Licensed to USA Swimming-National Meets
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/12/2011 03:22 PM
     2011 Speedo Junior National Championships TT - 8/8/2011 to 8/12/2011      
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM 2012 Olympic Trials
          26.79  W.N. 2011 Winter National
          26.99  JRS 2011 LC Juniors
          27.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          27.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schneider, Mimi     15 Academy Bullets-IL     26.74      26.61 W.N.   
          r:+0.73                                                              
  2 Huang, Salena       18 Mission San Jose-PC       NT      26.83 JRS    
          r:+0.76                                                              
  3 Bauer, Brooke       13 Lakeside Swim Te-KY    26.96      27.09 WJN    
          r:+0.67                                                              
  3 Wilde, Courtney     18 Irvine Novaquati-CA    26.88      27.09 WJN    
          r:+0.72                                                              
  5 Sapienza, Breanna   15 Superior Stingra-OR    27.50      27.13 JR-B   
          r:+0.68                                                              
  6 Cha, Brenda         15 Lake Oswego Swim-OR    26.91      27.20 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  7 Labonge, Natalie    15 Greensboro Swimm-NC    27.01      27.52 JR-B   
          r:+0.76                                                              
  8 Wong, Brynne        15 Aquazot Swim Clu-CA    27.71      27.58 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  9 Zebley, Morgan      17 Club Wolverine-MI      27.61      28.54        
          r:+0.78                                                              
 10 Meyer, Theresa      17 YMCA of the Tria-NC    29.90      29.17        
          r:+0.80                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM 2012 Olympic Trials
          26.79  W.N. 2011 Winter National
          26.99  JRS 2011 LC Juniors
          27.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          27.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Acker, Rachael      17 Palo Alto Stanfo-PC    26.25      25.95 OLYM   
          r:+0.70                                                              
  2 Pietila, Haley      17 Lake Country Swi-WI    27.10      26.73 W.N.   
          r:+0.71                                                              
  3 Kitchens, Kaitlin   15 Dynamo Swim Club-GA       NT      27.05 WJN    
          r:+0.72                                                              
  4 Larson, Nancy       18 Star Aquatics-NC       27.50      27.21 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  5 Meyer, Abigail      15 Nitro Swimming-ST      27.67      27.24 JR-B   
          r:+0.76                                                              
  6 McIlmail, Corrigan  15 Rockville Montgo-PV    28.43      27.43 JR-B   
          r:+0.72                                                              
  7 Jones, Kate         17 Lake Country Swi-WI    27.59      27.62        
          r:+0.71                                                              
  8 Johanson, Kelly     17 Badger Swim Club-MR    28.05      27.88        
          r:+0.77                                                              
  9 Varisco, Madison    15 First Colony Swi-GU    28.28      28.11        
          r:+0.71                                                              
 10 Warhol, Maryelizab  15 Coast Guard Blue-VA    28.00      28.13        
          r:+0.76                                                              
 11 Davis, Supriya      17 Duke Aquatics-NC       28.23      28.33        
          r:+0.65                                                              
 12 Arceneaux, Kate     14 Katy Aquatic Tea-GU    30.01      28.62        
          r:+0.70                                                              
 13 Borchardt, Rachel   16 Lake Country Swi-WI    29.50      28.85        
          r:+0.73                                                              
 13 Adamski, Lindsay    14 Lake Country Swi-WI    29.50      28.85        
          r:+0.60                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM 2012 Olympic Trials
          26.79  W.N. 2011 Winter National
          26.99  JRS 2011 LC Juniors
          27.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          27.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Mary        18 Una Scor-CC/Cal Bap    26.95      27.16 JR-B   
          r:+0.75                                                              
  2 Kaunitz, Sarah      14 Lake Oswego Swim-OR    26.67      27.51 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  3 Blovad, Keaton      12 Lake Oswego Swim-OR    28.04      27.61        
          r:+0.73                                                              
  4 Alcon, Sasha        18 Pleasanton Seaha-PC    27.48      27.72        
          r:+0.83                                                              
  5 Kamai, Charlotte    16 North Bay Aquati-PC    27.37      27.76        
          r:+0.72                                                              
  6 Morrow, Lindsay     16 Katy Aquatic Tea-GU    27.13      27.86        
          r:+0.79                                                              
  7 Joassaint, Larissa  18 Marietta Marlins-GA    27.68      27.97        
          r:+0.80                                                              
  8 Tuskey, Emily       15 Greensboro Swimm-NC    27.98      28.01        
          r:+0.78                                                              
  9 Marsh, Alyssa       13 SwimMAC Carolina-NC    29.20      28.15        
          r:+0.79                                                              
 10 Dawson, Kendall     14 Fast Lane Aquati-FL    28.20      28.60        
          r:+0.81                                                              
 -- Beeler, Halle       16 Greensboro Swimm-NC    28.30         DQ        
      False start
          r:+0.31                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM 2012 Olympic Trials
          26.79  W.N. 2011 Winter National
          26.99  JRS 2011 LC Juniors
          27.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          27.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanders, Julia-gra  16 Columbia River S-OR    26.61      26.95 JRS    
  2 Tamblyn, Anne       17 Club Wolverine-MI      26.70      26.96 JRS    
  3 Schachter, Amelia   17 Puma Aquatic Tea-CA    27.08      27.39 JR-B   
  4 Santilena, Kathari  16 The Claremont Cl-CA    29.20      27.78        
  5 Bursch, Addisynn    16 Unattached-IE          27.90      27.93        
  6 Stinner, Sydney     17 Parkland Aquatic-MA    28.48      27.94        
  7 Michaels, Dana      18 Katy Aquatic Tea-GU    28.80      27.97        
  8 La Freniere, Marri  16 Arden Hills Swim-SN    27.91      28.00        
  9 Church, Lauren      17 Empire Swimming-MR        NT      28.01        
 10 Tuskey, Emily       15 Greensboro Swimm-NC    27.98      28.17        
 11 Metcalf, Carissa    17 Arden Hills Swim-SN    27.20      28.18        
 12 Short, Jessica      13 Ozaukee Aquatics-WI    28.05      28.21        
 13 Chaney, Kaelah      16 Pine Crest Swimm-FG    28.65      28.53        
 14 Yeager, Erin        17 First Colony Swi-GU    28.56      28.69        
 15 Veale, Hannah       15 Pine Crest Swimm-FG    28.22      29.38        
 16 Williams, Kathryn   16 YMCA of the Tria-NC    29.00      30.13        
 -- Huang, Salena       18 Mission San Jose-PC    27.79         NS        
 -- Bauer, Brooke       13 Lakeside Swim Te-KY    26.96         NS        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM 2012 Olympic Trials
          26.79  W.N. 2011 Winter National
          26.99  JRS 2011 LC Juniors
          27.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          27.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rhodes, Lauren      15 SwimMAC Carolina-NC    26.49      26.72 W.N.   
          r:+0.75                                                              
  2 Apostalon, Anika    16 Duke City Aquati-NM    26.73      26.75 W.N.   
          r:+0.66                                                              
  3 Dubroff, Lily       14 Delaware Swim Te-MA    26.70      26.86 JRS    
          r:+0.70                                                              
  4 McCullagh, Nora     14 SwimMAC Carolina-NC    26.80      26.87 JRS    
          r:+0.72                                                              
  5 Lydzinski, Megan    17 X-Cel Swimming-NJ      27.29      26.88 JRS    
          r:+0.72                                                              
  6 Sarazen, Kyra       14 Exeter Swim Team-NE    27.61      26.95 JRS    
          r:+0.72                                                              
  7 Martin, Hannah      17 Greensboro Swimm-NC    26.87      27.21 JR-B   
          r:+0.78                                                              
  8 Meyer, Abigail      15 Nitro Swimming-ST      28.11      27.44 JR-B   
          r:+0.81                                                              
  9 Esposito, Deirdre   18 Cougar Aquatic T-NJ    27.92      27.50 JR-B   
          r:+0.81                                                              
  9 Grier, Megan        16 DU Hilltoppers-CO      27.22      27.50 JR-B   
          r:+0.76                                                              
 11 Gordy, Lillian      18 Star Aquatics-NC          NT      27.72        
          r:+0.79                                                              
 12 Joassaint, Larissa  18 Marietta Marlins-GA    27.68      27.77        
          r:+0.75                                                              
 13 Tang, Helen         16 Santa Clara Swim-PC    28.07      27.78        
          r:+0.74                                                              
 14 Wolfgramm, Amelia   15 Race Swami-UT          27.80      27.99        
          r:+0.80                                                              
 15 Hinkle, Mickayla    14 St Croix Swim Cl-MN    27.97      28.15        
          r:+0.80                                                              
 16 Speak, Sage         15 Wave Aquatics-PN       27.50      28.25        
          r:+0.83                                                              
 17 Stephens-Pickeral,  16 Star Aquatics-NC       28.00      33.73        
          r:+0.67                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM 2012 Olympic Trials
          57.89  W.N. 2011 Winter National
          58.59  JRS 2011 LC Juniors
          58.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          59.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jongekrijg, Anneli  17 Liquid Lightning-MI    58.27      57.41 W.N.   
              27.70       57.41 (29.71)                                        
  2 Clarno, Kristen     17 De Anza Cupertin-PC    58.51      58.11 JRS    
              28.03       58.11 (30.08)                                        
  3 Hashbarger, Sammie  15 Metroplex Aquati-NT    57.53      58.24 JRS    
              28.27       58.24 (29.97)                                        
  4 McKenzie, Cora      17 Crimson Tide Aqu-SE    57.88      58.46 JRS    
              28.21       58.46 (30.25)                                        
  5 Ye, Chelsea         17 Chesapeake Swim-OK     57.75      58.75 JR-B   
              28.27       58.75 (30.48)                                        
  6 Wang, Oriana        16 The Claremont Cl-CA    58.50      58.82 JR-B   
              28.91       58.82 (29.91)                                        
  7 Lakota, Alexandra   16 Fort Worth Area-NT     58.42      59.04 JR-B   
              28.38       59.04 (30.66)                                        
  8 Stoehr, Rachel      17 Lake Forest Swim-IL    58.76      59.06 JR-B   
              28.75       59.06 (30.31)                                        
  9 Ware, Lydia         15 YMCA of Florida'-FL    59.53      59.42        
              28.70       59.42 (30.72)                                        
 10 McKenzie, Anna      15 Crimson Tide Aqu-SE    58.79      59.94        
              28.94       59.94 (31.00)                                        
 11 Pulte, Jaynie       17 Una Cat-FL             58.99    1:00.17        
              28.81     1:00.17 (31.36)                                        
 12 McElfresh, Erin     16 Lansing Cats-NI        59.74    1:00.55        
              29.19     1:00.55 (31.36)                                        
 13 Grothe, Rachael     15 Boulder City Hen-CA       NT    1:01.20        
              29.01     1:01.20 (32.19)                                        
 14 Varisco, Madison    15 First Colony Swi-GU  1:01.80    1:02.11        
              29.59     1:02.11 (32.52)                                        
 15 Englestead, Lindse  16 Sandpipers Of Ne-CA  1:05.98    1:02.60        
              30.06     1:02.60 (32.54)                                        
 -- Griffith, Mary      17 Lodi City Swim C-SN       NT         NS        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM 2012 Olympic Trials
          57.89  W.N. 2011 Winter National
          58.59  JRS 2011 LC Juniors
          58.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          59.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoehr, Rachel      17 Lake Forest Swim-IL    59.00      58.76 JR-B   
          r:+0.76                                                              
  2 Schuler, Mackenzie  17 Clovis Swim Club-CC    58.99      58.78 JR-B   
     r:+0.74  28.50       58.78 (30.28)                                        
  3 Schachter, Amelia   17 Puma Aquatic Tea-CA    58.73      59.20 JR-B   
     r:+0.68  28.62       59.20 (30.58)                                        
  4 Borgersen, Hanne    17 Monocacy Aquatic-MD    59.36      59.27 JR-B   
     r:+0.81  28.67       59.27 (30.60)                                        
  4 Johanson, Kelly     17 Badger Swim Club-MR    59.58      59.27 JR-B   
     r:+0.79  28.71       59.27 (30.56)                                        
  6 Anaya, Ana          18 Metro Aquatic Cl-FG    59.80      59.55        
          r:+0.73                                                              
  7 Ramsey, Margaret    17 Carmel Swim Club-IN    59.69      59.61        
     r:+0.74  28.43       59.61 (31.18)                                        
  8 Byrum, Charity      18 Star Aquatics-NC       58.50      59.62        
     r:+0.83  28.46       59.62 (31.16)                                        
  9 Lundstrom, Heather  16 Parkway Swim Clu-OZ  1:00.33      59.64        
     r:+0.77  29.03       59.64 (30.61)                                        
 10 Cooper, Linsay      16 SwimMAC Carolina-NC    59.80      59.74        
     r:+0.75  29.14       59.74 (30.60)                                        
 11 Raukar, Cali        13 Marin Pirates-PC     1:00.12      59.95        
     r:+0.77  28.91       59.95 (31.04)                                        
 12 Metzger-Seymour, E  15 North Jeffco Swi-CO    59.81      59.96        
     r:+0.77  29.11       59.96 (30.85)                                        
 13 Sarazen, Kyra       14 Exeter Swim Team-NE    59.86    1:00.06        
     r:+0.78  28.72     1:00.06 (31.34)                                        
 14 Fulenwider, Meliss  16 Badger Swim Club-MR    59.68    1:00.23        
     r:+0.68  28.41     1:00.23 (31.82)                                        
 15 Ware, Yasmine       14 Swim Kauai Aquat-HI  1:00.20    1:00.29        
          r:+0.73                                                              
 16 Gudbranson, Emily   16 Lake Erie Silver-LE  1:00.00    1:00.36        
     r:+0.72  28.58     1:00.36 (31.78)                                        
 17 Zapinski, Emily     16 North Texas Nada-NT  1:00.93    1:00.43        
     r:+0.76  28.92     1:00.43 (31.51)                                        
 18 Howard, Mary        18 Csp Tideriders-OZ      59.03    1:00.57        
     r:+0.74  28.81     1:00.57 (31.76)                                        
 19 Saghafi, Ariana     13 Una Tera-PC            59.10    1:00.61        
     r:+0.75  29.03     1:00.61 (31.58)                                        
 20 Yee, Catherine      17 Lake Oswego Swim-OR  1:01.09    1:00.62        
     r:+0.76  28.69     1:00.62 (31.93)                                        
 21 Boland, India       17 YMCA of the Nort-NE  1:00.23    1:00.63        
     r:+0.94  29.60     1:00.63 (31.03)                                        
 22 Davis, Supriya      17 Duke Aquatics-NC     1:00.34    1:00.71        
     r:+0.72  29.27     1:00.71 (31.44)                                        
 23 Nasson, Stephanie   17 Little Rhody Aqu-NE  1:01.15    1:00.74        
     r:+0.74  29.70     1:00.74 (31.04)                                        
 24 Magnuson, Hannah    15 Triton Swimming-KY   1:02.63    1:00.81        
     r:+0.84  29.23     1:00.81 (31.58)                                        
 25 Oslund, Victoria    18 YMCA of Western-NC   1:01.82    1:00.84        
     r:+0.72  29.23     1:00.84 (31.61)                                        
 26 Woo, Catherine      16 Arden Hills Swim-SN  1:00.25    1:00.86        
     r:+0.73  29.13     1:00.86 (31.73)                                        
 26 Hamil, Mariah       18 Swac Swim Team-IN      58.89    1:00.86        
     r:+0.80  28.73     1:00.86 (32.13)                                        
 28 Samson, Olivia      17 Albany Starfish-AD   1:00.20    1:00.91        
     r:+0.97  29.36     1:00.91 (31.55)                                        
 28 La Freniere, Marri  16 Arden Hills Swim-SN  1:00.21    1:00.91        
     r:+0.88  29.19     1:00.91 (31.72)                                        
 30 Campbell, Julia     16 Duneland Swim Cl-IN  1:00.19    1:00.99        
     r:+0.77  29.39     1:00.99 (31.60)                                        
 31 Ochsner, Kelsey     15 Gillette Swim Te-WY  1:01.80    1:01.01        
          r:+0.79                                                              
 32 Kitze, Isabelle     15 North Bay Aquati-PC  1:00.54    1:01.53        
          r:+0.76                                                              
 33 Esposito, Deirdre   18 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.03    1:01.64        
     r:+0.79  28.91     1:01.64 (32.73)                                        
 34 Lacy, Shelby        18 Michigan Lakesho-MI  1:00.69    1:01.65        
     r:+0.77  28.92     1:01.65 (32.73)                                        
 35 Brown, Tess         16 North Bay Aquati-PC    58.19    1:01.89        
     r:+0.76  29.06     1:01.89 (32.83)                                        
 36 Lohman, Sarah       18 Swac Swim Team-IN    1:00.37    1:02.37        
     r:+0.83  29.40     1:02.37 (32.97)                                        
 37 Eyolfson, Madeline  16 Boise YMCA Swim-SR   1:01.05    1:02.55        
     r:+0.71  30.26     1:02.55 (32.29)                                        
 38 Veale, Hannah       15 Pine Crest Swimm-FG  1:01.70    1:03.34        
     r:+0.77  30.15     1:03.34 (33.19)                                        
 39 Hayes, Heather      16 Southeastern Swi-IN  1:02.00    1:03.43        
     r:+0.87  29.97     1:03.43 (33.46)                                        
 40 Weisert, Elise      16 North Texas Nada-NT  1:03.97    1:03.67        
     r:+0.90  30.38     1:03.67 (33.29)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM 2012 Olympic Trials
          57.89  W.N. 2011 Winter National
          58.59  JRS 2011 LC Juniors
          58.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          59.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Chelsea         17 Chesapeake Swim-OK     57.75      58.46 JRS    
     r:+0.70  28.12       58.46 (30.34)                                        
  2 Lydzinski, Megan    17 X-Cel Swimming-NJ      59.30      58.57 JRS    
     r:+0.72  27.85       58.57 (30.72)                                        
  3 Apostalon, Anika    16 Duke City Aquati-NM    58.45      58.75 JR-B   
     r:+0.66  28.25       58.75 (30.50)                                        
  4 Hulsey, Catherine   16 Swim Macon-GA        1:00.01      59.20 JR-B   
     r:+0.81  28.34       59.20 (30.86)                                        
  5 Keane, Anna         15 Bellevue Club Sw-PN       NT      59.27 JR-B   
     r:+0.77  27.93       59.27 (31.34)                                        
  6 Larson, Nancy       18 Star Aquatics-NC       58.50      59.28 JR-B   
     r:+0.71  28.48       59.28 (30.80)                                        
  7 Franklin, Mackenzi  16 Nitro Swimming-ST      59.12      59.45        
     r:+0.74  28.66       59.45 (30.79)                                        
  8 Graves, Giorgie     17 Tampa Bay Commun-FL    59.13      59.47        
     r:+0.77  28.51       59.47 (30.96)                                        
  9 Bogdanovski, Anast  18 Fanwood-Scotch P-NJ    58.83      59.50        
     r:+0.77  28.46       59.50 (31.04)                                        
 10 Garvin, Stephanie   15 St Charles Swim-IL   1:00.45    1:01.55        
     r:+0.81  29.04     1:01.55 (32.51)                                        
 11 Adamski, Lindsay    14 Lake Country Swi-WI  1:03.90    1:02.77        
     r:+0.59  29.90     1:02.77 (32.87)                                        
 12 Hanson, Courtney    13 La Mirada Armada-CA  1:07.57    1:05.80        
     r:+0.74  31.42     1:05.80 (34.38)                                        
 -- Jongekrijg, Anneli  17 Liquid Lightning-MI    58.27         DQ        
      False start
          r:+0.83                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM 2012 Olympic Trials
          57.89  W.N. 2011 Winter National
          58.59  JRS 2011 LC Juniors
          58.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          59.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Alexandra   15 Schroeder YMCA S-WI    57.15      57.00 OLYM   
     r:+0.76  27.24       57.00 (29.76)                                        
  2 Weitzeil, Abbigail  14 Canyons Aquatic-CA     57.66      57.14 OLYM   
     r:+0.79  27.24       57.14 (29.90)                                        
  3 Jones, Kaitlin      17 Quest Swimming-VA      57.75      57.63 W.N.   
     r:+0.74  27.74       57.63 (29.89)                                        
  4 Hubel, Alexandria   14 Boulder City Hen-CA    58.19      58.30 JRS    
     r:+0.85  27.79       58.30 (30.51)                                        
  5 Choi, Dayae         16 Aquazot Swim Clu-CA    58.45      58.41 JRS    
     r:+0.61  28.01       58.41 (30.40)                                        
  6 Labozan, Anna       17 RallySport Aquat-CO    58.21      58.52 JRS    
     r:+0.82  27.95       58.52 (30.57)                                        
  7 Alcon, Sasha        18 Pleasanton Seaha-PC       NT      58.57 JRS    
     r:+0.79  28.29       58.57 (30.28)                                        
  8 DeLoof, Catherine   14 Pointe Aquatics-MI     58.30      58.61 JR-B   
     r:+0.68  27.89       58.61 (30.72)                                        
  9 Sellers, Alexandra  16 Lakeside Aquatic-NT    58.30      58.82 JR-B   
     r:+0.79  28.54       58.82 (30.28)                                        
 10 Johnson, Carly      17 Phoenix Swim Clu-AZ    58.26      58.84 JR-B   
     r:+0.71  27.99       58.84 (30.85)                                        
 11 Finkbeiner, Caroli  17 Wsy Swimming-MA      1:00.80      58.92 JR-B   
     r:+0.76  28.63       58.92 (30.29)                                        
 12 Miller, Savannah    17 Class Aquatics-CA      59.18      59.11 JR-B   
     r:+0.84  28.56       59.11 (30.55)                                        
 13 Bursch, Addisynn    16 Unattached-IE          59.56      59.19 JR-B   
     r:+0.67  28.77       59.19 (30.42)                                        
 14 Cratsenberg, Amber  17 Valley Aquatics-PN     58.40      59.26 JR-B   
     r:+0.75  28.38       59.26 (30.88)                                        
 14 Galyer, Danielle    15 Y-Spartaquatics-SC     59.99      59.26 JR-B   
     r:+0.78  28.59       59.26 (30.67)                                        
 16 Elliott, Erika      17 Patriot Aquatic-IL     58.76      59.41        
     r:+0.81  28.34       59.41 (31.07)                                        
 17 Drabot, Katherine   13 Ozaukee Aquatics-WI  1:01.81      59.53        
     r:+0.73  28.68       59.53 (30.85)                                        
 18 Sickle, Katarina    17 Kansas City Blaz-MV       NT      59.57        
     r:+0.79  28.82       59.57 (30.75)                                        
 19 Kreuzberger, Kimbe  16 Marin Pirates-PC       58.72      59.60        
     r:+0.71  28.19       59.60 (31.41)                                        
 20 Friderichs, Jamie   17 Blue Tide Aquati-GU  1:00.03      59.71        
     r:+0.72  28.32       59.71 (31.39)                                        
 21 Kamai, Charlotte    16 North Bay Aquati-PC    58.88      59.72        
     r:+0.72  28.88       59.72 (30.84)                                        
 22 Schlobohm, Stephan  17 Aquazot Swim Clu-CA    59.17    1:00.01        
     r:+0.72  28.61     1:00.01 (31.40)                                        
 23 Fulenwider, Meliss  16 Badger Swim Club-MR    59.68    1:00.03        
     r:+0.66  28.05     1:00.03 (31.98)                                        
 24 Grim, Kayla         18 Parkland Aquatic-MA  1:01.00    1:00.68        
     r:+0.69  29.04     1:00.68 (31.64)                                        
 25 Elliott, Danielle   16 Patriot Aquatic-IL   1:01.51    1:01.03        
     r:+0.76  29.71     1:01.03 (31.32)                                        
 26 Beeler, Halle       16 Greensboro Swimm-NC  1:00.75    1:01.27        
     r:+0.65  29.39     1:01.27 (31.88)                                        
 27 Brennecke, Nicole   17 Metroplex Aquati-NT  1:02.12    1:02.28        
     r:+0.70  30.35     1:02.28 (31.93)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM 2012 Olympic Trials
          57.89  W.N. 2011 Winter National
          58.59  JRS 2011 LC Juniors
          58.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          59.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 James, Samantha     18 New Trier Swim C-IL    57.87      58.53 JRS    
     r:+0.72  27.88       58.53 (30.65)                                        
  2 Cha, Brenda         15 Lake Oswego Swim-OR    58.92      58.66 JR-B   
     r:+0.68  28.41       58.66 (30.25)                                        
  3 Amberg, Natalie     15 Crow Canyon Coun-PC    59.50      59.50        
     r:+0.86  29.07       59.50 (30.43)                                        
  4 Spadoni, Marina     17 Mission Viejo Na-CA    58.82      59.51        
     r:+0.70  28.87       59.51 (30.64)                                        
  5 Gordy, Lillian      18 Star Aquatics-NC       58.50      59.67        
     r:+0.76  28.72       59.67 (30.95)                                        
  5 Miller, Savannah    17 Class Aquatics-CA      59.40      59.67        
     r:+0.83  28.75       59.67 (30.92)                                        
  7 Mertel, Nicole      17 Desert Storm Swi-CA    59.76    1:00.17        
     r:+0.79  28.62     1:00.17 (31.55)                                        
  8 Preston, Haley      17 Class Aquatics-CA    1:00.37    1:00.20        
     r:+0.77  29.32     1:00.20 (30.88)                                        
  9 Edsall, Kali        15 Carter Center Aq-VA  1:01.12    1:00.32        
     r:+0.70  28.89     1:00.32 (31.43)                                        
 10 Kreuzberger, Kimbe  16 Marin Pirates-PC       58.72    1:00.79        
     r:+0.72  28.54     1:00.79 (32.25)                                        
 11 Wilson, Makenna     15 Una Tops-CO          1:01.50    1:01.35        
     r:+0.68  29.12     1:01.35 (32.23)                                        
 12 Nelson, Lilly       15 Palo Alto Stanfo-PC  1:02.90    1:03.11        
     r:+0.77  29.85     1:03.11 (33.26)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:06.19  JRS 2011 LC Juniors
        2:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:07.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Danielle       17 Arizona Marlins-AZ   2:05.86    2:05.87 JRS    
     r:+0.76  29.35     1:01.14 (31.79)     1:33.31 (32.17)     2:05.87 (32.56)
  2 Hubel, Alexandria   14 Boulder City Hen-CA  2:09.50    2:06.87 JR-B   
     r:+0.89  29.35     1:01.29 (31.94)     1:34.25 (32.96)     2:06.87 (32.62)
  3 Launer, Emily       17 Kishwaukee YMCA-IL   2:07.36    2:06.89 JR-B   
     r:+0.75  29.70     1:01.70 (32.00)     1:34.23 (32.53)     2:06.89 (32.66)
  4 Zarriello, Megan    18 Long Island Aqua-MR  2:09.69    2:07.35 JR-B   
     r:+0.81  30.53     1:02.77 (32.24)     1:35.20 (32.43)     2:07.35 (32.15)
  5 Berger, Kelly       16 Crimson Tide Aqu-SE  2:11.20    2:07.75        
     r:+0.76  30.29     1:02.81 (32.52)     1:35.53 (32.72)     2:07.75 (32.22)
  6 Nasson, Stephanie   17 Little Rhody Aqu-NE  2:08.35    2:07.92        
     r:+0.77  30.41     1:02.67 (32.26)     1:35.58 (32.91)     2:07.92 (32.34)
  7 Boland, India       17 YMCA of the Nort-NE  2:07.87    2:08.08        
     r:+0.85  30.25     1:03.20 (32.95)     1:36.08 (32.88)     2:08.08 (32.00)
  8 Samson, Olivia      17 Albany Starfish-AD   2:08.01    2:08.61        
     r:+0.84  30.82     1:04.19 (33.37)     1:36.71 (32.52)     2:08.61 (31.90)
  9 Meyer, Theresa      17 YMCA of the Tria-NC  2:08.83    2:08.75        
     r:+0.84  30.12     1:02.36 (32.24)     1:35.88 (33.52)     2:08.75 (32.87)
 10 Mathias, Mallory    16 Birmingham Swim-SE   2:08.98    2:08.93        
     r:+0.83  30.91     1:03.69 (32.78)     1:36.56 (32.87)     2:08.93 (32.37)
 11 Rogers, Shannon     17 City of Plano Sw-NT  2:10.42    2:09.09        
     r:+0.75  30.22     1:02.97 (32.75)     1:36.14 (33.17)     2:09.09 (32.95)
 12 Drabot, Katherine   13 Ozaukee Aquatics-WI  2:09.97    2:09.28        
     r:+0.77  30.32     1:02.97 (32.65)     1:36.17 (33.20)     2:09.28 (33.11)
 13 Lundstrom, Heather  16 Parkway Swim Clu-OZ  2:10.55    2:09.39        
     r:+0.76  30.06     1:03.26 (33.20)     1:37.18 (33.92)     2:09.39 (32.21)
 14 Usinger, Brittany   13 Crow Canyon Coun-PC  2:10.50    2:09.42        
     r:+0.79  29.88     1:02.80 (32.92)     1:35.94 (33.14)     2:09.42 (33.48)
 15 Lips, Hannah        15 Y-Spartaquatics-SC   2:13.69    2:09.44        
     r:+0.77  30.40     1:03.03 (32.63)     1:36.63 (33.60)     2:09.44 (32.81)
 16 Gudbranson, Emily   16 Lake Erie Silver-LE  2:09.11    2:09.59        
     r:+0.73  29.65     1:02.41 (32.76)     1:36.11 (33.70)     2:09.59 (33.48)
 17 Morren, Holly       15 Michigan Lakesho-MI  2:08.86    2:09.62        
     r:+0.74  30.04     1:03.25 (33.21)     1:36.04 (32.79)     2:09.62 (33.58)
 18 Clark, Haley        17 Aggie Swim Club-GU   2:11.76    2:09.63        
     r:+0.76  29.61     1:01.85 (32.24)     1:35.70 (33.85)     2:09.63 (33.93)
 19 McKeon, Mallory     17 Pine Crest Swimm-FG  2:11.04    2:09.90        
     r:+0.80  30.35     1:02.86 (32.51)     1:36.46 (33.60)     2:09.90 (33.44)
 20 Molisee, Cori       15 Boulder City Hen-CA  2:08.42    2:10.10        
     r:+0.81  29.92     1:02.07 (32.15)     1:35.98 (33.91)     2:10.10 (34.12)
 21 Marrkand, Jennifer  15 Patriot Swim Clu-NE  2:09.65    2:10.13        
     r:+0.72  29.85     1:02.97 (33.12)     1:36.77 (33.80)     2:10.13 (33.36)
 22 Marshall, Lara      16 Northwest NC Ymc-NC  2:11.34    2:10.41        
     r:+0.70  29.83     1:03.12 (33.29)     1:37.16 (34.04)     2:10.41 (33.25)
 23 Ariza-Balter, Myri  16 Foothills Swim T-CO  2:10.00    2:10.47        
     r:+0.82  30.67     1:03.85 (33.18)     1:37.33 (33.48)     2:10.47 (33.14)
 24 Hamil, Mariah       18 Swac Swim Team-IN    2:08.30    2:10.69        
     r:+0.79  29.70     1:02.27 (32.57)     1:36.40 (34.13)     2:10.69 (34.29)
 25 Wall, Madeleine     17 Csp Tideriders-OZ    2:10.00    2:11.10        
     r:+0.82  30.20     1:02.92 (32.72)     1:36.93 (34.01)     2:11.10 (34.17)
 26 Casso, Liliana      16 Team Santa Monic-CA  2:10.14    2:11.30        
     r:+0.82  31.28     1:04.38 (33.10)     1:38.01 (33.63)     2:11.30 (33.29)
 27 Galyer, Alex        13 Y-Spartaquatics-SC   2:14.69    2:12.46        
     r:+0.75  31.17     1:04.59 (33.42)     1:38.97 (34.38)     2:12.46 (33.49)
 28 Snyder, Rachel      18 North Jeffco Swi-CO  2:13.67    2:14.16        
     r:+0.78  31.67     1:05.36 (33.69)     1:39.80 (34.44)     2:14.16 (34.36)
 29 Kelly, Kate         16 Y-Spartaquatics-SC   2:16.69    2:14.98        
     r:+0.76  31.48     1:05.68 (34.20)     1:41.16 (35.48)     2:14.98 (33.82)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:06.19  JRS 2011 LC Juniors
        2:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:07.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moe, Erin           16 Carmel Swim Club-IN  2:08.00    2:06.91 JR-B   
     r:+0.77  30.16     1:02.24 (32.08)     1:34.96 (32.72)     2:06.91 (31.95)
  2 Koziol, Stephanie   18 Berkeley Aquatic-NJ  2:09.98    2:08.58        
     r:+0.74  30.85     1:03.17 (32.32)     1:36.24 (33.07)     2:08.58 (32.34)
  3 Johnson, Morgan     18 Chattahoochee Go-GA  2:09.00    2:09.59        
     r:+0.74  29.96     1:02.66 (32.70)     1:36.34 (33.68)     2:09.59 (33.25)
  4 Spadoni, Marina     17 Mission Viejo Na-CA  2:07.15    2:09.92        
     r:+0.74  29.68     1:01.97 (32.29)     1:35.87 (33.90)     2:09.92 (34.05)
  5 Godlewski, Jessica  17 Raleigh Swimming-NC  2:08.00    2:10.54        
     r:+0.79  30.68     1:04.00 (33.32)     1:37.74 (33.74)     2:10.54 (32.80)
  6 Ross, Melissa       17 Central Bucks Sw-MA       NT    2:10.74        
     r:+0.78  30.28     1:03.13 (32.85)     1:37.27 (34.14)     2:10.74 (33.47)
  7 Miller, Catie       15 Sandpipers Of Ne-CA  2:18.41    2:10.96        
     r:+0.70  30.44     1:03.96 (33.52)     1:37.88 (33.92)     2:10.96 (33.08)
  8 Magnuson, Hannah    15 Triton Swimming-KY   2:16.57    2:11.03        
     r:+0.77  30.90     1:04.26 (33.36)     1:38.49 (34.23)     2:11.03 (32.54)
  9 Franklin, Mackenzi  16 Nitro Swimming-ST    2:10.56    2:11.11        
     r:+0.79  30.73     1:03.35 (32.62)     1:37.22 (33.87)     2:11.11 (33.89)
 10 Kessler, Rachel     16 Badger Swim Club-MR  2:12.50    2:11.28        
     r:+0.77  30.63     1:04.27 (33.64)     1:38.11 (33.84)     2:11.28 (33.17)
 11 Krane, Elizabeth    17 Csp Tideriders-OZ    2:08.93    2:11.32        
     r:+0.76  30.01     1:03.33 (33.32)     1:37.45 (34.12)     2:11.32 (33.87)
 12 Reid, Carly         15 Palo Alto Stanfo-PC  2:09.54    2:12.15        
     r:+0.73  29.26     1:03.18 (33.92)     1:38.35 (35.17)     2:12.15 (33.80)
 13 Thompson, Haley     17 Michigan Lakesho-MI  2:11.89    2:12.47        
     r:+0.67  30.74     1:04.29 (33.55)     1:38.45 (34.16)     2:12.47 (34.02)
 14 Martin, Hannah      16 Chattahoochee Go-GA  2:07.60    2:12.77        
     r:+0.76  30.47     1:03.44 (32.97)     1:38.35 (34.91)     2:12.77 (34.42)
 15 Ruiz, Lindsay       16 California Capit-SN  2:11.99    2:13.27        
     r:+0.69  30.72     1:03.90 (33.18)     1:38.68 (34.78)     2:13.27 (34.59)
 16 Saghafi, Ariana     13 Una Tera-PC          2:10.00    2:15.34        
     r:+0.69  31.18     1:05.87 (34.69)     1:40.88 (35.01)     2:15.34 (34.46)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:06.19  JRS 2011 LC Juniors
        2:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:07.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friderichs, Jamie   17 Blue Tide Aquati-GU  2:10.20    2:08.45        
     r:+0.76  29.23     1:01.79 (32.56)     1:35.11 (33.32)     2:08.45 (33.34)
  2 Hammond, Emily      16 Hilton Head Aqua-SC       NT    2:09.67        
     r:+0.99  30.70     1:03.55 (32.85)     1:36.87 (33.32)     2:09.67 (32.80)
  3 Garvin, Stephanie   15 St Charles Swim-IL        NT    2:10.76        
     r:+0.91  30.13     1:02.99 (32.86)     1:37.15 (34.16)     2:10.76 (33.61)
  3 Leclair, Ashley     15 Lakeside Swim Te-KY       NT    2:10.76        
     r:+0.88  30.20     1:03.61 (33.41)     1:37.55 (33.94)     2:10.76 (33.21)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:06.19  JRS 2011 LC Juniors
        2:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:07.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Lindsay  15 Long Island Aqua-MR  2:07.43    2:08.50        
     r:+0.84  30.20     1:02.78 (32.58)     1:35.98 (33.20)     2:08.50 (32.52)
  2 Thompson, Rachel    15 Orange County Wa-CA  2:07.09    2:08.93        
     r:+0.79  30.35     1:02.67 (32.32)     1:35.95 (33.28)     2:08.93 (32.98)
  3 Lakey, Taylor       18 Tualatin Hills S-OR  2:09.81    2:09.08        
     r:+0.71  29.88     1:02.05 (32.17)     1:35.59 (33.54)     2:09.08 (33.49)
  4 Low, Cheyenne       15 Orange County Wa-CA  2:07.44    2:10.36        
     r:+0.78  30.47     1:03.23 (32.76)     1:36.84 (33.61)     2:10.36 (33.52)
  5 Stinson, Miriam     14 Nashville Aquati-SE  2:07.74    2:10.97        
     r:+0.81  30.47     1:03.32 (32.85)     1:37.45 (34.13)     2:10.97 (33.52)
  6 Macart, Annclaire   15 Arden Hills Swim-SN  2:11.00    2:11.84        
     r:+0.71  30.72     1:03.88 (33.16)     1:37.79 (33.91)     2:11.84 (34.05)
  7 Woo, Catherine      16 Arden Hills Swim-SN  2:10.75    2:11.95        
     r:+0.65  30.23     1:03.38 (33.15)     1:37.27 (33.89)     2:11.95 (34.68)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:06.19  JRS 2011 LC Juniors
        2:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:07.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Kaitlin      17 Quest Swimming-VA    2:03.33    2:04.07 W.N.   
