Licensed to USA Swimming-Nat. Meets     Hy-Tek's Meet Manager 8/9/2006 03:12 PM
     2006 Speedo USA Swimming Junior National Cham - 8/7/2006 to 8/11/2006     
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM
          26.79  NATS
          27.29  OPEN
          27.39  JR-A
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cole, Leigh               18 Club Wolverine-MI      27.18      27.09 OPEN   
              r:+0.77                                                              
  2 Haron, Kathryn            17 Squids-NE              32.00      27.30 JR-A   
              r:+0.73                                                              
  3 Motsinger, Katy           17 City of Charlest-SC    27.07      27.56 JR-B   
              r:+0.75                                                              
  4 Anderson, Margaret        15 Tampa Bay Aquati-FL    27.42      27.62 JR-B   
              r:+0.66                                                              
  5 Kasmer, Emily             17 City of Pembroke-FG    28.11      27.90        
              r:+0.77                                                              
  6 Stankavage, Sarah         18 North Carolina A-NC    27.62      27.93        
              r:+0.73                                                              
  7 Dean, Hailey              18 North Coast Aqua-SI    28.45      28.04        
              r:+0.76                                                              
  8 Campbell, Erin            18 Desert Thunder A-AZ    28.44      28.09        
              r:+0.82                                                              
  9 Bates, Melissa            14 Socal Aquatics A-CA    28.43      28.10        
              r:+0.71                                                              
 10 Freeman, Ellen            17 DU Hilltoppers-CO      28.25      28.13        
              r:+0.64                                                              
 11 Nolan, Katie              14 Hershey Aquatic-MA     28.18      28.27        
              r:+0.75                                                              
 12 Long, Jenna               18 Yorktown Swim Cl-IN    28.10      28.29        
              r:+0.83                                                              
 12 Tse, Katherine            14 Rose Bowl Aquati-CA    27.98      28.29        
              r:+0.76                                                              
 14 Isaacs, Dorothy           17 Mission San Jose-PC    28.26      28.31        
              r:+0.67                                                              
 15 Nakamura, Asaka           17 Northern KY Clip-OH    28.18      28.48        
              r:+0.71                                                              
 16 Ripley, Rachel            15 Unattached-AZ          29.96      28.54        
              r:+0.85                                                              
 16 Rodriguez, Marisa         17 Rockwood Swim Cl-OZ    27.83      28.54        
              r:+0.72                                                              
 18 Wohlmuth, Elle            13 Piranha Swim Tea-CA    29.39      29.40        
              r:+0.77                                                              
 19 Marquez, Bianca           18 Swim Pasadena-CA       29.21      29.54        
              r:+0.77                                                              
 20 Smith, Carly              15 Northern KY Clip-OH    29.00      29.57        
              r:+0.72                                                              
 21 Sargent, Sarah            17 Excel Aquatics-SE      28.89      29.69        
              r:+0.62                                                              
 22 Barsanti, Alexandra       18 Hershey Aquatic-MA     34.21      33.95        
              r:+0.76                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM
          57.69  NATS
          58.89  JR-A
          58.89  OPEN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Amywren           17 Peddie Aquatic A-NJ    58.44      58.34 JR-A   
         r:+0.75  28.07       58.34 (30.27)                                        
  2 Fittin, Annie             17 Peddie Aquatic A-NJ    58.81      58.57 JR-A   
         r:+0.65  27.97       58.57 (30.60)                                        
  3 Massey, Lauren            16 Riviera Swim Clu-IN    59.03      58.88 JR-A   
         r:+0.69  28.32       58.88 (30.56)                                        
  4 Winters, Kelsey           16 Georgia Coastal-GA     59.20      59.58 JR-B   
         r:+0.69  28.48       59.58 (31.10)                                        
  5 Edwards, Katherine        15 Arden Hills Swim-SN    59.67      59.72 JR-B   
         r:+0.73  28.96       59.72 (30.76)                                        
  6 Ewanich, Katrice          18 Marist Swim Club-MR  1:00.71      59.96 JR-B   
         r:+0.67  29.14       59.96 (30.82)                                        
  7 Denman, Heather           16 Flying Gull Aqua-PV  1:01.83    1:00.07 JR-B   
         r:+0.69  29.05     1:00.07 (31.02)                                        
  8 Guro, Jessica             14 Atlantis Aquatic-MA  1:00.50    1:00.30        
         r:+0.60  29.09     1:00.30 (31.21)                                        
  9 Manlow, Alyssa            17 Vancouver Swim C-OR    59.63    1:00.63        
         r:+0.81  29.43     1:00.63 (31.20)                                        
 10 Dauw, Caitlin             16 St Charles Swim-IL   1:00.38    1:00.77        
         r:+0.74  28.89     1:00.77 (31.88)                                        
 11 Mehesan, Alexa            16 Des Moines Swimm-IA  1:00.97    1:01.57        
         r:+0.75  29.19     1:01.57 (32.38)                                        
 12 Oliver, Tiffany           13 City of Pembroke-FG  1:00.04    1:01.65        
         r:+0.83  29.52     1:01.65 (32.13)                                        
 13 Dlugopolski, Lisa         16 Elmbrook Swim Cl-WI  1:01.40    1:01.91        
         r:+0.67  29.30     1:01.91 (32.61)                                        
 14 Sienkiewicz, Kathryn      14 Tampa Bay Aquati-FL  1:02.85    1:02.50        
         r:+0.76  30.38     1:02.50 (32.12)                                        
 15 Hahmann, Hillary          14 Tampa Bay Aquati-FL  1:02.85    1:02.79        
         r:+0.77  30.80     1:02.79 (31.99)                                        
 16 Sluka, Kaitlyn            17 Northern KY Clip-OH  1:04.00    1:02.84        
         r:+0.69  30.30     1:02.84 (32.54)                                        
 17 Kelley, Rebecca           16 Nova of Virginia-VA  1:02.54    1:05.27        
         r:+0.79  30.65     1:05.27 (34.62)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  OLYM
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JR-A
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Anita               17 M.E. Lyons/Ander-OH  2:07.41    2:06.57 JR-A   
         r:+0.89  30.09     1:01.99 (31.90)     1:34.52 (32.53)     2:06.57 (32.05)
  2 Pickard, Katherine        17 Arizona Marlins-AZ   2:12.79    2:07.36 JR-B   
         r:+0.67  29.09     1:01.13 (32.04)     1:34.59 (33.46)     2:07.36 (32.77)
  3 Diener, Kelsy             16 Arizona Marlins-AZ   2:11.26    2:07.78 JR-B   
         r:+0.70  29.92     1:02.01 (32.09)     1:35.17 (33.16)     2:07.78 (32.61)
  4 Flynn, Ashley             16 Arden Hills Swim-SN  2:09.48    2:08.81 JR-B   
         r:+0.79  30.80     1:03.73 (32.93)     1:36.78 (33.05)     2:08.81 (32.03)
