USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 1 Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results

Event 1 Women 400 LC Meter Freestyle Name Team Prelim Time Finals Time Points

A - Final
1 Groome, Kirsten Unattached N.B.A.C.-MD 4:17.31 4:15.20 20
29.83 1:02.52 1:34.79 2:07.17 2:39.64 3:12.02 3:44.43 4:15.20
2 Peirsol, Hayley 1:02.4230.48 1:34.56 Club Wolverine-MI 3:11.692:39.322:06.88 3:44.10 4:18.95 4:15.55 4:15.55 17
3 Balazs, Zsofi Toronto Swim Club 4:20.16 4:16.67 16
30.90 1:03.63 1:36.07 2:08.56 2:41.17 3:14.01 3:46.12 4:16.67
4 Komarnycky, Alexa 1:36.371:03.7531.14 Etobicoke Swimming 3:14.292:41.822:09.07 3:46.62 4:21.87 4:18.32 4:18.32 15
5 Drake, Monica Waves Bloomington/Normal Y 4:19.46 4:19.37 14
30.69 1:03.22 1:36.28 2:09.03 2:42.03 3:15.13 3:48.08 4:19.37
6 Joyce, Kara Lynn 1:02.6329.97 1:35.29 Athens Bulldog Swim Club-GA 3:47.703:14.582:41.322:08.63 4:20.95 4:19.58 4:19.58 13
7 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 4:21.91 4:21.21 12
30.41 1:03.28 1:36.44 2:09.77 2:43.10 3:16.13 3:49.44 4:21.21
8 Jennings, Christine 1:36.361:03.4130.62 Boulder Swim Club-CO 3:49.553:15.622:42.332:09.16 4:22.68 4:23.15 4:23.15 11
B - Final
9 Reilly, Erin 1:03.4630.65 1:36.49 California Aquatics-PC 3:47.113:15.122:42.132:09.23 4:22.69 4:18.03 4:18.03 9
10 Romano, Megan Saint Petersburg Aquatics-FL 4:23.63 4:18.98 7
30.19 1:03.11 1:35.64 2:08.86 2:41.78 3:15.00 3:48.15 4:18.98
11 Hamilton, Caitlin Waves Bloomington/Normal Y 4:22.92 4:21.38 6
31.32 1:04.13 1:37.41 2:10.22 2:43.41 3:16.30 3:49.63 4:21.38
12 Nelson, Katherine Unattached U.C.L.A.-CA 4:24.70 4:23.05 5
31.05 1:04.11 1:37.25 2:10.46 2:43.85 3:17.47 3:50.99 4:23.05
13 Smith, Lindsey 1:04.3030.93 1:37.45 Club Wolverine-MI 3:17.312:44.092:10.83 3:50.57 4:23.64 4:23.18 4:23.18 4
14 Conway, Laura Swim Macon-GA 4:24.96 4:24.14 3
31.86 1:05.08 1:38.53 2:11.73 2:45.12 3:18.37 3:51.74 4:24.14
15 Brunemann, Emily 1:38.351:04.9331.48 Club Wolverine-MI 3:18.692:45.112:11.79 3:52.32 4:24.31 4:25.35 4:25.35 2
16 Cole, Kristyne Unattached-MI 4:24.03 4:29.81 1
31.13 1:04.73 1:38.49 2:12.43 2:46.73 3:21.12 3:55.72 4:29.81
C - Final
17 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 4:25.34 4:24.30
30.51 1:04.19 1:37.78 2:11.49 2:45.05 3:18.48 3:52.07 4:24.30
18 Kalisz, Courtney 1:05.5631.90 1:39.15 North Baltimore Aquatic Club-MD 4:28.61 3:52.58 4:24.743:18.822:45.442:12.80 4:24.74
19 Carman, Anja 1:04.9231.55 1:38.48 Dallas Mustangs-TX 3:20.062:46.432:12.24 3:53.34 4:27.55 4:25.80 4:25.80
20 Hupman, Andrea 1:05.1231.16 1:39.15 Northwestern University ST-IL 3:54.453:21.372:47.592:13.86 4:27.59 4:26.16 4:26.16
21 Thomas, Joanna Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:26.96 4:27.50
30.68 1:04.18 1:37.35 2:11.18 2:45.16 3:19.47 3:53.95 4:27.50
22 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 4:27.85 4:27.84
31.42 1:05.02 1:39.18 2:13.03 2:47.32 3:21.31 3:55.26 4:27.84
23 Vandenberg, Kim 1:03.4330.49 1:37.54 Unattached U.C.L.A.-CA 3:55.143:20.392:46.262:11.50 4:28.32 4:28.15 4:28.15
24 Hanson, Emily 1:05.0431.56 1:38.91 Waves Bloomington/Normal Y 3:55.723:21.352:47.202:12.99 4:26.62 4:28.35 4:28.35

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 2 Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results

Event 1 Women 400 LC Meter Freestyle Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries
1 Groome, Kirsten Unattached N.B.A.C.-MD 4:16.48 4:17.31
29.83 1:02.25 1:34.88 2:07.74 2:40.38 3:13.34 3:46.08 4:17.31
2 Peirsol, Hayley 1:03.0930.83 1:35.77 Club Wolverine-MI 3:13.702:40.942:08.18 3:46.75 4:12.44 4:18.95 4:18.95
3 Drake, Monica Waves Bloomington/Normal Y 4:16.36 4:19.46
31.22 1:04.14 1:36.78 2:09.49 2:42.40 3:15.26 3:48.16 4:19.46
4 Balazs, Zsofi Toronto Swim Club 4:22.90 4:20.16
30.92 1:03.76 1:36.63 2:09.84 2:42.49 3:15.76 3:48.26 4:20.16
5 Ohlgren, Ava 1:04.0431.05 1:37.22 Bulldog Aquatic Club-MI 3:49.363:16.602:43.352:10.47 4:19.68 4:20.55 4:20.55
6 Joyce, Kara Lynn 1:04.2830.68 1:37.91 Athens Bulldog Swim Club-GA 3:50.303:18.322:44.922:11.69 4:30.56 4:20.95 4:20.95
7 Komarnycky, Alexa 1:38.191:04.6731.15 Etobicoke Swimming 3:17.022:44.082:11.17 3:49.80 4:19.93 4:21.87 4:21.87
8 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 4:20.28 4:21.91
29.65 1:01.77 1:34.66 2:07.69 2:41.06 3:14.74 3:48.39 4:21.91
9 Jennings, Christine 1:37.221:03.7531.09 Boulder Swim Club-CO 3:50.413:17.192:43.812:10.54 4:17.65 4:22.68 4:22.68
10 Reilly, Erin California Aquatics-PC 4:19.05 4:22.69
31.64 1:04.09 1:36.91 2:09.85 2:43.56 3:16.26 3:49.61 4:22.69
11 Hamilton, Caitlin Waves Bloomington/Normal Y 4:24.11 4:22.92
31.21 1:03.86 1:37.22 2:10.27 2:43.98 3:17.43 3:51.35 4:22.92
12 Romano, Megan Saint Petersburg Aquatics-FL 4:25.40 4:23.63
30.64 1:03.57 1:37.42 2:11.20 2:43.95 3:17.16 3:50.73 4:23.63
13 Smith, Lindsey 1:04.1731.19 1:37.36 Club Wolverine-MI 3:17.452:44.042:10.65 3:50.74 4:24.21 4:23.64 4:23.64
14 Cole, Kristyne Unattached-MI 4:28.00 4:24.03
31.20 1:04.38 1:37.72 2:10.81 2:43.93 3:17.40 3:51.30 4:24.03
15 Brunemann, Emily 1:36.961:03.6830.80 Club Wolverine-MI 3:17.302:43.842:10.10 3:51.40 4:20.60 4:24.31 4:24.31
16 Nelson, Katherine Unattached U.C.L.A.-CA 4:19.59 4:24.70
31.26 1:04.35 1:38.14 2:11.46 2:44.99 3:18.44 3:52.26 4:24.70
17 Schmitt, Allison Unattached-MI 4:56.50Y 4:24.95
31.05 1:04.04 1:37.29 2:10.62 2:44.35 3:17.82 3:51.87 4:24.95
18 Conway, Laura 1:04.9331.93 1:38.39 Swim Macon-GA 3:18.812:45.342:11.74 3:52.65 4:14.55 4:24.96 4:24.96
19 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 4:26.90 4:25.34
30.90 1:05.15 1:38.79 2:12.56 2:46.05 3:19.29 3:52.53 4:25.34
20 Hanson, Emily 1:04.4031.59 1:38.03 Waves Bloomington/Normal Y 3:53.773:19.592:45.612:11.58 4:22.98 4:26.62 4:26.62
21 Thomas, Joanna Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:21.47 4:26.96
30.96 1:04.21 1:37.91 2:11.56 2:45.41 3:19.16 3:53.52 4:26.96
22 Carman, Anja 1:05.1531.61 1:39.09 Dallas Mustangs-TX 3:20.842:46.792:12.90 3:54.73 4:16.18 4:27.55 4:27.55
23 Hupman, Andrea 1:05.3931.25 1:39.93 Northwestern University ST-IL 3:56.173:22.572:48.412:14.58 4:33.40 4:27.59 4:27.59
24 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 4:25.01 4:27.85
31.54 1:05.13 1:39.24 2:13.04 2:47.19 3:21.16 3:55.14 4:27.85
25 Vandenberg, Kim Unattached U.C.L.A.-CA 4:55.01Y 4:28.32
31.20 1:04.76 1:39.01 2:13.02 2:47.76 3:21.51 3:56.17 4:28.32

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 3

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 1 Women 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

26 Kalisz, Courtney 1:04.5631.33 1:37.95 North Baltimore Aquatic Club-MD 4:21.92 3:55.08 4:28.613:20.492:45.832:11.88 4:28.61
27 Chura, Haley 1:05.3131.95 1:39.08 Athens Bulldog Swim Club-GA 3:55.723:21.082:47.172:12.99 4:21.40 4:28.73 4:28.73
28 Schieman, Ellis Lake Erie Silver Dolphins-LE 4:16.89 4:28.89
31.89 1:06.00 1:40.16 2:13.90 2:46.88 3:20.28 3:54.61 4:28.89
29 Schmuck, Anne Swim BC 4:24.77 4:29.22
31.47 1:05.00 1:38.84 2:13.01 2:47.06 3:21.48 3:55.63 4:29.22
30 Marks, Jamie Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:23.86 4:29.29
31.30 1:04.45 1:38.47 2:12.55 2:47.00 3:21.18 3:55.87 4:29.29
31 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 4:31.83 4:29.46
30.87 1:04.45 1:38.55 2:12.63 2:46.65 3:21.26 3:56.01 4:29.46
32 Xu, Amy Etobicoke Swimming 4:27.62 4:29.85
31.11 1:04.23 1:38.06 2:12.43 2:47.06 3:21.71 3:56.76 4:29.85
33 Ivanitz, Tara Swim BC 4:25.66 4:29.90
31.63 1:05.47 1:39.66 2:13.97 2:48.22 3:22.48 3:56.58 4:29.90
34 Strumbel, Brittany Lake Erie Silver Dolphins-LE 4:24.28 4:30.25
31.38 1:05.07 1:38.78 2:12.57 2:45.93 3:20.36 3:55.17 4:30.25
35 Dodds, Melanie Swim BC 4:29.96 4:30.51
31.62 1:05.45 1:39.52 2:13.44 2:48.21 3:23.01 3:57.79 4:30.51
36 Bird, Margaret Yorktown Swim Club-IN 4:25.69 4:30.97
31.24 1:04.67 1:39.00 2:13.57 2:48.15 3:22.80 3:57.35 4:30.97
37 Martin, Katelyn 1:05.8332.07 1:39.77 Magnus Aquatic Group-NE 3:57.653:23.292:48.522:14.11 4:29.41 4:31.23 4:31.23
38 Nolan, Caitlin Etobicoke Swimming 4:26.14 4:31.28
30.55 1:04.15 1:38.17 2:12.81 2:47.31 3:22.31 3:57.13 4:31.28
39 Lehtonen, Eva Oakland Live Y'Ers-MI 4:29.91 4:31.30
33.10 1:07.79 1:42.09 2:16.08 2:50.28 3:24.21 3:58.42 4:31.30
40 Marsh, Nicole Badger Swim Club-MR 4:33.08 4:31.81
31.01 1:05.14 1:39.47 2:13.73 2:48.26 3:23.01 3:57.81 4:31.81
41 Tipton, Emily 1:05.9932.21 1:40.55 North Baltimore Aquatic Club-MD 4:25.89 3:59.05 4:32.013:24.272:49.932:15.11 4:32.01
42 Cregar, Cassandra Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:25.82 4:32.07
31.39 1:05.41 1:39.95 2:14.45 2:48.79 3:23.31 3:57.87 4:32.07
43 Kendall, Laura Region Of Waterloo Swim Club 4:25.57 4:32.27
31.85 1:06.28 1:41.28 2:16.16 2:51.07 3:25.43 3:59.71 4:32.27
44 Silver, Emily California Aquatics-PC 5:02.29Y 4:33.25
31.75 1:06.52 1:41.63 2:16.35 2:51.11 3:25.21 3:59.88 4:33.25
45 Shanley, Lauren 1:07.6332.64 1:42.42 Unattached-MI 3:25.892:51.432:17.17 4:00.35 4:31.20 4:33.74 4:33.74
46 Montgomery, Olivia Swim BC 4:30.18 4:33.94
32.17 1:06.81 1:40.88 2:15.60 2:50.85 3:25.03 4:00.16 4:33.94
47 Koselka, Elizabeth Unattached-MI 5:00.59Y 4:34.04
32.31 1:07.07 1:42.39 2:16.85 2:51.10 3:25.64 4:00.32 4:34.04
48 Randolph, Courtney Plantation Swim Team-FG 4:59.26Y 4:34.68
31.93 1:06.49 1:41.42 2:16.82 2:51.50 3:26.31 4:00.79 4:34.68
49 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 4:35.56 4:35.03
31.77 1:06.72 1:41.72 2:16.42 2:51.93 3:26.80 4:01.57 4:35.03
50 Garrett, Shannon Swim BC 4:22.45 4:35.22
31.29 1:05.38 1:39.95 2:15.03 2:49.69 3:24.76 4:00.18 4:35.22
51 Salli, Rachelle Swim BC 4:37.43 4:35.26
32.12 1:07.01 1:42.14 2:16.88 2:52.01 3:26.75 4:01.49 4:35.26

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 4

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 1 Women 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

52 Gotay, Gretchen 1:06.2432.03 1:40.66 Athens Bulldog Swim Club-GA 4:00.073:24.952:49.702:15.35 4:28.92 4:35.27 4:35.27
53 Letendre, Denise Parkway Swim Club-OZ 4:38.32 4:36.11
31.33 1:05.57 1:40.62 2:16.17 2:50.92 3:26.02 4:01.19 4:36.11
54 Weimer, Jayme 1:05.6031.41 1:40.31 Swim BC 2:50.982:15.35 3:26.57 4:01.84 4:31.23 4:36.75 4:36.75
55 Roth, Hollis Swim BC 4:31.44 4:36.98
32.10 1:06.28 1:41.29 2:16.38 2:51.68 3:26.87 4:02.63 4:36.98
56 Heard, Kaleigh 1:07.7032.39 1:43.12 Pickering 2:53.842:18.84 3:28.93 4:03.64 4:36.40 4:37.21 4:37.21
57 Michota, Stase Saint Petersburg Aquatics-FL 4:35.13 4:37.34
31.52 1:05.35 1:40.31 2:15.40 2:50.91 3:26.55 4:02.15 4:37.34
58 Cecere, Amanda Magnus Aquatic Group-NE 4:36.90 4:37.45
31.83 1:06.46 1:41.19 2:16.61 2:51.76 3:27.42 4:02.64 4:37.45
59 Zeller, Kayla 1:06.5531.71 1:41.97 Trident Swim Club-MA 4:02.463:27.042:51.902:16.84 5:03.23Y 4:37.51 4:37.51
60 Pilchard, Madeleine Club Wolverine-MI 4:51.99Y 4:38.32
32.62 1:07.85 1:43.45 2:19.18 2:54.45 3:29.79 4:04.32 4:38.32
61 Brown, Alexandra North Baltimore Aquatic Club-MD 4:41.32 4:38.50
32.72 1:07.17 1:42.39 2:17.31 2:53.27 3:28.51 4:04.33 4:38.50
62 Fayhee, Kally 1:06.5332.06 1:42.09 Academy Bullets Swim Club-IL 4:03.623:28.452:52.862:17.43 4:29.08 4:38.70 4:38.70
63 Harrison, Julie Scarborough Swim Club NT 4:39.19
32.25 1:06.60 1:42.07 2:17.40 2:53.27 3:28.76 4:04.63 4:39.19
64 Carter, Austen Athens Bulldog Swim Club-GA 4:28.24 4:39.38
31.57 1:05.80 1:40.43 2:15.50 2:51.43 3:27.51 4:03.69 4:39.38
65 Benjamin, Lauren 1:07.6432.53 1:43.10 Unattached-MI 3:29.682:54.072:18.70 4:05.02 5:01.48Y 4:39.52 4:39.52
66 Kline, Elissa Unattached-AD 5:08.36Y 4:39.53
32.33 1:07.21 1:42.82 2:17.89 2:53.13 3:28.76 4:04.96 4:39.53
67 McKay, Rachael 1:06.9832.50 1:42.52 Scarborough Swim Club 4:05.163:29.352:53.622:17.88 4:28.74 4:39.76 4:39.76
68 Stein, Sarah Club Wolverine-MI 4:38.95 4:39.80
32.93 1:07.54 1:42.65 2:17.96 2:53.29 3:28.66 4:04.33 4:39.80
69 Louli, Andrea Scarborough Swim Club 4:29.91 4:40.23
32.86 1:07.35 1:42.75 2:17.91 2:53.69 3:29.13 4:05.39 4:40.23
70 Staskiewicz, Sophie 1:43.741:07.7032.63 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 4:40.23 4:05.89 4:40.393:30.662:55.192:19.22 4:40.39
71 Korsberg, Kristin 1:08.0032.63 1:43.22 Magnus Aquatic Group-NE 4:05.943:30.362:54.402:18.88 4:41.18 4:41.07 4:41.07
72 Landolt, Shawnee Swim BC 4:36.88 4:41.79
32.51 1:07.34 1:42.77 2:18.67 2:54.43 3:30.23 4:06.51 4:41.79
73 Cody, Ellen 1:08.9033.60 1:44.33 Magnus Aquatic Group-NE 4:07.153:31.212:55.502:19.84 5:02.14Y 4:42.47 4:42.47
74 Brockington, Meghan 1:43.811:07.7432.30 Oshawa Aquatic Club 3:31.392:55.162:19.65 4:07.64 4:40.35 4:42.92 4:42.92
75 Kloosterman, Rachael Oshawa Aquatic Club 4:39.25 4:43.12
32.98 1:08.11 1:44.43 2:20.55 2:56.81 3:32.44 4:08.55 4:43.12
76 Burandt, Hannah University Swim Club-LE 4:56.12Y 4:43.24
33.14 1:08.51 1:43.87 2:19.79 2:56.08 3:32.31 4:08.09 4:43.24
77 Gale, Tiana Swim BC 4:34.27 4:43.84
33.04 1:08.52 1:44.50 2:20.64 2:56.73 3:33.65 4:09.98 4:43.84
78 Clark, Laura Lake Erie Silver Dolphins-LE 5:02.73Y 4:43.96
32.17 1:07.09 1:43.22 2:19.22 2:55.22 3:31.67 4:07.97 4:43.96

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 5

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 1 Women 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

79 Cihoski, Kristin Unattached I.U.C.P.-IN 4:38.95 4:44.83
32.46 1:08.20 1:44.57 2:21.55 2:57.79 3:34.92 4:10.13 4:44.83
80 Stech, Sara Greater Toledo Aquatic Club 5:09.10Y 4:45.66
32.76 1:07.83 1:44.12 2:20.13 2:56.99 3:33.20 4:09.92 4:45.66
81 Schmitke, Amanda Brantford Aquatic Club 4:40.02 4:45.67
33.27 1:09.88 1:47.49 2:24.59 3:00.56 3:35.95 4:11.61 4:45.67
82 Fuchs, Christine Unattached 4:34.81 4:46.92
33.23 1:08.82 1:44.81 2:20.49 2:56.80 3:33.39 4:10.71 4:46.92
83 Dudar, Elyse 1:08.1032.68 1:43.98 Toronto Swim Club 3:34.712:57.682:20.55 4:11.68 4:31.66 4:48.15 4:48.15
84 Wollner, Margaret 1:08.1332.77 1:44.74 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 4:37.56 4:12.83 4:48.473:35.532:58.642:21.49 4:48.47
85 Grams, Elizabeth Athens Bulldog Swim Club-GA 4:33.10 4:50.61
32.82 1:08.75 1:45.71 2:22.62 2:59.89 3:36.97 4:14.71 4:50.61
86 Letendre, Claire Parkway Swim Club-OZ 5:12.26Y 4:51.02
33.73 1:09.99 1:46.35 2:22.79 2:59.49 3:36.68 4:13.92 4:51.02
87 Telljohann, Samantha 1:44.971:08.3533.04 Solon Stars Swim Club-LE 4:14.753:37.373:00.012:22.24 4:40.65 4:51.12 4:51.12
88 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 4:43.67 4:52.88
33.40 1:08.96 1:45.50 2:22.57 3:00.25 3:38.45 4:16.10 4:52.88
89 Mitchell, Haley 1:11.0733.96 1:48.56 Novi Sturgeons-MI 3:39.923:02.832:25.88 4:17.36 5:01.56Y 4:53.74 4:53.74
90 Snedeker, Kathryn 1:08.2231.80 1:45.81 Academy Bullets Swim Club-IL 4:16.863:39.543:01.682:24.15 4:37.26 4:54.59 4:54.59
Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Vanderkaay, Peter 57.0127.34 1:26.71 Club Wolverine-MI 2:54.782:25.561:56.28 3:23.90 3:58.92 3:51.64 3:51.64 20
2 Phelps, Michael Club Wolverine-MI 4:02.33 3:53.61 17
26.86 56.03 1:25.20 1:54.66 2:24.48 2:54.87 3:24.60 3:53.61
3 Keller, Klete Club Wolverine-MI 3:55.43 3:54.53 16
27.78 57.28 1:26.96 1:56.44 2:26.20 2:55.98 3:25.71 3:54.53
4 Fesenko, Sergiy Unattached I.U.C.P.-IN 3:58.41 3:54.71 15
27.86 57.90 1:27.62 1:57.72 2:27.20 2:57.35 3:26.65 3:54.71
5 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 3:59.02 3:56.85 14
27.45 57.31 1:27.41 1:57.72 2:28.02 2:58.22 3:28.48 3:56.85
6 Hurd, Andrew Toronto Swim Club 4:03.50 4:00.54 13
27.62 57.89 1:28.11 1:58.99 2:29.56 3:00.63 3:31.20 4:00.54
7 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 4:02.44 4:00.96 12
27.59 57.47 1:28.00 1:58.92 2:29.59 3:00.81 3:31.79 4:00.96
8 Patton, Matthew Club Wolverine-MI 4:02.77 4:03.02 11
28.23 58.50 1:29.14 1:59.71 2:30.36 3:01.16 3:32.46 4:03.02
B - Final
9 Margalis, Robert 58.3627.79 1:28.58 Saint Petersburg Aquatics-FL 3:30.643:00.152:29.511:59.21 4:03.73 4:00.48 4:00.48 9
10 Nilsson, Eric Unattached-NE 4:03.54 4:02.90 7
28.07 58.54 1:29.48 2:00.49 2:31.23 3:02.43 3:33.12 4:02.90
11 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 4:05.77 4:03.63 6
28.54 59.43 1:30.80 2:01.88 2:32.31 3:02.66 3:33.53 4:03.63
12 Raymond, Jeffrey 59.0628.24 1:30.28 Plantation Swim Team-FG 3:34.543:03.882:32.342:01.52 4:07.43 4:03.89 4:03.89 5

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 6

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results B - Final ... (Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle) Name Team Prelim Time Finals Time Points