              29.21     1:00.47 (31.26)     1:32.23 (31.76)     2:04.07 (31.84)
  2 Laurent, Kalena     16 Bellevue Club Sw-PN  2:09.40    2:09.06        
              30.08     1:02.60 (32.52)     1:35.79 (33.19)     2:09.06 (33.27)
  3 Lepesant, Caroline  17 Swim Pasadena-CA     2:10.66    2:11.50        
              31.20     1:04.74 (33.54)     1:38.83 (34.09)     2:11.50 (32.67)
  4 Blood, Bridget      16 Cincinnati Marli-OH  2:12.64    2:11.55        
              30.80     1:04.18 (33.38)     1:38.06 (33.88)     2:11.55 (33.49)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:21.59  W.N. 2011 Winter National
        4:24.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:24.69  JRS 2011 LC Juniors
        4:26.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georges, Daniela    14 Aquazot Swim Clu-CA  4:32.60    4:21.91 WJN    
              29.97     1:02.05 (32.08)     1:35.06 (33.01)     2:07.88 (32.82)
        2:41.42 (33.54)     3:15.25 (33.83)     3:49.93 (34.68)     4:21.91 (31.98)
  2 Hoch, Madeline      16 Wsy Swimming-MA      4:26.80    4:26.19 JR-B   
              30.20     1:02.55 (32.35)     1:35.75 (33.20)     2:09.70 (33.95)
        2:43.85 (34.15)     3:18.53 (34.68)     3:52.85 (34.32)     4:26.19 (33.34)
  3 Rogers, Katie       18 Rockville Montgo-PV  4:21.00    4:26.36 JR-B   
              30.39     1:02.69 (32.30)     1:35.59 (32.90)     2:09.28 (33.69)
        2:43.31 (34.03)     3:18.02 (34.71)     3:52.84 (34.82)     4:26.36 (33.52)
 -- Wang, Sonia         14 The Claremont Cl-CA  4:35.00         NS        
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:21.59  W.N. 2011 Winter National
        4:24.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:24.69  JRS 2011 LC Juniors
        4:26.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Griffith, Mary      17 Lodi City Swim C-SN  4:23.78    4:24.87 JR-B   
     r:+0.76  30.07     1:03.24 (33.17)     1:37.25 (34.01)     2:10.86 (33.61)
        2:44.68 (33.82)     3:18.63 (33.95)     3:52.17 (33.54)     4:24.87 (32.70)
  2 Nassif, Morgan      17 Mission Viejo Na-CA  4:27.71    4:26.24 JR-B   
     r:+0.88  31.07     1:04.40 (33.33)     1:37.89 (33.49)     2:11.56 (33.67)
        2:45.15 (33.59)     3:19.14 (33.99)     3:52.99 (33.85)     4:26.24 (33.25)
  3 Alexander, Ryan     15 YMCA of the Nort-NE  4:32.32    4:34.14        
     r:+0.78  31.51     1:05.92 (34.41)     1:40.78 (34.86)     2:15.65 (34.87)
        2:50.34 (34.69)     3:25.42 (35.08)     4:00.26 (34.84)     4:34.14 (33.88)
  4 Snyder, Rachel      18 North Jeffco Swi-CO  4:35.67    4:44.64        
     r:+0.83  31.83     1:05.76 (33.93)     1:41.23 (35.47)     2:16.62 (35.39)
        2:53.22 (36.60)     3:30.15 (36.93)     4:07.59 (37.44)     4:44.64 (37.05)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:21.59  W.N. 2011 Winter National
        4:24.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:24.69  JRS 2011 LC Juniors
        4:26.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Antoniuk, Nicole    16 Canyons Aquatic-CA   4:23.43    4:22.99 WJN    
     r:+0.77  29.94     1:01.82 (31.88)     1:34.71 (32.89)     2:08.61 (33.90)
        2:42.28 (33.67)     3:16.49 (34.21)     3:50.21 (33.72)     4:22.99 (32.78)
  2 Miller, Genevieve   16 Northwest NC Ymc-NC  4:25.23    4:23.30 WJN    
     r:+0.84  30.35     1:02.93 (32.58)     1:36.32 (33.39)     2:10.11 (33.79)
        2:43.40 (33.29)     3:17.38 (33.98)     3:50.65 (33.27)     4:23.30 (32.65)
  3 Lincoln, Cassandra  16 Palo Alto Stanfo-PC  4:26.79    4:26.01 JR-B   
     r:+0.76  30.41     1:02.29 (31.88)     1:35.51 (33.22)     2:09.12 (33.61)
        2:43.37 (34.25)     3:17.66 (34.29)     3:52.28 (34.62)     4:26.01 (33.73)
  4 Polaha, Megan       16 Parkland Aquatic-MA  4:32.62    4:34.94        
     r:+0.73  31.11     1:04.70 (33.59)     1:38.85 (34.15)     2:13.62 (34.77)
        2:48.87 (35.25)     3:23.87 (35.00)     3:59.82 (35.95)     4:34.94 (35.12)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:21.59  W.N. 2011 Winter National
        4:24.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:24.69  JRS 2011 LC Juniors
        4:26.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berger, Kelly       16 Crimson Tide Aqu-SE  4:28.19    4:23.61 WJN    
     r:+0.78  30.97     1:03.70 (32.73)     1:37.33 (33.63)     2:10.71 (33.38)
        2:44.17 (33.46)     3:17.77 (33.60)     3:51.27 (33.50)     4:23.61 (32.34)
  2 Smart, Madeline     16 Wilton Y Wahoos-CT   4:28.00    4:25.37 JR-B   
     r:+0.84  30.60     1:04.23 (33.63)     1:38.32 (34.09)     2:12.16 (33.84)
        2:46.17 (34.01)     3:19.64 (33.47)     3:52.90 (33.26)     4:25.37 (32.47)
  3 Herich, Lauren      16 Northern KY Clip-OH  4:31.04    4:25.68 JR-B   
     r:+0.80  29.36     1:01.57 (32.21)     1:34.95 (33.38)     2:08.98 (34.03)
        2:42.93 (33.95)     3:17.23 (34.30)     3:51.81 (34.58)     4:25.68 (33.87)
  4 Dombkowski, Mary    17 Novi Sturgeons-MI    4:28.50    4:26.29 JR-B   
     r:+0.77  30.89     1:03.66 (32.77)     1:37.46 (33.80)     2:11.24 (33.78)
        2:45.36 (34.12)     3:19.44 (34.08)     3:53.11 (33.67)     4:26.29 (33.18)
  5 Moore, Hannah       14 Raleigh Swimming-NC  4:28.99    4:27.57        
     r:+0.63  30.24     1:03.28 (33.04)     1:37.27 (33.99)     2:11.54 (34.27)
        2:45.75 (34.21)     3:20.01 (34.26)     3:54.24 (34.23)     4:27.57 (33.33)
  6 Mathias, Mallory    16 Birmingham Swim-SE   4:26.25    4:27.75        
     r:+0.84  30.57     1:03.42 (32.85)     1:36.75 (33.33)     2:10.56 (33.81)
        2:44.35 (33.79)     3:18.92 (34.57)     3:53.53 (34.61)     4:27.75 (34.22)
  7 Kackman, Roslyn     16 Pacific Swim-SI      4:27.11    4:28.09        
     r:+0.83  30.08     1:02.88 (32.80)     1:37.10 (34.22)     2:11.15 (34.05)
        2:45.79 (34.64)     3:20.21 (34.42)     3:54.39 (34.18)     4:28.09 (33.70)
  8 Cohara, Morgan      17 Lake Erie Silver-LE  4:25.17    4:28.56        
     r:+0.83  30.33     1:03.06 (32.73)     1:37.46 (34.40)     2:11.58 (34.12)
        2:46.27 (34.69)     3:20.61 (34.34)     3:55.42 (34.81)     4:28.56 (33.14)
  9 Konopka, Katrina    14 Y-Spartaquatics-SC   4:40.10    4:30.17        
     r:+0.72  30.16     1:04.45 (34.29)     1:39.39 (34.94)     2:14.40 (35.01)
        2:48.72 (34.32)     3:23.44 (34.72)     3:57.11 (33.67)     4:30.17 (33.06)
 10 Barry, Molly        16 North Coast Aqua-SI  4:32.37    4:30.29        
     r:+0.83  30.82     1:03.71 (32.89)     1:38.09 (34.38)     2:12.64 (34.55)
        2:47.19 (34.55)     3:21.28 (34.09)     3:55.84 (34.56)     4:30.29 (34.45)
 11 Knowles, Rachel     14 Pleasanton Seaha-PC  4:32.86    4:31.11        
     r:+0.68  30.75     1:04.97 (34.22)     1:39.84 (34.87)     2:14.83 (34.99)
        2:49.29 (34.46)     3:23.93 (34.64)     3:58.23 (34.30)     4:31.11 (32.88)
 12 Ramsey, Margaret    17 Carmel Swim Club-IN  4:25.16    4:31.41        
     r:+0.74  29.61     1:02.23 (32.62)     1:36.48 (34.25)     2:10.79 (34.31)
        2:45.69 (34.90)     3:21.03 (35.34)     3:56.78 (35.75)     4:31.41 (34.63)
 13 Lepesant, Caroline  17 Swim Pasadena-CA     4:30.30    4:31.48        
     r:+0.78  31.17     1:05.00 (33.83)     1:39.73 (34.73)     2:14.23 (34.50)
        2:49.28 (35.05)     3:23.29 (34.01)     3:57.90 (34.61)     4:31.48 (33.58)
            4:31.48 ( )                                                            
 14 Pulido, Elizabeth   15 Santa Maria Swim-CA  4:28.00    4:32.19        
     r:+0.83  31.22     1:05.04 (33.82)     1:39.21 (34.17)     2:13.94 (34.73)
        2:47.91 (33.97)     3:22.53 (34.62)     3:57.53 (35.00)     4:32.19 (34.66)
 15 Casso, Liliana      16 Team Santa Monic-CA  4:27.23    4:33.24        
     r:+0.80  31.42     1:04.89 (33.47)     1:38.73 (33.84)     2:13.21 (34.48)
        2:47.97 (34.76)     3:23.29 (35.32)     3:58.54 (35.25)     4:33.24 (34.70)
 16 Molisee, Cori       15 Boulder City Hen-CA  4:28.50    4:33.80        
     r:+0.78  31.20     1:05.20 (34.00)     1:40.02 (34.82)     2:14.98 (34.96)
        2:49.62 (34.64)     3:24.92 (35.30)     3:59.90 (34.98)     4:33.80 (33.90)
 17 Marrkand, Jennifer  15 Patriot Swim Clu-NE  4:36.93    4:33.86        
     r:+0.69  30.24     1:03.77 (33.53)     1:38.45 (34.68)     2:13.78 (35.33)
        2:48.75 (34.97)     3:24.26 (35.51)     3:59.40 (35.14)     4:33.86 (34.46)
 18 Rafferty-Millett,   17 YMCA of the Nort-NE  4:36.77    4:36.14        
     r:+0.74  32.25     1:06.47 (34.22)     1:42.30 (35.83)     2:17.64 (35.34)
        2:52.48 (34.84)     3:27.15 (34.67)     4:02.00 (34.85)     4:36.14 (34.14)
 19 Galyer, Alex        13 Y-Spartaquatics-SC   4:40.00    4:36.59        
     r:+0.74  32.05     1:06.42 (34.37)     1:41.70 (35.28)     2:16.70 (35.00)
        2:51.60 (34.90)     3:26.66 (35.06)     4:02.23 (35.57)     4:36.59 (34.36)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:50.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        8:56.09  W.N. 2011 Winter National
        9:03.49  JRS 2011 LC Juniors
        9:03.49  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        9:09.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katcher, Olivia           15 Team Fla-FG               NT    9:14.83        
                                                1:36.31 ( )     2:10.29 (33.98)
        2:44.32 (34.03)     3:18.96 (34.64)     3:53.57 (34.61)     4:29.06 (35.49)
        5:04.54 (35.48)     5:40.31 (35.77)     6:15.99 (35.68)     6:51.89 (35.90)
        7:27.73 (35.84)     8:04.24 (36.51)     8:39.89 (35.65)     9:14.83 (34.94)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:50.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        8:56.09  W.N. 2011 Winter National
        9:03.49  JRS 2011 LC Juniors
        9:03.49  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        9:09.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nassif, Morgan      17 Mission Viejo Na-CA  9:04.71    9:13.45        
     r:+0.93  32.20     1:06.34 (34.14)     1:29.29 (22.95)     2:14.71 (45.42)
        2:48.60 (33.89)     3:23.12 (34.52)     3:57.57 (34.45)     4:32.33 (34.76)
        5:07.10 (34.77)     5:42.48 (35.38)     6:17.56 (35.08)     6:53.13 (35.57)
        7:28.33 (35.20)     8:03.77 (35.44)     8:38.92 (35.15)     9:13.45 (34.53)
            9:13.45 ( )                                                            
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.69  W.N. 2011 Winter National
        1:05.69  JRS 2011 LC Juniors
        1:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:06.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauber, Rowan       15 Lake Oswego Swim-OR  1:04.24    1:03.63 OLYM   
     r:+0.66  30.87     1:03.63 (32.76)                                        
  2 Turner, Karen       17 Lake Oswego Swim-OR  1:04.00    1:04.55 W.N.   
     r:+0.68  30.80     1:04.55 (33.75)                                        
  3 Crawford, Kendall   17 Y-Spartaquatics-SC   1:04.69    1:04.74 W.N.   
     r:+0.78  31.47     1:04.74 (33.27)                                        
  4 Dudzinski, Brittan  17 Upper St Clair S-AM  1:05.40    1:06.85 JR-B   
     r:+0.62  31.96     1:06.85 (34.89)                                        
  5 Siegel, Kathryn     16 Santa Clara Swim-PC  1:07.35    1:06.93        
     r:+0.63  31.87     1:06.93 (35.06)                                        
  6 Powell, Haley       18 Una Sand-CA/Sandpip  1:05.90    1:07.12        
     r:+0.66  32.83     1:07.12 (34.29)                                        
  7 Alexander, Ryan     15 YMCA of the Nort-NE  1:05.72    1:07.63        
     r:+0.62  33.13     1:07.63 (34.50)                                        
  8 Wilson, Makenna     15 Una Tops-CO          1:05.90    1:07.83        
     r:+0.63  33.23     1:07.83 (34.60)                                        
  9 Hanson, Mary        18 Una Scor-CC/Cal Bap  1:04.77    1:07.99        
     r:+0.64  33.51     1:07.99 (34.48)                                        
 10 Santilena, Kathari  16 The Claremont Cl-CA  1:06.10    1:08.33        
     r:+0.74  33.24     1:08.33 (35.09)                                        
 11 Mulligan, Kathleen  16 Phoenix Swim Clu-AZ  1:08.67    1:08.67        
     r:+0.79  33.32     1:08.67 (35.35)                                        
 12 Shahar, Jennifer    16 Berkeley Aquatic-NJ  1:08.60    1:09.86        
     r:+0.67  33.81     1:09.86 (36.05)                                        
 13 Nightingale, Emily  17 Metroplex Aquati-NT  1:11.68    1:10.58        
     r:+0.99  34.71     1:10.58 (35.87)                                        
 14 Brown, Tess         16 North Bay Aquati-PC  1:07.57    1:12.52        
     r:+0.65  34.11     1:12.52 (38.41)                                        
 15 Cooke, Margaret     16 The Woodlands Sw-GU  1:04.13    1:20.80        
     r:+0.77  30.92     1:20.80 (49.88)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.69  W.N. 2011 Winter National
        1:05.69  JRS 2011 LC Juniors
        1:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:06.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orellana, Valerie   17 Rattler Swim Clu-CA  1:07.43    1:07.94        
     r:+0.76  33.18     1:07.94 (34.76)                                        
  2 Ares, Natalya       17 Rockville Montgo-PV  1:08.50    1:08.23        
     r:+0.74  33.39     1:08.23 (34.84)                                        
  3 Schmitt, Summer     16 Syracuse Charger-NI  1:07.19    1:08.71        
     r:+0.80  33.31     1:08.71 (35.40)                                        
  4 Costa, Elise        17 Greensboro Swimm-NC  1:07.10    1:09.26        
     r:+0.79  33.71     1:09.26 (35.55)                                        
  5 Murphy, Madelyn     13 Crow Canyon Coun-PC  1:10.87    1:11.76        
     r:+0.76  34.14     1:11.76 (37.62)                                        
  6 Brennecke, Nicole   17 Metroplex Aquati-NT  1:12.42    1:12.36        
     r:+0.75  35.45     1:12.36 (36.91)                                        
  7 Fosse, Kourtney     17 RallySport Aquat-CO  1:12.00    1:13.70        
     r:+0.84  34.86     1:13.70 (38.84)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.69  W.N. 2011 Winter National
        1:05.69  JRS 2011 LC Juniors
        1:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:06.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarno, Kristen     17 De Anza Cupertin-PC  1:06.01    1:06.42 JR-B   
     r:+0.67  32.53     1:06.42 (33.89)                                        
  2 Beneke, Brynne      17 Charter Oak Aqua-CT  1:05.77    1:06.82 JR-B   
     r:+0.75  32.90     1:06.82 (33.92)                                        
  3 Rumrill, Mackenzie  14 Bearcat Swim Clu-OR  1:07.39    1:07.67        
     r:+0.59  33.05     1:07.67 (34.62)                                        
  4 Vera, Liliana       15 Una Nova-CA          1:09.99    1:07.88        
     r:+0.80  33.27     1:07.88 (34.61)                                        
  5 Swenson, Evan       16 Nasa Wildcat Aqu-IL  1:08.80    1:08.47        
     r:+0.76  33.46     1:08.47 (35.01)                                        
  6 Alexander, Megan    17 YMCA of the Nort-NE  1:08.69    1:08.85        
     r:+0.65  33.73     1:08.85 (35.12)                                        
  7 Rauth, Shannon      15 Upper Main Line-MA        NT    1:09.01        
     r:+0.77  33.41     1:09.01 (35.60)                                        
  8 Thompson, Rachel    15 Orange County Wa-CA  1:07.94    1:09.35        
     r:+0.75  33.90     1:09.35 (35.45)                                        
  9 Short, Jessica      13 Ozaukee Aquatics-WI  1:06.31    1:09.39        
     r:+0.61  33.14     1:09.39 (36.25)                                        
 10 Ware, Yasmine       14 Swim Kauai Aquat-HI  1:08.90    1:09.59        
     r:+0.73  34.17     1:09.59 (35.42)                                        
 11 Delisle, Marie-pie  15 Palo Alto Stanfo-PC  1:09.47    1:10.14        
     r:+0.67  34.37     1:10.14 (35.77)                                        
 12 Marsh, Alyssa       13 SwimMAC Carolina-NC  1:13.00    1:11.94        
     r:+0.80  34.75     1:11.94 (37.19)                                        
 13 Sims, Gabrielle     15 Express Swim Tea-IL  1:05.70    1:22.06        
     r:+0.77  32.21     1:22.06 (49.85)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.69  W.N. 2011 Winter National
        1:05.69  JRS 2011 LC Juniors
        1:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:06.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harper, Holly       17 Virginia Gators-VA   1:04.16    1:04.39 W.N.   
     r:+0.63  31.44     1:04.39 (32.95)                                        
  2 Chory, Margaret     16 Bernal's Gator S-NE  1:04.09    1:04.40 W.N.   
     r:+0.60  31.58     1:04.40 (32.82)                                        
  3 Carrozza, Quinn     14 Una Ntro-ST          1:06.21    1:04.82 W.N.   
              31.89                             4:59.83 ( )         1:04.82 ( )
  4 Hauber, Rowan       15 Lake Oswego Swim-OR  1:04.20    1:04.99 W.N.   
     r:+0.62  32.16     1:04.99 (32.83)                                        
  5 Cohara, Morgan      17 Lake Erie Silver-LE  1:05.89    1:05.51 W.N.   
     r:+0.69  32.11     1:05.51 (33.40)                                        
  6 Cowley, Johanna     17 Club Wolverine-MI    1:06.15    1:07.31        
     r:+0.65  33.06     1:07.31 (34.25)                                        
  7 Raukar, Cali        13 Marin Pirates-PC     1:08.02    1:07.35        
     r:+0.74  32.28     1:07.35 (35.07)                                        
  8 Ranzau, Emily       16 Dynamo Swim Club-GA       NT    1:08.21        
     r:+0.78  33.18     1:08.21 (35.03)                                        
  9 Rist, Konnor        17 Lakeside Swim Te-KY       NT    1:16.21        
     r:+0.58  30.63     1:16.21 (45.58)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.69  W.N. 2011 Winter National
        1:05.69  JRS 2011 LC Juniors
        1:06.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:06.89  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cominelli, Marissa  16 Lake Erie Silver-LE  1:04.46    1:05.35 W.N.   
     r:+0.67  31.91     1:05.35 (33.44)                                        
  2 Baxley, Rebecca     16 Neptune Swimming-PC  1:05.47    1:06.20 JR-B   
     r:+0.62  31.80     1:06.20 (34.40)                                        
  3 Blovad, Keaton      12 Lake Oswego Swim-OR  1:05.52    1:06.22 JR-B   
     r:+0.68  31.61     1:06.22 (34.61)                                        
  4 Jones, Kate         17 Lake Country Swi-WI  1:04.11    1:06.68 JR-B   
     r:+0.66  31.51     1:06.68 (35.17)                                        
  5 Martin, Hannah      17 Greensboro Swimm-NC  1:05.12    1:06.88 JR-B   
     r:+0.58  32.41     1:06.88 (34.47)                                        
  6 Tang, Lily          16 SwimAtlanta-GA       1:05.57    1:07.93        
     r:+0.61  32.49     1:07.93 (35.44)                                        
  7 Ligon, Kathleen     17 Memphis Tiger Sw-SE  1:04.68    1:08.73        
     r:+0.51  33.80     1:08.73 (34.93)                                        
  8 Choi, Dayae         16 Aquazot Swim Clu-CA  1:04.09    1:09.69        
     r:+0.64  33.06     1:09.69 (36.63)                                        
  9 Young, Taylor       16 Neptune Swimming-PC  1:11.00    1:11.10        
     r:+0.70  34.28     1:11.10 (36.82)                                        
 10 Cooke, Margaret     16 The Woodlands Sw-GU  1:04.19    1:25.29        
     r:+0.75  30.97     1:25.29 (54.32)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:20.29  W.N. 2011 Winter National
        2:20.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:21.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:23.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carner, Amanda      17 Coast Guard Blue-VA  2:18.65    2:17.90 OLYM   
              32.84     1:07.53 (34.69)     1:42.52 (34.99)     2:17.90 (35.38)
  2 Garcia, Taylor      14 Michigan Lakesho-MI  2:18.83    2:18.56 W.N.   
     r:+0.71  32.51     1:06.45 (33.94)     1:41.95 (35.50)     2:18.56 (36.61)
  3 Grainger, Anna      17 Nashville Aquati-SE  2:18.42    2:19.72 W.N.   
     r:+0.69  33.19     1:08.05 (34.86)     1:43.97 (35.92)     2:19.72 (35.75)
  4 Chintanaphol, Mich  16 Nashville Aquati-SE  2:18.24    2:20.63 JRS    
     r:+0.66  33.29     1:08.18 (34.89)     1:44.46 (36.28)     2:20.63 (36.17)
  5 Edsall, Kali        15 Carter Center Aq-VA  2:20.99    2:24.45        
     r:+0.72  33.45     1:09.25 (35.80)     1:46.91 (37.66)     2:24.45 (37.54)
  6 Wood, Marisa        16 Edina Swim Club-MN   2:18.51    2:28.54        
     r:+0.79  33.84     1:11.11 (37.27)     1:50.45 (39.34)     2:28.54 (38.09)
  7 Leander, Christina  16 Suburban Seahawk-MA  2:17.52    2:34.57        
     r:+0.81  31.98     1:05.12 (33.14)     1:52.80 (47.68)     2:34.57 (41.77)
  8 Wolfgramm, Amelia   15 Race Swami-UT        1:05.81    2:39.25        
     r:+0.67  32.85     1:08.14 (35.29)     1:55.65 (47.51)     2:39.25 (43.60)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:20.29  W.N. 2011 Winter National
        2:20.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:21.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:23.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leander, Christina  16 Suburban Seahawk-MA  2:17.52    2:16.92 OLYM   
     r:+0.72  31.83     1:05.84 (34.01)     1:41.77 (35.93)     2:16.92 (35.15)
  2 Davis, Lauren       18 Nitro Swimming-ST    2:18.50    2:18.08 W.N.   
     r:+0.71  32.79     1:07.31 (34.52)     1:42.66 (35.35)     2:18.08 (35.42)
  3 Grainger, Anna      17 Nashville Aquati-SE  2:18.94    2:18.42 W.N.   
     r:+0.70  33.74     1:08.87 (35.13)     1:44.21 (35.34)     2:18.42 (34.21)
  4 Carner, Amanda      17 Coast Guard Blue-VA  2:19.03    2:18.65 W.N.   
     r:+0.73  32.90     1:08.14 (35.24)     1:43.32 (35.18)     2:18.65 (35.33)
  5 Mertel, Nicole      17 Desert Storm Swi-CA  2:19.11    2:18.77 W.N.   
     r:+0.61  32.29     1:06.53 (34.24)     1:42.46 (35.93)     2:18.77 (36.31)
  6 Lee, Danielle       17 Arizona Marlins-AZ   2:19.66    2:18.84 W.N.   
     r:+0.67  32.13     1:06.98 (34.85)     1:42.76 (35.78)     2:18.84 (36.08)
  7 Postoll, Melissa    16 Stingrays-GA         2:19.97    2:19.91 W.N.   
     r:+0.78  33.48     1:08.45 (34.97)     1:44.38 (35.93)     2:19.91 (35.53)
  8 Fazio, Casey        16 Cougar Aquatic T-NJ  2:19.28    2:20.04 W.N.   
     r:+0.70  33.27     1:08.52 (35.25)     1:44.51 (35.99)     2:20.04 (35.53)
  9 Rist, Konnor        17 Lakeside Swim Te-KY  2:18.00    2:20.17 W.N.   
     r:+0.67  33.26     1:08.53 (35.27)     1:44.55 (36.02)     2:20.17 (35.62)
 10 Preston, Haley      17 Class Aquatics-CA    2:21.22    2:20.83 JRS    
     r:+0.62  33.56     1:09.47 (35.91)     1:45.07 (35.60)     2:20.83 (35.76)
 11 Leclair, Ashley     15 Lakeside Swim Te-KY  2:20.00    2:21.54 WJN    
     r:+0.65  33.29     1:09.56 (36.27)     1:46.05 (36.49)     2:21.54 (35.49)
 12 Brown, Kendall      17 Aquazot Swim Clu-CA  2:26.09    2:23.50 JR-B   
     r:+0.68  33.85     1:10.04 (36.19)     1:46.97 (36.93)     2:23.50 (36.53)
 13 Dalziel, Elizabeth  17 Berkeley Aquatic-NJ  2:24.30    2:23.83        
     r:+0.79  33.93     1:10.09 (36.16)     1:47.01 (36.92)     2:23.83 (36.82)
 14 Nanfria, Taylor     18 Crow Canyon Coun-PC  2:27.00    2:24.12        
     r:+0.71  34.98     1:11.67 (36.69)     1:48.36 (36.69)     2:24.12 (35.76)
 15 Polaha, Megan       16 Parkland Aquatic-MA  2:28.00    2:24.69        
     r:+0.78  34.39     1:10.69 (36.30)     1:47.74 (37.05)     2:24.69 (36.95)
 16 Wang, Shirley       17 City of Plano Sw-NT  2:19.64    2:25.13        
     r:+0.66  32.99     1:08.79 (35.80)     1:46.78 (37.99)     2:25.13 (38.35)
 17 Mulligan, Kathleen  16 Phoenix Swim Clu-AZ  2:20.00    2:28.21        
     r:+0.84  34.16     1:11.46 (37.30)     1:50.36 (38.90)     2:28.21 (37.85)
 18 Wanser, Brooke      17 Aquazot Swim Clu-CA  2:28.72    2:28.54        
     r:+0.73  34.81     1:11.91 (37.10)     1:49.85 (37.94)     2:28.54 (38.69)
 19 Schaedler, Shaya    17 Colorado Stars-CO         NT    2:32.16        
     r:+0.72  34.84     1:11.97 (37.13)     1:51.47 (39.50)     2:32.16 (40.69)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:20.29  W.N. 2011 Winter National
        2:20.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:21.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:23.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Neil, Colleen     16 Weymouth Club Wa-NE  2:26.03    2:23.89        
     r:+0.76  33.54     1:09.56 (36.02)     1:46.85 (37.29)     2:23.89 (37.04)
  2 Bottelberghe, Jess  18 Portland Aquatic-OR  2:23.00    2:24.69        
     r:+0.66  33.49     1:09.80 (36.31)     1:47.32 (37.52)     2:24.69 (37.37)
  3 Grensing, Aubrey    16 Boulder City Hen-CA       NT    2:24.92        
     r:+0.67  33.47     1:09.95 (36.48)     1:47.78 (37.83)     2:24.92 (37.14)
  4 Pulido, Elizabeth   15 Santa Maria Swim-CA       NT    2:26.32        
     r:+0.66  33.93     1:09.75 (35.82)     1:47.56 (37.81)     2:26.32 (38.76)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:20.29  W.N. 2011 Winter National
        2:20.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:21.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:23.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gosselin, Annie     13 Academy Bullets-IL   2:21.34    2:23.24 JR-B   
     r:+0.52  32.76     1:08.69 (35.93)     1:45.82 (37.13)     2:23.24 (37.42)
  2 Eckhart, Kathryn    17 Fleet Swimming-GU    2:28.00    2:26.59        
     r:+0.66  33.51     1:09.57 (36.06)     1:47.64 (38.07)     2:26.59 (38.95)
 -- Sell, Sydney        14 Shelby Uss-KY             NT         DQ        
          r:+0.71                                                              
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:20.29  W.N. 2011 Winter National
        2:20.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:21.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:23.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Lauren       18 Nitro Swimming-ST    2:18.08    2:18.48 W.N.   
     r:+0.74  32.93     1:07.58 (34.65)     1:43.06 (35.48)     2:18.48 (35.42)
  2 Halsted, Tara       16 Davis Aquadarts-SN   2:19.38    2:18.57 W.N.   
     r:+0.71  32.18     1:07.12 (34.94)     1:43.11 (35.99)     2:18.57 (35.46)
  3 House, Hanna        15 Una Csc-IN           2:18.00    2:19.89 W.N.   
     r:+0.61  33.88     1:09.74 (35.86)     1:44.96 (35.22)     2:19.89 (34.93)
  4 Crawford, Kendall   17 Y-Spartaquatics-SC   2:19.00    2:21.92 JR-B   
     r:+0.79  33.35     1:08.89 (35.54)     1:45.51 (36.62)     2:21.92 (36.41)
  5 Rueda, Daniela      17 Hydroquatics-MR      2:21.50    2:23.02 JR-B   
     r:+0.69  33.27     1:08.82 (35.55)     1:45.96 (37.14)     2:23.02 (37.06)
  6 Macfarlane, Zoe     16 Greater Pensacol-SE  2:20.11    2:23.97        
     r:+0.80  33.49     1:09.18 (35.69)     1:46.62 (37.44)     2:23.97 (37.35)
  7 Huttner, Madelyn    17 La Mirada Armada-CA  2:26.87    2:28.14        
     r:+0.74  34.30     1:10.84 (36.54)     1:49.09 (38.25)     2:28.14 (39.05)
  8 Keshemberg, Natali  13 Ozaukee Aquatics-WI  2:22.00    2:33.79        
     r:+0.76  34.84     1:12.05 (37.21)     1:52.28 (40.23)     2:33.79 (41.51)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:13.99  W.N. 2011 Winter National
        1:14.29  JRS 2011 LC Juniors
        1:14.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:15.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yee, Catherine      17 Lake Oswego Swim-OR  1:14.08    1:13.29 W.N.   
     r:+0.70  33.98     1:13.29 (39.31)                                        
  2 Carlson, Taylor     18 Terrapins Swim T-PC  1:15.55    1:15.43        
     r:+0.80  35.32     1:15.43 (40.11)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:13.99  W.N. 2011 Winter National
        1:14.29  JRS 2011 LC Juniors
        1:14.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:15.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Brigitte   16 North Bay Aquati-PC  1:14.75    1:14.63 JR-B   
     r:+0.77  34.91     1:14.63 (39.72)                                        
  2 Ehly, Jordan        15 Las Cruces Aquat-NM  1:13.19    1:14.91 JR-B   
     r:+0.75  34.95     1:14.91 (39.96)                                        
  3 Pierce, Natalie     15 Birmingham-Bloom-MI  1:12.75    1:15.12 JR-B   
     r:+0.77  33.51     1:15.12 (41.61)                                        
  4 Hinde, Bryce        17 Kansas City Blaz-MV  1:13.80    1:15.28 JR-B   
     r:+0.71  34.93     1:15.28 (40.35)                                        
  5 Swartz, Lindsey     14 Pine Crest Swimm-FG  1:15.35    1:15.69        
     r:+0.77  35.66     1:15.69 (40.03)                                        
  6 Doan, Kristine      17 Pleasanton Seaha-PC  1:15.50    1:15.89        
     r:+0.74  35.52     1:15.89 (40.37)                                        
  7 Garger, Natalie     18 Vacaville Swim C-SN  1:15.89    1:16.10        
     r:+0.81  35.94     1:16.10 (40.16)                                        
  8 Karetnick, Morgan   16 Bgc-N. Westchest-MR  1:19.00    1:16.76        
     r:+0.74  36.46     1:16.76 (40.30)                                        
  9 Christy, Katie      15 Dynamo Swim Club-GA  1:14.67    1:17.38        
     r:+0.78  35.97     1:17.38 (41.41)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:13.99  W.N. 2011 Winter National
        1:14.29  JRS 2011 LC Juniors
        1:14.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:15.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlosberg, Kira    15 Metroplex Aquati-NT  1:14.20    1:15.16 JR-B   
              35.32     1:15.16 (39.84)                                        
  2 Ross, Olivia        16 Poseidon Swimmin-VA  1:15.00    1:15.29 JR-B   
              35.25     1:15.29 (40.04)                                        
  3 Lacy, Shelby        18 Michigan Lakesho-MI  1:13.18    1:15.95        
              35.20     1:15.95 (40.75)                                        
  4 Bauer, Jenna        15 Neptune Swimming-PC       NT    1:20.98        
              38.22     1:20.98 (42.76)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:13.99  W.N. 2011 Winter National
        1:14.29  JRS 2011 LC Juniors
        1:14.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:15.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hinde, Bryce        17 Kansas City Blaz-MV  1:13.80    1:13.76 W.N.   