  5 Hall, Kelsey              15 North Coast Aqua-SI  2:09.49    2:08.93 JR-B   
         r:+0.92  30.10     1:02.86 (32.76)     1:36.53 (33.67)     2:08.93 (32.40)
  6 Petty, Tomi               16 Arden Hills Swim-SN  2:09.47    2:09.07 JR-B   
         r:+0.70  29.49     1:02.09 (32.60)     1:35.79 (33.70)     2:09.07 (33.28)
  7 Milberg, Kirsten          15 Highlands Ranch-CO   2:08.50    2:09.31        
         r:+0.76  30.42     1:02.62 (32.20)     1:36.27 (33.65)     2:09.31 (33.04)
  8 O'Brien, Rachel           15 Terrapins Swim T-PC  2:09.75    2:09.78        
         r:+0.80  31.28     1:04.09 (32.81)     1:36.78 (32.69)     2:09.78 (33.00)
  9 Devinney, Erin            16 Arizona Desert F-AZ  2:10.25    2:09.98        
         r:+0.86  30.42     1:03.09 (32.67)     1:36.64 (33.55)     2:09.98 (33.34)
 10 Martin, Katelyn           16 Magnus Aquatic G-NE  2:10.98    2:10.01        
         r:+0.82  30.34     1:03.01 (32.67)     1:36.89 (33.88)     2:10.01 (33.12)
 11 Chevalier, Dominique      16 North Jeffco Swi-CO  2:10.20    2:10.04        
         r:+0.84  31.19     1:03.97 (32.78)     1:37.41 (33.44)     2:10.04 (32.63)
 12 Simmons, Kaia             14 Squids-NE            2:06.00    2:10.05        
         r:+0.81  30.48     1:03.17 (32.69)     1:36.76 (33.59)     2:10.05 (33.29)
 13 Miller, Cory              16 Rockwood Swim Cl-OZ  2:10.04    2:10.33        
         r:+0.75  30.24     1:03.07 (32.83)     1:36.90 (33.83)     2:10.33 (33.43)
 13 Holloway, Meaghan         15 Williamsburg Aqu-VA  2:09.00    2:10.33        
         r:+0.75  30.55     1:03.16 (32.61)     1:36.52 (33.36)     2:10.33 (33.81)
 15 Pittman, Avery            16 New Wave Swim Te-NC  2:11.12    2:10.42        
         r:+0.82  30.43     1:03.74 (33.31)     1:37.34 (33.60)     2:10.42 (33.08)
 16 Darmody, Kellie           15 Mecklenburg Aqua-NC  2:08.00    2:10.58        
         r:+0.65  30.78     1:03.51 (32.73)     1:36.91 (33.40)     2:10.58 (33.67)
 17 Nosal, Catherine          18 St Charles Swim-IL   2:10.50    2:10.99        
         r:+0.76  30.80     1:04.26 (33.46)     1:38.02 (33.76)     2:10.99 (32.97)
 18 Loper, Ally               13 Scottsdale Aquat-AZ  2:10.50    2:11.04        
         r:+0.85  30.79     1:03.84 (33.05)     1:37.34 (33.50)     2:11.04 (33.70)
 19 Lelli, Tamara             16 Scottsdale Aquat-AZ  2:11.83    2:11.06        
         r:+0.70  31.03     1:03.82 (32.79)     1:37.34 (33.52)     2:11.06 (33.72)
 20 Marsh, Nicole             15 Badger Swim Club-MR  2:09.55    2:11.08        
         r:+0.79  30.20     1:03.26 (33.06)     1:37.28 (34.02)     2:11.08 (33.80)
 21 Brunner, Haley            15 Salmon Bay Aquat-PN  2:11.00    2:11.41        
         r:+0.76  30.68     1:03.76 (33.08)     1:37.74 (33.98)     2:11.41 (33.67)
 22 Miller, Elizabeth         17 Mecklenburg Aqua-NC  2:09.19    2:11.70        
         r:+0.81  30.30     1:02.88 (32.58)     1:36.90 (34.02)     2:11.70 (34.80)
 23 Porter, Haley             15 Penguin Swim Tea-SN  2:11.50    2:12.17        
         r:+0.73  30.61     1:04.13 (33.52)     1:38.08 (33.95)     2:12.17 (34.09)
 24 Swanson, Eri              16 The Woodlands Sw-GU  2:16.99    2:12.92        
         r:+0.74  30.84     1:04.90 (34.06)     1:39.03 (34.13)     2:12.92 (33.89)
 25 Huang, Salena             13 Mission San Jose-PC  2:11.05    2:13.01        
         r:+0.74  30.78     1:03.96 (33.18)     1:38.24 (34.28)     2:13.01 (34.77)
 26 Tomkinson, Katelyn        14 North Coast Aqua-SI  2:12.14    2:13.12        
         r:+0.65  31.12     1:04.43 (33.31)     1:38.94 (34.51)     2:13.12 (34.18)
 27 Ha, Kathryn               15 Middies Swimming-MR  2:13.72    2:13.77        
         r:+0.80  31.14     1:04.69 (33.55)     1:39.75 (35.06)     2:13.77 (34.02)
 27 Costa, Christina          15 Middies Swimming-MR  2:15.49    2:13.77        
         r:+0.70  30.83     1:04.30 (33.47)     1:39.63 (35.33)     2:13.77 (34.14)
 29 Pangilinan, Erica         15 Middies Swimming-MR  2:15.02    2:14.12        
         r:+0.80  30.92     1:05.01 (34.09)     1:40.40 (35.39)     2:14.12 (33.72)
 30 Boehme, Callie            17 Memphis Thunder-SE   2:19.26    2:14.64        
         r:+0.70  31.40     1:05.94 (34.54)     1:40.44 (34.50)     2:14.64 (34.20)
 31 Hatteberg, Heidi          16 Lakeside Swim Te-KY  2:45.00    2:32.09        
         r:+0.63  28.62     1:00.08 (31.46)     1:50.67 (50.59)     2:32.09 (41.42)
 32 Holman, Amanda            16 Walnut Creek Aqu-PC  2:26.00    2:37.47        
         r:+0.76  27.68     1:16.51 (48.83)     1:56.99 (40.48)     2:37.47 (40.48)
 33 Krochka, Jaymee           14 Walnut Creek Aqu-PC  2:26.25    2:41.61        
         r:+0.65  27.94     1:16.38 (48.44)     1:58.74 (42.36)     2:41.61 (42.87)
 -- Kahn, Julianne            18 Capital Area Swi-MI  2:03.00         NS        
 -- Macedonia, Anna           16 Arlington Aquati-PV  2:01.23         NS        
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM
        4:20.89  NATS
        4:24.99  JR-A
        4:25.59  OPEN
        4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malandra, Jaime           15 Parkland Aquatic-MA  4:32.48    4:26.74 JR-B   
         r:+0.79  31.57     1:05.51 (33.94)     1:39.67 (34.16)     2:13.72 (34.05)
        2:47.78 (34.06)     3:21.77 (33.99)     3:54.81 (33.04)     4:26.74 (31.93)
  2 Kloeckener, Kristen       18 Parkway Swim Clu-OZ  4:33.14    4:27.82 JR-B   
         r:+0.71  30.83     1:04.01 (33.18)     1:37.77 (33.76)     2:12.15 (34.38)
        2:46.67 (34.52)     3:20.95 (34.28)     3:54.99 (34.04)     4:27.82 (32.83)
  3 Zagroba, Catherine        15 New Jersey Wave-NJ   4:29.24    4:29.67 JR-B   
         r:+0.80  31.45     1:05.03 (33.58)     1:39.07 (34.04)     2:13.42 (34.35)
        2:47.69 (34.27)     3:22.17 (34.48)     3:56.34 (34.17)     4:29.67 (33.33)
  4 Gliga, Louise             16 Lake Erie Silver-LE  4:34.59    4:36.20        
         r:+0.75  32.41     1:06.54 (34.13)     1:41.11 (34.57)     2:15.96 (34.85)
        2:51.14 (35.18)     3:26.35 (35.21)     4:01.77 (35.42)     4:36.20 (34.43)
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       17:06.69  NATS
       17:21.39  OPEN
       17:32.49  JR-A
       17:46.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sarah              17 M.E. Lyons/Ander-OH 17:32.99   17:29.69 JR-A   
         r:+0.65  32.47     1:07.40 (34.93)     1:42.68 (35.28)     2:18.36 (35.68)
        2:53.38 (35.02)     3:28.84 (35.46)     4:03.72 (34.88)     4:38.97 (35.25)
        5:13.83 (34.86)     5:48.68 (34.85)     6:23.31 (34.63)     6:58.11 (34.80)
        7:32.66 (34.55)     8:07.71 (35.05)     8:42.47 (34.76)     9:17.83 (35.36)
        9:52.64 (34.81)    10:27.97 (35.33)    11:02.80 (34.83)    11:38.01 (35.21)
       12:12.90 (34.89)    12:48.23 (35.33)    13:23.56 (35.33)    13:59.17 (35.61)
       14:34.01 (34.84)    15:09.43 (35.42)    15:44.54 (35.11)    16:20.30 (35.76)
       16:55.18 (34.88)    17:29.69 (34.51)                                        
  2 Matevish, Lauren          14 Solon Stars Swim-LE 18:06.82   17:40.62 JR-B   
         r:+0.82  31.72     1:06.30 (34.58)     1:41.27 (34.97)     2:16.73 (35.46)
        2:51.74 (35.01)     3:27.12 (35.38)     4:02.10 (34.98)     4:37.48 (35.38)
        5:12.68 (35.20)     5:47.86 (35.18)     6:22.80 (34.94)     6:58.68 (35.88)
        7:34.25 (35.57)     8:10.24 (35.99)     8:46.31 (36.07)     9:22.02 (35.71)
        9:57.65 (35.63)    10:33.47 (35.82)    11:09.30 (35.83)    11:45.13 (35.83)
       12:20.58 (35.45)    12:56.61 (36.03)    13:32.45 (35.84)    14:08.59 (36.14)
       14:44.27 (35.68)    15:20.23 (35.96)    15:55.71 (35.48)    16:32.05 (36.34)