13 Cochrane, Ryan 59.6528.55 1:30.59 Swim BC 2:33.192:01.98 3:04.62 3:35.44 4:07.57 4:06.05 4:06.05 4
14 Vanderkaay, Alex 58.6928.30 1:29.56 Club Wolverine-MI 3:04.332:32.332:01.02 3:36.05 4:07.69 4:06.48 4:06.48 3
15 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 4:07.46 4:06.76 2
28.44 59.27 1:30.62 2:02.23 2:33.19 3:05.50 3:37.88 4:06.76
16 Gerum, Greg 58.9828.45 1:30.11 Hamilton Aquatic Club 3:36.793:04.782:32.812:01.45 4:07.66 4:07.40 4:07.40 1
C - Final
17 Savulich, Robert Club Wolverine-MI 4:08.94 4:04.55
28.38 59.63 1:31.25 2:02.55 2:33.53 3:04.05 3:34.76 4:04.55
18 Pariselli, Matthew Etobicoke Swimming 4:07.76 4:05.01
28.86 59.65 1:30.95 2:02.09 2:33.22 3:04.33 3:35.28 4:05.01
19 Austermann, John Club Wolverine-MI 4:07.94 4:05.14
29.20 1:00.25 1:31.52 2:02.69 2:33.62 3:04.57 3:34.72 4:05.14
20 Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 4:09.11 4:06.72
28.73 59.47 1:30.82 2:02.65 2:33.97 3:05.29 3:36.40 4:06.72
21 Cregar, William Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:09.17 4:08.18
28.66 59.90 1:31.54 2:02.96 2:34.71 3:06.13 3:37.84 4:08.18
22 Troxel, Steffan Indiana U Club Paradise-IN 4:09.91 4:08.49
29.70 1:01.24 1:32.67 2:04.41 2:36.01 3:07.65 3:38.76 4:08.49
23 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 4:08.96 4:09.04
29.44 1:01.20 1:32.94 2:04.77 2:36.14 3:07.51 3:38.72 4:09.04
24 Keady, Christopher 1:32.011:00.3428.86 Bulldog Aquatic Club-MI 3:39.703:07.482:35.882:03.91 4:10.44 4:11.03 4:11.03
Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Keller, Klete Club Wolverine-MI 3:44.11 3:55.43
27.66 56.78 1:26.16 1:55.67 2:25.72 2:55.86 3:26.29 3:55.43
2 Fesenko, Sergiy 57.8428.16 1:27.83 Unattached I.U.C.P.-IN 3:28.842:59.922:28.741:58.31 3:50.07 3:58.41 3:58.41
3 Vanderkaay, Peter 58.2927.99 1:28.95 Club Wolverine-MI 2:59.322:29.341:59.07 3:29.89 3:46.68 3:58.92 3:58.92
4 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 3:51.65 3:59.02
27.93 58.23 1:28.40 1:58.52 2:28.74 2:59.15 3:29.74 3:59.02
5 Phelps, Michael 1:00.0628.96 1:31.31 Club Wolverine-MI 3:03.012:32.832:02.14 3:33.11 3:46.73 4:02.33 4:02.33
6 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 3:55.64 4:02.44
28.63 59.43 1:30.25 2:01.18 2:31.76 3:02.39 3:33.38 4:02.44
7 Patton, Matthew Club Wolverine-MI 3:54.60 4:02.77
28.96 1:00.33 1:31.52 2:02.38 2:33.19 3:03.51 3:33.77 4:02.77
8 Hurd, Andrew Toronto Swim Club 3:55.96 4:03.50
28.25 58.96 1:29.78 2:00.87 2:31.68 3:02.59 3:33.41 4:03.50
9 Nilsson, Eric Unattached-NE 4:03.69 4:03.54
27.93 57.89 1:28.72 1:59.74 2:31.35 3:02.53 3:34.00 4:03.54
10 Margalis, Robert 1:00.3128.86 1:31.40 Saint Petersburg Aquatics-FL 3:34.263:04.122:33.482:02.87 3:52.47 4:03.73 4:03.73
11 DeJong, Christian Club Wolverine-MI 3:54.16 4:04.34
28.62 59.56 1:30.65 2:01.73 2:32.85 3:03.33 3:34.53 4:04.34
12 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 4:03.45 4:05.77
28.60 1:00.08 1:31.14 2:02.61 2:33.56 3:04.76 3:35.10 4:05.77

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 7

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

13 Raymond, Jeffrey 59.2628.25 1:30.66 Plantation Swim Team-FG 3:36.993:05.042:33.022:01.81 4:04.48 4:07.43 4:07.43
14 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 4:05.89 4:07.46
28.56 58.86 1:30.32 2:02.20 2:33.98 3:05.60 3:37.43 4:07.46
15 Cochrane, Ryan 59.6528.95 1:31.03 Swim BC 2:34.242:02.45 3:05.48 3:37.49 3:53.27 4:07.57 4:07.57
16 Gerum, Greg 58.8127.99 1:29.88 Hamilton Aquatic Club 3:37.343:05.682:33.002:01.66 4:04.97 4:07.66 4:07.66
17 Vanderkaay, Alex Club Wolverine-MI 4:02.71 4:07.69
29.20 1:00.52 1:31.74 2:03.60 2:34.82 3:06.47 3:37.80 4:07.69
18 Pariselli, Matthew Etobicoke Swimming 4:11.54 4:07.76
28.98 1:00.28 1:31.64 2:03.31 2:34.55 3:05.90 3:36.93 4:07.76
19 Austermann, John Club Wolverine-MI 4:01.38 4:07.94
28.98 1:00.26 1:31.38 2:02.33 2:33.29 3:04.57 3:36.17 4:07.94
20 Savulich, Robert Club Wolverine-MI 4:00.83 4:08.94
28.23 59.13 1:30.35 2:01.96 2:33.65 3:05.89 3:37.97 4:08.94
21 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 4:35.86Y 4:08.96
29.43 1:01.09 1:32.56 2:04.39 2:35.76 3:07.28 3:38.39 4:08.96
22 Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 4:32.76Y 4:09.11
28.72 59.33 1:30.98 2:02.74 2:34.83 3:06.79 3:38.53 4:09.11
23 Cregar, William Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:05.42 4:09.17
28.73 1:00.11 1:31.66 2:03.13 2:34.53 3:06.29 3:38.08 4:09.17
24 Troxel, Steffan Indiana U Club Paradise-IN 4:05.04 4:09.91
30.17 1:01.90 1:33.88 2:05.43 2:36.82 3:08.66 3:40.04 4:09.91
25 Keady, Christopher 1:31.481:00.0628.94 Bulldog Aquatic Club-MI 3:39.013:07.642:35.512:03.35 4:33.47Y 4:10.44 4:10.44
26 Murzenko, Oleg 59.6228.76 1:31.03 Etobicoke Swimming 3:06.552:34.292:02.74 3:38.92 4:13.54 4:10.94 4:10.94
27 Koba, Sho Unattached-MI 4:07.71 4:11.30
29.34 1:00.55 1:32.94 2:04.91 2:35.92 3:07.81 3:39.63 4:11.30
28 Zebley, Nicolas North Baltimore Aquatic Club-MD 4:07.78 4:11.53
28.73 59.57 1:30.62 2:02.62 2:33.83 3:06.41 3:39.29 4:11.53
29 Lee, Matthew Bulldog Aquatic Club-MI 4:07.61 4:11.92
29.95 1:01.83 1:34.08 2:06.47 2:38.31 3:09.96 3:41.64 4:11.92
30 Spath, Kevin North Baltimore Aquatic Club-MD 4:08.51 4:12.44
29.83 1:01.89 1:34.29 2:05.90 2:37.63 3:09.30 3:41.52 4:12.44
31 Sprang, Christian 1:01.6129.86 1:33.31 Club Wolverine-MI 3:09.152:36.882:05.11 3:41.14 3:59.41 4:12.52 4:12.52
32 Clark, Andrew North Baltimore Aquatic Club-MD 4:12.71 4:13.11
30.33 1:01.65 1:33.07 2:05.61 2:37.61 3:09.95 3:42.33 4:13.11
33 Biskupski, Rory 1:02.2229.84 1:34.66 Swim BC 2:39.732:07.33 3:12.20 3:44.19 4:08.91 4:13.34 4:13.34
34 Koehler, John Unattached I.U.C.P.-IN 4:00.06 4:14.86
28.87 59.79 1:31.61 2:03.22 2:36.01 3:09.02 3:42.57 4:14.86
35 Ward, Lawrence Oakland Live Y'Ers-MI 4:10.45 4:15.21
30.05 1:02.31 1:34.10 2:06.63 2:38.84 3:11.86 3:43.80 4:15.21
36 Piercey, Jason Club Wolverine-MI 4:07.08 4:15.28
29.78 1:01.19 1:33.53 2:05.85 2:38.85 3:11.04 3:43.90 4:15.28
37 Abdel-Khalik, Hassaan Etobicoke Swimming 4:16.97 4:15.41
29.02 1:00.50 1:31.62 2:04.23 2:35.94 3:09.04 3:41.88 4:15.41
38 Schmidt, Gunnar Club Wolverine-MI 4:03.21 4:15.42
29.33 1:01.09 1:32.92 2:05.02 2:37.20 3:09.95 3:42.89 4:15.42

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 8

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

39 Jenrow, Robert Bulldog Aquatic Club-MI 4:37.65Y 4:15.95
30.24 1:02.74 1:34.86 2:07.70 2:40.29 3:12.70 3:45.10 4:15.95
40 Lockhart, Sandy 1:02.4830.11 1:35.74 Swim BC 2:41.042:08.49 3:12.77 3:44.63 4:08.83 4:16.01 4:16.01
41 Van Doormaal, Scott Guelph Marlins 4:07.64 4:16.16
29.24 1:01.59 1:33.83 2:06.63 2:38.89 3:11.82 3:44.76 4:16.16
41 Coombs, Colin Etobicoke Swimming 4:09.70 4:16.16
29.97 1:02.51 1:34.98 2:07.69 2:39.82 3:12.49 3:44.76 4:16.16
43 Andrews, Robert Great Lakes Aquatics-MI 4:28.41 4:16.68
28.96 1:02.08 1:35.32 2:08.49 2:41.30 3:14.36 3:46.81 4:16.68
44 Dukatz, Christopher 1:34.551:01.9130.16 Oakland Live Y'Ers-MI 3:44.543:11.332:39.142:06.66 4:08.74 4:16.75 4:16.75
45 Brunfeldt, Alexander Unattached I.U.C.P.-IN 4:04.87 4:16.86
29.84 1:01.65 1:34.19 2:06.72 2:39.00 3:11.56 3:44.59 4:16.86
46 Ryser, Evan 1:01.0729.40 1:33.72 Club Wolverine-MI 3:12.542:39.292:06.15 3:45.15 4:13.51 4:16.97 4:16.97
47 Wohl, Daniel Club Wolverine-MI 4:08.55 4:17.20
29.60 1:01.83 1:34.48 2:07.12 2:39.23 3:11.89 3:44.75 4:17.20
48 Murry, Steven 1:01.5229.34 1:34.40 Unattached I.U.C.P.-IN 3:45.923:13.842:40.422:07.43 4:10.70 4:17.62 4:17.62
49 Lichtenberg, Shane 1:33.341:00.8729.74 Oakland Live Y'Ers-MI 3:45.163:11.742:39.152:05.67 4:34.18Y 4:17.72 4:17.72
50 Forrest, Richard Oakland Live Y'Ers-MI 4:36.71Y 4:17.74
30.70 1:02.78 1:35.32 2:07.29 2:40.20 3:12.87 3:45.93 4:17.74
51 Hergesheimer, Willem 1:35.841:02.7630.10 Swim BC 2:41.312:08.51 3:13.87 3:46.47 4:09.24 4:17.85 4:17.85
52 Chambers, Cameron Saint Petersburg Aquatics-FL 4:21.83 4:18.26
30.27 1:02.93 1:35.97 2:08.51 2:41.76 3:14.17 3:47.21 4:18.26
53 Stein, Eric Swim BC 4:11.41 4:18.44
30.44 1:02.79 1:35.92 2:08.62 2:41.74 3:14.30 3:47.16 4:18.44
54 Langlois, Dan 1:00.9629.26 1:33.51 Ajax Aquatic Club 3:12.412:39.282:06.19 3:45.79 4:13.07 4:18.64 4:18.64
55 Tyler, Alexander 1:01.8329.50 1:34.41 Oakland Live Y'Ers-MI 3:47.283:14.642:40.832:07.94 4:36.82Y 4:19.45 4:19.45
56 Hug, Matthew 1:01.7829.60 1:34.62 Waves Bloomington/Normal Y 3:48.923:15.452:41.332:08.11 4:31.80Y 4:19.57 4:19.57
57 Snyder, Mitchell 1:02.1230.06 1:34.71 Saint Petersburg Aquatics-FL 3:48.033:14.672:41.332:08.05 4:34.83Y 4:19.75 4:19.75
58 Ricard, Paul Redhawk Aquatics-OH 4:11.60 4:20.09
29.48 1:01.38 1:34.50 2:07.24 2:41.31 3:14.43 3:48.79 4:20.09
59 Austermann, Jason Oakland Live Y'Ers-MI 4:38.93Y 4:20.58
31.64 1:04.19 1:37.27 2:10.47 2:43.47 3:16.32 3:49.02 4:20.58
60 Hill, Steven Club Wolverine-MI 4:05.58 4:21.32
29.93 1:02.32 1:35.51 2:09.11 2:42.82 3:16.31 3:49.82 4:21.32
61 Friderichs, Scott Greater Toledo Aquatic Club 4:37.32Y 4:21.64
31.18 1:04.40 1:37.90 2:11.08 2:44.18 3:17.07 3:49.87 4:21.64
62 Jessett, Scott Scarborough Swim Club 4:07.11 4:21.66
28.87 1:00.71 1:33.23 2:06.50 2:40.17 3:14.20 3:48.34 4:21.66
63 Olszewski, Krzysztof 1:33.601:01.4429.65 Capital Area Swim Team 3:48.563:14.002:40.282:06.51 4:35.10Y 4:21.83 4:21.83
64 Midgley, Andrew 1:02.1729.74 1:35.15 London Aquatic Club 3:14.202:40.672:07.73 3:48.65 4:20.02 4:22.20 4:22.20
65 Hughes, David 1:03.6530.34 1:37.21 Region Of Waterloo Swim Club 3:51.173:17.402:43.862:10.96 4:12.39 4:23.72 4:23.72

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 9

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 2 Men 400 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

66 Scanlan, Timothy 1:01.7229.16 1:35.25 North Shore Swim Club-WI 3:51.533:17.072:43.212:09.53 4:17.24 4:24.27 4:24.27
67 Ference, Norman Indiana U Club Paradise-IN 4:15.08 4:24.39
29.99 1:02.67 1:35.98 2:09.44 2:43.00 3:17.12 3:51.61 4:24.39
68 Brown, David Oakland Live Y'Ers-MI 4:49.54Y 4:25.70
29.54 1:02.79 1:36.29 2:09.85 2:43.69 3:17.97 3:52.22 4:25.70
69 Mudd, Austin Southeastern Swim Club-IN 4:37.63 4:28.67
29.18 1:01.35 1:34.71 2:08.86 2:43.37 3:18.63 3:54.21 4:28.67
70 Haley, Alexander 1:04.0630.68 1:38.59 Unattached I.U.C.P.-IN 3:57.873:22.542:47.282:12.50 4:20.00 4:32.11 4:32.11
71 Butler, Brenden Yorktown Swim Club-IN 4:18.67 4:33.81
29.20 1:01.90 1:35.85 2:10.88 2:46.58 3:22.58 3:58.69 4:33.81
Event 3 Women 200 LC Meter IM
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Hoff, Kathryn 1:02.7128.95 1:40.55 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:11.22 2:14.50 2:11.22 20
2 Coughlin, Natalie California Aquatics-PC 2:19.92 2:16.39 17
28.69 1:04.34 1:45.06 2:16.39
3 Ohlgren, Ava 1:05.1529.41 1:46.14 Bulldog Aquatic Club-MI 2:17.84 2:19.61 2:17.84 16
4 Svannstrom, Malin Unattached U.C.L.A.-CA 2:20.53 2:20.32 15
30.80 1:06.36 1:47.45 2:20.32
5 Descenza, Mary 1:04.4329.61 1:47.91 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:20.35 2:20.55 2:20.35 14
6 Kelly, Margaret Unattached-MI 2:21.65 2:20.88 13
29.63 1:06.00 1:48.73 2:20.88
7 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 2:22.29 2:22.28 12
29.57 1:04.62 1:48.63 2:22.28
8 Clemens, Alison Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:22.62 2:24.26 11
31.19 1:08.29 1:49.45 2:24.26
B - Final
9 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 2:22.64 2:20.15 9
30.83 1:08.27 1:48.13 2:20.15
10 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 2:23.22 2:20.83 7
30.91 1:06.66 1:48.56 2:20.83
11 Stitski, Monika Etobicoke Swimming 2:23.51 2:21.32 6
31.08 1:06.20 1:48.11 2:21.32
12 Komarnycky, Alexa 1:49.611:08.4131.06 Etobicoke Swimming 2:21.71 2:23.34 2:21.71 5
13 Mueller, Justine Club Wolverine-MI 2:23.74 2:22.52 4
31.32 1:08.82 1:49.77 2:22.52
14 Dodds, Melanie Swim BC 2:24.14 2:22.75 3
30.67 1:09.09 1:50.21 2:22.75
15 Vavra, Allysa 1:08.0031.03 1:49.73 Atlantis Aquatic Club-MA 2:23.57 2:23.65 2:23.57 2
16 Blackburn, Lisa Region Of Waterloo Swim Club 2:23.88 2:25.32 1
31.43 1:09.95 1:51.60 2:25.32
C - Final
17 Staub, Andrea North Baltimore Aquatic Club-MD 2:24.35 2:22.61
31.07 1:08.85 1:50.51 2:22.61
18 Klein, Melissa Athens Bulldog Swim Club-GA 2:24.32 2:23.19
31.64 1:09.66 1:49.70 2:23.19

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 10

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 3 Women 200 LC Meter IM) Name Team Prelim Time Finals Time Points

19 Chura, Haley Athens Bulldog Swim Club-GA 2:25.67 2:23.88

32.58 1:07.81 1:51.39 2:23.88 20 Bell, Hilary Toronto Swim Club 2:25.02 2:24.23

31.27 1:09.80 1:51.46 2:24.23 21 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 2:25.64 2:24.34

30.79 1:07.89 1:51.43 2:24.34 22 Johnson, Payton Club Wolverine-MI 2:25.30 2:24.67

30.14 1:08.52 1:51.64 2:24.67 23 Margalis, Melanie Saint Petersburg Aquatics-FL 2:24.47 2:25.39

32.40 1:09.37 1:51.76 2:25.39 24 Schultz, Paige Toronto Swim Club 2:25.27 2:26.62

31.09 1:09.71 1:53.66 2:26.62

Event 3 Women 200 LC Meter IM Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries

1 Hoff, Kathryn North Baltimore Aquatic Club-MD 2:10.41 2:14.50

  1. 1:03.81 1:42.64 2:14.50 2 Ohlgren, Ava Bulldog Aquatic Club-MI 2:16.49 2:19.61

  2. 1:06.07 1:47.48 2:19.61 3 Coughlin, Natalie California Aquatics-PC 2:16.25 2:19.92

28.83 1:05.58 1:46.38 2:19.92 4 Svannstrom, Malin Unattached U.C.L.A.-CA 2:18.64 2:20.53

31.02 1:06.47 1:47.40 2:20.53 5 Descenza, Mary Athens Bulldog Swim Club-GA 2:21.50 2:20.55

29.79 1:05.29 1:47.64 2:20.55 6 Kelly, Margaret Unattached-MI 2:21.02 2:21.65

29.76 1:05.98 1:49.38 2:21.65 7 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 2:19.48 2:22.29

29.05 1:04.91 1:48.24 2:22.29 8 Clemens, Alison Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:17.58 2:22.62

30.94 1:07.25 1:47.87 2:22.62

9 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 2:19.37 2:22.64

30.47 1:08.20 1:49.75 2:22.64 10 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 2:18.47 2:23.22

  1. 1:06.09 1:49.81 2:23.22 11 Komarnycky, Alexa Etobicoke Swimming 2:18.68 2:23.34

  2. 1:08.30 1:50.72 2:23.34 12 Stitski, Monika Etobicoke Swimming 2:20.54 2:23.51

31.45 1:06.96 1:50.17 2:23.51 13 Vavra, Allysa Atlantis Aquatic Club-MA 2:21.96 2:23.65

  1. 1:07.33 1:50.36 2:23.65 14 Mueller, Justine Club Wolverine-MI 2:16.74 2:23.74

  2. 1:09.56 1:50.59 2:23.74 15 Blackburn, Lisa Region Of Waterloo Swim Club 2:18.76 2:23.88

31.27 1:09.70 1:50.44 2:23.88 16 Dodds, Melanie Swim BC 2:19.39 2:24.14

30.68 1:09.16 1:51.46 2:24.14

17 Klein, Melissa Athens Bulldog Swim Club-GA 2:24.88 2:24.32

31.26 1:09.59 1:50.84 2:24.32 18 Staub, Andrea North Baltimore Aquatic Club-MD 2:26.99 2:24.35

31.30 1:09.26 1:51.65 2:24.35

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 11

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 3 Women 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

19 Margalis, Melanie 1:09.7932.61 1:51.22 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:24.47 2:27.46 2:24.47
20 Bell, Hilary 1:11.0231.36 1:52.68 Toronto Swim Club 2:25.02 2:26.51 2:25.02
21 Schultz, Paige 1:52.71 Toronto Swim Club 2:25.27 2:26.98 2:25.27
22 Johnson, Payton 1:07.1629.85 1:50.90 Club Wolverine-MI 2:25.30 2:23.14 2:25.30
23 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 2:21.22 2:25.64
30.98 1:08.41 1:52.40 2:25.64
24 Chura, Haley 1:07.8432.89 1:52.55 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:25.67 2:22.63 2:25.67
25 Woods, Adrienne Unattached-MI 2:06.29Y 2:25.68
31.50 1:09.52 1:52.65 2:25.68
26 Folk, Breanna Trident Swim Club-MA 2:25.53 2:25.86
31.42 1:07.99 1:50.19 2:25.86
27 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 2:07.70Y 2:25.98
32.49 1:09.92 1:53.40 2:25.98
28 Rogers, Lindsay 1:12.2932.09 1:52.17 Southeastern Swim Club-IN 2:26.27 2:24.87 2:26.27
29 Ward, Jessica Pickering 2:31.19 2:26.28
32.41 1:12.30 1:52.72 2:26.28
30 Shaughnessy, Jennifer 1:52.851:09.5032.21 Unattached-MN 2:26.50 2:23.69 2:26.50
31 Rich, Whitney 1:09.7731.22 1:51.49 London Aquatic Club 2:26.55 2:25.41 2:26.55
32 Teo, Nicolette Unattached U.C.L.A.-CA 2:24.13 2:26.66
33.48 1:13.49 1:53.38 2:26.66
33 Salli, Rachelle Swim BC 2:20.67 2:26.77
32.06 1:10.46 1:54.34 2:26.77
34 Peirsol, Hayley 1:09.6932.87 1:54.65 Club Wolverine-MI 2:27.02 2:22.17 2:27.02
35 Gruendel, Kerry 1:09.5430.98 1:52.51 Badger Swim Club-MR 2:27.41 2:09.01Y 2:27.41
36 Strumbel, Brittany 1:10.0832.48 1:54.53 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:27.44 2:23.86 2:27.44
37 Rorer, Tracy 31.95 1:53.27 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:27.48 2:27.16 2:27.48
38 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 2:24.62 2:27.67
32.27 1:09.74 1:53.97 2:27.67
39 Marks, Jamie Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:23.48 2:27.70
32.50 1:11.10 1:53.74 2:27.70
40 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 2:20.55 2:27.72
31.36 1:08.91 1:53.71 2:27.72
41 Conway, Laura 1:10.8833.21 1:54.51 Swim Macon-GA 2:27.84 2:29.10 2:27.84
42 Sambrailo, Tamara Dallas Mustangs-TX 2:02.98Y 2:27.85
31.69 1:10.24 1:52.62 2:27.85
43 Ernst, Susanna Indiana U Club Paradise-IN 2:26.57 2:28.04
32.18 1:09.29 1:52.99 2:28.04
43 Kay, Allison 1:10.5130.88 1:54.46 Unattached 2:28.04 2:23.09 2:28.04

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 12

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 3 Women 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