     r:+0.69  34.10     1:13.76 (39.66)                                        
  2 Kolackovsky, Kerri  18 Long Island Expr-MR  1:14.72    1:14.33 JR-B   
     r:+0.69  34.72     1:14.33 (39.61)                                        
  3 Records, Katie      17 Terrapins Swim T-PC  1:04.02    1:14.47 JR-B   
     r:+0.80  34.33     1:14.47 (40.14)                                        
  4 Kaunitz, Sarah      14 Lake Oswego Swim-OR  1:15.25    1:15.01 JR-B   
     r:+0.71  35.06     1:15.01 (39.95)                                        
  5 Winkler, Brigitte   16 North Bay Aquati-PC  1:14.65    1:16.00        
     r:+0.74  35.21     1:16.00 (40.79)                                        
  6 Senczyszyn, Samant  14 Ozaukee Aquatics-WI  1:11.33    1:16.18        
     r:+0.82  33.05     1:16.18 (43.13)                                        
  7 Wilks, Taylor       15 Marietta Marlins-GA  1:17.20    1:16.25        
     r:+0.64  36.03     1:16.25 (40.22)                                        
  8 Goessling, Ann      17 Csp Tideriders-OZ    1:14.56    1:16.54        
     r:+0.66  35.84     1:16.54 (40.70)                                        
  9 Coonce, Molly       17 Academy Bullets-IL   1:14.80    1:17.02        
     r:+0.81  35.26     1:17.02 (41.76)                                        
 10 Doan, Kristine      17 Pleasanton Seaha-PC  1:15.80    1:17.23        
     r:+0.79  36.06     1:17.23 (41.17)                                        
 11 Tamblyn, Anne       17 Club Wolverine-MI    1:15.30    1:17.33        
     r:+0.78  36.67     1:17.33 (40.66)                                        
 12 Swenson, Evan       16 Nasa Wildcat Aqu-IL  1:19.99    1:17.44        
     r:+0.77  35.94     1:17.44 (41.50)                                        
 13 Nelson, Lilly       15 Palo Alto Stanfo-PC  1:15.87    1:18.81        
     r:+0.73  36.48     1:18.81 (42.33)                                        
 14 Jacobi, Olivia      16 Marietta Marlins-GA  1:15.00    1:19.19        
     r:+0.80  36.72     1:19.19 (42.47)                                        
 15 Gosselin, Annie     13 Academy Bullets-IL   1:18.70    1:19.28        
     r:+0.68  37.52     1:19.28 (41.76)                                        
 16 Murphy, Madelyn     13 Crow Canyon Coun-PC  1:19.30    1:19.95        
     r:+0.74  37.68     1:19.95 (42.27)                                        
 17 McKenzie, Anna      15 Crimson Tide Aqu-SE  1:18.90    1:20.20        
     r:+0.79  36.45     1:20.20 (43.75)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.19  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:13.99  W.N. 2011 Winter National
        1:14.29  JRS 2011 LC Juniors
        1:14.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:15.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ciavarella, Nicole  14 Condors Swim Clu-MR  1:13.90    1:15.35        
     r:+0.82  35.47     1:15.35 (39.88)                                        
  2 Metcalf, Carissa    17 Arden Hills Swim-SN  1:14.63    1:15.38        
     r:+0.65  35.53     1:15.38 (39.85)                                        
  3 Tomlinson, Hayley   17 YMCA of the Tria-NC  1:16.20    1:15.93        
     r:+0.79  35.58     1:15.93 (40.35)                                        
  4 Miller, Chelsie     17 Fleet Swimming-GU    1:16.32    1:16.07        
     r:+0.82  36.09     1:16.07 (39.98)                                        
  5 Aronoff, Elizabeth  17 Lake Erie Silver-LE  1:15.17    1:16.59        
     r:+0.79  36.51     1:16.59 (40.08)                                        
  6 Cook, Alyssa        14 King Aquatic Clu-PN  1:17.82    1:17.35        
     r:+0.77  36.24     1:17.35 (41.11)                                        
  7 Krane, Elizabeth    17 Csp Tideriders-OZ    1:16.32    1:17.62        
     r:+0.75  36.40     1:17.62 (41.22)                                        
  8 Dupay, Allyson      15 Una MAC-NC           1:16.00    1:17.80        
     r:+0.80  36.73     1:17.80 (41.07)                                        
  9 McElfresh, Erin     16 Lansing Cats-NI      1:21.42    1:19.54        
     r:+0.73  37.78     1:19.54 (41.76)                                        
 10 Chaney, Kaelah      16 Pine Crest Swimm-FG  1:17.63    1:20.96        
     r:+0.73  37.95     1:20.96 (43.01)                                        
 11 Reid, Carly         15 Palo Alto Stanfo-PC  1:19.90    1:21.02        
     r:+0.71  37.87     1:21.02 (43.15)                                        
 12 Patterson, Carolin  18 RallySport Aquat-CO  1:23.00    1:22.81        
     r:+0.81  38.41     1:22.81 (44.40)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:39.59  W.N. 2011 Winter National
        2:39.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:40.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:42.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garrison, Jessie    15 Arkansas Dolphin-AR  2:42.61    2:42.44        
     r:+0.54  36.46     1:17.39 (40.93)     1:59.50 (42.11)     2:42.44 (42.94)
  2 Mann, Rebecca       13 Clearwater Aquat-FL  2:48.60    2:47.51        
     r:+0.78  38.18     1:21.01 (42.83)     2:04.30 (43.29)     2:47.51 (43.21)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:39.59  W.N. 2011 Winter National
        2:39.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:40.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:42.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Englestead, Lindse  16 Sandpipers Of Ne-CA  3:38.68    2:40.59 JR-B   
     r:+0.75  36.31     1:16.63 (40.32)     1:58.03 (41.40)     2:40.59 (42.56)
  2 Speak, Sage         15 Wave Aquatics-PN     2:39.00    2:41.65 JR-B   
     r:+0.84  35.70     1:15.81 (40.11)     1:58.00 (42.19)     2:41.65 (43.65)
  3 Ciavarella, Nicole  14 Condors Swim Clu-MR       NT    2:41.86 JR-B   
     r:+0.83  36.25     1:17.45 (41.20)     1:59.24 (41.79)     2:41.86 (42.62)
  4 Kolackovsky, Kerri  18 Long Island Expr-MR  2:41.23    2:42.03 JR-B   
     r:+0.75  36.08     1:17.16 (41.08)     1:59.47 (42.31)     2:42.03 (42.56)
  5 Baker, Caitlin      16 Canyons Aquatic-CA   2:40.89    2:42.22        
     r:+0.77  36.76     1:17.48 (40.72)     1:59.85 (42.37)     2:42.22 (42.37)
  6 Bassman, Samantha   15 Nitro Swimming-ST    2:39.00    2:42.50        
     r:+0.85  37.11     1:18.85 (41.74)     2:01.22 (42.37)     2:42.50 (41.28)
  7 Tan, Sydney         15 Nitro Swimming-ST    2:37.73    2:42.91        
     r:+0.72  37.39     1:18.55 (41.16)     2:00.71 (42.16)     2:42.91 (42.20)
  8 Williams, Kathryn   16 YMCA of the Tria-NC  2:39.40    2:43.84        
     r:+0.72  36.87     1:18.53 (41.66)     2:01.23 (42.70)     2:43.84 (42.61)
  9 Wilks, Taylor       15 Marietta Marlins-GA  2:45.00    2:44.50        
     r:+0.65  37.46     1:18.73 (41.27)     2:01.52 (42.79)     2:44.50 (42.98)
 10 Collins, Elizabeth  18 Arlington Aquati-PV  2:42.15    2:44.53        
     r:+0.79  37.22     1:18.36 (41.14)     2:01.52 (43.16)     2:44.53 (43.01)
 11 Spain, Whitney      18 Memphis Tiger Sw-SE  2:43.50    2:45.41        
     r:+0.78  36.91     1:19.32 (42.41)     2:02.42 (43.10)     2:45.41 (42.99)
 12 Greenberg, Peyton   14 Lakeside Swim Te-KY  2:39.63    2:45.51        
     r:+0.88  37.15     1:18.26 (41.11)     2:01.48 (43.22)     2:45.51 (44.03)
 13 Boyce, Kylie        15 Unattached-CA/GWSC   2:42.55    2:46.86        
     r:+0.80  37.78     1:19.77 (41.99)     2:03.17 (43.40)     2:46.86 (43.69)
 14 Barron, Danielle    16 Parkland Aquatic-MA  2:46.00    2:47.97        
     r:+0.76  37.75     1:20.78 (43.03)     2:04.09 (43.31)     2:47.97 (43.88)
 15 Shaheen, Samantha   17 Carmel Swim Club-IN  2:48.79    2:55.02        
     r:+0.83  39.08     1:23.19 (44.11)     2:09.84 (46.65)     2:55.02 (45.18)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:39.59  W.N. 2011 Winter National
        2:39.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:40.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:42.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Faith       18 Ridgefield Aquat-CT       NT    2:34.60 OLYM   
     r:+0.74  35.21     1:13.93 (38.72)     1:54.12 (40.19)     2:34.60 (40.48)
  2 Christy, Katie      15 Dynamo Swim Club-GA  2:41.99    2:42.86        
     r:+0.72  36.82     1:17.41 (40.59)     1:59.67 (42.26)     2:42.86 (43.19)
  3 Aronoff, Elizabeth  17 Lake Erie Silver-LE  2:43.15    2:43.35        
     r:+0.76  36.42     1:17.50 (41.08)     2:00.42 (42.92)     2:43.35 (42.93)
  4 Gehrich, Megan      17 Mission Viejo Na-CA  2:43.90    2:45.78        
     r:+0.78  37.85     1:19.81 (41.96)     2:02.89 (43.08)     2:45.78 (42.89)
  5 Weigand, Caroline   15 Swac Swim Team-IN    2:42.51    2:46.11        
     r:+0.78  35.82     1:18.26 (42.44)     2:02.20 (43.94)     2:46.11 (43.91)
  6 Mercke, Miranda     18 Lakeside Swim Te-KY  2:41.00    2:46.36        
     r:+0.67  37.11     1:18.57 (41.46)     2:01.89 (43.32)     2:46.36 (44.47)
  7 Davis, Lauren       18 Nitro Swimming-ST    2:50.79    2:47.85        
     r:+0.74  39.06     1:21.30 (42.24)     2:04.55 (43.25)     2:47.85 (43.30)
  8 Barron, Danielle    16 Parkland Aquatic-MA  2:46.00    2:48.16        
     r:+0.76  37.39     1:19.80 (42.41)     2:03.90 (44.10)     2:48.16 (44.26)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:39.59  W.N. 2011 Winter National
        2:39.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:40.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:42.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lombardi, Lia       16 Area Tallahassee-FL  2:36.05    2:36.50 W.N.   
     r:+0.82  36.08     1:15.60 (39.52)     1:56.11 (40.51)     2:36.50 (40.39)
  2 Burton, Margaret    16 Aquazot Swim Clu-CA  2:37.18    2:37.37 W.N.   
     r:+0.81  34.96     1:15.21 (40.25)     1:56.35 (41.14)     2:37.37 (41.02)
  3 Chen, Eva           17 Peak Swimming-PC     2:36.43    2:37.90 W.N.   
     r:+0.72  35.56     1:15.48 (39.92)     1:56.66 (41.18)     2:37.90 (41.24)
  4 Baker, Caitlin      16 Canyons Aquatic-CA   2:40.89    2:39.92 JRS    
     r:+0.79  36.12     1:16.91 (40.79)     1:58.34 (41.43)     2:39.92 (41.58)
  5 Fosse, Kourtney     17 RallySport Aquat-CO  2:37.00    2:39.99 JRS    
     r:+0.77  36.72     1:17.31 (40.59)     1:57.99 (40.68)     2:39.99 (42.00)
  6 Ehly, Jordan        15 Las Cruces Aquat-NM  2:38.59    2:40.46 JR-B   
     r:+0.67  34.28     1:14.40 (40.12)     1:56.96 (42.56)     2:40.46 (43.50)
  7 Schamber, Isabella  17 Swim Pasadena-CA     2:40.66    2:42.08 JR-B   
     r:+0.74  35.97     1:16.70 (40.73)     1:58.59 (41.89)     2:42.08 (43.49)
  8 Collins, Elizabeth  18 Arlington Aquati-PV  2:42.13    2:42.42        
     r:+0.81  35.96     1:16.75 (40.79)     1:59.06 (42.31)     2:42.42 (43.36)
  9 Liu, Kelsey         18 Rockville Montgo-PV  2:38.66    2:42.85        
     r:+0.69  37.67     1:18.83 (41.16)     2:00.38 (41.55)     2:42.85 (42.47)
 10 Kaestner, Katie     17 Bellingham Bay S-PN  2:45.00    2:44.20        
     r:+0.75  38.34     1:20.49 (42.15)     2:02.53 (42.04)     2:44.20 (41.67)
 11 Olson, Loree        16 California Capit-SN  2:40.40    2:46.34        
     r:+0.73  38.21     1:20.45 (42.24)     2:03.35 (42.90)     2:46.34 (42.99)
 12 Laedtke, Heather    16 Edina Swim Club-MN   2:39.22    2:47.11        
     r:+0.72  36.50     1:18.79 (42.29)     2:02.18 (43.39)     2:47.11 (44.93)
 13 Kramer, Lucy        17 Carmel Swim Club-IN  2:38.00    2:48.11        
     r:+0.79  37.02     1:19.47 (42.45)     2:02.78 (43.31)     2:48.11 (45.33)
 14 Jason, Joy          16 Tiger Aquatics-LA    2:45.50    2:48.74        
     r:+0.70  36.80     1:19.20 (42.40)     2:03.69 (44.49)     2:48.74 (45.05)
 15 Harris, Sommer      15 Poseidon Swimmin-VA  2:44.10    2:49.04        
     r:+0.70  37.19     1:19.21 (42.02)     2:03.97 (44.76)     2:49.04 (45.07)
 16 Coughlin, Kathryn   16 Syracuse Charger-NI  2:53.99    2:51.27        
     r:+0.79  36.95     1:20.13 (43.18)     2:03.95 (43.82)     2:51.27 (47.32)
 -- Patterson, Carolin  18 RallySport Aquat-CO  3:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
          r:+0.80                                                              
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:39.59  W.N. 2011 Winter National
        2:39.99  JRS 2011 LC Juniors
        2:40.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:42.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neil, Caroline      15 Star Aquatics-NC     2:36.99    2:42.36        
              37.27     1:18.27 (41.00)     2:00.26 (41.99)     2:42.36 (42.10)
  2 Stephens-Pickeral,  16 Star Aquatics-NC     2:42.31    2:48.33        
              35.29     1:15.92 (40.63)     2:03.70 (47.78)     2:48.33 (44.63)
  3 Chan, Olivia        16 Long Island Expr-MR  1:12.98    2:50.45        
              34.31     1:13.59 (39.28)     2:02.89 (49.30)     2:50.45 (47.56)
  4 McIntee, Sherri     14 Rancho San Diegu-SI  2:34.70    2:51.69        
              35.83     1:15.20 (39.37)     2:04.87 (49.67)     2:51.69 (46.82)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:03.39  W.N. 2011 Winter National
        1:03.59  JRS 2011 LC Juniors
        1:03.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:04.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koucheki, Sarah     16 Lake Erie Silver-LE  1:02.01    1:02.63 W.N.   
     r:+0.71  29.39     1:02.63 (33.24)                                        
  2 Rusch, Madeline     15 New Canaan YMCA-CT   1:03.09    1:03.24 W.N.   
     r:+0.71  29.70     1:03.24 (33.54)                                        
  3 Siewert, Emma       17 Tampa Bay Commun-FL  1:02.85    1:03.85 JR-B   
     r:+0.72  29.69     1:03.85 (34.16)                                        
  4 McKenzie, Cora      17 Crimson Tide Aqu-SE  1:05.52    1:04.04 JR-B   
     r:+0.71  30.00     1:04.04 (34.04)                                        
  5 Boswell, Madison    15 Poseidon Swimmin-VA  1:05.01    1:04.21 JR-B   
     r:+0.70  30.67     1:04.21 (33.54)                                        
  6 Swensen, Astrid     14 YMCA of the Nort-NE  1:04.84    1:04.31 JR-B   
     r:+0.83  30.70     1:04.31 (33.61)                                        
  7 McDonald, Elizabet  17 Cheshire Y/Sea D-CT  1:07.13    1:04.33 JR-B   
     r:+0.71  30.13     1:04.33 (34.20)                                        
  8 Baker, Kathleen     14 Star Aquatics-NC          NT    1:04.35 JR-B   
     r:+0.73  29.83     1:04.35 (34.52)                                        
  9 Fisher, Abigail     16 Lakeland Hills-NJ    1:05.02    1:04.36 JR-B   
     r:+0.74  30.06     1:04.36 (34.30)                                        
 10 Lips, Hannah        15 Y-Spartaquatics-SC   1:05.50    1:04.38 JR-B   
     r:+0.71  29.98     1:04.38 (34.40)                                        
 11 Maricle, Abigail    15 Mount Hood Aquat-OR  1:06.96    1:04.48 JR-B   
     r:+0.88  30.60     1:04.48 (33.88)                                        
 12 Warhol, Maryelizab  15 Coast Guard Blue-VA  1:04.70    1:04.50 JR-B   
     r:+0.78  29.89     1:04.50 (34.61)                                        
 13 Georges, Daniela    14 Aquazot Swim Clu-CA  1:04.32    1:04.66 JR-B   
     r:+0.75  29.72     1:04.66 (34.94)                                        
 14 Lakota, Alexandra   16 Fort Worth Area-NT   1:05.37    1:04.84        
     r:+0.69  30.32     1:04.84 (34.52)                                        
 15 Merritt, Heather    15 SwimMAC Carolina-NC  1:04.95    1:04.88        
     r:+0.82  30.34     1:04.88 (34.54)                                        
 16 Lineback, Keenan    18 Myrtle Beach Rip-SC  1:05.00    1:04.99        
     r:+0.53  30.78     1:04.99 (34.21)                                        
 17 Hashbarger, Sammie  15 Metroplex Aquati-NT  1:06.15    1:05.07        
     r:+0.78  29.89     1:05.07 (35.18)                                        
 18 Boushka, Bridget    16 Nitro Swimming-ST    1:05.55    1:05.55        
     r:+0.77  30.48     1:05.55 (35.07)                                        
 19 Harris, Mallory     17 Boulder City Hen-CA  1:04.10    1:05.70        
     r:+0.76  30.48     1:05.70 (35.22)                                        
 20 Allen, Whitney      17 Metroplex Aquati-NT  1:06.32    1:05.74        
     r:+0.75  31.30     1:05.74 (34.44)                                        
 21 Buckworth, Lauren   17 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.72    1:06.06        
     r:+0.73  29.99     1:06.06 (36.07)                                        
 22 Carrozza, Quinn     14 Una Ntro-ST          1:04.34    1:06.09        
     r:+0.80  30.71     1:06.09 (35.38)                                        
 23 Fetter, Anna        18 Berkeley Aquatic-NJ  1:05.87    1:06.60        
     r:+0.86  31.11     1:06.60 (35.49)                                        
 24 McCarroll, Megan    18 Tualatin Hills S-OR  1:05.99    1:06.73        
     r:+0.76  30.88     1:06.73 (35.85)                                        
 25 Layde, Maggie       15 Marietta Marlins-GA  1:06.76    1:06.82        
     r:+0.74  31.16     1:06.82 (35.66)                                        
 26 Wall, Madeleine     17 Csp Tideriders-OZ    1:05.30    1:07.04        
     r:+0.79  31.24     1:07.04 (35.80)                                        
 27 Rumrill, Mackenzie  14 Bearcat Swim Clu-OR  1:08.15    1:07.41        
     r:+0.70  30.87     1:07.41 (36.54)                                        
 28 Kaminski, Pauline   14 Academy Bullets-IL   1:06.00    1:07.43        
     r:+0.80  31.52     1:07.43 (35.91)                                        
 29 Eckhart, Kathryn    17 Fleet Swimming-GU    1:10.00    1:07.50        
     r:+0.64  30.31     1:07.50 (37.19)                                        
 30 Fineman, Melissa    16 Marin Pirates-PC     1:06.36    1:07.56        
     r:+0.74  31.05     1:07.56 (36.51)                                        
 31 Shoults, Jacquelyn  15 Mission Viejo Na-CA  1:06.70    1:07.66        
     r:+0.79  31.74     1:07.66 (35.92)                                        
 32 York, Michelle      18 North Carolina A-NC  1:06.99    1:07.67        
     r:+0.74  31.48     1:07.67 (36.19)                                        
 33 Boyce, Kylie        15 Unattached-CA/GWSC   1:07.30    1:07.72        
     r:+0.78  31.20     1:07.72 (36.52)                                        
 34 Smith, Megan        17 Tampa Bay Commun-FL  1:07.60    1:07.73        
     r:+0.80  31.43     1:07.73 (36.30)                                        
 35 Johnson, Maddison   15 Arden Hills Swim-SN  1:07.79    1:08.03        
     r:+0.62  31.59     1:08.03 (36.44)                                        
 36 Byrum, Charity      18 Star Aquatics-NC     1:07.00    1:08.74        
     r:+0.77  30.27     1:08.74 (38.47)                                        
 37 Kitze, Isabelle     15 North Bay Aquati-PC  1:10.00    1:10.32        
     r:+0.73  32.00     1:10.32 (38.32)                                        
 38 Bogdanovski, Anast  18 Fanwood-Scotch P-NJ  1:10.52    1:11.83        
     r:+0.84  32.31     1:11.83 (39.52)                                        
 39 Sims, Gabrielle     15 Express Swim Tea-IL  1:03.94    1:18.29        
     r:+0.69  28.08     1:18.29 (50.21)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:03.39  W.N. 2011 Winter National
        1:03.59  JRS 2011 LC Juniors
        1:03.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:04.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruby, Charlotte     17 Santa Clara Swim-PC  1:03.00    1:03.33 W.N.   
              30.11     1:03.33 (33.22)                                        
  2 Kelly, Kate         16 Y-Spartaquatics-SC   1:03.69    1:03.35 W.N.   
              30.06     1:03.35 (33.29)                                        
  3 Sheridan, Maria     15 SwimMAC Carolina-NC  1:03.10    1:03.39 W.N.   
              29.22     1:03.39 (34.17)                                        
  3 Patterson, Anna     17 Fleet Swimming-GU    1:02.99    1:03.39 W.N.   
              29.95     1:03.39 (33.44)                                        
  5 Wong, Brynne        15 Aquazot Swim Clu-CA       NT    1:03.75 WJN    
              29.88     1:03.75 (33.87)                                        
  6 Weiss, Hannah       15 Una King-PN               NT    1:03.77 WJN    
              29.30     1:03.77 (34.47)                                        
  7 Cooper, Linsay      16 SwimMAC Carolina-NC  1:03.90    1:04.14 JR-B   
              30.06     1:04.14 (34.08)                                        
  8 Mack, Linnea        15 Osprey Aquatics-PC   1:03.19    1:04.19 JR-B   
              29.96     1:04.19 (34.23)                                        
  9 Wold, Grace         16 King Aquatic Clu-PN  1:02.76    1:04.26 JR-B   
              30.46     1:04.26 (33.80)                                        
 10 Benson, Sabrina     17 YMCA of the Tria-NC  1:03.30    1:04.75 JR-B   
              29.95     1:04.75 (34.80)                                        
 11 Zebley, Morgan      17 Club Wolverine-MI    1:03.04    1:05.01        
              29.94     1:05.01 (35.07)                                        
 12 Stinner, Sydney     17 Parkland Aquatic-MA  1:08.50    1:07.39        
              31.44     1:07.39 (35.95)                                        
 13 Davis, Alexa        16 Neptune Swimming-PC  1:12.00    1:07.96        
              32.15     1:07.96 (35.81)                                        
 14 Ainsworth, Kristin  16 King Aquatic Clu-PN  1:05.99    1:08.66        
              31.43     1:08.66 (37.23)                                        
 15 Arceneaux, Kate     14 Katy Aquatic Tea-GU  1:11.11    1:11.09        
              32.75     1:11.09 (38.34)                                        
 -- Cheung, Hilvy       16 Mission San Jose-PC  1:02.04         NS        
 -- Wahlstrom, Zoya     15 Team Foxjet-MN       1:03.57         NS        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:03.39  W.N. 2011 Winter National
        1:03.59  JRS 2011 LC Juniors
        1:03.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:04.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Alexandri  17 Area Tallahassee-FL  1:02.10    1:02.37 W.N.   
     r:+0.76  30.19     1:02.37 (32.18)                                        
  2 Cheung, Hilvy       16 Mission San Jose-PC  1:02.04    1:02.60 W.N.   
     r:+0.67  29.32     1:02.60 (33.28)                                        
  3 Gruber, Margaret    15 Pine Richland Aq-AM  1:02.41    1:02.67 W.N.   
     r:+0.72  28.90     1:02.67 (33.77)                                        
  4 Oslund, Victoria    18 YMCA of Western-NC   1:02.28    1:02.70 W.N.   
     r:+0.71  29.49     1:02.70 (33.21)                                        
  5 Ray, Christina      17 Terrapins Swim T-PC  1:01.00    1:02.87 W.N.   
     r:+0.80  29.18     1:02.87 (33.69)                                        
  6 Mack, Linnea        15 Osprey Aquatics-PC   1:03.58    1:03.19 W.N.   
     r:+0.73  29.37     1:03.19 (33.82)                                        
  7 Larson, Nicole      17 Edina Swim Club-MN   1:02.00    1:03.20 W.N.   
     r:+0.69  29.60     1:03.20 (33.60)                                        
  8 Haufler, Allison    17 Machine Aquatics-PV  1:03.04    1:03.38 W.N.   
     r:+0.70  29.59     1:03.38 (33.79)                                        
  9 Rusch, Madeline     15 New Canaan YMCA-CT   1:02.59    1:03.59 JRS    
     r:+0.71  29.47     1:03.59 (34.12)                                        
 10 Marks, Deanna       18 City of Plano Sw-NT  1:02.78    1:03.65 WJN    
     r:+0.75  29.81     1:03.65 (33.84)                                        
 11 Sykstus, Sarah      17 St Charles Swim-IL   1:03.23    1:04.10 JR-B   
     r:+0.85  30.33     1:04.10 (33.77)                                        
 12 Rash, Catherine     17 The Woodlands Sw-GU  1:04.10    1:04.19 JR-B   
     r:+0.76  30.41     1:04.19 (33.78)                                        
 13 Astles, Rachel      17 Dynamo Swim Club-GA  1:03.50    1:04.37 JR-B   
     r:+0.81  30.03     1:04.37 (34.34)                                        
 14 Kobelja, Amalia     18 Nova of Virginia-VA  1:05.73    1:04.39 JR-B   
     r:+0.69  29.60     1:04.39 (34.79)                                        
 15 Karetnick, Morgan   16 Bgc-N. Westchest-MR  1:01.98    1:04.41 JR-B   
     r:+0.72  29.53     1:04.41 (34.88)                                        
 16 Ares, Natalya       17 Rockville Montgo-PV  1:04.10    1:04.43 JR-B   
     r:+0.71  29.87     1:04.43 (34.56)                                        
 17 Clarke, Christie    17 Scarlet Aquatic-NJ   1:04.17    1:04.56 JR-B   
     r:+0.68  30.72     1:04.56 (33.84)                                        
 18 Bull, Sydney        17 Northwest Aquati-IN  1:03.98    1:04.68 JR-B   
     r:+0.74  29.75     1:04.68 (34.93)                                        
 18 Murslack, Kristen   16 Pine Richland Aq-AM  1:02.26    1:04.68 JR-B   
     r:+0.76  29.57     1:04.68 (35.11)                                        
 20 Wahlstrom, Zoya     15 Team Foxjet-MN            NT    1:05.13        
     r:+0.74  30.00     1:05.13 (35.13)                                        
 21 Buscaglia, Carolin  16 Quest Swimming-VA    1:03.16    1:05.18        
     r:+0.76  29.99     1:05.18 (35.19)                                        
 22 Renzini, Emily      18 Spokane Area Swi-IE  1:06.80    1:05.26        
     r:+0.75  30.95     1:05.26 (34.31)                                        
 22 Kackman, Roslyn     16 Pacific Swim-SI      1:05.38    1:05.26        
     r:+0.88  30.81     1:05.26 (34.45)                                        
 24 Kessler, Rachel     16 Badger Swim Club-MR  1:04.82    1:05.38        
     r:+0.76  31.16     1:05.38 (34.22)                                        
 24 Pulte, Jaynie       17 Una Cat-FL           1:03.42    1:05.38        
     r:+0.79  29.59     1:05.38 (35.79)                                        
 26 Zima, Lauren        17 St Charles Swim-IL   1:04.22    1:05.81        
     r:+0.74  30.98     1:05.81 (34.83)                                        
 27 Siegel, Kathryn     16 Santa Clara Swim-PC  1:06.34    1:06.22        
     r:+0.75  30.33     1:06.22 (35.89)                                        
 28 Harris, Sommer      15 Poseidon Swimmin-VA  1:08.10    1:06.89        
     r:+0.79  30.96     1:06.89 (35.93)                                        
 29 Johnson, Maddison   15 Arden Hills Swim-SN  1:07.79    1:08.10        
     r:+0.72  31.71     1:08.10 (36.39)                                        
 30 Pham, Anh Chi       18 Pacific Swim-SI      1:07.17    1:08.29        
     r:+0.69  31.49     1:08.29 (36.80)                                        
 31 Sorensen, Alexandr  17 The Woodlands Sw-GU  1:05.16    1:12.49        
     r:+0.67  29.50     1:12.49 (42.99)                                        
 -- Skenandore, Kayla   17 Waukesha Express-WI  1:02.74         DQ        
      False start
          r:+0.65                                                              
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:03.39  W.N. 2011 Winter National
        1:03.59  JRS 2011 LC Juniors
        1:03.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:04.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moroney, Megan      14 Saint Andrew's S-FG  1:04.24    1:03.50 JRS    
     r:+0.64  30.02     1:03.50 (33.48)                                        
  2 Remick, Mallory     17 Nasa Wildcat Aqu-IL  1:06.60    1:04.56 JR-B   
     r:+0.73  30.09     1:04.56 (34.47)                                        
  3 Coonce, Molly       17 Academy Bullets-IL   1:04.80    1:04.71 JR-B   
     r:+0.81  29.80     1:04.71 (34.91)                                        
  4 Schneider, Mimi     15 Academy Bullets-IL   1:04.80    1:04.81        
     r:+0.73  27.86     1:04.81 (36.95)                                        
  5 Graves, Giorgie     17 Tampa Bay Commun-FL  1:05.05    1:05.48        
     r:+0.78  30.76     1:05.48 (34.72)                                        
  6 Fineman, Melissa    16 Marin Pirates-PC     1:08.44    1:06.38        
     r:+0.72  30.66     1:06.38 (35.72)                                        
  7 Foreman, Shannon    17 SwimMAC Carolina-NC  1:06.50    1:06.64        
     r:+0.78  30.27     1:06.64 (36.37)                                        
  8 McCullagh, Nora     14 SwimMAC Carolina-NC  1:07.00    1:08.33        
     r:+0.69  30.73     1:08.33 (37.60)                                        
  9 Grier, Megan        16 DU Hilltoppers-CO    1:10.32    1:08.48        
     r:+0.80  32.01     1:08.48 (36.47)                                        
 10 Yeager, Erin        17 First Colony Swi-GU  1:07.86    1:08.57        
     r:+0.81  31.81     1:08.57 (36.76)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:03.39  W.N. 2011 Winter National
        1:03.59  JRS 2011 LC Juniors
        1:03.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:04.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koucheki, Sarah     16 Lake Erie Silver-LE  1:01.30    1:02.27 W.N.   
     r:+0.76  29.17     1:02.27 (33.10)                                        
  2 Ray, Christina      17 Terrapins Swim T-PC  1:01.09    1:02.94 W.N.   
     r:+0.85  29.14     1:02.94 (33.80)                                        
  3 Larson, Nicole      17 Edina Swim Club-MN   1:02.00    1:03.42 JRS    
     r:+0.84  28.92     1:03.42 (34.50)                                        
  4 Applegate, Madison  16 Terrapins Swim T-PC  1:03.39    1:04.22 JR-B   
     r:+0.70  29.53     1:04.22 (34.69)                                        
  5 Tomlinson, Hayley   17 YMCA of the Tria-NC  1:06.25    1:05.42        
     r:+0.75  30.65     1:05.42 (34.77)                                        
  6 Poppe, Heidi        15 Crow Canyon Coun-PC  1:06.19    1:05.43        
     r:+0.79  30.08     1:05.43 (35.35)                                        
  7 Rossbach, Gabriell  18 Una Dav-SN           1:04.13    1:05.61        
     r:+0.83  30.90     1:05.61 (34.71)                                        
  8 Wilson, Merrill     15 Tampa Bay Commun-FL  1:05.00    1:06.02        
     r:+0.85  31.10     1:06.02 (34.92)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:18.29  W.N. 2011 Winter National
        2:19.69  JRS 2011 LC Juniors
        2:19.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:21.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kastigar, Hannah    16 Aberdeen Swim Cl-SD  2:18.36    2:17.72 W.N.   
     r:+0.74  31.23     1:05.91 (34.68)     1:42.33 (36.42)     2:17.72 (35.39)
  2 Hu, Nancy           14 Sarasota YMCA Sh-FL  2:17.32    2:17.93 W.N.   
     r:+0.70  31.63     1:06.85 (35.22)     1:42.34 (35.49)     2:17.93 (35.59)
  3 Scott, Melissa      17 Oakland Live Y'E-MI  2:17.40    2:18.33 JRS    
     r:+0.82  31.87     1:07.14 (35.27)     1:42.96 (35.82)     2:18.33 (35.37)
  4 Lakey, Taylor       18 Tualatin Hills S-OR  2:18.50    2:19.78 WJN    
     r:+0.69  31.59     1:06.83 (35.24)     1:43.34 (36.51)     2:19.78 (36.44)
  5 Laurent, Kalena     16 Bellevue Club Sw-PN  2:19.90    2:19.82 WJN    
     r:+0.83  31.38     1:06.55 (35.17)     1:42.76 (36.21)     2:19.82 (37.06)
  6 Orellana, Valerie   17 Rattler Swim Clu-CA  2:19.00    2:19.99 WJN    
     r:+0.83  30.56     1:04.92 (34.36)     1:41.42 (36.50)     2:19.99 (38.57)
  7 Yaeger, Alexandra   16 Edina Swim Club-MN   2:17.50    2:20.22 JR-B   
     r:+0.80  31.61     1:07.07 (35.46)     1:43.07 (36.00)     2:20.22 (37.15)
  8 Ng, Kristine        16 Scarlet Aquatic-NJ   2:20.87    2:20.72 JR-B   
     r:+0.87  31.75     1:06.87 (35.12)     1:44.05 (37.18)     2:20.72 (36.67)
  9 Nero, Bailey        14 Fort Collins Are-CO  2:20.04    2:20.94 JR-B   
     r:+0.81  32.12     1:07.16 (35.04)     1:44.39 (37.23)     2:20.94 (36.55)
 10 Godlewski, Jessica  17 Raleigh Swimming-NC  2:16.99    2:21.15 JR-B   
     r:+0.79  31.53     1:07.03 (35.50)     1:43.43 (36.40)     2:21.15 (37.72)
 11 Herich, Lauren      16 Northern KY Clip-OH  2:24.66    2:22.71        
     r:+0.83  31.31     1:06.45 (35.14)     1:44.26 (37.81)     2:22.71 (38.45)
 12 Thomas, Naomi       16 Palo Alto Stanfo-PC  2:23.50    2:23.25        
     r:+0.80  31.48     1:07.54 (36.06)     1:45.15 (37.61)     2:23.25 (38.10)
 13 Johnson, Morgan     18 Chattahoochee Go-GA  2:27.00    2:23.73        
     r:+0.81  32.18     1:07.76 (35.58)     1:45.31 (37.55)     2:23.73 (38.42)
 14 Grothe, Rachael     15 Boulder City Hen-CA  2:27.00    2:24.16        
     r:+0.75  31.91     1:07.97 (36.06)     1:46.00 (38.03)     2:24.16 (38.16)
 15 Tran, Breanna       15 Orange County Wa-CA  2:20.09    2:24.72        
     r:+0.72  31.74     1:08.19 (36.45)     1:45.96 (37.77)     2:24.72 (38.76)
 16 Upton, Rebecca      15 North Texas Nada-NT  2:21.84    2:25.56        
     r:+0.78  33.38     1:09.75 (36.37)     1:47.54 (37.79)     2:25.56 (38.02)
 17 Hammond, Emily      16 Hilton Head Aqua-SC  2:24.00    2:27.33        
     r:+0.88  31.97     1:07.87 (35.90)     1:46.16 (38.29)     2:27.33 (41.17)
 18 Emery, Erin         14 Sandpipers Of Ne-CA  2:37.23    2:29.19        
     r:+0.73  32.47     1:09.37 (36.90)     1:48.73 (39.36)     2:29.19 (40.46)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:18.29  W.N. 2011 Winter National
        2:19.69  JRS 2011 LC Juniors
        2:19.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:21.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rash, Catherine     17 The Woodlands Sw-GU  2:18.00    2:18.18 W.N.   