       17:07.31 (35.26)    17:40.62 (33.31)                                        
  3 Mantay, Krista            17 City of Pembroke-FG 17:39.00   17:50.33        
         r:+0.78  32.37     1:07.82 (35.45)     1:43.44 (35.62)     2:19.10 (35.66)
        2:54.96 (35.86)     3:30.41 (35.45)     4:06.03 (35.62)     4:41.65 (35.62)
        5:17.32 (35.67)     5:52.85 (35.53)     6:28.66 (35.81)     7:04.64 (35.98)
        7:40.67 (36.03)     8:16.41 (35.74)     8:52.28 (35.87)     9:28.47 (36.19)
       10:04.57 (36.10)    10:40.65 (36.08)    11:16.74 (36.09)    11:53.00 (36.26)
       12:29.25 (36.25)    13:05.41 (36.16)    13:41.66 (36.25)    14:17.28 (35.62)
       14:53.10 (35.82)    15:28.97 (35.87)    16:04.76 (35.79)    16:40.48 (35.72)
       17:15.93 (35.45)    17:50.33 (34.40)                                        
  4 De Michele, Jenna         16 North Coast Aqua-SI 17:22.89   18:11.21        
         r:+0.80  32.33     1:07.17 (34.84)     1:42.39 (35.22)     2:17.76 (35.37)
        2:53.14 (35.38)     3:28.25 (35.11)     4:03.85 (35.60)     4:39.48 (35.63)
        5:15.30 (35.82)     5:50.85 (35.55)     6:26.98 (36.13)     7:02.73 (35.75)
        7:38.94 (36.21)     8:15.27 (36.33)     8:51.61 (36.34)     9:26.99 (35.38)
       10:08.40 (41.41)    10:45.91 (37.51)    11:23.67 (37.76)    12:01.26 (37.59)
       12:38.57 (37.31)    13:15.66 (37.09)    13:53.07 (37.41)    14:30.11 (37.04)
       15:07.08 (36.97)    15:44.51 (37.43)    16:21.37 (36.86)    16:58.41 (37.04)
       17:35.25 (36.84)    18:11.21 (35.96)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  OLYM
        1:05.39  NATS
        1:06.49  JR-A
        1:06.69  OPEN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spinazzola, Chiara        16 Squids-NE            1:07.00    1:06.75 JR-B   
         r:+0.72  32.88     1:06.75 (33.87)                                        
  2 Masters, Amanda           15 Rockwood Swim Cl-OZ  1:10.00    1:09.54        
         r:+0.75  33.50     1:09.54 (36.04)                                        
  3 Fischer-Colbrie, Megan    15 Sunnyvale Swim C-PC  1:08.18    1:09.61        
         r:+0.61  33.10     1:09.61 (36.51)                                        
  4 Feltrin, Veronica         16 Scarlet Aquatic-NJ   1:08.50    1:09.65        
         r:+0.67  34.02     1:09.65 (35.63)                                        
  5 Corwin, Tarin             16 Team Dolphins-MV     1:09.99    1:10.28        
         r:+0.70  34.13     1:10.28 (36.15)                                        
  6 Pelton, Elizabeth         12 Badger Swim Club-MR  1:04.53    1:11.87        
         r:+0.62  30.24     1:11.87 (41.63)                                        
  7 Powers, Alexa             15 Walnut Creek Aqu-PC  1:09.96    1:12.12        
         r:+0.62  34.87     1:12.12 (37.25)                                        
  8 Krawczyk, Merritt         15 Blue Tide Aquati-GU  1:14.44    1:12.39        
         r:+0.70  35.26     1:12.39 (37.13)                                        
  9 Luu, Stephanie            17 Mission San Jose-PC  1:10.65    1:12.70        
         r:+0.66  34.53     1:12.70 (38.17)                                        
 -- Cavalier, Meredith        15 Qdd Swim Team-VA     1:08.28         DQ        
              r:+0.63                                                              
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM
        2:19.99  NATS
        2:22.29  OPEN
        2:22.79  JR-A
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Games, Annika             16 Irvine Novaquati-CA  2:22.00    2:24.82 JR-B   
         r:+0.66  33.45     1:09.54 (36.09)     1:47.63 (38.09)     2:24.82 (37.19)
  2 Beck, Kathleen            17 University Swim-LE   2:27.77    2:27.17        
         r:+0.64  35.82     1:12.49 (36.67)     1:50.08 (37.59)     2:27.17 (37.09)
  3 Sharkey, Renae            17 Scarlet Aquatic-NJ   2:25.22    2:28.53        
         r:+0.68  35.09     1:12.65 (37.56)     1:50.92 (38.27)     2:28.53 (37.61)
  4 Tolbert, Kiley            18 Yorktown Swim Cl-IN       NT    2:31.06        
         r:+0.77  34.35     1:12.02 (37.67)     1:51.33 (39.31)     2:31.06 (39.73)
  5 Landgrebe, Shannon        15 Piranha Swim Tea-CA  2:29.89    2:31.27        
         r:+0.64  34.68     1:12.23 (37.55)     1:51.68 (39.45)     2:31.27 (39.59)
  6 Pichay, Victoria          15 Mission San Jose-PC  2:34.00    2:36.04        
         r:+0.66  36.40     1:15.06 (38.66)     1:55.29 (40.23)     2:36.04 (40.75)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.59  OLYM
        1:13.29  NATS
        1:14.89  JR-A
        1:14.99  OPEN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopp, Camille             15 Mission Viejo Na-CA  1:19.36    1:19.63        
                  37.44     1:19.63 (42.19)                                        
  2 Jackson, Kathleen         17 New Wave Swim Te-NC  1:18.68    1:19.91        
                  37.42     1:19.91 (42.49)                                        
  3 Martin, Kalia             17 City of Pembroke-FG  1:20.01    1:20.41        
                  37.42     1:20.41 (42.99)                                        
  4 Brunk, Elizabeth          16 New Wave Swim Te-NC  1:19.61    1:20.85        
                  38.11     1:20.85 (42.74)                                        
  5 Brandes, Lauren           18 All Star Aquatic-PV  1:19.30    1:20.86        
                  37.58     1:20.86 (43.28)                                        
  6 Garcia, Erin              18 Mission San Jose-PC  1:20.23    1:21.31        
                  38.26     1:21.31 (43.05)                                        
  7 Tolbert, Kasey            17 Yorktown Swim Cl-IN  1:22.04    1:23.05        
                  38.97     1:23.05 (44.08)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JR-A
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borgolini, Briana         14 Schenectady Swim-AD  2:39.56    2:38.64 JR-A   
         r:+0.71  36.39     1:16.79 (40.40)     1:57.65 (40.86)     2:38.64 (40.99)
  2 Brix, Katelyn             17 Terrapins Swim T-PC  2:36.98    2:39.00 JR-A   
         r:+0.71  36.37     1:16.33 (39.96)     1:57.37 (41.04)     2:39.00 (41.63)
  3 Beauchan, Brittany        17 Hawaii Swimming-HI   2:39.97    2:39.08 JR-A   
         r:+0.72  36.56     1:17.49 (40.93)     1:58.09 (40.60)     2:39.08 (40.99)
  4 Dunn, Mariele             18 New England Barr-NE  2:44.00    2:39.93 JR-A   
         r:+0.65  36.26     1:16.35 (40.09)     1:57.23 (40.88)     2:39.93 (42.70)
  5 Savage, Elizabeth         17 Palmetto Aquatic-SC  2:38.78    2:40.11 JR-A   
         r:+0.62  37.64     1:18.08 (40.44)     1:59.04 (40.96)     2:40.11 (41.07)
  6 Rogers, Lindsay           16 Southeastern Swi-IN  2:41.00    2:41.00 JR-A   
         r:+0.77  36.06     1:17.93 (41.87)     1:58.71 (40.78)     2:41.00 (42.29)
  7 Connors, Kristen          16 Bluefish Swim Cl-NE  2:41.11    2:41.66 JR-B   
         r:+0.69  37.16     1:17.84 (40.68)     1:59.84 (42.00)     2:41.66 (41.82)
  8 Nicponski, Sara           17 Unattached-UT        2:41.79    2:41.96 JR-B   
         r:+0.73  38.18     1:19.14 (40.96)     2:00.43 (41.29)     2:41.96 (41.53)
  9 Fletcher, Taylor          16 Arden Hills Swim-SN  2:41.40    2:42.27 JR-B   
         r:+0.75  37.43     1:18.46 (41.03)     2:00.61 (42.15)     2:42.27 (41.66)
 10 Gormley, Elizabeth        17 Fleet Swimming-GU    2:40.99    2:42.60 JR-B   
         r:+0.74  36.83     1:17.49 (40.66)     1:59.94 (42.45)     2:42.60 (42.66)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  OLYM
        1:03.09  NATS
        1:04.39  JR-A
