swimming-PV     2:11.00    2:10.67 NATB   
     r:+0.82  26.59     1:01.48 (34.89)     1:40.49 (39.01)     2:10.67 (30.18)
  6 Rubio, Fernando           19 Quest Swimming-VA    2:07.69    2:12.16 JR-B   
     r:+0.83  28.35     1:02.41 (34.06)     1:40.50 (38.09)     2:12.16 (31.66)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  NATS 2010 Nationals
        2:09.39  SCN 2010 SC Nats
        2:11.39  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        2:11.39  JRS 2010 Summer Juniors
        2:11.99  SC-J 2010 SC Jrs
        2:13.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        2:13.59  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Michael         21 Irish Aquatics-IN    2:10.50    2:07.96 NATS   
     r:+0.75  27.53       58.50 (30.97)     1:37.42 (38.92)     2:07.96 (30.54)
  2 Jones, Michael            20 North Carolina A-NC  2:10.00    2:09.40 NATB   
     r:+0.75  27.91     1:02.55 (34.64)     1:38.44 (35.89)     2:09.40 (30.96)
  3 Raycroft, Joseph          21 Irish Aquatics-IN    2:09.70    2:09.93 NATB   
     r:+0.64  27.74     1:02.11 (34.37)     1:39.03 (36.92)     2:09.93 (30.90)
  4 Bartlett, Quinn           19 Suburban Seahawk-MA  2:14.82    2:10.22 NATB   
     r:+0.71  27.18       59.44 (32.26)     1:39.60 (40.16)     2:10.22 (30.62)
  5 Carlucci, Conor           21 Condors Swim Clu-MR  2:08.29    2:11.14 NATB   
     r:+0.69  27.28     1:02.58 (35.30)     1:39.05 (36.47)     2:11.14 (32.09)
  6 Haefner, Michael          20 Razorback Aquati-AR  2:11.00    2:11.42 SC-J   
     r:+0.72  27.95     1:02.54 (34.59)     1:39.76 (37.22)     2:11.42 (31.66)
  7 Rodgers, Joseph           20 Swim Newton-MV       2:10.24    2:15.61        
     r:+0.69  27.75     1:01.80 (34.05)     1:41.49 (39.69)     2:15.61 (34.12)
 -- Keefer, Elliott           21 Ohio State Unive-OH  2:09.00         DQ        
      Did not finish on back - back
     r:+0.72  28.38     1:02.46 (34.08)     1:36.09 (33.63)          DQ (30.30)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nats
        4:38.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Jrs
        4:43.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steel, Austin             19 Indiana Universi-IN  4:41.12    4:40.55 SC-J   
     r:+0.60  27.93     1:01.42 (33.49)     1:36.77 (35.35)     2:12.99 (36.22)
        2:54.43 (41.44)     3:36.81 (42.38)     4:09.84 (33.03)     4:40.55 (30.71)
  2 Pysnik, Joseph            19 Fox Chapel Kille-AM  4:38.63    4:40.78 SC-J   
     r:+0.79  28.66     1:01.24 (32.58)     1:36.64 (35.40)     2:12.20 (35.56)
        2:54.66 (42.46)     3:37.46 (42.80)     4:09.89 (32.43)     4:40.78 (30.89)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nats
        4:38.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Jrs
        4:43.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beasley, Patrick          21 Tennessee Aquati-SE  4:31.35    4:34.62 SCN    
     r:+0.74  28.58     1:01.08 (32.50)     1:36.09 (35.01)     2:10.81 (34.72)
        2:50.12 (39.31)     3:30.61 (40.49)     4:03.89 (33.28)     4:34.62 (30.73)
  2 Brunetti, Darian          17 DU Hilltoppers-CO    4:40.38    4:35.17 NATB   
     r:+0.78  28.99     1:02.78 (33.79)     1:37.61 (34.83)     2:11.37 (33.76)
        2:51.08 (39.71)     3:31.10 (40.02)     4:03.08 (31.98)     4:35.17 (32.09)
  3 Choi, Suk Hwan            20 La Mirada Armada-CA  4:33.01    4:39.62 SC-J   
     r:+0.77  29.20     1:02.17 (32.97)     1:38.40 (36.23)     2:13.98 (35.58)
        2:53.70 (39.72)     3:34.14 (40.44)     4:07.40 (33.26)     4:39.62 (32.22)
 -- Sanchez, Michael          19 Monrovia Aquatix-CA  4:47.40         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
     r:+0.69  29.12     1:02.57 (33.45)     1:42.37 (39.80)     2:20.45 (38.08)
        2:58.43 (37.98)     3:36.70 (38.27)     4:09.54 (32.84)          DQ (31.62)
 -- Howell, Brian             20 Cincinnati Marli-OH  4:28.20         NS        
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:33.09  NATS 2010 Nationals
        4:34.99  SCN 2010 SC Nats
        4:38.99  NATB 2010 Nats. 18U Bonus
        4:38.99  JRS 2010 Summer Juniors
        4:40.79  SC-J 2010 SC Jrs
        4:43.19  JR-B 2010 Sum. Jrs-Bonus
        4:43.89  SCJB 2010 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauss, Michael            16 Aquazot Swim Clu-CA  4:40.99    4:45.19        
     r:+0.78  28.87     1:01.39 (32.52)     1:39.25 (37.86)     2:16.58 (37.33)
        2:58.36 (41.78)     3:40.88 (42.52)     4:13.77 (32.89)     4:45.19 (31.42)
 -- Pennington, Tyler         20 Scottsdale Aquat-AZ  4:30.66         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
     r:+0.80  28.38     1:00.97 (32.59)     1:37.33 (36.36)     2:12.80 (35.47)
        2:51.50 (38.70)     3:30.71 (39.21)     4:01.86 (31.15)          DQ (30.07)