              31.60     1:06.64 (35.04)     1:42.93 (36.29)     2:18.18 (35.25)
  2 Gray, Lauren        18 Carter Center Aq-VA  2:16.70    2:18.29 W.N.   
              31.62     1:06.62 (35.00)     1:42.43 (35.81)     2:18.29 (35.86)
  3 Purdy, Megan        16 Boulder City Hen-CA  2:17.90    2:20.04 JR-B   
              31.39     1:06.33 (34.94)     1:42.22 (35.89)     2:20.04 (37.82)
  4 Lepesant, Victoria  15 Swim Pasadena-CA     2:21.60    2:24.98        
              32.38     1:08.88 (36.50)     1:46.74 (37.86)     2:24.98 (38.24)
  5 Marshall, Lara      16 Northwest NC Ymc-NC  2:26.87    2:26.12        
              31.31     1:07.84 (36.53)     1:46.19 (38.35)     2:26.12 (39.93)
  6 McIlmail, Corrigan  15 Rockville Montgo-PV  2:26.66    2:26.19        
              31.67     1:07.68 (36.01)     1:46.20 (38.52)     2:26.19 (39.99)
  7 Liu, Kelsey         18 Rockville Montgo-PV  2:28.55    2:27.71        
              33.15     1:11.03 (37.88)     1:49.29 (38.26)     2:27.71 (38.42)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:18.29  W.N. 2011 Winter National
        2:19.69  JRS 2011 LC Juniors
        2:19.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:21.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kingsley, Megan     15 Myrtle Beach Rip-SC  2:18.00    2:15.49 OLYM   
     r:+0.68  30.81     1:04.85 (34.04)     1:39.77 (34.92)     2:15.49 (35.72)
  2 Gray, Lauren        18 Carter Center Aq-VA  2:16.76    2:18.30 JRS    
     r:+0.76  31.62     1:06.78 (35.16)     1:42.53 (35.75)     2:18.30 (35.77)
  3 Sheets, Rhiannon    18 Carmel Swim Club-IN  2:18.00    2:19.41 JRS    
     r:+0.82  30.50     1:05.35 (34.85)     1:41.72 (36.37)     2:19.41 (37.69)
  4 Gillig, Annie       16 Y-Spartaquatics-SC   2:19.69    2:20.17 JR-B   
     r:+0.78  30.59     1:05.33 (34.74)     1:42.10 (36.77)     2:20.17 (38.07)
  5 Warren, Frances     18 Long Island Expr-MR  2:19.05    2:20.83 JR-B   
     r:+0.66  31.37     1:06.85 (35.48)     1:43.26 (36.41)     2:20.83 (37.57)
  6 Murslack, Kristen   16 Pine Richland Aq-AM       NT    2:20.93 JR-B   
     r:+0.72  31.27     1:06.73 (35.46)     1:43.98 (37.25)     2:20.93 (36.95)
  7 Gehrich, Megan      17 Mission Viejo Na-CA  2:24.44    2:25.45        
     r:+0.79  32.46     1:09.56 (37.10)     1:47.30 (37.74)     2:25.45 (38.15)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:18.29  W.N. 2011 Winter National
        2:19.69  JRS 2011 LC Juniors
        2:19.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:21.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kastigar, Hannah    16 Aberdeen Swim Cl-SD       NT    2:18.36 JRS    
     r:+0.73  30.51     1:05.28 (34.77)     1:41.66 (36.38)     2:18.36 (36.70)
  2 Sheridan, Maria     15 SwimMAC Carolina-NC  2:22.00    2:19.04 JRS    
     r:+0.69  30.89     1:05.14 (34.25)     1:41.62 (36.48)     2:19.04 (37.42)
  3 Warren, Frances     18 Long Island Expr-MR  2:19.38    2:19.06 JRS    
     r:+0.67  30.82     1:05.28 (34.46)     1:42.10 (36.82)     2:19.06 (36.96)
  4 Brown, Megan        14 Greenwood Memori-NE       NT    2:20.93 JR-B   
     r:+0.84  30.61     1:05.95 (35.34)     1:43.24 (37.29)     2:20.93 (37.69)
  5 Sudarma, Tiffany    16 Nitro Swimming-ST         NT    2:21.77 JR-B   
     r:+0.81  31.40     1:06.53 (35.13)     1:43.61 (37.08)     2:21.77 (38.16)
  6 Siewert, Emma       17 Tampa Bay Commun-FL  2:22.19    2:22.81        
     r:+0.76  31.99     1:07.46 (35.47)     1:45.07 (37.61)     2:22.81 (37.74)
  7 Buscaglia, Carolin  16 Quest Swimming-VA    2:23.50    2:22.95        
     r:+0.69  31.41     1:07.35 (35.94)     1:44.95 (37.60)     2:22.95 (38.00)
  8 Rafferty-Millett,   17 YMCA of the Nort-NE  2:24.06    2:22.99        
     r:+0.71  31.67     1:07.78 (36.11)     1:44.99 (37.21)     2:22.99 (38.00)
  9 Norris, Cara        14 Cincinnati Marli-OH  2:22.01    2:24.24        
     r:+0.72  30.39     1:06.11 (35.72)     1:44.84 (38.73)     2:24.24 (39.40)
 10 Cook, Reagan        15 Swac Swim Team-IN    2:20.75    2:24.71        
     r:+0.75  31.40     1:07.64 (36.24)     1:45.78 (38.14)     2:24.71 (38.93)
 11 Boyd, Hannah        13 Redbird Swim Clu-IL  2:21.50    2:26.05        
              31.06     1:07.49 (36.43)     1:45.81 (38.32)     2:26.05 (40.24)
 12 Vera, Liliana       15 Una Nova-CA          2:22.99    2:26.73        
     r:+0.77  29.85     1:06.26 (36.41)     1:45.56 (39.30)     2:26.73 (41.17)
 13 Metz, Marjorie      18 Topeka Swim Asso-MV  2:30.90    2:33.04        
     r:+0.77  32.07     1:10.20 (38.13)     1:51.56 (41.36)     2:33.04 (41.48)
 -- Boushka, Bridget    16 Nitro Swimming-ST    2:21.23         DQ        
          r:+0.85                                                              
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:18.29  W.N. 2011 Winter National
        2:19.69  JRS 2011 LC Juniors
        2:19.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:21.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanowski, Jennif  17 Mighty Marlins S-PN  2:16.41    2:18.04 W.N.   
     r:+0.75  30.90     1:05.40 (34.50)     1:41.24 (35.84)     2:18.04 (36.80)
  2 Yaeger, Alexandra   16 Edina Swim Club-MN   2:17.80    2:19.66 JRS    
     r:+0.85  31.23     1:06.02 (34.79)     1:42.05 (36.03)     2:19.66 (37.61)
  3 Tegner, Madeline    15 Oakland Live Y'E-MI  2:18.50    2:19.99 WJN    
     r:+0.83  31.94     1:06.95 (35.01)     1:43.35 (36.40)     2:19.99 (36.64)
  3 Ross, Melissa       17 Central Bucks Sw-MA  2:18.29    2:19.99 WJN    
     r:+0.67  31.25     1:05.71 (34.46)     1:42.55 (36.84)     2:19.99 (37.44)
  5 Renzini, Emily      18 Spokane Area Swi-IE  2:21.33    2:20.85 JR-B   
     r:+0.81  31.61     1:06.86 (35.25)     1:43.48 (36.62)     2:20.85 (37.37)
  6 Weiss, Taylor       15 Stingrays-GA         2:20.55    2:22.82        
     r:+0.77  31.74     1:07.08 (35.34)     1:44.47 (37.39)     2:22.82 (38.35)
  7 Hooper, Aimee       17 Albany Starfish-AD   2:22.50    2:23.03        
     r:+0.96  31.36     1:06.65 (35.29)     1:44.39 (37.74)     2:23.03 (38.64)
  8 Gruber, Margaret    15 Pine Richland Aq-AM       NT    2:23.86        
     r:+0.74  30.25     1:05.24 (34.99)     1:42.70 (37.46)     2:23.86 (41.16)
  9 Nightingale, Emily  17 Metroplex Aquati-NT  2:28.38    2:25.97        
     r:+0.88  33.29     1:10.16 (36.87)     1:48.38 (38.22)     2:25.97 (37.59)
 10 Knowles, Rachel     14 Pleasanton Seaha-PC  2:24.89    2:26.12        
     r:+0.73  32.49     1:09.47 (36.98)     1:47.96 (38.49)     2:26.12 (38.16)
 11 Layde, Maggie       15 Marietta Marlins-GA  2:25.66    2:27.18        
     r:+0.85  32.05     1:08.63 (36.58)     1:47.66 (39.03)     2:27.18 (39.52)
 12 Miller, Genevieve   16 Northwest NC Ymc-NC  2:26.87    2:27.73        
     r:+0.79  32.84     1:09.88 (37.04)     1:48.51 (38.63)     2:27.73 (39.22)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:19.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:22.29  W.N. 2011 Winter National
        2:23.09  JRS 2011 LC Juniors
        2:23.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:24.49  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schurig, Sammie     16 Topeka Swim Asso-MV  2:24.00    2:24.61        
              32.06     1:07.63 (35.57)     1:51.57 (43.94)     2:24.61 (33.04)
  2 McLaughlin, Kathry  14 Mission Viejo Na-CA       NT    2:24.93        
              30.08     1:07.09 (37.01)     1:53.21 (46.12)     2:24.93 (31.72)
  3 Ariza-Balter, Myri  16 Foothills Swim T-CO  2:22.00    2:25.04        
              31.86     1:07.24 (35.38)     1:51.86 (44.62)     2:25.04 (33.18)
  4 Reetz, Miranda      16 DU Hilltoppers-CO    2:26.02    2:25.53        
              32.85     1:11.17 (38.32)     1:52.29 (41.12)     2:25.53 (33.24)
  5 Merritt, Heather    15 SwimMAC Carolina-NC  2:25.70    2:25.88        
              30.49     1:07.09 (36.60)     1:51.67 (44.58)     2:25.88 (34.21)
  6 Mykkanen, Courtney  13 Irvine Novaquati-CA  2:25.95    2:26.26        
              32.06     1:08.50 (36.44)     1:53.19 (44.69)     2:26.26 (33.07)
  7 McKeon, Mallory     17 Pine Crest Swimm-FG  2:28.19    2:28.53        
              33.05     1:13.00 (39.95)     1:55.21 (42.21)     2:28.53 (33.32)
  8 Nero, Bailey        14 Fort Collins Are-CO  2:25.86    2:29.16        
              30.97     1:08.96 (37.99)     1:55.60 (46.64)     2:29.16 (33.56)
  9 Delisle, Marie-pie  15 Palo Alto Stanfo-PC  2:29.77    2:29.92        
              30.72     1:08.29 (37.57)     1:56.20 (47.91)     2:29.92 (33.72)
 10 Finnigan, Alicia    13 First Colony Swi-GU  2:27.80    2:30.05        
              31.25     1:09.80 (38.55)     1:56.86 (47.06)     2:30.05 (33.19)
 11 York, Michelle      18 North Carolina A-NC  2:27.49    2:30.20        
              32.28     1:10.18 (37.90)     1:56.14 (45.96)     2:30.20 (34.06)
 12 Sudarma, Tiffany    16 Nitro Swimming-ST    2:26.90    2:30.21        
              30.61     1:06.53 (35.92)     1:53.98 (47.45)     2:30.21 (36.23)
 13 Dupay, Allyson      15 Una MAC-NC           2:29.00    2:31.25        
              33.09     1:12.08 (38.99)     1:56.94 (44.86)     2:31.25 (34.31)
 14 Hanson, Courtney    13 La Mirada Armada-CA  2:32.48    2:32.72        
              34.61     1:15.31 (40.70)     1:56.85 (41.54)     2:32.72 (35.87)
 15 Keshemberg, Natali  13 Ozaukee Aquatics-WI  2:38.00    2:39.40        
              31.70     1:09.60 (37.90)     2:02.45 (52.85)     2:39.40 (36.95)
 -- Welshofer, Elsa     15 SwimMAC Carolina-NC  2:26.00         NS        
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:19.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:22.29  W.N. 2011 Winter National
        2:23.09  JRS 2011 LC Juniors
        2:23.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:24.49  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casazza, Caitlin    15 Northwest NC Ymc-NC  2:30.31    2:25.43        
              30.64     1:08.80 (38.16)     1:51.33 (42.53)     2:25.43 (34.10)
  2 McDonald, Elizabet  17 Cheshire Y/Sea D-CT  2:27.51    2:26.88        
              31.14     1:09.80 (38.66)     1:54.67 (44.87)     2:26.88 (32.21)
  3 Guy, Taylor         17 Mission Viejo Na-CA  2:25.80    2:27.08        
              31.03     1:09.53 (38.50)     1:54.41 (44.88)     2:27.08 (32.67)
  4 Leap, Bethany       15 Sarasota YMCA Sh-FL  2:27.00    2:28.26        
              32.69     1:11.88 (39.19)     1:54.07 (42.19)     2:28.26 (34.19)
  5 Scott, Riley        13 Marin Pirates-PC     2:36.19    2:32.46        
              33.05     1:14.89 (41.84)     1:57.64 (42.75)     2:32.46 (34.82)
  6 Borchardt, Rachel   16 Lake Country Swi-WI  2:23.00    2:34.45        
              31.94     1:12.32 (40.38)     1:59.27 (46.95)     2:34.45 (35.18)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:19.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:22.29  W.N. 2011 Winter National
        2:23.09  JRS 2011 LC Juniors
        2:23.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:24.49  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kobelja, Amalia     18 Nova of Virginia-VA  2:20.20    2:18.94 OLYM   
     r:+0.68  29.31     1:04.61 (35.30)     1:45.82 (41.21)     2:18.94 (33.12)
  2 Halsted, Tara       16 Davis Aquadarts-SN   2:26.00    2:24.71        
     r:+0.74  31.48     1:06.94 (35.46)     1:52.38 (45.44)     2:24.71 (32.33)
  3 Drummond, Anne      18 Poseidon Swimmin-VA  2:24.99    2:24.99        
     r:+0.86  31.32     1:10.35 (39.03)     1:51.37 (41.02)     2:24.99 (33.62)
  4 Wade, Tatum         13 Nashville Aquati-SE  2:24.98    2:25.06        
     r:+0.80  30.89     1:10.06 (39.17)     1:52.23 (42.17)     2:25.06 (32.83)
  5 Remick, Mallory     17 Nasa Wildcat Aqu-IL  2:26.60    2:25.27        
     r:+0.77  30.65     1:07.28 (36.63)     1:49.85 (42.57)     2:25.27 (35.42)
  6 Alexander, Bridget  15 J-Hawk Aquatic C-WI  2:31.00    2:25.97        
     r:+0.72  31.59     1:07.99 (36.40)     1:52.10 (44.11)     2:25.97 (33.87)
  7 Keane, Anna         15 Bellevue Club Sw-PN  2:32.53    2:26.03        
     r:+0.72  31.69     1:08.67 (36.98)     1:52.85 (44.18)     2:26.03 (33.18)
  8 Neil, Caroline      15 Star Aquatics-NC     2:25.00    2:26.44        
     r:+0.72  31.79     1:11.46 (39.67)     1:51.91 (40.45)     2:26.44 (34.53)
  9 Boland, Meghan      16 Sandpipers Of Ne-CA  2:25.50    2:26.53        
     r:+0.77  31.04     1:09.99 (38.95)     1:51.71 (41.72)     2:26.53 (34.82)
 10 Schmitt, Summer     16 Syracuse Charger-NI  2:33.43    2:27.55        
     r:+0.78  31.27     1:08.44 (37.17)     1:53.43 (44.99)     2:27.55 (34.12)
 11 Usinger, Brittany   13 Crow Canyon Coun-PC  2:29.00    2:27.59        
     r:+0.82  30.33     1:08.70 (38.37)     1:53.77 (45.07)     2:27.59 (33.82)
 12 Kyriakidis, Andrea  12 Nashville Aquati-SE  2:23.59    2:28.56        
     r:+0.78  31.00     1:10.25 (39.25)     1:52.67 (42.42)     2:28.56 (35.89)
 13 Reierson, Sarah     17 Superior Stingra-OR  2:29.50    2:29.26        
     r:+0.72  31.73     1:09.11 (37.38)     1:54.40 (45.29)     2:29.26 (34.86)
 14 Lee, Megan          17 Swim Pasadena-CA     2:25.31    2:29.90        
     r:+0.68  33.08     1:10.90 (37.82)     1:55.42 (44.52)     2:29.90 (34.48)
 15 Norton, Emily       18 Saint Andrew's S-FG  2:38.51    2:32.26        
     r:+0.82  32.63     1:11.85 (39.22)     1:55.25 (43.40)     2:32.26 (37.01)
 16 Bassman, Samantha   15 Nitro Swimming-ST    2:47.32    2:33.45        
     r:+0.81  33.89     1:15.72 (41.83)     1:57.46 (41.74)     2:33.45 (35.99)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:19.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:22.29  W.N. 2011 Winter National
        2:23.09  JRS 2011 LC Juniors
        2:23.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:24.49  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neumeister, Anna    18 Chattahoochee Go-GA    22.10    2:22.81 JRS    
     r:+0.74  31.14     1:05.93 (34.79)     1:49.41 (43.48)     2:22.81 (33.40)
  2 Weitzeil, Abbigail  14 Canyons Aquatic-CA   2:26.00    2:25.46        
     r:+0.82  30.26     1:09.95 (39.69)     1:51.61 (41.66)     2:25.46 (33.85)
  3 Hinkle, Mickayla    14 St Croix Swim Cl-MN       NT    2:27.69        
     r:+0.70  30.67     1:07.88 (37.21)     1:52.80 (44.92)     2:27.69 (34.89)
  4 Smith, Megan        17 Tampa Bay Commun-FL  2:30.04    2:31.83        
     r:+0.81  31.60     1:12.68 (41.08)     1:57.74 (45.06)     2:31.83 (34.09)
  5 James, Sarah        16 Colorado Springs-CO  2:44.42    2:36.12        
     r:+0.71  33.61     1:10.38 (36.77)     1:58.91 (48.53)     2:36.12 (37.21)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:19.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:22.29  W.N. 2011 Winter National
        2:23.09  JRS 2011 LC Juniors
        2:23.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:24.49  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oliver, LeighAnne   18 Tucson Ford Deal-AZ  2:28.96    2:24.08 JR-B   
     r:+0.93  30.84     1:10.07 (39.23)     1:50.87 (40.80)     2:24.08 (33.21)
  2 Boyle, Allison      18 Columbia Swim Cl-MV  2:30.87    2:24.17 JR-B   
     r:+0.79  32.55     1:10.07 (37.52)     1:50.87 (40.80)     2:24.17 (33.30)
  3 Borendame, Sara     16 Tucson Ford Deal-AZ  2:29.40    2:26.29        
     r:+0.69  32.17     1:11.12 (38.95)     1:51.28 (40.16)     2:26.29 (35.01)
  4 Buckworth, Lauren   17 Cougar Aquatic T-NJ  2:27.78    2:26.56        
     r:+0.70  29.76     1:07.14 (37.38)     1:51.94 (44.80)     2:26.56 (34.62)
  5 Huttner, Madelyn    17 La Mirada Armada-CA  2:27.54    2:26.60        
     r:+0.85  31.59     1:08.57 (36.98)     1:52.56 (43.99)     2:26.60 (34.04)
  6 Stephenson, Morgan  17 Stingrays-GA              NT    2:27.24        
     r:+0.85  33.54     1:12.90 (39.36)     1:53.22 (40.32)     2:27.24 (34.02)
  7 Novak, Haley        16 Delaware Swim Te-MA  2:26.00    2:32.05        
     r:+0.80  31.96     1:12.78 (40.82)     1:56.21 (43.43)     2:32.05 (35.84)
  8 Jason, Joy          16 Tiger Aquatics-LA    2:31.60    2:35.48        
     r:+0.75  33.28     1:16.55 (43.27)     1:58.55 (42.00)     2:35.48 (36.93)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:59.39  W.N. 2011 Winter National
        5:02.09  JRS 2011 LC Juniors
        5:02.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        5:05.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grensing, Aubrey    16 Boulder City Hen-CA  5:13.82    5:11.87        
     r:+0.80  32.77     1:10.71 (37.94)     1:48.75 (38.04)     2:26.46 (37.71)
        3:13.36 (46.90)     3:59.61 (46.25)     4:35.75 (36.14)     5:11.87 (36.12)
  2 Huston, Hanna       15 Katy Aquatic Tea-GU  5:05.99    5:13.27        
     r:+0.78  31.68     1:08.42 (36.74)     1:50.38 (41.96)     2:31.74 (41.36)
        3:17.12 (45.38)     4:03.72 (46.60)     4:38.99 (35.27)     5:13.27 (34.28)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:59.39  W.N. 2011 Winter National
        5:02.09  JRS 2011 LC Juniors
        5:02.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        5:05.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cook, Reagan        15 Swac Swim Team-IN    5:02.75    5:03.97 JR-B   
     r:+0.83  31.61     1:07.42 (35.81)     1:47.09 (39.67)     2:25.84 (38.75)
        3:11.00 (45.16)     3:56.00 (45.00)     4:30.23 (34.23)     5:03.97 (33.74)
  2 Blood, Bridget      16 Cincinnati Marli-OH  4:16.00    5:05.23 JR-B   
     r:+0.86  32.13     1:08.80 (36.67)     1:49.45 (40.65)     2:28.51 (39.06)
        3:11.35 (42.84)     3:55.01 (43.66)     4:30.52 (35.51)     5:05.23 (34.71)
  3 Guy, Taylor         17 Mission Viejo Na-CA  5:05.51    5:05.60        
     r:+0.82  31.21     1:06.74 (35.53)     1:46.91 (40.17)     2:24.72 (37.81)
        3:10.72 (46.00)     3:56.88 (46.16)     4:31.43 (34.55)     5:05.60 (34.17)
  4 Swensen, Astrid     14 YMCA of the Nort-NE  5:06.90    5:07.92        
     r:+0.87  31.94     1:08.10 (36.16)     1:48.13 (40.03)     2:26.70 (38.57)
        3:13.15 (46.45)     4:00.30 (47.15)     4:34.45 (34.15)     5:07.92 (33.47)
  5 Lepesant, Victoria  15 Swim Pasadena-CA     5:02.94    5:08.52        
     r:+0.79  32.17     1:08.86 (36.69)     1:48.10 (39.24)     2:27.10 (39.00)
        3:12.95 (45.85)     3:59.72 (46.77)     4:34.45 (34.73)     5:08.52 (34.07)
  6 Troup, Alexa        17 Crow Canyon Coun-PC  5:04.00    5:08.72        
     r:+0.91  32.19     1:07.85 (35.66)     1:46.69 (38.84)     2:24.79 (38.10)
        3:12.93 (48.14)     4:01.25 (48.32)     4:35.77 (34.52)     5:08.72 (32.95)
  7 Champa, Colleen     17 Palatine Park Di-IL  5:14.44    5:10.06        
     r:+0.81  32.30     1:10.19 (37.89)     1:51.43 (41.24)     2:31.60 (40.17)
        3:14.18 (42.58)     3:57.64 (43.46)     4:34.48 (36.84)     5:10.06 (35.58)
  8 Lincoln, Cassandra  16 Palo Alto Stanfo-PC  5:14.99    5:10.40        
     r:+0.84  32.68     1:09.88 (37.20)     1:48.62 (38.74)     2:26.10 (37.48)
        3:13.94 (47.84)     4:01.13 (47.19)     4:36.35 (35.22)     5:10.40 (34.05)
  9 Kaminski, Pauline   14 Academy Bullets-IL   5:11.60    5:13.63        
     r:+0.86  32.29     1:09.62 (37.33)     1:52.75 (43.13)     2:33.96 (41.21)
        3:17.13 (43.17)     4:00.97 (43.84)     4:37.80 (36.83)     5:13.63 (35.83)
 10 Scott, Riley        13 Marin Pirates-PC     5:24.18    5:15.01        
     r:+0.80  34.17     1:13.27 (39.10)     1:55.17 (41.90)     2:36.73 (41.56)
        3:19.36 (42.63)     4:02.73 (43.37)     4:39.18 (36.45)     5:15.01 (35.83)
 11 Wanser, Brooke      17 Aquazot Swim Clu-CA  5:06.55    5:18.92        
     r:+0.95  34.51     1:16.18 (41.67)     1:58.16 (41.98)     2:38.22 (40.06)
        3:22.34 (44.12)     4:06.62 (44.28)     4:43.65 (37.03)     5:18.92 (35.27)
 12 Metz, Marjorie      18 Topeka Swim Asso-MV  5:21.67    5:27.26        
     r:+0.94  32.35     1:10.48 (38.13)     1:52.86 (42.38)     2:32.92 (40.06)
        3:23.90 (50.98)     4:14.52 (50.62)     4:51.02 (36.50)     5:27.26 (36.24)
 -- Boland, Meghan      16 Sandpipers Of Ne-CA  5:08.44         DQ        
      Alternating Kick - fly
          r:+0.83                                                              
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:59.39  W.N. 2011 Winter National
        5:02.09  JRS 2011 LC Juniors
        5:02.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        5:05.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Catie       15 Sandpipers Of Ne-CA  4:58.92    4:56.43 W.N.   
     r:+0.72  32.12     1:08.00 (35.88)     1:46.33 (38.33)     2:24.40 (38.07)
        3:06.10 (41.70)     3:48.43 (42.33)     4:22.76 (34.33)     4:56.43 (33.67)
  2 Kingsley, Megan     15 Myrtle Beach Rip-SC  4:58.00    4:57.12 W.N.   
     r:+0.65  31.23     1:06.13 (34.90)     1:43.91 (37.78)     2:21.41 (37.50)
        3:04.78 (43.37)     3:48.35 (43.57)     4:23.02 (34.67)     4:57.12 (34.10)
  3 Lineback, Keenan    18 Myrtle Beach Rip-SC  4:58.00    5:01.04 JRS    
     r:+0.66  31.27     1:06.40 (35.13)     1:44.94 (38.54)     2:23.04 (38.10)
        3:07.30 (44.26)     3:52.50 (45.20)     4:27.32 (34.82)     5:01.04 (33.72)
  4 Brown, Kendall      17 Aquazot Swim Clu-CA  4:59.33    5:01.23 JRS    
     r:+0.81  31.65     1:06.53 (34.88)     1:45.55 (39.02)     2:23.15 (37.60)
        3:08.20 (45.05)     3:53.01 (44.81)     4:27.86 (34.85)     5:01.23 (33.37)
  5 Francis, Casey      16 Long Island Expr-MR  4:56.69    5:01.61 JRS    
     r:+0.76  30.77     1:06.54 (35.77)     1:45.46 (38.92)     2:22.61 (37.15)
        3:07.79 (45.18)     3:53.47 (45.68)     4:28.43 (34.96)     5:01.61 (33.18)
  6 Milligan, Kacey     18 Scottsdale Aquat-AZ  5:01.08    5:02.03 JRS    
     r:+0.82  30.46     1:05.26 (34.80)     1:44.65 (39.39)     2:22.55 (37.90)
        3:06.97 (44.42)     3:52.06 (45.09)     4:27.59 (35.53)     5:02.03 (34.44)
  7 Thompson, Haley     17 Michigan Lakesho-MI  5:18.47    5:20.26        
     r:+0.71  33.09     1:10.20 (37.11)     1:52.16 (41.96)     2:32.68 (40.52)
        3:19.93 (47.25)     4:08.34 (48.41)     4:45.44 (37.10)     5:20.26 (34.82)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:59.39  W.N. 2011 Winter National
        5:02.09  JRS 2011 LC Juniors
        5:02.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        5:05.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molloy, Kiera       17 YMCA of the Tria-NC  5:03.71    5:05.47        
              31.97     1:08.68 (36.71)     1:48.61 (39.93)     2:27.06 (38.45)
        3:12.45 (45.39)     3:57.52 (45.07)     4:31.94 (34.42)     5:05.47 (33.53)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:59.39  W.N. 2011 Winter National
        5:02.09  JRS 2011 LC Juniors
        5:02.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        5:05.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ng, Kristine        16 Scarlet Aquatic-NJ   4:59.87    4:59.08 W.N.   
     r:+0.81  31.60     1:06.71 (35.11)     1:46.75 (40.04)     2:25.92 (39.17)
        3:08.49 (42.57)     3:50.64 (42.15)     4:25.86 (35.22)     4:59.08 (33.22)
  2 Chintanaphol, Mich  16 Nashville Aquati-SE  5:03.51    5:07.09        
     r:+0.80  32.37     1:08.92 (36.55)     1:45.19 (36.27)     2:21.46 (36.27)
        3:08.74 (47.28)     3:56.76 (48.02)     4:32.73 (35.97)     5:07.09 (34.36)
  3 Tan, Sydney         15 Nitro Swimming-ST    4:57.42    5:13.82        
     r:+0.72  32.46     1:11.45 (38.99)     1:52.24 (40.79)     2:32.31 (40.07)
        3:16.03 (43.72)     3:59.91 (43.88)     4:37.39 (37.48)     5:13.82 (36.43)
 -- Bottelberghe, Jess  18 Portland Aquatic-OR  5:06.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
          r:+0.78                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          23.69  W.N. 2011 Winter National
          24.29  JRS 2011 LC Juniors
          24.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          24.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crabtree, Brandon   15 Imp. Valley Dese-SI    23.82      24.04 JRS    
          r:+0.65                                                              
  2 Greenberg, Aaron    16 Edina Swim Club-MN     23.70      24.24 JRS    
          r:+0.61                                                              
  3 Wilkinson, Ryan     17 SwimMAC Carolina-NC    24.27      24.60 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  3 Pham, Ethan         16 La Mirada Armada-CA    24.59      24.60 JR-B   
          r:+0.65                                                              
  5 Whittle, Matthew    15 Davis Aquadarts-SN     25.00      24.87        
  6 Bergstrom, Scott    16 Hood River Swim-OR     26.44      25.21        
          r:+0.74                                                              
  6 Bretschneider, Lan  16 SwimMAC Carolina-NC    25.00      25.21        
          r:+0.78                                                              
  8 Bateman, John       17 YMCA of the Nort-NE    24.83      25.22        
          r:+0.71                                                              
  9 Bigot, Nicholas     15 North Bay Aquati-PC    25.24      25.25        
          r:+0.73                                                              
 10 Nelson, Michael     17 Phoenix Swim Clu-AZ    26.32      25.73        
          r:+0.82                                                              
 11 Owens, Kyle         18 Hays Swim Club-ST      25.73      25.84        
          r:+0.75                                                              
 12 Stevens, Zachary    15 Puma Aquatic Tea-CA    26.59      25.95        
          r:+0.69                                                              
 13 Rommel, Charles     18 Clarence Swim Cl-NI    23.90      26.18        
          r:+0.71                                                              
 -- Wolfe, Gunnar       17 Lake Oswego Swim-OR       NT         DQ        
      False start
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          23.69  W.N. 2011 Winter National
          24.29  JRS 2011 LC Juniors
          24.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          24.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Gunnar       17 Lake Oswego Swim-OR    35.00      23.74 JRS    
          r:+0.65                                                              
  2 Crabtree, Brandon   15 Imp. Valley Dese-SI    23.82      24.00 JRS    
          r:+0.66                                                              
  3 Young, Jeffrey      18 Hershey Aquatic-MA     24.39      24.02 JRS    
          r:+0.67                                                              
  4 Rommel, Charles     18 Clarence Swim Cl-NI    23.90      24.37 JR-B   
          r:+0.69                                                              
  5 Cornett, Adam       17 Nashville Aquati-SE    24.09      24.40 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  6 McKenna, Brian      17 Boys Club Of New-MR    20.85Y     24.53 JR-B   
          r:+0.75                                                              
  7 Hutchinson, Alexan  17 Cincinnati Marli-OH    24.34      24.62 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  8 Johnson, Grant      16 Cincinnati Marli-OH    24.70      24.63 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  9 Dagley, James       16 Hudson Explorer-LE     25.00      24.74 JR-B   
 10 Benage, Timothy     18 Csp Tideriders-OZ      25.04      24.87        
          r:+0.67                                                              
 11 Calegan, Haden      16 Iowa Flyers Swim-IA       NT      24.91        
 12 Luminais, Matthew   17 Upper Main Line-MA     24.79      25.03        
          r:+0.68                                                              
 13 Sarapin, Roman      17 Carmel Swim Club-IN    25.40      25.06        
          r:+0.78                                                              
 14 Drennen, William    18 Upper Main Line-MA     25.39      25.21        
          r:+0.73                                                              
 15 Holloway, Eastman   18 SwimTulsa-OK           25.61      25.26        
          r:+0.76                                                              
 16 Simas, Sheldon      18 Spare Time Aquat-SN    24.85      25.31        
          r:+0.71                                                              
 17 Meek, Thomas        17 Sandpipers Of Ne-CA    26.00      25.38        
          r:+0.65                                                              
 18 Zucca, John         18 Hudson Explorer-LE        NT      25.41        
          r:+0.65                                                              
 19 Jackson, Tate       14 Iowa Flyers Swim-IA    25.63      25.74        
          r:+0.73                                                              
 -- Greenberg, Aaron    16 Edina Swim Club-MN     23.70         DQ        
      False start
          r:+0.74                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          23.69  W.N. 2011 Winter National
          24.29  JRS 2011 LC Juniors
          24.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          24.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grodecki, Max             17 New Trier Swim C-IL    24.28      23.97 JRS    
          r:+0.68                                                              
  2 Bessler, Nicholas         17 Academy Bullets-IL     25.20      24.23 JRS    
          r:+0.73                                                              
  3 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    24.03      24.25 JRS    
          r:+0.63                                                              
  4 Forese, John              18 New Canaan YMCA-CT     23.78      24.40 JR-B   
          r:+0.78                                                              
  5 Yao, Kaisen               17 Iowa Flyers Swim-IA    24.45      24.61 JR-B   
          r:+0.65                                                              
  6 Whitcomb, Daniel          17 New Trier Swim C-IL    24.22      24.63 JR-B   
          r:+1.02                                                              
  7 Prodoehl, Jacob           17 Lake Country Swi-WI    24.82      24.65 JR-B   
          r:+0.84                                                              
  8 Scott, Konner             18 Swift Aquatics-IL      24.76      24.72 JR-B   
          r:+0.73                                                              
  9 Sharp, Stuart             17 Fleet Swimming-GU      25.80      24.79 JR-B   
          r:+0.70                                                              
 10 Chen, Daniel              17 Lake Oswego Swim-OR  1:00.00      24.80        
          r:+0.74                                                              
 11 Mangan, Jack              16 New Trier Swim C-IL    25.49      24.87        
          r:+0.75                                                              
 12 Bode, Nicholas            17 Lake Oswego Swim-OR    25.30      25.25        
          r:+0.70                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          23.69  W.N. 2011 Winter National
          24.29  JRS 2011 LC Juniors
          24.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          24.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Alexan  17 Cincinnati Marli-OH    24.82      24.34 JR-B   
          r:+0.66                                                              
  2 Salmon, Ryan        18 Georgia Coastal-GA/    25.38      24.48 JR-B   
          r:+0.71                                                              
  3 Hren, Derek         16 Euclid Marlins-LE      24.89      24.68 JR-B   
          r:+0.66                                                              
  4 Stewart, Samuel     17 Champaign Cnty Y-IL    24.77      24.80        
          r:+0.75                                                              
  5 Buerger, Zachary    15 Allegheny North-AM     25.19      24.84        
          r:+0.66                                                              
  6 Yao, Kaisen         17 Iowa Flyers Swim-IA    24.45      24.95        
          r:+0.62                                                              
  6 Hendricks, Jack     16 Cincinnati Marli-OH    25.33      24.95        
          r:+0.73                                                              
  8 Coan, Kevin         16 The Claremont Cl-CA    24.90      25.00        
          r:+0.59                                                              
  9 Murphy, Sean        18 Hudson Explorer-LE        NT      25.14        
          r:+0.70                                                              
 10 Dudzinski, Ryan     15 Upper St Clair S-AM    25.20      25.23        
          r:+0.69                                                              
 11 Bigot, Nicholas     15 North Bay Aquati-PC    25.56      25.24        
          r:+0.72                                                              
 12 Stewart, Garrett    18 Blue Tide Aquati-GU    26.64      25.82        
          r:+0.70                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          23.69  W.N. 2011 Winter National
          24.29  JRS 2011 LC Juniors
          24.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          24.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Kevin       18 YMCA of the Tria-NC    23.90      23.95 JRS    
  2 Virva, Dillon       17 Penguin Swim Tea-SN    24.03      24.46 JR-B   