        1:04.39  OPEN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Hannah             15 Tar Heel Aquatic-NC  1:02.05    1:02.24 OLYM   
         r:+0.63  29.14     1:02.24 (33.10)                                        
  2 Axt, Leigh-ann            17 Blue Tide Aquati-GU  1:05.25    1:05.30 JR-B   
         r:+0.75  30.56     1:05.30 (34.74)                                        
  3 Lawson, Audrey            15 Northern KY Clip-OH  1:06.10    1:05.85        
         r:+0.76  31.06     1:05.85 (34.79)                                        
  4 Miller, Casey             18 Rockwood Swim Cl-OZ  1:06.50    1:05.98        
         r:+0.78  30.88     1:05.98 (35.10)                                        
  5 Simpson, Tess             13 Una Sac-AZ                NT    1:07.42        
         r:+0.71  31.24     1:07.42 (36.18)                                        
  6 Adamczyk, Emily           15 Rose Bowl Aquati-CA  1:08.14    1:07.44        
         r:+0.77  31.27     1:07.44 (36.17)                                        
  7 Kuethe, Jennifer          13 Tampa Bay Aquati-FL  1:07.55    1:07.92        
         r:+0.69  31.63     1:07.92 (36.29)                                        
  8 Schroeder, Katie          14 Elmbrook Swim Cl-WI  1:06.10    1:08.09        
         r:+0.75  32.17     1:08.09 (35.92)                                        
  9 Waters, Megan             16 Rockville Montgo-PV  1:07.15    1:08.41        
         r:+0.54  31.42     1:08.41 (36.99)                                        
 10 Liang, Sarah              13 Palo Alto/Stan-PC    1:09.14    1:08.42        
         r:+0.62  31.62     1:08.42 (36.80)                                        
 11 McClernan, Keary          15 Tar Heel Aquatic-NC  1:11.00    1:08.94        
         r:+0.73  31.95     1:08.94 (36.99)                                        
 12 Jensen, Mary              14 Memphis Thunder-SE   1:12.30    1:09.09        
         r:+0.82  31.87     1:09.09 (37.22)                                        
 13 Baran, Caitlin            16 North Texas Nada-NT  1:10.00    1:09.70        
         r:+0.69  32.77     1:09.70 (36.93)                                        
 14 Larson, Sarah             16 Mission San Jose-PC  1:14.97    1:09.87        
         r:+0.87  32.43     1:09.87 (37.44)                                        
 15 Black, Patricia           16 Memphis Thunder-SE   1:11.26    1:10.13        
         r:+0.77  32.24     1:10.13 (37.89)                                        
 16 Ault, Sarah               15 Trident Swim Clu-MA  1:10.93    1:10.60        
         r:+0.79  33.12     1:10.60 (37.48)                                        
 17 Harrison, Courtney        14 Y-Spartaquatics-SC   1:11.00    1:11.08        
         r:+0.68  32.25     1:11.08 (38.83)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  OLYM
        2:17.29  NATS
        2:20.29  OPEN
        2:21.19  JR-A
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Psaris, Leigh             18 Snowbird Aquatic-PV  2:16.93    2:17.38 OPEN   
         r:+0.65  30.94     1:05.42 (34.48)     1:40.99 (35.57)     2:17.38 (36.39)
  2 Moriarty, Laura           16 Unattached-NE        2:16.86    2:17.92 OPEN   
         r:+0.81  30.52     1:05.58 (35.06)     1:41.38 (35.80)     2:17.92 (36.54)
  3 Hoff, Kelsey              16 Arden Hills Swim-SN  2:20.00    2:20.13 OPEN   
         r:+0.70  31.19     1:06.72 (35.53)     1:42.79 (36.07)     2:20.13 (37.34)
  4 Klein, Jacquelyn          18 Marist Swim Club-MR  2:21.16    2:20.30 JR-A   
         r:+0.71  31.31     1:06.67 (35.36)     1:43.26 (36.59)     2:20.30 (37.04)
  5 McAfee, Kerianne          16 Mecklenburg Aqua-NC  2:19.18    2:22.10 JR-B   
         r:+0.83  31.50     1:07.76 (36.26)     1:44.36 (36.60)     2:22.10 (37.74)
  6 Cecere, Amanda            17 Magnus Aquatic G-NE  2:19.06    2:23.13 JR-B   
         r:+0.73  30.84     1:06.35 (35.51)     1:44.03 (37.68)     2:23.13 (39.10)
  7 Weinstein, Joanna         18 Una Afox-AZ          2:20.89    2:26.63        
         r:+0.70  32.33     1:08.61 (36.28)     1:47.49 (38.88)     2:26.63 (39.14)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  OLYM
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maxvill, Caroline         17 Metroplex Aquati-NT  2:26.01    2:23.72 OPEN   
         r:+0.60  31.47     1:10.21 (38.74)     1:50.51 (40.30)     2:23.72 (33.21)
  2 Cruzan, Mary              14 Tualatin Hills S-OR  2:27.00    2:25.41 JR-B   
         r:+0.75  31.60     1:08.03 (36.43)     1:51.50 (43.47)     2:25.41 (33.91)
  3 Montgomery, Jenna         17 Lakeside Swim Te-KY  2:27.50    2:26.18 JR-B   
         r:+0.79  32.17     1:08.15 (35.98)     1:52.00 (43.85)     2:26.18 (34.18)
  4 Flynn, Kelly              16 The Woodlands Sw-GU  2:25.98    2:27.35 JR-B   
         r:+0.78  31.74     1:12.02 (40.28)     1:54.86 (42.84)     2:27.35 (32.49)
  5 Luick, Mackenzie          15 Tualatin Hills S-OR  2:30.84    2:28.02        
         r:+0.73  32.21     1:13.28 (41.07)     1:53.70 (40.42)     2:28.02 (34.32)
  6 Dittmer, Erica            14 Klein Aquatics-GU    2:29.35    2:28.13        
         r:+0.69  33.09     1:12.91 (39.82)     1:54.57 (41.66)     2:28.13 (33.56)
  7 Swanson, Eri              16 The Woodlands Sw-GU  2:28.99    2:29.04        
         r:+0.72  31.73     1:11.72 (39.99)     1:55.04 (43.32)     2:29.04 (34.00)
  8 Lang, Melissa             14 Scarlet Aquatic-NJ   2:28.53    2:29.28        
         r:+0.75  31.87     1:12.82 (40.95)     1:54.75 (41.93)     2:29.28 (34.53)
  9 Bellew, Elizabeth         17 Middies Swimming-MR  2:31.42    2:29.37        
         r:+0.79  31.09     1:08.75 (37.66)     1:54.77 (46.02)     2:29.37 (34.60)
 10 Hammes, Jessica           15 Carmel Swim Club-IN  2:29.85    2:29.40        
         r:+0.73  30.85     1:08.03 (37.18)     1:54.42 (46.39)     2:29.40 (34.98)
 11 Brabson, Laurel           16 Monocacy Aquatic-MD  2:34.90    2:30.97        
         r:+0.78  31.81     1:10.13 (38.32)     1:56.88 (46.75)     2:30.97 (34.09)
 12 Schleicher, Karin         16 Mission San Jose-PC  2:31.99    2:32.66        
         r:+0.66  32.87     1:11.56 (38.69)     1:56.75 (45.19)     2:32.66 (35.91)
 13 Michalak, Mia             14 Memphis Thunder-SE   2:35.00    2:34.70        
         r:+0.72  34.72     1:14.80 (40.08)     2:00.70 (45.90)     2:34.70 (34.00)
 14 Liang, Joann              14 Walnut Creek Aqu-PC  2:36.90    2:35.62        
         r:+0.78  33.35     1:13.55 (40.20)     2:00.00 (46.45)     2:35.62 (35.62)
 15 Stacey, Johanna           18 Rose Bowl Aquati-CA  2:42.40    2:35.71        
         r:+0.88  34.64     1:16.77 (42.13)     1:59.43 (42.66)     2:35.71 (36.28)
 16 Dason, Patrice            18 New Wave Swim Te-NC  2:30.38    2:37.19        
         r:+0.67  30.52     1:09.82 (39.30)     1:58.74 (48.92)     2:37.19 (38.45)
 -- Fruhwirth, Jessica        18 DU Hilltoppers-CO         NT         DQ        
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM
        4:57.79  NATS
        5:03.39  OPEN
        5:03.69  JR-A
        5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kropp, Andrea             13 Swim Pasadena-CA     5:10.66    5:09.67 JR-B   
         r:+0.81  33.11     1:11.35 (38.24)     1:52.20 (40.85)     2:32.60 (40.40)
        3:14.61 (42.01)     3:57.80 (43.19)     4:34.37 (36.57)     5:09.67 (35.30)
  2 Vreeland, Shannon         14 Kansas City Blaz-MV  5:10.53    5:09.88        
         r:+0.84  32.06     1:09.41 (37.35)     1:46.94 (37.53)     2:24.71 (37.77)
        3:11.83 (47.12)     3:59.70 (47.87)     4:35.26 (35.56)     5:09.88 (34.62)