45 Evans, Laura Badger Swim Club-MR 2:07.30Y 2:28.16
31.72 1:10.88 1:54.14 2:28.16
46 Babicz, Anne California Aquatics-PC 2:22.82 2:28.31
31.25 1:11.42 1:53.58 2:28.31
47 Moser, Leeza Great Lakes Aquatics-MI 2:08.86Y 2:28.34
32.06 1:09.55 1:54.49 2:28.34
48 Lehtonen, Eva Oakland Live Y'Ers-MI 2:27.18 2:28.60
32.33 1:11.31 1:55.07 2:28.60
49 Schwartz, Carleigh 1:55.431:13.0632.90 Unattached-MI 2:28.63 2:08.40Y 2:28.63
50 Jaeger, Melissa 1:09.6731.87 1:53.73 Club Wolverine-MI 2:28.69 2:24.11 2:28.69
51 Schmuck, Anne Swim BC 2:22.79 2:28.74
34.72 1:11.91 1:54.73 2:28.74
52 Cloutier, Kristin Guelph Marlins 2:26.50 2:28.76
31.57 1:10.11 1:53.19 2:28.76
53 Koselka, Elizabeth Unattached-MI 2:07.73Y 2:28.88
32.37 1:12.32 1:55.63 2:28.88
54 Hicks, Ashley 1:07.9831.39 1:54.65 Plantation Swim Team-FG 2:29.02 2:07.49Y 2:29.02
54 Dunn, Mariele New England Barracudas-NE 2:07.53Y 2:29.02
31.92 1:11.44 1:53.73 2:29.02
56 Harris, Laura North Baltimore Aquatic Club-MD 2:09.48Y 2:29.27
31.30 1:09.84 1:54.55 2:29.27
57 Letendre, Denise Parkway Swim Club-OZ 2:23.89 2:29.50
32.97 1:11.84 1:55.39 2:29.50
58 Thomas, Joanna Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:30.95 2:29.78
32.47 1:10.76 1:57.15 2:29.78
59 McTeague, Amanda 1:54.531:11.5433.32 Etobicoke Swimming 2:29.80 2:25.56 2:29.80
60 Stockwell, Sarah Unattached 2:06.57Y 2:29.91
32.65 1:13.25 1:55.36 2:29.91
61 Groenewoud, Carmen Badger Swim Club-MR 2:07.54Y 2:30.00
31.87 1:11.90 1:54.63 2:30.00
62 Kloosterman, Rachael Oshawa Aquatic Club 2:27.58 2:30.10
31.77 1:10.62 1:56.07 2:30.10
63 Roth, Hollis Swim BC 2:24.01 2:30.11
31.89 1:11.02 1:56.00 2:30.11
64 Brunemann, Emily 1:57.191:13.09 Club Wolverine-MI 2:30.16 2:27.27 2:30.16
65 Shiota, Lili Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:32.93 2:30.24
31.34 1:08.45 1:56.59 2:30.24
66 Christ, Dana Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 2:26.58 2:30.33
30.59 1:08.82 1:55.37 2:30.33
67 Pickett, Afton Unattached S.M.A.C.-MI 2:06.44Y 2:30.35
33.14 1:10.15 1:54.73 2:30.35
67 Biegel, Aubrette 1:12.0732.91 1:56.87 Unattached-IN 2:30.35 2:28.82 2:30.35
69 Shanley, Lauren 1:13.1034.01 1:57.06 Unattached-MI 2:30.36 2:08.83Y 2:30.36
70 Bordatcheva, Olga 1:13.7933.66 1:56.77 London Aquatic Club 2:30.61 2:32.29 2:30.61
71 Burwell, Amanda Club Wolverine-MI 2:04.56Y 2:30.73
31.88 1:10.15 1:55.73 2:30.73

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 13

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 3 Women 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

72 McCallum, Kelley 1:11.6531.69 1:56.96 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:30.82 2:25.96 2:30.82
73 Korsberg, Kristin 1:11.1332.62 1:56.01 Magnus Aquatic Group-NE 2:30.92 2:09.04Y 2:30.92
74 Raininger, Christine 1:56.721:12.2531.99 Ajax Aquatic Club 2:30.94 2:26.50 2:30.94
75 Hazelton, Shannon Greater Toledo Aquatic Club 2:11.36Y 2:31.04
31.75 1:09.15 1:54.48 2:31.04
76 Bird, Margaret 1:09.5932.14 1:57.74 Yorktown Swim Club-IN 2:31.25 2:08.98Y 2:31.25
77 Lucos, Ileana Plantation Swim Team-FG 2:28.32 2:31.32
31.79 1:11.55 1:56.95 2:31.32
78 Hughes, Katherine 1:08.6531.80 1:56.30 Badger Swim Club-MR 2:31.63 2:40.15 2:31.63
79 Martinez, Vanessa Unattached 2:30.12 2:31.65
32.59 1:11.08 1:57.43 2:31.65
80 Kiluk, Heather Capital Area Swim Team 2:06.78Y 2:31.76
33.11 1:12.43 1:56.59 2:31.76
81 Healey, Vivian 1:13.1931.43 1:55.66 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:32.02 2:33.22 2:32.02
82 Tremblay, Ashley 1:09.4031.99 1:57.33 Greater Toledo Aquatic Club 2:32.21 2:09.48Y 2:32.21
83 Barnes, Laura Scarborough Swim Club NT 2:32.39
34.42 1:16.90 1:57.61 2:32.39
84 Sutton, Kathryn 1:13.5333.20 1:57.83 Swim BC 2:32.43 2:26.44 2:32.43
85 Delp, Kristina 1:10.8831.95 1:56.78 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:32.45 2:07.15Y 2:32.45
86 Ellis, Carlye 1:13.2231.96 1:56.41 Unattached-MI 2:32.50 2:24.08 2:32.50
87 Descenza, Patty 1:09.1031.00 1:56.34 Academy Bullets Swim Club-IL 2:32.52 2:31.07 2:32.52
87 Onstott, Megan 1:16.3033.70 1:57.66 Capital of Texas Aquatics-ST 2:32.52 2:32.33 2:32.52
89 Cihoski, Kristin Unattached I.U.C.P.-IN 2:26.96 2:32.66
31.75 1:11.21 1:56.36 2:32.66
90 Tarantolo, Madeleine Capital of Texas Aquatics-ST 2:31.58 2:32.70
31.47 1:10.53 1:56.34 2:32.70
91 McLaughlin, Ashley 1:56.771:13.3532.88 Club Wolverine-MI 2:32.88 2:31.03 2:32.88
92 Clark, Laura Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:28.65 2:33.12
33.86 1:13.73 1:58.84 2:33.12
93 Schaefer, Danielle North Baltimore Aquatic Club-MD 2:30.64 2:33.13
32.65 1:12.85 1:56.70 2:33.13
94 Jones, Hannah Swim BC 2:27.65 2:33.44
33.13 1:14.28 1:56.91 2:33.44
95 Morton, Lori Club Wolverine-MI 2:08.87Y 2:33.61
31.48 1:10.95 1:58.49 2:33.61
96 Staskiewicz, Sophie 1:58.301:11.8132.28 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:33.71 2:32.89 2:33.71
96 Hahto, Tara Swim BC 2:32.10 2:33.71
32.56 1:13.12 1:56.46 2:33.71
96 Fry, Hayley 1:16.0133.42 1:57.79 Northwestern University ST-IL 2:33.71 2:06.20Y 2:33.71

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 14

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 3 Women 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

99 Jung, Michelle 1:12.6433.32 2:00.12 Swim BC 2:34.29 2:30.88 2:34.29
100 Walker, Kristine London Aquatic Club 2:36.70 2:34.61
32.90 1:10.97 1:59.58 2:34.61
101 Smith, Katelyn 1:09.7931.81 1:57.35 Club Wolverine-MI 2:34.66 2:23.32 2:34.66
102 St Jules, Andrea Toronto Swim Club 2:33.01 2:34.76
31.86 1:11.90 1:59.99 2:34.76
102 Doss, Brittany 1:14.7934.05 1:58.31 Academy Bullets Swim Club-IL 2:34.76 2:33.48 2:34.76
104 Cecere, Amanda Magnus Aquatic Group-NE 2:30.43 2:34.96
31.75 1:12.43 1:59.30 2:34.96
105 Myers, Victoria 1:17.2334.64 1:59.57 Windsor Aquatic Club 2:35.04 2:38.80 2:35.04
106 Stevens, Kariann Saint Petersburg Aquatics-FL 2:09.18Y 2:35.69
32.01 1:11.18 1:58.88 2:35.69
107 Lee, Veronica Scarborough Swim Club NT 2:35.75
33.79 1:15.89 1:57.97 2:35.75
108 Ault, Sarah Trident Swim Club-MA 2:40.78 2:36.08
33.01 1:11.89 2:00.32 2:36.08
109 Breen, Amanda Greater Toledo Aquatic Club 2:16.40Y 2:36.29
32.94 1:14.95 1:58.88 2:36.29
110 Hall, Kelsi Yorktown Swim Club-IN 2:38.97 2:36.50
35.13 1:15.62 2:01.10 2:36.50
111 Pitchik, Helen Toronto Swim Club 2:35.04 2:36.73
34.22 1:17.04 1:59.24 2:36.73
112 Desalle, Rebecca Academy Bullets Swim Club-IL 2:31.97 2:37.03
34.37 1:16.40 2:01.66 2:37.03
113 Paul, Erika Southeastern Swim Club-IN 2:29.80 2:37.35
32.43 1:14.20 2:00.25 2:37.35
114 Biasello, Sarah Capital of Texas Aquatics-ST 2:37.70 2:38.17
36.16 1:17.46 2:01.86 2:38.17
115 McGowan, Brittany 2:01.721:15.0932.29 Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 2:38.91 2:09.27Y 2:38.91
116 Gamelier, Kylie 1:16.2933.35 2:01.33 Greater Toledo Aquatic Club 2:39.14 2:14.30Y 2:39.14
117 Frodyma, Lindsey 1:17.1035.65 2:03.08 Academy Bullets Swim Club-IL 2:39.57 2:36.70 2:39.57
118 Stauder, Lauren Carmel Swim Club-IN 2:41.91 2:39.61
34.97 1:16.82 2:02.03 2:39.61
119 Curtis, Vicki Guelph Marlins 2:34.89 2:39.92
34.08 1:16.31 2:00.33 2:39.92
120 Hurst, Sarah Brantford Aquatic Club 2:28.07 2:44.05
34.44 1:18.92 2:04.95 2:44.05
Event 4 Men 200 LC Meter IM
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Phelps, Michael 57.4226.47 1:33.87 Club Wolverine-MI 2:02.60 2:08.21 2:02.60 20
2 Beavers, Keith Region Of Waterloo Swim Club 2:07.20 2:05.97 17
27.46 59.30 1:35.99 2:05.97
3 Patrick, Todd Unattached I.U.C.P.-IN 2:08.79 2:06.20 16
26.90 58.91 1:37.77 2:06.20

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 15

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results A - Final ... (Event 4 Men 200 LC Meter IM) Name Team Prelim Time Finals Time Points

4 Margalis, Robert 1:01.3028.03 1:38.10 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:07.18 2:09.54 2:07.18 15
5 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 2:10.00 2:08.25 14
27.93 1:01.62 1:39.17 2:08.25
6 Vanderkaay, Alex 1:01.9827.61 1:39.82 Club Wolverine-MI 2:09.36 2:10.78 2:09.36 13
7 Weinberg, Shaun 1:00.8427.99 1:40.33 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:11.51 2:11.30 2:11.51 12
8 Gangloff, Mark 1:04.6628.47 1:41.42 Auburn Aquatics-SE 2:11.84 2:10.98 2:11.84 11
B - Final
9 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 2:12.44 2:11.41 9
28.26 1:02.39 1:42.09 2:11.41
10 Cregar, William Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:11.40 2:11.52 7
28.30 1:02.94 1:41.02 2:11.52
11 Dauw, Curtis Club Wolverine-MI 2:11.87 2:12.09 6
28.34 1:02.35 1:42.14 2:12.09
12 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 2:11.61 2:12.15 5
29.72 1:03.78 1:42.11 2:12.15
13 Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 2:13.33 2:12.36 4
29.03 1:03.46 1:41.75 2:12.36
14 Keady, Christopher Bulldog Aquatic Club-MI 2:13.34 2:12.46 3
27.96 1:02.44 1:42.17 2:12.46
15 Walker, Michael West Virginia Aquatics 2:12.96 2:12.63 2
29.39 1:02.40 1:42.56 2:12.63
16 Nilsson, Eric Unattached-NE 2:13.11 2:13.79 1
28.39 1:02.83 1:44.56 2:13.79
C - Final
17 Walkotten, Nicholas Unattached I.U.C.P.-IN 2:13.57 2:10.64
26.99 59.80 1:40.80 2:10.64
18 Knezevic, Bogdan 1:03.3328.45 1:40.89 Etobicoke Swimming 2:10.76 2:13.56 2:10.76
19 Tapp, Jake 1:02.2728.72 1:43.29 Swim BC 2:13.63 2:13.88 2:13.63
20 Surhoff, Austin North Baltimore Aquatic Club-MD 2:14.66 2:13.84
29.15 1:03.34 1:43.39 2:13.84
21 Bulkley, Adam 1:03.9728.67 1:42.47 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:14.07 2:13.59 2:14.07
22 Smith, Ryan 1:02.8828.93 1:42.39 Sudbury Laurentian Swim Club 2:14.61 2:14.54 2:14.61
23 Cai, Michael Xiaohang 1:42.971:05.3829.54 Swim BC 2:15.02 2:14.76 2:15.02
--Monaco, Marco Toronto Swim Club 2:14.38 DQ
29.21 1:04.82 1:43.02 DQ
Event 4 Men 200 LC Meter IM
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Beavers, Keith Region Of Waterloo Swim Club 2:02.23 2:07.20
27.87 59.74 1:36.53 2:07.20
2 Phelps, Michael Club Wolverine-MI 1:55.94 2:08.21
27.73 1:00.64 1:38.28 2:08.21
3 Patrick, Todd Unattached I.U.C.P.-IN 2:06.20 2:08.79
27.35 59.37 1:38.59 2:08.79

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 16

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 4 Men 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

4 Margalis, Robert 1:01.5028.48 1:40.02 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:09.54 2:02.25 2:09.54
Vendt, Erik Club Wolverine-MI 2:06.64 2:10.00
28.11 1:01.15 1:38.85 2:10.00
6 Vanderkaay, Alex 1:02.6428.27 1:40.91 Club Wolverine-MI 2:10.78 2:06.03 2:10.78
7 Gangloff, Mark 1:05.0028.27 1:41.06 Auburn Aquatics-SE 2:10.98 2:06.63 2:10.98
8 Weinberg, Shaun 1:00.4328.03 1:40.48 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:11.30 2:09.15 2:11.30
9 Cregar, William 1:03.7128.33 1:41.08 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:11.40 2:10.94 2:11.40
Inwood, Thomas University Swim Club-LE 2:09.65 2:11.61
29.06 1:02.50 1:40.68 2:11.61
11 Dauw, Curtis Club Wolverine-MI 2:09.54 2:11.87
28.17 1:02.90 1:42.36 2:11.87
12 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 2:12.92 2:12.44
28.71 1:02.59 1:42.66 2:12.44
13 Walker, Michael West Virginia Aquatics 2:11.04 2:12.96
29.42 1:03.12 1:41.77 2:12.96
14 Nilsson, Eric Unattached-NE 2:12.67 2:13.11
28.29 1:01.71 1:43.20 2:13.11
Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 2:12.02 2:13.33
29.11 1:03.54 1:42.18 2:13.33
16 Keady, Christopher Bulldog Aquatic Club-MI 2:12.81 2:13.34
27.90 1:02.18 1:42.72 2:13.34
17 Knezevic, Bogdan 1:03.0528.51 1:42.35 Etobicoke Swimming 2:13.56 2:13.72 2:13.56
18 Walkotten, Nicholas Unattached I.U.C.P.-IN 2:13.09 2:13.57
27.24 1:00.68 1:43.22 2:13.57
19 Bulkley, Adam 1:03.7928.93 1:42.34 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:13.59 2:15.84 2:13.59
Tapp, Jake 1:00.9428.41 1:43.00 Swim BC 2:13.88 2:09.17 2:13.88
21 Monaco, Marco Toronto Swim Club 2:10.87 2:14.38
29.04 1:03.99 1:41.71 2:14.38
22 Smith, Ryan 1:03.0929.44 1:42.41 Sudbury Laurentian Swim Club 2:14.54 2:06.07S 2:14.54
23 Surhoff, Austin North Baltimore Aquatic Club-MD 1:53.49Y 2:14.66
28.98 1:02.82 1:43.22 2:14.66
24 Cai, Michael Xiaohang 1:42.931:04.5429.62 Swim BC 2:14.76 2:14.75 2:14.76
Tchougainov, Feodor Etobicoke Swimming 2:14.09 2:14.82
27.27 1:04.58 1:41.68 2:14.82
26 Lender, Jared Parkway Swim Club-OZ 1:52.95Y 2:15.11
28.20 1:05.05 1:43.86 2:15.11
27 Murry, Steven 1:06.3229.82 1:45.25 Unattached I.U.C.P.-IN 2:15.16 2:09.24 2:15.16
28 Summerhayes, Zach 1:44.461:05.4629.75 Region Of Waterloo Swim Club 2:15.96 2:16.08 2:15.96
29 Wohl, Daniel Club Wolverine-MI 2:10.77 2:16.00
28.85 1:04.48 1:44.13 2:16.00

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 17

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 4 Men 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

30 Cochrane, Ryan 1:04.5829.83 1:45.22 Swim BC 2:16.01 2:13.16 2:16.01
31 Mudd, Austin Southeastern Swim Club-IN 1:54.11Y 2:16.03
28.77 1:03.47 1:44.33 2:16.03
32 Mell, Bryan 1:06.0829.80 1:43.76 Etobicoke Swimming 2:16.17 2:13.01 2:16.17
33 Patton, Matthew Club Wolverine-MI 2:14.47 2:16.29
28.91 1:03.25 1:46.06 2:16.29
34 Thorburn, Jeffrey 1:04.8429.31 1:45.93 Unattached A.B.S.C.-GA 2:16.43 2:12.59 2:16.43
35 Craig, Bradley 1:04.6328.91 1:44.21 Barracuda Swim Team-MI 2:16.49 2:12.07 2:16.49
36 Salmon, Dayton 1:04.5429.29 1:43.30 London Aquatic Club 2:16.68 2:22.44 2:16.68
37 Swander, Kevin Indiana U Club Paradise-IN 2:10.47 2:16.89
29.17 1:05.80 1:44.72 2:16.89
38 Koehler, John Unattached I.U.C.P.-IN 2:10.60 2:17.09
29.24 1:04.34 1:47.32 2:17.09
39 Kobb, Jordan North Baltimore Aquatic Club-MD 2:14.85 2:17.54
28.74 1:05.30 1:45.16 2:17.54
40 Burtch, Grant Club Wolverine-MI 1:54.50Y 2:17.76
30.79 1:08.34 1:45.73 2:17.76
41 Butler, Brenden Yorktown Swim Club-IN 1:53.32Y 2:18.04
29.83 1:05.34 1:45.31 2:18.04
42 Ford, Andrew Guelph Marlins 2:13.59 2:18.16
28.94 1:03.42 1:45.42 2:18.16
43 Savonen, Benjamin 1:46.931:05.0929.13 Southern Michigan Aquatic Club-MI 2:18.17 2:23.63 2:18.17
44 Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 2:21.64 2:18.23
29.93 1:06.45 1:46.64 2:18.23
45 Langlois, Dan 1:04.2129.63 1:47.09 Ajax Aquatic Club 2:18.56 2:20.09 2:18.56
46 Haley, Alexander 1:06.9929.97 1:46.25 Unattached I.U.C.P.-IN 2:18.70 2:10.47 2:18.70
47 Cuch, Patrick Toronto Swim Club 2:17.54 2:18.82
28.29 1:04.53 1:47.56 2:18.82
48 Verhoef, Peter Coast Guard Blue Dolphins-VA 2:19.08 2:19.27
27.99 1:05.72 1:47.22 2:19.27
49 Lehtonen, John Robert Oakland Live Y'Ers-MI 1:59.44Y 2:19.30
29.61 1:06.02 1:47.02 2:19.30
50 Bagley, Christopher 1:46.871:04.8629.70 Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 2:19.34 2:13.46 2:19.34
51 Grunert, Brice North Shore Swim Club-WI 1:53.73Y 2:19.61
29.35 1:05.71 1:45.73 2:19.61
52 Happ, Kevin 1:04.5729.29 1:47.10 University Swim Club-LE 2:19.62 1:53.68Y 2:19.62
53 Rook, Dane Club Wolverine-MI 2:16.98 2:19.89
29.99 1:07.13 1:46.91 2:19.89
54 Stephenson, Matt 1:07.1530.69 1:45.78 Brantford Aquatic Club 2:20.22 2:13.29 2:20.22
55 Valentine, Patrick Southeastern Swim Club-IN 1:55.49Y 2:20.38
1:07.64 1:48.08 2:20.38
56 Buck, Evan Guelph Marlins 2:27.07 2:20.46
29.20 1:02.46 1:49.21 2:20.46

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 18

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 4 Men 200 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

57 Linsley, Kevin 1:07.1029.69 1:48.22 North Shore Swim Club-WI 2:20.84 2:17.25 2:20.84
58 Kudaba, Andre Swim BC 2:15.20 2:21.24
28.96 1:03.68 1:47.40 2:21.24
59 Jovanovic, Bojan 1:09.4829.24 1:47.89 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 2:21.75 2:20.83 2:21.75
60 Retrum, Joseph 1:04.9829.35 1:49.45 Southeastern Swim Club-IN 2:21.88 1:54.95Y 2:21.88
61 Godbeer, Matt Swim BC 2:13.55 2:21.89
29.71 1:06.60 1:49.19 2:21.89
62 Catala, Steven Keller Swim Team 1:56.21Y 2:22.07
30.58 1:06.67 1:47.69 2:22.07
63 Ference, Norman Indiana U Club Paradise-IN 2:17.58 2:22.39
30.10 1:06.51 1:50.45 2:22.39
64 Chan, Julian Swim BC 2:19.72 2:23.41
30.04 1:08.52 1:49.30 2:23.41
65 LaRocque, Jonathan 1:49.171:05.9429.35 Unattached-MI 2:23.45 1:52.46Y 2:23.45
66 Niemiec, Stephen 1:06.6530.96 1:51.12 Oakland Live Y'Ers-MI 2:23.68 2:01.38Y 2:23.68
67 Kennedy, Andrew 1:05.1428.50 1:52.04 Swim BC 2:25.77 2:20.62 2:25.77
68 Paul, Derek Southeastern Swim Club-IN 2:22.54 2:26.07
31.32 1:11.70 1:52.03 2:26.07
Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Joyce, Kara Lynn 2 Hoff, Kathryn 3 Coughlin, Natalie 4 Silver, Emily 5 Hupman, Andrea 6 Descenza, Mary 7 Vaziri, Leila Athens Bulldog Swim Club-GA North Baltimore Aquatic Club-MD California Aquatics-PC California Aquatics-PC Northwestern University ST-IL Athens Bulldog Swim Club-GA Unattached I.U.C.P.-IN 25.78 25.94 26.14 26.59 26.28 26.76 26.67 25.73 25.85 26.12 26.13 26.50 26.76 26.98 20 17 16 15 14 13 12
8 Smith, Lindsey B - Final Club Wolverine-MI 26.80 27.15 11
9 Kelly, Margaret 10 Svannstrom, Malin Unattached-MI Unattached U.C.L.A.-CA 26.96 26.88 26.65 26.84 9 6 .50
10 Romano, Megan 12 Porenta, Jen Saint Petersburg Aquatics-FL Toronto Swim Club 26.95 26.91 26.84 26.87 6 .50 5
13 Correia, Maritza Athens Bulldog Swim Club-GA 27.05 26.99 4
14 Ohlgren, Ava 15 Poteete, Anna Bulldog Aquatic Club-MI Unattached U.C.L.A.-CA 26.97 26.90 27.02 27.11 3 2
16 Reilly, Erin C - Final California Aquatics-PC 26.97 27.27 1
17 Nell, Hayley 18 Schmitt, Allison London Aquatic Club Unattached-MI 27.28 27.14 26.83 26.94
19 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 27.17 27.06
20 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 27.11 27.13
21 Lofstedt, Annica Unattached I.U.C.P.-IN 27.18 27.14
22 Babicz, Anne California Aquatics-PC 27.36 27.28
23 Bell, Hilary Toronto Swim Club 27.23 27.31

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 19

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle) Name Team Prelim Time Finals Time Points

24 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 27.27 27.40

Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries

1 Joyce, Kara Lynn Athens Bulldog Swim Club-GA 25.00 25.78 2 Hoff, Kathryn North Baltimore Aquatic Club-MD 25.82 25.94 3 Coughlin, Natalie California Aquatics-PC 25.31 26.14 4 Hupman, Andrea Northwestern University ST-IL 26.32 26.28 5 Silver, Emily California Aquatics-PC 25.96 26.59 6 Vaziri, Leila Unattached I.U.C.P.-IN 26.57 26.67 7 Descenza, Mary Athens Bulldog Swim Club-GA 26.43 26.76 8 Smith, Lindsey Club Wolverine-MI 26.49 26.80

9 Svannstrom, Malin Unattached U.C.L.A.-CA 28.13 26.88 10 Poteete, Anna Unattached U.C.L.A.-CA 25.75 26.90 11 Porenta, Jen Toronto Swim Club 26.55 26.91 12 Romano, Megan Saint Petersburg Aquatics-FL 26.43 26.95 13 Kelly, Margaret Unattached-MI 27.24 26.96 14 Ohlgren, Ava Bulldog Aquatic Club-MI 26.65 26.97 14 Reilly, Erin California Aquatics-PC 26.45 26.97 16 Correia, Maritza Athens Bulldog Swim Club-GA 25.15 27.05

17 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 27.36 27.11 18 Schmitt, Allison Unattached-MI 27.51 27.14 19 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 26.58 27.17 20 Lofstedt, Annica Unattached I.U.C.P.-IN 27.17 27.18 21 Bell, Hilary Toronto Swim Club 28.08 27.23 22 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 27.62 27.27 23 Nell, Hayley London Aquatic Club 26.92 27.28 24 Babicz, Anne California Aquatics-PC 26.36 27.36