  3 Reul, Cody          16 SwimAtlanta-GA         25.12      24.67 JR-B   
  4 Wojciechowski, Lou  17 Swim Pasadena-CA       24.54      24.78 JR-B   
  5 Hearl, Christopher  16 Kansas City Blaz-MV    25.75      24.82        
  6 Wheeler, Reed       16 SwimMAC Carolina-NC    25.60      24.95        
  7 Gastrock, Benjamin  18 Poseidon Swimmin-VA    25.10      25.06        
  8 Waite, Dean         16 Tampa Bay Commun-FL    24.94      25.28        
  9 Rauth, Tyler        18 Upper Main Line-MA     24.99      25.29        
 10 Magee, Kevin        18 Central Bucks Sw-MA    25.00      25.37        
 10 Conway, Sean        17 Blue Devil Swim-IL     25.50      25.37        
 12 Casino, Joseph      17 Badger Swim Club-MR    25.45      25.63        
 13 Condon, Shane       16 Burkwood Aquatic-VA    25.50      26.14        
 14 Beck, Brett         16 Sandpipers Of Ne-CA    25.55      26.29        
 15 Church, Chad        17 Cats Aquatic Tea-IL    29.23      30.42        
 16 Snader, Benjamin    18 Cats Aquatic Tea-IL    29.23      31.07        
 -- Abramyan, Frederic  16 Ccy Dragons-CA         24.05         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          51.99  W.N. 2011 Winter National
          53.09  JRS 2011 LC Juniors
          53.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          53.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Thomas      15 Triton Swimming-KY     52.21      52.34 JRS    
     r:+0.73  25.14       52.34 (27.20)                                        
  2 McMurry, Anthony    17 SwimAtlanta-GA         52.48      52.77 JRS    
     r:+0.72  25.12       52.77 (27.65)                                        
  3 Ellington, Colin    14 YMCA of the Tria-NC    52.80      52.82 JRS    
     r:+0.72  25.44       52.82 (27.38)                                        
  4 Virva, Dillon       17 Penguin Swim Tea-SN    53.40      53.08 JRS    
     r:+0.81  25.69       53.08 (27.39)                                        
  5 Whitcomb, Daniel    17 New Trier Swim C-IL    52.95      53.12 JR-B   
     r:+0.73  25.27       53.12 (27.85)                                        
  6 Scott, Konner       18 Swift Aquatics-IL      53.55      53.16 JR-B   
              25.73       53.16 (27.43)                                        
  7 Smith, Joshua       17 Aquazot Swim Clu-CA    52.80      53.22 JR-B   
     r:+0.73  25.54       53.22 (27.68)                                        
  8 Brown, Joe          15 Desert Shark Swi-BD    55.98      53.89 JR-B   
     r:+0.72  26.03       53.89 (27.86)                                        
  9 Deaton, Phillip     18 Huntsville Swim-SE     54.00      54.03        
 10 Gratz, Michael      18 Aquajets Swim Te-MN    53.67      54.05        
 11 Edelen, Rudy        18 Southern Kentuck-KY    53.64      54.16        
 12 Chen, Daniel        17 Lake Oswego Swim-OR  2:00.00      54.34        
     r:+0.69  26.04       54.34 (28.30)                                        
 13 Hamann, Michael     16 Mundelein Mustan-IL    54.20      54.67        
 14 Sovero, Andrew      16 Eagle Swim Team-MD     55.89      54.78        
     r:+0.66  26.51       54.78 (28.27)                                        
 15 Bohn, Travis        18 Wsy Swimming-MA        55.56      54.94        
     r:+0.72  26.49       54.94 (28.45)                                        
 16 Church, Chad        17 Cats Aquatic Tea-IL    55.10      55.28        
 17 Eriksson, Niclas    17 Indy Dolphins-IN       55.72      55.47        
     r:+0.73  26.72       55.47 (28.75)                                        
 18 Scott, Alec         18 Denver Swim Acad-CO    55.50      55.66        
     r:+0.76  26.95       55.66 (28.71)                                        
 19 Wei, Shu-tao        18 Sooner Swim Club-OK    55.01      55.83        
 20 Wood, Oneil         18 Carmel Swim Club-IN    56.00      55.91        
     r:+0.80  26.57       55.91 (29.34)                                        
 21 May, Drew           16 Edwardsville Ymc-OZ    55.10      55.92        
 22 Dourov, Christophe  16 Pleasanton Seaha-PC    56.90      55.98        
              27.00       55.98 (28.98)                                        
 23 Malouf, Peter       17 Puma Aquatic Tea-CA    57.19      56.73        
     r:+0.67  26.99       56.73 (29.74)                                        
 24 Bode, Nicholas      17 Lake Oswego Swim-OR    55.62      56.96        
     r:+0.74  26.99       56.96 (29.97)                                        
 25 Ilgenfritz, Robert  17 Machine Aquatics-PV    58.26      57.19        
     r:+0.73  26.73       57.19 (30.46)                                        
 26 Gordon, Ryan        15 Albany Starfish-AD     55.20      57.61        
 27 Wong, Stanley       17 New York Sharks-MR     51.12      59.41        
     r:+0.69  23.75       59.41 (35.66)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          51.99  W.N. 2011 Winter National
          53.09  JRS 2011 LC Juniors
          53.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          53.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miksch, Ryan        18 Greater Omaha Aq-MW    51.76      51.23 OLYM   
     r:+0.65  24.16       51.23 (27.07)                                        
  2 Ruddy, Samuel       18 Team Santa Monic-CA    52.85      52.81 JRS    
     r:+0.71  25.59       52.81 (27.22)                                        
  3 Young, Orion        18 Team Santa Monic-CA    52.67      53.20 JR-B   
     r:+0.82  25.63       53.20 (27.57)                                        
  4 Heaven, Winter      17 Unattached-AK          53.10      53.53 JR-B   
     r:+0.67  25.65       53.53 (27.88)                                        
  5 Pham, Ethan         16 La Mirada Armada-CA    53.56      53.62 JR-B   
     r:+0.65  26.11       53.62 (27.51)                                        
  6 Feher, Sean         18 Rockwood Swim Cl-OZ    53.80      54.23        
     r:+0.76  26.24       54.23 (27.99)                                        
  7 Bateman, John       17 YMCA of the Nort-NE    54.20      54.31        
     r:+0.70  26.22       54.31 (28.09)                                        
  8 Cline, Bradley      16 North Bay Aquati-PC    54.02      54.42        
     r:+0.77  26.15       54.42 (28.27)                                        
  9 Hovey, Maverick     17 Aquajets Swim Te-MN    54.21      54.50        
     r:+0.74  26.40       54.50 (28.10)                                        
 10 Quinn, Austin       16 Lake Erie Silver-LE    55.23      55.15        
     r:+0.77  26.38       55.15 (28.77)                                        
 11 Oslin, Connor       16 Marietta Marlins-GA    55.58      55.19        
     r:+0.76  26.44       55.19 (28.75)                                        
 12 Molacek, Jacob      15 Greater Omaha Aq-MW    55.50      55.30        
     r:+0.71  26.18       55.30 (29.12)                                        
 13 Craven, Joseph      18 Lake Erie Silver-LE    54.45      55.81        
     r:+0.73  26.87       55.81 (28.94)                                        
 14 Brown, Patrick      16 Terrapins Swim T-PC    57.00      56.31        
     r:+0.71  27.05       56.31 (29.26)                                        
 15 Dudzinski, Ryan     15 Upper St Clair S-AM    55.55      57.22        
     r:+0.71  26.90       57.22 (30.32)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          51.99  W.N. 2011 Winter National
          53.09  JRS 2011 LC Juniors
          53.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          53.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wylie, Timothy      18 West Austin Aqua-ST    52.93      53.05 JRS    
     r:+0.68  25.57       53.05 (27.48)                                        
  2 Manchester, John    16 SwimMAC Carolina-NC    56.50      53.36 JR-B   
     r:+0.72  25.83       53.36 (27.53)                                        
  3 Ellington, Colin    14 YMCA of the Tria-NC    53.72      53.74 JR-B   
     r:+0.75  25.93       53.74 (27.81)                                        
  4 Johns, Travis       16 Waves Of Wilming-NC    55.50      53.98 JR-B   
     r:+0.71  25.75       53.98 (28.23)                                        
  5 Morey, Justin       16 Fleet Swimming-GU      54.00      53.99 JR-B   
     r:+0.73  25.84       53.99 (28.15)                                        
  6 Hren, Derek         16 Euclid Marlins-LE      55.19      54.16        
     r:+0.74  26.19       54.16 (27.97)                                        
  7 Brown, Christian    17 Una Tera-PC            54.35      54.27        
     r:+0.72  25.98       54.27 (28.29)                                        
  8 Deberry, Ryan       17 YMCA of Western-NC     55.09      54.76        
     r:+0.71  26.02       54.76 (28.74)                                        
  9 Anderson, Thomas    16 College Area Swi-SI       NT      54.91        
     r:+0.65  26.57       54.91 (28.34)                                        
 10 Alef, Grant         18 Kishwaukee YMCA-IL     55.35      55.34        
     r:+0.79  26.71       55.34 (28.63)                                        
 11 Mendoza, Herbert    17 Nitro Swimming-ST      53.00      55.42        
     r:+0.72  26.95       55.42 (28.47)                                        
 12 Osterhage, Raymond  18 Dayton Raiders-OH      55.47      55.48        
     r:+0.67  26.63       55.48 (28.85)                                        
 13 Stuart, Hennessey   16 Colorado Stars-CO      57.30      55.64        
     r:+0.68  26.31       55.64 (29.33)                                        
 14 Wallace, Jacob      17 Fleet Swimming-GU      59.86      57.84        
     r:+0.66  27.27       57.84 (30.57)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          51.99  W.N. 2011 Winter National
          53.09  JRS 2011 LC Juniors
          53.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          53.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winder, Alan        17 North Bay Aquati-PC       NT      54.06        
              26.16       54.06 (27.90)                                        
  2 Bursch, Barkley     17 Tiger Aquatic Cl-SR    54.17      54.29        
              26.48       54.29 (27.81)                                        
  3 McKenna, Brian      17 Boys Club Of New-MR    54.05      54.51        
              26.69       54.51 (27.82)                                        
  4 Weber, Riley        17 Central Bucks Sw-MA    53.15      54.57        
              26.37       54.57 (28.20)                                        
  5 Blyskal, Andrew     18 Kennett Area Ymc-MA    54.10      54.94        
              26.42       54.94 (28.52)                                        
  6 Jacobs, Talbot      15 Orinda Aquatics-PC     55.00      55.26        
              27.21       55.26 (28.05)                                        
  7 Staley, Davis       17 Lake Erie Silver-LE    56.21      56.14        
              27.13       56.14 (29.01)                                        
  8 Jackson, Tate       14 Iowa Flyers Swim-IA    58.34      57.23        
              27.44       57.23 (29.79)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.49  OLYM 2012 Olympic Trials
          51.99  W.N. 2011 Winter National
          53.09  JRS 2011 LC Juniors
          53.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          53.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koudelka, Grant     17 Champion Aquatic-NT    56.64      52.74 JRS    
     r:+0.69  25.59       52.74 (27.15)                                        
  2 Horpel, Franklin    17 Crow Canyon Coun-PC    57.69      53.33 JR-B   
     r:+0.81  25.36       53.33 (27.97)                                        
  3 Fleming, Casey      17 De Anza Cupertin-PC  5:45.40      53.45 JR-B   
     r:+0.81  25.72       53.45 (27.73)                                        
  4 Cook, Jacob         17 Swac Swim Team-IN      54.80      53.54 JR-B   
     r:+0.63  25.94       53.54 (27.60)                                        
  5 Flager, Austin      16 Northridge Area-IN     56.32      53.60 JR-B   
     r:+0.73  26.06       53.60 (27.54)                                        
  6 Athanas, Aaron      17 YMCA of the Nort-NE    54.09      53.63 JR-B   
     r:+0.76  25.98       53.63 (27.65)                                        
  7 Braden, Gunner      16 Boulder City Hen-CA    55.87      53.64 JR-B   
     r:+0.67  26.01       53.64 (27.63)                                        
  8 Koss, Peter         17 Carmel Swim Club-IN    53.60      53.73 JR-B   
     r:+0.76  25.57       53.73 (28.16)                                        
  9 Szekely, Christoph  17 Central Bucks Sw-MA    54.10      53.78 JR-B   
     r:+0.80  25.85       53.78 (27.93)                                        
 10 Seiferth, Jonathan  17 Jewish Community-AM    53.90      53.88 JR-B   
     r:+0.75  25.63       53.88 (28.25)                                        
 11 Kizer, Alexander    16 Redbird Swim Clu-IL    54.45      53.97 JR-B   
          r:+0.87                                                              
 12 Li, Paul            16 Fast Swim Team-CA      54.32      53.98 JR-B   
     r:+0.65  26.26       53.98 (27.72)                                        
 13 Magee, Kyle         18 Central Bucks Sw-MA    55.24      54.04        
     r:+0.75  26.39       54.04 (27.65)                                        
 14 Cook, Matthew       16 La Grande Swim C-IE    54.44      54.05        
     r:+0.76  25.46       54.05 (28.59)                                        
 15 Mehl, Justin        15 Y-Spartaquatics-SC     54.00      54.09        
     r:+0.72  25.74       54.09 (28.35)                                        
 16 Dagley, James       16 Hudson Explorer-LE     54.00      54.14        
     r:+0.59  25.80       54.14 (28.34)                                        
 17 Fraser, David       17 Highlands Ranch-CO     53.99      54.16        
     r:+0.71  25.68       54.16 (28.48)                                        
 17 Drury, Adam         15 Redbird Swim Clu-IL    54.72      54.16        
     r:+0.74  25.87       54.16 (28.29)                                        
 19 Brewer, Thomas      14 Unattached-OR          54.44      54.26        
     r:+0.63  25.97       54.26 (28.29)                                        
 20 Loftus, Joseph      16 Coeur D'Alene Ar-IE    57.24      54.32        
     r:+0.69  26.05       54.32 (28.27)                                        
 20 Simpson, Micah      16 Lake Erie Silver-LE    55.03      54.32        
     r:+0.73  25.51       54.32 (28.81)                                        
 22 Notarianni, Joseph  18 Foothills Swim T-CO    55.00      54.37        
     r:+0.75  26.07       54.37 (28.30)                                        
 23 Cornett, Adam       17 Nashville Aquati-SE    54.50      54.46        
     r:+0.78  26.32       54.46 (28.14)                                        
 24 Natal, Douglas      17 Machine Aquatics-PV    54.10      54.56        
     r:+0.62  25.49       54.56 (29.07)                                        
 25 Peters, Ryan        15 Tampa Bay Commun-FL    55.61      54.58        
     r:+0.73  26.08       54.58 (28.50)                                        
 26 Baliko, Gregory     17 Fanwood-Scotch P-NJ    55.02      54.62        
     r:+0.76  26.45       54.62 (28.17)                                        
 26 Waller, Kevin       17 South Coast Aqua-OR    55.00      54.62        
     r:+0.78  25.85       54.62 (28.77)                                        
 28 Bretschneider, Lan  16 SwimMAC Carolina-NC    56.00      54.76        
     r:+0.74  26.19       54.76 (28.57)                                        
 29 Johnson, Sean       18 Somerset Valley-NJ     55.55      54.96        
     r:+0.60  26.18       54.96 (28.78)                                        
 30 Davison, Richard    17 Marin Pirates-PC       55.69      54.97        
     r:+0.63  27.01       54.97 (27.96)                                        
 31 Luminais, Matthew   17 Upper Main Line-MA     55.99      55.12        
     r:+0.73  26.51       55.12 (28.61)                                        
 32 Jackson, Trent      16 Iowa Flyers Swim-IA    54.72      55.13        
     r:+0.78  27.01       55.13 (28.12)                                        
 33 Conway, Sean        17 Blue Devil Swim-IL     55.80      55.17        
     r:+0.74  26.23       55.17 (28.94)                                        
 34 Spurzem, Graham     16 North Bay Aquati-PC    55.31      55.25        
     r:+0.84  26.72       55.25 (28.53)                                        
 35 Lohman, Connor      16 Lakeside Swim Te-KY    54.52      55.27        
     r:+0.72  26.28       55.27 (28.99)                                        
 36 Tento, Sean         18 King Aquatic Clu-PN    55.00      55.35        
     r:+0.75  26.41       55.35 (28.94)                                        
 37 Drennen, William    18 Upper Main Line-MA     55.75      55.39        
     r:+0.73  26.83       55.39 (28.56)                                        
 37 Su, Kevin           16 De Anza Cupertin-PC    54.77      55.39        
     r:+0.69  26.40       55.39 (28.99)                                        
 39 Turner, Austin      15 Corvallis Aquati-OR    57.20      55.45        
     r:+0.69  26.59       55.45 (28.86)                                        
 39 McCormick, Michael  18 DU Hilltoppers-CO      55.50      55.45        
     r:+0.73  26.79       55.45 (28.66)                                        
 41 Zucca, John         18 Hudson Explorer-LE     55.00      55.51        
     r:+0.70  26.82       55.51 (28.69)                                        
 42 Sloan, Lukas        15 Csp Tideriders-OZ      55.58      55.55        
     r:+0.73  26.42       55.55 (29.13)                                        
 43 Schlueter, Luke     17 Parkway Swim Clu-OZ    56.11      55.58        
     r:+0.58  26.49       55.58 (29.09)                                        
 44 Rosenburg, Damon    18 Snow Swimming-PV       57.00      55.63        
     r:+0.70  26.51       55.63 (29.12)                                        
 45 McNamara, Shane     15 Empire Swimming-MR     57.12      55.66        
     r:+0.73  26.74       55.66 (28.92)                                        
 46 Hitt, Albert        18 The Woodlands Sw-GU    55.18      55.67        
     r:+0.65  25.67       55.67 (30.00)                                        
 47 Pohlmann, Henrik    15 Dayton Raiders-OH      56.81      55.78        
     r:+0.67  26.34       55.78 (29.44)                                        
 48 Deem, Wernher       18 Sandpipers Of Ne-CA    55.55      56.00        
     r:+0.68  26.70       56.00 (29.30)                                        
 49 Mercurio, Thomas    16 Marin Pirates-PC       57.08      56.26        
     r:+0.76  27.03       56.26 (29.23)                                        
 50 Lieberman, Jonatha  16 Team Foxjet-MN         57.00      56.45        
     r:+0.68  27.37       56.45 (29.08)                                        
 51 Mancuso, Philip     17 Hershey Aquatic-MA     56.99      56.51        
     r:+0.74  26.46       56.51 (30.05)                                        
 52 Shreeve, Brandon    15 Corvallis Aquati-OR    57.20      56.72        
     r:+0.68  27.54       56.72 (29.18)                                        
 53 Campbell, Ian       16 Corvallis Aquati-OR    57.20      56.90        
     r:+0.75  27.28       56.90 (29.62)                                        
 54 Brookes, Alex       15 Corvallis Aquati-OR    52.20      56.94        
     r:+0.67  27.43       56.94 (29.51)                                        
 55 Meek, Thomas        17 Sandpipers Of Ne-CA    56.07      56.96        
     r:+0.70  26.78       56.96 (30.18)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:53.69  W.N. 2011 Winter National
        1:55.89  JRS 2011 LC Juniors
        1:56.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:58.09  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holloway, Eastman   18 SwimTulsa-OK         1:55.66    1:55.31 JRS    
              26.97       55.79 (28.82)     1:25.80 (30.01)     1:55.31 (29.51)
  2 Criss, Austin       17 Carter Center Aq-VA  1:55.95    1:57.20 JR-B   
              27.22       56.84 (29.62)     1:27.08 (30.24)     1:57.20 (30.12)
  3 Pinfold, Brett      16 First Colony Swi-GU  1:56.08    1:57.46 JR-B   
              27.67       57.45 (29.78)     1:27.06 (29.61)     1:57.46 (30.40)
  4 Mangus, Joshua      18 Rancho San Diegu-SI  1:59.00    1:58.11        
              26.82       56.47 (29.65)     1:27.44 (30.97)     1:58.11 (30.67)
  5 Radice, Julian      16 Metro Aquatic Cl-FG  2:00.77    1:59.47        
              27.48       57.90 (30.42)     1:29.23 (31.33)     1:59.47 (30.24)
  6 Klutey, Andrew      18 Ridgefield Aquat-CT  1:55.45    2:06.17        
              25.50       53.37 (27.87)     1:32.09 (38.72)     2:06.17 (34.08)
  7 Tybur, Jonathan     15 The Woodlands Sw-GU  1:59.84    2:15.12        
              27.96       58.52 (30.56)     1:29.65 (31.13)     2:15.12 (45.47)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:53.69  W.N. 2011 Winter National
        1:55.89  JRS 2011 LC Juniors
        1:56.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:58.09  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glavich, Dominick   18 YMCA of the Tria-NC       NT    1:54.47 JRS    
              26.91       56.34 (29.43)     1:26.66 (30.32)     1:54.47 (27.81)
  2 Lewis, John         17 Metroplex Aquati-NT  1:58.06    1:54.67 JRS    
     r:+0.71  26.89       56.13 (29.24)     1:25.74 (29.61)     1:54.67 (28.93)
  3 Szekely, Christoph  17 Central Bucks Sw-MA  1:55.67    1:55.97 WJN    
     r:+0.78  26.88       56.11 (29.23)     1:26.57 (30.46)     1:55.97 (29.40)
  4 Brown, Joe          15 Desert Shark Swi-BD  1:58.70    1:56.00 WJN    
     r:+0.67  27.20       56.35 (29.15)     1:26.38 (30.03)     1:56.00 (29.62)
  5 Duvall, Thomas      18 Seacoast Swimmin-NE  1:53.80    1:56.32 JR-B   
     r:+0.59  26.39       55.04 (28.65)     1:25.63 (30.59)     1:56.32 (30.69)
  6 Butz, Kevin         17 Fox Valley Swim-IL   1:58.11    1:56.51 JR-B   
     r:+0.71  27.04       56.67 (29.63)     1:26.77 (30.10)     1:56.51 (29.74)
  7 Daigler, Hannon     18 Sandpipers Of Ne-CA  2:00.55    1:57.34 JR-B   
     r:+0.73  27.75       57.12 (29.37)     1:27.37 (30.25)     1:57.34 (29.97)
  8 Sharp, Stuart       17 Fleet Swimming-GU    1:59.00    1:57.40 JR-B   
     r:+0.72  26.88       56.18 (29.30)     1:26.66 (30.48)     1:57.40 (30.74)
  9 Wachenfeld, Bradle  16 Somerset Hills Y-NJ  1:58.93    1:57.41 JR-B   
     r:+0.60  26.49       55.54 (29.05)     1:26.29 (30.75)     1:57.41 (31.12)
 10 Koss, Peter         17 Carmel Swim Club-IN  1:56.20    1:57.51 JR-B   
     r:+0.76  27.20       56.86 (29.66)     1:27.71 (30.85)     1:57.51 (29.80)
 11 Fraser, David       17 Highlands Ranch-CO   1:57.50    1:58.22        
     r:+0.69  27.31       56.98 (29.67)     1:27.66 (30.68)     1:58.22 (30.56)
 12 Denning, John       16 Tidewater Aquati-VA  1:55.20    1:58.29        
     r:+0.67  27.11       57.03 (29.92)     1:28.13 (31.10)     1:58.29 (30.16)
 13 McCarthy, Andrew    17 Bainbridge Islan-PN  1:59.00    1:58.36        
     r:+0.72  27.58       57.29 (29.71)     1:28.03 (30.74)     1:58.36 (30.33)
 14 Vega, Patrick       15 Rockwood Swim Cl-OZ  1:57.88    1:58.41        
     r:+0.78  27.94       58.52 (30.58)     1:28.58 (30.06)     1:58.41 (29.83)
 15 Prodoehl, Jacob     17 Lake Country Swi-WI  1:56.99    1:58.62        
     r:+0.77  28.07       58.32 (30.25)     1:28.86 (30.54)     1:58.62 (29.76)
 16 Murphy, Patrick     18 Bolles School Sh-FL  2:00.03    1:58.65        
     r:+0.63  27.94       57.83 (29.89)     1:27.81 (29.98)     1:58.65 (30.84)
 17 Jackson, Trent      16 Iowa Flyers Swim-IA  1:56.17    1:58.66        
     r:+0.77  27.51       57.80 (30.29)     1:28.84 (31.04)     1:58.66 (29.82)
 18 Klein, Curtis       16 Tigard Tualatin-OR/  2:00.87    1:58.77        
     r:+0.80  27.85       57.76 (29.91)     1:28.40 (30.64)     1:58.77 (30.37)
 19 Keller, Alexander   16 Centralia Recrea-OZ  2:01.33    1:58.96        
     r:+0.68  27.33       57.56 (30.23)     1:28.75 (31.19)     1:58.96 (30.21)
 20 Buck, Justin        16 Clearwater Aquat-FL  2:00.66    1:59.02        
     r:+0.70  27.09       57.15 (30.06)     1:28.45 (31.30)     1:59.02 (30.57)
 20 Cook, Matthew       16 La Grande Swim C-IE  1:58.34    1:59.02        
     r:+0.78  27.61       58.14 (30.53)     1:28.55 (30.41)     1:59.02 (30.47)
 22 Holder, Evan        16 Central Bucks Sw-MA  1:57.21    1:59.21        
     r:+0.63  27.91       57.67 (29.76)     1:28.55 (30.88)     1:59.21 (30.66)
 23 Bittner, Bobby      18 Star Aquatics-NC     2:02.00    1:59.24        
     r:+0.70  27.41       57.45 (30.04)     1:28.44 (30.99)     1:59.24 (30.80)
 23 Davis, Nicholas     16 Rockwood Swim Cl-OZ  2:00.01    1:59.24        
     r:+0.87  28.22       58.18 (29.96)     1:29.21 (31.03)     1:59.24 (30.03)
 25 Kelley, Broderick   18 Jewish Community-AM  1:58.50    1:59.49        
     r:+0.66  27.30       57.52 (30.22)     1:28.49 (30.97)     1:59.49 (31.00)
 26 Schafer, William    17 Aiken-Augusta Sw-GA  2:00.50    1:59.58        
     r:+0.70  27.81       57.98 (30.17)     1:29.01 (31.03)     1:59.58 (30.57)
 27 Dehner, Alex        16 Area Tallahassee-FL  1:59.30    1:59.62        
     r:+0.73  27.40       57.73 (30.33)     1:29.03 (31.30)     1:59.62 (30.59)
 28 Gravley, William    17 Sandpipers Of Ne-CA  1:59.88    1:59.86        
     r:+0.75  27.85       58.09 (30.24)     1:29.00 (30.91)     1:59.86 (30.86)
 29 Foster, James       17 Kansas City Blaz-MV  1:59.00    2:00.06        
     r:+0.69  27.83       57.98 (30.15)     1:28.91 (30.93)     2:00.06 (31.15)
 30 Ringgold, Brett     16 North Texas Nada-NT  2:01.10    2:00.30        
     r:+0.81  27.41       57.98 (30.57)     1:29.33 (31.35)     2:00.30 (30.97)
 31 Marsolek, Dylan     17 Plantation Swim-FG   2:00.50    2:00.65        
     r:+0.74  27.89       58.33 (30.44)     1:29.38 (31.05)     2:00.65 (31.27)
 31 Foley, Brian        17 Condors Swim Clu-MR       NT    2:00.65        
     r:+0.64  27.60       57.67 (30.07)     1:28.79 (31.12)     2:00.65 (31.86)
 33 Uselis, Taylor      15 Clearwater Aquat-FL  2:00.43    2:00.75        
     r:+0.76  27.93       58.04 (30.11)     1:29.66 (31.62)     2:00.75 (31.09)
 34 Lieberman, Jonatha  16 Team Foxjet-MN       1:58.24    2:00.77        
     r:+0.70  28.04       58.85 (30.81)     1:30.32 (31.47)     2:00.77 (30.45)
 35 Van Overdam, Austi  15 Fleet Swimming-GU    1:59.00    2:01.70        
     r:+0.75  27.41       57.75 (30.34)     1:29.59 (31.84)     2:01.70 (32.11)
 36 Manz, Wesley        18 Eau Claire YMCA-WI   2:00.98    2:01.74        
     r:+0.67  28.11       58.94 (30.83)     1:30.31 (31.37)     2:01.74 (31.43)
 37 Bryant, Samuel      16 Premier Aquatics-GU  2:00.36    2:03.04        
     r:+0.75  28.49       59.50 (31.01)     1:31.37 (31.87)     2:03.04 (31.67)
 38 Naglich, Alexander  17 Tri-Hampton YMCA-MA  2:00.57    2:03.88        
     r:+0.75  28.18       58.85 (30.67)     1:30.92 (32.07)     2:03.88 (32.96)
 39 Davis, Matthew      18 Rockwood Swim Cl-OZ  2:00.43    2:08.90        
     r:+0.79  28.20     1:00.31 (32.11)     1:34.40 (34.09)     2:08.90 (34.50)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:53.69  W.N. 2011 Winter National
        1:55.89  JRS 2011 LC Juniors
        1:56.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:58.09  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noguchi, Shintaro   18 Marin Pirates-PC     1:58.13    1:56.13 JR-B   
     r:+0.62  26.76       56.00 (29.24)     1:26.41 (30.41)     1:56.13 (29.72)
  2 Castro-Abrams, Ken  15 Marin Pirates-PC     2:01.98    1:57.72 JR-B   
     r:+0.74  27.24       56.48 (29.24)     1:26.86 (30.38)     1:57.72 (30.86)
  3 Downard, Conner     17 Northern KY Clip-OH  2:01.89    1:58.12        
     r:+0.82  26.83       56.28 (29.45)     1:27.10 (30.82)     1:58.12 (31.02)
  4 Kizer, Alexander    16 Redbird Swim Clu-IL  1:59.86    1:58.28        
     r:+0.81  27.79       57.96 (30.17)     1:28.86 (30.90)     1:58.28 (29.42)
  5 Griffin, Carter     16 DU Hilltoppers-CO    2:00.80    1:58.36        
     r:+0.76  27.85       57.95 (30.10)     1:28.20 (30.25)     1:58.36 (30.16)
  6 Drury, Adam         15 Redbird Swim Clu-IL  1:59.16    1:58.47        
     r:+0.77  27.49       57.77 (30.28)     1:28.63 (30.86)     1:58.47 (29.84)
  7 Scott, Alec         18 Denver Swim Acad-CO  1:58.95    1:58.62        
     r:+0.75  27.89       57.59 (29.70)     1:28.13 (30.54)     1:58.62 (30.49)
  8 Parker, Andrew      17 Highlands Ranch-CO        NT    1:59.66        
     r:+0.79  27.44       57.18 (29.74)     1:28.19 (31.01)     1:59.66 (31.47)
  9 Ruddy, Jason        18 Marist Swim Club-MR  2:00.99    2:05.17        
     r:+0.73  28.56       59.91 (31.35)     1:32.26 (32.35)     2:05.17 (32.91)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:53.69  W.N. 2011 Winter National
        1:55.89  JRS 2011 LC Juniors
        1:56.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:58.09  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Michael   18 Dynamo Swim Club-GA  1:57.84    1:57.27 JR-B   
     r:+0.74  26.77       56.22 (29.45)     1:27.07 (30.85)     1:57.27 (30.20)
  2 Wilkinson, Ryan     17 SwimMAC Carolina-NC  2:05.00    1:58.14        
     r:+0.77  27.24       57.01 (29.77)     1:27.69 (30.68)     1:58.14 (30.45)
  3 Miller, Jacob       14 Redbird Swim Clu-IL  1:58.97    1:58.39        
     r:+0.81  26.73       56.27 (29.54)     1:27.86 (31.59)     1:58.39 (30.53)
  4 Potter, Jason       17 New Canaan YMCA-CT   1:58.23    1:58.61        
     r:+0.71  26.95       56.89 (29.94)     1:28.05 (31.16)     1:58.61 (30.56)
  5 Marsh, Jonathan     14 Verona Aquatic C-WI  1:58.12    1:59.12        
     r:+0.74  27.74       58.14 (30.40)     1:28.79 (30.65)     1:59.12 (30.33)
  6 Bunch, Dylan        17 Boulder City Hen-CA  2:01.99    1:59.49        
     r:+0.84  27.86       57.58 (29.72)     1:28.61 (31.03)     1:59.49 (30.88)
  7 Yunker, Andrew      17 Flint 'y' Falcon-MI  2:02.00    1:59.62        
     r:+0.78  28.28       58.34 (30.06)     1:29.16 (30.82)     1:59.62 (30.46)
  8 Lile, Nathan        17 Smoky Mountain A-NC  1:58.00    1:59.83        
     r:+0.66  26.88       56.77 (29.89)     1:27.73 (30.96)     1:59.83 (32.10)
  9 Wright, Justin      15 Clovis Swim Club-CC  2:00.69    2:00.34        
     r:+0.58  27.55       57.73 (30.18)     1:29.46 (31.73)     2:00.34 (30.88)
 10 Chandler, Brandon   18 Pleasanton Seaha-PC  2:00.11    2:02.25        
     r:+1.00  27.90       58.17 (30.27)     1:30.13 (31.96)     2:02.25 (32.12)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:53.69  W.N. 2011 Winter National
        1:55.89  JRS 2011 LC Juniors
        1:56.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:58.09  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Ryan        17 Dallas Mustangs-NT   2:00.58    1:56.91 JR-B   
              27.20       56.91 (29.71)     1:27.20 (30.29)     1:56.91 (29.71)
  2 Young, Knox         17 Olympic Cascade-PN   1:56.25    1:57.42 JR-B   
     r:+0.79  27.81       57.53 (29.72)     1:27.57 (30.04)     1:57.42 (29.85)
  3 Jager, Conner       18 Fox Valley Swim-IL   1:56.67    1:57.47 JR-B   
     r:+0.78  27.45       57.07 (29.62)     1:26.97 (29.90)     1:57.47 (30.50)
  4 Usinger, Brett      16 Crow Canyon Coun-PC  1:58.30    1:58.26        
     r:+0.70  27.25       56.75 (29.50)     1:27.72 (30.97)     1:58.26 (30.54)
  5 Wellford, William   18 Memphis Tiger Sw-SE  1:59.09    1:58.35        
     r:+0.73  27.37       57.04 (29.67)     1:27.84 (30.80)     1:58.35 (30.51)
  6 Brown, Nicholas     17 Aiken-Augusta Sw-GA  2:02.49    1:58.37        
     r:+0.78  27.75       57.59 (29.84)     1:28.28 (30.69)     1:58.37 (30.09)
  7 Collins, Eric       16 Aiken-Augusta Sw-GA  2:04.00    1:58.78        
     r:+0.74  26.95       56.63 (29.68)     1:27.68 (31.05)     1:58.78 (31.10)
  8 Grumhaus, Peter     17 Cats Aquatic Tea-IL  1:58.47    1:59.44        
     r:+0.71  27.84       58.42 (30.58)     1:29.08 (30.66)     1:59.44 (30.36)
  9 Duplechain, Hayden  18 Aggie Swim Club-GU   1:59.69    1:59.75        
     r:+0.73  27.95       58.18 (30.23)     1:29.01 (30.83)     1:59.75 (30.74)
 10 Deckard, Brandon    15 Bend Swim Club-OR    2:02.00    2:00.15        
     r:+0.75  27.98       58.89 (30.91)     1:29.76 (30.87)     2:00.15 (30.39)
 11 Kropp, Peter        15 Rattler Swim Clu-CA  2:02.00    2:00.86        
     r:+0.80  28.06       58.39 (30.33)     1:29.82 (31.43)     2:00.86 (31.04)
 12 Simas, Sheldon      18 Spare Time Aquat-SN  2:02.36    2:03.13        
     r:+0.73  27.61       58.47 (30.86)     1:30.44 (31.97)     2:03.13 (32.69)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:01.89  W.N. 2011 Winter National
        4:07.09  JRS 2011 LC Juniors
        4:07.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:09.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graves, Robert      16 Excel Aquatics-SE    4:01.73    4:01.19 W.N.   
     r:+0.67  27.30       56.95 (29.65)     1:27.32 (30.37)     1:58.08 (30.76)
        2:28.80 (30.72)     3:00.26 (31.46)     3:31.07 (30.81)     4:01.19 (30.12)