  3 Smith, Caroline           15 Winston-Salem YM-NC  4:13.65    5:10.21        
         r:+0.80  32.06     1:09.13 (37.07)     1:48.25 (39.12)     2:27.46 (39.21)
        3:14.50 (47.04)     4:01.64 (47.14)     4:36.06 (34.42)     5:10.21 (34.15)
  4 Urias, Sandrine           13 The Armada-CA        5:12.14    5:13.39        
         r:+0.73  34.64     1:13.47 (38.83)     1:55.54 (42.07)     2:36.40 (40.86)
        3:19.17 (42.77)     4:02.46 (43.29)     4:38.55 (36.09)     5:13.39 (34.84)
  5 Ramirez, Lily             15 Gator Swim Club-FL   5:30.00    5:15.38        
         r:+0.71  32.65     1:10.76 (38.11)     1:49.50 (38.74)     2:28.46 (38.96)
        3:14.72 (46.26)     4:02.38 (47.66)     4:39.11 (36.73)     5:15.38 (36.27)
  6 Alanis, Valerie           16 North Coast Aqua-SI  5:10.35    5:15.96        
         r:+0.73  33.57     1:11.99 (38.42)     1:54.35 (42.36)     2:35.30 (40.95)
        3:19.28 (43.98)     4:04.11 (44.83)     4:40.37 (36.26)     5:15.96 (35.59)
  7 Smithwick, Kelly          18 Fleet Swimming-GU    5:12.06    5:18.10        
         r:+0.83  33.12     1:10.88 (37.76)     1:52.24 (41.36)     2:32.94 (40.70)
        3:20.15 (47.21)     4:06.99 (46.84)     4:42.71 (35.72)     5:18.10 (35.39)
  8 Dibenigno, Emily          16 Carmel Swim Club-IN  5:13.30    5:21.41        
         r:+0.81  32.66     1:12.00 (39.34)     1:53.47 (41.47)     2:34.04 (40.57)
        3:19.66 (45.62)     4:07.10 (47.44)     4:44.43 (37.33)     5:21.41 (36.98)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  JR-B
          24.79  JR-A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liang, Truman             17 Asphalt Green Un-MR    24.17      24.03 OPEN   
              r:+0.76                                                              
  2 Grosser, Jacob            17 St Charles Swim-IL     23.77      24.10 OPEN   
              r:+0.67                                                              
  3 Green, D                  18 Dynamo Swim Club-GA    25.05      24.37 JR-B   
              r:+0.66                                                              
  4 Langland, Todd            17 Barracuda Aquati-PC    24.51      24.57 JR-B   
              r:+0.72                                                              
  5 Morrell, Andrew           16 Vacaville Swim C-SN    25.18      24.96        
              r:+0.76                                                              
  6 Houser, Matthew           15 Greenville Swim-NC     24.91      25.10        
              r:+0.67                                                              
  7 White, Jared              17 Mecklenburg Aqua-NC    24.77      25.11        
              r:+0.79                                                              
  8 Gonzales, Adam            16 Fountain Valley-CA     25.80      25.25        
              r:+0.72                                                              
  9 Howell, John              16 Metroplex Aquati-NT    25.45      25.37        
              r:+0.67                                                              
 10 Rogers, Andrew            18 Winston-Salem YM-NC    25.33      25.49        
              r:+0.79                                                              
 11 Carlucci, Conor           17 Condors Swim Clu-MR    25.50      25.59        
              r:+0.68                                                              
 12 Connealy, Daniel          18 Arizona Desert F-AZ    26.09      26.08        
              r:+0.85                                                              
 13 Fleming, Corban           17 Red Rock-CA            26.99      27.23        
              r:+0.83                                                              
 14 Pelkey, Samuel            18 Delaware Aquatic-IN    30.00      30.52        
              r:+0.65                                                              
 15 Paul, Derek               16 Southeastern Swi-IN    30.00      30.87        
              r:+0.70                                                              
 16 Deacon, Cody              17 Tualatin Hills S-OR    32.00      31.90        
              r:+0.75                                                              
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  OLYM
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Small, Adam               16 Sun Devil Aquati-AZ    54.00      53.66 JR-A   
         r:+0.71  25.69       53.66 (27.97)                                        
  2 Johnson, Christian        17 Spokane Area Swi-IE    53.91      53.94 JR-B   
         r:+0.65  25.84       53.94 (28.10)                                        
  3 Bower, Kenneth            18 Southeastern Swi-IN    53.90      54.05        
         r:+0.78  25.74       54.05 (28.31)                                        
  4 Tang, Matthew             17 Tar Heel Aquatic-NC    54.86      54.31        
         r:+0.67  25.85       54.31 (28.46)                                        
  5 Osborne, Spencer          17 Southeastern Swi-IN    54.10      54.40        
         r:+0.76  26.09       54.40 (28.31)                                        
  6 Trainor, William          18 Curl Burke Swim-PV     54.41      54.47        
         r:+0.71  26.22       54.47 (28.25)                                        
  7 Rowland, Zane             15 Northern KY Clip-OH    54.65      54.60        
         r:+0.76  26.32       54.60 (28.28)                                        
  8 Liston, Russell           17 Raleigh Swimming-NC    54.72      54.63        
         r:+0.72  26.46       54.63 (28.17)                                        
  9 Robinson, Brandt          17 Santa Clara Swim-PC    54.59      54.72        
         r:+0.61  26.41       54.72 (28.31)                                        
 10 Kuhn, Kevin               16 Rose Bowl Aquati-CA    55.18      54.81        
         r:+0.68  26.20       54.81 (28.61)                                        
 11 Guzewich, Jason           18 Sharks Aquatic C-NC    55.10      55.05        
         r:+0.80  25.92       55.05 (29.13)                                        
 12 Wilcox, Mason             15 Coast Guard Blue-VA    55.70      55.24        
         r:+0.66  25.69       55.24 (29.55)                                        
 13 Chaney, Curtis            17 Fort Wayne Aquat-IN    55.25      55.25        
         r:+0.73  26.98       55.25 (28.27)                                        
 14 Shveyd, Mark              18 Orinda Aquatics-PC     55.88      55.53        
         r:+0.65  26.72       55.53 (28.81)                                        
 15 McCarty, William          17 North Shore Swim-WI    54.95      55.59        
         r:+0.73  26.11       55.59 (29.48)                                        
 16 Stults, Jamieson          18 Metroplex Aquati-NT    55.84      55.74        
         r:+0.67  26.66       55.74 (29.08)                                        
 17 Johnson, Andrew           14 Team Foxjet-MN         55.00      55.80        
         r:+0.74  26.41       55.80 (29.39)                                        
 18 Furber, James             18 Santa Maria Swim-CA    56.50      56.38        
         r:+0.69  27.36       56.38 (29.02)                                        
 19 Polgar, Peter             17 Lakeland Hills-NJ      55.79      56.87        
         r:+0.71  27.32       56.87 (29.55)                                        
 20 Simonian, Aram            17 Rose Bowl Aquati-CA    56.15      56.88        
         r:+0.79  26.77       56.88 (30.11)                                        