25 Woodard, Leah San Antonio Wave-ST 23.23Y 27.39 26 Woods, Adrienne Unattached-MI 27.31 27.42

27 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 27.83 27.43 28 Cole, Leigh Unattached-MI 27.18 27.45 29 Vandenberg, Kim Unattached U.C.L.A.-CA 26.58 27.48 29 Carter, Austen Athens Bulldog Swim Club-GA 27.35 27.48 31 Long, Susan London Aquatic Club 27.22 27.53 32 Lee Ha, Catherine Etobicoke Swimming 27.51 27.54 33 Mattson, Sadie Swim BC 27.44 27.55 34 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 27.36 27.56 35 Biegel, Aubrette Unattached-IN 27.79 27.60 36 Pelton, Elizabeth Unattached Bad-MR 23.93Y 27.66 37 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 26.50 27.67 38 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 27.31 27.69 39 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 27.58 27.71 40 Christ, Dana Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 24.12Y 27.72 41 Peterson, Kevyn Swim BC 27.26 27.73 42 Harris, Laura North Baltimore Aquatic Club-MD 24.00Y 27.84 43 Savegnago, Kara Academy Bullets Swim Club-IL 27.74 27.85 44 Krauss, Kelsey Saint Petersburg Aquatics-FL 24.36Y 27.87 45 Shiota, Lili Asphalt Green Unified Aquatics-MR 24.31Y 27.88

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 20

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

46 Manard, Makenzie Greater Toledo Aquatic Club 24.32Y 27.89
47 Gomba, Danielle Pickering 28.93 27.90
47 Johnson, Payton 49 Sergesketter, Kayla 50 Preyss, Lauren 51 Hall, Kelsi Club Wolverine-MI Jasper Aquatic Wildcats, Inc-IN Lake Erie Silver Dolphins-LE Yorktown Swim Club-IN 27.27 27.53 26.78 23.13Y 27.90 27.94 27.95 27.97
52 Grams, Elizabeth Athens Bulldog Swim Club-GA 27.28 27.98
53 Jennings, Christine 54 Johnson, Elizabeth Boulder Swim Club-CO Unattached-MI 28.03 24.18Y 27.99 28.02
55 Haller, Kathryn 56 Hazelton, Shannon University Swim Club-LE Greater Toledo Aquatic Club 24.56Y 24.51Y 28.05 28.10
56 MacLeod, Jamie Etobicoke Swimming 27.80 28.10
58 O'Connor, Maegan 59 Ault, Sarah Southeastern Swim Club-IN Trident Swim Club-MA 24.34Y 23.89Y 28.17 28.19
59 Gruendel, Kerry 61 Kline, Elissa Badger Swim Club-MR Unattached-AD 24.04Y 28.64 28.19 28.20
61 Craig, Jessie 63 Corliss, Gretchen Etobicoke Swimming Athens Bulldog Swim Club-GA 27.95 29.17 28.20 28.22
64 Jaeger, Melissa 65 Mercer, Carly 65 Teo, Nicolette Club Wolverine-MI Southeastern Swim Club-IN Unattached U.C.L.A.-CA 28.93 23.95Y 24.63 28.24 28.25 28.25
67 Cohagen, Ashley 67 Harriman, Amy 69 Bordatcheva, Olga 70 Leslie, Laura Unattached-MI Hamilton Aquatic Club London Aquatic Club Oakland Live Y'Ers-MI 24.12Y 27.96 28.46 24.58Y 28.30 28.30 28.31 28.38
70 Henning, Brie 72 Rogers, Lindsay 73 Hinkleman, Liz Greater Toledo Aquatic Club Southeastern Swim Club-IN NW Indiana Kicking Express 24.13Y 24.02Y 23.97Y 28.38 28.41 28.47
74 Vetter, Katrin Oakland Live Y'Ers-MI 27.36 28.48
75 Margalis, Melanie 76 Shaughnessy, Jennifer 77 Clemens, Alison Saint Petersburg Aquatics-FL Unattached-MN Asphalt Green Unified Aquatics-MR 27.97 26.91 27.58 28.50 28.54 28.55
77 Tarantolo, Madeleine Capital of Texas Aquatics-ST 24.43Y 28.55
79 Nichols, Christine Club Wolverine-MI 28.03 28.57
80 Burandt, Hannah University Swim Club-LE 24.24Y 28.62
81 Theron, Sasha Toronto Swim Club 28.02 28.67
82 Smaniotto, Jillian Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 24.46Y 28.68
83 Payne, Chantique 84 Brockington, Meghan 85 Cloutier, Kristin Brantford Aquatic Club Oshawa Aquatic Club Guelph Marlins 27.29 28.55 27.73 28.73 28.76 28.90
86 Fry, Hayley 87 Paetzmann, Sarah Northwestern University ST-IL Southeastern Swim Club-IN 27.77 29.56 28.92 28.95
87 Delp, Kristina 89 Schaefer, Danielle North Baltimore Aquatic Club-MD North Baltimore Aquatic Club-MD 28.17 28.46 28.95 28.98
90 Cianci, Carmen Plantation Swim Team-FG 28.79 29.01
91 Stevens, Kariann Saint Petersburg Aquatics-FL 28.53 29.07
92 Dominique, Brittany 93 Garrett, Shannon Greater Toledo Aquatic Club Swim BC 24.59Y 28.91 29.16 29.17
94 McGowan, Brittany 95 Long, Jenna 96 Morton, Lori Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI Yorktown Swim Club-IN Club Wolverine-MI 24.68Y 24.39Y 28.65 29.18 29.35 29.46
97 Kowalski, Sarah Yorktown Swim Club-IN 24.24Y 29.48

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 21

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

98 Snedeker, Kathryn 99 Gamelier, Kylie 100 McTeague, Amanda 100 Mitchell, Haley 102 Cregar, Cassandra 103 Bauza, Colleen Academy Bullets Swim Club-IL Greater Toledo Aquatic Club Etobicoke Swimming Novi Sturgeons-MI Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA Saint Petersburg Aquatics-FL 26.85 25.02Y 29.17 28.72 29.34 29.60 29.50 29.52 29.76 29.76 29.94 29.98
104 Fleming, Michelle 105 Rorer, Tracy 106 Curtis, Vicki Ajax Aquatic Club Saint Petersburg Aquatics-FL Guelph Marlins 30.06 29.07 30.55 30.05 30.18 30.57
Event 6 Men 50 LC Meter Freestyle
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Bartoch, Joe London Aquatic Club 23.94 23.91 20
2 Schmitt, Adam Capital Area Swim Team 24.25 23.93 16 .50
2 Verhoef, Peter Coast Guard Blue Dolphins-VA 24.06 23.93 16 .50
4 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 23.70 23.99 15
5 Crocker, Ian Longhorn Aquatics-ST 24.13 24.02 14
6 Mikuska, Stefan Swim BC 24.41 24.14 13
7 Grosser, Jake Unattached 24.39 24.75 12
8 Ryser, Evan B - Final Club Wolverine-MI 24.45 24.98 11
9 Lenton, Matthew Indiana U Club Paradise-IN 24.69 24.00 9
10 Walkotten, Nicholas Unattached I.U.C.P.-IN 24.52 24.34 7
11 Ducille, Nick Ajax Aquatic Club 24.54 24.41 6
12 Tapp, Jake 13 Savulich, Robert Swim BC Club Wolverine-MI 24.53 24.81 24.49 24.52 5 4
14 Gerum, Greg 15 Delic, Nikola Hamilton Aquatic Club West Virginia Aquatics 24.80 24.83 24.92 25.06 3 2
16 Milenkovic, Marko Lake Erie Silver Dolphins-LE 24.80 25.13 1
C - Final
17 Koba, Sho Unattached-MI 24.89 24.72
18 Nisic, Nedim Lake Erie Silver Dolphins-LE 24.96 24.82
19 Davies, Philip Badger Swim Club-MR 24.87 24.84
20 Craig, Bradley 21 Biskupski, Rory 22 Eddolls, John Barracuda Swim Team-MI Swim BC Guelph Marlins 24.97 24.89 24.94 24.86 24.89 25.11
23 Wall, Tyler 24 Dauw, Curtis Swim BC Club Wolverine-MI 24.99 24.89 25.18 25.35
Event 6 Men 50 LC Meter Freestyle
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 24.24 23.70
2 Bartoch, Joe London Aquatic Club 24.66 23.94
3 DeJong, Christian 4 Verhoef, Peter Club Wolverine-MI Coast Guard Blue Dolphins-VA 23.75 23.16 24.01 24.06
5 Crocker, Ian Longhorn Aquatics-ST 23.90 24.13
6 Schmitt, Adam Capital Area Swim Team 20.45Y 24.25
7 Grosser, Jake Unattached 23.97 24.39
8 Mikuska, Stefan Swim BC 24.37 24.41
9 Ryser, Evan Club Wolverine-MI 23.71 24.45

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 22

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 6 Men 50 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

10 Walkotten, Nicholas 11 Tapp, Jake 12 Ducille, Nick 13 Lenton, Matthew 14 Milenkovic, Marko 14 Gerum, Greg 16 Savulich, Robert 17 Delic, Nikola 18 Davies, Philip 19 Koba, Sho 19 Biskupski, Rory 19 Dauw, Curtis 22 Eddolls, John 23 Nisic, Nedim 24 Craig, Bradley 25 Wall, Tyler 26 Aspinall, Kelly 27 McHugh, Ryan 28 Hurd, Andrew 29 Savonen, Benjamin 30 Kellogg, Andrew 31 Markle, Ari 32 McNichols, Matt 33 Babi, Endi 34 LaRocque, Jonathan 35 Kobb, Jordan 35 Killy, David 37 Ford, Andrew 38 Buck, Evan 39 McLaren, Alex 40 Brown, David 41 Retrum, Joseph 41 Laughlin, Greg 43 Hurd, Zachary 44 Walter, Daniel 45 Valentine, Patrick 46 Van Doormaal, Scott 47 Hawes, Graham 48 Hergesheimer, Willem 49 Kinney, Nathan 50 Pelton, Greg 51 Barahona, Roy 52 Jovanovic, Bojan 53 Barone, James Unattached I.U.C.P.-IN Swim BC Ajax Aquatic Club Indiana U Club Paradise-IN Lake Erie Silver Dolphins-LE Hamilton Aquatic Club Club Wolverine-MI West Virginia Aquatics Badger Swim Club-MR Unattached-MI Swim BC Club Wolverine-MI Guelph Marlins Lake Erie Silver Dolphins-LE Barracuda Swim Team-MI Swim BC Swim BC Redhawk Aquatics-OH Toronto Swim Club Southern Michigan Aquatic Club-MI Oakland Live Y'Ers-MI Lake Erie Silver Dolphins-LE Capital Area Swim Team Etobicoke Swimming Unattached-MI North Baltimore Aquatic Club-MD Swim BC Guelph Marlins Guelph Marlins Swim BC Oakland Live Y'Ers-MI Southeastern Swim Club-IN Ajax Aquatic Club Barrie Trojans Swim Club Southeastern Swim Club-IN Southeastern Swim Club-IN Guelph Marlins Scarborough Swim Club Swim BC Southeastern Swim Club-IN Badger Swim Club-MR Honduras Palm Harbor YMCA Piranhas-FL Club Wolverine-MI 24.17 24.40 24.56 23.36 21.37Y 24.67 24.27 20.50Y 24.38 21.67Y 24.78 24.21 24.39 25.30 21.61Y 24.65 24.50 20.86Y 24.79 25.69 21.08Y 25.83 21.20Y 25.78 24.51 25.45 25.58 25.92 25.87 25.22 21.91Y 25.72 26.33 25.21S 21.36Y 26.04 26.11 NT 26.71 26.04 25.17 25.53 27.58 27.89 24.52 24.53 24.54 24.69 24.80 24.80 24.81 24.83 24.87 24.89 24.89 24.89 24.94 24.96 24.97 24.99 25.00 25.06 25.20 25.28 25.33 25.41 25.46 25.52 25.64 25.65 25.65 25.71 25.75 25.86 25.88 25.91 25.91 25.94 25.95 26.04 26.11 26.14 26.17 26.25 26.46 26.89 27.02 30.60
Event 7 Women 400 LC Meter Freestyle Relay Team Relay A1 Athens Bulldog Swim Club-G Seed Time 3:56.00 Finals Time 3:49.61 Points40

1) Joyce, Kara Lynn 2) Correia, Maritza 3) Descenza, Mary 4) Cole, Jessica

27.85 56.65 1:25.23 1:55.68 2:23.33 2:52.33 3:20.33 3:49.61

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 23

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006

Results

(Event 7 Women 400 LC Meter Freestyle Relay)

Team Relay Seed Time Finals Time Points
2 Club Wolverine-MI A 3:55.00 3:54.98 34
1) Smith, Lindsey 2) Smith, Hannah 3) Carroll, Kathleen 4) Johnson, Payton
28.7358.76 1:26.97 1:57.64 2:26.13 2:56.09 3:24.15 3:54.98
3 Toronto Swim Club A 4:20.33 3:55.84 32
1) Porenta, Jen 2) Bell, Hilary 3) Theron, Sasha 4) Balazs, Zsofi
28.3158.16 1:26.51 1:57.42 2:25.76 2:56.94 3:25.03 3:55.84
A4 North Baltimore Aquatic Club 1) Hoff, Kathryn 2) Lee, Felicia 3:52.08 3) Kalisz, Courtney 3:56.03 4) Harris, Laura 30
27.6056.10 1:24.68 1:55.42 2:24.91 2:56.77 3:24.72 3:56.03
5 Swim BC A 3:58.22 3:58.40 28
1) Peterson, Kevyn 2) Montgomery, Olivia 3) Weimer, Jayme 4) Dodds, Melanie
29.0759.44 1:28.13 1:59.24 2:27.75 2:59.12 3:27.97 3:58.40
6 London Aquatic Club 1) Long, Susan A 2) Rich, Whitney 4:01.81 3) Nell, Hayley 4:00.72 26 4) Bordatcheva, Olga
29.751:00.84 1:29.82 2:01.64 2:29.89 3:00.89 3:29.75 4:00.72
A7 Lake Erie Silver Dolphins-LE 1) Schieman, Ellis 2) Strumbel, Brittany 4:01.01 3) Clark, Laura 4:01.77 4) Preyss, Lauren 24
28.2359.09 1:27.75 1:58.86 2:29.39 3:02.28 3:30.96 4:01.77
8 Badger Swim Club-MR 1) Evans, Laura A 2) Marsh, Nicole 4:05.00 3) Gruendel, Kerry 4:03.72 4) Forrester, Alex 22
29.381:01.41 1:30.79 2:02.68 2:32.38 3:04.61 3:32.99 4:03.72
9 Swim BC B 4:02.02 4:05.02 18
1) Salli, Rachelle 2) Mattson, Sadie 3) Garrett, Shannon 4) Sutton, Kathryn
29.321:00.49 1:29.03 2:01.13 2:31.10 3:02.73 3:32.58 4:05.02
B10 Athens Bulldog Swim Club-G 1) Carter, Austen 2) Chura, Haley 4:01.20 3) Klein, Melissa 4:05.06 14 4) Corliss, Gretchen
28.9859.91 1:29.48 2:01.18 2:31.65 3:03.78 3:32.99 4:05.06
A11 Asphalt Green Unified Aquati 1) Shiota, Lili 2) Healey, Vivian 4:03.23 3) Staskiewicz, Sophie 4:05.88 12 4) Clemens, Alison
29.341:01.10 1:30.82 3:33.39 4:05.88
12 Swim BC C 4:08.78 4:06.83 10
1) Roth, Hollis 2) Schmuck, Anne 3) Landolt, Shawnee 4) Ivanitz, Tara
30.541:02.16 1:31.32 2:03.08 2:32.90 3:05.64 3:35.15 4:06.83
13 Southeastern Swim Club-IN A 4:11.50 4:08.61 8
1) O'Connor, Maegan 2) Mercer, Carly 3) Paul, Erika 4) Rogers, Lindsay
29.311:03.08 1:31.68 2:03.86 2:33.77 3:07.19 3:35.84 4:08.61
14 Plantation Swim Team-FG A 4:12.00 4:10.90 6
1) Randolph, Courtney 2) Cianci, Carmen 3) Hicks, Ashley 4) Lucos, Ileana
30.061:02.51 1:32.37 2:05.26 2:34.95 3:08.33 3:38.42 4:10.90
15 Yorktown Swim Club-IN A 4:02.99 4:11.54 4
1) Kowalski, Sarah 2) Hall, Kelsi 3) Long, Jenna 4) Bird, Margaret
30.511:03.44 1:33.12 2:06.57 2:37.01 3:10.86 3:40.17 4:11.54
16 Magnus Aquatic Group-NE 1) Lindland, Annie A 2) Cecere, Amanda 4:13.00 3) Korsberg, Kristin 4:14.31 4) Peak, Candice 2
30.61 1:03.91 3:41.44 4:14.31
Event 8 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Club Wolverine-MI A 3:20.00 3:28.71 40
1) Vanderkaay, Peter 2) Tarwater, Davis 3) Keller, Klete 4) Phelps, Michael
25.6552.39 1:17.38 1:44.57 2:10.18 2:36.89 3:02.15 3:28.71
2 Club Wolverine-MI B 3:30.00 3:36.59 34
1) Savulich, Robert 2) Ryser, Evan 3) Dauw, Curtis 4) Vanderkaay, Alex
25.89 53.67 1:19.19 1:47.74 2:14.25 2:43.09 3:09.33 3:36.59

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 24

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006

Results

(Event 8 Men 400 LC Meter Freestyle Relay) Team Relay Seed Time Finals Time Points3 Swim BC A 3:34.05 3:36.95 32 1) Aspinall, Kelly 2) Biskupski, Rory 3) Mikuska, Stefan 4) Tapp, Jake 25.7654.34 1:20.63 1:47.99 2:14.44 2:43.03 3:09.31 3:36.95 4 Club Wolverine-MI C 3:40.00 3:37.66 30 1) Vessels, Bryan 2) Barba, Salvatore 3) Grenda, Dane 4) Vendt, Erik 26.1055.04 1:20.85 1:48.40 2:14.45 2:42.85 3:09.56 3:37.66 5 Swim BC B 3:39.39 3:43.04 28 1) Wall, Tyler 2) McLaren, Alex 3) Killy, David 4) Cochrane, Ryan 27.2255.88 1:22.42 1:50.87 2:17.69 2:47.51 3:14.19 3:43.04 6 North Baltimore Aquatic Club A 3:40.08 3:43.54 26 1) Weinberg, Shaun 2) Spath, Kevin 3) Hills, Richard 4) Kobb, Jordan 27.0456.28 1:22.83 1:52.21 2:18.47 2:46.79 3:13.89 3:43.54 7 Lake Erie Silver Dolphins-LE A 3:46.46 3:43.67 24 1) Milenkovic, Marko 2) Nisic, Nedim 3) Potgieter, Johannes 4) Markle, Ari 26.3254.14 1:20.41 1:49.61 2:16.91 2:47.50 3:14.10 3:43.67 8 Southeastern Swim Club-IN A 3:45.00 3:44.92 22 1) Valentine, Patrick 2) Mudd, Austin 3) Retrum, Joseph 4) Kinney, Nathan 27.2556.09 1:22.26 1:51.67 2:18.13 2:47.74 3:14.69 3:44.92 9 Swim BC C 3:49.73 3:46.52 18 1) Hergesheimer, Willem 2) Cai, Michael Xiaohang 3) Chan, Julian 4) Godbeer, Matt

27.46 56.63 1:23.80 1:53.85 2:21.24 2:50.38 3:16.99 3:46.52

Event 9 Women 400 LC Meter IM Name Team Prelim Time Finals Time Points

A - Final

1 Hoff, Kathryn North Baltimore Aquatic Club-MD 4:45.15 4:37.51 20

30.04 1:04.16 1:40.04 2:14.95 2:53.87 3:33.52 4:05.85 4:37.51 2 Groome, Kirsten Unattached N.B.A.C.-MD 4:53.45 4:50.45 17

30.79 1:05.69 1:43.86 2:20.98 3:03.09 3:45.87 4:18.75 4:50.45 3 Ohlgren, Ava Bulldog Aquatic Club-MI 4:55.99 4:51.65 16

  1. 1:05.82 1:44.33 2:21.70 3:04.28 3:47.45 4:20.25 4:51.65 4 Komarnycky, Alexa Etobicoke Swimming 4:58.32 4:51.70 15

  2. 1:06.48 1:44.83 2:22.08 3:04.04 3:46.74 4:20.04 4:51.70 5 Mueller, Justine Club Wolverine-MI 4:59.03 4:54.74 14

  1. 1:07.05 1:45.64 2:23.51 3:05.17 3:47.81 4:22.33 4:54.74 6 Peirsol, Hayley Club Wolverine-MI 5:00.29 4:55.82 13

  2. 1:07.54 1:45.34 2:22.06 3:06.41 3:50.85 4:23.80 4:55.82 7 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 4:58.75 4:56.29 12

31.56 1:06.52 1:44.29 2:21.83 3:05.65 3:49.18 4:23.01 4:56.29 8 Stitski, Monika Etobicoke Swimming 5:00.74 5:02.38 11

31.37 1:07.47 1:45.75 2:24.16 3:06.24 3:50.91 4:26.89 5:02.38

B - Final

9 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 5:05.96 4:55.77 9

31.42 1:07.56 1:47.26 2:26.32 3:07.57 3:48.62 4:22.84 4:55.77 10 Schmuck, Anne Swim BC 5:01.97 4:56.52 7

33.04 1:10.25 1:47.14 2:23.35 3:06.70 3:50.09 4:23.84 4:56.52 11 Marks, Jamie Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 5:01.56 4:57.72 6

31.94 1:07.90 1:46.80 2:25.25 3:07.35 3:49.76 4:24.28 4:57.72 12 Dodds, Melanie Swim BC 5:03.44 5:00.18 5

  1. 1:08.44 1:49.23 2:28.61 3:10.40 3:53.13 4:27.51 5:00.18 13 Brunemann, Emily Club Wolverine-MI 5:02.46 5:01.06 4

  2. 1:09.24 1:49.61 2:29.49 3:12.01 3:55.04 4:28.41 5:01.06 14 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 5:05.82 5:06.65 3

33.11 1:10.89 1:51.40 2:31.18 3:14.62 3:59.62 4:34.00 5:06.65

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 25

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results B - Final ... (Event 9 Women 400 LC Meter IM) Name Team Prelim Time Finals Time Points

15 Conway, Laura 1:49.771:09.3332.80 16 Vavra, Allysa 1:51.201:09.9332.19 C - Final 17 Chura, Haley 1:47.511:10.5233.06 18 Kay, Allison 1:47.391:07.3131.29 19 Klein, Melissa 1:50.471:09.4332.59 20 Shaughnessy, Jennifer 1:50.481:10.8332.89 21 Salli, Rachelle 1:48.401:09.2032.66 22 Cooper, Brittany 1:48.611:08.8531.69 23 Ivanitz, Tara 1:50.211:10.4032.83 24 Schultz, Paige 1:50.541:10.0832.16 Swim Macon-GA 4:34.684:00.313:14.702:29.00 Atlantis Aquatic Club-MA 4:37.294:00.643:16.032:31.49 Athens Bulldog Swim Club-GA 4:27.053:52.863:08.442:23.55 Unattached 4:28.583:53.843:10.012:25.86 Athens Bulldog Swim Club-GA 4:31.763:56.913:13.302:30.50 Unattached-MN 4:32.143:57.913:13.202:29.14 Swim BC 4:33.353:58.583:12.522:27.44 Pacific Dolphins Swim Assoc 4:31.963:56.533:11.782:27.57 Swim BC 4:34.223:59.643:14.082:29.62 Toronto Swim Club 4:35.504:00.253:14.442:29.74 5:02.26 5:07.74 5:05.24 5:12.19 5:06.35 5:00.68 5:09.94 5:01.70 5:09.40 5:05.28 5:09.66 5:05.65 5:08.73 5:06.20 5:06.67 5:06.25 5:10.74 5:06.85 5:10.26 5:09.33 5:07.74 5:12.19 5:00.68 5:01.70 5:05.28 5:05.65 5:06.20 5:06.25 5:06.85 5:09.33 2 1
Event 9 Women 400 LC Meter IM Name Team Seed Time Preliminaries North Baltimore Aquatic Club-MD1 Hoff, Kathryn 4:36.07 4:13.19 4:45.153:40.022:59.412:18.421:42.731:05.5830.98 Unattached N.B.A.C.-MD2 Groome, Kirsten 4:48.46 4:20.48 4:53.453:46.463:04.342:21.841:44.981:06.6431.39 Bulldog Aquatic Club-MI3 Ohlgren, Ava 4:47.16 4:22.46 4:55.993:49.243:05.682:22.181:44.531:05.6130.79 Etobicoke Swimming4 Komarnycky, Alexa 4:51.16 4:25.60 4:58.323:50.923:08.012:25.061:47.721:07.8731.81 Club Wolverine-MI5 Carroll, Kathleen 4:48.67 4:25.22 4:58.753:50.973:07.272:23.201:45.621:07.6031.91 Club Wolverine-MI6 Mueller, Justine 4:50.92 4:25.89 4:59.033:51.483:09.212:26.911:48.461:09.7132.56 Club Wolverine-MI7 Peirsol, Hayley 4:48.30 4:28.25 5:00.293:54.793:09.912:24.741:47.961:09.7433.05 Etobicoke Swimming8 Stitski, Monika 4:55.73 4:26.91 5:00.743:51.913:07.072:22.901:45.201:07.3231.56 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA9 Marks, Jamie 4:52.52 4:27.76 5:01.563:52.643:10.122:28.091:48.721:08.8532.39 Swim BC10 Schmuck, Anne 4:53.24 4:29.43 5:01.973:55.113:10.912:27.271:50.331:12.7834.04 Swim Macon-GA11 Conway, Laura 4:57.47 4:29.66 5:02.263:55.783:10.962:26.871:48.441:08.9632.89 Club Wolverine-MI12 Brunemann, Emily 4:58.77 5:02.463:55.112:28.631:49.001:08.7832.39 Swim BC13 Dodds, Melanie 4:51.74 4:29.60 5:03.443:54.203:11.112:28.071:49.131:08.4032.32 Atlantis Aquatic Club-MA14 Vavra, Allysa 4:57.32 4:30.13 5:05.243:54.053:10.312:27.481:48.791:08.4931.80 Prelim Time 4:45.15 4:53.45 4:55.99 4:58.32 4:58.75 4:59.03 5:00.29 5:00.74 5:01.56 5:01.97 5:02.26 5:02.46 5:03.44 5:05.24