  2 Barmann, Andrew     18 Swim Pasadena-CA     4:02.96    4:01.51 W.N.   
     r:+0.75  28.34       58.75 (30.41)     1:29.72 (30.97)     2:00.66 (30.94)
        2:31.67 (31.01)     3:02.39 (30.72)     3:33.05 (30.66)     4:01.51 (28.46)
  3 Freeman, William    15 Birmingham Swim-SE   4:03.46    4:02.09 JRS    
     r:+0.75  27.74       57.87 (30.13)     1:28.57 (30.70)     1:59.45 (30.88)
        2:30.02 (30.57)     3:00.85 (30.83)     3:31.93 (31.08)     4:02.09 (30.16)
  4 Hendricks, Jack     16 Cincinnati Marli-OH  4:06.01    4:04.77 JRS    
     r:+0.82  28.23       58.93 (30.70)     1:29.70 (30.77)     2:00.63 (30.93)
        2:31.41 (30.78)     3:02.86 (31.45)     3:34.06 (31.20)     4:04.77 (30.71)
  5 Johnson, Matthew    15 Canyons Aquatic-CA   4:07.10    4:05.98 JRS    
     r:+0.69  28.30       58.66 (30.36)     1:29.77 (31.11)     2:00.84 (31.07)
        2:31.94 (31.10)     3:03.43 (31.49)     3:35.06 (31.63)     4:05.98 (30.92)
  6 Nickell, Alexander  17 Loveland Swim Cl-CO  4:06.58    4:07.75 JR-B   
     r:+0.77  28.35       58.76 (30.41)     1:30.19 (31.43)     2:01.80 (31.61)
        2:33.51 (31.71)     3:05.17 (31.66)     3:37.35 (32.18)     4:07.75 (30.40)
  7 Johnson, Mitchell   17 Canyons Aquatic-CA   4:08.79    4:08.10 JR-B   
     r:+0.65  28.54       59.09 (30.55)     1:30.52 (31.43)     2:02.05 (31.53)
        2:33.92 (31.87)     3:05.80 (31.88)     3:37.44 (31.64)     4:08.10 (30.66)
  8 Anderson, Joshua    17 Nitro Swimming-ST    4:04.00    4:11.04        
     r:+0.73  28.34       59.05 (30.71)     1:30.35 (31.30)     2:02.09 (31.74)
        2:34.60 (32.51)     3:06.80 (32.20)     3:39.76 (32.96)     4:11.04 (31.28)
  9 Miller, Jacob       14 Redbird Swim Clu-IL  4:13.34    4:13.30        
     r:+0.78  28.31       59.45 (31.14)     1:31.85 (32.40)     2:04.04 (32.19)
        2:36.29 (32.25)     3:09.35 (33.06)     3:41.25 (31.90)     4:13.30 (32.05)
 10 Ubert, Michael      17 Green Mountain A-NE  4:14.18    4:13.59        
     r:+0.74  28.22       59.53 (31.31)     1:31.29 (31.76)     2:03.62 (32.33)
        2:36.25 (32.63)     3:09.68 (33.43)     3:42.02 (32.34)     4:13.59 (31.57)
 11 Marlow, Garin       18 Rockwood Swim Cl-OZ  4:11.26    4:13.72        
     r:+0.72  28.86     1:00.30 (31.44)     1:32.49 (32.19)     2:04.38 (31.89)
        2:36.59 (32.21)     3:09.19 (32.60)     3:41.81 (32.62)     4:13.72 (31.91)
 12 Spark, David        18 Y-Spartaquatics-SC   4:15.69    4:18.45        
     r:+0.74  28.72     1:00.24 (31.52)     1:32.05 (31.81)     2:05.00 (32.95)
        2:37.87 (32.87)     3:11.67 (33.80)     3:45.07 (33.40)     4:18.45 (33.38)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:01.89  W.N. 2011 Winter National
        4:07.09  JRS 2011 LC Juniors
        4:07.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:09.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hudspith, Michael   18 La Mirada Armada-CA  4:02.12    4:04.36 JRS    
              28.03       58.33 (30.30)     1:29.04 (30.71)     2:00.14 (31.10)
        2:31.15 (31.01)     3:02.86 (31.71)     3:33.91 (31.05)     4:04.36 (30.45)
  2 Kaisrlik, Justin    17 Fast Lane Aquati-FL  4:02.60    4:05.55 JRS    
              27.56       57.87 (30.31)     1:28.59 (30.72)     1:59.97 (31.38)
        2:31.21 (31.24)     3:02.86 (31.65)     3:34.99 (32.13)     4:05.55 (30.56)
 -- Hughes, Joshua      17 Iowa Flyers Swim-IA       NT         NS        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:01.89  W.N. 2011 Winter National
        4:07.09  JRS 2011 LC Juniors
        4:07.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:09.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Andrew  17 Sierra Marlins S-SN  4:23.71    4:07.91 JR-B   
     r:+0.74  28.20       59.22 (31.02)     1:30.80 (31.58)     2:02.54 (31.74)
        2:34.18 (31.64)     3:06.18 (32.00)     3:37.50 (31.32)     4:07.91 (30.41)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:01.89  W.N. 2011 Winter National
        4:07.09  JRS 2011 LC Juniors
        4:07.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:09.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  2 Davis, Nicholas     16 Rockwood Swim Cl-OZ       NT    4:06.77 JRS    
     r:+0.77  28.74       59.48 (30.74)     1:31.04 (31.56)     2:02.61 (31.57)
        2:33.81 (31.20)     3:05.33 (31.52)     3:36.69 (31.36)     4:06.77 (30.08)
  3 Vega, Patrick       15 Rockwood Swim Cl-OZ       NT    4:09.29 JR-B   
     r:+0.80  28.34       59.32 (30.98)     1:30.81 (31.49)     2:01.99 (31.18)
        2:33.20 (31.21)     3:05.20 (32.00)     3:37.55 (32.35)     4:09.29 (31.74)
  4 Clark, Pace         17 Memphis Tiger Sw-SE  4:14.69    4:10.80        
     r:+0.60  29.29     1:00.46 (31.17)     1:32.34 (31.88)     2:03.97 (31.63)
        2:35.69 (31.72)     3:07.33 (31.64)     3:39.59 (32.26)     4:10.80 (31.21)
  5 Lawley, Robert      18 Cincinnati Marli-OH  4:10.00    4:11.02        
     r:+0.76  28.69       59.18 (30.49)     1:30.61 (31.43)     2:02.37 (31.76)
        2:34.59 (32.22)     3:06.78 (32.19)     3:39.47 (32.69)     4:11.02 (31.55)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:01.89  W.N. 2011 Winter National
        4:07.09  JRS 2011 LC Juniors
        4:07.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:09.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gutierrez, Jose     18 Cincinnati Marli-OH  4:10.53    4:05.88 JRS    
     r:+0.71  28.55       59.72 (31.17)     1:31.03 (31.31)     2:02.48 (31.45)
        2:33.79 (31.31)     3:04.81 (31.02)     3:35.83 (31.02)     4:05.88 (30.05)
  2 Bunch, Dylan        17 Boulder City Hen-CA  4:07.20    4:07.22 JR-B   
     r:+0.84  28.69       59.28 (30.59)     1:30.60 (31.32)     2:02.11 (31.51)
        2:33.62 (31.51)     3:05.20 (31.58)     3:36.79 (31.59)     4:07.22 (30.43)
  3 Riley, Albert       18 Fleet Swimming-GU    4:16.71    4:07.93 JR-B   
     r:+0.75  27.87       59.08 (31.21)     1:31.41 (32.33)     2:03.67 (32.26)
        2:34.87 (31.20)     3:06.19 (31.32)     3:37.25 (31.06)     4:07.93 (30.68)
  4 Van Overdam, Austi  15 Fleet Swimming-GU    4:12.00    4:09.78 JR-B   
     r:+0.80  28.73       59.90 (31.17)     1:31.25 (31.35)     2:02.96 (31.71)
        2:34.70 (31.74)     3:07.06 (32.36)     3:38.97 (31.91)     4:09.78 (30.81)
  5 Massey, Ryan        16 Premier Aquatics-GU  4:10.82    4:09.93        
     r:+0.77  28.73       59.83 (31.10)     1:31.29 (31.46)     2:03.10 (31.81)
        2:34.87 (31.77)     3:06.74 (31.87)     3:38.63 (31.89)     4:09.93 (31.30)
  6 Holder, Evan        16 Central Bucks Sw-MA  4:11.23    4:11.48        
     r:+0.66  28.01       59.06 (31.05)     1:30.47 (31.41)     2:02.32 (31.85)
        2:34.36 (32.04)     3:06.64 (32.28)     3:39.16 (32.52)     4:11.48 (32.32)
  7 Madden, Michael     16 City of Mobile-SE         NT    4:11.91        
     r:+0.90  29.07     1:00.11 (31.04)     1:32.16 (32.05)     2:04.12 (31.96)
        2:36.18 (32.06)     3:08.56 (32.38)     3:40.62 (32.06)     4:11.91 (31.29)
  8 Hilzen, Robert      16 New Jersey Wave-NJ   4:08.50    4:12.14        
     r:+0.76  29.27     1:00.99 (31.72)     1:33.01 (32.02)     2:04.97 (31.96)
        2:37.08 (32.11)     3:09.15 (32.07)     3:41.09 (31.94)     4:12.14 (31.05)
  9 Jacobs, Talbot      15 Orinda Aquatics-PC   4:11.32    4:12.64        
     r:+0.72  28.79       59.84 (31.05)     1:32.10 (32.26)     2:04.22 (32.12)
        2:36.85 (32.63)     3:09.42 (32.57)     3:41.90 (32.48)     4:12.64 (30.74)
 10 Evenson, Austin     17 Pine Crest Swimm-FG  4:11.87    4:12.84        
     r:+0.79  28.15       59.59 (31.44)     1:31.85 (32.26)     2:04.26 (32.41)
        2:36.40 (32.14)     3:09.14 (32.74)     3:41.56 (32.42)     4:12.84 (31.28)
 11 Keller, Alexander   16 Centralia Recrea-OZ  4:12.08    4:13.37        
     r:+0.72  28.48     1:00.31 (31.83)     1:32.40 (32.09)     2:04.88 (32.48)
        2:37.32 (32.44)     3:09.79 (32.47)     3:42.18 (32.39)     4:13.37 (31.19)
 12 Cole, Charles       16 Berkeley Aquatic-NJ  4:11.00    4:13.78        
              29.86     1:01.23 (31.37)     1:33.32 (32.09)     2:05.30 (31.98)
        2:37.94 (32.64)     3:09.77 (31.83)     3:41.90 (32.13)     4:13.78 (31.88)
 13 Schafer, William    17 Aiken-Augusta Sw-GA  4:17.50    4:13.88        
     r:+0.72  28.80       59.85 (31.05)     1:31.87 (32.02)     2:04.77 (32.90)
        2:37.00 (32.23)     3:09.84 (32.84)     3:42.60 (32.76)     4:13.88 (31.28)
 14 Geist, Louis        18 North Jeffco Swi-CO  4:11.99    4:14.11        
     r:+0.79  29.22     1:00.65 (31.43)     1:32.26 (31.61)     2:04.89 (32.63)
        2:37.15 (32.26)     3:10.12 (32.97)     3:42.73 (32.61)     4:14.11 (31.38)
 15 Gravley, William    17 Sandpipers Of Ne-CA  4:10.11    4:14.57        
     r:+0.76  28.42       59.32 (30.90)     1:31.07 (31.75)     2:03.33 (32.26)
        2:35.70 (32.37)     3:08.67 (32.97)     3:41.79 (33.12)     4:14.57 (32.78)
 16 Stacklin, Adam      15 Fox Valley Swim-IL   4:21.16    4:14.66        
     r:+0.73  28.40       59.29 (30.89)     1:31.41 (32.12)     2:03.97 (32.56)
        2:36.50 (32.53)     3:09.26 (32.76)     3:42.48 (33.22)     4:14.66 (32.18)
 17 Hughes, Joshua      17 Iowa Flyers Swim-IA  4:13.80    4:14.93        
              28.94     1:00.46 (31.52)     1:33.03 (32.57)     2:05.34 (32.31)
        2:38.23 (32.89)     3:10.79 (32.56)     3:43.57 (32.78)     4:14.93 (31.36)
 18 Torrance, Nicholas  18 Zionsville Swim-IN   4:16.00    4:15.02        
     r:+0.81  28.73     1:00.26 (31.53)     1:32.57 (32.31)     2:05.18 (32.61)
        2:36.77 (31.59)     3:09.36 (32.59)     3:42.97 (33.61)     4:15.02 (32.05)
 19 Kerner, Travis      17 Poseidon Swimmin-VA  4:19.99    4:15.81        
     r:+0.61  29.38     1:01.20 (31.82)     1:33.71 (32.51)     2:06.64 (32.93)
        2:38.91 (32.27)     3:11.34 (32.43)     3:43.86 (32.52)     4:15.81 (31.95)
 20 Smith, Grayson      17 Ridgefield Aquat-CT  4:10.00    4:15.90        
     r:+0.81  29.62     1:01.22 (31.60)     1:33.04 (31.82)     2:05.40 (32.36)
        2:37.91 (32.51)     3:10.66 (32.75)     3:43.92 (33.26)     4:15.90 (31.98)
 21 Gillespie, Kurtis   16 Spare Time Aquat-SN  4:11.20    4:16.25        
     r:+0.66  27.97       59.39 (31.42)     1:32.33 (32.94)     2:05.23 (32.90)
        2:38.00 (32.77)     3:11.37 (33.37)     3:44.42 (33.05)     4:16.25 (31.83)
 22 Petrini, Samuel     14 Olympic Cascade-PN   4:21.50    4:19.92        
     r:+0.76  29.30     1:01.64 (32.34)     1:34.53 (32.89)     2:07.96 (33.43)
        2:41.61 (33.65)     3:14.83 (33.22)     3:48.21 (33.38)     4:19.92 (31.71)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:23.09  W.N. 2011 Winter National
        8:35.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        8:40.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mehl, Justin        15 Y-Spartaquatics-SC   9:10.00    8:34.94 WJN    
     r:+0.69  29.91     1:02.58 (32.67)     1:35.28 (32.70)     2:07.82 (32.54)
        2:40.27 (32.45)     3:13.24 (32.97)     3:45.98 (32.74)     4:18.52 (32.54)
        4:50.89 (32.37)     5:23.30 (32.41)     5:55.51 (32.21)     6:27.63 (32.12)
        6:59.76 (32.13)     7:31.82 (32.06)     8:03.91 (32.09)     8:34.94 (31.03)
            8:34.94 ( )                                                            
  2 Norris, Thomas      16 Cincinnati Marli-OH  8:49.00    8:37.78 JR-B   
     r:+0.75  29.83     1:02.04 (32.21)     1:34.32 (32.28)     2:07.13 (32.81)
        2:33.14 (26.01)     3:12.48 (39.34)     3:45.00 (32.52)     4:17.44 (32.44)
        4:49.57 (32.13)     5:23.20 (33.63)     5:55.75 (32.55)     6:28.71 (32.96)
        7:00.33 (31.62)     7:34.35 (34.02)     8:06.73 (32.38)     8:37.78 (31.05)
            8:37.78 ( )                                                            
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        8:23.09  W.N. 2011 Winter National
        8:35.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        8:40.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Joshua            17 Iowa Flyers Swim-IA       NT    8:49.37        
     r:+0.87  28.62     1:00.25 (31.63)     1:33.06 (32.81)     2:05.76 (32.70)
        2:39.17 (33.41)     3:12.31 (33.14)     3:45.16 (32.85)     4:19.41 (34.25)
        4:52.96 (33.55)     5:27.16 (34.20)     6:01.60 (34.44)     6:35.88 (34.28)
        7:10.29 (34.41)     7:44.43 (34.14)     8:18.24 (33.81)     8:49.37 (31.13)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       15:53.59  OLYM 2012 Olympic Trials
       16:02.99  W.N. 2011 Winter National
       16:15.49  JRS 2011 LC Juniors
       16:21.99  WJN 2011 Winter Jr. Nats
       16:37.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clark, Pace         17 Memphis Tiger Sw-SE 16:33.09   16:24.80 JR-B   
     r:+0.58  30.35     1:03.55 (33.20)     1:36.92 (33.37)     2:10.14 (33.22)
        2:43.24 (33.10)     3:16.18 (32.94)     3:49.25 (33.07)     4:22.15 (32.90)
        4:55.15 (33.00)     5:27.97 (32.82)     6:00.91 (32.94)     6:33.63 (32.72)
        7:06.53 (32.90)     7:39.41 (32.88)     8:12.35 (32.94)     8:45.39 (33.04)
        9:18.39 (33.00)     9:51.15 (32.76)    10:24.07 (32.92)    10:57.00 (32.93)
       11:29.88 (32.88)    12:02.78 (32.90)    12:35.58 (32.80)    13:08.34 (32.76)
       13:41.19 (32.85)    14:14.25 (33.06)    14:47.26 (33.01)    15:20.12 (32.86)
       15:52.88 (32.76)    16:24.80 (31.92)                                        
  2 Halson, Joseph      18 Team Santa Monic-CA 16:22.85   16:39.69        
     r:+0.73  30.21     1:02.79 (32.58)     1:34.80 (32.01)     2:07.34 (32.54)
        2:40.09 (32.75)     3:13.00 (32.91)     3:46.10 (33.10)     4:19.12 (33.02)
        4:52.24 (33.12)     5:25.03 (32.79)     5:57.88 (32.85)     6:31.04 (33.16)
        7:04.67 (33.63)     7:37.77 (33.10)     8:11.21 (33.44)     8:44.31 (33.10)
        9:17.86 (33.55)     9:50.95 (33.09)    10:24.64 (33.69)    10:57.91 (33.27)
       11:31.39 (33.48)    12:05.03 (33.64)    12:39.21 (34.18)    13:13.60 (34.39)
       13:48.25 (34.65)    14:22.35 (34.10)    14:56.88 (34.53)    15:31.24 (34.36)
       16:05.82 (34.58)    16:39.69 (33.87)                                        
  3 Lawley, Robert      18 Cincinnati Marli-OH 16:20.34   16:45.64        
     r:+0.71  30.23     1:02.90 (32.67)     1:36.13 (33.23)     2:09.39 (33.26)
        2:42.37 (32.98)     3:15.96 (33.59)     3:49.47 (33.51)     4:22.63 (33.16)
        4:56.24 (33.61)     5:29.11 (32.87)     6:02.41 (33.30)     6:35.60 (33.19)
        7:09.22 (33.62)     7:42.69 (33.47)     8:16.85 (34.16)     8:50.53 (33.68)
        9:24.62 (34.09)     9:58.59 (33.97)    10:32.55 (33.96)    11:06.29 (33.74)
       11:37.46 (31.17)    12:14.38 (36.92)    12:48.68 (34.30)    13:23.06 (34.38)
       13:57.52 (34.46)    14:31.35 (33.83)    15:05.51 (34.16)    15:39.86 (34.35)
       16:14.04 (34.18)    16:45.64 (31.60)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.59  OLYM 2012 Olympic Trials
          58.79  W.N. 2011 Winter National
        1:00.09  JRS 2011 LC Juniors
        1:00.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:00.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wylie, Timothy      18 West Austin Aqua-ST    59.67      59.10 JRS    
     r:+0.65  28.45       59.10 (30.65)                                        
  2 Ogren, Curtis       15 Peak Swimming-PC     1:00.18      59.22 JRS    
     r:+0.64  28.99       59.22 (30.23)                                        
  3 Ware, Timothy       18 Central Bucks Sw-MA  1:00.53      59.62 JRS    
     r:+0.72  28.53       59.62 (31.09)                                        
  4 Owen, Robert        15 Crimson Aquatics-NE  1:01.42    1:00.30 JR-B   
     r:+0.57  29.91     1:00.30 (30.39)                                        
  5 Frank, George       17 Bolles School Sh-FL    59.77    1:00.48 JR-B   
     r:+0.67  29.44     1:00.48 (31.04)                                        
  6 Archambeau, Pierre  17 Davis Aquadarts-SN   1:02.90    1:00.81 JR-B   
              28.99     1:00.81 (31.82)                                        
  7 Palley, David       17 Terrapins Swim T-PC    59.49    1:00.97 JR-B   
     r:+0.79  29.54     1:00.97 (31.43)                                        
  8 Disney-Huss, Jack   18 YMCA of the Tria-NC  1:02.00    1:01.24        
     r:+0.69  29.95     1:01.24 (31.29)                                        
  9 Walls, Matthew      17 Retriever Aquati-MD  1:00.09    1:01.40        
     r:+0.63  29.75     1:01.40 (31.65)                                        
 10 Dehner, Alex        16 Area Tallahassee-FL  1:01.69    1:01.71        
     r:+0.66  30.50     1:01.71 (31.21)                                        
 11 Bauchwitz, Benjami  18 Hershey Aquatic-MA   1:03.45    1:02.01        
              30.40     1:02.01 (31.61)                                        
 12 Cassidy, Quinn      15 Saint Andrew's S-FG  1:02.50    1:02.10        
     r:+0.70  30.20     1:02.10 (31.90)                                        
 12 Rafter, James       18 North Suburban A-MN    59.64    1:02.10        
     r:+0.72  29.57     1:02.10 (32.53)                                        
 12 Carlson, David      17 Red Bank YMCA-NJ     1:02.08    1:02.10        
     r:+0.80  30.44     1:02.10 (31.66)                                        
 15 Haney, Jason        17 The Claremont Cl-CA  1:03.00    1:02.18        
              29.91     1:02.18 (32.27)                                        
 16 Coan, Kevin         16 The Claremont Cl-CA  1:01.11    1:02.46        
     r:+0.62  30.63     1:02.46 (31.83)                                        
 17 Apple, Ian          17 Bolles School Sh-FL  1:00.00    1:04.00        
     r:+0.71  31.40     1:04.00 (32.60)                                        
 18 Coan, Kyle          16 The Claremont Cl-CA  1:03.50    1:04.65        
              31.58     1:04.65 (33.07)                                        
 19 Hu, Philip          16 Curl Burke Swim-PV   1:01.10    1:12.01        
     r:+0.63  27.91     1:12.01 (44.10)                                        
 -- Tyrrell, Kyle       18 Curl Burke Swim-PV     59.70         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
          r:+0.62                                                              
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.59  OLYM 2012 Olympic Trials
          58.79  W.N. 2011 Winter National
        1:00.09  JRS 2011 LC Juniors
        1:00.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:00.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nicholas  16 Pleasanton Seaha-PC  1:01.06    1:00.90 JR-B   
     r:+0.64  29.54     1:00.90 (31.36)                                        
  2 Weissman, Brandon   16 Parkway Swim Clu-OZ       NT    1:01.30        
     r:+0.73  30.13     1:01.30 (31.17)                                        
  3 Peters, Ryan        15 Tampa Bay Commun-FL  1:02.41    1:01.40        
     r:+0.75  29.82     1:01.40 (31.58)                                        
  4 Dieter, Christophe  17 St Charles Swim-IL        NT    1:02.63        
     r:+0.68  30.05     1:02.63 (32.58)                                        
  5 Richmond, Renny     16 Lahaina Swim Clu-HI  1:01.90    1:02.70        
     r:+0.74  30.93     1:02.70 (31.77)                                        
  6 Waite, Dean         16 Tampa Bay Commun-FL  1:02.41    1:03.76        
     r:+0.69  31.19     1:03.76 (32.57)                                        
  7 Pinfold, Brett      16 First Colony Swi-GU  1:01.19    1:05.28        
     r:+0.63  28.05     1:05.28 (37.23)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.59  OLYM 2012 Olympic Trials
          58.79  W.N. 2011 Winter National
        1:00.09  JRS 2011 LC Juniors
        1:00.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:00.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blyskal, Andrew     18 Kennett Area Ymc-MA  1:00.33      59.12 JRS    
     r:+0.77  28.77       59.12 (30.35)                                        
  2 McKay, Maxwell      16 Carmel Swim Club-IN  1:00.80      59.62 JRS    
     r:+0.66  29.07       59.62 (30.55)                                        
  3 Descombes, Jonatha  16 Aquazot Swim Clu-CA  1:02.00    1:00.10 JR-B   
     r:+0.62  29.50     1:00.10 (30.60)                                        
  4 Gonzalez-Aranda, M  18 Desert Shark Swi-BD  1:01.70    1:00.23 JR-B   
     r:+0.66  29.06     1:00.23 (31.17)                                        
  5 Liang, Andrew       15 Palo Alto Stanfo-PC  1:00.56    1:00.29 JR-B   
     r:+0.57  29.37     1:00.29 (30.92)                                        
  6 Deckard, Brandon    15 Bend Swim Club-OR    1:02.00    1:00.35 JR-B   
     r:+0.59  29.46     1:00.35 (30.89)                                        
  7 Davis, Devon        16 Falfins Swimming-CO  1:01.51    1:01.12        
     r:+0.75  29.60     1:01.12 (31.52)                                        
  8 Blyzinskyj, John    16 Bernal's Gator S-NE  1:00.13    1:01.53        
     r:+0.69  29.43     1:01.53 (32.10)                                        
  8 Costin, James       17 Carmel Swim Club-IN  1:01.00    1:01.53        
     r:+0.69  29.70     1:01.53 (31.83)                                        
 10 Locke, Thomas       15 Marietta Marlins-GA  1:01.48    1:01.69        
     r:+0.49  29.67     1:01.69 (32.02)                                        
 11 Wood, Oneil         18 Carmel Swim Club-IN  1:00.64    1:01.88        
     r:+0.70  30.43     1:01.88 (31.45)                                        
 12 Disco, Andrew       18 Hampshire Hills-NE   1:01.23    1:01.97        
     r:+0.64  30.01     1:01.97 (31.96)                                        
 13 Weiss, Nathan       18 Csp Tideriders-OZ    1:01.04    1:02.34        
     r:+0.70  30.19     1:02.34 (32.15)                                        
 14 Burwick, Nathon     15 Stingrays-GA         1:04.78    1:02.84        
     r:+0.69  31.40     1:02.84 (31.44)                                        
 15 Craig, Collin       15 California Capit-SN  1:03.20    1:02.87        
     r:+0.68  31.00     1:02.87 (31.87)                                        
 16 Darbinyan, Armen    18 Ccat Swimming-CA     1:01.56    1:03.68        
     r:+0.63  31.13     1:03.68 (32.55)                                        
 17 Wolff, Austin       17 New Canaan YMCA-CT   1:06.83    1:05.11        
     r:+0.65  32.07     1:05.11 (33.04)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.59  OLYM 2012 Olympic Trials
          58.79  W.N. 2011 Winter National
        1:00.09  JRS 2011 LC Juniors
        1:00.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:00.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glover, Robert      16 Millard Aquatic-MW/  1:01.22    1:00.61 JR-B   
     r:+0.69  28.28     1:00.61 (32.33)                                        
  2 Blyzinskyj, John    16 Bernal's Gator S-NE  1:00.17    1:00.74 JR-B   
     r:+0.63  29.27     1:00.74 (31.47)                                        
  3 Blanton, Jarrod     17 Stingrays-GA         1:01.12    1:00.93 JR-B   
     r:+0.62  29.47     1:00.93 (31.46)                                        
  4 Locke, Thomas       15 Marietta Marlins-GA  1:01.48    1:01.33        
     r:+0.54  29.51     1:01.33 (31.82)                                        
  5 St. Francis, Theod  16 North Bay Aquati-PC  1:01.14    1:01.86        
     r:+0.55  30.37     1:01.86 (31.49)                                        
  6 Haines, Harrison    15 Bernal's Gator S-NE  1:02.10    1:03.10        
     r:+0.65  29.96     1:03.10 (33.14)                                        
  7 Ledford, Sean       16 Treasure Coast S-FL  1:02.89    1:03.41        
     r:+0.53  30.16     1:03.41 (33.25)                                        
  8 Stevens, Zachary    15 Puma Aquatic Tea-CA  1:06.75    1:03.72        
     r:+0.73  31.11     1:03.72 (32.61)                                        
  9 Davis, Matthew      18 Rockwood Swim Cl-OZ  1:03.98    1:04.48        
     r:+0.74  30.78     1:04.48 (33.70)                                        
 10 Hu, Philip          16 Curl Burke Swim-PV   1:01.13    1:10.40        
     r:+0.56  27.75     1:10.40 (42.65)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.59  OLYM 2012 Olympic Trials
          58.79  W.N. 2011 Winter National
        1:00.09  JRS 2011 LC Juniors
        1:00.09  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:00.99  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Ryan     18 McFarland Sparta-WI    57.85      58.20 W.N.   
     r:+0.62  27.78       58.20 (30.42)                                        
  2 Rogers, Kevin       18 YMCA of the Tria-NC    58.00      58.38 W.N.   
     r:+0.61  29.01       58.38 (29.37)                                        
  3 Hasemann, Nicholas  16 Bartlett Electri-IL    59.11      59.75 JRS    
     r:+0.62  28.88       59.75 (30.87)                                        
  4 Molacek, Jacob      15 Greater Omaha Aq-MW  1:00.07      59.80 JRS    
     r:+0.63  28.91       59.80 (30.89)                                        
  5 Kananowicz, Bryce   15 Coeur D'Alene Ar-IE       NT    1:00.09 JRS    
     r:+0.65  28.96     1:00.09 (31.13)                                        
  6 Bohn, Travis        18 Wsy Swimming-MA      1:00.77    1:00.74 JR-B   
     r:+0.74  29.63     1:00.74 (31.11)                                        
  7 Smith, Joshua       17 Aquazot Swim Clu-CA    59.60    1:00.89 JR-B   
     r:+0.70  29.84     1:00.89 (31.05)                                        
  8 Miao, Albert        16 Orinda Aquatics-PC   1:00.47    1:00.98 JR-B   
     r:+0.68  29.38     1:00.98 (31.60)                                        
  9 Glover, Robert      16 Millard Aquatic-MW/    59.83    1:01.28        
     r:+0.68  29.25     1:01.28 (32.03)                                        
 10 Chabot, Sean        18 Oakland Live Y'E-MI       NT    1:01.50        
              29.62     1:01.50 (31.88)                                        
 11 Rusiewski, Dennis   16 Oakland Live Y'E-MI       NT    1:01.79        
              29.59     1:01.79 (32.20)                                        
 12 Lehane, Sean        16 Academy Bullets-IL     58.40    1:09.60        
     r:+0.72  27.77     1:09.60 (41.83)                                        
 -- Nee, Shawn          15 Shawmut Aquatic-NE     59.22         NS        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:07.09  W.N. 2011 Winter National
        2:09.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:10.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:12.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Carter     16 DU Hilltoppers-CO    2:06.79    2:07.24 JRS    
     r:+0.76  30.22     1:02.26 (32.04)     1:34.59 (32.33)     2:07.24 (32.65)
  2 Scheid, Michael     17 Lakeside Swim Te-KY  2:07.00    2:07.25 JRS    
     r:+0.62  29.81     1:01.74 (31.93)     1:34.63 (32.89)     2:07.25 (32.62)
  3 Bursch, Barkley     17 Tiger Aquatic Cl-SR  2:08.63    2:07.61 JRS    
     r:+0.72  29.97     1:01.49 (31.52)     1:34.41 (32.92)     2:07.61 (33.20)
  4 Gornay, Kyle        15 Redlands Swim Te-CA  1:48.91Y   2:07.67 JRS    
     r:+0.74  28.98     1:01.02 (32.04)     1:34.23 (33.21)     2:07.67 (33.44)
  5 Stuart, Hennessey   16 Colorado Stars-CO         NT    2:07.81 JRS    
     r:+0.73  29.66     1:01.56 (31.90)     1:34.68 (33.12)     2:07.81 (33.13)
  6 Lee, Mun Hon        18 Team Santa Monic-CA       NT    2:09.39 JRS    
     r:+0.60  30.67     1:03.03 (32.36)     1:36.33 (33.30)     2:09.39 (33.06)
  7 Coetzer, Stephen    18 Waves Of Wilming-NC  2:07.01    2:09.40 JRS    
     r:+0.85  30.03     1:02.64 (32.61)     1:35.72 (33.08)     2:09.40 (33.68)
  8 Xu, Benjamin        17 Eagle Swim Team-MD   2:07.00    2:09.41 JRS    
     r:+0.72  30.80     1:02.22 (31.42)     1:35.25 (33.03)     2:09.41 (34.16)
  9 Magee, Ryan         18 Condors Swim Clu-MR  2:09.48    2:09.45 JRS    
     r:+0.79  30.42     1:03.49 (33.07)     1:36.17 (32.68)     2:09.45 (33.28)
 10 Robinson, Cooper    18 Power For Life-GU    2:06.19    2:09.52 JRS    
     r:+0.62  29.77     1:01.98 (32.21)     1:35.66 (33.68)     2:09.52 (33.86)
 11 Gonzalez-Aranda, M  18 Desert Shark Swi-BD  2:10.64    2:10.19 WJN    
     r:+0.66  29.47     1:01.59 (32.12)     1:35.55 (33.96)     2:10.19 (34.64)
 12 Parker, Andrew      17 Highlands Ranch-CO   2:11.20    2:10.21 WJN    
     r:+0.69  30.09     1:02.39 (32.30)     1:35.77 (33.38)     2:10.21 (34.44)
 13 Byrd, Austin        17 Eau Claire YMCA-WI   2:10.34    2:10.76 JR-B   
     r:+0.76  30.76     1:04.53 (33.77)     1:38.20 (33.67)     2:10.76 (32.56)
 14 Nee, Shawn          15 Shawmut Aquatic-NE   2:05.22    2:11.93 JR-B   
     r:+0.72  30.20     1:03.03 (32.83)     1:37.07 (34.04)     2:11.93 (34.86)
 15 Miao, Albert        16 Orinda Aquatics-PC   2:10.94    2:12.10 JR-B   
     r:+0.61  31.18     1:04.68 (33.50)     1:38.65 (33.97)     2:12.10 (33.45)
 16 Larson, Garrett     18 Aquazot Swim Clu-CA  2:15.43    2:12.13 JR-B   
     r:+0.80  31.64     1:04.75 (33.11)     1:39.08 (34.33)     2:12.13 (33.05)
 17 Johnston, Nicholas  16 Pleasanton Seaha-PC  2:15.96    2:13.71        
     r:+0.70  31.41     1:04.69 (33.28)     1:38.95 (34.26)     2:13.71 (34.76)
 18 Sorensen, Scott     17 Wasatch Front Fi-UT  2:10.00    2:14.07        
     r:+0.84  30.87     1:03.91 (33.04)     1:39.21 (35.30)     2:14.07 (34.86)
 19 Costin, James       17 Carmel Swim Club-IN  2:14.60    2:15.37        
     r:+0.69  31.21     1:04.88 (33.67)     1:40.42 (35.54)     2:15.37 (34.95)
 20 Pollard, Luis       16 Fleet Swimming-GU    2:11.86    2:16.34        
     r:+0.70  31.69     1:05.37 (33.68)     1:40.71 (35.34)     2:16.34 (35.63)
 21 Bernth, Austin      16 Northridge Area-IN   2:16.30    2:17.30        
     r:+0.69  31.60     1:06.50 (34.90)     1:41.68 (35.18)     2:17.30 (35.62)
 22 Rodriguez, Ian      17 Alligator Aquati-IL  2:17.00    2:18.82        
     r:+0.71  31.08     1:05.05 (33.97)     1:41.75 (36.70)     2:18.82 (37.07)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:07.09  W.N. 2011 Winter National
        2:09.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:10.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:12.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brunetti, Darian    18 DU Hilltoppers-CO    2:08.20    2:07.11 JRS    
              29.78     1:01.04 (31.26)     1:33.90 (32.86)     2:07.11 (33.21)
  2 Doss, Austin        16 Hershey Aquatic-MA   2:12.79    2:07.16 JRS    
     r:+0.73  29.84     1:01.57 (31.73)     1:34.53 (32.96)     2:07.16 (32.63)
  3 Archambeau, Pierre  17 Davis Aquadarts-SN        NT    2:15.20        
     r:+0.77  31.07     1:05.73 (34.66)     1:40.86 (35.13)     2:15.20 (34.34)
  4 Dourov, Christophe  16 Pleasanton Seaha-PC  2:18.75    2:18.14        
     r:+0.65  32.24     1:06.80 (34.56)     1:42.52 (35.72)     2:18.14 (35.62)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:07.09  W.N. 2011 Winter National
        2:09.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:10.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:12.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salyers, Nicholas   17 SwimAtlanta-GA       2:14.32    2:10.81 JR-B   
     r:+0.65  29.76     1:01.74 (31.98)     1:35.95 (34.21)     2:10.81 (34.86)
  2 Grenfell, Grant     17 Tiger Aquatics-LA    2:12.02    2:12.23 JR-B   
     r:+0.65  30.09     1:02.70 (32.61)     1:37.19 (34.49)     2:12.23 (35.04)
  3 Raynor, William     17 Greater Omaha Aq-MW  2:07.14    2:12.84        
     r:+0.72  29.20     1:01.14 (31.94)     1:36.21 (35.07)     2:12.84 (36.63)
  4 Smiddy, Samuel      17 AK Sharks-FG         2:15.00    2:14.42        
     r:+0.59  30.99     1:04.63 (33.64)     1:40.09 (35.46)     2:14.42 (34.33)
  5 Koudelka, Grant     17 Champion Aquatic-NT  2:23.71    2:17.39        
     r:+0.77  31.92     1:06.37 (34.45)     1:41.86 (35.49)     2:17.39 (35.53)
 -- Halson, Joseph      18 Team Santa Monic-CA  2:14.57         NS        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:07.09  W.N. 2011 Winter National
        2:09.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:10.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:12.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leasure, Robert     16 Lakeside Swim Te-KY  2:05.00    2:06.54 W.N.   
     r:+0.72  30.83     1:03.15 (32.32)     1:35.19 (32.04)     2:06.54 (31.35)
  2 Staley, Davis       17 Lake Erie Silver-LE  2:06.87    2:08.27 JRS    
     r:+0.61  30.16     1:02.51 (32.35)     1:35.82 (33.31)     2:08.27 (32.45)
  3 Castro-Abrams, Ken  15 Marin Pirates-PC     2:12.58    2:08.48 JRS    
     r:+0.62  30.55     1:03.03 (32.48)     1:35.98 (32.95)     2:08.48 (32.50)
  4 Tee, Eugene         17 Team Santa Monic-CA  2:06.34    2:08.54 JRS    
     r:+0.64  31.34     1:03.72 (32.38)     1:36.80 (33.08)     2:08.54 (31.74)
  5 Turner, Brock       16 Dayton Raiders-OH    2:06.70    2:09.73 WJN    
     r:+0.59  30.51     1:02.44 (31.93)     1:36.10 (33.66)     2:09.73 (33.63)
  6 Hogan, Brian        17 Badger Swim Club-MR  2:08.87    2:09.82 WJN    
     r:+0.65  30.35     1:03.01 (32.66)     1:36.54 (33.53)     2:09.82 (33.28)
  7 Graves, Zachary     17 Irvine Novaquati-CA  2:12.83    2:10.50 JR-B   
     r:+0.67  31.25     1:04.35 (33.10)     1:37.75 (33.40)     2:10.50 (32.75)
  8 Sorensen, Scott     17 Wasatch Front Fi-UT  2:10.85    2:11.05 JR-B   
     r:+0.84  30.73     1:03.59 (32.86)     1:37.02 (33.43)     2:11.05 (34.03)
  9 Obrien, Timothy     18 Westerville Aqua-OH  2:08.89    2:11.14 JR-B   
     r:+0.64  30.90     1:04.12 (33.22)     1:37.96 (33.84)     2:11.14 (33.18)
 10 Hilzen, Robert      16 New Jersey Wave-NJ   2:09.80    2:12.31        
     r:+0.66  31.55     1:04.84 (33.29)     1:38.37 (33.53)     2:12.31 (33.94)
 11 Walker, Ryan        17 Dallas Mustangs-NT   2:08.71    2:12.47        
     r:+0.54  30.65     1:03.17 (32.52)     1:37.61 (34.44)     2:12.47 (34.86)
 12 Carlson, David      17 Red Bank YMCA-NJ     2:10.96    2:13.67        
     r:+0.70  30.80     1:04.13 (33.33)     1:39.00 (34.87)     2:13.67 (34.67)
 13 Toetz, Alexander    16 Three Rivers Aqu-IN  2:10.89    2:13.88        
     r:+0.72  30.88     1:04.03 (33.15)     1:38.57 (34.54)     2:13.88 (35.31)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:07.09  W.N. 2011 Winter National
        2:09.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:10.29  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:12.29  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauth, Tyler        18 Upper Main Line-MA   2:14.39    2:09.30 JRS    
     r:+0.79  31.11     1:04.16 (33.05)     1:37.22 (33.06)     2:09.30 (32.08)
  2 Gordon, Ryan        15 Albany Starfish-AD   2:12.10    2:10.38 JR-B   
          r:+0.74           1:04.69 ( )     1:38.97 (34.28)     2:10.38 (31.41)
  3 Ware, Timothy       18 Central Bucks Sw-MA  2:13.43    2:10.55 JR-B   
     r:+0.78  29.69     1:02.35 (32.66)     1:36.64 (34.29)     2:10.55 (33.91)
  4 King, Ethan         16 Memphis Thunder-SE   2:12.00    2:10.74 JR-B   
     r:+0.73  30.57     1:03.00 (32.43)     1:37.14 (34.14)     2:10.74 (33.60)
  5 McKenzie, Shane     17 Tri-Hampton YMCA-MA       NT    2:11.90 JR-B   
     r:+0.72  31.11     1:04.89 (33.78)     1:38.90 (34.01)     2:11.90 (33.00)
  6 Deberry, Ryan       17 YMCA of Western-NC   2:12.59    2:12.95        
     r:+0.67  30.94     1:04.64 (33.70)     1:38.46 (33.82)     2:12.95 (34.49)
  7 Rusiewski, Dennis   16 Oakland Live Y'E-MI  2:12.22    2:13.25        
     r:+0.67  30.19     1:03.87 (33.68)     1:38.58 (34.71)     2:13.25 (34.67)
  8 St. Francis, Theod  16 North Bay Aquati-PC  2:11.25    2:13.66        
     r:+0.67  31.80     1:05.25 (33.45)     1:40.08 (34.83)     2:13.66 (33.58)
  9 Luo, Victor         16 Somerset Valley-NJ   2:14.29    2:13.97        
          r:+0.63           1:03.82 ( )     1:38.69 (34.87)     2:13.97 (35.28)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.79  W.N. 2011 Winter National
        1:07.79  JRS 2011 LC Juniors
        1:07.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:08.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Ryan        18 Georgia Coastal-GA/       NT    1:05.51 W.N.   
              30.32     1:05.51 (35.19)                                        
  2 Camargo, Paul       17 Fast Lane Aquati-FL       NT    1:06.76 JRS    
              31.71     1:06.76 (35.05)                                        
  3 Goetz, Matthew      17 Long Island Aqua-MR  1:07.00    1:08.70 JR-B   
              32.05     1:08.70 (36.65)                                        
  4 Smith, Kevin        16 Tampa Bay Commun-FL       NT    1:09.12        
              32.27     1:09.12 (36.85)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.79  W.N. 2011 Winter National
        1:07.79  JRS 2011 LC Juniors
        1:07.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:08.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holden, Eric        17 SoNoCo Swim Club-CT  1:06.24    1:04.13 OLYM   
     r:+0.73  30.34     1:04.13 (33.79)                                        
  2 Ehrman, Joshua      16 Club Wolverine-MI    1:07.99    1:07.11 JRS    
     r:+0.68  31.65     1:07.11 (35.46)                                        
  3 Tanizaki-Hudson, D  15 Lynbrook Aquatic-PC  1:08.09    1:07.43 JRS    
     r:+0.70  31.80     1:07.43 (35.63)                                        
  4 Brown, Nicholas     17 Aiken-Augusta Sw-GA  1:10.29    1:08.29 JR-B   
     r:+0.77  32.40     1:08.29 (35.89)                                        
  5 Greenwald, Travis   17 Iowa Flyers Swim-IA  1:09.50    1:08.44 JR-B   
     r:+0.66  31.52     1:08.44 (36.92)                                        
  6 Lee, Rolland        16 Crow Canyon Coun-PC  1:09.31    1:08.63 JR-B   
     r:+0.65  32.18     1:08.63 (36.45)                                        
  7 Grobe, Christian    18 Waves Bloomingto-IL  1:09.34    1:08.68 JR-B   
     r:+0.74  32.57     1:08.68 (36.11)                                        
  8 Mo, Samuel          16 Badger Swim Club-MR  1:08.93    1:08.77 JR-B   
     r:+0.67  31.98     1:08.77 (36.79)                                        
  9 Schiffer, Michael   16 Aquazot Swim Clu-CA  1:09.13    1:08.80        
     r:+0.71  32.52     1:08.80 (36.28)                                        
 10 McBryan, Michael    16 Central Bucks Sw-MA  1:08.99    1:09.15        
     r:+0.66  32.42     1:09.15 (36.73)                                        
 11 Bremer, John        17 Spy Swimming-MD      1:08.69    1:09.18        
     r:+0.67  32.55     1:09.18 (36.63)                                        
 12 Patterson, Reed     16 Tucson Ford Deal-AZ  1:09.00    1:09.30        
     r:+0.76  32.70     1:09.30 (36.60)                                        
 13 Smith, Timothy      16 DU Hilltoppers-CO    1:09.52    1:09.47        
     r:+0.66  32.95     1:09.47 (36.52)                                        
 14 Frank, George       17 Bolles School Sh-FL  1:08.99    1:09.59        
     r:+0.72  32.91     1:09.59 (36.68)                                        
 15 Su, Kevin           16 De Anza Cupertin-PC  1:11.73    1:09.63        
     r:+0.64  32.77     1:09.63 (36.86)                                        
 16 Ordway, Mark        16 Carmel Swim Club-IN  1:08.00    1:10.02        
     r:+0.80  31.87     1:10.02 (38.15)                                        
 17 Stoller, Nathaniel  18 Northridge Area-IN   1:09.51    1:10.27        
     r:+0.79  32.82     1:10.27 (37.45)                                        
 18 Rappaport, William  17 Badger Swim Club-MR  1:09.16    1:10.42        
     r:+0.73  32.51     1:10.42 (37.91)                                        
 19 Walker, Benjamin    13 Nitro Swimming-ST    1:09.80    1:10.44        
     r:+0.76  32.79     1:10.44 (37.65)                                        
 20 Rogers, Lynn        17 Una Wcs-CA/GWSC      1:09.20    1:10.87        
     r:+0.74  33.34     1:10.87 (37.53)                                        
 21 Shan, Yuankai       16 Bernal's Gator S-NE  1:13.00    1:10.93        
     r:+0.75  32.98     1:10.93 (37.95)                                        
 21 Noble, Easton       16 Csp Tideriders-OZ    1:08.18    1:10.93        
     r:+0.73  32.72     1:10.93 (38.21)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.79  W.N. 2011 Winter National
        1:07.79  JRS 2011 LC Juniors
        1:07.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:08.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swallow, Matthew    18 Wasatch Front Fi-UT  1:05.80    1:06.55 JRS    
     r:+0.66  30.75     1:06.55 (35.80)                                        
  2 Rudolph, Kenneth    18 York Swim Club-PV    1:07.34    1:07.44 JRS    
     r:+0.84  31.27     1:07.44 (36.17)                                        
  3 Franke, Cameron     17 Davis Aquadarts-SN   1:06.60    1:07.79 JRS    
     r:+0.75  31.15     1:07.79 (36.64)                                        
  4 Pera, Matthew       17 North Bay Aquati-PC  1:08.79    1:08.15 JR-B   
     r:+0.74  31.81     1:08.15 (36.34)                                        
  5 Nguyenphu, Austin   16 North Texas Nada-NT  1:09.02    1:08.39 JR-B   
     r:+0.68  32.47     1:08.39 (35.92)                                        
  6 Chen, Ronald        17 Palo Alto Stanfo-PC  1:09.10    1:09.50        
     r:+0.75  32.91     1:09.50 (36.59)                                        
  7 Molinari, Matt      17 Palo Alto Stanfo-PC  1:09.51    1:09.80        
     r:+0.65  32.98     1:09.80 (36.82)                                        
  8 Haley, Jacob        17 Neptune Swimming-PC  1:11.50    1:10.02        
     r:+0.76  33.14     1:10.02 (36.88)                                        
  9 Gribble, Matthew    17 Fleet Swimming-GU    1:08.83    1:10.38        
     r:+0.67  32.97     1:10.38 (37.41)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.79  W.N. 2011 Winter National
        1:07.79  JRS 2011 LC Juniors
        1:07.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:08.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brindle, Carson     16 Multnomah Athlet-OR  1:09.89    1:09.35        
     r:+0.69  32.98     1:09.35 (36.37)                                        
  2 Lee, William        15 Palo Alto Stanfo-PC  1:14.54    1:11.91        
     r:+0.72  33.76     1:11.91 (38.15)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM 2012 Olympic Trials
        1:05.79  W.N. 2011 Winter National
        1:07.79  JRS 2011 LC Juniors
        1:07.79  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        1:08.79  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Christian    17 Una Tera-PC          1:06.64    1:04.11 OLYM   
     r:+0.74  29.95     1:04.11 (34.16)                                        
  2 Yu, Kyle            17 First Colony Swi-GU  1:05.83    1:06.69 JRS    
     r:+0.70  30.28     1:06.69 (36.41)                                        
  3 Jean, Tyler         18 Terrapins Swim T-PC  1:06.00    1:07.40 JRS    
     r:+0.94  31.54     1:07.40 (35.86)                                        
  4 Ruddle, Kyle        17 Hershey Aquatic-MA   1:10.00    1:07.45 JRS    
     r:+0.71  30.91     1:07.45 (36.54)                                        
  5 Sosinsky, Liam      16 South Snohomish-PN   1:06.50    1:07.56 JRS    
     r:+0.75  31.70     1:07.56 (35.86)                                        
  6 Thomas, Robert      16 Lost Creek Aquat-ST  1:09.70    1:08.25 JR-B   
     r:+0.82  32.47     1:08.25 (35.78)                                        
  7 Bub, Avery          17 The Woodlands Sw-GU  1:08.93    1:08.36 JR-B   
     r:+0.91  31.48     1:08.36 (36.88)                                        
  8 Robinson, Jacob     18 Southeastern Swi-IN  1:10.00    1:08.58 JR-B   
     r:+0.66  31.92     1:08.58 (36.66)                                        
  9 Pera, Matthew       17 North Bay Aquati-PC  1:09.11    1:08.79 JR-B   
     r:+0.76  32.03     1:08.79 (36.76)                                        
 10 Vennefron, Louis    15 Northern KY Clip-OH  1:09.20    1:08.83        
     r:+0.80  32.28     1:08.83 (36.55)                                        
 11 Nakano, Shota       17 Hershey Aquatic-MA   1:11.90    1:08.96        
     r:+0.68  32.81     1:08.96 (36.15)                                        
 12 Shan, Yuankai       16 Bernal's Gator S-NE  1:10.00    1:09.84        
     r:+0.66  33.04     1:09.84 (36.80)                                        
 13 Webb, Connor        16 Hood River Swim-OR   1:08.80    1:10.20        
     r:+0.74  33.08     1:10.20 (37.12)                                        
 14 Niemann, Taylor     15 Class Aquatics-CA    1:10.47    1:11.16        
     r:+0.76  33.81     1:11.16 (37.35)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:23.29  W.N. 2011 Winter National
        2:27.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:27.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:29.39  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Connor       17 Longmont Swim Cl-CO  2:24.10    2:21.05 W.N.   