 21 Heinrich, Colin           16 Nova of Virginia-VA    58.30      57.29        
         r:+0.77  27.64       57.29 (29.65)                                        
 -- Gniewek, Tucker           17 Lakeland Hills-NJ      55.79         DQ        
              r:+0.78                                                              
 -- Crees, Mathieu            18 Team Foxjet-MN         55.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordes, Colin             16 Northbrook Spart-IL  1:58.01    1:55.61 OPEN   
         r:+0.80  27.48       56.75 (29.27)     1:26.45 (29.70)     1:55.61 (29.16)
  2 Aaberg, Benjamin          17 Tucson Ford Deal-AZ  1:58.00    1:55.99 JR-A   
         r:+0.78  27.60       56.63 (29.03)     1:26.11 (29.48)     1:55.99 (29.88)
  3 Cousins, Sebastian        18 Carmel Swim Club-IN  1:58.51    1:57.05 JR-A   
         r:+0.70  27.81       57.47 (29.66)     1:27.71 (30.24)     1:57.05 (29.34)
  4 Marklewitz, Ryan          17 Mecklenburg Aqua-NC  1:58.00    1:57.08 JR-A   
         r:+0.64  27.60       56.96 (29.36)     1:26.97 (30.01)     1:57.08 (30.11)
  5 Korotkin, Scott           17 Arden Hills Swim-SN  1:58.40    1:57.30 JR-B   
         r:+0.79  27.79       57.54 (29.75)     1:27.38 (29.84)     1:57.30 (29.92)
  6 Judes, Guillaume          18 All Star Aquatic-PV  1:57.80    1:57.35 JR-B   
         r:+0.76  28.07       58.06 (29.99)     1:28.34 (30.28)     1:57.35 (29.01)
  7 Bess, Blaine              18 Metroplex Aquati-NT  1:59.00    1:57.68 JR-B   
         r:+0.72  28.61       58.24 (29.63)     1:28.38 (30.14)     1:57.68 (29.30)
  8 Farr, Robert              17 Y-Spartaquatics-SC   1:59.50    1:58.06 JR-B   
         r:+0.76  27.62       57.24 (29.62)     1:27.79 (30.55)     1:58.06 (30.27)
  9 Zoldos, Michael           16 Scottsdale Aquat-AZ  1:59.51    1:58.30        
         r:+0.81  28.51       58.96 (30.45)     1:28.88 (29.92)     1:58.30 (29.42)
 10 Martinette, Samuel        17 Nova of Virginia-VA  2:01.36    1:58.47        
         r:+0.65  27.61       57.52 (29.91)     1:27.74 (30.22)     1:58.47 (30.73)
 11 Zierenberg, John          18 Jewish Community-AM  2:00.25    1:58.61        
         r:+0.80  27.56       57.53 (29.97)     1:28.30 (30.77)     1:58.61 (30.31)
 12 Simpkins, Patrick         18 Ccat Swimming-CA     1:59.11    1:58.76        
         r:+0.71  27.63       57.61 (29.98)     1:28.37 (30.76)     1:58.76 (30.39)
 13 Smith, Alexander          16 Maryland Suburba-PV  2:00.81    1:58.87        
         r:+0.85  28.10       57.71 (29.61)     1:28.27 (30.56)     1:58.87 (30.60)
 14 Lewkowitz, Blake          17 Arizona Marlins-AZ   2:03.00    1:59.01        
         r:+0.68  27.67       57.21 (29.54)     1:27.57 (30.36)     1:59.01 (31.44)
 15 Capparell, James          17 Scarlet Aquatic-NJ   1:59.30    1:59.66        
         r:+0.72  28.37       59.15 (30.78)     1:29.45 (30.30)     1:59.66 (30.21)
 16 Henderson-Kunz, Morgon    15 Tualatin Hills S-OR  1:58.00    1:59.77        
         r:+0.67  27.89       58.72 (30.83)     1:29.09 (30.37)     1:59.77 (30.68)
 17 Krug, Karl                16 Yucaipa Swim Tea-CA  2:03.00    1:59.87        
         r:+0.70  27.29       58.03 (30.74)     1:28.50 (30.47)     1:59.87 (31.37)
 18 Norton, William           16 Metroplex Aquati-NT  1:59.00    1:59.99        
         r:+0.72  29.00       59.10 (30.10)     1:29.60 (30.50)     1:59.99 (30.39)
 19 Shimansky, Michael        17 Gator Swim Club-FL   2:04.00    2:00.20        
         r:+0.77  28.98       58.80 (29.82)     1:29.57 (30.77)     2:00.20 (30.63)
 20 Robinson, Major           16 MAC-MT               2:01.70    2:00.57        
         r:+0.68  27.91       58.42 (30.51)     1:29.62 (31.20)     2:00.57 (30.95)
 21 Dobson, Michael           17 Fleet Swimming-GU    2:00.99    2:00.59        
         r:+0.71  28.05       58.26 (30.21)     1:29.57 (31.31)     2:00.59 (31.02)
 22 Steel, Austin             15 Scarlet Aquatic-NJ   1:58.08    2:00.64        
         r:+0.68  28.14       58.91 (30.77)     1:29.92 (31.01)     2:00.64 (30.72)
 23 Hoyt, Trevor              15 Yucaipa Swim Tea-CA  2:03.00    2:00.73        
         r:+0.68  28.26       58.93 (30.67)     1:29.72 (30.79)     2:00.73 (31.01)
 24 Lee, Quincy               17 Tualatin Hills S-OR  2:01.00    2:00.96        
         r:+0.69  28.92       59.58 (30.66)     1:30.78 (31.20)     2:00.96 (30.18)
 25 Ried, Jensen              18 Fleet Swimming-GU    2:01.00    2:01.00        
         r:+0.82  28.07       58.64 (30.57)     1:30.45 (31.81)     2:01.00 (30.55)
 26 Moore, Charles            14 Fleet Swimming-GU    2:01.00    2:01.26        
         r:+0.63  28.38       58.74 (30.36)     1:30.35 (31.61)     2:01.26 (30.91)
 27 Loccisano, Steven         17 Stingrays Swim T-VA  2:02.22    2:01.52        
         r:+0.75  28.07       59.08 (31.01)     1:30.66 (31.58)     2:01.52 (30.86)
 28 Ernst, Derek              18 Grapevine-Colley-NT  2:00.50    2:01.74        
         r:+0.73  27.50       58.39 (30.89)     1:30.30 (31.91)     2:01.74 (31.44)
 29 Livsey, David             16 Tide-VA              1:59.80    2:01.75        
         r:+0.79  27.51       58.41 (30.90)     1:30.51 (32.10)     2:01.75 (31.24)
 30 Didio, Spencer            15 North Coast Aqua-SI  2:00.45    2:02.10        
         r:+0.84  28.58       59.31 (30.73)     1:30.56 (31.25)     2:02.10 (31.54)
 31 Wollam, William           18 Redlands Swim Te-CA  2:02.26    2:02.41        
         r:+0.72  27.35       57.60 (30.25)     1:29.44 (31.84)     2:02.41 (32.97)
 32 Dupere, Jason             18 Santa Maria Swim-CA  2:04.29    2:02.48        
         r:+0.68  28.87     1:00.06 (31.19)     1:31.27 (31.21)     2:02.48 (31.21)
 33 Gregg, Evan               15 Southwest Aquati-VA  1:58.50    2:02.70        
         r:+0.67  27.48       58.77 (31.29)     1:30.66 (31.89)     2:02.70 (32.04)
 34 Marsden, Nicholas         17 North Coast Aqua-SI  2:01.23    2:03.53        
         r:+0.67  28.22       59.05 (30.83)     1:31.27 (32.22)     2:03.53 (32.26)
 35 Columbus, Matthew         15 M.E. Lyons/Ander-OH  2:05.99    2:03.64        
         r:+0.65  28.71       59.23 (30.52)     1:31.64 (32.41)     2:03.64 (32.00)
 36 Markowski, Karol          15 Swim Pasadena-CA     2:08.19    2:04.38        
         r:+0.69  29.62     1:01.32 (31.70)     1:32.77 (31.45)     2:04.38 (31.61)
 37 Randolph, Maxwell         17 Dynamo Swim Club-GA  2:01.59    2:06.51        
         r:+0.92  27.97       59.53 (31.56)     1:34.41 (34.88)     2:06.51 (32.10)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM
        4:02.99  NATS
        4:05.89  OPEN
        4:08.59  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Vincent         15 Tampa Bay Aquati-FL  4:13.92    4:09.65 JR-B   
         r:+0.68  28.61       59.34 (30.73)     1:30.86 (31.52)     2:02.93 (32.07)
        2:34.64 (31.71)     3:07.22 (32.58)     3:38.53 (31.31)     4:09.65 (31.12)
  2 Frain, Justin             14 Fort Wayne Aquat-IN  4:14.70    4:09.83        
         r:+0.77  28.88     1:00.10 (31.22)     1:31.90 (31.80)     2:03.54 (31.64)
        2:35.29 (31.75)     3:07.18 (31.89)     3:39.28 (32.10)     4:09.83 (30.55)
  3 Guttmann, Marcus          16 Unattached-NM        4:13.99    4:14.13        
         r:+0.76  28.65       59.70 (31.05)     1:31.82 (32.12)     2:04.65 (32.83)
        2:36.87 (32.22)     3:10.28 (33.41)     3:42.51 (32.23)     4:14.13 (31.62)
  4 Mendes, Jesse             16 North Carolina A-NC  4:11.70    4:15.43        
         r:+0.73  28.98     1:00.69 (31.71)     1:33.12 (32.43)     2:06.34 (33.22)
        2:38.19 (31.85)     3:11.01 (32.82)     3:43.51 (32.50)     4:15.43 (31.92)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       15:53.59  OLYM