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 26

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 9 Women 400 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

15 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 5:02.90 5:05.82
32.58 1:10.40 1:50.24 2:29.11 3:13.30 3:57.95 4:32.51 5:05.82
16 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 4:58.02 5:05.96
33.11 1:11.81 1:52.60 2:33.14 3:14.87 3:57.58 4:32.99 5:05.96
17 Chura, Haley Athens Bulldog Swim Club-GA 4:54.87 5:06.35
33.51 1:11.61 1:48.33 2:24.83 3:10.86 3:57.01 4:31.78 5:06.35
18 Cooper, Brittany 1:09.5432.40 1:49.59 Pacific Dolphins Swim Assoc 4:32.543:56.673:12.532:28.44 4:58.66 5:06.67 5:06.67
19 Salli, Rachelle Swim BC 4:58.58 5:08.73
33.77 1:11.05 1:51.04 2:30.01 3:15.23 4:01.08 4:35.27 5:08.73
20 Klein, Melissa Athens Bulldog Swim Club-GA 5:00.25 5:09.40
33.29 1:10.45 1:51.96 2:32.09 3:15.38 3:59.21 4:34.94 5:09.40
21 Shaughnessy, Jennifer Unattached-MN 4:15.13Y 5:09.66
33.05 1:11.07 1:50.96 2:29.89 3:14.31 3:59.05 4:35.13 5:09.66
22 Kay, Allison 1:08.8931.87 1:49.95 Unattached 3:14.442:30.40 4:00.24 4:35.13 5:01.90 5:09.94 5:09.94
23 Schultz, Paige Toronto Swim Club 5:14.29 5:10.26
32.83 1:10.22 1:50.64 2:28.90 3:14.55 4:00.77 4:36.22 5:10.26
24 Ivanitz, Tara Swim BC 5:02.41 5:10.74
34.00 1:12.40 1:53.48 2:33.45 3:17.76 4:03.07 4:37.47 5:10.74
25 Stein, Sarah Club Wolverine-MI 4:56.61 5:10.82
33.31 1:10.19 1:50.02 2:28.25 3:13.42 3:58.65 4:35.53 5:10.82
26 Staub, Andrea North Baltimore Aquatic Club-MD 5:09.49 5:10.85
32.35 1:09.00 1:49.50 2:29.39 3:15.24 4:00.98 4:36.65 5:10.85
27 Letendre, Denise Parkway Swim Club-OZ 5:03.06 5:10.93
33.42 1:10.85 1:50.50 2:30.48 3:14.78 4:00.32 4:35.69 5:10.93
28 Clemens, Alison Asphalt Green Unified Aquatics-MR 4:56.38 5:11.02
33.54 1:11.30 1:52.02 2:31.44 3:14.39 3:58.58 4:35.50 5:11.02
29 Folk, Breanna Trident Swim Club-MA 5:07.32 5:11.04
32.81 1:10.12 1:50.23 2:29.47 3:13.06 3:58.53 4:35.53 5:11.04
30 Babicz, Anne California Aquatics-PC 4:31.93Y 5:11.64
31.84 1:08.76 1:50.51 2:32.61 3:16.36 4:01.14 4:37.18 5:11.64
31 Nolan, Caitlin Etobicoke Swimming 5:08.21 5:12.18
33.15 1:11.75 1:52.26 2:31.99 3:17.51 4:03.82 4:38.83 5:12.18
32 McTeague, Amanda Etobicoke Swimming 5:04.45 5:12.38
34.04 1:13.64 1:53.46 2:32.91 3:16.53 4:00.94 4:36.93 5:12.38
33 Evans, Laura Badger Swim Club-MR 5:07.57 5:12.67
32.74 1:11.70 1:51.78 2:32.89 3:16.58 4:02.21 4:38.16 5:12.67
34 Korsberg, Kristin Magnus Aquatic Group-NE 4:26.54Y 5:13.22
32.52 1:09.05 1:48.47 2:26.68 3:14.52 4:01.55 4:38.17 5:13.22
35 Martin, Katelyn 1:10.2233.17 1:51.91 Magnus Aquatic Group-NE 4:39.944:04.823:18.102:32.39 5:13.73 5:13.39 5:13.39
36 Ernst, Susanna Indiana U Club Paradise-IN 4:22.65Y 5:14.56
33.13 1:11.74 1:52.17 2:32.32 3:17.22 4:03.05 4:40.05 5:14.56
37 Cihoski, Kristin Unattached I.U.C.P.-IN 4:18.55Y 5:14.59
33.16 1:11.63 1:52.96 2:33.63 3:19.19 4:03.96 4:39.75 5:14.59
38 Shanley, Lauren Unattached-MI 4:32.75Y 5:14.63
34.61 1:13.95 1:54.86 2:34.30 3:19.99 4:06.01 4:41.14 5:14.63
39 Onstott, Megan 1:12.1134.12 1:56.78 Capital of Texas Aquatics-ST 4:39.194:02.743:21.152:39.53 4:31.35Y 5:15.12 5:15.12
40 Wollner, Margaret Asphalt Green Unified Aquatics-MR 5:12.81 5:15.93
32.64 1:09.12 1:51.60 2:32.57 3:17.86 4:04.06 4:40.58 5:15.93

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 27

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 9 Women 400 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

41 Randolph, Courtney 1:52.071:10.7433.63 Plantation Swim Team-FG 4:40.574:04.003:17.712:31.32 4:32.47Y 5:15.98 5:15.98
42 Roth, Hollis Swim BC 5:04.34 5:16.04
32.63 1:10.34 1:51.93 2:32.48 3:18.61 4:05.04 4:41.76 5:16.04
43 Garrett, Shannon Swim BC 5:01.37 5:16.58
35.04 1:14.85 1:55.75 2:35.63 3:21.15 4:07.90 4:42.71 5:16.58
44 Cohagen, Ashley 1:09.6332.40 1:50.13 Unattached-MI 4:05.493:16.832:28.82 4:40.75 4:28.64Y 5:17.04 5:17.04
45 Jones, Hannah Swim BC 5:10.78 5:17.58
33.85 1:12.00 1:55.11 2:36.86 3:20.88 4:04.85 4:42.22 5:17.58
46 McCallum, Kelley 1:10.0332.61 1:52.06 Athens Bulldog Swim Club-GA 4:42.514:06.323:19.702:32.46 5:15.11 5:17.95 5:17.95
47 Moser, Leeza Great Lakes Aquatics-MI 4:31.37Y 5:18.27
33.13 1:10.75 1:49.79 2:28.60 3:15.83 4:04.30 4:41.77 5:18.27
48 Cody, Ellen 1:12.0734.17 1:53.38 Magnus Aquatic Group-NE 4:44.254:07.423:19.942:33.06 5:22.02 5:19.59 5:19.59
49 Kiluk, Heather Capital Area Swim Team 4:22.55Y 5:20.67
33.68 1:12.89 1:53.22 2:33.63 3:20.99 4:08.78 4:44.79 5:20.67
50 Brown, Alexandra North Baltimore Aquatic Club-MD 4:30.23Y 5:20.84
32.81 1:10.76 1:50.02 2:28.74 3:16.02 4:05.88 4:43.74 5:20.84
51 Clark, Laura Lake Erie Silver Dolphins-LE 5:07.24 5:21.10
34.38 1:13.52 1:54.79 2:35.42 3:21.60 4:09.29 4:45.28 5:21.10
52 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 4:23.00Y 5:22.45
34.20 1:14.82 1:56.03 2:36.16 3:21.97 4:09.36 4:46.29 5:22.45
53 Shiota, Lili Asphalt Green Unified Aquatics-MR 4:31.45Y 5:23.53
33.70 1:13.11 1:52.09 2:31.38 3:21.10 4:09.75 4:46.43 5:23.53
54 Sutton, Kathryn 1:14.7234.33 1:58.18 Swim BC 3:25.482:40.22 4:10.08 4:48.08 5:04.78 5:23.63 5:23.63
55 Hicks, Ashley 1:12.8133.16 1:53.20 Plantation Swim Team-FG 4:47.794:10.453:21.912:33.10 5:08.69 5:24.61 5:24.61
56 Fuchs, Christine Unattached 5:17.43 5:24.74
33.01 1:10.15 1:54.47 2:36.77 3:24.75 4:14.28 4:50.16 5:24.74
57 Fayhee, Kally 1:13.5034.03 1:55.71 Academy Bullets Swim Club-IL 4:51.824:17.593:27.752:38.91 5:20.73 5:25.29 5:25.29
58 Lindland, Annie Magnus Aquatic Group-NE 5:31.21 5:25.36
33.90 1:13.03 1:55.16 2:35.96 3:24.14 4:13.17 4:49.61 5:25.36
59 Zeller, Kayla 1:16.3635.68 1:58.18 Trident Swim Club-MA 4:51.944:16.333:27.142:39.62 5:21.56 5:26.13 5:26.13
60 Groenewoud, Carmen Badger Swim Club-MR 5:18.15 5:28.63
34.05 1:15.01 1:59.39 2:42.81 3:28.05 4:14.74 4:52.13 5:28.63
61 Letendre, Claire Parkway Swim Club-OZ 4:35.95Y 5:28.67
33.84 1:12.12 1:53.80 2:34.51 3:24.91 4:16.43 4:52.76 5:28.67
62 Healey, Vivian 1:15.5233.63 2:00.99 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 4:32.58Y 4:57.59 5:34.484:19.143:32.512:45.18 5:34.48
63 Percy, Meghann 1:13.9733.86 1:55.17 Windsor Aquatic Club 4:57.224:18.633:27.072:35.71 5:24.04 5:34.90 5:34.90
64 Desalle, Rebecca Academy Bullets Swim Club-IL 5:24.52 5:37.12
35.53 1:17.42 2:01.85 2:45.84 3:33.24 4:21.34 4:59.49 5:37.12
65 Myers, Victoria 1:19.0037.93 2:05.95 Windsor Aquatic Club 5:03.174:21.713:37.642:50.76 5:42.37 5:39.23 5:39.23
66 Doss, Brittany 1:19.9336.15 2:07.04 Academy Bullets Swim Club-IL 5:05.494:25.143:38.622:52.03 5:27.89 5:44.84 5:44.84
67 Stauder, Lauren Carmel Swim Club-IN 5:43.25 5:55.65
37.51 1:24.28 2:11.48 2:58.37 3:45.49 4:33.11 5:15.13 5:55.65

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 28

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 9 Women 400 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

---Lehtonen, Eva Oakland Live Y'Ers-MI 5:09.33 DQ
33.55 1:10.08 1:50.39 2:30.97 3:15.64 4:01.41 4:36.37 DQ
---Raininger, Christine 1:53.871:11.1832.73 Ajax Aquatic Club 4:06.513:20.762:35.57 4:42.65 5:14.37 DQ DQ
Event 10 Men 400 LC Meter IM
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Phelps, Michael 58.0227.25 1:31.35 Club Wolverine-MI 3:21.092:42.452:03.76 3:52.07 4:29.40 4:21.19 4:21.19 20
2 Margalis, Robert Saint Petersburg Aquatics-FL 4:35.15 4:25.81 17
29.02 1:01.15 1:35.88 2:09.68 2:47.25 3:24.80 3:56.00 4:25.81
3 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 4:33.06 4:28.07 16
28.96 1:01.59 1:36.44 2:10.41 2:48.37 3:27.76 3:59.47 4:28.07
4 Smith, Lewis Scotland 4:31.87 4:28.67 15
28.89 1:01.39 1:36.59 2:10.23 2:48.89 3:27.26 3:59.03 4:28.67
5 Beavers, Keith Region Of Waterloo Swim Club 4:36.32 4:31.08 14
28.50 1:02.15 1:36.70 2:11.39 2:49.58 3:28.58 4:00.38 4:31.08
6 Vanderkaay, Alex Club Wolverine-MI 4:33.87 4:31.28 13
28.48 1:00.96 1:36.83 2:11.37 2:50.74 3:30.18 4:01.48 4:31.28
7 Keller, Klete Club Wolverine-MI 4:33.83 4:33.02 12
29.82 1:03.05 1:38.78 2:13.60 2:53.87 3:34.09 4:04.45 4:33.02
8 Grenda, Dane Club Wolverine-MI 4:35.48 4:33.72 11
29.46 1:01.84 1:37.29 2:11.14 2:50.91 3:30.44 4:03.38 4:33.72
B - Final
9 Pariselli, Matthew Etobicoke Swimming 4:40.18 4:34.03 9
29.14 1:01.98 1:36.63 2:10.19 2:50.92 3:31.67 4:03.53 4:34.03
10 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 4:41.08 4:38.39 7
28.76 1:01.95 1:38.26 2:13.36 2:54.88 3:37.72 4:08.41 4:38.39
11 Murry, Steven 1:04.0030.12 1:40.61 Unattached I.U.C.P.-IN 4:09.343:36.682:56.082:16.17 4:41.94 4:40.58 4:40.58 6
12 Keady, Christopher 1:37.411:01.2828.25 Bulldog Aquatic Club-MI 4:10.533:38.112:54.812:12.57 4:43.33 4:42.31 4:42.31 5
13 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 4:41.42 4:42.58 4
30.11 1:03.62 1:39.09 2:13.72 2:56.19 3:39.83 4:13.22 4:42.58
14 Walker, Michael West Virginia Aquatics 4:43.08 4:42.80 3
30.06 1:05.09 1:41.98 2:16.82 2:58.62 3:38.71 4:11.85 4:42.80
15 Zebley, Nicolas 1:05.5530.32 1:40.86 North Baltimore Aquatic Club-MD 4:43.81 4:12.66 4:42.833:41.172:57.572:14.93 4:42.83 2
16 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 4:43.61 4:44.75 1
30.28 1:06.02 1:42.34 2:18.85 2:59.66 3:42.46 4:14.90 4:44.75
C - Final
17 Smith, Ryan Sudbury Laurentian Swim Club 4:47.12 4:43.63
30.26 1:04.05 1:40.27 2:15.73 2:56.84 3:38.96 4:12.18 4:43.63
18 Surhoff, Austin North Baltimore Aquatic Club-MD 4:44.53 4:43.84
30.11 1:04.96 1:41.12 2:15.68 2:57.26 3:39.42 4:12.47 4:43.84
19 Lee, Matthew Bulldog Aquatic Club-MI 4:43.94 4:44.83
30.32 1:04.27 1:42.58 2:19.29 2:59.86 3:41.45 4:14.21 4:44.83
20 Wohl, Daniel Club Wolverine-MI 4:45.73 4:45.03
29.79 1:03.66 1:41.53 2:18.69 2:59.35 3:41.13 4:13.91 4:45.03
21 Bulkley, Adam North Baltimore Aquatic Club-MD 4:46.38 4:45.83
29.24 1:03.86 1:41.88 2:18.50 2:58.33 3:39.10 4:13.51 4:45.83
22 Haley, Alexander 1:06.3031.07 1:44.92 Unattached I.U.C.P.-IN 4:15.373:42.143:02.682:22.38 4:45.49 4:46.65 4:46.65

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 29

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 10 Men 400 LC Meter IM) Name Team Prelim Time Finals Time Points

23 Summerhayes, Zach 1:44.331:06.9931.42 Region Of Waterloo Swim Club 4:16.663:42.763:02.082:21.51 4:45.93 4:48.43 4:48.43
---Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 4:46.13 DQ
29.74 1:03.52 1:41.37 2:18.69 2:59.07 3:40.74 4:13.13 DQ
Event 10 Men 400 LC Meter IM
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Phelps, Michael 1:00.3728.85 1:34.57 Club Wolverine-MI 3:26.292:46.822:07.36 4:00.13 4:08.26 4:29.40 4:29.40
2 Smith, Lewis Scotland 4:33.65 4:31.87
28.84 1:02.41 1:37.78 2:11.93 2:50.62 3:28.88 4:01.33 4:31.87
3 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 4:11.81 4:33.06
28.04 1:00.72 1:35.66 2:09.66 2:49.72 3:29.75 4:02.27 4:33.06
4 Keller, Klete Club Wolverine-MI 4:33.89 4:33.83
30.09 1:03.80 1:39.89 2:14.79 2:55.28 3:35.21 4:05.50 4:33.83
5 Vanderkaay, Alex 1:01.6729.11 1:37.67 Club Wolverine-MI 3:32.132:52.252:12.53 4:04.30 4:27.05 4:33.87 4:33.87
6 Margalis, Robert Saint Petersburg Aquatics-FL 4:16.25 4:35.15
29.90 1:03.32 1:38.78 2:13.21 2:52.64 3:31.89 4:04.21 4:35.15
7 Grenda, Dane Club Wolverine-MI 4:36.81 4:35.48
29.06 1:02.11 1:37.08 2:11.31 2:51.03 3:31.80 4:04.78 4:35.48
8 Beavers, Keith Region Of Waterloo Swim Club 4:17.65 4:36.32
28.98 1:02.54 1:37.60 2:12.12 2:51.53 3:30.89 4:04.39 4:36.32
9 Pariselli, Matthew Etobicoke Swimming 4:35.51 4:40.18
30.27 1:03.47 1:39.10 2:13.17 2:55.45 3:36.80 4:09.42 4:40.18
10 Nilsson, Eric Unattached-NE 4:38.20 4:40.60
29.42 1:02.02 1:37.17 2:12.10 2:55.43 3:39.53 4:10.66 4:40.60
11 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 4:37.85 4:41.08
29.22 1:02.22 1:37.90 2:12.88 2:54.60 3:38.41 4:09.95 4:41.08
12 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 4:02.99Y 4:41.42
29.76 1:02.76 1:38.13 2:11.71 2:55.38 3:39.10 4:11.49 4:41.42
13 Murry, Steven 1:04.8830.42 1:41.36 Unattached I.U.C.P.-IN 4:09.953:37.582:56.952:17.33 4:30.67 4:41.94 4:41.94
14 Walker, Michael West Virginia Aquatics 4:34.31 4:43.08
30.17 1:05.19 1:41.32 2:17.17 2:57.60 3:38.89 4:11.84 4:43.08
15 Keady, Christopher 1:37.641:01.8328.59 Bulldog Aquatic Club-MI 4:11.473:39.312:55.172:12.97 4:41.63 4:43.33 4:43.33
16 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 4:03.63Y 4:43.61
30.16 1:05.63 1:42.03 2:18.03 2:58.02 3:40.18 4:12.52 4:43.61
17 Zebley, Nicolas North Baltimore Aquatic Club-MD 4:38.39 4:43.81
31.01 1:04.92 1:40.31 2:13.73 2:57.21 3:41.29 4:12.95 4:43.81
18 Lee, Matthew Bulldog Aquatic Club-MI 4:40.99 4:43.94
30.00 1:03.21 1:40.99 2:17.89 2:58.59 3:40.42 4:12.99 4:43.94
19 Surhoff, Austin North Baltimore Aquatic Club-MD 4:43.29 4:44.53
29.88 1:04.10 1:38.86 2:13.85 2:55.56 3:38.31 4:11.77 4:44.53
20 Haley, Alexander 1:05.5130.67 1:44.14 Unattached I.U.C.P.-IN 4:13.473:39.623:00.512:20.89 4:34.41 4:45.49 4:45.49
21 Wohl, Daniel Club Wolverine-MI 4:32.13 4:45.73
29.70 1:03.57 1:41.67 2:19.18 2:59.90 3:41.76 4:15.31 4:45.73
22 Summerhayes, Zach 1:43.781:06.5731.87 Region Of Waterloo Swim Club 4:14.483:41.843:01.722:20.00 4:43.65 4:45.93 4:45.93

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 30

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 10 Men 400 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

23 Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 4:48.09 4:46.13
30.04 1:04.60 1:42.63 2:19.20 3:00.32 3:42.19 4:14.98 4:46.13
24 Bulkley, Adam 1:03.9529.67 1:42.35 North Baltimore Aquatic Club-MD 4:07.64Y 4:13.94 4:46.383:39.662:58.872:19.14 4:46.38
25 Smith, Ryan Sudbury Laurentian Swim Club 4:26.62S 4:47.12
30.16 1:03.68 1:40.47 2:16.77 2:58.21 3:39.64 4:14.11 4:47.12
26 Cochrane, Ryan 1:04.5729.77 1:42.74 Swim BC 3:00.402:18.12 3:42.31 4:16.63 4:32.15 4:48.59 4:48.59
27 Koehler, John Unattached I.U.C.P.-IN 4:33.64 4:48.81
30.32 1:04.75 1:42.75 2:18.28 3:01.88 3:44.47 4:17.05 4:48.81
28 Coombs, Colin Etobicoke Swimming 4:49.49 4:48.82
30.03 1:04.95 1:41.23 2:17.05 2:59.97 3:44.29 4:17.21 4:48.82
29 Ford, Andrew Guelph Marlins 4:43.64 4:49.05
30.05 1:04.96 1:42.19 2:18.30 3:00.28 3:42.00 4:14.80 4:49.05
30 Olszewski, Krzysztof 1:41.281:03.6730.11 Capital Area Swim Team 4:17.503:43.873:01.102:17.99 4:02.48Y 4:49.33 4:49.33
31 Jenrow, Robert Bulldog Aquatic Club-MI 4:04.29Y 4:49.41
29.93 1:03.40 1:40.33 2:16.15 2:58.84 3:42.16 4:16.71 4:49.41
32 Tchougainov, Feodor 1:40.711:00.1527.68 Etobicoke Swimming 3:39.472:59.202:19.97 4:15.68 4:47.48 4:49.53 4:49.53
33 Mudd, Austin Southeastern Swim Club-IN 4:07.25Y 4:51.68
29.72 1:04.25 1:41.29 2:18.86 3:01.87 3:44.95 4:20.02 4:51.68
34 Troxel, Steffan Indiana U Club Paradise-IN 4:46.98 4:51.88
31.70 1:07.26 1:45.10 2:21.58 3:05.29 3:49.61 4:21.95 4:51.88
35 Brunfeldt, Alexander Unattached I.U.C.P.-IN 4:43.77 4:53.40
31.72 1:07.81 1:45.73 2:21.11 3:05.46 3:48.76 4:21.70 4:53.40
36 Clark, Andrew North Baltimore Aquatic Club-MD 4:06.54Y 4:53.69
31.06 1:06.63 1:44.53 2:21.24 3:05.80 3:50.37 4:22.76 4:53.69
37 Cai, Michael Xiaohang 1:47.251:08.0631.70 Swim BC 3:06.352:25.51 3:47.64 4:22.33 4:45.85 4:54.23 4:54.23
38 Lender, Jared Parkway Swim Club-OZ 4:48.95 4:55.70
29.70 1:04.05 1:43.25 2:22.20 3:03.47 3:45.48 4:21.72 4:55.70
39 Ference, Norman Indiana U Club Paradise-IN 4:05.27Y 4:55.89
30.92 1:06.54 1:44.01 2:20.78 3:04.42 3:49.66 4:23.19 4:55.89
40 Forrest, Richard Oakland Live Y'Ers-MI 4:14.66Y 4:56.28
31.37 1:07.01 1:46.23 2:24.56 3:08.09 3:51.00 4:24.57 4:56.28
41 Stein, Eric Swim BC 4:40.16 4:56.53
32.20 1:07.47 1:46.61 2:24.76 3:07.76 3:50.81 4:24.15 4:56.53
42 Lehtonen, John Robert Oakland Live Y'Ers-MI 4:07.07Y 4:57.17
30.88 1:06.03 1:44.15 2:21.91 3:06.14 3:49.47 4:23.99 4:57.17
43 Bagley, Christopher 1:44.991:05.5730.77 Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 4:51.13 4:25.75 4:57.733:52.073:07.322:22.25 4:57.73
44 Hill, Steven Club Wolverine-MI 4:39.09 4:59.17
31.12 1:05.57 1:45.13 2:23.27 3:07.57 3:52.04 4:26.26 4:59.17
45 Lichtenberg, Shane 1:43.291:04.7830.95 Oakland Live Y'Ers-MI 4:25.913:50.663:05.612:20.74 4:06.38Y 4:59.63 4:59.63
46 Butler, Brenden Yorktown Swim Club-IN 4:01.80Y 4:59.94
31.05 1:07.98 1:46.82 2:25.26 3:06.88 3:50.35 4:25.68 4:59.94
47 Grunert, Brice North Shore Swim Club-WI 4:01.58Y 5:01.10
30.65 1:08.14 1:47.05 2:25.13 3:07.18 3:50.97 4:25.47 5:01.10
48 Chambers, Cameron Saint Petersburg Aquatics-FL 5:04.50 5:02.47
33.21 1:10.12 1:49.72 2:28.92 3:12.57 3:55.34 4:29.69 5:02.47