              31.21     1:06.81 (35.60)     1:43.31 (36.50)     2:21.05 (37.74)
  2 Hurwitz, Cole       16 The Dolphins-OR      2:21.16    2:22.19 W.N.   
              31.99     1:07.84 (35.85)     1:44.72 (36.88)     2:22.19 (37.47)
  3 Goss, James         16 Nashville Aquati-SE       NT    2:24.08 JRS    
              33.11     1:09.83 (36.72)     1:46.95 (37.12)     2:24.08 (37.13)
  4 Braden, Gunner      16 Boulder City Hen-CA  2:28.73    2:25.50 JRS    
              33.03     1:10.01 (36.98)     1:47.48 (37.47)     2:25.50 (38.02)
  5 Hurwitz, Jordan     16 The Dolphins-OR      2:22.61    2:25.65 JRS    
              32.22     1:08.94 (36.72)     1:46.82 (37.88)     2:25.65 (38.83)
  6 Ilgenfritz, Robert  17 Machine Aquatics-PV  2:31.52    2:33.32        
              34.09     1:13.14 (39.05)     1:53.80 (40.66)     2:33.32 (39.52)
  7 Ballantyne, Ian     16 AquaStorm-ND         2:30.00    2:35.06        
              33.97     1:13.61 (39.64)     1:54.21 (40.60)     2:35.06 (40.85)
  8 Johnson, Sean       18 Somerset Valley-NJ   1:05.39    2:42.91        
              30.79     1:06.84 (36.05)     1:56.02 (49.18)     2:42.91 (46.89)
  9 Kao, Derek          15 Brea Aquatics-CA     1:07.74    2:44.97        
              32.95     1:09.91 (36.96)     1:58.23 (48.32)     2:44.97 (46.74)
 10 Dalrymple, Kyle     16 Multnomah Athlet-OR  1:07.71    2:49.38        
              31.53     1:09.42 (37.89)     1:59.18 (49.76)     2:49.38 (50.20)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:23.29  W.N. 2011 Winter National
        2:27.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:27.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:29.39  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 House, Garrett      16 Duke Aquatics-NC     2:23.67    2:20.81 W.N.   
     r:+0.75  32.50     1:08.11 (35.61)     1:44.59 (36.48)     2:20.81 (36.22)
  2 Boggs, Ian          18 Zionsville Swim-IN   2:23.80    2:21.41 W.N.   
     r:+0.67  32.20     1:07.92 (35.72)     1:44.36 (36.44)     2:21.41 (37.05)
  3 Tremain, Max        16 Badger Swim Club-MR  2:26.60    2:23.89 JRS    
     r:+0.66  32.94     1:09.14 (36.20)     1:46.39 (37.25)     2:23.89 (37.50)
  4 Camargo, Paul       17 Fast Lane Aquati-FL  2:25.24    2:24.51 JRS    
     r:+0.66  33.06     1:09.48 (36.42)     1:46.50 (37.02)     2:24.51 (38.01)
  5 Vankirk, Robert     18 Cincinnati Marli-OH  2:25.56    2:25.84 JRS    
     r:+0.63  33.15     1:10.11 (36.96)     1:46.84 (36.73)     2:25.84 (39.00)
  6 Rudolph, Kenneth    18 York Swim Club-PV    2:27.55    2:26.00 JRS    
     r:+0.82  33.39     1:10.30 (36.91)     1:48.13 (37.83)     2:26.00 (37.87)
  7 Alexander, Sarut    18 Fast Lane Aquati-FL  2:27.00    2:26.64 JRS    
     r:+0.81  32.88     1:10.32 (37.44)     1:48.32 (38.00)     2:26.64 (38.32)
  8 Goss, James         16 Nashville Aquati-SE  2:23.50    2:26.68 JRS    
     r:+0.79  33.17     1:10.17 (37.00)     1:48.58 (38.41)     2:26.68 (38.10)
  9 Malouf, Peter       17 Puma Aquatic Tea-CA  2:27.44    2:27.17 JRS    
     r:+0.69  32.65     1:09.84 (37.19)     1:48.35 (38.51)     2:27.17 (38.82)
 10 Panchak, Jonathan   15 Peak Swimming-PC     2:26.58    2:27.38 JRS    
     r:+0.59  33.10     1:10.18 (37.08)     1:49.11 (38.93)     2:27.38 (38.27)
 11 Tanizaki-Hudson, D  15 Lynbrook Aquatic-PC       NT    2:27.93 JR-B   
     r:+0.71  32.77     1:09.64 (36.87)     1:48.37 (38.73)     2:27.93 (39.56)
 12 Brower, Andrew      17 Cincinnati Marli-OH  2:25.47    2:28.06 JR-B   
     r:+0.76  32.87     1:09.75 (36.88)     1:48.29 (38.54)     2:28.06 (39.77)
 12 Davis, Forrest      16 Peddie Aquatic A-NJ  2:26.58    2:28.06 JR-B   
     r:+0.84  32.80     1:09.81 (37.01)     1:47.62 (37.81)     2:28.06 (40.44)
 14 Lee, Rolland        16 Crow Canyon Coun-PC  2:28.57    2:28.36 JR-B   
     r:+0.67  32.60     1:09.57 (36.97)     1:47.92 (38.35)     2:28.36 (40.44)
 15 Mellos, Christian   17 Pointe Aquatics-MI   2:03.16    2:28.62 JR-B   
     r:+0.68  33.94     1:11.65 (37.71)     1:49.63 (37.98)     2:28.62 (38.99)
 16 Barmann, Andrew     18 Swim Pasadena-CA     2:29.42    2:28.90 JR-B   
     r:+0.72  33.78     1:12.08 (38.30)     1:50.81 (38.73)     2:28.90 (38.09)
 17 Bremer, John        17 Spy Swimming-MD      2:30.43    2:29.51        
     r:+0.67  33.02     1:11.63 (38.61)     1:50.61 (38.98)     2:29.51 (38.90)
 18 Taylor, James       17 Power For Life-GU    2:31.99    2:31.36        
     r:+0.69  32.99     1:11.82 (38.83)     1:52.13 (40.31)     2:31.36 (39.23)
 19 Alleva, Joseph      17 Wave Aquatics-PN     2:30.00    2:32.95        
     r:+0.81  32.36     1:10.35 (37.99)     1:50.60 (40.25)     2:32.95 (42.35)
 20 Van Hees, Simon     16 Loggerhead Aquat-FL  2:30.55    2:35.37        
     r:+0.81  33.62     1:12.80 (39.18)     1:53.99 (41.19)     2:35.37 (41.38)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:23.29  W.N. 2011 Winter National
        2:27.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:27.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:29.39  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brutkiewicz, Marli  16 City of Mobile-SE         NT    2:21.41 W.N.   
     r:+0.75  32.77     1:08.53 (35.76)     1:45.62 (37.09)     2:21.41 (35.79)
  2 House, Garrett      16 Duke Aquatics-NC     2:20.81    2:21.48 W.N.   
     r:+0.75  32.30     1:08.04 (35.74)     1:44.87 (36.83)     2:21.48 (36.61)
  3 Hurwitz, Cole       16 The Dolphins-OR      2:21.14    2:21.55 W.N.   
     r:+0.77  31.96     1:08.38 (36.42)     1:44.77 (36.39)     2:21.55 (36.78)
  4 Corbae, Paul        16 West Austin Aqua-ST  2:21.57    2:22.47 W.N.   
     r:+0.72  32.07     1:08.19 (36.12)     1:45.02 (36.83)     2:22.47 (37.45)
  5 Hurwitz, Jordan     16 The Dolphins-OR      2:22.61    2:23.02 W.N.   
     r:+0.63  32.00     1:08.51 (36.51)     1:45.45 (36.94)     2:23.02 (37.57)
  6 Dong, Christopher   17 Duke Aquatics-NC          NT    2:23.14 W.N.   
     r:+0.85  32.52     1:09.07 (36.55)     1:46.01 (36.94)     2:23.14 (37.13)
  7 Marshall, Lucas     16 Una Losc-OR          2:25.99    2:24.65 JRS    
     r:+0.70  31.55     1:08.40 (36.85)     1:46.19 (37.79)     2:24.65 (38.46)
  8 McDonald, Kendrick  17 Loyola Blakefiel-MD  2:26.60    2:25.14 JRS    
     r:+0.81  32.50     1:08.81 (36.31)     1:46.57 (37.76)     2:25.14 (38.57)
  9 Isobe, Rin          18 RallySport Aquat-CO  2:23.69    2:26.21 JRS    
     r:+0.68  33.70     1:10.92 (37.22)     1:48.42 (37.50)     2:26.21 (37.79)
 10 Wohlrab, Kurt       17 Sandhills Sand S-NC  2:26.00    2:26.43 JRS    
     r:+0.67  32.98     1:10.52 (37.54)     1:49.11 (38.59)     2:26.43 (37.32)
 11 Paules, Evan        17 Parkland Aquatic-MA  2:27.16    2:27.31 JRS    
     r:+0.79  33.54     1:10.08 (36.54)     1:47.88 (37.80)     2:27.31 (39.43)
 12 Oak, Quillan        18 Unattached-ND        2:26.56    2:27.32 JRS    
     r:+0.73  32.84     1:09.84 (37.00)     1:47.97 (38.13)     2:27.32 (39.35)
 13 McBryan, Michael    16 Central Bucks Sw-MA  2:27.21    2:27.46 JRS    
     r:+0.69  33.29     1:10.92 (37.63)     1:49.05 (38.13)     2:27.46 (38.41)
 14 Stranick, Andrew    18 SwimMAC Carolina-NC  2:25.50    2:27.63 JR-B   
     r:+0.79  32.32     1:09.41 (37.09)     1:48.06 (38.65)     2:27.63 (39.57)
 15 Nichols, Blaine     17 Northwest Aquati-IN  2:26.55    2:27.64 JR-B   
     r:+0.80  33.26     1:10.85 (37.59)     1:49.25 (38.40)     2:27.64 (38.39)
 16 Deiparine, James    18 Bellevue Club Sw-PN  2:30.00    2:27.87 JR-B   
     r:+0.74  32.87     1:09.93 (37.06)     1:48.08 (38.15)     2:27.87 (39.79)
 17 Taylor, James       17 Power For Life-GU    2:31.99    2:28.13 JR-B   
     r:+0.69  32.43     1:09.75 (37.32)     1:49.06 (39.31)     2:28.13 (39.07)
 18 Hanson, Joshua      17 Swim Club of Rid-CC  2:31.65    2:28.70 JR-B   
     r:+0.74  32.72     1:10.63 (37.91)     1:49.52 (38.89)     2:28.70 (39.18)
 19 Tooley, Alexander   17 Fort Collins Are-CO  2:31.01    2:29.17 JR-B   
     r:+0.78  34.40     1:12.28 (37.88)     1:50.48 (38.20)     2:29.17 (38.69)
 20 Henry, Andrew       17 Raleigh Swimming-NC  2:27.00    2:29.20 JR-B   
              34.38     1:12.41 (38.03)     1:50.51 (38.10)     2:29.20 (38.69)
 21 Sosinsky, Liam      16 South Snohomish-PN   2:24.00    2:29.69        
              33.11     1:11.03 (37.92)     1:50.31 (39.28)     2:29.69 (39.38)
 22 Jean, Tyler         18 Terrapins Swim T-PC       NT    2:30.75        
     r:+0.70  33.72     1:11.57 (37.85)     1:50.92 (39.35)     2:30.75 (39.83)
 23 Darling, Caden      17 The Woodlands Sw-GU  2:30.31    2:31.60        
              32.50     1:10.31 (37.81)     1:50.50 (40.19)     2:31.60 (41.10)
 24 Burwick, Nathon     15 Stingrays-GA         2:30.17    2:32.01        
     r:+0.82  35.06     1:14.05 (38.99)     1:53.23 (39.18)     2:32.01 (38.78)
 -- Lee, William        15 Palo Alto Stanfo-PC  2:36.14         DQ        
      Downward butterfly kick
          r:+0.78                                                              
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:23.29  W.N. 2011 Winter National
        2:27.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:27.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:29.39  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Ryan     16 Team Fla-FG          2:22.22    2:22.73 W.N.   
     r:+0.68  31.71     1:08.89 (37.18)     1:45.57 (36.68)     2:22.73 (37.16)
  2 Klein, Eric         16 Crescent City Sw-LA  2:24.38    2:23.04 W.N.   
     r:+0.70  32.95     1:09.83 (36.88)     1:46.92 (37.09)     2:23.04 (36.12)
  3 Onken, Derek        18 Marietta Marlins-GA  2:24.00    2:23.38 JRS    
     r:+0.70  32.05     1:08.44 (36.39)     1:45.50 (37.06)     2:23.38 (37.88)
  4 Sullivan, Sean      18 Long Island Aqua-MR  2:25.20    2:26.10 JRS    
     r:+0.65  32.55     1:08.66 (36.11)     1:46.75 (38.09)     2:26.10 (39.35)
  5 Thomas, Robert      16 Lost Creek Aquat-ST  2:24.92    2:26.20 JRS    
     r:+0.73  32.79     1:09.67 (36.88)     1:47.30 (37.63)     2:26.20 (38.90)
  6 Molinari, Matt      17 Palo Alto Stanfo-PC  2:25.74    2:26.69 JRS    
     r:+0.69  33.03     1:10.28 (37.25)     1:48.07 (37.79)     2:26.69 (38.62)
  7 Glenn, Kevin        17 SwimMAC Carolina-NC  2:33.00    2:27.41 JRS    
     r:+0.82  33.16     1:09.92 (36.76)     1:48.40 (38.48)     2:27.41 (39.01)
  8 Lee, William        17 Hershey Aquatic-MA   2:31.60    2:28.46 JR-B   
     r:+0.58  32.27     1:09.04 (36.77)     1:48.08 (39.04)     2:28.46 (40.38)
  9 Smith, Kevin        16 Tampa Bay Commun-FL  2:29.00    2:30.30        
     r:+0.67  33.10     1:11.49 (38.39)     1:50.98 (39.49)     2:30.30 (39.32)
 10 Massey, Ryan        16 Premier Aquatics-GU  2:36.19    2:31.47        
     r:+0.71  34.49     1:13.14 (38.65)     1:52.25 (39.11)     2:31.47 (39.22)
 -- Manz, Trevor        17 Eau Claire YMCA-WI   2:28.50         DQ        
      Downward butterfly kick
          r:+0.72                                                              
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:23.29  W.N. 2011 Winter National
        2:27.59  JRS 2011 LC Juniors
        2:27.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:29.39  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calegan, Haden      16 Iowa Flyers Swim-IA  2:28.32    2:29.58        
     r:+0.78  32.00     1:09.25 (37.25)     1:48.93 (39.68)     2:29.58 (40.65)
  2 Ruddle, Kyle        17 Hershey Aquatic-MA   2:40.00    2:29.75        
     r:+0.80  33.24     1:10.83 (37.59)     1:50.22 (39.39)     2:29.75 (39.53)
  3 Greenwald, Travis   17 Iowa Flyers Swim-IA  2:31.10    2:30.07        
     r:+0.72  32.94     1:10.91 (37.97)     1:50.04 (39.13)     2:30.07 (40.03)
  4 Cassidy, Quinn      15 Saint Andrew's S-FG  2:29.79    2:31.52        
     r:+0.75  33.71     1:11.95 (38.24)     1:51.78 (39.83)     2:31.52 (39.74)
  5 Young, Knox         17 Olympic Cascade-PN   2:31.50    2:31.55        
     r:+0.83  34.22     1:12.60 (38.38)     1:52.20 (39.60)     2:31.55 (39.35)
  6 Stewart, Garrett    18 Blue Tide Aquati-GU  2:40.03    2:32.13        
     r:+0.76  32.11     1:09.21 (37.10)     1:49.96 (40.75)     2:32.13 (42.17)
  7 Alleva, Joseph      17 Wave Aquatics-PN     2:30.00    2:35.12        
     r:+0.73  31.38     1:08.54 (37.16)     1:50.01 (41.47)     2:35.12 (45.11)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.29  OLYM 2012 Olympic Trials
          56.19  W.N. 2011 Winter National
          57.39  JRS 2011 LC Juniors
          57.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          58.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boland, David       16 Club Wolverine-MI      55.95      56.98 JRS    
              26.69       56.98 (30.29)                                        
  2 Scheaffer, Chris    16 Santa Clara Swim-PC    56.00      57.02 JRS    
              26.35       57.02 (30.67)                                        
  3 Natal, Douglas      17 Machine Aquatics-PV    57.10      57.07 JRS    
              26.52       57.07 (30.55)                                        
  4 Ghiglieri, Aaron    17 Superior Stingra-OR    55.57      57.18 JRS    
              25.72       57.18 (31.46)                                        
  5 Conway, Matthew     16 Blue Devil Swim-IL     57.13      57.29 JRS    
              26.95       57.29 (30.34)                                        
  6 Kampschroer, Keega  17 Billings Aquatic-MT    57.38      58.02 JR-B   
              27.18       58.02 (30.84)                                        
  7 Marsh, Jonathan     14 Verona Aquatic C-WI    57.06      58.11 JR-B   
              27.22       58.11 (30.89)                                        
  8 Bolden, Ronnie      16 Greater Columbus-OH    58.23      58.48 JR-B   
              27.42       58.48 (31.06)                                        
  9 Allison, Jeffrey    18 La Mirada Armada-CA    56.80      58.54 JR-B   
              27.08       58.54 (31.46)                                        
 10 Goldstein, Jake     17 Long Island Aqua-MR    59.42      58.87        
              27.58       58.87 (31.29)                                        
 11 Stranick, Andrew    18 SwimMAC Carolina-NC    59.50    1:00.36        
              27.99     1:00.36 (32.37)                                        
 12 Le, Daniel          16 Blue Devil Swim-IL        NT    1:00.85        
              28.16     1:00.85 (32.69)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.29  OLYM 2012 Olympic Trials
          56.19  W.N. 2011 Winter National
          57.39  JRS 2011 LC Juniors
          57.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          58.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salyers, Nicholas   17 SwimAtlanta-GA         59.76      57.23 JRS    
     r:+0.71  26.22       57.23 (31.01)                                        
  2 Morey, Justin       16 Fleet Swimming-GU      59.80      57.78 JR-B   
     r:+0.74  27.07       57.78 (30.71)                                        
  3 Webster, Matthew    16 Santa Clara Swim-PC    59.50      57.91 JR-B   
     r:+0.70  26.73       57.91 (31.18)                                        
  4 Heaven, Winter      17 Unattached-AK          56.97      58.23 JR-B   
     r:+0.67  27.11       58.23 (31.12)                                        
  5 Funk, Hunter        17 Premier Aquatics-GU    58.91      58.75        
              27.52       58.75 (31.23)                                        
  6 Wheeler, Reed       16 SwimMAC Carolina-NC    58.60      58.88        
     r:+0.82  27.81       58.88 (31.07)                                        
  7 Turner, Daryl       16 Aces Swim Club-CO      58.97      58.97        
     r:+0.81  26.75       58.97 (32.22)                                        
  8 Sadsad, Christophe  18 Bolles School Sh-FL    56.99      59.03        
     r:+0.66  27.76       59.03 (31.27)                                        
  9 Fortin, Ryan        17 Andover-North An-NE    59.79      59.09        
              27.65       59.09 (31.44)                                        
 10 Radice, Julian      16 Metro Aquatic Cl-FG    59.69      59.16        
     r:+0.67  27.41       59.16 (31.75)                                        
 11 Ringgold, Brett     16 North Texas Nada-NT    58.98      59.20        
     r:+0.85  27.37       59.20 (31.83)                                        
 11 Rodriguez, Ahiram   18 College Area Swi-SI    59.00      59.20        
     r:+0.77  27.95       59.20 (31.25)                                        
 13 Stoller, Nathaniel  18 Northridge Area-IN     57.99      59.22        
     r:+0.79  27.22       59.22 (32.00)                                        
 14 Astashinsky, Jonat  16 Carmel Swim Club-IN    58.60      59.29        
     r:+0.84  27.41       59.29 (31.88)                                        
 15 Poorman, Declan     16 Swim Macon-GA          59.88      59.37        
     r:+0.85  27.50       59.37 (31.87)                                        
 15 Baliko, Gregory     17 Fanwood-Scotch P-NJ    59.51      59.37        
     r:+0.79  27.79       59.37 (31.58)                                        
 17 Johns, Travis       16 Waves Of Wilming-NC    59.01      59.38        
     r:+0.87  27.45       59.38 (31.93)                                        
 18 Stobbe, Eric        15 Scarlet Aquatic-NJ   1:00.60      59.49        
     r:+0.95  28.05       59.49 (31.44)                                        
 19 Tynan, Matthew      17 Patriot Swim Clu-NE    59.95      59.50        
     r:+0.86  28.09       59.50 (31.41)                                        
 20 Pieroni, Blake      15 Duneland Swim Cl-IN    59.31      59.52        
     r:+0.73  27.30       59.52 (32.22)                                        
 21 Leung, Michael      17 De Anza Cupertin-PC    59.11      59.58        
     r:+0.79  28.13       59.58 (31.45)                                        
 22 Klein, Curtis       16 Tigard Tualatin-OR/  1:01.48      59.73        
     r:+0.85  27.85       59.73 (31.88)                                        
 23 Bowles, Charles     16 Coast Guard Blue-VA  1:00.00      59.83        
     r:+0.80  28.21       59.83 (31.62)                                        
 24 Sarapin, Roman      17 Carmel Swim Club-IN    59.50      59.92        
     r:+0.77  27.35       59.92 (32.57)                                        
 25 Kananowicz, Bryce   15 Coeur D'Alene Ar-IE    58.20      59.99        
     r:+0.70  27.54       59.99 (32.45)                                        
 26 Brogden, Harrison   18 Star Aquatics-NC       57.00    1:00.04        
     r:+0.71  27.77     1:00.04 (32.27)                                        
 27 Quagliariello, Joh  18 Ridley Area YMCA-MA  1:01.16    1:00.25        
     r:+0.70  27.92     1:00.25 (32.33)                                        
 28 Bryant, Samuel      16 Premier Aquatics-GU  1:02.45    1:00.26        
     r:+0.75  29.15     1:00.26 (31.11)                                        
 29 Kertesz, Kristof    17 Team Fla-FG          1:00.01    1:00.29        
     r:+0.67  28.17     1:00.29 (32.12)                                        
 30 Simpson, Micah      16 Lake Erie Silver-LE  1:01.07    1:00.34        
     r:+0.78  27.33     1:00.34 (33.01)                                        
 31 Johnson, Grant      16 Cincinnati Marli-OH  1:00.98    1:00.40        
              27.93     1:00.40 (32.47)                                        
 32 Young, Jeffrey      18 Hershey Aquatic-MA   1:01.49    1:00.52        
              27.66     1:00.52 (32.86)                                        
 33 McNamara, Shane     15 Empire Swimming-MR   1:01.00    1:00.57        
     r:+0.77  27.97     1:00.57 (32.60)                                        
 34 Ballantyne, Ian     16 AquaStorm-ND           59.50    1:00.61        
     r:+0.73  26.94     1:00.61 (33.67)                                        
 35 Korman, Matthew     18 The Woodlands Sw-GU  1:01.26    1:00.67        
     r:+0.73  28.47     1:00.67 (32.20)                                        
 36 Wagner, Zachary     16 King Aquatic Clu-PN  1:00.00    1:00.69        
     r:+0.68  28.36     1:00.69 (32.33)                                        
 37 Berger, Brennen     16 Northridge Area-IN   1:01.54    1:00.70        
     r:+0.78  28.35     1:00.70 (32.35)                                        
 38 Toetz, Alexander    16 Three Rivers Aqu-IN    59.14    1:00.71        
     r:+0.80  27.28     1:00.71 (33.43)                                        
 39 Dear, Adam          16 Pine Crest Swimm-FG    59.30    1:00.82        
              28.58     1:00.82 (32.24)                                        
 40 Veith, Mitchell     18 Hershey Aquatic-MA   1:01.69    1:00.97        
     r:+0.77  28.36     1:00.97 (32.61)                                        
 41 Condon, Shane       16 Burkwood Aquatic-VA  1:02.56    1:01.11        
     r:+0.75  28.68     1:01.11 (32.43)                                        
 42 Blanton, Jarrod     17 Stingrays-GA         1:01.00    1:01.39        
     r:+0.82  27.97     1:01.39 (33.42)                                        
 43 Rogers, Lynn        17 Una Wcs-CA/GWSC      1:01.10    1:02.11        
     r:+0.64  29.01     1:02.11 (33.10)                                        
 44 Lamb, Joshua        16 Premier Aquatics-GU  1:02.34    1:03.27        
     r:+0.81  29.14     1:03.27 (34.13)                                        
 45 Van Hees, Simon     16 Loggerhead Aquat-FL  1:10.00    1:03.92        
     r:+0.78  29.52     1:03.92 (34.40)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.29  OLYM 2012 Olympic Trials
          56.19  W.N. 2011 Winter National
          57.39  JRS 2011 LC Juniors
          57.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          58.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farley, Scott       18 Rose Bowl Aquati-CA    58.00      57.24 JRS    
     r:+0.65  26.82       57.24 (30.42)                                        
  2 Calegan, Tyler      18 Iowa Flyers Swim-IA    57.55      57.54 WJN    
     r:+0.65  26.59       57.54 (30.95)                                        
  3 Graff, Tyler        16 Golden Isles Swi-GA    57.86      57.60 JR-B   
     r:+0.66  26.87       57.60 (30.73)                                        
  4 Kramer, Nicholas    17 Arden Hills Swim-SN    58.50      57.70 JR-B   
     r:+0.61  26.89       57.70 (30.81)                                        
  5 Wohlrab, Kurt       17 Sandhills Sand S-NC    58.00      58.09 JR-B   
     r:+0.63  26.87       58.09 (31.22)                                        
  6 Whittle, Matthew    15 Davis Aquadarts-SN     59.60      58.34 JR-B   
     r:+0.66  26.29       58.34 (32.05)                                        
  7 Blankenbeker, Zach  18 Pacesetter Aquat-IN    59.50      58.61        
     r:+0.88  27.39       58.61 (31.22)                                        
  8 Mathews, Reed       16 Mission Aurora C-CO    59.30      58.76        
     r:+0.69  27.99       58.76 (30.77)                                        
  8 Smith, Austin       18 Falfins Swimming-CO       NT      58.76        
     r:+0.71  27.26       58.76 (31.50)                                        
 10 Bond, Nathaniel     17 Lakeside Swim Te-KY    58.60      58.81        
     r:+0.67  27.95       58.81 (30.86)                                        
 11 Darbinyan, Armen    18 Ccat Swimming-CA       59.38      58.90        
     r:+0.53  27.89       58.90 (31.01)                                        
 12 Jacob, Evan         17 Loggerhead Aquat-FL    58.80      58.97        
     r:+0.61  27.61       58.97 (31.36)                                        
 13 Coan, Kyle          16 The Claremont Cl-CA  1:01.00      59.02        
     r:+0.77  27.37       59.02 (31.65)                                        
 14 Sovero, Andrew      16 Eagle Swim Team-MD   1:00.91      59.03        
     r:+0.64  27.44       59.03 (31.59)                                        
 15 Ruggieri, Eric      17 Rockville Montgo-PV  1:03.60      59.53        
     r:+0.69  27.64       59.53 (31.89)                                        
 16 Oslin, Connor       16 Marietta Marlins-GA    59.90      59.60        
     r:+0.83  27.41       59.60 (32.19)                                        
 17 McCarthy, Andrew    17 Bainbridge Islan-PN  1:00.90      59.74        
     r:+0.84  28.03       59.74 (31.71)                                        
 18 Beck, Brett         16 Sandpipers Of Ne-CA       NT      59.93        
     r:+0.66  27.69       59.93 (32.24)                                        
 19 Osterhage, Raymond  18 Dayton Raiders-OH    1:02.01    1:00.22        
     r:+0.74  28.14     1:00.22 (32.08)                                        
 20 Remetta, John       16 North Texas Nada-NT  1:03.00    1:00.26        
     r:+0.97  28.43     1:00.26 (31.83)                                        
 21 Masuda, Francis     18 Palo Alto Stanfo-PC    59.01    1:00.57        
     r:+0.67  28.01     1:00.57 (32.56)                                        
 22 Kropp, Peter        15 Rattler Swim Clu-CA  1:01.60    1:00.72        
     r:+0.77  28.29     1:00.72 (32.43)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.29  OLYM 2012 Olympic Trials
          56.19  W.N. 2011 Winter National
          57.39  JRS 2011 LC Juniors
          57.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          58.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glass, William      16 City of Mobile-SE      56.11      55.77 W.N.   
     r:+0.70  26.03       55.77 (29.74)                                        
  2 Yunker, Andrew      17 Flint 'y' Falcon-MI    55.50      56.05 W.N.   
     r:+0.67  26.33       56.05 (29.72)                                        
  3 Davison, Richard    17 Marin Pirates-PC       55.70      56.14 W.N.   
     r:+0.64  26.76       56.14 (29.38)                                        
  4 Stewart, Samuel     17 Champaign Cnty Y-IL    56.57      56.21 JRS    
     r:+0.69  25.61       56.21 (30.60)                                        
  5 Lovell, Ben         17 Spokane Area Swi-IE    56.30      56.24 JRS    
     r:+0.70  26.48       56.24 (29.76)                                        
  6 Ghiglieri, Aaron    17 Superior Stingra-OR    55.57      56.28 JRS    
     r:+0.70  26.60       56.28 (29.68)                                        
  7 Stewart, Tynan      17 YMCA Hub Fins-MS       56.05      56.64 JRS    
     r:+0.71  26.85       56.64 (29.79)                                        
  8 Lyon, Peter         17 Zionsville Swim-IN     57.01      56.67 JRS    
     r:+0.72  26.49       56.67 (30.18)                                        
  9 Noguchi, Shintaro   18 Marin Pirates-PC       56.16      56.93 JRS    
     r:+0.58  26.48       56.93 (30.45)                                        
 10 Schlueter, Luke     17 Parkway Swim Clu-OZ    57.29      56.94 JRS    
     r:+0.57  26.70       56.94 (30.24)                                        
 11 Wright, Cary        18 Clovis Swim Club-CC    57.50      57.02 JRS    
     r:+0.71  26.92       57.02 (30.10)                                        
 12 Gastrock, Benjamin  18 Poseidon Swimmin-VA    57.50      57.13 JRS    
     r:+0.67  26.88       57.13 (30.25)                                        
 13 Calegan, Tyler      18 Iowa Flyers Swim-IA    57.41      57.20 JRS    
     r:+0.65  26.84       57.20 (30.36)                                        
 14 Kampschroer, Keega  17 Billings Aquatic-MT    58.22      57.38 JRS    
     r:+0.81  26.98       57.38 (30.40)                                        
 15 Arata, Ryan         17 Falfins Swimming-CO    56.70      57.43 WJN    
              27.22       57.43 (30.21)                                        
 16 Lawler, Keltan      16 Peak Swimming-PC       56.91      57.44 WJN    
     r:+0.71  26.54       57.44 (30.90)                                        
 17 Hashemi, Cyrus      17 Curl Burke Swim-PV     57.63      57.85 JR-B   
     r:+0.63  26.82       57.85 (31.03)                                        
 18 Smiddy, Samuel      17 AK Sharks-FG           59.39      57.94 JR-B   
     r:+0.65  26.95       57.94 (30.99)                                        
 19 Lile, Nathan        17 Smoky Mountain A-NC    57.82      58.12 JR-B   
     r:+0.66  26.80       58.12 (31.32)                                        
 20 Goossen, Levar      18 Gator Swim Club-FL     59.90      58.19 JR-B   
     r:+0.76  26.65       58.19 (31.54)                                        
 21 Bull, Adam          17 City of Richards-NT    58.50      58.21 JR-B   
     r:+0.73  27.41       58.21 (30.80)                                        
 22 Howells, Nathan     16 Nitro Swimming-ST      59.01      58.35 JR-B   
     r:+0.64  27.64       58.35 (30.71)                                        
 23 Garratt, Griffin    14 Marietta Marlins-GA    58.29      58.36 JR-B   
     r:+0.70  27.66       58.36 (30.70)                                        
 24 Charles, David      16 Nashville Aquati-SE    58.73      58.72        
     r:+0.67  27.85       58.72 (30.87)                                        
 25 Balogh, Brennan     14 Lincoln Select S-MW    59.54      59.06        
     r:+0.65  27.54       59.06 (31.52)                                        
 26 Sanders, Clay       18 Orinda Aquatics-PC     59.50      59.24        
     r:+0.75  28.09       59.24 (31.15)                                        
 27 Powell, Joseph      18 Colorado Athleti-CO    59.86      59.38        
     r:+0.60  27.47       59.38 (31.91)                                        
 28 Kertesz, Kristof    17 Team Fla-FG          1:00.21      59.39        
     r:+0.58  27.90       59.39 (31.49)                                        
 29 Bessler, Nicholas   17 Academy Bullets-IL     56.99      59.43        
     r:+0.70  26.00       59.43 (33.43)                                        
 30 Ashby, Robert       17 Orinda Aquatics-PC   1:00.00      59.48        
     r:+0.81  27.94       59.48 (31.54)                                        
 30 Luong, Hao          18 Bernal's Gator S-NE    58.61      59.48        
     r:+0.68  27.75       59.48 (31.73)                                        
 32 Farm, Eric          16 Condors Swim Clu-MR    59.81      59.60        
     r:+0.70  27.12       59.60 (32.48)                                        
 33 Scalise, Kyle       17 Northern Nevada-PC   1:00.00      59.75        
     r:+0.62  27.36       59.75 (32.39)                                        
 34 Jager, Conner       18 Fox Valley Swim-IL     59.14    1:00.04        
     r:+0.70  26.72     1:00.04 (33.32)                                        
 35 Luo, Victor         16 Somerset Valley-NJ   1:00.21    1:00.29        
     r:+0.60  27.82     1:00.29 (32.47)                                        
 36 Berry, Matthew      18 Irvine Novaquati-CA    59.70    1:00.34        
     r:+0.76  27.21     1:00.34 (33.13)                                        
 37 Stacklin, Adam      15 Fox Valley Swim-IL   1:00.72    1:00.49        
     r:+0.65  27.81     1:00.49 (32.68)                                        
 38 Sloan, Lukas        15 Csp Tideriders-OZ    1:03.09    1:01.07        
     r:+0.72  28.19     1:01.07 (32.88)                                        
 39 Pohlmann, Henrik    15 Dayton Raiders-OH    1:03.69    1:01.09        
     r:+0.70  28.48     1:01.09 (32.61)                                        
 40 Quam, Michael       18 Metroplex Aquati-NT  1:02.34    1:03.39        
     r:+0.54  29.13     1:03.39 (34.26)                                        
 41 Gribble, Matthew    17 Fleet Swimming-GU    1:02.69    1:03.71        
     r:+0.65  29.83     1:03.71 (33.88)                                        
 42 Hitt, Albert        18 The Woodlands Sw-GU    56.58    1:04.48        
     r:+0.67  25.70     1:04.48 (38.78)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.29  OLYM 2012 Olympic Trials
          56.19  W.N. 2011 Winter National
          57.39  JRS 2011 LC Juniors
          57.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
          58.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Reid       17 West Austin Aqua-ST    56.62      55.23 OLYM   
     r:+0.75  25.53       55.23 (29.70)                                        
  2 Zhang, Victor       17 Club Wolverine-MI      57.64      57.59 WJN    
     r:+0.77  27.21       57.59 (30.38)                                        
  3 Coetzer, Stephen    18 Waves Of Wilming-NC    59.01      58.12 JR-B   
     r:+0.85  27.36       58.12 (30.76)                                        
  4 Grumhaus, Peter     17 Cats Aquatic Tea-IL       NT      58.22 JR-B   
     r:+0.73  26.89       58.22 (31.33)                                        
  5 Coles, Wesley       17 Tule Nation Trit-CC    58.82      58.54 JR-B   
     r:+0.70  27.74       58.54 (30.80)                                        
  5 Johnson, Christoph  18 West Austin Aqua-ST    59.62      58.54 JR-B   
     r:+0.78  27.54       58.54 (31.00)                                        
  7 Gutierrez, Jose     18 Cincinnati Marli-OH  1:00.93      58.91        
     r:+0.70  27.20       58.91 (31.71)                                        
  8 Baldacci, Collin    16 Una Gst-WY           1:00.71    1:02.13        
     r:+0.78  28.29     1:02.13 (33.84)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:08.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:08.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:10.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Sean        17 Highlander Aquat-FL  2:10.20    2:06.53 JRS    
     r:+0.77  28.22       59.52 (31.30)     1:32.88 (33.36)     2:06.53 (33.65)
  2 Norris, Thomas      16 Cincinnati Marli-OH  2:09.54    2:09.44 JR-B   
     r:+0.75  29.72     1:02.56 (32.84)     1:36.43 (33.87)     2:09.44 (33.01)
  3 Grenfell, Grant     17 Tiger Aquatics-LA    2:11.60    2:09.90 JR-B   
     r:+0.69  29.74     1:02.57 (32.83)     1:35.35 (32.78)     2:09.90 (34.55)
  4 Mo, Samuel          16 Badger Swim Club-MR  2:10.47    2:09.91 JR-B   
     r:+0.71  28.54     1:01.22 (32.68)     1:35.03 (33.81)     2:09.91 (34.88)
  5 Hearl, Christopher  16 Kansas City Blaz-MV  2:12.95    2:10.41 JR-B   
     r:+0.65  27.59       59.86 (32.27)     1:33.90 (34.04)     2:10.41 (36.51)
  6 Wolff, Austin       17 New Canaan YMCA-CT   2:10.89    2:12.05        
     r:+0.72  28.45     1:01.24 (32.79)     1:36.00 (34.76)     2:12.05 (36.05)
  7 Delise, Samuel      15 Wilton Y Wahoos-CT   2:13.70    2:13.86        
     r:+0.69  29.76     1:03.54 (33.78)     1:38.38 (34.84)     2:13.86 (35.48)
 -- Carpenter, Christo  18 Topeka Swim Asso-MV  2:13.69         DQ        
          r:+0.77                                                              
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:08.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:08.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:10.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heinemann, Erik     18 Long Island Aqua-MR  2:04.02    2:03.97 OLYM   
     r:+0.73  27.84       59.16 (31.32)     1:31.89 (32.73)     2:03.97 (32.08)