       16:06.49  NATS
       16:18.59  OPEN
       16:31.39  JR-A
       16:41.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Didio, Corwin             18 North Coast Aqua-SI 16:58.32   17:05.24        
         r:+0.76  29.17     1:01.07 (31.90)     1:34.00 (32.93)     2:07.35 (33.35)
        2:40.11 (32.76)     3:12.64 (32.53)     3:44.71 (32.07)     4:17.90 (33.19)
        4:50.52 (32.62)     5:23.86 (33.34)     5:56.44 (32.58)     6:30.45 (34.01)
        7:03.40 (32.95)     7:35.55 (32.15)     8:13.74 (38.19)     8:49.27 (35.53)
        9:24.72 (35.45)     9:59.90 (35.18)    10:35.93 (36.03)    11:11.91 (35.98)
       11:46.45 (34.54)    12:22.70 (36.25)    12:58.79 (36.09)    13:33.48 (34.69)
       14:07.92 (34.44)    14:44.50 (36.58)    15:19.81 (35.31)    15:55.13 (35.32)
       16:30.53 (35.40)    17:05.24 (34.71)                                        
  2 Blankenship, Jeremy       18 Ccat Swimming-CA    16:45.45   17:08.69        
         r:+0.74  29.61     1:02.08 (32.47)     1:35.69 (33.61)     2:09.44 (33.75)
        2:43.48 (34.04)     3:17.16 (33.68)     3:51.21 (34.05)     4:25.23 (34.02)
        4:59.13 (33.90)     5:34.14 (35.01)     6:08.59 (34.45)     6:42.65 (34.06)
        7:17.13 (34.48)     7:51.34 (34.21)     8:25.89 (34.55)     9:00.16 (34.27)
        9:34.94 (34.78)    10:09.44 (34.50)    10:44.33 (34.89)    11:19.15 (34.82)
       11:54.44 (35.29)    12:29.34 (34.90)    13:04.84 (35.50)    13:39.66 (34.82)
       14:15.32 (35.66)    14:49.93 (34.61)    15:25.09 (35.16)    15:59.81 (34.72)
       16:35.06 (35.25)    17:08.69 (33.63)                                        
  3 Bolin, Zachary            16 Team Dolphins-MV    16:35.50   18:36.82        
         r:+0.74  28.92     1:01.15 (32.23)     1:34.22 (33.07)     2:07.23 (33.01)
        2:40.45 (33.22)     3:13.37 (32.92)     3:46.31 (32.94)     4:19.27 (32.96)
        4:52.54 (33.27)     5:25.67 (33.13)     5:58.78 (33.11)     6:31.91 (33.13)
        7:04.96 (33.05)     7:38.38 (33.42)     8:11.48 (33.10)     8:43.76 (32.28)
      9:54.35 (1:10.59)    10:45.08 (50.73)    11:27.74 (42.66)    12:08.53 (40.79)
       12:49.66 (41.13)    13:29.58 (39.92)    14:09.59 (40.01)    14:49.24 (39.65)
       15:28.04 (38.80)    16:06.69 (38.65)    16:44.86 (38.17)    17:22.92 (38.06)
       18:00.31 (37.39)    18:36.82 (36.51)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  OLYM
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lunger, Daniel            16 North Jeffco Swi-CO       NT    1:01.12 JR-B   
         r:+0.65  29.45     1:01.12 (31.67)                                        
  2 Flannery, James           16 Middies Swimming-MR  1:00.86    1:01.77        
         r:+0.68  30.51     1:01.77 (31.26)                                        
  3 Seiferth, Michael         17 Jewish Community-AM  1:01.28    1:01.90        
         r:+0.61  30.16     1:01.90 (31.74)                                        
  4 Ewald, Kevin              18 Lake Country Swi-WI  1:00.69    1:01.96        
         r:+0.62  30.05     1:01.96 (31.91)                                        
  5 Yang, Stephen             17 Academy of Texas-NT  1:02.17    1:02.84        
         r:+0.69  30.79     1:02.84 (32.05)                                        
  6 Weaver, Garrett           17 City Of Richards-NT  1:04.69    1:03.54        
         r:+0.66  30.81     1:03.54 (32.73)                                        
  7 Denmark, Jordan           15 New Wave Swim Te-NC  1:02.11    1:03.94        
         r:+0.58  31.04     1:03.94 (32.90)                                        
  8 Denmark, Jonathan         16 New Wave Swim Te-NC  1:02.09    1:04.37        
         r:+0.68  31.26     1:04.37 (33.11)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Daniel           18 Mecklenburg Aqua-NC  2:07.00    2:05.41 NATS   
         r:+0.64  29.38     1:00.88 (31.50)     1:33.54 (32.66)     2:05.41 (31.87)
  2 Chui, Derick              17 Peddie Aquatic A-NJ  2:08.00    2:07.75 OPEN   
         r:+0.60  30.40     1:02.97 (32.57)     1:35.58 (32.61)     2:07.75 (32.17)
  3 Bayley, Hunter            15 Dads Club Swim T-GU  2:08.90    2:07.76 OPEN   
         r:+0.64  30.54     1:02.82 (32.28)     1:35.86 (33.04)     2:07.76 (31.90)
  4 Zhou, Charles             16 City Of Richards-NT  2:08.86    2:07.97 OPEN   
         r:+0.62  30.39     1:03.28 (32.89)     1:35.79 (32.51)     2:07.97 (32.18)
  5 Yoho, Keith               15 Klein Aquatics-GU    2:07.47    2:08.39 OPEN   
         r:+0.48  30.43     1:02.97 (32.54)     1:35.99 (33.02)     2:08.39 (32.40)
  6 Tusup, Shane              18 Terrapins Swim T-PC  2:07.76    2:09.06 OPEN   
         r:+0.51  30.52     1:03.21 (32.69)     1:36.42 (33.21)     2:09.06 (32.64)
  7 Dart, Christopher         15 Elite Swim Club-NJ   2:15.62    2:13.42        
                  30.12     1:03.58 (33.46)     1:39.23 (35.65)     2:13.42 (34.19)
  8 Isaacs, Adam              17 Northern KY Clip-OH  2:11.59    2:13.52        
         r:+0.57  30.83     1:04.42 (33.59)     1:40.11 (35.69)     2:13.52 (33.41)
  9 Tovar, Kevin              16 Rose Bowl Aquati-CA  2:12.59    2:13.62        
                  31.45     1:05.34 (33.89)     1:39.60 (34.26)     2:13.62 (34.02)
 -- Bateman, Casey            15 Santa Maria Swim-CA  2:24.00         DQ        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM
        1:05.59  NATS
        1:06.79  OPEN
        1:08.39  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrie, Alexander         17 Spokane Area Swi-IE  1:09.37    1:08.93 JR-B   
         r:+0.72  32.48     1:08.93 (36.45)                                        
  2 Zolno, David              17 Longhorn Aquatic-ST  1:10.50    1:10.51        
         r:+0.63  33.47     1:10.51 (37.04)                                        
  3 Allen, Jakob              17 Davis Aquadarts-SN   1:11.50    1:10.71        
         r:+0.64  32.83     1:10.71 (37.88)                                        
  4 Hyman, Joshua             16 Delaware Swim Te-MA  1:09.09    1:11.20        
         r:+0.69  33.33     1:11.20 (37.87)                                        
  5 Eyckmans, Robert          16 Middies Swimming-MR  1:12.72    1:12.27        
         r:+0.64  33.99     1:12.27 (38.28)                                        
  6 Nicholson, Jackson        18 Middies Swimming-MR  1:13.91    1:12.92        
         r:+0.73  34.56     1:12.92 (38.36)                                        
  7 Brader, Daniel            17 New Wave Swim Te-NC       NT    1:13.34        
         r:+0.73  33.82     1:13.34 (39.52)                                        
  8 Lorenz, Stephen           17 Inland Coastal A-SI  1:12.40    1:14.35        
         r:+0.95  33.95     1:14.35 (40.40)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsythe, Daniel          17 Excel Aquatics-SE    2:26.50    2:24.75 OPEN   
         r:+0.80  32.03     1:08.37 (36.34)     1:45.92 (37.55)     2:24.75 (38.83)
  2 Schlenker, Tyler          18 Orinda Aquatics-PC/  2:26.30    2:24.82 OPEN   
         r:+0.69  32.80     1:09.68 (36.88)     1:47.19 (37.51)     2:24.82 (37.63)
  3 Wollman, Evan             16 Team Santa Monic-CA  2:26.59    2:26.75 JR-A   
         r:+0.80  33.52     1:11.45 (37.93)     1:49.12 (37.67)     2:26.75 (37.63)
  4 Davidson, Justin          17 Suburban Swim Ce-MA  2:26.97    2:27.60 JR-A   
         r:+0.87  33.23     1:10.25 (37.02)     1:48.36 (38.11)     2:27.60 (39.24)
  5 Donahue, Peter            17 Aquahoyas Swimmi-PV  2:27.63    2:27.78 JR-A   
         r:+0.78  32.91     1:10.51 (37.60)     1:48.35 (37.84)     2:27.78 (39.43)