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 31

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 10 Men 400 LC Meter IM) Name Team Seed Time Prelim Time

49 Godbeer, Matt Swim BC 4:53.42 5:04.61
31.37 1:07.86 1:47.85 2:26.35 3:09.42 3:54.44 4:29.80 5:04.61
50 Happ, Kevin 1:08.9731.33 1:48.52 University Swim Club-LE 4:30.493:54.903:10.892:27.61 4:48.10 5:05.31 5:05.31
51 Jovanovic, Bojan 1:07.1430.91 1:50.63 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 5:07.21 4:31.42 5:07.783:54.673:12.792:32.46 5:07.78
---Cregar, William 1:03.6329.60 1:40.21 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 4:08.323:35.612:55.832:16.33 4:35.11 DQ DQ
Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 1:00.41 1:00.68 20
28.69 1:00.68
2 Descenza, Mary Athens Bulldog Swim Club-GA 1:02.16 1:01.31 17
28.94 1:01.31
3 Vandenberg, Kim 1:02.1429.61 Unattached U.C.L.A.-CA 1:02.57 1:02.14 16
4 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 1:03.54 1:02.53 15
29.37 1:02.53
5 Christ, Dana Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 1:03.76 1:02.95 14
29.30 1:02.95
6 Kalisz, Courtney North Baltimore Aquatic Club-MD 1:04.37 1:03.67 13
30.10 1:03.67
7 Hardy, Jessica 1:04.3129.67 California Aquatics-PC 1:04.12 1:04.31 12
8 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 1:04.17 1:04.36 11
29.96 1:04.36
B - Final
9 Johnson, Payton 1:03.1729.67 Club Wolverine-MI 1:04.50 1:03.17 9
10 Gomba, Danielle Pickering 1:04.43 1:03.81 7
29.64 1:03.81
11 Correia, Maritza Athens Bulldog Swim Club-GA 1:05.58 1:03.96 6
29.82 1:03.96
12 Schieman, Ellis Lake Erie Silver Dolphins-LE 1:05.04 1:04.19 5
30.38 1:04.19
13 Grams, Elizabeth Athens Bulldog Swim Club-GA 1:05.33 1:04.36 4
30.50 1:04.36
14 Brockington, Meghan 1:04.6630.71 Oshawa Aquatic Club 1:04.99 1:04.66 2 .50
14 Jaeger, Melissa 1:04.6630.45 Club Wolverine-MI 1:05.27 1:04.66 2 .50
16 Lofstedt, Annica Unattached I.U.C.P.-IN 1:05.26 1:05.50 1
30.26 1:05.50
C - Final
17 Balazs, Zsofi Toronto Swim Club 1:05.87 1:04.62
31.03 1:04.62
18 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 1:05.68 1:05.00
30.49 1:05.00
19 Kloosterman, Rachael Oshawa Aquatic Club 1:05.80 1:05.27
31.06 1:05.27
20 Cecere, Amanda Magnus Aquatic Group-NE 1:06.06 1:05.45
30.70 1:05.45

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 32

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly) Name Team Prelim Time Finals Time Points

21 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 1:05.97 1:05.67
30.95 1:05.67
22 McCallum, Kelley 1:06.5131.62 Athens Bulldog Swim Club-GA 1:05.89 1:06.51
23 Martinez, Vanessa Unattached 1:06.06 1:06.58
31.00 1:06.58
24 Smaniotto, Jillian Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:06.09 1:06.94
30.50 1:06.94

Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries
1 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 59.72 1:00.41
28.88 1:00.41
2 Descenza, Mary Athens Bulldog Swim Club-GA 58.76 1:02.16
29.37 1:02.16
3 Vandenberg, Kim 1:02.5729.88 Unattached U.C.L.A.-CA 1:01.34 1:02.57
4 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 1:02.81 1:03.54
29.76 1:03.54
5 Christ, Dana Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 1:02.03 1:03.76
29.82 1:03.76
6 Kelly, Margaret Unattached-MI 1:03.34 1:03.88
29.68 1:03.88
7 Hardy, Jessica 1:04.1230.66 California Aquatics-PC 1:05.57 1:04.12
8 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 1:02.05 1:04.17
30.07 1:04.17
9 Kalisz, Courtney 1:04.3730.12 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:01.07 1:04.37
10 Gomba, Danielle Pickering 1:05.64 1:04.43
29.78 1:04.43
11 Johnson, Payton 1:04.5030.49 Club Wolverine-MI 1:02.45 1:04.50
12 Ohlgren, Ava 1:04.6730.51 Bulldog Aquatic Club-MI 1:02.63 1:04.67
13 Brockington, Meghan 1:04.9930.30 Oshawa Aquatic Club 1:04.84 1:04.99
14 Schieman, Ellis Lake Erie Silver Dolphins-LE 1:03.03 1:05.04
30.99 1:05.04
15 Lofstedt, Annica Unattached I.U.C.P.-IN 1:04.42 1:05.26
30.32 1:05.26
16 Jaeger, Melissa 1:05.2730.51 Club Wolverine-MI 1:03.17 1:05.27
17 Grams, Elizabeth Athens Bulldog Swim Club-GA 1:02.70 1:05.33
30.42 1:05.33
18 Correia, Maritza Athens Bulldog Swim Club-GA 1:02.68 1:05.58
30.51 1:05.58
19 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 1:02.39 1:05.68
30.75 1:05.68
20 Kloosterman, Rachael Oshawa Aquatic Club 1:05.01 1:05.80
31.37 1:05.80

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 33

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly) Name Team Seed Time Prelim Time

21 Balazs, Zsofi Toronto Swim Club 1:03.19 1:05.87
1:05.8731.19
22 McCallum, Kelley 1:05.8931.04 Athens Bulldog Swim Club-GA 1:05.60 1:05.89
23 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 1:04.00 1:05.97
1:05.9730.80
24 Cecere, Amanda Magnus Aquatic Group-NE 57.68Y 1:06.06
1:06.0631.23
24 Martinez, Vanessa Unattached 1:04.86 1:06.06
1:06.0631.60
Swim-Off Required
26 Smaniotto, Jillian Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:05.45 1:06.09
1:06.0930.53
27 Cihoski, Kristin Unattached I.U.C.P.-IN 1:05.28 1:06.11
1:06.1131.31
28 Lucos, Ileana Plantation Swim Team-FG 1:05.33 1:06.17
1:06.1731.39
29 Pelton, Elizabeth Unattached Bad-MR 1:07.39 1:06.18
1:06.1830.90
30 Dodds, Melanie Swim BC 1:04.04 1:06.47
1:06.4731.76
31 Manard, Makenzie Greater Toledo Aquatic Club 57.11Y 1:06.49
1:06.4930.89
32 Moher, Olena Etobicoke Swimming 1:06.37 1:06.60
1:06.6031.15
33 Moser, Leeza Great Lakes Aquatics-MI 58.26Y 1:06.61
1:06.6131.47
34 Porenta, Jen Toronto Swim Club 1:04.74 1:06.69
1:06.6930.72
35 Salli, Rachelle Swim BC 1:03.20 1:06.73
1:06.7332.24
36 Bachrouche, Katya 1:06.7431.78 Farmington Family Y Stingrays-MI 1:05.36 1:06.74
37 Staub, Andrea North Baltimore Aquatic Club-MD 1:05.66 1:07.03
1:07.0332.05
38 Rich, Whitney 1:07.0431.21 London Aquatic Club 1:07.79 1:07.04
39 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 1:07.90 1:07.22
1:07.2231.51
40 Morton, Lori Club Wolverine-MI 1:04.04 1:07.34
1:07.3431.45
41 Krauss, Kelsey 1:07.5531.55 Saint Petersburg Aquatics-FL 57.64Y 1:07.55
42 Thornburg, Candace 1:07.5632.75 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 58.27Y 1:07.56
43 Cloutier, Kristin Guelph Marlins 1:05.86 1:07.60
1:07.6031.38
44 St Jules, Andrea Toronto Swim Club 1:05.46 1:07.61
1:07.6131.60
44 Fuchs, Christine Unattached 1:05.11 1:07.61
1:07.6132.03
46 Johnson, Elizabeth Unattached-MI 57.80Y 1:07.66
1:07.6631.75

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 34

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly) Name Team Seed Time Prelim Time

47 Korsberg, Kristin 1:07.8031.99 Magnus Aquatic Group-NE 57.84Y 1:07.80
48 Tyler, Claire 1:07.8132.17 Oakland Live Y'Ers-MI 57.97Y 1:07.81
49 Folk, Breanna Trident Swim Club-MA 1:05.48 1:07.83
32.48 1:07.83
50 Roth, Hollis Swim BC 1:05.14 1:07.95
32.20 1:07.95
51 Gruendel, Kerry 1:07.9731.29 Badger Swim Club-MR 1:06.70 1:07.97
52 McGowan, Brittany 1:08.1832.19 Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 57.67Y 1:08.18
53 Wollner, Margaret 1:08.3032.33 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:07.93 1:08.30
54 Payne, Chantique 1:08.3331.71 Brantford Aquatic Club 1:07.25 1:08.33
55 Dunn, Mariele New England Barracudas-NE 58.48Y 1:08.35
32.21 1:08.35
56 Staskiewicz, Sophie 1:08.5032.21 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 57.36Y 1:08.50
57 Hazelton, Shannon Greater Toledo Aquatic Club 57.55Y 1:08.52
31.50 1:08.52
58 Kay, Allison 1:08.5832.08 Unattached 1:04.25 1:08.58
59 Cregar, Cassandra 1:08.6332.50 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:06.68 1:08.63
60 Healey, Vivian 1:08.8732.50 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 58.45Y 1:08.87
61 Rorer, Tracy 1:08.8832.23 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:07.37 1:08.88
62 Fayhee, Kally 1:09.1832.56 Academy Bullets Swim Club-IL 1:08.31 1:09.18
63 Paul, Erika Southeastern Swim Club-IN 1:05.78 1:09.21
32.43 1:09.21
64 Jung, Michelle 1:09.2832.96 Swim BC 1:05.65 1:09.28
64 Delp, Kristina 1:09.2831.77 North Baltimore Aquatic Club-MD 57.96Y 1:09.28
66 Burwell, Amanda Club Wolverine-MI 1:07.50 1:09.33
32.05 1:09.33
67 Tarantolo, Madeleine Capital of Texas Aquatics-ST 1:05.78 1:09.62
31.26 1:09.62
68 Letendre, Claire Parkway Swim Club-OZ 58.10Y 1:09.89
33.23 1:09.89
69 Bird, Margaret 1:10.1033.17 Yorktown Swim Club-IN 1:06.17 1:10.10
70 Stevens, Kariann Saint Petersburg Aquatics-FL 1:08.66 1:10.56
32.30 1:10.56
71 Letendre, Denise Parkway Swim Club-OZ 1:07.36 1:11.18
33.46 1:11.18
72 Curtis, Vicki Guelph Marlins 1:15.17 1:12.59
33.11 1:12.59
73 Ault, Sarah Trident Swim Club-MA 1:13.63 1:13.82
34.13 1:13.82

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 35

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly) Name Team Seed Time Prelim Time

74 Kowalski, Sarah Yorktown Swim Club-IN 58.46Y 1:13.99
1:13.9934.17
75 Long, Jenna 1:14.6533.77 Yorktown Swim Club-IN 1:09.71 1:14.65
76 Snedeker, Kathryn 1:15.4435.23 Academy Bullets Swim Club-IL 1:06.77 1:15.44
Event 12 Men 100 LC Meter Butterfly
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Bartoch, Joe London Aquatic Club 56.38 54.48 20
54.4825.67
2 Crocker, Ian Longhorn Aquatics-ST 55.14 54.54 17
54.5425.48
3 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 56.01 54.58 16
54.5825.99
4 Verhoef, Peter Coast Guard Blue Dolphins-VA 57.07 54.65 15
54.6525.70
5 Cooper, Todd Scotland 57.07 55.56 14
55.5626.02
6 Walkotten, Nicholas Unattached I.U.C.P.-IN 57.09 55.89 13
55.8926.06
7 Delic, Nikola West Virginia Aquatics 57.27 57.17 12
57.1726.41
8 Dauw, Curtis Club Wolverine-MI 58.22 58.11 11
58.1127.36
B - Final
9 Nisic, Nedim Lake Erie Silver Dolphins-LE 59.10 57.77 9
57.7726.85
10 Alexander, Richard Island Swimming 58.23 58.04 7
58.0427.47
11 Kudaba, Andre Swim BC 59.23 58.16 5 .50
58.1627.84
11 Patton, Matthew Club Wolverine-MI 58.34 58.16 5 .50
58.1627.51
13 Biskupski, Rory 58.3927.68 Swim BC 58.65 58.39 4
14 Barahona, Roy 58.5427.18 Honduras 58.57 58.54 3
15 Ducille, Nick Ajax Aquatic Club 58.72 58.66 2
58.6627.30
16 Cuch, Patrick Toronto Swim Club 58.63 59.12 1
59.1227.54
C - Final
17 Smith, Lewis Scotland 59.35 58.49
58.4927.75
18 Dukatz, Christopher Oakland Live Y'Ers-MI 59.65 59.22
59.2227.98
19 Sprang, Christian 59.3328.48 Club Wolverine-MI 1:00.01 59.33
20 Eddolls, John Guelph Marlins 59.59 59.55
59.5528.02
21 Laughlin, Greg 59.6227.96 Ajax Aquatic Club 59.84 59.62

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 36

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 12 Men 100 LC Meter Butterfly) Name Team Prelim Time Finals Time Points

22 Andrews, Robert Great Lakes Aquatics-MI 59.89 1:00.00
1:00.0028.61
23 Ryser, Evan 1:00.3328.24 Club Wolverine-MI 59.69 1:00.33
24 Morin, Chirs NW Indiana Kicking Express 59.33 1:00.70
1:00.7028.62
Event 12 Men 100 LC Meter Butterfly
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Crocker, Ian Longhorn Aquatics-ST 54.20 55.14
55.1425.54
2 Tarwater, Davis Club Wolverine-MI 53.03 56.01
56.0126.77
3 Bartoch, Joe London Aquatic Club 53.98 56.38
56.3826.31
4 Cooper, Todd 57.0726.27 Scotland 53.68 57.07
4 Verhoef, Peter Coast Guard Blue Dolphins-VA 53.14 57.07
57.0727.14
6 Walkotten, Nicholas Unattached I.U.C.P.-IN 54.06 57.09
57.0927.08
7 Delic, Nikola West Virginia Aquatics 56.47 57.27
57.2727.05
8 Dauw, Curtis Club Wolverine-MI 56.21 58.22
58.2227.45
9 Alexander, Richard Island Swimming 57.93 58.23
58.2327.40
10 Patton, Matthew Club Wolverine-MI 56.68 58.34
58.3427.84
11 Barahona, Roy 58.5727.77 Honduras 57.78 58.57
12 Cuch, Patrick Toronto Swim Club 57.99 58.63
58.6327.71
13 Biskupski, Rory 58.6527.76 Swim BC 58.67 58.65
14 Ducille, Nick Ajax Aquatic Club 1:00.53 58.72
58.7227.14
15 Nisic, Nedim Lake Erie Silver Dolphins-LE 49.86Y 59.10
59.1027.41
16 Kudaba, Andre Swim BC 57.96 59.23
59.2328.44
17 Morin, Chirs NW Indiana Kicking Express 50.22Y 59.33
59.3327.69
18 Smith, Lewis Scotland 57.84 59.35
59.3528.11
19 Eddolls, John Guelph Marlins 58.17 59.59
59.5927.75
20 Dukatz, Christopher Oakland Live Y'Ers-MI 57.86 59.65
59.6528.75
21 Ryser, Evan 59.6927.69 Club Wolverine-MI 56.62 59.69

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 37

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 12 Men 100 LC Meter Butterfly) Name Team Seed Time Prelim Time

22 Laughlin, Greg 59.8428.14 Ajax Aquatic Club 1:02.86 59.84
23 Andrews, Robert Great Lakes Aquatics-MI 51.61Y 59.89
28.57 59.89
24 Sprang, Christian 1:00.0128.03 Club Wolverine-MI 59.04 1:00.01
25 Gault, Cody 1:00.1428.13 Etobicoke Swimming 1:01.34 1:00.14
26 Hurd, Zachary Barrie Trojans Swim Club 58.25S 1:00.23
28.03 1:00.23
27 Mudd, Austin Southeastern Swim Club-IN 51.33Y 1:00.36
27.96 1:00.36
28 Retrum, Joseph 1:00.4228.13 Southeastern Swim Club-IN 49.57Y 1:00.42
29 Tapp, Jake 1:00.5528.19 Swim BC 58.54 1:00.55
30 Manasseri, Jason Unattached O L Y-MI 51.10Y 1:00.60
28.31 1:00.60
31 Arwood, Thomas Yorktown Swim Club-IN 51.20Y 1:00.80
28.45 1:00.80
32 Kobb, Jordan North Baltimore Aquatic Club-MD 51.73Y 1:00.98
28.55 1:00.98
33 Lender, Jared Parkway Swim Club-OZ 51.54Y 1:01.05
28.57 1:01.05
33 Van Doormaal, Scott Guelph Marlins 58.46 1:01.05
28.82 1:01.05
35 Koba, Sho Unattached-MI 58.30 1:01.30
28.31 1:01.30
36 Killy, David 1:01.3228.76 Swim BC 58.81 1:01.32
37 Lenton, Matthew Indiana U Club Paradise-IN 1:02.09 1:01.36
27.94 1:01.36
38 Strickler, Gabriel Barracuda Swim Team-MI 51.81Y 1:01.63
28.84 1:01.63
39 Scanlan, Timothy 1:02.4229.55 North Shore Swim Club-WI 51.75Y 1:02.42
40 Pelton, Greg 1:02.6728.85 Badger Swim Club-MR 51.44Y 1:02.67
41 Godbeer, Matt Swim BC 1:02.60 1:05.60
30.11 1:05.60
Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Reilly, Erin California Aquatics-PC 2:03.80 2:01.12 20
29.05 59.84 1:30.99 2:01.12
2 Coughlin, Natalie 1:00.9128.74 1:31.79 California Aquatics-PC 2:02.68 2:03.45 2:02.68 17
3 Hupman, Andrea Northwestern University ST-IL 2:05.34 2:02.88 16
29.16 1:00.59 1:32.15 2:02.88
4 Schmitt, Allison Unattached-MI 2:03.75 2:03.56 15
29.21 1:00.54 1:32.33 2:03.56

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 38

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results A - Final ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Prelim Time Finals Time Points

5 Svannstrom, Malin Unattached U.C.L.A.-CA 2:05.10 2:04.14 14
29.39 1:00.94 1:32.78 2:04.14
6 Descenza, Mary 1:01.4729.85 1:33.01 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:04.16 2:04.79 2:04.16 13
7 Smith, Lindsey 1:01.1029.77 1:33.02 Club Wolverine-MI 2:04.51 2:05.25 2:04.51 12
8 Romano, Megan 1:00.5128.98 1:32.50 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:04.62 2:04.05 2:04.62 11
B - Final
9 Joyce, Kara Lynn Athens Bulldog Swim Club-GA 2:05.36 2:02.31 9
29.07 1:00.60 1:31.91 2:02.31
10 Jennings, Christine 1:33.471:01.3429.79 Boulder Swim Club-CO 2:05.11 2:06.27 2:05.11 7
11 Schieman, Ellis Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:06.87 2:05.38 6
29.56 1:01.81 1:34.00 2:05.38
12 Ohlgren, Ava 1:02.4930.17 1:34.84 Bulldog Aquatic Club-MI 2:06.18 2:06.01 2:06.18 5
13 Bell, Hilary Toronto Swim Club 2:06.40 2:06.28 4
29.44 1:01.36 1:33.93 2:06.28
14 Nelson, Katherine Unattached U.C.L.A.-CA 2:06.66 2:06.35 3
30.40 1:02.45 1:34.91 2:06.35
15 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 2:06.30 2:06.94 2
30.35 1:02.86 1:35.29 2:06.94
16 Cole, Kristyne 1:02.6530.12 1:36.21 Unattached-MI 2:09.32 2:07.00 2:09.32 1
C - Final
17 Drake, Monica Waves Bloomington/Normal Y 2:07.66 2:05.21
30.42 1:02.86 1:35.20 2:05.21
18 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 2:07.44 2:05.73
30.18 1:02.15 1:34.51 2:05.73
19 Vaziri, Leila Unattached I.U.C.P.-IN 2:07.66 2:06.71
30.08 1:02.48 1:34.77 2:06.71
19 Montgomery, Olivia 1:34.731:02.1829.99 Swim BC 2:06.71 2:07.45 2:06.71
21 Xu, Amy 30.16 1:02.36 1:34.66 Etobicoke Swimming 2:07.21 2:08.06 2:07.21
22 Strumbel, Brittany 1:02.1430.17 1:34.76 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:07.39 2:07.38 2:07.39
23 Koselka, Elizabeth Unattached-MI 2:08.03 2:07.86
30.26 1:02.98 1:35.81 2:07.86
24 Heard, Kaleigh 1:02.8630.32 1:35.92 Pickering 2:08.57 2:07.88 2:08.57
Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Coughlin, Natalie California Aquatics-PC 1:57.74 2:03.45
28.75 1:00.92 1:32.17 2:03.45
2 Schmitt, Allison Unattached-MI 2:08.12 2:03.75
29.50 1:00.48 1:32.11 2:03.75
3 Reilly, Erin California Aquatics-PC 2:02.29 2:03.80
30.16 1:01.49 1:32.79 2:03.80
4 Romano, Megan 1:00.8329.13 1:32.63 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:04.05 2:01.32 2:04.05

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 39

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

Descenza, Mary 1:01.7130.04 1:33.57 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:04.79 1:59.93 2:04.79
6 Svannstrom, Malin Unattached U.C.L.A.-CA 2:03.43 2:05.10
30.06 1:01.61 1:33.97 2:05.10
7 Smith, Lindsey 1:01.5730.21 1:33.64 Club Wolverine-MI 2:05.25 2:02.61 2:05.25
8 Hupman, Andrea 1:01.2029.52 1:33.82 Northwestern University ST-IL 2:05.34 2:03.52 2:05.34
9 Joyce, Kara Lynn Athens Bulldog Swim Club-GA 2:00.02 2:05.36
29.60 1:01.60 1:33.70 2:05.36
Ohlgren, Ava 1:02.0229.72 1:34.57 Bulldog Aquatic Club-MI 2:06.01 2:02.46 2:06.01
11 Jennings, Christine Boulder Swim Club-CO 2:04.05 2:06.27
30.14 1:01.92 1:34.73 2:06.27
12 Carroll, Kathleen Club Wolverine-MI 2:02.36 2:06.30
30.08 1:02.16 1:34.40 2:06.30
13 Bell, Hilary Toronto Swim Club 2:07.17 2:06.40
29.55 1:00.94 1:33.81 2:06.40
14 Nelson, Katherine Unattached U.C.L.A.-CA 2:05.41 2:06.66
30.19 1:02.55 1:34.74 2:06.66
Schieman, Ellis Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:04.10 2:06.87
30.51 1:03.23 1:35.15 2:06.87
16 Cole, Kristyne 1:02.1930.14 1:34.77 Unattached-MI 2:07.00 2:06.56 2:07.00
17 Strumbel, Brittany 1:02.6330.28 1:34.69 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:07.38 2:05.45 2:07.38
18 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 2:09.02 2:07.44
30.71 1:03.61 1:36.17 2:07.44
19 Montgomery, Olivia 1:35.521:02.7530.27 Swim BC 2:07.45 2:07.86 2:07.45
Vaziri, Leila Unattached I.U.C.P.-IN 2:03.77 2:07.66
30.35 1:02.02 1:34.71 2:07.66
20 Drake, Monica Waves Bloomington/Normal Y 2:06.78 2:07.66
31.21 1:03.73 1:36.58 2:07.66
22 Forrester, Alex Badger Swim Club-MR 2:04.64 2:07.77
29.38 1:01.57 1:34.71 2:07.77
23 Heard, Kaleigh 1:02.7130.25 1:35.30 Pickering 2:07.88 2:10.42 2:07.88
24 Koselka, Elizabeth Unattached-MI 2:07.61 2:08.03
30.36 1:02.73 1:35.33 2:08.03
Xu, Amy 30.16 1:02.18 1:35.23 Etobicoke Swimming 2:08.06 2:07.12 2:08.06
26 Silver, Emily California Aquatics-PC 2:04.06 2:08.18
30.47 1:02.32 1:35.62 2:08.18
27 Peirsol, Hayley 1:03.1530.69 1:35.91 Club Wolverine-MI 2:08.24 2:04.58 2:08.24
28 Vandenberg, Kim 1:03.0630.85 1:36.74 Unattached U.C.L.A.-CA 2:08.27 2:04.98 2:08.27
29 Woods, Adrienne Unattached-MI 2:07.09 2:08.31
30.27 1:02.41 1:35.69 2:08.31
Theron, Sasha Toronto Swim Club 2:04.70 2:08.65
30.24 1:02.92 1:35.77 2:08.65