  2 Ratcliff, Kurtis    18 Curl Burke Swim-PV   2:05.43    2:04.76 W.N.   
     r:+0.73  27.81       58.95 (31.14)     1:31.01 (32.06)     2:04.76 (33.75)
  3 Sarman, Mark        18 Curl Burke Swim-PV   2:05.82    2:04.86 W.N.   
     r:+0.65  27.80       59.47 (31.67)     1:31.85 (32.38)     2:04.86 (33.01)
  4 Webb, Christopher   17 YMCA Westside Si-AZ  2:05.80    2:05.61 JRS    
     r:+0.72  28.61     1:00.66 (32.05)     1:33.00 (32.34)     2:05.61 (32.61)
  5 Vinyard, Michael    18 Carmel Swim Club-IN  2:07.29    2:06.80 JRS    
     r:+0.71  28.37     1:00.45 (32.08)     1:33.37 (32.92)     2:06.80 (33.43)
  6 Rice, Mackenzie     17 Cincinnati Aquat-OH  2:08.74    2:06.85 JRS    
     r:+0.74  28.11       59.84 (31.73)     1:32.78 (32.94)     2:06.85 (34.07)
  7 Barry, Charles      16 Badger Swim Club-MR  2:07.89    2:07.14 JRS    
     r:+0.70  28.15     1:00.93 (32.78)     1:34.01 (33.08)     2:07.14 (33.13)
  8 Porter, Alexander   18 Loyola Blakefiel-MD  2:07.91    2:07.48 JRS    
     r:+0.69  27.21       59.75 (32.54)     1:33.92 (34.17)     2:07.48 (33.56)
  9 Angjeli, Edwin      18 Bernal's Gator S-NE  2:06.65    2:07.57 JRS    
     r:+0.70  28.20     1:00.70 (32.50)     1:34.16 (33.46)     2:07.57 (33.41)
 10 Alentado, Jason     16 Tucson Ford Deal-AZ  2:07.50    2:07.75 JRS    
     r:+0.43  28.51     1:01.25 (32.74)     1:34.43 (33.18)     2:07.75 (33.32)
 11 Ogren, Curtis       15 Peak Swimming-PC     2:12.02    2:08.38 JRS    
     r:+0.70  28.33     1:00.59 (32.26)     1:33.85 (33.26)     2:08.38 (34.53)
 12 Murphy, Sean        18 The Woodlands Sw-GU       NT    2:08.51 WJN    
     r:+0.79  28.17       59.84 (31.67)     1:33.66 (33.82)     2:08.51 (34.85)
 13 Snyder, Austin      17 SwimMAC Carolina-NC  2:04.17    2:08.82 JR-B   
     r:+0.80  28.75     1:00.98 (32.23)     1:34.93 (33.95)     2:08.82 (33.89)
 14 Jacob, Evan         17 Loggerhead Aquat-FL  2:06.00    2:09.20 JR-B   
     r:+0.58  28.32     1:00.88 (32.56)     1:34.43 (33.55)     2:09.20 (34.77)
 15 Parker, Henry       16 SwimAtlanta-GA       2:13.06    2:09.51 JR-B   
     r:+0.70  28.60     1:01.67 (33.07)     1:35.57 (33.90)     2:09.51 (33.94)
 16 Mayfield, Cory      17 La Mirada Armada-CA  2:08.20    2:09.66 JR-B   
     r:+0.70  29.01     1:02.22 (33.21)     1:35.82 (33.60)     2:09.66 (33.84)
 17 Downard, Conner     17 Northern KY Clip-OH  2:10.82    2:14.40        
     r:+0.75  28.70     1:01.99 (33.29)     1:37.05 (35.06)     2:14.40 (37.35)
 -- Guevara, Mickey     16 Rose Bowl Aquati-CA  2:06.21         DQ        
          r:+0.70                                                              
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:08.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:08.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:10.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heinemann, Erik     18 Long Island Aqua-MR  2:04.83    2:04.02 W.N.   
     r:+0.70  27.44       59.01 (31.57)     1:31.46 (32.45)     2:04.02 (32.56)
  2 Lyon, Peter         17 Zionsville Swim-IN   2:05.47    2:04.99 W.N.   
     r:+0.76  27.72       59.40 (31.68)     1:32.37 (32.97)     2:04.99 (32.62)
  3 Bergstrom, Scott    16 Hood River Swim-OR   2:07.33    2:06.07 JRS    
     r:+0.73  28.01       59.47 (31.46)     1:32.50 (33.03)     2:06.07 (33.57)
  4 Kim, Yu-Bin         16 Conejo Simi Swim-CA  2:07.56    2:06.15 JRS    
     r:+0.68  27.82       59.69 (31.87)     1:32.91 (33.22)     2:06.15 (33.24)
  5 Garratt, Griffin    14 Marietta Marlins-GA  2:07.50    2:06.42 JRS    
     r:+0.68  28.89     1:01.22 (32.33)     1:33.81 (32.59)     2:06.42 (32.61)
  6 Norsten, Gregory    17 Edina Swim Club-MN   2:08.00    2:07.52 JRS    
     r:+0.73  28.35     1:00.70 (32.35)     1:34.02 (33.32)     2:07.52 (33.50)
  7 Johnson, Mitchell   17 Canyons Aquatic-CA   2:09.12    2:08.26 JRS    
     r:+0.66  28.42     1:00.95 (32.53)     1:34.62 (33.67)     2:08.26 (33.64)
  8 Rodriguez, Ahiram   18 College Area Swi-SI  2:08.00    2:09.44 JR-B   
     r:+0.74  28.95     1:00.98 (32.03)     1:34.68 (33.70)     2:09.44 (34.76)
  9 Powell, Joseph      18 Colorado Athleti-CO  2:10.47    2:09.64 JR-B   
     r:+0.60  28.47     1:01.05 (32.58)     1:35.62 (34.57)     2:09.64 (34.02)
 10 Funk, Hunter        17 Premier Aquatics-GU  2:10.83    2:09.98 JR-B   
     r:+0.69  28.76     1:01.54 (32.78)     1:35.20 (33.66)     2:09.98 (34.78)
 11 Madden, Michael     16 City of Mobile-SE         NT    2:10.91        
     r:+0.94  28.68     1:01.02 (32.34)     1:35.50 (34.48)     2:10.91 (35.41)
 12 Bittner, Bobby      18 Star Aquatics-NC     2:08.00    2:11.42        
     r:+0.71  28.02     1:00.33 (32.31)     1:34.95 (34.62)     2:11.42 (36.47)
 13 Leland, Trevor      18 New Jersey Wave-NJ   2:12.50    2:11.66        
     r:+0.79  29.24     1:02.12 (32.88)     1:36.26 (34.14)     2:11.66 (35.40)
 14 Petrini, Samuel     14 Olympic Cascade-PN   2:11.89    2:14.40        
     r:+0.79  29.06     1:03.44 (34.38)     1:38.83 (35.39)     2:14.40 (35.57)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:08.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:08.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:10.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartbarger, Jason   18 Aces Swim Club-CO    2:05.43    2:05.57 JRS    
     r:+0.72  28.28     1:00.30 (32.02)     1:33.04 (32.74)     2:05.57 (32.53)
  2 Howells, Nathan     16 Nitro Swimming-ST    2:06.40    2:07.41 JRS    
     r:+0.66  28.63     1:01.42 (32.79)     1:33.83 (32.41)     2:07.41 (33.58)
  3 Charles, David      16 Nashville Aquati-SE  2:16.50    2:08.90 JR-B   
              29.00     1:01.52 (32.52)     1:35.14 (33.62)     2:08.90 (33.76)
  4 Graff, Tyler        16 Golden Isles Swi-GA  2:07.09    2:10.25 JR-B   
     r:+0.68  28.08     1:00.71 (32.63)     1:35.02 (34.31)     2:10.25 (35.23)
  5 Spark, David        18 Y-Spartaquatics-SC   2:14.69    2:13.56        
     r:+0.77  28.75     1:01.87 (33.12)     1:36.92 (35.05)     2:13.56 (36.64)
  6 McPheters, Matthew  16 Waves Of Wilming-NC  2:09.01    2:14.17        
     r:+0.67  28.73     1:02.12 (33.39)     1:37.38 (35.26)     2:14.17 (36.79)
  7 Smith, Timothy      16 DU Hilltoppers-CO    2:14.05    2:14.93        
     r:+0.72  29.79     1:04.69 (34.90)     1:39.71 (35.02)     2:14.93 (35.22)
  8 Masuda, Francis     18 Palo Alto Stanfo-PC       NT    2:15.13        
              28.58     1:02.25 (33.67)     1:38.23 (35.98)     2:15.13 (36.90)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:04.99  W.N. 2011 Winter National
        2:08.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:08.59  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:10.59  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luna, Jacob         17 Boulder City Hen-CA  2:04.10    2:04.07 W.N.   
              27.70       58.91 (31.21)     1:31.37 (32.46)     2:04.07 (32.70)
  2 Takabayashi, Kazum  16 SoNoCo Swim Club-CT  2:04.59    2:04.64 W.N.   
              28.19       59.28 (31.09)     1:31.80 (32.52)     2:04.64 (32.84)
  3 Bond, Nathaniel     17 Lakeside Swim Te-KY  2:06.80    2:08.55 WJN    
              29.03     1:01.27 (32.24)     1:34.42 (33.15)     2:08.55 (34.13)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:06.59  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:08.59  W.N. 2011 Winter National
        2:11.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:11.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:13.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheid, Michael     17 Lakeside Swim Te-KY       NT    2:10.68 JRS    
     r:+0.76  28.37     1:00.37 (32.00)     1:39.70 (39.33)     2:10.68 (30.98)
  2 Lehane, Sean        16 Academy Bullets-IL   2:15.20    2:11.83 JR-B   
     r:+0.78  27.55       59.05 (31.50)     1:41.62 (42.57)     2:11.83 (30.21)
  3 Xu, Benjamin        17 Eagle Swim Team-MD        NT    2:12.01 JR-B   
     r:+0.73  28.20       59.74 (31.54)     1:40.58 (40.84)     2:12.01 (31.43)
  4 Hamann, Michael     16 Mundelein Mustan-IL  2:13.47    2:12.56 JR-B   
     r:+0.71  28.08     1:01.88 (33.80)     1:41.31 (39.43)     2:12.56 (31.25)
  5 Sun, Ravi           16 Arkansas Dolphin-AR  2:13.61    2:12.78 JR-B   
     r:+0.65  28.78     1:02.30 (33.52)     1:41.29 (38.99)     2:12.78 (31.49)
  6 Li, Paul            16 Fast Swim Team-CA    2:16.50    2:14.70        
     r:+0.73  28.41     1:04.35 (35.94)     1:44.88 (40.53)     2:14.70 (29.82)
  7 Pollard, Luis       16 Fleet Swimming-GU         NT    2:15.08        
     r:+0.68  28.85     1:03.18 (34.33)     1:43.03 (39.85)     2:15.08 (32.05)
  8 Rosenburg, Damon    18 Snow Swimming-PV     2:21.00    2:20.31        
     r:+0.73  29.85     1:06.41 (36.56)     1:46.43 (40.02)     2:20.31 (33.88)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:06.59  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:08.59  W.N. 2011 Winter National
        2:11.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:11.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:13.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Christoph  18 West Austin Aqua-ST  2:13.33    2:10.60 JRS    
     r:+0.78  27.70       59.61 (31.91)     1:39.85 (40.24)     2:10.60 (30.75)
  2 Balogh, Brennan     14 Lincoln Select S-MW  2:15.53    2:13.09 JR-B   
     r:+0.66  28.16     1:01.16 (33.00)     1:41.56 (40.40)     2:13.09 (31.53)
  3 Tybur, Jonathan     15 The Woodlands Sw-GU       NT    2:14.43        
     r:+0.77  29.56     1:05.19 (35.63)     1:43.14 (37.95)     2:14.43 (31.29)
  4 Casino, Joseph      17 Badger Swim Club-MR  2:16.50    2:14.46        
     r:+0.79  28.07     1:01.57 (33.50)     1:42.14 (40.57)     2:14.46 (32.32)
  5 Kramer, Nicholas    17 Arden Hills Swim-SN  2:13.20    2:15.06        
     r:+0.64  27.82     1:03.87 (36.05)     1:43.92 (40.05)     2:15.06 (31.14)
  6 Brower, Andrew      17 Cincinnati Marli-OH  2:17.01    2:15.34        
     r:+0.75  28.88     1:04.70 (35.82)     1:43.47 (38.77)     2:15.34 (31.87)
  7 Ruggieri, Eric      17 Rockville Montgo-PV  2:21.14    2:15.40        
     r:+0.71  28.26     1:05.13 (36.87)     1:43.24 (38.11)     2:15.40 (32.16)
  7 Mercurio, Thomas    16 Marin Pirates-PC     2:16.66    2:15.40        
     r:+0.85  28.77     1:04.95 (36.18)     1:43.26 (38.31)     2:15.40 (32.14)
  9 Smith, Austin       18 Falfins Swimming-CO       NT    2:15.41        
     r:+0.75  28.03     1:04.05 (36.02)     1:42.38 (38.33)     2:15.41 (33.03)
 10 Webb, Connor        16 Hood River Swim-OR   2:16.20    2:15.69        
     r:+0.69  29.58     1:05.92 (36.34)     1:44.23 (38.31)     2:15.69 (31.46)
 11 Tremain, Max        16 Badger Swim Club-MR  2:16.50    2:16.22        
     r:+0.70  28.53     1:06.45 (37.92)     1:43.33 (36.88)     2:16.22 (32.89)
 12 Ruddy, Jason        18 Marist Swim Club-MR  2:14.99    2:16.28        
     r:+0.74  28.36     1:05.14 (36.78)     1:45.30 (40.16)     2:16.28 (30.98)
 13 Luh, Alexander      16 Peak Swimming-PC     2:16.50    2:17.16        
     r:+0.82  30.04     1:05.78 (35.74)     1:45.78 (40.00)     2:17.16 (31.38)
 14 Huang, Scott        16 Scarlet Aquatic-NJ   2:16.20    2:17.76        
              30.07     1:06.07 (36.00)     1:45.76 (39.69)     2:17.76 (32.00)
 15 Ledford, Sean       16 Treasure Coast S-FL  2:15.11    2:18.09        
     r:+0.66  27.73     1:01.86 (34.13)     1:45.51 (43.65)     2:18.09 (32.58)
 16 Mellos, Christian   17 Pointe Aquatics-MI   2:18.22    2:19.78        
     r:+0.74  30.42     1:08.80 (38.38)     1:46.16 (37.36)     2:19.78 (33.62)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:06.59  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:08.59  W.N. 2011 Winter National
        2:11.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:11.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:13.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metka, Zachary      17 West Florida Lig-FL       NT    2:10.12 JRS    
              29.20     1:04.35 (35.15)     1:39.93 (35.58)     2:10.12 (30.19)
  2 Dezwirek, Jeremie   18 Palo Alto Stanfo-PC  2:19.99    2:11.47 JR-B   
              27.66       59.23 (31.57)     1:39.41 (40.18)     2:11.47 (32.06)
  2 Price, Cameron      18 Aquazot Swim Clu-CA  2:11.92    2:11.47 JR-B   
              28.83     1:02.83 (34.00)     1:40.01 (37.18)     2:11.47 (31.46)
  4 Jones, Patrick      16 Loveland Swim Cl-CO  2:12.10    2:12.35 JR-B   
              28.74     1:01.76 (33.02)     1:40.63 (38.87)     2:12.35 (31.72)
  5 Astashinsky, Jonat  16 Carmel Swim Club-IN  2:14.30    2:13.04 JR-B   
              27.85     1:03.05 (35.20)     1:42.10 (39.05)     2:13.04 (30.94)
  6 Ruddy, Samuel       18 Team Santa Monic-CA  2:15.90    2:13.27        
              28.06     1:03.55 (35.49)     1:42.92 (39.37)     2:13.27 (30.35)
  7 Korman, Matthew     18 The Woodlands Sw-GU  2:17.87    2:13.61        
              28.60     1:03.96 (35.36)     1:41.86 (37.90)     2:13.61 (31.75)
  8 Schiffer, Michael   16 Aquazot Swim Clu-CA  2:13.79    2:14.03        
              28.76     1:03.59 (34.83)     1:42.28 (38.69)     2:14.03 (31.75)
  9 Lynch, Samuel       16 Red Bank YMCA-NJ     2:15.30    2:15.24        
              27.93     1:01.99 (34.06)     1:42.74 (40.75)     2:15.24 (32.50)
 10 Paules, Evan        17 Parkland Aquatic-MA  2:13.29    2:15.40        
              28.79     1:03.27 (34.48)     1:42.82 (39.55)     2:15.40 (32.58)
 11 Leung, Michael      17 De Anza Cupertin-PC  2:17.58    2:15.55        
              28.60     1:02.47 (33.87)     1:45.25 (42.78)     2:15.55 (30.30)
 12 Holden, Eric        17 SoNoCo Swim Club-CT  2:16.89    2:15.66        
              29.41     1:06.76 (37.35)     1:43.19 (36.43)     2:15.66 (32.47)
 13 Nakano, Shota       17 Hershey Aquatic-MA   2:17.50    2:15.74        
              29.17     1:06.69 (37.52)     1:44.79 (38.10)     2:15.74 (30.95)
 14 Bartine, Carl       16 Katy Aquatic Tea-GU       NT    2:15.84        
              29.06     1:06.25 (37.19)     1:44.43 (38.18)     2:15.84 (31.41)
 15 Daniels, Joseph     16 Fort Worth Area-NT   2:14.37    2:15.99        
              29.26     1:06.97 (37.71)     1:43.80 (36.83)     2:15.99 (32.19)
 16 Yakubovich, Maxim   16 Portland Aquatic-OR  2:14.00    2:16.14        
              28.43     1:02.76 (34.33)     1:44.16 (41.40)     2:16.14 (31.98)
 17 Lee, Lewis          18 Bolles School Sh-FL  2:11.83    2:17.48        
              29.80     1:06.51 (36.71)     1:44.53 (38.02)     2:17.48 (32.95)
 18 Dear, Adam          16 Pine Crest Swimm-FG  2:14.10    2:18.37        
              28.92     1:04.34 (35.42)     1:46.43 (42.09)     2:18.37 (31.94)
 19 Walker, Benjamin    13 Nitro Swimming-ST    2:18.90    2:20.01        
              29.24     1:06.18 (36.94)     1:45.95 (39.77)     2:20.01 (34.06)
 -- Tybur, Jonathan     15 The Woodlands Sw-GU  2:13.20         NS        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:06.59  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:08.59  W.N. 2011 Winter National
        2:11.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:11.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:13.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, Daniel      17 Blue Devil Swim-IL   2:15.25    2:08.90 JRS    
     r:+0.67  26.94       59.68 (32.74)     1:38.27 (38.59)     2:08.90 (30.63)
  2 Mendoza, Herbert    17 Nitro Swimming-ST    1:55.00    2:09.07 JRS    
     r:+0.70  28.91     1:01.67 (32.76)     1:39.01 (37.34)     2:09.07 (30.06)
  3 Owen, Robert        15 Crimson Aquatics-NE  2:13.64    2:10.21 JRS    
     r:+0.74  28.38       59.98 (31.60)     1:40.18 (40.20)     2:10.21 (30.03)
  4 Jones, Patrick      16 Loveland Swim Cl-CO  2:13.55    2:12.19 JR-B   
     r:+0.72  28.52     1:01.63 (33.11)     1:40.42 (38.79)     2:12.19 (31.77)
  5 McKenzie, Shane     17 Tri-Hampton YMCA-MA  2:14.99    2:13.06 JR-B   
     r:+0.78  28.35     1:02.12 (33.77)     1:42.97 (40.85)     2:13.06 (30.09)
  6 Chandler, Brandon   18 Pleasanton Seaha-PC  2:14.99    2:13.14 JR-B   
     r:+0.78  28.50     1:02.32 (33.82)     1:42.49 (40.17)     2:13.14 (30.65)
  7 Nguyenphu, Austin   16 North Texas Nada-NT  2:13.82    2:13.88        
     r:+0.67  29.46     1:04.20 (34.74)     1:42.38 (38.18)     2:13.88 (31.50)
  8 Yong, Zachary       16 Orange County Wa-CA  2:15.00    2:14.71        
     r:+0.67  28.77     1:05.42 (36.65)     1:43.70 (38.28)     2:14.71 (31.01)
  9 Wall, Patrick       15 Sarasota YMCA Sh-FL  2:17.00    2:16.15        
     r:+0.72  29.31     1:05.93 (36.62)     1:45.05 (39.12)     2:16.15 (31.10)
 10 Leland, Trevor      18 New Jersey Wave-NJ   2:15.41    2:16.18        
     r:+0.74  28.92     1:04.37 (35.45)     1:44.27 (39.90)     2:16.18 (31.91)
 11 Magee, Ryan         18 Condors Swim Clu-MR  2:14.21    2:16.40        
     r:+0.75  29.11     1:02.30 (33.19)     1:44.07 (41.77)     2:16.40 (32.33)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:06.59  OLYM 2012 Olympic Trials
        2:08.59  W.N. 2011 Winter National
        2:11.39  JRS 2011 LC Juniors
        2:11.39  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        2:13.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Ryan        16 Bolles School Sh-FL  2:05.58    2:05.90 OLYM   
     r:+0.70  26.31       57.11 (30.80)     1:36.27 (39.16)     2:05.90 (29.63)
  2 Goldstein, Jake     17 Long Island Aqua-MR  2:13.79    2:11.68 JR-B   
     r:+0.68  27.47     1:02.02 (34.55)     1:40.54 (38.52)     2:11.68 (31.14)
  3 Alentado, Jason     16 Tucson Ford Deal-AZ  2:13.70    2:12.09 JR-B   
     r:+0.71  27.05     1:01.48 (34.43)     1:41.59 (40.11)     2:12.09 (30.50)
  4 Doss, Austin        16 Hershey Aquatic-MA   2:15.99    2:12.31 JR-B   
     r:+0.69  27.43     1:00.38 (32.95)     1:40.95 (40.57)     2:12.31 (31.36)
  5 Delise, Samuel      15 Wilton Y Wahoos-CT   2:11.70    2:13.05 JR-B   
     r:+0.65  28.64     1:03.11 (34.47)     1:42.17 (39.06)     2:13.05 (30.88)
  6 Brutkiewicz, Marli  16 City of Mobile-SE         NT    2:13.17 JR-B   
     r:+0.73  29.08     1:04.65 (35.57)     1:41.35 (36.70)     2:13.17 (31.82)
  7 Swallow, Matthew    18 Wasatch Front Fi-UT  2:14.50    2:13.31        
     r:+0.64  28.19     1:03.38 (35.19)     1:40.99 (37.61)     2:13.31 (32.32)
  8 Orf, Nickolaus      16 Parkway Swim Clu-OZ  2:16.11    2:13.68        
     r:+0.71  27.58     1:02.91 (35.33)     1:42.40 (39.49)     2:13.68 (31.28)
  9 Dong, Christopher   17 Duke Aquatics-NC     2:16.07    2:13.83        
     r:+0.83  29.20     1:06.55 (37.35)     1:42.23 (35.68)     2:13.83 (31.60)
 10 Le, Daniel          16 Blue Devil Swim-IL   2:21.41    2:14.28        
     r:+0.70  28.53     1:06.26 (37.73)     1:41.85 (35.59)     2:14.28 (32.43)
 10 Isobe, Rin          18 RallySport Aquat-CO  2:12.00    2:14.28        
     r:+0.67  28.68     1:04.23 (35.55)     1:41.25 (37.02)     2:14.28 (33.03)
 12 Weissman, Brandon   16 Parkway Swim Clu-OZ  2:18.20    2:14.30        
     r:+0.88  29.87     1:03.90 (34.03)     1:43.25 (39.35)     2:14.30 (31.05)
 13 Johnson, Matthew    15 Canyons Aquatic-CA   2:16.34    2:14.98        
     r:+0.68  28.74     1:02.80 (34.06)     1:43.98 (41.18)     2:14.98 (31.00)
 14 Cade, Ryan          16 Raleigh Swimming-NC  2:13.50    2:15.01        
     r:+0.79  29.28     1:05.10 (35.82)     1:44.16 (39.06)     2:15.01 (30.85)
 15 Bish, Blair         14 Arkansas Dolphin-AR  2:16.64    2:15.33        
     r:+0.65  29.49     1:04.82 (35.33)     1:42.24 (37.42)     2:15.33 (33.09)
 16 Marshall, Lucas     16 Una Losc-OR          2:18.99    2:15.39        
     r:+0.69  28.92     1:05.51 (36.59)     1:43.01 (37.50)     2:15.39 (32.38)
 17 Lamb, Joshua        16 Premier Aquatics-GU  2:19.43    2:16.12        
     r:+0.72  28.93     1:06.66 (37.73)     1:43.82 (37.16)     2:16.12 (32.30)
 18 Goetz, Matthew      17 Long Island Aqua-MR  2:17.00    2:16.47        
     r:+0.66  28.78     1:05.02 (36.24)     1:43.46 (38.44)     2:16.47 (33.01)
 19 Kim, Abel           15 Memphis Tiger Sw-SE  2:16.11    2:16.72        
     r:+0.63  29.46     1:04.56 (35.10)     1:43.49 (38.93)     2:16.72 (33.23)
 20 Naglich, Alexander  17 Tri-Hampton YMCA-MA  2:16.00    2:17.32        
     r:+0.83  29.84     1:05.41 (35.57)     1:45.68 (40.27)     2:17.32 (31.64)
 21 Lockwood, Liam      17 San Antonio Wave-ST  2:18.73    2:17.92        
     r:+0.69  29.26     1:06.40 (37.14)     1:44.76 (38.36)     2:17.92 (33.16)
 22 Snader, Benjamin    18 Cats Aquatic Tea-IL  2:18.01    2:18.92        
     r:+0.64  27.89     1:06.01 (38.12)     1:45.06 (39.05)     2:18.92 (33.86)
 23 Veith, Mitchell     18 Hershey Aquatic-MA   2:22.34    2:20.35        
     r:+0.81  28.63     1:08.06 (39.43)     1:46.56 (38.50)     2:20.35 (33.79)
 -- Huft, Erick         15 Edina Swim Club-MN   2:15.50         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
          r:+0.83                                                              
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:33.39  W.N. 2011 Winter National
        4:38.99  JRS 2011 LC Juniors
        4:39.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:43.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Butz, Kevin         17 Fox Valley Swim-IL   4:44.89    4:39.42 JR-B   
     r:+0.70  29.15     1:02.11 (32.96)     1:37.28 (35.17)     2:12.05 (34.77)
        2:54.53 (42.48)     3:37.84 (43.31)     4:08.87 (31.03)     4:39.42 (30.55)
  2 McPheters, Matthew  16 Waves Of Wilming-NC  4:47.01    4:43.98        
          r:+0.71           1:03.36 ( )     1:38.48 (35.12)     2:12.37 (33.89)
        2:55.06 (42.69)     3:38.31 (43.25)     4:11.23 (32.92)     4:43.98 (32.75)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:33.39  W.N. 2011 Winter National
        4:38.99  JRS 2011 LC Juniors
        4:39.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:43.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berger, Brennen     16 Northridge Area-IN   4:44.81    4:39.39 JR-B   
     r:+0.74  28.78     1:01.54 (32.76)     1:38.83 (37.29)     2:15.27 (36.44)
        2:55.29 (40.02)     3:34.73 (39.44)     4:07.77 (33.04)     4:39.39 (31.62)
  2 Bartine, Carl       16 Katy Aquatic Tea-GU  4:47.63    4:43.47        
     r:+0.74  29.67     1:03.58 (33.91)     1:43.48 (39.90)     2:20.74 (37.26)
        2:58.85 (38.11)     3:37.02 (38.17)     4:11.36 (34.34)     4:43.47 (32.11)
  3 Hanson, Joshua      17 Swim Club of Rid-CC  4:47.54    4:44.02        
     r:+0.72  29.11     1:02.71 (33.60)     1:39.90 (37.19)     2:16.61 (36.71)
        2:56.08 (39.47)     3:36.74 (40.66)     4:10.63 (33.89)     4:44.02 (33.39)
  4 Carpenter, Christo  18 Topeka Swim Asso-MV  4:44.79    4:44.17        
     r:+0.72  29.10     1:03.26 (34.16)     1:40.11 (36.85)     2:16.60 (36.49)
        2:57.61 (41.01)     3:39.52 (41.91)     4:12.38 (32.86)     4:44.17 (31.79)
  5 Smith, Grayson      17 Ridgefield Aquat-CT  4:45.16    4:44.75        
     r:+0.67  28.63     1:01.63 (33.00)     1:37.98 (36.35)     2:13.77 (35.79)
        2:55.72 (41.95)     3:38.07 (42.35)     4:12.05 (33.98)     4:44.75 (32.70)
  6 Nguyen, Brandon     16 Swim Pasadena-CA     4:43.81    4:45.23        
     r:+0.68  29.25     1:02.63 (33.38)     1:41.36 (38.73)     2:18.50 (37.14)
        2:59.56 (41.06)     3:40.26 (40.70)     4:13.01 (32.75)     4:45.23 (32.22)
  7 Huang, Scott        16 Scarlet Aquatic-NJ   4:45.50    4:47.16        
     r:+0.78  30.27     1:05.92 (35.65)     1:44.31 (38.39)     2:21.65 (37.34)
        3:01.57 (39.92)     3:41.30 (39.73)     4:14.73 (33.43)     4:47.16 (32.43)
  8 Ubert, Michael      17 Green Mountain A-NE  4:54.00    4:47.69        
     r:+0.71  30.04     1:05.35 (35.31)                             2:19.26 ( )
        3:01.32 (42.06)     3:44.72 (43.40)     4:17.19 (32.47)     4:47.69 (30.50)
  9 Yakubovich, Maxim   16 Portland Aquatic-OR  4:50.00    4:47.98        
     r:+0.65  28.60     1:02.28 (33.68)     1:39.64 (37.36)     2:16.75 (37.11)
        2:59.26 (42.51)     3:42.44 (43.18)     4:14.98 (32.54)     4:47.98 (33.00)
 10 Hu, Price           18 North Whidbey Aq-PN  4:50.00    4:49.89        
     r:+0.72  28.79     1:02.00 (33.21)                             2:16.23 ( )
        2:58.57 (42.34)     3:40.81 (42.24)     4:16.60 (35.79)     4:49.89 (33.29)
 11 Kerner, Travis      17 Poseidon Swimmin-VA       NT    4:49.94        
     r:+0.76  29.90     1:04.68 (34.78)     1:43.70 (39.02)     2:21.29 (37.59)
        3:03.16 (41.87)     3:45.23 (42.07)     4:18.60 (33.37)     4:49.94 (31.34)
 12 Bernth, Austin      16 Northridge Area-IN   5:05.78    4:59.36        
     r:+0.66  30.12     1:06.06 (35.94)     1:43.90 (37.84)     2:21.49 (37.59)
        3:05.00 (43.51)     3:49.54 (44.54)     4:24.59 (35.05)     4:59.36 (34.77)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:33.39  W.N. 2011 Winter National
        4:38.99  JRS 2011 LC Juniors
        4:39.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:43.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaudiani, Michael   18 Lake Erie Silver-LE  4:33.98    4:27.26 OLYM   
     r:+0.72  28.40     1:01.12 (32.72)     1:35.55 (34.43)     2:09.78 (34.23)
        2:49.01 (39.23)     3:28.91 (39.90)     3:58.53 (29.62)     4:27.26 (28.73)
  2 Nicely, Evan        17 Quest Swimming-VA    4:30.54    4:27.71 OLYM   
     r:+0.71  28.51     1:00.93 (32.42)     1:35.85 (34.92)     2:09.49 (33.64)
        2:48.14 (38.65)     3:26.98 (38.84)     3:58.34 (31.36)     4:27.71 (29.37)
  3 Hatanaka, Brandon   18 Loveland Swim Cl-CO  4:33.28    4:33.41 JRS    
     r:+0.76  28.07       59.83 (31.76)     1:34.50 (34.67)     2:08.66 (34.16)
        2:47.64 (38.98)     3:27.40 (39.76)     4:00.65 (33.25)     4:33.41 (32.76)
  4 Wilimovsky, Jordan  17 Team Santa Monic-CA  4:34.70    4:34.58 JRS    
     r:+0.64  29.46     1:02.41 (32.95)     1:36.99 (34.58)     2:10.63 (33.64)
        2:50.62 (39.99)     3:31.62 (41.00)     4:04.08 (32.46)     4:34.58 (30.50)
  5 Franz, William      18 DU Hilltoppers-CO    4:35.52    4:36.70 JRS    
     r:+0.69  28.26     1:01.27 (33.01)     1:35.59 (34.32)     2:09.49 (33.90)
        2:50.04 (40.55)     3:31.45 (41.41)     4:04.84 (33.39)     4:36.70 (31.86)
  6 Stanchi, Paolo      18 Bellevue Club Sw-PN  4:36.01    4:37.39 JRS    
     r:+0.63  29.03     1:02.22 (33.19)     1:37.43 (35.21)     2:11.58 (34.15)
        2:51.65 (40.07)     3:31.76 (40.11)     4:05.01 (33.25)     4:37.39 (32.38)
  7 Norsten, Gregory    17 Edina Swim Club-MN   4:36.00    4:39.03 WJN    
     r:+0.73  28.43     1:01.59 (33.16)     1:38.15 (36.56)     2:13.84 (35.69)
        2:54.10 (40.26)     3:34.17 (40.07)     4:06.95 (32.78)     4:39.03 (32.08)
  8 Orf, Nickolaus      16 Parkway Swim Clu-OZ  4:43.20    4:42.06 JR-B   
     r:+0.66  28.14     1:00.68 (32.54)     1:38.07 (37.39)     2:14.45 (36.38)
        2:54.99 (40.54)     3:37.01 (42.02)     4:10.04 (33.03)     4:42.06 (32.02)
 -- Lau, Andy           15 Team Santa Monic-CA  4:35.27         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
          r:+0.70                                                              
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM 2012 Olympic Trials
        4:33.39  W.N. 2011 Winter National
        4:38.99  JRS 2011 LC Juniors
        4:39.19  WJN 2011 Winter Jr. Nats
        4:43.19  JR-B 2011 LC Jrs Bonus
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byers, Maxwell      17 Edwardsville Ymc-OZ  4:33.46    4:34.04 JRS    
     r:+0.81  28.76     1:01.14 (32.38)     1:37.40 (36.26)     2:13.29 (35.89)
        2:51.38 (38.09)     3:29.71 (38.33)     4:02.46 (32.75)     4:34.04 (31.58)
  2 Barry, Charles      16 Badger Swim Club-MR  4:39.89    4:38.71 JRS    
     r:+0.75  29.04     1:01.47 (32.43)     1:37.04 (35.57)     2:11.54 (34.50)
        2:52.90 (41.36)     3:34.29 (41.39)     4:07.37 (33.08)     4:38.71 (31.34)
  3 Osada, Koya         15 North Carolina A-NC  4:41.99    4:41.78 JR-B   
     r:+0.84  27.52     1:00.13 (32.61)     1:35.84 (35.71)     2:09.73 (33.89)
        2:52.04 (42.31)     3:35.26 (43.22)     4:09.57 (34.31)     4:41.78 (32.21)
  4 Denning, John       16 Tidewater Aquati-VA  4:37.00    4:44.15        
     r:+0.67  28.73     1:02.10 (33.37)     1:38.90 (36.80)     2:13.66 (34.76)
        2:56.15 (42.49)     3:39.01 (42.86)     4:11.30 (32.29)     4:44.15 (32.85)
  5 Leon, Christopher   18 Orinda Aquatics-PC   4:47.50    4:49.16        
     r:+0.71  29.58     1:04.94 (35.36)     1:45.25 (40.31)     2:23.79 (38.54)
        3:02.84 (39.05)     3:41.26 (38.42)     4:16.70 (35.44)     4:49.16 (32.46)
  6 Rappaport, William  17 Badger Swim Club-MR  4:44.00    4:50.40        
     r:+0.77  29.30     1:03.26 (33.96)     1:39.39 (36.13)     2:14.91 (35.52)
        2:56.56 (41.65)     3:40.55 (43.99)     4:16.30 (35.75)     4:50.40 (34.10)
  7 Vankirk, Robert     18 Cincinnati Marli-OH  4:51.04    4:52.38        
     r:+0.74  30.42     1:05.51 (35.09)     1:46.58 (41.07)     2:26.62 (40.04)
        3:05.86 (39.24)     3:45.96 (40.10)     4:19.21 (33.25)     4:52.38 (33.17)