  6 Cole, Thomas              17 Tualatin Hills S-OR  2:29.65    2:29.28 JR-B   
         r:+0.73  33.57     1:10.72 (37.15)     1:49.34 (38.62)     2:29.28 (39.94)
  7 Kuper, Jameson            18 Plantation Swim-FG   2:28.12    2:30.20        
         r:+0.69  33.30     1:10.23 (36.93)     1:49.70 (39.47)     2:30.20 (40.50)
  8 Andringa, Alec            17 Fort Wayne Aquat-IN  2:33.40    2:33.13        
         r:+0.76  34.52     1:13.47 (38.95)     1:52.49 (39.02)     2:33.13 (40.64)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  OLYM
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marino, Scott             16 Fspy Piranhas-NJ       59.30      58.70 JR-B   
         r:+0.66  26.70       58.70 (32.00)                                        
  2 Mathews, Sean             17 Rockwood Swim Cl-OZ    58.77      58.96        
         r:+0.71  27.81       58.96 (31.15)                                        
  3 Groseclose, David         16 Y-Spartaquatics-SC   1:03.50      59.14        
         r:+0.69  27.59       59.14 (31.55)                                        
  4 Decker, Benjamin          16 Blue Tide Aquati-GU  1:02.90      59.76        
         r:+0.73  27.90       59.76 (31.86)                                        
  5 Ferguson, Stuart          15 Poseidon Swimmin-VA    59.72      59.77        
         r:+0.76  27.76       59.77 (32.01)                                        
  6 Mudd, Austin              16 Southeastern Swi-IN  1:01.00      59.78        
         r:+0.76  27.72       59.78 (32.06)                                        
  7 Beaman, Garret            17 Blue Tide Aquati-GU  1:02.90      59.81        
         r:+0.62  27.78       59.81 (32.03)                                        
  8 Doughty, Gregory          17 Sandhills Sand S-NC    59.71      59.89        
         r:+0.77  27.60       59.89 (32.29)                                        
  9 Nelson, Lee               18 Spokane Area Swi-IE    59.85      59.94        
         r:+0.77  27.67       59.94 (32.27)                                        
 10 Brown, Austin             15 Redlands Swim Te-CA  1:00.03    1:00.06        
         r:+0.71  27.63     1:00.06 (32.43)                                        
 11 Sullivan, Robert          16 Ngsv Gator Aquat-CA  1:00.61    1:00.17        
         r:+0.78  28.26     1:00.17 (31.91)                                        
 12 Kinney, Nathan            15 Southeastern Swi-IN  1:03.01    1:00.97        
         r:+0.82  28.23     1:00.97 (32.74)                                        
 13 Zarian, Paul              18 North Jeffco Swi-CO  1:01.10    1:01.29        
         r:+0.63  28.61     1:01.29 (32.68)                                        
 14 Freeman, Timothy          16 Walnut Creek Aqu-PC  1:06.30    1:02.96        
         r:+0.71  29.57     1:02.96 (33.39)                                        
 15 Arencibia, Jordan         17 Nova of Virginia-VA  1:03.50    1:03.68        
         r:+0.75  29.31     1:03.68 (34.37)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM
        2:05.09  NATS
        2:06.99  OPEN
        2:09.79  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Douglas         16 Mt Lebanon Aqua-AM   2:05.41    2:07.12 JR-A   
         r:+0.70  27.82       59.10 (31.28)     1:32.35 (33.25)     2:07.12 (34.77)
  2 McCarroll, Connor         15 Tualatin Hills S-OR  2:12.40    2:08.35 JR-A   
         r:+0.77  28.66     1:00.80 (32.14)     1:34.18 (33.38)     2:08.35 (34.17)
  3 Reece, David              15 New South Swimmi-NC  2:08.83    2:09.61 JR-A   
         r:+0.71  28.63     1:00.26 (31.63)     1:34.58 (34.32)     2:09.61 (35.03)
  4 Motley, James             18 Santa Maria Swim-CA  2:14.99    2:12.35        
         r:+0.85  30.26     1:03.41 (33.15)     1:37.10 (33.69)     2:12.35 (35.25)
  5 Piza, Ryan                17 Team Foxjet-MN       2:11.80    2:12.86        
         r:+0.77  29.72     1:03.69 (33.97)     1:38.14 (34.45)     2:12.86 (34.72)
  6 Perry, Mackenzie          17 Aquazot Swim Clu-CA  2:10.96    2:13.29        
         r:+0.62  29.82     1:04.32 (34.50)     1:38.86 (34.54)     2:13.29 (34.43)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  OLYM
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahley, Austin           17 Unattached-PC        2:09.89    2:11.27 JR-A   
         r:+0.75  27.56     1:00.25 (32.69)     1:39.09 (38.84)     2:11.27 (32.18)
  2 Cook, Nevin               16 Qdd Swim Team-VA     2:15.52    2:12.93 JR-B   
         r:+0.61  28.33     1:03.02 (34.69)     1:42.07 (39.05)     2:12.93 (30.86)
  3 Chiu, Bryson              18 Carmel Swim Club-IN  2:16.96    2:14.13        
         r:+0.76  29.08     1:03.87 (34.79)     1:42.39 (38.52)     2:14.13 (31.74)
  4 Behm, Herbert             15 Tucson Ford Deal-AZ  2:14.59    2:14.97        
         r:+0.68  27.80     1:03.33 (35.53)     1:44.21 (40.88)     2:14.97 (30.76)
  5 Shedron, Tyler            16 Excel Aquatics-SE         NT    2:15.47        
         r:+0.70  27.85     1:02.10 (34.25)     1:44.89 (42.79)     2:15.47 (30.58)
  6 Dart, Christopher         15 Elite Swim Club-NJ        NT    2:15.70        
         r:+0.70  28.58     1:03.65 (35.07)     1:45.40 (41.75)     2:15.70 (30.30)
  7 Polino, Michael           17 Eagle Swim Team-MD   2:18.09    2:16.28        
         r:+0.69  28.92     1:06.80 (37.88)     1:44.10 (37.30)     2:16.28 (32.18)
  8 Preston, Blake            16 Middies Swimming-MR  3:22.69    2:17.15        
         r:+0.71  29.22     1:04.33 (35.11)     1:45.79 (41.46)     2:17.15 (31.36)
  9 Barron, Nick              18 Lakeland Hills-NJ    2:15.79    2:17.34        
         r:+0.78  28.22     1:04.84 (36.62)     1:46.74 (41.90)     2:17.34 (30.60)
 10 Cox, Ryan                 16 Raleigh Swimming-NC  2:20.30    2:19.29        
         r:+0.63  29.86     1:07.01 (37.15)     1:45.32 (38.31)     2:19.29 (33.97)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM
        4:34.29  NATS
        4:37.39  OPEN
        4:41.59  JR-A
        4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammervold, Joshua        17 Sienna Plantatio-GU  4:47.62    4:43.49 JR-B   
         r:+0.64  30.11     1:05.92 (35.81)     1:43.20 (37.28)     2:20.13 (36.93)
        2:58.20 (38.07)     3:38.52 (40.32)     4:11.33 (32.81)     4:43.49 (32.16)
  2 Altamirano-Hunefeldt, Ga  17 North Coast Aqua-SI  4:42.35    4:43.99        
         r:+0.71  29.72     1:03.76 (34.04)     1:41.45 (37.69)     2:19.10 (37.65)
        2:58.38 (39.28)     3:38.99 (40.61)     4:11.70 (32.71)     4:43.99 (32.29)
  3 Bonicelli, Eric           16 Kansas City Blaz-MV  4:44.00    4:44.52        
         r:+0.67  28.42     1:01.27 (32.85)     1:38.23 (36.96)     2:14.43 (36.20)
        2:58.89 (44.46)     3:42.85 (43.96)     4:13.97 (31.12)     4:44.52 (30.55)
  4 King, Jayson              17 Kansas City Blaz-MV  4:50.00    4:48.04        
         r:+0.77  28.25     1:01.85 (33.60)     1:40.60 (38.75)     2:17.72 (37.12)
        3:01.76 (44.04)     3:45.51 (43.75)     4:17.42 (31.91)     4:48.04 (30.62)
  5 Ingraham, David           13 Y-Spartaquatics-SC   4:48.50    4:48.19        
         r:+0.83  29.37     1:03.27 (33.90)     1:40.80 (37.53)     2:17.65 (36.85)
        3:01.00 (43.35)     3:43.65 (42.65)     4:16.59 (32.94)     4:48.19 (31.60)
  6 Bigham, Kevin             17 Kansas City Blaz-MV  4:49.69    4:55.05        
         r:+0.69  29.94     1:05.63 (35.69)     1:41.97 (36.34)     2:18.12 (36.15)
        3:02.20 (44.08)     3:47.60 (45.40)     4:21.61 (34.01)     4:55.05 (33.44)
 -- Sa-Nguansap, Pakawat      17 The Claremont Cl-CA  4:13.65         NS