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 40

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

31 Miller, Anna Pilot Aquatic Club 2:07.50 2:08.69
30.62 1:03.64 1:36.31 2:08.69
32 Preyss, Lauren 1:03.1230.85 1:36.00 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:08.72 2:05.00 2:08.72
33 Thomas, Joanna Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:06.03 2:08.83
30.08 1:02.70 1:36.07 2:08.83
34 Peterson, Kevyn 1:05.0331.95 1:37.68 Swim BC 2:08.84 2:05.58 2:08.84
35 Carman, Anja 1:03.4030.77 1:36.64 Dallas Mustangs-TX 2:08.89 2:05.00 2:08.89
36 Smith, Hannah Club Wolverine-MI 1:51.65Y 2:08.93
31.28 1:04.44 1:36.81 2:08.93
37 Biegel, Aubrette 1:03.4930.53 1:36.84 Unattached-IN 2:09.03 2:08.76 2:09.03
38 Conway, Laura 1:04.3531.59 1:37.45 Swim Macon-GA 2:09.07 2:06.88 2:09.07
39 Gotay, Gretchen 1:03.8430.88 1:36.57 Athens Bulldog Swim Club-GA 2:09.22 2:08.55 2:09.22
40 Hanson, Emily 1:03.3330.78 1:36.91 Waves Bloomington/Normal Y 2:09.39 2:08.57 2:09.39
41 Lehtonen, Eva Oakland Live Y'Ers-MI 2:08.82 2:09.41
30.80 1:03.47 1:36.74 2:09.41
42 Staub, Andrea North Baltimore Aquatic Club-MD 2:08.80 2:09.42
31.64 1:04.65 1:37.52 2:09.42
43 Fredlake, Grace Bulldog Aquatic Club-MI 1:53.68Y 2:09.61
30.90 1:03.89 1:37.44 2:09.61
44 Bird, Margaret 1:03.4330.79 1:36.91 Yorktown Swim Club-IN 2:09.64 2:06.32 2:09.64
45 Shaughnessy, Jennifer 1:36.031:02.6130.11 Unattached-MN 2:09.69 2:08.32 2:09.69
46 Hamilton, Caitlin Waves Bloomington/Normal Y 2:10.24 2:09.70
31.22 1:04.30 1:37.51 2:09.70
47 Carter, Austen Athens Bulldog Swim Club-GA 2:09.04 2:09.78
31.17 1:04.23 1:37.45 2:09.78
48 Porenta, Jen Toronto Swim Club 2:03.92 2:10.07
30.15 1:03.10 1:36.48 2:10.07
49 Nell, Hayley 1:04.4031.20 1:37.99 London Aquatic Club 2:10.16 2:09.83 2:10.16
50 Poteete, Anna Unattached U.C.L.A.-CA 2:07.27 2:10.34
30.55 1:03.30 1:36.96 2:10.34
51 Balazs, Zsofi Toronto Swim Club 2:07.75 2:10.38
30.20 1:02.95 1:37.07 2:10.38
52 Kendall, Laura Region Of Waterloo Swim Club 2:10.10 2:10.46
31.54 1:04.87 1:38.47 2:10.46
53 Marsh, Nicole Badger Swim Club-MR 1:53.47Y 2:10.50
30.27 1:03.52 1:37.24 2:10.50
54 Martin, Katelyn 1:03.9931.19 1:37.68 Magnus Aquatic Group-NE 2:10.84 2:11.60 2:10.84
55 Tipton, Emily 1:04.6631.56 1:38.61 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:10.87 1:53.16Y 2:10.87
56 Weimer, Jayme 1:03.7230.55 1:37.63 Swim BC 2:10.90 2:08.97 2:10.90
57 Powers, Brianne Great Lakes Aquatics-MI 2:08.23 2:10.91
30.46 1:03.07 1:37.18 2:10.91

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 41

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

58 Cole, Leigh 1:03.9230.68 1:38.12 Unattached-MI 2:10.94 1:52.32Y 2:10.94
58 Pilchard, Madeleine Club Wolverine-MI 1:48.74Y 2:10.94
31.53 1:05.02 1:37.94 2:10.94
60 Correia, Maritza Athens Bulldog Swim Club-GA 2:04.72 2:11.07
30.46 1:03.55 1:37.76 2:11.07
61 Brunemann, Emily 1:37.661:04.0230.73 Club Wolverine-MI 2:11.13 2:07.01 2:11.13
61 Braun, Katherine Northwestern University ST-IL 2:07.88 2:11.13
30.84 1:03.86 1:37.85 2:11.13
63 Nolan, Caitlin Etobicoke Swimming 2:10.32 2:11.29
30.87 1:04.46 1:38.31 2:11.29
64 Kline, Elissa Unattached-AD 1:52.83Y 2:11.36
31.16 1:04.37 1:37.89 2:11.36
65 Harris, Laura North Baltimore Aquatic Club-MD 1:52.21Y 2:11.54
31.20 1:05.40 1:38.91 2:11.54
66 Burandt, Hannah University Swim Club-LE 1:51.87Y 2:11.66
31.07 1:04.09 1:37.86 2:11.66
67 Schmuck, Anne Swim BC 2:09.44 2:11.70
31.72 1:05.59 1:38.88 2:11.70
68 Sergesketter, Kayla 1:38.641:04.0530.71 Jasper Aquatic Wildcats, Inc-IN 2:11.72 2:10.25 2:11.72
69 Cregar, Cassandra 1:03.7730.55 1:37.68 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 2:11.80 2:05.68 2:11.80
70 Woodard, Leah San Antonio Wave-ST 1:52.44Y 2:11.95
31.68 1:06.08 1:40.42 2:11.95
71 Marks, Jamie Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:53.36Y 2:12.19
31.31 1:04.65 1:38.92 2:12.19
72 Randolph, Courtney 1:39.121:05.4931.68 Plantation Swim Team-FG 2:12.21 2:12.80 2:12.21
73 Zeller, Kayla 1:05.5831.65 1:39.04 Trident Swim Club-MA 2:12.30 2:12.35 2:12.30
74 Garrett, Shannon Swim BC 2:07.23 2:12.83
31.39 1:05.00 1:39.06 2:12.83
75 Tyler, Claire 1:05.4131.81 1:39.67 Oakland Live Y'Ers-MI 2:13.10 1:51.41Y 2:13.10
76 Ivanitz, Tara Swim BC 2:09.07 2:13.20
31.77 1:05.52 1:39.89 2:13.20
77 Nichols, Christine Club Wolverine-MI 2:10.09 2:13.43
31.61 1:05.43 1:39.70 2:13.43
78 Pickett, Afton Unattached S.M.A.C.-MI 2:15.61 2:13.72
31.56 1:05.62 1:39.99 2:13.72
79 Cooper, Brittany 1:04.6930.71 1:39.24 Pacific Dolphins Swim Assoc 2:13.86 2:06.78 2:13.86
80 Long, Susan 1:05.0731.35 1:39.63 London Aquatic Club 2:13.96 2:10.32 2:13.96
81 Margalis, Melanie 1:05.4731.75 1:40.90 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:14.19 2:11.85 2:14.19
82 Henning, Brie 1:04.7731.02 1:40.32 Greater Toledo Aquatic Club 2:14.56 1:53.27Y 2:14.56
83 Mueller, Justine Club Wolverine-MI 2:08.04 2:14.63
31.89 1:05.97 1:40.78 2:14.63
84 Korsberg, Kristin 1:06.0231.88 1:40.61 Magnus Aquatic Group-NE 2:14.75 2:15.33 2:14.75

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 42

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

85 Groenewoud, Carmen Badger Swim Club-MR 2:14.61 2:14.87
31.97 1:06.89 1:41.11 2:14.87
86 Bachrouche, Katya 1:40.531:06.3232.23 Farmington Family Y Stingrays-MI 2:14.93 2:07.24 2:14.93
87 Staskiewicz, Sophie 1:41.321:06.0632.13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR 2:15.17 1:53.37Y 2:15.17
88 Fuchs, Christine Unattached 2:12.17 2:15.71
32.66 1:07.26 1:41.80 2:15.71
89 Ault, Sarah Trident Swim Club-MA 2:17.80 2:15.76
31.68 1:06.02 1:40.69 2:15.76
90 Marecki, Brynn 1:07.4733.03 1:42.38 Farmington Family Y Stingrays-MI 2:16.17 2:14.40 2:16.17
91 Fayhee, Kally 1:06.5432.25 1:41.32 Academy Bullets Swim Club-IL 2:16.31 1:53.26Y 2:16.31
92 MacLeod, Jamie Etobicoke Swimming 2:08.91 2:16.35
31.85 1:06.76 1:42.25 2:16.35
93 Lofstedt, Annica Unattached I.U.C.P.-IN 2:14.31 2:16.47
32.39 1:06.52 1:42.11 2:16.47
94 Grams, Elizabeth Athens Bulldog Swim Club-GA 2:08.43 2:16.80
31.78 1:05.97 1:41.85 2:16.80
95 Schmitke, Amanda Brantford Aquatic Club 2:12.13 2:17.33
33.69 1:08.15 1:43.03 2:17.33
96 Stech, Sara Greater Toledo Aquatic Club 1:56.10Y 2:17.45
31.39 1:05.91 1:41.89 2:17.45
97 Cody, Ellen 1:06.9932.42 1:42.77 Magnus Aquatic Group-NE 2:17.86 2:14.26 2:17.86
98 Telljohann, Samantha 1:42.841:07.2132.41 Solon Stars Swim Club-LE 2:17.95 1:53.15Y 2:17.95
99 Clark, Laura Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:11.83 2:18.09
32.56 1:07.54 1:43.08 2:18.09
100 Hall, Kelsi Yorktown Swim Club-IN 2:20.28 2:18.14
31.43 1:05.94 1:41.92 2:18.14
101 Dudar, Elyse 1:07.1832.56 1:42.80 Toronto Swim Club 2:18.44 2:14.84 2:18.44
102 Hughes, Katherine 1:06.9532.06 1:42.83 Badger Swim Club-MR 2:18.69 2:22.06 2:18.69
103 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 1:53.89Y 2:18.93
32.11 1:06.65 1:42.84 2:18.93
104 Stein, Sarah Club Wolverine-MI 2:11.57 2:19.53
32.61 1:07.76 1:43.56 2:19.53
105 Hinkleman, Liz NW Indiana Kicking Express 1:54.58Y 2:19.76
32.48 1:07.71 1:44.34 2:19.76
106 Krauss, Kelsey 1:08.2332.95 1:44.47 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:19.79 2:12.45 2:19.79
107 Dominique, Brittany 1:45.451:08.4432.85 Greater Toledo Aquatic Club 2:20.52 1:58.30Y 2:20.52
108 Leslie, Laura Oakland Live Y'Ers-MI 2:16.74 2:21.19
33.97 1:08.57 1:45.27 2:21.19
109 Savegnago, Kara 1:07.0931.70 1:44.42 Academy Bullets Swim Club-IL 2:21.75 2:17.94 2:21.75
110 Kowalski, Sarah Yorktown Swim Club-IN 2:11.04 2:22.24
31.61 1:07.00 1:43.75 2:22.24
111 Snedeker, Kathryn 1:08.2432.44 1:45.97 Academy Bullets Swim Club-IL 2:22.68 2:07.39 2:22.68

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 43

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

112 Thornburg, Candace 1:45.231:08.3132.43 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 2:22.95 2:22.89 2:22.95
Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Hunter, Andy Scotland 1:54.82 1:51.55 20
26.76 55.35 1:23.93 1:51.55
2 Keller, Klete Club Wolverine-MI 1:53.45 1:51.90 17
27.34 56.01 1:24.49 1:51.90
3 Phelps, Michael Club Wolverine-MI 1:54.27 1:52.08 16
27.22 56.28 1:24.75 1:52.08
4 Vanderkaay, Peter 56.4926.80 1:25.47 Club Wolverine-MI 1:53.87 1:53.86 1:53.87 15
5 Nilsson, Eric Unattached-NE 1:55.05 1:54.18 14
27.37 56.19 1:25.23 1:54.18
6 Hurd, Andrew Toronto Swim Club 1:55.18 1:54.44 13
27.17 56.21 1:25.96 1:54.44
7 Savulich, Robert Club Wolverine-MI 1:55.46 1:54.56 12
27.39 56.84 1:25.89 1:54.56
8 Margalis, Robert 56.8427.40 1:26.68 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:55.70 1:53.98 1:55.70 11
B - Final
9 Raymond, Jeffrey 57.8227.83 1:27.33 Plantation Swim Team-FG 1:55.68 1:57.09 1:55.68 9
10 Fesenko, Sergiy 57.9727.97 1:28.16 Unattached I.U.C.P.-IN 1:56.58 1:58.74 1:56.58 7
11 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 1:57.96 1:56.64 6
27.73 57.62 1:27.48 1:56.64
12 Gerum, Greg 57.0727.26 1:27.43 Hamilton Aquatic Club 1:56.74 1:55.61 1:56.74 5
13 Barba, Salvatore Club Wolverine-MI 1:58.21 1:56.94 4
27.85 57.95 1:27.66 1:56.94
14 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 1:58.56 1:58.48 3
28.55 59.38 1:29.13 1:58.48
15 Keady, Christopher 1:29.1058.8028.05 Bulldog Aquatic Club-MI 1:59.32 1:58.86 1:59.32 2
16 Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 1:58.41 2:00.55 1
27.95 57.91 1:28.79 2:00.55
C - Final
17 Patrick, Todd Unattached I.U.C.P.-IN 1:59.25 1:56.19
26.46 55.33 1:25.73 1:56.19
18 Biskupski, Rory Swim BC 1:59.50 1:57.66
28.08 57.96 1:28.69 1:57.66
19 Cregar, William 57.5227.66 1:28.00 Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:57.82 1:59.53 1:57.82
20 Abdel-Khalik, Hassaan Etobicoke Swimming 1:59.13 1:59.11
28.15 58.12 1:28.94 1:59.11
21 Austermann, John Club Wolverine-MI 1:59.48 1:59.16
28.28 58.07 1:28.46 1:59.16
22 Murzenko, Oleg Etobicoke Swimming 1:59.60 2:00.00
28.14 58.32 1:28.92 2:00.00
23 Spath, Kevin 57.9127.78 1:29.46 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:00.86 1:58.92 2:00.86

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 44

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle) Name Team Prelim Time Finals Time Points

24 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 1:59.59 2:01.09

29.01 1:00.20 1:31.66 2:01.09

Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries

1 Keller, Klete Club Wolverine-MI 1:46.13 1:53.45

27.86 57.17 1:25.79 1:53.45 2 Vanderkaay, Peter Club Wolverine-MI 1:47.25 1:53.86

  1. 55.48 1:24.81 1:53.86 3 Margalis, Robert Saint Petersburg Aquatics-FL 1:50.83 1:53.98

  2. 56.26 1:25.26 1:53.98 4 Phelps, Michael Club Wolverine-MI 1:45.20 1:54.27

27.66 56.85 1:25.97 1:54.27 5 Hunter, Andy Scotland 1:52.10 1:54.82

27.14 55.85 1:25.61 1:54.82 6 Nilsson, Eric Unattached-NE 1:54.18 1:55.05

27.36 56.46 1:26.00 1:55.05 7 Hurd, Andrew Toronto Swim Club 1:51.66 1:55.18

27.28 56.13 1:26.07 1:55.18 8 Savulich, Robert Club Wolverine-MI 1:50.23 1:55.46

27.56 56.75 1:26.53 1:55.46

9 Gerum, Greg Hamilton Aquatic Club 1:55.66 1:55.61

27.05 56.60 1:26.28 1:55.61 10 Koba, Sho Unattached-MI 1:54.24 1:55.77

27.56 56.57 1:26.66 1:55.77 11 Raymond, Jeffrey Plantation Swim Team-FG 1:54.63 1:57.09

  1. 57.81 1:27.47 1:57.09 12 Stewart, Matthew Rochester Swim Club Orcas-MN 1:56.24 1:57.96

  2. 58.25 1:28.34 1:57.96 13 Barba, Salvatore Club Wolverine-MI 1:54.50 1:58.21

28.05 57.56 1:27.98 1:58.21 14 Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 2:00.59 1:58.41

  1. 57.30 1:27.79 1:58.41 15 Inwood, Thomas University Swim Club-LE 1:56.68 1:58.56

  2. 58.03 1:28.32 1:58.56 16 Fesenko, Sergiy Unattached I.U.C.P.-IN 1:50.21 1:58.74

27.74 57.85 1:28.58 1:58.74

17 Keady, Christopher Bulldog Aquatic Club-MI 1:41.96Y 1:58.86

28.23 58.71 1:28.93 1:58.86 18 Spath, Kevin North Baltimore Aquatic Club-MD 1:42.04Y 1:58.92

28.65 59.25 1:29.43 1:58.92 19 Abdel-Khalik, Hassaan Etobicoke Swimming 1:57.56 1:59.13

28.74 58.81 1:29.11 1:59.13 20 Patrick, Todd Unattached I.U.C.P.-IN 1:53.17 1:59.25

28.15 58.06 1:28.00 1:59.25 21 Austermann, John Club Wolverine-MI 1:55.12 1:59.48

  1. 57.46 1:28.24 1:59.48 22 Biskupski, Rory Swim BC 1:58.60 1:59.50

  2. 58.65 1:30.41 1:59.50 23 Cregar, William Gloucester Cnty Inst. of Tech.-MA 1:58.75 1:59.53

28.23 58.78 1:29.51 1:59.53

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 45

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

24 Rowe, Ian North Baltimore Aquatic Club-MD 2:02.70 1:59.59
28.91 59.66 1:30.48 1:59.59
25 Murzenko, Oleg 57.4328.16 1:28.42 Etobicoke Swimming 1:59.60 1:57.67 1:59.60
26 Troxel, Steffan Indiana U Club Paradise-IN 1:42.87Y 2:00.21
28.91 59.65 1:30.38 2:00.21
27 Zebley, Nicolas 58.4128.23 1:29.48 North Baltimore Aquatic Club-MD 2:00.36 1:42.37Y 2:00.36
28 Wohl, Daniel Club Wolverine-MI 1:56.87 2:00.40
28.29 58.91 1:29.58 2:00.40
29 Dukatz, Christopher 1:30.2159.1028.85 Oakland Live Y'Ers-MI 2:00.46 1:56.63 2:00.46
30 Savonen, Benjamin 1:30.2559.0428.43 Southern Michigan Aquatic Club-MI 2:00.49 1:42.60Y 2:00.49
31 Langlois, Dan 57.7627.95 1:29.12 Ajax Aquatic Club 2:00.51 2:01.16 2:00.51
32 Cochrane, Ryan 59.2228.30 1:30.48 Swim BC 2:00.85 1:53.93 2:00.85
33 Kinderwater, Josef Trident Swim Club-MA 2:01.03 2:00.86
28.69 59.20 1:30.29 2:00.86
34 Beavers, Keith Region Of Waterloo Swim Club 1:56.12 2:00.89
28.69 59.26 1:30.19 2:00.89
35 Koehler, John Unattached I.U.C.P.-IN 1:53.71 2:00.94
27.15 57.28 1:29.57 2:00.94
36 Sprang, Christian 59.9928.99 1:31.13 Club Wolverine-MI 2:01.00 1:55.50 2:01.00
37 Hergesheimer, Willem 1:29.9358.5528.70 Swim BC 2:01.03 1:57.80 2:01.03
37 McLaren, Alex Swim BC 1:57.66 2:01.03
29.37 1:00.91 1:32.04 2:01.03
39 Hug, Matthew 1:00.3029.07 1:32.20 Waves Bloomington/Normal Y 2:01.20 1:59.48 2:01.20
40 Davies, Philip 58.0127.62 1:29.51 Badger Swim Club-MR 2:01.75 1:41.40Y 2:01.75
41 Ewald, Kevin Lake Country Swim Team-WI 1:43.02Y 2:01.81
28.52 1:00.18 1:31.32 2:01.81
42 Schmidt, Gunnar Club Wolverine-MI 1:57.23 2:01.94
28.65 59.16 1:30.43 2:01.94
43 Aspinall, Kelly 58.9627.85 1:30.89 Swim BC 2:01.99 1:59.67 2:01.99
44 Murtagh, Colin 1:00.4129.26 1:31.68 Greater Toledo Aquatic Club 2:02.04 1:42.50Y 2:02.04
45 Piercey, Jason 58.8028.02 1:30.39 Club Wolverine-MI 2:02.06 1:56.88 2:02.06
46 Tyler, Alexander 1:00.2729.24 1:31.67 Oakland Live Y'Ers-MI 2:02.13 2:02.77 2:02.13
47 Ward, Lawrence Oakland Live Y'Ers-MI 1:59.17 2:02.28
29.74 1:00.52 1:31.78 2:02.28
48 Thorburn, Jeffrey 1:00.4929.55 1:31.73 Unattached A.B.S.C.-GA 2:02.41 1:57.64 2:02.41
49 Friderichs, Scott Greater Toledo Aquatic Club 1:43.67Y 2:02.66
29.31 1:00.10 1:31.76 2:02.66

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 46

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle) Name Team Seed Time Prelim Time

50 Smith, Travis Oakland Live Y'Ers-MI 2:03.59 2:03.00
29.26 1:00.44 1:32.09 2:03.00
51 Bagley, Christopher 1:32.071:00.4229.73 Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 2:03.10 1:59.84 2:03.10
52 Ricard, Paul Redhawk Aquatics-OH 1:39.85Y 2:03.25
28.21 58.97 1:31.36 2:03.25
53 Forrest, Richard Oakland Live Y'Ers-MI 1:43.86Y 2:03.30
29.64 1:00.52 1:32.58 2:03.30
54 Midgley, Andrew 1:00.5029.07 1:31.87 London Aquatic Club 2:03.33 2:03.58 2:03.33
55 Grosser, Jake Unattached 1:42.82Y 2:03.52
28.12 59.44 1:31.49 2:03.52
56 Jenrow, Robert Bulldog Aquatic Club-MI 2:05.83 2:03.65
29.52 1:00.74 1:32.96 2:03.65
57 Hughes, David 1:00.5529.02 1:32.50 Region Of Waterloo Swim Club 2:03.70 1:58.06 2:03.70
58 McNichols, Matt Capital Area Swim Team 1:41.14Y 2:03.83
29.47 1:00.80 1:32.51 2:03.83
59 Murry, Steven 1:00.5829.26 1:32.46 Unattached I.U.C.P.-IN 2:04.00 1:57.23 2:04.00
60 Lichtenberg, Shane 1:33.261:01.6729.90 Oakland Live Y'Ers-MI 2:04.06 2:02.21 2:04.06
61 Austermann, Jason Oakland Live Y'Ers-MI 2:01.91 2:04.19
29.50 1:00.89 1:32.95 2:04.19
62 Templeton, Mike 1:00.2229.10 1:31.95 Unattached O L Y-MI 2:04.23 1:46.32Y 2:04.23
63 Valentine, Patrick Southeastern Swim Club-IN 2:01.83 2:04.26
29.61 1:01.63 1:33.53 2:04.26
64 Lockhart, Sandy 1:00.3129.27 1:32.67 Swim BC 2:04.82 2:00.49 2:04.82
65 Snyder, Mitchell 1:01.4229.47 1:33.06 Saint Petersburg Aquatics-FL 2:05.02 2:00.51 2:05.02
66 Brown, David Oakland Live Y'Ers-MI 1:42.05Y 2:05.15
29.56 1:01.26 1:33.63 2:05.15
67 Verhoef, Peter Coast Guard Blue Dolphins-VA 1:56.74 2:05.18
28.74 1:01.10 1:33.92 2:05.18
68 LaRocque, Jonathan 1:33.881:01.3629.31 Unattached-MI 2:05.22 2:01.91 2:05.22
69 Strickler, Gabriel Barracuda Swim Team-MI 1:42.65Y 2:05.40
29.23 1:00.71 1:33.62 2:05.40
70 Ference, Norman Indiana U Club Paradise-IN 2:01.96 2:05.51
29.15 1:00.92 1:33.69 2:05.51
71 Eddolls, John Guelph Marlins 2:02.50 2:05.61
29.03 1:00.36 1:32.58 2:05.61
72 Brunfeldt, Alexander Unattached I.U.C.P.-IN 1:57.87 2:06.31
29.07 1:01.57 1:34.11 2:06.31
73 Evans, Sean University Swim Club-LE 2:03.60 2:06.76
29.62 1:01.63 1:34.27 2:06.76
74 McHugh, Ryan 1:02.8229.49 1:36.15 Redhawk Aquatics-OH 2:08.79 2:07.15 2:08.79
75 Scanlan, Timothy 1:02.8129.56 1:36.04 North Shore Swim Club-WI 2:09.05 1:58.28 2:09.05

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 47 Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results

Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke Name Team Prelim Time Finals Time Points

A - Final
1 Hardy, Jessica 1:09.1232.64 California Aquatics-PC 1:09.24 1:09.12 20
2 Blackburn, Lisa Region Of Waterloo Swim Club 1:13.18 1:11.55 17
1:11.5533.62
3 Teo, Nicolette Unattached U.C.L.A.-CA 1:12.16 1:12.82 16
1:12.8234.58
4 Rogers, Lindsay 1:13.0433.94 Southeastern Swim Club-IN 1:13.16 1:13.04 15
5 Ward, Jessica Pickering 1:13.33 1:13.25 14
1:13.2534.73
6 Sambrailo, Tamara Dallas Mustangs-TX 1:13.00 1:13.57 13
1:13.5734.33
7 Clemens, Alison Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:14.31 1:13.75 12
1:13.7534.77
8 Corliss, Gretchen Athens Bulldog Swim Club-GA 1:14.68 1:16.04 11
1:16.0434.97
B - Final
9 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 1:14.81 1:13.21 9
1:13.2134.87
10 Babicz, Anne California Aquatics-PC 1:15.18 1:14.00 7
1:14.0035.02
11 Rich, Whitney 1:14.4835.11 London Aquatic Club 1:14.89 1:14.48 6
12 Pitchik, Helen Toronto Swim Club 1:15.03 1:15.12 5
1:15.1235.01
13 Craig, Jessie 1:15.4335.13 Etobicoke Swimming 1:16.31 1:15.43 4
14 Klein, Melissa Athens Bulldog Swim Club-GA 1:15.15 1:15.53 3
1:15.5335.97
15 Stockwell, Sarah Unattached 1:15.46 1:16.09 2
1:16.0935.01
16 Jaeger, Melissa Club Wolverine-MI 1:15.84 1:16.74 1
1:16.7436.43
C - Final
17 Barnes, Laura Scarborough Swim Club 1:16.77 1:15.26
1:15.2635.63
18 Curtis, Vicki Guelph Marlins 1:16.81 1:15.63
1:15.6335.71
19 Folk, Breanna Trident Swim Club-MA 1:16.38 1:15.83
1:15.8335.94
20 Myers, Victoria 1:16.6536.28 Windsor Aquatic Club 1:16.46 1:16.65
21 Rorer, Tracy 1:17.0636.30 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:16.49 1:17.06
22 Bordatcheva, Olga 1:17.1436.34 London Aquatic Club 1:17.11 1:17.14
23 Onstott, Megan 1:17.4537.00 Capital of Texas Aquatics-ST 1:16.80 1:17.45
24 Vavra, Allysa 1:17.8536.40 Atlantis Aquatic Club-MA 1:16.61 1:17.85

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 48 Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results

Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries
1 Hardy, Jessica 1:09.2432.79 California Aquatics-PC 1:06.20 1:09.24
2 Teo, Nicolette Unattached U.C.L.A.-CA 1:11.72 1:12.16
1:12.1634.53
3 Sambrailo, Tamara Dallas Mustangs-TX 1:12.70 1:13.00
1:13.0034.46
4 Rogers, Lindsay 1:13.1633.59 Southeastern Swim Club-IN 1:12.62 1:13.16
5 Blackburn, Lisa Region Of Waterloo Swim Club 1:09.98 1:13.18
1:13.1834.68
6 Ward, Jessica Pickering 1:15.17 1:13.33
1:13.3334.72
7 Clemens, Alison Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:11.96 1:14.31
1:14.3134.97
8 Corliss, Gretchen Athens Bulldog Swim Club-GA 1:15.48 1:14.68
1:14.6835.43
9 Smith, Elizabeth Parkway Swim Club-OZ 1:12.17 1:14.81
1:14.8135.50
10 Rich, Whitney London Aquatic Club 1:13.22 1:14.89
1:14.8935.33
11 Pitchik, Helen Toronto Swim Club 1:11.96 1:15.03
1:15.0335.21
12 Klein, Melissa Athens Bulldog Swim Club-GA 1:14.65 1:15.15
1:15.1535.77
13 Babicz, Anne California Aquatics-PC 1:12.09 1:15.18
1:15.1835.69
14 Stockwell, Sarah Unattached 1:14.65 1:15.46
1:15.4635.41
15 Jaeger, Melissa 1:15.8435.81 Club Wolverine-MI 1:14.63 1:15.84
16 Craig, Jessie Etobicoke Swimming 1:14.03 1:16.31
1:16.3135.28
17 Folk, Breanna Trident Swim Club-MA 1:14.09 1:16.38
1:16.3836.46
18 Myers, Victoria 1:16.4636.28 Windsor Aquatic Club 1:15.46 1:16.46
19 Rorer, Tracy 1:16.4936.29 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:15.35 1:16.49
20 Vavra, Allysa 1:16.6135.70 Atlantis Aquatic Club-MA 1:13.24 1:16.61
21 Barnes, Laura Scarborough Swim Club 1:14.51 1:16.77
1:16.7736.52
22 Onstott, Megan 1:16.8037.01 Capital of Texas Aquatics-ST 1:16.63 1:16.80
23 Curtis, Vicki Guelph Marlins 1:16.75 1:16.81
1:16.8136.59
24 Bordatcheva, Olga 1:17.1136.67 London Aquatic Club 1:13.95S 1:17.11
25 Fry, Hayley Northwestern University ST-IL 1:12.93 1:17.24
1:17.2436.21

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 49

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke) Name Team Seed Time Prelim Time

26 Hahto, Tara Swim BC 1:15.33 1:17.32
1:17.3236.16
27 Dunn, Mariele New England Barracudas-NE 1:04.75Y 1:17.45
1:17.4536.75
28 Ellis, Carlye Unattached-MI 1:14.62 1:17.54
1:17.5436.07
29 McLaughlin, Ashley 1:17.8435.89 Club Wolverine-MI 1:14.13 1:17.84
30 Healey, Vivian Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:16.49 1:17.97
1:17.9737.03
31 Schaefer, Danielle North Baltimore Aquatic Club-MD 1:05.39Y 1:18.09
1:18.0936.45
32 Doss, Brittany Academy Bullets Swim Club-IL 1:14.78 1:18.15
1:18.1536.43
33 Stauder, Lauren Carmel Swim Club-IN 1:06.51Y 1:18.29
1:18.2937.31
34 Koselka, Elizabeth Unattached-MI 1:15.82 1:18.88
1:18.8837.78
35 Lee, Veronica Scarborough Swim Club 1:15.74 1:19.21
1:19.2137.57
36 Breen, Amanda Greater Toledo Aquatic Club 1:06.82Y 1:19.50
1:19.5037.44
37 Fleming, Michelle 1:19.5837.16 Ajax Aquatic Club 1:16.69 1:19.58
38 Sutton, Kathryn Swim BC 1:16.57 1:19.70
1:19.7037.86
39 McTeague, Amanda 1:19.7937.46 Etobicoke Swimming 1:15.64 1:19.79
40 Desalle, Rebecca Academy Bullets Swim Club-IL 1:06.35Y 1:19.81
1:19.8137.88
41 Paetzmann, Sarah Southeastern Swim Club-IN 1:06.84Y 1:20.19
1:20.1936.81
42 Gruendel, Kerry Badger Swim Club-MR 1:06.41Y 1:20.32
1:20.3238.13
43 Gamelier, Kylie 1:20.3437.10 Greater Toledo Aquatic Club 1:05.36Y 1:20.34
44 Marecki, Brynn Farmington Family Y Stingrays-MI 1:05.91Y 1:20.59
1:20.5938.68
45 Groenewoud, Carmen Badger Swim Club-MR 1:15.73 1:20.68
1:20.6837.81
46 Biasello, Sarah Capital of Texas Aquatics-ST 1:18.69 1:20.69
1:20.6938.19
47 Schwartz, Carleigh 1:20.9438.28 Unattached-MI 1:24.29 1:20.94
48 Jones, Hannah Swim BC 1:16.12 1:20.98
1:20.9838.46
49 Mercer, Carly 1:21.7537.16 Southeastern Swim Club-IN 1:24.92 1:21.75
50 Burwell, Amanda Club Wolverine-MI 1:20.40 1:22.52
1:22.5238.70
51 Schultz, Paige 1:22.5938.72 Toronto Swim Club 1:17.53 1:22.59

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 50

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke) Name Team Seed Time Prelim Time

52 Hurst, Sarah Brantford Aquatic Club 1:13.46 1:22.89
38.96 1:22.89
53 Frodyma, Lindsey 1:23.1038.87 Academy Bullets Swim Club-IL 1:06.73Y 1:23.10
54 Biegel, Aubrette 1:23.2938.93 Unattached-IN 1:06.72Y 1:23.29
55 Delp, Kristina 1:23.7539.75 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:19.01 1:23.75
Event 16 Men 100 LC Meter Breaststroke
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Gangloff, Mark 1:05.0030.18 Auburn Aquatics-SE 1:05.13 1:05.00 20
2 Burtch, Grant Club Wolverine-MI 1:07.18 1:06.51 17
31.60 1:06.51
3 Swander, Kevin Indiana U Club Paradise-IN 1:07.23 1:06.62 16
31.14 1:06.62
4 Delic, Nikola West Virginia Aquatics 1:06.34 1:06.71 15
30.84 1:06.71
5 Barone, James Club Wolverine-MI 1:06.75 1:06.98 14
31.45 1:06.98
6 Mell, Bryan Etobicoke Swimming 1:07.17 1:07.16 13
30.90 1:07.16
7 Knezevic, Bogdan 1:07.1731.24 Etobicoke Swimming 1:06.84 1:07.17 12
8 Vanderkaay, Peter Club Wolverine-MI 1:07.18 1:09.18 11
31.85 1:09.18
B - Final
9 Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 1:08.11 1:07.13 9
32.05 1:07.13
10 Milenkovic, Marko Lake Erie Silver Dolphins-LE 1:07.96 1:08.19 7
31.81 1:08.19
11 Monaco, Marco Toronto Swim Club 1:08.14 1:08.32 6
33.05 1:08.32
12 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 1:09.81 1:08.36 5
33.11 1:08.36
13 Vanderkaay, Alex 1:08.7033.13 Club Wolverine-MI 1:09.81 1:08.70 4
14 Salmon, Dayton 1:08.7232.90 London Aquatic Club 1:09.11 1:08.72 3
15 Stephenson, Matt 1:08.8732.72 Brantford Aquatic Club 1:08.90 1:08.87 2
16 Jovanovic, Bojan 1:09.2232.56 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 1:09.19 1:09.22 1
C - Final
17 Cai, Michael Xiaohang Swim BC 1:10.07 1:08.57
32.51 1:08.57
18 Bulkley, Adam 1:10.2633.45 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:11.22 1:10.26
19 Paul, Derek Southeastern Swim Club-IN 1:11.51 1:10.67
33.32 1:10.67
20 Rook, Dane Club Wolverine-MI 1:10.74 1:10.90
33.35 1:10.90

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 51

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results C - Final ... (Event 16 Men 100 LC Meter Breaststroke) Name Team Prelim Time Finals Time Points

21 Murry, Steven 1:10.9433.69 Unattached I.U.C.P.-IN 1:11.15 1:10.94
22 Kobb, Jordan North Baltimore Aquatic Club-MD 1:11.28 1:11.10
33.29 1:11.10
23 Lintjer, Jason 1:11.4833.48 Tri-Cities Y-MI 1:10.07 1:11.48
---Haley, Alexander DQ34.61 Unattached I.U.C.P.-IN 1:11.51 DQ

Event 16 Men 100 LC Meter Breaststroke Name Team Seed Time Prelim Time

Preliminaries
1 Gangloff, Mark 1:05.1330.83 Auburn Aquatics-SE 1:00.81 1:05.13
2 Delic, Nikola West Virginia Aquatics 1:04.75 1:06.34
31.46 1:06.34
3 Barone, James Club Wolverine-MI 1:03.10 1:06.75
31.78 1:06.75
4 Knezevic, Bogdan Etobicoke Swimming 1:08.12 1:06.84
31.84 1:06.84
5 Mell, Bryan 1:07.1730.98 Etobicoke Swimming 1:06.58 1:07.17
6 Vanderkaay, Peter Club Wolverine-MI 1:08.27 1:07.18
31.66 1:07.18
6 Burtch, Grant Club Wolverine-MI 1:04.96 1:07.18
31.60 1:07.18
8 Swander, Kevin Indiana U Club Paradise-IN 1:01.74 1:07.23
32.29 1:07.23
9 Craig, Bradley 1:07.7232.73 Barracuda Swim Team-MI 1:05.54 1:07.72
10 Milenkovic, Marko Lake Erie Silver Dolphins-LE 58.74Y 1:07.96
32.29 1:07.96
11 Hills, Richard North Baltimore Aquatic Club-MD 1:07.30 1:08.11
32.45 1:08.11
12 Monaco, Marco Toronto Swim Club 1:05.56 1:08.14
31.94 1:08.14
13 Stephenson, Matt 1:08.9033.05 Brantford Aquatic Club 1:05.89 1:08.90
14 Salmon, Dayton 1:09.1133.16 London Aquatic Club 1:10.97 1:09.11
15 Jovanovic, Bojan 1:09.1933.11 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL 58.71Y 1:09.19
16 Vanderkaay, Alex 1:09.8133.06 Club Wolverine-MI 1:08.27 1:09.81
16 Vendt, Erik Club Wolverine-MI 1:10.16 1:09.81
32.95 1:09.81
Swim-Off Required
18 Cai, Michael Xiaohang 1:10.0733.30 Swim BC 1:07.47 1:10.07
19 Lintjer, Jason Tri-Cities Y-MI 56.96Y J1:10.07
31.88 1:10.07
20 Rook, Dane Club Wolverine-MI 1:07.96 1:10.74
33.32 1:10.74

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 52

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 16 Men 100 LC Meter Breaststroke) Name Team Seed Time Prelim Time

21 Murry, Steven 1:11.1534.31 Unattached I.U.C.P.-IN 1:09.49 1:11.15
22 Bulkley, Adam 1:11.2233.94 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:09.61 1:11.22
23 Kobb, Jordan North Baltimore Aquatic Club-MD 1:08.16 1:11.28
34.07 1:11.28
24 Paul, Derek Southeastern Swim Club-IN 58.46Y 1:11.51
33.57 1:11.51
24 Haley, Alexander 1:11.5134.19 Unattached I.U.C.P.-IN 1:08.42 1:11.51
Swim-Off Required
26 Potgieter, Johannes 1:11.6432.99 Lake Erie Silver Dolphins-LE 57.68Y 1:11.64
27 Chan, Julian Swim BC 1:08.79 1:11.67
33.12 1:11.67
28 Kellogg, Andrew 1:12.3333.93 Oakland Live Y'Ers-MI 58.26Y 1:12.33
29 Lender, Jared Parkway Swim Club-OZ 58.29Y 1:12.35
34.22 1:12.35
30 Linsley, Kevin 1:12.4833.59 North Shore Swim Club-WI 59.17Y 1:12.48
31 Grunert, Brice North Shore Swim Club-WI 59.07Y 1:12.56
33.94 1:12.56
32 Butler, Brenden Yorktown Swim Club-IN 58.08Y 1:12.66
33.77 1:12.66
33 Walter, Daniel Southeastern Swim Club-IN 1:06.12 1:12.80
34.17 1:12.80
34 Lehtonen, John Robert Oakland Live Y'Ers-MI 1:01.88Y 1:13.81
34.67 1:13.81
35 Wall, Tyler 1:13.9735.03 Swim BC 1:10.54 1:13.97
36 Catala, Steven Keller Swim Team 59.37Y 1:14.24
34.29 1:14.24
37 Godbeer, Matt Swim BC 1:09.78 1:14.32
34.82 1:14.32
38 Morin, Chirs NW Indiana Kicking Express 57.70Y 1:15.60
34.62 1:15.60
Event 17 Women 100 LC Meter Backstroke
Name Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Vaziri, Leila Unattached I.U.C.P.-IN 1:05.16 1:03.61 20
31.70 1:03.61
2 Coughlin, Natalie 1:03.6931.18 California Aquatics-PC 1:05.25 1:03.69 17
3 Kalisz, Courtney North Baltimore Aquatic Club-MD 1:05.79 1:04.84 16
31.85 1:04.84
4 Harriman, Amy 1:05.0931.80 Hamilton Aquatic Club 1:05.48 1:05.09 15
5 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 1:05.44 1:05.13 14
31.65 1:05.13
6 Pelton, Elizabeth Unattached Bad-MR 1:05.84 1:05.19 13
31.49 1:05.19

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 53

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results A - Final ... (Event 17 Women 100 LC Meter Backstroke) Name Team Prelim Time Finals Time Points

7 Romano, Megan 1:05.7432.03 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:05.65 1:05.74 12
8 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 1:06.12 1:06.51 11
31.95 1:06.51
B - Final
9 Shiota, Lili Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:06.87 1:05.33 9
31.53 1:05.33
10 Chura, Haley 1:05.7232.46 Athens Bulldog Swim Club-GA 1:06.70 1:05.72 7
11 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 1:06.61 1:06.23 6
32.47 1:06.23
12 Carman, Anja 1:07.2633.17 Dallas Mustangs-TX 1:07.57 1:07.26 5
13 Johnson, Payton Club Wolverine-MI 1:07.63 1:07.64 4
32.56 1:07.64
14 Hughes, Katherine 1:08.1533.44 Badger Swim Club-MR 1:07.54 1:08.15 3
15 Pickett, Afton Unattached S.M.A.C.-MI 1:07.50 1:08.46 2
33.55 1:08.46
16 Hicks, Ashley 1:08.8333.53 Plantation Swim Team-FG 1:07.52 1:08.83 1
C - Final
17 Silver, Emily 1:05.8831.94 California Aquatics-PC 1:08.33 1:05.88
18 Smith, Hannah Club Wolverine-MI 1:07.92 1:07.59
32.77 1:07.59
19 Poteete, Anna Unattached U.C.L.A.-CA 1:07.72 1:07.73
33.29 1:07.73
20 Cohagen, Ashley 1:07.9832.61 Unattached-MI 1:07.67 1:07.98
21 Moher, Olena Etobicoke Swimming 1:08.75 1:08.32
33.85 1:08.32
22 Gotay, Gretchen 1:08.7433.67 Athens Bulldog Swim Club-GA 1:08.60 1:08.74
23 Walker, Kristine London Aquatic Club 1:08.78 1:08.75
33.35 1:08.75
24 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 1:08.54 1:09.33
34.73 1:09.33
Event 17 Women 100 LC Meter Backstroke
Name Team Seed Time Prelim Time
Preliminaries
1 Kelly, Margaret Unattached-MI 1:04.98 1:05.11
31.86 1:05.11
2 Vaziri, Leila Unattached I.U.C.P.-IN 1:03.69 1:05.16
32.30 1:05.16
3 Coughlin, Natalie California Aquatics-PC 59.68 1:05.25
31.96 1:05.25
4 Lee, Felicia North Baltimore Aquatic Club-MD 1:03.99 1:05.44
31.96 1:05.44
5 Harriman, Amy Hamilton Aquatic Club 1:04.60 1:05.48
31.80 1:05.48
6 Romano, Megan 1:05.6532.15 Saint Petersburg Aquatics-FL 1:03.79 1:05.65

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 54

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 17 Women 100 LC Meter Backstroke) Name Team Seed Time Prelim Time

7 Kalisz, Courtney 1:05.7932.03 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:05.40 1:05.79
8 Pelton, Elizabeth Unattached Bad-MR 1:07.44 1:05.84
1:05.8431.77
9 Marik, Melissa Academy Bullets Swim Club-IL 1:03.65 1:06.12
1:06.1232.21
10 Peak, Candice Magnus Aquatic Group-NE 1:05.04 1:06.61
1:06.6132.81
11 Chura, Haley Athens Bulldog Swim Club-GA 1:04.85 1:06.70
1:06.7032.84
12 Shiota, Lili Asphalt Green Unified Aquatics-MR 1:06.72 1:06.87
1:06.8732.39
13 Lewerenz, Sasha Oakland Live Y'Ers-MI 1:05.37 1:07.46
1:07.4632.48
14 Pickett, Afton Unattached S.M.A.C.-MI 1:06.24 1:07.50
1:07.5032.95
15 Hicks, Ashley Plantation Swim Team-FG 1:07.43 1:07.52
1:07.5233.31
16 Hughes, Katherine 1:07.5433.49 Badger Swim Club-MR 58.03Y 1:07.54
17 Carman, Anja 1:07.5733.35 Dallas Mustangs-TX 1:05.24 1:07.57
18 Johnson, Payton 1:07.6332.75 Club Wolverine-MI 1:05.90 1:07.63
19 Cohagen, Ashley 1:07.6732.53 Unattached-MI 1:07.35 1:07.67
20 Poteete, Anna Unattached U.C.L.A.-CA 1:05.41 1:07.72
1:07.7233.42
21 Smith, Hannah Club Wolverine-MI 1:06.27 1:07.92
1:07.9232.89
22 Silver, Emily 1:08.3332.95 California Aquatics-PC 1:06.10 1:08.33
23 Cole, Jessica Athens Bulldog Swim Club-GA 1:06.54 1:08.54
1:08.5434.26
24 Gotay, Gretchen 1:08.6033.91 Athens Bulldog Swim Club-GA 1:07.79 1:08.60
25 Moher, Olena Etobicoke Swimming 1:07.91 1:08.75
1:08.7533.51
26 Walker, Kristine London Aquatic Club 1:09.81 1:08.78
1:08.7833.97
27 Tremblay, Ashley 1:08.9232.89 Greater Toledo Aquatic Club 57.89Y 1:08.92
28 Cole, Leigh 1:08.9333.30 Unattached-MI 1:07.35 1:08.93
29 Woods, Adrienne Unattached-MI 1:07.65 1:08.95
1:08.9533.59
30 Christ, Dana Birmingham-Bloomfield Atlantis-MI 56.25Y 1:09.01
1:09.0134.07
31 Smith, Katelyn 1:09.0433.55 Club Wolverine-MI 1:05.25 1:09.04
32 Nell, Hayley 1:09.2133.95 London Aquatic Club 1:07.78 1:09.21

USA Swimming - Unger Hy-Tek's MEET MANAGER 10:11 AM 5/24/2006 Page 55

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2006 - 5/19/2006 to 5/21/2006 Results Preliminaries ... (Event 17 Women 100 LC Meter Backstroke) Name Team Seed Time Prelim Time

33 Gale, Tiana Swim BC 1:07.37 1:09.30
1:09.3034.89
34 Percy, Meghann 1:09.3733.19 Windsor Aquatic Club 1:07.49 1:09.37
35 Michota, Stase Saint Petersburg Aquatics-FL 1:09.50 1:09.40
1:09.4033.77
36 Hupman, Andrea 1:09.4434.22 Northwestern University ST-IL 1:08.46 1:09.44
37 Johnson, Elizabeth Unattached-MI 58.78Y 1:09.59
1:09.5933.86
38 Hazelton, Shannon Greater Toledo Aquatic Club 59.04Y 1:09.68
1:09.6834.13
39 Peterson, Kevyn 1:09.6934.56 Swim BC 1:07.67 1:09.69
40 Cooper, Alex 1:09.7134.64 London Aquatic Club 1:08.07 1:09.71
41 Cihoski, Kristin Unattached I.U.C.P.-IN 1:07.59 1:09.76
1:09.7633.55
42 Margalis, Melanie 1:09.7834.88 Saint Petersburg Aquatics-FL 58.86Y 1:09.78
43 Ernst, Susanna Indiana U Club Paradise-IN 1:07.37 1:09.88
1:09.8834.11
44 Moser, Leeza Great Lakes Aquatics-MI 1:10.30 1:09.90
1:09.9034.78
45 Sergesketter, Kayla 1:09.9734.39 Jasper Aquatic Wildcats, Inc-IN 1:09.07 1:09.97
46 Cloutier, Kristin Guelph Marlins 1:07.77 1:10.05
1:10.0533.48
47 Montgomery, Olivia 1:10.1134.60 Swim BC 1:09.84 1:10.11
48 Evans, Laura Badger Swim Club-MR 58.74Y 1:10.17
1:10.1734.32
48 Biegel, Aubrette 1:10.173